PDA

Επιστροφή στο Forum : ISDN & adsl



dvm
16-09-06, 22:09
Καλησπέρα σε όλους. Μιας κι έχω έξοδο από το στρατόπεδο βρήκα την ευκαιρία να ποστάρω. Λοιπόν το πρόβλημα μου είναι το εξής (βασικά θέλω επιβεβαίωση αν γίνεται):
Το σπίτι είναι διόροφο και είχαμε 2 ξεχωριστές γραμμές τηλεφώνου.
Τώρα που είμαι φαντάρος κλείσαμε την γραμμή στο σπίτι μου. Σκέφτομαι να φέρω ηλεκτρολόγο για να συνδέσει την πάνω τηλεφωνική πρίζα με μια νέα πρίζα κάτω. Θέλω να μετατρέψω την κάτω σύνδεση σε ISDN και να πάρω και δεύτερο νούμερο. Έτσι στην 2η θέση του τηλεφώνου του νετμοντ θα συνδέσω την νέα πρίζα που θα μου βγάζει το τηλέφωνο επάνω. Επίσης επάνω θα υπάρχει και το ρουτεράκι για dsl. Γίνεται αυτό που λέω; Φοβάμαι ότι θα είναι πολλά τα μέτρα για το τηλεφωνικό καλώδιο και να έχω πρόβλημα στο σήμα. Αλλά θέλω πολύ να γλυτώσω την πληρωμή 2 λογαριασμών.

nnn
16-09-06, 22:41
Γίνεται,απλά θα πρέπει να ανεβάσεις 2 ζεύγη επάνω.
1 από το splitter με την Adsl και ένα για το τηλέφωνο από το Netmod.
Φρόντισε μόνο να είναι καλό καλώδιο.

Καλός πολίτης.

RyDeR
17-09-06, 00:02
Γίνεται, όπως λέει και ο nnn.

soiram
18-09-06, 16:53
Πώς θα έχεις όμως επάνω το router dsl αφού αυτό θα πρέπει να είναι πριν το netmod? Θα τραβήξεις και άλλη γραμμή;

nnn
18-09-06, 19:47
Πώς θα έχεις όμως επάνω το router dsl αφού αυτό θα πρέπει να είναι πριν το netmod? Θα τραβήξεις και άλλη γραμμή;
1 τετραπλό καλώδιο(2 ζεύγη) χρειάζεται μόνο.;)

dvm
28-09-06, 20:31
Ωχ, το ρούτερ πρέπει να είναι πριν από το νέτμοντ; Τώρα που το σκέφτομαι μάλλον έχετε δίκιο, πριν δεν το είχα σκεφτεί. Χμμ, θα προσπαθήσω να το σκεφτώ πως θα γίνει, ευτυχώς που μου το είπατε. Πρέπει να κάνω τρύπες στους εξωτερικούς τοίχους και δεν θα είναι εύκολο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.