PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 [114] 115 116 117 118

YAziDis
19-01-24, 18:24
Η φωτό από κινητό δεν μετράει σαν αποδεικτικό στοιχείο;

Προφανώς και όχι. Θέλεις να αποδείξεις τις καταστάσεις που καταγγέλεις. Ακόμα και σε λακκούβα να πέσεις και να πάθει ζημιά το αυτοκίνητο σου, τότε καλείς αστυνομία να καταγράψει το ατύχημα.

Η ειρωνεία πάντως ήταν πως όταν εγώ μετά από 1 μέρα είδα τη ζημιά στο μηχανάκι μου, με είπε ο ασφαλιστής για το τι παίζει όταν πήγανε να κάνουν σα να λέμε δήλωση για τα ακραία καιρικά φαινόμενα. Μου είπαν πως χρειάζεται από την ΕΜΥ, και δεν φαινόταν ως ακραία. Μετά μου είπανε για το ότι για να αποζημιωθείς κάνε καταγγελία στο Δήμο, οπότε μετά έμαθα ότι χρειάζεται χαρτί είδε από αστυνομία είτε πυροσβεστική.
Οπότε πηγαίνω την επόμενη μέρα στο τμήμα, και μου λένε "Α δε γίνεται... Μόνο την ίδια μέρα μπορείτε να καλέσετε περιπολικό." Προφανώς έπεσε δούλεμα. Πρέπει να είσαι επάνω από την περιουσία σου 24/7 για να είσαι σίγουρος για το τι συμβαίνει.

Manolis_karas
19-01-24, 19:50
Είναι υποχρεωμενοι να απαντήσουν εντός προκαθορισμενου διαστήματος. Άμα δεν απαντήσουν τους κάνεις καταγγελία στον Συνήγορο του Πολίτη και στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης. Πολυς χρόνος αλλά άκρη θα βρεις.
Αυτο που ήθελα να πω είναι πως προφορικά μπορεί να λένε του κεφαλιού τους και να ειρωνεύονται τον πολίτη, γραπτώς δεν θα τολμήσουν να απαντήσουν τα ίδια.
Όλα τα παραπάνω θεωρητικά.

- - - Updated - - -


...ο επιθεωρητής δημόσιας διοίκησης μας τελείωσε . Δεν δέχεται καταγγελίες από πολίτες. Ο Συνήγορος του Πολίτη πάλι έχει γίνει κράτος εν κράτει. Λειτουργεί βέβαια. Οι αποφάσεις του δεν σημαίνει ότι θα γίνουν και αποδεκτές...
Πολύ σωστά. Η Διοίκηση δεν έχει καμία υποχρέωση να πληροφορήσει τον Συνήγορο του Πολίτη ούτε τους Επιθεωρητές της Δημόσιας Διοίκησης για τις ενέργειες και το αποτέλεσμα των ενεργειών της σχετικά με την εφαρμογή των γνωμοδοτήσεων του Συνήγορου του Πολίτη και των διαταγών του Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης.

mzaf
19-01-24, 21:26
@tsigarid, YaziDis
Παλιά, (πολύ παλιά, πριν την εμφάνιση των smartphones) είχα ακούσει για ανάλογη περίπτωση που δικαιώθηκε σε δικαστήριο και για αυτό το ανάφερα.

Συγκεκριμένα, ο άνθρωπος έβγαλε φωτο της ζημιάς που είχε πάθει με την φωτογραφική του μηχανή, βάζοντας μέσα στο κάδρο και το πρωτοσέλιδο μιας εφημερίδας (που είχε αγοράσει επιτόπου) ώστε να πιστοποιείται η ημερομηνία του συμβάντος.

Sebu
20-01-24, 00:16
Αυτό με το δέντρο είναι ιστορία μου αμαρτία μου. Το ίδιο έπαθα και εγώ στο Δήμο Θεσσαλονίκης. Η φάση είναι πως πρέπει να καλέσεις εκείνη την ώρα τροχαία ή και ακόμα και πυροσβεστική και να πάρεις αντίγραφο συμβάντος για να πατήσεις πάνω σε αυτό στην καταγγελία εναντίον του Δήμου.
Από εκεί και πέρα και αυτά που λέει ο δήμος για τα δικαστικά έξοδα, αν έχεις και την νομική κάλυψη στο ασφαλιστήριο, χρησιμοποιείς τη νομική προστασία. Αλλά όπως είπα αν δεν έχεις αποδείξεις και κάποιο χαρτί από αστυνομία ή πυροσβεστική, τότε δύσκολα τα πράγματα.

Και το χαρτι ισως να μην λεει κατι γιατι και η αστυνομια και η πυροσβεστικη θα ερθουν μετα το συμβαν.
Δεν μπορει να επιβεβαιωσει κανενας κατοπιν εορτης/συμβαντος οτι το κλαδι προηλθε απο αυτο το δεντρο οντως και αρα ευθυνεται ο δημος που δεν το ειχε κλαδεψει.

Σημασια εχει οτι με στηριξε τοτε η εταιρεια και καλυψε εκεινη το κοστος εστω και με συνεργαζομενο φαναρτζη και οχι με την επισημη αντιπροσωπεια και το αυτοκινητο επισκευαστηκε.
Στεναχωρηθηκα 1-2 μερες αλλα μετα τελος καλο ολα καλα.
Αν ειχα μπλεξει να κυνηγαω το δημο και την ασφαλιστικη ακομα θα τραβιομουν.

- - - Updated - - -


Εγώ αν έβλεπα τέτοια συμπεριφορά από δημόσια υπηρεσία θα τους έλεγα ότι θα υποβάλλω αίτημα να αριθμό πρωτοκόλλου και απαντήστε όλα αυτά που μου λέτε γραπτώς. Πάντως μόνο και μόνο για αυτά εγώ θα τους έτρεχα με την νομική προστασία της ασφαλιστικής κι ας έκαναν και 18 χρόνια, θα τα πληρωναν όλα με τόκο.

Πιστεψε με τοτε καταλαβαινα οτι δεν ηθελε να μπλεξει ουτε η ασφαλιστικη ουτε η εταιρεια λιζινγκ.
Οποτε αφου βγηκε μπροστα ο εργοδοτης τελος καλο ολα καλα.

- - - Updated - - -


@tsigarid, YaziDis
Παλιά, (πολύ παλιά, πριν την εμφάνιση των smartphones) είχα ακούσει για ανάλογη περίπτωση που δικαιώθηκε σε δικαστήριο και για αυτό το ανάφερα.

Συγκεκριμένα, ο άνθρωπος έβγαλε φωτο της ζημιάς που είχε πάθει με την φωτογραφική του μηχανή, βάζοντας μέσα στο κάδρο και το πρωτοσέλιδο μιας εφημερίδας (που είχε αγοράσει επιτόπου) ώστε να πιστοποιείται η ημερομηνία του συμβάντος.

Πλεον δεν ισχυει και οχι μονο αυτο, μπορει να τρεχεις και με GDPR γιατι απαγορευεται να φωτογραφησεις λχ το αυτοκινητο του αλλου με τις πινακιδες και να το χρησιμοποιησεις εις βαρος του. Εδω κοτζαμ Google και προσωπα και πινακιδες αυτοκινητο της εχει blurred για να αποφυγει τετοια privacy θεματα. Αν θυμαμαι καλα και οι dash cams δεν επιτρεπονται γιατι καταγραφουν δημοσιο δρομο, προσωπα, ανθρωπους, αυτοκινητα, πινακιδες οχηματων κτλ χωρις συναινεση.
Για τον ιδιο λογο που απαγορευεται καμερα σε οικια να καταγραφει δημοσιο δρομο/πεζοδρομιο, να καταγραφει τριτα προσωπα, να καταγραφει κοινοχρηστους χωρους πολυκατοικιας κτλ.

mzaf
20-01-24, 12:33
Πλεον δεν ισχυει και οχι μονο αυτο, μπορει να τρεχεις και με GDPR γιατι απαγορευεται να φωτογραφησεις λχ το αυτοκινητο του αλλου με τις πινακιδες

Για το όχημα κάποιου άλλου το καταλαβαίνω. Εδώ όμως μιλάμε για το δικό σου όχημα που έχει πάθει ζημιά, εξαιτίας κάποιων ξυστ@ρχίδικων ρεμαλιών.
Για τον ιδιο λογο που απαγορευεται καμερα σε οικια να καταγραφει δημοσιο δρομο/πεζοδρομιο, να καταγραφει τριτα προσωπα, να καταγραφει κοινοχρηστους χωρους πολυκατοικιας κτλ.

Δηλαδή τους κάθε λογής εγκληματίες, μαφιόζους και δολοφόνους που τους καταγράφουν οι κάμερες από μαγαζιά και σπίτια, και από εκεί παίρνουν στοιχεία οι αρμόδιες αρχές για να τους ταυτοποιήσουν, είναι παράνομο;
Τότε γιατί δεν διώκονται σε αυτές τις περιπτώσεις και οι ιδιοκτήτες των καμερών;

dpap76
20-01-24, 14:04
Δηλαδή τους κάθε λογής εγκληματίες, μαφιόζους και δολοφόνους που τους καταγράφουν οι κάμερες από μαγαζιά και σπίτια, και από εκεί παίρνουν στοιχεία οι αρμόδιες αρχές για να τους ταυτοποιήσουν, είναι παράνομο;

Αν καταγράφουν 24/7 δημόσιο χώρο τυπικά είναι παράνομοι. Ο κανονισμός επιτρέπει την βιντεοσκόπηση για λογους ασφάλειας, για συγκεκριμένο σκοπό και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα αλλά υπο συγκεκριμένες προϋποθέσεις (πχ καταγραφή του χώρου της εισόδου και μόνο και οχι "γενικά" το πεζοδρόμιο, πινακίδες που ενημερώνουν, κλπ)

χρήσιμα λινκς:

https://www.dpa.gr/el/enimerwtiko/thematikes_enotites/eisagwgi_videoepitirisi
https://www.dpa.gr/el/enimerwtiko/thematikes_enotites/eisagwgi_videoepitirisi/faq_videoepitirisi

Sebu
20-01-24, 20:11
Για το όχημα κάποιου άλλου το καταλαβαίνω. Εδώ όμως μιλάμε για το δικό σου όχημα που έχει πάθει ζημιά, εξαιτίας κάποιων ξυστ@ρχίδικων ρεμαλιών.

Δηλαδή τους κάθε λογής εγκληματίες, μαφιόζους και δολοφόνους που τους καταγράφουν οι κάμερες από μαγαζιά και σπίτια, και από εκεί παίρνουν στοιχεία οι αρμόδιες αρχές για να τους ταυτοποιήσουν, είναι παράνομο;
Τότε γιατί δεν διώκονται σε αυτές τις περιπτώσεις και οι ιδιοκτήτες των καμερών;

Γιατι εκει ειναι εγκληματα κατα ζωής και το υλικό το ζηταει η αστυνομια.
Εγω ως ιδιωτης απαγορευεται να εχω καμερα στο σπιτι μου η οποια θα καταγραφει εκτος σπιτιου δρομο, πεζοδρομιο, περαστικους κτλ. Εκτος και αν εχω ειδικη αδεια απο την ΑΠΔΠΧ που θα μου βαζει συγκεκριμενους κανονες λχ να εχω blurred τα προσωπα και τις πινακιδες ή να ειναι πολυ χαμηλης αναλυσης ωστε να μην διακρινονται, να μην εχει ηχο, να διαγραφω το βιντεο υστερα απο Χ ημερες κτλ.
Ακομα και στα γηπεδα δυσκολευονται να εφαρμοσουν το μετρο να βαλουν υπερυψηλης αναλυσης καμερες να καταγραφουν προσωπα ωστε να εντοπιζουν παραβατικες ενεργειες.

Ακομα και για τροχαιες παραβασεις οι καμερες της Τροχαιας επιτρεπεται να καταγραφουν μονο απο πισω και υπο συγκεκριμενη μονο γωνια για να βγαζουν μονο την πινακιδα. Δεν επιτρεπεται να τραβανε απο μπροστα που υπαρχει κινδυνος να τραβηξουν και προσωπα. Οπως και πρεπει να ενημερωνουν για την υπαρξη καμερων καταγραφης (ειτε στατικες φωτογραφιες ειτε βιντεο). Εξ ου και γιατι στο δρομο 2 χλμ πριν την καμερα πρεπει να υπαρχει πινακιδα οτι υπαρχει καμερα. Δεν το λεει τοσα ανοιχτα αλλα αναφερει οτι "Παραβασεις ΚΟΚ ελεγχονται με τεχνικα μεσα". Αυτο σημαινει οτι εντος 2 χλμ πιο μετα εχει καμερα/φωτογραφικο ρανταρ. Αν δεν υπαρχει η ενημερωση δεν μπορει να υφισταται η καμερα/ρανταρ αλλιως αν σε καταγραψει και μετα το ψαξεις και δεν υπαρχει ενημερωση για την υπαρξη της, ειναι παρανομη η χρηση της απο την Αστυνομια/Τροχαια.

Ομοιως κανονικα αν βαλεις καμερα σπιτι ή σε ιδιωτικο χωρο πρεπει να εχεις πινακιδα ενημερωσης.
Οπως και οι εταιρειες πρεπει να εχουν αντιστοιχη πινακιδα στον εξωτερικο χωρο αν εχουν εξω καμερες, και ομοιως αν εχουν στον εσωτερικο, με συγκεκριμενες προδιαγραφες τι να λεει και με δυνατοτητα να στειλεις μηνυμα/email στον DPO της εταιρειας αν θες να ζητησεις την ασκηση των δικαιωματων σου ως Υποκειμενο των Προσωπικων Δεδομενων.

Μου εχει τυχει σε πολυκατοικια που γειτονες ετρεχαν ενοικο γιατι η καμερα που ειχε βαλει εξω απο το διαμερισμα του ηταν ετσι τοποθετημενη ωστε δεν τραβαγε μονο την πορτα του αλλα και κοινοχρηστο διαδρομο, σκαλες, ασανσερ και διπλανα διαμερισματα.
Και τελικα υποχρεωθηκε υστερα απο καταγγελια στην ΑΠΔΠΧ να αλλαξει τοποθετηση της καμερας ωστε αυτη να βλεπει μονο την πορτα του διαμερισματος του. Βεβαια ετσι ειχε περιορισμενο πεδιο σε σχεση με πριν δηλαδη εβλεπε απο ψηλοτερα και πισω, την πλατη δηλαδη οσων ηταν στην εξωπορτα του απο ψηλη γωνια. Αρα δεν μπορουσε να δει καθαρα χαρακτηριστικα προσωπου αν καποιος απεφευγε την καμερα, ουτε μπορουσε να εχει εγκαιρη προειδοποιηση να δει τυχον περιεργους που κοβουν βολτες εξω απο το διαμερισμα (λχ αν καποιος ανεβαινει υποπτα απο τις σκαλες ή το ασανσερ).

Basilhs23_
20-01-24, 22:42
Δηλαδή τους κάθε λογής εγκληματίες, μαφιόζους και δολοφόνους που τους καταγράφουν οι κάμερες από μαγαζιά και σπίτια, και από εκεί παίρνουν στοιχεία οι αρμόδιες αρχές για να τους ταυτοποιήσουν, είναι παράνομο;
Τότε γιατί δεν διώκονται σε αυτές τις περιπτώσεις και οι ιδιοκτήτες των καμερών;

Αλλη είναι η πρόβλεψη και η εφαρμογή του νόμου για να δέσει υποθέσεις δολοφονιων και άλλων βαριών εγκλημάτων και άλλη για περιπτώσεις σαν αυτές με τα κλαδιά. Καλύτερα από εμένα τα ξέρει για να τα αναλύσει ένας δικηγόρος, ισχύει πάντως 100% αυτό.

mzaf
21-01-24, 12:19
Γιατι εκει ειναι εγκληματα κατα ζωής και το υλικό το ζηταει η αστυνομια.

Ίσως να είμαι τελείως βλήτο και να μην καταλαβαίνω.
Δηλαδή ο Αλβανός που εκτέλεσε εν ψυχρώ τους τρεις στο Γκάζι, για παράδειγμα, και καταγράφηκε από τις κάμερες των μαγαζιών/σπιτιών της περιοχής, έχει το δικαίωμα να τους μηνύσει για παράνομη καταγραφή;
Γιατί οι κάμερες δεν κατέγραφαν μόνο τον εσωτερικό χώρο, αλλά και τον δρόμο όπου συνετελέστηκε το έγκλημα.
Αυτοί δηλαδή παρανομούσαν;

minas
21-01-24, 12:49
Στις περισσότερες περιπτώσεις οι εγκατεστημένες κάμερες δεν είναι σύννομες, αλλά συνήθως πρυτανεύει η κοινή λογική...
Εάν πιάσουν κάμερες σε τουαλέτες, θα ασκήσουν ποινική δίωξη. Εάν ένας δολοφόνος κάνει μήνυση σε αυτόν που τον κατέγραψε, δεν θα έχει την ίδια τύχη.

Sebu
21-01-24, 13:55
Σε προηγουμενο εργοδοτη μου προ 8ετιας, που ειχε καμερες εξωτερικα του κτιριου για να προστατευει τον χωρο, καποιες εξ αυτων λογω τοποθετησης δεν γινοταν διαφορετικα, εβλεπαν και πεζοδρομιο και κεντρικο μεγαλο δρομο της Αττικης.
Το πηρε πρεφα περαστικος που ενδιαφεροταν να "κανει χαβαλε" (γιατι λεφτα δεν μπορεις να βγαλεις ευκολα απο κατι τετοιο) και εκανε καταγγελια κατα της εταιρειας στην ΑΠΔΠΧ.
Τραβιοταν ο DPO μας καμποσους μηνες, η εταιρεια ναι μεν ειχε παρει αδεια απο την Αρχη οταν εβαλε τις καμερες (ηταν και προ GDPR εποχη) και στην αρχικη γνωμοδοτηση η Αρχη ειχε ζητησει να μην καταγραφεται ηχος και να σβηνεται το βουβο βιντεο καθε 7 ημερες.
Το αποτελεσμα εκτος απο το προστιμο, ηταν η εταιρεια να υποχρεωθει με νεοτερη γνωμοδοτηση της Αρχης να εφαρμοσει καταλληλες τεχνικες μεθοδους που θα κανουν δυσαναγνωστα τα προσωπα, πινακιδες αυτοκινητων κτλ. αλλα αν ειναι δυνατον αυτο το blurred/mosaic cover να δυναται να απομακρυνθει αν απαιτηθει απο Διωκτικες Αρχες. Χωρια του οτι η αρχικη διαταξη περι μη ηχου και διαγραφης καθε βδομαδα παρεμενε.
Εκεινη την εποχη δεν υπηρχε οικονομικη τεχνικη λυση που να φοραει mosaic στο βιντεο τη στιγμη της καταγραφης αλλα να διατηρει και το αρχικο υλικο κλειδωμενο/κρυπτογραφημενο χωρις mosaic αν το ζητησουν οι Αρχες. Οποτε επιλεχθηκε η λυση full blurred.
Φανταστειτε τον εκνευρισμο της Αστυνομιας οταν μηνες μετα εμφανιστηκε και ζητησε το υλικο απο τις καμερες για ενα εγκλημα που ειχε γινει στο δρομο μπροστα και ειδαν βουβο βιντεο και προσωπα/πινακιδες θολα. Τους ηταν παντελως αχρηστο, εριξαν μερικα καντηλια για τις φαεινες ιδεες της ΑΠΔΠΧ και εφυγαν.

Οποτε οντας στο Ελλαδισταν και με δεδομενο οτι και η ΑΠΔΠΧ ειναι υποστελεχωμενη και φεεεετα, ασχολουνται πρωτιστως με παραβασεις που αφορουν εταιρειες και μεγαλους οργανισμους πρωτιστως. Δεν εχουν ουτε το χρονο, ουτε τα μεσα, ουτε τα resources να ασχοληθουν εγκαιρα με ολες τις παραβασεις απο παρανομη καταγραφη καμερων που αφορουν ιδιωτες/οικιες ή μικρα μαγαζια. Δυστυχως sad truth.
Εδω τους παιρνει παμπολους μηνες να εξετασουν και να καταληξουν σε προστιμα για παραβασεις GDPR λχ τραπεζων και ακομα και εκει τα τελικα προστιμα ειναι αστεια μερικες δεκαδες χιλιαδες ευρω αντι να τους βαρεσει στα αυτια και το κεφαλι να βαλουν μυαλο.

mzaf
21-01-24, 19:39
Φανταστειτε τον εκνευρισμο της Αστυνομιας οταν μηνες μετα εμφανιστηκε και ζητησε το υλικο απο τις καμερες για ενα εγκλημα που ειχε γινει στο δρομο μπροστα και ειδαν βουβο βιντεο και προσωπα/πινακιδες θολα. Τους ηταν παντελως αχρηστο, εριξαν μερικα καντηλια για τις φαεινες ιδεες της ΑΠΔΠΧ και εφυγαν.

Γουστάρω Ανθγωπισμό και Δικαιωματισμό!

Basilhs23_
21-01-24, 19:58
Να δω πότε θα καταργηθούν με νόμο αυτές οι ηλιθιότητες και οι περιορισμοί στις κάμερες. Για εμένα μόνο ένας περιορισμός έπρεπε να υπήρχε για μια κάμερα, να μην κοιτάει άλλον ιδιωτικό χώρο εκτός από αυτόν για τον οποίο προστατεύει, απαγόρευση δημοσίευσης του υλικού με μόνο άτομο που έχει δικαίωμα πρόσβασης να το δει τον ιδιοκτήτη και τις αστυνομικές αρχές. Όλα τα άλλα είναι να έχουμε να λέμε.

Για οποίο μαγαζί θέλει να βρει κάποια λύση με κάμερα, μόνο με κάποια πατέντα και τοποθέτηση κρυφής κάμερας σε κάποιο σημείο που δεν θα φαίνεται από τους περαστικούς πχ μέσα σε καμία ταμπέλα φωτισμού, κάπου καμουφλαρισμενη, καποιο πλαστικό κουτάκι κάπου ψηλά που θα μοιάζει σαν συναγερμός. Ήμαρτον δηλαδή.

Manolis_karas
22-01-24, 18:46
Συμφωνώ με αυτά που γράφεις.
Όταν γίνει κάτι παράνομο και θέλουμε βοήθεια, όλοι, άμεσα ενδιαφερόμενοι και περίεργοι, περιμένουμε να μάθουμε αν βρήκε κάτι η αστυνομία εξετάζοντας τις παράνομες κάμερες.

MyISLM
27-01-24, 01:10
Όταν γίνει κάτι παράνομο και θέλουμε βοήθεια, όλοι, άμεσα ενδιαφερόμενοι και περίεργοι, περιμένουμε να μάθουμε αν βρήκε κάτι η αστυνομία εξετάζοντας τις παράνομες κάμερες.

Αυτό


Το αποτελεσμα εκτος απο το προστιμο, ηταν η εταιρεια να υποχρεωθει με νεοτερη γνωμοδοτηση της Αρχης να εφαρμοσει καταλληλες τεχνικες μεθοδους που θα κανουν δυσαναγνωστα τα προσωπα, πινακιδες αυτοκινητων κτλ. αλλα αν ειναι δυνατον αυτο το blurred/mosaic cover να δυναται να απομακρυνθει αν απαιτηθει απο Διωκτικες Αρχες.

Όπως και είπε και ένας σε μια σατυρική εκπομπή "σαν δίαιτα με πατατάκια και σοκολάτες". Σοβαρά τωρα, θα μπορούσαν τα αποθηκευμένα video να πήγαιναν αντί σε proprietary dvr στο /tmp και να γινόταν encrypt με ενα κλειδί gpg αστυνομίας και μετά να τα αποθήκευαν όπου ήθελαν. Το δεύτερο σκέλος υλοποιείται με το να κάνει blur σε πρόσωπα και πινακίδες νομίζω σχετικά απλά, απο το αρχικό video!


Γουστάρω Ανθγωπισμό και Δικαιωματισμό!

Όταν ο άλλος είχε καταδικαστεί για κάποιο έγκλημα στην Ισπανία και δεν του άρεσε που υποψήφιοι εργοδότες έβλεπαν το δημοσίευμα και τον απέρριπταν ως υποψήφιο, πήγε στο δικαστήριο και τελικά η ΕΕ πέρασε το δικαίωμα στη λήθη (ή την ηληθιότητα). Υπ όψιν οτι το δικαίωμα αυτό δεν το έχουν μόνο τα φυσικά πρόσωπα αλλά και οι εταιρίες άκουσον άκουσον! :twisted: Δηλαδή αν κάποιο προϊόν/υπηρεσία έχει πρόβλημα/είναι ελαττωματικό/δεν σας αρέσει/είναι αποκρουστικό και το γράψετε κάπου δημόσια η εταιρεία, έχει δικαίωμα να σας ζητήσει σβήσετε όσα γράψατε επι απειλής προστίμου!!!

dpap76
27-01-24, 02:58
Υπ όψιν οτι το δικαίωμα αυτό δεν το έχουν μόνο τα φυσικά πρόσωπα αλλά και οι εταιρίες άκουσον άκουσον! Δηλαδή αν κάποιο προϊόν/υπηρεσία έχει πρόβλημα/είναι ελαττωματικό/δεν σας αρέσει/είναι αποκρουστικό και το γράψετε κάπου δημόσια η εταιρεία, έχει δικαίωμα να σας ζητήσει σβήσετε όσα γράψατε επι απειλής προστίμου!!!

αλλο το δικαίωμα να σου *ζητήσει* να τα σβήσεις. Ο καθένας είναι ελεύθερος να ζητάει οτι θέλει. τζάμπα είναι.

.. και,

άλλο το δικαίωμα στη λήθη που αφορά στον GDPR και τα *προσωπικά* δεδομένα *φυσικού* προσώπου και μόνο χωρίς την επέμβαση κάποιου τρίτου (πχ δικαστική απόφαση) και χωρίς καμία αιτιολόγηση. Χωρίς αυτή την "ηλιθιότητα" αν ήθελες να κατεβάσεις μια φωτογραφία σου πχ απο το facebook, το facebook μπορούσε να σου πει πριτς και μόνο αν τους τρέξεις στα δικαστήρια (και αν δικαιωθείς) θα την κατέβαζε. Δυστυχώς δεν μπορούμε να καταλάβουμε εύκολα πόσο τυχεροί είμαστε που έχουμε τον GDPR και πόσο μας ζηλεύουν οι Αμερικάνοι και οι Κινέζοι και οι Ρώσοι και οι Τούρκοι και οι Άραβες που έχουμε τον GDRP.

... και,

άλλο το δικαίωμα μια εταιρίας ή ακόμα και ενός ιδιώτη να προσφύγει στη δικαιοσύνη και αν αυτή (η δικαιοσύνη, όχι η εταιρία) κρίνει οτι παρανόμησες να σε υποχρεώσει *με δικαστική απόφαση* να σβήσεις/να αποσύρεις/να ανακαλέσεις όσα δυσφημιστικά έγραψες. και φυσικά να τους αποζημιώσεις.

μπαρδον για το offtopic και αν θελετε συνέχεια το συζητάμε σε άλλο τοπικ.

EnDLess
27-01-24, 09:44
Αρκετά ενδιαφέρον τα offtopic. Μήπως ένα νέο νήμα με κάποια βοήθεια από μοντς?

MyISLM
27-01-24, 13:36
Μήπως ένα νέο νήμα με κάποια βοήθεια από μοντς?

Μάλλον οτι οι καλύτερές μου συζητήσεις γίνονται offtopic :p Στυλ θελω να μεταφέρω τις σκέψεις μου απο το μυαλό μου σε κείμενο (φιλτράρισμα) για το τι πάει στραβά με το X,Ψ,Ζ πράγμα

Ο δρόμος για μεταφορά σε νέο θέμα είναι στρωμένος απο καλές προθέσεις, δε λέω. Αλλά σου μπαίνουν άλλοι στο θέμα (που δεν μπορούν να ακολουθήσουν το επίπεδο της συζήτησης, τρολς, κλπ) και γίνεται πατατράκ (στυλ insomnia).



Δεν βλέπω κάποια εννοιολογική/φυσική διαφορά μεταξύ μιας εντολής προς το κάθε FB (μέσω λήθης του GDPR) να κατεβάσει (το κάθε FB) την ταδε φωτό, με την δυνατότητα να κάνει το ίδιο κάποιος (φυσικό ή νομικό πρόσωπο) για οποιαδήποτε ανάρτηση σε blog, προσωπικό site, ή δημοσίευση σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης που έχει κάνει κάποιος άλλος (και δεν εννοώ εξώδικο, εννοώ δεν θελω να με αναφερεις στο δημοσίευμά σου - δικαίωμα στη λήθη).

Τα μόνα πράγματα που δεν θα μπορούσε να ζητήσει να σβηστούν είναι πιθανότατα αυτά που αντίκεινται σε άλλη διάταξη νόμου, λ.χ. τήρηση φορολογικών αρχείων/παραγγελιών κλπ σε επιχείρηση.

Sebu
27-01-24, 21:55
Όπως και είπε και ένας σε μια σατυρική εκπομπή "σαν δίαιτα με πατατάκια και σοκολάτες". Σοβαρά τωρα, θα μπορούσαν τα αποθηκευμένα video να πήγαιναν αντί σε proprietary dvr στο /tmp και να γινόταν encrypt με ενα κλειδί gpg αστυνομίας και μετά να τα αποθήκευαν όπου ήθελαν. Το δεύτερο σκέλος υλοποιείται με το να κάνει blur σε πρόσωπα και πινακίδες νομίζω σχετικά απλά, απο το αρχικό video!


Δυστυχως δεν λειτουργει ετσι η ελληνικη πραγματικοτητα.
Ακομα και τωρα η Αστυνομια εμφανιζεται και ζηταει τα βιντεο απο τις καμερες ασφαλειας σε usb stick ξεκλειδωτα.
Προ μηνων μου ειχε τυχει μετα απο διαβουλευση ο δπο να προτεινει για λογους ασφαλειας το βιντεο να ειναι σε κρυπτογραφημενο αρχειο (λχ zip με κωδικο) και ο κωδικος να δοθει στην Αστυνομια με ξεχωριστη επικοινωνια λχ sms του αξιωματικου φυλακης ή του Διοικητη του Τμηματος. Η Αστυνομια μονο που δεν εκανε επανασταση και δεν απειλησε για παρακωλυση αστυνομικου εργου. Τελικα για να τελειωνει το παραμυθι πηραν το αρχειο κλειδωμενο σε zip σε usb stick και τον κωδικο την ιδια στιγμη σε χαρτακι post it.

Ελλαδα 2.0

- - - Updated - - -

Και μιας και συζηταμε φορολογικα θεματα και θεματα δηλωσεων

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/katigories-ke-gia-xeplima-mavrou-chrimatos-se-forofigades/

Basilhs23_
27-01-24, 22:31
Σιγά μην μπλέκει ο αξιωματικός και τα στελέχη της αστυνομίας με κινητά sms και δεν ξέρω τι για να λάβουν υλικό από την κάμερα. Η λύση με το χαρτάκι και τον κωδικό επιτόπου ήταν μια καλή πρακτική.

Sebu
27-01-24, 23:22
Σιγά μην μπλέκει ο αξιωματικός και τα στελέχη της αστυνομίας με κινητά sms και δεν ξέρω τι για να λάβουν υλικό από την κάμερα. Η λύση με το χαρτάκι και τον κωδικό επιτόπου ήταν μια καλή πρακτική.

Διολου ασφαλης ομως γιατι για πραγματικη ασφαλεια ο κωδικος πρεπει να δινεται σε διαφορετικο ατομο/χρονο απο το κλειδωμενο αρχειο. Η λογικη ειναι να παρει ο αστυφυλακας το στικακι με το κλειδωμενο αρχειο αλλα επειδη εχει μεσα δεδομενα και βιντεο με προσωπα, ακομα και αν του παραπεσει τον κλεψουν στο δρομο να μην κινδυνευει το υλικο και τα προσωπικα δεδομενα. Αλλα αυτο να μπορει να ξεκλειδωθει με ασφαλεια μονο οταν φτασει στο Τμημα γιατι εκει θα εχει λαβει τον κωδικο ο ΑΦ.

Data Protection wise αν ο αστυνομικος χασει το στικακι και εχει επανω του τον κωδικο και εσυ πρεπει να κανεις αναφορα/δηλωση data breach στην ΑΠΔΠΧ εχεις προβλημα γιατι δεν διασφαλισες τη μη δυνατοτητα προσβασης εφοσον το ιδιο ατομο μετεφερε το κλειδωμενο αρχειο και τον κωδικο.

Basilhs23_
28-01-24, 00:02
Διολου ασφαλης ομως γιατι για πραγματικη ασφαλεια ο κωδικος πρεπει να δινεται σε διαφορετικο ατομο/χρονο απο το κλειδωμενο αρχειο. Η λογικη ειναι να παρει ο αστυφυλακας το στικακι με το κλειδωμενο αρχειο αλλα επειδη εχει μεσα δεδομενα και βιντεο με προσωπα, ακομα και αν του παραπεσει τον κλεψουν στο δρομο να μην κινδυνευει το υλικο και τα προσωπικα δεδομενα. Αλλα αυτο να μπορει να ξεκλειδωθει με ασφαλεια μονο οταν φτασει στο Τμημα γιατι εκει θα εχει λαβει τον κωδικο ο ΑΦ.

Data Protection wise αν ο αστυνομικος χασει το στικακι και εχει επανω του τον κωδικο και εσυ πρεπει να κανεις αναφορα/δηλωση data breach στην ΑΠΔΠΧ εχεις προβλημα γιατι δεν διασφαλισες τη μη δυνατοτητα προσβασης εφοσον το ιδιο ατομο μετεφερε το κλειδωμενο αρχειο και τον κωδικο.

Ποιος να κάνει αναφορά και δήλωση στην ΑΠΔΠΧ; Άτομο που πιθανόν βρήκε το χαμένο στικακι απέκτησε πρόσβαση στο βίντεο και μετά ανέβασε το βίντεο στο Internet ώστε να το δουν άλλοι που βρήκαν τα πρόσωπα τους μέσα και να κινηθούν νομικά; Νομίζω ότι τέτοια πιθανότητα υπάρχει όσο να κερδίσεις το λαχειο.

Τώρα από μεριάς αστυνομικού, φαντάζομαι θα πει στην υπηρεσία του ότι χάθηκε το στικακι και σταματάει η υπόθεση εκεί.

Ακόμα και να βρεθεί το στικακι, δεν φαντάζομαι να γράφει μέσα στο βίντεο προσωπικά στοιχεία ιδιοκτήτη και εταιρείας που έχει την κάμερα. Αν ναι βρείτε τρόπο να μην υπάρχουν ώστε και κανένας άγνωστος να μην μάθει από που είναι το βίντεο.

MyISLM
28-01-24, 11:32
Δυστυχως δεν λειτουργει ετσι η ελληνικη πραγματικοτητα.
Ακομα και τωρα η Αστυνομια εμφανιζεται και ζηταει τα βιντεο απο τις καμερες ασφαλειας σε usb stick ξεκλειδωτα.

Εφοσον κάποιος εφαρμόζει τεχνικά μέτρα (στο παράδειγμα ήταν και με δημοσίου κλειδιού που πχ το ελληνικό cert/ΕΥΠ έχει δημοσιευμένο κλειδί) για την δυνατότητα να έχει πρόσβαση ένας και μόνο παραλήπτης πρόσβαση (αρχές επιβολής του νόμου/αστυνομία/εισαγγελικός λειτουργός) σε συγκεκριμένα δεδομένα, θα πρέπει εκεί να εξαντλείται η υποχρέωσή του. Τουλάχιστον αυτό θα πρέπει να ισχύει στη θεωρία.


Ποιος να κάνει αναφορά και δήλωση στην ΑΠΔΠΧ;

Ο αστυνομικός που το είχε στην κατοχή του (άσχετα αν το δηλώσει στην υπηρεσία του ή οχι οτι χάθηκε) και εσύ που του το παρέδωσες όταν μάθεις οτι χάθηκε.


Και μιας και συζηταμε φορολογικα θεματα και θεματα δηλωσεων

Πείτε με κυνικό, αλλά γιατί νομίζετε οτι έκαναν τις συγκεκριμένες κατηγορίες προσώπων υπόχρεους εφαρμογής μέτρων δέουσας επιμέλειας;; :hmm:

Δεν είναι για τον κολασμό αξιόποινων πράξεων των ιδίων ή των πελατών τους, αλλά για τη διασφάλιση των δημόσιων εσόδων (χρεώνοντας τις σχετικές πράξεις και παραλείψεις των πελατών τους, στους ίδιους, όπως δίνεται με τους διευθυντές των εταιρειών που τους χρεώνουν προσωπικά τα χρέη των εταιρειών στις οποίες είναι διευθυντές-έχουν την διοίκηση)....

dimitri_ns
28-01-24, 12:20
Εφοσον κάποιος εφαρμόζει τεχνικά μέτρα (στο παράδειγμα ήταν και με δημοσίου κλειδιού που πχ το ελληνικό cert/ΕΥΠ έχει δημοσιευμένο κλειδί) για την δυνατότητα να έχει πρόσβαση ένας και μόνο παραλήπτης πρόσβαση (αρχές επιβολής του νόμου/αστυνομία) σε συγκεκριμένα δεδομένα, θα πρέπει εκεί να εξαντλείται η υποχρέωσή του. Τουλάχιστον αυτό θα πρέπει να ισχύει στη θεωρία.



Ο αστυνομικός που το είχε στην κατοχή του (άσχετα αν το δηλώσει στην υπηρεσία του ή οχι οτι χάθηκε) και εσύ που του το παρέδωσες όταν μάθεις οτι χάθηκε.



Γιατί νομίζετε οτι έκαναν τις συγκεκριμένες κατηγορίες προσώπων υπόχρεους εφαρμογής μέτρων δέουσας επιμέλειας;; :hmm:

Δεν είναι για τον κολασμό αξιόποινων πράξεων των ιδίων ή των πελατών τους, αλλά για τη διασφάλιση των δημόσιων εσόδων....

Τα οποία διαχειρίζονται ο κ. Μητσοτάκης, ο κ. Τσίπρας και τόσοι άλλοι παλιότερα ..
Τα βαφτίσανε βέβαια "δημόσια έσοδα" αλλά που και πού έχουμε Τέμπη, σοβάδες και λοιπά να πέφτουν σε κεφάλια μαθητών στα σχολεία, καμμιά Θεσσαλία με νερά κλπ

Basilhs23_
28-01-24, 17:56
Εφοσον κάποιος εφαρμόζει τεχνικά μέτρα (στο παράδειγμα ήταν και με δημοσίου κλειδιού που πχ το ελληνικό cert/ΕΥΠ έχει δημοσιευμένο κλειδί) για την δυνατότητα να έχει πρόσβαση ένας και μόνο παραλήπτης πρόσβαση (αρχές επιβολής του νόμου/αστυνομία/εισαγγελικός λειτουργός) σε συγκεκριμένα δεδομένα, θα πρέπει εκεί να εξαντλείται η υποχρέωσή του. Τουλάχιστον αυτό θα πρέπει να ισχύει στη θεωρία.



Ο αστυνομικός που το είχε στην κατοχή του (άσχετα αν το δηλώσει στην υπηρεσία του ή οχι οτι χάθηκε) και εσύ που του το παρέδωσες όταν μάθεις οτι χάθηκε.



Πείτε με κυνικό, αλλά γιατί νομίζετε οτι έκαναν τις συγκεκριμένες κατηγορίες προσώπων υπόχρεους εφαρμογής μέτρων δέουσας επιμέλειας;; :hmm:

Δεν είναι για τον κολασμό αξιόποινων πράξεων των ιδίων ή των πελατών τους, αλλά για τη διασφάλιση των δημόσιων εσόδων (χρεώνοντας τις σχετικές πράξεις και παραλείψεις των πελατών τους, στους ίδιους, όπως δίνεται με τους διευθυντές των εταιρειών που τους χρεώνουν προσωπικά τα χρέη των εταιρειών στις οποίες είναι διευθυντές-έχουν την διοίκηση)....

Με όλα αυτά που διαβάζω, καλύτερα ξήλωμα όλες οι εξωτερικές κάμερες, περισσότερα προβλήματα και μπελάδες μπορούν να επιφέρουν παρα λύσεις και ασφάλεια. Στην καλύτερη μόνο κάποια κάμερα εσωτερική που να κοιτάει το ταμείο η μέρος με χρηματικά ποσα, χρηματοκιβωτιο κτλ

Sebu
28-01-24, 18:51
Ποιος να κάνει αναφορά και δήλωση στην ΑΠΔΠΧ; Άτομο που πιθανόν βρήκε το χαμένο στικακι απέκτησε πρόσβαση στο βίντεο και μετά ανέβασε το βίντεο στο Internet ώστε να το δουν άλλοι που βρήκαν τα πρόσωπα τους μέσα και να κινηθούν νομικά; Νομίζω ότι τέτοια πιθανότητα υπάρχει όσο να κερδίσεις το λαχειο.

Τώρα από μεριάς αστυνομικού, φαντάζομαι θα πει στην υπηρεσία του ότι χάθηκε το στικακι και σταματάει η υπόθεση εκεί.

Ακόμα και να βρεθεί το στικακι, δεν φαντάζομαι να γράφει μέσα στο βίντεο προσωπικά στοιχεία ιδιοκτήτη και εταιρείας που έχει την κάμερα. Αν ναι βρείτε τρόπο να μην υπάρχουν ώστε και κανένας άγνωστος να μην μάθει από που είναι το βίντεο.

Ο αστυνομικος αν χασει το στικακι θα γυρισει στο τμημα με αδεια χερια. Ειναι υποχρεωμενος να ενημερωση το Διοικητη/ΑΦ που τον ειχαν στειλει να παραλαβει το στικακι και ειναι υποχρεωμενος να ενημερωσει και την εταιρεια που του εδωσε το βιντεο καθως η εταιρεια ειναι υποχρεο προσωπο για GDPR και το βιντεο προηλθε απο δικες τις καμερες που καταγραφουν και δημοσιο χωρο και εκεινη το παρεδωσε στην Αστυνομια. Συνεπως εχει υποχρεωση να ενημερωσει την Αρχη για το συμβαν με ολες τις λεπτομερειες (λχ κλειδωμενο αρχειο, πως διαβιβαστηκε ο κωδικος κτλ) και εξαρταται απο την Αρχη τι θα κανει μετα.

- - - Updated - - -



Πείτε με κυνικό, αλλά γιατί νομίζετε οτι έκαναν τις συγκεκριμένες κατηγορίες προσώπων υπόχρεους εφαρμογής μέτρων δέουσας επιμέλειας;; :hmm:

Δεν είναι για τον κολασμό αξιόποινων πράξεων των ιδίων ή των πελατών τους, αλλά για τη διασφάλιση των δημόσιων εσόδων (χρεώνοντας τις σχετικές πράξεις και παραλείψεις των πελατών τους, στους ίδιους, όπως δίνεται με τους διευθυντές των εταιρειών που τους χρεώνουν προσωπικά τα χρέη των εταιρειών στις οποίες είναι διευθυντές-έχουν την διοίκηση)....

Καταρχας ο Νομος για το Ξεπλυμα (Ν.4557/2018 οπως εχει τροποποιηθει και ισχυει) δεν ειναι ελληνικο δημιουργημα, ειναι ευρωπαικη νομοθεσια την οποια ενσωματωνουμε ανελλιπως ως οφειλουμε ως κρατος μελος, αισιως στην 6η Ευρωπαικη Οδηγια για το ΞΧ/ΧΤ.
Επιπλεον και η φοροδιαφυγη θεωρειται αδικημα συνδεδεμενο με Ξεπλυμα απο την 4η ακομα Ευρωπαικη Οδηγια προ αρκετων ετων και μαλιστα ενσωματωθηκε αναγκαστικα και ως ξεχωριστη κανονιστηκη πραξη το 2012 με την ΠΔΤΕ 2652 της Τραπεας της Ελλαδος, τροποποιωντας το Κανονιστικο Πλαισιο για το Ξεπλυμα (ΕΤΠΘ 281) και υποχρεωνοντας τις τραπεζες και τους χρηματοπιστωτικους οργανισμους να αναφερουν τα παντα απο κινησεις κτλ και καθιστωντας τες εμμεσα φοροελεγκτικο μηχανισμο του κρατους.

Ως προς τα εξτρα προσωπα ομοιως εφοσον συμμετεχουν σε διακινηση χρηματων για πραξεις/συναλλαγες/εμπορευματα/υπηρεσιες υψηλης αξιας (ανω των 10.000 ευρω) ειναι υποχρεοι αναφορας και τηρησης συγκεκριμενων κανονων (KYC - ποιος ειναι ο πελατης, Due Diligence - που βρηκε τα λεφτα κτλ). Για αυτο εχει ενταξει εκει μεσα εμπορους εργων τεχνης, κοσμηματων, μεσιτες, πωλητες αυτοκινητων κτλ μαζι με λογιστες, δικηγορους κτλ.

Αλλωστε η Εκθεση Εθνικης Αξιολογησης ΞΧ/ΧΤ της Ελληνικης Δημοκρατιας του 2018 αν θυμαμαι καλα στα επαγγελματα με υψηλη συνδεση με φοροδιαφυγη εχει ενταξει στις πρωτες κατηγοριες δικηγορους και φορολογιστες, δεν ειναι τυχαιο.
Οποιος θελει ψαχνει την Greek NRA και διαβαζει αρκετα ενδιαφεροντα στοιχεια. Η NRA ειναι εθνικη υποχρεωση της χωρας στα πλαισια της παταξης ΞΧ/ΧΤ και μη εκκρεμοτητα που ειχαμε για να περασουμε με καλη αξιολογηση τον ελεγχο της FATF που εγινε εκεινα τα χρονια για να αξιολογηθει η χωρα σε καλο επιπεδο ως καταπολεμιση του ΞΧ/ΧΤ.

minas
28-01-24, 20:11
Πάντως όταν μου έκλεψαν πράγματα από το αυτοκίνητο σε δρόμο γεμάτο κάμερες, η αστυνομία μου είπε ότι δεν πρόκειται να ζητήσει βίντεο από κανέναν.
Μου είπαν εάν τα μαζέψω εγώ, και δω τον κλέφτη, να τους ενημερώσω :rofl:

Sebu
28-01-24, 20:41
Πάντως όταν μου έκλεψαν πράγματα από το αυτοκίνητο σε δρόμο γεμάτο κάμερες, η αστυνομία μου είπε ότι δεν πρόκειται να ζητήσει βίντεο από κανέναν.
Μου είπαν εάν τα μαζέψω εγώ, και δω τον κλέφτη, να τους ενημερώσω :rofl:

Δεν το εκριναν μαλλον σοβαρο "εγκλημα" κατα ζωης και περιουσιας, ατυχως για εσενα και δυστυχως για εμας ως πολιτες που ως Αστυνομια κανουν οτι τους καπνισει.
Αν ειχε γινει τροχαιο ή αποπειρα δολοφονιας ή βιασμου ή κανα ντου απο αναρχικους θα ηταν λαλιστατοι στο να ζητησουν υλικο απο τις καμερες.
Ενας ακομα λογος που ειμαστε μπανανια ως χωρα, τα καλα και συμφεροντα, τα οργανα της Ταξης επιλεγουν που και πως θα αξιοποιησουν τα εργαλεια που εχουν, που και πως θα "ερμηνευσουν" και θα "εφαρμοσουν" το νομο.

MyISLM
29-01-24, 02:08
υποχρεωνοντας τις τραπεζες και τους χρηματοπιστωτικους οργανισμους να αναφερουν τα παντα απο κινησεις κτλ και καθιστωντας τες εμμεσα φοροελεγκτικο μηχανισμο του κρατους

Το γνωρίζω γι αυτό και ανέφερα! Την επέκταση της "δέουσας επιμέλειας" επι τέτοιου είδους συναλλαγών απο χρηματοπιστωτικά ιδρύματα σε πολλά άλλα πρόσωπα. Έχω ένα περίεργο ενδιαφέρον καταβροχθίζοντας τέτοιου είδους εκθέσεις αξιολόγησης κινδύνου, σαν να είμαι ένα είδος groupie (σε αυτά και σε αναγνωση οσον αφορά οικονομικές απάτες) :shifty:

Πάντως δεν μπορώ να πώ οτι εχω ή είχα δει να αναφέρεται το προϊόν της φοροδιαφυγής ως ξέπλυμα. Αν και είναι δυνατό να συνδέονται τα δύο, δεν είναι απαραίτητα συνδεδεμένα μεταξύ τους.


Ενας ακομα λογος που ειμαστε μπανανια ως χωρα, τα καλα και συμφεροντα, τα οργανα της Ταξης επιλεγουν που και πως θα αξιοποιησουν τα εργαλεια που εχουν, που και πως θα "ερμηνευσουν" και θα "εφαρμοσουν" το νομο.

Δεν γίνεται μόνο εδώ, τα ισχυρά συμφέροντα είναι πάντα αυτά που καθορίζουν πως θέλουν να ερμηνεύονται και πότε θα εφαρμόζονται οι νόμοι, ποια αποδεικτικά μέσα θα χρησιμοποιούνται για την επιβολή τους κλπ.

«Ο νόμος είναι σαν τον ιστό της αράχνης. Οι μικρές μύγες πιάνονται, ενώ οι μεγάλες σχίζουν το δίχτυ και φεύγουν.» - Ανάχαρσις

Sebu
29-01-24, 14:44
Το γνωρίζω γι αυτό και ανέφερα! Την επέκταση της "δέουσας επιμέλειας" επι τέτοιου είδους συναλλαγών απο χρηματοπιστωτικά ιδρύματα σε πολλά άλλα πρόσωπα. Έχω ένα περίεργο ενδιαφέρον καταβροχθίζοντας τέτοιου είδους εκθέσεις αξιολόγησης κινδύνου, σαν να είμαι ένα είδος groupie (σε αυτά και σε αναγνωση οσον αφορά οικονομικές απάτες) :shifty:

Πάντως δεν μπορώ να πώ οτι εχω ή είχα δει να αναφέρεται το προϊόν της φοροδιαφυγής ως ξέπλυμα. Αν και είναι δυνατό να συνδέονται τα δύο, δεν είναι απαραίτητα συνδεδεμένα μεταξύ τους.


Το οριζει ρητα ο Ν.4557/2018 στο αρθρο 4 για τα βασικα αδικηματα που ειναι συνδεδεμενα με ΞΧ/ΧΤ. Μεταξυ ολων των αλλων ειναι η φοροδιαφυγη, το λαθρεμποριο, η μη καταβολη χρεων στο Δημοσιο, την πειρατεια, τα χρηματιστηριακα εγκληματα και το τυρακι "κάθε άλλο έγκλημα που τιμωρείται με ποινή στερητική της ελευθερίας, της οποίας το ελάχιστο όριο είναι άνω των τριών (3) μηνών, από το οποίο προκύπτει περιουσιακό όφελος.".

Κοινως οτιδηποτε βαφτισουν κατα την ερευνα οτι ειχε περιουσιακο οφελος ο δραστης και εφοσον απο αλλο νομο η ποινη για αυτο το εγκλημα θα ηταν ποινη στερησης ελευθεριας ανω των 3 μηνων, μπορει να μετατραπει και σε αδικημα για Ξεπλυμα.

Ομοιως εφοσον εισαι groupie διαβασε αν θες και την ΠΔΤΕ 2652 του 2012 και την Green NRA (Οκτωβριος 2018) αν δεν το εχεις κανει ηδη για αρκετο υλικο για συνδεση φοροδιαφυγης με ξεπλυμα ή για την ακριβεια πως τα εχουν συνδεσει ωστε να μπορουν να κοπανησουν, αν θελουν, αγρια τη φοροδιαφυγη.

Οπως ομως ειπες κυνηγανε μονο τη μαριδα και τα αφροψαρα, απο τσιπουρο, μπακαλιαρος και πανω τα αφηνουν ελευθερα και ανενοχλητα.

dimyok
30-01-24, 17:22
Δε ξερω για μαγαζι αλλα αν σε οικια ζηταγανε "βοηθεια" δε θα εβαζα ποτε μπατσο μεσα να δει καταγραφικο ουτε να δωσω usb και τιποτα - λες δεν εχω και τους κλεινεις τη πορτα στη μουρη . Μια φορα ειχε τυχει παλια ο πατερας μου να σταματησει να τους βοηθησει και μετα του ζητησανε και τα ρεστα ... Ειχανε βρει μετα και μια δικαιολογια για διοικητικο προστιμο και επρεπε να τρεχω .... Ελλαδα οχι 2.0 σκετο το μηδεν να παρουν

Basilhs23_
30-01-24, 18:36
Δε ξερω για μαγαζι αλλα αν σε οικια ζηταγανε "βοηθεια" δε θα εβαζα ποτε μπατσο μεσα να δει καταγραφικο ουτε να δωσω usb και τιποτα - λες δεν εχω και τους κλεινεις τη πορτα στη μουρη . Μια φορα ειχε τυχει παλια ο πατερας μου να σταματησει να τους βοηθησει και μετα του ζητησανε και τα ρεστα ... Ειχανε βρει μετα και μια δικαιολογια για διοικητικο προστιμο και επρεπε να τρεχω .... Ελλαδα οχι 2.0 σκετο το μηδεν να παρουν

Αν επιτρέπεται, τι εννοείς ότι σταμάτησε να τους βοηθήσει ο πατέρας σου. Πήγε να βοηθήσει την αστυνομία;

dimyok
30-01-24, 19:01
Αυτους που ειχαν κλεψει .. κανενας δε παει τωρα να βοηθήσει αναρωτιεμαι γιατι ...

Sebu
30-01-24, 22:51
Εδω πολλοι πλεον φοβουνται ακομα και να καλεσουν το 100 για βοηθεια σε τροχαιο ή εγκαταλειψη τροχαιου ή ή γιατι μετα αρχιζει το μπλεξιμο αν οντως ειδες οτι ειδες, αν οντως ειδες το αμαξι που ειδες και την πινακιδα που ειδες. Μετα τα δικαστηρια παιρνουν χρονια και αναβολες και εσυ πρεπει να εμφανιστεις καθε φορα ως μαρτυρας κατηγοριας οποτε καπνισει στο δικαστηριο να γινει η δικη και αν τελικα το πινακιο εκεινης της μερας γινει και δεν κλεισει η μερα χωρις να γινει η δικη και εχεις χασει το πρωινο σου/δουλεια σου/αδεια σου τσαμπα.
Και μετα "κινδυνευεις" αν ο κατηγορουμενος ειναι κανενας περιεργος και μαθει τα στοιχεια σου.

Δυστυχως το να βοηθας τα οργανα της ταξης στην Ελλαδα μπορει να σου βγει ξινο και ταλαιπωρια ή και προς το απειλητικο.

Σε δικη εχει βρεθει μεχρι και αστυνομικος τελικα να αυτοακυρωθει και τελικα κατηγορουμενος να αθωωθει. Σε δικη αναρχικων οταν τελικα εγινε το δικαστηριο 8 χρονια μετα ο κατηγορουμενος εμφανιστηκε κουραμενος, ξυρισμενος, περιποιημενος στην πενα, που ο αστυνομικος που ειχε συμμετασχει στη συλληψη αδυνατουσε περαν πασας αμφιβολιας να απαντησει οτι ηταν 100% το ιδιο προσωπο γιατι ειχε αλλαξει λεει σημαντικα και διεφερε οπτικα απο το ατομο που ειχε συλλαβει.
Αθωος ο κατηγορουμενος.

Basilhs23_
30-01-24, 23:05
Εδω πολλοι πλεον φοβουνται ακομα και να καλεσουν το 100 για βοηθεια σε τροχαιο ή εγκαταλειψη τροχαιου ή ή γιατι μετα αρχιζει το μπλεξιμο αν οντως ειδες οτι ειδες, αν οντως ειδες το αμαξι που ειδες και την πινακιδα που ειδες. Μετα τα δικαστηρια παιρνουν χρονια και αναβολες και εσυ πρεπει να εμφανιστεις καθε φορα ως μαρτυρας κατηγοριας οποτε καπνισει στο δικαστηριο να γινει η δικη και αν τελικα το πινακιο εκεινης της μερας γινει και δεν κλεισει η μερα χωρις να γινει η δικη και εχεις χασει το πρωινο σου/δουλεια σου/αδεια σου τσαμπα.
Και μετα "κινδυνευεις" αν ο κατηγορουμενος ειναι κανενας περιεργος και μαθει τα στοιχεια σου.

Δυστυχως το να βοηθας τα οργανα της ταξης στην Ελλαδα μπορει να σου βγει ξινο και ταλαιπωρια ή και προς το απειλητικο.

Σε δικη εχει βρεθει μεχρι και αστυνομικος τελικα να αυτοακυρωθει και τελικα κατηγορουμενος να αθωωθει. Σε δικη αναρχικων οταν τελικα εγινε το δικαστηριο 8 χρονια μετα ο κατηγορουμενος εμφανιστηκε κουραμενος, ξυρισμενος, περιποιημενος στην πενα, που ο αστυνομικος που ειχε συμμετασχει στη συλληψη αδυνατουσε περαν πασας αμφιβολιας να απαντησει οτι ηταν 100% το ιδιο προσωπο γιατι ειχε αλλαξει λεει σημαντικα και διεφερε οπτικα απο το ατομο που ειχε συλλαβει.
Αθωος ο κατηγορουμενος.

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο είχα τσακωθεί σε άλλο φόρουμ με κάποιον που έλεγε ότι δεν καταθέτει ξανά ως μαρτυρας για τίποτε εξαιτίας όλων αυτών που περιγράφεις σε αυτό το Post. Μετά μην απορούμε όμως γιατί δεν υπάρχει δικαιοσύνη κτλ κτλ.

Όσο για το συμβάν με τον αναρχικό, αυτα μόνο με κάμερες τεκμηριονονται, είναι αστείο σαν διαδικασία να ρωτάς άτομο μετά από Χ χρόνια αν θυμάται τον τάδε.

Τα στοιχεία των μαρτύρων γίνονται γνωστά στους δικηγόρους των αντιδικων. Αυτό που πρέπει να κάνει εχτές το κράτος είναι πλήρες ακαταδιωκτο για μαρτυρες και φυσικά να μην γίνονται γνωστά σε κανέναν πάρα μόνο σε κάποιους δικαστές που θα είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο να μην αναφέρουν σε κανέναν τα στοιχεία των μαρτύρων.

Δεν γίνεται αλλιώς, άμα δεν συνεισφέρει κανένας τοτε χαιρετά μου τον πλάτανο.

Sebu
31-01-24, 18:42
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο είχα τσακωθεί σε άλλο φόρουμ με κάποιον που έλεγε ότι δεν καταθέτει ξανά ως μαρτυρας για τίποτε εξαιτίας όλων αυτών που περιγράφεις σε αυτό το Post. Μετά μην απορούμε όμως γιατί δεν υπάρχει δικαιοσύνη κτλ κτλ.

Όσο για το συμβάν με τον αναρχικό, αυτα μόνο με κάμερες τεκμηριονονται, είναι αστείο σαν διαδικασία να ρωτάς άτομο μετά από Χ χρόνια αν θυμάται τον τάδε.

Τα στοιχεία των μαρτύρων γίνονται γνωστά στους δικηγόρους των αντιδικων. Αυτό που πρέπει να κάνει εχτές το κράτος είναι πλήρες ακαταδιωκτο για μαρτυρες και φυσικά να μην γίνονται γνωστά σε κανέναν πάρα μόνο σε κάποιους δικαστές που θα είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο να μην αναφέρουν σε κανέναν τα στοιχεία των μαρτύρων.

Δεν γίνεται αλλιώς, άμα δεν συνεισφέρει κανένας τοτε χαιρετά μου τον πλάτανο.

Το ειπες μονος σου, το ιδιο το κρατος δεν θελει, το εξυπηρετει η ανομια και η αναρχια, απο αυτη ζει γιατι ετσι εχει αναγκη τραχανοπλαγιαδες ως βοσκους/πολιτικους να σαλαγαν τα προβατα/πολιτες.

Ποιος επρεπε να εχει αποφασισει και εγκρινει να εχουν καμερες σωματος οι αστυνομικοι και να γινεται δεκτο το οπτικοακουστικο υλικο απο καμερες χωρις GDPR και ιστοριες? Να γινεται φωτογραφιση των συλληφθεντων και φακελωμα επιτοπου τη στιγμη της συλληψης με αποτυπωματα και τα παντα ωστε μετα να μην λεει ο προεδρος κε μαρτυς ηταν αυτος και να λεει ο μαρτυς αστυνομικος δεν ειμαι σιγουρος περασαν 8 χρονια αλλαξε.

Ποιος δεν προστατευει τους μαρτυρες στη χωρα της ρουφιανιας και του Εφιαλτη?

Απο το κρατος δεν πρεπει να ξεκινησουν αυτες οι πρωτοβουλιες?

Δυστυχως υπαρχει ακομα μεγαλη πλανη και θυμικο και ψευτοεπανασταση με το Πολυτεχνειο και τη Χουντα και της ψευτοαριστεροσυνη των βολεμενων που ολες οι κυβερνησεις φοβουνται τις αντιδρασεις για τετοια θεματα οτι θα κατηγορηθουν για δυστοπικο καθεστως και minority report/οργουελισμο. Οποτε εχουμε παει στο ακριβως αντιθετο ακρο και εχουμε το στρουμφοχωριο της αναρχιας.

"Κακως ειχες τσακωθει" σε αλλο φορουμ και το λεω με ευγενεια και αγαπη. Τον αδικεις αυτον που σου τα ελεγε αυτα? Αν εσυ ή αγαπημενα σου προσωπα ειχαν γινει μαρτυρες και ειχαν καταθεσει και μετα κινδυνευαν ή απειλουνταν απο τον καθε παραβατικο που μαθαινε ποιοι ησασταν, ποιος θα σας προστατευε? Η Ελληνικη Αστυνομια που ψαχνουν ολοι βυσμα να πανε φυλαξη υψηλων προσωπων ή πολιτικων ή να πανε στο χωριο τους για ηρεμια? Το απροσωπο κρατος? Η χειραγωγουμενη ελληνικη δικαιοσυνη?
Εαν εκανες αυτο που επεβαλε σωστα η συνειδηση σου και μετα πληρωνες εσυ το τιμημα εις βαρος καποιου δικου σου ανθρωπου θα ελεγες ολα καλα εκανα το ηθικο μου χρεος? Δεν θα κατηγορουσες θεους και δαιμονες που δεν σας προστατευσαν ενω κανατε το ηθικο χρεος σας ως ανθρωποι και πολιτες?

Basilhs23_
31-01-24, 20:20
Το ειπες μονος σου, το ιδιο το κρατος δεν θελει, το εξυπηρετει η ανομια και η αναρχια, απο αυτη ζει γιατι ετσι εχει αναγκη τραχανοπλαγιαδες ως βοσκους/πολιτικους να σαλαγαν τα προβατα/πολιτες.

Ποιος επρεπε να εχει αποφασισει και εγκρινει να εχουν καμερες σωματος οι αστυνομικοι και να γινεται δεκτο το οπτικοακουστικο υλικο απο καμερες χωρις GDPR και ιστοριες? Να γινεται φωτογραφιση των συλληφθεντων και φακελωμα επιτοπου τη στιγμη της συλληψης με αποτυπωματα και τα παντα ωστε μετα να μην λεει ο προεδρος κε μαρτυς ηταν αυτος και να λεει ο μαρτυς αστυνομικος δεν ειμαι σιγουρος περασαν 8 χρονια αλλαξε.

Ποιος δεν προστατευει τους μαρτυρες στη χωρα της ρουφιανιας και του Εφιαλτη?

Απο το κρατος δεν πρεπει να ξεκινησουν αυτες οι πρωτοβουλιες?

Δυστυχως υπαρχει ακομα μεγαλη πλανη και θυμικο και ψευτοεπανασταση με το Πολυτεχνειο και τη Χουντα και της ψευτοαριστεροσυνη των βολεμενων που ολες οι κυβερνησεις φοβουνται τις αντιδρασεις για τετοια θεματα οτι θα κατηγορηθουν για δυστοπικο καθεστως και minority report/οργουελισμο. Οποτε εχουμε παει στο ακριβως αντιθετο ακρο και εχουμε το στρουμφοχωριο της αναρχιας.

"Κακως ειχες τσακωθει" σε αλλο φορουμ και το λεω με ευγενεια και αγαπη. Τον αδικεις αυτον που σου τα ελεγε αυτα? Αν εσυ ή αγαπημενα σου προσωπα ειχαν γινει μαρτυρες και ειχαν καταθεσει και μετα κινδυνευαν ή απειλουνταν απο τον καθε παραβατικο που μαθαινε ποιοι ησασταν, ποιος θα σας προστατευε? Η Ελληνικη Αστυνομια που ψαχνουν ολοι βυσμα να πανε φυλαξη υψηλων προσωπων ή πολιτικων ή να πανε στο χωριο τους για ηρεμια? Το απροσωπο κρατος? Η χειραγωγουμενη ελληνικη δικαιοσυνη?
Εαν εκανες αυτο που επεβαλε σωστα η συνειδηση σου και μετα πληρωνες εσυ το τιμημα εις βαρος καποιου δικου σου ανθρωπου θα ελεγες ολα καλα εκανα το ηθικο μου χρεος? Δεν θα κατηγορουσες θεους και δαιμονες που δεν σας προστατευσαν ενω κανατε το ηθικο χρεος σας ως ανθρωποι και πολιτες?

Αν συνέβαινε σε εσένα ένα γεγονός και χρειαζόσουν μαρτυρες εκεί να σε δω. Υπάρχει πρόγραμμα προστασίας μαρτύρων από την αστυνομία και τρόποι με τους οποίους αλλάζουν εικονικά ονοματεπώνυμο οι μάρτυρες και αναφέρονται μέσα στην δικογραφία με ψευδονυμα. Επίσης μπορεί και να σε φυλάνε αστυνομικοί με πολιτικά κάτω από το σπίτι σου, δυστυχώς όμως δε νομιζω πως εφαρμόζεται αυτό με όλα τα αδικήματα και κατηγορίες, μόνο για σοβαρές υποθέσεις και βαριά εγκληματικότητα, πρέπει να το επεκτείνουν σχεδόν παντού. Ο μάρτυρας είναι σημαντικό στοιχείο στην απόδοση δικαιοσύνης και αν σταματήσουν όλοι να πηγαίνουν στα δικαστήρια, καλα κρασιά.

Όσο για το τι θα έκανα εγώ. Θα κατεθετα στο δικαστήριο εάν ήμουν σίγουρος για κάτι. Σε τυχόν απειλές θα έκανα μήνυση και θα τους έγραφα. Αν καταλάβω ότι κινδυνεύει η ζωη μου, θα κοιτούσα να βγάλω άδεια για όπλο η θα είχα κάτι παράνομο μαζί μου να το χρησιμοποιησω. Σε τέτοια θέματα δεν κάνω εκπτώσεις. Υπάρχουν μέχρι και δολοφονίες που έχουν διαλευκανθεί επειδή βρέθηκαν μαρτυρες. Οπως η δολοφονία του Βαλιρακη από τους ψαράδες. Αν δεν μπορεί να με προστατέψει το κράτος δεν πειράζει θα βρω τον τρόπο μόνος μου.

dimyok
01-02-24, 00:34
Ναι 10 χρονια μετα το μπλουμ μπορει να τον βγαλουν απο το βυθο - δικαιοσυνη :worthy:

thourios
06-02-24, 12:44
Ερώτηση πριν πάω σε λογιστή.
Ενδεχομένως να είναι κληρονόμος η μητέρα μου μεγάλης ηλικίας σε ένα διαμέρισμα. Ποσοστό 20% μετά από θάνατο συγγενικού προσώπου. Δεν έχει εξακριβωθεί ακόμα γιατί δεν έχει εντοπιστεί διαθήκη.
Μάλλον όμως δεν υπάρχει διαθήκη αλλά αυτό δεν το ξέρουμε. Εφόσον δεν υπάρχει, η μητέρα μου και άλλοι 4 δικαιούχοι αδέλφια τους αναλογεί το 20% Ο θανών δεν είχε οικογένεια.

Μου λέει ένας αδελφός της μητέρας μου και αυτός ίσως δικαιούχος ότι πρέπει να το δηλώσει η μητέρα μου όπως και οι λοιποί το 20% ποσοστό άμεσα στο Ε9 ακόμα και αν δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα ότι είναι κληρονόμοι.
Ερώτηση: Πως είναι δυνατόν να δηλώσουμε το ακίνητο στο Ε9 χωρίς ακόμα να γνωρίζουμε αν είμαστε πραγματικά κληρονόμοι χωρίς κανένα έγγραφο; Αυτό που έχουμε είναι ένα αντίγραφο συμβολαίου του θανόντος ιδιοκτήτη. Αν πρέπει όμως τι περιθώριο έχουμε;

tsigarid
06-02-24, 13:23
Ερώτηση πριν πάω σε λογιστή.
Ενδεχομένως να είναι κληρονόμος η μητέρα μου μεγάλης ηλικίας σε ένα διαμέρισμα. Ποσοστό 20% μετά από θάνατο συγγενικού προσώπου. Δεν έχει εξακριβωθεί ακόμα γιατί δεν έχει εντοπιστεί διαθήκη.
Μάλλον όμως δεν υπάρχει διαθήκη αλλά αυτό δεν το ξέρουμε. Εφόσον δεν υπάρχει, η μητέρα μου και άλλοι 4 δικαιούχοι αδέλφια τους αναλογεί το 20% Ο θανών δεν είχε οικογένεια.

Μου λέει ένας αδελφός της μητέρας μου και αυτός ίσως δικαιούχος ότι πρέπει να το δηλώσει η μητέρα μου όπως και οι λοιποί το 20% ποσοστό άμεσα στο Ε9 ακόμα και αν δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα ότι είναι κληρονόμοι.
Ερώτηση: Πως είναι δυνατόν να δηλώσουμε το ακίνητο στο Ε9 χωρίς ακόμα να γνωρίζουμε αν είμαστε πραγματικά κληρονόμοι χωρίς κανένα έγγραφο; Αυτό που έχουμε είναι ένα αντίγραφο συμβολαίου του θανόντος ιδιοκτήτη. Αν πρέπει όμως τι περιθώριο έχουμε;

Από τη στιγμή που δεν έχει γίνει επίσημα μεταβίβαση, τι να δηλώσεις; :what:

MyISLM
06-02-24, 13:26
Αν δεν υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη αποδοχής κληρονομίας, τότε γίνεται (δήλωση) μετά το πέρας του χρονικού διαστήματος που ο νόμος ορίζει οτι μπορεί να γίνει αποποίηση.

Η ΑΑΔΕ πιθανώς να έχει και το δικό της χρόνο από την στιγμή της αποδοχής (αφού περάσει ο χρόνος της αποποίησης άπρακτος) και μετά που θα πρέπει να γίνεται ενημέρωση του Ε9.


Σε περίπτωση κληρονομικής διαδοχής, η δήλωση στοιχείων ακινήτων υποβάλλεται εμπρόθεσμα μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της λήξης της προθεσμίας αποποίησης της κληρονομίας

thourios
06-02-24, 13:43
Από τη στιγμή που δεν έχει γίνει επίσημα μεταβίβαση, τι να δηλώσεις; :what:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Τα βρήκα και είναι ακριβώς όπως τα λέτε. Με τρέλανε με τις βλακείες του και είναι και μορφωμένος άνθρωπος.
Κακώς και έκανα την ερώτηση γιατί ήταν ηλίθια.

Basilhs23_
06-02-24, 14:43
Ερώτηση πριν πάω σε λογιστή.
Ενδεχομένως να είναι κληρονόμος η μητέρα μου μεγάλης ηλικίας σε ένα διαμέρισμα. Ποσοστό 20% μετά από θάνατο συγγενικού προσώπου. Δεν έχει εξακριβωθεί ακόμα γιατί δεν έχει εντοπιστεί διαθήκη.
Μάλλον όμως δεν υπάρχει διαθήκη αλλά αυτό δεν το ξέρουμε. Εφόσον δεν υπάρχει, η μητέρα μου και άλλοι 4 δικαιούχοι αδέλφια τους αναλογεί το 20% Ο θανών δεν είχε οικογένεια.

Μου λέει ένας αδελφός της μητέρας μου και αυτός ίσως δικαιούχος ότι πρέπει να το δηλώσει η μητέρα μου όπως και οι λοιποί το 20% ποσοστό άμεσα στο Ε9 ακόμα και αν δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα ότι είναι κληρονόμοι.
Ερώτηση: Πως είναι δυνατόν να δηλώσουμε το ακίνητο στο Ε9 χωρίς ακόμα να γνωρίζουμε αν είμαστε πραγματικά κληρονόμοι χωρίς κανένα έγγραφο; Αυτό που έχουμε είναι ένα αντίγραφο συμβολαίου του θανόντος ιδιοκτήτη. Αν πρέπει όμως τι περιθώριο έχουμε;

Να πω κάτι πιο σοβαρό από την παραπάνω απορία;

Έχετε ψάξει αν ο θανων είχε αφήσει χρέη; Γιατί ενδέχεται μαζί με το 20% στο ακίνητο που αν μιλάμε για πολύ ιδιοκτησία πρακτικά προβλέπω να μείνει στα αζήτητα και να μην το αξιοποιήσετε σε τίποτα λογω διαφωνιών, μπορεί και να βρεθεί η μητέρα σου και όλοι οι κληρονόμοι με τα χρέη του αποβιωσαντα. Ψάξτε το πρώτα. Σε αντίστοιχη κληρονομια της μητέρας μου κάναμε αποποίηση, και τυχεροί είμασταν που μας βρήκαν μας ειδοποίησαν και μετά ενημερώσαμε και άλλους συγγενείς, ο αποβιωσαντας ξάδερφος χωρίς οικογενεια και αδέρφια είχε αφήσει χρέη σε ΙΚΑ και εφορία.

Για τα υπόλοιπα, το ακίνητο δηλώνεται αφού περάσει στην κατοχή σας. Αν εντός 6 μηνών δεν κάνετε αποποίηση θεωρείται ότι πέρασε σε εσάς και δεχτήκατε σιωπηρά την κληρονομιά.

thourios
06-02-24, 16:17
Να πω κάτι πιο σοβαρό από την παραπάνω απορία;

Έχετε ψάξει αν ο θανων είχε αφήσει χρέη; Γιατί ενδέχεται μαζί με το 20% στο ακίνητο που αν μιλάμε για πολύ ιδιοκτησία πρακτικά προβλέπω να μείνει στα αζήτητα και να μην το αξιοποιήσετε σε τίποτα λογω διαφωνιών, μπορεί και να βρεθεί η μητέρα σου και όλοι οι κληρονόμοι με τα χρέη του αποβιωσαντα. Ψάξτε το πρώτα. Σε αντίστοιχη κληρονομια της μητέρας μου κάναμε αποποίηση, και τυχεροί είμασταν που μας βρήκαν μας ειδοποίησαν και μετά ενημερώσαμε και άλλους συγγενείς, ο αποβιωσαντας ξάδερφος χωρίς οικογενεια και αδέρφια είχε αφήσει χρέη σε ΙΚΑ και εφορία.

Για τα υπόλοιπα, το ακίνητο δηλώνεται αφού περάσει στην κατοχή σας. Αν εντός 6 μηνών δεν κάνετε αποποίηση θεωρείται ότι πέρασε σε εσάς και δεχτήκατε σιωπηρά την κληρονομιά.

Μεγάλα ποσά σε τράπεζες έχει οπότε λογικά δεν έχει χρέη. Υπάρχει ένα δεύτερο όνομα μέσα (αδελφή) στους λογαριασμούς αλλά δεν ξέρουμε αν πραγματικά τα δικαιούται γιατί πιθανόν να το είχε προσθέσει το όνομα ο θανών πριν το 2012 που η προσθήκη γινόταν τότε και χωρίς την παρουσία και των δύο σε κατάστημα τράπεζας για υπογραφές. Έβαζες ένα δεύτερο όνομα μέσα και πήγαινε το δεύτερο άτομο κάποια στιγμή και υπέγραφε αν του το έλεγε αυτός που είχε τον λογαριασμό. Δηλαδή η αδελφή δεν το ήξερε αλλά είδε το όνομα της μέσα τώρα όταν βρέθηκαν τα βιβλιάρια χωρίς να είχε υπογράψει ποτέ ως συνδιακιούχος. Αν δεν φαίνονται τώρα στο Ε1 του συνδικαιούχου στο Ε1 υπάρχει θέμα.
Θα δω τώρα πως μπορώ να ψάξω τις τράπεζες και να έχω πρόσβαση για τους λογαριασμούς στις τράπεζες και αν πραγματικά με την σημερινή νομοθεσία μπορεί αυτός που είχε τοποθετηθεί από τον θανόντα ως συνδικαιούχος στην πραγματικότητα μπορεί να κάνει ανάληψη όλα τα ποσά και να τα μεταφέρει σε δικό του λογαριασμό.

minas
06-02-24, 17:42
Μεγάλα ποσά σε τράπεζες έχει οπότε λογικά δεν έχει χρέη. Υπάρχει ένα δεύτερο όνομα μέσα (αδελφή) στους λογαριασμούς αλλά δεν ξέρουμε αν πραγματικά τα δικαιούται γιατί πιθανόν να το είχε προσθέσει το όνομα ο θανών πριν το 2012 που η προσθήκη γινόταν τότε και χωρίς την παρουσία και των δύο σε κατάστημα τράπεζας για υπογραφές. Έβαζες ένα δεύτερο όνομα μέσα και πήγαινε το δεύτερο άτομο κάποια στιγμή και υπέγραφε αν του το έλεγε αυτός που είχε τον λογαριασμό. Δηλαδή η αδελφή δεν το ήξερε αλλά είδε το όνομα της μέσα τώρα όταν βρέθηκαν τα βιβλιάρια χωρίς να είχε υπογράψει ποτέ ως συνδιακιούχος. Αν δεν φαίνονται τώρα στο Ε1 του συνδικαιούχου στο Ε1 υπάρχει θέμα.
Θα δω τώρα πως μπορώ να ψάξω τις τράπεζες και να έχω πρόσβαση για τους λογαριασμούς στις τράπεζες και αν πραγματικά με την σημερινή νομοθεσία μπορεί αυτός που είχε τοποθετηθεί από τον θανόντα ως συνδικαιούχος στην πραγματικότητα μπορεί να κάνει ανάληψη όλα τα ποσά και να τα μεταφέρει σε δικό του λογαριασμό.

Ο συνδικαιούχος μπορεί προφανώς να κάνει ανάληψη όλο το ποσό.
Τυπικά δικαιούται μόνο αυτό που τεκμαίρεται ότι είναι δικό του και το υπόλοιπο πρέπει να "κληρονομηθεί", αλλά στην πράξη δύσκολα εφαρμόζεται.

Basilhs23_
06-02-24, 18:26
Μεγάλα ποσά σε τράπεζες έχει οπότε λογικά δεν έχει χρέη. Υπάρχει ένα δεύτερο όνομα μέσα (αδελφή) στους λογαριασμούς αλλά δεν ξέρουμε αν πραγματικά τα δικαιούται γιατί πιθανόν να το είχε προσθέσει το όνομα ο θανών πριν το 2012 που η προσθήκη γινόταν τότε και χωρίς την παρουσία και των δύο σε κατάστημα τράπεζας για υπογραφές. Έβαζες ένα δεύτερο όνομα μέσα και πήγαινε το δεύτερο άτομο κάποια στιγμή και υπέγραφε αν του το έλεγε αυτός που είχε τον λογαριασμό. Δηλαδή η αδελφή δεν το ήξερε αλλά είδε το όνομα της μέσα τώρα όταν βρέθηκαν τα βιβλιάρια χωρίς να είχε υπογράψει ποτέ ως συνδιακιούχος. Αν δεν φαίνονται τώρα στο Ε1 του συνδικαιούχου στο Ε1 υπάρχει θέμα.
Θα δω τώρα πως μπορώ να ψάξω τις τράπεζες και να έχω πρόσβαση για τους λογαριασμούς στις τράπεζες και αν πραγματικά με την σημερινή νομοθεσία μπορεί αυτός που είχε τοποθετηθεί από τον θανόντα ως συνδικαιούχος στην πραγματικότητα μπορεί να κάνει ανάληψη όλα τα ποσά και να τα μεταφέρει σε δικό του λογαριασμό.

Καλά... Επειδή μάλλον προβλέπω να μπλέξετε με κληρονομικα ζητήματα, βρείτε δικηγόρο να τον πληρώσετε και να σας κατατοπίσει. Πρόσβαση από μόνος σου δεν έχεις σε καμία απολύτως πληροφορία των τραπεζικών λογαριασμών εκτός ότι καταφέρει να μάθει ο δικηγόρος. Η αδερφή εφόσον αυτη είναι μέσα στους συνδικαιουχους, εάν δεν έχει ενημερωθεί η τράπεζα για τον θάνατο του κυρίου δικαιούχου για να μπλοκάρει τον λογαριασμό, τότε ο συνδικαιουχος μπορεί να τα πάρει όλα, εάν τώρα ευσταθεί αυτο που λες με τις υπογραφές δεν το ξέρω, ρώτα τον δικηγόρο.

- - - Updated - - -


Ο συνδικαιούχος μπορεί προφανώς να κάνει ανάληψη όλο το ποσό.
Τυπικά δικαιούται μόνο αυτό που τεκμαίρεται ότι είναι δικό του και το υπόλοιπο πρέπει να "κληρονομηθεί", αλλά στην πράξη δύσκολα εφαρμόζεται.

Μπορούν οι κληρονόμοι αν δεν τα βρουν με τον συνδικαιουχο να κάνουν δικαστήριο και να τους αποδοθούν τα ποσά, προφανώς τα κάνουν ανάληψη και τα μεταφέρουν σε δικούς τους λογαριασμούς μετά. Είχε μπλέξει ο θείος μου με κάτι τέτοια δικαστήρια με κάτι συγγενείς του πατέρα του όταν αυτός πέθανε επειδή ο πατέρας του είχε κι άλλα παιδιά εκτός γάμου, τα άλλα του παιδιά όταν μυρίστηκαν το ποσό πολλά ήταν τα λεφτά σε λογαριασμό με συνδικαιούχους τον θείο και αυτόν, έκαναν δικαστήριο για να τους αποδοθούν το 1/2 των χρημάτων του λογαριασμού και σε αυτούς, έτσι μπλόκαραν τους λογαριασμούς μέχρι να βγει απόφαση, έφτασε ως το εφετείο μετά την πενταετία. Ο θείος μου ευτυχώς κέρδισε το δικαστήριο.

Sebu
06-02-24, 19:35
Ερώτηση πριν πάω σε λογιστή.
Ενδεχομένως να είναι κληρονόμος η μητέρα μου μεγάλης ηλικίας σε ένα διαμέρισμα. Ποσοστό 20% μετά από θάνατο συγγενικού προσώπου. Δεν έχει εξακριβωθεί ακόμα γιατί δεν έχει εντοπιστεί διαθήκη.
Μάλλον όμως δεν υπάρχει διαθήκη αλλά αυτό δεν το ξέρουμε. Εφόσον δεν υπάρχει, η μητέρα μου και άλλοι 4 δικαιούχοι αδέλφια τους αναλογεί το 20% Ο θανών δεν είχε οικογένεια.

Μου λέει ένας αδελφός της μητέρας μου και αυτός ίσως δικαιούχος ότι πρέπει να το δηλώσει η μητέρα μου όπως και οι λοιποί το 20% ποσοστό άμεσα στο Ε9 ακόμα και αν δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα ότι είναι κληρονόμοι.
Ερώτηση: Πως είναι δυνατόν να δηλώσουμε το ακίνητο στο Ε9 χωρίς ακόμα να γνωρίζουμε αν είμαστε πραγματικά κληρονόμοι χωρίς κανένα έγγραφο; Αυτό που έχουμε είναι ένα αντίγραφο συμβολαίου του θανόντος ιδιοκτήτη. Αν πρέπει όμως τι περιθώριο έχουμε;

Πως θα δηλωσει το οτιδηποτε ο οποισδηποτε χωρις αποδοχη κληρονομιας ακομα και αν δεν υπαρχει εγγραφη κληρονομια? Πρεπει να πατε σε συμβολαιογραφο (ισως και δικηγορο αν ψηφιστηκε ο νομος Φλωριδη που ηθελε να τους δωσει αυτο το παρεργο δωρακι) να γινει ελεγχος για τυχον υπαρξη κληρονομιας ή αλλων συγγενων στη σειρα διαδοχης πριν απο εσας ή παραλληλα, να βγει πιστοποιητικο εγγυτερων συγγενων και κληρονομητηριο, πρεπει ο καθενας απο τους 5 δικαιουχους να πει αν αποδεχεται ή αποποιειται. Πρεπει να εχετε ελεγξει προσεχτικα αν υπαρχουν χρεη-δανεια-οφειλες γιατι οποιος κανει αποδοχη κληρονομιας γινεται πληρως αποδεκτης και ολων των χρεων εις ολοκληρο και απεριοριστο εκτος και αν κανει ειδικη διαδικασια περιορισμου των απαιτησεων μεχρι του ποσοστου κληρονομιας λχ 20% που θελει δικαστικη αποφαση και αργει παρα πολυ-την κωλυσιεργουν γιατι δεν θελουν οι πιστωτες/κρατος τον περιορισμο ευθυνης.

Αν υπαρχουν δανεια/οφειλες σε τραπεζες θα πρεπει να γινει αναδοχη χρεων με τα οικεια ιδρυματα με βαση το κληρονομητηριο που θα συνταχθει. Αν υπαρχουν χρηματικα ποσα ή ακινητες αξιες που κληρονομουνται θα πρεπει να δηλωθουν και πληρωθουν φοροι κληρονομιας. Εχει δουλιτσα γενικα.

Μετα αφου γινουν ολα αυτα και ο καθενας αποδεχτει το ποσοστο του και τι του αναλογει θα πρεπει να γινουν οι συμβολαιογραφικες πραξεις μεταβιβασης καθως μπορει να μην ειναι καν μεσα στην περιουσια ως Υψηλος Κυριος ή Επικαρπωτης η μητερα σου αρα θα πρεπει να ερθει στο ονομα της το 20% αυτων που κληρονομει με τα αντιστοιχα δικαιωματα. Τοτε θα εμφανιστουν στο My Property οπου θα εχει κανει ο συμβολαιογραφος τις εγγραφες, θα τις αποδεχτειτε και μετα θα κανετε τις δηλωσεις στο Ε9 (ακομα δεν υπαρχει αυτοματη διασυνδεση Ε9 με My Property).

Αυτο θυμομουν οτι ισχυε και δεν θυμαμαι να εχει αλλαξει ως διαδικασια/κυκλωμα.

Επισης προσοχη γιατι υπαρχουν συγκεκριμενη χρονοι-προθεσμιες (σε μηνες) που μπορει να γινει αποδοχη και αποποιηση ή η κινηση περιορισμου της ευθυνης και αναλογως αν γνωριζε το προσωπο οτι ειναι κληρονομος (μικροτερες προθεσμιες) ή οχι (μεγαλυτερη χρονικη ανοχη) ή διαμενει στο εξωτερικο.

Συμβουλευτειτε καλυτερα συμβολαιογραφο και καλυτερα αν οι 5 συγγενεις εχουν καλες σχεσεις να βρειτε εναν απο κοινου να το αναλαβει να μοιραστουν και τα συμβολαιογραφικα εξοδα που θα ειναι ενα σεβαστο ποσο.

thourios
06-02-24, 19:43
Η συνδικαιούχος δεν έχει επικαιροποιήσει ποτέ στοιχεία αφού δεν γνώριζε ότι είναι συνδικαιούχος. Το ανακάλυψε τώρα. Όταν την είχε προσθέσει ο εκλιπών δεν ζητούσαν ΑΦΜ οπότε δεν φαίνεται και στην φορολογική ης δήλωση.
Πήγε να κάνει ανάληψη για τα έξοδα Αυτό ισχυριζόταν κηδείας και δεν του έδιναν οι τράπεζες. Αν μπόρεσε και έκανε επικαιροποίηση σίγουρα τα μετέφερε αλλού.
Θέλω να μάθω αν πράγματι σύμφωνα με την σημερινή νομοθεσία είναι πραγματικά συνδικαιούχος. Το να έγραφε απλά ένα όνομα πάνω το βιβλιάριο το παλιό δεν λέει τίποτα.
Όσο για τον δικηγόρο εξυπακούεται αρκεί να μην είναι λαμόγιο.

Basilhs23_
06-02-24, 19:53
Η συνδικαιούχος δεν έχει επικαιροποιήσει ποτέ στοιχεία αφού δεν γνώριζε ότι είναι συνδικαιούχος. Το ανακάλυψε τώρα. Όταν την είχε προσθέσει ο εκλιπών δεν ζητούσαν ΑΦΜ οπότε δεν φαίνεται και στην φορολογική ης δήλωση.
Πήγε να κάνει ανάληψη για τα έξοδα Αυτό ισχυριζόταν κηδείας και δεν του έδιναν οι τράπεζες. Αν μπόρεσε και έκανε επικαιροποίηση σίγουρα τα μετέφερε αλλού.
Θέλω να μάθω αν πράγματι σύμφωνα με την σημερινή νομοθεσία είναι πραγματικά συνδικαιούχος. Το να έγραφε απλά ένα όνομα πάνω το βιβλιάριο το παλιό δεν λέει τίποτα.
Όσο για τον δικηγόρο εξυπακούεται αρκεί να μην είναι λαμόγιο.

Κανένας δεν θέλει λαμογιο επαγγελματία για τις δουλειές του, απλά εννοώ πως δεν είναι επιλογή ο δικηγόρος, πρέπει να μπει αναγκαστικά διότι δεν παίζει να σε πληροφορήσουν τίποτα οι υπάλληλοι αν δεν είσαι μέσα στον λογαριασμό.
Την επικαιροποίηση στοιχείων την κάνει άνετα στο κατάστημα δίνοντας τα δικαιολογητικά και μετά κάνει ότι θέλει. Αυτό με τις υπογραφές δεν το ξέρω ενδέχεται να ισχύει ότι λες, μπορεί και όχι.

Manolis_karas
06-02-24, 20:01
Αφού δεν υπάρχει κάποιος ο οποίος να ξέρει σίγουρα τα οικονομικά πάρε δώσε του κληρονομούμενου, νομίζω ότι πρέπει να ορισθεί δικηγόρος ή λογιστής (δεν ξέρω) για να βρει τι περιουσία κινητή και πιθανόν ακίνητη είχε.
Αυτό πρέπει να γίνει για να εξασφαλιστείτε από πιθανόν χρέη, λοιπές υποχρεώσεις και άλλες δυσάρεστες εκπλήξεις.

Η προθεσμία για αποποίηση είναι τυπικά 4 μήνες και δεν δέχεται παράταση. Αν δικαστικά μπορεί να ζητηθεί παράταση δεν ξέρω.
Μετά τους 4 μήνες η κληρονομιά είναι υποχρεωτική. ΟΙ 4 μήνες μετράνε μετά την ληξιαρχική πράξη θανάτου ή μετά τη δημοσίευση τελεσίδικης δικαστικής απόφασης σχετικά με την κληρονομιά. Η τελεσίδικη δικαστική απόφαση μπορεί να δημοσιευτεί χωρίς περιθώριο χρονικό.

Η προθεσμία για ατελώς αποδοχή είναι 6 μήνες και δίδεται παράταση 3 μηνών. Μετά αρχίζουν τα διάφορα πρόστιμα. :whip::wall:

Αυτά ίσχυαν πριν 7 χρόνια περίπου και αν έχει αλλάξει κάτι θα είναι καμιά λεπτομέρεια.

Αφού αποφασίσουμε ότι δεχόμαστε την κληρονομιά, μέσω συμβολαιογράφου συνήθως (τώρα και ηλεκτρονικά) καταθέτουμε τη δήλωση αποδοχής στη ΔΟΥ και αφού πάρουμε την σχετική βεβαίωση, προχωρούμε σε όποιο χρόνο θέλουμε τη συμβολαιογραφική μεταβίβαση των ακινήτων όλων ή ενός-ενός και όταν γίνει αυτό τότε μόνο ενημερώνουμε το Ε9.

Ευνόητο είναι ότι αν υπάρχει κοινός λογαριασμός γίνεται άμεση διευθέτηση, έχοντας υπόψη (όλοι οι κληρονόμοι) ότι η χειρότερη συμφωνία είναι η καλύτερη επίσημη απόφαση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.