PDA

Επιστροφή στο Forum : Eγκατάσταση ασύρματου modem/router



Arcade
17-09-06, 16:23
Γειά σας και συγχαρητήρια για το εξαιρετικό σας site που προσφέρει πολύτιμη βοήθεια σε πολλούς ανθρώπους.

Πριν λίγες μέρες αγόρασα το onDSL kit με το wireless modem/rooter, έχω στείλει την αίτηση και περιμένω να με ειδοποιήσουν. Αλλά έχω το εξής πρόβλημα, όταν προσπαθώ να εγκαταστήσω το πρόγραμμα του modem στον υπολογιστή μου ακολουθώ τα εξής βήματα:
στο αρχικό μενού πατάω “Εγκατάσταση” και μου ζητάει να συμπληρώσω το Admin Password που αναγράφεται στο κάτω μέρος του modem, το συμπληρώνω και πατάω “Eπόμενο”, τότε μου ζητάει να συμπληρώσω το username και το password. Όμως δεν γνωρίζω κανένα από τα δύο αφού απ’ ότι μου είπαν θα μου τα γνωστοποιήσουν όταν με πάρουν τηλέφωνο για την ενεργοποίηση της σύνδεσης. Αυτό σημαίνει ότι θα μπορώ να εγκαταστήσω το modem αφού μου δώσουν τους κωδικούς?

Επίσης εκτός από αυτή την εγκατάσταση θα πρέπει να κάνω και άλλες ρυθμίσεις π.χ. στον πίνακα ελέγχου, για να λειτουργήσει σωστά το modem ή με την εγκατάσταση ρυθμίζονται όλα?

Συγνώμη αν η ερωτήσεις μου ακούγονται χαζές αλλά όπως καταλαβαίνετε είμαι πρωτάρης και φοβάμαι μήπως κάτι δεν πάει καλά…

Ευχαριστώ

takis222
17-09-06, 16:48
Για δοκιμασε username: admin και password: admin ή password:το κωδικο του modem.
:)

yiapap
17-09-06, 16:49
Λογικά με την εγκατάσταση ρυθμίζονται όλα.
Αλλά και να μην μπορέσεις να τα ρυθμίσεις αυτόματα μέσω της εφαρμογής, όταν θα πάρεις τους κωδικούς, κάνε ένα post (αναφέροντας το μοντέλο του router σου) για να τα ξαναπούμε ;)

miv
17-09-06, 17:12
Συνηθως ρυθμιζονται ολα αυτοματα, αλλα δεν ξερω μηπως πρεπει να ανοιξεις μια ασυρματη συνδεση στον Η/Υ σου μονο. Τα username/password για την προσβαση στο ρουτερ συνηθως ειναι admin, admin. Επιπλεον ομως πρεπει να κανεις παραμετροποιηση με τους username/passwords της παροχης Ιντερνετ.

yiapap
17-09-06, 17:15
Επιπλεον ομως πρεπει να κανεις παραμετροποιηση με τους username/passwords της παροχης Ιντερνετ.Ακριβώς. Αυτή τη στιγμή δεν έχει νόημα να αποκτήσει πρόσβαση στο router, εκτός να θέλει να ρυθμίσει π.χ. κρυπτογράφηση για το wireless LAN του

Arcade
18-09-06, 11:08
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, να 'στε καλα.

referravag
18-09-06, 19:24
Το CD Που δίνει η ΟΤΕΝΕΤ για εγκατάσταση του router, δεν κάνει εγκατάσταση του router. Το μόνο που κάνει είναι τα του περάσει τους κωδικούς που θα σου δώσει η ΟΤΕΝΕΤ. Αλλά αυτό μπορείς να το κάνεις και χωρίς το CD, μέσα από τη σελίδα του Router, από την επιλογή SETUP.
Για να μπεις στη σελίδα του router, ανοίγεις ένα φυλλομετρητή και γράφεις 192.168.2.1
Eκεί που σου ζητάει κωδικό γράφεις τον κωδικό admin που είναι στο κάτω μέρος του router.Τώρα πλέον βρίσκεσαι στο μενού του router σου! Όταν θα σου δώσει η ΟΤΕΝΕΤ κωδικούς, πηγαινε στην επιλογή SETUP και συμπλήρωσε τα username(με @otenet.gr) και password!

Τα router που έχουν ethernet συνδεση, δεν χρειάζονται εγκατάσταση!

chfilis
20-09-06, 12:10
Το CD Που δίνει η ΟΤΕΝΕΤ για εγκατάσταση του router, δεν κάνει εγκατάσταση του router. Το μόνο που κάνει είναι τα του περάσει τους κωδικούς που θα σου δώσει η ΟΤΕΝΕΤ. Αλλά αυτό μπορείς να το κάνεις και χωρίς το CD, μέσα από τη σελίδα του Router, από την επιλογή SETUP.
Για να μπεις στη σελίδα του router, ανοίγεις ένα φυλλομετρητή και γράφεις 192.168.2.1
Eκεί που σου ζητάει κωδικό γράφεις τον κωδικό admin που είναι στο κάτω μέρος του router.Τώρα πλέον βρίσκεσαι στο μενού του router σου! Όταν θα σου δώσει η ΟΤΕΝΕΤ κωδικούς, πηγαινε στην επιλογή SETUP και συμπλήρωσε τα username(με @otenet.gr) και password!

Τα router που έχουν ethernet συνδεση, δεν χρειάζονται εγκατάσταση!

μιας διορθωση δεν πας στο SETUP πας 4 επιλογη αριστερα WAN επιλέγεις VC1 και εκει βάζεις username και password.πατάς apply κανει επανεκκινηση ο router και εισαι ετοιμος.η παραμετροποιηση αυτή μπορει να γίνει είτε με ethernet ειτε με wireless.

DiMRoCK
21-09-06, 06:45
Pas 192.168.2.1 epilegeis arxika WAN-VC1 Kai stis teleutaies epiloges sou zhtaei user kai pass pou arxika mporeis na baleis username otenet@otenet.gr kai kwdiko otenet
otan ftiaxtei h grammh sou tha sindetheis me auth kai tha mporeis na fortoseis gia test th my.otenet.gr.
oson afora alles ruthmiseis einai by default perasmenes.

@ ADSLgr.com All rights reserved.