PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 [115] 116 117

lewton
11-02-24, 21:48
Μου ήρθε αυτό πριν λίγο.



Αγαπητή κυρία / Αγαπητέ κύριε,

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τα δεδομένα που απέστειλαν στην ΑΑΔΕ οι ασφαλιστικές επιχειρήσεις και αφορούν στη μείωση ΕΝΦΙΑ 2024, εμφανίζεστε ως λήπτης ασφαλιστηρίου συμβολαίου κατοικίας (Κοινή Απόφαση Α. 1014/2024).

Για να σας χορηγηθεί μείωση ΕΝΦΙΑ έτους 2024 εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις, χρειάζεται να υποβάλετε αίτηση ψηφιακά, έως τις 22/02/2024, μέσω της πλατφόρμας myPROPERTY στην ψηφιακή πύλη myAADE (myaade.gov.gr), ακολουθώντας τη διαδρομή:

Εφαρμογές / Δημοφιλείς Εφαρμογές / myPROPERTY / Μείωση ΕΝΦΙΑ ασφαλισμένων κατοικιών , αφού συνδεθείτε με τους προσωπικούς σας κωδικούς TAXISnet.

Σε περίπτωση που στην ασφαλισμένη κατοικία έχει δικαίωμα (και) άλλο φυσικό πρόσωπο, χρειάζεται να καταχωρήσετε στην εφαρμογή τον ΑΦΜ του, προκειμένου να ενημερωθεί από την ΑΑΔΕ και να υποβάλει και ο ίδιος αίτηση, με τους προσωπικούς του κωδικούς TAXISnet.

Για οποιοδήποτε ερώτημα σχετικά με το παρόν μήνυμα μπορείτε να απευθυνθείτε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων της ΑΑΔΕ, στο τηλέφωνο +30 213 162 1000, τις εργάσιμες ημέρες και ώρες 07:30 - 17:00.

thourios
11-02-24, 21:55
Ήρθε και σε μένα αλλά δεν έχω σεισμός βάλει στα ακίνητα οπότε το αγνοώ

Basilhs23_
11-02-24, 22:41
Στο μεταξύ να το έχετε υπόψην. Εάν δεν έχετε επιλέξει και ασφάλεια πλημμύρας δεν δικαιούστε μείωση. Όσοι δηλαδή μένουν σε όροφο αμφιβάλλω αν έχουνε βάλει. Το γράφω γιατί έγινε σε γνωστό μου, θέλουν πλήρες ασφαλιστικό πακέτο ακινήτου για την μείωση.

Sebu
11-02-24, 22:51
Ναι ισχυει.
Σε μεγαλα αστικα κεντρα λχ Αττικη και δη σε οροφους δεν εβαζαν οι εταιρειες ή οι τραπεζες στα στεγαστικα πλημμυρα ως καλυψη καθως δεν υπηρχε/υπαρχει τετοιος κινδυνος.
Επισης ο νομος για να παρεις την εκπτωση οριζει απο φετος ελαχιστο ποσο ασφαλισης τα 1.000 ευρω το τμ.

Οσοι επομενως εχουν κατω απο 1.000 ευρω/τμ για το 2024 ή δεν εχουν πλημμυρα δεν παιρνουν την εκπτωση.

Το ερωτημα ειναι αν συμφερει να βαλεις την πλημμυρα σε διαμερισμα Χ οροφου, αν μπορεις να ανεβασεις την καλυπτομενη αξια στα 1.000 ευρω/τμ χωρις να θεωρηθει υπερκαλυψη αρα σε ενδεχομενη ζημια να μη σε καλυψη με ρητρα αδικαιολογητου πλουτισμου (οπως κανουν με τα αμαξια) και με τι κοστος ολα αυτα και να το συγκρινεις με το 10% εκπτωση στον ΕΝΦΙΑ.

Επισης δεδομενου οτι το Ελληνικο Κρατος/Δημοσιο ειναι διαχρονικα αναξιοπιστος ετερος εδω και 192 χρονια δεν θα μου εκανε εκπληξη αφου μαντρωσουν τον κοσμο να κανει εξτρα ασφαλιστηρια ή να αυξησει τις καλυψεις σε 1-2 χρονια να πουν τελος η εκπτωση του ΕΝΦΙΑ.

Μονη ελπιδα ειναι ακριβως επειδη ο κινδυνος πλημμυρας σε οροφο πολυκατοικιας, πλημμυρα απο φυσικα φαινομενα, ειναι ανυπαρκτος σχεδον, το ασφαλιστρο κινδυνου για πλημμυρα να ειναι αστειο αρα μικρη αυξηση ασφαλιστρου και να κερδιζεις κατι απο τον ΕΝΦΙΑ.

Παντως με οσους εχω μιλησει σε περιοχες δυτικων προαστιων που εχουν ΕΝΦΙΑ περιξ των 400-600 ευρω δεν προκειται να ασχοληθουν για δυνητικο οφελος 40-60 ευρω το χρονο απο τη μειωση 10% του ΕΝΦΙΑ, καθως Α δεν ξερουν την εξτρα επιβαρυνση στο ασφαλιστρο (αρα το 40-60 ερυω μπορει να εξανεμιστει), Β δεν θελουν να μπουν στη διαδικασια να χανουν χρονο να μιλανε με την ασφαλστικη και Γ ξερουν οτι σε λιγα χρονια το κρατος θα κοψει την εκπτωση οπως κανει παντα στα κινητρα που δινει.

Basilhs23_
11-02-24, 23:54
Για μένα τζάμπα κόπος να ασχολείσαι με όλα αυτά. Το μέτρο δεν έχει κανένα άλλο όφελος πέρα από το να μπουν λεφτά στα ταμεία των ασφαλιστικών και κατ' επέκταση στα δημόσια ταμεία από τον φόρο του ασφαλίστρου. Η έκπτωση είναι απλά αστεία.

Sebu
12-02-24, 13:51
Για μένα τζάμπα κόπος να ασχολείσαι με όλα αυτά. Το μέτρο δεν έχει κανένα άλλο όφελος πέρα από το να μπουν λεφτά στα ταμεία των ασφαλιστικών και κατ' επέκταση στα δημόσια ταμεία από τον φόρο του ασφαλίστρου. Η έκπτωση είναι απλά αστεία.

Σωστος και δεν ειναι μονο το θεμα της εκπτωσης.
Την ουσια να κοιταξουμε που ειναι η ασφαλιση και ο περιορισμος κινδυνων και η προστασια ζωης και περιουσιας. Με την καλυψη της πλημμυρας στα μεγαλα αστικα κεντρα τουλαχιστον, σε πανω απο 1ο οροφο και σε περιοχες χωρις ιστορικο πλημμυρων επι 100νταδες χρονια, δεν καλυπτεται κανενας κινδυνος ειναι δωρακι στις ασφαλιστικες και φοροεισπρακτικο.

Η ουσια θα ηταν να πεις πρεπει υποχρεωτικα τα ακινητα να ασφαλιζονται για ολους τους πραγματικους κινδυνους που αντιμετωπιζουν το καθενα στην περιοχη του, με πραγματικη αξια και οχι χαμηλοτερη, και αν δεν ειναι ασφαλισμενα, αν επελθει ο κινδυνος εγω ως κρατος δεν αποζημιωνω και τελος. Ωστε να δημιουργησεις κουλτουρα διαχειρισης κινδυνου στον Ελληνα και οχι να περιμενει απο το κρατικο μασταρι τα παντα.

dimitri_ns
12-02-24, 14:10
Σωστος και δεν ειναι μονο το θεμα της εκπτωσης.
Την ουσια να κοιταξουμε που ειναι η ασφαλιση και ο περιορισμος κινδυνων και η προστασια ζωης και περιουσιας. Με την καλυψη της πλημμυρας στα μεγαλα αστικα κεντρα τουλαχιστον, σε πανω απο 1ο οροφο και σε περιοχες χωρις ιστορικο πλημμυρων επι 100νταδες χρονια, δεν καλυπτεται κανενας κινδυνος ειναι δωρακι στις ασφαλιστικες και φοροεισπρακτικο.

Η ουσια θα ηταν να πεις πρεπει υποχρεωτικα τα ακινητα να ασφαλιζονται για ολους τους πραγματικους κινδυνους που αντιμετωπιζουν το καθενα στην περιοχη του, με πραγματικη αξια και οχι χαμηλοτερη, και αν δεν ειναι ασφαλισμενα, αν επελθει ο κινδυνος εγω ως κρατος δεν αποζημιωνω και τελος. Ωστε να δημιουργησεις κουλτουρα διαχειρισης κινδυνου στον Ελληνα και οχι να περιμενει απο το κρατικο μασταρι τα παντα.

Σαν αυτή της Ασπις-Πρόνοια ?

Manolis_karas
12-02-24, 20:43
Σαν αυτή της Ασπις-Πρόνοια ?
...και της Commercial. Θυμάστε τότε το κράτος εγγυόταν τις ασφάλειες και όταν πτώχευσαν οι παραπάνω ασφαλιστικές, ξέχασε τις εγγυήσεις του;

Sebu
12-02-24, 20:55
Σαν αυτή της Ασπις-Πρόνοια ?

Θιγεις μεγαλο θεμα τωρα.

Εγω μιλησα για την κουλτουρα διαχειρισης κινδυνου του Ελληνα ως πολιτη/φυσικο προσωπο.

Το οτι το ευρυτερο χρηματοπιστωτικο και ασφαλιστικο συστημα ειναι ακομα σαπιο ειναι σιγουρα μεγαλο μερος της ευθυνης των ανυπαρκτων Εποπτικων Αρχων.

Ιδιως τα εγκληματα που αναφερετε ηταν κιολας επι εποχων που ακομα η εποπτεια δεν ανηκε καλα καλα στην ΤτΕ αλλα στην παιδικη χαρα των λαμογιων της ΕΙΑ που φυσικα δεν ειχαν καμια επαφη τι γινοταν.

Ακομα ομως και σημερα που η ασφαλιση απο το 2013-2014 εχει περασει στην ΤτΕ και η Σεληνιωτακη τους εχει βαλει τα 3 ποδια σε μισο παπουτσι δεν σημαινει οτι εχουν εκμηδενιστει οι πιθανοτητες λαμογιων.
Για αυτο παλι υπεισερχεται ο ανθρωπινος παραγοντας του ιδιωτη/φυσικου προσωπου.

Οταν πας και ψωνιζεις φθηνη ασφαλεια απο το μπαρμπα μητσο ασφαλιστικη ή απο τον Α αντασφαλιστη που δεν τον ξερει η μανα του γιατι "τους επιασες κοροιδο με χωμα ασφαλιστρο", λαβε υποψη σου οτι κανεις δεν χαριζει τιποτα σε κανεναν.
Το ασφαλιστρο ειναι το τιμημα καλυψης του κινδυνου, ειναι το risk premium που πληρωνεις. Αν ειναι χωμα ενδεχεται η ασφαλιστικη να ειναι αφερεγγυα ή αν την χρειαστεις να πουλαει τρελα.

Ποσοι και ποσοι συμπολιτες δεν ασφαλιζουν τα οχηματα τους σε ασφαλιστικες της πλακας με κατι γελοια ασφαλιστρα και οταν γινει ατυχημα η ασφαλιστικη δεν καλυπτει και πουλαει τρελα???
Δεν κανει εντυπωση στον καταναλωτη/φυσικο προσωπο οτι δεν μπορει λχ η Εθνικη να εχει την ετησια ασφαλεια αυτοκινητου 10ετιας, στην Αττικη, με αξια 12.000 ευρω στα 400 ευρω και Μπαμπουλας Ινσουρ στα 200 ευρω. Κατι δεν παει καλα και σιγουρα δεν ειναι οτι σε "γδερνει" η Χ Εθνικη αλλα μαλλον σε κοροιδευει αγρια ο Μπαμπουλας.

Ειναι αυτο που λεει ο λαος το φτηνο κρεας το τρωνε οι σκυλοι. Και πολλες φορες δεν το πλησιαζουν ουτε αυτοι.

Για αυτο μιλησα για ευρυτερη κουλτουρα διαχειρισης κινδυνου. Ναι πρεπει να υπαρχουν Εποπτικες Αρχες να προστατευουν την αγορα αλλα εχουμε και εμεις ευθυνη δεν ειμαστε χαπατα και αβουλα οντα. Αλλιως καλα μας κανουν και μας "βιαζουν" αν τα περιμενουμε ολα ετοιμα και εχουμε αφησει την κριτικη ικανοτητα και τη διαδικασια σκεψης σε τριτους εκτος ημων. Πρεπει επομενως να χρησιμοποιουμε και το μυαλο μας, και την κριση μας και το ενστικτο μας και οταν κατι ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο τοτε οντως δεν ειναι αληθινο.

dimyok
14-02-24, 13:45
Παιρνεις απο Μπαμπουλα μοιραζεστε ενα 5 % ο καθενας εσυ την εκπτωση του κ@λου στο εμφια και λες γμο το κρατος που ζουμε ποια κουλτουρα οταν σου πουλαει νταβατζηλικι και μετα και ασφαλιση για το νταβατζηλικι :p Υπενθυμιζω οτι το ενφια - χαρατσι θα το καταργουσανε και τωρα το χρησιμοποιουνε για να πουλανε ασφαλειες ....

thourios
14-02-24, 14:04
Θέλω να προσθέσω ένα ακίνητο από ένα ακίνητο στο Ε9 από κληρονομιά. Είμαι κάτοχος κατά το 25% Έχω πέντε μήνες προθεσμία να το προσθέσω από την στιγμή του θανάτου. Τώρα είναι ανοιχτές και οι τροποποιητικές.
Έχω το Ε9 του αποθανόντα. Θα μεταφέρω το ακίνητο αυτούσιο. Θα βάλω βέβαια ποσοστό 25% και όχι 100%. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα;
Υπάρχει κάποιος οδηγός συμπλήρωσης; Θα πάω σε λογιστή αλλά υπάρχουν φορές που και αυτοί τα κάνουν λάθος.

Sebu
14-02-24, 14:47
Παιρνεις απο Μπαμπουλα μοιραζεστε ενα 5 % ο καθενας εσυ την εκπτωση του κ@λου στο εμφια και λες γμο το κρατος που ζουμε ποια κουλτουρα οταν σου πουλαει νταβατζηλικι και μετα και ασφαλιση για το νταβατζηλικι :p Υπενθυμιζω οτι το ενφια - χαρατσι θα το καταργουσανε και τωρα το χρησιμοποιουνε για να πουλανε ασφαλειες ....

Το κρατος ποτέ των ποτών δεν προκειται να καταργησει κεφαλικο φορο που του γεμιζει τα τρυπια ταμεια.

ΕΝΦΙΑ ειναι σαν τα τελη κυκλοφοριας. Ποσα θελω να βγαλω? Α. Ποσα κεφαλια/ακινητα(τμ)/ΙΧ εχω? Β. Α δια Β και μετα παιζουμε με τις εσωτερικες παραμετρους/συντελεστες αναλογως ποιους θελουμε να ευνοησουμε αλλα η σουμε (Α) δεν πρεπει να μας οδηγησει σε μεγαλες απωλειες.

Οτι λεει και τωρα η Μιχαηλιδου για την ΕΑΣ των συνταξιουχων. Αποφερει 700 εκατομμυρια το χρονο στον κουμπαρα που εχει μαζεψει ηδη 14 δις. Με την ετησια συνδρομη του κρατους στις συνταξεις να ειναι 14 δις. Δεν προκειται να καταργησουμε ή μειωσουμε δραστικα ενα τετοιο χρυσοφορο εσοδο.
Οποτε απο κει που ο Αδωνης υποσχοταν μεχρι και 100-110 ευρω μηνιαιο οφελος στη συνταξη απο την περικοπη της ΕΑΣ τωρα λενε για μεχρι 50. Χθεσινα δημοσιευματα λενε παλι το ιδιο οτι απο 700 εκατομμυρια ετησιο οφελος, στην καλυτερη να πεσει μεχρι τη μεση στα 350, δεν θα χασουν τετοιο κεφαλικο φορο.

Ετσι κινειται δυστυχως η χωρα.

- - - Updated - - -

Ακομα και οι ιδιες οι ασφαλιστικες παντως σου λενε δωρον αδωρον η εκπτωση του 10%

https://www.mononews.gr/oikonomia/asfalisi-katikias-doron-adoron-to-metro-gia-ton-enfia

Αν θες προσθετη επιβαρυνση 20 ευρω μεσοσταθμικα για πλημμυρα το χρονο και κερδιζεις απο τον ΕΝΦΙΑ 30-40 ευρω, δεν θα μπουν πολλοι στη διαδικασια, ιδιως αντιλαμβανομενοι οτι σε 1-2 χρονια μπορει να πει το Κρατος κοβω την εκπτωση.
Επισης ΠΟΜΙΔΑ και ασφαλιστες σου λενε οτι πολλα ακινητα ειναι υποασφαλισμενα σε αξια αρα για να ανεβεις στο ελαχιστο 1.000 ευρω/τμ απο φετος παλι θα αυξηθει σημαντικα το ετησιο ασφαλιστρο και σε συνδυασμο με την καλυψη πλημμυρας θα εκμηδενισει την εκπτωση ΕΝΦΙΑ ή θα βγει και ακριβοτερα.
Βαλε και οσους εχουν ασφαλισμενους μονο κυριους χωρους αλλα οχι βοηθητικους αλλα η Εφορια τα βλεπει στην ιδια γραμμη στο Ε1/Ε9 και τα θεωρει ολα ασφαλισμενα ενω δεν ειναι. Και αν το παρει χαμπαρι θα αρχισει το κυνηγι. Ή αν δεν ειναι και γινει αναγωγη τετραγωνικων βγαινει μικροτερη η ασφαλισμενη αξια ανα τμ και χανεις την εκπτωση. Μυλος...

Dim80
18-02-24, 13:10
τα κρυπτονομισματα τα δηλώνετε ?
εχει νομιζω πεδιο αλλα δε ξερω αν δηλωνουμε μεγαλα ποσα η μικρα (πχ 500€)

Basilhs23_
18-02-24, 17:13
τα κρυπτονομισματα τα δηλώνετε ?
εχει νομιζω πεδιο αλλα δε ξερω αν δηλωνουμε μεγαλα ποσα η μικρα (πχ 500€)

Τι αξία να δηλώσεις όταν αυτή αλλάζει συνεχώς; Εκτός αν σου ζητάει μόνο το πλήθος τους πχ έχω εκατό ethereum.

Sebu
18-02-24, 20:50
τα κρυπτονομισματα τα δηλώνετε ?
εχει νομιζω πεδιο αλλα δε ξερω αν δηλωνουμε μεγαλα ποσα η μικρα (πχ 500€)

Πως να τα δηλωσεις? Θα μπορουσες ισως στους κωδικους που δηλωνεις την αξια κτησης των επενδυσεων (μετοχων, ομολογων, εντοκων, μεριδιων, αμοιβαιων κτλ) που απεκτησες μεσα στη χρονια.
Και μετα αν και εφοσον τα πουλησεις να δηλωσεις το κερδος/υπεραξια. Αλλα δεν ξερω αν για αυτα ως προιον η υπεραξια φορολογειται και ποσο.
Επισης αν τα δηλωσεις ως κτηση τη χρονια που τα απεκτησες, αν ειναι σημαντικο το ποσο, δικαιολογειται απο τα εισοδηματα σου ή τις αποταμιευσεις σου?

Επισης αυτο που δεν γνωριζω γενικα ειναι στην αξια κτησης μπαινει μονο η αξια του επενδεδυμενου προιοντος ή μπαινουν και οι προμηθειες/εξοδα? Νομιζω το 2ο γιατι αν θυμαμαι καλα στο πεδιο που δηλωνεις το κερδος/υπεραξια ειναι (εσοδο απο πωληση-προμηθειες/εξοδα πωλησης)-(αξία αγοράς-προμηθειες/εξοδα αγορας).

Dim80
19-02-24, 22:51
Τι αξία να δηλώσεις όταν αυτή αλλάζει συνεχώς; Εκτός αν σου ζητάει μόνο το πλήθος τους πχ έχω εκατό ethereum.

νομιζω εχει πεδιο Αν εχει πεδιο ειναι υποχρεωτικο
Αν καποια στιγμη βγαλεις κερδος αρκετο δε θα μπορεις να το ξοδεψεις για αγορα πχ αμαξι κτλ και η μεταφορα θα ειναι μεσο τραπεζας οποτε θα δουν οτι ειχες κρυπτο που δεν ειχες δηλωσει


- - - Updated - - -


Πως να τα δηλωσεις? Θα μπορουσες ισως στους κωδικους που δηλωνεις την αξια κτησης των επενδυσεων (μετοχων, ομολογων, εντοκων, μεριδιων, αμοιβαιων κτλ) που απεκτησες μεσα στη χρονια.
Και μετα αν και εφοσον τα πουλησεις να δηλωσεις το κερδος/υπεραξια. Αλλα δεν ξερω αν για αυτα ως προιον η υπεραξια φορολογειται και ποσο.
Επισης αν τα δηλωσεις ως κτηση τη χρονια που τα απεκτησες, αν ειναι σημαντικο το ποσο, δικαιολογειται απο τα εισοδηματα σου ή τις αποταμιευσεις σου?

Επισης αυτο που δεν γνωριζω γενικα ειναι στην αξια κτησης μπαινει μονο η αξια του επενδεδυμενου προιοντος ή μπαινουν και οι προμηθειες/εξοδα? Νομιζω το 2ο γιατι αν θυμαμαι καλα στο πεδιο που δηλωνεις το κερδος/υπεραξια ειναι (εσοδο απο πωληση-προμηθειες/εξοδα πωλησης)-(αξία αγοράς-προμηθειες/εξοδα αγορας).

για την κατοχη απο οσο μου ειπαν πρεπει να δηλωθει αλλιως αν σε πιασουν ειναι αποκρυψη ... (χοντρικα ειναι σαν της μετοχες απ οτι καταλαβα)
για φορολογια κερδους κτλ μου ειπαν οτι μαλλον απο του χρονου θα ισχύσει νομος που φτιαχνουν (συζητανε για 15% φορο)
Περιμενω να μου που στα σιγουρα τι και πως ... για αυτο ειπα να ρωτησω εδω αλλα προφανος δε ξερει καποιος


υγ
ο κατοχος θεωρείτε επενδυτης
σύμφωνα με το άρθρο 42 (https://www.taxheaven.gr/membersonly) του ΚΦΕ θα φορολογηθούν με συντελεστή 15% ως εισόδημα από υπεραξία κεφαλαίου. Πιθανή ζημία μπορεί να συμψηφιστεί με μελλοντικά κέρδη από την ίδια πηγή μέσα στα επόμενα 5 έτη.

θα πρέπει να δηλωθεί στον κωδικό 743 του πίνακα 5 της φορολογικής δήλωσης (δαπάνη που καταβλήθηκε για την αγορά επιχειρήσεων, εταιρικών μεριδίων και χρεογράφων γενικά) της φορολογικής δήλωσης προκειμένου να συμπεριληφθεί στον υπολογισμό των τεκμηρίων. Αντίστοιχα το κεφάλαιο από την πώληση των κρυπτονομισμάτων θα πρέπει να αναγραφεί στον κωδικό 781 του πίνακα 6 (χρηματικά ποσά που προέρχονται από διάθεση περιουσιακών στοιχείων και ειδικότερα ως επιστροφή κεφαλαίου).

Στην περίπτωση όπου κατά την πώληση των κρυπτονομισμάτων προέκυψε υπεραξία, τότε αυτή θα πρέπει να αναγραφεί στον κωδικό 865 του πίνακα 4 Ε (κέρδος από μεταβίβαση τίτλων αλλοδαπής) προκειμένου να υπολογιστεί φόρος 15%.

spiderman
19-02-24, 23:01
Το παρακάτω νομίζω μπορεί να σε κατευθύνει.

https://www.taxheaven.gr/circulars/28291/s-lo-t-ario-prwt-104-ex-27-2-2018

Dim80
19-02-24, 23:14
Το παρακάτω νομίζω μπορεί να σε κατευθύνει.

https://www.taxheaven.gr/circulars/28291/s-lo-t-ario-prwt-104-ex-27-2-2018

εχουν περασει 6 χρονια απο τοτε που γραφτηκε αυτο....
ευχαριστω πάντως

ο λογιστης μου ειπε πρεπει να δηλωθουν αλλα επειδη δεν ειναι πολλα θα ρωτησει μηπως ..... αν γινουν ομως πολλα δε θα μπορω να τα ξοδεψω καπου εμφανώς πχ αμαξι παρα μονο καπου που δεν φαινονται πχ ταξιδι Ολα αυτα αν δεν πιαστει ο κατοχος για αποκρυψη και οι μεταφορες γινονται φυσικα μεσο τραπεζας ....

spyridop
19-02-24, 23:35
Ερώτηση προς τους γνωρίζοντες: Εντός του 2023 πούλησα έναν μεταχειρισμένο υπολογιστή με αντίτιμο 2.000€ σε ιδιώτη (ιδιώτης είμαι και ο ίδιος, όχι επαγγελματίας!). Η συναλλαγή έγινε με αντικαταβολή και έγινε σχετική κατάθεση του ποσού σε λογαριασμό μου από την εταιρία κούριερ. Μπορώ να δηλώσω το ποσό αυτό ως εισόδημα από διάθεση περιουσιακού στοιχείου για να καλύψω π.χ. τεκμήρια; Σε περίπτωση που δηλωθεί το ποσό και γίνει έλεγχος από την φορολογική αρχή μπορεί να χρησιμοποιηθεί η απόδειξη κατάθεσης από την κούριερ ως αποδεικτικό απόκτησης των χρημάτων;
Βασικά τώρα θυμήθηκα ότι μέσα στο 2023 είχα πουλήσει ακόμα έναν υπολογιστή σε ιδιώτη, ποσό 600€ και η πληρωμή έγινε με κατάθεση σε λογαριασμό μου. Μπορεί να δηλωθεί και το ποσό αυτό;

Sebu
20-02-24, 00:15
νομιζω εχει πεδιο Αν εχει πεδιο ειναι υποχρεωτικο
Αν καποια στιγμη βγαλεις κερδος αρκετο δε θα μπορεις να το ξοδεψεις για αγορα πχ αμαξι κτλ και η μεταφορα θα ειναι μεσο τραπεζας οποτε θα δουν οτι ειχες κρυπτο που δεν ειχες δηλωσει


- - - Updated - - -



για την κατοχη απο οσο μου ειπαν πρεπει να δηλωθει αλλιως αν σε πιασουν ειναι αποκρυψη ... (χοντρικα ειναι σαν της μετοχες απ οτι καταλαβα)
για φορολογια κερδους κτλ μου ειπαν οτι μαλλον απο του χρονου θα ισχύσει νομος που φτιαχνουν (συζητανε για 15% φορο)
Περιμενω να μου που στα σιγουρα τι και πως ... για αυτο ειπα να ρωτησω εδω αλλα προφανος δε ξερει καποιος


υγ
ο κατοχος θεωρείτε επενδυτης
σύμφωνα με το άρθρο 42 (https://www.taxheaven.gr/membersonly) του ΚΦΕ θα φορολογηθούν με συντελεστή 15% ως εισόδημα από υπεραξία κεφαλαίου. Πιθανή ζημία μπορεί να συμψηφιστεί με μελλοντικά κέρδη από την ίδια πηγή μέσα στα επόμενα 5 έτη.

θα πρέπει να δηλωθεί στον κωδικό 743 του πίνακα 5 της φορολογικής δήλωσης (δαπάνη που καταβλήθηκε για την αγορά επιχειρήσεων, εταιρικών μεριδίων και χρεογράφων γενικά) της φορολογικής δήλωσης προκειμένου να συμπεριληφθεί στον υπολογισμό των τεκμηρίων. Αντίστοιχα το κεφάλαιο από την πώληση των κρυπτονομισμάτων θα πρέπει να αναγραφεί στον κωδικό 781 του πίνακα 6 (χρηματικά ποσά που προέρχονται από διάθεση περιουσιακών στοιχείων και ειδικότερα ως επιστροφή κεφαλαίου).

Στην περίπτωση όπου κατά την πώληση των κρυπτονομισμάτων προέκυψε υπεραξία, τότε αυτή θα πρέπει να αναγραφεί στον κωδικό 865 του πίνακα 4 Ε (κέρδος από μεταβίβαση τίτλων αλλοδαπής) προκειμένου να υπολογιστεί φόρος 15%.

Απο την αλλη αν δεν κανω λαθος για τις μετοχες του ΧΑΑ προς το παρον εχουν αρει τη φορολογηση υπεραξιας και ειναι 0%, πληρωνεται μονο 0,20% φορος επι της πωλησης.
Αρα για τα κρυπτονομισματα σκεφτονται να τα προσεγγισουν με το ιδιο σκεπτικο αλλα να τους φορεσουν κανονικα 15% επι της υπεραξιας?

Στον 743 θα μπει ως κτηση συμφωνω. Κανονικα ομως η υπεραξια απο οσο θυμαμαι για μετοχες, ομολογα, εγεδ κτλ παει στο 659 ή στο 619 αναλογως αν εχουν ή οχι ηλεκτρονικη πληροφορηση αν δλδ τα στελνει καποιος φορεας στην ΑΑΔΕ και βγαινουν αυτοματα στη δηλωση ή τα δηλωνεις μονος με το χερι.
Για τις μετοχες, ομολογα, εγεδ και λοιπα συναφη δεν θυμαμαι υποχρεωση δηλωσης στον 781 του ποσου απο την πωληση. Δεδομενου οτι τις μετοχες οσο και να τις πουλησες φορολογειται μονο η υπεραξια (τωρα 0%) και πληρωνεται φορος πωλησης 0,2% επι του συνολικου τιμηματος πωλησης ενω ομολογα, ομολογιες, εγεδ αν διακρατηθουν μεχρι τελους δεν υπαρχει υπεραξια κεφαλαιου.

Οι οδηγιες συμπληρωσης της Δηλωσης, το παλιο καλο βιβλιαρακι, που πλεον ειναι pdf ειναι αρκετα αναλυτικο και ισως εχει τις απαντησεις


Κωδικοί 781-782
Συμπληρώνονται τα ποσά που δεν αποτελούν εισόδημα και εμφανίζεται ομοίως πίνακας για την ανάλυσή τους, ενώ κατά περίπτωση απαιτείται η συμπλήρωση περαιτέρω πληροφοριών απαραίτητων για την διασταύρωση των ποσών που αναγράφονται:
➢ Πώληση ακινήτου.
➢ Εφάπαξ καταβαλλόμενη παροχή από ταμεία πρόνοιας και ασφαλιστικούς οργανισμούς του Δημοσίου και επαγγελματικά ταμεία που έχουν συσταθεί με νόμο
➢ Διάθεση λοιπών περιουσιακών στοιχείων
➢ Εισαγωγή συναλλάγματος από νυν ή πρώην κατοίκους αλλοδαπής.
➢ Δάνεια
➢ Κληρονομιές
➢ Δωρεές ή γονικές παροχές χρηματικών ποσών (δωρεοδόχος)
➢ Κέρδη από λαχεία, ΠΡΟΠΟ, ΛΟΤΤΟ κ.λπ.
➢ Χρηματική αποζημίωση που καταβάλλεται με βάση τις διατάξεις της παρ. 1 άρθρου 168 του ν. 4001/2011 για την αποκατάσταση ζημιάς ή φθοράς που προκλήθηκε από την εγκατάσταση του αγωγού φυσικού αερίου (σχετ. το ΔΕΑΦ 1019566/5.2.2018 έγγραφό μας)
➢ Αποζημίωση για ηθική βλάβη
➢ Υποτροφίες που δεν φέρουν τα εννοιολογικά χαρακτηριστικά του εισοδήματος και της παρ. 6 του άρθρου 24 του ν. 4386/2016
➢ Υποτροφίες αριστείας και τα βραβεία που χορηγούν ΑΕΙ σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 283 του ν. 4957/2022
➢ Επιστροφές καταβεβλημένων κεφαλαίων/δανείων
➢ Κοινωνικό Μέρισμα/έκτακτη οικονομική ενίσχυση ευάλωτων συνταξιούχων (άρθρο 25 του ν. 4865/2021)/μακροχρόνια ανέργων (ΚΥΑ 120578/2022)
➢ Εισπραττόμενα από συζύγους χρηματικά ποσά, δυνάμει του άρθρου 1400 του Α.Κ., λόγω αξίωσης συμμετοχής στα αποκτήματα του γάμου (σχετ. το ΔΕΑΦ 1017570/01.02.2018 έγγραφό μας).
➢ Ποσό που προκύπτει από τον πλειστηριασμό κατοικιών, προκειμένου να καλυφθεί το τεκμήριο της ολοσχερούς τοκοχρεωλυτικής απόσβεσης του στεγαστικού δανείου (κωδικοί 727-728 του Πίνακα 5).
➢ Προνοιακά επιδόματα ΟΠΕΚΑ σε χρήμα
➢ Εξωϊδρυματικό επίδομα και κάθε συναφές ποσό που καταβάλλεται σε ειδικές κατηγορίες ατόμων με αναπηρίες, ανεξαρτήτως του φορέα που το χορηγεί.
➢ Επίδομα γέννησης άρθ.1 & 10 του ν.4659/2020
➢ Αποζημιώσεις, λοιπές παροχές ειδικού σκοπού που χορηγήθηκαν σε εργαζόμενους ή σε μη έχοντες εξαρτημένη εργασία στο πλαίσιο αντιμετώπισης των συνεπειών του COVID-19 και άλλων έκτακτων γεγονότων επιδόματα (περιλαμβάνονται και οι καλλιτέχνες, δημιουργοί και επαγγελματίες της τέχνης και του πολιτισμού του άρθρου 121 του ν.4764/2020)
➢ Έκτακτη οικονομική ενίσχυση ως αποζημίωση ειδικού σκοπού του άρθρου 79 του ν. 4949/2022 εργαζομένων στον κλάδο γουνοποιίας, που τέθηκαν σε αναστολή οι συμβάσεις εργασίας τους
➢ Ποσά που εισπράχθηκαν εντός του έτους 2022 ως προσωρινό μέτρο ενίσχυσης με τη μορφή επιστρεπτέας προκαταβολής σε επιχειρήσεις που επλήγησαν οικονομικά λόγω της εμφάνισης και διάδοσης του κορωνοϊού.
➢ Αποζημιώσεις και λοιπές παροχές ειδικού σκοπού που χορηγήθηκαν εξαιτίας των συνεπειών φυσικών καταστροφών, όπως πλημμύρες, σεισμοί και λοιπές θεομηνίες [πλην πρώτης αρωγής για στεγαστική συνδρομή (επισκευή και ανακατασκευή κατοικίας) και για οικοσκευή λόγω φυσικών καταστροφών]
➢ Ποσά που καταβλήθηκαν εντός του φορολογικού έτους 2022, σε εκμισθωτές ακινήτων λόγω μερικής ή μη καταβολής μισθωμάτων κατ’ εφαρμογή των μέτρων για την αντιμετώπιση των συνεπειών του COVID-19 (περ. α΄ παρ. 2 άρθρου 13 του ν. 4690/2020 -Α΄104)
➢ Λοιπές περιπτώσεις (στις περιπτώσεις αυτές συγκαταλέγονται και ποσά που δεν έχουν τα εννοιολογικά γνωρίσματα του εισοδήματος ήτοι δεν υπάρχει περιοδικότητα και μόνιμη πηγή προέλευσης. Εδώ περιλαμβάνεται και το ποσό συμμετοχής του Δημοσίου για αποπληρωμή οφειλών στα πλαίσια του προγράμματος «Γέφυρα»)

Κατά την υποβολή της δήλωσης με τη χρήση της διαδικτυακής Υπηρεσίας υποβολής δηλώσεων μέσω της ψηφιακής πύλης myAADE, κατά τη συμπλήρωση του κωδικού 781-782 της δήλωσης, όταν συμπληρώνονται ποσά που προέρχονται από πώληση ακινήτου, διάθεση λοιπών περιουσιακών στοιχείων, δάνεια, κληρονομιές, δωρεές ή γονικές παροχές χρηματικών ποσών ή λοιπές περιπτώσεις, επιλέγεται αν αυτά εισπράχθηκαν στην ημεδαπή ή την αλλοδαπή και στη συνέχεια αν εισπράχθηκαν στην αλλοδαπή επιλέγεται αν έχουν εισαχθεί ή όχι στην Ελλάδα. Τα ποσά που εισπράχθηκαν στην αλλοδαπή αλλά δεν έχουν εισαχθεί στην Ελλάδα καλύπτουν μόνο δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων στην αλλοδαπή ή δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων στην ημεδαπή στις περιπτώσεις που το τίμημα καταβλήθηκε στην αλλοδαπή.
Επιστροφή καταβεβλημένων κεφαλαίων/ δανείων κλπ. μπορεί να συμπληρωθεί μόνο όταν το έτος που καταβλήθηκαν τα ποσά, υπάγονταν σε τεκμήριο. Συγκεκριμένα, μπορεί να δηλωθεί επιστροφή εταιρικού ή μετοχικού κεφαλαίου ή χρηματικού ποσού δανείου που επιστρέφεται από τον δανειολήπτη, μόνο εφόσον τα έτη που καταβλήθηκαν αυτά τα ποσά (ως καταβεβλημένο κεφάλαιο για αγορά επιχείρησης, σύσταση ή συμμετοχή σε αύξηση κεφαλαίου, για αγορά χρεογράφων, για χορήγηση δανείων προς οποιονδήποτε), αποτελούσαν δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων και είχαν δηλωθεί ορθά και συνεπώς είχαν ληφθεί υπόψη κατά τον προσδιορισμό του εισοδήματος του έτους που καταβλήθηκαν. Σε αντίθετη περίπτωση, κάθε ποσό που καταβλήθηκε για την απόκτησή τους μειώνει τα ποσά αυτά και αναγράφεται μόνο η τυχόν διαφορά που προκύπτει. Στην περίπτωση πώλησης μετοχών εντός του εξεταζόμενου φορολογικού έτους, αναγράφεται το ποσό που αντιστοιχεί στην επιστροφή του επενδεδυμένου κεφαλαίου, υπό την προϋπόθεση ότι αυτές αποκτήθηκαν από 1.1.2014 και μετά, ενώ το τυχόν κέρδος, το οποίο αποτελεί εισόδημα, αναγράφεται είτε στον υποπίνακα 4Ε (αν φορολογείται) είτε στον Πίνακα 6 (αν δεν φορολογείται) κατά περίπτωση. Το ίδιο ισχύει και για τα μικτά ασφαλιστικά συμβόλαια τα οποία είναι συνδεδεμένα με επενδύσεις, όπου κατά τη λήξη τους ή την πρόωρη εξαγορά τους, δύναται να χρησιμοποιηθεί για κάλυψη τεκμηρίου, μόνο το μέρος του επιστραφέντος επενδεδυμένου κεφαλαίου που αναλογεί σε κεφάλαιο που καταβλήθηκε μετά την 01.01.2018 (ημερομηνία έναρξης ισχύος της διάταξης που ορίζει ότι οι καταβολές για ασφαλιστικά επενδυτικά συμβόλαια, κατά το μέρος που αποτελούν επενδυτικό προϊόν, υπάγονται σε τεκμήριο απόκτησης) και συνεπώς να αναγραφεί στους κωδικούς 781-782, καθόσον μόνο ποσά που αποτελούσαν δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων, είχαν ληφθεί υπόψη κατά τον προσδιορισμό του εισοδήματος του έτους που καταβλήθηκαν και είχαν δηλωθεί ως τεκμήριο όταν καταβλήθηκαν, μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την κάλυψη τεκμηρίων κατά την επιστροφή τους.
Ομοίως, δύναται να περιληφθεί στους κωδικούς αυτούς και ποσό φόρου που τυχόν επιστράφηκε σε φορολογούμενο, ως αχρεωστήτως καταβληθέν, ενώ είχε δηλωθεί και συμπεριληφθεί στις δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του φορολογικού έτους που καταβλήθηκε.
Ιδιαίτερα για τις προνοιακές παροχές ΟΠΕΚΑ που καταβάλλονται σε χρήμα σε άτομα με αναπηρία, αυτές μπορούν να καλύψουν τεκμήρια, ενώ η απόδειξη είσπραξής τους γίνεται με οποιοδήποτε πρόσφορο μέσο (Ε.2027/2020).
Δεν αναγράφονται στους κωδικούς αυτούς, συνεπώς δεν καλύπτουν τεκμήρια, τα ποσά που χορηγήθηκαν αποκλειστικά και μόνο για την κάλυψη συγκεκριμένων και ειδικών αναγκών του φορολογούμενου, όπως είναι τα έξοδα κηδείας της περίπτωσης γ΄του άρθρου 4 του ν.4520/2018, ή η παροχή της περίπτωσης θ΄του άρθρου 4 του ν.4520/2018 (η χορήγηση ασφαλιστικής ικανότητας σε ορισμένους μοναχούς, κληρικούς κλπ).Στις αποζημιώσεις και λοιπές παροχές ειδικού σκοπού που χορηγήθηκαν εξαιτίας των συνεπειών διαφόρων φυσικών καταστροφών, δεν περιλαμβάνονται τα ποσά που καταβλήθηκαν εντός του έτους 2022 έναντι πρώτης αρωγής για στεγαστική συνδρομή (επισκευή και ανακατασκευή κατοικίας) λόγω φυσικών καταστροφών κατ’ εφαρμογή των διατάξεων των ν. 4824/2021, 4839/2021 και των άρθρων 24Α και 24Β του ν. 4797/2021 και λοιπών ειδικών διατάξεων, καθώς τα ποσά που δαπανώνται για επισκευή και ανακατασκευή κατοικίας κατά την έννοια των ανωτέρω διατάξεων από τους δικαιούχους δεν αποτελούν τεκμήριο απόκτησης εισοδήματος του άρθρου 32 ΚΦΕ. Ομοίως δεν περιλαμβάνονται και τα ποσά που καταβλήθηκαν με τις ίδιες διατάξεις ως πρώτη αρωγή για αποζημίωση οικοσκευής, καθώς δεν αφορούν σε δαπάνες που αποτελούν τεκμήριο απόκτησης εισοδήματος του άρθρου 32 ΚΦΕ. Τα ανωτέρω ποσά, δεδομένου ότι δεν αποτελούν εισόδημα δεν αναγράφονται σε οποιοδήποτε κωδικό του Εντύπου Ε1.
Δηλωθέντα στους ανωτέρω κωδικούς χρηματικά ποσά που καταβλήθηκαν εντός του φορολογικού έτους 2022, τα οποία δεν αποτελούν εισόδημα και αφορούν κάθε είδους παροχές, αμοιβές, επιδόματα, αποζημιώσεις και ενισχύσεις που χορηγήθηκαν στα πλαίσια αντιμετώπισης των συνεπειών κινδύνου διασποράς του COVID-19 ή εξαιτίας των συνεπειών διαφόρων φυσικών καταστροφών, αποδεικνύονται με κάθε πρόσφορο μέσο.

Basilhs23_
20-02-24, 00:22
νομιζω εχει πεδιο Αν εχει πεδιο ειναι υποχρεωτικο
Αν καποια στιγμη βγαλεις κερδος αρκετο δε θα μπορεις να το ξοδεψεις για αγορα πχ αμαξι κτλ και η μεταφορα θα ειναι μεσο τραπεζας οποτε θα δουν οτι ειχες κρυπτο που δεν ειχες δηλωσει


- - - Updated - - -



για την κατοχη απο οσο μου ειπαν πρεπει να δηλωθει αλλιως αν σε πιασουν ειναι αποκρυψη ... (χοντρικα ειναι σαν της μετοχες απ οτι καταλαβα)
για φορολογια κερδους κτλ μου ειπαν οτι μαλλον απο του χρονου θα ισχύσει νομος που φτιαχνουν (συζητανε για 15% φορο)
Περιμενω να μου που στα σιγουρα τι και πως ... για αυτο ειπα να ρωτησω εδω αλλα προφανος δε ξερει καποιος


υγ
ο κατοχος θεωρείτε επενδυτης
σύμφωνα με το άρθρο 42 (https://www.taxheaven.gr/membersonly) του ΚΦΕ θα φορολογηθούν με συντελεστή 15% ως εισόδημα από υπεραξία κεφαλαίου. Πιθανή ζημία μπορεί να συμψηφιστεί με μελλοντικά κέρδη από την ίδια πηγή μέσα στα επόμενα 5 έτη.

θα πρέπει να δηλωθεί στον κωδικό 743 του πίνακα 5 της φορολογικής δήλωσης (δαπάνη που καταβλήθηκε για την αγορά επιχειρήσεων, εταιρικών μεριδίων και χρεογράφων γενικά) της φορολογικής δήλωσης προκειμένου να συμπεριληφθεί στον υπολογισμό των τεκμηρίων. Αντίστοιχα το κεφάλαιο από την πώληση των κρυπτονομισμάτων θα πρέπει να αναγραφεί στον κωδικό 781 του πίνακα 6 (χρηματικά ποσά που προέρχονται από διάθεση περιουσιακών στοιχείων και ειδικότερα ως επιστροφή κεφαλαίου).

Στην περίπτωση όπου κατά την πώληση των κρυπτονομισμάτων προέκυψε υπεραξία, τότε αυτή θα πρέπει να αναγραφεί στον κωδικό 865 του πίνακα 4 Ε (κέρδος από μεταβίβαση τίτλων αλλοδαπής) προκειμένου να υπολογιστεί φόρος 15%.

Καλά τα κέρδη από τις πωλήσεις και την απόκτηση ρευστού εννοείται ότι τα δηλώνεις. Αλλά την αξία της κατοχής των κρυπτο.... έχουν αξία που αλλάζει συνεχώς σαν τις μετοχές.

Dim80
20-02-24, 00:41
Καλά τα κέρδη από τις πωλήσεις και την απόκτηση ρευστού εννοείται ότι τα δηλώνεις. Αλλά την αξία της κατοχής των κρυπτο.... έχουν αξία που αλλάζει συνεχώς σαν τις μετοχές.

δηλωνεις τιμη που εχει εκεινη την στιγμη

- - - Updated - - -


Απο την αλλη αν δεν κανω λαθος για τις μετοχες του ΧΑΑ προς το παρον εχουν αρει τη φορολογηση υπεραξιας και ειναι 0%, πληρωνεται μονο 0,20% φορος επι της πωλησης.
Αρα για τα κρυπτονομισματα σκεφτονται να τα προσεγγισουν με το ιδιο σκεπτικο αλλα να τους φορεσουν κανονικα 15% επι της υπεραξιας?

Στον 743 θα μπει ως κτηση συμφωνω. Κανονικα ομως η υπεραξια απο οσο θυμαμαι για μετοχες, ομολογα, εγεδ κτλ παει στο 659 ή στο 619 αναλογως αν εχουν ή οχι ηλεκτρονικη πληροφορηση αν δλδ τα στελνει καποιος φορεας στην ΑΑΔΕ και βγαινουν αυτοματα στη δηλωση ή τα δηλωνεις μονος με το χερι.
Για τις μετοχες, ομολογα, εγεδ και λοιπα συναφη δεν θυμαμαι υποχρεωση δηλωσης στον 781 του ποσου απο την πωληση. Δεδομενου οτι τις μετοχες οσο και να τις πουλησες φορολογειται μονο η υπεραξια (τωρα 0%) και πληρωνεται φορος πωλησης 0,2% επι του συνολικου τιμηματος πωλησης ενω ομολογα, ομολογιες, εγεδ αν διακρατηθουν μεχρι τελους δεν υπαρχει υπεραξια κεφαλαιου.

Οι οδηγιες συμπληρωσης της Δηλωσης, το παλιο καλο βιβλιαρακι, που πλεον ειναι pdf ειναι αρκετα αναλυτικο και ισως εχει τις απαντησεις

εχω ρωτήσει λογιστη και θα μου πει τι να κανω (για φετος) Αυτος μου ειπε και οσα γραφω
εχω μικρο ποσο πχ 500 και και δεν εχω σκοπο να το παρω οσα και να γινουν σε ενα χρονο οποτε τον ρωτησα αν ειναι να μην το δηλωσω φετος Μπορουν ομως να το δουν αν τυχη απ της κινησεις αγορας απ την τραπεζα και δε αξιζει να ρισκαρω κατι ουτε αν πληρωσω θα ειναι κανα μεγαλο ποσο τωρα
Αλλο λενε ναι αλλοι οχι.....
ΕΙναι και κατηγοριες απ οτι μου ειπε αυτοι που καμουν minning ειναι διαφορετικο απο σους αγορασαν κτλ... Τα ψαχνου γιατι χρησημοποιουνται και για παρανομες πληρωμες αγορες κτλ και αν στα βρουν και ειναι και αδήλωτα βαρανε καμπανακια.... Μπερδεμα

ermis333
22-02-24, 10:51
Ερώτηση προς τους γνωρίζοντες: Εντός του 2023 πούλησα έναν μεταχειρισμένο υπολογιστή με αντίτιμο 2.000€ σε ιδιώτη (ιδιώτης είμαι και ο ίδιος, όχι επαγγελματίας!). Η συναλλαγή έγινε με αντικαταβολή και έγινε σχετική κατάθεση του ποσού σε λογαριασμό μου από την εταιρία κούριερ. Μπορώ να δηλώσω το ποσό αυτό ως εισόδημα από διάθεση περιουσιακού στοιχείου για να καλύψω π.χ. τεκμήρια; Σε περίπτωση που δηλωθεί το ποσό και γίνει έλεγχος από την φορολογική αρχή μπορεί να χρησιμοποιηθεί η απόδειξη κατάθεσης από την κούριερ ως αποδεικτικό απόκτησης των χρημάτων;
Βασικά τώρα θυμήθηκα ότι μέσα στο 2023 είχα πουλήσει ακόμα έναν υπολογιστή σε ιδιώτη, ποσό 600€ και η πληρωμή έγινε με κατάθεση σε λογαριασμό μου. Μπορεί να δηλωθεί και το ποσό αυτό;

Θεωρητικά θα μπορούσες να τα βάλεις στο κωδικό 781, αλλά γιατι να κάνεις κάτι τέτοιο; Είσαι ιδιώτης, δεν υπάρχει κανένα όφελος να κάνεις κάτι τέτοιο. Τι τεκμήρια θέλεις να καλύψεις για να σε σώσουν 2.600 Ευρώ; Δεν έχεις άλλα εισοδήματα; Δεν είχες στο παρελθόν εισοδήματα (την τελευταία 10 ετία)για να καλύψεις τεκμήρια, με την ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών;

spyridop
22-02-24, 10:58
Θεωρητικά θα μπορούσες να τα βάλεις στο κωδικό 781, αλλά γιατι να κάνεις κάτι τέτοιο; Είσαι ιδιώτης, δεν υπάρχει κανένα όφελος να κάνεις κάτι τέτοιο. Τι τεκμήρια θέλεις να καλύψεις για να σε σώσουν 2.600 Ευρώ; Δεν έχεις άλλα εισοδήματα; Δεν είχες στο παρελθόν εισοδήματα (την τελευταία 10 ετία)για να καλύψεις τεκμήρια, με την ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών;

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το 2023 ήμουν για 7 μήνες άνεργος με αποτέλεσμα το τεκμαρτό μου ειδόσημα να είναι περίπου 2.500€ μεγαλύτερο από το πραγματικό. Είχα κάνει ανάλωση κεφαλαίου μεγάλου ποσού πριν 3 χρόνια για να καλύψω αγορά αυτοκινήτου και θέλω να είμαι προσεκτικός...Ρώτησα και τον λογιστή της επιχείρησης που εργάζομαι και αναμένω απάντηση.

ermis333
22-02-24, 11:06
δηλωνεις τιμη που εχει εκεινη την στιγμη

- - - Updated - - -



εχω ρωτήσει λογιστη και θα μου πει τι να κανω (για φετος) Αυτος μου ειπε και οσα γραφω
εχω μικρο ποσο πχ 500 και και δεν εχω σκοπο να το παρω οσα και να γινουν σε ενα χρονο οποτε τον ρωτησα αν ειναι να μην το δηλωσω φετος Μπορουν ομως να το δουν αν τυχη απ της κινησεις αγορας απ την τραπεζα και δε αξιζει να ρισκαρω κατι ουτε αν πληρωσω θα ειναι κανα μεγαλο ποσο τωρα
Αλλο λενε ναι αλλοι οχι.....
ΕΙναι και κατηγοριες απ οτι μου ειπε αυτοι που καμουν minning ειναι διαφορετικο απο σους αγορασαν κτλ... Τα ψαχνου γιατι χρησημοποιουνται και για παρανομες πληρωμες αγορες κτλ και αν στα βρουν και ειναι και αδήλωτα βαρανε καμπανακια.... Μπερδεμα

Δεν έχει κανένα νόημα να δηλώσεις τα χρήματα που βγάζεις από κρυπτονομίσματα ειδικά αν δε μιλάμε για μεγάλα ποσά και πάντα σε σχέση με το εισόδημά σου. Αν έχεις μια δήλωση 20.000 το χρόνο σε εισόδημα και 5.000 να είχες βγάλει μια φορά από πώληση κρυπτονομισμάτων εγώ θα σε συμβούλευα να μην τα δηλώσεις. Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να χαρίσεις στο κράτος 15% από ένα ρίσκο που πήρες με τα δικά σου ήδη φορολογημένα εισοδήματα για κάτι που δεν αναγνωρίζει επίσημα ως μέσο συναλλαγής.

- - - Updated - - -


Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το 2023 ήμουν για 7 μήνες άνεργος με αποτέλεσμα το τεκμαρτό μου ειδόσημα να είναι περίπου 2.500€ μεγαλύτερο από το πραγματικό. Είχα κάνει ανάλωση κεφαλαίου μεγάλου ποσού πριν 3 χρόνια για να καλύψω αγορά αυτοκινήτου και θέλω να είμαι προσεκτικός...Ρώτησα και τον λογιστή της επιχείρησης που εργάζομαι και αναμένω απάντηση.

Ξανακάνε ανάλωση κεφαλαίου ακριβώς το ποσό, κανείς δε θα ασχοληθεί. Πριν 3 χρόνια είχες κάνει ανάλωση κεφαλαίου. Μετά έχεις άλλα 2.5 χρόνια εργασίας.

Dim80
22-02-24, 13:55
Δεν έχει κανένα νόημα να δηλώσεις τα χρήματα που βγάζεις από κρυπτονομίσματα ειδικά αν δε μιλάμε για μεγάλα ποσά και πάντα σε σχέση με το εισόδημά σου. Αν έχεις μια δήλωση 20.000 το χρόνο σε εισόδημα και 5.000 να είχες βγάλει μια φορά από πώληση κρυπτονομισμάτων εγώ θα σε συμβούλευα να μην τα δηλώσεις. Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να χαρίσεις στο κράτος 15% από ένα ρίσκο που πήρες με τα δικά σου ήδη φορολογημένα εισοδήματα για κάτι που δεν αναγνωρίζει επίσημα ως μέσο συναλλαγής.

- - - Updated - - -

.


προφανος δεν γνωριζεις οτι δεν μπορεις να τα ξοδεψεις καπου που φαίνονται πχ αυτοκίνητο
προφανος δε γνωριζεις οτι ο νομος λεει πως πρεπει να τα δηλωσεις υποχρεωτικα συμφωνα με το νομο αφου ο κατοχος θεωρείτε επενδυτης αρα ειναι αποκρυψη εισοδηματος αρα παρανομο και μετα αν σε πιασουν μπαινουν ερωτηματα γιατι δεν τα δηλωσε? πληρωνει παρανομες ενεργειες ? ξεπλυμα ? κτλ
μου τα ειπε λογιστης που ρωτησα
Ακομα το ψαχνω

tsigarid
22-02-24, 13:58
Δεν έχει κανένα νόημα να δηλώσεις τα χρήματα που βγάζεις από κρυπτονομίσματα ειδικά αν δε μιλάμε για μεγάλα ποσά και πάντα σε σχέση με το εισόδημά σου. Αν έχεις μια δήλωση 20.000 το χρόνο σε εισόδημα και 5.000 να είχες βγάλει μια φορά από πώληση κρυπτονομισμάτων εγώ θα σε συμβούλευα να μην τα δηλώσεις. Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να χαρίσεις στο κράτος 15% από ένα ρίσκο που πήρες με τα δικά σου ήδη φορολογημένα εισοδήματα για κάτι που δεν αναγνωρίζει επίσημα ως μέσο συναλλαγής.

- - - Updated - - -



Ξανακάνε ανάλωση κεφαλαίου ακριβώς το ποσό, κανείς δε θα ασχοληθεί. Πριν 3 χρόνια είχες κάνει ανάλωση κεφαλαίου. Μετά έχεις άλλα 2.5 χρόνια εργασίας.

Πολύ λάθος συμβουλές, το να κρύψει κάποιος επενδυτικές δραστηριότητες με έσοδα, και το να κάνει ανάλωση κεφαλαίου χωρίς λόγο.

prometheas
22-02-24, 15:37
Καλά τα κέρδη από τις πωλήσεις και την απόκτηση ρευστού εννοείται ότι τα δηλώνεις. Αλλά την αξία της κατοχής των κρυπτο.... έχουν αξία που αλλάζει συνεχώς σαν τις μετοχές.

https://ourwallet.gr/pos-forologountai-ependyseis/

Ενα πολύ καλό και up-to-date σχετικό άρθρο

ermis333
22-02-24, 17:00
Πολύ λάθος συμβουλές, το να κρύψει κάποιος επενδυτικές δραστηριότητες με έσοδα, και το να κάνει ανάλωση κεφαλαίου χωρίς λόγο.

Για ανάλωση κεφαλαίου χωρίς λόγο κανένας δεν συμβούλεψε κανέναν. Ο άνθρωπος έκανε συγκεκριμένη ερώτηση και του έδωσα συγκεκριμένη απάντηση.

Για το θέμα για τις επενδυτικές δραστηριότης, δε μιλάμε γενικά για επενδυτικές δραστηριότητες αλλά για κρυπτονομίσματα. Για τα κρυπτονομίσματα και για τα NFT δεν υπάρχει σαφής νομοθεσία για την φορολογία τους. Ερμηνείες ορισμένων του άρθρου 42 Του ΚΦΕ.

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει σαφής αναφορά της νομοθεσίας σε Crypto και NFT, δεν υπάρχει καμία υποχρέωση να τα δηλώσεις. Συμφέρει να τα δηλώσεις μόνο αν ασκείς συστηματικές αγοραπωλησίες και αυτό για να μη θεωρηθεί εισόδημα από επαγγελματική δραστηριότητα και φορολογηθείς με 44%, οπότε σε συμφέρει να τα δηλώσεις ξεχωριστά για να φορολογηθούν με 15% :)

Dim80
22-02-24, 17:40
https://ourwallet.gr/pos-forologountai-ependyseis/

Ενα πολύ καλό και up-to-date σχετικό άρθρο

επιβεβαιώνει οτι δεν ειναι τι σε συμφερει αλλα οτι ειναι υποχρεωτικο να δηλωθουν

Sebu
22-02-24, 18:36
προφανος δεν γνωριζεις οτι δεν μπορεις να τα ξοδεψεις καπου που φαίνονται πχ αυτοκίνητο
προφανος δε γνωριζεις οτι ο νομος λεει πως πρεπει να τα δηλωσεις υποχρεωτικα συμφωνα με το νομο αφου ο κατοχος θεωρείτε επενδυτης αρα ειναι αποκρυψη εισοδηματος αρα παρανομο και μετα αν σε πιασουν μπαινουν ερωτηματα γιατι δεν τα δηλωσε? πληρωνει παρανομες ενεργειες ? ξεπλυμα ? κτλ
μου τα ειπε λογιστης που ρωτησα
Ακομα το ψαχνω

Εμενα 2-3 λογιστες μου εχουν δωσει αντικρουομενες αποψεις παντως και δη για κανονικες επενδυσεις τυπου εντοκα, ομολογα και μετοχες, οχι κρυπτο.
Οι περισσοτεροι ειναι της αποψης οτι η αγορα και η πωληση δεν δηλωνονται και δεν εχουν κανενα οφελος ή σημασια ως πληροφορια για κανεναν ουτε για την εφορια, γιατι ειναι χρηματα ηδη φορολογημενα και στο τραπεζικο συστημα.
Καθως τουλαχιστον στο ΧΑΑ και στη δευτερογενη που διαπραγματευονται μετοχες και τιτλοι σταθερου εισοδηματος, μπορεις να επενδυσεις μονο μεσω τραπεζας/χρηματιστηριακης και μονο με τραπεζικο εμβασμα/χρηματα σε λογαριασμο σου.
Τα οποια εδω και χρονια ελεγχονται απο την εφορια.

Για σκοπους τεκμηριων επομενως (κωδικοι 743 για αγορα και 781 για πωληση) δεν εχει κανενα νοημα καθως ειναι χρηματα ηδη φορολογημενα και σε προηγουμενες δηλωσεις που απλα θα σε υποχρεωσει να κανεις αναλωση κεφαλαιου αν δεν φτανουν φετος για να καλυφθει μαθηματικα το ποσο αγορας χρεογραφων.
Επιπλεον αρκετοι λογιστες και η ΑΑΔΕ δεν ειναι απολυτα ξεκαθαρη οταν πουλησεις τις μετοχες ή ληξουν τα ομολογα, αν το ποσο μπαινει ως εσοδο στο 781 για να μπορει να ξαναχρησιμοποιηθει, οι περισσοτεροι λενε οχι.
Αρα εχεις το κουλο να δηλωνεις τη χρηση αλλα να μην γυρνανε ποτέ πισω σε εσενα τα χρηματα (φορολογικα).

Αν λχ περσι ειχες 30.000 φορολογητεο και φετος εχεις 20.000 και αγορασες και 10.000 μετοχες (απο τα περσινα σου εισοδηματα) συν τα τεκμηρια διαβιωσης φετος θα εισαι ανοιχτος. Αρα θα σε αναγκασει να κανεις αναλωση κεφαλαιου απλα για απεικονιστικους λογους.
Και οταν πωλησεις τις μετοχες αρκετοι λογιστες σου λενε οτι το εσοδο δεν μπαινει καπου (εστω 12.000 ευρω) αλλα μονο η υπεραξια (τα 2.000). Ετσι ομως εσυ χανεις φορολογικα εσοδα 10.000 ευρω τα οποια ενω γυρισαν στην τραπεζα σου, στο μελλον δεν μπορεις να ξαναεπικαλεστεις.
Μπερδεμα καθως ειναι επιτηδες ολο το φορολογικο μας μπερδεμενο για να κανει οτι θελει η εφορια και να χρειαζεσαι λογιστη που στην τελικη ουτε οι ιδιοι γνωριζουν πληρως ουτε εχουν ταυτοσημες αποψεις.

Αυτο που τους νοιαζει και θα επρεπε να τους νοιαζει σαν εφορια ειναι η δημιουργια νεου πλουτου αρα προφανως υπεραξια πωλησης, τοκοι, μερισματα, ναι σαφως να δηλωθουν καθως (α) ετσι και αλλιως ειτε ειναι αφορολογητα στην πηγη είτε φορολογουνται αυτοτελως αρα ειναι καθαρα φορολογικα και (β) ειναι εξτρα νεο εισοδημα για εσενα το οποιο μπορει να θες να χρησιμοποιησεις στο μελλον.

- - - Updated - - -


επιβεβαιώνει οτι δεν ειναι τι σε συμφερει αλλα οτι ειναι υποχρεωτικο να δηλωθουν

Οχι απαραιτητα. Ετσι λεει εκεινος.
Αν δεις σε αλλα οικονομικα φορουμς λχ Euro2day και λοιπα και μιλησεις και με αλλους λογιστες θα δεις οτι οι αποψεις διαφερουν.
Οι περισσοτεροι λενε οτι δεν χρειαζεται.

Και ισως εχει και δοση αληθειας.

Σκεψου ολους αυτους που "παιζουν" στο χρηματιστηριο και ανοιγοκλεινουν συνεχεια θεσεις μεσα στο ετος.
Για φαντασου αυτοι ολοι να επρεπε να κρατανε πινακα με αγορες και πωλησεις ωστε στο τελος χρονου να δουν τελικα ποσες ειναι οι ανοικτες αγορες (δλδ δεν εισπραχθηκαν/επανατοποθετηθηκαν) για να δηλωθουν ως Κτηση/Τεκμηριο και ποσες οι κλειστες εισπραξεις απο πωληση δηλαδη χρηματα που δεν επανεπενδυθηκαν.

- - - Updated - - -


Πολύ λάθος συμβουλές, το να κρύψει κάποιος επενδυτικές δραστηριότητες με έσοδα, και το να κάνει ανάλωση κεφαλαίου χωρίς λόγο.

Εξαρταται.
Αν δεν ειχε δηλωθει η αγορα των κρυπτο οταν εγινε πριν απο χρονια, πως θα εμφανιστει τωρα το εσοδο τους? Θα κανεις τροποποιητικη για το παρελθον να δηλωσεις την κτηση τους?

Και ομως το βιβλιαρακι της ΑΑΔΕ για της Δηλωσεις λεει (περσινο σελ. 109-110):


Επιστροφή καταβεβλημένων κεφαλαίων/ δανείων κλπ. μπορεί να συμπληρωθεί μόνο όταν το έτος που καταβλήθηκαν τα ποσά, υπάγονταν σε τεκμήριο. Συγκεκριμένα, μπορεί να δηλωθεί επιστροφή εταιρικού ή μετοχικού κεφαλαίου ή χρηματικού ποσού δανείου που επιστρέφεται από τον δανειολήπτη, μόνο εφόσον τα έτη που καταβλήθηκαν αυτά τα ποσά (ως καταβεβλημένο κεφάλαιο για αγορά επιχείρησης, σύσταση ή συμμετοχή σε αύξηση κεφαλαίου, για αγορά χρεογράφων, για χορήγηση δανείων προς οποιονδήποτε), αποτελούσαν δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων και είχαν δηλωθεί ορθά και συνεπώς είχαν ληφθεί υπόψη κατά τον προσδιορισμό του εισοδήματος του έτους που καταβλήθηκαν. Σε αντίθετη περίπτωση, κάθε ποσό που καταβλήθηκε για την απόκτησή τους μειώνει τα ποσά αυτά και αναγράφεται μόνο η τυχόν διαφορά που προκύπτει. Στην περίπτωση πώλησης μετοχών εντός του εξεταζόμενου φορολογικού έτους, αναγράφεται το ποσό που αντιστοιχεί στην επιστροφή του επενδεδυμένου κεφαλαίου, υπό την προϋπόθεση ότι αυτές αποκτήθηκαν από 1.1.2014 και μετά, ενώ το τυχόν κέρδος, το οποίο αποτελεί εισόδημα, αναγράφεται είτε στον υποπίνακα 4Ε (αν φορολογείται) είτε στον Πίνακα 6 (αν δεν φορολογείται) κατά περίπτωση.

Κοινως λεει οτι αν δεν ειχε δηλωθει η Κτηση για σκοπους τεκμηριων, τη στιγμη της πωλησης δηλωνεις μονο τη διαφορα που προκυπτει μεταξυ αξιας αγορας και αξιας πωλησης.
Εδω γενναται ενα προσθετο ερωτημα που δεν βρισκει απαντηση με βαση τις οδηγιες της ΑΑΔΕ.
Αν η αγορα ηταν 10.000 ευρω και δεν ειχε δηλωθει και σημερα εγω πουλαω σε αξια 8.000 ευρω με ζημια, τι δηλωνω? Κανονικα τιποτα καθως δεν υπαρχει αρνητικη αξια. Ετσι ομως και με βασει την ανωτερω απαντηση στο βιβλιαρακι τα 8.000 παρολο που ειναι εισροη χρηματων δεν μπορουν να εμφανισθουν αρα ουτε να χρησιμοποιηθουν φορολογικα.

Απο την αλλη συνεχιζει κλεινοντας την παραγραφο οτι αν προκειται ειδικα για μετοχες, δηλωνεις στον 781 την επιστροφη του επενδεδυμενου κεφαλαιου και τυχον υπεραξια/κερδος αν υπαρχει παρακατω σε αλλο πινακα.
Για μετοχες λοιπον αν ειχες αγορασει 15.000 και τελικα τις πουλησες στα 13.000 ευρω, θα δηλωσει κατα την ΑΑΔΕ τα 13.000 γιατι ειναι επιστροφη του επενδεδυμενου κεφαλαιου (απο τα 15.000 αρχικα) και εφοσον εχεις ζημια δεν δηλωνεις υπεραξια.
Αν πουλουσες στα 18.000 θα δηλωνες επιστροφη επενδεδυμενου στον 781 τα 15.000 και στον αλλο πινακα ως υπεραξια τα 3.000.

Dim80
22-02-24, 22:25
Εμενα 2-3 λογιστες μου εχουν δωσει αντικρουομενες αποψεις παντως και δη για κανονικες επενδυσεις τυπου εντοκα, ομολογα και μετοχες, οχι κρυπτο.
Οι περισσοτεροι ειναι της αποψης οτι η αγορα και η πωληση δεν δηλωνονται και δεν εχουν κανενα οφελος ή σημασια ως πληροφορια για κανεναν ουτε για την εφορια, γιατι ειναι χρηματα ηδη φορολογημενα και στο τραπεζικο συστημα.
Καθως τουλαχιστον στο ΧΑΑ και στη δευτερογενη που διαπραγματευονται μετοχες και τιτλοι σταθερου εισοδηματος, μπορεις να επενδυσεις μονο μεσω τραπεζας/χρηματιστηριακης και μονο με τραπεζικο εμβασμα/χρηματα σε λογαριασμο σου.
Τα οποια εδω και χρονια ελεγχονται απο την εφορια.

Για σκοπους τεκμηριων επομενως (κωδικοι 743 για αγορα και 781 για πωληση) δεν εχει κανενα νοημα καθως ειναι χρηματα ηδη φορολογημενα και σε προηγουμενες δηλωσεις που απλα θα σε υποχρεωσει να κανεις αναλωση κεφαλαιου αν δεν φτανουν φετος για να καλυφθει μαθηματικα το ποσο αγορας χρεογραφων.
Επιπλεον αρκετοι λογιστες και η ΑΑΔΕ δεν ειναι απολυτα ξεκαθαρη οταν πουλησεις τις μετοχες ή ληξουν τα ομολογα, αν το ποσο μπαινει ως εσοδο στο 781 για να μπορει να ξαναχρησιμοποιηθει, οι περισσοτεροι λενε οχι.
Αρα εχεις το κουλο να δηλωνεις τη χρηση αλλα να μην γυρνανε ποτέ πισω σε εσενα τα χρηματα (φορολογικα).

Αν λχ περσι ειχες 30.000 φορολογητεο και φετος εχεις 20.000 και αγορασες και 10.000 μετοχες (απο τα περσινα σου εισοδηματα) συν τα τεκμηρια διαβιωσης φετος θα εισαι ανοιχτος. Αρα θα σε αναγκασει να κανεις αναλωση κεφαλαιου απλα για απεικονιστικους λογους.
Και οταν πωλησεις τις μετοχες αρκετοι λογιστες σου λενε οτι το εσοδο δεν μπαινει καπου (εστω 12.000 ευρω) αλλα μονο η υπεραξια (τα 2.000). Ετσι ομως εσυ χανεις φορολογικα εσοδα 10.000 ευρω τα οποια ενω γυρισαν στην τραπεζα σου, στο μελλον δεν μπορεις να ξαναεπικαλεστεις.
Μπερδεμα καθως ειναι επιτηδες ολο το φορολογικο μας μπερδεμενο για να κανει οτι θελει η εφορια και να χρειαζεσαι λογιστη που στην τελικη ουτε οι ιδιοι γνωριζουν πληρως ουτε εχουν ταυτοσημες αποψεις.

Αυτο που τους νοιαζει και θα επρεπε να τους νοιαζει σαν εφορια ειναι η δημιουργια νεου πλουτου αρα προφανως υπεραξια πωλησης, τοκοι, μερισματα, ναι σαφως να δηλωθουν καθως (α) ετσι και αλλιως ειτε ειναι αφορολογητα στην πηγη είτε φορολογουνται αυτοτελως αρα ειναι καθαρα φορολογικα και (β) ειναι εξτρα νεο εισοδημα για εσενα το οποιο μπορει να θες να χρησιμοποιησεις στο μελλον.

- - - Updated - - -



Οχι απαραιτητα. Ετσι λεει εκεινος.
Αν δεις σε αλλα οικονομικα φορουμς λχ Euro2day και λοιπα και μιλησεις και με αλλους λογιστες θα δεις οτι οι αποψεις διαφερουν.
Οι περισσοτεροι λενε οτι δεν χρειαζεται.

Και ισως εχει και δοση αληθειας.

Σκεψου ολους αυτους που "παιζουν" στο χρηματιστηριο και ανοιγοκλεινουν συνεχεια θεσεις μεσα στο ετος.
Για φαντασου αυτοι ολοι να επρεπε να κρατανε πινακα με αγορες και πωλησεις ωστε στο τελος χρονου να δουν τελικα ποσες ειναι οι ανοικτες αγορες (δλδ δεν εισπραχθηκαν/επανατοποθετηθηκαν) για να δηλωθουν ως Κτηση/Τεκμηριο και ποσες οι κλειστες εισπραξεις απο πωληση δηλαδη χρηματα που δεν επανεπενδυθηκαν.

- - - Updated - - -



Εξαρταται.
Αν δεν ειχε δηλωθει η αγορα των κρυπτο οταν εγινε πριν απο χρονια, πως θα εμφανιστει τωρα το εσοδο τους? Θα κανεις τροποποιητικη για το παρελθον να δηλωσεις την κτηση τους?

Και ομως το βιβλιαρακι της ΑΑΔΕ για της Δηλωσεις λεει (περσινο σελ. 109-110):



Κοινως λεει οτι αν δεν ειχε δηλωθει η Κτηση για σκοπους τεκμηριων, τη στιγμη της πωλησης δηλωνεις μονο τη διαφορα που προκυπτει μεταξυ αξιας αγορας και αξιας πωλησης.
Εδω γενναται ενα προσθετο ερωτημα που δεν βρισκει απαντηση με βαση τις οδηγιες της ΑΑΔΕ.
Αν η αγορα ηταν 10.000 ευρω και δεν ειχε δηλωθει και σημερα εγω πουλαω σε αξια 8.000 ευρω με ζημια, τι δηλωνω? Κανονικα τιποτα καθως δεν υπαρχει αρνητικη αξια. Ετσι ομως και με βασει την ανωτερω απαντηση στο βιβλιαρακι τα 8.000 παρολο που ειναι εισροη χρηματων δεν μπορουν να εμφανισθουν αρα ουτε να χρησιμοποιηθουν φορολογικα.

Απο την αλλη συνεχιζει κλεινοντας την παραγραφο οτι αν προκειται ειδικα για μετοχες, δηλωνεις στον 781 την επιστροφη του επενδεδυμενου κεφαλαιου και τυχον υπεραξια/κερδος αν υπαρχει παρακατω σε αλλο πινακα.
Για μετοχες λοιπον αν ειχες αγορασει 15.000 και τελικα τις πουλησες στα 13.000 ευρω, θα δηλωσει κατα την ΑΑΔΕ τα 13.000 γιατι ειναι επιστροφη του επενδεδυμενου κεφαλαιου (απο τα 15.000 αρχικα) και εφοσον εχεις ζημια δεν δηλωνεις υπεραξια.
Αν πουλουσες στα 18.000 θα δηλωνες επιστροφη επενδεδυμενου στον 781 τα 15.000 και στον αλλο πινακα ως υπεραξια τα 3.000.

οπως λες
¨"εχουν δωσει αντικρουομενες αποψεις παντως και δη για κανονικες επενδυσεις τυπου εντοκα, ομολογα και μετοχες, οχι κρυπτο."
για τα αλλα υπαρχει ξεκαθαρος νομος χρονια τωρα Για το κρυπτο ειναι νεα κατασταση

μετα λες
"Οι περισσοτεροι ειναι της αποψης οτι η αγορα και η πωληση δεν δηλωνονται και δεν εχουν κανενα οφελος ή σημασια ως πληροφορια για κανεναν ουτε για την εφορια, γιατι ειναι χρηματα ηδη φορολογημενα και στο τραπεζικο συστημα."
φυσικα κανεις λαθος γιατι ποιος σου ειπε οτι ολα τα κρυπτο ειναι ειναι χρηματα ηδη φορολογημενα και στο τραπεζικο συστημα !!!!! Απο πια χωρα ειναι τα κρυπτο που εχω αγορασει και εχουν 10πλασιαστει + mining ? Εχω πουλησει και αντικειμενο και εχω πληρωθει απευθειας σε κρυπτο ....Εχεις ιδεα ποσοι εχουν και απο που κρυπτο? Δεν ειναι τυχαιο που ολα τα περιεργα γινονατι με πληρωμες κρυπτο

ο νομος λεει οτι πρεπει να δηλωθη η κατοχη
το θεμα ειναι με τα κερδη μονο οπου αν μιλαμε για μικρα ποσα δεν υπαρχει λογος να μην δηλωθουν πχ σε ποσα 500€ αν πληρωσεςι 15% του κερδους και ειναι τιποτα ποσα 10€ η αν εχεις χασει δεν πληρωνεις τιποτα και εισαι νομιμος

Sebu
22-02-24, 22:40
οπως λες
¨"εχουν δωσει αντικρουομενες αποψεις παντως και δη για κανονικες επενδυσεις τυπου εντοκα, ομολογα και μετοχες, οχι κρυπτο."
για τα αλλα υπαρχει ξεκαθαρος νομος χρονια τωρα Για το κρυπτο ειναι νεα κατασταση

μετα λες
"Οι περισσοτεροι ειναι της αποψης οτι η αγορα και η πωληση δεν δηλωνονται και δεν εχουν κανενα οφελος ή σημασια ως πληροφορια για κανεναν ουτε για την εφορια, γιατι ειναι χρηματα ηδη φορολογημενα και στο τραπεζικο συστημα."
φυσικα κανεις λαθος γιατι ποιος σου ειπε οτι ολα τα κρυπτο ειναι ειναι χρηματα ηδη φορολογημενα και στο τραπεζικο συστημα !!!!! Απο πια χωρα ειναι τα κρυπτο που εχω αγορασει και εχουν 10πλασιαστει + mining ? Εχω πουλησει και αντικειμενο και εχω πληρωθει απευθειας σε κρυπτο ....Εχεις ιδεα ποσοι εχουν και απο που κρυπτο? Δεν ειναι τυχαιο που ολα τα περιεργα γινονατι με πληρωμες κρυπτο

ο νομος λεει οτι πρεπει να δηλωθη η κατοχη
το θεμα ειναι με τα κερδη μονο οπου αν μιλαμε για μικρα ποσα δεν υπαρχει λογος να μην δηλωθουν πχ σε ποσα 500€ αν πληρωσεςι 15% του κερδους και ειναι τιποτα ποσα 10€ η αν εχεις χασει δεν πληρωνεις τιποτα και εισαι νομιμος

Μα το σχολιο μου δεν αφορα τα κρυπτο, αλλα την εν γενει αντιμετωπιση φορολογικα που πρεπει να κανουμε για ολες τις επενδυσεις.
Για το οποιο για μενα τουλαχιστον δεν ειναι επαρκως ξεκαθαρος ο νομος.

Ως προς το τι πρεπει να δηλωσεις ως κτηση, τι νοειται κτηση, τι νοειται διαθεση, η διακρατηση μεχρι τη ληξη σταθερου τιτλου τι ειναι, θεωρεται διαθεση?
Αν εχεις μπες βγες τιτλων μεσα στη φορολογικη χρηση, τι δηλωνεις τελικα? Το net αποτελεσμα τι εμεινε τελικα ως τοποθετηση τελικης στις 31/12 και τι ως οριστικες επιστροφες? Βαζεις καθε κινηση και φουσκωνουν τα δυο νουμερα αλλα η διαφορα παραμενει η ιδια οσο και στην προηγουμενη περιπτωση?

Κανενας δεν δινει σαφεις κατευθυνσεις, ουτε η εφορια ουτε οι λογιστες.
Και φοβαμαι οτι οταν και αν ενταχθουν τα κρυπτο φορολογικα στην υποχρεωση επισης δεν θα υπαρχουν ξεκαθαρες κατευθυνσεις.

Βεβαια ισως εμμεσα να σου πει η Εφορια οτι εγω το προβλεπω ηδη γενικα για περιπτωσεις που δεν αναφερω ειδικα οπως ομολογα, εντοκα, μετοχες, αμοιβαια και εχω περιορισμο. Το βιβλιαρακι λεει


Κατά την υποβολή της δήλωσης με τη χρήση της διαδικτυακής Υπηρεσίας υποβολής δηλώσεων μέσω της ψηφιακής πύλης myAADE, κατά τη συμπλήρωση του κωδικού 781-782 της δήλωσης, όταν συμπληρώνονται ποσά που προέρχονται από πώληση ακινήτου, διάθεση λοιπών περιουσιακών στοιχείων, δάνεια, κληρονομιές, δωρεές ή γονικές παροχές χρηματικών ποσών ή λοιπές περιπτώσεις, επιλέγεται αν αυτά εισπράχθηκαν στην ημεδαπή ή την αλλοδαπή και στη συνέχεια αν εισπράχθηκαν στην αλλοδαπή επιλέγεται αν έχουν εισαχθεί ή όχι στην Ελλάδα. Τα ποσά που
εισπράχθηκαν στην αλλοδαπή αλλά δεν έχουν εισαχθεί στην Ελλάδα καλύπτουν μόνο δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων στην αλλοδαπή ή δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων στην ημεδαπή στις περιπτώσεις που το τίμημα καταβλήθηκε στην αλλοδαπή.


Εισαχθηκαν στην Ελλαδα αντιλαμβανομαι εννοει να περασαν απο το ελληνικο τραπεζικο συστημα μεσω εμβασματος εξωτερικου.
Συνεπως μπορει να πει ο εφορας αν θελει οτι προκειται για εισπραξη αλλοδαπης εφοσον δεν υπαρχει διαπραγματευση και ανταλλακτηριο κρυπτο στην Ελλαδα, αρα τα χρηματα αυτα μπορεις να τα κανεις οτι θες στο εξωτερικο. Αν θες να τα χρησιμοποιησεις Ελλαδα θα πρεπει να εχουν "εισαχθει" στην Ελλαδα (μεσω του τραπεζικου συστηματος).
Εκει η επομενη ερωτηση ειναι αρκει να εχουν εμβαστει και τα κανω οτι θελω ή μετα θα μου πεις γιατι δεν εχουν δηλωθει ως εσοδο στη δηλωση ή ως υπεραξια περιουσιακου στοιχειου ή δεν ειχε δηλωθει η κτηση εφοσον σκοπευεις να τα χρησιμοποιησεις Ελλαδα?

Αβυσσος

Dim80
22-02-24, 23:09
Μα το σχολιο μου δεν αφορα τα κρυπτο, αλλα την εν γενει αντιμετωπιση φορολογικα που πρεπει να κανουμε για ολες τις επενδυσεις.
Για το οποιο για μενα τουλαχιστον δεν ειναι επαρκως ξεκαθαρος ο νομος.

Ως προς το τι πρεπει να δηλωσεις ως κτηση, τι νοειται κτηση, τι νοειται διαθεση, η διακρατηση μεχρι τη ληξη σταθερου τιτλου τι ειναι, θεωρεται διαθεση?
Αν εχεις μπες βγες τιτλων μεσα στη φορολογικη χρηση, τι δηλωνεις τελικα? Το net αποτελεσμα τι εμεινε τελικα ως τοποθετηση τελικης στις 31/12 και τι ως οριστικες επιστροφες? Βαζεις καθε κινηση και φουσκωνουν τα δυο νουμερα αλλα η διαφορα παραμενει η ιδια οσο και στην προηγουμενη περιπτωση?

Κανενας δεν δινει σαφεις κατευθυνσεις, ουτε η εφορια ουτε οι λογιστες.
Και φοβαμαι οτι οταν και αν ενταχθουν τα κρυπτο φορολογικα στην υποχρεωση επισης δεν θα υπαρχουν ξεκαθαρες κατευθυνσεις.

Βεβαια ισως εμμεσα να σου πει η Εφορια οτι εγω το προβλεπω ηδη γενικα για περιπτωσεις που δεν αναφερω ειδικα οπως ομολογα, εντοκα, μετοχες, αμοιβαια και εχω περιορισμο. Το βιβλιαρακι λεει



Εισαχθηκαν στην Ελλαδα αντιλαμβανομαι εννοει να περασαν απο το ελληνικο τραπεζικο συστημα μεσω εμβασματος εξωτερικου.
Συνεπως μπορει να πει ο εφορας αν θελει οτι προκειται για εισπραξη αλλοδαπης εφοσον δεν υπαρχει διαπραγματευση και ανταλλακτηριο κρυπτο στην Ελλαδα, αρα τα χρηματα αυτα μπορεις να τα κανεις οτι θες στο εξωτερικο. Αν θες να τα χρησιμοποιησεις Ελλαδα θα πρεπει να εχουν "εισαχθει" στην Ελλαδα (μεσω του τραπεζικου συστηματος).
Εκει η επομενη ερωτηση ειναι αρκει να εχουν εμβαστει και τα κανω οτι θελω ή μετα θα μου πεις γιατι δεν εχουν δηλωθει ως εσοδο στη δηλωση ή ως υπεραξια περιουσιακου στοιχειου ή δεν ειχε δηλωθει η κτηση εφοσον σκοπευεις να τα χρησιμοποιησεις Ελλαδα?

Αβυσσος

δηλωνεις απλα στιγμιαία και υποχρεωτικα ποσα κατεχεις Δεν υπαχρχει θεμα με αυτο
Αν δεν δηλωθουν εκτος του οτι ειναι παρανομο δεν μπορεις να τα ξοδεψεις σε νομιμη αγορα λογο ποθεν εσχες δλδ που τα βρηκες παρανομη κατοχη και χρηματα απο παρανομη δραστηριοτητα (φορολογικη η μη)

Sebu
23-02-24, 00:38
δηλωνεις απλα στιγμιαία και υποχρεωτικα ποσα κατεχεις Δεν υπαχρχει θεμα με αυτο
Αν δεν δηλωθουν εκτος του οτι ειναι παρανομο δεν μπορεις να τα ξοδεψεις σε νομιμη αγορα λογο ποθεν εσχες δλδ που τα βρηκες παρανομη κατοχη και χρηματα απο παρανομη δραστηριοτητα (φορολογικη η μη)

Εννοεις τα κρυπτο σωστα?

YAziDis
23-02-24, 00:45
Επειδή εγώ δεν κατάλαβα κάτι. Αν μες της τράπεζα εννοείται, επενδύεις σε προθεσμιακές καταθέσεις ή σε ομόλογα, πρέπει να δηλώνονται στην φορολογική δήλωση από τη στιγμή που παρακρατείται ο φόρος;

Dim80
23-02-24, 09:58
Εννοεις τα κρυπτο σωστα?

ναι για κρυπτογραφήματα (που αλλαζουν καθε χρονο το τι ισχυει και δαφερουν απο χωρα σε χωρα και ακομα δεν υπαρχει σταθερο πλαισιο. Υπρχει χωρα που μπορεις να πληρωσεις κανονικα υποχρεωσεις ενω σε αλλες δεν αναγνωριζεται καν)
(στα αλλα υπαρχει νομικο πλαισο σε ολο το κοσμο πολλα χρονια γιατι εχει να κανει με τραπεζικα προιοντα)

Basilhs23_
23-02-24, 14:46
Επειδή εγώ δεν κατάλαβα κάτι. Αν μες της τράπεζα εννοείται, επενδύεις σε προθεσμιακές καταθέσεις ή σε ομόλογα, πρέπει να δηλώνονται στην φορολογική δήλωση από τη στιγμή που παρακρατείται ο φόρος;

Η είσπραξη των τόκων από αυτά εννοείται πως πρέπει να δηλώνεται στην φορολογική δήλωση, εκεί δηλώνεται και ο φόρος που παρακρατηθηκε.

Sebu
23-02-24, 18:36
Επειδή εγώ δεν κατάλαβα κάτι. Αν μες της τράπεζα εννοείται, επενδύεις σε προθεσμιακές καταθέσεις ή σε ομόλογα, πρέπει να δηλώνονται στην φορολογική δήλωση από τη στιγμή που παρακρατείται ο φόρος;

Οι καταθεσεις οχι.
Τα ομολογα, εντοκα, μετοχες, αμοιβαια κτλ δυστυχως ναι γιατι θεωρουνται χρεογραφα.

Ακομα και τα εντοκα που πρακτικα ειναι σαν προθεσμιακες καταθεσεις στη λειτουργια τους θεωρουνται επενδυση.

Το παραγωμενο προιον των τοποθετησεων σου δηλαδη τοκοι, μερισματα, υπεραξιες (απο πωληση) θεωρειται νεο εισοδημα αρα δηλωνεται και φορολογειται (αυτοτελως) ή δεν εχει φορο.
Για τις μετοχες υπαρχει και εξτρα φορος πωλησης 0,20% επι της συνολικης αξιας πωλησης (περαν του φορου υπεραξιας που προς το παρον εχει καταργηθει αν θυμαμαι καλα μεχρι 31/12/2024 οσο η αγορα ηταν στις αναπτυσσομενες για να παρει boost επενδυτικο απο εγχωριους - απο 2025 αν μπει στις ανεπτυγμενες ισως επαναφερουν τη φορολογια).

- - - Updated - - -


ναι για κρυπτογραφήματα (που αλλαζουν καθε χρονο το τι ισχυει και δαφερουν απο χωρα σε χωρα και ακομα δεν υπαρχει σταθερο πλαισιο. Υπρχει χωρα που μπορεις να πληρωσεις κανονικα υποχρεωσεις ενω σε αλλες δεν αναγνωριζεται καν)
(στα αλλα υπαρχει νομικο πλαισο σε ολο το κοσμο πολλα χρονια γιατι εχει να κανει με τραπεζικα προιοντα)

Θα ειχε ενδιαφερον το πως προσεγγιζονται τα κρυπτο αν ειναι απο αγοραπωλησια (αρα επενδυτικο εν δυναμει προιον) ή αν ειναι αποκτημα απο mining/farming.
Στη δευτερη περιπτωση τι θεωρεισαι παραγωγος/δημιουργος? Αρα επρεπε να εχεις κανει εναρξη και να φορολογηθεις ως συμμετοχος/εταιρος?

Dim80
23-02-24, 23:04
στο Mining τα έσοδα αποτελούν εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις και θα φορολογηθούν τα κέρδη που θα προκύψουν μετά την αφαίρεση των λειτουργικών δαπανών με τις γενικές διατάξεις και τους ισχύοντες φορολογικούς συντελεστές.

Sebu
23-02-24, 23:55
στο Mining τα έσοδα αποτελούν εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις και θα φορολογηθούν τα κέρδη που θα προκύψουν μετά την αφαίρεση των λειτουργικών δαπανών με τις γενικές διατάξεις και τους ισχύοντες φορολογικούς συντελεστές.

Αρα αν ειχες κανει mining ως παιδι/φοιτητης προ πολλων ετων και τωρα ειχες 1-2 bitcoin??
Τι εμπορικη επιχειρηση και τι αφαιρεση λειτουργικων δαπανων να γινει?
Για να αντιμετωπιστεις σαν εμπορικη επιχειρηση οντας ιδιωτης θα πρεπει να εχεις κανει εναρξη. Για να μπορεσεις να εκπεσεις λειτουργικες δαπανες και να φορολογηθεις στο καθαρο πρεπει να εχεις κανει εμπορικη εναρξη ή να εισαι ελευθερος επαγγελματιας.

Αν δηλαδη ενας νεος προ αμνημονευτων χρονων εκανε mine επι πολλα χρονια και βρεθηκε με 1-2 κρυπτο που κανουν 50.000-100.000 δολλαρια, πως τα ρευστοποιει και τα εμφανιζει και τα χρησιμοποιει?
Τι λειτουργικες δαπανες να αφαιρεσει? Τους υπολογιστες που αναβαθμιζε ως φαρμα? Το υπερβολικο ρευμα στο πατρικο του που εκαιγε ο υπολογιστης 24/7/365?? Επρεπε επι τοσα χρονια να δηλωνει μερος του σπιτιου (το δωματιο του) ως χωρο της επιχειρηματικης δραστηριοτητας, δωρεαν παραχωρημενο απο τους γονεις, και να επιμεριζει τα αναλογα εξοδα (ρευμα, ιντερνετ κτλ.).
Και πως να κανει σωστο επιμερισμο? Σε τετοιες περιπτωσεις παει με τα τετραγωνικα μετρα που ειναι αντικειμενικο νουμερο. Εδω ομως το ρευμα επιβαρυνεται ποιο πολυ απο τον υπολογιστη που δουλευει ασταματητα αρα λχ 80% το ρευμα εκει. Αλλα δεν υπαρχει αντικειμενικη αποδειξη οτι ο υπολογιστης δουλευε 24/7/365.

Ειναι σαν τα ελαιοτριβεια που για να δινουν μαιμου βεβαιωσεις οτι αλεθαν λαδι, για να βγουν μαιμου επιδοτησεις, δηλωναν οτι δουλευαν 24/7 λογω της μεγαλης ποσοτητας και για να επιβεβαιωθει εκαιγαν ολο το βραδυ σομπες αλογονου στο φουλ να γραφει το ρευμα kwh. Γιατι η Ε.Ε. δεχοταν ως τεκμηριο το λογαριασμο της ΔΕΗ.

minas
24-02-24, 00:17
Ο ΚΑΔ κρυπτωρύχου ποιος είναι; :p

Dim80
24-02-24, 11:36
Αν δηλαδη ενας νεος προ αμνημονευτων χρονων εκανε mine επι πολλα χρονια και βρεθηκε με 1-2 κρυπτο που κανουν 50.000-100.000 δολλαρια, πως τα ρευστοποιει και τα εμφανιζει και τα χρησιμοποιει?



ΔΕΝ μπορει να τα χρησημοποιησει για αγορα που φαίνεται Πόθεν Έσχες (θυμιζω οτι πια οι περισσοτερες παρανομες δραστηριότητες πληρωνοται με κρυπτο ακομα και χωρες τα χρησημοποιουν πχ Ρωσια για να παρακαμψει τον τραπεζικο αποκλεισμό και Τουρκια)
Αυτος ειναι και ο λογος1 που πρεπει να δηλωνεις και τα μικρα ποσο που εχεις τωρα Για να μπορεις να τα χρησημοποιησεις αν γινουν πολλα και γιατι ο φορος τωρα θα ειναι 1€
Με mining δε μπορεις να βγαλεις μεγαλα πια ποσο σαν ιδιωτης Υπαρχουν μικρα χωρια που εχουν κατασκευαστεί σε αλλες χωρες και κανουν mining

Για τα αλλα μην τα λες σε εμενα δεν εχω βγαλει καποιο νομο εγω Αλλωστε και το κρατος ξερει οτι υπαρχει θεμα και φετος ειπαν θα κανουν κατι αλλα και παλι ειναι δυσκολο αφου αλλαζουν καθε χρονο τα δεδομενα πχ πρσι δεν υπηρχε χωρα που να δεχεται πληρωμη δημοτικων τελων με κρυπτο ενω φετος υπαρχει Ειναι ρευστα ολα οποτε και οι νομοι ..

Sebu
25-02-24, 00:45
ΔΕΝ μπορει να τα χρησημοποιησει για αγορα που φαίνεται Πόθεν Έσχες (θυμιζω οτι πια οι περισσοτερες παρανομες δραστηριότητες πληρωνοται με κρυπτο ακομα και χωρες τα χρησημοποιουν πχ Ρωσια για να παρακαμψει τον τραπεζικο αποκλεισμό και Τουρκια)
Αυτος ειναι και ο λογος1 που πρεπει να δηλωνεις και τα μικρα ποσο που εχεις τωρα Για να μπορεις να τα χρησημοποιησεις αν γινουν πολλα και γιατι ο φορος τωρα θα ειναι 1€
Με mining δε μπορεις να βγαλεις μεγαλα πια ποσο σαν ιδιωτης Υπαρχουν μικρα χωρια που εχουν κατασκευαστεί σε αλλες χωρες και κανουν mining

Για τα αλλα μην τα λες σε εμενα δεν εχω βγαλει καποιο νομο εγω Αλλωστε και το κρατος ξερει οτι υπαρχει θεμα και φετος ειπαν θα κανουν κατι αλλα και παλι ειναι δυσκολο αφου αλλαζουν καθε χρονο τα δεδομενα πχ πρσι δεν υπηρχε χωρα που να δεχεται πληρωμη δημοτικων τελων με κρυπτο ενω φετος υπαρχει Ειναι ρευστα ολα οποτε και οι νομοι ..

Δεν το λεω για εσενα. Το λεω για το παραλογο του πραγματος. Ελλαδα κανενας δεν ασχολειται για χρηματοδοτηση τρομοκρατιας. Το μονο ενδιαφερον απο τη σκοπια "ξεπλυματος" ειναι η φοροδιαφυγη ως σχετικο αδικημα. Και ακομα και εκει εχουν παρα πολλα μεσαια ψαρια να πιασουν (τα μεγαλα δεν τα ακουμπανε, ποτε δεν τα ακουμπουσαν, εχουν πλατες και ακρες, ενω τα μικρα δεν αξιζουν το κοστος/χρονο της προσπαθειας).

Επισης mining ναι μεν τωρα δεν βγαζει τιποτα οντως, το μακρινο 2009 ομως προ 15 ετων ηταν αλλιως τα πραγματα. Καποιος δηλαδη τοτε που ηταν νεος μαθητης/φοιτητης κολλημενος με την μπαλα και τα αφηνε ολα τεντα ανοιχτα 24/7 θα μπορουσε ειδικα τα πρωτα χρονια να παραξει κατι καλο. Δεν θα θησαυριζε μεν αλλα απο το τιποτα και εκει που εφτασαν καποια στιγμη οι τιμες του bitcoin και ισως ξαναπανε στο μελλον.

- - - Updated - - -

Συνέντευξη για φορολογια Crypto

https://www.youtube.com/watch?v=Dgj2JrJNyBU

Dim80
25-02-24, 11:29
το βιντεο επιβεβαιώνει οσα γραφω και πριν
εισαι υποχρεωμενος να τα δηλωσεις (νομος αλλιως παρανομος)
αλλιως δεν μπορεις να τα χρησημοποιησεις καπου που θα φανουν πχ αγορα αυτοκινητου

eno1
23-03-24, 05:10
Καλημερα σας, Θέλω να κάνω τροποποιητικές δηλώσεις από μηδενικές στα 7.600€ για το 2019 / 2020/ 2021 Από αγροτικά εισοδήματα, έχω ένα σπίτι 100 τετραγωνικά με κήπο 600 τετραγωνικά Ότι φύτευα π.χ. ντομάτες στον κήπο μου και τα λοιπά. Τι φόρο πρόστιμο + προσαυξήσεις θα πληρώσω για το κάθε Έτος? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Sebu
23-03-24, 20:14
Καλυτερα να ρωτησεις λογιστη.

Στην ΑΑΔΕ δεν ειναι "ηλιθιοι" πλεον ψαχνονται αγρια και επιπλεον τα αυτοματα εργαλεια που τους βγαζουν περιπτωσεις για ελεγχο ενδεχεται να σε πιασουν οτι λχ τροποποιησες συναπτα ετη για να εμφανισεις εισοδηματα και να αποφυγεις τη μεγγενη των τεκμηριων ή να εμφανισεις εισοδηματα γιατι θες τωρα να αναλωσεις/δαπανησεις για να αγορασεις περιουσιακο στοιχειο.
Γιατι λχ δεν τα εμφανισες στην ωρα τους? Τωρα θυμηθηκες οτι φυτευες και πουλουσες ντοματες? Και πως πουλουσες, που πουλουσες κτλ.

Για να μην τρεχεις επομενως μετα καλο ειναι να συμβουλευτεις ενα επαγγελματια μη σου πω και δυο γιατι ενδεχεται να λαβεις διαφορετικες αποψεις.

eno1
23-03-24, 21:57
Καλυτερα να ρωτησεις λογιστη.

Στην ΑΑΔΕ δεν ειναι "ηλιθιοι" πλεον ψαχνονται αγρια και επιπλεον τα αυτοματα εργαλεια που τους βγαζουν περιπτωσεις για ελεγχο ενδεχεται να σε πιασουν οτι λχ τροποποιησες συναπτα ετη για να εμφανισεις εισοδηματα και να αποφυγεις τη μεγγενη των τεκμηριων ή να εμφανισεις εισοδηματα γιατι θες τωρα να αναλωσεις/δαπανησεις για να αγορασεις περιουσιακο στοιχειο.
Γιατι λχ δεν τα εμφανισες στην ωρα τους? Τωρα θυμηθηκες οτι φυτευες και πουλουσες ντοματες? Και πως πουλουσες, που πουλουσες κτλ.

Για να μην τρεχεις επομενως μετα καλο ειναι να συμβουλευτεις ενα επαγγελματια μη σου πω και δυο γιατι ενδεχεται να λαβεις διαφορετικες αποψεις.

Δύο που συμβουλευτικά το ίδιο μου είπαν, δεν τα χρειάζομαι για να αγοράσω περιουσιακό στοιχείο, θα μπορουσα να τα κανω σταδιακα π.χ. καθε 3 μηνες; Ξέρεις μήπως τι φόρο χρειάζεται να πληρώσω και τι πρόστιμο και τι προσαυξήσεις υπάρχουν στην συγκεκριμένη περίπτωση (Και αν θέλουν να ελέγξουν από την ΑΑΔΕ Τι επιπτώσεις μπορεί να έχει?) γιατί και οι δύο λογιστες μου έχουνε πει αλλά για το ποσό που θα πρέπει να πληρώσω. Βασικά μου είπαν ότι δεν θα τους ενδιαφέρει στην εφορία έτσι κι αλλιώς τι λεφτά θέλει αυτό το κράτος.

Sebu
24-03-24, 15:51
Δύο που συμβουλευτικά το ίδιο μου είπαν, δεν τα χρειάζομαι για να αγοράσω περιουσιακό στοιχείο, θα μπορουσα να τα κανω σταδιακα π.χ. καθε 3 μηνες; Ξέρεις μήπως τι φόρο χρειάζεται να πληρώσω και τι πρόστιμο και τι προσαυξήσεις υπάρχουν στην συγκεκριμένη περίπτωση (Και αν θέλουν να ελέγξουν από την ΑΑΔΕ Τι επιπτώσεις μπορεί να έχει?) γιατί και οι δύο λογιστες μου έχουνε πει αλλά για το ποσό που θα πρέπει να πληρώσω. Βασικά μου είπαν ότι δεν θα τους ενδιαφέρει στην εφορία έτσι κι αλλιώς τι λεφτά θέλει αυτό το κράτος.

Δεν γνωριζω υψος ποσου, φορου, προστιμου, προσαυξησεων.

Γνωριζω οτι στην ααδε ενδεχεται να "χτυπησει" το γεγονος οτι 3 χρονιες συναπτες, απο μηδενικες, θα μετατραπουν σε εισοδηματικες, μεσω τροποποιητικων. Μπορει απλα να ενδιαφερθουν μονο να εισπραξουν το φορο των 3 ετων και τις προσαυξησεις+προστιμα και να καθαρισεις ετσι "ευκολα". Μπορει απο την αλλη να βγουν οι δηλωσεις για περαιτερω ελεγχο και να ζητηθει αποστολη εγγραφων, δικαιολογητικων κτλ που να φαινεται το εσοδο, δραστηριοτητα, εισοδηματα κτλ. Δεν ειναι πανακεια και πλεον με τις εμμεσες τεχνικες ελεγχου, "αποφασιζει" και ο αλγοριθμος τι θα τους φερει για ελεγχο.

spiderman
26-03-24, 00:16
Ο ΚΑΔ κρυπτωρύχου ποιος είναι; :p

Σύμφωνα με το https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=232297



Upd. Μάρτιος 2024:

Ήδη, το Υπουργείο Οικονομικών προσανατολίζεται στην φορολόγηση των κρυπτονομισμάτων, αναμένεται δε σύντομα να ληφθούν αποφάσεις για τον έλεγχο και τη φορολόγηση των κρυπτονομισμάτων μέσω της ειδικής 15μελούς ομάδας εργασίας που συστάθηκε πρόσφατα και θα ξεκινήσει να συνεδριάζει άμεσα για τον σκοπό αυτόν.

Η ομάδα εργασίας είναι αρκετά διευρυμένη και συμμετέχουν σε αυτή υπάλληλοι της Α.Α.Δ.Ε., του Σώματος Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος, της Αρχής Νομιμοποίησης Εσόδων από Εγκληματικές Δραστηριότητες, της Ελληνικής Ένωσης Τραπεζών, της Τράπεζας της Ελλάδος και της Ειδικής Υπηρεσιακής Μονάδας Αντιμετώπισης της Νομιμοποίησης Εσόδων από Εγκληματικές Δραστηριότητες στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς.

Έργο της επιτροπής είναι, να εισηγηθεί σε θέματα σχετικά με:

Τη φορολόγηση των κρυπτονομισμάτων,

την απόδοση Κωδικού Αριθμού Δραστηριότητας (Κ.Α.Δ.) σε όσους πωλούν κρυπτονομίσματα. Με βάση τα σημερινά δεδομένα, δεν υπάρχει επισήμως η δυνατότητα πώλησης κρυπτονομισμάτων στην Ελλάδα, καθώς δεν υπάρχει σχετικός Κ.Α.Δ. και

την υποχρέωση δήλωσης των κρυπτονομισμάτων στη φορολογική δήλωση ή διαφορετικά των κερδών που αποκομίζουν από την πώληση τους.

Άποψή μας είναι, πως τα κρυπτονομίσματα εντάσσονται στα παράγωγα χρηματοοικονομικά προϊόντα, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 42 του Ν.4172/2013. Τα παράγωγα προϊόντα χρησιμοποιούνται κυρίως για συναλλαγές (Trading) ή κερδοσκοπία (Speculation), για αντιστάθμιση κινδύνων (Hedging), καθώς και για την πρόκριση συναλλαγών (Arbitrage). Ως παράγωγα χρηματοοικονομικά προϊόντα, σύμφωνα με την περίπτωση ε΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 42 του Ν. 4172/2013 περί Κ.Φ.Ε., νοούνται και οι συναλλαγματικές ισοτιμίες, οι μεταβολές στην τιμή οποιουδήποτε οικονομικού, φυσικού, περιβαλλοντολογικού, στατιστικού ή άλλου μεγέθους ή γεγονότος (πλην αθλητικών γεγονότων), καθώς και άλλα παράγωγα μέσα (μη περιγραφόμενα από το νομοθέτη). Επί των ανωτέρω, δεν διακρίνουμε την ύπαρξη θέματος όταν τα κρυπτονομίσματα έχουν διακινηθεί μέσα από θεσμοθετημένους χρηματοπιστωτικούς φορείς και όταν από αυτά προκύπτουν κεφαλαιακά κέρδη, τα οποία πρέπει να φορολογηθούν με συντελεστή 15%.

Αφορμή του παραπάνω άρθρου ήταν το πολύ ενδιαφέρον case που περιγράφεται στο https://www.taxheaven.gr/circulars/44716/ded-417-2023 (ή όπως λένε...πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένος).



Με την με αριθμό ειδοποίησης ........./..........2022 πράξη διοικητικού προσδιορισμού φόρου εισοδήματος, φορολογικού έτους 2021, της Α.Α.Δ.Ε., που εκδόθηκε βάσει της υπ' αρ.......... αρχικής ηλεκτρονικής δήλωσης επιβλήθηκε στον προσφεύγοντα ποσό φόρου 36.247,64€ πλέον προκαταβολής φόρου 20.060,03€ και ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης ποσού 6.468,16€, ήτοι συνολικό ποσό πληρωμής 62.775,83€.

Με την με αριθμό ειδοποίησης ........./..........2022 πράξη διοικητικού προσδιορισμού φόρου εισοδήματος, φορολογικού έτους 2021, της Α.Α.Δ.Ε., που εκδόθηκε βάσει της υπ' αρ.......... αρχικής ηλεκτρονικής δήλωσης επιβλήθηκε στην προσφεύγουσα, σύζυγο του υπόχρεου, ποσό φόρου 33.320,18€.

Οι προσφεύγοντες υπέβαλαν ηλεκτρονικά την με αρ. καταχώρησης........./07.07.2022 κοινή δήλωση φορολογίας εισοδήματος φορολογικού έτους 2021, με την οποία δήλωσαν, μεταξύ άλλων, στους κωδικούς 735 και 736 «Δαπάνη για αγορά ή χρονομεριστική ή χρηματοδοτική μίσθωση ακινήτων ή ανέγερση οικοδομών ή κατασκευή δεξαμενής κολύμβησης» συνολικό ποσό 91.636,78€, έκαστος, και στον κωδικό 865 εισόδημα από «Υπεραξία των άρθρων 42 και 42Α του ΚΦΕ, αλλοδαπής προέλευσης» ποσό 182.500,00€. Ακολούθως, ο προσφεύγων προσκόμισε στην Δ.Ο.Υ. Καλαμαριάς τα δικαιολογητικά της ως άνω δήλωσης προς έλεγχο, προκειμένου να ολοκληρωθεί η εκκαθάρισή της.

Από τον έλεγχο των προσκομισθέντων δικαιολογητικών προέκυψε ότι το ως άνω δηλωθέν στον κωδικό 865 ποσό αντιστοιχεί σε εισόδημα, το οποίο ο προσφεύγων φέρεται να απέκτησε από [2] την μεταβίβαση κρυπτονομισμάτων και εισήγαγε μέσω τραπεζικών εμβασμάτων στην Ελλάδα κατά το έτος 2021. Η Δ.Ο.Υ. Καλαμαριάς έκρινε ότι το ως άνω εισόδημα δεν εμπίπτει στις διατάξεις των άρθρων 42 και 42Α ΚΦΕ και για τον λόγο αυτό ολοκληρώθηκε η εκκαθάριση της υποβληθείσας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2 των άρθρου 32 Ν. 4174/2013, χωρίς να ληφθεί υπόψη το ως άνω εισόδημα συνολικού ποσού 182.500,00€.

@ ADSLgr.com All rights reserved.