PDA

Επιστροφή στο Forum : Reset και πέθανε....



Alexis
16-09-06, 12:15
Καλημέρα παιδιά.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θέλω την βοηθειά σας.

Προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση στο Firmware του Fritz Box Fon AnnexB στην νέα έκδοση 06.04.20. Η προσπάθεια στέφτηκε από απόλυτη αποτυχία αφου το router μου έβγαλε μήνυμα ότι φόρτωσε ένα διαφορετικό firmware (??????) το οποίο δεν σημειωσα την έκδοσή του.

Αποφάσισα λοιπόν να κάνω reset (μέσω του System - Reset) και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Απο εκείνη την στιγμή το router πέθανε.

Ότι και αν έχω προσπαθήσει δεν μπορώ να συνδεθώ ούτε μέσω LAΝ ούτε μέσω USB. Προσπάθησα να κάνω και ping αλλά δεν παίρνω κανένα reply. Προσπάθησα να βάλω και όλους τους πιθανούς συνδιασμούς που γνωρίζω ή διάβασα στο νετ σαν IP και Gateway αλλά πάλι καμία βελτίωση.

Δώστε την βοηθειά σας παρακαλώ γιατί το αγόρασα πριν 3 μέρες και η τσέπη δεν αντέχει να πάρω άλλο. (Το πήρα μεταχειρισμένο - Δούλευε άριστα πρίν την προσπάθεια update του Firmware)

nnn
16-09-06, 12:49
Δεν έχει κάποιον διακόπτη για hardware reset ?

Alexis
16-09-06, 14:02
Δεν έχει κάποιον διακόπτη για hardware reset ?

Όχι δεν έχει. Στο manual λέεί απλά να αποσυνδέσεις το καλώδιο του ρευματος αν θες να κάνεις hard reset.

Tem
16-09-06, 15:11
Καλημέρα παιδιά.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θέλω την βοηθειά σας.

Προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση στο Firmware του Fritz Box Fon AnnexB στην νέα έκδοση 06.04.20. Η προσπάθεια στέφτηκε από απόλυτη αποτυχία αφου το router μου έβγαλε μήνυμα ότι φόρτωσε ένα διαφορετικό firmware (??????) το οποίο δεν σημειωσα την έκδοσή του.

Αποφάσισα λοιπόν να κάνω reset (μέσω του System - Reset) και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Απο εκείνη την στιγμή το router πέθανε.

Ότι και αν έχω προσπαθήσει δεν μπορώ να συνδεθώ ούτε μέσω LAΝ ούτε μέσω USB. Προσπάθησα να κάνω και ping αλλά δεν παίρνω κανένα reply. Προσπάθησα να βάλω και όλους τους πιθανούς συνδιασμούς που γνωρίζω ή διάβασα στο νετ σαν IP και Gateway αλλά πάλι καμία βελτίωση.

Δώστε την βοηθειά σας παρακαλώ γιατί το αγόρασα πριν 3 μέρες και η τσέπη δεν αντέχει να πάρω άλλο. (Το πήρα μεταχειρισμένο - Δούλευε άριστα πρίν την προσπάθεια update του Firmware)
δοκίμασε μόνο με LAN. Διάβασε στο εγχειρίδιο χρήσης τις ΙΡ που μπορείς να δώσεις για να μπείς στο web interface. Αν μπείς θα λυθεί σίγουρα το πρόβλημα ακόμα και αν χρειαστούν αρκετές προσπάθειες.

maxorfo
16-09-06, 15:24
Κατέβασε το: ftp://ftp.avm.de/fritz.box/fritzbox.fon/x_misc/english/annex%20b/fritz.box_fon.en.04.01.recover-image.exe
και κάνε recovery (πρέπει να χρησιμοποιήσεις την είσοδο LAN !).

paounof
16-09-06, 15:41
εαν έχεις τηλ. στο fon πάρε: #991*15901590* και θα κάνει reset!

maxorfo
16-09-06, 17:02
Με συγχωρείτε που θα επιμείνω, αλλά ο Alexis λέει ότι έκανε reset, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Με την αναβάθμιση του firmware το μηχάνημα κάπου βλάκεψε. Για να γίνει reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, πρέπει να έχει πάνω του σωστά εγκατεστημένο firmware. Το ίδιο έχουν πάθει και άλλοι που προσπάθησαν να φλασάρουν Γερμανικό Fritz με Αγγλικό firmware. Στην περίπτωση αυτή μόνο το recovery μπορεί να σώσει την κατάσταση.

apagal
16-09-06, 17:13
Ο υπολογιστής συνδέεται με τον DCHP server του μόντεμ ή δεν το βλέπει καθόλου??????

Alexis
16-09-06, 19:08
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Η κατάσταση έχει ώς εξής.

Το usb δεν λειτουργεί ΚΑΘΟΛΟΥ. Ακόμα και αν το έχω συνδεμένο το καλώδιο δείχνει σαν να μην είναι συνδεμένο.

Οσο αφορά το LAN έκανα όλους τους πιθανούς συνδιασμούς που μπόρεσα να βρω και να σκεφτώ. Έβαλα καρφωτά όλες τις IP που το εγχειρίδιο ή τα Foroum λένε. Παρόλαυτα αν και μόλις βάζω εγώ καρφωτά τις IP φαίνεται να υπάρχει σύνδεση στο τοπικό δίκτυο, στον web browser δεν ανοίγει με τίποτα το interface του Fritz.
Στην δεν περίπτωση που ττο αφήσω να επιλέγει αυτόματα την IP το τοπικό δίκτυο βγάζει μήνυμα "Περιοριμένο ή καθόλου δίκτυο".

Τέλος προσπάθησα και με το τηλέφωνο. Έκανα ακριβώς αυτό που είπε ο paounof αλλά με κανένα αποτέλεσμα.

Το fritz φαίνεται σαν να έχει όλες τις λειτουργίες του αλλά έχει χάσει το μενού του.

Δεν ξέρω αλλά μιλάμε για πολύ ατυχία...

dragonfighter
16-09-06, 19:55
Μπας και φταίει το pc σου; Το interface δεν εξαφανίζεται έτσι απλά. Δοκίμασες την διέυθυνση fritz.box ;
Πώς κατάλαβες ότι το fritz έχει τις λειτουργίες του και όχι του μενού του; Κουφό μου ακούγεται. Εκτός και αν προσπάθησες να το μετατρέψεις (από annex b σε a ή το αντίθετο ή από τα γερμανικά στα αγγλικά ).

Το usb δεν λειτουργεί; κ αυτό κουφό μου ακούγεται. Σύνδεσέ το με usb. Αν πας πίνακα ελέγχου>σύστημα>υλικό>διαχείριση συσκευών και δες αν υπάρχει κάνα κίτρινο θαυμαστικό ή κάτι που να το αναφέρει.

Αλλιώς βάλε ένα καλώδιο δικτύου και κάνε τα παρακάτω:

Κατ'αρχήν σύνδεσε ένα τηλέφωνο σε μια θύρα Fon.
Ενεργοποίησε το telnet #96*7* (το απενεργοποιείς με #96*8*)
πήγαινε στην γραμμή εντολών και γράψε:
telnet 192.168.178.1 (βρες το ip που απαντάει το fritz. Αν δεν απαντάει πουθενά, τότε σίγουρα κάτι φταίει με το καλώδιο ή κάρτα δικτύου σου).

Γράψε:

cd /var
ls -l

και πες μας τι σου βγάζει. Α και αν το web interface ήταν αγγλικό ή γερμανικό πριν

Tem
17-09-06, 13:28
αλλαγή web interface απο αγγλικό σε γερμανικό πως γίνεται ?

NiKapa
18-09-06, 19:56
Αλεξη τι εκανες τελικα,δουλευει ο φριτς τωρα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.