PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL και Forthnet



ainerone
15-02-11, 17:10
Καταρχας καλησπερα σας και καλως σας βρηκα.Αντιμετωπιζω ενα προβλημα να το πω απορια να το πω οπως και να χει με καει λιγο καιρο τωρα.Ειμουν περιπου 3χρονια στην forthnet και χρησιμοποιουσα το router Linksys WAG200G.Αποφασισα λοιπον λογο οτι η HOL μου εκανε μια προσφορα να φυγω απο forthnet και να παω στην HOL.Μου στειλανε εξοπλισμο και ολα καλα.Οταν λοιπον τελειωσε η φορητοτητα της γραμμης αντιμετωπισα το εξης προβλημα.Δν μπορουσε με τιποτα να συνχρονιστει το router το linksys πλεον.Δηλαδη εκει που συνδεοτανε και ολα καλα μετα απο λιγο με πεταγε και ξανασυνδεοτανε μετα απο λιγη ωρα.Εβαλα μετα το router της HOL το netfaster iad 2 και απο τοτε δεν με εχει πεταξει ποτε ξανα και ταχυτητες πολυ καλες και Wlan χωρις προβληματα.Η απορια μου ειναι η εξης:για ποιο λογο δεν συνδεοτανε με το linksys και συνδεεται μια χαρα με το net faster???Nα σημειωσω οτι updates επρεπε να γινουν στο linksys ειχαν γινει απλα εχω αυτην την απορια και θα ηθελα τα φωτα σας!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

geopapath23
16-02-11, 01:47
Οι ρυθμίσεις στα δύο router είναι ακριβώς οι ίδιες?
Ρίξε μια ματιά μήπως κάτι χάνεις.

Επίσης το router της HOL αν θυμάμαι καλά είναι με VOIP, σωστά?
Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.

Vitruvian78
16-02-11, 12:41
Προφανώς η τηλεφωνία του δεν είναι VOIP, γιατι θα είχε εντοπίσει οτι δεν είχε και τηλέφωνο με την παράλληλη χρήση του linksys......
Αρχικά προσπάθησε να αλλάξεις σε PPPoE LLC / VPI-VCI 8/35 ADSL2+
Username: user@hol.gr password: δε χρειάζεται να βάλεις κάτι γιατί απο τη στιγμή που μπαίνεις στο δίκτυο της hellas online δεν απαιτείται συνθηματικό και κωδικός πρόσβασης, είναι ελεύθερο. Αν και πάλι δεν καταφέρεις να συνδεθείς, τότε προφανώς κάτι συμβαίνει με τις ρυθμίσεις του linksys. Η γνώμη μου είναι να θέσεις το linksys στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις, κάνε ένα reset, και ξεκίνα να το ρυθμίζεις απο την αρχή.....όταν σου ζητήσει πάροχο, νομίζω σου δίνει επιλογή όλους τους παρόχους, οπότε εκεί επιλέγεις HOL. Δοκίμασε και πες μας τι έγινε....αν δεν μπορέσεις να κάνεις κάτι, πάρε το τμήμα τεχνικής υποστήριξης και ζήτησε τους να σε βοηθήσουν να ρυθμίσεις το linksys σου.

lycos112gr
16-02-11, 19:42
Όταν ήμουν ακόμα στη hol είχα αγοράσει το WAG200G καθώς το fritz που δίναν τότε στην hol δεν ήταν πολύ καλό στη διαχείρηση των torrent.

Το linksys δεν είχε κάποιο πρόβλημα σύνδεσης με τη γραμμή της HOL (μιλάμε για ένα διάστημα 3 χρόνων περίπου). Να σημειώσω ότι και τώρα που πήγα στον ΟΤΕ (και είδα πως είναι το πραγματικό internet) εξακολουθώ να χρησιμοποιώ το WAG200G, επίσης χωρίς πρόβλημα.

Κοίταξε αν έχεις το τελευταίο firmware και βάλε τις ρυθμίσεις που λέει ο Vitruvian78. Οι ρυθμίσεις αυτές είναι τυπικές σε όλους σχεδόν τους provider. Το μόνο που συνήθως μπορείς να ρυθμίσεις είναι αν θα συνδέεται ως ADSL2+ ή ως ADSL.

ainerone
19-02-11, 13:21
Καταρχας να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας.Τις ρυθμισεις τις ειχα φτιαξει οπως ακριβως ηταν και στο router της HOL,εχω περασει το τελευταιο firmwire μεσα στο linksys(1.01.9 αν δε με απατα η μνημη μου)αλλα και παλι τα ιδια!Ειχα παρει στην τεχνικη υποστηριξη και μετα απο κλειδωμα που μου κανανε δεν αντιμετωπιζα προβληματα αλλα δεν ειχα καλες ταχυτητες(συνχρονιζα στα 4 με 5mbps!)και ετσι ξαναπηρα τηλεφωνο και ειπα να μου το αφησουν ελευθερο,τοτε ειναι που ο τεχνικος μου ειπε να το συνδεσω και σε αλλες τηλεφωνικες γραμμες και μετα μου απαντησε αφου το εκανα οτι εχω λεει καποια διαρροη στην γραμμη που συνδεεται το ρουτερ.Τελικα δοκιμασα να συνδεσω τις hol το router και επαιξε χωρις προβληματα και με καλυτερες ταχυτητες απο forthnet!Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι εγινε αυτο και ειπα να γραψω εδω μπας και βγαλω καμια ακρη.Καλη σας μερα και πιστευω να βρεθει λυση στο προβλημα/απορια!

@ ADSLgr.com All rights reserved.