PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματη συνδεση Laptop σε Wind Router



pekovic
13-02-11, 16:37
Kαλησπέρα παιδιά!!! Έχω Wind σπίτι μου και θέλω να κάνω το εξης. Έχω συνδεδεμένο με το router μου (Gennet Oxygen) τον Desktop υπολογιστή μου. Σε μερικές μέρες όμως θα έχω και ένα Laptop που αγόρασα. Θέλω λοιπόν να συνδέσω το Laptop μου με το Router ασύρματα. Αυτό με το Wireless δεν γίνεται???
Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τι εξοπλισμό χρειάζομαι για να το κάνω. Είναι ο εξοπλισμός διαθέσιμος ήδη σε laptop και Router ή πρέπει να αγοράσω κάτι???
Και ακόμα δεν πρέπει να βάλω κάποιους κωδικούς στον router τους οποίους να βάζω στο laptop για να έχω πρόσβαση??? Πως αλλάζω αυτούς τους κωδικούς????
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

manosone
13-02-11, 19:39
Μπορεις να συνδεθεις με το router σου ασυρματα χωρις επιπλεον εξοπλισμο.
Οταν θα δυνδεθεις θα σου ζητησει password.Aυτο μπορει να βρισκεται στο κουτι της συσκευασιας,κατω απο το cd σε ενα αυτοκολλητο,κατω απο το router.Tελος μπορεις να αλλαξεις κωδικο μεσω του configuration του router.

pekovic
13-02-11, 20:06
Σε ευχαριστώ φιλαράκι. Αλλά πως αλλαζω το configuratiopn του router???

manosone
13-02-11, 20:24
Mπαινεις στον browser σου στο 192.168.62.1(αν δεν ειναι αυτη η ip δες το manual) βαζωντας τα default username password.Μετα πας wireless και κανεις τις ρυθμησεις που θελεις.

chaos38
13-02-11, 21:01
192.168.1.254 ειναι η σωστη ip

pekovic
13-02-11, 21:33
Οκ παιδιά. Ευχαριστώ πολύ!!! Το έφτιαξα. Έβαλα και ασφάλεια WPA2 . Σωστά??? Βέβαια όταν βάζω κωδικό στο ασύρματο δίκτυο δεν το εμφανιζει με κουκίδες αλλά όπως ακριβώς το γράφω...Λογικο είναι αυτό???? (Ε λογικά για να μη το ξεχάσει κάποιος θα είναι...)

manosone
13-02-11, 22:04
Αυτο με τις κουκιδες:Οταν βαζεις τον κωδικο απο κατω πρεπει να εχει την επιλογη"εμφανιζει password ή οχι".Οποτε εσυ αν θες το αλλαζεις.

george664
25-04-12, 12:38
Γεια σας εχω προβλημμα με την ασυρματη συνδεση δεν εχει εμβελεια μηπως εχω τις ρυθμισεις λαθος?

thomNikolaou
25-04-12, 15:08
Γεια σας εχω προβλημμα με την ασυρματη συνδεση δεν εχει εμβελεια μηπως εχω τις ρυθμισεις λαθος?
Έχεις ενεργοποιημένη την ασύρματη σύνδεση?Είναι κοντά το ρουτερ?

RASTAVIPER
25-04-12, 15:37
Γεια σας εχω προβλημμα με την ασυρματη συνδεση δεν εχει εμβελεια μηπως εχω τις ρυθμισεις λαθος?

Από default είναι στο 100% η εμβέλεια.
Το ΖΤΕ έχεις;

@ ADSLgr.com All rights reserved.