PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 [118] 119 120

victo1
27-04-24, 21:40
Γεια σας, πήγα να κάνω τη δήλωσή μου Ε1 που ως υπαλληλος ειναι σχεδόν εξολοκλήρου προσυμπληρωμένη. Και βλέπω στο κουτάκι με τις δαπάνες 3.000+ ευρώ περισσότερα απ'οτι μου λέει το internet banking της τραπεζας μου ότι έχω δαπανησει το 2023. Έχω κάρτα και λογαριασμούς μόνο σε 1 τράπεζα. Είδα ότι για την εφορία μετράνε και οι αγορές μέσω paypal (δεν το γνώριζα), αλλά και πάλι είναι λίγα σε σχέση με τη διαφορά.

Πιστεύετε υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος; Είναι μεγάλη διαφορά και δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχει προκύψει.

minas
27-04-24, 22:08
Γεια σας, πήγα να κάνω τη δήλωσή μου Ε1 που ως υπαλληλος ειναι σχεδόν εξολοκλήρου προσυμπληρωμένη. Και βλέπω στο κουτάκι με τις δαπάνες 3.000+ ευρώ περισσότερα απ'οτι μου λέει το internet banking της τραπεζας μου ότι έχω δαπανησει το 2023. Έχω κάρτα και λογαριασμούς μόνο σε 1 τράπεζα. Είδα ότι για την εφορία μετράνε και οι αγορές μέσω paypal (δεν το γνώριζα), αλλά και πάλι είναι λίγα σε σχέση με τη διαφορά.

Πιστεύετε υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος; Είναι μεγάλη διαφορά και δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχει προκύψει.

Δεν έχω δει την φετινή, αλλά μέχρι πρότινος μπορούσες να δηλώσεις ό,τι ποσό εσύ θεωρείς σωστό (εφόσον τεκμηριώνεται και από τις αποδείξεις που κρατάς).
Εάν είσαι σίγουρος για τα νούμερά σου, μπορείς να βάλεις αυτά.

victo1
27-04-24, 22:18
Τελικά έβγαλα άκρη, οι ιατρικές δαπάνες για επισκέψεις, κλινικές κτλ εμφανίζονται διπλασιασμένες για κάποιον λόγο. Ευχαριστώ για την απάντηση!

(Τα ποσά της στήλης (3) που αφορούν δαπάνες υγείας συμπληρώνονται διπλασιασμένα στη στήλη (γ).)

dpap76
27-04-24, 22:22
ο λόγος είναι ότι οι ιατρικές δαπάνες μετράνε διπλά :)

https://www.taxheaven.gr/news/58849/oi-apodeixeis-poy-metrane-dipla-kai-oi-dapanes-poy-meiwnoyn-to-forologhteo-eisodhma-paradeigmata-pinakes

victo1
27-04-24, 22:35
Ναι, αυτό ήταν τελικά!

Mormnak
29-04-24, 16:44
Είδα ότι για την εφορία μετράνε και οι αγορές μέσω paypal (δεν το γνώριζα), αλλά και πάλι είναι λίγα σε σχέση με τη διαφορά.

Πιστεύετε υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος; Είναι μεγάλη διαφορά και δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχει προκύψει.

Εφόσον το Paypal συνδέεται με την κάρτα σου(τραπεζικό λογαριασμό σου), κάθε συναλλαγή καταγράφεται πλεον και στα ''εικονικα τεφτέρια'' της εφορίας...:)

Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ η παράταση ως 26 Ιουλίου

https://www.iefimerida.gr/oikonomia/forologikes-diloseis-paratasi-fek

minas
30-04-24, 15:04
Προβλήματα με το taxis σήμερα:
https://www.flash.gr/epese-to-taxis-gia-techniko-provlima-stin-platforma-enimerose-i-geniki-grammateia-pliroforiakon-systimaton-934116

dimitri_ns
30-04-24, 17:18
Προβλήματα με το taxis σήμερα:
https://www.flash.gr/epese-to-taxis-gia-techniko-provlima-stin-platforma-enimerose-i-geniki-grammateia-pliroforiakon-systimaton-934116

Eτσι
Γιατί λήγει και η πλρωμή του ΕΝΦΙΑ

aroutis
01-05-24, 07:48
Το paypal ουσιαστικά δρα ως processor (υπό το πνεύμα ότι οι συναλλαγές θα εμφανιστούν στο web banking και άρα δρουν στο αφορολόγητο).
Φυσικά πρέπει να εχει συνδεδεμένη κάρτα (debit / credit / prepaid)

Michael30
04-05-24, 10:40
Μπα, εσωτερικού.
Και σήμερα δεν μου πήρε την κάρτα μέσα από το taxis, αλλά από τη σελίδα της τράπεζας πλήρωσα κανονικά.

Καλημέρα, θυμάμαι ότι δεν δέχεται πιστωτικές κάρτες, μόνο τις χρεωστικές.

yyy
07-05-24, 20:58
Στο Ε1, μέχρι και το 2022 είχα μόνο αγορές μετοχών, τις οποίες δήλωνα στον κωδικό 743. Φέτος έχω και αγορές και πωλήσεις, και κάποια κέρδη. Αυτά τα τελευταία μπαίνουν στον 659. Οι αγορές και οι πωλήσεις πώς θα δηλωθούν; Αν βάλω τις αγορές στον 743 και τις πωλήσεις στον 781, παίρνω το παρακάτω μήνυμα λάθους:
255930
Σε άλλο forum διάβασα ότι θα συμπληρώσω την αλγεβρική διαφορά στο 743, ως ΑΓΟΡΕΣ-ΠΩΛΗΣΕΙΣ. Ξέρει κανείς ποιος είναι ο σωστός τρόπος;

Sebu
07-05-24, 22:37
Στο Ε1, μέχρι και το 2022 είχα μόνο αγορές μετοχών, τις οποίες δήλωνα στον κωδικό 743. Φέτος έχω και αγορές και πωλήσεις, και κάποια κέρδη. Αυτά τα τελευταία μπαίνουν στον 659. Οι αγορές και οι πωλήσεις πώς θα δηλωθούν; Αν βάλω τις αγορές στον 743 και τις πωλήσεις στον 781, παίρνω το παρακάτω μήνυμα λάθους:
255930
Σε άλλο forum διάβασα ότι θα συμπληρώσω την αλγεβρική διαφορά στο 743, ως ΑΓΟΡΕΣ-ΠΩΛΗΣΕΙΣ. Ξέρει κανείς ποιος είναι ο σωστός τρόπος;

Δεν ηξερα οτι ο 743 μπορει να λαβει αρνητικες τιμες (δεν νομιζω να μπορει).
Το ασφαλεστερο ειναι να ρωτησεις το λογιστη σου, ΑΝ και οι αποψεις μεταξυ λογιστων ειναι διαφορετικες.
Στον 743 δηλωνεις τις αγορες.
Στον 781 το εσοδο απο διαθεση περιουσιακων στοιχειων. Προφανως για να βεβαιωσουν οτι υπηρξε διαθεση περιουσιακων στοιχεων ζητανε τα αποδεικτικα (λχ πινακια αν προκειται για μετοχες).
Και τα δυο προς το παρον δεν αντλουν αυτοματα στοιχεια απο καπου (οπως τους τοκους καταθεσεων αν και θα επρεπε κατα τη γνωμη μου - ισως να γινει το 2025) οποτε επειδη εξαρταται στο τι θα δηλωσει ο καθενας η Εφορια ζηταει αποδεικτικα.

Καποιοι λογιστες ισχυριζονται οτι το Taxis δεν σε αφηνει να συμπληρωσεις ταυτοχρονα τον 743 και τον 781 αλλα επιτρεπει τη χρηση μονο ενος εκ των δυο με το αποτελεσμα της αλγεβρικης διαφορας. Ητοι αν οι πωλησεις τους ετους ξεπερνουσαν τις αγορες το ποσο της διαφορας των δυο (απολυτο/θετικο) μπαινει στον 781, αν οι αγορες ξεπερνουσαν τις πωλησεις το ποσο της διαφορας των δυο μπαινει στο 743.

Το βιβλιαρακι της Εφοριας αναφερει οτι στο 781 δηλωνεις το εσοδο μονο αν ειχες δηλωσει το εξοδο στον 743 τη χρονια που ειχε γινει αυτο ως τεκμηριο, αλλιως στο 781 καταγραφεις μονο τη διαφορα μεταξυ των δυο.

Καποιοι λογιστες ισχυριζονται οτι δεν δηλωνεις τιποτα στο 743 οταν το αγοραζεις (μετοχες και συναφη δηλαδη) αρα δεν υπαρχει λογος να τα δηλωσεις ουτε στο 781.
Σε αυτους η επερωτηση ειναι και οταν εμφανιστουν μερισματα εσοδο και τοκοι ομολογων εσοδο ποθεν εσχες? Απο που προεκυψαν εφοσον δεν δηλωσες ποτε αποκτηση επενδυσεων στον 743 και η απαντηση τους ειναι ειτε σηκωμα ωμων ειτε ελα μωρε σιγα μην ασχοληθει η εφορια τον φορο θελει εφοσον εχει εισπραχθει τελος, ειτε οτι δεν θα γινει τιποτα.

Οπως αντιλαμβανεσαι δεν υπαρχει φλατ ξεκαθαρη απαντηση ουτε μεταξυ των φοροτεχνικων.

Παντως η λογικη αυτων που σου λενε να βαλεις στον 743 την αλγεβρικη διαφορα ισχυει μονο αν οι αγορες ειναι μεγαλυτερες απο τις πωλησεις. Εκει ερχομαστε στο επομενο ερωτημα. Οταν χρησιμοποιεις τον 743 σου ανοιγει υπομενου και δηλωνεις το ειδος του περιουσιακου στοιχειου λχ Μετοχες ποσο ΧΧΧΧΧ. Αν βαλεις την αλγεβρικη διαφορα Λχ 20.000 αγορες μειον 5.000 πωλησεις = 15.000 ευρω και η Εφορια σου ζητησει αποδεικτικα για τον 743 τι πινακια θα στειλεις? Γιατι θα εχεις πινακια αγορων 20.000 και πωλησεων 5.000. Και αν εκει ερωτηθεις γιατι δεν εβαλες τις 5.000 στον 781??

yyy
07-05-24, 23:36
Ακριβώς το μπλέξιμο που περιγράφεις και συ έχω και εγώ!
Και στο δικό μου μυαλό μου φαίνεται πιο λογικό το :
- αγορές στο 743
- πωλήσεις στο 781
- το κέρδος στον 659
Στο μήνυμα που έβαλα στο προηγούμενο μήνυμα βασίζονται και όσοι λένε ότι το σύστημα δε σε αφήνει να δηλώσεις ταυτόχρονα και το 743 και το 781, οπότε βάλε την αλγεβρική διαφορά ΑΓΟΡΕΣ-ΠΩΛΗΣΕΙΣ (θεωρώντας ότι είναι περισσότερες οι αγορές, όπως στην περίπτωσή μου).

Ένα άλλο διφορούμενο σημείο είναι το εξής: αν θεωρήσουμε ότι γράφουμε χωριστά τις πωλήσεις στον 781 (για πωλήσεις με κέρδος), βάζουμε το συνολικό ποσό της πώλησης εκεί, ή μόνο την επιστροφή του κεφαλαίου (ποσό πώλησης - κέρδος); Με τη λογική ότι το κέρδος το δηλώνουμε ούτως ή άλλως στο 659.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση! :oneup:

Sebu
08-05-24, 16:57
Ακριβώς το μπλέξιμο που περιγράφεις και συ έχω και εγώ!
Και στο δικό μου μυαλό μου φαίνεται πιο λογικό το :
- αγορές στο 743
- πωλήσεις στο 781
- το κέρδος στον 659
Στο μήνυμα που έβαλα στο προηγούμενο μήνυμα βασίζονται και όσοι λένε ότι το σύστημα δε σε αφήνει να δηλώσεις ταυτόχρονα και το 743 και το 781, οπότε βάλε την αλγεβρική διαφορά ΑΓΟΡΕΣ-ΠΩΛΗΣΕΙΣ (θεωρώντας ότι είναι περισσότερες οι αγορές, όπως στην περίπτωσή μου).

Ένα άλλο διφορούμενο σημείο είναι το εξής: αν θεωρήσουμε ότι γράφουμε χωριστά τις πωλήσεις στον 781 (για πωλήσεις με κέρδος), βάζουμε το συνολικό ποσό της πώλησης εκεί, ή μόνο την επιστροφή του κεφαλαίου (ποσό πώλησης - κέρδος); Με τη λογική ότι το κέρδος το δηλώνουμε ούτως ή άλλως στο 659.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση! :oneup:

Οταν λεμε το συστημα δεν σε αφηνει να χρησιμοποιησεις ταυτοχρονα 743 και 781 εγω περιμενα μηνυμα λαθους του Τυπου εχετε ηδη χρησιμοποιησει το 743. Οχι στειλε δικαιολογητικα. Αυτο δεν ειναι μηνυμα λαθους, ειναι εντολη ελεγχου, στειλε αποδεικτικα για να γινει εκκαθαριση.

Βασικα αν θυμαμαι καλα απο αλλο σαιτ με φορολογικες αποριες (ή ισως ηταν και του ΧΑΑ θα σε γελασω) νομιζω ανεφερε πως ως αποτελεσμα θεωρειται (Εσοδο Πωλησης-Προμηθειες/Εξοδα Πωλησης)-(Τίμημα Αγορας-Προμήθειες/Έξοδα Αγορας). Που μου φαινεται λογικο καθως τα εξοδα τα πληρωνεις και απομειωνουν το Εσοδο που εισπραττεις ενω προσαυξανουν το Τιμημα αγορας. Αρα αυτο το αλγεβρικο αποτελεσμα αν ειναι θετικο μαλλον πρεπει να μπει στο 659.

Γενικα δεν υπαρχει ξεκαθαρη εικονα δυστυχως, ουτε απο την πλευρα των λογιστων ουτε απο τη φορολογικη διοικηση που ως συνηθως αυτο το κρατος και οι υπηρεσιες επιλεγουν και επιτρεπουν την πολυνομια, την ακατονοητη περιγραφη και την απουσια ξεκαθαρων απλων λιτων περιεκτικων οδηγιων.
Ποσο δυσκολο ηταν να σου λενε στο 743 οτι αγοραζεις, στο 781 οτι εισπραττεις, στο 659 μονο το κερδος (με συγκεκριμενο προκαθορισμενο μαθηματικο τυπο). Και να εχουν και ενδεικτικη περιγραφη δικαιολογητικων λχ πινακια. Ή αν προκειται για ΕΓΕΔ ή Εταιρικα Ομολογα που δεν υπαρχει πινακιο τι προσκομιζεις για παραδειγμα? Το αφηνεις στη διακριτικη ευχερεια του ελεγκτη/εφοριακου να το εξετασει?

Εκει πατανε και οι λογιστες για να μην μπλεξουν οι πελατες τους με χαρτουρα, ερωτησεις ή ανοιξουν αλλες πληγες και λενε αν δεν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις το Εσοδο για Τεκμηριο ή αν το Ποσο αγορας καλυπτεται ηδη απο τα φορολογητεα εισοδηματα σου του ετους, μην δηλωσεις πουθενα τιποτα.

yyy
08-05-24, 23:46
Και το μη δηλώνεις πουθενά τίποτα, είναι επικίνδυνο κατά τη γνώμη μου. Αν κάθε χρόνο αγοράζεις ένα ποσό που μπορεί κάλιστα να καλύπτεται από το εισόδημά σου, μετά από μερικά χρόνια θα βρεθείς με ένα αξιοσημείωτο χαρτοφυλάκιο, το οποίο δε θα φαίνεται πουθενά πότε και πώς αγοράστηκε!

Αλλά έχεις δίκιο σε όλα, ειδικά για τις οδηγίες. Σε πολλά είναι ανεπαρκείς!

Εγώ προσανατολιζόμουν να δηλώσω τη διαφορά ΑΓΟΡΕΣ-ΠΩΛΗΣΕΙΣ στο 743 (έχω περισσότερες αγορές από πωλήσεις), αλλά και αυτό δεν μπορώ να το κάνω, γιατί στο 743 ζητάει αναλυτικά αν οι αγορές είναι ημεδαπής ή αλλοδαπής, και στη δική μου περίπτωση οι πωλήσεις είναι ημεδαπής, αλλά οι αγορές αλλοδαπής και ημεδαπής με τίμημα στην αλλοδαπή!! Δηλαδή έχει 3 διακριτές περιπτώσεις και δεν μπορώ ούτε να τα συμψηφίσω! Θα ήθελα επίσης να αποφύγω να στείλω όλα τα δικαιολογητικά.

Αλλά το πιο βασικό είναι ότι δεν ξέρει κανείς, ποιός είναι ο σωστός τρόπος να συμπληρωθούν αυτά.

YAziDis
09-05-24, 18:31
επειδή είμαι λίγο άσχετος, πάνω σε αυτά που λέτε, αν πάρεις προϊόντα ας πούμε ομόλογα ή προθεσμιακές και το κάνεις μέσω της τράπεζας, όταν παίρνεις τους τόκους αφαιρούνται ο φόρος του κράτος. Στη δήλωση απ'ότι ξέρω φαίνονται οι τόκοι. Πρέπει από μόνος σου να τα δηλώνεις όλα αυτά;

yyy
09-05-24, 19:04
επειδή είμαι λίγο άσχετος, πάνω σε αυτά που λέτε, αν πάρεις προϊόντα ας πούμε ομόλογα ή προθεσμιακές και το κάνεις μέσω της τράπεζας, όταν παίρνεις τους τόκους αφαιρούνται ο φόρος του κράτος. Στη δήλωση απ'ότι ξέρω φαίνονται οι τόκοι. Πρέπει από μόνος σου να τα δηλώνεις όλα αυτά;

Οι τόκοι καταθέσεων των ελληνικών τραπεζών, καθώς και ο φόρος 15% που τους αναλογεί, έχουν κρατηθεί από την τράπεζα, και είναι από τα στοιχεία που είναι προσυμπληρωμένα στο Ε1. Το ίδιο και για τα κουπόνια των εταιρικών ομολόγων. Αυτά που πρέπει να δηλώσεις εσύ, και συζητάμε στα τελευταία μηνύματα, είναι αγορές/πωλήσεις μετοχών, ομολόγων και άλλων αξιών στους σωστούς κωδικούς. Αν είσαι "άσχετος" (όλοι από εκεί ξεκινήσαμε), μια ιδέα θα ήταν να απευθυνθείς σε λογιστή την πρώτη φορά, να δεις πώς την συμπληρώνει, και μετά τα επόμενα χρόνια να την κάνεις μόνος σου. Αυτό έκανα και εγώ όταν ξεκίνησα να κάνω δηλώσεις!

YAziDis
09-05-24, 19:48
Οι τόκοι καταθέσεων των ελληνικών τραπεζών, καθώς και ο φόρος 15% που τους αναλογεί, έχουν κρατηθεί από την τράπεζα, και είναι από τα στοιχεία που είναι προσυμπληρωμένα στο Ε1. Το ίδιο και για τα κουπόνια των εταιρικών ομολόγων. Αυτά που πρέπει να δηλώσεις εσύ, και συζητάμε στα τελευταία μηνύματα, είναι αγορές/πωλήσεις μετοχών, ομολόγων και άλλων αξιών στους σωστούς κωδικούς. Αν είσαι "άσχετος" (όλοι από εκεί ξεκινήσαμε), μια ιδέα θα ήταν να απευθυνθείς σε λογιστή την πρώτη φορά, να δεις πώς την συμπληρώνει, και μετά τα επόμενα χρόνια να την κάνεις μόνος σου. Αυτό έκανα και εγώ όταν ξεκίνησα να κάνω δηλώσεις!

Ναι, το θέμα είναι να πάρω κάποιες γνώμες γιατί υπάρχουν πολλοί λογιστές που είτε έχουν άγνοια είτε είναι ανεπαρκής. Θεωρώ τον δικό μου ολίγον τι ανεπαρκή, οπότε θέλω να ξέρω 2-3 πράγματα και εγώ...

lewton
16-05-24, 11:33
Έχει ακούσει κάποιος κάτι για το ότι οι συνταξιούχοι που έχουν και άλλα εισοδήματα (πχ γεωργικά που με ενδιαφέρουν μιας και προέρχομαι από οικογένεια γαιοκτημόνων) θα πρέπει να δηλώσουν στον ΕΦΚΑ ότι τα έχουν για να μην τους κοπεί η σύνταξη;
Δηλαδή δεν αρκεί που δηλώνονται κανονικά στην εφορία και φορολογούνται κάθε χρόνο, αλλά θα πρέπει να πούμε στον ΕΦΚΑ ότι τα έχουμε γιατί ο ΕΦΚΑ δε μιλάει με την εφορία;

Αν κάποιος έχει ακούσει κάτι σχετικό, μπορείτε να μου πείτε
1. ποια είναι η προθεσμία για να γίνει αυτή η δήλωση;
2. πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο;
3. ξέρετε κάποιον φοροτεχνικό να τον πληρώσουμε να μας την κάνει υπεύθυνα γιατί εγώ μπήκα στον ΕΦΚΑ και άκρη δεν έβγαλα;

Ευχαριστώ. :)

Sebu
16-05-24, 16:24
Έχει ακούσει κάποιος κάτι για το ότι οι συνταξιούχοι που έχουν και άλλα εισοδήματα (πχ γεωργικά που με ενδιαφέρουν μιας και προέρχομαι από οικογένεια γαιοκτημόνων) θα πρέπει να δηλώσουν στον ΕΦΚΑ ότι τα έχουν για να μην τους κοπεί η σύνταξη;
Δηλαδή δεν αρκεί που δηλώνονται κανονικά στην εφορία και φορολογούνται κάθε χρόνο, αλλά θα πρέπει να πούμε στον ΕΦΚΑ ότι τα έχουμε γιατί ο ΕΦΚΑ δε μιλάει με την εφορία;

Αν κάποιος έχει ακούσει κάτι σχετικό, μπορείτε να μου πείτε
1. ποια είναι η προθεσμία για να γίνει αυτή η δήλωση;
2. πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο;
3. ξέρετε κάποιον φοροτεχνικό να τον πληρώσουμε να μας την κάνει υπεύθυνα γιατί εγώ μπήκα στον ΕΦΚΑ και άκρη δεν έβγαλα;

Ευχαριστώ. :)

Ειναι γνωστο απο αρχαιοτατων χρονων οτι οι διαφοροι φορεις του Δημοσιου δεν μιλανε μεταξυ τους :p
Περιμενεις εσυ να βγαλεις ακρη? Επειδη δηλαδη φτιαχτηκε ενα gov.gr και πεταξε καποιος πολιτικος μια παπατζα για Ελλαδα 2.0 νομιζεις οτι γιναμε χωρα και ευνομουμενο οργανωμενο και ανθρωπινο κρατος?
Εδω 10+ χρονια μετα αδυνατουν ακομα να κανουν μια vlookup αναμεσα στο αρχειο του Μεταφορων (πινακιδες οχηματων), του ΥΠΟΙΚ (τελη κυκλοφοριας) και των Ασφαλιστικων για να βρουν τα ανασφαλιστα και τα χωρις τελη. Δεν συζητω για τα ΚΤΕΟ που δεν πρεπει να υφισταται καπου κεντροποιημενη βαση με τα ΚΤΕΟ ανα οχημα διασυνδεδεμενη με ΑΑΔΕ και αλλους σχετικους φορεις (λχ Αστυνομια).
Και εσυ θες ο ΕΦΚΑ να ξερει τι αλλα εισοδηματα εχεις? Ο ΕΦΚΑ καλα καλα δεν ξερει αν ο εργαζομενος ειναι πραγματικα 4ωρος ή πραγματικα απασχολουμενος και δεν ειναι μουσι για να παρει ταμειο ανεργιας. Δεν εχει συνεργασια με φορεις οπως η Επιθεωρηση κτλ.
Ειμαστε πολυ πισω στις διαλειτουργικοτητες δυστυχως.
Ισως στο Ελλαδα 99.99 :p

dimyok
16-05-24, 16:49
Πως θα σου πουλησουν τη χαρη και την εξυπηρετηση αμα ολα γινονταν τσακ μπαμ ;

Sebu
16-05-24, 20:58
Για αυτο λεγεται πελατειακο κρατος και για αυτο πληρωνουμε χρυσαφι τα παντα σε εισφορες και φορους.
Καπως πρεπει να βγουν αυτες οι χαρες...

dimyok
16-05-24, 22:38
Eμενα παλια με ειχαν καλεσει εφορια πεσε τοσα για να μην εχεις ντραβαλα . Μια χαρα... Μετα ακουω κρατος δικαιου και γελαω

Sebu
17-05-24, 17:57
Εμενα ενω ειχα κανει τροποποιητικη εγχαρτη λογο λαθους (στις απαρχες του παλιου Κοκκαλικου Taxis ακομα χοχοχο) τοτε που τις καναμε εγχαρτες και τις περνουσαν οι υπαλληλοι των ΔΟΥ με το χερι στο Taxis, δεν την περασαν ποτέ στο συστημα με αποτελεσμα 1,5 χρονο μετα να με κυνηγανε απο το Δικαστικο με απειλη κατασχεσης και δημευσης στοιχειων. Κοντεψα να παθω ανακοπη οταν ελαβα την επιστολη γνωριζοντας οτι ειχα κανει 1,5 χρονο πισω τροποποιητικη, φτιαγμενη απο το λογιστη και κατατεθημενη απο εμενα στη ΔΟΥ.
Τελικα μετα απο επισκεψη στη ΔΟΥ βρεθηκε φιλοτιμη υπαλληλος γιατι οι περισσοτεροι με ειρωνευοντουσαν ως φοροφυγα 25 χρονων ανθρωπο, η οποια ασχοληθηκε και μου λεει "ναι κυριε η δηλωση σας η τροποποιητικη δεν εχει εκκαθαριστει ακομα 1,5 χρονο μετα γιατι ακομα δεν εχει καταχωρηθει ειναι καπου εκει μεσα" και μου δειχνει στο πατωμα γυρω στα ντανες δηλωσεις σε στιβες που επιαναν ολο το μηκος του τοιχου του οροφου καπου 15 μετρα, ακαταχωρητες απο τα τελευταια 2 χρονια.
Ευτυχως με λυπηθηκε πηγε εφαγε 15 λεπτα την βρηκε γυρισε και την περασε με το χερι, εβγαλε νεο εκκαθαριστικο, πηγα στο Δικαστικο και με απαλλαξαν.

Πες μου αν εισαι λιγο σαλτα/φευγας, βαζεις μπουρλωτο και το καις ολο συθεμελα ή οχι?? Μετα απορουν κατα καιρους που μπουκαρανε στις ΔΟΥ με καραμπινες και τσεκουρια, "μα ηταν ησυχος ανθρωπος ελεγαν οι γειτονες στο Σομπολο".

Andreaslar
17-05-24, 18:48
Υπέβαλα και εγω την φορολογική δήλωση, μπορω να κανω τροποποιητική; Θα υπάρχει κάποιο κόστος;

lewton
17-05-24, 18:52
Ειναι γνωστο απο αρχαιοτατων χρονων οτι οι διαφοροι φορεις του Δημοσιου δεν μιλανε μεταξυ τους :p
Περιμενεις εσυ να βγαλεις ακρη? Επειδη δηλαδη φτιαχτηκε ενα gov.gr και πεταξε καποιος πολιτικος μια παπατζα για Ελλαδα 2.0 νομιζεις οτι γιναμε χωρα και ευνομουμενο οργανωμενο και ανθρωπινο κρατος?
Εδω 10+ χρονια μετα αδυνατουν ακομα να κανουν μια vlookup αναμεσα στο αρχειο του Μεταφορων (πινακιδες οχηματων), του ΥΠΟΙΚ (τελη κυκλοφοριας) και των Ασφαλιστικων για να βρουν τα ανασφαλιστα και τα χωρις τελη. Δεν συζητω για τα ΚΤΕΟ που δεν πρεπει να υφισταται καπου κεντροποιημενη βαση με τα ΚΤΕΟ ανα οχημα διασυνδεδεμενη με ΑΑΔΕ και αλλους σχετικους φορεις (λχ Αστυνομια).
Και εσυ θες ο ΕΦΚΑ να ξερει τι αλλα εισοδηματα εχεις? Ο ΕΦΚΑ καλα καλα δεν ξερει αν ο εργαζομενος ειναι πραγματικα 4ωρος ή πραγματικα απασχολουμενος και δεν ειναι μουσι για να παρει ταμειο ανεργιας. Δεν εχει συνεργασια με φορεις οπως η Επιθεωρηση κτλ.
Ειμαστε πολυ πισω στις διαλειτουργικοτητες δυστυχως.
Ισως στο Ελλαδα 99.99 :p

:evil:

- - - Updated - - -


Εμενα ενω ειχα κανει τροποποιητικη εγχαρτη λογο λαθους (στις απαρχες του παλιου Κοκκαλικου Taxis ακομα χοχοχο) τοτε που τις καναμε εγχαρτες και τις περνουσαν οι υπαλληλοι των ΔΟΥ με το χερι στο Taxis, δεν την περασαν ποτέ στο συστημα με αποτελεσμα 1,5 χρονο μετα να με κυνηγανε απο το Δικαστικο με απειλη κατασχεσης και δημευσης στοιχειων. Κοντεψα να παθω ανακοπη οταν ελαβα την επιστολη γνωριζοντας οτι ειχα κανει 1,5 χρονο πισω τροποποιητικη, φτιαγμενη απο το λογιστη και κατατεθημενη απο εμενα στη ΔΟΥ.
Τελικα μετα απο επισκεψη στη ΔΟΥ βρεθηκε φιλοτιμη υπαλληλος γιατι οι περισσοτεροι με ειρωνευοντουσαν ως φοροφυγα 25 χρονων ανθρωπο, η οποια ασχοληθηκε και μου λεει "ναι κυριε η δηλωση σας η τροποποιητικη δεν εχει εκκαθαριστει ακομα 1,5 χρονο μετα γιατι ακομα δεν εχει καταχωρηθει ειναι καπου εκει μεσα" και μου δειχνει στο πατωμα γυρω στα ντανες δηλωσεις σε στιβες που επιαναν ολο το μηκος του τοιχου του οροφου καπου 15 μετρα, ακαταχωρητες απο τα τελευταια 2 χρονια.
Ευτυχως με λυπηθηκε πηγε εφαγε 15 λεπτα την βρηκε γυρισε και την περασε με το χερι, εβγαλε νεο εκκαθαριστικο, πηγα στο Δικαστικο και με απαλλαξαν.

Πες μου αν εισαι λιγο σαλτα/φευγας, βαζεις μπουρλωτο και το καις ολο συθεμελα ή οχι?? Μετα απορουν κατα καιρους που μπουκαρανε στις ΔΟΥ με καραμπινες και τσεκουρια, "μα ηταν ησυχος ανθρωπος ελεγαν οι γειτονες στο Σομπολο".

:evil:

- - - Updated - - -

Μου φτιάχνεις τη διάθεση παρασκευιάτικα. :p

dimitri_ns
17-05-24, 20:03
:evil:

- - - Updated - - -



:evil:

- - - Updated - - -

Μου φτιάχνεις τη διάθεση παρασκευιάτικα. :p

Eλα να στην φτιάξω κι εγώ

Δήλωση εταιρείας ΑΕ, μου λέγανε δεν είχα κάνει
Πήγα με αντίγραφο και για καλή μου τύχη πήγα σε υπάλληλο που είχε υπογράψει ότι την παρέλαβε.
Φάγανε τον τόπο, την βρήκανε σε άλλο φάκελλο

Εποχές Ενφια έγινα μπαλάκι ανάμεσα Δήμο, Δεη, ΔΟΥ
Ολοι είχαν κάνει τέλεια την δουλειά τους
3,5 χρόνια δεν μου δίνανε φορολογική ενημερώτητα

Γιατί μου είχανε χρεώσει και ταράτσα, ενώ ο νόμος λέει για στεγασμένο χώρο
3 χιλιαρικάκια διαφορά και το χειρότερο θα συνεχιζότανε

ΥΓ
Και 13 χρόνια δικαστήρια, άστα
Κάτσε κοριτσάκι μου στην Ολλανδία, καλά είναι ..

lewton
17-05-24, 20:09
Eλα να στην φτιάξω κι εγώ

Δήλωση εταιρείας ΑΕ, μου λέγανε δεν είχα κάνει
Πήγα με αντίγραφο και για καλή μου τύχη πήγα σε υπάλληλο που είχε υπογράψει ότι την παρέλαβε.
Φάγανε τον τόπο, την βρήκανε σε άλλο φάκελλο

Εποχές Ενφια έγινα μπαλάκι ανάμεσα Δήμο, Δεη, ΔΟΥ
Ολοι είχαν κάνει τέλεια την δουλειά τους
3,5 χρόνια δεν μου δίνανε φορολογική ενημερώτητα

Γιατί μου είχανε χρεώσει και ταράτσα, ενώ ο νόμος λέει για στεγασμένο χώρο
3 χιλιαρικάκια διαφορά και το χειρότερο θα συνεχιζότανε

ΥΓ
Και 13 χρόνια δικαστήρια, άστα
Κάτσε κοριτσάκι μου στην Ολλανδία, καλά είναι ..

Μόνο να έρχεται στην Ελλάδα για εξετάσεις αν -χτύπα ξύλο- νιώθει ότι μπορεί να έχει κάτι γιατί στην Ολλανδία θα της λένε να κάτσει σπίτι και να πιει τσάι.
Αν βρεθεί ότι έχει κάτι σοβαρό οι Ολλανδοί θα το αντιμετωπίσουν καλύτερα από την Ελλάδα, αλλά στην πρόληψη η Ελλάδα είναι μπροστά. Εγώ έρχομαι και κάνω τις εξετάσεις μου στην Ελλάδα (πληρώνοντας) και αν μου βγει -χτύπα ξύλο- ότι έχω τίποτα βαρύ θα πάω στη Γερμανία να τους πω τι έχω για να με βάλουν για θεραπεία.

dimitri_ns
17-05-24, 21:44
Μόνο να έρχεται στην Ελλάδα για εξετάσεις αν -χτύπα ξύλο- νιώθει ότι μπορεί να έχει κάτι γιατί στην Ολλανδία θα της λένε να κάτσει σπίτι και να πιει τσάι.
Αν βρεθεί ότι έχει κάτι σοβαρό οι Ολλανδοί θα το αντιμετωπίσουν καλύτερα από την Ελλάδα, αλλά στην πρόληψη η Ελλάδα είναι μπροστά. Εγώ έρχομαι και κάνω τις εξετάσεις μου στην Ελλάδα (πληρώνοντας) και αν μου βγει -χτύπα ξύλο- ότι έχω τίποτα βαρύ θα πάω στη Γερμανία να τους πω τι έχω για να με βάλουν για θεραπεία.

Για ιατρικά έρχεται εδώ
Μια φίλη της Γαλλιδάκι, οι Ολλανδοί δεν την βάζανε νοσοκομείο, πήγε Γαλλία και την κρατήσανε μια βδομάδα μέσα, είχε γεμίσει στρεπτόκκοκο.
Θέλει και τύχη ..

dimyok
17-05-24, 22:56
Που πατε ιδιωτικα πληρωνοντας ; απογευματινα ειχα παει και ηταν παναγια μου βοηθα χ@σμενους μας ειχαν ...... Πρωινα ελατε του χρόνου ...

thourios
18-05-24, 00:04
Το βάζω εδώ γιατί δεν θα το δείτε αν και υπάρχει σχετικό νήμα με τον ΤΑΠ Τέλος Ακίνητης περιουσίας που είναι πολύ παλιό και δεν έχει κινηθεί.
Σήμερα μου ήρθε Ενημερωτικό Σημείωμα για ανεξόφλητες οφειλές που περιλαμβάνουν προσαυξήσεις λόγω μη έγκυρης εξόφλησης ποσών από οικόπεδα και αγροτεμάχια μη ηλεκτροδοτούμενα που είμαι ιδιοκτήτης.
Αν δεν εξοφλήσω μέχρι τέλους του μήνα ο δήμος θα ασκήσει αναγκαστικά μέτρα είσπραξης λέει. :p
Το ποσό είναι μικρό και θα το τακτοποιήσω αύριο. Τα ακίνητα είναι δηλωμένα κανονικά στην πλατφόρμα που είχαν ανοίξει. Έχουν την διεύθυνση μου, τα τηλέφωνα μου, τα e-mail μου.
Αφορά τα έτη 2021-2022 και 2023.
Ειδοποιητήριο δεν είχε έρθει ποτέ από τότε και ζητάνε και τόκους. Είχα πάει μία φορά στον δήμο και είχα ρωτήσει. Μου είχαν πει θα σας ειδοποιήσουμε. Βέβαια αν ήταν ηλεκτροδοτούμενα ο ΤΑΠ θα ερχόταν στους λογαριασμούς ρεύματος.
Στον συνήγορο του πολίτη υπάρχουν πολλές καταγγελίες για κόσμο που δεν λαμβάνει ποτέ ειδοποιητήρια και το ανακαλύπτει τις περισσότερες φορές όταν μεταβιβάζει ακίνητο γιατί τότε χρειάζεται μεταξύ των άλλων δικαιολογητικών και έγγραφο περί μη οφειλής ΤΑΠ από τον δήμο.
Εγώ από εδώ και πέρα πως θα ενημερώνομαι για τις οφειλές;
Αύριο θα τηλεφωνήσω και αν δεν απαντούν θα στείλω e-mail ζητώντας να πρωτοκολληθεί στην γραμματεία της υπηρεσίας.

Sebu
18-05-24, 18:05
Μόνο να έρχεται στην Ελλάδα για εξετάσεις αν -χτύπα ξύλο- νιώθει ότι μπορεί να έχει κάτι γιατί στην Ολλανδία θα της λένε να κάτσει σπίτι και να πιει τσάι.
Αν βρεθεί ότι έχει κάτι σοβαρό οι Ολλανδοί θα το αντιμετωπίσουν καλύτερα από την Ελλάδα, αλλά στην πρόληψη η Ελλάδα είναι μπροστά. Εγώ έρχομαι και κάνω τις εξετάσεις μου στην Ελλάδα (πληρώνοντας) και αν μου βγει -χτύπα ξύλο- ότι έχω τίποτα βαρύ θα πάω στη Γερμανία να τους πω τι έχω για να με βάλουν για θεραπεία.

Υγεια ειμαστε ετη φωτος μπροστα αλλα αυτο γιατι μπαινει η Σαρα και η Μαρα και επειδη το συστημα ειναι κοινωνικο εχει καταρρευσει προ πολλου και το χρυσοπληρωνουμε με φορους και εισφορες.
Ολλανδια που πηγε φιλος σε γνωστους του διακοπες 10 μερες προ 3 μηνων, ενιωσε ενα βραδυ αδιαθεσια. Καθως μενουν σε ημι-αστικη περιοχη ηρθε ασθενοφορο και τον πηρε και τον πηγε σαν να λεμε σε αντιστοιχο Κεντρο Υγειας δικο μας. Τον εξετασαν, πιεση, καρδιογραφημα, στηθοσκοπια κτλ. παιρνει χαπια για τη χοληστερινη ετσι και αλλιως, του εδωσαν μια καρτελα με 3 χαπακια και αλλη μια με 2 χαπακια και του ειπαν οφειλεται 700 κατι ευρω και κοντεψε να παθει εγκεφαλικο. Θα πηγαινε απο σοκ τελικα και οχι απο καρδια.
Του χρεωσαν τα 5 χαπακια που του εδωσαν να παρει μαζι για καταναλωση τις επομενες μερες προς περιπου 80 ευρω, καπου 200 ευρω εξοδα παροχης υπηρεσιων/υποδομης/γιατρων/νοσοκομες και τα υπολοιπα σχεδον 400 εξοδα ασθενοφορου.

Φυσικα σαν καλος Ευρωπαιος πολιτης εβγαλε την πιστωτικη και πληρωσε, πηρε την αποδειξη και αποχωρησε παρεα με την κολλητη του που ειχε παει μαζι με το ασθενοφορο και η ατακα της "καταλαβαινεις τωρα γιατι τοσα χρονια εδω οταν εχω θεμα υγειας ερχομαι Ελλαδα?".

- - - Updated - - -


Το βάζω εδώ γιατί δεν θα το δείτε αν και υπάρχει σχετικό νήμα με τον ΤΑΠ Τέλος Ακίνητης περιουσίας που είναι πολύ παλιό και δεν έχει κινηθεί.
Σήμερα μου ήρθε Ενημερωτικό Σημείωμα για ανεξόφλητες οφειλές που περιλαμβάνουν προσαυξήσεις λόγω μη έγκυρης εξόφλησης ποσών από οικόπεδα και αγροτεμάχια μη ηλεκτροδοτούμενα που είμαι ιδιοκτήτης.
Αν δεν εξοφλήσω μέχρι τέλους του μήνα ο δήμος θα ασκήσει αναγκαστικά μέτρα είσπραξης λέει. :p
Το ποσό είναι μικρό και θα το τακτοποιήσω αύριο. Τα ακίνητα είναι δηλωμένα κανονικά στην πλατφόρμα που είχαν ανοίξει. Έχουν την διεύθυνση μου, τα τηλέφωνα μου, τα e-mail μου.
Αφορά τα έτη 2021-2022 και 2023.
Ειδοποιητήριο δεν είχε έρθει ποτέ από τότε και ζητάνε και τόκους. Είχα πάει μία φορά στον δήμο και είχα ρωτήσει. Μου είχαν πει θα σας ειδοποιήσουμε. Βέβαια αν ήταν ηλεκτροδοτούμενα ο ΤΑΠ θα ερχόταν στους λογαριασμούς ρεύματος.
Στον συνήγορο του πολίτη υπάρχουν πολλές καταγγελίες για κόσμο που δεν λαμβάνει ποτέ ειδοποιητήρια και το ανακαλύπτει τις περισσότερες φορές όταν μεταβιβάζει ακίνητο γιατί τότε χρειάζεται μεταξύ των άλλων δικαιολογητικών και έγγραφο περί μη οφειλής ΤΑΠ από τον δήμο.
Εγώ από εδώ και πέρα πως θα ενημερώνομαι για τις οφειλές;
Αύριο θα τηλεφωνήσω και αν δεν απαντούν θα στείλω e-mail ζητώντας να πρωτοκολληθεί στην γραμματεία της υπηρεσίας.

Καπου ειχα διαβασει σε αντιστοιχο θεμα στο διαδικτυο για τις δημοτικες κλησεις που στελνουν σωρηδον για να προλαβουν τις παραγραφες, οτι χρεωνουν μαζι και τοκους για τα χρονια που δεν πληρωσες γιατι λεει ειχες ειδοποιηθει αρα δεν πηγες απο δολο.
Αν μπορεσεις ομως να αποδειξεις οτι ουδεποτε ειδοποιηθηκες επισημως, εγγραφως, με email κτλ τοτε ο δημος διαγραφει τοκους και προσαυξησεις και πληρωνεις μονο το καθαρο προστιμο/κληση.

Ισως ισχυει κατι αντιστοιχο και στην περιπτωση σου.
Αν μπορεις να αποδειξεις οτι ουδεποτε ενημερωθηκες εγγραφως και επισημως αρα δεν πληρωνες γιατι δεν γνωριζες την υπαρξη της οφειλης και οχι απο δολο ή αμελεια, λογικα θα διαγραφουν οι τοκοι και οι προσαυξησεις.
Κανε μια ενσταση πανω σε αυτη τη βαση, οτι ενιστασαι για τους τοκους και τις προσαυξησεις λογω μη ορθης εγκαιρης εγγραφης ειδοποιησης αλλα το ΤΑΠ το αναγνωριζεις και το αποδεχεσαι και θα το πληρωσεις κανονικα και εις ολοκληρο.

dimitri_ns
18-05-24, 18:24
Το βάζω εδώ γιατί δεν θα το δείτε αν και υπάρχει σχετικό νήμα με τον ΤΑΠ Τέλος Ακίνητης περιουσίας που είναι πολύ παλιό και δεν έχει κινηθεί.
Σήμερα μου ήρθε Ενημερωτικό Σημείωμα για ανεξόφλητες οφειλές που περιλαμβάνουν προσαυξήσεις λόγω μη έγκυρης εξόφλησης ποσών από οικόπεδα και αγροτεμάχια μη ηλεκτροδοτούμενα που είμαι ιδιοκτήτης.
Αν δεν εξοφλήσω μέχρι τέλους του μήνα ο δήμος θα ασκήσει αναγκαστικά μέτρα είσπραξης λέει. :p
Το ποσό είναι μικρό και θα το τακτοποιήσω αύριο. Τα ακίνητα είναι δηλωμένα κανονικά στην πλατφόρμα που είχαν ανοίξει. Έχουν την διεύθυνση μου, τα τηλέφωνα μου, τα e-mail μου.
Αφορά τα έτη 2021-2022 και 2023.
Ειδοποιητήριο δεν είχε έρθει ποτέ από τότε και ζητάνε και τόκους. Είχα πάει μία φορά στον δήμο και είχα ρωτήσει. Μου είχαν πει θα σας ειδοποιήσουμε. Βέβαια αν ήταν ηλεκτροδοτούμενα ο ΤΑΠ θα ερχόταν στους λογαριασμούς ρεύματος.
Στον συνήγορο του πολίτη υπάρχουν πολλές καταγγελίες για κόσμο που δεν λαμβάνει ποτέ ειδοποιητήρια και το ανακαλύπτει τις περισσότερες φορές όταν μεταβιβάζει ακίνητο γιατί τότε χρειάζεται μεταξύ των άλλων δικαιολογητικών και έγγραφο περί μη οφειλής ΤΑΠ από τον δήμο.
Εγώ από εδώ και πέρα πως θα ενημερώνομαι για τις οφειλές;
Αύριο θα τηλεφωνήσω και αν δεν απαντούν θα στείλω e-mail ζητώντας να πρωτοκολληθεί στην γραμματεία της υπηρεσίας.

Na γίνεις άνθρωπος :p

Πάρε κόλα Α4 και γράψε τι χρωστάς ετησίως

Θα τους παίρνεις τηλ και αν έχουν διάθεση, σου λένε

Στο δήμο Καλλιθέας, σε μη ηλεκροδοτούμενη υπόγεια αποθήκη που κόβουν ετήσια 340 € γιατί έτσι γουστάρουν, 2 χρόνια δεν μου έστειλαν οφειλή.
Εχουν και στο gov ηλεκτρονικά, μπήκα είδα δεν χρωστάω

Ψιλιάζομαι τους παίρνω τηλ.
Μου χρεώσαν το 2022 και 2023, μου το στείλανε με mail και επιστολή, γιατί τα mail δεν φεύγουν πάντα.
Οταν ο αφελής ρώτησα γιατί δεν ειδοποιήθηκα η απάντηση ήτανε ¨Γιατί κανείς δεν ασχολήθηκε."

Και στα ηλεκτρονικά η οφειλή φαίνεται μόνο όταν καταλογίσουν πρόστιμα και προσαυξήσεις, αλλιώς τίποτα.

Να παίρνεις τηλέφωνο, να στέλνεις και τριαντάφυλλα.

thourios
18-05-24, 19:22
Υγεια ειμαστε ετη φωτος μπροστα αλλα αυτο γιατι μπαινει η Σαρα και η Μαρα και επειδη το συστημα ειναι κοινωνικο εχει καταρρευσει προ πολλου και το χρυσοπληρωνουμε με φορους και εισφορες.
Ολλανδια που πηγε φιλος σε γνωστους του διακοπες 10 μερες προ 3 μηνων, ενιωσε ενα βραδυ αδιαθεσια. Καθως μενουν σε ημι-αστικη περιοχη ηρθε ασθενοφορο και τον πηρε και τον πηγε σαν να λεμε σε αντιστοιχο Κεντρο Υγειας δικο μας. Τον εξετασαν, πιεση, καρδιογραφημα, στηθοσκοπια κτλ. παιρνει χαπια για τη χοληστερινη ετσι και αλλιως, του εδωσαν μια καρτελα με 3 χαπακια και αλλη μια με 2 χαπακια και του ειπαν οφειλεται 700 κατι ευρω και κοντεψε να παθει εγκεφαλικο. Θα πηγαινε απο σοκ τελικα και οχι απο καρδια.
Του χρεωσαν τα 5 χαπακια που του εδωσαν να παρει μαζι για καταναλωση τις επομενες μερες προς περιπου 80 ευρω, καπου 200 ευρω εξοδα παροχης υπηρεσιων/υποδομης/γιατρων/νοσοκομες και τα υπολοιπα σχεδον 400 εξοδα ασθενοφορου.

Φυσικα σαν καλος Ευρωπαιος πολιτης εβγαλε την πιστωτικη και πληρωσε, πηρε την αποδειξη και αποχωρησε παρεα με την κολλητη του που ειχε παει μαζι με το ασθενοφορο και η ατακα της "καταλαβαινεις τωρα γιατι τοσα χρονια εδω οταν εχω θεμα υγειας ερχομαι Ελλαδα?".




- - - Updated - - -



Καπου ειχα διαβασει σε αντιστοιχο θεμα στο διαδικτυο για τις δημοτικες κλησεις που στελνουν σωρηδον για να προλαβουν τις παραγραφες, οτι χρεωνουν μαζι και τοκους για τα χρονια που δεν πληρωσες γιατι λεει ειχες ειδοποιηθει αρα δεν πηγες απο δολο.
Αν μπορεσεις ομως να αποδειξεις οτι ουδεποτε ειδοποιηθηκες επισημως, εγγραφως, με email κτλ τοτε ο δημος διαγραφει τοκους και προσαυξησεις και πληρωνεις μονο το καθαρο προστιμο/κληση.

Ισως ισχυει κατι αντιστοιχο και στην περιπτωση σου.
Αν μπορεις να αποδειξεις οτι ουδεποτε ενημερωθηκες εγγραφως και επισημως αρα δεν πληρωνες γιατι δεν γνωριζες την υπαρξη της οφειλης και οχι απο δολο ή αμελεια, λογικα θα διαγραφουν οι τοκοι και οι προσαυξησεις.
Κανε μια ενσταση πανω σε αυτη τη βαση, οτι ενιστασαι για τους τοκους και τις προσαυξησεις λογω μη ορθης εγκαιρης εγγραφης ειδοποιησης αλλα το ΤΑΠ το αναγνωριζεις και το αποδεχεσαι και θα το πληρωσεις κανονικα και εις ολοκληρο.


Na γίνεις άνθρωπος :p

Πάρε κόλα Α4 και γράψε τι χρωστάς ετησίως

Θα τους παίρνεις τηλ και αν έχουν διάθεση, σου λένε

Στο δήμο Καλλιθέας, σε μη ηλεκροδοτούμενη υπόγεια αποθήκη που κόβουν ετήσια 340 € γιατί έτσι γουστάρουν, 2 χρόνια δεν μου έστειλαν οφειλή.
Εχουν και στο gov ηλεκτρονικά, μπήκα είδα δεν χρωστάω

Ψιλιάζομαι τους παίρνω τηλ.
Μου χρεώσαν το 2022 και 2023, μου το στείλανε με mail και επιστολή, γιατί τα mail δεν φεύγουν πάντα.
Οταν ο αφελής ρώτησα γιατί δεν ειδοποιήθηκα η απάντηση ήτανε ¨Γιατί κανείς δεν ασχολήθηκε."

Και στα ηλεκτρονικά η οφειλή φαίνεται μόνο όταν καταλογίσουν πρόστιμα και προσαυξήσεις, αλλιώς τίποτα.

Να παίρνεις τηλέφωνο, να στέλνεις και τριαντάφυλλα.

**Για τον φίλο που πήγε στην Ολλανδία

Θα έπρεπε να προσκομίσει την Ευρωπαϊκή κάρτα κάλυψης υγείας από τον ΕΦΚΑ. Λογικά δεν θα χρεωνόταν


**Για το θέμα του ΤΑΠ
Δεν έχουν ειδοποιήσει. Στο μεταξύ τώρα μιας και το θέμα επανήλθε στην φόρα βλέπω ότι δεν έχουν στείλει καμία χρέωση για ένα οικόπεδο στον ίδιο δήμο στο οποίο είμαι κατά το 25% ιδιοκτήτης.

Επίσης άλλη μια αποθήκη εδώ στον δήμο Ελληνικού μη ηλεκτροδοτούμενη ούτε και για αυτή έχει έρθει ποτέ ειδοποιητήριο.
Οπότε το θέμα είναι γενικότερο

Κάθισα και έψαξα να δω μήπως δεν είχα δηλώσει κάτι στην πλατφόρμα τότε που τα δηλώναμε αλλά όλα είναι ΟΚ και έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Στον δήμο Παλλήνης βέβαια ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η καταχώρηση βέβαια αλλά αυτό είναι δικό τους θέμα.

Manolis_karas
18-05-24, 19:56
Υπέβαλα και εγω την φορολογική δήλωση, μπορω να κανω τροποποιητική; Θα υπάρχει κάποιο κόστος;
Μέχρι να λήξει η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων εισοδήματος δεν υπάρχει επιβάρυνση, μετά τη λήξη μπαίνει πρόστιμο 101 ευρώ και μερικά δεκάλεπτα.

lewton
18-05-24, 20:18
**Για τον φίλο που πήγε στην Ολλανδία

Θα έπρεπε να προσκομίσει την Ευρωπαϊκή κάρτα κάλυψης υγείας από τον ΕΦΚΑ. Λογικά δεν θα χρεωνόταν


Αυτό.
Ας πρόσεχε.

- - - Updated - - -

Βέβαια είναι τραγικό που στην Ελλάδα πρέπει να την βγάζεις μια φορά το χρόνο.
Στην Γερμανία (αλλά και στην Ελβετία που δεν είναι καν στην ΕΕ) η εθνική κάρτα ασφάλισης έχει στην πίσω πλευρά την Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι το default αυτό σε όλες τις χώρες.

Όταν είμαι Ελλάδα/Ολλανδία/Νορβηγία κλπ ξέρω ότι για κάτι έκτακτο θα πληρώσω από τίποτα ως κάποιο πολύ μικρό ποσό επειδή έχω πάνω μου αυτήν την κάρτα.

Sebu
18-05-24, 22:07
Και στα ηλεκτρονικά η οφειλή φαίνεται μόνο όταν καταλογίσουν πρόστιμα και προσαυξήσεις, αλλιώς τίποτα.

Να παίρνεις τηλέφωνο, να στέλνεις και τριαντάφυλλα.

Στα ηλεκτρονικα "φαινεται" αν θυμαμαι καλα και αν ζητησεις φορολογικη ενημεροτητα, η οποια θα απορριφθει λογω των οφειλων προς τριτους/δημους οι οποιες ομως δεν εμφανιζονται ηλεκτρονικα παρα μονο οταν πεσουν και προσαυξησεις.
Εμμεσα δηλαδη απο την απορριψη του αιτηματος για φορολογικη ενημεροτητα θα καταλαβεις οτι παιζει καποια οφειλη εκτος Εφοριας η οποια δεν φαινεται μεν, υπαρχει δε.

- - - Updated - - -


**Για τον φίλο που πήγε στην Ολλανδία

Θα έπρεπε να προσκομίσει την Ευρωπαϊκή κάρτα κάλυψης υγείας από τον ΕΦΚΑ. Λογικά δεν θα χρεωνόταν


Δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοιο πραγμα οπως και εκεινος οπως και ο περισσοτερος κοσμος.
Ο μεσος πολιτης θεωρει οτι εφοσον ειναι Ευρωπαιος πολιτης ειναι υποχρεωση του κρατους υποδοχης να ζητησει αυταπαγγελτα τετοια στοιχεια και οχι για τον πολιτη να κουβαλαει εξτρα επιβεβαιωτικα χαρτια.
Οι ξενοι λχ εδω που ερχονται για διακοπες μπουκαρουν μια χαρα τσαμπα στα Κεντρα Υγειας στα νησια τα καλοκαιρια, και εξεταζονται και χωρις χρεωση και δεν τους ζηταει κανενας καρτες υγειας κτλ.

Αλλα μιας και το ανεφερες ευχαριστω, θα ψαξω να την βρω να την κατεβασω.

- - - Updated - - -


Υπέβαλα και εγω την φορολογική δήλωση, μπορω να κανω τροποποιητική; Θα υπάρχει κάποιο κόστος;

Αν θυμαμαι καλα τις αναρτησεις στον Τυπο, μεχρι 2/7/2024 υποβαλλονται εμπροθεσμα. Απο 3/7 μεχρι 26/7 που ληγει η προθεσμια μπορει να υποβληθει "εμπροθεσμη" τροποποιητικη χωρις επιβαρυνσεις και προσαυξησεις και να εκκαθαριστει εκ νεου σαν αρχικη δηλωση. Μετα τις 26/7 θεωρειται κανονικη τροποποιητικη εκπροθεσμη και εχει τα δεοντα.
Απορω βεβαια εφοσον το ξεχυλωσαν φετος και πηγαν την προθεσμια τελη Ιουλη γιατι αργησε πολυ το Taxis να ανοιξει και ψηφισαν νομοθετικη πρωτοβουλια που αργησε λογω της προτασης μομφης γιατι δεν εβαλαν στον ιδιον νομο και διαταξη η οριστικη υποβολη να παει για 26/7 να μην μπλεκει ο κοσμος με "εμπροθεσμες" τροποποιητικες μεταξυ 3/7-26/7. Αφου θεωρουν τελικη πραγματικα ημερομηνια φετος την 26/7.

mzaf
19-05-24, 19:53
Αλλα μιας και το ανεφερες ευχαριστω, θα ψαξω να την βρω να την κατεβασω.

Δεν την κατεβάζεις, κάνεις αίτηση και στην στέλνουν στο email που θα δώσεις.
Προσοχή, η διαδικασία δεν είναι άμεση και παίρνει καιρό.

Αν θέλεις να ταξιδέψεις π.χ. σε μια εβδομάδα από τώρα, δεν υπάρχει περίπτωση να την λάβεις έγκαιρα.

thourios
19-05-24, 20:09
Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας
ΕΚΔΟΣΗ
https://www.gov.gr/ipiresies/ergasia-kai-asphalise/asphalise/europaike-karta-asphalises-astheneias
ΠΛΗΡΟΦΟΡΊΕΣ

https://tinyurl.com/4cj4s2yu

dpap76
19-05-24, 22:21
Η φυσική κάρτα είναι για διευκόλυνση αλλά δεν είναι απαραίτητη.

Εάν έχουμε εγγραφεί στην πλατφόρμα για την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης τότε *άμεσα* μας δίνει PDF το οποίο είναι ισοδύναμο με την κάρτα.

Η φυσική κάρτα ταχυδρομείται με απλό ταχυδρομείο ΕΛΤΑ απο τον ΕΦΚΑ άμεσα και σε μια βδομάδα περίπου είναι στο σπίτι μας.

- - - Updated - - -


Βέβαια είναι τραγικό που στην Ελλάδα πρέπει να την βγάζεις μια φορά το χρόνο.

αυτό γίνεται γιατι πρέπει να επιβεβαιωθεί η ασφαλιστική ικανότητα. Η κάρτα -και ολες οι ευρωπαικες κάρτες- έχουν ημερομηνία λήξεις και δεν ειναι δυνατόν να την βγάζεις μια φορά και να διαρκεί για πάντα.

Ακολουθεί την ημερομηνία μέχρι την οποία έχεις δικαίωμα για ασφαλιστική κάλυψη απο τον ΕΦΚΑ συνήθως μέχρι τις 28/2 του επόμενου έτους εφόσον είσαι μισθωτός αορίστου χρόνου.

Sebu
19-05-24, 22:28
Δεν την κατεβάζεις, κάνεις αίτηση και στην στέλνουν στο email που θα δώσεις.
Προσοχή, η διαδικασία δεν είναι άμεση και παίρνει καιρό.

Αν θέλεις να ταξιδέψεις π.χ. σε μια εβδομάδα από τώρα, δεν υπάρχει περίπτωση να την λάβεις έγκαιρα.

Ευχαριστώ

mzaf
20-05-24, 10:05
Εάν έχουμε εγγραφεί στην πλατφόρμα για την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης τότε *άμεσα* μας δίνει PDF το οποίο είναι ισοδύναμο με την κάρτα.

Ίσως να έχει αλλάξει κάτι και δεν το γνωρίζω.
Το 2022 που χρειάστηκε να κάνω αίτηση, το pdf ήρθε δέκα ημέρες αφού είχα επιστρέψει από το εξωτερικό.

thourios
20-05-24, 10:38
Ίσως να έχει αλλάξει κάτι και δεν το γνωρίζω.
Το 2022 που χρειάστηκε να κάνω αίτηση, το pdf ήρθε δέκα ημέρες αφού είχα επιστρέψει από το εξωτερικό.

Ψηφιακά λέει 21 λεπτά, αλλιώς μέσω ΚΕΠ κτλ. δέκα μέρες.
Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας (https://tinyurl.com/4cj4s2yu)

Basilhs23_
21-05-24, 21:04
Το βάζω εδώ γιατί δεν θα το δείτε αν και υπάρχει σχετικό νήμα με τον ΤΑΠ Τέλος Ακίνητης περιουσίας που είναι πολύ παλιό και δεν έχει κινηθεί.
Σήμερα μου ήρθε Ενημερωτικό Σημείωμα για ανεξόφλητες οφειλές που περιλαμβάνουν προσαυξήσεις λόγω μη έγκυρης εξόφλησης ποσών από οικόπεδα και αγροτεμάχια μη ηλεκτροδοτούμενα που είμαι ιδιοκτήτης.
Αν δεν εξοφλήσω μέχρι τέλους του μήνα ο δήμος θα ασκήσει αναγκαστικά μέτρα είσπραξης λέει. :p
Το ποσό είναι μικρό και θα το τακτοποιήσω αύριο. Τα ακίνητα είναι δηλωμένα κανονικά στην πλατφόρμα που είχαν ανοίξει. Έχουν την διεύθυνση μου, τα τηλέφωνα μου, τα e-mail μου.
Αφορά τα έτη 2021-2022 και 2023.
Ειδοποιητήριο δεν είχε έρθει ποτέ από τότε και ζητάνε και τόκους. Είχα πάει μία φορά στον δήμο και είχα ρωτήσει. Μου είχαν πει θα σας ειδοποιήσουμε. Βέβαια αν ήταν ηλεκτροδοτούμενα ο ΤΑΠ θα ερχόταν στους λογαριασμούς ρεύματος.
Στον συνήγορο του πολίτη υπάρχουν πολλές καταγγελίες για κόσμο που δεν λαμβάνει ποτέ ειδοποιητήρια και το ανακαλύπτει τις περισσότερες φορές όταν μεταβιβάζει ακίνητο γιατί τότε χρειάζεται μεταξύ των άλλων δικαιολογητικών και έγγραφο περί μη οφειλής ΤΑΠ από τον δήμο.
Εγώ από εδώ και πέρα πως θα ενημερώνομαι για τις οφειλές;
Αύριο θα τηλεφωνήσω και αν δεν απαντούν θα στείλω e-mail ζητώντας να πρωτοκολληθεί στην γραμματεία της υπηρεσίας.

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο εγώ δεν έκανα τίποτα από αυτές τις πλατφόρμες και τα άφησα έτσι. Υπάρχουν αποκλίσεις στα τετραγωνικά, αν με βρουν ποτέ η αν χρειαστεί να κάνω μεταβίβαση θα δω τι θα κάνω τότε. Γιατί άμα πάω και τα μπλέξω με τις πλατφόρμες χειρότερα θα τα κάνω. Έχουν αλλάξει ένα σωρό νόμους τα τελευταία 5 χρόνια για τα δημοτικά τέλη. Είναι και περίπλοκος ο υπολογισμός τόκων προστίμων και προσαυξησεων. Ο κάθε Δήμος αποφασίζει όπως θέλει τον υπολογισμό κι αν διαφωνείς μπλέξε με τα δικαστήρια. Επιστολές δεν στέλνουν όλοι οι δημοι.

thourios
21-05-24, 21:28
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο εγώ δεν έκανα τίποτα από αυτές τις πλατφόρμες και τα άφησα έτσι. Υπάρχουν αποκλίσεις στα τετραγωνικά, αν με βρουν ποτέ η αν χρειαστεί να κάνω μεταβίβαση θα δω τι θα κάνω τότε. Γιατί άμα πάω και τα μπλέξω με τις πλατφόρμες χειρότερα θα τα κάνω. Έχουν αλλάξει ένα σωρό νόμους τα τελευταία 5 χρόνια για τα δημοτικά τέλη. Είναι και περίπλοκος ο υπολογισμός τόκων προστίμων και προσαυξησεων. Ο κάθε Δήμος αποφασίζει όπως θέλει τον υπολογισμό κι αν διαφωνείς μπλέξε με τα δικαστήρια. Επιστολές δεν στέλνουν όλοι οι δημοι.

Αν δεν τα έχεις δηλώσει θα βρεθείς μπροστά σε πολύ μεγαλύτερα προβλήματα αργότερα με τρελές προσαυξήσεις. Εγώ είχα βάλει ότι ήταν στο Ε9 και ότι είχε αποδεχθεί το κτηματολόγιο.
Στο μεταξύ τηλεφώνησα και μου είπαν ότι στειλαν τάχα ειδοποίηση στις διευθύνσεις των χωραφιών. Εννοείται μάλλον μίλησα με άσχετη υπάλληλο αφού η δηλωμένη διεύθυνση στην πλατφόρμα είναι αυτή τον Αθηνών Είπε ότι θα το ελέγξει και θα με πάρει τηλέφωνο αλλά σιγά μην πάρει οπότε θα πρέπει να στείλω e-mail το οποίο θα ζητήσω να προτοκολληθεί ώστε να έχω μια απόδειξη.

mzaf
22-05-24, 11:10
Αν δεν τα έχεις δηλώσει θα βρεθείς μπροστά σε πολύ μεγαλύτερα προβλήματα αργότερα με τρελές προσαυξήσεις.

Αυτό...

lewton
22-05-24, 13:43
Εγώ πούλησα ένα σπίτι πρόσφατα και είχε πολύ μπλέξιμο για κάτι αποκλίσεις τύπου μισό μέτρο εδώ και μισό μέτρο πιο πέρα.
Άδεια του 1965, όταν το αγόρασα εγώ ο τότε πωλητής δεν είχε κανένα πρόβλημα, τώρα εγώ έπρεπε να το τακτοποιήσω για να το έχει έτοιμο πεντακάθαρο ο επόμενος. :rolleyes:
Τέλος πάντων, το πούλησα ακριβά οπότε αποφάσισα να μη σκάσω.

dimitri_ns
22-05-24, 17:14
Εγώ πούλησα ένα σπίτι πρόσφατα και είχε πολύ μπλέξιμο για κάτι αποκλίσεις τύπου μισό μέτρο εδώ και μισό μέτρο πιο πέρα.
Άδεια του 1965, όταν το αγόρασα εγώ ο τότε πωλητής δεν είχε κανένα πρόβλημα, τώρα εγώ έπρεπε να το τακτοποιήσω για να το έχει έτοιμο πεντακάθαρο ο επόμενος. :rolleyes:
Τέλος πάντων, το πούλησα ακριβά οπότε αποφάσισα να μη σκάσω.

Μην σκας για τίποτα
Οι γραψαρχίδηδες (σαν και μένα) ζούνε καλύτερα και περισσότερο

Το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί είναι ότι ζεις στην Γερμανία και όχι στην Νότια Κρήτη, όπου τα καρπούζια είνα φτηνά.

Sebu
22-05-24, 18:27
Εχει χρειαστει σε καποιον να κανει φετος δηλωση αναδρομικων εισοδηματων?
Θελω να κανω για συγγενεις και βλεπω οτι στην πλατφορμα του φορου εισοδηματος ενω μπορεις να πατησεις "Υποβολη Τροποποιητικης" δεν εμφανιζεται στη συνεχεια το κουμπι "Δηλωση Αναδρομικων".
Παρολο που ειναι με ηλεκτρονικη πληροφορηση και τους απεικονιζονται στην κατασταση εισοδηματων που εμφανιζει η Εφορια ως πληροφορηση στη φετινη δηλωση, εντουτοις μοιαζει σαν να μην εχει ανοιξει ακομα η πλατφορμα τροποποιητικων.

Αν θυμαμα καλα εχεις δικαιωμα μεχρι 31/12/2024 για τα προηγουμενα ετη που σου γνωστοποιηθηκαν φετος. Εικαζω οτι μολις κλεισουν οι δηλωσεις του 2023 προς τα τελη Ιουλη, απο Σεπτεμβρη η ΑΑΔΕ θα ανεβασει την ηλεκτρονικη πληροφορηση και θα ειναι διαθεσιμη για Υποβολη Τροποποιητικης Αναδρομικων.

dpap76
22-05-24, 18:37
Σωστά τα λες, και εγώ πήγα να κάνω κάτι παρόμοιο αλλά δεν έχει ανοίξει η εφαρμογή των τροποποιητικών για το 2023 ακόμα.

Παραλίγο να έκανα "την κλασσική" τροποποιητική η οποία επειδή θα θεωρηθεί εκπρόθεσμη θα έχει και πρόστιμο :p

Ευτυχώς τελευταία στιγμή την σταμάτησα και μετά θυμήθηκα ότι για τα αναδρομικά ποσά ανοίγει ειδική εφαρμογή κατά τον Σεπτέμβριο (αν και νομίζω πέρσι ήταν διαθέσιμη από τέλος Ιουλίου .. not sure).

@ ADSLgr.com All rights reserved.