PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξιζει να βαλω Wind?



Thanos7
12-02-11, 20:29
Καλησπερα ρε παιδια..Θα ηθελα να σας πω οτι ειμαι στην Forthnet αλλα πραγματικα μου ερχεται να σπασω το pc γιατι πολυ απλα ΣΕΡΝΕΤΑΙ και θα ηθελα να μου πειτε αμα αξιζει να βαλω wind και αν θα εχω καλυτερες ταχυτιτες.Μενω Παγκρατι Αθηνα.

neon2k8
12-02-11, 21:20
Καλησπέρα. Το άν θα έχεις καλή σύνδεση σε αυτή την εταιρεία δεν παίζει ρόλο απλά η περιοχή και μόνο. Απλά: άν δεν είχες πρόβλημα με χαμηλό SNR, υψηλά attenuations χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού κλπ. τότε λίγο-πολύ δεν θα έχει πρόβλημα και η Wind. Βέβαια σε ταχύτητα σερφαρίσματος σίγουρα η κατάσταση θα είναι καλύτερη. Αν μπορείς να ποστάρεις στατιστικά γραμμής απο το ρούτερ τότε κάν'το να δούμε :)

bmagi
19-02-11, 01:29
κι εγω απο Forthnet εκανα μεταγγραφη σε WIND Αρκετα ικανοποιημενος ειμαι Δεν εχω προβλημα προς το παρον.
Αν κανω συγκριση αναμεσα στις δυο θα ελεγα λιγο καλυτερη η WIND για το λογο οτι η Forthnet καποιες ωρες την ημερα σερνοτανε ενω τωρα δεν το εχω αυτο το προβλημα και
ο δευτερος λογος εχει να κανει με καποια δωρεαν τηλεφωνα σε συγκεκριμενη χωρα που δεν το προσφερε η Forthnet ενω η WIND το παρεχει

jakjak
19-02-11, 08:20
μακρια απο wind. εκανα το λαθος και απο ον εβαλα wind και το σκυλομετανοιωσα. μετα απο μια εβδομαδα εκανα αιτηση και εφυγα και ξαναπηγα στην ον. εκτος οτι ηταν για τα μπαζα οι ταχυτητες ειναι και εντελως απατεωνες σαν εταιρεια.

kasi
21-02-11, 16:23
μακρια απο wind. εκανα το λαθος και απο ον εβαλα wind και το σκυλομετανοιωσα. μετα απο μια εβδομαδα εκανα αιτηση και εφυγα και ξαναπηγα στην ον. εκτος οτι ηταν για τα μπαζα οι ταχυτητες ειναι και εντελως απατεωνες σαν εταιρεια.

διαφωνώ , γενικεύεις :oneup: :)

RASTAVIPER
21-02-11, 16:36
μακρια απο wind. εκανα το λαθος και απο ον εβαλα wind και το σκυλομετανοιωσα. μετα απο μια εβδομαδα εκανα αιτηση και εφυγα και ξαναπηγα στην ον. εκτος οτι ηταν για τα μπαζα οι ταχυτητες ειναι και εντελως απατεωνες σαν εταιρεια.
Σε 1 βδομάδα έβγαλες συμπέρασμα?
Μόνο από αυτό φαίνεται ότι είσαι επηρεασμένος και βγήκες εδώ για να κράξεις (3 συνολικά μηνύματα).

makis
22-02-11, 01:13
μακρια απο wind. εκανα το λαθος και απο ον εβαλα wind και το σκυλομετανοιωσα. μετα απο μια εβδομαδα εκανα αιτηση και εφυγα και ξαναπηγα στην ον. εκτος οτι ηταν για τα μπαζα οι ταχυτητες ειναι και εντελως απατεωνες σαν εταιρεια.

Εγω πάλι έφυγα από forthnet με τα νεύρα τσατάλια :evil: και ηρέμησα στην wind ....... ;)

nyannaco
22-02-11, 09:32
Κι εγώ έφυγα από την Tellas (που είχα πολλά προβλήματα) και πήγα On και ηρέμησα. Τώρα διαβάζω στο forum παράπονα για την On και καλά για τη Wind, εγώ όμως είμαι μια χαρά με την On.
Τί θέλω να πω: ο συνδυασμός περιοχής (κατάσταση χαλκού ΟΤΕ, υποδομής κορμού παρόχου), παρόχου (σοβαρότητας κλπ) αλλά και τύχης (κατάσταση τοπικού βρόχου, πόρτας DSLAM κλπ) καθορίζει την απόδοση της κάθε σύνδεσης, και προφανώς ο συνδυαδμός είναι μοναδικός για τον κάθε χρήστη, λόγω μοναδικότητας κάποιων στοιχείων του (και αφήνω απ'έξω την εσωτερική καλωδίωση, φίλτρα κλπ του χρήστη). Επομένως νομιμοποιείται κάποιος να πει "χάλια ο τάδε πάροχος στη δείνα περιοχή" αν η περιοχή είναι προβληματική για όλους τους συνδρομητές του συγκεκριμένου παρόχου, αλλά γενίκευση του τύπου "χάλια η σύνδεσή μου -> χάλια ο πάροχος" δεν στέκει.

christossu
22-02-11, 10:23
Στην πολυκατοικια που μενω υπαρχουν 10 συνδέσεις Forthnet ,
απο αυτες οι 2 πετανε οι 6 ειναι καλες και 2 σερνονται απιστευτα......!!!!!!!!
Εχουμε εντοπισει το προβλημα αλλα ειναι λιγακι δυσκολο να το λυσουμε (νεες καλωδιωσεις, σκαψιματα κτλ) ,τα δε στατιστικα των γραμμων ειναι τελειως διαφορετικα....

Με λιγα λογια θελω να πω οτι πρεπει να ελεγξεις μηπως ειναι δικο σου προβλημα ...και αν οχι ....φυγε....

elephant
22-02-11, 12:46
Εγώ ήμουν ένα χρόνο στη Forthnet και μετά πήγα στη Wind.
Είχα πρόβλημα με συνακρόαση στη γραμμή. Με το ίντερνετ δεν είχα πρόβλημα.
Με τη Forthnet δεν είχα μείνει ευχαριστημένος με την εξυπηρέτηση πελατών, καθώς το πρόβλημα δεν λύθηκε ποτέ.
Πηγαίνοντας στη Wind, το πρόβλημα αρχικά συνεχίστηκε, αλλά μετά από 2 αιτήματα επίλυσης, αντιμετωπίστηκε.
Έκτοτε είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Έχω βάλει και απεριόριστα.
Όταν έκανα την αίτηση φορητότητας, είχε 3 πάγια δώρο.
Γενικώς όλα οκ. Το ίντερνετ μου φαίνεται (ενδεχομένως να ναι ιδέα μου) κατί τι πιο αργό από τη Forhtnet.

Οι λογαριασμοί στη Wind εκδίδονται κάθε μήνα ενώ στη Forthnet κάθε δίμηνο.

Έχει πάντα να κάνει με τι πρόβλημα μπορεί να έχεις.
Εγώ πάντως δε θα ξαναγυρνούσα στη Forthnet λόγω της τότε αντιμετώπισης.

RASTAVIPER
22-02-11, 14:01
Εγώ ήμουν ένα χρόνο στη Forthnet και μετά πήγα στη Wind.
Είχα πρόβλημα με συνακρόαση στη γραμμή. Με το ίντερνετ δεν είχα πρόβλημα.
Με τη Forthnet δεν είχα μείνει ευχαριστημένος με την εξυπηρέτηση πελατών, καθώς το πρόβλημα δεν λύθηκε ποτέ.
Πηγαίνοντας στη Wind, το πρόβλημα αρχικά συνεχίστηκε, αλλά μετά από 2 αιτήματα επίλυσης, αντιμετωπίστηκε.
Έκτοτε είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Έχω βάλει και απεριόριστα.
Όταν έκανα την αίτηση φορητότητας, είχε 3 πάγια δώρο.
Γενικώς όλα οκ. Το ίντερνετ μου φαίνεται (ενδεχομένως να ναι ιδέα μου) κατί τι πιο αργό από τη Forhtnet.

Οι λογαριασμοί στη Wind εκδίδονται κάθε μήνα ενώ στη Forthnet κάθε δίμηνο.

Έχει πάντα να κάνει με τι πρόβλημα μπορεί να έχεις.
Εγώ πάντως δε θα ξαναγυρνούσα στη Forthnet λόγω της τότε αντιμετώπισης.
Ως γενική συμπεριφορά, το ίντερνετ της Wind είναι πολύ καλύτερο από της forthnet.
Γιατί και καλύτερα pings έχει γενικά σαν εταιρεία και καλύτερη διαχείρηση με εξωτερικό.

Ntalton
03-09-11, 14:49
Μπορεις να ενεργοποιησεις τα προσωπικα μηνυματα σου, γιατι δεν μπορω να σου στειλω...

digital.power
06-09-11, 12:12
Κι εγώ έφυγα από την Tellas (που είχα πολλά προβλήματα) και πήγα On και ηρέμησα. Τώρα διαβάζω στο forum παράπονα για την On και καλά για τη Wind, εγώ όμως είμαι μια χαρά με την On.
Τί θέλω να πω: ο συνδυασμός περιοχής (κατάσταση χαλκού ΟΤΕ, υποδομής κορμού παρόχου), παρόχου (σοβαρότητας κλπ) αλλά και τύχης (κατάσταση τοπικού βρόχου, πόρτας DSLAM κλπ) καθορίζει την απόδοση της κάθε σύνδεσης, και προφανώς ο συνδυαδμός είναι μοναδικός για τον κάθε χρήστη, λόγω μοναδικότητας κάποιων στοιχείων του (και αφήνω απ'έξω την εσωτερική καλωδίωση, φίλτρα κλπ του χρήστη). Επομένως νομιμοποιείται κάποιος να πει "χάλια ο τάδε πάροχος στη δείνα περιοχή" αν η περιοχή είναι προβληματική για όλους τους συνδρομητές του συγκεκριμένου παρόχου, αλλά γενίκευση του τύπου "χάλια η σύνδεσή μου -> χάλια ο πάροχος" δεν στέκει.

Συμφωνώ απόλυτα όσον αφορά αυτά που γράφεις ["χάλια η σύνδεσή μου -> χάλια ο πάροχος" δεν στέκει] .. όμως φαίνεται αντίθετο με αυτο που γράφεις παραπάνω [Κι εγώ έφυγα από την Tellas (που είχα πολλά προβλήματα) και πήγα On και ηρέμησα]. Μπορείς να μου το εξηγήσεις αν έχεις τον χρόνο και την διάθεση σε παρακαλώ ?

........Auto merged post: digital.power πρόσθεσε 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με την WIND σε όλες τις υπηρεσίες της !!!! :)

nyannaco
06-09-11, 12:52
Συμφωνώ απόλυτα όσον αφορά αυτά που γράφεις ["χάλια η σύνδεσή μου -> χάλια ο πάροχος" δεν στέκει] .. όμως φαίνεται αντίθετο με αυτο που γράφεις παραπάνω [Κι εγώ έφυγα από την Tellas (που είχα πολλά προβλήματα) και πήγα On και ηρέμησα]. Μπορείς να μου το εξηγήσεις αν έχεις τον χρόνο και την διάθεση σε παρακαλώ ?Τώρα εγώ δεν καταλαβαίνω πού βλέπεις την αντίφαση. Επιβεβαιώνω ότι είχα τρελλά προβλήματα με την Tellas, απλά το ότι ΕΓΩ είχα προβλήματα δεν δικαιολογεί να γενικεύσω για την Tellas. Αντίστοιχα το να γκρινιάζουν 100 άτομα δεν λέει τίποτα για ένα πάροχο με 300+ χιλιάδες συνδέσεις.
Μην ξεχνάμε ότι στην ποιότητα της σύνδεσης εμπλέκονται και αρκετοί παράγοντες πέραν του ελέγχου του παρόχου. Τώρα, αν κάποιος έχει πρόβλημα και δεν έχει καλή υποστήριξη/ανταπόκριση από τον πάροχο, αυτό είναι άλλο θέμα. Εδώ μέσα οι περισσότεροι αναφέρουν τα προβλήματα, ελάχιστοι λένε καλά (αναμενόμενο, γιατί να γράψεις για πρόβλημα που ΔΕΝ έχεις; ) αλλά δεν έχουμε στατιστικά στοιχεία που να λένε ότι ο ένας πάροχος αντιμετωπίζει έγκαιρα και επιτυχώς α% των προβήμάτων, και ο άλλος β%. Επομένως τα συμπεράσματα είναι δύσκολα και αμφισβητήσιμα.


Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με την WIND σε όλες τις υπηρεσίες της !!!! :)Το έγραψα κι εγώ, ότι μετά που έφυγα, διάβαζα στο forum καλά για τη Wind (μήπως τελικά εγώ ήμουν ο... επίτιμος; :p)

digital.power
06-09-11, 21:22
Τώρα εγώ δεν καταλαβαίνω πού βλέπεις την αντίφαση. Επιβεβαιώνω ότι είχα τρελλά προβλήματα με την Tellas, απλά το ότι ΕΓΩ είχα προβλήματα δεν δικαιολογεί να γενικεύσω για την Tellas. Αντίστοιχα το να γκρινιάζουν 100 άτομα δεν λέει τίποτα για ένα πάροχο με 300+ χιλιάδες συνδέσεις.
Μην ξεχνάμε ότι στην ποιότητα της σύνδεσης εμπλέκονται και αρκετοί παράγοντες πέραν του ελέγχου του παρόχου. Τώρα, αν κάποιος έχει πρόβλημα και δεν έχει καλή υποστήριξη/ανταπόκριση από τον πάροχο, αυτό είναι άλλο θέμα. Εδώ μέσα οι περισσότεροι αναφέρουν τα προβλήματα, ελάχιστοι λένε καλά (αναμενόμενο, γιατί να γράψεις για πρόβλημα που ΔΕΝ έχεις; ) αλλά δεν έχουμε στατιστικά στοιχεία που να λένε ότι ο ένας πάροχος αντιμετωπίζει έγκαιρα και επιτυχώς α% των προβήμάτων, και ο άλλος β%. Επομένως τα συμπεράσματα είναι δύσκολα και αμφισβητήσιμα.

Το έγραψα κι εγώ, ότι μετά που έφυγα, διάβαζα στο forum καλά για τη Wind (μήπως τελικά εγώ ήμουν ο... επίτιμος; :p)

OK με κάλυψες με την απάντησή σου! Ευχαριστώ :)

dimsi
08-09-11, 00:04
μακρια απο wind. εκανα το λαθος και απο ον εβαλα wind και το σκυλομετανοιωσα. μετα απο μια εβδομαδα εκανα αιτηση και εφυγα και ξαναπηγα στην ον. εκτος οτι ηταν για τα μπαζα οι ταχυτητες ειναι και εντελως απατεωνες σαν εταιρεια.

Εγω ημουν στον πΟΤΕ και πηγα wind.Μεχρι τωρα οκτο μηνες ειμαι ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες.Καποια προβληματα υπσρχουν οπως καμια αποσυνδεση (οχι συχνες) και χαμηλη ταχυτητα στο κατεβασμα,με την τηλεφωνια κανενα προβλημα.Αυτα και με τον ΟΤΕ τα ειχα.;);)

argis
08-09-11, 00:14
ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ;);)

vasileios13
08-09-11, 01:10
ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ;);)

Εδώ λέμε για Wind,φίλε..............:fishsmack:

nrg_polini
08-09-11, 20:14
Στη σταθερή τηλεφωνία κάθε πότε στέλνει λογαριασμούς η wind ; Είναι όπως με τη τελλάς ανα δίμηνο;

lex_luthor
24-09-11, 22:07
Εγω ημουν στον πΟΤΕ και πηγα wind.Μεχρι τωρα οκτο μηνες ειμαι ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες.Καποια προβληματα υπσρχουν οπως καμια αποσυνδεση (οχι συχνες) και χαμηλη ταχυτητα στο κατεβασμα,με την τηλεφωνια κανενα προβλημα.Αυτα και με τον ΟΤΕ τα ειχα.;);)

Προσωπικά ξεκίνησα από ΟΤΕ, μετά πήγα On Telecoms και τώρα είμαι στη Wind, που θεωρώ ότι είναι μακράν καλύτερη από τις προηγούμενες δυο εταιρίες. Καταρχήν έχω ηρεμήσει γιατί με την On, το ρημάδι το router της Pirelli έκανε απανωτά restart ενώ η γραμμή είχε συνεχείς αποσυνδέσεις. Τίποτα από όλα αυτά δεν ισχύει πλέον, ενώ έχω δει βελτίωση και κατά 1Mbps όσον αφορά την ταχύτητα της σύνδεσης.

Lapetr
30-09-11, 19:45
Όπως και σε όλα τα άλλα τόπικ που κάποιος ρωτάει γνώμη για μια εταιρία η απάντηση είναι ξεκάθαρη: δεν υπάρχει κανόνας. Ο καθένας έχει την εμπειρία του και ανάλογα την περιοχή και τις καλωδιώσει και 1002 άλλα πράγματα μπορεί αν πάει σε μια ετιαρία και να είναι σούπερ και να πάει σε μια άλλη και να είναι χάλια! Για το δίκτυο της wind δε γνωρίζω αλλά για τις υπηρεσίες εξυπηρέτησης και τεχνικής υποστήριξης εγώ δεν έχω και την καλύτερη άποψη γιατί έτρωγα 1 ωρα κάθε μέρα στο τηλ να μιλάω και με γδιαφορετικό υπάλληλο για λογαρισμό ενός φίλου που δεν είχε τηλ και κανείς δεν μου έλεγε τι φτιαέι ή τι να κάνω. Εδέησε να πετύχω ένα γνώστη στο τηλ και την επόμενη μέρα το θέμα έφτιαξε.

lex_luthor
03-10-11, 12:31
Όπως και σε όλα τα άλλα τόπικ που κάποιος ρωτάει γνώμη για μια εταιρία η απάντηση είναι ξεκάθαρη: δεν υπάρχει κανόνας. Ο καθένας έχει την εμπειρία του και ανάλογα την περιοχή και τις καλωδιώσει και 1002 άλλα πράγματα μπορεί αν πάει σε μια ετιαρία και να είναι σούπερ και να πάει σε μια άλλη και να είναι χάλια! Για το δίκτυο της wind δε γνωρίζω αλλά για τις υπηρεσίες εξυπηρέτησης και τεχνικής υποστήριξης εγώ δεν έχω και την καλύτερη άποψη γιατί έτρωγα 1 ωρα κάθε μέρα στο τηλ να μιλάω και με γδιαφορετικό υπάλληλο για λογαρισμό ενός φίλου που δεν είχε τηλ και κανείς δεν μου έλεγε τι φτιαέι ή τι να κάνω. Εδέησε να πετύχω ένα γνώστη στο τηλ και την επόμενη μέρα το θέμα έφτιαξε.

Συμφωνώ απόλυτα. Πάντως από την εμπειρία μου μέχρι τώρα (Vivodi, OTE, On telecoms) η Wind είναι η καλύτερη. Συνυπολογίζοντας πάντα και τον παράγοντα τιμή/απόδοση - και ο ΟΤΕ με ικανοποιούσε από θέμα αξιοπιστίας αλλά τα χρήματα που έδινα ήταν πολλαπλάσια.

RASTAVIPER
03-10-11, 13:01
Στη σταθερή τηλεφωνία κάθε πότε στέλνει λογαριασμούς η wind ; Είναι όπως με τη τελλάς ανα δίμηνο;
Αν και λίγο καθυστερημένα, κάθε μήνα.

npil
04-10-11, 20:35
Φιλε που ρωτας και μενεις Παγκρατι, σου προτεινω να ρωτησεις κανεναν απο την γειτονια σου αν εχει wind για να εχεις και αποψη αν περιπου θα δουλευει καισε σενα το ιδιο.]


Εγω πρωτα εμαθα για το Βυρωνα που μενω και μετα εβαλα .μεχρι στιγμης ειμαι ικανοποιημενος και μπορω να σου πω εχω καλυτερη ταχυτητα απο ΟΤΕ που ειχα πριν. Το τηλεφωνο ειναι καλο ,,και μην ξεχνας και το κοστος εμενα στον ΟΤΕ με χειροτερη ταχυτητα και απεριοριστα μου ερχοταν 90-100Ε καθε διμηνο Με την wind πανω απο 36-37Ε το μηνα δε πληρωνω.
Και να σημειωσω εδω οτι εχει τον πιο ξεκαθαρο λογαριασμο ,γιατι μπορεις να τον εχεις και αναλυτικο χωρις καποια χρεωση (on line)
:oneup:

Zinc
09-10-11, 20:36
Φιλε που ρωτας και μενεις Παγκρατι, σου προτεινω να ρωτησεις κανεναν απο την γειτονια σου αν εχει wind για να εχεις και αποψη αν περιπου θα δουλευει καισε σενα το ιδιο.]


Εγω πρωτα εμαθα για το Βυρωνα που μενω και μετα εβαλα .μεχρι στιγμης ειμαι ικανοποιημενος και μπορω να σου πω εχω καλυτερη ταχυτητα απο ΟΤΕ που ειχα πριν. Το τηλεφωνο ειναι καλο ,,και μην ξεχνας και το κοστος εμενα στον ΟΤΕ με χειροτερη ταχυτητα και απεριοριστα μου ερχοταν 90-100Ε καθε διμηνο Με την wind πανω απο 36-37Ε το μηνα δε πληρωνω.
Και να σημειωσω εδω οτι εχει τον πιο ξεκαθαρο λογαριασμο ,γιατι μπορεις να τον εχεις και αναλυτικο χωρις καποια χρεωση (on line)
:oneup:

Αυτό με τον λογαριασμό είναι μεγάλη μαγκιά της Wind και νομίζω ότι όσοι έχουν θα συμφωνήσουν μαζί σου.

nickaros
19-10-11, 00:56
Αυτό με τον λογαριασμό είναι μεγάλη μαγκιά της Wind και νομίζω ότι όσοι έχουν θα συμφωνήσουν μαζί σου.

και ο οτε το εχει και η συτα, για τισ αλλες δεν το γνωριζω

narsis
19-10-11, 10:32
Αυτό με τον λογαριασμό είναι μεγάλη μαγκιά της Wind και νομίζω ότι όσοι έχουν θα συμφωνήσουν μαζί σου.


Να μην είχαν να αλλάζουμε password και κάθε μήνα τι καλά που θα ήταν. Έχουμε που έχουμε 100 password (εντάξει είμαι λίγο υπερβολικός :)) να το αλλάζουμε και κάθε μήνα?!?!?!?!? Και σε αυτό βάλε και ότι είναι δυο εάν έχεις σταθερό και κινητό WIND (όχι Wind One), ε, είναι λιγάκι κουραστικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.