PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρηση ethernet και restart..



symplektis
27-02-04, 12:43
Και εξηγω.. Πριν απο δυο μερες εβαλα ADSL. Μου εδωσαν απο τον ΟΤΕ το speedtouch home το οποιο συνδεσα μεσω ethernet που ειχε η motherboard μου (ASUS P4P8X). Απ' οταν ομως εστησα το modem και μετα οποτε κανω shut down το συστημα κανει απο μονο του restart.. :!: Κατεβασα καινουριους drivers για την καρτα δικτυου, εψαξα στο bios μηπως εχει wake on lan ενεργοποιημενο, τιποτα.. Αυτο το χαβα του. Καθε φορα που κανω shut down ξανανοιγει μονο του.. Χρησιμοποιω win xp pro eng + sp1. Τι λετε να φταιει? Καμια ιδεα?

Kotsus
27-02-04, 20:33
Win XP pro eng + SP1 εδω επισης. Ειχα το ιδιο προβλημα απο PCI TA modem της Crypto για το οποιο δεν μπορω να βρω Drivers για ΧΡ.

Ισως ΑΝ παρατηρησεις πρωτου κανει restart σου πεταει μια μπλε οθονη παρα πολυ γρηγορα. Εγω προσωπικα προλαβαινα κατι να δω, τωρα εσυ αν εχεις πολυ πιο γρηγορο μηχανημα ή καρτα οθονης να μην προλαβαινεις και ισως να μην την ειδες.

Πρωτο βημα:
My computer (δεξι click) -> Properties -> Advanced -> Settings στο start up and recovery -> Ξεcheckαρε το Automatically Restart
OK σε ολα και δοκιμασε να κανεις shut down.

ΑΝ ειναι αυτο που νομιζω θα σου βγαλει την μπλε οθονη με το τι προβλημα υπαρχει.

Δευτερο βημα: (Αν η πρωτη εκδοχη ειναι σωστη)
α) Ψαξε στο Google για το ιδιο προβλημα (Θα δεις οτι δεν εισαι ο μονος!!!)
β) Postαρετο εδω. Ισως μερικοι γνωριζουν κατι να σε βοηθησουν :wink:

symplektis
28-02-04, 03:32
Ναι ε?? Για μαντεψε! Και εγω το εχω αυτο το καταραμενο modem πανω.. Απλα ελεεινο! Αναγκαστικα BOD drivers για XP.. Αστα. Κατα τ'αλλα το μηχανημα μου ειναι ενας P4 2.53 με 1GB RAM και μια radeon 9700. Τωρα που γυρισα την γραμμη σε PSTN θα το ξηλωσω να ησυχασω.. Και ομως μετα απο format εσβηνε κανονικα. Εμενα ετρωγε και κολλημα με μια επιλογη απο το bios που ελεγε plug & play OS. Τεσπα.. Πισω στο θεμα μας. Τι μπορει να φταιει?

Kotsus
28-02-04, 16:19
Σου προτεινα καποια πραγματα και δεν μου απαντησες αν τα δοκιμασες η οχι.

Μετα απο format ισως εσβηνε κανονικα γιατι τα win δεν βρισκουν drivers για το crypto, δεν το εγκαθιστουν(plug and play) και ολα μελι-γαλα. Τουλαχιστον ετσι εγινε με το δικο μου μηχανημα.

Εφοσον εχεις πια ADSL πια δοκιμασε να απεγκαταστησεις-απενεργοποιησεις το crypto και δες αν δουλευει σωστα.

symplektis
28-02-04, 22:10
Δεν σου απαντησα γιατι δεν προλαβα να το δοκιμασω.. Και οχι γιατι δεν ηθελα. Οποτε τωρα μπορω να σου πω με σιγουρια οτι αφου εκανα οτι μου ειπες ειδα οτι το προβλημα το δημιουργει το imapi.sys που βρισκεται στον φακελο drivers του system32.. Με μια ευρεση στο google δεν βρηκα τιποτα.. Παντως το crypto θα φαει σουτο εντος των ημερων.. Δεν νομιζω ομως οτι προερχεται απο αυτο το προβλημα καθως ειχα φορτωσει κανονικα drivers εδω και καιρο και δουλευε κανονικα.. Καμια ιδεα για το τι ειναι αυτο το .sys?

nnn
29-02-04, 01:31
το imapi έχει σχέση με το cdrom/rw δες εδώ.
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;816736
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;320174

symplektis
29-02-04, 02:39
Ok.. Αλλα τι σχεση να εχει αυτο με το οτι δεν σβηνει το PC?? A ρε Microsoft με τα κουλα σου.. Καμια λυση?

@ ADSLgr.com All rights reserved.