PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετακόμιση και μη διαθέσιμη θύρα για μεταφορά αριθμού



Gavg
14-02-11, 12:25
Είμαι στην Tellas-Wind τρία χρόνια και πρόκειται να μετακομίσω αρχές Μαρτίου από Καλαμαριά στην Κάτω Τούμπα. Επειδή γενικά είμαι ευχαριστημένος και έχω και κινητό στη Wind οπότε έχω και μία έκπτωση στο πάγιο του κινητού ζήτησα με αίτηση μεταφορά αριθμού αλλά με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη θύρα της Wind (από τον ΟΤΕ προφανώς) στην καινούργια διεύθυνση. Έκανα ήδη και μία κρούση στη HOL και μου απάντησαν το ίδιο πράγμα. Έχει τύχει σε κάποιον άλλον και πως το αντιμετώπισε? Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιος άλλος πάροχος διαθέσιμη θύρα ή θα πρέπει σώνει και καλά να πάω ΟΤΕ, κάτι που θα ήθελα να αποφύγω και για οικονομικούς και το σημαντικότερο για λόγους αρχής...

Gigas
14-02-11, 17:08
Το πιό πιθανό είναι ΚΑΙ ο ΟΤΕ να μήν έχει θύρα στην συγκεκριμενη περιοχή.
Συμβαίνει στο σπίτι της αδελφής μου, στην περιοχή της Πετρούπολης-Αθήνα, όπου έχει τηλέφωνο σταθερό με.... -άκουσον, άκουσον- ... φερέσυχνο!!!!!
Εν έτει 2011, γραμμή με φερέσυχνο την οποία την πληρώνει κανονικά στον κ@λ@ΟΤΕ για ψηφιακή.
Φυσικά, δεν έχει Ιντερνετ μια και το πράγμα αυτό δεν σηκώνει τέτοιο φόρτο.
Κρούσεις σε άλλους παρόχους βρήκαν όλες αδιέξοδο επειδή δεν υπάρχει ελεύθερη θύρα στο δίκτυο του ΟΤΕ, οπότε δεν μπορεί να εξυπηρετήσει.
Θα πρέπει να περιμένει να κάνει ο πΟΤΕ αναβάθμιση στο δίκτυο, να προσθέσει νέες θύρες για να μπορέσει να γίνει ο,τιδήποτε.
Μέχρι τότε, λειτουργεί με το πανάκριβο ασύρματο στικάκι της Vodafone που το πληρώνει 50€ τον μήνα και δεν ξέρει αν και πότε θα γίνει αυτή η περιβόητη αναβάθμιση....

Ελπίζω τα πράγματα να μην είναι τόσο τραγικά στην περίπτωσή σου αλλά μια ερώτηση στον ΟΤΕ θα σου δώσει απάντηση... άσχετα με το αν θα 'μετακομίσεις' ή όχι προς τα εκεί....

yiannis99
14-02-11, 18:18
@ Gavg

Τα ίδια ακριβώς τραβάει και φίλος μου στην παραλία του Ρεθύμνου, "δεν υπάρχουν γραμμές" είναι η απάντηση, αν είναι δυνατόν!

Θα γυρίσουμε στην εποχή που πουλιόντουσαν αριθμοί στην αγορά ! (by the way, 75.000 Δραχμές, είχαμε πληρώσει για να βάλουμε τηλέφωνο στην Πλατεία Αντιγονιδών)

Αν δεν βρείς γραμμή και άκρη, κοίταξε, μήπως υπάρχει κανένα ζευγάρι ηλικιωμένων στην πολυκατοικία και χάρισέ τους την τηλεφωνία και πάρε την γραμμή τους.

Τι να πώ...

Gavg
16-02-11, 11:04
Τελικά η αρχική αίτηση μου ακυρώθηκε και με παρέπεμψαν στον ΟΤΕ. Το πρόβλημα δεν ήταν τελικά στο τηλεφωνικό κέντρο αλλά στον τελικό κατανεμητή (ΚΑΦΑΟ). Κάτι αναμενόμενο άλλωστε γιατί δεν μετακομίζω σε οικόπεδο έξω από το πολεοδομικό συγκρότημα της Θεσ/νίκης, αλλά στο κέντρο της Τούμπας. Ως δια μαγείας το πρόβλημα λύθηκε μόλις έκανα αίτηση φορητότητας στο ΟΤΕ. Τυχαίο, δεν νομίζω...Η ευγενική κατά τα άλλα κοπέλα στο oteshop με ενημέρωσε με ύφος ότι κακώς σας είπαν από τη Wind ότι μπορούν να μεταφέρουν αριθμό σε μετακόμιση, μόνο ο ΟΤΕ μπορεί... Ήθελα να της πω δεν είχες γεννηθεί όταν τη δεκαετία του 80 ο ΟΤΕ έκανε 10 χρόνια για να σου βάλει τηλέφωνο 500 μέτρα από μεγάλο χωριό (και όχι στα κατσάβραχα αλλά σε κεντρικό δρόμο) στη Χαλκιδική και μάλιστα τότε ο πατέρας μου είχε πληρώσει και τους στύλους... κρατήθηκα όμως. Φυσικά ζήτησα απλή τηλεφωνική σύνδεση για να κάνω αμέσως μετά αίτηση φορητότητας στη Wind όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή μετά από 15-20 μέρες από σήμερα. Το θέμα είναι ότι στη Wind θα πλήρωνα 72 Ε, τώρα θα πληρώσω από 36 στον καθένα (επί της ουσίας και οι δύο τα ίδια χρήματα θα πάρουν), θα μείνω 1-2 μήνες χωρίς internet και θα χάσω και τα 1000' που είχα από το κινητό στο σταθέρο λόγω παλιάς προσφοράς triple play. Και όλα αυτά γιατί οι εταιρίες δεν μπορούν να τα βρούν μεταξύ τους. Τουλάχιστον θα κοιτάξω να επωφεληθώ τα δωρεάν πάγια της Wind. Αθάνατη Ελλάδα, η τελευταία Σοβιετία παγκοσμίως μαζί με τη Β. Κορέα. Ακόμα και η Κούβα άλλαξε...

jdtech
16-02-11, 22:35
Δε νομίζω ότι η wind δε σε ήθελε για πελάτη. Έχει ακουστεί σε αρκετές περιπτώσεις ότι ο ΟΤΕ δε δίνει ζεύγη ή ότι κρατάει τα καλά για τους δικούς του πελάτες. Νομίζω ότι η διαδιακασία που ακολούθησες ήταν η μόνη επιλογή.

Gavg
04-03-11, 14:07
Επανέρχομαι για να σας περιγράψω τη συνέχεια. 1/3 η Wind παραδίδει στον ΟΤΕ τη γραμμή, το ίδιο πρωί (!!! τα καλά να λέγονται) και αφού με είχαν ενημερώσει μία βδομάδα πριν, έρχεται ο τεχνικός του ΟΤΕ στο νέο σπίτι και από το απόγευμα της ίδιας μέρας έχουμε κανονικά τηλέφωνο (εισερχόμενες & εξερχόμενες). Μας είπε βέβαια ότι έφερε γραμμή από τη διπλανή οικοδομή γιατί στην δική μας ήταν όλες κατειλημμένες (η οικοδομή έχει 7 διαμερίσματα αλλά έχει μόνο 5 διαθέσιμες γραμμές και καλά :hmm:). 2/3 καταθέτω online αίτηση φορητότητας στη Wind για να πάρω και τα 3 πάγια δώρο, με καλούν αμέσως και τώρα περιμένω να περάσουν να υπογράψω αίτηση και να τους δώσω ταυτότητα. Βέβαια η Wind φρόντισε να μου στείλει ήδη λογαριασμό (τους λαμβάνω ηλεκτρονικά) για το Μάρτιο χρεώνοντας και το πάγιο Μαρτίου. Επικοινωνώ με 13800 και αφού έφαγα 15' να εξηγώ σε ένα νεαρό της εξυπηρέτησης ότι τα πάγια προπληρώνονται και άρα δεν έπρεπε να μου τα χρεώσουν από τη στιγμή που από 1/3 είμαι πλέον ΟΤΕ, μιλάει με κάποιον ανώτερο, μου λέει έχετε δίκιο, προωθούμε το θέμα στο λογιστήριο και από βδομάδα θα έχει τακτοποιηθεί....

Gavg
10-03-11, 12:51
Τελικά το θέμα πάλι σκάλωσε από τη Wind. Μου λένε ότι δεν έχουν διαθέσιμη θύρα στην περιοχή και με έχουν στην αναμονή εδώ και μία εβδομαδα. Στο μεταξύ με έχουν καλέσει και από τον ΟΤΕ να με ρωτήσουν αν θέλω να βάλω conn-x. Σκέφτομαι να ακυρώσω την αίτηση άμεσα και να δοκιμάσω On ή Cyta. Έχει κανείς εμπειρία από αυτές τις δύο στην Κ. Τούμπα;Βέβαια δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν θα έχουν και αυτοί θύρα, οπότε είναι πιθανό θέλοντας και μη να καταλήξω ΟΤΕ:::down:

xmperop1
10-03-11, 21:53
Τελικά ο μόνος που έκανε σωστά την δουλειά του είναι ο ΟΤΕ και ας "κρατάει" τις γραμμές για πάρτη του ε.........?????

juno12
12-03-11, 20:38
το ίδιο συμβαίνει και στο σπίτι που μένει η αδερφή μου 3-4 χιλιόμετρα από το δικό μου, εντός του αιγάλεω.
δεν μπορεί να πάρει γραμμή από On επειδή δεν έχει ή δε δίνει ο οτε.
το πιο πιθανό είναι να υπάρχουν μειωμένες και να τις κρατάνε για παρτυ τους.

xmperop1
12-03-11, 22:25
το ίδιο συμβαίνει και στο σπίτι που μένει η αδερφή μου 3-4 χιλιόμετρα από το δικό μου, εντός του αιγάλεω.
δεν μπορεί να πάρει γραμμή από On επειδή δεν έχει ή δε δίνει ο οτε.
το πιο πιθανό είναι να υπάρχουν μειωμένες και να τις κρατάνε για παρτυ τους.

Και γράφοντας αυτά έχεις διαβάσει και κατανοήσει τα προηγούμενα ποστς?

akkiiss55
13-03-11, 13:47
Το πιό πιθανό είναι ΚΑΙ ο ΟΤΕ να μήν έχει θύρα στην συγκεκριμενη περιοχή.
Συμβαίνει στο σπίτι της αδελφής μου, στην περιοχή της Πετρούπολης-Αθήνα, όπου έχει τηλέφωνο σταθερό με.... -άκουσον, άκουσον- ... φερέσυχνο!!!!!
Εν έτει 2011, γραμμή με φερέσυχνο την οποία την πληρώνει κανονικά στον κ@λ@ΟΤΕ για ψηφιακή.
Φυσικά, δεν έχει Ιντερνετ μια και το πράγμα αυτό δεν σηκώνει τέτοιο φόρτο.
Κρούσεις σε άλλους παρόχους βρήκαν όλες αδιέξοδο επειδή δεν υπάρχει ελεύθερη θύρα στο δίκτυο του ΟΤΕ, οπότε δεν μπορεί να εξυπηρετήσει.
Θα πρέπει να περιμένει να κάνει ο πΟΤΕ αναβάθμιση στο δίκτυο, να προσθέσει νέες θύρες για να μπορέσει να γίνει ο,τιδήποτε.
Μέχρι τότε, λειτουργεί με το πανάκριβο ασύρματο στικάκι της Vodafone που το πληρώνει 50€ τον μήνα και δεν ξέρει αν και πότε θα γίνει αυτή η περιβόητη αναβάθμιση....

Ελπίζω τα πράγματα να μην είναι τόσο τραγικά στην περίπτωσή σου αλλά μια ερώτηση στον ΟΤΕ θα σου δώσει απάντηση... άσχετα με το αν θα 'μετακομίσεις' ή όχι προς τα εκεί....

βασικα επειδη στν ΟΤΕ ειναι λιγο περιεργοι για να μν το πω αλλιως,ειχα κ γω στο ΑΚ ΙΛΙΟΥ παλιοτερα το ιδιο προβλημα.εκανα αιτηση στν ΟΤΕ για ISDN και εγινε ψηφιακη η γραμμη.
θα μπορουσε καποιος να κανει κατι τετοιο ή κ να πει στν ΟΤΕ οτι θελει DSL αλλα δν κανει αιτηση αν δν φτιαχτει η γραμμη.αν φτιαχτει λοιπον κανει αιτηση σε παροχο εναλλακτικο κ τν κανουά για αλλου.αλλα πιο ευκολο μου φαινεται το ISDN
οσο για τις θυρες,αν δν εχουν δοθει εκει π ψαχνεις εσυ φιλε μου, αστα βραστα.μπορει να παρει κανα 2μηνο αναμονη+το χρονο μεταφορας γραμμης απο ΟΤΕ.ο ΟΤΕ ακομα κ να μν εχει θυρες,θα ψαξει να βρει για να σε ενεργοποιησει.αυτο ειναι σιγουρο.
φαντασου οτι πελατες π πανε σε εναλλακτικους παροχους βγαζουν προβλημα dead line με αιτια φυσικη φθορα καλωδιου(κανα σπαγγο θα εχει δωσει ο ΟΤΕ)ενω επι 40 χρονια στν ΟΤΕ δν ειχαν κανενα προβλημα.
ο ΟΤΕ αν ειναι να παρει πελατη και εμμεσως να σαμποτρει αλλο παροχο,κανει τα παντα

juno12
13-03-11, 16:06
Και γράφοντας αυτά έχεις διαβάσει και κατανοήσει τα προηγούμενα ποστς?

τί ακριβώς δεν κολλάει;

maik
13-03-11, 16:28
Ας μαθουμε λοιπον πρωτα τις ορολογιες και μετα να βγαινουμε να λεμε για την ξαδερφη του μπατζανακη της κουμπαρας του διπλα περιπτερα.
Αλλο πραγμα η θυρα δηλαδη το οριο του παροχου στον κατανεμητη και αλλο η γραμμη χαλκου.
Οπως καταλαβαινω η Tellas εχει μεινει στην Τουμπα απο ορια. Οποτε επειδη φυσικα κοστιζει η επεκταση αρχιζει τα καλαματιανα.

juno12
13-03-11, 17:43
Οπως καταλαβαινω η Tellas εχει μεινει στην Τουμπα απο ορια. Οποτε επειδη φυσικα κοστιζει η επεκταση αρχιζει τα καλαματιανα.
o καθένας παινεύει το σπίτι του, απ'ότι φαίνεται, για να μην πέσει να τον πλακώσει.

sexrazat
13-03-11, 18:01
o καθένας παινεύει το σπίτι του, απ'ότι φαίνεται, για να μην πέσει να τον πλακώσει.

Λογικό να παινεύει ο καθένας το σπίτι του αλλά πιθανότατα ο Maik έχει δίκιο. Όπως πιθανότατα και ο υπάλληλος του ΟΤΕ που σου ανέφερε ότι πήρε τη γραμμμή από διπλανή οικοδομή.
ΥΣ Και γω το σπίτι μου παινεύω. Γενικά πάντως η εμπειρία μου τόσα χρόνια επαληθεύει κάτι γνωστό στην πιάτσα. Οι πάροχοι αποφεύγουν να μπλέκουν με μεταφορές πιθανότατα γιατί θεωρούν μη συμφέρουσα τη διαδικασία για τους δικούς τους λόγους. Γι' αυτό και σε κάνουν μπαλάκι στον ΟΤΕ.

xmperop1
13-03-11, 20:18
τί ακριβώς δεν κολλάει;

Για όσους ξέρουν και θέλουν και να μαθαίνουν.

1. Εκανε αίτηση σε Wind και HOL και του απάντησαν ότι δεν έχουν διαθέσιμη πόρτα.
Λάθος,απλά δεν υπήρχε απλά ελεύθερο ακραίο δίκτυο.
2. Τελικά του απέρριψαν την αίτηση αφού ανακάλυψαν ότι δεν έχει ακραίο δίκτυο ( αν και παρακάτω θα ανατραπεί πάλι λόγω πόρτας ) και τον σπρώξανε στον ΟΤΕ αναφέρονται δε και κάτι μπλά μπλά μπλά.
3. Αρχίσαμε τα κρατάνε τις καλές γραμμές ενώ δεν υπάρχουν ουσιστικά γραμμές.
4. Στον ΟΤΕ πιά ανακαλύπτουμε ότι υπάρχουν 7 διαμερίσματα και 5 γραμμές και καλώς η κακώς ο υπάλληλος του ΟΤΕ βρήκε γραμμή από το δίπλα κτήριο.( πιθανότατα περίπτωση παράλληλης εισαγηγής η παράλληλου μποξ-εισαγωγής ).
5. Επειμένει να γυρίσει στην Wind και τι μας λέει.οτι του λένε?
"ότι δεν έχουν διαθέσιμη θύρα στην περιοχή και με έχουν στην αναμονή εδώ και μία εβδομαδα".
Φυσικά εξακολουθεί να ψάχνεται για On ή Cyta αν και του έχουν κάνει κρούση από conn-x.
6. Και σκάει το δικό σου μήνυμα καταλήγοντας,
"το πιο πιθανό είναι να υπάρχουν μειωμένες και να τις κρατάνε για παρτυ τους"

Εγινε λίγο πιό κατανοητό?

juno12
13-03-11, 21:22
ωραία.
πρώτα απ'όλα τί είναι ακραίο δίκτυο και τί παράλληλη εισαγωγή ή παράλληλο μποξ-εισαγωγής;
δεύτερο απ'όλα αφού κατάλαβες τέλεια και σε βάθος την περίπτωση του συμφορουμίτη μας
(μήπως είσαι ο τεχνικός του οτε που ασχολείται με τη σύνδεσή του btw; )
πώς γίνεται ο οτε να μπορεί να του κάνει τη σύνδεση ενώ οι άλλοι όχι;
με λίγα λόγια, στην περιοχή του έχουν τελειώσει οι γραμμές που μισθώνουν οι εναλλακτικοί και μόνο ο οτε μπορεί να του δώσει;

xmperop1
13-03-11, 21:47
ωραία.
πρώτα απ'όλα τί είναι ακραίο δίκτυο και τί παράλληλη εισαγωγή ή παράλληλο μποξ-εισαγωγής;
δεύτερο απ'όλα αφού κατάλαβες τέλεια και σε βάθος την περίπτωση του συμφορουμίτη μας
(μήπως είσαι ο τεχνικός του οτε που ασχολείται με τη σύνδεσή του btw; )
πώς γίνεται ο οτε να μπορεί να του κάνει τη σύνδεση ενώ οι άλλοι όχι;
με λίγα λόγια, στην περιοχή του έχουν τελειώσει οι γραμμές που μισθώνουν οι εναλλακτικοί και μόνο ο οτε μπορεί να του δώσει;

Ρίχνεις ένα καλό διάβασμα και ψάξιμο στα θέματα του φόρουμ και εδώ είμαστε.
Κρατάς το ότι δεν μισθώνουν κάποιες γραμμές αλλά όλο το δίκτυο είναι διαθέσιμο σε όλους τους παρόχους,απλά κάποια στιγμή οι πόρτες στα dslam των παρόχων τελειώνουν και γίνεται μπέρδεμα με το δεν υπάρχουν γραμμές γιατί οι πάροχοι είναι στον κόσμο τους.

juno12
13-03-11, 22:17
οκ αφού δεν έχεις διάθεση να μας πείς, φαντάζομαι οτι ακραίο δίκτυο είναι το καλώδιο από το καφαο μέχρι το χώρο του πελάτη ή κάπως έτσι.
τώρα, όπως φαίνεται ο οτε μπορεί να του δώσει σύνδεση με "παράλληλη εισαγωγή ή παράλληλο μποξ-εισαγωγής" όπως είπες, αλλά δεν μπορούσε να κάνει το ίδιο για τους άλλους παρόχους.
οπότε καταλήγουμε στο συμπέρασμα είτε οτι δεν έχουν χώρο στα dslam όλοι οι εναλλακτικοί (λίγο δύσκολο να συμβαίνει για όλους), είτε οτι δεν υπάρχει ελεύθερο ζεύγος στο ακραίο δίκτυο, εμπόδιο το οποίο ο οτε έχει τον τρόπο να ξεπεράσει για να εξυπηρετήσει το δικό του συμφέρον, αλλά όχι για τη wind κλπ.
αυτό που φαίνεται να συμβαίνει λοιπόν είναι οτι υπάρχουν μειωμένα ή καθόλου ζεύγη πρός το σπίτι του συμφορουμίτη μας και οι εναλλακτικοί δεν μπορούν να τον εξυπηρετήσουν μέχρι να δώσει ζεύγος ο οτε.
μου φαίνεται πολύ δύσκολο το πρόβλημα να είναι η wind ή η on κλπ που δεν κάνουν αναβάθμιση στο dslam τους, την οποία είναι βέβαιο οτι θα αποσβέσουν, για έναν ή περισσότερους πελάτες και να τους χάνουν.

xmperop1
13-03-11, 22:34
Εγραψα ότι καλώς η κακώς ο τεχνικός του ΟΤΕ έδωσε από το διπλανό κτήριο....
Επείσης σύμφωνα με όσα γράφει ο συμφορουμίτης έφαγε πόρτα από τον πάροχο του ελλείψει πόρτας.
Παίζει βέβαια να έχουν το προηγούμενο status του και να του λένε βλακίες.

Gavg
14-03-11, 12:57
Εγραψα ότι καλώς η κακώς ο τεχνικός του ΟΤΕ έδωσε από το διπλανό κτήριο....
Επείσης σύμφωνα με όσα γράφει ο συμφορουμίτης έφαγε πόρτα από τον πάροχο του ελλείψει πόρτας.
Παίζει βέβαια να έχουν το προηγούμενο status του και να του λένε βλακίες.

xmperop1 το έχεις σχολιάσει σωστά το θέμα το οποίο στην πρώτη του φάση ήταν πρόβλημα τελικής γραμμής άσχετα αν η wind δεν μου το είχε θέσει έτσι εξ' αρχής. Στη συνέχεια όμως και αφού μπήκε η γραμμή προκύπτει από τη wind και θέμα θύρας στο DSLAM το οποίο δεν μου έχει δώσει κανείς μέχρι τώρα κατηγορηματική απάντηση στις επαφές που έχω κάνει με On, Cyta και Forthnet αν ισχύει για όλους τους εναλλακτικούς ή αποκλειστικά για τη Wind. Τελικά έκανα αίτηση στην Οn αφού μίλησα διεξοδικά με έναν υπάλληλο που φάνηκε ότι είναι καλός γνώστης και ο οποίος μου είπε ότι η μοναδική περίπτωση να μην σου δώσουμε γραμμή εμείς από τη στιγμή που έχεις τηλέφωνο είναι το τελικό κομμάτι μέχρι το ΚΑΦΑΟ να είναι με οπτικές όποτε το κρατάει για την πάρτη του ο ΟΤΕ ό,τι και να κάνει κάποιος. Ξέρει περίπτωση μου είπε που επί μήνες ζητούσε εν δυνάμει πελάτης τους (με αιτήσεις, εξώδικα σε ΟΤΕ και αλληλογραφία σε ΕΕΤΤ) να γίνει αλλαγή από fiber σε χαλκό για να φύγει από ΟΤΕ και τελικά έκανε μία τρύπα στο νερό...Είμαι άρα στην αναμονή να δω τι θα γίνει με την Οn , αλλιώς αναγκαστικά πάω σε conn-x:mad:

xmperop1
14-03-11, 21:39
xmperop1 το έχεις σχολιάσει σωστά το θέμα το οποίο στην πρώτη του φάση ήταν πρόβλημα τελικής γραμμής άσχετα αν η wind δεν μου το είχε θέσει έτσι εξ' αρχής. Στη συνέχεια όμως και αφού μπήκε η γραμμή προκύπτει από τη wind και θέμα θύρας στο DSLAM το οποίο δεν μου έχει δώσει κανείς μέχρι τώρα κατηγορηματική απάντηση στις επαφές που έχω κάνει με On, Cyta και Forthnet αν ισχύει για όλους τους εναλλακτικούς ή αποκλειστικά για τη Wind. Τελικά έκανα αίτηση στην Οn αφού μίλησα διεξοδικά με έναν υπάλληλο που φάνηκε ότι είναι καλός γνώστης και ο οποίος μου είπε ότι η μοναδική περίπτωση να μην σου δώσουμε γραμμή εμείς από τη στιγμή που έχεις τηλέφωνο είναι το τελικό κομμάτι μέχρι το ΚΑΦΑΟ να είναι με οπτικές όποτε το κρατάει για την πάρτη του ο ΟΤΕ ό,τι και να κάνει κάποιος. Ξέρει περίπτωση μου είπε που επί μήνες ζητούσε εν δυνάμει πελάτης τους (με αιτήσεις, εξώδικα σε ΟΤΕ και αλληλογραφία σε ΕΕΤΤ) να γίνει αλλαγή από fiber σε χαλκό για να φύγει από ΟΤΕ και τελικά έκανε μία τρύπα στο νερό...Είμαι άρα στην αναμονή να δω τι θα γίνει με την Οn , αλλιώς αναγκαστικά πάω σε conn-x:mad:

Επιεικώς ο τύπος από ΟΝ είναι απαράδεκτος αν είπε αυτά που γράφεις.
Αν υπάρχει οπτικό δίκτυο αυτό θα είναι σε ONU,αλλά κάθε ONU έχει και δίκτυο χαλκού για να εξυπηρετεί τις ανάγκες adsl των παρόχων και των πελατών του ΟΤΕ και έχει την έννοια του κυρίου δικτύου.
Σαν κύριο λοιπόν δίκτυο δεν έχει καμία διαφορά στην διαχείρηση του από ένα καθαρόαιμο δίκτυο ΚΑΦΑΟ.
Κάνεις την αίτηση σου και δεσμεύεται αυτόματα το δίκτυο.
Απαράδεκτα πράματα εκτός και εννούσε PCM, αλλά γιατί δεν το έλεγε?
Επείσης από τη στιγμή που σε πήρανε για conn-x αυτό σημαίνει ότι μπορείς να πάρεις adsl και δεν χρειάζεται να είσαι στην αναμονή και αβεβαιότητα με την ΟΝ.
Αν δεν μπορέσει να πάρει την γραμμή η ΟΝ θα είναι δικό της πρόβλημα, η δεν θα έχει ελεύθερη πόρτα στο dslam της.
Πάντως είναι εξοργιστικό μετά από τόσα χρόνια στην αγορά οι πάροχοι να αερολογούν,να είναι ασαφείς,να κάνουν τα μύρια οσα λάθη στις αιτήσεις τους και το κυριότερο όλων να παραπληροφορούν και τους υποψήφιους και του νυν πελάτες τους.:down:

Gavg
15-03-11, 10:34
Επιεικώς ο τύπος από ΟΝ είναι απαράδεκτος αν είπε αυτά που γράφεις.
Αν υπάρχει οπτικό δίκτυο αυτό θα είναι σε ONU,αλλά κάθε ONU έχει και δίκτυο χαλκού για να εξυπηρετεί τις ανάγκες adsl των παρόχων και των πελατών του ΟΤΕ και έχει την έννοια του κυρίου δικτύου.
Σαν κύριο λοιπόν δίκτυο δεν έχει καμία διαφορά στην διαχείρηση του από ένα καθαρόαιμο δίκτυο ΚΑΦΑΟ.
Κάνεις την αίτηση σου και δεσμεύεται αυτόματα το δίκτυο.
Απαράδεκτα πράματα εκτός και εννούσε PCM, αλλά γιατί δεν το έλεγε?
Επείσης από τη στιγμή που σε πήρανε για conn-x αυτό σημαίνει ότι μπορείς να πάρεις adsl και δεν χρειάζεται να είσαι στην αναμονή και αβεβαιότητα με την ΟΝ.
Αν δεν μπορέσει να πάρει την γραμμή η ΟΝ θα είναι δικό της πρόβλημα, η δεν θα έχει ελεύθερη πόρτα στο dslam της.
Πάντως είναι εξοργιστικό μετά από τόσα χρόνια στην αγορά οι πάροχοι να αερολογούν,να είναι ασαφείς,να κάνουν τα μύρια οσα λάθη στις αιτήσεις τους και το κυριότερο όλων να παραπληροφορούν και τους υποψήφιους και του νυν πελάτες τους.:down:

Αγαπητέ φίλε xmperop1,
δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τον ΟΤΕ και δεν με ενδιαφέρει στο κάτω κάτω...Το πρόβλημα είναι ότι οι εναλλακτικοί δεν έχουν πρόσβαση στην βασική υποδομή του δικτύου και όχι ότι είναι ανίκανοι.Ούτε στο ΚΑΦΑΟ δεν μπορούν να επέμβουν... Και η υποδομή αυτή φτιάχτηκε με τα χρήματα τα δικά μας και τις μίζες να πηγαίνουν σύννεφο στις τσέπες κάποιων... Το γεγονός είναι ότι αυτά τα κρατικά μονοπώλια βούλιαξαν την Ελλάδα και ακόμα συνεχίζουν ακάθεκτα, άλλα σύντομα αυτό θα αλλάξει αν θέλουμε να σωθούμε σαν χώρα...Conn-x λοιπόν θα βάλω όταν εξαντλήσω όλες τις δυνατότητες και αυτό θα συμβεί μόνο επειδή ο ΟΤΕ φέρνει προσκόμματα και κάνει κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης που έχει όπως λέει ο φίλος Juno και όχι για κανέναν άλλο λόγο. Γιατί όπως έγραψα και πριν δεν ζήτησα τηλέφωνο στην Ανταρκτική αλλά στο κέντρο της Θεσσαλονίκης...

maik
15-03-11, 16:29
Αγαπητέ φίλε xmperop1,
δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τον ΟΤΕ και δεν με ενδιαφέρει στο κάτω κάτω...Το πρόβλημα είναι ότι οι εναλλακτικοί δεν έχουν πρόσβαση στην βασική υποδομή του δικτύου και όχι ότι είναι ανίκανοι.Ούτε στο ΚΑΦΑΟ δεν μπορούν να επέμβουν... Και η υποδομή αυτή φτιάχτηκε με τα χρήματα τα δικά μας και τις μίζες να πηγαίνουν σύννεφο στις τσέπες κάποιων... Το γεγονός είναι ότι αυτά τα κρατικά μονοπώλια βούλιαξαν την Ελλάδα και ακόμα συνεχίζουν ακάθεκτα, άλλα σύντομα αυτό θα αλλάξει αν θέλουμε να σωθούμε σαν χώρα...Conn-x λοιπόν θα βάλω όταν εξαντλήσω όλες τις δυνατότητες και αυτό θα συμβεί μόνο επειδή ο ΟΤΕ φέρνει προσκόμματα και κάνει κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης που έχει όπως λέει ο φίλος Juno και όχι για κανέναν άλλο λόγο. Γιατί όπως έγραψα και πριν δεν ζήτησα τηλέφωνο στην Ανταρκτική αλλά στο κέντρο της Θεσσαλονίκης...

Να ζητησεις λοιπον τον λογαριασμο γιατι αυτα που εσυ πληρωνες για υποδομες πουληθηκαν. Εγιναν μετοχες.
Αλοιμονο αν ειχαν προσβαση ολλοι στην βασικη υποδομη του δικτυου. Οι λογοι ειναι πολλοι. Οποιος θελει ομως μπορει να ζητησει και να γινει καθολικος παροχος εχοντας και την διαχειρηση του δικτυου. Ομως με τις πορδες δεν βαφονται αυγα.

ΥΓ. Ετσι για μην εχεις απορια δουλευω στον ΟΤΕ.

Gavg
15-03-11, 18:33
Η συζήτηση που ανοίξαμε μπορεί να συνεχιστεί επ' απειρόν...Δεν θέλω όμως να αντιδικώ με κανέναν εδώ μέσα. Η λογική λέει ότι δεν μπορεί να έχει ο καθένας πρόσβαση στην υποδομή του δικτύου γιατί θα γινόταν μπάχαλο, ειδικά στη Ελλάδα, ωστόσο εάν σε αυτή τη χώρα σεβόμασταν τα δικαιώματα του καταναλωτή η μεταφορά σε μία μετακόμιση θα γινόταν με συνεννόηση μεταξύ των παρόχων, οι οποίοι στο κάτω κάτω της γραφής είναι μεταξύ τους αντισυμβαλλόμενοι (ο εναλλακτικός νοικιάζει το δίκτυο από τον ΟΤΕ) και ο πελάτης απλά θα πλήρωνε το κόστος της διαδικασίας χωρίς να χρειάζεται να κάνει 3 αιτήσεις, να δώσει 10 δικαιολογητικά και να μένει και χωρίς υπηρεσία για μεγάλο διάστημα...

xmperop1
15-03-11, 18:36
Αγαπητέ φίλε xmperop1,
δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τον ΟΤΕ και δεν με ενδιαφέρει στο κάτω κάτω...Το πρόβλημα είναι ότι οι εναλλακτικοί δεν έχουν πρόσβαση στην βασική υποδομή του δικτύου και όχι ότι είναι ανίκανοι.Ούτε στο ΚΑΦΑΟ δεν μπορούν να επέμβουν... Και η υποδομή αυτή φτιάχτηκε με τα χρήματα τα δικά μας και τις μίζες να πηγαίνουν σύννεφο στις τσέπες κάποιων... Το γεγονός είναι ότι αυτά τα κρατικά μονοπώλια βούλιαξαν την Ελλάδα και ακόμα συνεχίζουν ακάθεκτα, άλλα σύντομα αυτό θα αλλάξει αν θέλουμε να σωθούμε σαν χώρα...Conn-x λοιπόν θα βάλω όταν εξαντλήσω όλες τις δυνατότητες και αυτό θα συμβεί μόνο επειδή ο ΟΤΕ φέρνει προσκόμματα και κάνει κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης που έχει όπως λέει ο φίλος Juno και όχι για κανέναν άλλο λόγο. Γιατί όπως έγραψα και πριν δεν ζήτησα τηλέφωνο στην Ανταρκτική αλλά στο κέντρο της Θεσσαλονίκης...

Αν κάνεις λίγο ψάξιμο θα δεις ότι έχω δηλώσει αιώνες τώρα ότι εργάζομαι στον ΟΤΕ,γιαυτό μπορώ να ξεχωρίζω κάποια πράματα πιο εύκολα.
Ο ΟΤΕ παλιότερα και μέσω της D.T. πια είναι ο διαχειριστής του δικτύου μας αρέσει δεν μας αρέσει.
Οι πάροχοι όχι μόνο απαγορεύεται να έχουν πρόσβαση στο ΚΑΦΑΟ αλλά ούτε και στο BOX.
Με αφήνει παγερά αδιάφορο αν θα βάλεις ΟΤΕ η πάροχο.
Αν ξέρεις να διαβάζεις σου έδωσα απάντηση στις ανησυχίες σου ανάμεσα σε κάποιους παρόχους και με το αν και πως θα σε εξυπηρετήσουν.
Το ότι ο τύπος της ΟΝ είναι απαράδεκτος δεν αλλάζει γιατί απλά λέει μπαρούφες που δεν στέκουν σε 1 λεπτό αντιπαράθεσης.
Ο μόνος στην περίπτωση σου που δεν έφερε προσκόμματα είναι ο ΟΤΕ ο οποίος προσπάθησε να σε εξυπηρετήσει αν και τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα κακώς σου έδωσε γραμμή από το δίπλα κτήριο.
Οσο για την κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης του ΟΤΕ αφού το λέει ο Juno έτσι θα είναι.
Τουλάχιστον ξαναρώτα τον τύπο της ΟΝ που σου φάνηκε για ψαγμένος και ενημερωμένος είναι οπτικό δίκτυο η PCM? τουλάχιστον εσύ να ενημερωθείς καλύτερα και να μη αναπαργάφεις εν αγνοία σου ανακρίβειες.
Οσο και σου φαίνεται παράξενο πάντα φιλικά.

Gavg
15-03-11, 19:27
Αν κάνεις λίγο ψάξιμο θα δεις ότι έχω δηλώσει αιώνες τώρα ότι εργάζομαι στον ΟΤΕ,γιαυτό μπορώ να ξεχωρίζω κάποια πράματα πιο εύκολα.
Ο ΟΤΕ παλιότερα και μέσω της D.T. πια είναι ο διαχειριστής του δικτύου μας αρέσει δεν μας αρέσει.
Οι πάροχοι όχι μόνο απαγορεύεται να έχουν πρόσβαση στο ΚΑΦΑΟ αλλά ούτε και στο BOX.
Με αφήνει παγερά αδιάφορο αν θα βάλεις ΟΤΕ η πάροχο.
Αν ξέρεις να διαβάζεις σου έδωσα απάντηση στις ανησυχίες σου ανάμεσα σε κάποιους παρόχους και με το αν και πως θα σε εξυπηρετήσουν.
Το ότι ο τύπος της ΟΝ είναι απαράδεκτος δεν αλλάζει γιατί απλά λέει μπαρούφες που δεν στέκουν σε 1 λεπτό αντιπαράθεσης.
Ο μόνος στην περίπτωση σου που δεν έφερε προσκόμματα είναι ο ΟΤΕ ο οποίος προσπάθησε να σε εξυπηρετήσει αν και τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα κακώς σου έδωσε γραμμή από το δίπλα κτήριο.
Οσο για την κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης του ΟΤΕ αφού το λέει ο Juno έτσι θα είναι.
Τουλάχιστον ξαναρώτα τον τύπο της ΟΝ που σου φάνηκε για ψαγμένος και ενημερωμένος είναι οπτικό δίκτυο η PCM? τουλάχιστον εσύ να ενημερωθείς καλύτερα και να μη αναπαργάφεις εν αγνοία σου ανακρίβειες.
Οσο και σου φαίνεται παράξενο πάντα φιλικά.

xmperop1 συνεχίζεις να γράφεις στο ίδιο επιθετικό ύφος χωρίς να υπάρχει λόγος. Κανένας δεν ξέρει να διαβάζει εδω μέσα και μόνο εσύ ξέρεις. Ο ΟΤΕ κάνει κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης όπως φάνηκε και στην περίπτωση μου όχι γιατί το λέει ο Juno, αλλά γιατί το ξέρουν και οι πέτρες...Αυτό που εξηγώ είναι ότι το δίκτυο δεν είναι "χωράφι" του OTE, αλλά περιουσία όλων των Ελλήνων φορολογούμενων πρώην και νυν συνδρομητών, ασε που εγώ έχω και άλλη γραμμή στον ΟΤΕ. Αν είχαν πρόσβαση οι εναλλακτικοί θα έβαζαν αυτοί την γραμμή από δίπλα, δεν χρειάζεται να είναι κανείς ηλεκτρονικός μηχανικός με Phd στο MIT, για να τραβήξει μία γραμμή και ούτε νομίζω ότι ο ΟΤΕ έχει πολλούς τέτοιους. Εν πάσει περιπτώσει από μέρους μου το θέμα είναι λήξαν...

xmperop1
15-03-11, 19:49
xmperop1 συνεχίζεις να γράφεις στο ίδιο επιθετικό ύφος χωρίς να υπάρχει λόγος. Κανένας δεν ξέρει να διαβάζει εδω μέσα και μόνο εσύ ξέρεις. Ο ΟΤΕ κάνει κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης όπως φάνηκε και στην περίπτωση μου όχι γιατί το λέει ο Juno, αλλά γιατί το ξέρουν και οι πέτρες...Αυτό που εξηγώ είναι ότι το δίκτυο δεν είναι "χωράφι" του OTE, αλλά περιουσία όλων των Ελλήνων φορολογούμενων πρώην και νυν συνδρομητών, ασε που εγώ έχω και άλλη γραμμή στον ΟΤΕ. Αν είχαν πρόσβαση οι εναλλακτικοί θα έβαζαν αυτοί την γραμμή από δίπλα, δεν χρειάζεται να είναι κανείς ηλεκτρονικός μηχανικός με Phd στο MIT, για να τραβήξει μία γραμμή και ούτε νομίζω ότι ο ΟΤΕ έχει πολλούς τέτοιους. Εν πάσει περιπτώσει από μέρους μου το θέμα είναι λήξαν...

Τέλος πάντων για τη συντομία της συζήτησης έχεις σε όλα δίκιο και ο ΟΤΕ κάνει χρήση της δεσπόζουζας θέσης του και κακως οι "τεχνικοί" της κάθε τυχάρπαστης εταιρίας που βάζει τις συνδέσεις για πάρτη τους και οι "τεχνικοί" των Φόρθνετσοπ,και οι "τεχνικοί" από τα γουιντοκαταστήματα δεν επεμβαίνουν στο ΚΑΦΑΟ.
Ολα καλά.

juno12
15-03-11, 20:02
ο ΟΤΕ φέρνει προσκόμματα και κάνει κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης που έχει όπως λέει ο φίλος Juno και όχι για κανέναν άλλο λόγο.

δε νομίζω να είπα κατα λέξη κάτι τέτοιο, αλλά αυτό που μπορεί να γίνεται είναι ο οτε να μην διευκολύνει πάντα όλες τις περιπτώσεις συνδέσεων που δεν τον συμφέρουν οικονομικά.;)

........Auto merged post: juno12 πρόσθεσε 5 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


xmperop1 συνεχίζεις να γράφεις στο ίδιο επιθετικό ύφος χωρίς να υπάρχει λόγος.

δε θα το έλεγα επιθετικό, αλλά -δεσποτικό/ειρωνικό/μην κακολογείτε τον καλό οτε φτωχοί χωρικοί- ύφος :rolleyes::lol:.

maik
15-03-11, 20:19
Οποιος εχει στοιχεια οτι ο ΟΤΕ κανει καταχρηση της "δεσποζουσας" θεσης του μορει να τα καταθεσει εδω (http://www.services.eett.gr/kataggelia/tel.do).
Τα υπολοιπα ειναι ναχαμε να λεγαμε κατσικια να κουρευαμε

stMike
18-03-11, 01:05
Σωστό αλλά ότι είναι νόμιμο δεν είναι και πάντα ηθικό. ;)

Gavg
01-04-11, 11:08
Συνδέθηκα τελικά χθες στην Οn στα 8.5Μbps όσο περίπου μου είχαν πει (για 9 είχαν αναφέρει).Όλα ΟΚ με τηλεφωνία και internet, σταθερή απόδοση και τα βίντεο youtube κτλπ παίζουν απροβλημάτιστα.:)

valen_gr
05-04-11, 00:38
βασικά, απ'οτι κατάλαβα, υπήρχε έλειψη ακραίου, που επικοινωνηθηκε απο ΟΤΕ στην wind και στην hol οταν ζητησαν βροχο για την νεα διεθυνση, οπότε ορθα παρέπεμψαν στον ΟΤΕ.
Ενοχλεί βέβαια η αμεσότητα και η ευκολία με την οποία βρέθηκε τελικά λύση στο θέμα του ακραίου δικτύου μολις η αιτηση εγινε στον Ιδιο τον ΟΤΕ απο τον πελάτη και οχι απο τον πάροχο,Η άρνηση γίνεται ξαφνικά εξυπηρετηση Αυθημερον..
Μαυρο στην wind που δεν μπορεσε απο την αρχη να ενημερωσει οτι εκτος απο προβλημα στο ακραιο δεν εχει η ιδια διαθεσιμη πορτα στο DSLAM της.

@ ADSLgr.com All rights reserved.