PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 [102] 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

lak100
03-12-20, 19:20
Πώς ακριβως τα... καταφερανε;
Γινεται να πληρωσει καποιος την μεθ-επομενη δοση και οχι την τρεχουσα; Kανονικα με ενα τηλεφωνημα στην αρμοδια ΔΟΥ θα επρεπε να διορθωθει, να μην μιλησουμε για email στο TAXIS. :whistle:

και εγω αυτο αναρωτιεμαι τωρα θα παρουε τηλεφωνο αυριο ευτυχως ειμαστε Καστορια που ειναι πιο ανθρωπινα τα πραγματα

Iris07
06-12-20, 01:11
Αναδρομικές χρεώσεις φόρων και προστίμων εμφανίστηκαν στο taxis

https://www.capital.gr/tax/3500480/anadromikes-xreoseis-foron-kai-prostimon-emfanistikan-sto-taxis

Ωχχ..

manoulamou
06-12-20, 10:59
ΩΧΧ καποιοι ΟΥΦ μερικοι αλλοι... :hmm:

Iris07
06-12-20, 13:04
Άσε, δεν θέλω να βιαστώ να πω ουφφ αμέσως.. :p

xaris2335
06-12-20, 19:27
Εγώ ένα πράγμα έχω να πω για αυτούς που κυβερνάνε τώρα και έχουν εξαθλιώσει τον κόσμο με πρόστιμα κτλ.
Εδώ πληρώνονται όλα κύριοι θα έρθει και η δική σας σειρά. ;)

dimyok
06-12-20, 19:35
Τα τέλη κυκλοφοριας δε θα επρεπε να ειναι μειωμενα για τους μήνες υποχρεωτικου lockdown ; Γενική απορια εκτός αν μας λένε να κυκλοφορούμε κανονικα και να πληρωνουμε :twisted:

xaris2335
06-12-20, 19:36
Όσο για αυτούς που τους ψήφισαν ένα έχω να πω, να πάτε κύριοι να τους ξανα ψηφίσετε στις επόμενες εκλογές.

manoulamou
06-12-20, 19:50
Εγώ ένα πράγμα έχω να πω για αυτούς που κυβερνάνε τώρα και έχουν εξαθλιώσει τον κόσμο με πρόστιμα κτλ.
Εδώ πληρώνονται όλα κύριοι θα έρθει και η δική σας σειρά. ;)

Ναι καλα, η ελπιδα πεθαινει τελευταια... :twisted:

xaris2335
07-12-20, 09:46
Ναι καλα, η ελπιδα πεθαινει τελευταια... :twisted:

φωνή λαού οργή θεού λέει ο σοφός μας ο λαός αγαπητή μου. :whistle:

Nikiforos
07-12-20, 10:13
Τα τέλη κυκλοφοριας δε θα επρεπε να ειναι μειωμενα για τους μήνες υποχρεωτικου lockdown ; Γενική απορια εκτός αν μας λένε να κυκλοφορούμε κανονικα και να πληρωνουμε :twisted:

και πως θα ξερουν ποιοι το κυκλοφορουν και ποιοι οχι? αποδυκνυνεται απο καπου? ξερω απειρα ατομα που δεν δουλευουν αλλα πανε τα....αμαξια!!!! για γυμναστικη....

- - - Updated - - -


Όσο για αυτούς που τους ψήφισαν ένα έχω να πω, να πάτε κύριοι να τους ξανα ψηφίσετε στις επόμενες εκλογές.

ενω αν ηταν αλλο κομμα θα γινοταν κατι διαφορετικο νομιζεις? τα ιδια δεν γινονται και χειροτερα σε ολες τις χωρες ? ειδικα οσον αφορα τις χωρες της Ε.Ε κρατανε μια γενικη γραμμη αντιμετωπισης της πανδημιας.

- - - Updated - - -

Sorry ξεχασα να πω λογω εκτακταμενης ταχυτητας εγραφης στο πληκτρολογιο ειμαι και δουλεια....

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! :)

manoulamou
07-12-20, 11:57
Εδω κανουμε ο,τι μας επιτρεπει το διευθυντηριο της Ε.Ε. οι τραπεζιτες και οι δημοσχεσιτες. Οσο για την "ενημερωση" οι χορηγιες να ΄ναι καλα! :( ΟΧΙ δεν ειναι ολοι ιδιοι, απλα η πλειοψηφια ψηφιζει εκεινους που νομιζει τελειως στενομυαλα πως την συμφερουν βραχυχρονια. Οι ριζικες αλλαγες τρομαζουν ακομη και αυτους που μονιμα γκρινιαζουν. Οσο για το "φωνη λαου - οργη θεου" ασχολιαστο με τετοιους λαους και τετοιους θεους, οι πραγματικα υπευθυνοι για τα χαλια μας μονον με πραγματικη επανασταση ισως να μπορουσαν να τιμωρηθουν οπως τους αξιζει, οπότε...

cool11
18-12-20, 22:33
Σημερα μου ηρθε ενα μπουγιουρντι να πληρωσω, για παλαια ετη.
Καθως ημουν παντα νομοταγης, κι αλλωστε δεν επαιρνα παντοτε και τιποτε εξτρα ή παραπανω χρηματα, μετρημενα κουκια δηλαδη, ακομη ψαχνω απο που προεκυψαν αυτες οι χρεωσεις για τα ετη 2012-3-4, και καλα για χρηματα που ελαβα αλλα δεν δηλωσα στην δηλωση του 2015.... υποψιαζομαι καποιες εκδοχες-πιθανοτατα εν αγνοια μου, αλλα ακομη τις ψαχνω, αν και εχω αναστατωθει πολυ ειναι αληθεια...
:(

Σε αυτα τα εκκαθαριστικα που εξεδωσαν απο μονοι τους, και τα οποια συνοδευτονται και απο επιστολη της ΔΟΥ, και τα οποια τα βλεπω στα μηνυματα στην 'προσωποποιημενη πληροφορηση', δεν βλεπω πουθενα 'ταυτοτητα οφειλης'.
Αν φτασει η στιγμη που πες οτι θελω να παω να πληρωσω, πως υποτιθεται οτι τα πληρωνει κανεις;

thourios
19-12-20, 11:45
Μήπως τίποτα τροποποιητικές δηλώσεις που έπρεπε να κάνεις και δεν έκανες.
https://i.postimg.cc/sgYwTtPB/18.jpg (https://postimages.org/)
Πως επικοινωνούμε εύκολα με την εφορεία που ανήκουμε χωρίς φυσική παρουσία;
Έχω και εγώ ένα θέμα από παλιά. Άσε που μου χρωστάνε κάτι παράβολα από ενστάσεις που έχω κερδίσει από το ΑΣΕΠ και δεν μου τα επιστρέφουν. Μέχρι στιγμής δεν τα επιστρέφουν αν και δεν χρωστάω τουλάχιστον ακόμα.

manoulamou
19-12-20, 13:14
Με αφορμη τα παραπανω ειπα να ξαναδω τις Προσωπικες Πληροφορησεις της οικογενειας και δεν δεχεται ΚΑΝΕΝΑΝ κωδικο...
Στην αρχη εβγαζε λαθος του γιου και μετα στης κορης ERROR MESSAGE του συστηματος.
Και με Chrome και με Firefox. Εγκατελειψα για να μην κλειδωθουν ... πλην ομως
εσεις μπαινετε κανονικα ή εχετε ΠΡΟΒΛΗΜΑ;
:hmm:

thourios
19-12-20, 13:16
Μπαίνω κανονικά.

manoulamou
19-12-20, 14:36
Θα ξαναπροσπαθησω αργοτερα... :whistle:

- - - Updated - - -

Προέκυψε σφάλμα συστήματος.
Επαναλάβετε την ενέργεια.
Αν το σφάλμα εξακολουθεί να εμφανίζεται, επικοινωνήστε με τον διαχειριστή.
WTF ?

Οι κωδικοι ειναι σιγουρα οι σωστοι, θελω να πληρωσω τον ΕΝΦΙΑ ελεος!

- - - Updated - - -

Καθορίστηκε λανθασμένο όνομα χρήστη ή κωδικός πρόσβασης
Τωρα ανοιξε της κορης και βγαζουν μηνυμα λαθους τα αλλα!

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ τι γινεται... μπηκα απο αλλο λαπτοπ, εκανα και επανεκκινηση ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ αλλος λογαριασμος δεν ανοιγει

thourios
19-12-20, 15:17
Κλείσε τον υπολογιστή και ξανά άνοιξέ τον

manoulamou
19-12-20, 15:23
Τα εκανα ολα αυτα, μπηκα και απο αλλους υπολογιστες, το μυστηριο ειναι γιατι ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ δεν ανοιγει καποιος λογαριασμος. :p Αφηνω πανω απο μιση ωρα αναμεσα στις προσπαθειες.
Με ενοχλει γιατι παραμενει το προβλημα σ' εκεινον του γιου, στον οποιο χρωστανε επιστροφη και γι΄αυτο δεν εξοφλησε ολο τον ΕΝΦΙΑ εξ΄αρχης, ωστε να συμψηφιστουν!
Θα το ξεχασω προς το παρον και ελπιζω καποια στιγμη να επανελθει τελειως το συστημα...
:cool:

cool11
19-12-20, 19:03
Μήπως τίποτα τροποποιητικές δηλώσεις που έπρεπε να κάνεις και δεν έκανες.
https://i.postimg.cc/sgYwTtPB/18.jpg (https://postimages.org/)
Πως επικοινωνούμε εύκολα με την εφορεία που ανήκουμε χωρίς φυσική παρουσία;
Έχω και εγώ ένα θέμα από παλιά. Άσε που μου χρωστάνε κάτι παράβολα από ενστάσεις που έχω κερδίσει από το ΑΣΕΠ και δεν μου τα επιστρέφουν. Μέχρι στιγμής δεν τα επιστρέφουν αν και δεν χρωστάω τουλάχιστον ακόμα.

Κανει και η εφορια, τροποποιητικες, για λογαριασμο μας,
αν βρουν οφειλες που εχουμε;

Εν τω μεταξυ, κοιταξα στα στοιχεια οφειλων στην προσωποποιημενη πληροφορηση,
και βλεπω ενα αλλο μικροποσο,
που δεν υπαρχει στα εκκαθαριστικα που μου εστειλαν.
Τι να ειναι αυτο αραγε;
Τα αλλα ποσα, θα εμφανιστουν εκει;

thourios
19-12-20, 19:32
Αν δεν τις κάνεις στο προβλεπόμενο διάστημα και χρωστάς μικρό ποσά αυτά ανεβαίνουν με τόκους.
Εμένα πρέπει να μου οφείλουν αλλά δεν ξέρω πως προέκυψε αυτή η τροποποιητική. Όσο και να την πατάω βγαίνει καινούργια.

manoulamou
19-12-20, 21:05
PROBLEM SOLVED τελειως ενημερωτικα οι λογαριασμοι τελικα ανοιγουν χωρις προβλημα πλεον, ενω ο γιος μου ειχε αλλαξει το password του χωρις να μπει καν στον κοπο με ενημερωσει...
:cool:

Manolis_karas
20-12-20, 21:56
Τα εκανα ολα αυτα, μπηκα και απο αλλους υπολογιστες, το μυστηριο ειναι γιατι ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ δεν ανοιγει καποιος λογαριασμος. :p Αφηνω πανω απο μιση ωρα αναμεσα στις προσπαθειες.
Με ενοχλει γιατι παραμενει το προβλημα σ' εκεινον του γιου, στον οποιο χρωστανε επιστροφη και γι΄αυτο δεν εξοφλησε ολο τον ΕΝΦΙΑ εξ΄αρχης, ωστε να συμψηφιστουν!
Θα το ξεχασω προς το παρον και ελπιζω καποια στιγμη να επανελθει τελειως το συστημα...
:cool:
Ξανά δοκίμασε αύριο, μάλλον έχει πολύ κίνηση το Taxis.
Άκυρο δεν διάβασα το παραπάνω μήνυμα.

cool11
28-12-20, 16:42
Εχει εμφανιστει μια επιστροφη μικρου ποσου, στην 'προσωποιημενη πληροφορηση'.
Πως υποτιθεται θα μου αποδοθουν αυτα τα χρηματα;
Θα δω καποια στιγμη να γινεται καταθεση στον λογαριασμο μου;
Και ποσο χρονο τους παιρνει συνηθως αυτη η διαδικασια;

slalom
28-12-20, 21:57
Μπορεις να τους στειλεις μηνυμα

apostol70
29-12-20, 04:29
Τα φετινά αναδρομικά των συνταξιούχων πρέπει να δηλωθούν μέχρι τις 31/12 ή την επόμενη χρονιά αφού φανούν στις βεβαιώσεις αποδοχών;

manoulamou
29-12-20, 09:56
Εχει εμφανιστει μια επιστροφη μικρου ποσου, στην 'προσωποιημενη πληροφορηση'.
Πως υποτιθεται θα μου αποδοθουν αυτα τα χρηματα;
Θα δω καποια στιγμη να γινεται καταθεση στον λογαριασμο μου;
Και ποσο χρονο τους παιρνει συνηθως αυτη η διαδικασια;
Θεωρητικα επρεπε να γινει αυτοματα πιστωση στο λογαριασμο ΕΑΝ δεν χρωστας κατι αλλο στην Εφορια - δημοσιο, όποτε συμψηφιζονται τα δυο ποσα. Ο γιος μου απλος μισθωτος ειχε επιστροφη κι ακομη περιμενει, αφησε ενα ποσο απληρωτο στον ΕΝΦΙΑ, μαλλον θα επρεπε να ειχε παρει ηδη καποιο τηλεφωνο στο τμημα Εσοδων - επιστροφων να το προχωρησουν... :hmm:

athletic
29-12-20, 21:13
Καλησπερα. σημερα ειπα να πληρωσω τον ΕΝΦΙΑ με την καρτα μου οπως κανω καθε μηνα..Μεχρι σημερα δεν ειχα ποτε προβλημα. Σημερα,λοιπον,μου πεταει εκει που λεει <<πληρωμη με καρτα>> την ένδειξη "Πληρωμή σε εκκρεμότητα" & με κοκκινα γραμματα προφανως μηπως & δεν το δω. Δοκιμασα μερικες φορες ακομα,αλλα τα ιδια....Ειπα να κανω & μια επαναφορα του Συστηματος μηπως φτιαξει,αλλα τιποτα. Γνωριζετε κατι γι αυτο ? να ειναι αραγε μονο για σημερα? Πολυ εκνευριστικο. Λεω να μην ασχοληθω αλλο αποψε & να το δω αυριο μηπως το φτιαξουνε. Ευχαριστω.

stelakis1914
29-12-20, 21:32
Θα περάσει την πληρωμή μέσα στις επόμενες ώρες. Θα το αντιληφθείς από την ειδοποίηση πληρωμής που έρχεται στο mail που έχεις δηλώσει.

athletic
29-12-20, 21:36
Θα περάσει την πληρωμή μέσα στις επόμενες ώρες. Θα το αντιληφθείς από την ειδοποίηση πληρωμής που έρχεται στο mail που έχεις δηλώσει.

Καλησπερα φιλε μου...Το θεμα εχει ως εξης! Πληρωνω εγω το δικο μου ΕΝΦΙΑ κανονικα χωρις προβλημα..μετα δοκιμαζω να πληρωσω & της συζυγου μου...βαζω καποια στοιχεια και μετα σταματαει το συστημα & δεν προχωραει....Ηδη σε μενα ηρθε μνμ οτι ειμαι οκ....στης γυναικας μου κολησε & μου εβγαλε το μνμ που εγραψα....

stelakis1914
29-12-20, 21:52
Συμβαίνει και σε εμένα όταν πληρώνω το ΕΝΦΙΑ για όλη την οικογένεια. Η πληρωμή που μένει σε εκκρεμότητα, συνήθως ξεμπλοκάρει μετά από 2-6 ώρες.

slalom
29-12-20, 22:08
Καλησπερα φιλε μου...Το θεμα εχει ως εξης! Πληρωνω εγω το δικο μου ΕΝΦΙΑ κανονικα χωρις προβλημα..μετα δοκιμαζω να πληρωσω & της συζυγου μου...βαζω καποια στοιχεια και μετα σταματαει το συστημα & δεν προχωραει....Ηδη σε μενα ηρθε μνμ οτι ειμαι οκ....στης γυναικας μου κολησε & μου εβγαλε το μνμ που εγραψα....
Μεσω gsis ή σε τραπεζα?

Manolis_karas
29-12-20, 22:44
Τα φετινά αναδρομικά των συνταξιούχων πρέπει να δηλωθούν μέχρι τις 31/12 ή την επόμενη χρονιά αφού φανούν στις βεβαιώσεις αποδοχών;

Τα αναδρομικά που εισπράχτηκαν το 2020 θα δηλωθούν το 2021, υποβάλλοντας τροποποιητική δήλωση για το έτος που αφορούν π.χ. 2015 ή 2016 ή ... .

Στην σελίδα "Υποβολή Δηλώσεων" του myTaxis κάτω αριστερά από τον πίνακα ""ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΤΟΥΣ: ----" υπάρχει το κουμπί; "Ενημέρωση Βεβ. Αποδοχών" κλικάροντας το εμφανίζεται ένας πίνακας με τα ποσά που εισπράχτηκαν το έτος που μας ενδιαφέρει και τα έτη που αφορούν.

Την δήλωση την υποβάλουμε αφού ενημερωθούν από το Taxis αυτόματα οι δηλώσεις των προηγουμένων ετών, συνήθως μετά τον Οκτώβριο. Μετά τυπώνουμε το νέο εκκαθαριστικό και κοιτάζουμε μετά μερικές ημέρες για την ταυτότητα πληρωμής του νέου φόρου.
Για το έτος 2015 έχω υποβάλει 5 τροποποιητικές δηλώσεις, οι 4 για ποσά 10-100 ευρώ και έχω πληρώσει αρκετό φόρο.

- - - Updated - - -


Συμβαίνει και σε εμένα όταν πληρώνω το ΕΝΦΙΑ για όλη την οικογένεια. Η πληρωμή που μένει σε εκκρεμότητα, συνήθως ξεμπλοκάρει μετά από 2-6 ώρες.

Σωστό.

athletic
30-12-20, 11:23
Οποτε να περιμενω μεχρι αυριο το πρωι λογικα.....Σας ευχαριστω.

222785

- - - Updated - - -

Καλημερα. οκ φιλοι μου,εφτιαξε.σας ευχαριστω.

21706
30-12-20, 17:50
Στα Στοιχεία Επιστροφών το taxis λέει:

Ποσό 9,29 €
Πηγή Υπερεισπράξεις τραπεζ.πληρωμών
Ημ/νία Δημιουργίας Υπ/ξης 26/09/2020

Τι είναι αυτό

manoulamou
30-12-20, 19:05
Τα στοιχεία επιστροφών, που εμφανίζονται με Πηγή «Υπερεισπράξεις τραπεζ. πληρωμών», αφορούν σε ποσά που καταβλήθηκαν, αλλά δεν πιστώθηκαν αυτόματα σε οφειλή/ρύθμιση.
Ως ημερομηνία δημιουργίας, εμφανίζεται η ημερομηνία καταβολής των ποσών. (https://www.taxheaven.gr/news/48135/oi-epistrofes-foroy-sthn-proswpopoihmenh-plhroforhsh-ths-aade-plhrwmh-me-karta-kai-twn-ryomismenwn-ofeilwn?output=printer)

21706
30-12-20, 20:35
Εντάξει, θα περιμένω

cool11
03-01-21, 19:02
Να ρωτησω:

Στην προσωποποιημενη πληροφορηση ενος φυσικου προσωπου,
εμφανιζεται ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ οφειλη υπαρχει/εχει εκδοθει στο αφμ του;

Μου εβγαλαν καποια εκκαθαριστικα απο την ΔΟΥ, και καλα για καποια αδηλωτα αναδρομικα προ 5ετιας για τα οποια δεν ειχα κανει συμπληρωματικες δηλωσεις,
αλλα με λογιστη που του τα εδειξα και το συζητησα, μου ειπε οτι δεν φαινεται να χρωστάω κατι, δεν βλεπει να βγαινει καποιο ποσο, ισως δε εχω και μικρη επιστροφη.
Τωρα γιατι τα εξεδωσαν, ενας Θεος γνωριζει...

Τα εκκαθαριστικα δε, καθως και οι συνοδευτικες επιστολες τους, δεν εγραφαν πανω καμια ταυτοτητα οφειλης!
Τωρα τι υποτιθεται οτι θα κανει ο φορολογουμενος....

Καποιο μελος εδω, ειχε προτεινει να στειλω μηνυμα. Βρε καλα κανω εγω και δεν στελνω ποτε μηνυμα!
Καθισα, τα εγραψα ολα με το νι και με το σιγμα, αναλυτικα,
και πηρα μια γενικολογη και αοριστη απαντηση, να απευθυνθω λεει στη ΔΟΥ μου, και συμφωνα με τις διαταξεις για τον κορονοϊο!
Κριμα τον χρονο που χαλασα να τα γραψω... :evil:

Επειδη δεν εχω τον χρονο να τρεχω στην εφορια, με ραντεβου, και να χανω τις ωρες μου ετσι,
κι επειδη δεν υπαρχουν 'ταυτοτητες οφειλης',
το μονο που βρισκω convenient, για να ξεμπλεξω με αυτα,
ειναι να κοιτω μερα παρα μερα στο taxis για καμια αναρτηση οφειλων. Θα γινει ετσι ομως;

Γι'αυτο ρωτω:

Στην προσωποποιημενη πληροφορηση ενος φυσικου προσωπου,
εμφανιζεται ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ οφειλη υπαρχει/εχει εκδοθει στο αφμ του;

Να ξερω τουλαχιστον, οτι αν υπαρχει κατι που με αφορα και που πρεπει να πληρωθει,
θα εμφανιστει εκει.

Επισης, επικουρικη ερωτηση:
αν ειναι να βγει κατι για πληρωμη, ποσο καιρο κανει να αναρτηθει;
Κοντευει μηνας απο τοτε που μου ηρθαν τα ηλεκτρονικα τους μηνυματα...
Αν ειναι, να ξερω οτι τσαμπα με ενοχλησαν αν περασει ενα χρονικο διαστημα και δεν δω τιποτε,
και να παψω να κοιταζω, και να τελειωνω με την ιστορια.

Rebel Scum
03-01-21, 20:42
Όλο αυτό με τα αναδρομικά συντάξεων του 2014 είναι ακόμα μια ένδειξη του γελοίου κράτους που ζούμε.

Όχι δεν πρέπει να πας πουθενά. Αν βγει ποσό να πληρώσεις θα φανεί στο taxis και λογικά θα είχε φανεί ήδη.

manoulamou
04-01-21, 09:30
ΑΠΟΡΙΕΣ (1) τα εκκαθαριστικα πού ακριβως εμφανιστηκαν τα πηρες, σου τα εστειλαν (2) ηλεκτρονια μηνυματα ηρθαν στο e-mail ή στο mytaxisnet σου; :hmm:

cool11
04-01-21, 21:49
Δηλαδη ΟΛΕΣ οι τυχον οφειλες, εμφανιζονται στην προσωποποιημενη πληροφορηση;

Πχ εγω δεν εχω δει ποτε για την φορολογια εισοδηματος. Αλλα φανταζομαι, αλλα πειτε μου αν εχω δικιο, ειναι γιατι απο τη στιγμη που υποβαλλω, εντος μιας βδομαδας, παντα πληρωνω ολο το ποσο εφαπαξ. Γι'αυτο δεν εμφανιζεται στις οφειλες; Αν πληρωνα πχ μια δοση, θα εμφανιζονταν και το ποσο απο τον φορο εισοδηματος εκει;

- - - Updated - - -


ΑΠΟΡΙΕΣ (1) τα εκκαθαριστικα πού ακριβως εμφανιστηκαν τα πηρες, σου τα εστειλαν (2) ηλεκτρονια μηνυματα ηρθαν στο e-mail ή στο mytaxisnet σου; :hmm:

Ηρθε mail οτι εχω νεα μηνυματα, να μπω να τα διαβασω.

manoulamou
05-01-21, 10:03
ΟΛΕΣ οι βεβαιωμενες οφειλες ρυθμισμενες ή εκτος ρυθμισης εμφανιζονται στην Προσωποποιημενη Πληροφορηση. Για καθε απορια παιρνω τηλεφωνο στην ΔΟΥ μου και εαν δεν απαντουν, στελνω e-mail στην επισημη ηλεκτρονικη διευθυνση τους.
Δεν απανταω σε e-mail ειτε απο δημοσιο ειτε απο τραπεζες, ιδιως εαν φαινεται οτι κατι τους χρωσταω ή γυρευουν κωδικους, ποτέ δεν ειμαι σιγουρη ποιος τα στελνει, απλα τα διαβαζω για ενημερωση.

leasedline
05-01-21, 17:45
καλημέρα να κάνω σφήνα μια ερώτηση; στην καταχώρηση νέου μισθωτηρίου που έληξε 31/12/20 ποια η διαφορά μεταξύ τροποποίησης και νέας καταχώρησης με συνέχεια προηγούμενης;

σκέφτομαι να ανεβάσω νέο μισθωτήριο με τσεκαρισμένη την επιλογή συνέχεια προηγούμενης... είναι οκ ??

manoulamou
05-01-21, 17:59
ΝΟΜΙΖΩ η τροποποιηση αναφερεται σε αλλαγη καποιων στοιχειων - ορων της προηγουμενης! Συνεχεια ειναι ουσιαστικα η ανανεωση / παραταση...

https://www.aade.gr/polites/akinita/misthotiria-akiniton
:whistle:

Manolis_karas
05-01-21, 22:13
Επισης, επικουρικη ερωτηση:
αν ειναι να βγει κατι για πληρωμη, ποσο καιρο κανει να αναρτηθει;
Κοντευει μηνας απο τοτε που μου ηρθαν τα ηλεκτρονικα τους μηνυματα...
Αν ειναι, να ξερω οτι τσαμπα με ενοχλησαν αν περασει ενα χρονικο διαστημα και δεν δω τιποτε,
και να παψω να κοιταζω, και να τελειωνω με την ιστορια.
Σε μένα (για αναδρομικά) η ταυτότητα πληρωμής αναρτάται 3-5 ημέρες μετά την εμφάνιση της δυνατότητας εκτύπωσης εκκαθαριστικού.

spiderman
06-01-21, 03:25
καλημέρα να κάνω σφήνα μια ερώτηση; στην καταχώρηση νέου μισθωτηρίου που έληξε 31/12/20 ποια η διαφορά μεταξύ τροποποίησης και νέας καταχώρησης με συνέχεια προηγούμενης;

σκέφτομαι να ανεβάσω νέο μισθωτήριο με τσεκαρισμένη την επιλογή συνέχεια προηγούμενης... είναι οκ ??

https://www.aade.gr/sites/default/files/2020-09/%CE%A3%CF%85%CF%87%CE%BD%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20%CE%91%CF%80%CE%B1%CE%BD %CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20%28%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%20%CE%BC%CE %B5%201192_2020%29.pdf

Ερ.17
πρέπει να κάνεις τροποποιητική δήλωση

cool11
09-01-21, 15:12
Εστειλα mail στην αρμοδια ΔΟΥ που ανηκω, για το θεμα που προεκυψε με καποια υποτιθεμενα αναδρομικα περασμενων ετων, που και καλα δεν ειχαν γινει συμπληρωματικες δηλωσεις.

Αν ξερει κανεις....
υπαρχει περιπτωση, να μην μου απαντησει η ΔΟΥ;

Δεν λεω τι γινονταν παλια, αλλα τι γινεται τωρα. Απαντουν στα emails με ερωτηματα πολιτων, οι ΔΟΥ;

Παντως, με το που εστειλα mail, ηρθε αμεσως αυτοματοποιημενο mail/απαντηση:

"Το ηλεκτρονικό σας μήνυμα παραλήφθηκε από την Υπηρεσία μας.
Θα ενημερωθείτε για την εξέλιξη της υπόθεσής σας μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail) ή μέσω τηλεφώνου το συντομότερο δυνατόν.
Το παρόν αποτελεί αποδεικτικό παραλαβής του μηνύματος που μας αποστείλατε και των συνημμένων σε αυτό εγγράφων.
Δεν χρειάζεται να απαντήσετε στο παρόν μήνυμα.
Ευχαριστούμε,
Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων
Ο Προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. "

Να αναμενω απαντηση;

manoulamou
09-01-21, 18:10
Δεν εχουν τηλεφωνο; Καλεσε, εαν δεν σου απαντησουν μετα κανα δυο βδομαδες, την αρμοδια υπηρεσια...
O γιος μου που περιμενε απο τον Ιουλιο μια μικρη επιστροφη - ηταν μισθωτος - αφου μπηκε και ο ΕΝΦΙΑ, τηλεφωνησε τελη Δεκεμβριου στο τμημα εσοδων - επιστροφων στην ΔΟΥ Αμαρουσιου και συμψηφισαν επι τοπου το υπολοιπο του ΕΝΦΙΑ με την επιστροφη!

cool11
13-01-21, 12:43
Ραντεβου με ΔΟΥ, ηλεκτρονικα, πως μπορω να κλεισω;

tsorbi
13-01-21, 16:01
https://www.aade.gr/epikoinonia-kai-synallagi-me-tis-ypiresies-tis-aade-kata-tin-periodo-ton-ektakton-metron-logo-koronoioy-ddad-1037653-ex-2020

cool11
13-01-21, 23:52
https://www.aade.gr/epikoinonia-kai-synallagi-me-tis-ypiresies-tis-aade-kata-tin-periodo-ton-ektakton-metron-logo-koronoioy-ddad-1037653-ex-2020

Αρα ειναι τελειως 'χειροκινητο' το συστημα οπως καταλαβαινω;
Τηλεφωνεις εκει που θες, να σου κλεισουν ραντεβου;

@ ADSLgr.com All rights reserved.