PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 [107] 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

thourios
04-09-21, 20:51
Τροποποιητική οπωσδήποτε.

manoulamou
05-09-21, 08:41
Αυτη πρεπει να γινει αμεσα ή μεχρι τελος του ετους οπως γινεται με τα αναδρομικα συνταξεων - μισθων;

apostol70
05-09-21, 15:33
Νομίζω πως τροποποιητικη δήλωση για το τρέχον έτος χωρίς πρόστιμο γίνεται μέχρι την λήξη της προθεσμίας τβμ δηλώσεων

manoulamou
05-09-21, 22:37
Η οποια εχει ηδη ληξει, απ΄ο,τι θυμαμαι! :(

minas
05-09-21, 23:02
Η οποια εχει ηδη ληξει, απ΄ο,τι θυμαμαι! :(

Όχι ακόμη, 10/09.

manoulamou
06-09-21, 09:28
Δικιο εχεις, δεν το ειχα προσεξει, παμε για ρεκορ παρατασεων κι αν δεν ηταν στη μεση ο ΕΝΦΙΑ, μπορει να φταναμε... Χριστουγεννα, με αλλοθι τον κορωνοϊο... :hmm:

ekrepali
14-09-21, 23:03
Νομίζω πως τροποποιητικη δήλωση για το τρέχον έτος χωρίς πρόστιμο γίνεται μέχρι την λήξη της προθεσμίας τβμ δηλώσεων
Ευτυχώς που πρόλαβε ο φίλος και γλυτωσε τη ταλαιπωρία. Για λάθος βεβαιώσεις αποδοχών του δημοσίου, ακόμα και εκπρόθεσμη να είναι η τροποποιητική... μπαίνει πρόστιμο το 100άρι και μετά πας εφορία κάνεις αίτηση και το σβήνουν.

thourios
15-09-21, 10:49
Σε εμάς μέχρι στιγμής δεν έχει υποβάλει η υπηρεσία (Δημόσιο) ένα μέρος τις μισθοδοσίες στο σύστημα.
θα πληρώσουμε και πρόστιμο;

manoulamou
15-09-21, 11:18
:hmm:
Οι διορθωτικές δηλώσεις, που δεν επισείουν πρόστιμα είναι οι ακόλουθες:

Για τις εκπρόθεσμες τροποποιητικές δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος λόγω βεβαιώσεων αποδοχών που εκδόθηκαν καθυστερημένα. Αν ο εργοδότης εκδώσει καθυστερημένα τη βεβαίωση αποδοχών και ο μισθωτός υποβάλει τροποποιητική δήλωση εντός του έτους του οποίου εκδόθηκε η βεβαίωση, δεν βαρύνεται με πρόστιμο... (https://www.sofokleousin.gr/i-nea-prothesmia-gia-tin-ypovoli-tropopoiitikon-forologikon-dilos)
:whistle:

ekrepali
15-09-21, 19:51
Σε εμάς μέχρι στιγμής δεν έχει υποβάλει η υπηρεσία (Δημόσιο) ένα μέρος τις μισθοδοσίες στο σύστημα.
θα πληρώσουμε και πρόστιμο;

Αν διορθωθεί η βεβαίωση αποδοχών απ'την υπηρεσία φέτος, κάνεις τροποποιητική φέτος χωρίς πρόστιμο.

Αν διορθωθεί η βεβαίωση αποδοχών του χρόνου, κάνεις τροποποιητική με πρόστιμο 100ευρώ και μετά πας στην εφορία και το σβήνεις.

Η μητέρα μου για παράδειγμα το 2018 έλαβε 3000 σύνταξη, εκ των οποίων τα μισά ήταν αναδρομικά απ'το 2017.

Όμως ο ΕΦΚΑ δεν τα είχε διαχωρίσει και έβγαλε βεβαίωση αποδοχών 3000 για το 2018.

Το ποσό στο Ε1 ήταν προσυμπληρωμένο, δεν άλλαζε. Προχώρησε κανονικά στη δήλωση, γιατί αν δεν έκανε καθόλου φορολογική δήλωση θα ήταν χειρότερα.

Μετά έκανε αίτηση στον ΕΦΚΑ να διορθωθεί η βεβαίωση αποδοχών (κράτησε αντίγραφο της αίτησης με αριθμό πρωτοκόλλου), αλλά τη διόρθωσαν την επόμενη χρονιά.

Οπότε έκανε 2 εκπρόθεσμες διορθωτικές, μια για το 2017 και μια για το 2018.

Τα πρόστιμα βεβαιώθηκαν κάνα μήνα αργότερα... ήρθε φάκελος με ταχυδρομείο.

Πήγε εφορία (με το αντίγραφο της αίτησης απ'τον ΕΦΚΑ), είπε ότι το λάθος δεν ήταν δικό της και τα πρόστιμα σβήστηκαν.

Μετά εννοείται το ένα εκκαθαριστικό ήταν χρεωστικό, το άλλο πιστωτικό... έπρεπε να γίνει συμψηφισμός κλπ. Μεγάλη ταλαιπωρία... μη σας τύχει.

Αν γίνει παρόμοιο λάθος με βεβαίωση αποδοχών από ιδιώτη εργοδότη, φροντίστε να του στείλετε άμεσα email για διόρθωση των αποδοχών... ώστε να έχετε απόδειξη ότι δεν υπήρξε δική σας αμέλεια.

thourios
15-09-21, 20:49
Θα πρέπει δηλαδή ο πολίτης να μπαίνει σε τέτοιες διαδικασίες όταν υπαίτιο είναι το ίδιο το δημόσιο.
Εκανα πέντε τρόποποιητικές για το 2017. Τελικά μου λέει δεν μπορείτε να κάνετε άλλες. Δεν μου έχει έρθει πρόστιμο βέβαια αλλά δεν φταίω εγώ αν μου έρθει.
Όλα αυτά γιατί ο ΟΔΑΠ πρώην ΤΑΠΑ ακόμα δεν έχει ενημερώσει το σύστημα. Πρόβλημα θα έχουμε και φέτος αφού δεν έχει ακόμα προβεί στις ενέργειες που έπρεπε να έχει κάνει για τα περσινά ποσά.
Υπάρχουν δικαστικές αποφάσεις που δικαιώνουν πολίτες αλλά έλεος με δαύτους

Basilhs23_
15-09-21, 22:19
Το σύστημα του taxisnet είναι πεσμένο. Και πως να μην ήταν δηλαδή.

minas
15-09-21, 23:16
Το σύστημα του taxisnet είναι πεσμένο. Και πως να μην ήταν δηλαδή.

Λήγει η παράταση της παράτασης της παράτασης της προθεσμίας ;)

Basilhs23_
16-09-21, 02:40
Λήγει η παράταση της παράτασης της παράτασης της προθεσμίας ;)

Θα δώσουν σιωπηρή παράταση 1-2 μέρες ακόμα το έχουμε δει το έργο. Εγώ ήθελα να μπω να δω κάτι μήπως είχα κάνει λάθος σε ένα Ε2, ήταν πεσμένο από τις 10 ως τις 11 που το έφτιαξαν.

dimyok
16-09-21, 05:47
Υπεβαλα Ε 1-2-3 με λενε ποπη ηρθαν και στο mail . Με το Ε9 τι γινεται ; Mεταβολες και τροποποιησεις δεν εχω

Basilhs23_
17-09-21, 20:16
Υπεβαλα Ε 1-2-3 με λενε ποπη ηρθαν και στο mail . Με το Ε9 τι γινεται ; Mεταβολες και τροποποιησεις δεν εχω

Το Ε9 νομίζω έχει κλείσει εδώ και κάποιον καιρό.

dimyok
17-09-21, 20:27
Ελεγα να το δω και αυτο μην εχει καποια παραληψη ... 100 ευρο ειναι τωρα αν το πειραξω η τελειως κλειδωμενο ;

foutrelis
21-09-21, 19:56
Οι τροποποιητικές δηλώσεις που υποβάλλονται εκπρόθεσμα, όχι λόγω υπαιτιότητας του δικαιούχου των εισοδημάτων, αλλά εξαιτίας εκπρόθεσμης αποστολής αρχικού ή τροποποιητικού ηλεκτρονικού αρχείου στην Α.Α.Δ.Ε., μηνιαίου ή ετήσιου, από τον εργοδότη/αρμόδιο φορέα που έχει την υποχρέωση, όπως και σε κάθε περίπτωση εκπρόθεσμης έκδοσης, διόρθωσης και χορήγησης βεβαίωσης από υπόχρεο φορέα, όταν αυτή είναι απαραίτητη για την συμπλήρωση και την υποβολή δήλωσης, θεωρούνται εμπρόθεσμες εφόσον υποβάλλονται εντός του φορολογικού έτους που εκδόθηκαν οι βεβαιώσεις από τον φορέα. Προκειμένου να μην επιβληθούν πρόστιμα και να μην υπολογιστούν τόκοι, η υποβολή αυτών των τροποποιητικών δηλώσεων πραγματοποιείται χειρόγραφα ή με αποστολή με τους προβλεπόμενους τρόπους στη Δ.Ο.Υ.

Με προβληματίζει η τελευταία πρόταση που λέει πως οι τροποποιητικές πρέπει να υποβληθούν χειρόγραφα για να μη μπει πρόστιμο. Δηλαδή για αναθεώρηση σύνταξης όπου δεν έγινε συμψηφισμός αλλά επιστράφηκαν τα παλιά ποσά, και στη συνέχεια ο ΕΦΚΑ έστειλε νέο ηλεκτρονικό αρχείο μέσα στο 2021 από το οποίο έχουν αφαιρεθεί τα ποσά για τα έτη 2016-2019, γιατί να μη μπορώ να υποβάλλω τις τροποποιητικές ηλεκτρονικά;

Σε ερώτημα στο Taxis, στην αρχή απάντησαν να κάνω αυτό που λέει το σύστημα (πρώτα τροποποιητικές με βάση το νέο αρχείο αποδοχών και μετά δήλωση των αναδρομικών της αναθεωρημένης σύνταξης) και αν μπει πρόστιμο να απευθυνθούμε στο τμήμα εσόδων της Δ.Ο.Υ.:


Αν ο φορέας σας έχει αποστείλει νέο αρχείο αποδοχών(που δεν αφορά Αναδρομικά) , θα σας εμφανίσει σχετικό μήνυμα για υποβολή πρώτα της Τροποποιητικής που πρέπει να υποβληθεί λόγω αποστολής νέου αρχείου από τον Φορέας σας , και εν συνεχεία υποβολή της Τροποποιητικής που αφορά Αναδρομικά.
Αν τυχόν σας επιβληθεί πρόστιμο για την Εκπρόθεσμη Τροποποιητική λόγω αλλαγής αρχείου από τον Φορέας και εφόσον δεν οφείλεται σε δική σας υπαιτιότητα , θα πρέπει να απευθυνθείτε στο τμήμα ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ και ΕΣΟΔΩΝ της Δ.Ο.Υ. όπου ανήκετε και όπου θα ενημερωθείτε σχετικώς.

Σε δεύτερο και πιο συγκεκριμένο ερώτημα αν μπαίνει πρόστιμο από το σύστημα ή αν διαγράφεται από τη Δ.Ο.Υ., απάντησαν με ένα ξερό "Παρακαλούμε ενημερωθείτε από την ιστοσελίδα www.aade.gr - Απόφαση Α1118/26-5-2021 Άρθρο 4 Παρ 4,5.". (Η πρώτη μου παράθεση είναι από αυτήν την παράγραφο 5.)

Ξέρει κανείς αν είναι προτιμότερη η χειρόγραφη υποβολή ή μήπως να προτιμήσω την ηλεκτρονική και στη συνέχεια να ζητήσουμε διαγραφή των προστίμων;

manoulamou
22-09-21, 09:32
Η συνηθης πρακτικη εφαρμογη ειναι να κάνεις ηλεκτρονικα την δηλωση και - εαν τελικα - επιβληθει προστιμο, πας στην ΔΟΥ και γινεται διαγραφη...
:whistle:

foutrelis
23-09-21, 15:12
Η συνηθης πρακτικη εφαρμογη ειναι να κάνεις ηλεκτρονικα την δηλωση και - εαν τελικα - επιβληθει προστιμο, πας στην ΔΟΥ και γινεται διαγραφη...
:whistle:

Το θέμα είναι αν όντως θα γίνει διαγραφή των προστίμων, επειδή η απόφαση της ΑΑΔΕ αναφέρεται σε χειρόγραφη υποβολή ώστε να μην επιβληθούν πρόστιμα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μετά δεν διαγράφονται, υποθέτω).

Μίλησα με έναν υπάλληλο του τμήματος εισοδήματος της Δ.Ο.Υ. ο οποίος έριξε το φταίξιμο στον ΕΦΚΑ και είπε να απευθυνθούμε στον ΕΦΚΑ για έντυπες βεβαιώσεις αποδοχών όπου θα φαίνεται τι επιστρέψαμε και τι πήραμε, και στη συνέχεια να τους τις πάμε μαζί με χειρόγραφες δηλώσεις ή κάτι τέτοιο. Δεν πολυκατάλαβα γιατί είχε πάρει το ανάλογο γραφειοκρατικό ύφος και δεν δεχόταν να δούμε την περίπτωση ηλεκτρονικής υποβολής. Ίσως τον μπέρδεψα κι εγώ που δεν περιορίστηκα στο πως κάνουμε τροποποιητικές βάσει των διορθωμένων βεβαιώσεων αποδοχών, αλλά του είπα και για τα αναδρομικά που εμφανίζονται στη φετινή εικόνα αποδοχών (που ουσιαστικά είναι ξεχωριστό ζήτημα και σίγουρα γίνεται εύκολα ηλεκτρονικά και χωρίς πρόστιμο, αφού πρώτα τακτοποιηθούν οι τροποποιητικές με βάση τα νέα αρχεία προηγούμενων ετών που έστειλε ο ΕΦΚΑ).

Από το ΚΕΦ της ΑΑΔΕ (όπου ήταν πολύ πιο φιλικοί και συνεννοήσιμοι!) μου είπαν ότι πρέπει να μιλήσουμε πάλι με την Δ.Ο.Υ. για να μας κατευθύνουν στο πως θα γίνουν οι τροποποιητικές χωρίς πρόστιμο. Δεν μπορούσαν να πουν αν τα πιθανά πρόστιμα θα διαγραφούν καθώς επιβάλλονται από την εκάστοτε αρμόδια Δ.Ο.Υ. Επίσης τους φάνηκε δύσκολο να δεχτεί η Δ.Ο.Υ. χειρόγραφη υποβολή καθώς υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση για τον συγκεκριμένο κωδικό (303).

Μάλλον θα ξαναδοκιμάσω να μιλήσω αύριο με το τμήμα εισοδήματος ελπίζοντας να πέσω σε διαφορετικό υπάλληλο μπας και βγει άκρη.

lbch
23-09-21, 21:56
Καλησπέρα,
υπάρχει κανείς εδώ που με τα ίδια (περσινά) περιουσιακά στοιχεία να του ήρθε παραπάνω το σύνολο πληρωμής
και αντίστοιχα οι δόσεις!
Thanx εκ των προτέρων

manoulamou
24-09-21, 09:08
Εαν μιλας για τον ΕΝΦΙΑ - στα δικα μας ηρθαν περιπου τα ιδια, αλλά δεν ειναι τοσο απλο, υπαρχουν πολλοι συντελεστες, που μπορει να μειωσουν ή να αυξησουν το τελος ακινητων (https://www.adslgr.com/forum/threads/546239-%CE%A4%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%98%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%84%CE%B5/page186)...
:hmm:
.
.
.
καταργηση δεν βλεπουμε ολο στο ΘΑ ΘΑΘΑ ΘΑΘΑ μενουμε

thourios
24-09-21, 10:18
Ακριβώς τα ίδια ήρθαν. Καμία περιουσιακή αλλαγή. Ούτε φωτιές ούτε πλημύρες είχαμε.

rozak
24-09-21, 10:52
Εμείς πάντως που είχαμε πυρκαγιές, μείωση ΔΕΝ είδαμε...

thourios
24-09-21, 11:25
Εμείς πάντως που είχαμε πυρκαγιές, μείωση ΔΕΝ είδαμε...

Για να δεις μείωση από πυρκαγιές θα πρέπει να καεί ή να έχει έχει υποστεί ζημιά η δική σου περιουσία. Αν θυμάμαι καλά σε αυτά που διάβασα.

rozak
24-09-21, 11:40
Τρία καμμένα χωράφια με ελιές (ολική καταστροφή). Δηλωμένα στο αρωγή. Αλλά δεν...

marvelx
27-09-21, 20:40
Ρε παιδια,
μπορει καποιος να κανει ενα κοπο να τσεκαρει αν μπορει να μπει, και απο που, στην περίφημη (εδω και τοσα χρονια), 'προσωποποιημενη πληροφορηση';
Εχω προσπαθησει δεν ξερω κι εγω ποσες φορες, αλλα φαινεται να μην λειτουργει η σελιδα.
Με οποιο τροπο κι αν δοκιμασα, καταληγει σε ενα λινκ οπως αυτο https://www1.aade.gr/taxisnet/info, και το οποιο -σε μενα τουλαχιστον, δεν παιζει.

Θελω να δω καποιες πληρωμες φορων μου, και δεν νομιζω να μπορω να τις δω αν εμφανιστηκαν εντος taxis/aade, περαν της 'προσωποποιημενης πληροφορησης'.

- - - Updated - - -

231078

ekrepali
27-09-21, 23:24
Ρε παιδια,
μπορει καποιος να κανει ενα κοπο να τσεκαρει αν μπορει να μπει, και απο που, στην περίφημη (εδω και τοσα χρονια), 'προσωποποιημενη πληροφορηση';
Εχω προσπαθησει δεν ξερω κι εγω ποσες φορες, αλλα φαινεται να μην λειτουργει η σελιδα.
Με οποιο τροπο κι αν δοκιμασα, καταληγει σε ενα λινκ οπως αυτο https://www1.aade.gr/taxisnet/info, και το οποιο -σε μενα τουλαχιστον, δεν παιζει.

Θελω να δω καποιες πληρωμες φορων μου, και δεν νομιζω να μπορω να τις δω αν εμφανιστηκαν εντος taxis/aade, περαν της 'προσωποποιημενης πληροφορησης'.

- - - Updated - - -

231078

Έχει πέσει απ'το απόγευμα η προσωποποιημενη πληροφορηση.

Για εκτύπωση των δόσεων του ΕΝΦΙΑ όποιος ενδιαφέρεται, λεiτουργεί κανονικά η άλλη μέθοδος: Εφαρμογές Taxisnet --> Δηλώσεις περουσιολογίου Ε9--> Είσοδος -->2021 --> Εκτύπωση ειδοποίησης πληρωμής φόρου

lak100
29-09-21, 15:10
Παιδια εχω 80% κινητιη αναπηρια και δεν πληρωνω ΕΝΦΙΑ. Φετος ομως ο νεος λογιστης μου απο αβλεψια μαλλον πηγε και μου δηλωσε τα 0,60 λεπτα που παιρνω απο τοκους τον χρονο ως εισοδημα με αποτελεσμα να υπαρξυον τεκμηρια και να χρεωθω ΕΝΦΙΑ 183 ευρω. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

8anos
29-09-21, 15:28
Παιδια εχω 80% κινητιη αναπηρια και δεν πληρωνω ΕΝΦΙΑ. Φετος ομως ο νεος λογιστης μου απο αβλεψια μαλλον πηγε και μου δηλωσε τα 0,60 λεπτα που παιρνω απο τοκους τον χρονο ως εισοδημα με αποτελεσμα να υπαρξυον τεκμηρια και να χρεωθω ΕΝΦΙΑ 183 ευρω. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

Ας πει και κάποιος του επαγγέλματος αλλά δεν βλέπω τη σύνδεση μεταξύ των δηλωθέν των τόκων και του ΕΝΦΙΑ.
Μήπως η συνολική επιφάνεια των κτισμάτων που κατέχετε είναι πάνω από 150 τμ;

- - - Updated - - -

Τώρα είδα ότι υπάρχει ζήτημα με τα κριτήρια.

lak100
29-09-21, 15:32
Ας πει και κάποιος του επαγγέλματος αλλά δεν βλέπω τη σύνδεση μεταξύ των δηλωθέν των τόκων και του ΕΝΦΙΑ.
Μήπως η συνολική επιφάνεια των κτισμάτων που κατέχετε είναι πάνω από 150 τμ;

- - - Updated - - -

Τώρα είδα ότι υπάρχει ζήτημα με τα κριτήρια.

εχω το 50% ενος σπιτιου 240 τετραγωνικων και ενα στρεμμα οικοπεδο

manoulamou
30-09-21, 17:58
Εξοφληση online οφειλων της οικογενειας με Debit Mastercard απ΄ευθειας μεσω ΑΑΔΕ ελαφρως προβληματικη...
:hmm: (https://www.adslgr.com/forum/threads/44411-e-banking-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91!!!?p=7132699&viewfull=1#post7132699)

ekrepali
30-09-21, 20:08
Παιδια εχω 80% κινητιη αναπηρια και δεν πληρωνω ΕΝΦΙΑ. Φετος ομως ο νεος λογιστης μου απο αβλεψια μαλλον πηγε και μου δηλωσε τα 0,60 λεπτα που παιρνω απο τοκους τον χρονο ως εισοδημα με αποτελεσμα να υπαρξυον τεκμηρια και να χρεωθω ΕΝΦΙΑ 183 ευρω. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

Οι τόκοι είναι προσυμπληρωμένο κουτάκι... και να θέλει ο λογιστής να το σβήσει δε μπορεί. Αυτό πιάνει 3000ευρώ τεκμαρτό; Δεν το γνωρίζω.

Την αναπηρία τη δήλωσε; Είναι το κουτάκι που λέει 67% και πάνω.

imitheos
18-10-21, 13:33
Έκανε κανείς τις δηλώσεις αναδρομικών; Σας εμφάνισε μεγάλο ποσό φόρου;

Είχα να κάνω σε συγγενή μου 2015, 2016, 2019 αλλά το 2019 για κάποιο λόγο δεν μπορώ να το κάνω (δεν υπάρχει κουμπί "τροποποιητική") οπότε υποθέτω ότι δεν άνοιξε ακόμη ή κάτι τέτοιο. Στα 2015 και 2016 λοιπόν, τα ποσά είναι προσυμπληρωμένα και πριν υποβάλλω τις δηλώσεις έλεγξα ότι "ποσό σύνταξης παλαιάς δήλωσης" + "ποσό αναδρομικών εικόνας αποδοχών 2021" == "νέο ποσό σύνταξης" οπότε δεν νομίζω ότι έκανα κάποιο λάθος.

Το έξτρα ποσό, όμως, που βγαίνει για φόρο (αφαιρώντας δηλαδή αυτό που πληρώθηκε τότε) είναι 48% και 36% αντίστοιχα του ποσού που δώθηκε σαν αναδρομικά.

Τόσο μεγάλος φόρος σας βγήκε και εσάς;

manoulamou
18-10-21, 13:55
Υπαρχουν και... χειροτερα... Φόρος 135 ευρώ για… 44 ευρώ αναδρομικά (https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/apokalipsi-newmoney-foros-135-evro-gia-44-evro-anadromika/)
Φορολόγηση αναδρομικών: Το υπουργείο Οικονομικών μοιράζει… εγκεφαλικά σε 1 εκατ. συνταξιούχους! (https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/apokalipsi-newmoney-foros-135-evro-gia-44-evro-anadromika/)
Γενικα με τις τροποποιητικες απταιτουνται ειδικες γνωσεις και γερα νευρα.
:evil:

dimitri_ns
18-10-21, 13:58
Έκανε κανείς τις δηλώσεις αναδρομικών; Σας εμφάνισε μεγάλο ποσό φόρου;

Είχα να κάνω σε συγγενή μου 2015, 2016, 2019 αλλά το 2019 για κάποιο λόγο δεν μπορώ να το κάνω (δεν υπάρχει κουμπί "τροποποιητική") οπότε υποθέτω ότι δεν άνοιξε ακόμη ή κάτι τέτοιο. Στα 2015 και 2016 λοιπόν, τα ποσά είναι προσυμπληρωμένα και πριν υποβάλλω τις δηλώσεις έλεγξα ότι "ποσό σύνταξης παλαιάς δήλωσης" + "ποσό αναδρομικών εικόνας αποδοχών 2021" == "νέο ποσό σύνταξης" οπότε δεν νομίζω ότι έκανα κάποιο λάθος.

Το έξτρα ποσό, όμως, που βγαίνει για φόρο (αφαιρώντας δηλαδή αυτό που πληρώθηκε τότε) είναι 48% και 36% αντίστοιχα του ποσού που δώθηκε σαν αναδρομικά.

Τόσο μεγάλος φόρος σας βγήκε και εσάς;

Δεν έχω κάνει ακόμα της μάνας μου
αλλά απ'ότι μαθαίνω βγαίνει μεγάλος
γιατί εκτός απο τον κύριο φόρο
πρέπει να δεις τις απαραίτητες αποδείξεις που είχαν δηλωθεί τότε
που αν το εισόδημά σου τις ξεπερνάει, υπάρχει έξτρα φόρος
και την εισφορά αλληλεγγύης που αυξάνεται :)

Αν αλλάζεις και κλίμακα, τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα.

Μπορεί να ξεχνάω και τίποτε ..

ΥΓ
Αναδρομικά δόθηκαν για παλιούς συνταξιούχους 2015,2016 μπορεί και ένα χρόνο πριν (2014), ένα χρόνο μετά(2017), μην ψάχνεις για 2019, αυτά είναι για νέους συνταξιούχους που πήραν σύνταξη αργότερα

imitheos
18-10-21, 14:18
πρέπει να δεις τις απαραίτητες αποδείξεις που είχαν δηλωθεί τότε
που αν το εισόδημά σου τις ξεπερνάει, υπάρχει έξτρα φόρος
και την εισφορά αλληλεγγύης που αυξάνεται :)


Δεν νομίζω γιατί οι αποδείξεις τους είναι πάντα υπερβολικά πάνω από το ποσό που πρέπει. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό όμως. Είσαι υποχρεωμένος να αναπροσαρμόσεις και τις αποδείξεις για το νέο ποσό; Αυτό δεν είναι άδικο; Πλάκα - πλάκα, φορολογικό 2015 με φορολογικό 2020 είναι 5 χρόνια οπότε μπορούν να πουν ότι έχεις στην κατοχή σου τις αποδείξεις.



Αναδρομικά δόθηκαν για παλιούς συνταξιούχους 2015,2016 μπορεί και ένα χρόνο πριν (2014), ένα χρόνο μετά(2017), μην ψάχνεις για 2019, αυτά είναι για νέους συνταξιούχους που πήραν σύνταξη αργότερα

Τι εννοείς με αυτό; Ότι δεν θα χρειαστεί να κάνουν δήλωση αναδρομικών για το 2019; Στην εικόνα αποδοχών έχει ένα ποσό αναδρομικών 4,68€ με έτος αναφοράς 2019.

dimitri_ns
18-10-21, 14:21
Δεν νομίζω γιατί οι αποδείξεις τους είναι πάντα υπερβολικά πάνω από το ποσό που πρέπει. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό όμως. Είσαι υποχρεωμένος να αναπροσαρμόσεις και τις αποδείξεις για το νέο ποσό; Αυτό δεν είναι άδικο; Πλάκα - πλάκα, φορολογικό 2015 με φορολογικό 2020 είναι 5 χρόνια οπότε μπορούν να πουν ότι έχεις στην κατοχή σου τις αποδείξεις.



Τι εννοείς με αυτό; Ότι δεν θα χρειαστεί να κάνουν δήλωση αναδρομικών για το 2019; Στην εικόνα αποδοχών έχει ένα ποσό αναδρομικών 4,68€ με έτος αναφοράς 2019.

Και ποιός σου είπε ότι η φορολογία είναι δίκαιη ?
Τις αποδείξεις δεν μπορείς να τις αλλάξεις, ότι είχε δηλωθεί τότε.

Αν σου βγάζει αναδρομικά και το 2019, πρέπει κάποτε να κάνεις τροποποιητική, όταν σου επιτρέψουν, νάχεις κάτι να κάνεις και το χειμώνα :)
ή τα γράφεις ..

Iris07
18-10-21, 14:23
- @ imitheos

Το έκανα εγώ..

Νομίζω ότι τα ποσοστά σε εμάς που πληρώσαμε ήταν κάπου 28% και 38% του αρχικού φόρου..

Σίγουρα βέβαια παίζει ρόλο το αρχικό εισόδημα που αναλογεί στον όποιο φόρο..
ίσως και άλλα..

tempo
18-10-21, 14:39
Δεν έχω κάνει ακόμα της μάνας μου
αλλά απ'ότι μαθαίνω βγαίνει μεγάλος
γιατί εκτός απο τον κύριο φόρο
πρέπει να δεις τις απαραίτητες αποδείξεις που είχαν δηλωθεί τότε
που αν το εισόδημά σου τις ξεπερνάει, υπάρχει έξτρα φόρος
και την εισφορά αλληλεγγύης που αυξάνεται :)

Αν αλλάζεις και κλίμακα, τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα.

Μπορεί να ξεχνάω και τίποτε ..



σωστό σαν σκέψη αυτό με τις αποδείξεις....απλά νομίζω ότι ήταν κάποιες χρονιές που δεν μετρούσαν οι αποδείξεις (αν δεν κάνω λάθος) και το αφήναμε το πεδίο με τα έξοδα των αποδείξεων κενό.

dimitri_ns
18-10-21, 14:43
@ imitheos

Το linux είναι πιό εύκολο απ' την φορολογία
Στην φορολογία πρέπει να είσαι διεστραμμένος :)

ΥΓ
"Είμαστε οι μέτοχοι στην εταιρεία σας κατά 40%
Ηρθαμε να δούμε αν μας αποδίδετε αυτά που μας ανήκουν."

Είσοδος του ΣΔΟΕ σε εταιρεία, παλιότερες εποχές...

imitheos
18-10-21, 16:08
- @ imitheos

Το έκανα εγώ..

Νομίζω ότι τα ποσοστά σε εμάς που πληρώσαμε ήταν κάπου 28% και 38% του αρχικού φόρου..

Σίγουρα βέβαια παίζει ρόλο το αρχικό εισόδημα που αναλογεί στον όποιο φόρο..
ίσως και άλλα..

Ευχαριστώ για την απάντηση. Οπότε και εγώ σωστά θα το έκανα μάλλον. Δεν βλέπω τι μπορεί να έκανα λάθος όταν όλα είναι προ-συμπληρωμένα αλλά όταν μπλέκονται χρήματα άλλων σε φοβίζει λίγο. Δεν παίρνω χρήματα εννοείται, αλλά ακόμη και έτσι, δεν θέλω να με βρίζουν μετά ότι εξαιτίας μου πλήρωσαν παραπάνω.


@ imitheos

Το linux είναι πιό εύκολο απ' την φορολογία
Στην φορολογία πρέπει να είσαι διεστραμμένος :)


Σίγουρα. Ίσως να κάνω πολύπλοκα τα απλά αλλά όταν είναι κάτι για την εφορία, φοβάμαι τον ίσκιο μου. Μου έμεινε από παλιές εποχές που, ενώ τα έκανες όλα σωστά, γίνονταν λάθη στα συστήματα και σου ερχόταν, αφού πέθανες, να πληρώσεις φόρους για αυτοκίνητο που πούλησες πριν 10 χρόνια :)

Το κακό είναι, ότι ένεκα υπολογιστή - internet, όλοι οι συγγενείς και όλοι στην πολυκατοικία έρχονται σε εμένα επειδή "οι λογιστές είναι απατεώνες" (όχι δικά μου λεγόμενα για να μην με περιλάβουν οι λογιστές) :p

Iris07
21-10-21, 12:56
Μπλόκο στις εικονικές δωρεές χρηματικών ποσών

Αυξάνεται από 150.000 σε 800.000 ευρώ το αφορολόγητο όριο για γονικές παροχές και για δωρεές προς συγγενείς πρώτης κατηγορίας..
(Από 1η Οκτωβρίου)

https://www.capital.gr/tax/3589859/mploko-stis-eikonikes-dorees-xrimatikon-poson

Επιτέλους μία σωστή κίνηση!!! :oneup:

Manolis_karas
24-10-21, 23:50
Χθες υπέβαλα την Τροποποιητική δήλωση Ε1 για τα εισοδήματα (αναδρομικά συντάξεων) του έτους 2015. Για τα εισοδήματα του έτους 2016 δεν έχει ανοίξει το σύστημα ακόμη.

Iris07
25-10-21, 09:16
Έχει ανοίξει νομίζω..
Πριν μέρες το έκανα.. είχαν αναβάσει το νέο εκκαθαριστικό για 2016.

manoulamou
25-10-21, 12:08
Ο λογιστης μας παντως εκανε την Παρασκευη τροποποιητικη για αναδρομικα του 2018 απο συνταξεις, που πιστωθηκαν μεσα στο 2020...
Νεος επιπλεον φορος 123,23 € χωρις προστιμο!
:whistle:

dimitri_ns
25-10-21, 12:11
Ο λογιστης μας παντως εκανε την Παρασκευη τροποποιητικη για αναδρομικα του 2018 απο συνταξεις, που πιστωθηκαν μεσα στο 2020...
Νεος επιπλεον φορος 123,23 € χωρις προστιμο!
:whistle:

Και πόσα ήταν τα αναδρομικά ?
120 ? :p

Iris07
25-10-21, 14:32
Χαχαχα..

Λογικά αυτά τα αναδρομικά θα αναφέρονταν και στο εκκαθαριστικό του ΙΚΑ..

manoulamou
25-10-21, 16:20
ΟΧΙ ευτυχως :p απλα επειδη ηταν τετραψηφιο - γενναιο ποσο και γι΄αυτο μαλλον θα ξεπερασε το προηγουμενο κλιμακιο φορολογιας...
Με τοσες αλλαγες και πανδημιες μπλεξαμε.

Manolis_karas
25-10-21, 17:55
Εγώ το έτος 2020 πήρα αναδρομικά για το έτος 2015 περίπου 400 και για το έτος 2016 περίπου 300 ευρώ. Για το έτος 2015 εμφανίστηκε στην κεντρική σελίδα των δηλώσεων εισοδήματος η επιλογή "Τροποποιητική δήλωση για αναδρομικά μισθών και συντάξεων" ή περίπου αυτή, ενώ στο έτος 2016 δεν εμφανίζεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.