PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 [109] 110 111 112 113 114 115 116 117

3lbereth
21-03-22, 16:57
@ΜΑΡΚ:

Πας
ΑΑΔΕ > Ε9 > 2021 > Εκτυπώσεις > Στοιχεία δόσεων ΕΝ.Φ.Ι.Α. και παίρνεις pdf με την ένδειξη "ΕΞΟΦΛΗΣΗ" πλάι σε κάθε δόση
236123

Evelillyp
16-04-22, 17:10
Καλησπερα σε όλους,

Μια γρηγορη (πλην συνθετη) ερωτηση θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας αν καποιος γνωριζει,

Θελω να υποβαλλω τη φορολογικη μου δηλωση 2022, για το 2021 φιλοξενηθηκα 10 μηνες (ΙΑΝ-ΟΚΤ) στο σπιτι του αδερφού μου και το τελευταιο διμηνο ΝΟΕΜ-ΔΕΚ μετακομισα σε αλλη πολη και νοικιασα κατοικια.

Στο πινακα 6 της φορολογικης 2022 εχω συμπληρωσει αυτα τα στοιχεια 10 μηνες φιλοξενια στο ΑΦΜ του αδερφου μου και 2 μηνες ενοικιαση στο αφμ της σπιτονοικοκυρας με αριθμο δηλωσης μισθωτηριου και ενοικιο που πληρωσα για το διμηνο.

Ομως απο το Μαρτιο του 22 εδω και ενα μηνα εχω μετακομισει ξανα (στην ιδια πολη απλα ειχα θεματα με το συγκεκριμένο σπίτι), και εχω κανει μεταβολη στοιχειων της διευθυνσης κατοικιας μου. Δηλαδη στα στοιχεια φορολογουμενου στη φορολογικη δηλωση 2022 φαινεται η κατοικια που διαμενω τωρα (που δεν ειναι η ιδια με τις 2 προηγουμενες του ετους 2021).

Η απορια μου ειναι αν χρειαζεται (και ποια διευθυνση) να συμπληρωσω στο πινακα 5 κυριας κατοικιας. Ποιο πολυ με καιει μη γινει καποιο λαθος διοτι θελω να υφισταται η τωρινη μου κατοικια σαν κυρια, αλλιως δεν επωφελουμαι πχ και της κρατικης επιδοτησης ρευματος (ειχα θεμα τους πρωτους μηνες του 22 γιατι αλλαξε η κρατικη οδηγια και επειδη δεν ειχα κυρια κατοικια στο ονομα μου για τη φορολογικη του 2021 δεν επωφεληθηκα της εκπτωσης παρολο που νοικιαζα σπιτι κανονικα στο ονομα μου.

Ελπιζω να μην κουρασα,

Σας ευχαριστω πολύ.

wesker
16-04-22, 19:08
Καλησπερα σε όλους,

Μια γρηγορη (πλην συνθετη) ερωτηση θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας αν καποιος γνωριζει,

Θελω να υποβαλλω τη φορολογικη μου δηλωση 2022, για το 2021 φιλοξενηθηκα 10 μηνες (ΙΑΝ-ΟΚΤ) στο σπιτι του αδερφού μου και το τελευταιο διμηνο ΝΟΕΜ-ΔΕΚ μετακομισα σε αλλη πολη και νοικιασα κατοικια.

Στο πινακα 6 της φορολογικης 2022 εχω συμπληρωσει αυτα τα στοιχεια 10 μηνες φιλοξενια στο ΑΦΜ του αδερφου μου και 2 μηνες ενοικιαση στο αφμ της σπιτονοικοκυρας με αριθμο δηλωσης μισθωτηριου και ενοικιο που πληρωσα για το διμηνο.

Ομως απο το Μαρτιο του 22 εδω και ενα μηνα εχω μετακομισει ξανα (στην ιδια πολη απλα ειχα θεματα με το συγκεκριμένο σπίτι), και εχω κανει μεταβολη στοιχειων της διευθυνσης κατοικιας μου. Δηλαδη στα στοιχεια φορολογουμενου στη φορολογικη δηλωση 2022 φαινεται η κατοικια που διαμενω τωρα (που δεν ειναι η ιδια με τις 2 προηγουμενες του ετους 2021).

Η απορια μου ειναι αν χρειαζεται (και ποια διευθυνση) να συμπληρωσω στο πινακα 5 κυριας κατοικιας. Ποιο πολυ με καιει μη γινει καποιο λαθος διοτι θελω να υφισταται η τωρινη μου κατοικια σαν κυρια, αλλιως δεν επωφελουμαι πχ και της κρατικης επιδοτησης ρευματος (ειχα θεμα τους πρωτους μηνες του 22 γιατι αλλαξε η κρατικη οδηγια και επειδη δεν ειχα κυρια κατοικια στο ονομα μου για τη φορολογικη του 2021 δεν επωφεληθηκα της εκπτωσης παρολο που νοικιαζα σπιτι κανονικα στο ονομα μου.

Ελπιζω να μην κουρασα,

Σας ευχαριστω πολύ.

Θα απεικονίσεις το πραγματικό γεγονός για το έτος 2021. Κύρια κατοικία με ενοίκιο για τους μήνες που νοικιαζες (Νοέμβριο-Δεκέμβριο)

Evelillyp
17-04-22, 15:03
Σας ευχαριστω!

Manolis_karas
20-04-22, 20:03
Θα απεικονίσεις το πραγματικό γεγονός για το έτος 2021. Κύρια κατοικία με ενοίκιο για τους μήνες που νοικιαζες (Νοέμβριο-Δεκέμβριο)
Αυτό ακριβώς δήλωσα και εγώ πέρυσι:
Δήλωσα στο Ε1, 5.1 κύρια κατοικία τον τελευταίο 1 μήνα(τον Δεκέμβριο) και 1η δευτερεύουσα την αρχική των 11 μηνών (Ιαν-και Νοέμβρ).
Εκτυπώνοντας το Ε1 παρατήρησα ότι ο χαρακτηρισμός των κατοικιών είχε αντιστραφεί.
Με πήραν τηλ από την ΔΟΥ ότι δεν γίνεται να είναι κύρια κατοικία, η κατοικία του 1 μηνός (έστω και αν είναι η τελευταία) και όχι των 11 μηνών. Τους είπα ότι το θέλω για επιδότηση και μόνοι τους μου διόρθωσαν το Ε1, βάζοντας κύρια κατοικία την τελευταία του 1 μηνός και 1η δευτερεύουσα την άλλη των 11 μηνών. Αν θυμάμαι καλά μου είπαν και τους έστειλα και ένα διευκρινιστικό email.

lewton
28-04-22, 11:39
Σε συμφωνία με τη λογίστρια, έκανα ενημέρωση των στοιχείων επικοινωνίας των γονιών μου στο taxis.
Έβαλα στον καθένα τον αριθμό κινητού του. Αλλά ο πατέρας μου δεν έχει δικό του e-mail. Υπάρχει πρόβλημα που έβαλα και στους 2 το e-mail της μητέρας μου;
Ο λόγος που το ρωτάω είναι ότι αφού έβαλα επιτυχώς το e-mail (της μητέρας μου) στο προφίλ του πατέρα μου, μετά πήγα να το βάλω και στην ίδια και δε μου ερχόταν ο κωδικός επαλήθευσης. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις μήπως δεν μπορεί το ίδιο e-mail να είναι σε 2 λογαριασμούς.
Μετά όμως έβαλα επιτυχώς το e-mail στο λογαριασμό της μητέρας μου μέσω του συγχρονισμού με το EΜΕπ. Τελικά έχω πετύχει να βλέπω και στους 2 το ίδιο e-mail ως Προσωπικό e-mail. Να υποθέσω ότι είναι ΟΚ αφού εν τέλει το δέχθηκε;

- - - Updated - - -

Άκυρο, ήρθε το e-mail με τον κωδικό επαλήθευσης μετά από 20 λεπτά, άρα δε νομίζω να είναι πρόβλημα που έβαλα την ίδια διεύθυνση ως e-mail επικοινωνίας και στους δυο.

sdikr
28-04-22, 11:50
Σε συμφωνία με τη λογίστρια, έκανα ενημέρωση των στοιχείων επικοινωνίας των γονιών μου στο taxis.
Έβαλα στον καθένα τον αριθμό κινητού του. Αλλά ο πατέρας μου δεν έχει δικό του e-mail. Υπάρχει πρόβλημα που έβαλα και στους 2 το e-mail της μητέρας μου;
Ο λόγος που το ρωτάω είναι ότι αφού έβαλα επιτυχώς το e-mail (της μητέρας μου) στο προφίλ του πατέρα μου, μετά πήγα να το βάλω και στην ίδια και δε μου ερχόταν ο κωδικός επαλήθευσης. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις μήπως δεν μπορεί το ίδιο e-mail να είναι σε 2 λογαριασμούς.
Μετά όμως έβαλα επιτυχώς το e-mail στο λογαριασμό της μητέρας μου μέσω του συγχρονισμού με το EΜΕπ. Τελικά έχω πετύχει να βλέπω και στους 2 το ίδιο e-mail ως Προσωπικό e-mail. Να υποθέσω ότι είναι ΟΚ αφού εν τέλει το δέχθηκε;

- - - Updated - - -

Άκυρο, ήρθε το e-mail με τον κωδικό επαλήθευσης μετά από 20 λεπτά, άρα δε νομίζω να είναι πρόβλημα που έβαλα την ίδια διεύθυνση ως e-mail επικοινωνίας και στους δυο.

Είναι τώρα και το επίδομα βενζίνης και υπάρχει μια καθυστέρηση

dimitri_ns
28-04-22, 11:53
Σε συμφωνία με τη λογίστρια, έκανα ενημέρωση των στοιχείων επικοινωνίας των γονιών μου στο taxis.
Έβαλα στον καθένα τον αριθμό κινητού του. Αλλά ο πατέρας μου δεν έχει δικό του e-mail. Υπάρχει πρόβλημα που έβαλα και στους 2 το e-mail της μητέρας μου;
Ο λόγος που το ρωτάω είναι ότι αφού έβαλα επιτυχώς το e-mail (της μητέρας μου) στο προφίλ του πατέρα μου, μετά πήγα να το βάλω και στην ίδια και δε μου ερχόταν ο κωδικός επαλήθευσης. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις μήπως δεν μπορεί το ίδιο e-mail να είναι σε 2 λογαριασμούς.
Μετά όμως έβαλα επιτυχώς το e-mail στο λογαριασμό της μητέρας μου μέσω του συγχρονισμού με το EΜΕπ. Τελικά έχω πετύχει να βλέπω και στους 2 το ίδιο e-mail ως Προσωπικό e-mail. Να υποθέσω ότι είναι ΟΚ αφού εν τέλει το δέχθηκε;

- - - Updated - - -

Άκυρο, ήρθε το e-mail με τον κωδικό επαλήθευσης μετά από 20 λεπτά, άρα δε νομίζω να είναι πρόβλημα που έβαλα την ίδια διεύθυνση ως e-mail επικοινωνίας και στους δυο.

Exω το δικό μου email σε 4 στο taxisnet
Την μάνα μου, τις 2 κόρες και εμένα.
Κανένα πρόβλημα
εκτός του όταν μούρχεται mail δεν ξέρω γιατί και για ποιόν είναι :p

lak100
02-05-22, 22:53
παιδια καλησπερα ειμαι ΑΜΕΑ με 80% κινητικη αναπηρια μεχρι περυσι δεν πληρωνα ΕΝΦΙΑ το 2021 ο λογιστης μου δηλωσα τα 0,57 λεπτα απο ετησιους τοκους καταθεσεων με αποτελεσμα αν και δεν πληρωσα φορο εισοδηματος να δημιουργηθει τεκμηριο η οπως αναφερεται ΠΡΟΣΤ. ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΤΙΚ. ΔΑΠΑΝΩΝ και να πληρωσω κανονικα ΕΝΦΙΑ ενω ερχοταν μηδενικος τα τελευταια 4 χρονια. Φετος δεν θα δηλωσω τους τοκους το θεμα ειναι οτι ο ΕΝΦΙΑ θα ερθει πριν γινουν φορολογικες δηλωσεις και εδω υποθετω οτι ο υπολογισμος θα γινει με τις περσινες δηλωσεις. Αν ισχυει αυτο τι μπορω να κανω για να τον γλυτωσω?

sdikr
03-05-22, 00:47
παιδια καλησπερα ειμαι ΑΜΕΑ με 80% κινητικη αναπηρια μεχρι περυσι δεν πληρωνα ΕΝΦΙΑ το 2021 ο λογιστης μου δηλωσα τα 0,57 λεπτα απο ετησιους τοκους καταθεσεων με αποτελεσμα αν και δεν πληρωσα φορο εισοδηματος να δημιουργηθει τεκμηριο η οπως αναφερεται ΠΡΟΣΤ. ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΤΙΚ. ΔΑΠΑΝΩΝ και να πληρωσω κανονικα ΕΝΦΙΑ ενω ερχοταν μηδενικος τα τελευταια 4 χρονια. Φετος δεν θα δηλωσω τους τοκους το θεμα ειναι οτι ο ΕΝΦΙΑ θα ερθει πριν γινουν φορολογικες δηλωσεις και εδω υποθετω οτι ο υπολογισμος θα γινει με τις περσινες δηλωσεις. Αν ισχυει αυτο τι μπορω να κανω για να τον γλυτωσω?

Οι τόκοι δηλώνονται αυτόματα

lak100
03-05-22, 15:25
Οι τόκοι δηλώνονται αυτόματα δεν τους βλεπω καπου συμπληρωμενους

Iris07
03-05-22, 15:31
Πρέπει να πατήσεις πάνω στον σχετικό κωδικό για να σου ανοίξει ένα πινακάκι..
Τώρα εάν δεν τους μεταφέρεις στο κουτάκι δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει μετά..

* Πλέον οι τράπεζες πρέπει να βγάλουν και ένα ειδικό προϊόν με 0,00 τόκους!! :cool:

lak100
03-05-22, 16:42
Πρέπει να πατήσεις πάνω στον σχετικό κωδικό για να σου ανοίξει ένα πινακάκι..
Τώρα εάν δεν τους μεταφέρεις στο κουτάκι δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει μετά..

* Πλέον οι τράπεζες πρέπει να βγάλουν και ένα ειδικό προϊόν με 0,00 τόκους!! :cool:ειμαι διατεθιμενος να το ρισκαρω πραγματικα δηλαδη ειναι εντελως παραλογο ακομα για το παραλογο ελληνικο κρατος απο την εφορια μου ειπαν οτι θα πρεπει να βαλω συνδικαιουχο πραγμα που θα κανω μαλλον αλλα ειναι εντελως παραλογο. τα μονα μου εισοδηματα προερχονται αποκλειστικα απο το ιδιο το κρατος.

ermis333
09-05-22, 08:13
ειμαι διατεθιμενος να το ρισκαρω πραγματικα δηλαδη ειναι εντελως παραλογο ακομα για το παραλογο ελληνικο κρατος απο την εφορια μου ειπαν οτι θα πρεπει να βαλω συνδικαιουχο πραγμα που θα κανω μαλλον αλλα ειναι εντελως παραλογο. τα μονα μου εισοδηματα προερχονται αποκλειστικα απο το ιδιο το κρατος.

Η συμπλήρωση του ποσού του τόκου είναι υποχρεωτική, η αλήθεια είναι πως αρκετοί λογιστές δεν το συμπληρώνουν αν ειναι πολύ μικρό το ποσό.

Όμως δε θα έπρεπε να σου δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα, η συμπλήρωση ακόμα και 0.01 στο κουτάκι των τόκων, απλά σε υποχρεώνει αν έχεις μηδενικά εισοδήματα να υποβάλεις φορολογική δήλωση και απλά σου μπαίνει το τεκμήριο διαβίωσης των 3.000 Ευρώ, που έτσι και αλλιώς ισχύει σε εσένα γιατί υποβάλεις φορολογική δήλωση.

Για απαλλαγή από ΕΝΦΙΑ δεν αρκεί το 80% αναπηρία από μόνο του, χρειάζεται 80% αναπηρία και το σύνολο των ετήσιων οικογενειακών εισοδημάτων να μη ξεπερνά τις 12.000 ευρώ, είτε πραγματικό εισόδημα είτε τεκμαρτό (βάσει τεκμηρίων).

Το ότι το εισόδημα σου προέρχεται αποκλειστικά από το κράτος πάντως δεν λέει και κάτι, γιατί και οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι συνταξιούχοι αποκλειστικά από το κράτος πληρώνονται, αυτό δε σημαίνει πως δεν πληρώνουν ΕΝΦΙΑ :)

lak100
10-05-22, 23:41
Η συμπλήρωση του ποσού του τόκου είναι υποχρεωτική, η αλήθεια είναι πως αρκετοί λογιστές δεν το συμπληρώνουν αν ειναι πολύ μικρό το ποσό.

Όμως δε θα έπρεπε να σου δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα, η συμπλήρωση ακόμα και 0.01 στο κουτάκι των τόκων, απλά σε υποχρεώνει αν έχεις μηδενικά εισοδήματα να υποβάλεις φορολογική δήλωση και απλά σου μπαίνει το τεκμήριο διαβίωσης των 3.000 Ευρώ, που έτσι και αλλιώς ισχύει σε εσένα γιατί υποβάλεις φορολογική δήλωση.

Για απαλλαγή από ΕΝΦΙΑ δεν αρκεί το 80% αναπηρία από μόνο του, χρειάζεται 80% αναπηρία και το σύνολο των ετήσιων οικογενειακών εισοδημάτων να μη ξεπερνά τις 12.000 ευρώ, είτε πραγματικό εισόδημα είτε τεκμαρτό (βάσει τεκμηρίων).

Το ότι το εισόδημα σου προέρχεται αποκλειστικά από το κράτος πάντως δεν λέει και κάτι, γιατί και οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι συνταξιούχοι αποκλειστικά από το κράτος πληρώνονται, αυτό δε σημαίνει πως δεν πληρώνουν ΕΝΦΙΑ :)

το επιδομα που παιρνω (εξωιδτυματικο) εχει κρατησεις και δεν φορολογειται αμεσα. Απο την εφορια μετα απο ερευνα μου ειπαν οτι ο τοκος 0.57 λεοτων μου δημιουργει τεκμηριο για αυτο πληρωνω ΕΝΦΙΑ. Τωρα ειδα οτι και φετος θα πληρωσω ΕΝΦΙΑ. Ελπιζω του χρονου να μην πληρωσω γιατι ειναι σκετη κοροϊδία

edit:εδω η περσινη δηλωση (με τους τραπεζικους τοκους) και η προπερσινη χωρις αυτους237832

thourios
11-05-22, 10:35
Παραμυθατζήδες περί μειώσεων. Λένε ότι υπάρχει έκπτωση αλλά το ποσό που μου έστειλαν είναι το ίδιο το περσινό. Μάλιστα αυξημένο κατά 5 ευρώ.
Δηλαδή ισχύει η προπέρσινη έκπτωση που είχε γίνει. Από 850 ευρώ με είχαν πάει στα 734. Τώρα βλέπω 739 για φέτος. (Όχι σε μένα αλλά στην μητέρα μου. Εγώ δεν έχω τίποτα στο όνομά μου)

ermis333
11-05-22, 10:41
το επιδομα που παιρνω (εξωιδτυματικο) εχει κρατησεις και δεν φορολογειται αμεσα. Απο την εφορια μετα απο ερευνα μου ειπαν οτι ο τοκος 0.57 λεοτων μου δημιουργει τεκμηριο για αυτο πληρωνω ΕΝΦΙΑ. Τωρα ειδα οτι και φετος θα πληρωσω ΕΝΦΙΑ. Ελπιζω του χρονου να μην πληρωσω γιατι ειναι σκετη κοροϊδία

edit:εδω η περσινη δηλωση (με τους τραπεζικους τοκους) και η προπερσινη χωρις αυτους

Έχεις ανεβάσει το ίδιο εκκαθαριστικό του 2020 δύο φορές.

Το μόνο τεκμήριο που επιβάλεται με τους τόκους είναι αυτό του τεκμηρίου διαβίωσης των 3.000 Ευρώ το οποίο το έχεις έτσι και αλλιώς γιατί υποβάλεις υποχρεωτικά φορολογική δήλωση.


2. Η πλήρης απαλλαγή από τον ΕΝΦΙΑ χορηγείται στις οικογένειες που είναι τρίτεκνες ή πολύτεκνες ή περιλαμβάνουν ανάπηρα άτομα κατά ποσοστά 80% και άνω χορηγείται υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

-Το συνολικό ετήσιο καθαρό οικογενειακό εισόδημα του προηγούμενου έτους δεν έχει υπερβεί τις 12.000 ευρώ, προσαυξημένο κατά 1.000 ευρώ για τον ή τη σύζυγο και κάθε εξαρτώμενο μέλος και

-Το σύνολο της επιφάνειας των κτισμάτων στα οποία κατέχουν δικαιώματα πλήρους ή ψιλής κυριότητας ή επικαρπίας ο υπόχρεος υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, η σύζυγος και τα εξαρτώμενα τέκνα της οικογένειάς του δεν υπερβαίνει τα 150 τετραγωνικά μέτρα.


Το συνολικό φορολογητέο εισόδημα προσδιορίζεται από το άθροισμα:

– του καθαρού εισοδήματος, όπως προκύπτει από τα ποσά της δήλωσης ή δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος του οικείου φορολογικού έτους, τα οποία λαμβάνονται υπόψη για τον προσδιορισμό του εισοδήματος,

– όλων των ποσών που απαλλάσσονται από το φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο και

– του ποσού της προστιθέμενης διαφοράς του τεκμηρίου, όπου αυτή εφαρμόζεται.

Το σύνολο της επιφάνειας των κτισμάτων στα οποία κατέχουν δικαιώματα ο υπόχρεος δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, ο ή η σύζυγος και τα εξαρτώμενα τέκνα της οικογένειάς του, λαμβανομένου υπόψη του ποσοστού συνιδιοκτησίας και του είδους του δικαιώματος, δεν υπερβαίνει τα 150 τετραγωνικά και η συνολική αξία της ακίνητης περιουσίας, όπως αυτή προσδιορίζεται για τον υπολογισμό του συμπληρωματικού φόρου, δεν υπερβαίνει το ποσό των 85.000 ευρώ για τον άγαμο, των 150.000 ευρώ για τον έγγαμο (και τον ή τη σύζυγό του ή τη μονογονεϊκή οικογένεια) με ένα εξαρτώμενο τέκνο και των 200.000 ευρώ για τον έγγαμο (τον ή τη σύζυγό του και τα εξαρτώμενα τέκνα τους ή τη μονογονεϊκή οικογένεια) με δύο εξαρτώμενα τέκνα.

Σύμφωνα με το εκκαθαριστικό σου δεν τηρείς τα κριτήρια για πλήρη απαλλαγή ΕΝΦΙΑ

Η κύρια κατοικία σου είναι 240 τμ, τα τεκμήρια που σε βαρύνουν προκύπτουν από την κύρια κατοικία σου και όχι από τα 0.59 τόκους που δήλωσες.....

Το συνολικό σου εισόδημα υπερβαίνει τα 12.000 Ευρώ

237830

Ελπίζω να σε βοήθησα, ξέρω σου έκανα την καρδιά περιβόλι.:oops:

- - - Updated - - -


Παραμυθατζήδες περί μειώσεων. Λένε ότι υπάρχει έκπτωση αλλά το ποσό που μου έστειλαν είναι το ίδιο το περσινό. Μάλιστα αυξημένο κατά 5 ευρώ.
Δηλαδή ισχύει η προπέρσινη έκπτωση που είχε γίνει. Από 850 ευρώ με είχαν πάει στα 734. Τώρα βλέπω 739 για φέτος. (Όχι σε μένα αλλά στην μητέρα μου. Εγώ δεν έχω τίποτα στο όνομά μου)

Θα έχει αυξηθεί η τιμή ζώνης σε σχέση με πέρισυ, μια χαρά μειώσεις υπάρχουν. Για να πληρώνετε 700 Ευρώ ΕΝΦΙΑ, σημαίνει πως έχετε ή αρκετά ακίνητα ή λίγα σε ακριβές περιοχές.

Εγώ από 172 Ευρώ πέρισυ φέτος πληρώνω 131 και αυξήθηκε και η τιμή ζώνης από 1050 σε 1400.

Chingachgook
11-05-22, 10:45
Εγω έχω καμια 10αρια καφέδεςμείωση (~20€) :p

thourios
11-05-22, 11:13
ermis333

Θα έχει αυξηθεί η τιμή ζώνης σε σχέση με πέρισυ, μια χαρά μειώσεις υπάρχουν. Για να πληρώνετε 700 Ευρώ ΕΝΦΙΑ, σημαίνει πως έχετε ή αρκετά ακίνητα ή λίγα σε ακριβές περιοχές.

Εγώ από 172 Ευρώ πέρισυ φέτος πληρώνω 131 και αυξήθηκε και η τιμή ζώνης από 1050 σε 1400.

Δεν είναι ακριβώς έτσι με τα ακίνητα. Φορολογούν μια σύνταξη της μητέρας μου του εξωτερικού και έτσι υπερβαίνει το όριο. Το ποσό της Ελληνικής σύνταξης χηρείας είναι 300 ευρώ. Οπότε για αυτό και ο ΕΝΦΙΑ. Λες και δούλευαν αυτοί στα εργοστάσια της Αυστραλίας. Τα ακίνητα δεν αποφέρουν κανένα έσοδο γιατί είναι ερείπια μη εκμεταλλεύσιμα. Τσοντάρω και εγώ στην κατάσταση αφού ευτυχώς δουλεύω σε μια σύμβαση.

patrickdrd
11-05-22, 11:49
πως ακριβως προκυπτει οτι 80% πληρωνουν λιγοτερο απο περσυ;
το δικο μου, του αδερφου μου, της μανας μ, του συναδελφου μου, ολα περισσοτερο, μας δουλευουν ετσι;
αλλο ενα επικοινωνιακο κολπο;;

εντωμεταξυ νομιζω ουτε εκπτωση εχουμε για εφαπαξ πληρωμη;
νομιζω ειχε περσυ

μαλλον λαθος, στον φορο εισοδηματος ειχε εκπτωση για εφαπαξ πληρωμη

lak100
11-05-22, 11:58
Έχεις ανεβάσει το ίδιο εκκαθαριστικό του 2020 δύο φορές.

Το μόνο τεκμήριο που επιβάλεται με τους τόκους είναι αυτό του τεκμηρίου διαβίωσης των 3.000 Ευρώ το οποίο το έχεις έτσι και αλλιώς γιατί υποβάλεις υποχρεωτικά φορολογική δήλωση.





Σύμφωνα με το εκκαθαριστικό σου δεν τηρείς τα κριτήρια για πλήρη απαλλαγή ΕΝΦΙΑ

Η κύρια κατοικία σου είναι 240 τμ, τα τεκμήρια που σε βαρύνουν προκύπτουν από την κύρια κατοικία σου και όχι από τα 0.59 τόκους που δήλωσες.....

Το συνολικό σου εισόδημα υπερβαίνει τα 12.000 Ευρώ

237830

Ελπίζω να σε βοήθησα, ξέρω σου έκανα την καρδιά περιβόλι.:oops:

- - - Updated - - -



Θα έχει αυξηθεί η τιμή ζώνης σε σχέση με πέρισυ, μια χαρά μειώσεις υπάρχουν. Για να πληρώνετε 700 Ευρώ ΕΝΦΙΑ, σημαίνει πως έχετε ή αρκετά ακίνητα ή λίγα σε ακριβές περιοχές.

Εγώ από 172 Ευρώ πέρισυ φέτος πληρώνω 131 και αυξήθηκε και η τιμή ζώνης από 1050 σε 1400.το σπιτι ειναι εξαδιεραιτου με τον αδερφο μου αρα εχω ΤΑ 120 προηγουμενα ετη για την δε πληρωνα ΕΝΦΙΑ? εχω διορθωσει το αρχικο ποστ κανε ενα κοπο αν θες να δεις την διαφορα στο εκκαθαριστικο. Ολα αυτα τα χρονια δηλωνω τα ιδια πραγματα η μονη διαφορα ηταν οι τοκοι περυσι

sdikr
11-05-22, 12:05
το σπιτι ειναι εξαδιεραιτου με τον αδερφο μου αρα εχω ΤΑ 120 προηγουμενα ετη για την δε πληρωνα ΕΝΦΙΑ? εχω διορθωσει το αρχικο ποστ κανε ενα κοπο αν θες να δεις την διαφορα στο εκκαθαριστικο. Ολα αυτα τα χρονια δηλωνω τα ιδια πραγματα η μονη διαφορα ηταν οι τοκοι περυσι

Στο 2019 έχεις δηλώσει στο 213 (ποσοστό συνιδιοκτησίας 25) στο 2020 έχεις δηλώσει 50

Ακόμα στην μία έχεις φορολογήσιμο εισόδημα όπως λέει ~9000 στην άλλη έχεις ~14000

thourios
11-05-22, 12:24
πως ακριβως προκυπτει οτι 80% πληρωνουν λιγοτερο απο περσυ;
το δικο μου, του αδερφου μου, της μανας μ, του συναδελφου μου, ολα περισσοτερο, μας δουλευουν ετσι;
αλλο ενα επικοινωνιακο κολπο;;



Έτσι ακριβώς. Από ΠΕΡΣΙ δεν υπάρχει μείωση. Αν και εγώ το περίμενα αλλά βγαίνουν και παραμυθιάζουν τον κόσμο. Τα ίδια ήταν και πέρσι και κάτι περισσότερο στην δικιά μας περίπτωση.
Η μείωση είναι από προγενέστερο έτος.
https://i.postimg.cc/7YK3xkDC/enfia-2022.jpg (https://postimages.org/)

lak100
11-05-22, 12:48
Στο 2019 έχεις δηλώσει στο 213 (ποσοστό συνιδιοκτησίας 25) στο 2020 έχεις δηλώσει 50

Ακόμα στην μία έχεις φορολογήσιμο εισόδημα όπως λέει ~9000 στην άλλη έχεις ~14000

το 14.000 προκυπτε λογω τεκμηριων απο τους τοκους και το 50% του σπιτιου δεν ειναι 120 τετραγωνικα?

ermis333
11-05-22, 13:55
το 14.000 προκυπτε λογω τεκμηριων απο τους τοκους και το 50% του σπιτιου δεν ειναι 120 τετραγωνικα?

50% συνιδιοκτησία σε ακίνητο 240 τετραγωνικά σε περιοχή ζώνης έως 2.800 Ευρώ έχει τεκμήριο 22.600 Ευρώ χ0,5 (50% συνιδιοκτησία) = 11300 + 3000 Ευρώ τεκμήριο διαβίωσης = 14.300 συνολικά τεκμήρια > 8825 άρα το εισόδημά σου είναι πλέον πάνω από 14.000 > 12.000 για την απαλλαγή ΕΝΦΙΑ

Το 2019 με τα σημερινά τεκμήρια, 22.600 χ 0,25 = 5650 + 3000 τεκμήριο διαβίωσης, τεκμήρια = 8.650 ήταν και κάτω από τα εισόδημα των 9.000 και γι αυτό δεν αναφέρεται καν στο εκκαθαριστικό και κάτω από τις 12.000 για την απαλλαγή από ΕΝΦΙΑ

Δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο το ποσό των τόκων που έχασες την απαλλαγή του ΕΝΦΙΑ.

Πραγματικά τόσο ανίδεοι είναι στην εφορία, που αντί να δούν την αλλαγή στο ποσοστό συνιδιοκτησίας στην κύρια κατοικία, έκαναν και "έρευνα" και σου είπαν ότι φταίνε τα 0.59 σε τόκους;

- - - Updated - - -




Έτσι ακριβώς. Από ΠΕΡΣΙ δεν υπάρχει μείωση. Αν και εγώ το περίμενα αλλά βγαίνουν και παραμυθιάζουν τον κόσμο. Τα ίδια ήταν και πέρσι και κάτι περισσότερο στην δικιά μας περίπτωση.
Η μείωση είναι από προγενέστερο έτος.
https://i.postimg.cc/7YK3xkDC/enfia-2022.jpg (https://postimages.org/)

Κανένας δεν παραμυθιάζει τον κόσμο, οι περισσότερες εκπτώσεις στο ΕΝΦΙΑ έχουν γίνει στον κόσμο με περιουσία με αντικειμενική αξία έως 150.000Ε, εσύ είσαι κοντά στις 270.000€

sdikr
11-05-22, 14:32
το 14.000 προκυπτε λογω τεκμηριων απο τους τοκους και το 50% του σπιτιου δεν ειναι 120 τετραγωνικα?

Ναι το 2019 είχες δηλώσει 25% που είναι λάθος και δυστυχώς κάποια στιγμή θα το βρούνε και θα σου ζητήσουν να πληρώσεις ΕΝΦΙΑ και για τα προηγούμενα χρόνια

jkoukos
11-05-22, 14:37
Μην το προχωράς εκεί. Δεν ξέρεις αν είναι λάθος το ποσοστό διότι για παράδειγμα έγινε μεταβίβαση του άλλου 25%.

sdikr
11-05-22, 14:43
Μην το προχωράς εκεί. Δεν ξέρεις αν είναι λάθος το ποσοστό διότι για παράδειγμα έγινε μεταβίβαση του άλλου 25%.

Μα λέει πιο πίσω οτι δεν έχει αλλάξει κάτι.

Απο αυτό πιάνομαι και το αναφέρω, αν όντως ήταν 25 και τώρα άλλαξε σε 50 τότε δεν θα έχει κάποιο θέμα

jkoukos
11-05-22, 14:49
Ναι, για τα 2 τελευταία χρόνια. Ωστόσο η εκκαθάριση του 2020 έγινε με δεδομένα του 2019, δηλαδή 3 χρόνια πριν.
Πιθανόν να μη τα ξέρει αυτά και όντως να έγινε τότε μεταβίβαση. Εξάλλου τα δεδομένα μεταφέρονται αυτόματα στην επόμενη δήλωση κάθε χρονιά και μόνο με τροποποίηση γίνονται αλλαγές, εκτός αν πάρουμε ως δεδομένο ότι έγινε σκοπίμως.

thourios
11-05-22, 14:53
50% συνιδιοκτησία σε ακίνητο 240 τετραγωνικά σε περιοχή ζώνης έως 2.800 Ευρώ έχει τεκμήριο 22.600 Ευρώ χ0,5 (50% συνιδιοκτησία) = 11300 + 3000 Ευρώ τεκμήριο διαβίωσης = 14.300 συνολικά τεκμήρια > 8825 άρα το εισόδημά σου είναι πλέον πάνω από 14.000 > 12.000 για την απαλλαγή ΕΝΦΙΑ

Το 2019 με τα σημερινά τεκμήρια, 22.600 χ 0,25 = 5650 + 3000 τεκμήριο διαβίωσης, τεκμήρια = 8.650 ήταν και κάτω από τα εισόδημα των 9.000 και γι αυτό δεν αναφέρεται καν στο εκκαθαριστικό και κάτω από τις 12.000 για την απαλλαγή από ΕΝΦΙΑ

Δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο το ποσό των τόκων που έχασες την απαλλαγή του ΕΝΦΙΑ.

Πραγματικά τόσο ανίδεοι είναι στην εφορία, που αντί να δούν την αλλαγή στο ποσοστό συνιδιοκτησίας στην κύρια κατοικία, έκαναν και "έρευνα" και σου είπαν ότι φταίνε τα 0.59 σε τόκους;

- - - Updated - - -



Κανένας δεν παραμυθιάζει τον κόσμο, οι περισσότερες εκπτώσεις στο ΕΝΦΙΑ έχουν γίνει στον κόσμο με περιουσία με αντικειμενική αξία έως 150.000Ε, εσύ είσαι κοντά στις 270.000€

Το γνωρίζει πολύ καλά αλλά αυτή η έκπτωση που γράφει τι είναι; Δεν περίμενα έκπτωση εννοείται Μας δουλεύουν κανονικά. Να λέμε ευχαριστώ σε έναν φόρο απάτη

jkoukos
11-05-22, 15:12
Έκπτωση 15% για περιουσία από 250-300 χιλιάδες ευρώ.

imitheos
11-05-22, 15:57
Καλησπέρα.

Ρε παιδιά γιατί πάντα το ποσό που είναι προσυμπληρωμένο για "δαπάνες αγοράς" είναι πολύ μικρότερο από το πραγματικό; Πέρυσι δεν ήταν πολύ μικρότερο (και δεν ασχολήθηκα και έβαλα αυτό που έδωσαν) αλλά φέτος είναι πολύ μικρότερο.

Μου εμφανίζει 449€ αγορές ενώ εγώ (μόνο αγορά με κάρτα φυσικά και όχι μετρητά) τα βγάζω γύρο στα 1200€. Αυτό που μου βγάζουν αυτοί, εγώ το βγάζω και μόνο να αθροίσω το μανάβικο - μπακάλικο της γειτονιάς είναι και άλλο τόσο αν αθροίσω τα σούπερ μάρκετ.

sdikr
11-05-22, 16:00
Καλησπέρα.

Ρε παιδιά γιατί πάντα το ποσό που είναι προσυμπληρωμένο για "δαπάνες αγοράς" είναι πολύ μικρότερο από το πραγματικό; Πέρυσι δεν ήταν πολύ μικρότερο (και δεν ασχολήθηκα και έβαλα αυτό που έδωσαν) αλλά φέτος είναι πολύ μικρότερο.

Μου εμφανίζει 449€ αγορές ενώ εγώ (μόνο αγορά με κάρτα φυσικά και όχι μετρητά) τα βγάζω γύρο στα 1200€. Αυτό που μου βγάζουν αυτοί, εγώ το βγάζω και μόνο να αθροίσω το μανάβικο - μπακάλικο της γειτονιάς είναι και άλλο τόσο αν αθροίσω τα σούπερ μάρκετ.

Δεν περνάνε όλα τα έξοδα για την έκπτωση φόρου

imitheos
11-05-22, 16:45
Δεν περνάνε όλα τα έξοδα για την έκπτωση φόρου

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρω ότι δεν μετράνε όλα τα έξοδα αλλά νόμιζα ότι πηγαίνει με την κατηγορία. Πχ αν υποθέσουμε ότι οι αγορές αγαθών από σούπερ μάρκετ μετράνε, τότε όλες οι αποδείξεις σε σούπερ μάρκετ μετράνε. Δεν είναι σωστό αυτό;

Αν ναι, τότε μόνο από σούπερ μάρκετ έχω 500κάτι ευρώ αποδείξεις.

sdikr
11-05-22, 16:51
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρω ότι δεν μετράνε όλα τα έξοδα αλλά νόμιζα ότι πηγαίνει με την κατηγορία. Πχ αν υποθέσουμε ότι οι αγορές αγαθών από σούπερ μάρκετ μετράνε, τότε όλες οι αποδείξεις σε σούπερ μάρκετ μετράνε. Δεν είναι σωστό αυτό;

Αν ναι, τότε μόνο από σούπερ μάρκετ έχω 500κάτι ευρώ αποδείξεις.

Οι ελληνικές τράπεζες δίνουν πληροφόρηση μέσω του webbanking για τις συναλλαγές, εκεί τι σου λέει για την κάρτα σου;

imitheos
11-05-22, 17:14
Οι ελληνικές τράπεζες δίνουν πληροφόρηση μέσω του webbanking για τις συναλλαγές, εκεί τι σου λέει για την κάρτα σου;

Όταν έβαλα να δω τις κινήσεις της κάρτας για το 2021, είχα τις ίδιες κινήσεις που έχω σημειωμένες και εγώ. Αρχικά πάτησα εκεί που λέει "αφορολόγητο" με την εντύπωση ότι θα μου εμφανίσει τις κινήσεις που έδωσαν στην ααδε, αλλά μου έβγαζε κάτι "null τάδε" και δεν έπαιζε σωστά :)

thourios
12-05-22, 10:44
Οι νάρκες και τα δώρα του νέου ΕΝΦΙΑ-παραδείγματα (https://www.capital.gr/agora-akiniton/3633621/oi-narkes-kai-ta-dora-tou-neou-enfia-paradeigmata)

stratus
13-05-22, 10:34
Εγω παντως ειμαι 500 ευρω σχεδον κατω απο περυσι.

dimyok
13-05-22, 15:16
100 ευρω πανω απο ΕΝΦΙΑ αφου ανεβασανε αντικειμενική αξία περιοχης .... Φοβερη εκπτωση ευχαριστουμε ...

imitheos
15-05-22, 15:42
Οι ελληνικές τράπεζες δίνουν πληροφόρηση μέσω του webbanking για τις συναλλαγές, εκεί τι σου λέει για την κάρτα σου;


Όταν έβαλα να δω τις κινήσεις της κάρτας για το 2021, είχα τις ίδιες κινήσεις που έχω σημειωμένες και εγώ. Αρχικά πάτησα εκεί που λέει "αφορολόγητο" με την εντύπωση ότι θα μου εμφανίσει τις κινήσεις που έδωσαν στην ααδε, αλλά μου έβγαζε κάτι "null τάδε" και δεν έπαιζε σωστά :)

Μάλλον είχε πρόβλημα τις προάλλες το ebanking της εθνικής και δεν έπαιζε το αφορολόγητο. Σήμερα έπαιξε και είδα τις κινήσεις.

Γράφω μήπως έχει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα, το ποσό που έστειλε η Εθνική στην ΑΑΔΕ είναι μόνο οι κινήσεις που έκανα μέσω e-banking (πληρωμές λογαριασμών ΔΕΗ, ΟΤΕ, κοινοχρήστων, κτλ) και καμμία κίνηση από την χρεωστική κάρτα :). Οπότε θα κάνω override το ποσό στην φορολογική δήλωση και θα βάλω κανονικά το ποσό των αγορών που έκανα και ο θεός βοηθός. Ελπίζω να μην τρέχω για ελέγχους.

manoulamou
16-05-22, 11:05
:hmm:
Εννοεις οτι ΔΕΝ περιλαμβανονται οσες εγιναν με φυσικη παρουσια σε καποιο καταστημα με χρηση της χρεωστικης? (ο,τι κι αν συμβαινει τουλαχιστον οι δικες μου ειναι ελαχιστες)
Παντως στην εφαρμογη που διαθετει το ibank, εμενα εμφανιζονται κανονικα ολες αυτες οι συναλλαγες για το 2021...
:hmm:
Επειδη πολλα λαθη γινονται τοσο απο δημοσιους οργανισμους οσο και απο ιδιωτες καθως επισης και παραληψεις / καθυστερησεις καταχωρησεων, εγω προτιμω να κανω την δηλωση μου, οσο το δυνατον πιο αργα.

- - - Updated - - -

Επικοινωνησες με την Εθνικη, εχουν καποια εξηγηση, μηπως ηταν ενα προσωρινο BUG και το διορθωσαν αργοτερα?

imitheos
16-05-22, 14:48
:hmm:
Εννοεις οτι ΔΕΝ περιλαμβανονται οσες εγιναν με φυσικη παρουσια σε καποιο καταστημα με χρηση της χρεωστικης? (ο,τι κι αν συμβαινει τουλαχιστον οι δικες μου ειναι ελαχιστες)
Παντως στην εφαρμογη που διαθετει το ibank, εμενα εμφανιζονται κανονικα ολες αυτες οι συναλλαγες για το 2021...
:hmm:

Αν λες εμένα, ναι δεν περιλαμβάνετα καμμία από τις κινήσεις της χρεωστικής (ανεξάρτητα από το αν ήταν με φυσική παρουσία ή μέσω internet). Ή είναι λάθος ή επειδή είναι προπληρωμένη (είναι κάρτα κεα) μήπως δεν συμπεριλαμβάνονται αυτές. Δεν ξέρω γιατί.



Επειδη πολλα λαθη γινονται τοσο απο δημοσιους οργανισμους οσο και απο ιδιωτες καθως επισης και παραληψεις / καθυστερησεις καταχωρησεων, εγω προτιμω να κανω την δηλωση μου, οσο το δυνατον πιο αργα.

- - - Updated - - -

Επικοινωνησες με την Εθνικη, εχουν καποια εξηγηση, μηπως ηταν ενα προσωρινο BUG και το διορθωσαν αργοτερα?

Δεν πήρα τηλ την εθνική γιατί δεν νομίζω να βγάλω άκρη. Κάθε χρόνο ρωτάω εδώ όταν έχω κάποια απορία γιατί την εφορία την έχω πάρει από φόβο :) λόγω κακών εμπειριών του παρελθόντος. Αυτό που με φοβίζει είναι ότι τυχόν λάθος δεν φαίνεται αμέσως αλλά μπορεί να σου έρθει μετά από 15 χρόνια.

Άθροισα τις αποδείξεις από super market και λοιπές αγορές και θα τις περάσω τώρα χειροκίνητα στον κωδικό και ο θεός βοηθός.

minas
16-05-22, 15:19
Αν λες εμένα, ναι δεν περιλαμβάνετα καμμία από τις κινήσεις της χρεωστικής (ανεξάρτητα από το αν ήταν με φυσική παρουσία ή μέσω internet). Ή είναι λάθος ή επειδή είναι προπληρωμένη (είναι κάρτα κεα) μήπως δεν συμπεριλαμβάνονται αυτές. Δεν ξέρω γιατί.



Δεν πήρα τηλ την εθνική γιατί δεν νομίζω να βγάλω άκρη. Κάθε χρόνο ρωτάω εδώ όταν έχω κάποια απορία γιατί την εφορία την έχω πάρει από φόβο :) λόγω κακών εμπειριών του παρελθόντος. Αυτό που με φοβίζει είναι ότι τυχόν λάθος δεν φαίνεται αμέσως αλλά μπορεί να σου έρθει μετά από 15 χρόνια.

Άθροισα τις αποδείξεις από super market και λοιπές αγορές και θα τις περάσω τώρα χειροκίνητα στον κωδικό και ο θεός βοηθός.

Μετά από 15 χρόνια δεν είναι πρόβλημα, γιατί παραγράφονται :)

stratus
17-05-22, 22:21
Ειχα συμβόλαιο με κάποιον, του οποίου το ενοίκιο το έδινε το κράτος λόγω covid και προφανώς από αυτόν δεν πήρα κάτι.Αυτο θα το δηλώσω με τον αριθμό συμβολαίου και πόσο ενοικίου μηδέν η δεν το βάζω καθολου;

Manolis_karas
20-05-22, 21:52
Πέρυσι έπρεπε να συμπληρώσεις όλα τα στοιχεία που ζητά το Ε2, εκτός το μηνιαίο μίσθωμα και στη στήλη 13 στην ομάδα "ΑΚΑΘΆΡΙΣΤΟ ΕΙΣΌΔΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΊ ΣΤΟΝ ΥΠΌΧΡΕΟ" το ποσό που έχεις εισπράξει εσύ από τον ενοικιαστή, το ποσό αυτό το βάζεις και στο ανάλογο πεδίο του Ε1.
Φέτος δεν ξέρω τι προβλέπεται. Ψάξε στο Google (λογιστικά site) θα γίνουν αρκετές σχετικές δημοσιεύσεις ή ρώτα λογιστή αν βιάζεσαι. Όταν συμπληρώσω τη δήλωση μου θα σε πληροφορήσω, αλλά θα καθυστερήσω αρκετά.
Τα παραπάνω ισχύουν μόνο όταν έχεις υποβάλει σωστά όλες τις δηλώσεις covid ενοικίου και τις έχει αποδεχθεί ο ενοικιαστής, κάτι το οποίο πρέπει να έχει γίνει, αφού πληρώνει το ενοίκιο το κράτος.

Manolis_karas
29-05-22, 20:15
Σύμφωνα με ανακοίνωση που αναρτήθηκε στο site της ΑΑΔΕ, τέθηκε σε λειτουργία η εφαρμογή για τις τροποποιητικές δηλώσεις φυσικών προσώπων.

thourios
01-06-22, 12:43
Γνωρίζουμε αν η πληρωμή ΕΝΦΙΑ μέσω IRIS έχει προμήθεια. Πλήρωσα μέσω webanking και βλέπω ότι ακόμα υπάρχει η οφειλή στην προσωποποιημένη ενημέρωση. Μάλιστα με επιβάρυνση σήμερα.
Πλήρωσα πριν 2 ημέρες. Ξέρω ότι δεν εμφανίζεται άμεσα η πληρωμή αλλά αυτό το θεωρώ απαράδεκτο.
Εννοείται ότι και ο ΕΝΦΙΑ είναι απαράδεκτος. :p

sdikr
01-06-22, 12:50
Γνωρίζουμε αν η πληρωμή ΕΝΦΙΑ μέσω IRIS έχει προμήθεια. Πλήρωσα μέσω webanking και βλέπω ότι ακόμα υπάρχει η οφειλή στην προσωποποιημένη ενημέρωση. Μάλιστα με επιβάρυνση σήμερα.
Πλήρωσα πριν 2 ημέρες. Ξέρω ότι δεν εμφανίζεται άμεσα η πληρωμή αλλά αυτό το θεωρώ απαράδεκτο.
Εννοείται ότι και ο ΕΝΦΙΑ είναι απαράδεκτος. :p

Με μεταφορά κλπ όταν το κάνεις υπάρχει περίπτωση να υπάρξει επιβάρυνση, αλλά την αφαιρούν καθώς μετράει η ημερομηνία που το στέλνει η τράπεζα

thourios
01-06-22, 18:31
Φάνηκε η πληρωμή σήμερα. Την επόμενη φορά θα την κάνω με IRIS. Θέλω να την βλέπω αμέσως

lak100
03-06-22, 14:48
παιδια μια ερωτηση εχω 80% αναπηρια και και το 50% ενος σπιτιου 240 τ.μ. εξαδιαιρετου. Στην φορολογικη δηλωση φαινεται οτι φιλοξενω τους γονεις μου που εχουν εσοδα απο επιχειρηση. Μηπως γι αυτο πληρωνω ενφια? επειδη οι γονεις μου ανεβαζουν το οικογενειακο εισοδημα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.