PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

manoulamou
09-06-21, 23:43
:hmm:
Σπευδετε βραδεως, μια ζωη θυμαμαι ελλειψεις, λαθη, διευκρινισεις, αλλαγες σε "λεπτομερειες" με εγκυκλιους και τροποποιησεις, ακομη και ενα μηνα μετα το ανοιγμα της πλατφορμας των δηλωσεων!
:evil:

xmperop1
10-06-21, 12:41
Καλημέρα.
Ερώτηση.
Η κουμπάρα μου που ανήκει στην ΔΟΥ Κατοίκων εξωτερικού προσπάθησε να βγάλει μια φορολογική ενημερότητα που χρειάζεται για να ανεβάσει το όριο ανάλληψης της κάρτας της από το μενού ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ υπομενού ΕΝΤΥΠΟ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΌΤΗΤΑΣ και της απαντάει το σύστημα ότι Δεν μπορεί να εκδοθεί Αποδεικτικό Φορολογικής Ενημερότητας.
Φυσικά δεν υπάρχουν χρέη προς το δημόσιο ούτε προς άλλο φορέα του Δημοσίου.
Κάθε ιδέα δεκτή.

minas
10-06-21, 12:51
Καλημέρα.
Ερώτηση.
Η κουμπάρα μου που ανήκει στην ΔΟΥ Κατοίκων εξωτερικού προσπάθησε να βγάλει μια φορολογική ενημερότητα που χρειάζεται για να ανεβάσει το όριο ανάλληψης της κάρτας της από το μενού ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ υπομενού ΕΝΤΥΠΟ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΌΤΗΤΑΣ και της απαντάει το σύστημα ότι Δεν μπορεί να εκδοθεί Αποδεικτικό Φορολογικής Ενημερότητας.
Φυσικά δεν υπάρχουν χρέη προς το δημόσιο ούτε προς άλλο φορέα του Δημοσίου.
Κάθε ιδέα δεκτή.

Επικοινωνία με τη ΔΟΥ;

manoulamou
10-06-21, 16:28
Φορολογική ενημερότητα, τι ισχύει

https://www.taxheaven.gr/news/36694/forologikh-enhmerothta-ti-isxyei

:hmm:

wesker
10-06-21, 20:13
Παντως απ΄ο,τι μαθαινω απο το χαζοκουτι
το δημοσιο - ως συνηθως - δεν εχει ενημερωσει το taxis με τους περσινους μισθους και συνταξεις!
:evil:

Ουτε τα ποσά απο οσους ηταν σε αναστολή και πληρώθηκαν απο το κράτος.

Sebu
11-06-21, 14:56
Εγω τωρα, αν παω και κανω την δηλωση, με οσα εισοδηματα ειναι ηδη μεσα,
θα εχω προβλημα;

Δηλαδη ειναι κατασταση αυτη, να περιμενω ποτε θα ξυπνησει ο καθενας για να ανεβασει τα στοιχεια;

Ναι θα εχεις προβλημα θα θεωρηθει αποκρυψη φορολογητεας υλης δλδ φοροδιαφυγη παρολο που δεν ειναι δικη σου ευθυνη να φορτωσεις το αρχειο μισθοδοσιας ή λοιπων εισοδηματων. Ειναι ομως ευθυνη σου κατα την εφορια να επαληθευσεις οτι υπαρχει και αν υπαρχει λαθος ή διαφωνεις να προβεις σε δεουσες ενεργειες πχ ενημερωσης της ΑΑΔΕ ή/και εργοδοτη κτλ.

Ειδικα για μισθους/συνταξεις/εισοδηματα η Εφορια θεωρει πως εννοειται πως ξερεις τι εχεις εισπραξει την προηγουμενη χρονια και ποια ειναι τα μικτα σου αρα αν κατι λειπει ή οχι εναντι των προσυμπληρωμενων. Ασε που πατωντας επανω στο πεδιο σου εμφανιζει αναλυση εισοδηματων απο μισθους και ποιος εστειλε τι (ως φορεας/εργοδοτης).

Στη θεση σου για να ημουν καλυμμενος θα εστελνα γραπτο μηνυμα μεσω του Taxis για να υπαρχει το γραπτο οτι εντοπισες ελλειψη και ζητας οδηγιες/κατευθυνσεις ή πληροφοριες απο την πλευρα τους.

Ναι δυστυχως θα περιμενεις ποτε θα "ξυπνησει" ο καθε φορεας (εκτος και αν φτανεις στο να εκπνευσει η προθεσμια) για αυτο θες να φαινεται εγγραφως οτι εχεις κινηθει εγκαιρα και διαφωνεις με κατι.
Πχ πριν λιγα χρονια μου ειχε τυχει περιπτωση ο ΟΑΕΔ να μην εχει στειλει τα ποσα για επιδομα ανεργιας και μεχρι μεσα Ιουνη δεν φαινοντουσαν. Αν ειχε υποβληθει η δηλωση χωρις αυτα θα ηταν λαθος. Τα ποσα αυτα ανεβηκαν 10 μερες πριν κλεισουν οι δηλωσεις στις 30/6 (ασχετα που δοθηκε και εξτρα παραταση μετα).

Ειναι ου μπλεξεις δυστυχως

cool11
11-06-21, 21:53
Ναι θα εχεις προβλημα θα θεωρηθει αποκρυψη φορολογητεας υλης δλδ φοροδιαφυγη παρολο που δεν ειναι δικη σου ευθυνη να φορτωσεις το αρχειο μισθοδοσιας ή λοιπων εισοδηματων. Ειναι ομως ευθυνη σου κατα την εφορια να επαληθευσεις οτι υπαρχει και αν υπαρχει λαθος ή διαφωνεις να προβεις σε δεουσες ενεργειες πχ ενημερωσης της ΑΑΔΕ ή/και εργοδοτη κτλ.

Ειδικα για μισθους/συνταξεις/εισοδηματα η Εφορια θεωρει πως εννοειται πως ξερεις τι εχεις εισπραξει την προηγουμενη χρονια και ποια ειναι τα μικτα σου αρα αν κατι λειπει ή οχι εναντι των προσυμπληρωμενων. Ασε που πατωντας επανω στο πεδιο σου εμφανιζει αναλυση εισοδηματων απο μισθους και ποιος εστειλε τι (ως φορεας/εργοδοτης).

Στη θεση σου για να ημουν καλυμμενος θα εστελνα γραπτο μηνυμα μεσω του Taxis για να υπαρχει το γραπτο οτι εντοπισες ελλειψη και ζητας οδηγιες/κατευθυνσεις ή πληροφοριες απο την πλευρα τους.

Ναι δυστυχως θα περιμενεις ποτε θα "ξυπνησει" ο καθε φορεας (εκτος και αν φτανεις στο να εκπνευσει η προθεσμια) για αυτο θες να φαινεται εγγραφως οτι εχεις κινηθει εγκαιρα και διαφωνεις με κατι.
Πχ πριν λιγα χρονια μου ειχε τυχει περιπτωση ο ΟΑΕΔ να μην εχει στειλει τα ποσα για επιδομα ανεργιας και μεχρι μεσα Ιουνη δεν φαινοντουσαν. Αν ειχε υποβληθει η δηλωση χωρις αυτα θα ηταν λαθος. Τα ποσα αυτα ανεβηκαν 10 μερες πριν κλεισουν οι δηλωσεις στις 30/6 (ασχετα που δοθηκε και εξτρα παραταση μετα).

Ειναι ου μπλεξεις δυστυχως

Ευχαριστω για την αναλυση.
Καταληγεις να λες, καλυτερα παλια που τα περνουσα τα στοιχεια μονος μου με το χερι...
ψηφιακη επανασταση στην Ελλαδα του 2021....ολα αλα ελληνικα, οτι τεχνολογια και να εχεις, εξαρταται ποιος την χειριζεται...

Ολα στην καθυστερηση και στην αναμονη στην Ελλαδα...τιποτε στην ωρα του...
ο συνεπης και πειθαρχημενος, υποφερει στην Ελλαδα...
εδω ειναι μονο για ραχατι, ρεμπετ ασκερ, φραπεδουμπα, ωχ αδερφε, ασε καλυτερα αυριο...

:( :( :(

stefanos1999
11-06-21, 21:56
για όσους δήλωναν (ή δεν δήλωναν ) ότι ήθελαν σίγουρα παλιά, με το χειρόγραφο, ήταν πολύ καλύτερα.

HackFreak
12-06-21, 14:29
Ναι θα εχεις προβλημα θα θεωρηθει αποκρυψη φορολογητεας υλης δλδ φοροδιαφυγη παρολο που δεν ειναι δικη σου ευθυνη να φορτωσεις το αρχειο μισθοδοσιας ή λοιπων εισοδηματων. Ειναι ομως ευθυνη σου κατα την εφορια να επαληθευσεις οτι υπαρχει και αν υπαρχει λαθος ή διαφωνεις να προβεις σε δεουσες ενεργειες πχ ενημερωσης της ΑΑΔΕ ή/και εργοδοτη κτλ.

Ειδικα για μισθους/συνταξεις/εισοδηματα η Εφορια θεωρει πως εννοειται πως ξερεις τι εχεις εισπραξει την προηγουμενη χρονια και ποια ειναι τα μικτα σου αρα αν κατι λειπει ή οχι εναντι των προσυμπληρωμενων. Ασε που πατωντας επανω στο πεδιο σου εμφανιζει αναλυση εισοδηματων απο μισθους και ποιος εστειλε τι (ως φορεας/εργοδοτης).

Στη θεση σου για να ημουν καλυμμενος θα εστελνα γραπτο μηνυμα μεσω του Taxis για να υπαρχει το γραπτο οτι εντοπισες ελλειψη και ζητας οδηγιες/κατευθυνσεις ή πληροφοριες απο την πλευρα τους.

Ναι δυστυχως θα περιμενεις ποτε θα "ξυπνησει" ο καθε φορεας (εκτος και αν φτανεις στο να εκπνευσει η προθεσμια) για αυτο θες να φαινεται εγγραφως οτι εχεις κινηθει εγκαιρα και διαφωνεις με κατι.
Πχ πριν λιγα χρονια μου ειχε τυχει περιπτωση ο ΟΑΕΔ να μην εχει στειλει τα ποσα για επιδομα ανεργιας και μεχρι μεσα Ιουνη δεν φαινοντουσαν. Αν ειχε υποβληθει η δηλωση χωρις αυτα θα ηταν λαθος. Τα ποσα αυτα ανεβηκαν 10 μερες πριν κλεισουν οι δηλωσεις στις 30/6 (ασχετα που δοθηκε και εξτρα παραταση μετα).

Ειναι ου μπλεξεις δυστυχως

Εγώ δυστυχώς την έκανα την βλακεία(πριν δω αυτό το thread :down: καθώς έκανα την δήλωση όταν άνοιξαν).
Δεν μου είχε βγάλει ακόμα τις αποδοχές του ΟΑΕΔ(τουλάχιστον το ποσό είναι μικρό καθώς ήμουν για δύο μόνο μήνες Ιαν-Φεβ '20), με αποτέλεσμα εκ παραδρομής να μην το συμπεριλάβω στην δήλωση. Το θέμα είναι τώρα τι κάνω; Στέλνω μήνυμα ότι εκ παραδρομής έκανα αυτό το λάθος;

cool11
12-06-21, 18:24
Αλλοι κανουν τη μλκια, αλλοι τα λουζονται...

Επρεπε να εχει ποινη στους εργοδοτες, που οταν ανοιγει το συστημα, δεν εχουν ηδη ανεβασμενα τα αρχεια, και βαζουν τους πολιτες σε περιπετειες.

Sebu
12-06-21, 18:40
Αλλοι κανουν τη μλκια, αλλοι τα λουζονται...

Επρεπε να εχει ποινη στους εργοδοτες, που οταν ανοιγει το συστημα, δεν εχουν ηδη ανεβασμενα τα αρχεια, και βαζουν τους πολιτες σε περιπετειες.

Δυστυχως δεν ειναι μονο οι εργοδοτες, ειναι κοτζαμ ΟΑΕΔ δλδ το κρατος που στελνει τα αρχεια οποτε να ναι.

- - - Updated - - -


Εγώ δυστυχώς την έκανα την βλακεία(πριν δω αυτό το thread :down: καθώς έκανα την δήλωση όταν άνοιξαν).
Δεν μου είχε βγάλει ακόμα τις αποδοχές του ΟΑΕΔ(τουλάχιστον το ποσό είναι μικρό καθώς ήμουν για δύο μόνο μήνες Ιαν-Φεβ '20), με αποτέλεσμα εκ παραδρομής να μην το συμπεριλάβω στην δήλωση. Το θέμα είναι τώρα τι κάνω; Στέλνω μήνυμα ότι εκ παραδρομής έκανα αυτό το λάθος;

Ψαξτο λιγο γιατι παλια θυμαμαι υπηρχε διαταξη οτι αν το επιδομα ανεργιας ειναι το μονο "εισοδημα" της χρονιας, δεν φορολογειται. Αν ομως ειχες και αλλα εισοδηματα τη χρονια (πχ μισθους το πρωτο 6μηνο, επιδομα το 2ο εξαμηνο) θα μπει στην κλιμακα. Ή αν πηρες επιδομα Γεναρη-Φλεβαρη αλλα μετα βρηκες δουλεια παλι το κρατος θα σου παρει πισω μερος μεσω της φορολογιας.

Δυστυχως απο οσο θυμαμαι το 2015 επι συριζα νομιζω ψηφιστηκε διαταξη οτι το επιδομα ανεργιας δεν θεωρειται πλεον επιδομα απο το κρατος προς τον ανεργο αλλα εισοδημα και ως εκ τουτου ξεκινησε να μπαινει στην κλιμακα. Νομιζω μεχρι εκεινο το σημειο το αντιμετωπιζαν ως επιδομα που ηταν και το λογικο. Διαφορετικα αν πχ παρεις επιδομα Οκτωβρη-Νοεμβρη-Δεκεμβρη του 2020 και Γεναρη-Φλεβαρη-Μαρτη του 2021 αλλα δουλευες το υπολοιπο 2020 και δουλεψεις το υπολοιπο 2021, το επιδομα 6 μηνων που εισεπραξες θα μπει στην κλιμακα και αναλογα το κλιμακιο σου θα χασεις απο 20% ως και παραπανω (θεωρωντας οτι δεν θα εισαι στο εισαγωγικο 9%).

Μιλα καλυτερα με το λογιστη σου παντως γιατι απο εμπειρια μπορω να πω οτι με την εφορια δεν παιζουνε.....

manoulamou
12-06-21, 22:11
:hmm:
Συγγνωμη αλλά εχω μια απορια, γιατι βιαζεστε τοσο πολυ, με το που ανοιξε το συστημα, να κανετε τις φορολογικες σας δηλωσεις;
Εαν λειτουργουσαν ολα ομαλα ΟΚ. Αλλά ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ τα ιδια μαυρα χαλια οχι μονον απο τους ιδιωτες μικρους ή μεγαλες επιχειρησεις, αλλά και απο το δημοσιο και απο τις τραπεζες.
Μια βεβαιωση θελαμε τον φετινο Μαη για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ και ο ΕΦΚΑ - τουλαχιστον για εμας τους συνταξιουχους της Εθνικης εδινε ενημερωση για τον περσινο Απριλη!
Να μην ξανα-αναφερθω σε διορθωσεις και αλλαγες με διευκρινιστικες εγκυκλιους, νομοθετικες διαταξεις που βγαινουν εκ των υστερων...
:evil:

wesker
13-06-21, 12:40
:hmm:
Συγγνωμη αλλά εχω μια απορια, γιατι βιαζεστε τοσο πολυ, με το που ανοιξε το συστημα, να κανετε τις φορολογικες σας δηλωσεις;
Εαν λειτουργουσαν ολα ομαλα ΟΚ. Αλλά ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ τα ιδια μαυρα χαλια οχι μονον απο τους ιδιωτες μικρους ή μεγαλες επιχειρησεις, αλλά και απο το δημοσιο και απο τις τραπεζες.
Μια βεβαιωση θελαμε τον φετινο Μαη για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ και ο ΕΦΚΑ - τουλαχιστον για εμας τους συνταξιουχους της Εθνικης εδινε ενημερωση για τον περσινο Απριλη!
Να μην ξανα-αναφερθω σε διορθωσεις και αλλαγες με διευκρινιστικες εγκυκλιους, νομοθετικες διαταξεις που βγαινουν εκ των υστερων...
:evil:

To αυτό. Δεν εχετε κανενα λογο να κανετε τις δηλώσεις σας απο τωρα σε ενα συστημα που υπολειτουργεί. Καντε τες τον άλλο μήνα.

manoulamou
13-06-21, 12:52
Κι αν δεν ενδιαφερομαστε για την... τρομερη εκπτωση 3% σε ενδεχομενη εφαπαξ εξοφληση, ή δεν μας ενοχλει η πληρωμη δυο δοσεων μαζι, μπορουμε να την υποβαλλουμε μεχρι και τις 27 Αυγουστου!
:whistle:

Sebu
13-06-21, 18:54
Καλα αυτο το 3% ειναι οντως γελοιοτητα, μην το εβαζαν καθολου. Αν δεν ειναι τουλαχιστον ενα 10% η εκπτωση για εφαπαξ εξοφληση δεν εχει νοημα ή πραγματικο οφελος.
Ασε που παρα πολλοι πληρωνουν με καρτες σε 12 ατοκες δοσεις και το κρατος παιρνει ετσι και αλλιως τα χρηματα μπροστα, αρα εδω παει να δωσει τυρακι σε οσους θα σκεφτονταν να πληρωσουν κασερι (λεμε τωρα), ή να τραβηκει καποιους απο το μηνα/μηνα μεσω taxis.

imitheos
14-06-21, 12:28
:hmm:
Συγγνωμη αλλά εχω μια απορια, γιατι βιαζεστε τοσο πολυ, με το που ανοιξε το συστημα, να κανετε τις φορολογικες σας δηλωσεις;


Εγώ προσωπικά βιάζομαι γιατί στην παλιά έγινε λάθος και δεν γίνεται σωστή ταυτοποίηση και πρέπει συνέχεια να τρέχω σε κεπ, πρόνοιες, κτλ :)

Από όσους μπήκανε να τιν κάνουνε, μήπως πρόσεξε κανείς αυτό που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου; Στην αρχή του Ε1 που αναφέρονται τα στοιχεία μου κόβει το όνομα σε ΓΕΩΡΓ αντί να το έχει ολόκληρο. Το κάνει σε κανέναν άλλον ή έγινε κλασικά πατάτα σε εμένα μόνο; Μήπως πάντα έτσι το έβγαζε και δεν θυμάμαι καλά;

Iris07
14-06-21, 15:38
:hmm:
Συγγνωμη αλλά εχω μια απορια, γιατι βιαζεστε τοσο πολυ, με το που ανοιξε το συστημα, να κανετε τις φορολογικες σας δηλωσεις;
Εαν λειτουργουσαν ολα ομαλα ΟΚ. Αλλά ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ τα ιδια μαυρα χαλια οχι μονον απο τους ιδιωτες μικρους ή μεγαλες επιχειρησεις, αλλά και απο το δημοσιο και απο τις τραπεζες.
Μια βεβαιωση θελαμε τον φετινο Μαη για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ και ο ΕΦΚΑ - τουλαχιστον για εμας τους συνταξιουχους της Εθνικης εδινε ενημερωση για τον περσινο Απριλη!
Να μην ξανα-αναφερθω σε διορθωσεις και αλλαγες με διευκρινιστικες εγκυκλιους, νομοθετικες διαταξεις που βγαινουν εκ των υστερων...
:evil:

Σωστά..
Πάντα αφήνουμε να "στρώσει" το σύστημα για τυχόν λάθη και παραλλείψεις για κανένα μήνα.. :cool:

Mormnak
14-06-21, 17:10
Εγώ προσωπικά βιάζομαι γιατί στην παλιά έγινε λάθος και δεν γίνεται σωστή ταυτοποίηση και πρέπει συνέχεια να τρέχω σε κεπ, πρόνοιες, κτλ :)

Από όσους μπήκανε να τιν κάνουνε, μήπως πρόσεξε κανείς αυτό που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου; Στην αρχή του Ε1 που αναφέρονται τα στοιχεία μου κόβει το όνομα σε ΓΕΩΡΓ αντί να το έχει ολόκληρο. Το κάνει σε κανέναν άλλον ή έγινε κλασικά πατάτα σε εμένα μόνο; Μήπως πάντα έτσι το έβγαζε και δεν θυμάμαι καλά;

Μόλις μπηκα και είδα οτι οντως τα ονόματα τα έχουνε κόψει. Και αν θυμάμαι καλά είχε πορτοκαλί χρώμα η σελιδα του Ε1...τώρα έχουνε ασπρίσει όλα!! :rofl: :lol:


Οδηγίες για τη Συμπλήρωση της Δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων Φορολογικού Έτους 2020

https://aade.gr/sites/default/files/2021-05/FEFP_odigies_2021_28_5_2021.pdf

Basilhs23_
15-06-21, 17:45
Πέρσι είχα λάβει το οικονομικό βοήθημα των 400 ευρώ για τους μακροχρόνια ανέργους που είχε πληρώσει το κράτος λόγω πανδημίας κατά τον Απρίλιο.

Λόγω του ότι δεν έχω βρει ακόμα μέσα από την σελίδα του ΟΑΕΔ κάποια βεβαίωση που να γράφει την παροχή.

Πως θα μπορούσα να πάρω κάποια βεβαίωση και να το δηλώσω στο Ε1; Σε ποιο κουτάκι του Ε1 δηλώνονται αυτά;

imitheos
15-06-21, 20:27
Αν το μπερδεύω με κάποιο άλλο επίδομα αγνόησε αυτό που γράφω, αλλά και εγώ πήρα 400 ευρώ (στις 08/05/20) και μου το εμφάνισε αυτόματα στον κωδικό 617 (και ευτυχώς που το έκανε αυτόματα γιατί εγώ θα το έβαζα στον 781 νομίζοντας ότι εκεί πρέπει να μπει). Όταν επιχείρησα να κάνω την δήλωση (στις 02/06) δεν φαινόταν πουθενά το ποσό, ούτε καν στην εικόνα αποδοχών. Μετά όμως από 2 ή 3 ημέρες μπήκε στην εικόνα αποδοχών και μου το εμφάνισε μόνο του στον κωδικό.

manoulamou
15-06-21, 22:25
Με αφορμη παρομοιες περιπτωσεις που συμβαινουν συνεχεια - διαχρονικα και μεχρι να ξεκαθαρισει η κατασταση, να μπουν ολα τα ποσα εκει όπου πρεπει,
θεωρουμε πως καλυτερα θα ηταν, να περιμενουμε για τουλαχιστον ενα μηνα ακομη!
:whistle:

Basilhs23_
18-06-21, 17:46
Αν το μπερδεύω με κάποιο άλλο επίδομα αγνόησε αυτό που γράφω, αλλά και εγώ πήρα 400 ευρώ (στις 08/05/20) και μου το εμφάνισε αυτόματα στον κωδικό 617 (και ευτυχώς που το έκανε αυτόματα γιατί εγώ θα το έβαζα στον 781 νομίζοντας ότι εκεί πρέπει να μπει). Όταν επιχείρησα να κάνω την δήλωση (στις 02/06) δεν φαινόταν πουθενά το ποσό, ούτε καν στην εικόνα αποδοχών. Μετά όμως από 2 ή 3 ημέρες μπήκε στην εικόνα αποδοχών και μου το εμφάνισε μόνο του στον κωδικό.

Τώρα μπήκα και το κοίταξα, έχουνε περάσει όλα στις βεβαιώσεις αποδοχών, όπως και το προνοιακό που λαμβάνω, οπότε οκ.

haris18
22-06-21, 14:31
Καλησπέρα. Έβγαλες ακρη για να ενημερώσεις και εμας με το ιδιο προβλημα

- - - Updated - - -

Καλησπέρα. Έβγαλες ακρη για να ενημερώσεις και εμας με το ιδιο προβλημα
.

aleex
22-06-21, 16:44
Υπόλοιπο στο paypal το δηλώνουμε στον κωδικό 29 ως καταθέσεις / επενδύσεις στο Λουξεμβούργο?

Sebu
22-06-21, 21:40
Υπόλοιπο στο paypal το δηλώνουμε στον κωδικό 29 ως καταθέσεις / επενδύσεις στο Λουξεμβούργο?

Δεν εχω ξανακουσει περιπτωση καποιος να δηλωσει υπολοιπο Paypal. Ειναι σαν να λεμε δηλωνεις το υπολοιπο που εχεις φορτισει την Revolut ή καποια pre-paid κάρτα ελληνικής τραπεζας.

aleex
23-06-21, 20:02
Στο paypal όμως μπορεί να πληρώνεσαι για υπηρεσίες που προσφέρεις και να έχεις και μεγάλο υπόλοιπο!

Μόλις υπέβαλα τη δήλωση: στο εκκαθαριστικό μου βγάζει χρεωστικό 86 €, δε μου βγάζει δόσεις και μου λέει πληρωτέο μέχρι 30.07, ενώ η προθεσμία υποβολής δηλώσεων λήγει στις 27.08, όπως αναφέρεται και στη σελίδα της ααδε (https://www.aade.gr/polites/eisodima/dilosi-forologias-eisodimatos-fp-e1-e2-e3) wtf?

Στο λογαριασμό μου πάντως στο taxis, στο "Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης και πληρωμή" μου λέει "0 € οφειλές". Από την Πόλη έρχομαι :whistle:

apostol70
23-06-21, 22:14
Και βέβαια κέρδη από υπόλοιπα στα paypal ή σε crypto κλπ φορολογούνται με τον συντελεστή που αναλογεί και αν εφαρμόζεται έχουν και εισφορά αλληλεγγύης

manoulamou
23-06-21, 22:36
Στο paypal όμως μπορεί να πληρώνεσαι για υπηρεσίες που προσφέρεις και να έχεις και μεγάλο υπόλοιπο!

Μόλις υπέβαλα τη δήλωση: στο εκκαθαριστικό μου βγάζει χρεωστικό 86 €, δε μου βγάζει δόσεις και μου λέει πληρωτέο μέχρι 30.07, ενώ η προθεσμία υποβολής δηλώσεων λήγει στις 27.08, όπως αναφέρεται και στη σελίδα της ααδε (https://www.aade.gr/polites/eisodima/dilosi-forologias-eisodimatos-fp-e1-e2-e3) wtf?

Στο λογαριασμό μου πάντως στο taxis, στο "Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης και πληρωμή" μου λέει "0 € οφειλές". Από την Πόλη έρχομαι :whistle:
:hmm:
Μηπως ειναι ολιγον νωρις για να εμφανιστουν σωστα ολα τα στοιχεια πληρωμης;
Η προθεσμια υποβολης ειναι μεχρι 27 Αυγουστου, εκτος εαν θελει καποιος να εχει 8 δοσεις ή να τυχει της εκπτωσης 3% για εξ΄απαξ εξοφληση ολου του ποσου, οπότε πρεπει να γινει η δηλωση μεχρι 28 Ιουλιου.
:what:
Οδηγίες για τη συμπλήρωση της Δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων Φορολογικού Έτους 2020 (Βιβλιαράκι οδηγιών (https://www.taxheaven.gr/circulars/36604/odhgies-gia-th-symplhrwsh-ths-dhlwshs-forologias-eisodhmatos-fysikwn-proswpwn-forologikoy-etoys-2020)
...
Ειδικά για το φορολογικό έτος 2020 η καταβολή του φόρου για τις δηλώσεις που υποβάλλονται εμπρόθεσμα μέχρι την 27η Αυγούστου 2021 πραγματοποιείται σε οκτώ (8) ισόποσες μηνιαίες δόσεις από τις οποίες οι δύο πρώτες δόσεις καταβάλλονται μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μηνός Αυγούστου και η καθεμία από τις επόμενες μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα των έξι (6) επόμενων μηνών. Εφόσον η δήλωση υποβληθεί μέχρι την 28η Ιουλίου 2021 και οφειλόμενος φόρος που προκύπτει καταβληθεί εφάπαξ μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μηνός Ιουλίου 2021, παρέχεται στο συνολικό ποσό του φόρου και των λοιπών συμβεβαιούμενων με αυτόν οφειλών έκπτωση τρία τοις εκατό (3%)...
Ο φόρος του άρθρου 5Β του ν. 4172/2013, για το εισόδημα που προκύπτει στην αλλοδαπή, καταβάλλεται σε μία (1) δόση μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μηνός Ιουλίου εκάστου έτους και δε συμψηφίζεται με άλλες φορολογικές υποχρεώσεις ή τυχόν πιστωτικά υπόλοιπα του προσώπου που έχει υπαχθεί στις συγκεκριμένες διατάξεις. Με την καταβολή του φόρου αυτού εξαντλείται κάθε φορολογική υποχρέωση του φυσικού προσώπου για το εισόδημα αυτό...
:whistle:

Basilhs23_
01-07-21, 17:51
Η μητέρα μου έχει ένα ακίνητο το οποίο νοικιαζόταν αλλά έφυγε ο ενοικιαστής τον Ιανουάριο του 2020. Πρακτικά το ακίνητο έμενε κλειστό όλο το έτος εκτός από τον μισό Ιανουάριο.

Τώρα έχουμε το γνωστό πρόβλημα με τα τεκμήρια διαβίωσης αφού η μητέρα μου δεν έχει άλλα εισοδήματα πέραν από 1500 ευρώ. Το σπίτι θα το δηλώσω κενό στο Ε2. ΤΙ κάνουμε με το τεκμήριο των 3000 ευρώ που δεν καλύπτεται; Υπάρχει δυνατότητα εξαίρεσης ή θα πληρώνουμε τζάμπα λεφτά;

Sebu
02-07-21, 00:02
Η μητέρα μου έχει ένα ακίνητο το οποίο νοικιαζόταν αλλά έφυγε ο ενοικιαστής τον Ιανουάριο του 2020. Πρακτικά το ακίνητο έμενε κλειστό όλο το έτος εκτός από τον μισό Ιανουάριο.

Τώρα έχουμε το γνωστό πρόβλημα με τα τεκμήρια διαβίωσης αφού η μητέρα μου δεν έχει άλλα εισοδήματα πέραν από 1500 ευρώ. Το σπίτι θα το δηλώσω κενό στο Ε2. ΤΙ κάνουμε με το τεκμήριο των 3000 ευρώ που δεν καλύπτεται; Υπάρχει δυνατότητα εξαίρεσης ή θα πληρώνουμε τζάμπα λεφτά;

Υπάρχει περίπτωση να την γλιτωνει γιατι τα τεκμηρια παγωσαν (https://www.capital.gr/tax/3540751/ola-gia-ta-tekmiria-tis-fetinis-dilosis) για συγκεκριμενες κατηγοριες φορολογουμενων. Κοιταξε το.

Αν εχει και αλλα περιουσιακα στοιχεια και προκυπτουν και αλλα τεκμαρτα φορολογητεα μια εναλλακτική λύση θα ήταν η αναλωση κεφαλαιου προηγουμενης χρήσης για να καλυψει τα τεκμηρια. Μιλα με το λογιστη σου για να σου φτιαξει το σχετικο πινακακι ανα χρηση για τα προηγουμενα χρονια ωστε να προκυψει τα διαθεσιμο προς αναλωση και να καταληξει στη σουμα των ετων. Απο αυτο το συνολο θα ισχυριστει οτι χρησιμοποιει το ποσο που της λειπει για να καλυψει τα τεκμηρια και οτι μεινει μπορει να χρησιμοποιηθει στο μελλον.

Αν τα προηγουμενα χρονια δεν εχει επαρκη εισοδηματα να χτισει πινακα αναλωσης τοτε αλλη εναλλακτικη θα ηταν η δωρεα απο συγγενικο προσωπο το οποιο θα εχει τη δυνατοτητα βασει εισοδηματων του (λ.χ. εσυ). Η δωρεα εξ οσων θυμαμαι επιβαρυνεται με χαρτοσημο.

Οποτε καλυτερο να μιλησεις με το λογιστη σου για τον ακριβη χειρισμο για να μπορεσεις να του πεις με ασφαλεια ολες τις λεπτομερειες.

Basilhs23_
02-07-21, 02:13
Υπάρχει περίπτωση να την γλιτωνει γιατι τα τεκμηρια παγωσαν (https://www.capital.gr/tax/3540751/ola-gia-ta-tekmiria-tis-fetinis-dilosis) για συγκεκριμενες κατηγοριες φορολογουμενων. Κοιταξε το.

Αν εχει και αλλα περιουσιακα στοιχεια και προκυπτουν και αλλα τεκμαρτα φορολογητεα μια εναλλακτική λύση θα ήταν η αναλωση κεφαλαιου προηγουμενης χρήσης για να καλυψει τα τεκμηρια. Μιλα με το λογιστη σου για να σου φτιαξει το σχετικο πινακακι ανα χρηση για τα προηγουμενα χρονια ωστε να προκυψει τα διαθεσιμο προς αναλωση και να καταληξει στη σουμα των ετων. Απο αυτο το συνολο θα ισχυριστει οτι χρησιμοποιει το ποσο που της λειπει για να καλυψει τα τεκμηρια και οτι μεινει μπορει να χρησιμοποιηθει στο μελλον.

Αν τα προηγουμενα χρονια δεν εχει επαρκη εισοδηματα να χτισει πινακα αναλωσης τοτε αλλη εναλλακτικη θα ηταν η δωρεα απο συγγενικο προσωπο το οποιο θα εχει τη δυνατοτητα βασει εισοδηματων του (λ.χ. εσυ). Η δωρεα εξ οσων θυμαμαι επιβαρυνεται με χαρτοσημο.

Οποτε καλυτερο να μιλησεις με το λογιστη σου για τον ακριβη χειρισμο για να μπορεσεις να του πεις με ασφαλεια ολες τις λεπτομερειες.

Δεν ανήκουμε σε αυτές τις κατηγορίες για τον covid. Ο ενοικιαστής έφυγε τον Ιανουάριο και κράτησε την εγγύηση τότε, μας έδωσε ένα μικρό ποσόν μόνο για τις μέρες που έμεινε αναλογικά μέχρι να αποχωρήσει. Η μητέρα μου δεν εργάζεται και δεν έχει άλλο εισόδημα εκτός από μερίσματα μετοχών, την δηλώνω ως φιλοξενούμενη καθώς μένει στο δικό μου σπίτι. Δεν έχει άλλο περιουσιακό στοιχείο εκτός από αυτό το ακίνητο που τώρα είναι κλειστό, τα προηγούμενα 4-5 χρόνια νοικιαζόταν.

stefanos1999
02-07-21, 15:52
ρώτα λογιστή, πάντως μου φαίνεται περίεργο για 3.000€ τεκμαρτό να της βγεί χρεωστική εκκαθάριση.

Manolis_karas
02-07-21, 21:09
Ενας φορεας απο τον οποιο ελαβα περυσι καποιες αποδοχες,
δεν εχει ανεβασει ακομη τα στοιχεια στο taxis!
Μιλαμε για αθλιοτητες! Τους πηρα τηλεφωνο και τους @@@α!
Καλα τους λεω, δεν ειναι Μαρτιος, φτασαμε Ιουνιο, και ακομη να ανεβασετε το αρχειο με τις αποδοχες απο το 2020;


Εγω τωρα, αν παω και κανω την δηλωση, με οσα εισοδηματα ειναι ηδη μεσα,
θα εχω προβλημα;

Δηλαδη ειναι κατασταση αυτη, να περιμενω ποτε θα ξυπνησει ο καθενας για να ανεβασει τα στοιχεια;

Κοίταξε την κατάσταση με του μισθούς και συντάξεις από το κεντρικό μενού των Δηλώσεων Ε1,Ε2,Ε3, μήπως σου έχουν καταβληθεί και ποσά περασμένων ετών.

cool11
02-07-21, 22:10
Κοίταξε την κατάσταση με του μισθούς και συντάξεις από το κεντρικό μενού των Δηλώσεων Ε1,Ε2,Ε3, μήπως σου έχουν καταβληθεί και ποσά περασμένων ετών.

thanks!

cool11
06-07-21, 12:19
Ερωτηση 1
Εκανα την φορολογικη δηλωση το σκ που περασε.
Σημερα βλεπω στην 'προσωποποιημενη πληροφορηση' στα 'στοιχεια πληρωμων', την πληρωμη που εκανα.

Ωστοσο, ακομη βλεπω στην καρτελα 'Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης και πληρωμή', την καταχωρηση με ταυτοτητα οφειλης, για να πληρωσω τον φορο!

Θα εξαφανιστει;
Απλα δεν ενημερωθηκαν πληρως τα συστηματα;

----

Ερωτηση 2
Το τελικο εκκαθαριστικο ειχε εκπτωση καποιων ευρω.
Και πληρωσα το τελικο ποσο με την εκπτωση.
Ωστοσο, εκτος απο το εκκαθαριστικο, οπουδηποτε αλλου εντος taxis, εμφανιζεται το ποσο διχως την εκπτωση. Μπορει να υπαρχει προβλημα, που πληρωσα το εκπτωτικο ποσο;

manoulamou
06-07-21, 12:41
Κανε υπομονη, να συντονιστουνε αι υπηρεσιαι... :p
Εγω πηρα σημερα το λογιστη μας, γιατι διαβασα οτι ακομη περιμενουν την καταχωρηση στο taxis, των βεβαιωσεων για τα βοηθηματα ειδικου σκοπου στους υπο αναστολη το 2020 (αφορολογητα) (https://eleftheriaonline.gr/ellada-kosmos/oikonomia/item/247437-me-xamilo-rythmo-i-roi-ton-forologikon-diloseon-sto-perimene-gia-tis-vevaioseis-osoi-itan-se-anastoli) και η κορη ειχε αναγκαστει να κανει τη δηλωση αρον - αρον, για να παρει επιδομα σιτισης - στεγασης απο τους γραφειοκρατες του δημου Μυκονου!
Κανενα προβλημα με διαβεβαιωσε, μπλεξανε τους μηρους τους τα υπουργεια και οι οργανισμοι, εκτος εαν το χρειαζομαστε ως τεκμηριο καποιων αγορων/δαπανων, οπότε απλα θα γινοταν συμπληρωματικη.
:evil:

Basilhs23_
07-07-21, 23:42
Ερώτηση, στον κωδικό 049 με τις δαπάνες αγορών με ηλεκτρονικό τρόπο. Βλέπω οτι μπορούμε να γράψουμε οτι θέλουμε στο κουτάκι.

Πρέπει υποχρεωτικά να αναφέρω ότι λέει ο πίνακας που έχει συλλέξει τα στοιχεία από την κάρτα ή μπορώ να αναφέρω παραπάνω ποσόν; Λογικά στο παραπάνω ποσόν σε καλούν για έλεγχο;

Επίσης, εκεί που πατάς και βλέπεις τις αγορές με κάρτα, στην μητέρα μου από κάτω γράφει κάτι δαπάνες για ΕΝΦΙΑ και φόρο εισοδήματος της περίπτωσης στ΄ παρ. 6 αρθρο 15 του Ν. 4172/2013, τι ακριβώς είναι αυτό και γιατί το γράφει εκεί;

228817

manoulamou
08-07-21, 14:24
ΟΥΦ τελεψαμε με τις δηλωσεις οικογενειακως.
Η δικη μου ΕΓΙΝΕ πριν ΔΥΟ ΩΡΕΣ, χρεωστικη βεβαιως βεβαιως
πλην ομως δεν εχει εμφανιστει ακομη το σχετικο ποσο στις εκτος ρυθμισης οφειλες...
Ειπα να το πληρωσω, να εχω εφαπαξ και την φοβερη εκπτωση 3% αλλά
τα ζωα μου αργα στα ενδοτερα ΑΑΔΕ - TAXISNET.
:whistle:

- - - Updated - - -

Παντως χτες ειχαν καταχωρηθει
τα επιδοματα ειδικου σκοπου (αφορολογητα) για τους υπο αναστολη εργαζομενους του 2020...

Sebu
10-07-21, 14:40
Ερώτηση, στον κωδικό 049 με τις δαπάνες αγορών με ηλεκτρονικό τρόπο. Βλέπω οτι μπορούμε να γράψουμε οτι θέλουμε στο κουτάκι.

Πρέπει υποχρεωτικά να αναφέρω ότι λέει ο πίνακας που έχει συλλέξει τα στοιχεία από την κάρτα ή μπορώ να αναφέρω παραπάνω ποσόν; Λογικά στο παραπάνω ποσόν σε καλούν για έλεγχο;

Επίσης, εκεί που πατάς και βλέπεις τις αγορές με κάρτα, στην μητέρα μου από κάτω γράφει κάτι δαπάνες για ΕΝΦΙΑ και φόρο εισοδήματος της περίπτωσης στ΄ παρ. 6 αρθρο 15 του Ν. 4172/2013, τι ακριβώς είναι αυτό και γιατί το γράφει εκεί;

228817

Κατα κανονα βαζεις οτι εχουν στειλει οι τραπεζες (στο ποσο δαπανων (1)) γιατι το (2) ειναι συνηθως τα μη αναγνωριζομενα για το αφορολογητο. Οπως επισης και αν βαλεις οτι θες εσυ εξτρα ενδεχεται να σε καλεσουν για ελεγχο. Δεν γνωριζω αν εχει ενεργοποιηθει το κριτηριο/αλγοριθμος να τους χτυπαει οσους στο 049 ξεπερνουν το ποσο που στελνουν οι τραπεζες στο (1) ή αν εχουν βαλει και ενδιαμεσο οριο του στυλ να μας φερνεις προς ελεγχο οσους τους βγαινει πιστωτικο ή οσους γλιτωνουν φοροπεναλτυ εξαιτιας του παραπανω στο 049 ή ανω Χ ποσου φορολογητεου. Σιγουρα κατι εχουν ενεργοποιησει παντως στα νεα αυτοματα ελεγκτικα κριτηρια της ΑΑΔΕ το θεμα ειναι αν θα τα τρεξουν φετος λογω της πανδημιας ή θα την χαρισουν για να μην ξεσηκωθει το συμπαν (και καλα).

Δαπανες που αναγραφει για ΕΝΦΙΑ/Φορους ειναι μαλλον πληρωμες προς το κρατος που εγιναν με ηλεκτρονικα μεσα πληρωμης (καρτες, λογαριασμους) τα οποια προφανως δεν αναγνωριζονται στο χτισιμο αφορολογητου.

- - - Updated - - -


Ερωτηση 1
Εκανα την φορολογικη δηλωση το σκ που περασε.
Σημερα βλεπω στην 'προσωποποιημενη πληροφορηση' στα 'στοιχεια πληρωμων', την πληρωμη που εκανα.

Ωστοσο, ακομη βλεπω στην καρτελα 'Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης και πληρωμή', την καταχωρηση με ταυτοτητα οφειλης, για να πληρωσω τον φορο!

Θα εξαφανιστει;
Απλα δεν ενημερωθηκαν πληρως τα συστηματα;

----



Θα υπαρξει μια μικρη καθυστερηση γιατι εσυ μεν πληρωσες αλλα πρεπει η ΑΑΔΕ να λαβει και το αρχειο πληρωμης/επιβεβαιωση απο το τραπεζικο συστημα οτι τα λεφτα πιστωθηκαν στο λογαριασμο του ελληνικου δημοσιου. Συνηθως ειναι υποθεση 1-2 εργασιμων και θα μηδενισει κανονικα και θα εμφανιζει οτι δεν χρωστας.

cool11
10-07-21, 16:55
Sebu οντως, η καταχωριση με την ταυτοτητα οφειλης εξαφανιστηκε! thanks!

thourios
12-07-21, 11:34
Με τις τροποποιητικές παρελθόντων ετών γνωρίζουμε κάτι. Υπάρχει η δυνατότητα να τις κάνουμε. δεν θέλω να ξανά πατήσω «Υποβολή» και μετά να μου λέει ότι πρέπει να ξανά πατήσω «Υποβολή» και άντε πάλι.

cool11
12-07-21, 13:57
Με τις τροποποιητικές παρελθόντων ετών γνωρίζουμε κάτι. Υπάρχει η δυνατότητα να τις κάνουμε. δεν θέλω να ξανά πατήσω «Υποβολή» και μετά να μου λέει ότι πρέπει να ξανά πατήσω «Υποβολή» και άντε πάλι.

Εμενα ο λογιστης μου ειπε να τον ενοχλησω γι'αυτο το θεμα, τελη Ιουλη.
Γιατι λεει ειχαν βρει πολλα λαθη ανηρτημενα. Οποτε κι εγω δεν ρισκαρα, να υποβαλλω τροποποιητικες με λαθη.
Αναμονη, θελοντας και μη.

aaaooll
12-07-21, 15:13
Παιδιά στον κωδικό 727 τι συμπληρώνουμε; είχα κάτι δόσεις στον κοτσοβολο (μέσο τράπεζας) θα βάλω το ποσό του αντικείμενου που αγόρασα;

thourios
12-07-21, 16:10
Εμενα ο λογιστης μου ειπε να τον ενοχλησω γι'αυτο το θεμα, τελη Ιουλη.
Γιατι λεει ειχαν βρει πολλα λαθη ανηρτημενα. Οποτε κι εγω δεν ρισκαρα, να υποβαλλω τροποποιητικες με λαθη.
Αναμονη, θελοντας και μη.

Ευχαριστώ

achilleas13
14-07-21, 09:03
Που δηλώνω ότι συγκατοικώ με τη σύζυγό μου; Έχουμε κάνει σύμφωνο συμβίωσης και το συμβόλαιο του σπιτιού που νοικιάζω είναι στο όνομά μου.

Πέρσυ την έβαλα σαν σκηνίτη γιατί οι ηλίθιοι στη εφορία είχαν αντιγράψει λάθος τα στοιχεία και τα άλλαξαν 1-2 μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων.

Sebu
14-07-21, 18:41
Που δηλώνω ότι συγκατοικώ με τη σύζυγό μου; Έχουμε κάνει σύμφωνο συμβίωσης και το συμβόλαιο του σπιτιού που νοικιάζω είναι στο όνομά μου.

Πέρσυ την έβαλα σαν σκηνίτη γιατί οι ηλίθιοι στη εφορία είχαν αντιγράψει λάθος τα στοιχεία και τα άλλαξαν 1-2 μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων.

Αν στην εφορια δεν εχετε δηλωθει ως αντρογυνο που κανει κοινη δηλωση ωστε να φαινεται κρεμασμενη φορολογικα κατω απο εσενα αρα να αναγραφεται ηδη στα εισαγωγικα στοιχεια της δηλωσης σου ως συζυγος σου, εκτιμω οτι θα δηλωσει εκεινη στην τελευταια σελιδα της δηλωσης οτι φιλοξενειται απο εσενα και θα βαλει το ΑΦΜ σου, 12 μηνες και τα τετραγωνικα του σπιτιου και εσυ στην πρωτη σελιδα της δηλωσης θα βαλεις οτι την φιλοξενεις. Δεν εχω δει καποια αλλη προβλεψη για συζυγους με συμφωνο συμβιωσης και χωριστες δηλωσεις.
Βεβαια ισως για αλλους δικους της λογους να θελει να παραμεινει πχ δηλωμενη ως φιλοξενουμενη στο πατρικο της (πχ μπορει να θελει να εμφανιζει την εκει διευθυνση για τραπεζες, φορεις κτλ).

Manolis_karas
18-07-21, 18:45
Εμενα ο λογιστης μου ειπε να τον ενοχλησω γι'αυτο το θεμα, τελη Ιουλη.
Γιατι λεει ειχαν βρει πολλα λαθη ανηρτημενα. Οποτε κι εγω δεν ρισκαρα, να υποβαλλω τροποποιητικες με λαθη.
Αναμονη, θελοντας και μη.

Καλύτερα να περιμένουμε μέχρι Οκτώβριο ή Νοέμβριο για να διορθωθούν τυχόν λάθη. Η προθεσμία για εμπρόθεσμη καταβολή είναι μέχρι 31 Δεκεμβρίου, αρκεί να μην το ξεχάσουμε και αλλάξει ο Χρόνος.

bill27
18-07-21, 18:58
Καλησπερα κερδισα περισυ στο κινο 6/6 και πηγα στην τραπεζα και τα πηρα,ο φορος ηταν περιπου 120€.Μου ειπανε προσφατα απο το πρακτορειο πως αν το δηλωσω στην φορολογικη δηλωση θα εχω μειωση φορου ισχυει κατι τετοιο??Και πως ακριβως γινεται??ευχαριστω

Manolis_karas
18-07-21, 19:07
Στη Δήλωση Ε1 το ποσό που βάζουμε για την αγορά κατοικίας είναι η αντικειμενική αξία ή η μικρότερη αλλά πραγματική τιμή αγοράς ή οποία γράφεται και στο συμβόλαιο;
Εννοείται ότι γράφεται: Αξία + φόροι + συμβολαιογραφικά έξοδα + έξοδα υποθηκοφυλακείου.

ermis333
20-07-21, 09:48
Στη Δήλωση Ε1 το ποσό που βάζουμε για την αγορά κατοικίας είναι η αντικειμενική αξία ή η μικρότερη αλλά πραγματική τιμή αγοράς ή οποία γράφεται και στο συμβόλαιο;
Εννοείται ότι γράφεται: Αξία + φόροι + συμβολαιογραφικά έξοδα + έξοδα υποθηκοφυλακείου.

Δηλώνεις την πραγματική αξία που αναγράφεται στο συμβόλαιο σύν όλες τις επιπλέον επιβαρύνσεις (φόροι μεταβίβασης, συμβολαιογραφικά και λοιπά έξοδα).

- - - Updated - - -


Καλησπερα κερδισα περισυ στο κινο 6/6 και πηγα στην τραπεζα και τα πηρα,ο φορος ηταν περιπου 120€.Μου ειπανε προσφατα απο το πρακτορειο πως αν το δηλωσω στην φορολογικη δηλωση θα εχω μειωση φορου ισχυει κατι τετοιο??Και πως ακριβως γινεται??ευχαριστω

Τα κέρδη από ΟΠΑΠ κτλ τα δηλώνεις στον 781 κωδικό του Ε1 και δεν αποτελούν αντικείμενο του κώδικα φορολογίας εισοδήματος.

Τα ποσά αυτά μπορούν να ληφθούν υπόψη για την κάλυψη της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης ή της δαπάνης απόκτησης περιουσιακών στοιχείων και δεν υπάρχει καμία μείωση φόρου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.