PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 [106] 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

Manolis_karas
21-07-21, 21:42
Δηλώνεις την πραγματική αξία που αναγράφεται στο συμβόλαιο σύν όλες τις επιπλέον επιβαρύνσεις (φόροι μεταβίβασης, συμβολαιογραφικά και λοιπά έξοδα).
- - - Updated - - -
Ευχαριστώ.
Ολοκλήρωσα την υποβολή και η ευχάριστη έκπληξη: Η δήλωση πάει για έλεγχο και τα δικαιολογητικά υποβάλλονται ηλεκτρονικά γλιτώνεις από παρουσίες (τουλάχιστον 3) στη στη ΔΟΥ.
Ενημερωτικά πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά Συμβόλαιο, τιμολόγια, αποδείξεις, Υπ. Δηλώσεις και πίνακας Ανάλωσης Κεφαλαίων για να καλύψεις το Πόθεν Έσχες.

john_who
26-07-21, 00:03
Είμαι συνταξιούχος και έχω αναδρομικά τα έτη 2015-2016 ποσά 260 και 390 ευρώ αντίστοιχα
Μπαίνω να γράψω τροποποιητική δήλωση και η δήλωση περιέχει όλα τα ποσά στις συντάξεις όπως τα είχα δηλώσει χωρίς να μου δίνει την δυνατότητα να τα επεξεργαστώ.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω.
Βγαίνοντας από την τροποποιητική έχει ένα κουμπί Δήλωση Αναδρομικών όμως δεν έχω γράψει τίποτα στην δήλωση.
229165
Πατώντας το δεν ανοίγει και πάλι κάτι για συμπλήρωση αλλά με βγάζει σαν να κάνω ολοκλήρωση υποβολής, βέβαια δεν έχω συμπληρώσει κάτι και δεν μπορώ να το προχωρήσω.
Έχει κανείς ιδέα τι πρέπει να κάνω;
229166
τελικά το βρήκα, απλά προχωράς την δήλωση αναδρομικών και βγαίνει νέα εκκαθάριση που αν ανέβεις κλίμακα ίσως πληρώσεις περισσότερα από τα αναδρομικά

Nasos1024
31-07-21, 07:48
- - - Updated - - -


Στους κωδικούς 727-728 όταν πατάω το κουτάκι μου βγαίνει νέο παράθυρο και ζητάει να βαλώ το ποσό των τοκοχρεωλύσιων αλλά και "ΑΦΜ Συμβαλλόμενου". Εννοεί το ΑΦΜ της Τράπεζας;

Καλημέρα,
στους κωδικούς 727-728 τελικά ως "ΑΦΜ Συμβαλλόμενου" εννοεί της τράπεζας?

Manolis_karas
31-07-21, 21:48
Είμαι συνταξιούχος και έχω αναδρομικά τα έτη 2015-2016 ποσά 260 και 390 ευρώ αντίστοιχα
Μπαίνω να γράψω τροποποιητική δήλωση και η δήλωση περιέχει όλα τα ποσά στις συντάξεις όπως τα είχα δηλώσει χωρίς να μου δίνει την δυνατότητα να τα επεξεργαστώ.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω.
Βγαίνοντας από την τροποποιητική έχει ένα κουμπί Δήλωση Αναδρομικών όμως δεν έχω γράψει τίποτα στην δήλωση.
229165
Πατώντας το δεν ανοίγει και πάλι κάτι για συμπλήρωση αλλά με βγάζει σαν να κάνω ολοκλήρωση υποβολής, βέβαια δεν έχω συμπληρώσει κάτι και δεν μπορώ να το προχωρήσω.
Έχει κανείς ιδέα τι πρέπει να κάνω;
229166
τελικά το βρήκα, απλά προχωράς την δήλωση αναδρομικών και βγαίνει νέα εκκαθάριση που αν ανέβεις κλίμακα ίσως πληρώσεις περισσότερα από τα αναδρομικά
Μέχρι πέρυσι περίμενες να εμφανιστούν στη τροποποιητική δήλωση τα νέα ποσά και μετά την υπέβαλλες.
Τα νέα ποσά (της 1ης δήλωσης + τα αναδρομικά) εμφανίζονται αρκετά αργότερα από την λήξη της προθεσμίας για την υποβολή των φετινών φορολογικών δηλώσεων.
Επειδή η προθεσμία για την υποβολή των τροποποιητικών δηλώσεων λόγω αναδρομικών λήγει στις 31 Δεκεμβρίου, καλύτερα να υποβάλουμε αυτές τις δηλώσεις τέλος Οκτωβρίου ή αργότερα, αρκεί να μην το ξεχάσουμε.
Τα παραπάνω τα γράφω λόγω πείρας, κάνω τροποποιητικές δηλώσεις λόγω αναδρομικών 6 χρόνια.

manoulamou
01-08-21, 14:10
Κι εγω λογω αναδρομικων σε συνταξεις γηρατος - επικουρισης απο Εθνικη τα δυο τελευταια χρονια εκει γυρω στα τελη Οκτωβρη - αρχες Νοεμβρη κανω μια υπενθυμιση στο φοροτεχνικο μου για την υποβολη της τροποποιητικης.
:whistle:

thourios
01-08-21, 17:39
Επανέρχομαι στο θέμα με τις τροποποιητικές παρελθόντων ετών. Έχουμε κάποιο νεότερο;

aangelis
01-08-21, 23:02
- - - Updated - - -



Καλημέρα,
στους κωδικούς 727-728 τελικά ως "ΑΦΜ Συμβαλλόμενου" εννοεί της τράπεζας?

Το ίδιο ήθελα να ρωτήσω τον Nassos83.

john_who
02-08-21, 11:53
Το ίδιο ήθελα να ρωτήσω τον Nassos83.

Ναι, είναι της τράπεζας. Έβαλα εγώ της Πειραιώς και πέρασε, ενώ αρχικά έβαζα το δικό μου και έβγαζε σφάλμα

marvelx
05-08-21, 10:27
Μου εκανε ο λογιστης τις τροποποιητικες δηλωσεις, για τα αναδρομικα των συνταξιουχων γονιων μου.

Ειναι δυνατον, να τα ζητανε σε φορους ΟΛΑ ΠΙΣΩ;

Δηλαδη πχ εδωσαν αναδρομικα 3000 ευρω, και ζητανε 2500 ευρω πισω;;;;;
Δηλαδη, οκ, περιμενα ξεσκισμα, γιατι μας κυβερνουν αλητες,
αλλα αυτο ειναι ανευ προηγουμενου.

manoulamou
05-08-21, 10:45
Οντως μας κυβερνουν ανικανοι και αλητες αλλά μηπως οι γονεις σου ανεβηκαν κλιμακιο φορολογησης μετα την προσθηκη των αναδρομικων;
Ψαχνοντας τελειως προχειρα βρηκα και αυτο:
https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1736585/forologisi-eos-kai-55-se-anadromika-suntaksiouxon
:evil:

marvelx
05-08-21, 10:51
Οντως μας κυβερνουν ανικανοι και αλητες αλλά μηπως οι γονεις σου ανεβηκαν κλιμακιο φορολογησης μετα την προσθηκη των αναδρομικων;
Ψαχνοντας τελειως προχειρα βρηκα και αυτο:
https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1736585/forologisi-eos-kai-55-se-anadromika-suntaksiouxon
:evil:

Μαλλον αυτο ισχυει, οπως τα λεει.
Περιμενα ληστρικη φορολογηση. Αλλα το 'τα παιρνω ολα πισω', δεν εχω λογια να το χαρακτηρισω.

8anos
05-08-21, 10:55
Μαλλον αυτο ισχυει, οπως τα λεει.
Περιμενα ληστρικη φορολογηση. Αλλα το 'τα παιρνω ολα πισω', δεν εχω λογια να το χαρακτηρισω.

Ρωτα και σε ένα δεύτερο λογιστή.

Iris07
05-08-21, 12:35
Αφού είναι μέχρι τέλος του χρόνου λέω να περιμένω μπας και αλλάξει τίποτα στην φορολογία τους, όπως λέει το άρθρο..

manoulamou
05-08-21, 15:57
Ειχα κι εγω (παλι) φετος κατι αναδρομικα απο συνταξεις αλλά θα κανω την τροποποιητικη κατα το Νοεμβρη,
καλα να ΄μαστε μεχρι τοτε!
:(:mad:

marvelx
05-08-21, 22:58
Ο λογιστης, φιλος και ειλικρινεστατος, μου ειπε 'δεν ειχα να κανω κατι σπουδαιο, ολα ηταν προσυμπληρωμενα'!!!

Αρα, δεν παιζει να εγινε καποιο χειροκινητο λαθος...

Μεγαλη αλητεια, να δινεις χρηματα που κακως ειχες κοψει,
και να ζητας πισω το 90% αυτων των χρηματων...
μιλαμε οτι ειναι μεγαλοι κεραταδες...

μετα σου λεει γιατι φευγει ο κοσμος απο Ελλαδα...γιατι δεν γινεται και τιποτε σωστα, και το κρατος ειναι πρωτος και μεγαλυτερος λησταρχος....

8anos
06-08-21, 00:01
Κουλ εσύ; :p


Το είναι ληστές είναι γνωστό, να σου φορολογησαν με συντελεστή 75 % τα αναδρομικά δεν μου φαίνεται λογικό.
Κάτι άλλο συμβαίνει.

john_who
06-08-21, 00:39
Εκείνη την εποχή, όταν έκανες την δήλωση, έβαζες αποδείξεις μέχρι εκεί που χρειαζόταν, ίσως και λίγο παραπάνω αλλά όλοι τα φέρναμε περίπου στα ίσια.
Τώρα, μπαίνουν αναδρομικά σε ζευγάρι και ανεβαίνουν και οι δύο κλίμακα. Είχαν 120 επιστροφή τότε και τώρα ζητάνε 200 φόρο.
Από την στιγμή που τα χρήματα τα παίρνεις σήμερα γιατί να μπουν στην παλιά φορολογική δήλωση; Έπρεπε να θεωρούνται εισόδημα της χρονιάς που τρέχει. Στο τέλος αν τα ξοδέψω φετινές αποδείξεις θα μου δώσουν.

Manolis_karas
06-08-21, 18:10
Οντως μας κυβερνουν ανικανοι και αλητες αλλά μηπως οι γονεις σου ανεβηκαν κλιμακιο φορολογησης μετα την προσθηκη των αναδρομικων;
Ψαχνοντας τελειως προχειρα βρηκα και αυτο:
https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1736585/forologisi-eos-kai-55-se-anadromika-suntaksiouxon
:evil: Έχω πάρει 7 χρόνια σύνταξη και η ίδια ληστρική φορολόγηση γίνεται κάθε χρόνο και όχι μόνο τα τελευταία 7 χρόνια.

manoulamou
06-08-21, 18:14
Κι εγω δεν εχω... παραπονο,
μια χαρα ληστρικη φορολογηση γινεται, όπου τους παιρνει βεβαιως - βεβαιως!
:twisted:

Manolis_karas
06-08-21, 18:21
... και να σκεφτείς ότι στο σχολείο μας έλεγαν ότι οι Τούρκοι είχαν φοβεροί και τρομερή φορολογία, το Χαράτσι 10%. Δεν σχολιάζω γενικά τη σκλαβιά μας από τους Τούρκους και εμάς στην Κρήτη από τους Χριστιανούς Ενετούς.

manoulamou
06-08-21, 20:26
Οι Τουρκοι ειχαν μεταβιβασει αρμοδιοτητες στους κοτζαμπασηδες και τους μεγαλοπαπαδες
οσο για τους Ενετους ειχαν φερθει πολυ χειροτερα στους ορθοδοξους ελληνες!

badweed
06-08-21, 21:03
... και να σκεφτείς ότι στο σχολείο μας έλεγαν ότι οι Τούρκοι είχαν φοβεροί και τρομερή φορολογία, το Χαράτσι 10%. Δεν σχολιάζω γενικά τη σκλαβιά μας από τους Τούρκους και εμάς στην Κρήτη από τους Χριστιανούς Ενετούς.

ποσο κατωτεροι εχουμε καταντησει απο τους σκλαβους προηγουμενων εποχων;

21706
06-08-21, 22:18
Εμείς στην Τουρκία παζαρεύουμε με τον έφορο και τελικά
όλοι αισθάνονται ευχαριστημένοι, Πλήρης ευφορία δηλαδή.

dimyok
06-08-21, 23:10
Καλυτερα ετσι παρα με τους λησταρχους νταβαδες της ηλεκτρονικης "ανεξαρτητης αρχης" που στα κρατανε και μετα σου λενε αμα διαφωνεις κανε ενσταση αλλα τα 3 μας θα παρεις πισω ποτε :cry: Και η ενσταση να ειναι εντος προθεσμιας καποιων ημερων ? :twisted:

manoulamou
06-08-21, 23:30
Προβλεπω ΝΕΑ παραταση λογω πυρκαγιων!
Ασε το πανηγυρι με τον ΕΝΦΙΑ...

ekrepali
08-08-21, 13:44
Ο λογιστης, φιλος και ειλικρινεστατος, μου ειπε 'δεν ειχα να κανω κατι σπουδαιο, ολα ηταν προσυμπληρωμενα'!!!

Αρα, δεν παιζει να εγινε καποιο χειροκινητο λαθος...

Μεγαλη αλητεια, να δινεις χρηματα που κακως ειχες κοψει,
και να ζητας πισω το 90% αυτων των χρηματων...
μιλαμε οτι ειναι μεγαλοι κεραταδες...

μετα σου λεει γιατι φευγει ο κοσμος απο Ελλαδα...γιατι δεν γινεται και τιποτε σωστα, και το κρατος ειναι πρωτος και μεγαλυτερος λησταρχος....
Αλήθεια σου λέει... πας στο ανάλογο έτος πχ για το φορολογικό έτος 2017 πας στη δήλωση του 2018, πατάς τροποποιητική δήλωση, δηλωση αναδρομικών Ε1. Μετά σου βγάζει σε πίνακα τα καινούργια ποσά συνολικά μαζί μετα αναδρομικά και πατάς υποβολή. Πανεύκολη διαδικασία, πραγματικά 4 κλικ.

Εμένα στον πατέρα μου για αναδρομικά 1800 ευρώ, βγήκε φόρος 600 ευρώ. Δεν είναι μόνο ο φόρος αλλά και η εισφορά αλλυλεγγύης. Ίσχυε το 2015-2016 οπότε την πληρώνεις κανονικά παρόλο που τώρα έχει καταργηθεί. Ο άλλος λόγος που μπορεί να φουσκώσει το ποσό, είναι αν ξεπεράσεις το όριο φορολογικής κλίμακας. Εκεί λοιπόν φορολογείσαι επιπλέον για όλα τα έσοδα, όχι μόνο για να αναδρομικά.

jkoukos
08-08-21, 14:54
Δεν είναι μόνο ο φόρος αλλά και η εισφορά αλλυλεγγύης. Ίσχυε το 2015-2016 οπότε την πληρώνεις κανονικά παρόλο που τώρα έχει καταργηθεί
Δεν έχει καταργηθεί, αλλά ανασταλεί λόγω κορονοϊού για 2 χρόνια (εισοδήματα 2020-21) και δεν ισχύει για όλους. Μισθωτοί και συνταξιούχοι του δημοσίου την πληρώνουν κανονικά.
Είναι προγραμματισμένο φέτος τον Σεπτέμβρη να εξετασθεί τυχόν κατάργηση, αλλά με τα ελλείμματα εσόδων λόγω της κατάστασης τον τελευταίο χρόνο συν τις αυξημένες έκτακτες δαπάνες, δεν βλέπω θετική έκβαση.

marvelx
08-08-21, 16:13
Επανερχομαι με νεοτερες πληροφοριες.
Περι της φορολογησης των 'αναδρομικων', των συνταξιουχων γονιων μου.

Τελικα, μετα την 'βεβαιωση' των οφειλων-φορων απο την ΔΟΥ,
το ποσο δεν ειναι αυτο που δειχνουν τα εκκαθαριστικα,
που ηταν ορατα, μετα την υποβολη των τροποποιητικων δηλωσεων απο τον λογιστη.

Ειναι μικροτερο ποσο, περιπου το μισο.
Βεβαια, και παλι μιλαμε για πολλα λεφτα. Απλα, δεν τα παιρνουν ολα πισω, οσα ειχαν δωσει περυσι των Οκτωβριο.
Εκει που συμφωνα με τα εκκαθαριστικα θα επαιρναν πισω απο τους γονεις μου περιπου το 90% των χρηματων που τους εδωσαν,
τωρα θα τους παρουν πισω περιπου το 50%.
Παλι πολλα τα χρηματα, αλλα οχι το εξωφρενικο αλλο ποσο.

Το νεο ποσο φορων, εμφανιστηκε στις 'οφειλες εκτος ρυθμισης', με ταυτοτητα οφειλης. Και οπως ειπα, δεν ειναι το ποσο των εκκαθαριστικων.

Μπορει καποιος να μου εξηγησει, πως γινεται αυτο;
Υπαρχει ουσιαστικη ανθρωπινη παρεμβαση κατα την 'βεβαιωση' των φορων;
Μηπως καποιο ανθρωπινο ματι στην ΔΟΥ, ειδε τι εβγαλε το συστημα και θα ειπε 'δεν μπορει να τους τα παρουμε και ολα πισω!',
ή κατι αλλο συμβαινει;
Πως εξηγειται η διαφορα-αποκλιση;

imitheos
08-08-21, 18:15
Το νεο ποσο φορων, εμφανιστηκε στις 'οφειλες εκτος ρυθμισης', με ταυτοτητα οφειλης. Και οπως ειπα, δεν ειναι το ποσο των εκκαθαριστικων.

Μπορει καποιος να μου εξηγησει, πως γινεται αυτο;
Πως εξηγειται η διαφορα-αποκλιση;

Ενδέχεται να μην έχω καταλάβει καλά και να πω βλακεία οπότε πάρε με επιφύλαξη το σχόλιό μου. Το λογικό είναι στο εκκαθαριστικό να φαίνεται ολόκληρος ο φόρος για όλα τα ποσά. Από εκείνα τα χρήματα, ένα ποσό το πλήρωσες τότε που είχε γίνει η δήλωση (πχ το 2015). Αφαιρώντας λοιπόν αυτό, βγαίνει το ποσό που χρωστάς και φαίνεται στην οφειλή χωρίς ρύθμιση.

marvelx
08-08-21, 21:25
Ενδέχεται να μην έχω καταλάβει καλά και να πω βλακεία οπότε πάρε με επιφύλαξη το σχόλιό μου. Το λογικό είναι στο εκκαθαριστικό να φαίνεται ολόκληρος ο φόρος για όλα τα ποσά. Από εκείνα τα χρήματα, ένα ποσό το πλήρωσες τότε που είχε γίνει η δήλωση (πχ το 2015). Αφαιρώντας λοιπόν αυτό, βγαίνει το ποσό που χρωστάς και φαίνεται στην οφειλή χωρίς ρύθμιση.

Δεν ξερω αν παει ετσι. Για τα συγκεκριμενα ποσα 'αναδρομικων', δεν ειχε γινει καμια φορολογηση.

8anos
08-08-21, 22:08
Δεν ξερω αν παει ετσι. Για τα συγκεκριμενα ποσα 'αναδρομικων', δεν ειχε γινει καμια φορολογηση.

Όχι σου λέει ότι πιθανολογεί οτι ο φόρος που είδες πιθανόν να ήταν ο φόρος για όλα τα εισοδήματα (κανονικά + αναδρομικά) και μετά σου χρέωσαν το κομμάτι εκείνο που δεν είχανε πληρώσει.

imitheos
08-08-21, 22:17
Όχι σου λέει ότι πιθανολογεί οτι ο φόρος που είδες πιθανόν να ήταν ο φόρος για όλα τα εισοδήματα (κανονικά + αναδρομικά) και μετά σου χρέωσαν το κομμάτι εκείνο που δεν είχανε πληρώσει.

Ναι αυτό εννοούσα απλά δεν το εξήγησα καλά φαίνεται.

@marvelx. Το 2015 έκανες δήλωση και είχες δηλώσει 20,000€ εισοδήματα και σου υπολόγισε φόρο 400€. Αν κατέβαζες το εκκαθαριστικό πριν κάνεις την τροποποιητική, θα έγραφε 20,000 και 400. Αφού έκανες την τροποποιητική, βγήκε νέο εκκαθαριστικό που λέει εισοδήματα 23,000€ (το παλιό ποσό + 3,000 αναδρομικά) και φόρος 600€. Αυτός είναι ο ολικός φόρος που αναλογεί στα εισοδήματα. Εσύ όμως, τα 400 τα είχες πληρώσει το 2015, οπότε στην οφειλή σου εμφανίζει μόνο τα 200€ που αναλογούν στα αναδρομικά.

Δεν είμαι σίγουρος φυσικά αλλά από αυτά που έγραψες, μου φαίνεται λογικό να είναι έτσι.

slalom
08-08-21, 23:33
Μηπως το ποσο των αποδειξεων που βαλατε τοτε ειναι στο οριο της τοτε δηλωσης?

stratus
09-08-21, 11:35
Ξεχασα να δηλωσω το σπιτι που νοικιαζουμε για την κορη που σπουδαζει και ειναι στο ονομα της συζυγου.Πως το διορθωνω;

ekrepali
11-08-21, 20:47
Μηπως το ποσο των αποδειξεων που βαλατε τοτε ειναι στο οριο της τοτε δηλωσης?

Το 2015 και 2016 λόγω capital control δεν ήταν υποχρεωτική η συλλογή αποδείξεων.

https://www.taxheaven.gr/news/26698/xwris-th-syllogh-apodeixewn-to-aforologhto-gia-to-2015

https://www.newsbomb.gr/oikonomia/story/748774/apodeixeis-telos-gia-to-2016-ti-tha-isxysei-toy-xronoy

Εγώ πιστεύω ότι ο συμφορουμήτης ανέβηκε φορολογική κλίμακα από 22% σε ~30% και φορολογήθηκε όλο το ποσό.

https://www.taxheaven.gr/klimakes

ermis333
13-08-21, 07:41
Ξεχασα να δηλωσω το σπιτι που νοικιαζουμε για την κορη που σπουδαζει και ειναι στο ονομα της συζυγου.Πως το διορθωνω;

Κάνεις τροποποιητική, μπορείς να κάνεις όσες θές χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόστιμο μέχρι τη λήξη των δηλώσεων 10/9/2021

Manolis_karas
16-08-21, 20:17
Η προθεσμία για την Τροποποιητική αποκλειστικά λόγω μισθών και συντάξεων λήγει 31-12-2021.

21706
17-08-21, 15:28
Η προθεσμία για την Τροποποιητική αποκλειστικά λόγω μισθών και συντάξεων λήγει 31-12-2021.

Κάποιο λινκ;

manoulamou
17-08-21, 17:02
https://www.insider.gr/tax-labour/181051/anadromika-syntaxioyhon-i-ora-toy-logariasmoy-me-tin-eforia
https://www.capital.gr/tax/3559406/anoixe-to-taxis-gia-dilosi-anadromikon-apo-tous-suntaxiouxous-2015-2018

Οι περισσοτερες αποριες μου συνηθως, περαν του φοροτεχνικου - λογιστη, λυνονται απο το taxheaven
και σπανιοτερα απο τριτα κυριως οικονομικα sites...
ΟΛΑ τα τελευταια χρονια τροποποιητικες που αφορουν αναδρομικα συνταξεων γινονται μεχρι τελος του ετους!

katsanisk
26-08-21, 00:08
Καλησπέρα!
Προσπαθώντας να κάνω τη δήλωση μου, εμφανίζει στις βεβαιώσεις αποδοχών κάποια αναδρομικά (όχι συντάξεις) για έτος αναφοράς 2019 αναφέροντας ότι πρέπει να γίνει τροποποιητική.
Πηγαίνοντας όμως στο 20 για να κάνω την τροποποιητική και ενώ λέει ότι αντλούνται όλες οι πληροφορίες, το ποσό αυτό δεν αναφέρεται όπως και ο παρακρατουμενος φόρος δεν φαίνεται.
τι κάνω;πάω ΔΟΥ για χειρόγραφη; Εδω επιβάλλεται πρόστιμο;

ermis333
26-08-21, 09:56
Καλησπέρα!
Προσπαθώντας να κάνω τη δήλωση μου, εμφανίζει στις βεβαιώσεις αποδοχών κάποια αναδρομικά (όχι συντάξεις) για έτος αναφοράς 2019 αναφέροντας ότι πρέπει να γίνει τροποποιητική.
Πηγαίνοντας όμως στο 20 για να κάνω την τροποποιητική και ενώ λέει ότι αντλούνται όλες οι πληροφορίες, το ποσό αυτό δεν αναφέρεται όπως και ο παρακρατουμενος φόρος δεν φαίνεται.
τι κάνω;πάω ΔΟΥ για χειρόγραφη; Εδω επιβάλλεται πρόστιμο;

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο την υποστήριξη του taxisnet να σε κατευθύνουν.

bang
26-08-21, 18:58
Σε περίπτωση οικίας όπου η εικόνα από την φετινή φορολογική δήλωση περιλαμβάνει 2 ενήλικες + 1 φιλοξενούμενο, ο οποίος όμως είναι δηλωμένος για το πρώτο μισό του 2020, γνωρίζετε αν υπολογίζεται το εισόδημα του φιλοξενούμενου στην αίτηση για ΚΟΤ-Β των άλλων μελών;

marvelx
26-08-21, 19:34
Πουλησαμε το παλιο αμαξι του πατερα περυσι.
Φετος, ειλικρινα ξεχασα καν την ολη φαση, και δεν δηλωσα κατι στην φορολογικη του δηλωση.
Εξαλλου μιλαμε για ενα ποσο 300 ευρω.

Σημερα με πηρε ο λογιστης του αγοραστη του αυτοκινητου, να με ρωτησει αν το δηλωσα, τι ποσο εβαλα κλπ.
Εγω το ειχα ξεχασει καν. Ειχα ηδη υποβαλει τη δηλωση του πατερα μου εδω και 2 μηνες.
Μου ειπε και καναμε βημα βημα μια τροποποιητικη, και εγραψα το ποσο στο αντιστοιχο κουτι.
Το taxis βεβαια, εστειλε mail 'ευχαριστουμε για την υποβολη' κλπ.
Και ο λογιστης μου το ειπε (θα μου πεις τι αλλο θες?) αλλα οτι εχει σχεση με την εφορια με 'φοβιζει' καθως οι ιστοριες τρελας ειναι αμετρητες,
οποτε ρωτω κι εδω:
δεν αλλαζει κατι, επι της ουσιας, σωστα;
Εχω ηδη πληρωσει οτι αντιστοιχουσε απο την αρχικη εκκαθαριση σε πατερα/γονεις μου,
και απλα φαινεται και αυτο το ποσο.
Δεν βγαινει κατι αλλο, χρεωση κλπ;
Σωστα;

stratus
26-08-21, 20:57
Πουλησαμε το παλιο αμαξι του πατερα περυσι.
Φετος, ειλικρινα ξεχασα καν την ολη φαση, και δεν δηλωσα κατι στην φορολογικη του δηλωση.
Εξαλλου μιλαμε για ενα ποσο 300 ευρω.

Σημερα με πηρε ο λογιστης του αγοραστη του αυτοκινητου, να με ρωτησει αν το δηλωσα, τι ποσο εβαλα κλπ.
Εγω το ειχα ξεχασει καν. Ειχα ηδη υποβαλει τη δηλωση του πατερα μου εδω και 2 μηνες.
Μου ειπε και καναμε βημα βημα μια τροποποιητικη, και εγραψα το ποσο στο αντιστοιχο κουτι.
Το taxis βεβαια, εστειλε mail 'ευχαριστουμε για την υποβολη' κλπ.
Και ο λογιστης μου το ειπε (θα μου πεις τι αλλο θες?) αλλα οτι εχει σχεση με την εφορια με 'φοβιζει' καθως οι ιστοριες τρελας ειναι αμετρητες,
οποτε ρωτω κι εδω:
δεν αλλαζει κατι, επι της ουσιας, σωστα;
Εχω ηδη πληρωσει οτι αντιστοιχουσε απο την αρχικη εκκαθαριση σε πατερα/γονεις μου,
και απλα φαινεται και αυτο το ποσο.
Δεν βγαινει κατι αλλο, χρεωση κλπ;
Σωστα;

Καλα εγω πριν καμια 10αρια χρονια ,ισως παραπανω,δεν ειχα δηλωσει ουτε πωληση παλιου,ουτε την αγορα του καινουργιου και κανεις δε με ενοχλησε.

marvelx
27-08-21, 20:49
Καλα εγω πριν καμια 10αρια χρονια ,ισως παραπανω,δεν ειχα δηλωσει ουτε πωληση παλιου,ουτε την αγορα του καινουργιου και κανεις δε με ενοχλησε.

Οποτε ολα καλα! thanks

ekrepali
28-08-21, 19:06
Καλησπέρα!
Προσπαθώντας να κάνω τη δήλωση μου, εμφανίζει στις βεβαιώσεις αποδοχών κάποια αναδρομικά (όχι συντάξεις) για έτος αναφοράς 2019 αναφέροντας ότι πρέπει να γίνει τροποποιητική.
Πηγαίνοντας όμως στο 20 για να κάνω την τροποποιητική και ενώ λέει ότι αντλούνται όλες οι πληροφορίες, το ποσό αυτό δεν αναφέρεται όπως και ο παρακρατουμενος φόρος δεν φαίνεται.
τι κάνω;πάω ΔΟΥ για χειρόγραφη; Εδω επιβάλλεται πρόστιμο;

Δεν έχει ανοίξει ακόμα η διορθωτική για τα εισοδήματα του 2019 (στη δήλωση του 2020). Πρέπει να τελειώσει η περίοδος των φετινών δηλώσεων και θα ανοίξει αργότερα. Δοκίμασε δηλαδή μετά τις 10 Σεπτεμβρίου. Μόλις πατήσεις 'τροποποιητική', θα πρέπει να υπάρχει επιλογή 'Δήλωση αναδρομικών'. Μην αγνώνεσαι, η προθεσμία είναι μέχρι το τέλος του έτους.

ermis333
30-08-21, 11:06
Σε περίπτωση οικίας όπου η εικόνα από την φετινή φορολογική δήλωση περιλαμβάνει 2 ενήλικες + 1 φιλοξενούμενο, ο οποίος όμως είναι δηλωμένος για το πρώτο μισό του 2020, γνωρίζετε αν υπολογίζεται το εισόδημα του φιλοξενούμενου στην αίτηση για ΚΟΤ-Β των άλλων μελών;

Δυστυχώς δε διευκρινίζεται αν λαμβάνεται υπόψιν (μάλλον λαμβάνεται, αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου).

Οι μόνες πληροφορίες που υπάρχουν βρίσκονται εδώ https://www.idika.gr/kot

ekrepali
01-09-21, 21:39
Σε περίπτωση οικίας όπου η εικόνα από την φετινή φορολογική δήλωση περιλαμβάνει 2 ενήλικες + 1 φιλοξενούμενο, ο οποίος όμως είναι δηλωμένος για το πρώτο μισό του 2020, γνωρίζετε αν υπολογίζεται το εισόδημα του φιλοξενούμενου στην αίτηση για ΚΟΤ-Β των άλλων μελών;

Θεωρητικά το σύστημα θα αντλήσει το συνολικό του εισόδημα και θα το διαιρέσει διά τους μήνες που ήταν φιλοξενούμενος.

Basilhs23_
03-09-21, 19:45
Γνωρίζετε αν μετά τον Μαϊο (28/5) έχουν κατατεθεί σε ιδιοκτήτες το υπόλοιπο των ενοικίων από τις δηλώσεις covid ?

Είχα κάνει μια δήλωση covid για τον μήνα Μάρτιο και πληρώθηκα τέλη Μαϊου το υπόλοιπο από το κουρεμένο ενοίκιο.

Για Απρίλιο, Μαϊο, Ιούνιο δεν έχω πληρωθεί κάτι. Το σύστημα δεν με άφηνε να κάνω άλλες δηλώσεις covid, έκανα μόνο για τον Μάρτη και μετά δεν υπήρχε επιλογή, λογικά να υποθέσω πως δεχόταν αυτόματα την δήλωση Μαρτίου για τους επόμενους μήνες.

nodasz
04-09-21, 19:42
Εχω κάνει τη φορολογικη μου δήλωση εδω και καιρο, έχω εξοφλήσει το φόρο εφ' απαξ με κάρτα, όλα καλά.

Σήμερα ανακαλύπτω ότι το υπουργειο που εργάζεται η γυναικα μου έχει αλλαξει το ποσο του εισοδηματος που της δήλωσε με συνέπεια να μην συμπιπτει με αυτο της που εμεις δηλωσαμε. Συγκεκριμενα ειναι περίπου 400 ευρώ περισσότερο στο εισοδημα απο την αρχικη.

Δεν προκυπτει επιπλεον φορος (το ετησιο εισοδημα της ειναι χαμηλο) αλλα τι προτεινετε να κανω, τροποποιητικη ή τιποτα ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.