PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

nikraven
20-04-15, 13:56
Επιλέγουμε το P5 για ρ'υθμιση της οφειλής?
όπως το λέει και ο evilhawk.
Σήμερα την έκανα την αίτηση P5 και το minimum της προκαταβολής που μπορείς να δώσεις είναι τα 200 ευρά.
(και γλυτώνεις και προσαυξήσεις)
Υπόψιν ότι μέσα σε 3 ημέρες πρέπει να πληρώσεις αυτή τη προκαταβολή για να ενεργοποιηθούν και οι υπόλοιπες δόσεις
που έχεις βάλει.

Basilhs23_
21-04-15, 15:45
Την πρώτη εβδομάδα του Μαΐου ξεκινά η υποβολή των δηλώσεων - Το πολύ δέκα ημέρες παράταση

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23225

Πάντως δεν νομίζω να γίνει τόσο γρήγορα.

cool11
21-04-15, 18:48
Το βιβλιαρακι οδηγιων του Ε1 ψαχνω....

sdikr
21-04-15, 18:50
Το βιβλιαρακι οδηγιων του Ε1 ψαχνω....

Την 1η βδομάδα του Μαιου και αυτό και αν

SKYCAPTAIN
21-04-15, 22:59
όπως το λέει και ο evilhawk.
Σήμερα την έκανα την αίτηση P5 και το minimum της προκαταβολής που μπορείς να δώσεις είναι τα 200 ευρά.
(και γλυτώνεις και προσαυξήσεις)
Υπόψιν ότι μέσα σε 3 ημέρες πρέπει να πληρώσεις αυτή τη προκαταβολή για να ενεργοποιηθούν και οι υπόλοιπες δόσεις
που έχεις βάλει.

Προσοχή!!!! Η πρώτη δόση πρέπει να καταβληθεί την 3η εργάσιμη ημέρα από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης.
Αν πχ. κάνουμε τη ρύθμιση την Παρασκευή 24 Απριλίου, η πρώτη δόση πρέπει να πληρωθεί μέχρι την Τετάρτη 29 και όχι τη Δευτέρα 27.

Σε περίπτωση προκαταβολής (ως προκαταβολή ποσού οφειλής τουλάχιστον το δεκαπλάσιο της ελάχιστης δόσης και minimum τα 200€), η πληρωμή πρέπει να γίνει όχι πέραν της 27ης Απριλίου 2015.

chal_4
01-05-15, 10:37
Καλό μήνα.
Έκανα ρύθμιση της οφειλής στις 23/4. Πλήρωσα την πρώτη δόση στις 27/4. Ακόμα όμως η ρύθμιση στο taxis φαίνεται ανεπικύρωτη.
Την πληρωμή την έκανα μέσω του e banking της Εθνικής. (Πληρωμή Δημοσίου -> Βεβαιωμένων οφειλών ΔΟΥ). Αν το έκανα σωστά είναι φυσιολογικό που έχει καθυστερήσει?

no_logo
01-05-15, 12:35
γενικά υπολογίζεις 4 με 5 εργάσιμες για να φανεί στο taxis

πρώτα και ίσως γρηγορότερα θα το δεις στα στοιχεία πληρωμών και αργότερα θα σβηστεί από τα στοιχεία οφειλών

chal_4
01-05-15, 12:56
Σαν ημερομηνία πληρωμής θα φανεί η 27/4? Γιατί αν φανεί 5/5 px θε έχουν περάσει οι 3 εργάσιμες μέρες που δίνει περιθώριο

OK φαίνεται στα στοιχεία πληρωμών. Όταν μου βγάλει στοιχεία ρύθμισης εκεί θα φανεί πότε πρέπει να πληρώνω τις δόσεις?

no_logo
01-05-15, 14:42
Σαν ημερομηνία πληρωμής θα φανεί η 27/4?

ε βέβαια
για το δεύτερο ερώτημα δεν έχω ιδέα

SKYCAPTAIN
01-05-15, 18:47
Σαν ημερομηνία πληρωμής θα φανεί η 27/4? Γιατί αν φανεί 5/5 px θε έχουν περάσει οι 3 εργάσιμες μέρες που δίνει περιθώριο

OK φαίνεται στα στοιχεία πληρωμών. Όταν μου βγάλει στοιχεία ρύθμισης εκεί θα φανεί πότε πρέπει να πληρώνω τις δόσεις?

Στο 1ο ερώτημά σου ισχύει η ημερομηνία που σου βγάζει το e-banking της εθνικής. Υπάρχει πλέον online ενημέρωση
των τραπεζών με τις Δ.Ο.Υ.
Για το 2ο ερώτημά σου λογικά ναι και καταληκτική ημερομηνία έκαστου μήνα θα είναι η ημερομηνία πληρωμής δηλ. η 27η. Αλλά επειδή κι εγώ είμαι ομοειδής περίπτωση με σένα θα φανεί σε λίγες ημέρες οπότε λίγη υπομονή για να δούμε τι θα μας δείξει η εφαρμογή. Πάντως σε κάθε περίπτωση μην αγχώνεσαι, δεν θα καταστείς υπερήμερος.

chal_4
01-05-15, 21:54
οκ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

mezger
02-05-15, 00:17
Σαν ημερομηνία πληρωμής θα φανεί η 27/4? Γιατί αν φανεί 5/5 px θε έχουν περάσει οι 3 εργάσιμες μέρες που δίνει περιθώριο

OK φαίνεται στα στοιχεία πληρωμών. Όταν μου βγάλει στοιχεία ρύθμισης εκεί θα φανεί πότε πρέπει να πληρώνω τις δόσεις?

Οι δόσεις πληρώνονται πάντα την τελευταία εργάσιμη του μήνα-αν δεις την εκτύπωση της αίτησης, λέει ότι η δεύτερη δόση πληρώνεται 29/5.
Γενικά δεν έχει επικυρωθεί καμία ρύθμιση από τις καινούργιες, οπότε μην αγχωθείς αν αργήσει κι άλλο - κάπου κόλλησε το πράγμα, αφού φαίνεται η πληρωμή είσαι οκ.

kaneda
11-05-15, 09:57
Ερώτηση. Εγώ παντρεύτηκα φέτος 1 του Φλεβάρη. Η φορολογική γίνεται για τα περσινά εισοδήματα (του '14). Θα κάνουμε ξεχωριστή δήλωση; Ή θα κάνουμε κοινή; Γιατί τον γάμο τον δήλωσα στη ΔΟΥ, άρα εμφανίζεται το ΑΦΜ της συζύγου μου συνδεδεμένο με το δικό μου. Επίσης ξέρει κάποιος πώς δηλώνεις το ότι πέρυσι έμεινα 5 μήνες στο ενοίκιο και μετά με φιλοξενούσε στο σπίτι της (με δάνειο είναι) η σύζυγός μου (το '14 απλά κοπέλα μου) για τους υπόλοιπους 7 μήνες;

8anos
11-05-15, 10:36
Ερώτηση. Εγώ παντρεύτηκα φέτος 1 του Φλεβάρη. Η φορολογική γίνεται για τα περσινά εισοδήματα (του '14). Θα κάνουμε ξεχωριστή δήλωση; Ή θα κάνουμε κοινή; Γιατί τον γάμο τον δήλωσα στη ΔΟΥ, άρα εμφανίζεται το ΑΦΜ της συζύγου μου συνδεδεμένο με το δικό μου. Επίσης ξέρει κάποιος πώς δηλώνεις το ότι πέρυσι έμεινα 5 μήνες στο ενοίκιο και μετά με φιλοξενούσε στο σπίτι της (με δάνειο είναι) η σύζυγός μου (το '14 απλά κοπέλα μου) για τους υπόλοιπους 7 μήνες;

Δεν μπορω πραγματικά να καταλάβω γιατι υποχρεωνουν το παντρεμενα ζευγαρια να κανουν κοινη δηλωση.
φιλε θα κανετε κοινη δηλωση γιατι κατα τον χρόνο υποβολής της δηλωσης θα ειστε παντρεμενοι, αν χωρισετε μεχρι να κάνετε φορολογικη δηλώση θα κανετε χωριστη, λογική καμία :blink:

kaneda
11-05-15, 10:55
Δεν μπορω πραγματικά να καταλάβω γιατι υποχρεωνουν το παντρεμενα ζευγαρια να κανουν κοινη δηλωση.
φιλε θα κανετε κοινη δηλωση γιατι κατα τον χρόνο υποβολής της δηλωσης θα ειστε παντρεμενοι, αν χωρισετε μεχρι να κάνετε φορολογικη δηλώση θα κανετε χωριστη, λογική καμία :blink:

Πραγματικά λογική καμία, ό,τι να ΄ναι! Να κάνω κοινή δήλωση του χρόνου για τα φετινά εισοδήματα το καταλαβαίνω αφού το 14 παντρεύτηκα. Αλλά και για του 13; Τι να πεις!!!

frap
11-05-15, 13:17
Αν ήταν έτσι όπως τα λες, θα έπρεπε να κάνεις μία δήλωση για τα εισοδήματα μέχρι την ημερομηνία που παντρεύτηκες, μία αντίστοιχη ο/η σύζυγος και μετά μία από κοινού για τα εισοδήματα του υπόλοιπου χρόνου.

Κάποτε, που δεν είχαμε internet, το να κάνεις κοινή δήλωση σήμαινε για ζευγάρι μισθωτών πως ένας εκ των δύο θα έπρεπε να τρέξει, έκανε τη δουλειά και για τους δύο χωρίς εξουσιοδοτήσεις κλπ, ένα εκκαθαριστικό για επιστροφή ή πληρωμή.

Τώρα ο μόνος πρακτικός λόγος για να κάνεις κοινή δήλωση είναι ο εξής: Ελαφρύνσεις που μειώνουν το φόρο (και όχι το φορολογητέο εισόδημα), εφόσον υπερβαίνουν το φόρο του προσώπου που αφορούν, μεταφέρονται και αφαιρούνται από το φόρο του εταίρου συζύγου. Εάν έκανες χωριστή δήλωση θα τα έχανες.

21706
11-05-15, 21:00
Για να κατεβάσω μια βεβαίωση αποδοχών (συντάξεων)
του ΙΚΑ από εδώ https://apps.ika.gr/eTax/
μου ζητάει τον Α.Μ. ΔΙΑΣ.
Ξέρει κανείς πού θα τον βρω; Πρέπει να πάω στο ΙΚΑ;

tsorbi
11-05-15, 21:20
Δες εδώ:http://www.ika.gr/gr/infopages/press/20140529.cfm

21706
11-05-15, 21:30
Δες εδώ:http://www.ika.gr/gr/infopages/press/20140529.cfm

Ναι, λέει αυτά:


Από 1 Ιουλίου 2014 και μετά, θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στην εφαρμογή και οι συνταξιούχοι στους οποίους δεν έχει γνωστοποιηθεί ο Α.Μ. ΔΙΑΣ, είτε με τους κωδικούς που τους έχουν χορηγηθεί από την Εφορία είτε με τον κλειδάριθμο του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, εφόσον αυτοί έχουν πιστοποιηθεί ως χρήστες στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του.
Έχω τους κωδικούς της εφορίας αλλά δεν βλέπω πουθενά
στις σελίδες του taxis να δίνουν αυτό το σημείωμα.

maxtak
11-05-15, 21:34
Για να κατεβάσω μια βεβαίωση αποδοχών (συντάξεων)
του ΙΚΑ από εδώ https://apps.ika.gr/eTax/
μου ζητάει τον Α.Μ. ΔΙΑΣ.
Ξέρει κανείς πού θα τον βρω; Πρέπει να πάω στο ΙΚΑ;


θα τον βρεις στις τριμηνιαίες αναφορές που στέλνει ταχυδρομικά το ΙΚΑ.
μπορείς βέβαια να πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου στο τμήμα Παροχών και να ζητήσεις να σου δώσουν τον αριθμό ΔΙΑΣ.. τόσο απλά

21706
11-05-15, 21:39
θα τον βρεις στις τριμηνιαίες αναφορές που στέλνει ταχυδρομικά το ΙΚΑ.
μπορείς βέβαια να πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου στο τμήμα Παροχών και να ζητήσεις να σου δώσουν τον αριθμό ΔΙΑΣ.. τόσο απλά
Η ταχυδρομική αποστολή έχει σταματήσει πριν ένα χρόνο.

tsorbi
11-05-15, 21:42
Δεν έχεις καμιά παλιά;

21706
11-05-15, 21:47
Δεν έχεις καμιά παλιά;

Όχι δυστυχώς.

Burning Skies
11-05-15, 21:49
Ναι, λέει αυτά:

Έχω τους κωδικούς της εφορίας αλλά δεν βλέπω πουθενά
στις σελίδες του taxis να δίνουν αυτό το σημείωμα.

Δεν θα το έβρισκες στο taxis. Θα εμπαινες στο ΙΚΑ με τους κωδικούς του taxis. Αλλά δεν φαίνεται να έχει ενεργοποιηθεί αυτή η δυνατότητα. Αν λοιπόν δεν έχεις κανένα παλιό εκκαθαριστικο τριμήνου απευθυνσου στο ΙΚΑ της περιοχής σου για να βρεις το ΑΜ ΔΙΑΣ.

mezger
12-05-15, 05:05
Για ασφαλισμένους υπάρχει η δυνατότητα εγγραφής στο ΙΚΑ βάζοντας τους κωδικούς taxis για ταυτοπροσωπία (αντί να πηγαίνεις για κλειδάριθμο) αλλά δε βλέπω τίποτα παρόμοιο για συνταξιούχους.
Απ'ότι θυμάμαι όμως ο Α.Μ ΔΙΑΣ βγαίνει άμεσα από τον αριθμό μητρώου ΙΚΑ.


Ο Αριθμός Μητρώου ΔΙΑΣ (Α.Μ. ΔΙΑΣ /15 ψηφία) αναγράφεται πάνω στο ενημερωτικό σημείωμα συντάξεως με το οποίο προσέρχεται ο συνταξιούχος στο κατάστημα για να πραγματοποιήσει την καταγραφή της φυσικής παρουσίας του και έχει την μορφή «ΚΚΚΚ ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ Χ»

[...] Η υπηρεσία αυτή απευθύνεται σε όλες τις κατηγορίες των συνταξιούχων του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, ΕΤΕΑ(τ.ΕΤΕΑΜ) και του ενταχθέντος κλάδου σύνταξης τ.ΤΑΠ-ΟΤΕ (δηλαδή τα τέσσερα πρώτα ψηφία του Α.Μ. ΔΙΑΣ ειναι 0150, 0151 και 0416 αντίστοιχα)

Το τελευταίο ψηφίο πρέπει να είναι checksum, δοκίμασε να βάλεις 0150 ή 0151, μετά τον ΑΜ σε 10 ψηφία συμπληρωμένο με μηδενικά στην αρχή, και 0-9 στο τέλος.

21706
12-05-15, 07:38
Δυστυχώς ούτε αυτό πέτυχε. Φαίνεται ότι
δεν θα μπορέσω να αποφύγω μια επίσκεψη
στα γραφεία τους...

Burning Skies
12-05-15, 08:32
Δυστυχώς ούτε αυτό πέτυχε. Φαίνεται ότι
δεν θα μπορέσω να αποφύγω μια επίσκεψη
στα γραφεία τους...

Κοίτα να έχεις εξουσιοδότηση.

john_who
18-05-15, 00:42
Κυκλοφόρησε κανένα λογισμικό για την νέα φορολογική δήλωση; Όπως τότε που έβγαζε το Ram;

21706
18-05-15, 07:05
Μέχρι να κυκλοφορήσει το pdf με τις οδηγίες για τη
συμπλήρωση της δήλωσης δεν υπάρχει περίπτωση
να δούμε κάποιο σοβαρό πρόγραμμα υπολογισμού
του φόρου.

Burning Skies
18-05-15, 08:58
Έχουμε ιδέα τι γίνεται με τις αποδείξεις φέτος;

kaneda
18-05-15, 09:28
Μέχρι να κυκλοφορήσει το pdf με τις οδηγίες για τη
συμπλήρωση της δήλωσης δεν υπάρχει περίπτωση
να δούμε κάποιο σοβαρό πρόγραμμα υπολογισμού
του φόρου.
Δεν τίθεται τέτοιο θέμα, καθώς οι εγκύκλιοι έχουν βγει. Δεν βασίζονται στο βιβλιαράκι οδηγιών για να φτιάξουν το πρόγραμμα.


Κυκλοφόρησε κανένα λογισμικό για την νέα φορολογική δήλωση; Όπως τότε που έβγαζε το Ram;
Μπες σε αυτή (http://www.nextech.gr/) τη σελίδα. Είναι το πρόγραμμα που έβγαζε το RAM, τα τελευταία χρόνια κυκλοφορεί μαζί με την εφημερίδα Δημοκρατία. Σε λίγες μέρες γράφει θα είναι έτοιμο. Επίσης υπάρχει και αυτό (http://www.taxnews.info/demo/) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό το αποτέλεσμα. Το έκανα πάντως εγώ, ούτως ή άλλως δεν ζητάει στοιχεία ευαίσθητα.


Έχουμε ιδέα τι γίνεται με τις αποδείξεις φέτος;
Το 10% του εισοδήματος είναι.
"Μειώνεται από 25% σε 10% το ποσοστό του ετησίου εισοδήματος που πρέπει να καλύψουν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι με την αξία των αποδείξεων που έχουν λάβει για τα προϊόντα που αγόρασαν και τις υπηρεσίες που τους παρασχέθηκαν. Σε περίπτωση μη κάλυψης του 10% του εισοδήματος με αποδείξεις το «ακάλυπτο» ποσό εξακολουθεί να φορολογείται με 22%. Η αλλαγή αυτή ισχύει για τα εισοδήματα από μισθούς και συντάξεις που αποκτήθηκαν και τις αποδείξεις που εκδόθηκαν εντός του 2014. Δηλαδή, με το νέο σύστημα μπορείτε να καλύψετε το όριο πιο εύκολα και να αποφύγετε το πρόστιμο."

maxtak
18-05-15, 10:01
Κυκλοφόρησε κανένα λογισμικό για την νέα φορολογική δήλωση; Όπως τότε που έβγαζε το Ram;

παίζει αυτό http://www.taxnews.info/demo/

και προσεχώς αυτό http://www.nextech.gr/eTax2015.aspx

δηλαδή τα ίδια που έβαλε και ο προηγούμενος συνάδελφος - δεν τον πρόσεξα όταν τα έγραψα

Burning Skies
18-05-15, 10:44
Το 10% του εισοδήματος είναι.
"Μειώνεται από 25% σε 10% το ποσοστό του ετησίου εισοδήματος που πρέπει να καλύψουν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι με την αξία των αποδείξεων που έχουν λάβει για τα προϊόντα που αγόρασαν και τις υπηρεσίες που τους παρασχέθηκαν. Σε περίπτωση μη κάλυψης του 10% του εισοδήματος με αποδείξεις το «ακάλυπτο» ποσό εξακολουθεί να φορολογείται με 22%. Η αλλαγή αυτή ισχύει για τα εισοδήματα από μισθούς και συντάξεις που αποκτήθηκαν και τις αποδείξεις που εκδόθηκαν εντός του 2014. Δηλαδή, με το νέο σύστημα μπορείτε να καλύψετε το όριο πιο εύκολα και να αποφύγετε το πρόστιμο."

Ευχαριστω!

Han Solo
18-05-15, 11:28
ποιος γνωριζει τι ακριβως θα γινει με τον τραπεζικο φορο σε λογαριασμους με συνδικαιουχους ?

21706
18-05-15, 11:31
ποιος γνωριζει τι ακριβως θα γινει με τον τραπεζικο φορο σε λογαριασμους με συνδικαιουχους ?

Τους μοιράζονται οι συνδικαιούχοι όπως θέλουν.
Φυσικά δεν μιλάμε για εκατομμύρια!

3lbereth
18-05-15, 13:05
Βοηθάτε Χριστιανοί γιατί, στα λογιστικά φόρα άλλα γράφει ο ένας κι άλλα ο άλλος.
Όλο και κάποιος από εσάς πήρε αυτοκίνητο το 2013-2014, ναι?

Πέρισυ λοιπόν μπήκα κι εγώ στο κλαμπ:
Αξία: 14.000
Προκαταβολή: 4.000
Δάνειο: 10.000
Πληρωτέες δόσεις μέχρι Δεκ. : 1.800
Ταυτόχρονα, πούλησα σε ιδιώτη το παλιό μου ΙΧ: 2.600.

Τι δηλώνω?
Κωδ. 719 (Δαπάνη για αγορά ή χρημ. μίσθωση αυτοκινήτων): Βάζω μόνο την προκ/λή που πλήρωσα μετρητά ή όλη την αξία του ΙΧ?
Κωδ. 727 (τοκοχρεωλυτικη απόσβεση δανείων οποιασδήποτε μορφής): Λογικά, εδώ πάνε οι δόσεις?
Κωδ. 781 (Ποσά από πώληση περ. στοιχείων, δανεια, δωρεές κλπ): Έστω οτι εδώ βάζω τα 2600 - το τραπεζικό δάνειο μπαίνει κι αυτό εδώ?
Πώς αντιλαμβάνεται το TAXIS οτι το δάνειο αφορά το ΙΧ κι ότι δεν το εξόφλησα μετρητοίς?

Επίσης: στην κατάσταση οχημάτων εμφανίζει μόνο το καινούριο και τους 9 μήνες κτήσης του. Το παλιό έχει διαγραφεί ενώ ήταν στην ιδιοκτησία μου μέχρι το Μάρτιο. Πρέπει να κάνω συμπληρωματική εγγραφή γι' αυτό το τρίμηνο?

:help: Πάσα βοήθεια δεκτή (κι ανεκτίμητη!)

kaneda
18-05-15, 13:32
Μέχρι να κυκλοφορήσει το pdf με τις οδηγίες για τη
συμπλήρωση της δήλωσης δεν υπάρχει περίπτωση
να δούμε κάποιο σοβαρό πρόγραμμα υπολογισμού
του φόρου.

Τώρα το θυμήθηκα φίλε μου, μπορείς αφού μπεις στο taxis net και σου εμφανίσει τη δήλωση, να πατάς σε κάθε τριψήφιο κωδικό και σου ανοίγει αναδυόμενο παράθυρο με τις οδηγίες συμπλήρωσης του συγκεκριμένου κωδικού. Τουλάχιστον μέχρι να δεήσουν βγάλουν το βιβλιαράκι που τα θα τα έχει όλα συγκεντρωμένα.

- - - Updated - - -


Βοηθάτε Χριστιανοί γιατί, στα λογιστικά φόρα άλλα γράφει ο ένας κι άλλα ο άλλος.
Όλο και κάποιος από εσάς πήρε αυτοκίνητο το 2013-2014, ναι?

Πέρισυ λοιπόν μπήκα κι εγώ στο κλαμπ:
Αξία: 14.000
Προκαταβολή: 4.000
Δάνειο: 10.000
Πληρωτέες δόσεις μέχρι Δεκ. : 1.800
Ταυτόχρονα, πούλησα σε ιδιώτη το παλιό μου ΙΧ: 2.600.

Τι δηλώνω?
Κωδ. 719 (Δαπάνη για αγορά ή χρημ. μίσθωση αυτοκινήτων): Βάζω μόνο την προκ/λή που πλήρωσα μετρητά ή όλη την αξία του ΙΧ?
Κωδ. 727 (τοκοχρεωλυτικη απόσβεση δανείων οποιασδήποτε μορφής): Λογικά, εδώ πάνε οι δόσεις?
Κωδ. 781 (Ποσά από πώληση περ. στοιχείων, δανεια, δωρεές κλπ): Έστω οτι εδώ βάζω τα 2600 - το τραπεζικό δάνειο μπαίνει κι αυτό εδώ?
Πώς αντιλαμβάνεται το TAXIS οτι το δάνειο αφορά το ΙΧ κι ότι δεν το εξόφλησα μετρητοίς?

Επίσης: στην κατάσταση οχημάτων εμφανίζει μόνο το καινούριο και τους 9 μήνες κτήσης του. Το παλιό έχει διαγραφεί ενώ ήταν στην ιδιοκτησία μου μέχρι το Μάρτιο. Πρέπει να κάνω συμπληρωματική εγγραφή γι' αυτό το τρίμηνο?

:help: Πάσα βοήθεια δεκτή (κι ανεκτίμητη!)

Αυτό που μπορώ από μεριάς μου να σου απαντήσω είναι πως σίγουρα αυτά που έδωσες σε δόσεις το 2014 (τα 1800€) θα συμπληρωθούν σε λίγες μέρες μόνα τους στον κωδικό 727 του Π. 5. Η προκαταβολή (τα 4000€) θα μπουν στο 719 του ίδιου πίνακα. (για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων, δίτροχων κτλ. οχημάτων). Για αυτά είμαι σίγουρος.

- - - Updated - - -

Επίσης στο 781 θα μπουν τα 2.600€ από την πώληση του Ι.Χ σου.
"Αναγράφονται τα χρηματικά ποσά που προέρχονται από: α) εφάπαξ παροχή από ταμεία προνοίας και ασφαλιστικών οργανισμών του Δημοσίου (περ. στ’ της παρ.1του άρθρου 14) σε περίπτωση ηλεκτρονικής πληροφόρησης (ΠΟΛ.:1051/2015). Τα ποσά αυτά περιλαμβάνονται στον κωδικό 38 της ως άνω εγκυκλίου και σε κάθε περίπτωση αναγράφεται ο Α.Φ.Μ. του φορέα, β) διάθεση περιουσιακών στοιχείων με αναγραφή του Α.Φ.Μ. του συμβολαιογράφου για τις πωλήσεις ακινήτων ή του Α.Φ.Μ. του αγοραστή για τις πωλήσεις κινητών πραγμάτων (αυτοκινήτων κ.λπ.), γ) εισαγωγή συναλλάγματος από κατοίκους αλλοδαπής ή πρώην κατοίκους αλλοδαπής, δ) ποσά δανείων που εισπράχθηκαν από το φορολογούμενο με την πληροφορία αν είναι στεγαστικό, καταναλωτικό ή προέρχεται από ιδιώτη, οπότε και θα αναγράφεται ο Α.Φ.Μ. του ιδιώτη. Για τα χρηματικά ποσά από δάνεια που έχει συνάψει ο φορολογούμενος απαιτείται συμβολαιογραφικό έγγραφο ή ιδιωτικό έγγραφο με βέβαιη χρονολογία, που να αποδεικνύει τη σύναψη δανείου και τα χρηματικά ποσά που καταβλήθηκαν στο φορολογικό έτος 2014. Όταν πρόκειται για κάλυψη διαφοράς για δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων, από το οικείο έγγραφο πρέπει να αποδεικνύεται ότι το δάνειο λήφθηκε πριν από την πραγματοποίηση της σχετικής δαπάνης, ε) κέρδη από λαχεία, ΠΡΟΠΟ, ΛΟΤΤΟ κ.λπ.,(για ποσά άνω των 1.000 ευρώ γίνεται έλεγχος από τη Δ.Ο.Υ. κατόπιν σχετικού μηνύματος), στ) δωρεές ή κληρονομιές ή γονικές παροχές χρηματικών ποσών που έγιναν στο φορολογικό έτος 2014 στον υπόχρεο ή τη σύζυγό του κ.τλ. για τις οποίες (δωρεές ή γονικές παροχές) η οικεία φορολογική δήλωση έχει υποβληθεί μέχρι τη λήξη του έτους στο οποίο πραγματοποιήθηκε η σχετική δαπάνη, δηλαδή μέχρι 31.12.2014, ζ) επίδομα αλλοδαπής των υπαλλήλων του Υπουργείου Εξωτερικών και των λοιπών δημόσιων πολιτικών υπηρεσιών με αναγραφή του Α.Φ.Μ. του φορέα (περ. γ’ της παρ.1 του άρθρου 14), η) αποζημίωση που καταβάλλεται για ηθική βλάβη (για ποσά άνω των 20.000 ευρώ γίνεται έλεγχος από τη Δ.Ο.Υ. κατόπιν σχετικού μηνύματος), θ) ποσά υποτροφιών με αναγραφή του Α.Φ.Μ. του φορέα, ι) λοιπές περιπτώσεις για τις οποίες ο φορολογούμενος αναγράφει την προέλευση του ποσού. "

jkoukos
18-05-15, 13:34
Πέρισυ λοιπόν μπήκα κι εγώ στο κλαμπ:
Αξία: 14.000
Προκαταβολή: 4.000
Δάνειο: 10.000
Πληρωτέες δόσεις μέχρι Δεκ. : 1.800
Ταυτόχρονα, πούλησα σε ιδιώτη το παλιό μου ΙΧ: 2.600.

Τι δηλώνω?
Κωδ. 719 (Δαπάνη για αγορά ή χρημ. μίσθωση αυτοκινήτων): Βάζω μόνο την προκ/λή που πλήρωσα μετρητά ή όλη την αξία του ΙΧ?
Κωδ. 727 (τοκοχρεωλυτικη απόσβεση δανείων οποιασδήποτε μορφής): Λογικά, εδώ πάνε οι δόσεις?
Κωδ. 781 (Ποσά από πώληση περ. στοιχείων, δανεια, δωρεές κλπ): Έστω οτι εδώ βάζω τα 2600 - το τραπεζικό δάνειο μπαίνει κι αυτό εδώ?
Πώς αντιλαμβάνεται το TAXIS οτι το δάνειο αφορά το ΙΧ κι ότι δεν το εξόφλησα μετρητοίς?
α. Κωδικός 719, θα γραφεί η συνολική αξία του αυτοκινήτου, δηλαδή το δάνειο μαζί με τυχόν προκαταβολή και τα λοιπά έξοδα για την κυκλοφορία του (όχι ασφάλεια).
β. Κωδικός 727*, θα γραφεί το σύνολο των δόσεων που έγιναν το 2014, σύμφωνα με το χαρτί της τράπεζας.
γ. Κωδικός 781, θα γραφεί το συνολικό ποσό του δανείου (χωρίς τυχόν προκαταβολή). Εδώ θα γράψεις και το ποσό της πώλησης του παλιού.

Τα επόμενα έτη (όσο διαρκεί το δάνειο) θα συμπληρώνεις μόνο τον κωδικό 727 (β).

* Υπόψη ότι ο κωδικός 727 θεωρείται τεκμήριο, οπότε αν το σύνολο των τεκμηρίων (του πίνακα 5) υπερβαίνει το πραγματικό εισόδημα, η συλλογή των αποδείξεων και η εκκαθάριση της δήλωσης θα γίνει βάσει αυτού.


Επίσης: στην κατάσταση οχημάτων εμφανίζει μόνο το καινούριο και τους 9 μήνες κτήσης του. Το παλιό έχει διαγραφεί ενώ ήταν στην ιδιοκτησία μου μέχρι το Μάρτιο. Πρέπει να κάνω συμπληρωματική εγγραφή γι' αυτό το τρίμηνο?
Αν εννοείς στο πινακάκι της δήλωσης, ναι πρέπει να το γράψεις για το 3μηνο διάστημα. Αποτελεί τεκμήριο.

21706
18-05-15, 13:51
Τώρα το θυμήθηκα φίλε μου, μπορείς αφού μπεις στο taxis net και σου εμφανίσει τη δήλωση, να πατάς σε κάθε τριψήφιο κωδικό και σου ανοίγει αναδυόμενο παράθυρο με τις οδηγίες συμπλήρωσης του συγκεκριμένου κωδικού. Τουλάχιστον μέχρι να δεήσουν βγάλουν το βιβλιαράκι που τα θα τα έχει όλα συγκεντρωμένα.


Ναι, το ξέρω αυτό. Είπα για τα προγράμματα υπολογισμού του φόρου.

CptBill
18-05-15, 23:41
παιδες απορια.

Πηρα διαζυγιο προ ενος μηνα (εκδοθηκε το τελικο χαρτι).

Το E1 που ανοιξε προσφατα, το υποβάλω ξεχωριστα η μαζι με τη πρωην-σύζυγο?

Στο taxisnet αναγραφει το εξης: "οι συζυγοι, κατα τη διαρκεια του γαμου υποχρεουνται να υποβαλλουν κοινη δηλωση, ενω υποβαλλουν χωριστη δηλωση εφοσον εχει διακοπει η εγγαμη συμβιωση κατα τον χρονο υποοβολης της δηλωσης"
Αυτο το χρονο με μπερδευει. Χρονο οπως λεμε year ή χρονο οπως λεμε time? :p

john_who
19-05-15, 00:30
Χωριστά υποβάλλεις.

cool11
19-05-15, 08:15
Ακομη δεν δημοσιευσαν το βιβλιαρακι οδηγιων;

anonymos1982
19-05-15, 09:02
παιδες απορια.

Πηρα διαζυγιο προ ενος μηνα (εκδοθηκε το τελικο χαρτι).

Το E1 που ανοιξε προσφατα, το υποβάλω ξεχωριστα η μαζι με τη πρωην-σύζυγο?

Στο taxisnet αναγραφει το εξης: "οι συζυγοι, κατα τη διαρκεια του γαμου υποχρεουνται να υποβαλλουν κοινη δηλωση, ενω υποβαλλουν χωριστη δηλωση εφοσον εχει διακοπει η εγγαμη συμβιωση κατα τον χρονο υποοβολης της δηλωσης"
Αυτο το χρονο με μπερδευει. Χρονο οπως λεμε year ή χρονο οπως λεμε time? :p

Πήγαινε πρώτα σε ένα Γ.Ε.Φ ή στην Δ.Ο.Υ με την πράξη του διαζυγίου και ένα Μ1 να το δηλώσεις.

cool11
19-05-15, 10:42
Πήγαινε πρώτα σε ένα Γ.Ε.Φ ή στην Δ.Ο.Υ με την πράξη του διαζυγίου και ένα Μ1 να το δηλώσεις.

To M1 τι ειναι;

chillath
19-05-15, 10:44
Διάβασα ότι είναι υποχρεωτικό φέτος να δηλώσουμε το ΑΜΚΑ στο Ε1. Ισχύει?

hedgehog
19-05-15, 10:56
To M1 τι ειναι;
http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/Polites/documents_e_entipa_2/M1.pdf
Μεταβολής ατομικών στοιχείων...

Διάβασα ότι είναι υποχρεωτικό φέτος να δηλώσουμε το ΑΜΚΑ στο Ε1. Ισχύει?
ναι, πριν σε βάλει στην δήλωση, σου ζητάει να το συμπληρώσεις.

anonymos1982
19-05-15, 13:07
To M1 τι ειναι;

Ένα έντυπο που συμπληρώνεις όταν έχεις κάποια μεταβολή στα στοιχεία σου και θέλεις να το δηλώσεις στο μητρώο

Revolution
19-05-15, 13:15
Σχετικά με την ρύθμιση των 100 δόσεων η καταβολή της πρώτης δόσης μπορεί να γίνει μέσω ebanking?

anon
19-05-15, 13:36
Σχετικά με την ρύθμιση των 100 δόσεων η καταβολή της πρώτης δόσης μπορεί να γίνει μέσω ebanking?

Ναι. Σίγουρα. το έχω κάνει.

wesker
19-05-15, 17:17
παιδες απορια.

Πηρα διαζυγιο προ ενος μηνα (εκδοθηκε το τελικο χαρτι).

Το E1 που ανοιξε προσφατα, το υποβάλω ξεχωριστα η μαζι με τη πρωην-σύζυγο?

Στο taxisnet αναγραφει το εξης: "οι συζυγοι, κατα τη διαρκεια του γαμου υποχρεουνται να υποβαλλουν κοινη δηλωση, ενω υποβαλλουν χωριστη δηλωση εφοσον εχει διακοπει η εγγαμη συμβιωση κατα τον χρονο υποοβολης της δηλωσης"
Αυτο το χρονο με μπερδευει. Χρονο οπως λεμε year ή χρονο οπως λεμε time? :p
ΤΥΧΕΡΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αστειεύομαι..... Θα κανετε χωριστή δήλωση. Ελπιζω έχεις δηλώσει το διαζύγιο στο μητρώο της ΔΟΥ που ανήκεις έτσι;

@ ADSLgr.com All rights reserved.