PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρέωση για αλλαγή πακέτου



konc
16-02-11, 18:11
Καλησπέρα παιδιά,

πήγα σήμερα σε ένα κατάστημα wind για να αλλάξω το πακέτο double play που έχω σε μικρότερο πρόγραμμα και μου είπαν ότι υπάρχει χρέωση 10ευρώ.
Το ποσό είναι αστείο, το θέμα είναι νομιμοποιούνται να ζητάνε χρήματα για αλλαγή του πακέτου ΜΕΤΑ το πέρας του 1 έτους? (έχει περάσει 1,5 χρόνος).
Αν νομιμοποιούνται να το βουλώσω :p αν όμως όχι λέω να ασχοληθώ μόνο και μόνο γιατί έχω βαρεθεί να πληρώνω παντού ότι ..σιάτικο αποφασίζει να χρεώνει ο καθένας.

Η εμπειρία μου από κινητή τηλεφωνία και μόνο σε αλλαγή πακέτου με την cosmote που το έχω κάνει κάνει αρκετές φορές λέει ότι αν έχουν περάσει οι 12 μήνες για το οποίους έχεις πάρει την επιδότηση και "ανανεώνεις" δεν υπάρχει καμία χρέωση σε αλλαγή προς χαμηλότερο πακέτο. Επειδή εδώ μιλάμε όμως για άλλη εταιρία και για σταθερό τηλ-internet είπα να ζητήσω τη γνώμη σας

akkiiss55
16-02-11, 18:55
Καλησπέρα παιδιά,

πήγα σήμερα σε ένα κατάστημα wind για να αλλάξω το πακέτο double play που έχω σε μικρότερο πρόγραμμα και μου είπαν ότι υπάρχει χρέωση 10ευρώ.
Το ποσό είναι αστείο, το θέμα είναι νομιμοποιούνται να ζητάνε χρήματα για αλλαγή του πακέτου ΜΕΤΑ το πέρας του 1 έτους? (έχει περάσει 1,5 χρόνος).
Αν νομιμοποιούνται να το βουλώσω :p αν όμως όχι λέω να ασχοληθώ μόνο και μόνο γιατί έχω βαρεθεί να πληρώνω παντού ότι ..σιάτικο αποφασίζει να χρεώνει ο καθένας.

Η εμπειρία μου από κινητή τηλεφωνία και μόνο σε αλλαγή πακέτου με την cosmote που το έχω κάνει κάνει αρκετές φορές λέει ότι αν έχουν περάσει οι 12 μήνες για το οποίους έχεις πάρει την επιδότηση και "ανανεώνεις" δεν υπάρχει καμία χρέωση σε αλλαγή προς χαμηλότερο πακέτο. Επειδή εδώ μιλάμε όμως για άλλη εταιρία και για σταθερό τηλ-internet είπα να ζητήσω τη γνώμη σας

σε ολους υπαρχει χρεωση,ειτε ειναι 2 βδομαδες ειτε ειναι 4 χρονια

foutrelis
16-02-11, 18:56
Ο αναλυτικός τιμοκατάλογος περιλαμβάνει τις χρεώσεις αλλαγής πακέτου: http://i.imgur.com/kQE6x.png. Η λογική της χρέωσης για μετάβαση σε πακέτο με μικρότερο πάγιο πρέπει να είναι ότι σε αποθαρρύνει από να την κάνεις. Πάντως. γίνεται απόσβεση στον πρώτο μήνα, οπότε προχώρα. :)

Θέμα νομιμότητας της χρέωσης υποβάθμισης πακέτου δεν νομίζω να τίθεται. Το μόνο που ξέρω ότι είναι δωρεάν μετά τον πρώτο χρόνο είναι η διακοπή (εξαιρείται η On που θέλει €19,42 για διακοπή μετά το 12μηνο :p).

geopapath23
16-02-11, 20:58
Πληρωμή για να αλλάξεις πακέτο?
Δεν το ήξερα.
Ισχύει το ίδιο για να πας και σε ένα μεγαλύτερο πακέτο?

foutrelis
16-02-11, 21:34
Ισχύει το ίδιο για να πας και σε ένα μεγαλύτερο πακέτο?

Ειδικά για σένα, επειδή δεν πάτησες στην εικόνα του post μου, η χρέωση είναι €100. :p

makis
16-02-11, 23:19
Πληρωμή για να αλλάξεις πακέτο?
Δεν το ήξερα.
Ισχύει το ίδιο για να πας και σε ένα μεγαλύτερο πακέτο?

Ισχύει μόνο αν πας σε μικρότερο πρόγραμμα από αυτό που είσαι.

nyannaco
17-02-11, 00:18
Εγώ πάντως που άλλαξα πακέτο στην On (σε φθηνότερο) πριν το χρόνο, δεν χρεώθηκα για την αλλαγή. Επομένως δεν υπάρχει γενικός κανόνας για όλους τους παρόχους.

konc
19-02-11, 14:06
Μάλιστα, άρα είναι κάτι που συμβαίνει γενικά και είναι στη βούληση κάθε εταιρίας ο χειρισμός της αλλαγής πακέτου. Να μην αρπαχτώ άσκοπα δηλαδή, δεν είναι απατεωνιά της wind..
Ομολογώ ότι μου έκανε πολύ κακή εντύπωση πάντως η εξτρα πληρωμή για να λάβεις υπηρεσίες από την εταιρία που είσαι ήδη πελάτης και την πληρώνεις κάθε μήνα. Φαντάζομαι τον εαυτό μου σε μια καφετέρια να παραγγέλνω καφέ και να μου λέει ο υπάλληλος "4 ευρώ ο καφές και 1 ευρώ που στον έφτιαξα, πλήρωσε 5" :)

blkik
20-02-11, 21:26
σε ολους υπαρχει χρεωση,ειτε ειναι 2 βδομαδες ειτε ειναι 4 χρονια

Αυτό το σε όλους που το στηρίζεις ακριβώς. Αντίθετα εγώ πιστεύω ότι τέτοιες "έτσι θέλω" καταστάσεις έχει μόνο η wind. Μια ζωή έτσι έκανε για τα πάντα ζητάει χρήματα.

Στην On έχω αλλάξει πρόγραμμα(σε μικρότερο) και μάλιστα πριν το χρόνο χωρίς χρέωση.
Επίσης στην cosmote έχω αλλάξει πρόγραμμα πολλές φορές πάνω στο χρόνο.


Μάλιστα, άρα είναι κάτι που συμβαίνει γενικά και είναι στη βούληση κάθε εταιρίας ο χειρισμός της αλλαγής πακέτου. Να μην αρπαχτώ άσκοπα δηλαδή, δεν είναι απατεωνιά της wind..
Ομολογώ ότι μου έκανε πολύ κακή εντύπωση πάντως η εξτρα πληρωμή για να λάβεις υπηρεσίες από την εταιρία που είσαι ήδη πελάτης και την πληρώνεις κάθε μήνα. Φαντάζομαι τον εαυτό μου σε μια καφετέρια να παραγγέλνω καφέ και να μου λέει ο υπάλληλος "4 ευρώ ο καφές και 1 ευρώ που στον έφτιαξα, πλήρωσε 5" :)


Κανονικά θα έπρεπε εφόσον λήγει η δέσμευση να μπορείς να αλλάξεις πρόγραμμα χωρίς χρέωση. Εγω στη θέση σου θα έφευγα

alex24
20-02-11, 21:54
Αυτο το εχει και η hol την χρεωση για μεταβαση σε καποιο πακετο χαμηλοτερο δεν ειναι μονο η wind

Πέτρος
21-02-11, 14:50
Αυτο το εχει και η hol την χρεωση για μεταβαση σε καποιο πακετο χαμηλοτερο δεν ειναι μονο η wind

Σωστά, και είναι και οι 2 φάουλ, η ΕΕΤΤ (αν ασχοληθεί) θα σε δικαιώσει

johnny84
22-02-11, 02:50
Εγώ πάντως που άλλαξα πακέτο στην On (σε φθηνότερο) πριν το χρόνο, δεν χρεώθηκα για την αλλαγή. Επομένως δεν υπάρχει γενικός κανόνας για όλους τους παρόχους.
Στην ΟΝ χρεωνεσαι μονο οταν πας απο 2Play σε 3Play κοντα στα 20euro

@ ADSLgr.com All rights reserved.