PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανανεωση Conn-X χωρίς την έγκρισή μου?



pbarbalias
15-02-11, 23:44
Γεια σας φίλοι.
Είμαι ένα χρόνο στον ΟΤΕ, κ είμαι σχετικά ικανοποιημένος από την υπηρεσία. Θεωρώ όμως ότι την πληρώνω ακριβά κ λόγω κρίσης θα έπρεπε λίγο να ρίξουν τις τιμές..

Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ η γραμμή είναι στο όνομά μου, καθώς πλησίαζε το τέλος του 12-μήνου (οπότε θα γύριζα σε αορίστου κ θα τους χαιρέταγα) πήρε κάποια πωλήτρια στο σπίτι, κ μιλώντας με την μητέρα μου, ανανέωσε το 12-μηνο βάζωντας στα ίδια χρήματα μία ώρα κλήσεων σε κινητά. Φυσικά η μητέρα μου την ρώτησε, δεν πρέπει να πάρετε το οκ από τον ιδιοκτήτη κ της είπαν όχι κανένα πρόβλημα.

Στην συνέχεια με πήρε κ όπως καταλαβαίνετε έγινα τούρκος γιατί περίμενα πως κ πως να κλείσει το 12μηνο κ να παω σε άλλο πάροχο. Αυτό έγινε πριν 4 μέρες. Τους παίρνω κάθε μέρα για να μάθω καταρχήν αν είναι νόμιμο αυτό που έκαναν, αφετέρου για να το ακυρώσω. Στο 13888 μου λένε ότι η προσφορά έγινε από κέντρο του νέου Ηρακλείου κ ότι αυτόι είναι στο δίκτυο της Αθήνας οπότε μονίμως το ανοίγουν σαν παράπονο κ κάποιος θα με πάρει..

Σήμερα μάλιστα ισχυρίστηκαν ότι με πήραν κ είπα οκ!! Τους είπα οκ δεν μου δίνετε λύση, να πάω σε ένα κατάστημα, κ μου απάντησαν ότι δεν αλλάζει κάτι, πάλι θα πρεπει να πάρω στο 13888 κ να το ξαναανοίξουν σαν παράπονο εφόσον δεν με έχει πάρει κάποιος..

Προφανώς είμαι έξαλλος, έχετε παρόμοια εμπειρία? Τι προτείνετε?

geopapath23
16-02-11, 01:40
Νομίζω για να μπορέσουν τηλεφωνικά να κάνουν ανανέωση ή τροποποίηση του συμβολαίου θα πρέπει η κλήση να καταγραφεί και να κάνουν επιβεβαίωση των στοιχείων σου.
Η άποψή μου είναι να το κινηγήσεις το θέμα ακόμα και με καταγγελία γιατί είναι απαράδεκτο να συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Πάρτους άλλη μία φορά και να τους ενημερώσεις πως θα το προχωρήσεις το θέμα και δες εδώ (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html)τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις

Rebel Scum
16-02-11, 02:32
Ότι είπε ο geopapath23. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει καταγραφή δική σου να δηλώνεις τα στοιχεία σου και να αποδέχεσαι την ανανέωση δεν ισχύει τίποτα. Συνέχισε τα παράπονα, κάνε την καταγγελία στην ΕΕΤΤ και να μην αμελείς να αναφέρεις στον ΟΤΕ ότι την έχεις κάνει ή θα την κάνεις.
Μην πληρώσεις κανένα λογαριασμό που θα σου έρθει.

Σκέφτομαι αν θα πρέπει να κάνεις και αίτηση στον νέο πάροχο που θες να πας. Δεν θέλω να σου πω να προχωρήσεις σε περίπτωση που μπλέξει τα πράγματα. Κάποιος ίσως με περισσότερη εμπειρία μπορεί να πει κάτι.

pbarbalias
16-02-11, 15:25
Ευχαριστώ πολύ φίλοι. Καταρχήν δεν σκάω για το να πάω άμεσα σε νέο πάροχο. Προτιμάω να ξεμπερδέψω αυτό πρώτα. Συνεχίζω τα τηλέφωνα κ ανοίγω παράπονα.

Πήγα σήμερα το πρωτο στο τοπικό Oteshop και μου είπαν ότι εφόσον κάποιος απαντήσει το σταθερό τηλέφωνο, ακόμη κ αν δεν είμαι εγώ μπορεί να κάνει την ανανέωση!!! Τους είπα ότι δεν το δέχομαι, κ να δω τον υπεύθυνο. Πηγαίνωντας στο λογιστήριο κατέθεσα παράπονο εγγράφως. Πάλι με ρωτάγανε γιατί δεν το θέλετε, κ το πρόγραμμα που είσασταν δεν υπάρχει πια, κ γλυτώνετε κ μισό ευρώ... (και να μου δέσετε τα χέρια για 12 μήνες αλλα αυτό δεν το λένε)
Στο διπλανό ταμείο ήταν ένας παππούς που πάλευε να εξηγήσει το ίδιο για την δική του περίπτωση!

Οπότε τα πήρα λέγοντάς τους ότι δεν έχω υπογράψει τίποτα, γυρίστε με αορίστου όπως κανονικά θα έπρεπε να είχατε κ θα αποφασίσω αν θα μείνω σε σας η όχι. Μου λένε θα σας απαντήσουμε το πολύ σε 10 μέρες. Εκεί μου γύρισε το μάτι, κ λέω αν εκδοθεί λογαριασμός για υπηρεσία που δεν γνωρίζω καν δεν θα σας πληρώσω τίποτα, κ φυσικά θα παω στο Μαρούσι στα κεντρικά σας με η χωρίς τον Τριανταφυλλόπουλο..

Ρώτησα κ εναν φίλο δικηγόρο, αν δεν δώσουν λύση, μπορώ να απευθυνθώ στην εκάστοτε διοίκηση, κ να προσβάλω την νέα υπηρεσία. Αυτή την φορά θα το τραβήξω όσο πάει γιατί είναι απαράδεκτοι..

gedi
16-02-11, 16:01
Έκαναν περίπου το ίδιο στον πατέρα μου, του είπαν δηλαδή ότι θα έχει μία ώρα κινητά με μισό ευρώ, χωρίς να του πουν ότι αυτόματα ανανεώνεται για 12 μήνες η σύμβαση αφού θεωρείται άλλο πρόγραμμα.

Δυστυχώς στην περίπτωσή μου μάλλον δεν γίνεται κάτι γιατί είναι στο όνομά του.

Στη δική σου όμως πιστεύω ότι με λίγο κυνήγι (και ΕΕΤΤ) θα βρεις άκρη, αφού απ'όσο ξέρω κανείς δεν δικαιούται να αλλάξει οτιδήποτε στο συμβόλαιο αν δεν είναι ο ιδιοκτήτης της γραμμής.
Αυτά που σου λένε "όποιος σηκώσει το τηλέφωνο" είναι άντε να μην πω...

redbull790
16-02-11, 17:25
Πραγματικα οι προδιαγραφες του management στο οποιο δουλευει ο ΟΤΕ ειναι για κλαματα..αντε να δοθει στους Γερμανους μηπως δουμε κ καμια καλη τιμη...οπως ειπαν κ οι αλλοι φιλοι ΕΕΤΤ κ πιστευω θα δικαιωθεις!

mangare
16-02-11, 17:54
Αυτά που σου λένε "όποιος σηκώσει το τηλέφωνο" είναι άντε να μην πω... Είναι στην καλύτερη περίπτωση σκόπιμη απόπειρα παραπλάνησης... και δεν είναι σύνομη ενέργεια...

Είναι η προσπάθεια ενός ανθρώπου
που θεωρεί τον εαυτό του ''έξυπνο''(ενώ είναι ένας ''εξυπνάκιας'' και ''ψιλοαπατεωνάκος'' που καταφεύγει σε ''βλακώδεις ενέργειες''),και τον πελάτη,δηλαδή τον πραγματικό εργοδότη του ως ''βλάκα''
ή στην καλύτερη περίπτωση ως ευκολόπιστο και ιδιόκτητη αγελάδα που μπορεί να αρμέγει κατά βούλησιν!...

Όπως λέει και ο λαός: -''Ότι του φανεί του Λωλοστεφανή'' !!!

ΥΣ: Στον ΟΤΕ είμαι,και σε αυτόν θα παραμείνω γιατί στην πράξη είναι ο φτηνότερος(σχέση ποιότητας υπηρεσιών και του ποσού που καταβάλω),αλλά αυτές οι ενέργειες των υπαλλήλων του είναι απαράδεκτες και δεν πρέπει να τις ανέχεται κανείς...

redbull790
16-02-11, 18:05
ΥΓ οι γυναικες υπαλληλοι ειναι οι πιο υπουλες στον ΟΤΕ:p

xmperop1
16-02-11, 21:08
Γεια σας φίλοι.
Είμαι ένα χρόνο στον ΟΤΕ, κ είμαι σχετικά ικανοποιημένος από την υπηρεσία. Θεωρώ όμως ότι την πληρώνω ακριβά κ λόγω κρίσης θα έπρεπε λίγο να ρίξουν τις τιμές..

Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ η γραμμή είναι στο όνομά μου, καθώς πλησίαζε το τέλος του 12-μήνου (οπότε θα γύριζα σε αορίστου κ θα τους χαιρέταγα) πήρε κάποια πωλήτρια στο σπίτι, κ μιλώντας με την μητέρα μου, ανανέωσε το 12-μηνο βάζωντας στα ίδια χρήματα μία ώρα κλήσεων σε κινητά. Φυσικά η μητέρα μου την ρώτησε, δεν πρέπει να πάρετε το οκ από τον ιδιοκτήτη κ της είπαν όχι κανένα πρόβλημα.

Στην συνέχεια με πήρε κ όπως καταλαβαίνετε έγινα τούρκος γιατί περίμενα πως κ πως να κλείσει το 12μηνο κ να παω σε άλλο πάροχο. Αυτό έγινε πριν 4 μέρες. Τους παίρνω κάθε μέρα για να μάθω καταρχήν αν είναι νόμιμο αυτό που έκαναν, αφετέρου για να το ακυρώσω. Στο 13888 μου λένε ότι η προσφορά έγινε από κέντρο του νέου Ηρακλείου κ ότι αυτόι είναι στο δίκτυο της Αθήνας οπότε μονίμως το ανοίγουν σαν παράπονο κ κάποιος θα με πάρει..

Σήμερα μάλιστα ισχυρίστηκαν ότι με πήραν κ είπα οκ!! Τους είπα οκ δεν μου δίνετε λύση, να πάω σε ένα κατάστημα, κ μου απάντησαν ότι δεν αλλάζει κάτι, πάλι θα πρεπει να πάρω στο 13888 κ να το ξαναανοίξουν σαν παράπονο εφόσον δεν με έχει πάρει κάποιος..

Προφανώς είμαι έξαλλος, έχετε παρόμοια εμπειρία? Τι προτείνετε?

Μη το αφήσεις έτσι γιατί οι εμπορικοί και οι διάφοροι "πωλητές" έχουν αποθρασυνθεί.
Λίγο επιμονή και θα δικαιωθείς.

orck
16-02-11, 21:10
Αρχισε και ο ΟΤΕ τα κολπα των φτηνοεταιριων;

karetsos
16-02-11, 21:18
προφανώς καταλαβαίνετε ότι αυτή η πολιτική δεν είναι επιλογή των απλών υπαλλήλων, αλλά οδηγίες και κατευθύνσεις που έρχονται από "ψηλά"...

καλωσήρθατε στις ελληνικές απελευθερωμένες τηλεπικοινωνίες....

ubuntubu
16-02-11, 21:18
Μη το αφήσεις έτσι γιατί οι εμπορικοί και οι διάφοροι "πωλητές" έχουν αποθρασυνθεί.
Λίγο επιμονή και θα δικαιωθείς.
:oneup:

Αρχισε και ο ΟΤΕ τα κολπα των φτηνοεταιριων;
Αντί να γίνει ο ΟΤΕ πρότυπο για τις άλλες εταιρίες τηλεπικοινωνιών,με την ποιότητα να είναι το συγκριτικό του πλεονέκτημα,ακολουθεί τις χειρότερες πρακτικές τους ,που εστιάζονται σε μία πρόταση : "μείωση του κόστους με κάθε τρόπο "

Profit uber alles :down:

mangare
16-02-11, 21:37
Εγώ που είμαι ''παππούς'',και κουβαλάω πολλά χρόνια στις πλάτες μου,
τολμώ να υποστηρίξω ότι στον ΟΤΕ πάντα υπήρχαν άτομα πρόθυμα να χρησιμοποιήσουν τις χειρότερες πρακτικές,
και φτηνιάρικα ''κολπάκια''.Και είναι υποχρέωση μας,όσο αισθανόμαστε ελεύθεροι πολίτες,να στεκόμαστε απέναντι σε αυτές τις νοοτροπίες και τους ανθρώπους που τόσο πρόθυμα τις υπηρετούν.

xmperop1
16-02-11, 21:47
προφανώς καταλαβαίνετε ότι αυτή η πολιτική δεν είναι επιλογή των απλών υπαλλήλων, αλλά οδηγίες και κατευθύνσεις που έρχονται από "ψηλά"...

καλωσήρθατε στις ελληνικές απελευθερωμένες τηλεπικοινωνίες....

Στις ελληνικές???????

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 3 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


:oneup:

Αντί να γίνει ο ΟΤΕ πρότυπο για τις άλλες εταιρίες τηλεπικοινωνιών,με την ποιότητα να είναι το συγκριτικό του πλεονέκτημα,ακολουθεί τις χειρότερες πρακτικές τους ,που εστιάζονται σε μία πρόταση : "μείωση του κόστους με κάθε τρόπο "

Profit uber alles :down:

Το θέμα ποιότητα είναι δεδομένο από πλευράς τεχνικής, αλλά ο ΟΤΕ παρόλο που είναι τεχνικός οργανισμός δυναστεύεται από κάποιους εμπορικούς που δουλεύουν με στοχοθεσίες και το παίζουν μάνατζερ.
Μπορεί να χτίζεις ένα 8άωρο και να στο γκρεμίζουν σε 1 λεπτό.

ubuntubu
16-02-11, 22:12
Το θέμα ποιότητα είναι δεδομένο από πλευράς τεχνικής, αλλά ο ΟΤΕ παρόλο που είναι τεχνικός οργανισμός δυναστεύεται από κάποιους εμπορικούς που δουλεύουν με στοχοθεσίες και το παίζουν μάνατζερ.
Μπορεί να χτίζεις ένα 8άωρο και να στο γκρεμίζουν σε 1 λεπτό.
Έλα βρε,γίνεσαι είσαι υπερβολικός τώρα.:cool:
Θα νομίζει ο κόσμος ,πως υπάρχει κόντρα των τεχνικών με τους πωλητές :whistle:
Εξάλλου δουλειά τους είναι να υλοποιούν αυτά που οι πωλητές υπόσχονται
άσχετα αν οι δεύτεροι δεν έχουν ιδέα τι πουλάνε :lol:

giraios
16-02-11, 22:30
Συνήθως πωλητές είναι φοιτητές που μπαίνουν με πρόγραμμα. Από γνωστούς που έχουν δουλέψει κατά καιρούς στον οτέ μου έχουν πει άπειρες ιστορίες. Γενικά όταν παίζε κάποια προσφορά προσπαθούν να κάνουν όσες ανανεώσεις μπορούν για να πιάσουν κάποιο στόχο.
Ίσως δεν φταίει ο οτέ σαν εταιρεία αλλά κάποιος υπάλληλος που απλά ήθελε να κάνει μια ανανέωση ακόμη.

Όπως και να έχει εσύ καλα κάνεις και το κυνηγάς...Μόνο να κερδίσεις έχεις.

karetsos
16-02-11, 22:33
Συνήθως πωλητές είναι φοιτητές που μπαίνουν με πρόγραμμα. Από γνωστούς που έχουν δουλέψει κατά καιρούς στον οτέ μου έχουν πει άπειρες ιστορίες. Γενικά όταν παίζε κάποια προσφορά προσπαθούν να κάνουν όσες ανανεώσεις μπορούν για να πιάσουν κάποιο στόχο.
Ίσως δεν φταίει ο οτέ σαν εταιρεία αλλά κάποιος υπάλληλος που απλά ήθελε να κάνει μια ανανέωση ακόμη.

Όπως και να έχει εσύ καλα κάνεις και το κυνηγάς...Μόνο να κερδίσεις έχεις.

μακάρι να ήταν τόσο απλό... :whistle::whistle:

mangare
16-02-11, 22:55
Έλα βρε,γίνεσαι είσαι υπερβολικός τώρα.:cool:
Θα νομίζει ο κόσμος ,πως υπάρχει κόντρα των τεχνικών με τους πωλητές :whistle:
Εξάλλου δουλειά τους είναι να υλοποιούν αυτά που οι πωλητές υπόσχονται
άσχετα αν οι δεύτεροι δεν έχουν ιδέα τι πουλάνε :lol: 1. Ρώτησα την πωλήτρια σε κατάστημα του ΟΤΕ,όταν υπέγραψα σύμβαση,αν μπορεί να μου δώσει άλλο modem/router και όχι το HUAWEI γιατί θέλω ένα με παραμετροποιήσιμο firewall.
Αφού τηλεφώνησε σε τεχνικό μου απάντησε πως την ενημέρωσε ότι όλα τα modem έχουν μέσα τους firewall,επί λέξη.(χάθηκαν στη μετάφραση; )

2. Η τεχνικός του ψηφιακού κέντρου που μου τηλεφώνησε μετά βλάβη,μία μικρούλα βύθιση και το ίχνος του pilot tone στο γράφημα εμπρός της,τα είδε ώς δύο κενά!(Gap)
Είχα μπροστά μου το γράφημα του RouterStats ... ξέρω τι λέω...

Εντάξει,πολλοί πωλητές δεν ξέρουν τι πουλάνε...
αλλά και αρκετοί τεχνικοί του ΟΤΕ ξέρουν τι δουλειά κάνουν;(Δεν λέω όλοι οι τεχνικοί,υπάρχουν και άτομα που ξέρουν τι κάνουν και είναι άψογοι επαγγελματίες.)

FuS
16-02-11, 23:46
Η ιστορία αυτή έχει ξεκινήσει πριν τα χριστούγεννα. Τότε αρχίσανε να σκάνε τα πρώτα παράπονα.

Προφανώς δεν είναι δουλειά των υπαλλήλων όπως είπε και ο ubuntubu αλλά έχουν τεράστιο μερίδιο ευθύνης και αυτοί διότι imho δεν έχει σημασία τι εντολές παίρνεις, αν δεν συμφωνεις για ηθικούς κλπ λόγους, ρίχνεις άκυρο και αναλαμβάνεις την ευθύνη.

Όποιος είναι μέσα στον οτέ στο εμπορικό κομμάτι γνωρίζει το τι καταργήσεις έχουν γίνει το τελευταίο διάστημα από το save desk (εκεί που σε συνδέουν και καταργείς τηλεφωνικά). Έχει γίνει παρωδία πλέον η κατάσταση και δεν βλέπω να ιδρώνουν αυτιά..
(γιατί ο κόσμος αρέσκεται στο να φωνάζει -με το δίκιο του- μετά και δυστυχώς δεν το προχωράει παραπέρα)
Οποιος είναι μέσα γνωρίζει πόσοι πελάτες έχουν καλέσει και χωρίς να το γνωρίζουνε ενημερωθήκανε ότι έχουν conn-x tv με χρέωση (15 ευρώ - η κανονική χρέωση) και όχι δωρεάν που τους είχε πει κάποιος παπατζής (επειδή είναι καλοί πελάτες.. - το λένε και αυτό)
Όποιος είναι μέσα γνωρίζει τι γίνεται με τα τηλεμάρκετινγκ ιδίως της θεσσαλονίκης (και όσον αφορά conn-x tv και mixed 200)..

Δεν γίνονται καιρό αυτά.
Η αρχή έγινε με το conn-x 6+6, πακέτο παπατζηλίκι με ψείρες γράμματα που θύμιζε προσφορά άλλου παρόχου πρόπερσυ.
Και μετά αρχίσαν και τα υπόλοιπα.
(βρήκαν τον τρόπο να ανεβάσουν τους δείκτες :down: )

Όποιος έχει τέτοιου είδους πρόβλημα ΠΡΕΠΕΙ να κάνει καταγγελία. Τελεια και πάυλα.
Μας το επιβάλλει η καταναλωτική μας συνείδηση μπας και αλλάξουν κάποια κακώς κείμενα.

Το ότι συνεχίζει και συμβαίνει είναι γιατί κάποιοι αρέσκονται στισ φωνες στο cc ή στα καταστήματα και δεν το προχωράνε παραπέρα. Λάθος τεράστιο με όλον τον σεβασμό.

Εύχομαι κάθε συνδρομητής που του κάνουν αυτό το πράγμα να κάνει καταγγελια και ύστερα να καταργήσει το conn-x του καθώς και όλες τις υπηρεσίες του στον οτέ ΜΠΑΣ και ξυπνήσουν μερικοί εξυπνάκηδες εκεί μέσα :evil:

ΚΡΙΜΑ που πάιρνει η μπάλλα και αξιόλογους και εργατικούς (και ηθικούς) υπαλλήλους σε όποιοδήποτε τμήμα (εμπορικό, τεχνικό κλπ.) από τις μ@λακιες μερικών..

Ζητώ συγνώμη για τα νεύρα αλλά έχει παρατραβήξει το "αστείο" αυτό.

jdtech
23-02-11, 18:38
Τα γεγονότα αυτά πρέπει να εκλείψουν και για να γίνει αυτό πρέπει πρώτοι εμείς να τους τα κόψουμε. Παρόμοια σκηνικά γίνονται και αλλού όπως οι πωλητές της Hol που λένε για δήθεν οπτικές ίνες που μόλις περάστηκαν έξω από το σπίτι και παλαιότερα θυμάμαι που είχε δημιουργηθεί θέμα όταν κάτι τελευταίες εταιρείς "κομήτες" που πλέον δεν υπάρχουν σου έκαναν μεταφορά της γραμμής σε αυτούς από το τηλέφωνο.
Φυσικά αυτό που αναφέρει ο φίλος είναι επίσης βαρύ (όχι σαν την μεταφορά ) αλλά η μόνη λύση για να σταματήσει είναι να τους δείξουμε ότι δεν τρώμε κουτόχορτο και να μη λέμε δε βαριέσαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.