PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 [108] 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

ekrepali
25-10-21, 20:54
Εγώ το έτος 2020 πήρα αναδρομικά για το έτος 2015 περίπου 400 και για το έτος 2016 περίπου 300 ευρώ. Για το έτος 2015 εμφανίστηκε στην κεντρική σελίδα των δηλώσεων εισοδήματος η επιλογή "Τροποποιητική δήλωση για αναδρομικά μισθών και συντάξεων" ή περίπου αυτή, ενώ στο έτος 2016 δεν εμφανίζεται.

Εγώ για το 2015 (δηλώσεις έτους 2016) και για το 2016 (δηλώσεις έτους 2017) πάτησα Τροποποιητική ---> Δήλωση αναδρομικών Ε1.

https://i.postimg.cc/RJh4D8RV/4.jpg (https://postimg.cc/RJh4D8RV)

Aπ'το καλοκαίρι έχω ξεμπερδέψει.

Για το 2019 (δηλώσεις έτους 2020) ακόμα δεν έχει εμφανιστεί το κουμπί των αναδρομικών. :bless:

thourios
30-10-21, 09:40
Πλήρωσα ΕΝΦΙΑ πριν τρεις μέρες μέσω e-banking. Τσεκάρω πριν λίγο και βλέπω ότι ακόμα υπάρχει η οφειλή.
Ξέρω ότι υπάρχει αυτή η καθυστέρηση αλλά γιατί γίνεται αυτό; Υπολογίζω ότι θα εμφανιστεί την Δευτέρα στο gsis η πληρωμή. Δηλαδή θα μηδενιστεί.
Πέντε μέρες δεν είναι πολύ;

dimitri_ns
30-10-21, 11:59
Πλήρωσα ΕΝΦΙΑ πριν τρεις μέρες μέσω e-banking. Τσεκάρω πριν λίγο και βλέπω ότι ακόμα υπάρχει η οφειλή.
Ξέρω ότι υπάρχει αυτή η καθυστέρηση αλλά γιατί γίνεται αυτό; Υπολογίζω ότι θα εμφανιστεί την Δευτέρα στο gsis η πληρωμή. Δηλαδή θα μηδενιστεί.
Πέντε μέρες δεν είναι πολύ;

ΟΧΙ (επέτειος)
28η Οκτωβρίου

thourios
30-10-21, 20:48
ΟΧΙ (επέτειος)
28η Οκτωβρίου

Ενημερωτικά. Σήμερα Σάββατο το απόγευμα μηδενίστηκε η οφειλή του ΕΝΦΙΑ στην προσωποποιημένη πληροφόρηση. (Alpha bank) Σύνολο τελικά τρεις μέρες.

ekrepali
01-11-21, 14:32
Επιτέλους άνοιξε η τροποποιητική για αναδρομικά 2019

https://i.postimg.cc/ppn0mrZn/1.jpg (https://postimg.cc/ppn0mrZn)

Manolis_karas
01-11-21, 21:08
Άνοιξε και κατέθεσα τροποποιητική για τις συντάξεις του έτους 2016.

marvelx
12-11-21, 19:19
Εχω ξαναρωτησει, δεν θυμαμαι να πηρα απαντηση αλλα ισως και να μην υπηρχε απαντηση(!!!- στην Ελλαδα ζουμε),
αλλα θα ξαναρωτησω:

Στο παλιο περιβαλλον του gsis, ειχε κατι σαν θυριδα μηνυματων.
Που στην ευχη το εχουν βαλει αυτο στο νεο περιβαλλον της myaaade;;;;
Ψαχνω, ψαχνω, δεν μπορω να το βρω με τιποτε!!!!!

sdikr
12-11-21, 19:24
Εχω ξαναρωτησει, δεν θυμαμαι να πηρα απαντηση αλλα ισως και να μην υπηρχε απαντηση(!!!- στην Ελλαδα ζουμε),
αλλα θα ξαναρωτησω:

Στο παλιο περιβαλλον του gsis, ειχε κατι σαν θυριδα μηνυματων.
Που στην ευχη το εχουν βαλει αυτο στο νεο περιβαλλον της myaaade;;;;
Ψαχνω, ψαχνω, δεν μπορω να το βρω με τιποτε!!!!!

Μπα είδα τα μηνύματα σου, δεν έχεις ξαναρωτήσει κάτι τέτοιο

badweed
12-11-21, 19:32
Εχω ξαναρωτησει, δεν θυμαμαι να πηρα απαντηση αλλα ισως και να μην υπηρχε απαντηση(!!!- στην Ελλαδα ζουμε),
αλλα θα ξαναρωτησω:

Στο παλιο περιβαλλον του gsis, ειχε κατι σαν θυριδα μηνυματων.
Που στην ευχη το εχουν βαλει αυτο στο νεο περιβαλλον της myaaade;;;;
Ψαχνω, ψαχνω, δεν μπορω να το βρω με τιποτε!!!!!

πανω δεξια ;

manoulamou
12-11-21, 21:18
Πανω δεξια στο ανθρωπακι με το ονομα μας
Μητρωο και Επικοινωνια
e-Kοινοποιησεις
https://www1.aade.gr/taxisnet/mytaxisnet/protected/inbox.htm

marvelx
13-11-21, 19:04
Πανω δεξια στο ανθρωπακι με το ονομα μας
Μητρωο και Επικοινωνια
e-Kοινοποιησεις
https://www1.aade.gr/taxisnet/mytaxisnet/protected/inbox.htm


πανω δεξια ;


Ευχαριστω!!!

dimitris.taxideytis
20-11-21, 13:32
Αναρτηθηκαν τα τελη κυκλοφοριας 2022
https://aade.gr/mycar

wesker
21-11-21, 20:15
Αναρτηθηκαν τα τελη κυκλοφοριας 2022
https://aade.gr/mycar

Έχουμε ακόμα καιρό να τα πληρώσουμε.

manoulamou
22-11-21, 00:12
ΝΑΙ μεν αλλά και...
Σταϊκούρας: Κανένας νέος φόρος το 2022 (https://www.protothema.gr/economy/article/1183675/staikouras-kanenas-neos-foros-to-2022/)
:p

bang
22-11-21, 20:37
Βλέπω πως στο αφορολόγητο μετράνε τα κοινόχρηστα.
Θα περίμενα πως αφού μεταφέρω χρήματα σε iban εταιρίας κοινοχρήστων θα μετρούσαν στο αφορολόγητο αλλά δεν βλέπω να έχουν μετρηθεί σε κάποια από τις κατηγορίες της alpha bank. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;

minas
22-11-21, 23:45
Βλέπω πως στο αφορολόγητο μετράνε τα κοινόχρηστα.
Θα περίμενα πως αφού μεταφέρω χρήματα σε iban εταιρίας κοινοχρήστων θα μετρούσαν στο αφορολόγητο αλλά δεν βλέπω να έχουν μετρηθεί σε κάποια από τις κατηγορίες της alpha bank. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;

Επιβεβαίωσε με την εταιρεία κοινοχρήστων ότι είναι δηλωμένος ως επαγγελματικός λογαριασμός. Σε κάθε περίπτωση, εσύ μπορείς να τα αθροίσεις στο αντίστοιχο πεδίο της φορολογικής δήλωσης, ακόμη κι αν δεν αθροίζονται αυτόματα από την τράπεζα.

manoulamou
09-12-21, 13:30
Εντελως ΧΑΖΗ απορια.
Καποτε στοκαραμε ειτε αυτουσιες ειτε σε pdf τις αποδειξεις για καποιο χρονικο διαστημα αναλογως και το επαγγελμα μας. Τι ισχυει σημερα και ως προς τα ετη και ιδιως με οσες συναλλαγες γινονται ηλεκτρονικα; Ποσο καιρο πρεπει να τις διατηρουμε πλεον;
Εαν θυμαμαι καλα το χτισιμο αφορολογητου με ηλεκτρονικες συναλλαγες ξεκινησε Ιουλιο του 2016...
:hmm:

ermis333
09-12-21, 13:46
Εντελως ΧΑΖΗ απορια.
Καποτε στοκαραμε ειτε αυτουσιες ειτε σε pdf τις αποδειξεις για καποιο χρονικο διαστημα αναλογως και το επαγγελμα μας. Τι ισχυει σημερα και ως προς τα ετη και ιδιως με οσες συναλλαγες γινονται ηλεκτρονικα; Ποσο καιρο πρεπει να τις διατηρουμε πλεον;
Εαν θυμαμαι καλα το χτισιμο αφορολογητου με ηλεκτρονικες συναλλαγες ξεκινησε Ιουλιο του 2016...
:hmm:

Δε χρειάζεται να κρατάς κάπου τις ηλεκτρονικές συναλλαγές.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-12-21, 18:14
Δε χρειάζεται να κρατάς κάπου τις ηλεκτρονικές συναλλαγές.
Ποτέ μη λες ποτέ στην Ελλάδα, δεν αποκλείεται να μας ζητήσει κάποια στιγμή η εφορία μια 10ετία ηλεκτρονικών συναλλαγών τις οποίες η τράπεζα πλέον δεν σου παρέχει...

manoulamou
09-12-21, 18:59
Φανταστειτε να γυρεψουν απο τους πυροπληκτους
χαρτινες αποδειξεις πριν την καταστροφη του σπιτιου ή/και της επιχειρησης τους!
:evil:

sdikr
09-12-21, 19:07
Φανταστειτε να γυρεψουν απο τους πυροπληκτους
χαρτινες αποδειξεις πριν την καταστροφη του σπιτιου ή/και της επιχειρησης τους!
:evil:

Μην ανησυχείς είναι αποδεκτή δικαιολογία

manoulamou
09-12-21, 20:08
Τελικα για ποσα χρονια πρεπει να στοκαρουμε τις αποδειξεις, περαν οσων χρειαζομαστε ως εγγυηση για καποιες συσκευες;
:hmm:

dimitri_ns
09-12-21, 20:17
Τελικα για ποσα χρονια πρεπει να στοκαρουμε τις αποδειξεις, περαν οσων χρειαζομαστε ως εγγυηση για καποιες συσκευες;
:hmm:

Oσα και τις κλήσεις που δίνει η τροχαία και οι δήμοι. :p
Ελληνίδα είσαι ?

ΥΓ
Πριν 17 χρόνια πήγα στην Πάτρα με το παπάκι, πάρκαρα παράνομα και μου κόψανε κλήση.
Τουλάχιστον έτσι λέει ο Δήμος.

Ιδια πινακίδα, μαύρο Χόντα το παπί, έτσι γράφει η άδεια, ασημί τζιλέρα το σκούτερ, έτσι λέει η κλήση.
Το παπί το πέταξα, ευτυχώς έχω την άδεια.

ΥΓ2
Εφαγα 2 κλήσεις για παράνομο παρκάρισμα.
Ανταλλάξαμε έγγραφα, την μία κλήση μου την σβήσανε, η άλλη εκκρεμεί.

manoulamou
09-12-21, 20:39
ΟΧΙ ειμαι... Ινδιανα - αυτοχθων ιθαγενης γεννημενη σε ιστορικο χωριο πανω στον Ταϋγετο!
:p

minas
09-12-21, 21:20
Ποτέ μη λες ποτέ στην Ελλάδα, δεν αποκλείεται να μας ζητήσει κάποια στιγμή η εφορία μια 10ετία ηλεκτρονικών συναλλαγών τις οποίες η τράπεζα πλέον δεν σου παρέχει...

Το απολύτως μεγαλύτερο που έχει νόημα να κρατάς είναι 5ετία, δεδομένου ότι παλαιότερα παραγράφονται.

Στο συγκεκριμένο ερώτημα αποφεύγω να απαντήσω, γιατί από υπερβολική προσοχή θα έλεγα καμιά τριετία, αλλά βασικά θέλω να πω καθόλου.
Παρεμπιπτόντως, οι τράπεζες μπορούν να δώσουν και παλαιότερο ιστορικό κινήσεων, αλλά το δίνουν επί πληρωμή.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-12-21, 21:55
Το απολύτως μεγαλύτερο που έχει νόημα να κρατάς είναι 5ετία, δεδομένου ότι παλαιότερα παραγράφονται.

Στο συγκεκριμένο ερώτημα αποφεύγω να απαντήσω, γιατί από υπερβολική προσοχή θα έλεγα καμιά τριετία, αλλά βασικά θέλω να πω καθόλου.
Παρεμπιπτόντως, οι τράπεζες μπορούν να δώσουν και παλαιότερο ιστορικό κινήσεων, αλλά το δίνουν επί πληρωμή.
Στην πεθερά μου πάντως ήρθαν αναδρομικά φόροι για συντάξεις απο το 2011 και μετά...

minas
09-12-21, 23:09
Στην πεθερά μου πάντως ήρθαν αναδρομικά φόροι για συντάξεις απο το 2011 και μετά...

Εάν τα αναδρομικά πληρώθηκαν εντός πενταετίας (και αντίστοιχα η υποχρέωση υποβολής τροποποιητικής δήλωσης), οι φόροι τους είναι τρέχοντες.

thourios
09-12-21, 23:41
Κάποιες οφειλές προς το δημόσιο με τελευταίο νομοσχέδιο πριν δυο χρόνια παραγράφονται στα 20 χρόνια

Είχα ανεβάσει το σχετικό ΦΕΚ σε άλλο νήμα. Αν θυμάμαι καλά τοκίζονται και επιβαρύνονται και με πρόσθετα τέλη.

Ένα "θετικό" που γράφει είναι ότι δεν μπορεί να υπερβεί το τελικό ποσό 50 φορές το αρχικό ποσό η ίσως λιγότερο. Παγώνει σε κάποιο σημείο.

Δεν θυμάμαι ακριβώς. Συνέβη με οφειλές τάχα (αχρεωστήτως καταβληθέντα) από συντάξεις του πατέρα μου.

nothing
18-12-21, 16:11
Μιας και βρηκα το thread εδω, αν μπορει καποιος να μου λυσει την απορια μου:
- Τωρα παω να δηλωσω τα αναδρομικα του πατερα μου και για το ΦΕ 2015 που ειχε πληρωσει 180€ τωρα με τα αναδρομικα εμφανιζει ενα χρεωστικο της ταξης των 440€.
- Απο τις βεβαιωσεις του gsis βλεπω πως το φορολογητεο ποσο των αναδρομικων ειναι 1062€.

Ειναι λογικο δηλαδη να υπαρχει 41.4% φορος;
Για να υπαρχει και ενα μετρο του εισοδηματος καθως υπαρχουν και οι κλιμακες μιλαμε για συνολικο ποσο ειδοσηματος προ αναδρομικων κατω απο 20.000

Τελος, φανατζομαι πως το χρεωστικο ποσο που εμφανιζει (θεωρωντας οτι ειναι σωστο) ειναι αυτο που πρεπει να πληρωθει. Σωστα;
'Η μπαινει καπως στο παιχνιδι και το ποσο που ειχε πληρωσει τοτε;

manoulamou
19-12-21, 01:39
Το απολύτως μεγαλύτερο που έχει νόημα να κρατάς είναι 5ετία, δεδομένου ότι παλαιότερα παραγράφονται.
Στο συγκεκριμένο ερώτημα αποφεύγω να απαντήσω, γιατί από υπερβολική προσοχή θα έλεγα καμιά τριετία, αλλά βασικά θέλω να πω καθόλου.
Παρεμπιπτόντως, οι τράπεζες μπορούν να δώσουν και παλαιότερο ιστορικό κινήσεων, αλλά το δίνουν επί πληρωμή.
Τελικα τις κραταμε τις αποδειξεις απο ηλεκτρονικες* συναλλαγες (μετα τον Ιουλιο του 2016) ή τις ξεφορτωνομαστε κι αμα στραβωσει κατι, ζηταμε ιστορικο απο τις τραπεζες;
Ουσιαστικα δηλαδη σουταρουμε ολη την προηγουμενη σαββουρα, αφου συμπληρωθηκε η 5ετια...:twisted:

*με εξαιρεση οσες αφορουν εγγυησεις

imitheos
19-12-21, 10:07
Έκανε κανείς τις δηλώσεις αναδρομικών; Σας εμφάνισε μεγάλο ποσό φόρου;

Είχα να κάνω σε συγγενή μου 2015, 2016, 2019 αλλά το 2019 για κάποιο λόγο δεν μπορώ να το κάνω (δεν υπάρχει κουμπί "τροποποιητική") οπότε υποθέτω ότι δεν άνοιξε ακόμη ή κάτι τέτοιο. Στα 2015 και 2016 λοιπόν, τα ποσά είναι προσυμπληρωμένα και πριν υποβάλλω τις δηλώσεις έλεγξα ότι "ποσό σύνταξης παλαιάς δήλωσης" + "ποσό αναδρομικών εικόνας αποδοχών 2021" == "νέο ποσό σύνταξης" οπότε δεν νομίζω ότι έκανα κάποιο λάθος.

Το έξτρα ποσό, όμως, που βγαίνει για φόρο (αφαιρώντας δηλαδή αυτό που πληρώθηκε τότε) είναι 48% και 36% αντίστοιχα του ποσού που δώθηκε σαν αναδρομικά.

Τόσο μεγάλος φόρος σας βγήκε και εσάς;


- @ imitheos

Το έκανα εγώ..

Νομίζω ότι τα ποσοστά σε εμάς που πληρώσαμε ήταν κάπου 28% και 38% του αρχικού φόρου..

Σίγουρα βέβαια παίζει ρόλο το αρχικό εισόδημα που αναλογεί στον όποιο φόρο..
ίσως και άλλα..


Μιας και βρηκα το thread εδω, αν μπορει καποιος να μου λυσει την απορια μου:
- Τωρα παω να δηλωσω τα αναδρομικα του πατερα μου και για το ΦΕ 2015 που ειχε πληρωσει 180€ τωρα με τα αναδρομικα εμφανιζει ενα χρεωστικο της ταξης των 440€.
- Απο τις βεβαιωσεις του gsis βλεπω πως το φορολογητεο ποσο των αναδρομικων ειναι 1062€.

Ειναι λογικο δηλαδη να υπαρχει 41.4% φορος;
Για να υπαρχει και ενα μετρο του εισοδηματος καθως υπαρχουν και οι κλιμακες μιλαμε για συνολικο ποσο ειδοσηματος προ αναδρομικων κατω απο 20.000

Παραπάνω επικόλλησα ένα παλαιότερο δικό μου μήνυμα καθώς και της Ίριδας που μου απήντησε για να δεις πόσο ήταν ο φόρος στις δικές μας περιπτώσεις.



Τελος, φανατζομαι πως το χρεωστικο ποσο που εμφανιζει (θεωρωντας οτι ειναι σωστο) ειναι αυτο που πρεπει να πληρωθει. Σωστα;
'Η μπαινει καπως στο παιχνιδι και το ποσο που ειχε πληρωσει τοτε;
Στο εκκαθαριστικό έχει δύο γραμμές και θα λένε "Προηγούμενο χρεωστικό: Τόσο" "Νέο χρεωστικό: Τόσο" και μέσα στις οφειλές χωρίς ρύθμιση θα φαίνεται η διαφορά των δύο. Το ποσό δηλαδή προκύπτει συνδυαστικά αλλά αφαιρείται, όπως είναι λογικό, αυτό που είχες πληρώσει τότε.

Manolis_karas
19-12-21, 20:09
Για μεγαλύτερη ακρίβεια κοιτάζουμε τις οφειλές μας στο mytaxis - Προσωποποιημένη πληροφόρηση, όπου εμφανίζονται όλες οι βεβαιωμένες οφειλές προς το Δημόσιο, δήμους, τροχαία, πολεοδομία κλπ, με εντολές πληρωμής και Ταυτότητα Οφειλής.

nothing
19-12-21, 22:54
Παραπάνω επικόλλησα ένα παλαιότερο δικό μου μήνυμα καθώς και της Ίριδας που μου απήντησε για να δεις πόσο ήταν ο φόρος στις δικές μας περιπτώσεις.


Στο εκκαθαριστικό έχει δύο γραμμές και θα λένε "Προηγούμενο χρεωστικό: Τόσο" "Νέο χρεωστικό: Τόσο" και μέσα στις οφειλές χωρίς ρύθμιση θα φαίνεται η διαφορά των δύο. Το ποσό δηλαδή προκύπτει συνδυαστικά αλλά αφαιρείται, όπως είναι λογικό, αυτό που είχες πληρώσει τότε.

Ναι, μετά που το προχώρησα το είδα το αρχικό και νέο οπότε οκ, βγαίνει και πιο λογικό το ποσό. Thanks!

Sebu
20-12-21, 00:04
Ποτέ μη λες ποτέ στην Ελλάδα, δεν αποκλείεται να μας ζητήσει κάποια στιγμή η εφορία μια 10ετία ηλεκτρονικών συναλλαγών τις οποίες η τράπεζα πλέον δεν σου παρέχει...

Εξ οσων θυμαμαι υπαρχει 5ετης παραγραφη. Μετα την 5ετια δλδ δεν μπορει να σου ζητησει κατι. Εκτος και αν διωκεσαι ποινικα για ξεπλυμα χρηματος που θα σου εχει κοινοποιηθει σχετική απόφαση εισαγγελικής Αρχής οπότε πάνε και πιο πίσω. Για το μέσο απλό πολίτη αυτό δεν τον απασχολεί. Το αναφέρω απλά γιατι η φοροδιαφυγή και η εισφοροδιαφυγη θεωρουνται αδικηματα συνδεδεμενα με ξεπλυμα χρηματος και οι περισσοτεροι "ξεπλυματιες" διωκομενοι στις μερες μας ειναι για φορολογικα αδικηματα και παραβασεις και οχι γιατι ειναι ο Μπιν Λαντεν ή χρηματοδοτουν την τρομοκρατια.

- - - Updated - - -


Μιας και βρηκα το thread εδω, αν μπορει καποιος να μου λυσει την απορια μου:
- Τωρα παω να δηλωσω τα αναδρομικα του πατερα μου και για το ΦΕ 2015 που ειχε πληρωσει 180€ τωρα με τα αναδρομικα εμφανιζει ενα χρεωστικο της ταξης των 440€.
- Απο τις βεβαιωσεις του gsis βλεπω πως το φορολογητεο ποσο των αναδρομικων ειναι 1062€.

Ειναι λογικο δηλαδη να υπαρχει 41.4% φορος;
Για να υπαρχει και ενα μετρο του εισοδηματος καθως υπαρχουν και οι κλιμακες μιλαμε για συνολικο ποσο ειδοσηματος προ αναδρομικων κατω απο 20.000

Τελος, φανατζομαι πως το χρεωστικο ποσο που εμφανιζει (θεωρωντας οτι ειναι σωστο) ειναι αυτο που πρεπει να πληρωθει. Σωστα;
'Η μπαινει καπως στο παιχνιδι και το ποσο που ειχε πληρωσει τοτε;

Πρέπει να δεις ποια χρονιά ήταν, σε ποιο κλιμακιο πηγε μαζι με την προσθηκη των αναδρομικών (μπορεί να μετακινήθηκε σε μεγαλύτερο κλιμάκιο με μεγαλύτερο ποσοστο φορου), πρεπει να συνυπολογισεις Εκτακτη Εισφορα και επισης καθε 1.000 φορολογητεο τοτε εχαναν 100 ευρω επιστροφη φορου απο οτι θυμαμαι (απο τη μεγιστη επιστροφη των 2.100 ευρω που επαιρνες). Αρα αμεσως αμεσως απο την επιστροφη φορου εχεις χασει 100 ευρω (δλδ εξτρα φορος) γιατι μπηκαν 1.000 φορολογητεο εισοδημα. Αρα μενουν 340 ευρω και το 2ο κλιμακιο εξ οσων θυμαμαι ηταν 32% (για φορολογητεο απο 25.000 εως 42.000) τοτε και προσθετεις και την εκτακτη εισφορα. Τα νουμερα βγαινουν.

manoulamou
21-12-21, 09:33
Εγω παντως ρωτησα τον φοροτεχνικο μας και μου επιβεβαιωσε οτι δεν χρειαζεται να μαζευω ολη αυτη την χαρτουρα.
Αφου δεν χρωσταω στο δημοσιο ουτε ευρω και την τελευταια 5ετια υπαρχουν μονον ηλεκτρονικες συναλλαγες = αρχειο Εθνικης
πλην των γνωστων αγνωστων πχ ηλεκτρολογος, υδραυλικος, κηπουρος ΑΝΤΕΓΕΙΑ αποδειξεις λοιπον
:whistle:

spiderman
21-12-21, 10:03
Εγω παντως ρωτησα τον φοροτεχνικο μας και μου επιβεβαιωσε οτι δεν χρειαζεται να μαζευω ολη αυτη την χαρτουρα.
Αφου δεν χρωσταω στο δημοσιο ουτε ευρω και την τελευταια 5ετια υπαρχουν μονον ηλεκτρονικες συναλλαγες = αρχειο Εθνικης
πλην των γνωστων αγνωστων πχ ηλεκτρολογος, υδραυλικος, κηπουρος ΑΝΤΕΓΕΙΑ αποδειξεις λοιπον
:whistle:
Πως μπορείς να γνωρίζεις αν χρωστάς;
Απλά βασίζεσαι στη μνήμη σου;
Ή στο τι γράφουν και ξεγράφουν τα κιτάπια του δημοσίου;

Sebu
21-12-21, 10:20
Δυστυχως δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι χρωστας ή δεν χρωστας.
Πχ εχω περιπτωσεις συγγενων που ουδεποτε το Ταμειο τους/ΕΦΚΑ τους ενημερωσε οτι τους δοθηκαν αναδρομικα συνταξεων τα προηγουμενα χρονια (λ.χ. το 2018 για το 2015 ή 2016) μιλαμε για μικρα ποσα βεβαια κατω των 1.000 ευρω, τα οποια κιολας δεν θυμουνται να τα εχουν παρει στους τραπεζικους τους λογαριασμους, και το Taxis τωρα τους εμφανιζει οτι δεν εχουν κανει τροποποιητικη δηλωση το 2016 με βαση λεει στοιχεια αναδρομικων του 2018 και πρεπει να πληρωσουν και φορο και προστιμο εκπροθεσμης δηλωσης 100 ευρω, δλδ χανουν πανω απο τα μισα που υποτιθεται οτι τους δοθηκαν αλλα δεν πηραν ποτε.
Αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας. Πρεπει τωρα ανθρωπος 80 χρονων να κανει τι, προσφυγη ενδικοφανη στην Εφορια του να αποδειξει οτι δεν πηρε ποτε 500 ευρω που ισχυριζεται ο ΕΦΚΑ και να μαζευει extrait τραπεζικων λογαριασμων για να αποδειξει οτι τα λεφτα δεν μπηκαν ποτε στο λογαριασμο του? Μιλαμε για ταλαιπωρια και κοροιδια χωρις τελος για απομαχους ανθρωπους που τους εφαγες συνταξεις και επικουρικα και αντι τουλαχιστον να τους τα δωσεις καθαρα στο χερι τους υποχρεωνεις χρονια μετα να πληρωσουν φορους γιατι ακομα και εκει ψηφοθηρικα ηθελες να φαινεται το ποσο μεγαλο οταν τα "εδινες" τα κλεμμενα αλλα φυσικα κουβεντα για τοκο που τα χρωστας τοσα χρονια (οπως εχει αποφανθει και το ΣτΕ) αλλα κατα τα αλλα ζητας προστιμο εκπροθεσμης υποβολης.

Λαμογια πολιτικοι και απατεωνες δικαστικοι λειτουργοι.

thourios
21-12-21, 14:12
Έτσι ακριβώς

manoulamou
21-12-21, 19:52
Οι αμεσοι εν ζωη συγγενεις μου ειναι μονον... κατιοντες δηλαδη τα μετα βιας εργαζομενα παιδια μου!
Ολοι οι υπολοιποι εχουν πεθανει προ δεκαετιας τουλαχιστον.
Οποτε ναι ξερω τι χρωσταω, μια απλη συνταξιουχα με δυο ακινητα εξ ων στο ενα συγκατοικω με το γιο και εισοδημα εχω απο το 50/50 διαμερισμα με την κορη.
Ουτε ΙΧ ουτε καν μηχανακι υπαρχει. :p
ΥΓ
σιγα μην με βαλουν και... φυλακη επειδη δεν θα καλυψω καποιο τοσοδα χρεος που θα σκασει απο το πουθενα, επειδη δεν θα εχω κρατησει 20 χρονων χαρτουρα ωστε να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας

Manolis_karas
22-12-21, 23:03
Εξ οσων θυμαμαι υπαρχει 5ετης παραγραφη. Μετα την 5ετια δλδ δεν μπορει να σου ζητησει κατι. Εκτος και αν διωκεσαι ποινικα για ξεπλυμα χρηματος που θα σου εχει κοινοποιηθει σχετική απόφαση εισαγγελικής Αρχής οπότε πάνε και πιο πίσω. Για το μέσο απλό πολίτη αυτό δεν τον απασχολεί. Το αναφέρω απλά γιατι η φοροδιαφυγή και η εισφοροδιαφυγη θεωρουνται αδικηματα συνδεδεμενα με ξεπλυμα χρηματος και οι περισσοτεροι "ξεπλυματιες" διωκομενοι στις μερες μας ειναι για φορολογικα αδικηματα και παραβασεις και οχι γιατι ειναι ο Μπιν Λαντεν ή χρηματοδοτουν την τρομοκρατια...
... και εκτός ορισμένες περιπτώσεις (χωρίς να υπάρχει παρανομία) που έχουν ρυθμιστεί με τη νομοθεσία.
Αν έστω 1 ημέρα πριν περάσει η 5ετία κοινοποιηθεί σε πολίτη χρέος η παραγραφή του παρατείνεται πολύ, πριν λίγα χρόνια αρκούσε μόνο η έκδοση βεβαίωσης του χρέους.

manoulamou
23-12-21, 10:45
:hmm:
Απο 1ης Ιουλιου του 2016 η Εφορια δεχεται μονον αποδειξεις απο συναλλαγες που γινονται με ηλεκτρονικο τροπο... ΑΡΑ ... ;;;
:what:

ekrepali
28-12-21, 14:19
Δυστυχως δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι χρωστας ή δεν χρωστας.
Πχ εχω περιπτωσεις συγγενων που ουδεποτε το Ταμειο τους/ΕΦΚΑ τους ενημερωσε οτι τους δοθηκαν αναδρομικα συνταξεων τα προηγουμενα χρονια (λ.χ. το 2018 για το 2015 ή 2016) μιλαμε για μικρα ποσα βεβαια κατω των 1.000 ευρω, τα οποια κιολας δεν θυμουνται να τα εχουν παρει στους τραπεζικους τους λογαριασμους
Kαι φέτος αρκετοί συνταξιούχοι πήρανε αναδρομικά και δεν το γνωρίζουνε, γιατί δε πήρανε τίποτα στην τσέπη λόγω προσωπικής διαφοράς.

marvelx
01-02-22, 21:37
Ρε παιδια, τι διαβαζω παλι εδω;
Για εκεινα τα ρημαδια αναδρομικα που ειχαν παρει οι συνταξιουχοι γονεις μου το 2020, πληρωσαν φορους και μαλιστα 'γερο' ποσο, το 2021.
Μαλιστα. Πρεπει να τους πηραν πισω, και το 30-40% των 'αναδρομικων' που τους ειχαν δωσει! Τοση αλητεία!
:(

Και τωρα εδω παλι αυτο τι ειναι;

Τοκογλυφία σε βάρος των συνταξιούχων
https://www.naftemporiki.gr/story/1827455/tokoglufia-se-baros-ton-suntaksiouxon

Ποιος να πληρωσει και για τι;
Δεν πληρωσαν;

sdikr
01-02-22, 22:11
Ρε παιδια, τι διαβαζω παλι εδω;
Για εκεινα τα ρημαδια αναδρομικα που ειχαν παρει οι συνταξιουχοι γονεις μου το 2020, πληρωσαν φορους και μαλιστα 'γερο' ποσο, το 2021.
Μαλιστα. Πρεπει να τους πηραν πισω, και το 30-40% των 'αναδρομικων' που τους ειχαν δωσει! Τοση αλητεία!
:(

Και τωρα εδω παλι αυτο τι ειναι;

Τοκογλυφία σε βάρος των συνταξιούχων
https://www.naftemporiki.gr/story/1827455/tokoglufia-se-baros-ton-suntaksiouxon

Ποιος να πληρωσει και για τι;
Δεν πληρωσαν;

Οχι μιλάει για αναδρομικά ποιο παλιά του 2015/2017 εκεί δεν είχε γίνει παρακράτηση φόρου στα αναδρομικά όπως θα έπρεπε
Δεν είναι για το 2020 καθώς αυτά είχανε κανονικά παρακράτηση

marvelx
02-02-22, 12:28
Οχι μιλάει για αναδρομικά ποιο παλιά του 2015/2017 εκεί δεν είχε γίνει παρακράτηση φόρου στα αναδρομικά όπως θα έπρεπε
Δεν είναι για το 2020 καθώς αυτά είχανε κανονικά παρακράτηση

Thanks για τον καθησυχασμο!

Basilhs23_
15-02-22, 19:55
Γνωρίζετε αν το απαιτούμενο ηλεκτρονικών αποδείξεων με κάρτα αφορά και τα εισοδήματα από τόκους καταθέσεων και μερίσματα, εισοδήματα που φορολογούνται με ειδικό τρόπο;

ΜΑΡΚ
20-03-22, 22:11
Για σας σε όλους

Έχω μια απορία με το καινούργιο σαιτ τις ΑΑΔΕ και μάλλον χρειάζομαι βοήθεια
Θα ήθελα να βρω ένα τρόπο να δω μια βεβαίωση η ένα πιστοποιητικό πληρωμής φόρου ΕΝΦΙΑ.
Δηλαδή, έχω μια απορία αν έχω πληρώσει η όχι το τελευταίο ΕΝΦΙΑ.
Μέχρι τώρα κάνω το εξής

1ος τρόπος, πηγαίνω στο προφίλ μου ΑΑΔΕ >Οφειλές, Πληρωμές & Επιστροφές > Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης και πληρωμή και εκεί βλέπω στο τέλος

Συνολικό Ποσό Οφειλών εκτός ρύθμισης 0,00 €

ΟΚ, αυτό είναι μια είδους βεβαίωση άλλα δεν είναι ένα πιστοποιητικό πως έχω πληρώσει το τελευταίο ΕΝΦΙΑ, δεν είναι κάποιο αρχείο να μπορώ να τυπώσω

2ος τρόπος, πηγαίνω στο προφίλ μου ΑΑΔΕ > Εφαρμογές > Φορολογικές Υπηρεσίες > Ακίνητα > Δήλωση Ε9 / ΕΝΦΙΑ > Είσοδος στην εφαρμογή > Διαλέγω έτος
και το μονό που μου προτείνει σχετικό είναι «Εκτύπωση εκκαθαριστικού τελευταίας εκκαθάρισης για το έτος 2021 »

Τότε δημιουργείτε ένα έγγραφο επίσημο που με πληροφορεί όντος για ένα ποσό που θα έπρεπε να είχα πληρώσει, άλλα δεν γράφει πουθενά «πληρωμένο» η «εξοφλημένο», γράφει «ΠΟΣΟ ΟΦΕΙΛΗΣ»

Μήπως κάποιος γνωρίζει που μπορώ να βρω αυτό που ψάχνω ;

Ευχάριστο πολύ σε όλους και σε όλες

jkoukos
20-03-22, 23:51
ΑΑΔΕ > Οφειλές, Πληρωμές & Επιστροφές > Στοιχεία Πληρωμών.

apostol70
21-03-22, 02:28
Στο Ε9 μπορείς να βγάλεις πιστοποιητικό μη οφειλής. Σου δείχνει τα τελευταία 5 χρόνια το κακό είναι πως θέλει για κάθε ακίνητο χωριστό πιστοποιητκό

manoulamou
21-03-22, 16:51
Η ΑΑΔΕ ζητα επικαιροποιηση στοιχειων εως και τη Μεγαλη Δευτερα 18 Απριλιου.
Εαν καποιος δεν προλαβει την προθεσμια, δεν μπορει να την πραγματοποιησει αργοτερα?
:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.