PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 [110] 111 112 113 114 115 116 117

sdikr
03-06-22, 14:53
παιδια μια ερωτηση εχω 80% αναπηρια και και το 50% ενος σπιτιου 240 τ.μ. εξαδιαιρετου. Στην φορολογικη δηλωση φαινεται οτι φιλοξενω τους γονεις μου που εχουν εσοδα απο επιχειρηση. Μηπως γι αυτο πληρωνω ενφια? επειδη οι γονεις μου ανεβαζουν το οικογενειακο εισοδημα?

Σου έχουμε απαντήσει πιο πίσω γιατί.

lak100
03-06-22, 14:54
Σου έχουμε απαντήσει πιο πίσω γιατί. σορρυ τωρα το πηρα χαμπαρι

aleex
28-06-22, 15:16
Επειδή έχουν γίνει αλλαγές στις αντικειμενικές αξίες ακινήτων, ισχύουν αυτά που γράφει ο λογαριασμός της ΔΕΗ, ή πρέπει να ψάξω αλλού?

Τελικά βρήκα αυτές τις τιμές (https://maps.gsis.gr/valuemaps/) που φαντάζομαι είναι και οι πιο επίσημες!

Δεν είναι! Το εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ, μου δείχνει μεγαλύτερη αξία ακινήτων φέτος από πέρσι, αλλά ο επίσημος χάρτης στο παραπάνω link, δε μου δείχνει αλλαγή στην τιμή ζώνης. :hmm:

aleex
02-07-22, 01:39
Σχετικά με το forex trading, η αγορά συναλλάγματος δε θεωρείται τεκμήριο που μπαίνει στον 743 του ε1. Σωστά?

slalom
02-07-22, 19:06
Ξερει κανεις απο αγροτικες επιδοτησεις στο Ε3?

8anos
02-07-22, 23:08
Ξερει κανεις απο αγροτικες επιδοτησεις στο Ε3?

Να ρωτήσουμε τον Κυριάκο :lol:

Manolis_karas
03-07-22, 19:38
Πριν 2 χρόνια συμπλήρωνα Ε3, αν δεν βρεις άκρη ρώτα τι θέλεις.
... και δεν είμαι ο Κυριάκος. :whistle:

jkoukos
03-07-22, 20:54
Ξερει κανεις απο αγροτικες επιδοτησεις στο Ε3?
Τι θέλεις ακριβώς; Μέχρι 2 χρόνια πριν το συμπλήρωνα ο ίδιος αλλά ήταν απλό.
Έκτοτε ανοίχτηκαν βιβλία και τα φτιάχνει λογιστής, άλλα μπορώ να ρίξω μάτια τι και που δηλώνονται.

Manolis_karas
14-07-22, 16:57
1. Σχετικά με τη δήλωση στο Ε1 των δαπανών στο πίνακα 7, στους κωδικούς 049-050 οι οδηγίες της ΑΑΔΕ γράφουν <<σε ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) του πραγματικού εισοδήματος, που προέρχεται από μισθωτή εργασία και συντάξεις, ...>>.
Αν το μόνο εισόδημα κάποιου προέρχεται από συντάξεις, ποίο είναι το Πραγματικό εισόδημα του το ακαθάριστο, το φορολογητέο, το εισόδημα που κατατίθεται στην Τράπεζα;

2. Οι πάνω των 70 ετών δηλώνουν στο Ε1 στον Πίνακα 2, στους κωδικούς 023-024 ότι απαλλάσσονται από την πραγματοποίηση δαπανών με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής γιατί έχουν συμπληρώσει το εβδομηκοστό (70ό) έτος της ηλικίας τους δηλαδή έχουν γεννηθεί έως και την 31.12.1951.
Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κωδικός στον οποίο δηλώνονται οι δαπάνες οι πληρωμένες με φυσικό χρήμα;

Michael30
23-07-22, 14:12
1. Σχετικά με τη δήλωση στο Ε1 των δαπανών στο πίνακα 7, στους κωδικούς 049-050 οι οδηγίες της ΑΑΔΕ γράφουν <<σε ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) του πραγματικού εισοδήματος, που προέρχεται από μισθωτή εργασία και συντάξεις, ...>>.
Αν το μόνο εισόδημα κάποιου προέρχεται από συντάξεις, ποίο είναι το Πραγματικό εισόδημα του το ακαθάριστο, το φορολογητέο, το εισόδημα που κατατίθεται στην Τράπεζα;

2. Οι πάνω των 70 ετών δηλώνουν στο Ε1 στον Πίνακα 2, στους κωδικούς 023-024 ότι απαλλάσσονται από την πραγματοποίηση δαπανών με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής γιατί έχουν συμπληρώσει το εβδομηκοστό (70ό) έτος της ηλικίας τους δηλαδή έχουν γεννηθεί έως και την 31.12.1951.
Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κωδικός στον οποίο δηλώνονται οι δαπάνες οι πληρωμένες με φυσικό χρήμα;

1. Το φορολογητέο
2. Δεν υπάρχει, εφοσον συμπληρώνεις τους κωδικούς 023-024, δεν συμπληρώνεις τίποτε άλλο

Manolis_karas
24-07-22, 19:26
Ευχαριστώ πολύ.

ekrepali
30-07-22, 14:43
1. Σχετικά με τη δήλωση στο Ε1 των δαπανών στο πίνακα 7, στους κωδικούς 049-050 οι οδηγίες της ΑΑΔΕ γράφουν <<σε ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) του πραγματικού εισοδήματος, που προέρχεται από μισθωτή εργασία και συντάξεις, ...>>.
Αν το μόνο εισόδημα κάποιου προέρχεται από συντάξεις, ποίο είναι το Πραγματικό εισόδημα του το ακαθάριστο, το φορολογητέο, το εισόδημα που κατατίθεται στην Τράπεζα;

2. Οι πάνω των 70 ετών δηλώνουν στο Ε1 στον Πίνακα 2, στους κωδικούς 023-024 ότι απαλλάσσονται από την πραγματοποίηση δαπανών με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής γιατί έχουν συμπληρώσει το εβδομηκοστό (70ό) έτος της ηλικίας τους δηλαδή έχουν γεννηθεί έως και την 31.12.1951.
Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κωδικός στον οποίο δηλώνονται οι δαπάνες οι πληρωμένες με φυσικό χρήμα;
1. Τα καθαρά

2. Δηλώνεις τουλάχιστον το 30% (ή και παραπάνω για να καλύψεις το ενδεχόμενο να πάρεις αναδρομικά στο μέλλον που θα αφορούν αυτό το έτος). Υποτίθεται ότι το ποσό που δηλώνεις, έχει μαζευτεί σε χάρτινες αποδείξεις... οι οποίες προσκομίζονται σε περίπτωση που σε καλέσει η εφορία (στέλνουν ραβασάκια τυχαία).

edit: Και τελικά μάλλον κάνω λάθος... :lol:
https://www.taxheaven.gr/news/44246/poioi-exairoyntai-apo-th-xrhsh-plastikoy-xrhmatos-gia-to-xtisimo-toy-aforologhtoy

Οι παρακάτω κατηγορίες πολιτών εξαιρούνται από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής για το «χτίσιμο» του αφορολόγητου, αλλά και από την υποχρέωση συλλογής και προσκόμισης των αποδείξεων.

dimitri_ns
30-07-22, 19:50
Για το 30%

Στο σχολείο με βάζανε να γράφω εκθέσεις για "Τα καλά της αποταμίευσης"
Τώρα οι εκθέσεις πρέπει να είναι "ξοδεύω άρα υπάρχω"

Η θα δώσεις 24% ΦΠΑ η 22% φόρο (και όποιον συνδιασμό των 2)
Τα ενοίκια δεν μετράνε στο αφορολόγητο γιατί δεν έχουν ΦΠΑ, δεν μπορούνε να σε γδύσουνε.

Ευχαριστούμε άρχοντες

MyISLM
01-08-22, 16:56
Offtopic:

Ποιά διάταξη νόμου επικαλείσαι για να δεις εισοδήματα κάποιου ΑΦΜ (φυσικού ή νομικού) της τελευταίας 15ετιας (ασχέτως αν έχει γίνει εναρξη, ή οχι);

ermis333
04-08-22, 12:06
Offtopic:

Ποιά διάταξη νόμου επικαλείσαι για να δεις εισοδήματα κάποιου ΑΦΜ (φυσικού ή νομικού) της τελευταίας 15ετιας (ασχέτως αν έχει γίνει εναρξη, ή οχι);

Δεν υπάρχει τέτοια διάταξη.

Τι ακριβώς θα ήθελες να κάνεις;

wesker
07-08-22, 11:37
Offtopic:

Ποιά διάταξη νόμου επικαλείσαι για να δεις εισοδήματα κάποιου ΑΦΜ (φυσικού ή νομικού) της τελευταίας 15ετιας (ασχέτως αν έχει γίνει εναρξη, ή οχι);

Δεν υπάρχει τέτοια διάταξη. Δεν έχεις λόγω να δεις εισοδήματα εσύ κάποιου.

lewton
22-08-22, 00:01
Η υποβολή Ε2 είναι υποχρεωτική όταν δεν έχει αλλάξει τίποτα στην περιουσιακή σου κατάσταση;
Εμένα μου την κάνει κάθε χρόνο η λογίστρια μου, χωρίς καμία αλλαγή εδώ και πολλαααά χρόνια, αλλά ρωτάω για άλλον.

apostol70
22-08-22, 02:37
Η περουσιακή κατάσταση δηλώνεται στο Ε9 και την υποβάλλεις κάθε φορά που έχεις αλλαγή. Στο Ε2 δηλώνεις κάθε χρόνο τα εισοδήματα που έχεις από την ακίνητη περιουσία που δηλώνεις στο Ε9 ακόμα και αν είναι μηδενικά

lewton
25-08-22, 22:27
Η περουσιακή κατάσταση δηλώνεται στο Ε9 και την υποβάλλεις κάθε φορά που έχεις αλλαγή. Στο Ε2 δηλώνεις κάθε χρόνο τα εισοδήματα που έχεις από την ακίνητη περιουσία που δηλώνεις στο Ε9 ακόμα και αν είναι μηδενικά

Ευχαριστώ.

manoulamou
26-08-22, 23:50
ΕΠΙΣΗΣ πρεπει να το συμπληρωσεις πριν ξεκινησεις τη συμπληρωση της κυριας Φορολογικης Δηλωσης...
:whistle:

Mormnak
16-11-22, 15:44
Βγαίνει εκτός το taxisnet την Παρασκευή, εκτός και το gov.gr με τους κωδικούς


https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/408295/vgainei-ektos-to-taxisnet-tin-paraskevi-ektos-kai-to-gov-gr-me-tous-kodikoys


Η αναβάθμιση θα πραγματοποιηθεί κατά το χρονικό διάστημα από Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 23:00 έως και Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 9:00.

john_who
07-12-22, 20:58
Καλησπέρα, θέλω να κάνω την φορολογική δήλωση του πατέρα μου συνταξιούχου Δημοσίου που απεβίωσε φέτος τον Μάιο όμως επειδή δηλώθηκε άμεσα ο θάνατος δεν μου δίνει δυνατότητα να δω το αντίστοιχο έντυπο εισοδημάτων - Δαπανών που υπάρχει στην μητέρα μου, έτσι πιθανά να μην μπορέσω να μαζέψω όλες τις πληροφορίες που έχει η ΑΑΔΕ και να κάνω ελλιπή δήλωση.
Έκανα αίτημα για να μου δοθούν τα στοιχεία όμως η απάντηση ήταν αρνητική, δεν είμαστε εμείς αλλά ο αρμόδιος Ασφαλιστικός Φορέας.
Ο μακαρίτης έπαιρνε σύνταξη, που κατέβασα την βεβαίωση, μέρισμα από το ΜΤΠΥ που το βρήκα κι αυτό και επικουρικό από το Ενιαίο Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης που όταν πάω να συνδεθώ μου ζητάει να μπω με κωδικούς του taxis που βλέπει ότι είναι θανών και δεν μου επιτρέπει την είσοδο

slalom
07-12-22, 21:51
Θα υποβαλλεις χειρογραφη

thourios
07-12-22, 22:22
Καλησπέρα, θέλω να κάνω την φορολογική δήλωση του πατέρα μου συνταξιούχου Δημοσίου που απεβίωσε φέτος τον Μάιο όμως επειδή δηλώθηκε άμεσα ο θάνατος δεν μου δίνει δυνατότητα να δω το αντίστοιχο έντυπο εισοδημάτων - Δαπανών που υπάρχει στην μητέρα μου, έτσι πιθανά να μην μπορέσω να μαζέψω όλες τις πληροφορίες που έχει η ΑΑΔΕ και να κάνω ελλιπή δήλωση.
Έκανα αίτημα για να μου δοθούν τα στοιχεία όμως η απάντηση ήταν αρνητική, δεν είμαστε εμείς αλλά ο αρμόδιος Ασφαλιστικός Φορέας.
Ο μακαρίτης έπαιρνε σύνταξη, που κατέβασα την βεβαίωση, μέρισμα από το ΜΤΠΥ που το βρήκα κι αυτό και επικουρικό από το Ενιαίο Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης που όταν πάω να συνδεθώ μου ζητάει να μπω με κωδικούς του taxis που βλέπει ότι είναι θανών και δεν μου επιτρέπει την είσοδο

Μήπως μπορείς να δεις κάποιες πληροφορίες από την μισθοδοσία δημοσίων υπαλλήλων ή των ταμείων αν δεν έχει κλειδώσει και εκεί το σύστημα.
αλλιώς θα πρέπει ως κληρονόμος να επικοινωνήσεις με το ταμείο και να αιτηθείς έγγραφο το οποίο να αναφέρει τα ποσά.

Θα γίνει χειρόγραφα όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω.

john_who
07-12-22, 22:30
Θα υποβαλλεις χειρογραφη

Μήπως μπορείς να δεις κάποιες πληροφορίες από την μισθοδοσία δημοσίων υπαλλήλων ή των ταμείων αν δεν έχει κλειδώσει και εκεί το σύστημα.
αλλιώς θα πρέπει ως κληρονόμος να επικοινωνήσεις με το ταμείο και να αιτηθείς έγγραφο το οποίο να αναφέρει τα ποσά.

Θα γίνει χειρόγραφα όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω.

Ευχαριστώ! Ναι γνωρίζω το χειρόγραφα, και μάλιστα θα την στείλω (όπως μου είπε λογιστής) μέσα από τα αιτήματά μου από τον λογαριασμό της μητέρας μου για να γίνει πιο γρήγορα η διαδικασία γιατί εγώ είμαι στη ΔΟΥ Ρόδου ενώ οι υπόλοιποι Δ Θεσνίκης. Όμως το πρόβλημα είναι το Ενιαίο Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης που με πάει στον ΕΦΚΑ και αυτό στο taxis

jkoukos
07-12-22, 22:37
H μητέρα σου δεν έχει βγάλει δικά της credentials για το taxis (άσχετα αν το χρησιμοποιεί ή όχι); Αν όχι, κακώς και πρέπει να βγάλετε καθώς θα το βρείτε μπροστά σας..
Είδα επόμενο μήνυμα ότι έχει κανονικά δικό της λογαριασμό. Δεν φαίνονται εκεί όλα τα έσοδα του πατέρα;

Είχαμε κι εμείς την ίδια περίοδο απώλεια του πεθερού αλλά είχαμε εξασφαλίσει ότι η πεθερά θα έχει πρόσβαση στο taxis κι έτσι έχουμε όλα τα στοιχεία των φορολογικών δηλώσεων Ε1-2-3. Δεν έχουμε πρόσβαση στο Ε9 του πεθερού, αλλά μετά από σχετικό online αίτημα από τον λογαριασμό της πεθεράς, δόθηκαν τα αρχεία όλων των ετών σε pdf (μαζί με τις εκκαθαρίσεις του ΕΝΦΙΑ).

john_who
08-12-22, 19:15
H μητέρα σου δεν έχει βγάλει δικά της credentials για το taxis (άσχετα αν το χρησιμοποιεί ή όχι); Αν όχι, κακώς και πρέπει να βγάλετε καθώς θα το βρείτε μπροστά σας..
Είδα επόμενο μήνυμα ότι έχει κανονικά δικό της λογαριασμό. Δεν φαίνονται εκεί όλα τα έσοδα του πατέρα;

Όταν πάω το ποντίκι πάνω από την επιλογή
"Ενημέρωση Εισοδημάτων - Δαπανών Συζύγου/ ΜΣΣ "
βγάζει απαγορευτικό.
Την δήλωση της μητέρας την έκανα μετά την απώλεια του πατέρα και από την πρώτη στιγμή ήταν κλειστά όλα, Με άφηνε να κάνω login αλλά ενημέρωνε ότι έχει δηλωθεί θάνατος, επικοινωνήστε με την αρμόδια ΔΟΥ. Οι λογαριασμοί τους ήταν κοινοί και επειδή το υποψιάστηκα κάτι λίγους τόκους τους έβαλα όλους στη μητέρα, όμως δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο της μη δυνατότητας πρόσβασης, είναι η σύζυγος και θα κάνει φορολογική δήλωση, δεν θα μοιράσει την περιουσία!

- - - Updated - - -

κλείνοντας το θέμα που άνοιξα, με ενημέρωσαν από την τοπική εφορία ότι θα υποβάλλω την δήλωση με τα στοιχεία που έχω και θα γράψω στις παρατηρήσεις ότι δεν είχα πρόσβαση στο επικουρικό και τους παρακαλώ να το συμπληρώσουν οι ίδιοι.

jkoukos
08-12-22, 22:21
Όταν πάω το ποντίκι πάνω από την επιλογή
"Ενημέρωση Εισοδημάτων - Δαπανών Συζύγου/ ΜΣΣ "
βγάζει απαγορευτικό.
Εμείς είχαμε τα χαρτιά οπότε δεν χρειάστηκε να τα ψάξουμε κάπου.
Ωστόσο έχεις δίκιο ότι είναι κλειδωμένη η πρόσβαση (τώρα το είδα κι εγώ). Ωστόσο ισχύει μόνον για την τελευταία δήλωση του 2022 και αν ανατρέξεις στα προηγούμενα χρόνια θα διαπιστώσεις ότι είναι ελεύθερη η πρόσβαση.
Κι εγώ δεν κατανοώ το σκεπτικό και τον λόγο που το εφάρμοσαν.

thourios
08-12-22, 22:21
Όταν πάω το ποντίκι πάνω από την επιλογή
"Ενημέρωση Εισοδημάτων - Δαπανών Συζύγου/ ΜΣΣ "
βγάζει απαγορευτικό.
Την δήλωση της μητέρας την έκανα μετά την απώλεια του πατέρα και από την πρώτη στιγμή ήταν κλειστά όλα, Με άφηνε να κάνω login αλλά ενημέρωνε ότι έχει δηλωθεί θάνατος, επικοινωνήστε με την αρμόδια ΔΟΥ. Οι λογαριασμοί τους ήταν κοινοί και επειδή το υποψιάστηκα κάτι λίγους τόκους τους έβαλα όλους στη μητέρα, όμως δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο της μη δυνατότητας πρόσβασης, είναι η σύζυγος και θα κάνει φορολογική δήλωση, δεν θα μοιράσει την περιουσία!

- - - Updated - - -

κλείνοντας το θέμα που άνοιξα, με ενημέρωσαν από την τοπική εφορία ότι θα υποβάλλω την δήλωση με τα στοιχεία που έχω και θα γράψω στις παρατηρήσεις ότι δεν είχα πρόσβαση στο επικουρικό και τους παρακαλώ να το συμπληρώσουν οι ίδιοι.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Χρήσιμη πληροφορία. Ελπίζω να μην χρειαστεί όμως σε κανένα. Εμένα προ Covid εποχής με είχε βοηθήσει η υπάλληλος για τον πατέρα μου αλλά είχα άλλο πρόβλημα με την χειρόγραφη. Ήταν με ένα ποσό από σύνταξη εξωτερικού που δήλωνα του πατέρα μου και μου ζητούσε μετάφραση από το υπουργείο εξωτερικών. Ήθελα να δηλώσω το εισόδημα αλλά δεν δεχόταν το ξένο έγγραφο. Και της λέω πλάκα μου κάνεις. Δεν δηλώνω το ποσό καθόλου. Ήταν τότε με τα Capital Controls κιόλας που γινόταν χαμός στις τράπεζες. Το θέμα έληξε εκεί.

Iris07
06-05-23, 12:43
Παιδιά βρήκε κάποιος που βγάζεις το ετήσιο εκκαθαριστικό συντάξεων για το 2022 ?

Εδώ
https://mitos.gov.gr/index.php/%CE%94%CE%94:%CE%92%CE%B5%CE%B2%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82_%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CF% 89%CE%BD_e-%CE%95%CE%A6%CE%9A%CE%91_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%A7%CF%81%CE %AE%CF%83%CE%B7

και εδώ μετά..
https://www.gov.gr/ipiresies/ergasia-kai-asphalise/suntaxiodotese/etesio-enemerotiko-semeioma-suntaxeon-eephka

μέχρι το 2021 βγάζει.. :hmm:

- - - Updated - - -

Μπας και δεν βγάλανε ακόμη του ΕΦΚΑ για το 2022 ?

https://www.efka.gov.gr/el/syntaxioychoi/pleromes/ektypose-etesias-bebaioses-syntaxeon

thourios
06-05-23, 13:37
Δεν έχει βγει. Προχθές πήρα και το 1555 τηλέφωνο και ψάχνονταν και αυτοί μια ώρα και μου είπαν ότι δεν...

Iris07
06-05-23, 16:19
Δεν προλαβαίνουν από την πολύ δουλειά που έχουν.. (τα computer τους) :cool:

thourios
11-05-23, 07:48
Θέλω να πληρώσω τον ΕΝΦΙΑ. Ολική πληρωμή. Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος πως προχωράει η διαδικασία επιλέγοντας πληρωμή μέσω IRIS.
Τι ακολουθεί πατώντας . επιλέγοντας IRIS και μετά συνέχεια;

Chingachgook
11-05-23, 09:06
Επιλέγεις iris, μετά πατάς στο μπλε κουμπί εξόφληση (και γεμίζει το σχετικό πεδίο), μετά έλεγχος καιο πληρωμή

248362

Αλήθεια, ποιά είναι η καταληκτική ημ/νια για να κάνεις πλήρη εξόφληση (όχι δόσεις, όλο το ποσό);

thourios
11-05-23, 09:12
Οκ εντάξει μέχρι εκεί. Μετά σε πάει που; Πχ εγώ έχω λογαριασμούς σε όλες τις τράπεζες.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να δω ότι το ποσό εξοφλήθηκε άμεσα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-05-23, 10:05
Επιλέγεις iris, μετά πατάς στο μπλε κουμπί εξόφληση (και γεμίζει το σχετικό πεδίο), μετά έλεγχος καιο πληρωμή

248362

Αλήθεια, ποιά είναι η καταληκτική ημ/νια για να κάνεις πλήρη εξόφληση (όχι δόσεις, όλο το ποσό);
Δεν το γράφει αυτό στην ταυτότητα πληρωμής ;

Iris07
11-05-23, 10:07
Κανονικά πιστεύω πριν λήξει η 1η δόση πρέπει να πληρώσεις όλο το ποσόν,
αν αποφασίσεις έτσι..

Τώρα για άμεση ενημέρωση εξόφλησης ο ποιο γρήγορος τρόπος είναι νομίζω μέσα από το site της ΑΑΔΕ..

Από τράπεζα που το κάνω εγώ ενημερώνονται οι οφειλές σε 2-4 εργασίμες ημέρες συνήθως.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-05-23, 10:09
Οκ εντάξει μέχρι εκεί. Μετά σε πάει που; Πχ εγώ έχω λογαριασμούς σε όλες τις τράπεζες.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να δω ότι το ποσό εξοφλήθηκε άμεσα.

https://www.ictplus.gr/myaade-neos-tropos-pliromis-ofeilon-meso-iris/

Η διαδικασία

– Συγκεκριμένα, όταν ο χρήστης, μέσα από την ψηφιακή πύλη myAADE (myaade.gov.gr), επιλέγει, «Οφειλές, πληρωμές και επιστροφές» και στη συνέχεια:

α) «Οφειλές εκτός ρύθμισης και πληρωμή» ή

β) «Ρυθμίσεις και πληρωμή»,

οι 2 τρόποι πληρωμής, κάρτα πληρωμών και IRIS, εμφανίζονται στο πάνω μέρος της οθόνης.

– Για την ολοκλήρωση της συναλλαγής μέσω IRIS, μετά τον «έλεγχο και πληρωμή», εμφανίζονται οι τέσσερις διαθέσιμες τράπεζες : Alpha Bank, Εθνική, Eurobank και Πειραιώς.

– Μετά την επιλογή της τράπεζας, πραγματοποιείται η μεταφορά του χρήστη στο γνώριμο περιβάλλον ηλεκτρονικής τραπεζικής, που χρησιμοποιεί, όπου ολοκληρώνεται η πληρωμή με ηλεκτρονική μεταφορά πίστωσης απευθείας από τον τραπεζικό του λογαριασμό.

– Στο τέλος, το σύστημα επιστρέφει αυτόματα τον χρήστη στο περιβάλλον myAADE και εμφανίζεται στην οθόνη η επιτυχής ολοκλήρωση της συναλλαγής στην τράπεζα, μαζί με τα απαραίτητα στοιχεία της: Αριθμός συναλλαγής, ημερομηνία, ώρα και ποσό.

Mandatory LMGTFY (https://letmegooglethat.com/?q=%CE%B1%CE%B1%CE%B4%CE%B5+%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B7+%CE%BC%CE%B5%CF%83%CF%89+iris)
:p:p:p

thourios
11-05-23, 10:13
https://www.ictplus.gr/myaade-neos-tropos-pliromis-ofeilon-meso-iris/


Mandatory LMGTFY (https://letmegooglethat.com/?q=%CE%B1%CE%B1%CE%B4%CE%B5+%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B7+%CE%BC%CE%B5%CF%83%CF%89+iris)
:p:p:p

– Για την ολοκλήρωση της συναλλαγής μέσω IRIS, μετά τον «έλεγχο και πληρωμή», εμφανίζονται οι τέσσερις διαθέσιμες τράπεζες : Alpha Bank, Εθνική, Eurobank και Πειραιώς.

– Μετά την επιλογή της τράπεζας, πραγματοποιείται η μεταφορά του χρήστη στο γνώριμο περιβάλλον ηλεκτρονικής τραπεζικής, που χρησιμοποιεί, όπου ολοκληρώνεται η πληρωμή με ηλεκτρονική μεταφορά πίστωσης απευθείας από τον τραπεζικό του λογαριασμό.

Ευχαριστώ τέλεια. Προφανώς δεν υπάρχει και χρέωση.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-05-23, 10:15
Δεν θυμάμαι αν χρεώνει το IRIS κάτι...

Iris07
11-05-23, 11:13
Μάλλον το ίδιο με μένα που κάνω LogIn στην τράπεζα, για πληρωμή από λογαρισσμό.

Από την τράπεζα δεν υπάχει κάποια χρέωση.

Chingachgook
11-05-23, 12:32
Δεν το γράφει αυτό στην ταυτότητα πληρωμής ;

Όχι, φαινεται η ημ/νια βεβαίωσης, αναλυτικά οι ημ/νιες ανα δοση. Το γκούγλαρα και βρήκα


Όσοι πληρώσουν εφάπαξ: Υπάρχει προθεσμία για την καταβολή όλου του ποσού μέχρι τις 29 Ιουλίου, για να εξασφαλίσει έκπτωση 3% ο φορολογούμενος.

εδω (https://www.ieidiseis.gr/oikonomia/193989/enfia-2023-pote-vgainei-ektyposi-kai-pliromi-online)

(και σε 1-2 άλλες πηγές)

Με επιφυλαξη, μην πάρω κανένα στον λαιμό μου...

Iris07
11-05-23, 12:47
Εδώ λέει..

Αν κάποιος θέλει να πληρώσει όλο το ποσό εφάπαξ, δυστυχώς δεν προβλέπεται η έκπτωση 3% στο ποσό του φόρου, όπως ισχύει για την προκαταβολή του φορου εισοδήματος.

https://www.forin.gr/articles/article/70411/pomida-enfia-2023-anarthsh-ektupwsh-plhrwmh-meiwseis-adikies-kai-hlektronikes-endikofaneis-prosfuges

Πλήρωσα τον ΕΝΦΙΑ των δικών μου στο σύνολο, δεν είχα καμία έκπτωση..

Τα πολλά θα τα πληρώσω εγώ γιατί είχαμε την καλή ιδέα να μου κάνουν και το πατρικό γονική παροχή,
και τώρα πληρώνω σχεδόν 2 σπίτια στο σύνολο.. :-\

- - - Updated - - -

Παρακάτω βλέπω λένε..

ΕΝΦΙΑ 2023: Πάγια ρύθμιση 24 δόσεων

Στην πάγια ρύθμιση μπορείτε να βάλετε έως και 24 δόσεις, αλλά θα επιβαρυνθείτε με τόκο, με το επιτόκιο να φτάνει περίπου στο 4,5% για τις 12 δόσεις, ενώ στις 24 δόσεις θα ξεπεράσει το 6%.
Για να κάνετε ρύθμιση σε 12 ή 24 δόσεις πρέπει να συμπληρώσετε και να υποβάλλεται ηλεκτρονικά αίτηση μαζί με υπεύθυνη δήλωση.
Η ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης και της απαιτούμενης υπεύθυνης δήλωσης γίνεται μέσω ειδικής εφαρμογής του συστήματος ΤΑΧΙSnet, που είναι διαθέσιμη στην ιστοσελίδα της ΑΑΔΕ.

Στην πληρωμή με κάρτα, ο φορολογούμενος μπορεί να πληρώσει εφάπαξ ολόκληρο το ποσό που του αναλογεί με την πιστωτική του κάρτα.
Εάν καταβάλλει το ποσό μέχρι το τέλος Ιουλίου, και θα μπορέσει να πάρει την έκπτωση του 3% και θα πληρώσει τον φόρο σε 12 άτοκες δόσεις.

thourios
11-05-23, 13:57
Φέτος δεν υπάρχει η έκπτωση 3% για την εφάπαξ πληρωμή

Sebu
11-05-23, 20:22
Εδώ λέει..

Αν κάποιος θέλει να πληρώσει όλο το ποσό εφάπαξ, δυστυχώς δεν προβλέπεται η έκπτωση 3% στο ποσό του φόρου, όπως ισχύει για την προκαταβολή του φορου εισοδήματος.

https://www.forin.gr/articles/article/70411/pomida-enfia-2023-anarthsh-ektupwsh-plhrwmh-meiwseis-adikies-kai-hlektronikes-endikofaneis-prosfuges

Πλήρωσα τον ΕΝΦΙΑ των δικών μου στο σύνολο, δεν είχα καμία έκπτωση..

Τα πολλά θα τα πληρώσω εγώ γιατί είχαμε την καλή ιδέα να μου κάνουν και το πατρικό γονική παροχή,
και τώρα πληρώνω σχεδόν 2 σπίτια στο σύνολο.. :-\

- - - Updated - - -

Παρακάτω βλέπω λένε..

ΕΝΦΙΑ 2023: Πάγια ρύθμιση 24 δόσεων

Στην πάγια ρύθμιση μπορείτε να βάλετε έως και 24 δόσεις, αλλά θα επιβαρυνθείτε με τόκο, με το επιτόκιο να φτάνει περίπου στο 4,5% για τις 12 δόσεις, ενώ στις 24 δόσεις θα ξεπεράσει το 6%.
Για να κάνετε ρύθμιση σε 12 ή 24 δόσεις πρέπει να συμπληρώσετε και να υποβάλλεται ηλεκτρονικά αίτηση μαζί με υπεύθυνη δήλωση.
Η ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης και της απαιτούμενης υπεύθυνης δήλωσης γίνεται μέσω ειδικής εφαρμογής του συστήματος ΤΑΧΙSnet, που είναι διαθέσιμη στην ιστοσελίδα της ΑΑΔΕ.

Στην πληρωμή με κάρτα, ο φορολογούμενος μπορεί να πληρώσει εφάπαξ ολόκληρο το ποσό που του αναλογεί με την πιστωτική του κάρτα.
Εάν καταβάλλει το ποσό μέχρι το τέλος Ιουλίου, και θα μπορέσει να πάρει την έκπτωση του 3% και θα πληρώσει τον φόρο σε 12 άτοκες δόσεις.

Αυτο ειναι το κρατος, χρεωνει 4,5% επιτοκιο στο 12μηνο και 6% στο 24μηνο αλλα χρεωστουμενα λεφτα (λ.χ. αναδρομικα 50-10 χρονια πισω) τα γυριζει ατοκα αρα σε παρουσες αξιες εχεις χασει λεφτα.Σου λεει παρε πισω τα 5.000 ευρω που κακως σου εκοψα απο τη συνταξη το 2015 αλλα 7 χρονια μετα θα παρεις τα λεφτα σαν να ηταν τοτε, αλλα εχουν περασει και 8 χρονια, το χρημα εχει χασει αξια ειδικα με τον τρεχον πληθωρισμο. Αλλα παρτα ατοκα και να λες ευχαριστω.
Αυτα ομως που ειναι φοροι πληρωσε τα με 6% τοκο αν ζοριζεσαι.

Ευτυχως δεν υπαρχει σοβαρη δικαιοσυνη οποτε δεν ανησυχει κανεις οτι ξυπνησε σε λαθος χωρα το πρωι, ολα καλα, μπανανισταν mode on

dimitri_ns
11-05-23, 21:52
Αυτο ειναι το κρατος, χρεωνει 4,5% επιτοκιο στο 12μηνο και 6% στο 24μηνο αλλα χρεωστουμενα λεφτα (λ.χ. αναδρομικα 50-10 χρονια πισω) τα γυριζει ατοκα αρα σε παρουσες αξιες εχεις χασει λεφτα.Σου λεει παρε πισω τα 5.000 ευρω που κακως σου εκοψα απο τη συνταξη το 2015 αλλα 7 χρονια μετα θα παρεις τα λεφτα σαν να ηταν τοτε, αλλα εχουν περασει και 8 χρονια, το χρημα εχει χασει αξια ειδικα με τον τρεχον πληθωρισμο. Αλλα παρτα ατοκα και να λες ευχαριστω.
Αυτα ομως που ειναι φοροι πληρωσε τα με 6% τοκο αν ζοριζεσαι.

Ευτυχως δεν υπαρχει σοβαρη δικαιοσυνη οποτε δεν ανησυχει κανεις οτι ξυπνησε σε λαθος χωρα το πρωι, ολα καλα, μπανανισταν mode on

Και κάνε συμπληρωματική φορολογική δήλωση να σε φορολογήσω, αν δεν κάνεις σου βάζω πρόστιμο.
What a wonderful wold

Sebu
11-05-23, 22:48
Και κάνε συμπληρωματική φορολογική δήλωση να σε φορολογήσω, αν δεν κάνεις σου βάζω πρόστιμο.
What a wonderful wold

Σωστα σου πεταω την υποχρεωση να κανεις δηλωση Χ χρονια μετα για κατι που παρανομως σου κατηργησα εκλεψα και στο επιστρεφω χωρις τοκο και χωρις κρατησεις για να σου μειωσω την ταλαιπωρια.
Αφου βρε κερατ@ ξερεις ποια/ποιες χρονιες αφορα και ποιες ηταν οι κλιμακες και τι εισοδηματα ειχα δηλωσει.
Αυτοματα αναγωγη σε καθε ΑΦΜ στο αντιστοιχο κλιμακιο που υπαγοταν, παρακρατηση φορου αυτοματα και αποδοση του καθαρου και τελος με μια απλη βεβαιωση για φορολογικη χρηση.
Αν ο πολιτης στο μελλον χρειαστει να χρησιμοποιησει το ποσο για τεκμηριο αγορας, ποθεν εσχες κτλ, αναλωση κεφαλαιου προηγουμενης χρησης και ως αποδεικτικο τη βεβαιωση του κρατους και τελος.
Ολοι ειναι πολυ απλα. Το κρατος τα κανει δυσκολα για να συντηρει ενα βαρυ δυσκινητο μηχανισμο μανδαρινων και ΔΥ.

minas
12-05-23, 08:53
Σωστα σου πεταω την υποχρεωση να κανεις δηλωση Χ χρονια μετα για κατι που παρανομως σου κατηργησα εκλεψα και στο επιστρεφω χωρις τοκο και χωρις κρατησεις για να σου μειωσω την ταλαιπωρια.
Αφου βρε κερατ@ ξερεις ποια/ποιες χρονιες αφορα και ποιες ηταν οι κλιμακες και τι εισοδηματα ειχα δηλωσει.
Αυτοματα αναγωγη σε καθε ΑΦΜ στο αντιστοιχο κλιμακιο που υπαγοταν, παρακρατηση φορου αυτοματα και αποδοση του καθαρου και τελος με μια απλη βεβαιωση για φορολογικη χρηση.
Αν ο πολιτης στο μελλον χρειαστει να χρησιμοποιησει το ποσο για τεκμηριο αγορας, ποθεν εσχες κτλ, αναλωση κεφαλαιου προηγουμενης χρησης και ως αποδεικτικο τη βεβαιωση του κρατους και τελος.
Ολοι ειναι πολυ απλα. Το κρατος τα κανει δυσκολα για να συντηρει ενα βαρυ δυσκινητο μηχανισμο μανδαρινων και ΔΥ.

Μην αποδίδεις σε κακή προαίρεση αυτό που εξηγείται επαρκώς από ανικανότητα :p

dimitri_ns
12-05-23, 10:20
Μην αποδίδεις σε κακή προαίρεση αυτό που εξηγείται επαρκώς από ανικανότητα :p

Με την ανικανότητα δεν βγάζεις λεφτά.
Με την κακή προαίρεση βγάζεις :p

πχ 30% υποχρεωτικά με ηλεκτρονικές αγορές (+προμήθεια στις τράπεζες)
Θα πληρώσεις υποχρεωτικά ΦΠΑ αλλιώς 22% φόρο.

Τα καλά της αποταμίευσης (έκθεση σχολείου) :p

Sebu
12-05-23, 17:18
Μην αποδίδεις σε κακή προαίρεση αυτό που εξηγείται επαρκώς από ανικανότητα :p

:p :lol:

- - - Updated - - -


Με την ανικανότητα δεν βγάζεις λεφτά.
Με την κακή προαίρεση βγάζεις :p

πχ 30% υποχρεωτικά με ηλεκτρονικές αγορές (+προμήθεια στις τράπεζες)
Θα πληρώσεις υποχρεωτικά ΦΠΑ αλλιώς 22% φόρο.

Τα καλά της αποταμίευσης (έκθεση σχολείου) :p

Αγνωστη λεξη η αποταμιευση οπως και το να δημιουργησεις παιδειας αποταμιευσης.
Μετα απορουν ολοι γιατι οι Ελληνες ειναι τζιτζικια, γιατι η νεα γενια δεν εχει λεφτα, σπιτια, περιουσια, γιατι χρεωκοπησαμε, γιατι ο Ελληνας απλωνε με δανεικα και αγυριστα το χερι του περα απο κει που φτανει.

Οταν το κρατος σου λεει τελειως παραλογα και αντισυνταγματικα, αν δεν καταναλωσεις με το ζορι μια ελαχιστη καταναλωση που αποφασισα εγω, θα τιμωρηθεις με επιπλεον κεφαλικο φορο 22% επι της διαφορας, για τι ακριβως συζηταμε?? Πως περιμενουμε να γινουμε χωρα?
Το κρατος προμοταρει και αβανταρει με το ζορι καταναλωση για να παρει μπροστα λεφτα απο το ΦΠΑ/εμμεσους φορους και να κινησει την παραοικονομια απο τα μαυρα. Η οποια παραοικονομια ηταν καποτε (1980-2010) το 30% της συνολικης οικονομιας αλλα και σημερα προσεγγιζει ακομα το 20% καθως παραμενουν παμπολοι κλαδοι μαυροι και πολλα γινονται ακομα με κασερι κ εκτος τεκμηριων και ποθεν εσχες.
Αντι να δημιουργησει παιδεια και κουλτουρα αποταμιευσης ωστε να εχεις κατι στα γεραματα, να μην εξαρτασαι μονο απο τη συνταξη που σημερα ειναι αυριο δεν ειναι. Αντι να μαθεις να εισαι αυτονομος και ανεξαρτητος και να πατας στα ποδια σου.

Αλλα ουπς αν μαθεις να εισαι ανεξαρτητος και να πατας στα ποδια σου δεν θα τους εχει πλεον αναγκη τους πολιτικους και το συστημα, δεν θα εχει αναγκη τα Pass, τα επιδοματα, τις μη επιστρεπτεες, να εισαι δια βιου δεμενος με το μασταρι του Δημοσιου να σε ταιζει αργα αργα σταγονα σταγονα.
Και τοτε ολο αυτο το υδροκεφαλο σαπιο Δημοσιο τερατουργημα δεν θα χρειαζεται και θα πρεπει να γκρεμιστει και εξορθολογιστει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.