PDA

Επιστροφή στο Forum : to overclock or not??



blackjim
27-02-04, 13:43
Λοιπον, εχω μια απορια σχετικα με το overclocking...
Δε ξερω πολλα απο Hardware , για την ακριβεια τωρα μαθαινω για ψηφιακα κυκλωματα, flip-flops, και αλλα ... :roll:

Εχω λοιπον μια καρτα γραφικων (τωρα την πηρα, ειναι ακριβη και δεν ειναι για πειραματα οπως καταλαβατε...) και εχει καποιες επιλογες Dynamic Over-clocking Technology.
Προφανως ανεβαζωντας τις βαθμιδες που εχει ,ανεβαινει και ο χρονισμος της καρτας, δηλαδη γινεται ταχυτερη... :lol:
Αλλα, τι επιπτωσεις εχει αυτο?
>Ας πουμε αν η καρτα ειχε διαρκεια ζωης 5 χρονια (με Μ.Ο. χρησης 10 ωρες την μερα) τωρα θα γινει 3 χρονια? Κι αν ανεβασω το overclock θα μειωθει κι αλλο??
>Υπαρχει περιπτωση ,λογω κακης ψυξης , να παραδωσει το πνευμα της?? :shock:
Θελω καποιος που ξερει να μου πει καμια λεπτομερεια να ξερω τι παιζει...

http://www.bjorn3d.com/Material/Images/399_MS-8938_large.jpg



Τα ιδια γινονται και με τον Pentium ,ετσι??

blackjim
03-03-04, 17:11
ο wbk 68 δεν ειναι καλη επιλογη.κοιτα για ψυκτρα στο www.checkmate.gr .εκει εχει
10$.εγω εχω p4 2.4@3.0ghz με global win cak4-88t.το χειμωνα φτανει τους 46 σε full load και το καλοκαιρι τους 56 και ειναι και σχετικα α8ορυβος.τωρα που το ξανακοιταω ο wbk68 ειναι για athlon.αν 8ες τον cak4-88t μπαινει με συστημα(περιλαμβανεται) σε pentium επειδη κανονικα ειναι το clip του για athlon.
Βλεπω οτι καποιοι απο εσας κατεχετε το αθλημα, μπορειτε να μου δωσετε και εμενα μια γνωμη για τα παραπανω?

Thanx

AC9800PBA
03-03-04, 17:57
χμμ...νομίζω ξέρω πολλά από OC(overclocking) και μπορώ να σε βοηθήσω αρκετά(ουυυυ ψώνιο AC9800PBA)lol έλα να τα πούμε στο msn για OC κτλ

Diomedes
03-03-04, 17:57
blackjim,
ΝΟΤ to overclock! :D
Εξηγούμε για να μην παρεξηγούμαι.
Με το να κάνεις overclocking αυτομάτως ζορίζεις και τα τσιπάκια στα όριά τους. Άκου να δεις τι έπαθε ο αδερφός μου πριν κανά χρόνο. Είχε πάρει μια ΑΤΙ την οποία και "πλάκωσε" στο overclock με αποτέλεσμα να ζεσταθεί η βάση που "καθόταν" το ανεμιστηράκι και να "ξεκολλήσει" για λιγο από το τσιπάκι(GPU). Ε, καταλαβαίνεις ότι εφ'όσον σταμάτησε να ψύχεται καλά ΕΛΙΩΣΕ σαν το κεράκι της λαμπρής! ΕΥΤΥΧΩΣ που στο μαγαζί που την αγόρασε είναι φίλοι του και του την αλλάξανε με την εγγύηση.
Με λίγα λόγια πιστεύω ότι το καθαρό κέρδος είναι κάτι ελάχιστα FramesPerSecond...άντε 2-3...δεν αξίζει τον κόπο....Αν πάλι το "τραβάει" ο οργανισμός σου κάντο αλλά με μέτρο....Εγώ το έχω κάνει σε περιορσμένο βαθμό ΜΟΝΟ όταν η κάρτα μου ήταν αρκετά παλιά και ζορίζονταν με τα καινούρια παιχνίδια...και να χάλαγε δεν με ένοιαζε...αλλά για ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ δεν αξίζει....Όπως και το Overclocking στους CPU....Αν δν ξέρεις μέχρι και ο σκληρός δίσκος και άλλα περιφεριακά τα "παίζουν"...

AC9800PBA
03-03-04, 18:03
Diomedes, μεγάλο λάθος αυτό που είπες :shock: κάθε κάρτα,CPU,RAM,Mobo κτλ έχουν τα όριά τους...πχ μια ATI Radeon 9800Pro με μια άλλη ATI Radeon 9800Pro από τον ίδιο κατασκευαστή διαφέρουν τελείως στην αντοχή τους στο OC...
π.χ. η 1η μπορεί άνετα να πιάσει το 25% ενώ η 2η στο 18% να τα παιξει.
τι θέλω να πω...ότι με τις απαραίτητες γνώσεις και το απαραίτητο υλικό(και λίγη τύχη :P ) μπορείς να κάνεις θαύματα...Άρα overclockarise μπορείς και συ :D

Diomedes
03-03-04, 18:18
AC9800PBA,
Γενικά ισχύουν αυτά που λες, όμως...
1) Πραγματικά ΑΞΙΖΕΙ για 2-3 FPS να χ΄σεις και εγγύηση και κάρτα????
2) Είπες "με λίγη τύχη"..όποιος αισθάνεται "τυχερός" ας το πράξει... :wink:

AC9800PBA
03-03-04, 18:38
χμμ ναι αλλά δεν μιλάο μόνο για κάρτες γραφικών και με το <<λίγη τύχη>> ενοώ μην σου τύχη καμιά κάρτα που να είναι στην τσίτα και στο 2-3% να τα παίξει...Εμένα πάντως δεν μου έδωσε μόνο 2-3FPS αλλά ο λόγος που το κάνω δεν είναι μόνο η επιδώσεις αλλά και το ότι θέλω να λέω<<εγώ έφτασα τον 3.2 στα 5Ghz>>(λέμε τώρα) πάντος έχω το ακόλουθο σύστημα και δεν είχα και έχω ούτε προβλήματα ούτε απώλιες hardware
CPU:P4@2.6Ghz to 4Ghz(59C Full load)
GPU:9800pro flashed to 9800xt
Ram:Corsair XMS PC3200 512x2(533Mhz)
Mobo:MSI 875P FIS2R
έκανα πολλά παιχνίδια να τρέχουν normal με τα μέγιστα γραφικά...και για αυτό υποστιρίζω το OC

Nick3l
03-03-04, 18:56
CPU:P4@2.6Ghz to 4Ghz(59C Full load)
Αυτο μονο με screenshot το πιστευω...

Diomedes
03-03-04, 19:01
Nick3l,
Ούτε με screen shot το πιστεύω, :D
Ας "τρέξει" κανένα σοβαρό STABILITY benchmark(ξέρετε αυτά που ΤΣΙΤΑΡΟΥΝ για κανά μισάωρο+ το CPU) και ας κάνει post to screenshot, αν αντέξει ο CPU φυσικά,
:wink:

Nick3l
04-03-04, 22:00
αμα καταφερε να ανοιξει το πισι στα 4ghz κι αυτο σημαντικο ειναι,
για ψυξη του ριχνει ενα κουβα νερο καθε 2 δευτερολεπτα. :P

dantouan
04-03-04, 22:27
Και εγω συμφωνω με τους παραπανω φιλους και για να πειστω θα ηθελα ενα μικρο screenshot... 8)

XTCgr
05-03-04, 00:17
παιδιά μην είστε τόσο δύσπιστοι - εξάλλου και τα screenshots "φτιάχνονται"

GeorgeH
05-03-04, 07:51
Τεσπα, γινεται κατι τετοιο ή οχι τελικα?? Ας απαντησει ο φιλος... Μα καλα στα 4 GHZ??Μηπως τα παραλετε λιγακι??Η Ιντελ δηλαδη τι ρολο βαραει?Ας τα φτιαχνουμε μονοι μας τοτε... :shock: :?

Diomedes
05-03-04, 12:21
GeorgeH,
Ένα "πουσάρισμα" για να κερδίσεις 300-400 ΜΗΖ maximum και να διακινδυνεύεις ένα ασταθές σύστημα δεν πολυαξίζει. Εγώ όσες φορές το είχα κάνει δεν είδα αξιοσημίωτη διαφορά. Αν κάποιος θέλει περισσότερη υπολογιστική ισχύ η λύση είναι μία: Πιο δυνατός επεξεργαστής. Η μόνη μεγάλη διαφορά που έχω δεί είναι στο BUS του CPU.
ΤΕΡΑΣΤΙΑ από 400 σε 533 και 800 INTEL ή από 266 σε 333 και 400 ΑΜD.

Suedehead
05-03-04, 14:42
να μοιραστω και εγω με την σειρα μου μαζι σας την αποψη μου. Πιστευω οτι το overclocking δεν το κανεις μονο και μονο για να εχεις περισσοτερες επιδοσεις. Το κανεις γιατι ειναι hobby, χαιρεσαι απασχολησε, πειραματιζεσαι. Το overclocking ειναι ενα εκπαιδευτικο ταξιδι στο πυριτιο, για πολλους χρηστες ειναι αυτοσκοπος για αλλους οχι.

σχετικα με screenshots κτλ στην Ελλαδα και συγκεκριμενα στην ομαδα του TheLab.gr εχουμε την τιμη να εχουμε εναν απο τους καλυτερους overclockers στον κοσμο, τον hipro5.

Ενδεικτικα σας αναφερω αν επιθυμειτε να επισκεφτειται τα ακολουθα links:

Overclocking SubForum:
http://www.thelab.gr/forumdisplay.php?s=&forumid=50

Βασικος Οδηγος overlocking:
http://www.thelab.gr/reviews/ocbasics_1.php

Overcloking στην καρτα γραφικων:
http://www.thelab.gr/reviews/OcGfx_1.php

Extreme modding:
http://www.thelab.gr/reviews/ic7mods_gr1.php

φιλικα
Suedehead

XTCgr
05-03-04, 18:20
Hipro5 rulez! :D :wink: :D :mrgreen:

AC9800PBA
05-03-04, 18:43
χμμ μόλις είδα τα posts...το αν με πιστεύετε ή όχι λίγο με νοίζει...
απλά δεν είναι ακατόρθοτο!Πάρτε κάποιο Prometeia σύστημα υδρόψυξης και δόκιμάστε...τώρα περί θέμα stable PC :oops: δεν με παίρνει να μίλήσω :oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.