PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 [104] 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

stefanos1999
14-05-21, 20:38
μάλλον σε μια ~βδομάδα, αν και δεν τον άκουσα πολύ σίγουρο τον λογιστή.

manoulamou
14-05-21, 23:42
Όπως έχει δηλώσει ο υπουργός Οικονομικών Χρήστος Σταϊκούαρας η πλατφόρμα για τις φορολογικές δηλώσεις αναμένεται να ανοίξει μετά τις 20 Μαϊου και θα παραμείνει ανοιχτή έως και το τέλος Αυγούστου. (https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/341770/forologikes-diloseis-2021-pote-anoigei-to-taxisnet-gia-tin-ypovoli-tous-oi-neoi-kodikoi-kai-oi-allages)
...
Δυστυχως πιο μεγαλη σημασια ΔΕΝ εχει το πότε θα ανοιξει η πλατφορμα, αλλά πόσα και πότε θα τα πληρωσουμε, οσοι και οταν εχουμε!
:twisted:

tsorbi
27-05-21, 17:36
Άνοιξε το σύστημα για τις φορολογικές δηλώσεις.

Iris07
27-05-21, 20:33
Ξεκίνησαν οι φορολογικές δηλώσεις, όλο το έντυπο Ε1

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/2080724/xekinoyn-oi-forologikes-dhloseis-olo-to-entypo-e1.html

cool11
27-05-21, 23:06
Αντε να τελειωνουμε και με αυτη την υποχρεωση...

---

ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

Περυσι πουλησαμε το αυτοκινητο του πατερα μου.
Εγινε μεταβιβαση αδειας. Αν θυμαμαι καλα, αν και το θεωρω αυτονοητο, εγινε διαγραφη. Για επιβεβαιωση, μπηκα να δω στην 'Εφαρμογή Εκτύπωσης Τελών Κυκλοφορίας Οχημάτων' της ΑΑΔΕ, και γραφει:
"Από τα τηρούμενα στοιχεία στα αρχεία της ΑΑΔΕ δεν εμφανίζονται οχήματα στην ιδιοκτησία σας. Σε περίπτωση που είστε ιδιοκτήτης οχήματος και δεν εμφανίζεται απευθυνθείτε στη Δ.Ο.Υ για προσθήκη του στον ΑΦΜ σας."

Πως τοτε, εξακολουθει να μου εμφανιζει στην φετινη φορολογικη δηλωση του πατερα μου,
το παλιο του αυτοκινητο που πουληθηκε; Και δεν βλεπω και να μπορω και να το διαγραψω;
Τι δεν εγινε σωστα;;;;;

Στην τελικη, δεν νομιζω οτι επηρεαζει καθολου το αποτελεσμα της φορολογικης δηλωσης, και η ααδε εμφανιζει οπως ειπα οτι ο πατερας μου δεν διαθετει αυτοκινητο,
αλλα σε καθε περιπτωση, ας διορθωει καπως, να εμφανιζεται σωστα στο μελλον.

Ή μηπως, σωστα εμφανιζεται ΚΑΙ φετος, αφου το ειχε καποιους μηνες κατα το 2020, και θα 'εξαφανιστει' απο την φορολογικη δηλωση απο του χρονου;

Για πειτε αν ξερετε.

Chingachgook
28-05-21, 00:45
Αντε να τελειωνουμε και με αυτη την υποχρεωση...

---

ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

Περυσι πουλησαμε το αυτοκινητο του πατερα μου.
Εγινε μεταβιβαση αδειας. Αν θυμαμαι καλα, αν και το θεωρω αυτονοητο, εγινε διαγραφη. Για επιβεβαιωση, μπηκα να δω στην 'Εφαρμογή Εκτύπωσης Τελών Κυκλοφορίας Οχημάτων' της ΑΑΔΕ, και γραφει:
"Από τα τηρούμενα στοιχεία στα αρχεία της ΑΑΔΕ δεν εμφανίζονται οχήματα στην ιδιοκτησία σας. Σε περίπτωση που είστε ιδιοκτήτης οχήματος και δεν εμφανίζεται απευθυνθείτε στη Δ.Ο.Υ για προσθήκη του στον ΑΦΜ σας."

Πως τοτε, εξακολουθει να μου εμφανιζει στην φετινη φορολογικη δηλωση του πατερα μου,
το παλιο του αυτοκινητο που πουληθηκε; Και δεν βλεπω και να μπορω και να το διαγραψω;
Τι δεν εγινε σωστα;;;;;

Στην τελικη, δεν νομιζω οτι επηρεαζει καθολου το αποτελεσμα της φορολογικης δηλωσης, και η ααδε εμφανιζει οπως ειπα οτι ο πατερας μου δεν διαθετει αυτοκινητο,
αλλα σε καθε περιπτωση, ας διορθωει καπως, να εμφανιζεται σωστα στο μελλον.

Ή μηπως, σωστα εμφανιζεται ΚΑΙ φετος, αφου το ειχε καποιους μηνες κατα το 2020, και θα 'εξαφανιστει' απο την φορολογικη δηλωση απο του χρονου;

Για πειτε αν ξερετε.

Ορθώς λοιπόν δεν φαίνεται;

apostol70
28-05-21, 03:21
Και μία μέρα να έχεις το αυτοκίνητο στην κατοχή σου φαίνεται στο Ε1 για να υπολογιστεί για τα τεκμήρια διαβίωσης. Εννοείται πως την επόμενη χρονιά δεν θα φαίνεται. Θα πρέπει να δηλωθεί και το ποσό που πήρατε από την πώληση του αυτοκινήτου, στον κωδικό 781, αν δεν έχει αλλάξει φέτος

cool11
28-05-21, 08:59
Και μία μέρα να έχεις το αυτοκίνητο στην κατοχή σου φαίνεται στο Ε1 για να υπολογιστεί για τα τεκμήρια διαβίωσης. Εννοείται πως την επόμενη χρονιά δεν θα φαίνεται. Θα πρέπει να δηλωθεί και το ποσό που πήρατε από την πώληση του αυτοκινήτου, στον κωδικό 781, αν δεν έχει αλλάξει φέτος

Να δηλωθει το ποσο, φετος που φαινεται ακομη το αυτοκινητο στην δηλωση;
Αλλα ετσι κι αλλιως, παραστατικο δεν εχω, 3 κατοσταρικα στο χερι-μετρητα, απλα για να μην πεις οτι το πεταξες στην ανακυκλωση...

jkoukos
28-05-21, 10:37
Φέτος, δηλώνουμε τα εισοδήματα (πραγματικά και τεκμαρτά) του προηγούμενου έτους, βάσει των οποίων θα βγει ο φόρος εισοδήματος.
Πέρυσι είχατε τεκμαρτό εισόδημα από το αυτοκίνητο, αφού ήταν στην κατοχή σας κάποιους μήνες (ή μέρες) της χρονιάς. Σωστά εμφανίζεται στην φετινή σας δήλωση.
Πέρυσι λάβατε χρηματικό ποσό για την πώληση του αυτοκινήτου. Φέτος πρέπει να δηλώσετε στην εφορία αυτό το πόσο ως έσοδο. Αν το πήρατε "μαύρα" στο χέρι, μπορείτε να μην το δηλώσετε, αλλά να έχεις υπόψη ότι είστε φορολογικά παράνομοι.
Τώρα αν ποτέ ανακαλυφθεί σε έλεγχο, είναι άλλη κουβέντα και πιθανότατα κανείς δεν θα ασχοληθεί.

apostol70
28-05-21, 21:34
Όταν είχα πουλήσει το δικό μου πήρα απο τον αγοραστή μια υπεύθυνη δήλωση πως έδωσε τόσα για την αγορά του αυτοκινήτου και του έδωσα και γω μία για την πώληση. Και ο άλλος πρέπει να δηλώσει το ποσό της αγοράς στην δικιά του δήλωση. Νομίζω τυπικά έτσι ειστε ok

jkoukos
28-05-21, 21:45
Έτσι γίνεται νόμιμα μεταξύ ιδιωτών.

thourios
29-05-21, 11:28
Με την τροποποιητική δήλωση παρελθόντων ετών τι γίνεται τώρα που άνοιξε το σύστημα;
Δοκίμασε κανείς; Θέλω να τελειώνω με αυτήν την υπόθεση. Απάντηση με το τι γίνεται από την ΔΟΥ σε αυτό το ερώτημα δεν πήρα.

https://i.postimg.cc/hvJs5sbs/2017a.jpg (https://postimages.org/)

manoulamou
29-05-21, 12:21
Οι εργοδοτες και τα Ταμεια θα εχουν προλαβει να κανουν σωστα τις δικες τους καταχωρησεις μισθων - συνταξεων
H
οπως σχεδον καθε χρονο θα τους περιμενουμε, ωστε κανουμε τις δικες μας φορολογικες δηλωσεις στο παρα πεντε λογω καθυστερημενων διορθωσεων;
:evil:

cool11
29-05-21, 20:55
Με την τροποποιητική δήλωση παρελθόντων ετών τι γίνεται τώρα που άνοιξε το σύστημα;
Δοκίμασε κανείς; Θέλω να τελειώνω με αυτήν την υπόθεση. Απάντηση με το τι γίνεται από την ΔΟΥ σε αυτό το ερώτημα δεν πήρα.

https://i.postimg.cc/hvJs5sbs/2017a.jpg (https://postimages.org/)

Πηρα σημερα τον λογιστη,
του ειπα οτι υπεβαλα δηλωση για τους γονεις μου(συνταξιουχοι) και μου ειπε οτι κακως το εκανα,
γιατι ξερει οτι γενικως υπαρχουν πολλα λαθος στοιχεία!

Επισης για τις τροποποιητικες, επειιδη ακριβως εχουν διαπιστωσει πολλα λαθη,
μου ειπε να επικοινωνησω μαζι του σε 2 εβδομαδες,
οπου ελπιζουν οτι θα εχουν διορθωθει τα σφαλματα.

thourios
29-05-21, 22:18
Δηλαδή θα έπρεπε να περιμένεις λίγο καιρό ακόμα για τους γονείς σου για να διορθωθεί το σύστημα;

Για το άλλο θέμα με τις τροποποιητικές τους έχω ενοχλήσει πολλές φορές αλλά τίποτα.
Είναι κάποια ποσά από το ΤΑΠΑ. Αυτοί ακόμα χρωστάνε από τότε και πλέον ονομάζεται ΟΔΑΠ. Δημόσιος φορέας που υπάγεται στο Υπουργείο Πολιτισμού.
Φοβάμαι μήν φάω και πρόστιμο για δικές τους βλακείες.

Nassos83
29-05-21, 22:49
Στους κωδικούς 727-728 όταν πατάω το κουτάκι μου βγαίνει νέο παράθυρο και ζητάει να βαλώ το ποσό των τοκοχρεωλύσιων αλλά και "ΑΦΜ Συμβαλλόμενου". Εννοεί το ΑΦΜ της Τράπεζας;

Basilhs23_
30-05-21, 04:08
Στους κωδικούς 727-728 όταν πατάω το κουτάκι μου βγαίνει νέο παράθυρο και ζητάει να βαλώ το ποσό των τοκοχρεωλύσιων αλλά και "ΑΦΜ Συμβαλλόμενου". Εννοεί το ΑΦΜ της Τράπεζας;

Αναφέρεσαι για δάνειο;

Nassos83
30-05-21, 09:40
Αναφέρεσαι για δάνειο;

Καλημέρα. Ναι, καταναλωτικό δάνειο.

Basilhs23_
30-05-21, 21:38
Καλημέρα. Ναι, καταναλωτικό δάνειο.

Λογικά το ΑΦΜ της τράπεζας, για τα τοκοχρεολύσια και όλα αυτά, ρώτα την τράπεζα αν χορηγούν κάποια βεβαίωση με αυτά, αν όχι και πρέπει να κοιτάξεις πχ το συμφωνητικό με την τράπεζα, καλύτερα να πας σε λογιστή να το συμπληρώσετε μην γίνει λάθος.

Nassos83
30-05-21, 23:15
Ευχαριστώ. Πέρυσι πάντως δεν θυμάμαι να ζήταγαν το ΑΦΜ Πιστωτικού Ιδρύματος.

manoulamou
31-05-21, 08:14
Επισης μπορει να το ψαξει ή/και να ρωτησει και στο Taxheaven.gr
:hmm:

Nassos83
31-05-21, 08:36
Έστειλα ερώτημα στην ΑΑΔΕ. Αναμένω, διαφορετικά στον λογιστή.

cool11
31-05-21, 19:07
ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ
Ειχα μια επιστροφη απο Δεκεμβρη του 2020, και αναρωτιομουν γιατι δεν ειδα ποτε τα χρηματα να ερχονται...
Χτες ειδα και αλλη μια επιστροφη χρηματων ακομη...
μικροποσα βεβαια...αλλα δεν τους τα χαριζω κιολας....

Ωσπου καπου ειδα οτι πρεπει να δηλωσω μες το taxis λογαριασμο, για να μπαινουν λεει τυχον επιστροφες, ή χρηματα απο τη λοταρια αν κερδισεις κλπ
Τον δηλωσα. Παλια το δηλωναμε στην Ε1, επιστροφη εξαλλου εχω πανω απο δεκαετια να παρω. Μαλλον το αλλαξαν τωρα, και το δηλωνεις εντος taxis και οχι καθε φορα στην Ε1, σωστα;

Λετε αυτο να φταιει που ποτε δεν μου ηρθε η επιστροφη απο τον Δεκεμβρη;
Ξερει κανεις αν εχουν καμια διεργασια/script-ακι, που κατα καιρους να περνά και να δοκιμαζει να κανει 'επιστροφες';

Πρεπει να περιμενω, και ποσο εκτιματε,
ή πρεπει να κανω και καμια αλλη κινηση;

manoulamou
31-05-21, 19:17
Ο γιος μου ειχε επιστροφη περυσι, μικροποσο κι αυτο, υπηρχε και λογαριασμος.
Δεν μπηκαν, μετα απο κανα τριμηνο υποθεσαμε οτι θα γινοταν συμψηφισμος με τον ΕΝΦΙΑ αλλά μπααα
Μετα πλακωσανε οι καραντινες και καπου γυρω στο Πασχα του ειπαν, θα του εστελναν ενημερωτικο e-mail, ακομη περιμενει!
:p

Αμα γυρισει μετα τη σεζον, το φθινοπωρο ισως να ασχοληθει ξανα...

thourios
31-05-21, 19:28
ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ
Ειχα μια επιστροφη απο Δεκεμβρη του 2020, και αναρωτιομουν γιατι δεν ειδα ποτε τα χρηματα να ερχονται...
Χτες ειδα και αλλη μια επιστροφη χρηματων ακομη...
μικροποσα βεβαια...αλλα δεν τους τα χαριζω κιολας....

Ωσπου καπου ειδα οτι πρεπει να δηλωσω μες το taxis λογαριασμο, για να μπαινουν λεει τυχον επιστροφες, ή χρηματα απο τη λοταρια αν κερδισεις κλπ
Τον δηλωσα. Παλια το δηλωναμε στην Ε1, επιστροφη εξαλλου εχω πανω απο δεκαετια να παρω. Μαλλον το αλλαξαν τωρα, και το δηλωνεις εντος taxis και οχι καθε φορα στην Ε1, σωστα;

Λετε αυτο να φταιει που ποτε δεν μου ηρθε η επιστροφη απο τον Δεκεμβρη;
Ξερει κανεις αν εχουν καμια διεργασια/script-ακι, που κατα καιρους να περνά και να δοκιμαζει να κανει 'επιστροφες';

Πρεπει να περιμενω, και ποσο εκτιματε,
ή πρεπει να κανω και καμια αλλη κινηση;

Τις επιστροφές από τα δύο παράβολα από ενστάσεις που κέρδισα από το ΑΣΕΠ μου τις επέστρεψαν προχθές μετά από 2 email που είχα κάνει σχετικά με το θέμα αυτό αλλά και για την τροποποιητική που ακόμα περιμένω.
Για τα παράβολα είχα δηλώσει IBAN αλλά έπρεπε να τους κυνηγήσω για να τα επιστρέψουν.

cool11
31-05-21, 20:16
Τις επιστροφές από τα δύο παράβολα από ενστάσεις που κέρδισα από το ΑΣΕΠ μου τις επέστρεψαν προχθές μετά από 2 email που είχα κάνει σχετικά με το θέμα αυτό αλλά και για την τροποποιητική που ακόμα περιμένω.
Για τα παράβολα είχα δηλώσει IBAN αλλά έπρεπε να τους κυνηγήσω για να τα επιστρέψουν.

Καταλαβα...

Οπως και να χει, με το νεο setup του taxis, φαινεται οτι ειναι μονοδρομος να δηλωσεις λογαριασμο,
δεν παιζει αλλος τροπος.
Τωρα το ποτε θα τα επιστρεψουν...τον κοκκινο μαη που λεει κι ο λαος μας....

manoulamou
31-05-21, 20:25
Η αλλη εναλλακτικη θα ηταν να στα δωσουν χερι με χερι, ανεφικτο πλεον!
Δυστυχως απ ο,τι μου ειχε πει και ο φοροτεχνικος που κανει τις οικογενειακες δηλωσεις, ειναι συνηθες φαινομενο μετα τη συρρρικνωση των εφοριων και του προσωπικου, ιδιως μετα την πανδημια να ταλαιπωρειται ο απλος πολιτης μεχρι να εισπραξει τις επιστροφες με κυριωτερη δικαιολογια, περιμενουμε μηπως υπαρξει συμψηφισμος με χρεη.
Οταν βεβαια προκειται το δημοσιο να εισπραξει σε κυνηγανε με ημερομηνιες ληξης, προστιμα κλπ
:mad:

cool11
31-05-21, 21:36
Μα τελικα, γινεται συμψηφισμος, ή επιστροφη;

Basilhs23_
01-06-21, 04:49
Έστειλα ερώτημα στην ΑΑΔΕ. Αναμένω, διαφορετικά στον λογιστή.

Δεν νομίζω οτι θα σου απαντήσουν. Ή θα το κάνουν των αγίων ανήμερα.

Τώρα που είπες για ΑΦΜ συμβαλλόμενου, θυμήθηκα το κορυφαίο, στο Ε9 αν ένα κτίριο έχει χαρακτηριστεί διατηρητέο πρέπει να γράψεις την απόφαση χαρακτηρισμού και τον φορέα ώστε να τύχεις της ανάλογης έκπτωσης στον ΕΝΦΙΑ, εκτός από τα τυπικά ζητάνε και τον ΑΦΜ του υπουργείου....... δηλαδή εγώ έπρεπε να γράψω του ΥΠΕΧΩΔΕ αλλιώς δεν σε δεχόταν η πλατφόρμα. Τελικά μετά από διαδικτυακό ψάξιμο βρήκα ένα ΑΦΜ που αντιστοιχούσε στο πρώην ΥΠΕΧΩΔΕ και το έβαλα.

thourios
01-06-21, 09:27
Όταν αγοράζεις παράβολο του δημοσίου, ηλεκτρονικά πλέον, υπάρχει ένα πεδίο που σε ρωτάει να δηλώσεις αριθμό IBAN σε περίπτωση επιστροφής.
Αυτό είναι άσχετο με τον αριθμό που γράφεις στην δήλωση E1 του taxis.net

Iris07
01-06-21, 12:14
Προσοχή με τα αναδρομικά 2015-2016 ..

Πώς θα φορολογηθούν τα αναδρομικά των συνταξιούχων
https://www.capital.gr/tax/3549599/pos-tha-forologithoun-ta-anadromika-ton-suntaxiouxon

Την είχαμε πατήσει με του 2013.. :-|

cool11
01-06-21, 19:47
Προσοχή με τα αναδρομικά 2015-2016 ..

Πώς θα φορολογηθούν τα αναδρομικά των συνταξιούχων
https://www.capital.gr/tax/3549599/pos-tha-forologithoun-ta-anadromika-ton-suntaxiouxon

Την είχαμε πατήσει με του 2013.. :-|

Δηλαδη, αν καταλαβαινω καλα

1. Θα πρεπει να περιμενουμε να ληξει η περιοδος υποβολης των φετινων (κανονικων) φορολογικων δηλωσεων
2. Επειτα θα ανοιξει το συστημα, και θα ειναι ηδη 'ανεβασμενες'/προσυμπληρωμενες, οι τροποποιητικες, και θα θελει απλως μια αποδοχη/υποβολη;

Sebu
01-06-21, 21:33
Δηλαδη, αν καταλαβαινω καλα

1. Θα πρεπει να περιμενουμε να ληξει η περιοδος υποβολης των φετινων (κανονικων) φορολογικων δηλωσεων
2. Επειτα θα ανοιξει το συστημα, και θα ειναι ηδη 'ανεβασμενες'/προσυμπληρωμενες, οι τροποποιητικες, και θα θελει απλως μια αποδοχη/υποβολη;



Στις βεβαιώσεις αποδοχών που θα εκδώσουν τα ασφαλιστικά ταμεία, τα ποσά των αναδρομικών θα αναγράφονται ξεχωριστά για κάθε έτος 2015 και 2016 και οι υπόχρεοι με βάση τις ηλεκτρονικές βεβαιώσεις αποδοχών που θα αναρτηθούν σε ξεχωριστά πεδία στο Taxis θα πρέπει να υποβάλουν συμπληρωματικές δηλώσεις για κάθε έτος έως το τέλος του 2021. Η πλατφόρμα αναμένεται να ανοίξει μετά τη λήξη της υποβολής των φετινών φορολογικών δηλώσεων. Ουσιαστικά οι συνταξιούχοι θα πρέπει απλά να προχωρήσουν στην αποδοχή των δηλούμενων στοιχείων εφόσον βέβαια τα ποσά που έλαβαν συμφωνούν με τα ποσά που αναγράφονται στο Taxis.

Αυτό αντιλαμβάνομαι και εγω. Υποθετω ότι απο Σεπτέμβρη θα πρεπει να ξαναμπει στο Taxis καθε ενδιαφερομενος και να παει στα ετη 2015 και 2016 όπου θεωρητικα θα ειναι προσυμπληρωμενα σχετικα πεδια απο την ΑΑΔΕ, θα ελεγξει οτι συμφωνουν με τη βεβαιωση συνταξη που θα λαβει φετος (η οποια θα πρεπει να εχει τις συνταξεις του 2020 και τα αναδρομικα 2015 και 2016) και να πατησει αποδοχη και υποβολη τροποποιητικης.
Εν συνεχεια θα γινει αυτοματα εκκαθαρισω (ως συνηθως) και θα βγει το χρεωστικο μπουγιουρντι. Δεν διευκρινιζεται σε ποσες δοσεις θα ειναι πληρωτεο το ποσο (αν θα δοθουν δοσεις) ή αν θα απαιτειται ολο εφαπαξ οποτε θα μενει η επιλογη των ατοκων για οσους εχουν καρτα.

Το "ανηθικο" ως συνηθως της υποθεσης ειναι οτι το κρατος καθε φορα διαφημιζει επιστροφες αναδρομικων και φαντεζι ποσα, φαινεται να πληρωνει μεγαλες επιστροφες αλλα δεν λεει την ιδια στιγμη οτι πανω απο 25% θα μου το επιστρεψετε σε κανα χρονο. Θα ηταν προτιμοτερο να κανει αυτοματη παρακρατηση φορου 20% για οσους ξεπερνουσαν το 1ο κλιμακιο στις κανονικες τους δηλωσεις (και μην μου πει καποιος οτι το κρατος το 2020 δεν γνωριζε βασει ΑΦΜ απο την ΑΑΔΕ το 2015 και το 2016 ποιος ειχε δηλωσει τι και ποιοι ηταν σε ποιο κλιμακιο και σε ποιο νεο κλιμακιο θα πηγαιναν βασει αναδρομικων ή/και αν θα ειχαν εκτακτη εισφορα - μαθητης γυμνασιου θα μπορουσε να το κανει με excel) και να τους προειδοποιει για μικρη διαφορα στο μελλον ή ακομα καλυτερα επειδη αυτα τα χρηματικα τα ειχε κοψει παρανομα αντισυνταγματικα θα επρεπε να εχουν χρεωθει και τοκοι που θα οφειλε το κρατος αρα να συμψηφιστουν αυτοι με τυχον διαφορα ανω του 20% και ολοι χαρουμενοι. Αλλα αλλη μια φορα ταλαιπωρια και γραφειοκρατια χωρις λογο ενω θα μπορουσε μεγαλο μερος του οφειλομενου φορου να εχει παρακρατηθει στην πηγη ανα δικαιουχο.

ioetisap
02-06-21, 15:31
Οι κληρονόμοι πού θα τα δηλώσουν άραγες τα αναδρομικά; Συμπληρωματική/τροποποιητική στις παλιές των θανόντων ή στην δικιά τους;;

imitheos
02-06-21, 20:16
Σας έβγαλε σε κανέναν κομμένα μικρά ονόματα εκεί που επιβεβαιώνεις τα στοιχεία; Πχ σε εμένα έβγαλε Γεωργ αντί Γεώργιος και στη μάνα μου το ίδιο. Εντωμεταξύ δεν με άφηνε να το διορθώσω γιατί πρέπει λέει να πάω τοπικά σε ΔΟΥ. Οπότε πάτησα επιβεβαίωση με το ενδεχόμενο να φάω π...

Edit: Και στο 049 ενώ παλαιά έβγαζε όλες τις δαπάνες που έγιναν ηλεκτρονικά τώρα μου βγάζει μόνο ένα "πληρωμή ενφια" και τίποτα άλλο. :(

pecher
03-06-21, 06:38
Καλημέρα παιδιά
Έχω ένα θέμα με μικρό κτίσμα που πούλησα στο χωριό
Είχε μαγαζί κ σπίτι από πάνω, άρα κ 2 ΑΤΑΚ
Πουλήθηκε ολόκληρο κανονικά σαν κτίσμα, με συμβολαιογραφική πράξη, χωρίς να αναφέρονται στο συμβόλαιο τιμή για το ένα κ τιμή για το άλλο ΑΤΑΚ
Στην Ε1 στο 781 ζητά το ΑΤΑΚ του ακινήτου που πουλήθηκε
..τι γράφουμε;;:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ermis333
03-06-21, 14:51
Καλημέρα παιδιά
Έχω ένα θέμα με μικρό κτίσμα που πούλησα στο χωριό
Είχε μαγαζί κ σπίτι από πάνω, άρα κ 2 ΑΤΑΚ
Πουλήθηκε ολόκληρο κανονικά σαν κτίσμα, με συμβολαιογραφική πράξη, χωρίς να αναφέρονται στο συμβόλαιο τιμή για το ένα κ τιμή για το άλλο ΑΤΑΚ
Στην Ε1 στο 781 ζητά το ΑΤΑΚ του ακινήτου που πουλήθηκε
..τι γράφουμε;;:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Όταν πατήσεις μέσα στο κουτί του 781 σου ανοίγει ένα άλλο παράθυρο μέσω του οποίου μπορείς να συμπληρώσεις όσες ξεχωριστές συναλλαγές θες.

Από τη στιγμή που στη πραγματικότητα μιλάμε για 2 ξεχωριστά ακίνητα με 2 ξεχωριστά ΑΤΑΚ απλά θα κάνεις 2 ξεχωριστές εγγραφές (1 για κάθε ΑΤΑΚ) μοιράζοντας το ποσό όπως επιθυμείς. Απλά αθροιστικά οι 2 ξεχωριστές εγγραφές θα πρέπει να έχουν το σύνολο του ποσού που εισέπραξες.

Απλά μη ξεχάσεις αφού τα συμπληρώσεις να πατήσεις το "Μεταφορά στη δήλωση" :)

Manolis_karas
03-06-21, 16:22
Το Taxis θα εμφανίσει τα διορθωμένα Ε1 των τροποποιητικών δηλώσεων με τα αναδρομικά Οκτώβριο με Νοέμβριο, μιλώ από πείρα, χωρίς βέβαια να αποκλείεται και νωρίτερα.
Μέχρι πέρυσι είχαμε περιθώριο για την κατάθεση των τροποποιητικών λόγω μισθών & συντάξεων μέχρι 31-12-2021. Έχουμε αρκετό περιθώριο χρόνου, αρκεί να μη ξεχαστούμε.

manoulamou
03-06-21, 18:12
Παντως απ΄ο,τι μαθαινω απο το χαζοκουτι
το δημοσιο - ως συνηθως - δεν εχει ενημερωσει το taxis με τους περσινους μισθους και συνταξεις!
:evil:

lewton
03-06-21, 22:43
Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω στην Αθήνα μετάφραση εγγράφου από τη γερμανική εφορία (Γερμανικά προς Ελληνικά) με σφραγίδα Χάγης κάπου αλλού εκτός της μεταφραστικής υπηρεσίας του ΥΠΕΣ;
Άκουσα ότι δικηγορικά γραφεία μπορούν να κάνουν μετάφραση, αλλά βάζουν σφραγίδα Χάγης;

8anos
04-06-21, 08:14
Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω στην Αθήνα μετάφραση εγγράφου από τη γερμανική εφορία (Γερμανικά προς Ελληνικά) με σφραγίδα Χάγης κάπου αλλού εκτός της μεταφραστικής υπηρεσίας του ΥΠΕΣ;
Άκουσα ότι δικηγορικά γραφεία μπορούν να κάνουν μετάφραση, αλλά βάζουν σφραγίδα Χάγης;

την σφραγίδα της Χάγης θα την βάλεις στην Γερμανία (notarius publicus), την μετάφραση την κάνεις ακόμα και στην Αθήνα.

lewton
04-06-21, 12:16
την σφραγίδα της Χάγης θα την βάλεις στην Γερμανία (notarius publicus), την μετάφραση την κάνεις ακόμα και στην Αθήνα.

:oneup: thanks

stratus
06-06-21, 14:20
Eρωτηση για Ε2
Στα ενοκια που εισπραξαμε μειωμενα λογω covid βαζουμε ολο το ποσο κανονικα που ισχυει στο συμβολαιο ή το μειωμενο ποσο

Mormnak
07-06-21, 13:58
Αυτό το taxis σήμερα....μετά από αναβάθμιση?? όλο και χειρότερα πάει...:lol: πάνω απο 4~5 λεπτά για να μου φορτώσει 1 αρχείο μισθοδοσίας... :vava::x

cool11
07-06-21, 20:17
Ενας φορεας απο τον οποιο ελαβα περυσι καποιες αποδοχες,
δεν εχει ανεβασει ακομη τα στοιχεια στο taxis!
Μιλαμε για αθλιοτητες! Τους πηρα τηλεφωνο και τους @@@α!
Καλα τους λεω, δεν ειναι Μαρτιος, φτασαμε Ιουνιο, και ακομη να ανεβασετε το αρχειο με τις αποδοχες απο το 2020;


Εγω τωρα, αν παω και κανω την δηλωση, με οσα εισοδηματα ειναι ηδη μεσα,
θα εχω προβλημα;

Δηλαδη ειναι κατασταση αυτη, να περιμενω ποτε θα ξυπνησει ο καθενας για να ανεβασει τα στοιχεια;

pecher
08-06-21, 18:37
Σε ευχαριστώ πολύ
Τα έγραψα όλα σε ενα ΑΤΑΚ, αλλα δεν έστειλα ακόμη τη δήλωση
Θα διορθώσω οπως μου λες κ μετα θα αποστείλω
Απλα μου ερχόταν λίγο άβολο κ περίεργο να μοιράσω αυθαίρετα το ποσό πώλησης
Αλλα δε γίνεται κι αλλιώς να μείνει το ενα ΑΤΑΚ ως απούλητο

ermis333
09-06-21, 09:53
Eρωτηση για Ε2
Στα ενοκια που εισπραξαμε μειωμενα λογω covid βαζουμε ολο το ποσο κανονικα που ισχυει στο συμβολαιο ή το μειωμενο ποσο

To μειωμένο ποσό που έχεις εισπράξει θα βάλεις στη δήλωση. Πρέπει να είναι γύρω στο 40% μειωμένο βάση νόμου κάποιους μήνες και 30% κάποιους άλλους βάση συμφωνίας με τον ενοικιαστη.

https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-03/a_1053_2021ada.pdf

(μετά το ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ)

- - - Updated - - -


Ενας φορεας απο τον οποιο ελαβα περυσι καποιες αποδοχες,
δεν εχει ανεβασει ακομη τα στοιχεια στο taxis!
Μιλαμε για αθλιοτητες! Τους πηρα τηλεφωνο και τους @@@α!
Καλα τους λεω, δεν ειναι Μαρτιος, φτασαμε Ιουνιο, και ακομη να ανεβασετε το αρχειο με τις αποδοχες απο το 2020;


Εγω τωρα, αν παω και κανω την δηλωση, με οσα εισοδηματα ειναι ηδη μεσα,
θα εχω προβλημα;

Δηλαδη ειναι κατασταση αυτη, να περιμενω ποτε θα ξυπνησει ο καθενας για να ανεβασει τα στοιχεια;

Περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους ανέβηκε η πλατφόρμα των δηλώσεων μου φαίνεται, υπάρχουν αρκετές ελλείψεις σε πεδία που θα έπρεπε να είναι προ συμπληρωμένα από διάφορους οργανισμούς και φορείς.

cool11
09-06-21, 09:55
Ενας φορεας απο τον οποιο ελαβα περυσι καποιες αποδοχες,
δεν εχει ανεβασει ακομη τα στοιχεια στο taxis!
Μιλαμε για αθλιοτητες! Τους πηρα τηλεφωνο και τους @@@α!
Καλα τους λεω, δεν ειναι Μαρτιος, φτασαμε Ιουνιο, και ακομη να ανεβασετε το αρχειο με τις αποδοχες απο το 2020;


Εγω τωρα, αν παω και κανω την δηλωση, με οσα εισοδηματα ειναι ηδη μεσα,
θα εχω προβλημα;

Δηλαδη ειναι κατασταση αυτη, να περιμενω ποτε θα ξυπνησει ο καθενας για να ανεβασει τα στοιχεια;

Ξερει κανεις;

stratus
09-06-21, 11:50
To μειωμένο ποσό που έχεις εισπράξει θα βάλεις στη δήλωση. Πρέπει να είναι γύρω στο 40% μειωμένο βάση νόμου κάποιους μήνες και 30% κάποιους άλλους βάση συμφωνίας με τον ενοικιαστη.

https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-03/a_1053_2021ada.pdf

(μετά το ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ)


Eυχαριστω πολυ

Nassos83
09-06-21, 17:34
Δεν νομίζω οτι θα σου απαντήσουν. Ή θα το κάνουν των αγίων ανήμερα.

Χρόνια πολλά στη Ροδάνθη. :p :p


Αξιότιμε κύριε

Θα καταχωρήσετε το ΑΦΜ του Πιστωτικού Ιδρύματος. Το πεδίο του Α.Φ.Μ. δεν είναι πάντως υποχρεωτικό να καταχωρηθεί.

Πάντα στη διάθεσή σας,
Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων (Κ.Ε.Φ.)
Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.