PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιντεοπροβολέας η Plasma ;



SpartanX
17-09-06, 12:17
Τι πιστεύετε οτί είναι καλύτερο απο τα 2 για τη προβολη DVD ταινιών ; Σκεύτομαι να βάλω κάτι απο τα 2 στο σαλόνι κάποια στιγμή στο μέλλον... Ο Βιντεοπροβολέας μπορεί να προβάλει και σήμα τηλεόρασης ;

hemlock
17-09-06, 12:33
Ο προβολεας μπορει να προβαλει σημα τηλεορασης,αλλα για ποσες ωρες θεαση μιλας??
Αν ειναι πολλες μαλλον ειναι ασυμφορος διοτι η λαμπα του κοστιζει αρκετα...
Το ιδιο ισχυει και για τις οθονες πλασματος και LCD...Εχουν ημερομηνια ληξεως περιπου στις 30000-60000ωρες.
Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις θα ηταν να αγορασεις μια LCD.
Καποια απο τα συν των LCD οθονων ειναι τα εξης:
1.Εχουν τις μεγαλυτερες αναλυσεις...
2.Χρονος ζωης ,που ειναι διπλασιος απο τις plasma(60000 ωρες)
3.Ειναι αθορυβες!!!!.Λογω τεχνολογιας δεν ενσωματωνουν ανεμιστηρια για την απαγωγη της θερμοτητας του panel -αντιθετα με τις plasma.
4.Μπορεις να τις βρεις και σε αρκετα μικρες διαγωνιους,πραγμα που δεν ισχυει για τις plasma(42>>)
Οσο για τον προβολεα ειανι αλλη ιστορια και εχει να κανει περισσοτερο με τον χωρο που θα του διαθεσεις και ισως με τα περιφεριακα που θα τον πλαισιωσεις (ηχεια-ενισχυτικα κλπ).

Patentman
17-09-06, 12:39
LCD φυσικα, καμια σχεση.

Βεβαια προ εξαμηνου που ειχα δει μοντελα και τιμες εβγαιναν καποιες καλες στις 37" και στις 40/42 αλλά ξεκιναγαν απο 2800 ευρω και εφταναν στα 3700.
Θα πεσουν ομως (αν δεν επεσαν ηδη).
Φυσικα μιλαμε για μοντελα που αξιζουν και οχι γι΄αυτα που δεν εχουν καλη εικονα.

Οι 42" ειναι μεγαλη διασταση και δινει την απαιτουμενη αισθηση, φυσικα παρακολουθηση τηλεοπτικων προγραμματων ειναι απο αστεια ως τραγικη.

ΥΓ. ενας βιντεοπροβολεας μπορει να παιξει τηλεοπτικα προγραμματα, αρκει ενα εξωτερικο tuner με καταλληλες εξοδους.
ΥΓ2. αμα βολευεσε με 32" πηγαινε παρε μια CRT wide, ποιοτητα εικονας καλυτερη απο Plasma και κοντα σε καλη LCD.

SpartanX
17-09-06, 12:59
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδία :) CRT 32'' έχω ήδη ( μια Sony KV-32FQ75 συγκεκριμένα ) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο ποίοτητα εικόνας κλπ. Απλώς το μόνο κακό που έχει είναι οτι είναι ... μπαούλο στο κυριολεξια. Τεραστείων διαστάσεων. Και επειδή το σκεύτομαι για μια τηλεόραση μεγαλύτερης διαγώνιου ... οι CRT δυστηχώς δε είναι επιλογή.

Οσο για ώρες θεάσης... δε πιστεύω να είναι πολλές. Δε πρόκειται να πετάξω τη Sony, υπάρχει αλλού χώρος στο σπίτι για να μπεί, και θα κρατήσει το ρόλο της ως σκέτη TV. Αυτό που θέλω να παρω, κύριως το θέλω μόνο για ταινίες. Η ερώτηση για το άν οι βιντεοπροβολείς προβάλουν και τηλεόραση ηταν περισσότερο απορεία που είχα :)

Darkface
17-09-06, 13:09
Σκεφτομαι ειναι ρε παλικαρι.Εχεις και αλλα ,αυτο ομως χτυπαει ασχημα στο ματι. ;)

Patentman
17-09-06, 13:14
Αν δεν εχεις τα λεφτα για LCD περιμενε, οχι οτι θα πεσουν πολυ χαμηλα αλλά με 1500 θα βρισκεις καλη ποιοτητα εικονας. Ισως χρειαστει να περιμενεις βεβαια πολυ.

Οι Plasma δεν παιζουν καλα σε φως ηλιου, και δεν δεχονται να πεφτει ηλιακο φως πανω τους, θολωνει η εικονα δεν βλεπεις τιποτα. Οχι οτι σε ενδιαφερει και πολυ, αλλωστε δεν θα βλεπεις πρωι και εξαλλου ειπαμε δεν κανει για να βλεπεις τα τηλεοπτικα καναλια μια μεγαλη οθονη.
Απο χρωματα δεν τα πανε και τοσο καλα και απο αναλυση ψιλομαπα.
Δεν καινε pixel, παει μια και καλη το πανελ.

Οι LCD ειναι αλλη κλαση, οι μονες που φτανουν και ξεπερνουν τις αριστες CRT (Matchline) αλλά πανακριβες. Εχει βεβαια και μαπε μοντελα με χαλια χρωματα και οχι τοσο καθαρη εικονα.
Οι samsung εχουν πολυ εντονο μαυρο και αυτο επιρεαζει ολα τα χρωματα. Το εχουν βαλει πιστευω για λογους εντυπωσιασμου. Δεν μου αρεσουν τα χρωματα τους.
Οι sony εχουν samsung πανελ και οι philips εχουν LG. Φυσικα εκεινο που παιζει ειναι τα ηλεκτρονικα εκτος του πανελ, ετσι μια philips συνηθως ειναι καλυτερη απο μια LG (αν και εχουν συνεργασια και η LG εχει ηλεκτρονικα philips).

WAntilles
17-09-06, 13:16
1. Η Plasma ήταν/είναι υποδεέστερη και πεθαμένη τεχνολογία εξαρχής που απλά βγήκε για τους τρεντομοδάτους.

2. Αφού έχεις ήδη μία καλούτσικη CRT, πήγαινε σε βιντεοπροβολέα.

SpartanX
17-09-06, 13:37
Αυτό το έχω ξανακούσει για τις Plasma, όντως.

Samsung είναι η οθόνη LCD του υπολογιστή μου. Γενικά τονίζει κάπως τα σκούρα χρώματα... και για το συγκεκριμένο αυτό χαρακτηριστικό έχω διαβάσει και σε άλλα forum απο άλλους χρήστες. Μάλλον είναι γενική η πολιτική αυτή της Samsung.

LuisRoyo
17-09-06, 14:03
Ο ιδανικός συνδυασμός (χρήματα/απόλαυση-ποιότητα) σπιτικής θέασης για φέτος αλλά μάλλον και για του χρόνου, είναι CRT 29-32" για TV (ειδικά στη δική σου περίπτωση που έχεις καλή CRT:oneup: ) και βιντεοπροβολέας (~90"-100" projection) αξίας : ~1500 € για DVD σε συνδυασμό πάντα με μέτριο-καλό ηχητικό σύνολο 5.1 (~όχι παραπάνω από 2.500 € για ενισχυτή-ηχεία).
Ο βιντεοπροβολέας δεν κάνει επ'ουδενί λόγω για TV θέαση, άσχετα αν του δώσεις κατάλληλο σήμα. Μπορείς από περιέργεια να το κάνεις μιά-δυό φορές αλλά γρήγορα θα διαπιστώσεις οτι η βιντεοπροβολή (με σωστό ήχο), είναι κινηματογράφος (με όλα τα ψυχολογικά επακόλουθα της κινηματογραφικής προβολής - σκοτάδι, ατμόσφαιρα, ποπ κορν :p ...). Το τηλεοπτικό πρόγραμμα επιβάλλει διαφορετική ψυχολογία θέασης - δεν έχει νόημα να βλέπεις πχ. ειδήσεις ή Τριανταφυλλόπουλο σε 100" με 5.1 κανάλια ήχου και σκοτάδι :p

Δουλεύω με τον παραπάνω συνδυασμό ~2 χρόνια τώρα και δεν διανοήθηκα ούτε στιγμή να δώ TV απ' τον προβολέα...

giannis42
17-09-06, 14:25
εχω lcd sony bravia 40 τελεια;)

Patentman
17-09-06, 14:33
Βασικα οι LCD δεν συγκρινονται με τιποτα σε ποιοτητα εικονας αλλά ειπαμε κοστιζουν.

hemlock
17-09-06, 14:40
Βασικα οι LCD δεν συγκρινονται με τιποτα σε ποιοτητα εικονας αλλά ειπαμε κοστιζουν.
5.Οι Plasma οθονες αποδιδουν λιγο καλυτερα το μαυρο χρωμα
6.Η αντιθεση που μπορουν να δωσουν ειναι εως και 10000/1,αντιθετα με τις LCD που με το ζορι φθανουν το 1000/1
7.Εχουν αρκετα μεγαλυτερη φωτεινοτητα απο τις LCD,οι μεν φθανουν μεχρι τα 2000cd/m2 ,ενω οι δε με το ζορι 500cd/m2
:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

Patentman
17-09-06, 14:52
5.Οι Plasma οθονες αποδιδουν λιγο καλυτερα το μαυρο χρωμα
6.Η αντιθεση που μπορουν να δωσουν ειναι εως και 10000/1,αντιθετα με τις LCD που με το ζορι φθανουν το 1000/1
7.Εχουν αρκετα μεγαλυτερη φωτεινοτητα απο τις LCD,οι μεν φθανουν μεχρι τα 2000cd/m2 ,ενω οι δε με το ζορι 500cd/m2
:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

Πηγαινε σε ενα καταστημα οπου εχει πολλες Plasma/LCD και συγκρινε.
Καμια σχεση.
Σου συνιστω τον Κολομβουνη λιγο πιο κατω απο το Praktiker Αλιμου. Εχει πολυ μεγαλη ποικιλια.
Θα δεις οτι καμια Plasma δεν μπορει να συγκριθει ουτε στο ελαχιστο σε ποιοτητα.
Και δεν μιλαω για τα κορυφαια μοντελα LCD του 5ντοχιλιαρου, μιλαω για τα καλα "φθηνα" μοντελα.
Τωρα αν εχεις παει Carreffour και συγκρινεις Blue Sky και τιποτα αλλες τυχαρπαστες αλλαζει.
Υστερα το μαυρο που λες στις Plasma δεν ειναι μαυρο αλλά γκρι (και μαζι και ολα τα χρωματα γκριζαρουν) οταν βλεπεις το απογευμα χωρις να εχει σκοτινιασει πληρως. Αντιθετα στις LCD οτι βλεπεις το βλέπεις με οποιονδηποτε φωτισμο.

Ουτε οι βιντεοπροβολεις μπορουν να συγκριθουν σε ποιοτητα απεικονισης, μονο στο θεμα τιμης και στο θεμα διαστασεων προβολης. Για τα λεφτα τους και τις ιντσες που προβαλουν δεν τιθεται θεμα συγκρισης ποιοτητας.

hemlock
17-09-06, 15:02
Patentman τα 5,6,7 εχουν να κανουν με την τεχνολογια απεικονησεις και μονο ...Οχι με τα Carrefour!!!!!
Τωρα για τις υλοποιησεις απο τα Carefour δεν ξερω τιποτα...Μπορει να ηταν χιλιοπαιγμενες ,μπορει να ειχαν ανατανακλαση φωτος ,μπορει....

Navigator
17-09-06, 15:07
Οι πλάσμα έχουν και άλλο πρόβλημα που ειναι η τεράστια κατανάλωση ρευματος σε σχέση με τις LCD.Eπίσης αν σου χαλάσει εκτός εγγύησης απλά τις πετάς.
Αλλά και οι LCD σε λίγο θα αντικατασταθούν για οικιακή χρήση από τις OLED.

netlag
17-09-06, 16:09
Καταρχας υπαρχουν Plasma και Plasma.Υπαρχουν οι Plasma των 1500 ευρω (Bravia) και υπαρχουν και οι Βαρβατες Philips των 4000+ ευρω.Επομενως οτι πληρωνεις παιρνεις.Ο καλυτερος προβολεας σε καμμια περιπτωση δεν θα σου δωσει καλυτερη εικονα απο μια οποιαδηποτε CRT/LCD/PLASMA τηλεοραση.Η δουλεια του ειναι αλλη.Η δουλεια του ειναι να σου δωσει πολλες 100+ ιντσες.Ο προβολεας ειναι ευχαριστος για να βλεπεις μπαλα, και για κανα playstation.Αν αποφασισεις για προβολεα, να προσεξεις το πανι.Να ειναι καλο. Θα κοστισει το λιγοτερο 200 ευρω.Εσυ αφου σκεφτεσαι για ταινιες, καλο ειναι να αποφυγεις τον προβολεα.Θα σου προτεινα μια σοβαρη CRT τηλεοραση αρκετων ιντσων.Οσο προλαβαινεις ομως γιατι οι ακριβες CRT φευγουν απο την αγορα.Να αποφυγεις οπισθιας προβολης.


Πηγαινε σε ενα καταστημα οπου εχει πολλες Plasma/LCD και συγκρινε.
Καμια σχεση.
Σου συνιστω τον Κολομβουνη λιγο πιο κατω απο το Praktiker Αλιμου. Εχει πολυ μεγαλη ποικιλια.
Θα δεις οτι καμια Plasma δεν μπορει να συγκριθει ουτε στο ελαχιστο σε ποιοτητα.
Και δεν μιλαω για τα κορυφαια μοντελα LCD του 5ντοχιλιαρου, μιλαω για τα καλα "φθηνα" μοντελα.
Τωρα αν εχεις παει Carreffour και συγκρινεις Blue Sky και τιποτα αλλες τυχαρπαστες αλλαζει.
Υστερα το μαυρο που λες στις Plasma δεν ειναι μαυρο αλλά γκρι (και μαζι και ολα τα χρωματα γκριζαρουν) οταν βλεπεις το απογευμα χωρις να εχει σκοτινιασει πληρως. Αντιθετα στις LCD οτι βλεπεις το βλέπεις με οποιονδηποτε φωτισμο.

Ουτε οι βιντεοπροβολεις μπορουν να συγκριθουν σε ποιοτητα απεικονισης, μονο στο θεμα τιμης και στο θεμα διαστασεων προβολης. Για τα λεφτα τους και τις ιντσες που προβαλουν δεν τιθεται θεμα συγκρισης ποιοτητας.

pat να προσεχεις στα μαγαζια που εχεις κανει αυτες της συγκρισεις, ποσο κοντα σε καποιες οθονες ειναι λαμπτηρες φθορισμου...:whistle:

joseph
17-09-06, 16:26
Χμμμ αδικείτε αρκετά τις plasma αλλά δεν πειράζει ... :P πάρε plasma pioneer και μετά θα λες , αυτό είναι το παράθυρο στον κόσμο ... Εχουν βγει με αναλύσεις 720p αποδίδουν καλύτερα το μαύρο και απο CRT πόσο μάλλον απο LCD , δεν έχουν βαριά κατανάλωση ( έχει διορθωθεί αυτό αρκετά ) Επίσης υπάρχουν 50άρες 1080p ή FULL HD όπως τις λένε.

Εαν το θες αποκλειστικά για τηλεοπτικό πρόγραμμα τότε οι plasma αποδίδουν καλύτερα όταν έχουν μικρή ανάλυση 576p όπως λέγεται ...
Γενικά οι Plasma υπερέχουν στις μεγάλες διαστάσεις και οι LCD σε μικρές διαστάσεις ... Δλδ εαν μου έλεγαν να συγκρίνω την 46 ιντσες SONY X2000 1080p και την pioneer 50 1080p νικητής θα είναι η pioneer ... Η pioneer έχει διπλάσια τιμή απο την SONY , αλλά τα σπάει , ίσως 5 φορές καλύτερη απο την SONY ....

Γενικά δεν θα βρεις στα μαγαζιά τις plasma με 720p για αυτό και αδικούνται απο τις συγκρίσεις , συνήθως είναι 576p ή 1024χ768 ...

LuisRoyo
17-09-06, 22:02
Όπως κατάλαβες φίλε SpartanX, μια-δυό μέρες ακόμη και θα' χεις μαζέψει άλλες τόσες γνώμες, που όλες όμως θα είναι αντιφατικές μεταξύ τους...:p
Βάλε κι άλλα κριτήρια στο δίλλημά σου για να βρείς άκρη. Πχ. για τι budget μιλάμε..?? Άλλα πράγματα θ'ακούσεις αν θες (ή σε παίρνει) να ξοδέψεις 2.000 κι άλλα αν διαθέτεις 5-6.000 €.
Άλλο θα σου προτείνω αν είσαι cinefil και σπάνια χαζεύεις TV..μόνο ειδήσεις που και που (όπως εγώ) κι άλλο αν κάθε απόγευμα κολλάς 3-4 ώρες στο "γυαλί"..και σινεμαδάκι μια-δυό φορές το μήνα.
Στην πρώτη περίπτωση (και με σχετικά χαμηλό budget) ο προβολέας είναι μονόδρομος. Οι 100+ ίντσες σε ζεστή, σκοτεινή γωνιά του σπιτιού (15-20 τετραγωνικά φτάνουν) με "καλό" καναπέ και ηχητικά ~2.000 € σωστά βαλμένα, συνιστούν την υπέρτατη απόλαυση για έναν cinefil, ειδικά το χειμώνα. Και μην έχεις στο μυαλό σου τις άθλιες προβολές ποδοσφαίρου στις καφετέριες. Εκεί οι προβολείς είναι τριετίας+ και ΌΧΙ κινηματογραφικά βελτιστοποιημένοι (συνήθως έχουν panel 4:3). Τον τελευταίο χρόνο προβολείς προσαρμοσμένοι για θέαση ταινιών και μόνο (όπως αυτός http://www.pixmania.com/gr/gr/173719/art/hitachi/aeioaioniaieyao-hd-ready.html?srcid=1354) μ@μούν και δέρνουν...σε budgets κάτω των 1500 €. Αλλά προσοχή : αν δεν έχεις ιδιαίτερο ψώνιο με ταινίες (DVD), δηλαδή αν βλέπεις λιγότερες από δυό ταινίες τη βδομάδα, δεν αξίζει τον κόπο η φασαρία συσκότισης του χώρου, κατεβάσματος της οθόνης, μπουμπουνίσματος των ηχητικών, κλπ. κλπ.

Γράψε επίσης αν διαθέτεις οποιοδήποτε ηχοσύστημα και ποιό και θα έχεις ακόμη πιο σαφείς προτάσεις..:oneup:

SpartanX
18-09-06, 01:33
Το budget ναί, είναι εκει γύρω στα 2 με 3.000 ευρώ ... δε μπορώ να διαθέσω περισσότερα. Ηχοσύστημα έχω ηδη, ενα όχι ίδιαιτερα ακριβό ( Sony και αυτό DVD Player είναι με ενσωματομένο ενισχυτή και 5.1 ηχεία, μοντέλο DAV-SA30 ), αλλα για το χώρο που έχω είναι αρκετό πιστεύω.

user9
18-09-06, 11:48
Το Plasma είναι πράγματι τελειωμένη τεχνολογία απο την γένεσή της κιόλας. Οι καλύτερες πλάσμα δεν έχουν περισσότερα απο 260 χιλιάδες χρώματα, και σχεδόν καμμία απο όσες έχω δει (απο 1.500 εως 10.000 ευρώ) δεν παίζει σωστά το μάυρο. Καταλείγεις να έχεις μια περιουσία στο σαλόνι σου που που το μαύρο το παίζει πράσινο και όλες τις ταινίες τις δείχνει "τύπου-Matrix". Μόνο και μόνο για να λες οτι έχεις Plasma,

Το LCD έχει φτάσει σε απίστευτα επίπεδα και μάλιστα, πλέον σε αρκετα προσιτές τιμές. Μπορείς να κοιτάξεις κάποια απο τα μοντέλα τις Samsung (R71 και R72), που εκτός απο απίστευτο design έχουν και απίστευτη εικόνα. Υπολόγισε οτι 32'' είναι γύρω στα 1.200 ευρώ ενώ 40'' της συγκεκριμένης σειράς είναι στ 2.000 παρά κάτι ευρώ. (LE40R71B το μοντελάκι που μόλις πήρα και δεν ξεκολλάω). ΑΑΑΑ και μιλάμε για αντίθεση 5000:1...

Projector είναι πααααααααρα πολύ καλή φάση, αν θέλεις μεγάλες ίντσες (έχεις το χώρο δηλαδη στο σαλόνι ή οπουδήποτε αλλού), δηλαδή γύρω στις 90-100. Και πάλι θα πρότεινα να πας σε λύση LCD και όχι DLP, καθώς το DLP είναι σαφέστατα πιο ακριβό σε ίδιες αναλύσεις (μιλάμε για τουλάχιστον 1280x720p) και παρουσιάζει κάποια θέματα που πολλούς (και εμένα μαζί) μας φαίνονται περίεργα (ουράνια τόξα κια αστεράκια με φεγγάρια κτλ λόγω της τεχνολογίας :p ). Μια λύση με βασισμένη σε τεχνολογία LCD πάει γύρω στα 1.500 ευρώπουλα, ένα καλό πανί γύρω στα 250-300 ευρώ (νομίζω ΚΑΙ μηχανοκίνητο) και ένα tuner απο το Πλαίσιο γύρω στα 100 ευρώ (για να βλέπεις TV).

Φρόντισε ότι πάρεις (είπαμε προτείνω LCD-TV ή Projector-LCD) να έχει HDMI ή DVI εισόδους έτσι ώστε όταν σε κανένα χρόνο θέλεις να πάρεις BluRay ή HD-DVD να μην είναι άχρηστη η συσκευή σου.

wolfman
18-09-06, 12:09
Philips LCD φίλε μου. Στοιχίζουν.. αλλά δεν παίζονται. Πάντως με τα χρήματα που διαθέτεις πάιρνεις άνετα μια 32άρα.

joseph
18-09-06, 12:14
Τα philips LCD θεωρούνται πολύ ακριβά και έχουν παρουσιάσει προβληματικά μοντέλα σε μεγάλη συχνότητα ...

adams
18-09-06, 12:48
Εφοσον εχεις τηλεοραση και θες συσκευη αποικονισης μονο για ταινιες τοτε για μενα ο προβολεας ειναι μονοδρομος.Με το budget που εχεις 2000€-3000€ παιρνεις ενα τωρινο κορυφαιο lcd ή εναν καλο dlp υπολογισε και για ενα πανι γυρω στα 400-500€ .Οι διαφορες lcd-dlp πολλες (βασικοτερο το μαυρο που δινουν οι dlp (καλυτερο απους lcd) αλλα και τα προβληματα που εχουν rainbow ,κινησης (αν θες να βλεπεις και μπαλιτσα).
ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ να δεις πριν παρεις για να συγκρινεις.
θα προτεινα να πας μια βολτα στην Ηχοεκφραση (φρατζη) και να ζητησεις τον Ανδρεα θα σε κατατοπισει και θα δεις και τις 2 τεχνολογιες και πολλους προβολεις.
Φυσικα σε 100 ιντσες φαινονται ολα τα προβληματα που εχει η εικονα που δεν ειναι εμφανη στις 32-40" .Ειναι πιθανο αργοτερα αργοτερα να θελεις να παρεις και ενα καλυτερο dvd με δυνατοτητα upscaling στα 1080p και εξοδο hdmi-dvi.
προσεξε μονο οποιον προβολεα δεις να ξερεις τι προβαλλει dvd ή high-definition 720p-1080p.
Να ξερεις επισης πως για να παρεις τα μεγιστα απο ενα προβολεα (και απο τις tv) αλλα ειπαμε size matters χρειαζεται μια χρωματικη ρυθμιση που γινεται απο σενα με βαση το THX που εχουν τα δισκακια του Lucas ή με το δισκακι DVE ή απο επαγγελματια με τα αναλογα ρυθμιστικα μηχανηματα.
Για περισσοτερες αποψεις ριξε μια ματια στο www.avsite.gr

xhaos
18-09-06, 12:55
παντως σε καθε περιπτωση ειχα διαβασει για προβολεα που εχει LED λαμπα και αρα απειρες ωρες προβολης. νομιζω της sony

BlueChris
18-09-06, 13:27
Εγώ γενικώς είμαι υπέρ των plasma από ποιότητα και το μόνο μείον που τις χρεώνω είναι οι χαμηλώτερες αναλύσεις σε σύνδεση με PC αν και αυτό ισοφαρίζεται σιγά σιγά.
Αυτό που έχω να προτείνω και που το εχει κάνει φίλος στη Νίκαια και το έχω δει να παίζει κανονικά είναι το εξής :

http://www.denguru.com/2004/12/01/build_your_own_xga_projector_ii/index.html

Όσο κουφό και αν φαίνεται παίζει τέλεια και επίσης η τιμή του είναι τρομερά φτηνότερη από την αγορά ενός σοβαρού projector. Γύρω στα 250 euro πήγε και η κάθε λάμπα κοστίζει 6 euro . Το μηχάνημα προβολής που πήρε το αγόρασε από το stock του Πλαισίου στη μεταμόρφωση στα 80 euro.

Εγώ συγκεκριμένα παρόλο την LG που έχω την πλάσμα θα το κάνω σύντομα για να βλέπω ταινίες και η LG θα γίνει Monitor στο PC :D

joseph
18-09-06, 15:33
Χμμμ 4:3 εικόνα , δεν είναι κατάλληλη για homecinema ... κατα τα άλλα , η πατέντα θέλει κότσια , και υποχωρήσεις στο θέμα ποιότητα και πιστότητα γεωμετρικών στοιχείων ....

Τώρα που ξαναδιαβάζω το πρώτο ποστ , το θέλει για να βλέπει ταινίες και λιγότερο τηλεόραση ... Εαν μπορείς κράτα την προηγούμενη τηλεόραση για τηλεοπτικά προγράμματα και βάλε προτζέκτορα για ταινίες ...

Για DLP και τριτσιπο δεν έχεις πρόβλημα rainbow και άλλα , διότι σε αυτή την περίπτωση αντί να υπάρχει τροχός , τα βασικά χρώματα προβάλονται μόνα τους ( 3 δλδ απο κει και το τριτσιπο ) και είναι σημαντικά καλύτερο απο LCD ή φτηνό DLP ...

manicx
18-09-06, 16:19
Wan, μπορείς να μουθ πεις πιο είναι το option που σε κάθε reply σε ένα θέμα μπαίνει αυτόματα το ευχαριστώ; :p

Πλάκα στη πλάκα, πολλά λεφτά ρε παιδιά για TV. Πόση TV βλέπουμε τελικά κάθε μέρα; Εγώ προσπαθώ να μείνω όσο πιο μακριά μπορώ και ειδικά τον τελευταίο καιρό μόνο ποδόσφαιρο βλέπω και μερικά άλλα αθλητικά. Υπάρχουν τόσο ωραία πράγματα να κάνουμε και σπαταλάμε τρελλά φράγκα σε κουτιά και ιστορίες. Sorry, απλά έπρεπε να το πω, αλλά γινόμαστε δέσμιοι της κακής Ελληνικής τηλεόρασης (και τα ποδόσφαιρα που βλέπουμε για γέλιο είναι) και της τεχνολογίας αντί να αχολούμαστε με πιο ωραία και δημιουργικά πραγματάκια.

Για την ιστορία, μια απλή 29" Sony έχω.

joseph
18-09-06, 17:01
Εχω την χαρά να παροκολουθώ αγώνες με καλό προτζέκτορα σε κρυφό μαγαζί ( φτου φτου φτου , μην το βρουν άλλοι και μετά θα την παλεύουμε μόνο με ουίσκι ... ) ακόμα και τα παιχνίδια της NOVA μπορεί να φαίνονται μέτρια , αλλά όχι χάλια ... Και σίγουρα μετά θα θέλεις και εξομοιωτή μυρωδιάς ...

JohnJohn
25-09-06, 14:36
Οποιος έχει χρήμα παίρνει την καινούρια LCD, της LG νομίζω, στις 71 ίντσες. Πόσο χρήμα; Στο mediaMart 59000 ευρουδάκια. Αντε γρήγορα μην την προλάβει άλλος.

joseph
25-09-06, 22:24
LCD και μεγάλο μέγεθος δεν παν μαζί ... Καλύτερα προτζέκτορα , έρχεται φτηνότερα με 90 ιντσες στα 3 μέτρα ...

mixalis-g
08-10-06, 00:52
Λοιπόν εάν έχεις τα φράγκα πάρε έναν καλο βιντεοπροβολέα άμα θέλεις προτάσσεις δες εδώ...
2000 euro

Trackman
08-10-06, 18:31
Kai τσ δυο

@ ADSLgr.com All rights reserved.