PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [100] 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Iris07
15-07-20, 18:03
Ούτε σε εμάς μπήκαν προς το παρόν οι δόσεις και η έκπτωση..

Αργήσανε, σίγουρα πάνε σε παράταση..

Verde
17-07-20, 05:43
Απενεργοποιηση ΑΦΜ θανόντος προσωπου,
γινεται ηλεκτρονικα;
Από όσο θυμάμαι τοσο το ΑΦΜ θανοντος μπορεις να το κλείσεις καθως και τη φορολογική του δηλωση μπορεις να την πας
Έως 31/12 του έτους θανάτου.
Και τα 2 χειρόγραφα στη ΔΟΥ του θανόντα.
Τίποτα ηλεκτρονικά.

Πιστοποιητικό εγγυτερων βγαζεις από το Δήμο που είχε την ατομική μερίδα του (δημότης) ο θανων.

Αν δεν έχουν στο Δήμο πλήρη εικόνα, τοτε 2 μάρτυρες (ο ένας μπορεις να εισαι εσύ και ο 2ος καποιο συγγενικό κλπ προσωπο) να καταθέσετε στον Δήμο τα σωστά στοιχεία συγγενών για να βγάλουν μετά το πιστοποιητικό.

YiannisKar
18-07-20, 18:17
Καλησπέρα σ' όλους,

Μια ερώτηση: Στο Ε9 αν υπάρχει υπόγεια αποθήκη και υπόγειο γκαράζ που ηλεκτροδοτούνται από το κοινόχρηστο ρεύμα, στον αριθμό παροχής ρεύματος τι βάζω; Τον αριθμό παροχής για το κοινόχρηστο ρεύμα ή το 999999999 ??

Είχε κανείς αντίστοιχο θέμα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! / Γιάννης

cool11
19-07-20, 16:32
"Εδω ειναι Βαλκανια! Δεν ειναι παιξε γελασε!"

Φορολογικές δηλώσεις: Άκυρο 1 στα 3 εκκαθαριστικά
https://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/forologikes-diloseis-akyro-1-sta-3-ekkatharistika/

Ποσο 'τρομπες' παιζει να ειναι οι τυποι, που δουλευουν στο υπουργειο οικονομικων;;;;
:(


Εγω εκανα δηλωση, απο τους πρωτους, τον Απριλιο!
Και πληρωσα κιολας, εφαπαξ, ολο το ποσο.
(χανοντας την οποια εκτωση ανακοινωσαν...)

Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα;

dimitri_ns
19-07-20, 17:03
"Εδω ειναι Βαλκανια! Δεν ειναι παιξε γελασε!"

Φορολογικές δηλώσεις: Άκυρο 1 στα 3 εκκαθαριστικά
https://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/forologikes-diloseis-akyro-1-sta-3-ekkatharistika/

Ποσο 'τρομπες' παιζει να ειναι οι τυποι, που δουλευουν στο υπουργειο οικονομικων;;;;
:(


Εγω εκανα δηλωση, απο τους πρωτους, τον Απριλιο!
Και πληρωσα κιολας, εφαπαξ, ολο το ποσο.
(χανοντας την οποια εκτωση ανακοινωσαν...)

Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα;

Τρόμπες είναι, αλλά για άλλους λόγους.

Εδώ τρόμπας είναι ο δημοσιογράφος.
ΟΛΕΣ οι αλλαγές που λέει είναι γνωστές εδω και καιρό, ψηφίστηκαν όμως την προηγούμενη βδομάδα και μένει να διορθωθει το taxisnet.
Μάλλον θα γίνει κι άλλη αλλαγή που θα την μάθουμε την ερχόμενη εβδομάδα, όπου πιθανά να μπορείς να πληρώσεις τον Αύγουστο χάνοντας μία υποψήφια δόση (7 δόσεις αντί για 8)
Δεν έχουν πει κουβέντα για το 2 %

Οποιος πλήρωσε μάλλον θα του το διορθώσουν με τους γνωστούς ρυθμούς του δημοσίου.

Εσύ που πλήρωσες πιθανότατα θα πιστωθείς το 2% το οποίο θα σου επιστραφεί είτε με συμψηφισμό με άλλο φόρο (άφησες κάβα δηλαδή), είτε σε 6 χρόνια :p

Mormnak
19-07-20, 18:29
Εσύ που πλήρωσες πιθανότατα θα πιστωθείς το 2% το οποίο θα σου επιστραφεί είτε με συμψηφισμό με άλλο φόρο (άφησες κάβα δηλαδή), είτε σε 6 χρόνια :p


Σωστά, νομίζω είπανε για όσους πληρώσανε ήδη πριν το 2% εφάπαξ θα γίνει συμψηφισμός στον ΕΝΦΙΑ που θα βγεί.

cool11
19-07-20, 20:33
Αρα, δεν υπαρχει περιπτωση να μου πουν να πληρωσω τιποτε παραπανω;

dimitri_ns
19-07-20, 20:37
Αρα, δεν υπαρχει περιπτωση να μου πουν να πληρωσω τιποτε παραπανω;

Μπορεί να βάλουν έκτακτο φόρο λόγω κορωναιού σ'αυτούς πούχουν πολλά πχ 5.000 € :p

Μην αγχώνεσαι. Καμμία περίπτωση.

Mormnak
20-07-20, 12:01
Δελτίο Τύπου 20/07/2020
Οδηγίες για καταβολή του φόρου εισοδήματος σε 8 δόσεις και έκπτωση 2% στην εφάπαξ εξόφληση

https://www.aade.gr/sites/default/files/2020-07/dt_20.07.2020.pdf

Mirror link. https://drive.google.com/file/d/1vUW7mvRkoIL8QbOGbmDllLlEx5SVyBoI/view


https://www.protothema.gr/economy/article/1028106/forologikes-diloseis-allazoun-ta-ekkatharistika-tou-forou-sto-taxisnet/

manoulamou
20-07-20, 12:17
ΘΑ ΘΑΘΑ ΘΑΘΑΘΑ ... Αλαλουμ
και στον αερα παιζουν ενα σωρο σεναρια για νεα μικρη ΙΣΩΣ ατυπη παραταση!
:p

GeorgeH
20-07-20, 15:09
...
ΔΕΝ ΤΟ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΕΙΛΑΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΞΩ
Το παιδί σου εσύ το έστειλες έξω...
Μπορεί επίσης να ήταν συνειδητοποιημένο και να ήθελε να φύγει!

manoulamou
20-07-20, 16:07
ΔΕΝ ΞΕΡΩ για τα δικα σας παιδια ή καποιων αλλων,
τα δικα μου παντως επεμεναν, οταν τους το συζητησα
- εαν ηθελαν - εστω και με δανεικα - υπερχρεωση λογαριασμων
"ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΖΟΥΜΕ την ελλαδιτσα, θα μεινουμε εδω να το παλεψουμε!"

dimitri_ns
20-07-20, 20:19
Το παιδί σου εσύ το έστειλες έξω...
Μπορεί επίσης να ήταν συνειδητοποιημένο και να ήθελε να φύγει!

Καμμιά 500αριά χιλιάδες Ελληνες γονείς θέλαμε να στείλουμε τα παιδιά μας έξω ..

Δουλειά σαν χημικός στην Ελλάδα γιόκ, κι αν βρεις μένεις με τους γονείς γιατί τα λεφτά δεν σε φτάνουν να νοικιάσεις σπίτι.
Αυτή είναι η εναλλακτική του να μην φύγεις έξω.

Νεολαίοι, Ελληνες και μη, θέλουν να ανοίξουν τα φτερά τους και να ζήσουν την ζωή τους, δεν θα κάτσουν στην πτωχευμένη Ελλάδα να μιζεριάσουν.

Και την πτωχεύσανε αυτοί που δεν τους χαρίζω ούτε ένα ευρώ.

manoulamou
21-07-20, 12:04
ΠΡΟΒΛΕΠΩ μαρτυριο της... σταγονας:
μικρες παρατασεις στο παραπεντε καθε νεας ληξης, θα το πανε σερνοντας οσο δεν παει αλλο
για να γινουν περισσοτερες δηλωσεις νωριτερα μπας και εισπραξουν το κατιτις
και σπαζοντας τα νευρα κυριως των φοροτεχνικων!
:rolleyes:

dimyok
21-07-20, 14:36
O δικός μου ειναι στα τέτοια του να και αν δώσουν να και αν δε δώσουν λέει δε θα προλάβουν να γίνουν

Mormnak
23-07-20, 11:57
Παράταση έως τις 28 Αυγούστου για τις Φορολογικές Δηλώσεις. (Έρχεται τροπολογία στη Βουλή)


https://www.protothema.gr/economy/article/1029170/alert-paratasi-eos-tis-28-augoustou-gia-tis-forologikes-diloseis/

https://www.kathimerini.gr/1088967/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/paratash-ypovolhs-forologikwn-dhlwsewn-ews-tis-28-aygoystoy

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/forologikes-dilosis-anakinothike-paratasi-eos-tis-28-avgoustou/

Tauntaun13
26-07-20, 18:46
Να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, το πεδίο που λέει "αν είστε συνταξιούχος γεννημένος μέχρι τάδε ημερομηνία", αφορά μόνο τους εν ζωή συνταξιούχους ή πρέπει να το συμπληρώσει και χήρα (που δεν έχει εργαστεί ποτέ) που παίρνει τη σύνταξη του μακαρίτη και είναι και ηλικιακά στο πλαίσιο του πεδίου;

spyridop
26-07-20, 19:12
Να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, το πεδίο που λέει "αν είστε συνταξιούχος γεννημένος μέχρι τάδε ημερομηνία", αφορά μόνο τους εν ζωή συνταξιούχους ή πρέπει να το συμπληρώσει και χήρα (που δεν έχει εργαστεί ποτέ) που παίρνει τη σύνταξη του μακαρίτη και είναι και ηλικιακά στο πλαίσιο του πεδίου;
Εφόσον λαμβάνει σύνταξη χηρείας πρέπει να το επιλέξει.

manoulamou
27-08-20, 11:24
Η ΔΗΛΩΣΗ Φ. Ε. υποβληθηκε στις 7 Αυγουστου και η προκυψασα επιστροφη φορου επιτελους εμφανιστηκε σημερα 27 Αυγουστου στην Προσωποποιημενη πληροφορηση / Στοιχεια Επιστροφων.
ΑΠΟΡΙΑ: η ενδειξη "Ημ/νία Δημιουργίας Υπ/ξης" η οποια προς το παρον ειναι κενη, τι σημαινει ακριβως. εχει σχεση με το πότε πιστωνεται ο τραπεζικος λογαριασμος, που εχει δηλωθει;

manoulamou
28-08-20, 13:55
"Μετά από απόφαση του διοικητή της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), Γιώργου Πιτσιλή), φέτος οι επιστροφές φόρου καταβάλλονται το πολύ σε 10 ημέρες από την ημερομηνία εκκαθάρισης της φορολογικής δήλωσης."
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ προφανως καθοτι
εν μεσω θερους - αδειων εως οτου γινει ελεγχος για τυχον αλλα χρεη κοκ
πιασταβγοκαικουρεφτο!

:twisted:

Komistis
28-08-20, 21:06
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας σε μονοκατοικία που έχει 90 τετραγωνικά κύριους χώρους και 55 τετραγωνικά βοηθητικούς.
Οι βοηθητικοί χώροι είναι στο υπόγειο μια αποθήκη 40τμ κι ένα λεβητοστάσιο 15τμ που επικοινωνούν μέσω εσωτερικής σκάλας. Η ερώτησή μου είναι η ακόλουθη:
Είναι λάθος να μπουν στο Ε9 στην ίδια σειρά 90τμ κύριοι χώροι και 55τμ βοηθητικοί; Έχω μπερδευτεί γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι το έχω λάθος και έπρεπε να είναι συνολικά το άθροισμα 145τμ ως κύριοι χώροι αφού είναι μονοκατοικία και υπάρχει εσωτερική σκάλα με τους βοηθητικούς χώρους στο υπόγειο.
Το κακό είναι ότι αν όντως είναι λάθος αυτό το έχω 5 χρόνια (από τότε που χτίστηκε) οπότε πρέπει να διορθωθεί και στα προηγούμενα E9...
Απ' ότι βλέπω το Ε9 που αφορά μεταβολές για το 2019 έχει κλείσει, οπότε αν είναι ν' αλλάξω κάτι θα γίνει εκπρόθεσμα... (δεν καταλαβαίνω γιατί το έκλεισαν νωρίτερα από την παράταση που πήραν οι δηλώσεις μέχρι 31/8...) :wall:
Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

dimitris.taxideytis
28-08-20, 21:24
[QUOTE=Komistis;6878906]Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας σε μονοκατοικία που έχει 90 τετραγωνικά κύριους χώρους και 55 τετραγωνικά βοηθητικούς.
Οι βοηθητικοί χώροι είναι στο υπόγειο μια αποθήκη 40τμ κι ένα λεβητοστάσιο 15τμ που επικοινωνούν μέσω εσωτερικής σκάλας. Η ερώτησή μου είναι η ακόλουθη:
Είναι λάθος να μπουν στο Ε9 στην ίδια σειρά 90τμ κύριοι χώροι και 55τμ βοηθητικοί; Έχω μπερδευτεί γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι το έχω λάθος και έπρεπε να είναι συνολικά το άθροισμα 145τμ ως κύριοι χώροι αφού είναι μονοκατοικία και υπάρχει εσωτερική σκάλα με τους βοηθητικούς χώρους στο υπόγειο.
Το κακό είναι ότι αν όντως είναι λάθος αυτό το έχω 5 χρόνια (από τότε που χτίστηκε) οπότε πρέπει να διορθωθεί και στα προηγούμενα E9...
Απ' ότι βλέπω το Ε9 που αφορά μεταβολές για το 2019 έχει κλείσει, οπότε αν είναι ν' αλλάξω κάτι θα γίνει εκπρόθεσμα... (δεν καταλαβαίνω γιατί το έκλεισαν νωρίτερα από την παράταση που πήραν οι δηλώσεις μέχρι 31/8...) :wall:
Ευχαριστώ προκαταβολικά :)[/QUOTE
.Στην περιουσιακη κατασταση εχει ξεχωριστο κουτακι για τους βοηθητικους χωρους. Γραφει Επιφανεια και απο κατω χωριζει σε Κυριους χωρους και Βοηθητικους. 50% εκπτωση εχουν στο ΕΝΦΙΑ οι βοηθητικοι(π.χ αντι 5 ευρω το μετρο ,πληρωνεις 2,5)

Komistis
28-08-20, 21:28
.Στην περιουσιακη κατασταση εχει ξεχωριστο κουτακι για τους βοηθητικους χωρους. Γραφει Επιφανεια και απο κατω χωριζει σε Κυριους χωρους και Βοηθητικους. 50% εκπτωση εχουν στο ΕΝΦΙΑ οι βοηθητικοι(π.χ αντι 5 ευρω το μετρο ,πληρωνεις 2,5)

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Έτσι το έχω τώρα στα δύο κουτάκια χωριστά σε κύριους και βοηθητικούς. Βλέπω όμως σε φορολογικά sites κάτι σαν αυτό:

«11. ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ Ε9 Ο ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Εξαρτάται πού ευρίσκεται ο βοηθητικός χώρος της ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑΣ: Μέσα ή έξω από το περίβλημα του κτιρίου.
• εάν η αποθήκη ευρίσκεται μέσα στο περίβλημα του κτιρίου της μονοκατοικίας, τότε η αποθήκη αυτή συμπεριλαμβάνεται στο εμβαδόν της κυρίας ιδιοκτησίας της μονοκατοικίας και θα γραφούν μαζί συνολικά στους κυρίους χώρους στο Ε9.»

Γι' αυτό έχω αμφιβολίες αν στη δική μου περίπτωση το έχω λάθος...

Basilhs23_
28-08-20, 22:06
Στις 31/8 λήγει η τελευταία παράταση που δόθηκε για τις φορολογικές.

Μπορώ μέχρι τότε να υποβάλλω τροποποιητική δήλωση σε Ε2 ή θεωρείται εκπρόθεσμο;

Komistis
28-08-20, 22:18
Στις 31/8 λήγει η τελευταία παράταση που δόθηκε για τις φορολογικές.

Μπορώ μέχρι τότε να υποβάλλω τροποποιητική δήλωση σε Ε2 ή θεωρείται εκπρόθεσμο;

Μπορείς μέχρι τις 15:00 μετά το μεσημέρι της Δευτέρας.
Όμως μη το αφήσεις τελευταία στιγμή, γιατί δεν ξέρουμε τις αντοχές του συστήματος...

dimitris.taxideytis
28-08-20, 23:26
Στο σχεδιο του σπιτιου μου(μετα απο τακτοποιηση) ,ο μηχανικος αναφερει τους βοηθητικους χωρους ως αποθηκες κτλπ. Η λογιστρια μου τα περασε βασει σχεδιου και μαλιστα η ιδια προσθεσε το κλιμακοστασιο(εσωτερικο) στους βοηθητικους.Εαν στο κατατεθιμενο σχεδιο στην Πολεοδομια αναφερονται ως βοηθητικοι,δε βλεπω το λογο να ενταχθουν στους κυριους χωρους.

Komistis
29-08-20, 00:18
Στο σχεδιο του σπιτιου μου(μετα απο τακτοποιηση) ,ο μηχανικος αναφερει τους βοηθητικους χωρους ως αποθηκες κτλπ. Η λογιστρια μου τα περασε βασει σχεδιου και μαλιστα η ιδια προσθεσε το κλιμακοστασιο(εσωτερικο) στους βοηθητικους.Εαν στο κατατεθιμενο σχεδιο στην Πολεοδομια αναφερονται ως βοηθητικοι,δε βλεπω το λογο να ενταχθουν στους κυριους χωρους.

Και στα δικά μου σχέδια έτσι φαίνονται οι χώροι, οπότε τα πέρασα βάσει σχεδίου. Βέβαια δεν είμαι λογιστής και με πιάνουν οι αμφιβολίες πιο εύκολα :rofl:
Είναι ευκαιρία τώρα με τις διορθώσεις στα τετραγωνικά στους λογαριασμούς του ρεύματος να τα έχουμε όλα σωστά, γι' αυτό και τα «σκαλίζω».
Παραθέτω ακόμα ένα κείμενο πιο αναλυτικό επί του θέματος:


11. ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ Ε9 Ο ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Εξαρτάται πού ευρίσκεται ο βοηθητικός χώρος της ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑΣ: Μέσα ή έξω από το περίβλημα του κτιρίου.
• εάν η αποθήκη ευρίσκεται μέσα στο περίβλημα του κτιρίου της μονοκατοικίας, τότε η αποθήκη αυτή συμπεριλαμβάνεται στο εμβαδόν της κυρίας ιδιοκτησίας της μονοκατοικίας και θα γραφούν μαζί συνολικά στους κυρίους χώρους στο Ε9.
Αυτό συμβαίνει επειδή στη μονοκατοικία δεν έχουμε, συνήθως, Σύσταση Οριζοντίου Ιδιοκτησίας (υπάρχει ένας μόνο ιδιοκτήτης ή πολλοί συνιδιοκτήτες με ποσοστά στο σύνολο της μονοκατοικίας).
Θυμίζουμε ότι στη μονοκατοικία αναγράφουμε τη μικτή επιφάνεια του κτιρίου από τοίχο σε τοίχο.
• εάν τη αποθήκη ευρίσκεται έξω, ανεξάρτητη, από το περίβλημα του κτιρίου της μονοκατοικίας, τότε η αποθήκη αυτή θα γραφεί στους βοηθητικούς χώρους του Ε9 του πίνακα 1.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/39630/oi-bohohtikoi-xwroi-parakoloyohmata-kai-h-katagrafh-toys-sto-e9

Οπότε, εξακολουθώ να προβληματίζομαι, γιατί ο κ. Ορέστης Σεϊμένης που τα υπογράφει αυτά θεωρείται από του κορυφαίους φοροτεχνικούς.
Τι να πω... μακάρι να ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα...



Ως επιφάνεια των κυρίων και βοηθητικών χώρων αναγράφεται το σύνολο των τετραγωνικών μέτρων αυτών και ως όροφος αναγράφεται ο υψηλότερος.
Στις μονοκατοικίες αναγράφεται σε μία εγγραφή το σύνολο των τετραγωνικών μέτρων των κτισμάτων (στις αντίστοιχες στήλες κυρίων και βοηθητικών χώρων) και τα στοιχεία του γηπέδου εφόσον αυτό βρίσκεται εντός σχεδίου πόλης ή οικισμού. Πηγή: http://taxpress.gr/archives/15180

Ο καθένας λέει τα δικά του τελικά... :worthy:

Basilhs23_
29-08-20, 04:44
Μπορείς μέχρι τις 15:00 μετά το μεσημέρι της Δευτέρας.
Όμως μη το αφήσεις τελευταία στιγμή, γιατί δεν ξέρουμε τις αντοχές του συστήματος...

Ευχαριστώ.

dimitri_ns
29-08-20, 08:06
Για τους βοηθητικούς/κοινόχρηστους και λοιπούς χώρους.

1. Αν δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, όλοι οι χώροι είναι ένας, δηλαδή κύριοι

2. Το ότι είναι δηλωμένοι κάποιοι ως βοηθητικοί από τον μηχανικό, είναι για τον συμβολαιογράφο που θα σου κάνει την σύσταση.
Για την εφορία δεν μετράνε, είναι όμως ισχυρό επιχείρημα αν η εφορία στην πέσει (δεν ήξερα)

3. Αντί να τους δηλώσεις για κύριους στην εφορία, κάνε σύσταση οριζόντιας οπότε το Ε9 θα βγεί σωστό μετά από 5 χρόνια

4. Αν αυτή την στιγμή πας να κάνεις την οποιαδήποτε πράξη (πώληση/κληρονομιά κλπ) θα έχεις πρόβλημα με τον συμβολαιογράφο.

Η άποψή μου να κάνεις σύσταση και όχι να αυξήσεις τους κύριους χώρους γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να αυξηθεί η φορολόγηση των κύριων χώρων (τεκμήρια διαβίωσης, ΕΝΦΙΑ, Δημοτικά Τέλη, ΤΑΠ και ότι άλλο ξεχνάω.)

Komistis
29-08-20, 08:35
Για τους βοηθητικούς/κοινόχρηστους και λοιπούς χώρους.

1. Αν δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, όλοι οι χώροι είναι ένας, δηλαδή κύριοι

2. Το ότι είναι δηλωμένοι κάποιοι ως βοηθητικοί από τον μηχανικό, είναι για τον συμβολαιογράφο που θα σου κάνει την σύσταση.
Για την εφορία δεν μετράνε, είναι όμως ισχυρό επιχείρημα αν η εφορία στην πέσει (δεν ήξερα)

3. Αντί να τους δηλώσεις για κύριους στην εφορία, κάνε σύσταση οριζόντιας οπότε το Ε9 θα βγεί σωστό μετά από 5 χρόνια

4. Αν αυτή την στιγμή πας να κάνεις την οποιαδήποτε πράξη (πώληση/κληρονομιά κλπ) θα έχεις πρόβλημα με τον συμβολαιογράφο.

Η άποψή μου να κάνεις σύσταση και όχι να αυξήσεις τους κύριους χώρους γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να αυξηθεί η φορολόγηση των κύριων χώρων (τεκμήρια διαβίωσης, ΕΝΦΙΑ, Δημοτικά Τέλη, ΤΑΠ και ότι άλλο ξεχνάω.)

1) Δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας (αναμενόμενο για μονοκατοικία).
2) Πολύ σημαντική πληροφορία!
3) Η λύση ήταν μπροστά στα μάτια μου και δεν την έβλεπα... :worthy:
4) Έχεις απόλυτο δίκιο!

Ευκαιρίες ψάχνουν για άρμεγμα...
Ευχαριστώ τα μάλα! :clap:

dimitri_ns
29-08-20, 08:46
1) Δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας (αναμενόμενο για μονοκατοικία).
2) Πολύ σημαντική πληροφορία!
3) Η λύση ήταν μπροστά στα μάτια μου και δεν την έβλεπα... :worthy:
4) Έχεις απόλυτο δίκιο!

Ευκαιρίες ψάχνουν για άρμεγμα...
Ευχαριστώ τα μάλα! :clap:

Ξέχασα να σου πω
εκτός από το Ε9
θα πρέπει να δεις πως είναι δηλωμένο το ακίνητο στον δήμο

Ενας λογαριασμός ΔΕΗ θα βοηθήσει για αρχή

Komistis
29-08-20, 09:40
Ξέχασα να σου πω
εκτός από το Ε9
θα πρέπει να δεις πως είναι δηλωμένο το ακίνητο στον δήμο

Ενας λογαριασμός ΔΕΗ θα βοηθήσει για αρχή

Άλλη πονεμένη ιστορία εκεί...
Στη ΔΕΗ φαίνεται σαν ενιαίος χώρος ίδια τετραγωνικά ΤΑΠ, ΔΤ, ΔΦ
και μάλιστα αντί να το δείχνει 145 μου υπολόγισαν 30 τετραγωνικά παραπανίσια σύνολο 175!
Ψάχνοντας τα σχέδια κατάλαβα ότι έβαλαν μέσα μπαλκόνι και ανοιχτό ημιυπαίθριο!

Έχω να κάνω και τη δήλωση τετραγωνικών στη ΔΕΗ μέχρι τη Δευτέρα (τελευταία προθεσμία), οπότε εκεί τα διορθώνω σύμφωνα με την εικόνα του Ε9.

dimitri_ns
30-08-20, 08:40
Άλλη πονεμένη ιστορία εκεί...
Στη ΔΕΗ φαίνεται σαν ενιαίος χώρος ίδια τετραγωνικά ΤΑΠ, ΔΤ, ΔΦ
και μάλιστα αντί να το δείχνει 145 μου υπολόγισαν 30 τετραγωνικά παραπανίσια σύνολο 175!
Ψάχνοντας τα σχέδια κατάλαβα ότι έβαλαν μέσα μπαλκόνι και ανοιχτό ημιυπαίθριο!

Έχω να κάνω και τη δήλωση τετραγωνικών στη ΔΕΗ μέχρι τη Δευτέρα (τελευταία προθεσμία), οπότε εκεί τα διορθώνω σύμφωνα με την εικόνα του Ε9.

Οταν με το καλό κάνεις την αίτηση για διόρθωση τετραγωνικών στον δήμο

Ενημέρωσέ μας

Γιατί φημολογείται ότι η πλατφόρμα δέχεται μόνο αύξηση τετραγωνικών

Για μείωση πρέπεινα μαζέψεις την χαρτούρα και να πας στον δήμο

Είσαι η μόνη περίπτωση που ξέρω για μείωση τετραγωνικών.

dimitris.taxideytis
30-08-20, 21:47
Εμενα παντως μου απερριψαν αιτηση διορθωσης για το καταστημα που ηθελα να δηλωσω ,γιατι στη διασταυρωση με τη ΔΕΗ ,φαινεται οτι εχει κομμενο ρευμα (ειναι κενο).
Δεν δεχονται το γεγονος οτι υπαρχει καταχωρημενο ρολοι(φαινεται και ο αριθμος παροχης στο Ε9) στο ακινητο.
Τα τετραγωνικα σε αλλη περιπτωση εγινε δεκτη η μειωση.

Komistis
30-08-20, 22:19
Οταν με το καλό κάνεις την αίτηση για διόρθωση τετραγωνικών στον δήμο

Ενημέρωσέ μας

Γιατί φημολογείται ότι η πλατφόρμα δέχεται μόνο αύξηση τετραγωνικών

Για μείωση πρέπεινα μαζέψεις την χαρτούρα και να πας στον δήμο

Είσαι η μόνη περίπτωση που ξέρω για μείωση τετραγωνικών.

Ήδη νιώθω ξεχωριστός, αλλά και μ@..... για όλα τα χρόνια που τσέπωναν λεφτά για τετραγωνικά φαντάσματα...

Έχω κάνει μια δοκιμή και τα βγάζει ως διαφορά με αρνητικό πρόσημο.
Εννοείται ότι θα σας τα πω όλα με τις πιο καυτές λεπτομέρειες :rofl:

Τουλάχιστον πήρε παράταση, οπότε θα πάρουμε μια ανάσα...


Εμενα παντως μου απερριψαν αιτηση διορθωσης για το καταστημα που ηθελα να δηλωσω ,γιατι στη διασταυρωση με τη ΔΕΗ ,φαινεται οτι εχει κομμενο ρευμα (ειναι κενο).
Δεν δεχονται το γεγονος οτι υπαρχει καταχωρημενο ρολοι(φαινεται και ο αριθμος παροχης στο Ε9) στο ακινητο.
Τα τετραγωνικα σε αλλη περιπτωση εγινε δεκτη η μειωση.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Πρέπει να πας από κοντά ή όταν ενώσεις και πάλι το ρεύμα θα πρέπει να το τακτοποιήσεις;

Η μείωση μπορεί να πέρασε, αλλά επειδή δεν τους εμπιστεύομαι ΚΑΘΟΛΟΥ (γιατί άραγε; ) θα πρέπει να περιμένουμε μετά από μερικούς μήνες που θα περάσει στους λογαριασμούς και τότε θα ξέρουμε αν έγιναν σωστά οι αλλαγές ή όχι...

Παλιότερα η μητέρα μου είδε κι έπαθε για να τους πείσει ότι λογαριασμός κοινοχρήστων δεν είναι ελέφαντας και ότι παρανόμως χρέωναν ΤΑΠ. Φυσικά ούτε λόγος για επιστροφή χρημάτων :wall:

Όλοι μαζί ενωμένοι θα το νικήσουμε το BOSS και θα τερματίσουμε το παιχνίδι ( ή μήπως όχι; ).

dimitri_ns
31-08-20, 06:26
ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΑ

Εχεις ένα ακίνητο.
Πας στον ΔΕΔΗΕ κόβεις το ρεύμα
Το δηλώνεις στην εφορία στο Ε2 κενό

Νομίζεις ότι τέλειωσες.
Αμ' δε

Πρέπει να δηλώσεις την διακοπή ηλεκτροδότησης ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ, αλλιώς συνεχίζουν και σε χρεώνουν δημοτικά τέλη.
Σε χρεώνουνε και ΤΑΠ αλλά αυτό είναι σωστό.

Πας μετά από μερικά χρόνια να πάρεις βεβαίωση ΤΑΠ για να πουλήσεις το ακίνητο και βρίσκεσαι αντιμέτωπος με 10χίλιαρο και 20αχίλιαρο, ιδίως σε περίπτωση γραφείου/καταστήματος, που είναι τα τέλη + πρόστιμο+προσαυξήσεις

Τρελένεσαι

Κάποιοι δήμοι τα διαγράφανε (με το χαρτί του ΔΕΔΗΕ και τα Ε2), κάποιοι όχι και περιμένανε νόμο
Οι δήμοι που τα διαγράφανε ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣΑΝΕ (αυτό για κάποιους από εδώ που λένε ότι οι νόμοι πρέπει να τηρούνται από όλους), αλλά λύνανε το πρόβλημα.

Αυτοί που δεν τα διαγράφανε, σου δίνανε χαρτί ΤΑΠ για να πουλήσεις το ακίνητο, για να πάρεις λεφτά, για να πληρώσεις τα τέλη και σου χρεώνανε τα τέλη (διαδικασία είσπραξης δημοσίων εσόδων.)
Η μόνη σου λύση να πας στα δικαστήρια.

Πολλοί ταλαιπωρήθηκαν, βγήκε ο νόμος Σκουρλέτη που μισο έλυνε το θέμα, γιατί ακόμα πρέπει να δηλώσεις την διακοπή ηλεκτροδότησης στον Δήμο.

Και αναρωτιέμαι
Το δήλωσα στον ΔΕΔΗΕ, το δήλωσα στην Εφορία, θέλει και ο Δήμος, κανάς άλλος ρε παιδιά πχ ΠΙΚΠΑ .

Και η ζωή τσουλάει υπέροχα σ'αυτό το κράτος.
Κάθε οικογένεια χρειάζεται έναν άνεργο να διεκπαιρεώνει τις υποθέσεις με το Δημόσιο

ΥΓ
Στα μη ηλεκτροδοτούμενα, επειδή ο δήμος δεν εισπράττει μέσω λογαριασμού ρεύματος, πρέπει να πηγαίνεις από τον δήμο να πληρώνεις.
Αλλιώς τρως πρόστιμα και προσαυξήσεις.

Δεν ξέρω κανέναν να το κάνει :p

thourios
31-08-20, 08:47
Για τα ξεχασμένα τετραγωνικά είχα ανοίξει θέμα εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1148235-%CE%9E%CE%B5%CF%87%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CE%B8%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82)

dimitri_ns
31-08-20, 09:03
Για τα ξεχασμένα τετραγωνικά είχα ανοίξει θέμα εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1148235-%CE%9E%CE%B5%CF%87%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CE%B8%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82)

ΟΚ

Αλλά όπως βλέπεις συζητάμε και για τα μη ηλεκτροδοτούμενα, να ανοίξουμε καινούργιο θέμα ?
Με λίγα λόγια εδώ βρίσκεις όλα τα φορολογικά θέματα

dimyok
31-08-20, 09:07
Μια χαρά είναι όλα μαζεμένα Στα μη ηλεκτροδοτούμενα, να πηγαίνεις από τον δήμο να πληρώνεις σε χωριο που παει σε καλλικρατη διπλα νομου αγιου νικολαου ειναι αναθεμα τα ηλεκτρονικα τους πρεπει να τρεχω 100 χλμ και πισω μονο για να δω τι μου εχουν βγαλει εν αγνοία ..... Ειχα στείλει ταχυδρομείο χαρτιά τα χάσανε , τηλεφωνα φαξ δε γνωριζουν - ετσι απο τμημα σε τμήμα και δεν έχει τελειωμό ...

dimitri_ns
31-08-20, 11:40
Μια χαρά είναι όλα μαζεμένα Στα μη ηλεκτροδοτούμενα, να πηγαίνεις από τον δήμο να πληρώνεις σε χωριο που παει σε καλλικρατη διπλα νομου αγιου νικολαου ειναι αναθεμα τα ηλεκτρονικα τους πρεπει να τρεχω 100 χλμ και πισω μονο για να δω τι μου εχουν βγαλει εν αγνοία ..... Ειχα στείλει ταχυδρομείο χαρτιά τα χάσανε , τηλεφωνα φαξ δε γνωριζουν - ετσι απο τμημα σε τμήμα και δεν έχει τελειωμό ...

Και όπως μου είπανε από τον ΔΕΔΗΕ Κρανιδίου
Οταν ρώτησα αν μπορούν να μου στείλουν mail

"Τι λέτε κύριε. Εδώ ακόμα αγοράζουμε γραμματόσημα" :p

Πάσο..

ekrepali
04-09-20, 08:54
Kι εγώ είχα αδήλωτο μη ηλεκτροδοτούμενο για 15 χρόνια στο Δήμο, δεν είχα ιδέα. Πήγα λίγο πριν τη Πρωτοχρονιά και το δήλωσα και γλύτωσα τέλη και ΤΑΠ (με πιάσανε και οι 2 νόμοι ταυτόχρονα), ενώ τώρα γλυτώνεις μόνο τέλη και πληρώνεις ΤΑΠ 5ετίας.



ο δήμος δεν εισπράττει μέσω λογαριασμού ρεύματος, πρέπει να πηγαίνεις από τον δήμο να πληρώνεις.
Αλλιώς τρως πρόστιμα και προσαυξήσεις.

Εμένα μου είπαν ότι θα στέλνουν ταχυδρομικώς 1 φορά το χρόνο ειδοποιητήριο (με κωδικό πληρωμής).

minas
04-09-20, 16:50
Kι εγώ είχα αδήλωτο μη ηλεκτροδοτούμενο για 15 χρόνια στο Δήμο, δεν είχα ιδέα. Πήγα λίγο πριν τη Πρωτοχρονιά και το δήλωσα και γλύτωσα τέλη και ΤΑΠ (με πιάσανε και οι 2 νόμοι ταυτόχρονα), ενώ τώρα γλυτώνεις μόνο τέλη και πληρώνεις ΤΑΠ 5ετίας.


Εμένα μου είπαν ότι θα στέλνουν ταχυδρομικώς 1 φορά το χρόνο ειδοποιητήριο (με κωδικό πληρωμής).

Όταν λες ότι γλίτωσες ΤΑΠ εννοείς μέχρι τώρα, και ότι θα αρχίσουν να σου στέλνουν ετήσιο ειδοποιητήριο από φέτος;

ekrepali
06-09-20, 10:34
Όταν λες ότι γλίτωσες ΤΑΠ εννοείς μέχρι τώρα, και ότι θα αρχίσουν να σου στέλνουν ετήσιο ειδοποιητήριο από φέτος;

Σωστά.

manoulamou
08-09-20, 11:58
Ο γιος μου εχει ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μια επιστροφη μετα την υποβολη της φετινης δηλωσης στις 7 Αυγουστου - εναν ολοκληρο μηνα πριν.
Κανονικα εφ΄οσον δεν υπαρχει καποιο χρεος προς συμψηφισμο,
δεν θα επρεπε να εχει πιστωθει ηδη στο IBAN του;
Aυτη η ενδειξη "Ημ/νία Δημιουργίας Υπ/ξης" που παραμενει κενη, σημαινει κατι;

minas
08-09-20, 16:16
Ο γιος μου εχει ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μια επιστροφη μετα την υποβολη της φετινης δηλωσης στις 7 Αυγουστου - εναν ολοκληρο μηνα πριν.
Κανονικα εφ΄οσον δεν υπαρχει καποιο χρεος προς συμψηφισμο,
δεν θα επρεπε να εχει πιστωθει ηδη στο IBAN του;
Aυτη η ενδειξη "Ημ/νία Δημιουργίας Υπ/ξης" που παραμενει κενη, σημαινει κατι;

Σε αυτούς που υπέβαλαν νωρίς πιστωτική δήλωση έχουν γίνει οι έλεγχοι. Σε αυτούς που έκαναν μέσα στον Αύγουστο δεν υπάρχει χρονοδιάγραμμα, χρειάζεται υπομονή.

ekrepali
08-09-20, 19:15
Ο γιος μου εχει ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μια επιστροφη μετα την υποβολη της φετινης δηλωσης στις 7 Αυγουστου - εναν ολοκληρο μηνα πριν.
Κανονικα εφ΄οσον δεν υπαρχει καποιο χρεος προς συμψηφισμο, δεν θα επρεπε να εχει πιστωθει ηδη στο IBAN του;

Αν αφορά επιστροφή προκαταβολής φόρου για επιχειρήσεις που έχει πληγεί, νομίζω θα έπρεπε να τα είχαν πιστώσει ήδη.

Αν η επιστροφή φόρου προκύπτει από αλλού (πχ επιστροφή προκαταβολής φόρου λόγω οριστικής διακοπής επαγγελματικής δραστηριότητας), τότε θα πρέπει να περιμένει μέχρι να γίνει η εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ (μέσα Σεμπτέμβρη), διότι προτεραιότητα έχει ο συμψηφισμός οφειλών κι έπειτα η επιστροφή υπολοίπου μέσω ΙΒΑΝ.

manoulamou
09-09-20, 18:18
Δεν ειναι νομικο προσωπο ουτε επαγγελματιας...
αφορα παρακρατηση απο μισθους της σεζον που δουλεψε στη Μυκονο!
Μηπως επειδη ειναι ιδιοκτητης ακινητης περιουσιας περιμενουν να συμψηφιστει με τον ΕΝΦΙΑ;
:hmm:

ekrepali
14-09-20, 20:31
Μηπως επειδη ειναι ιδιοκτητης ακινητης περιουσιας περιμενουν να συμψηφιστει με τον ΕΝΦΙΑ;
:hmm:
Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Τώρα αν θα γίνει ο συμψηφισμός αυτόματα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Στην Ελλάδα ζούμε. :p

Σε 2 παρόμοιες περιπτώσεις στο παρελθόν αναγκάστικα να πάω εφορία.

Mormnak
26-09-20, 13:10
Μια φορά να μπούμε σε αυτό το TAXISNET και να δουλεύει κανονικά....μας έχουνε ''φάει'' τα συκώτια με τα ηλεκτρονικά ραβασάκια τους.. :evil:

manoulamou
26-09-20, 13:33
Εαν αναφερεσαι στην Προσωποποιημενη Πληροφορηση
μαλλον την εφαγε λαχανο ο... ΕΝΦΙΑ και στα τρια μελη της οικογενειας μας βγαζει ERROR!
:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.