PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Tellas



rdimitris
13-02-11, 14:56
Γειά σας.
Έχω μια σύνδεση tellas εδω και μισό χρόνο περίπου.
Πριν από 1 μήνα περίπου άρχισα να αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που δεν μπορώ να καταλάβω από τι έγινε.Προσπαθώντας να κατεβάσω κάποια αρχεία απο μια διεύθυνση που χρησιμοποιηεί μια συγκεκριμένη πόρτα δεν μπορεί να επικοινωνίσει με τον server του συστήματος.
Στην αρχή σκεύτηκα ότι η πόρτα του server είναι κλειστή αλλά δοκιμάζοντας από άλλη σύνδεση στο ίδιο pc μπόρεσα να κατεβάσω τα αρχεία.
Έπειτα θεώρησα σωστό να δω τι τρέχει με το router μου.προσπάθησα να ανοίξω στην συγκεκριμένη πόρτα στο router αλλά άδικος κόπος.Πάλι δεν μπορούσε να βρει την σελίδα.
Μετά από πολλές δοκιμές τελικά αποφάσισα να πάρω τηλέφωνο στην tellas.
Αρχικά μου είπαν ότι δεν είναι πρόβλημα από αυτούς και ότι δεν μπορούν να μου δώσουν πληροφορίες για πόρτες στο σύστημα ( θέματα ασφαλείας ).
Μετά από πολλές συζητήσεις και ώρες στο τηλέφωνο μου είπαν ότι η πόρτα από αυτούς είναι ανοιχτή.(Δοκιμάζοντας με πρόγραμμα πάντως έγω την συγκεκριμένη πόρτα την βρήκα απροσπέλαστη.
Οι τεχνικοί μου είπαν να επικοινωνίσω με τους admin της σελίδας όπως και έκανα , αλλά αυτοί μου είπαν ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι φαινόμενο της tellas και ότι έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα.

Μήπως έχει καμία ιδέα κάποιος από εσάς για το που πρέπει να ψάξω για να βρώ τι φταίει?
Όχι τίποτα άλλο είναι σελίδα που λόγο της δουλειάς μου πρέπει να χρησιμοποιώ συνέχεια.Μήπως η συγκεκριμένη σελίδα δεν ανοίγει την πόρτα στην tellas?Μήπως η tellas έχει κλειστή την πόρτα και μου λένε να άλλα για να στείλουν τεχνικό ( με χρέωση )?

Η όποια βοήθεια είναι δεκτή.

Mouse Potato
13-02-11, 15:17
Στο http://www.canyouseeme.org/ εμφανίζεται κλειστή η port;

Ποιο router έχεις; Έχεις ενεργοποιημένο το uPnP του router;

Άνοιξες και τα δύο πρωτόκολλα της ίδιας πόρτας; (TCP και UDP)

rdimitris
13-02-11, 15:35
Ναι και το PnP είναι ενεργό και δοκίμασα και στη σελίδα αν η πόρτα είναι ανοιχτή.
Η πόρτα φαίνεται κλειστή.
Το router μου είναι το Gennet Oxygen που μου είχαν δώσει από την tellas.
Δοκίμασα και με ένα Philips αλλά τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια...

........Auto merged post: rdimitris πρόσθεσε 1 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και ναι όταν άνοιξα την πόρτα από το router μου έβαλα και τα δύο προτόκολλα ανοιχτά.

Mouse Potato
13-02-11, 15:39
Εννοείς ότι στο http://www.canyouseeme.org/ φαίνεται κλειστή; Ποια port είναι;

Κανονικά από τη στιγμή που έχεις ενεργό το uPnP θα έπρεπε να φαίνεται ανοιχτή.

Δοκίμασες να απενεργοποιήσεις το firewall του υπολογιστή;

rdimitris
13-02-11, 17:00
Ναι στη σελιδα φαίνεται κλειστή.Είναι η 8083.
Και το firewall απενεργοποίησα και από άλλο pc προσπάθησα.Ούτε ο Mac δεν μπαίνει...
Δεν ξέρω τι γίνεται..Πρώτη φορά το βλέπω αυτό σε υπολογιστή.Τόσα χρόνια έμπαινα κανονικά στην σελίδα..

thenetpoet
14-02-11, 18:09
η 8083 ειναι κλειστή αν δεν κάνω λάθος

LefterisK
14-02-11, 18:49
η 8083 ειναι κλειστή αν δεν κάνω λάθος

Εννοείς ότι η Wind για κάποιον λόγο έχει κλείσει την συγκεκριμένη port? :hmm:
Δε μ'αρέσει αυτό...:(
Ξέρουμε αν έχει και άλλες κλειστές?

thenetpoet
14-02-11, 22:15
ναι ειναι κλειστη απο wind, πρεπει ναναι και μια-δυο πορτες ακομα.. θα θυμηθώ..

rdimitris
16-02-11, 03:25
Δηλαδή σε αυτή την περίπτωση τι πρέπει να κάνω;Μπορώ να τους πω να την ανοίξουν;
Πραγματικά αν δεν έχω αυτή την πόρτα ανοιχτή τότε δεν έχει νόημα να έχω internet..
Υπάρχει περίπτωση να μου την ανοίξουν;Ξέρεις;

foutrelis
16-02-11, 08:32
Εγώ από ό,τι βλέπω στη σύνδεσή μου δεν εμποδίζεται η κίνηση στη θύρα 8083. Και σε απομακρυσμένο server που τρέχει στη συγκεκριμένη θύρα μπορώ να συνδεθώ, και να την προωθήσω από το router σε ένα τοπικό PC.

Βέβαια, δεν έχω καταλάβει αν τρέχεις εσύ κάποιο πρόγραμμα τοπικά στην 8083, και συνδέεται ένας απομακρυσμένος υπολογιστής σε σένα, ή αν απλά συνδέεσαι εσύ σε κάποιον server που χρησιμοποιεί αυτή τη θύρα. Στην τελευταία περίπτωση δεν έχει νόημα να ψάχνεσαι αν είναι ανοιχτή η 8083 στον υπολογιστή σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.