PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 [113] 114 115 116 117

mzaf
06-08-23, 20:26
Τον υποχρεωσε καποιος να ειναι ελευθερος επαγγελματιας και οχι μισθωτος?
Ως ελευθερος επαγγελματιας του απαγορευεται να αρρωστησει? Ή επειδη δεν εχει πληρωμενο ημερομισθιο εκεινη την ημερα?
Αρα η εναλλακτική του είναι να "κλεβει" στο δηλουμενο εισοδημα γιατι νιωθει "αδικημενος" απο την κοινωνια επειδη δεν πληρωνεται τις αναρρωτικες, την αδεια λοχειας και επειδη πληρωνει απο το πρωτο ευρω?
Το οτι εκπιπτει την πλειονοτητα των εξοδων απο το φορολογητεο το κανετε γαργαρα βεβαια....και βγαζει μικροτερο φοροληγετεο αρα μικροτερο φορο....

- - - Updated - - -



Το οτι εκπιπτει την πλειονοτητα των εξοδων απο το φορολογητεο το κανετε γαργαρα βεβαια....και βγαζει μικροτερο φοροληγετεο αρα μικροτερο φορο....
Πιστευεις οτι με 770 ευρω αφορολογητο στα πρωτα 12.000 ευρω ο μισθωτος κερδιζει κατι?? Το οποιο απομειωνεται 20 ευρω για καθε +1.000 ευρω εισοδηματος??
Θες να σου δωσω τα 777 ευρω αφορολογητο αν δηλωνεις 12.000 φορολογητεο ως ΕΕ αλλα να χασεις τις εκπιπτωμενες δαπανες??? Και να βαλω εγω μεσα στο φορολογητεο μου των 12.000 ευρω 6.000 εκπιπτωμενες και να φορολογηθω για 6.000 ευρω??? Αρα να πληρωσω 540 ευρω φορο και εσυ να πληρωσεις 570 ευρω φορο?? Και οσο φορτωνω εγω εκπιπτωμενες να πεφτει το 540 και να καταληξω να πληρωνω πολυ πολυ λιγοτερο απο εσενα ως μισθωτο??? Και αν εχω φοροκλεψει οπως πολλοι ΕΕ και εχω αλλα 10.000+ μαυρα χωρις αποδειξεις??? Και εχω κλεψει και το 24% ΦΠΑ αυτων??? Χωρια του οτι η πιθανοτητα ως ΕΕ να ελεγχθω ποτέ ειναι μικρη για να δουν αν οι εκπιπτωμενες ειναι πραγματικες ή οχι.

Εξακολουθεις να το θεωρεις δικαιο για τον μισθωτο αλλα αδικο για τον ΕΕ???

Η ΕΕ εχουν χτισει μια παραμυθα οτι ειναι αδικημενοι για να εκλογικευσουν το γεγονος οτι πραγματοποιουν απατη κατα του υπολοιπου κοινωνικου συνολου φοροκλεβοντας.

Ειναι κλασικη παραμετρος στο τριγωνο της απατης η εκλογικευση.

Συγγνώμη, αλλά βαριέμαι να γράψω σεντόνια.
Αν το ένα, αν το άλλο...αν η γιαγιά μου είχε ρόδες, θα ήταν πατίνι.
Πρόταση: Γίνε έστω για λίγο ΕΕ κι έλα να μας τα ξαναπείς. Αυτοί που η δουλειά και η ζωή τους πήγε στον κάλαθο των αχρήστων με την έναρξη των μνημονίων ήταν οι ΕΕ. Πάρα πολλοί δεν ανέκαμψαν ποτέ και καταστράφηκαν ολοκληρωτικά.

dimitri_ns
06-08-23, 21:15
Συγγνώμη, αλλά βαριέμαι να γράψω σεντόνια.
Αν το ένα, αν το άλλο...αν η γιαγιά μου είχε ρόδες, θα ήταν πατίνι.
Πρόταση: Γίνε έστω για λίγο ΕΕ κι έλα να μας τα ξαναπείς. Αυτοί που η δουλειά και η ζωή τους πήγε στον κάλαθο των αχρήστων με την έναρξη των μνημονίων ήταν οι ΕΕ. Πάρα πολλοί δεν ανέκαμψαν ποτέ και καταστράφηκαν ολοκληρωτικά.

Και που να δεις αν είχε @@, θάταν παππούς σου.

ΥΓ
Να γράφετε καλύτερα
Με ερεθίζετε :p

minas
07-12-23, 12:22
Μέχρι 31/12/2023 γίνονται εμπρόθεσμες τροποποιητικές δηλώσεις για περιπτώσεις που κάποιος έχει λάβει αναδρομικά προηγούμενων ετών.
Και η ερώτηση:
Παίζει ρόλο εάν η τροποποιητική θα γίνει από τον υπόχρεο ή από τον/την σύζυγο, εφόσον κάνουν κοινή δήλωση;
Πρέπει να την κάνει ο ίδιος που είχε υποβάλει την αρχική δήλωση, ανεξάρτητα από το ποιος έλαβε τα αναδρομικά;

Basilhs23_
07-12-23, 18:02
Τον υποχρεωσε καποιος να ειναι ελευθερος επαγγελματιας και οχι μισθωτος?
Ως ελευθερος επαγγελματιας του απαγορευεται να αρρωστησει? Ή επειδη δεν εχει πληρωμενο ημερομισθιο εκεινη την ημερα?
Αρα η εναλλακτική του είναι να "κλεβει" στο δηλουμενο εισοδημα γιατι νιωθει "αδικημενος" απο την κοινωνια επειδη δεν πληρωνεται τις αναρρωτικες, την αδεια λοχειας και επειδη πληρωνει απο το πρωτο ευρω?
Το οτι εκπιπτει την πλειονοτητα των εξοδων απο το φορολογητεο το κανετε γαργαρα βεβαια....και βγαζει μικροτερο φοροληγετεο αρα μικροτερο φορο....

- - - Updated - - -



Το οτι εκπιπτει την πλειονοτητα των εξοδων απο το φορολογητεο το κανετε γαργαρα βεβαια....και βγαζει μικροτερο φοροληγετεο αρα μικροτερο φορο....
Πιστευεις οτι με 770 ευρω αφορολογητο στα πρωτα 12.000 ευρω ο μισθωτος κερδιζει κατι?? Το οποιο απομειωνεται 20 ευρω για καθε +1.000 ευρω εισοδηματος??
Θες να σου δωσω τα 777 ευρω αφορολογητο αν δηλωνεις 12.000 φορολογητεο ως ΕΕ αλλα να χασεις τις εκπιπτωμενες δαπανες??? Και να βαλω εγω μεσα στο φορολογητεο μου των 12.000 ευρω 6.000 εκπιπτωμενες και να φορολογηθω για 6.000 ευρω??? Αρα να πληρωσω 540 ευρω φορο και εσυ να πληρωσεις 570 ευρω φορο?? Και οσο φορτωνω εγω εκπιπτωμενες να πεφτει το 540 και να καταληξω να πληρωνω πολυ πολυ λιγοτερο απο εσενα ως μισθωτο??? Και αν εχω φοροκλεψει οπως πολλοι ΕΕ και εχω αλλα 10.000+ μαυρα χωρις αποδειξεις??? Και εχω κλεψει και το 24% ΦΠΑ αυτων??? Χωρια του οτι η πιθανοτητα ως ΕΕ να ελεγχθω ποτέ ειναι μικρη για να δουν αν οι εκπιπτωμενες ειναι πραγματικες ή οχι.

Εξακολουθεις να το θεωρεις δικαιο για τον μισθωτο αλλα αδικο για τον ΕΕ???

Η ΕΕ εχουν χτισει μια παραμυθα οτι ειναι αδικημενοι για να εκλογικευσουν το γεγονος οτι πραγματοποιουν απατη κατα του υπολοιπου κοινωνικου συνολου φοροκλεβοντας.

Ειναι κλασικη παραμετρος στο τριγωνο της απατης η εκλογικευση.

Θεωρω λάθος και άδικο να κατηγορούνται μόνο οι Ελ.Επ. για το σύνολο της φοροδιαφυγής που παρουσιάζουν. Σε πολύ μεγάλο ποσοστό, τα εισοδήματα που δεν δηλώνονται και αποκρυπτονται οφείλονται στην άρνηση και μη επιθυμία του λήπτη της υπηρεσίας για πληρωμή του ΦΠΑ και έκδοσης απόδειξης. Οπότε δεν φταίει μόνο ο Ελ.Επ. για αυτό το φαινόμενο, αλλά υπάρχει μερίδιο συνυπευθυνοτητας και στον μέσο πολίτη καθώς σχεδόν όλοι μας έχουμε χρειαστεί και έχουμε τύχει λήψης υπηρεσιών από Ελ.Επ.

Αν ήμουν εγώ ο αρμόδιος για τα οικονομικά και έπρεπε να κάνω κάτι θα διαμοίραζα με ένα 60-70% του κόστους από αυτά που θέλει να εισπράξει το κράτος στους Ελ.Επ και ένα 30-40% στον μέσο πολιτη. Ο ΦΠΑ είναι φόρος που αφορά τον λήπτη της υπηρεσίας και όχι τον παροχο. Εάν υπάρχει κάτι για το οποίο μπορώ να κατηγορήσω τους Ελ.Επ. είναι γιατί δεν ενσωματώσαν τον ΦΠΑ στην τιμή προφοράς που ζητάνε και κάνουν διάκριση μεταξύ των δύο τιμών, όπως δηλαδή γίνεται στην αγορά προϊόντων που έτσι κι αλλιώς πληρώνεις ΦΠΑ και βγαίνει απόδειξη από την ταμειακή, έπρεπε από μόνοι τους να είχαν υιοθετήσει αυτή την τακτική ώστε να μην υπήρχε επιλογή στον λήπτη να πληρώσει η όχι, ούτε μετά να του λέει ότι είναι ακριβή η τιμή με το ΦΠΑ οπότε θα βρω άλλον με χαμηλότερη τιμη. Ο κάθε Ελ.Επ τώρα δεν ξέρει τι να κάνει και εδώ και χρόνια προτείνει τιμές χωρίς ΦΠΑ με αποτέλεσμα να μην επιθυμεί ο πελάτης παραπάνω χρέωση.

Τώρα έτσι όπως είναι η κατάσταση που ακόμα δεν έχουν καταργηθεί τα μετρητά στην Ελλάδα, ώστε μια αναγκαστική χρήση POS να έλυνε το πρόβλημα, η χρήση των τεκμηρίων ήταν μια σωστή επιλογή. Ανορθόδοξη δε αφού δεν κάνει διάκριση ούτε εντοπίζει πραγματικά όποιον έκλεψε τα περισσότερα ώστε να πληρώσει απλά θα πληρώσουν όσοι είχαν χαμηλά εισοδήματα ένα ελάχιστο ποσό φόρου που κάτω από εκεί κανένας δεν θα μπορεί. Αμφιβάλλω αν θα καθίσει να μπλέκει κανένας με αμφισβήτηση τεκμηρίου και τακτικό έλεγχο, είναι φόβος και τρόμος για πολλούς που έχουν περάσει ξανά, χρεώνουν απλά πρόστιμα για να λένε ότι κάνουν δουλειά οι ελεγκτές.

Αυτός που παλιά εβγαζε 30 40k και δήλωνε κάτω από 10, τώρα θα πληρώνει για 10 και θα είναι κομπλέ. Όποιος πραγματικά είχε όντως πρόβλημα και τα έβγαζε με πολύ λίγα, απλά τον ήπιε. Για μένα αν δεν μπορείς να βγάλεις μίνιμουμ 15000 το έτος δεν αξίζει για έναρξη.

Η έναρξη της κρίσης δεν έπληξε μόνο τους Ελ.Ελ. επληξε τους πάντες, ο καθένας τα ερμηνεύει από το δικό του μετερίζι. Αυτο όμως που πολλοί ακόμα και σήμερα δεν αντιλαμβάνονται είναι πως η απομάκρυνση από την εργασία καποιου, είτε μισθωτού που μένει άνεργος, είτε Ελ.Επ που κάνει τερματισμό, στοιχίζει έμμεσα και σε όλους μας και στην οικονομία, μπορεί τώρα να μην το βλέπουμε άμεσα, το είδαμε όμως το 2010 που το φαινόμενο έγινε πολύ μαζικό.

YAziDis
07-12-23, 18:37
Αυτή τη μαλακ*α είναι από που να την πιάσεις και που να την αφήσεις. Το μόνο που έχω να πω είναι πως όντως δε σου δίνει ανταπόδοση για να ζητάς απόδειξη κτλ. Αυτή τη στιγμή έχω να κάνω μια δουλειά που βγαίνει κοντά στα 4.200€. Τα 900€ που είναι το ΦΠΑ να τα βάλω στον πάτο μου; Δε γίνεται να τους νοιάζει και να εκπίπτουν μόνο συγκεκριμένα έξοδα, και αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα που δημιουργείται και με πολλές ατομικές επιχειρήσεις: Να φαίνεται πως εισπράττεις πολλά, αλλά να μην αναγνωρίζονται τα έξοδά σου.

Sebu
08-12-23, 00:06
Λυσεις υπαρχουν, τις εφαρμοσαν κρατη μπανανιες πριν απο εμας που μας περασαν απο πανω και σε ΑΕΠ και σε αναπτυξη.
Σε λιγο θα μας θεωρουν οι υπολοιποι Βαλκανια τα Αλβανα της Ευρωπης.

https://iliaspapageorgiadis.com/forologia-2024-romania-mikromesaious/

Καντο οπως οι Ρουμανοι.

Φορολογικοι συντελεστες χαμηλοι και φλατ.
Εισαι ελευθερος επαγγελματιας μονος σου, στον φλατ συντελεστη σαν μισθωτος.
Απασχολεις εστω και ενα υπαλληλο? Υποχρεωτικα ιδρυση μικροεταιρειας και φορολογεισαι με 1% επι του τζιρου σου?
Απλα πραγματα. Μετα οταν σαν ιδιοκτητης θα πρεπει να καλυψεις ολα τα εξοδα, και τις μισθοδοσιες, και να σου μεινει και εσενα κερδος αν θες να διανειμεις στον εαυτο σου ως μετοχο/ιδιοκτητη, τι θα δηλωσεις ως τζιρο??? Δεν μπορεις να δηλωσεις τζιρο αρνητικο μην τρελαθουμε θα το ειχες κλεισει προ πολλου ή καλυτερα δεν θα ανοιγες, οχι να εχεις και υπαλληλο.
Αρα θα πληρωνες ενα ωραιο φορο επι του τζιρου και ολοι happy.

Να δεις για ποτε ασπριζουν χρηματα και συνειδησεις.

Στην Ελλαδα επειδη ακομα δεν υπαρχει συνειδηση και τα φορολαμογια επικρατουν ιδιως στις ταξεις των Ε.Ε. ξεκινας μονο με την υποχρεωτικη ιδρυση μικροεταιρειων σε ολους τους Ε.Ε. και φορολογηση επι του τζιρου εχουν δεν εχουν προσωπικο.
Μετα αν ποτέ συμμορφωθουν εφαρμοζεις και το πρωτο σκελος.

Αν το συνδυασεις δε με το να μπορουν και οι μισθωτοι να εκπιπτουν το 100% των εξοδων τους ετους και να φορολογουνται στο καθαρο με φλατ συντελεστη, να δεις για πότε θα ζητανε ολοι αποδειξεις και πληρωμες με καρτες. Συνδυασε το με φορολογηση στο τζιρο και να πως σφιγγουν τα οπισθια.

Manolis_karas
10-12-23, 18:49
Έλεγχος σωστός στο Πόθεν έσχες σε βάθος χρόνου και συγγενικό πλάτος. Αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν συμφέρει τους "έχοντες και κατέχοντες".

minas
11-12-23, 00:11
Έλεγχος σωστός στο Πόθεν έσχες σε βάθος χρόνου και συγγενικό πλάτος. Αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν συμφέρει τους "έχοντες και κατέχοντες".

Τι λες τώρα... Εδώ πολιτικοί "ξεχνάνε" να δηλώσουν περιουσιακά στοιχεία στο "Πόθεν Έσχες" :)

Manolis_karas
12-12-23, 20:14
Τι λες τώρα... Εδώ πολιτικοί "ξεχνάνε" να δηλώσουν περιουσιακά στοιχεία στο "Πόθεν Έσχες" :)

... και δεν έχει τιμωρηθεί κανένας. Αν ξεχάσει κανένας μικρομεσαίος τι γίνεται;
Τα τελευταία χρόνια η δήλωση "Πόθεν Έσχες" γίνεται ψηφιακά, δηλαδή μπορεί να γίνει πολύ εύκολα ο κάθε έλεγχος. Επειδή την έκανα μερικά χρόνια, ξέρω ότι ο υπόχρεος δηλώνει με τρομερή λεπτομέρεια όλα τα στοιχεία, προσωπικά, περιουσιακά, οικονομικά, τις Δ/νσεις του και όλων των συγγενών, δηλαδή συζύγου, όλων των τέκνων, γονέων και αδελφών, δικών του και της συζύγου του. Αν θέλουν να θέλουν να καταπολεμήσουν τη φοροδιαφυγή μπορούν

lak100
21-12-23, 18:36
παιδια καλησπερα μια ερωτηση μια που το mydata ηρθε μονιμα πλεον εαν διαβιβασω ενα παραστατικο και παριε ΜΑΡΚ με λαθος στα πσοα μπορω να το διορθωσω με επανυπολογισμο mydata?

netman
22-12-23, 00:37
αν μιλάμε για τιμολογιο πώλησης, κόψε πιστωτικό με τα ίδια ποσά και καπάκι κόψε χρεωστικό με τα σωστά ποσά.
Το ΜΑΡΚ να βάλεις στο πιστωτικο και θα σου έρθουν όλα αυτόματα.

lak100
22-12-23, 00:44
αν μιλάμε για τιμολογιο πώλησης, κόψε πιστωτικό με τα ίδια ποσά και καπάκι κόψε χρεωστικό με τα σωστά ποσά.
Το ΜΑΡΚ να βάλεις στο πιστωτικο και θα σου έρθουν όλα αυτόματα. το πιστωτικο θα παρει δικο του ΜΑΡΚ. η αλλη λυση ειναι ακυρωση

lewton
02-01-24, 14:30
Είχα κάνει ένα αίτημα για τακτοποίηση ενός ακινήτου στη ΔΟΥ και έλαβα την εξής απάντηση: "ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΘΗΚΕ. ΘΑ ΛΑΒΕΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΚ ΝΕΟΥ ΜΕΣΩ ΤΗΣ E-KOIΝΟΠΟΙΗΣΗΣ.ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ.".
Αυτό σημαίνει ότι θα βγει η απάντηση στο gsis εκεί που λέει e-Κοινοποιήσεις;
Γιατί τα έχουν όλα τόσο μπλεγμένα; Το αίτημα το έκανα στο myaade, και έλαβα απάντηση το myaade ότι θα λάβω απάντηση στο gsis. Γιατί δεν είναι όλα σε ένα νοικοκυρεμένα; Μου θυμίζει τα Windows που οι μισές ρυθμίσεις είναι στον πίνακα ελέγχου και οι άλλες μισές στα settings.

lak100
02-01-24, 23:02
η μητερα μου εχει ατομικη νεπιχειρηση σημερα ειδα οτι βεβαιωθηκε στην εφορια το τελος Γ.Ε.ΜΗ για το 2018 το πληρωσα αμεσα μπηκα στο ΓΕΜΗ και εξοφλησα οτι οφειλη μου εβγαλε και τωρα λεει δεν χρωσταω κατι. το θεμα ειναι οτι στις πληρωμες δεν φαινεται το 2016,2017 που η εξοφληση του απ οτι ειδα θα γινοταν τοτε μεσω της εφοριας. εχει κανεις καμια ιδεα θα παρω αυριο και στο τοπικο επιμελητηριο

Basilhs23_
03-01-24, 16:35
η μητερα μου εχει ατομικη νεπιχειρηση σημερα ειδα οτι βεβαιωθηκε στην εφορια το τελος Γ.Ε.ΜΗ για το 2018 το πληρωσα αμεσα μπηκα στο ΓΕΜΗ και εξοφλησα οτι οφειλη μου εβγαλε και τωρα λεει δεν χρωσταω κατι. το θεμα ειναι οτι στις πληρωμες δεν φαινεται το 2016,2017 που η εξοφληση του απ οτι ειδα θα γινοταν τοτε μεσω της εφοριας. εχει κανεις καμια ιδεα θα παρω αυριο και στο τοπικο επιμελητηριο

Αστο έτσι και αν το εμφανίσει στις οφειλές του taxis πήγαινε να το πληρώσεις.

BillyVan
03-01-24, 16:45
Να ρωτησω κατι για αγορα με πιστωτικη στις 31 Δεκ

Ειδα οτι η χρεωση εγινε 2 Ιαν ή να το πω καλυτερα η εκκαθαριση απο τραπεζα.

Επειδη το ποσο ηταν μεγαλο ειχα λογαριασει να μπει στο αφορολογητο.

Ειναι μαχητο αυτο ή θα παει στο αφορολογητο του 2024 ?

Το ρωτω γιατι η αποδειξη και το χαρτακι του pos λενε σωστα την ημερ/νια 31/12/2023

dimitri_ns
03-01-24, 17:09
Να ρωτησω κατι για αγορα με πιστωτικη στις 31 Δεκ

Ειδα οτι η χρεωση εγινε 2 Ιαν ή να το πω καλυτερα η εκκαθαριση απο τραπεζα.

Επειδη το ποσο ηταν μεγαλο ειχα λογαριασει να μπει στο αφορολογητο.

Ειναι μαχητο αυτο ή θα παει στο αφορολογητο του 2024 ?

Το ρωτω γιατι η αποδειξη και το χαρτακι του pos λενε σωστα την ημερ/νια 31/12/2023

Κοίτα στην τράπεζά σου, πότε το πέρασε στο αφορολόγητο.

BillyVan
03-01-24, 20:49
Επειδη το ειδα και το ελεγε εκκαθαριση στις 2 Ιαν εγραψα.

Η τραπεζα λεει 31 Δεκ εγινε η συναλλαγη αλλα 2 Ιαν η χρεωση.

Το ποσο ηταν σε δεσμευση αυτες τις 2 ημερες

Sebu
04-01-24, 00:01
Επειδη το ειδα και το ελεγε εκκαθαριση στις 2 Ιαν εγραψα.

Η τραπεζα λεει 31 Δεκ εγινε η συναλλαγη αλλα 2 Ιαν η χρεωση.

Το ποσο ηταν σε δεσμευση αυτες τις 2 ημερες

Τα τελευταια 2-3 χρονια που το παρατηρω και ματσαρω τις κινησεις στις καρτες για το αφορολογητο με οσα εμφανιζει η Εφορια στις κληρωσεις για την ιδια περιοδο/μηνα, μετραει δυστυχως η ημερομηνια εκκαθαρισης και τετοιες συναλλαγες τελους ετους πανε στην επομενη χρονια.
Μου εχει τυχει ακομα και 5 μερες καθυστερηση αποτυπωσης/εκκαθαρισης συνηθως σε αγορες απο τα Lidl εχει αρκετες μερες διαφορα μεταξυ πραγματικης αγορας και πότε αυτή αποτυπώνεται πραγματικά από την τράπεζα ως ημερομηνία στο statement και κατ'επεκταση και στο αφορολογητο.

Κανε μια επικοινωνια στην τραπεζα εφοσον εκανες τη συναλλαγη επι τουτου για το αφορολογητο μην πληρωσεις κερατιατικα 22% επι της διαφορας κριμα ειναι.

BillyVan
04-01-24, 11:04
Κανε μια επικοινωνια στην τραπεζα εφοσον εκανες τη συναλλαγη επι τουτου για το αφορολογητο μην πληρωσεις κερατιατικα 22% επι της διαφορας κριμα ειναι.

Ευχαριστω.

Αυτο ειχα σκοπο να κανω

lewton
16-01-24, 22:33
Έχει αρχίσει η δήλωση της ασφάλισης ακινήτων στο taxis με την οποία είχαν πει ότι θα μειώνεται ο ΕΝΦΙΑ κατά 10%;
Το γκουγκλάρω και το μόνο που βρίσκω είναι ειδήσεις μετά από τις καταστροφές για το ότι θα γίνει από το 2024.

thourios
16-01-24, 22:41
Έχει αρχίσει η δήλωση της ασφάλισης ακινήτων στο taxis με την οποία είχαν πει ότι θα μειώνεται ο ΕΝΦΙΑ κατά 10%;
Το γκουγκλάρω και το μόνο που βρίσκω είναι ειδήσεις μετά από τις καταστροφές για το ότι θα γίνει από το 2024.

Έχω όλες τις άλλες καλύψεις αλλά όχι για σεισμό. Μάλλον δεν με καλύπτει.

YAziDis
17-01-24, 00:15
Όχι. Θέλει και για σεισμό.

netman
17-01-24, 02:19
ποιός πάει ένα ευρώ στοίχημα ότι για το '24 δεν πρόκειται να γίνει; ΑΑΑΑΑΝΝΝ γίνει ποτέ δηλαδή :-)

Basilhs23_
17-01-24, 02:57
ποιός πάει ένα ευρώ στοίχημα ότι για το '24 δεν πρόκειται να γίνει; ΑΑΑΑΑΝΝΝ γίνει ποτέ δηλαδή :-)

Αφού το είχαν εξαγγείλει πανηγυρικά. Τώρα άμα δεν το κάνουν, έχει να πέσει μαύρο.

lewton
17-01-24, 10:23
Άρα η απάντηση στο ερώτημά μου είναι ότι δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα, σωστά;

Sebu
17-01-24, 17:36
Δεν εχω καταλαβει ακομα αν θα το δηλωνεις εσυ ή εφοσον εχεις το "καταλληλο" ασφαλιστηριο, αυτο ειναι δεμενο με το ΑΦΜ σου και αυτα διαβιβαζονται στην Εφορια αρα η ΑΑΔΕ/Taxis θα το κουμπωσουν αυτοματα στον ΕΝΦΙΑ μειωνοντας τον.

Αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι θελει συγκεκριμενες καλυψεις που τα περισσοτερα ασφαλιστηρια (λχ Στεγαστικων) δεν τις περιλαμβανουν ολες (λχ για πλημμυρα).
Τωρα κατα ποσο ασφαλιση για πλημμυρα πρεπει να ειναι υποχρεωτικη για διαμερισμα σε πάνω από 3ο-4ο όροφο πολυκατοικιας ειναι λιγο ουτοπικο καθως αυτος ο ασφαλισμενος κινδυνος δεν θα επελθει ποτέ εκτος και αν συμπεσουν τυφωνας, Ντανιελ και ο Κατακλυσμος του Νωε ταυτοχρονα για να πλημμυρισει μια περιοχη λχ σαν την Αττικη με 12-15 μέτρα νερο και το διαμερισμα να καταστραφει.

Ισως θα ηταν προτιμοτερο να γινεται αξιολογηση και ασφαλιση πραγματικων κινδυνων με το αντιστοιχο ασφαλιστρο/επασφαλιστρο. Λχ διαφορετικη επικινδυνοτητα σε κινδυνο σεισμου μπορει να εχει ενα διαμερισμα πολυκατοικιας με τον τελευταιο κτιριοδομικο/αντισεισμικο στην Αττικη, διαφορετικο ενα διαμερισμα 20ετιας στην παραποταμια Αρτα που εγινε μεσα σε λασποβουρκο που δεν στεγνωσε ποτέ, διαφορετικο σε πλινθοκτιστα του 1900 στην πεδινη/ορεινη Κρητη (λχ τετοια σπιτια στο Αρκαλοχωρι ισοπεδωθηκαν). Δεν ειναι σωστο και δικαιο να μπαινουν ολα σε ενα φλατ κουβα με ενα γενικο ασφαλιστρο σεισμου ή πυρκαγιας από τις εταιρειες.

Οπως σου λεει δεν ασφαλιζω για ασφαλειας υγειας με ατομικο περαν του 65ου ετους ή αν επιμενεις εχει τρελο κοστος.
Προσφατα παντως απο περιεργεια μιλωντας με ασφαλιστη της Ergo μου ανεφερε οτι σπιτια/οικηματα/κατασκευες προ του 1965 δεν τα ασφαλιζουν. Αληθεια-ψεμματα δεν γνωριζω. Αν ομως ισχυει ή αν οντως πριν απο καποια ημερομηνια δεν ασφαλιζονται τοτε ποιο το νοημα τετοιων κρατικων προσπαθειων?
Οι μεγαλες καταστροφες λχ απο τον Ντανιελ στη Θεσσαλια εγιναν σε χωρια τα οποια ως γνωστον στην Ελλαδα παρα πολλα εχουν παλια σπιτια μπορει και προ του 1950-1960 τα οποια ενδεχεται οι ασφαλιστικες να μην τα ασφαλιζουν.

Χωρια την κλασικη τσατσια που γινεται και με τα οχηματα οτι μπορει να επελθει ο ασφαλιστικος κινδυνος/ζημια και σου λενε εκ των υστερων οτι η τρεχουσα ασφαλιστικη αξια εχει μειωθει δραστικα αρα δεν μπορεις να αποζημιωθεις πληρως και δολιως δεν ειχες αιτηθει την μειωση της ασφαλιστικης αξιας. Τετοιες περιπτωσεις τα δικαστηρια τις επιδικαζουν υπερ των ασφαλιστικων με το σκεπτικο του ενδεχομενου δολου/αδικαιολογητου πλουτισμου απο την πλευρα του ασφαλισμενου.
Αν λοιπον ασφαλισεις το σπιτι 100.000 ευρω αλλα η αγορα ακινητων φουνταρει για καποια χρονια οπως εγινε επι μνημονιων και δεν εχεις εσυ ή ο ασφαλιστης αναθεωρησει την αξια προς τα κατω βασει τρεχουσας (κανενας σχεδον δεν το κανει), αν επελθει ο κινδυνος και το σπιτι τοτε εχει τρεχουσα εμπορικη 60.000, η ασφαλιστικη θα αποζημιωσει για 60.000 οχι για 100.000, ασχετα οτι εσυ πληρωνες Χ χρονια ασφαλιστρο κινδυνου για 100.000.

lewton
17-01-24, 17:48
Δεν εχω καταλαβει ακομα αν θα το δηλωνεις εσυ ή εφοσον εχεις το "καταλληλο" ασφαλιστηριο, αυτο ειναι δεμενο με το ΑΦΜ σου και αυτα διαβιβαζονται στην Εφορια αρα η ΑΑΔΕ/Taxis θα το κουμπωσουν αυτοματα στον ΕΝΦΙΑ μειωνοντας τον.

Αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι θελει συγκεκριμενες καλυψεις που τα περισσοτερα ασφαλιστηρια (λχ Στεγαστικων) δεν τις περιλαμβανουν ολες (λχ για πλημμυρα).
Τωρα κατα ποσο ασφαλιση για πλημμυρα πρεπει να ειναι υποχρεωτικη για διαμερισμα σε πάνω από 3ο-4ο όροφο πολυκατοικιας ειναι λιγο ουτοπικο καθως αυτος ο ασφαλισμενος κινδυνος δεν θα επελθει ποτέ εκτος και αν συμπεσουν τυφωνας, Ντανιελ και ο Κατακλυσμος του Νωε ταυτοχρονα για να πλημμυρισει μια περιοχη λχ σαν την Αττικη με 12-15 μέτρα νερο και το διαμερισμα να καταστραφει.

Ισως θα ηταν προτιμοτερο να γινεται αξιολογηση και ασφαλιση πραγματικων κινδυνων με το αντιστοιχο ασφαλιστρο/επασφαλιστρο. Λχ διαφορετικη επικινδυνοτητα σε κινδυνο σεισμου μπορει να εχει ενα διαμερισμα πολυκατοικιας με τον τελευταιο κτιριοδομικο/αντισεισμικο στην Αττικη, διαφορετικο ενα διαμερισμα 20ετιας στην παραποταμια Αρτα που εγινε μεσα σε λασποβουρκο που δεν στεγνωσε ποτέ, διαφορετικο σε πλινθοκτιστα του 1900 στην πεδινη/ορεινη Κρητη (λχ τετοια σπιτια στο Αρκαλοχωρι ισοπεδωθηκαν). Δεν ειναι σωστο και δικαιο να μπαινουν ολα σε ενα φλατ κουβα με ενα γενικο ασφαλιστρο σεισμου ή πυρκαγιας από τις εταιρειες.

Οπως σου λεει δεν ασφαλιζω για ασφαλειας υγειας με ατομικο περαν του 65ου ετους ή αν επιμενεις εχει τρελο κοστος.
Προσφατα παντως απο περιεργεια μιλωντας με ασφαλιστη της Ergo μου ανεφερε οτι σπιτια/οικηματα/κατασκευες προ του 1965 δεν τα ασφαλιζουν. Αληθεια-ψεμματα δεν γνωριζω. Αν ομως ισχυει ή αν οντως πριν απο καποια ημερομηνια δεν ασφαλιζονται τοτε ποιο το νοημα τετοιων κρατικων προσπαθειων?
Οι μεγαλες καταστροφες λχ απο τον Ντανιελ στη Θεσσαλια εγιναν σε χωρια τα οποια ως γνωστον στην Ελλαδα παρα πολλα εχουν παλια σπιτια μπορει και προ του 1950-1960 τα οποια ενδεχεται οι ασφαλιστικες να μην τα ασφαλιζουν.

Χωρια την κλασικη τσατσια που γινεται και με τα οχηματα οτι μπορει να επελθει ο ασφαλιστικος κινδυνος/ζημια και σου λενε εκ των υστερων οτι η τρεχουσα ασφαλιστικη αξια εχει μειωθει δραστικα αρα δεν μπορεις να αποζημιωθεις πληρως και δολιως δεν ειχες αιτηθει την μειωση της ασφαλιστικης αξιας. Τετοιες περιπτωσεις τα δικαστηρια τις επιδικαζουν υπερ των ασφαλιστικων με το σκεπτικο του ενδεχομενου δολου/αδικαιολογητου πλουτισμου απο την πλευρα του ασφαλισμενου.
Αν λοιπον ασφαλισεις το σπιτι 100.000 ευρω αλλα η αγορα ακινητων φουνταρει για καποια χρονια οπως εγινε επι μνημονιων και δεν εχεις εσυ ή ο ασφαλιστης αναθεωρησει την αξια προς τα κατω βασει τρεχουσας (κανενας σχεδον δεν το κανει), αν επελθει ο κινδυνος και το σπιτι τοτε εχει τρεχουσα εμπορικη 60.000, η ασφαλιστικη θα αποζημιωσει για 60.000 οχι για 100.000, ασχετα οτι εσυ πληρωνες Χ χρονια ασφαλιστρο κινδυνου για 100.000.

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά.
Συμφωνώ μαζί σου στο σημείο ότι δεν έχει νόημα να έχουν τις ίδιες απαιτήσεις για ασφάλιση ανεξάρτητα από τα ειδικά χαρακτηριστικά. Από την άλλη, υποθέτω ότι το να προσθέσεις ασφάλιση πλημμύρας σε σπίτι 3ου ορόφου θα είναι πολύ φθηνό, άρα γιατί όχι; Η ασφάλιση πλημμύρας δε θα σε καλύψει αν ο από πάνω πάθει ζημιά και πλημμυρίσει και το δικό σου;
Όσον αφορά το ότι οι ασφαλιστικές αρνούνται να ασφαλίσουν κάποια σπίτια, αυτό δε θα πρέπει να εμποδίσει την προσπάθεια της κυβέρνησης να επεκταθεί η ασφάλιση ως νοοτροπία στην Ελλάδα. Δε λέμε ότι ξαφνικά έγινε η ασφάλιση υποχρεωτική και οι ασφαλιστικές αρνούνται να σε ασφαλίσουν. Λέμε ότι το κράτος σου λέει ότι αν κάνεις καλή ασφάλιση θα σου κάνει ένα μικρό σκόντο στον ΕΝΦΙΑ. Αν για κάποιο σπίτι οι ασφαλιστικές αρνούνται να το ασφαλίσουν, ο ιδιοκτήτης δεν έχει χάσει κάτι σε σύγκριση με την προηγούμενη κατάσταση, απλά δεν θα επωφεληθεί αυτού του προνομίου.

Basilhs23_
17-01-24, 18:02
Δεν εχω καταλαβει ακομα αν θα το δηλωνεις εσυ ή εφοσον εχεις το "καταλληλο" ασφαλιστηριο, αυτο ειναι δεμενο με το ΑΦΜ σου και αυτα διαβιβαζονται στην Εφορια αρα η ΑΑΔΕ/Taxis θα το κουμπωσουν αυτοματα στον ΕΝΦΙΑ μειωνοντας τον.

Αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι θελει συγκεκριμενες καλυψεις που τα περισσοτερα ασφαλιστηρια (λχ Στεγαστικων) δεν τις περιλαμβανουν ολες (λχ για πλημμυρα).
Τωρα κατα ποσο ασφαλιση για πλημμυρα πρεπει να ειναι υποχρεωτικη για διαμερισμα σε πάνω από 3ο-4ο όροφο πολυκατοικιας ειναι λιγο ουτοπικο καθως αυτος ο ασφαλισμενος κινδυνος δεν θα επελθει ποτέ εκτος και αν συμπεσουν τυφωνας, Ντανιελ και ο Κατακλυσμος του Νωε ταυτοχρονα για να πλημμυρισει μια περιοχη λχ σαν την Αττικη με 12-15 μέτρα νερο και το διαμερισμα να καταστραφει.

Ισως θα ηταν προτιμοτερο να γινεται αξιολογηση και ασφαλιση πραγματικων κινδυνων με το αντιστοιχο ασφαλιστρο/επασφαλιστρο. Λχ διαφορετικη επικινδυνοτητα σε κινδυνο σεισμου μπορει να εχει ενα διαμερισμα πολυκατοικιας με τον τελευταιο κτιριοδομικο/αντισεισμικο στην Αττικη, διαφορετικο ενα διαμερισμα 20ετιας στην παραποταμια Αρτα που εγινε μεσα σε λασποβουρκο που δεν στεγνωσε ποτέ, διαφορετικο σε πλινθοκτιστα του 1900 στην πεδινη/ορεινη Κρητη (λχ τετοια σπιτια στο Αρκαλοχωρι ισοπεδωθηκαν). Δεν ειναι σωστο και δικαιο να μπαινουν ολα σε ενα φλατ κουβα με ενα γενικο ασφαλιστρο σεισμου ή πυρκαγιας από τις εταιρειες.

Οπως σου λεει δεν ασφαλιζω για ασφαλειας υγειας με ατομικο περαν του 65ου ετους ή αν επιμενεις εχει τρελο κοστος.
Προσφατα παντως απο περιεργεια μιλωντας με ασφαλιστη της Ergo μου ανεφερε οτι σπιτια/οικηματα/κατασκευες προ του 1965 δεν τα ασφαλιζουν. Αληθεια-ψεμματα δεν γνωριζω. Αν ομως ισχυει ή αν οντως πριν απο καποια ημερομηνια δεν ασφαλιζονται τοτε ποιο το νοημα τετοιων κρατικων προσπαθειων?
Οι μεγαλες καταστροφες λχ απο τον Ντανιελ στη Θεσσαλια εγιναν σε χωρια τα οποια ως γνωστον στην Ελλαδα παρα πολλα εχουν παλια σπιτια μπορει και προ του 1950-1960 τα οποια ενδεχεται οι ασφαλιστικες να μην τα ασφαλιζουν.

Χωρια την κλασικη τσατσια που γινεται και με τα οχηματα οτι μπορει να επελθει ο ασφαλιστικος κινδυνος/ζημια και σου λενε εκ των υστερων οτι η τρεχουσα ασφαλιστικη αξια εχει μειωθει δραστικα αρα δεν μπορεις να αποζημιωθεις πληρως και δολιως δεν ειχες αιτηθει την μειωση της ασφαλιστικης αξιας. Τετοιες περιπτωσεις τα δικαστηρια τις επιδικαζουν υπερ των ασφαλιστικων με το σκεπτικο του ενδεχομενου δολου/αδικαιολογητου πλουτισμου απο την πλευρα του ασφαλισμενου.
Αν λοιπον ασφαλισεις το σπιτι 100.000 ευρω αλλα η αγορα ακινητων φουνταρει για καποια χρονια οπως εγινε επι μνημονιων και δεν εχεις εσυ ή ο ασφαλιστης αναθεωρησει την αξια προς τα κατω βασει τρεχουσας (κανενας σχεδον δεν το κανει), αν επελθει ο κινδυνος και το σπιτι τοτε εχει τρεχουσα εμπορικη 60.000, η ασφαλιστικη θα αποζημιωσει για 60.000 οχι για 100.000, ασχετα οτι εσυ πληρωνες Χ χρονια ασφαλιστρο κινδυνου για 100.000.

Σπίτια πριν του 60 δεν ασφαλίζει κανένας, οπότε δεν είναι ψέμματα. Και να τα ασφαλιζαν βέβαια, το κόστος θα ήταν απαγορευτικό για τον ιδιοκτήτη. Το ίδιο και για ασφαλιστρο υγείας για ηλικιωμένους η άνω των 60, είχαμε κάνει ισόβιο συμβόλαιο στην μητέρα μου που τώρα είναι 60 ετών, για το πόσο έχει ανέβει το ασφαλιστρο σε σχέση με πριν 20 χρόνια που ξεκίνησε το συμβόλαιο άσε.... Να πας τώρα 70-80 ετών να ζητήσεις ασφάλιση υγείας για τις περισσότερες καλύψεις, θα σου ζητήσουν 7-10k ετήσιο ασφαλιστρο.

Όσο για το μετρο που πάει να περάσει η κυβέρνηση, απλά κοιτάει πως θα πέσει χρήμα στην αγορά για να εισπράξει από τον φόρο ασφαλιστρου και ΦΠΑ για αυτό σου λέει ε εντάξει θα σου μειώσω τον ΕΝΦΙΑ 10%.

dimitri_ns
17-01-24, 18:50
[QUOTE=lewton;7527127]Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά.
Συμφωνώ μαζί σου στο σημείο ότι δεν έχει νόημα να έχουν τις ίδιες απαιτήσεις για ασφάλιση ανεξάρτητα από τα ειδικά χαρακτηριστικά. Από την άλλη, υποθέτω ότι το να προσθέσεις ασφάλιση πλημμύρας σε σπίτι 3ου ορόφου θα είναι πολύ φθηνό, άρα γιατί όχι; Η ασφάλιση πλημμύρας δε θα σε καλύψει αν ο από πάνω πάθει ζημιά και πλημμυρίσει και το δικό σου;
Όσον αφορά το ότι οι ασφαλιστικές αρνούνται να ασφαλίσουν κάποια σπίτια, αυτό δε θα πρέπει να εμποδίσει την προσπάθεια της κυβέρνησης να επεκταθεί η ασφάλιση ως νοοτροπία στην Ελλάδα. Δε λέμε ότι ξαφνικά έγινε η ασφάλιση υποχρεωτική και οι ασφαλιστικές αρνούνται να σε ασφαλίσουν. Λέμε ότι το κράτος σου λέει ότι αν κάνεις καλή ασφάλιση θα σου κάνει ένα μικρό σκόντο στον ΕΝΦΙΑ. Αν για κάποιο σπίτι οι ασφαλιστικές αρνούνται να το ασφαλίσουν, ο ιδιοκτήτης δεν έχει χάσει κάτι σε σύγκριση με την προηγούμενη κατάσταση, απλά δεν θα επωφεληθεί αυτού του προνομίου.[/QUOTE

Σου αρέσουνε κι εσένα οι "υπηρεσίες ελπίδας"
Ασπίς Πρόνοια που σας δάγκωσε
Κάτι σαν το "Ομόλογα Ελληνικού Δημοσίου" που έλεγε κι ο Βενιζέλος.

Τα γουστάρεις τα παραμύθια απ'ότι φαίνεται ..

thourios
17-01-24, 19:44
Έχω ασφαλισμένο σπίτι προ του 60 αλλά έχει δηλωθεί ανακαίνιση και πλήρη ανακατασκευή όπως πραγματικά και έχει γίνει. Είναι εξοχικό πακέτο με την κύρια κατοικία.

Σκέτο εξοχικό τώρα δεν ασφαλίζουν μου είπαν. Δηλαδή αν διακόψω τέλος.
Δεν έχω βάλει σε κανένα συμβόλαιο σεισμό. Δεν με ενδιέφερε τότε. Με ενδιέφερε η κλοπή κυρίως. Τώρα ίσως να μην ασφαλίζει για σεισμό το συγκεκριμένο αφού βρίσκεται και σε περιοχή με μεγάλη σεισμική δραστηριότητα

YAziDis
17-01-24, 19:46
Δεν εχω καταλαβει ακομα αν θα το δηλωνεις εσυ ή εφοσον εχεις το "καταλληλο" ασφαλιστηριο, αυτο ειναι δεμενο με το ΑΦΜ σου και αυτα διαβιβαζονται στην Εφορια αρα η ΑΑΔΕ/Taxis θα το κουμπωσουν αυτοματα στον ΕΝΦΙΑ μειωνοντας τον.

Αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι θελει συγκεκριμενες καλυψεις που τα περισσοτερα ασφαλιστηρια (λχ Στεγαστικων) δεν τις περιλαμβανουν ολες (λχ για πλημμυρα).
Τωρα κατα ποσο ασφαλιση για πλημμυρα πρεπει να ειναι υποχρεωτικη για διαμερισμα σε πάνω από 3ο-4ο όροφο πολυκατοικιας ειναι λιγο ουτοπικο καθως αυτος ο ασφαλισμενος κινδυνος δεν θα επελθει ποτέ εκτος και αν συμπεσουν τυφωνας, Ντανιελ και ο Κατακλυσμος του Νωε ταυτοχρονα για να πλημμυρισει μια περιοχη λχ σαν την Αττικη με 12-15 μέτρα νερο και το διαμερισμα να καταστραφει.

Ισως θα ηταν προτιμοτερο να γινεται αξιολογηση και ασφαλιση πραγματικων κινδυνων με το αντιστοιχο ασφαλιστρο/επασφαλιστρο. Λχ διαφορετικη επικινδυνοτητα σε κινδυνο σεισμου μπορει να εχει ενα διαμερισμα πολυκατοικιας με τον τελευταιο κτιριοδομικο/αντισεισμικο στην Αττικη, διαφορετικο ενα διαμερισμα 20ετιας στην παραποταμια Αρτα που εγινε μεσα σε λασποβουρκο που δεν στεγνωσε ποτέ, διαφορετικο σε πλινθοκτιστα του 1900 στην πεδινη/ορεινη Κρητη (λχ τετοια σπιτια στο Αρκαλοχωρι ισοπεδωθηκαν). Δεν ειναι σωστο και δικαιο να μπαινουν ολα σε ενα φλατ κουβα με ενα γενικο ασφαλιστρο σεισμου ή πυρκαγιας από τις εταιρειες.

Οπως σου λεει δεν ασφαλιζω για ασφαλειας υγειας με ατομικο περαν του 65ου ετους ή αν επιμενεις εχει τρελο κοστος.
Προσφατα παντως απο περιεργεια μιλωντας με ασφαλιστη της Ergo μου ανεφερε οτι σπιτια/οικηματα/κατασκευες προ του 1965 δεν τα ασφαλιζουν. Αληθεια-ψεμματα δεν γνωριζω. Αν ομως ισχυει ή αν οντως πριν απο καποια ημερομηνια δεν ασφαλιζονται τοτε ποιο το νοημα τετοιων κρατικων προσπαθειων?
Οι μεγαλες καταστροφες λχ απο τον Ντανιελ στη Θεσσαλια εγιναν σε χωρια τα οποια ως γνωστον στην Ελλαδα παρα πολλα εχουν παλια σπιτια μπορει και προ του 1950-1960 τα οποια ενδεχεται οι ασφαλιστικες να μην τα ασφαλιζουν.

Χωρια την κλασικη τσατσια που γινεται και με τα οχηματα οτι μπορει να επελθει ο ασφαλιστικος κινδυνος/ζημια και σου λενε εκ των υστερων οτι η τρεχουσα ασφαλιστικη αξια εχει μειωθει δραστικα αρα δεν μπορεις να αποζημιωθεις πληρως και δολιως δεν ειχες αιτηθει την μειωση της ασφαλιστικης αξιας. Τετοιες περιπτωσεις τα δικαστηρια τις επιδικαζουν υπερ των ασφαλιστικων με το σκεπτικο του ενδεχομενου δολου/αδικαιολογητου πλουτισμου απο την πλευρα του ασφαλισμενου.
Αν λοιπον ασφαλισεις το σπιτι 100.000 ευρω αλλα η αγορα ακινητων φουνταρει για καποια χρονια οπως εγινε επι μνημονιων και δεν εχεις εσυ ή ο ασφαλιστης αναθεωρησει την αξια προς τα κατω βασει τρεχουσας (κανενας σχεδον δεν το κανει), αν επελθει ο κινδυνος και το σπιτι τοτε εχει τρεχουσα εμπορικη 60.000, η ασφαλιστικη θα αποζημιωσει για 60.000 οχι για 100.000, ασχετα οτι εσυ πληρωνες Χ χρονια ασφαλιστρο κινδυνου για 100.000.

Λοιπόν επειδή το τελευταίο 6μηνο το έχω ψάξει πάρα πολύ για να ασφαλίσω σπίτια, παραθέτω αυτά που ξέρω:
Όσον αφορά τα σπίτια πριν το 1960, δεν ασφαλίζονται για σεισμό διότι τότε ξεκίνησε ο 1ος αντισεισμικός κανονισμός. Ο 2ος ήταν κάπου το 1986 και ο 3ος και τωρινός κάπου το 2005, οπότε για αυτό δεν ασφαλίζουν για τα προηγούμενα χρόνια.
Τώρα όσον αφορά το θέμα της αξίας, δεν ασφαλίζεται ως εμπορική αξία, αλλά ως αντικειμενική αξία. Κοινώς βλέπεις την τιμή ζώνης από το εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ όπου αναφέρει την τιμή ζώνης. Με βάση αυτό ασφαλίζεις την αξία του σπιτιού, οπότε προφανώς πάλι χαμένος βγαίνεις (από την άποψη πως εμπορικά το σπίτι σου αξίζει παραπάνω) αλλά τουλάχιστον θα πάρεις κάποια χρήματα αν χτύπα ξύλο συμβεί κάτι.

Μετά αναλόγως τα κέφια του καθενός, καλό είναι να μπούνε ασφαλιστικές καλύψεις για αστική ευθύνη, αλλά και για ασφάλιση περιεχομένου. Με το 1ο μπορείς ας πούμε να αποζημιωθείς αν κάνεις ζημιά σε τρίτους στην πολυκατοικία (πχ πες ότι παίρνει φωτιά το σπίτι σου και οι καπνοί κάνουν μαυρίλα και θέλει βάψιμο το κλιμακοστάσιο).

Basilhs23_
17-01-24, 20:15
Λοιπόν επειδή το τελευταίο 6μηνο το έχω ψάξει πάρα πολύ για να ασφαλίσω σπίτια, παραθέτω αυτά που ξέρω:
Όσον αφορά τα σπίτια πριν το 1960, δεν ασφαλίζονται για σεισμό διότι τότε ξεκίνησε ο 1ος αντισεισμικός κανονισμός. Ο 2ος ήταν κάπου το 1986 και ο 3ος και τωρινός κάπου το 2005, οπότε για αυτό δεν ασφαλίζουν για τα προηγούμενα χρόνια.
Τώρα όσον αφορά το θέμα της αξίας, δεν ασφαλίζεται ως εμπορική αξία, αλλά ως αντικειμενική αξία. Κοινώς βλέπεις την τιμή ζώνης από το εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ όπου αναφέρει την τιμή ζώνης. Με βάση αυτό ασφαλίζεις την αξία του σπιτιού, οπότε προφανώς πάλι χαμένος βγαίνεις (από την άποψη πως εμπορικά το σπίτι σου αξίζει παραπάνω) αλλά τουλάχιστον θα πάρεις κάποια χρήματα αν χτύπα ξύλο συμβεί κάτι.

Μετά αναλόγως τα κέφια του καθενός, καλό είναι να μπούνε ασφαλιστικές καλύψεις για αστική ευθύνη, αλλά και για ασφάλιση περιεχομένου. Με το 1ο μπορείς ας πούμε να αποζημιωθείς αν κάνεις ζημιά σε τρίτους στην πολυκατοικία (πχ πες ότι παίρνει φωτιά το σπίτι σου και οι καπνοί κάνουν μαυρίλα και θέλει βάψιμο το κλιμακοστάσιο).

Η αστική ευθύνη χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή. Άνετα ρίχνουν την ευθύνη σε εσένα και δεν σε αποζημιώνουν. Πχ αν δεν έχεις πυροσβεστήρα όταν πήρες φωτιά, αν βρέθηκαν μέσα στο σπίτι φιάλες υγραερίου, μπιτόνια με εύφλεκτο υγρό κοκ. Για πρόκληση φωτιάς λόγω βραχυκυκλωματος είτε σε εσένα είτε σε τρίτους άμα δεν υπάρχει εν ισχύ πιστοποιητικο ηλεκτρολογου την πάτησες. Δεν συζητάμε για πτώσεις σοβαδων και άλλων. Φυσάει αέρας και ξηλώνεται η τέντα και πέφτει κάπου, αν δεν είχε άδεια τότε που μπήκε η τέντα παπαλα. Αν πέσει κανένας ηλιακός από κλιμακοστασιο που απαγορεύεται να μπαίνουν εκεί, επίσης παπαλα.

YAziDis
17-01-24, 20:29
Η αστική ευθύνη χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή. Άνετα ρίχνουν την ευθύνη σε εσένα και δεν σε αποζημιώνουν. Πχ αν δεν έχεις πυροσβεστήρα όταν πήρες φωτιά, αν βρέθηκαν μέσα στο σπίτι φιάλες υγραερίου, μπιτόνια με εύφλεκτο υγρό κοκ. Για πρόκληση φωτιάς λόγω βραχυκυκλωματος είτε σε εσένα είτε σε τρίτους άμα δεν υπάρχει εν ισχύ πιστοποιητικο ηλεκτρολογου την πάτησες. Δεν συζητάμε για πτώσεις σοβαδων και άλλων. Φυσάει αέρας και ξηλώνεται η τέντα και πέφτει κάπου, αν δεν είχε άδεια τότε που μπήκε η τέντα παπαλα. Αν πέσει κανένας ηλιακός από κλιμακοστασιο που απαγορεύεται να μπαίνουν εκεί, επίσης παπαλα.

Όποιος ασχοληθεί με το άθλημα διαβάζει και τους όρους ασφάλισης. Εδώ φαίνεται η διαφορά του να έχεις έναν ασφαλιστή της πλάκας, με έναν επαγγελματία όπου θα σε βοηθήσει το να κλείσεις σωστό συμβόλαιο για να μην είσαι στον αέρα. πχ με το να μην είναι υπασφαλισμένο το σπίτι (για την τιμή ζώνης που σου έλεγα), να είναι δηλωμένα όλα τα τετραγωνικά (όχι μόνο τα καθαρά), και το να έχεις σωστές αξίες πχ στην ασφάλιση περιεχομένου.
Δε θα σου πω ότι δεν γίνονται αυτά που λες, αλλά στην τελική στο χέρι του καθενός είναι το να τα ψάξει ο καθένας.

Sebu
17-01-24, 23:01
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά.
Συμφωνώ μαζί σου στο σημείο ότι δεν έχει νόημα να έχουν τις ίδιες απαιτήσεις για ασφάλιση ανεξάρτητα από τα ειδικά χαρακτηριστικά. Από την άλλη, υποθέτω ότι το να προσθέσεις ασφάλιση πλημμύρας σε σπίτι 3ου ορόφου θα είναι πολύ φθηνό, άρα γιατί όχι; Η ασφάλιση πλημμύρας δε θα σε καλύψει αν ο από πάνω πάθει ζημιά και πλημμυρίσει και το δικό σου;
Όσον αφορά το ότι οι ασφαλιστικές αρνούνται να ασφαλίσουν κάποια σπίτια, αυτό δε θα πρέπει να εμποδίσει την προσπάθεια της κυβέρνησης να επεκταθεί η ασφάλιση ως νοοτροπία στην Ελλάδα. Δε λέμε ότι ξαφνικά έγινε η ασφάλιση υποχρεωτική και οι ασφαλιστικές αρνούνται να σε ασφαλίσουν. Λέμε ότι το κράτος σου λέει ότι αν κάνεις καλή ασφάλιση θα σου κάνει ένα μικρό σκόντο στον ΕΝΦΙΑ. Αν για κάποιο σπίτι οι ασφαλιστικές αρνούνται να το ασφαλίσουν, ο ιδιοκτήτης δεν έχει χάσει κάτι σε σύγκριση με την προηγούμενη κατάσταση, απλά δεν θα επωφεληθεί αυτού του προνομίου.

Αν ως πλημμυρα του απο πανω σου εννοεις να ξεχασει ανοιχτες βρυσες ή να εχει διαρροη δεν το γνωριζω αν θα σε καλυψουν καθως ολα εξαρτωνται απο τα ψιλα γραμματα στο ασφαλιστηριο συμβολαιο που προσδιοριζει τι νοειται ως πλημμυρα και υπο ποιες περιπτωσεις μπορει να αποδειχθει και απο ποιον.

Λχ οταν ειχαμε εταιρικο στολο ασφαλισμενο για χαλαζι, την πρωτη φορα η ασφαλιστικη αποζημιωσε αλλα ζητησε δελτιο καιρικων φαινομενων απο την ΕΜΥ για να αποδειχθει οτι στο σημειο/περιοχη που ηταν σταθμευμενος ο στολος ειχε οντως πεσει χαλαζι και τι επιπεδου/ογκου/ποσοτητας ωστε να δικαιολογηθει το υψος των καταστροφων. Συνεβη ξανα 2 ετη μετα και μας ξαναποζημιωσε αλλα εκτοτε αρνηθηκε να μας παρεχει αυτη την καλυψη στο συμβολαιο, ουτε καν σαν εξτρα προϊον γιατι το εκρινε ασυμφορο.

Ομοιως μου εχει τυχει σε εταιρικο αυτοκινητο να το εχω παρκαρισμενο και να σπασει και πεσει κλαδι απο ψηλο δεντρο στην Κηφισια και να κανει ζημιες στον ουρανο και το παρμπριζ. Η ασφαλιστικη αρνηθηκε να το καλυψει γιατι θεωρησε τη συγκεκριμενη ζημια αμελεια του δημου Κηφισιας που δεν ειχε προνοησει να κλαδεψει τα δεντρα και μου ζητησε αν θελω να αποζημιωθω να κυνηγησω εγω το δημο ως ιδιωτης. Προσπαθησα να βγαλω ακρη με το δημο αλλα πουλουσε τρελα οτι το κλαδι/κορμος που επεσε δεν ηταν απο εκεινο το δεντρο, οτι δεν υπηρχαν αποδειξεις και μαρτυρες, οτι δεν ευθυνεται το δεντρο και ο δημος και μου εκαναν μπουλινγκ αν θελω να τους παω δικαστικα ως ιδιωτης κατα του δημου και τα λεμε σε 8-10+ χρονια οταν τελειωσουν ολα τα δικαστηρια. Και φυσικα με τα δικαστικα εξοδα να τα πληρωνω εγω μεχρι να τελεσιδικησει και χωρις να φτιαχνει κανενας το αμαξι.
Τελικα ανελαβε η εταιρεια και επισκευασε το αμαξι με δικα της εξοδα σε εξωτερικο φαναρτζη.

Στον εταιρικο στολο που ειχαν τυχει συμβαντα λογω καιρικων φαινομενων μας επαιζε τις κουμπαρες η ασφαλιστικη ως προς το τι ισχυει ως προς τα Act of God, τι νοουνται, τι κινδυνοι καλυπτονται κτλ.

Οποτε δεν ειναι ολα στανταρ και φλατ.

lewton
18-01-24, 03:11
Αν ως πλημμυρα του απο πανω σου εννοεις να ξεχασει ανοιχτες βρυσες ή να εχει διαρροη δεν το γνωριζω αν θα σε καλυψουν καθως ολα εξαρτωνται απο τα ψιλα γραμματα στο ασφαλιστηριο συμβολαιο που προσδιοριζει τι νοειται ως πλημμυρα και υπο ποιες περιπτωσεις μπορει να αποδειχθει και απο ποιον.

Λχ οταν ειχαμε εταιρικο στολο ασφαλισμενο για χαλαζι, την πρωτη φορα η ασφαλιστικη αποζημιωσε αλλα ζητησε δελτιο καιρικων φαινομενων απο την ΕΜΥ για να αποδειχθει οτι στο σημειο/περιοχη που ηταν σταθμευμενος ο στολος ειχε οντως πεσει χαλαζι και τι επιπεδου/ογκου/ποσοτητας ωστε να δικαιολογηθει το υψος των καταστροφων. Συνεβη ξανα 2 ετη μετα και μας ξαναποζημιωσε αλλα εκτοτε αρνηθηκε να μας παρεχει αυτη την καλυψη στο συμβολαιο, ουτε καν σαν εξτρα προϊον γιατι το εκρινε ασυμφορο.

Ομοιως μου εχει τυχει σε εταιρικο αυτοκινητο να το εχω παρκαρισμενο και να σπασει και πεσει κλαδι απο ψηλο δεντρο στην Κηφισια και να κανει ζημιες στον ουρανο και το παρμπριζ. Η ασφαλιστικη αρνηθηκε να το καλυψει γιατι θεωρησε τη συγκεκριμενη ζημια αμελεια του δημου Κηφισιας που δεν ειχε προνοησει να κλαδεψει τα δεντρα και μου ζητησε αν θελω να αποζημιωθω να κυνηγησω εγω το δημο ως ιδιωτης. Προσπαθησα να βγαλω ακρη με το δημο αλλα πουλουσε τρελα οτι το κλαδι/κορμος που επεσε δεν ηταν απο εκεινο το δεντρο, οτι δεν υπηρχαν αποδειξεις και μαρτυρες, οτι δεν ευθυνεται το δεντρο και ο δημος και μου εκαναν μπουλινγκ αν θελω να τους παω δικαστικα ως ιδιωτης κατα του δημου και τα λεμε σε 8-10+ χρονια οταν τελειωσουν ολα τα δικαστηρια. Και φυσικα με τα δικαστικα εξοδα να τα πληρωνω εγω μεχρι να τελεσιδικησει και χωρις να φτιαχνει κανενας το αμαξι.
Τελικα ανελαβε η εταιρεια και επισκευασε το αμαξι με δικα της εξοδα σε εξωτερικο φαναρτζη.

Στον εταιρικο στολο που ειχαν τυχει συμβαντα λογω καιρικων φαινομενων μας επαιζε τις κουμπαρες η ασφαλιστικη ως προς το τι ισχυει ως προς τα Act of God, τι νοουνται, τι κινδυνοι καλυπτονται κτλ.

Οποτε δεν ειναι ολα στανταρ και φλατ.

Τραγικές καταστάσεις.

mzaf
18-01-24, 13:09
Προσπαθησα να βγαλω ακρη με το δημο

Σώθηκες...

Sebu
18-01-24, 16:52
Σώθηκες...

Ακριβως για αυτο στο μηνα επανω ταλαιπωριας, κοροιδιας και ειρωνικοτητας, η εταιρεια ειπε το αναλαμβανουμε εμεις και το φτιαχνουμε σε συνεργαζομενο εξωτερικο φαναρτζη να βγει φθηνοτερα και καλυπτουμε εμεις το κοστος.

YAziDis
18-01-24, 18:05
Αυτό με το δέντρο είναι ιστορία μου αμαρτία μου. Το ίδιο έπαθα και εγώ στο Δήμο Θεσσαλονίκης. Η φάση είναι πως πρέπει να καλέσεις εκείνη την ώρα τροχαία ή και ακόμα και πυροσβεστική και να πάρεις αντίγραφο συμβάντος για να πατήσεις πάνω σε αυτό στην καταγγελία εναντίον του Δήμου.
Από εκεί και πέρα και αυτά που λέει ο δήμος για τα δικαστικά έξοδα, αν έχεις και την νομική κάλυψη στο ασφαλιστήριο, χρησιμοποιείς τη νομική προστασία. Αλλά όπως είπα αν δεν έχεις αποδείξεις και κάποιο χαρτί από αστυνομία ή πυροσβεστική, τότε δύσκολα τα πράγματα.

dimitri_ns
18-01-24, 18:13
Αυτό με το δέντρο είναι ιστορία μου αμαρτία μου. Το ίδιο έπαθα και εγώ στο Δήμο Θεσσαλονίκης. Η φάση είναι πως πρέπει να καλέσεις εκείνη την ώρα τροχαία ή και ακόμα και πυροσβεστική και να πάρεις αντίγραφο συμβάντος για να πατήσεις πάνω σε αυτό στην καταγγελία εναντίον του Δήμου.
Από εκεί και πέρα και αυτά που λέει ο δήμος για τα δικαστικά έξοδα, αν έχεις και την νομική κάλυψη στο ασφαλιστήριο, χρησιμοποιείς τη νομική προστασία. Αλλά όπως είπα αν δεν έχεις αποδείξεις και κάποιο χαρτί από αστυνομία ή πυροσβεστική, τότε δύσκολα τα πράγματα.

Φίλος
Σε κακοκαιρία στις Σπέτσες
Κουνάει το αυτοκίνητο από το δέντρο που είχε παρκάρει
Και παρκάρει δίπλα σε ένα τοίχο.

Πέφτει ο τοίχος και του κάνει το αυτοκίνητο καινούργιο, το δέντρο ακόμα εκεί είναι.

Δεν είχαν φτιάξει αποχέτευση στον τοίχο :p

thourios
18-01-24, 18:43
Άσχετο με το θέμα αλλά για την αξιοπιστία με τις ασφαλιστικές. Σε αυτοκίνητο που μου έβαλε ο άλλος μέσα στο παγούρι του νερού για το παρμπρίζ αντί για σαπούνι υγρά φρένων και μετά άρχισε να φεύγει το χρώμα ο μόνος τρόπος να αποζημιωθώ ήταν να δηλώσω κακόβουλες πράξεις.
Αφού κάλεσα το 100 και είπα ότι το βρήκα έτσι. Ο μηχανικός δεν το παραδεχόταν και το κακό είναι ότι δεν είχα πάρει και απόδειξη. Ευτυχώς η ασφαλιστική με κάλυψε για ολική βαφή χωρίς πολλά πολλά.
Εγώ ήθελα να τα πληρώσει εκείνος αλλά θα έμπλεκα μου είπε ο ασφαλιστής. Ασφαλιστική τότε η Εθνική φουλ πακέτο. Μικτή κτλ.

Basilhs23_
18-01-24, 18:56
Ακριβως για αυτο στο μηνα επανω ταλαιπωριας, κοροιδιας και ειρωνικοτητας, η εταιρεια ειπε το αναλαμβανουμε εμεις και το φτιαχνουμε σε συνεργαζομενο εξωτερικο φαναρτζη να βγει φθηνοτερα και καλυπτουμε εμεις το κοστος.

Εγώ αν έβλεπα τέτοια συμπεριφορά από δημόσια υπηρεσία θα τους έλεγα ότι θα υποβάλλω αίτημα να αριθμό πρωτοκόλλου και απαντήστε όλα αυτά που μου λέτε γραπτώς. Πάντως μόνο και μόνο για αυτά εγώ θα τους έτρεχα με την νομική προστασία της ασφαλιστικής κι ας έκαναν και 18 χρόνια, θα τα πληρωναν όλα με τόκο.

Manolis_karas
18-01-24, 19:50
...Τώρα όσον αφορά το θέμα της αξίας, δεν ασφαλίζεται ως εμπορική αξία, αλλά ως αντικειμενική αξία. Κοινώς βλέπεις την τιμή ζώνης από το εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ όπου αναφέρει την τιμή ζώνης. Με βάση αυτό ασφαλίζεις την αξία του σπιτιού, οπότε προφανώς πάλι χαμένος βγαίνεις (από την άποψη πως εμπορικά το σπίτι σου αξίζει παραπάνω) αλλά τουλάχιστον θα πάρεις κάποια χρήματα αν χτύπα ξύλο συμβεί κάτι...
Στην περιοχή μας οι αντικειμενικές αξίες είναι πολύ μεγαλύτερες από τις εμπορικές στις οικοδομές και πολύ-πολύ μεγαλύτερες στα οικόπεδα.

- - - Updated - - -


Εγώ αν έβλεπα τέτοια συμπεριφορά από δημόσια υπηρεσία θα τους έλεγα ότι θα υποβάλλω αίτημα να αριθμό πρωτοκόλλου και απαντήστε όλα αυτά που μου λέτε γραπτώς. Πάντως μόνο και μόνο για αυτά εγώ θα τους έτρεχα με την νομική προστασία της ασφαλιστικής κι ας έκαναν και 18 χρόνια, θα τα πληρωναν όλα με τόκο.
Καααλά, ζήτα γραπτή απάντηση από ΔΟΥ για φορολογική υπόθεση σου.

- - - Updated - - -

Πριν καμιά 10ριά χρόνια η ασφάλειες ζωής, συνταξιοδοτικές κτλ γινόταν με εγγύηση του Ελληνικού Δημοσίου. Όταν πτώχευσαν δύο μεγάλες Ελληνικές ασφαλιστικές εταιρείες και από την εκκαθάριση πήραμε ψίχουλα επιστροφή, έδωσε το Δημόσιο τίποτα; Όχι

Basilhs23_
18-01-24, 22:05
Στην περιοχή μας οι αντικειμενικές αξίες είναι πολύ μεγαλύτερες από τις εμπορικές στις οικοδομές και πολύ-πολύ μεγαλύτερες στα οικόπεδα.

- - - Updated - - -


Καααλά, ζήτα γραπτή απάντηση από ΔΟΥ για φορολογική υπόθεση σου.

- - - Updated - - -

Πριν καμιά 10ριά χρόνια η ασφάλειες ζωής, συνταξιοδοτικές κτλ γινόταν με εγγύηση του Ελληνικού Δημοσίου. Όταν πτώχευσαν δύο μεγάλες Ελληνικές ασφαλιστικές εταιρείες και από την εκκαθάριση πήραμε ψίχουλα επιστροφή, έδωσε το Δημόσιο τίποτα; Όχι

Είναι υποχρεωμενοι να απαντήσουν εντός προκαθορισμενου διαστήματος. Άμα δεν απαντήσουν τους κάνεις καταγγελία στον Συνήγορο του Πολίτη και στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης. Πολυς χρόνος αλλά άκρη θα βρεις.
Αυτο που ήθελα να πω είναι πως προφορικά μπορεί να λένε του κεφαλιού τους και να ειρωνεύονται τον πολίτη, γραπτώς δεν θα τολμήσουν να απαντήσουν τα ίδια.

tsigarid
18-01-24, 22:31
Φίλος
Σε κακοκαιρία στις Σπέτσες
Κουνάει το αυτοκίνητο από το δέντρο που είχε παρκάρει
Και παρκάρει δίπλα σε ένα τοίχο.

Πέφτει ο τοίχος και του κάνει το αυτοκίνητο καινούργιο, το δέντρο ακόμα εκεί είναι.

Δεν είχαν φτιάξει αποχέτευση στον τοίχο :p

Το έπαθε μία θεία μου πριν πολλά χρόνια στο κέντρο της Αθήνας, κατέρρευσε μαντρότοιχος εγκαταλελειμμένης κατοικίας πάνω στο αμάξι της και το έκανε λιώμα. Δεν έχω ιδέα τι έκαναν με ασφάλειες, αλλά το αναφέρω για το χαβαλέ: η πόρτα του οδηγού άνοιξε από το λιώσιμο του αυτοκινήτου, και ένας ξάδερφος είπε το επικό στη θεία:
Θεία, η πόρτα σου είναι ανοιχτή, θα σου αδειάσει η μπαταρία :rofl:

thourios
18-01-24, 22:56
Είναι υποχρεωμενοι να απαντήσουν εντός προκαθορισμενου διαστήματος. Άμα δεν απαντήσουν τους κάνεις καταγγελία στον Συνήγορο του Πολίτη και στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης. Πολυς χρόνος αλλά άκρη θα βρεις.
Αυτο που ήθελα να πω είναι πως προφορικά μπορεί να λένε του κεφαλιού τους και να ειρωνεύονται τον πολίτη, γραπτώς δεν θα τολμήσουν να απαντήσουν τα ίδια.

ο επιθεωρητής δημόσιας διοίκησης μας τελείωσε . Δεν δέχεται καταγγελίες από πολίτες. Ο Συνήγορος του Πολίτη πάλι έχει γίνει κράτος εν κράτει. Λειτουργεί βέβαια. Οι αποφάσεις του δεν σημαίνει ότι θα γίνουν και αποδεκτές.

- - - Updated - - -


Το έπαθε μία θεία μου πριν πολλά χρόνια στο κέντρο της Αθήνας, κατέρρευσε μαντρότοιχος εγκαταλελειμμένης κατοικίας πάνω στο αμάξι της και το έκανε λιώμα. Δεν έχω ιδέα τι έκαναν με ασφάλειες, αλλά το αναφέρω για το χαβαλέ: η πόρτα του οδηγού άνοιξε από το λιώσιμο του αυτοκινήτου, και ένας ξάδερφος είπε το επικό στη θεία:
Θεία, η πόρτα σου είναι ανοιχτή, θα σου αδειάσει η μπαταρία :rofl:

Εξαρτάται το συμβόλαιο με τις καλύψεις αλλά και την ασφαλιστική.

Basilhs23_
19-01-24, 01:01
ο επιθεωρητής δημόσιας διοίκησης μας τελείωσε . Δεν δέχεται καταγγελίες από πολίτες. Ο Συνήγορος του Πολίτη πάλι έχει γίνει κράτος εν κράτει. Λειτουργεί βέβαια. Οι αποφάσεις του δεν σημαίνει ότι θα γίνουν και αποδεκτές.


Πολύ κρίμα. Για τον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης και τον ΣτΠ το γνώριζα από άτομο που δραστηριοποιείται στο αναπηρικό κίνημα και όταν οι δημόσιες υπηρεσίες πετούσαν χαρταετό στα ερωτήματα που υπέβαλλε εγγράφως με αριθμό πρωτοκόλλου τότε προχωρούσε σε αναφορές και καταγγελίες σε αυτες τις δύο υπηρεσίες και έβγαζε άκρη στο μεγαλύτερο ποσοστό των θεμάτων. Μετά άμα δεν απαντήσει ούτε τότε η υπηρεσία μπορείς να προσφυγεις δικαστικά και να αξιώσεις αποζημίωση.

thourios
19-01-24, 01:12
Μιας και το συζητάμε κάποιες υπηρεσίες συγχωνεύθηκαν. Δες εδώ: https://aead.gr/nta/merged-services

mzaf
19-01-24, 11:06
Αυτό με το δέντρο είναι ιστορία μου αμαρτία μου. Το ίδιο έπαθα και εγώ στο Δήμο Θεσσαλονίκης. Η φάση είναι πως πρέπει να καλέσεις εκείνη την ώρα τροχαία ή και ακόμα και πυροσβεστική και να πάρεις αντίγραφο συμβάντος για να πατήσεις πάνω σε αυτό στην καταγγελία εναντίον του Δήμου.
Από εκεί και πέρα και αυτά που λέει ο δήμος για τα δικαστικά έξοδα, αν έχεις και την νομική κάλυψη στο ασφαλιστήριο, χρησιμοποιείς τη νομική προστασία. Αλλά όπως είπα αν δεν έχεις αποδείξεις και κάποιο χαρτί από αστυνομία ή πυροσβεστική, τότε δύσκολα τα πράγματα.

Η φωτό από κινητό δεν μετράει σαν αποδεικτικό στοιχείο;

tsigarid
19-01-24, 11:17
Η φωτό από κινητό δεν μετράει σαν αποδεικτικό στοιχείο;

Όχι, πρέπει να βεβαιωθεί από την αστυνομία το γεγονός. Το ίδιο ισχύει και για τις παραβάσεις, αν βγάλεις πχ βίντεο κάποιον να περνάει με κόκκινο και φαίνονται καθαρά οι πινακίδες, η αστυνομία δεν θα κάνει τίποτα, εκτός αν ήταν αστυνομικός εκεί να το δει με τα μάτια του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.