PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

CptBill
20-05-15, 13:13
ΤΥΧΕΡΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αστειεύομαι..... Θα κανετε χωριστή δήλωση. Ελπιζω έχεις δηλώσει το διαζύγιο στο μητρώο της ΔΟΥ που ανήκεις έτσι;

Μπα, τυχερος ειμαι. Και ατυχος αυτος που πλεον καρπώθηκε τη πρωην συζηγος :p:p

Θα παω αυτες τις ημερες να δηλωσω διαζυγιο στο μητρωο της ΔΟΥ μου. Απλα μου φαινεται λιγο περιεργο να πρεπει να υποβαλω ξεχωριστη δηλωση δεδομενου πως η δηλωση του Ε1 αφορα το οικονομικο ετος 2014 και τοτε ημουν παντρεμενος.

mezger
20-05-15, 14:39
Μπα, τυχερος ειμαι. Και ατυχος αυτος που πλεον καρπώθηκε τη πρωην συζηγος :p:p

Θα παω αυτες τις ημερες να δηλωσω διαζυγιο στο μητρωο της ΔΟΥ μου. Απλα μου φαινεται λιγο περιεργο να πρεπει να υποβαλω ξεχωριστη δηλωση δεδομενου πως η δηλωση του Ε1 αφορα το οικονομικο ετος 2014 και τοτε ημουν παντρεμενος.

Σκέψου το αλλιώς, θα ήθελες να είσαι εσύ υπόχρεος για το φόρο εισοδήματος που αναλογεί στην πρώην σου?

http://replygif.net/i/272.gif

21706
20-05-15, 14:47
Δεν τίθεται τέτοιο θέμα, καθώς οι εγκύκλιοι έχουν βγει. Δεν βασίζονται στο βιβλιαράκι οδηγιών για να φτιάξουν το πρόγραμμα.


Μπες σε αυτή (http://www.nextech.gr/) τη σελίδα. Είναι το πρόγραμμα που έβγαζε το RAM, τα τελευταία χρόνια κυκλοφορεί μαζί με την εφημερίδα Δημοκρατία. Σε λίγες μέρες γράφει θα είναι έτοιμο. Επίσης υπάρχει και αυτό (http://www.taxnews.info/demo/) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό το αποτέλεσμα. Το έκανα πάντως εγώ, ούτως ή άλλως δεν ζητάει στοιχεία ευαίσθητα.

Θα είναι έτοιμο όταν κυκλοφορήσουν οι οδηγίες.

Manolis_karas
20-05-15, 21:11
...Απλα μου φαινεται λιγο περιεργο να πρεπει να υποβαλω ξεχωριστη δηλωση δεδομενου πως η δηλωση του Ε1 αφορα το οικονομικο ετος 2014 και τοτε ημουν παντρεμενος.
Σκέψου την περίπτωση κατά την οποία, μόλις συναντιέστε αρχίζετε να δέρνεστε, πόσο μάλλον να καθίσετε να συμπληρώσετε μαζί τη φορολογική δήλωση.

cool11
20-05-15, 22:22
Ρε παιδια, μας ζητουν να υποβαλλουμε δηλωση χωρις βιβλιαρακι οδηγιων;;;;

Basilhs23_
20-05-15, 23:28
Ρε παιδια, μας ζητουν να υποβαλλουμε δηλωση χωρις βιβλιαρακι οδηγιων;;;;

Δεν έχει εκδοθεί κάπου ηλεκτρονικά ;

frap
20-05-15, 23:51
Ρε παιδια, μας ζητουν να υποβαλλουμε δηλωση χωρις βιβλιαρακι οδηγιων;;;;

Πατάς πάνω στον κωδικό και διαβάζεις το online help. Το ίδιο ακριβώς περιεχόμενο θα έχει και το βιβλιαράκι οδηγιών όταν με το καλό εκδοθεί.

anonymos1982
21-05-15, 08:29
Απλα μου φαινεται λιγο περιεργο να πρεπει να υποβαλω ξεχωριστη δηλωση δεδομενου πως η δηλωση του Ε1 αφορα το οικονομικο ετος 2014 και τοτε ημουν παντρεμενος.

Αφού σου φαίνεται μόνο αυτό παράξενο σε ότι έχει σχέση με την εφορία είσαι τυχερός!:)

Μπορεί να το έχει δηλώσει η πρώην σύζυγος στο μητρώο ήδη. Ρίξε μια ματιά στον λογαριασμό σου να μην πηγαίνεις άδικα.

Προσοχή λίγο πως θα δηλώσετε ο καθένας την κατοικία που μένατε.

CptBill
21-05-15, 09:53
Σκέψου την περίπτωση κατά την οποία, μόλις συναντιέστε αρχίζετε να δέρνεστε, πόσο μάλλον να καθίσετε να συμπληρώσετε μαζί τη φορολογική δήλωση.

οχι οχι, ειμαστε σουηδοι εμεις. Σε λιγο μου φαινεται πως θα μου γνωρισει και τη νεα της σχεση. Και γιατι οχι, να βγουμε και για μπυρες ολοι μαζι. Να ανταλλαξουμε αποψεις. :lol:

Han Solo
21-05-15, 11:00
παιδες απορια.

Πηρα διαζυγιο προ ενος μηνα (εκδοθηκε το τελικο χαρτι).

Το E1 που ανοιξε προσφατα, το υποβάλω ξεχωριστα η μαζι με τη πρωην-σύζυγο?

Στο taxisnet αναγραφει το εξης: "οι συζυγοι, κατα τη διαρκεια του γαμου υποχρεουνται να υποβαλλουν κοινη δηλωση, ενω υποβαλλουν χωριστη δηλωση εφοσον εχει διακοπει η εγγαμη συμβιωση κατα τον χρονο υποοβολης της δηλωσης"
Αυτο το χρονο με μπερδευει. Χρονο οπως λεμε year ή χρονο οπως λεμε time? :p

αν και ειδα οτι σου απαντησαν , επανερχομαι προκαλωντας συζητηση πανω σε αυτο το θεμα.

ΠΟΣΟ δυσκολο θα ηταν να ΜΗΝ ενοποιουν τις φορολογικες δηλωσεις οταν καποιος παντρευεται ?

- - - Updated - - -


Τους μοιράζονται οι συνδικαιούχοι όπως θέλουν.
Φυσικά δεν μιλάμε για εκατομμύρια!

Thnx :)

anonymos1982
21-05-15, 13:04
αν και ειδα οτι σου απαντησαν , επανερχομαι προκαλωντας συζητηση πανω σε αυτο το θεμα.

ΠΟΣΟ δυσκολο θα ηταν να ΜΗΝ ενοποιουν τις φορολογικες δηλωσεις οταν καποιος παντρευεται ?


Δεν είναι τα πάντα ενοποιημένα, Ε2. Ε3, Ε9, προσωποποιημένη πληροφόρηση κλπ είναι ξεχωριστά. Βολεύει ωστόσο η δήλωση Ε1 να είναι μαζί για τα τεκμήρια, τα κοινά στοιχεία κλπ, όχι ότι δεν θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά.

Han Solo
21-05-15, 14:00
Δεν είναι τα πάντα ενοποιημένα, Ε2. Ε3, Ε9, προσωποποιημένη πληροφόρηση κλπ είναι ξεχωριστά. Βολεύει ωστόσο η δήλωση Ε1 να είναι μαζί για τα τεκμήρια, τα κοινά στοιχεία κλπ, όχι ότι δεν θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά.

ο ορος βολευει ( ποιους ? ) , αληθεια μπορει να εχει πολλες ερμηνειες , ομως πιστευω οτι ουσιαστικα δεν βολευει τους πολιτες αλλα ουτε και το κρατος αφου διαχεει την ευθυνη πλεον στο ζευγαρι την ωρα που νομικα ο καθε ενηλικας ειναι αποκλειστικα υπευθυνος απεναντι στον νομο για τις πραξεις του ....

νομιζω οτι καποια στιγμη θα πρεπει να το δουμε το ζητημα αυτο γιατι στο τεχνικο θεμα του ζητηματος , μιας και το θεσαμε τα συνολικα / κοινα πεδια μπορουν αυτοματα να υπολογιστουν οταν υπαρχει ενεργοποιημενο το πεδιο συζυγος που ΚΑΙ θα επρεπε να περιεχει ημερολογιακο προσδιορισμο το εν λογω πεδιο .

αληθεια , πως θα φορολογηθει καποιος που ηταν παντρεμενος την ιδια χρονια με δυο διαφορετικες συζυγους ( χωρισε και παντρευτηκε την ιδια χρονια ) ?

υ.γ, προφανως η απαντηση θα ειναι του στυλ να κανει 2 η 3 διαφορετικες δηλωσεις για ολα τα διαστηματα που αλλαζε οικογενειακη κατασταση , αλλα ποιον βολευει τελικα αυτο ?

mezger
21-05-15, 14:26
ο ορος βολευει ( ποιους ? ) , αληθεια μπορει να εχει πολλες ερμηνειες , ομως πιστευω οτι ουσιαστικα δεν βολευει τους πολιτες αλλα ουτε και το κρατος αφου διαχεει την ευθυνη πλεον στο ζευγαρι την ωρα που νομικα ο καθε ενηλικας ειναι αποκλειστικα υπευθυνος απεναντι στον νομο για τις πραξεις του ....

νομιζω οτι καποια στιγμη θα πρεπει να το δουμε το ζητημα αυτο γιατι στο τεχνικο θεμα του ζητηματος , μιας και το θεσαμε τα συνολικα / κοινα πεδια μπορουν αυτοματα να υπολογιστουν οταν υπαρχει ενεργοποιημενο το πεδιο συζυγος που ΚΑΙ θα επρεπε να περιεχει ημερολογιακο προσδιορισμο το εν λογω πεδιο .

αληθεια , πως θα φορολογηθει καποιος που ηταν παντρεμενος την ιδια χρονια με δυο διαφορετικες συζυγους ( χωρισε και παντρευτηκε την ιδια χρονια ) ?

υ.γ, προφανως η απαντηση θα ειναι του στυλ να κανει 2 η 3 διαφορετικες δηλωσεις για ολα τα διαστηματα που αλλαζε οικογενειακη κατασταση , αλλα ποιον βολευει τελικα αυτο ?

Ο καθένας είναι και τώρα ατομικά υπεύθυνος, αν αποδείξει ότι υπάρχει διάσταση/διαζύγιο (ή ακόμα και πτώχευση του ενός) γίνεται διαχωρισμός χρεών και όλα καλά.
Όσον αφορά τη δήλωση, η οικογενειακή κατάσταση λαμβάνεται υπόψιν τη στιγμή της υποβολής. Και 15 συζύγους να άλλαξε στο έτος, αν είναι μόνος του όταν κάνει τη δήλωση, θα την κάνει μόνος του. Δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο το παρουσιάζεις.
Η αλληλοκάλυψη των τεκμηρίων, τα κοινά οφέλη από κάποιες μειώσεις φόρου, η απεικόνιση των παιδιών, και γενικά η αντιμετώπιση της οικογένειας σαν ενιαία μονάδα (για τον προσδιορισμό του συνολικού οικογενειακού εισοδήματος για τα διάφορα επιδόματα π.χ.) είναι σημαντικά θέματα που καλύπτει η κοινή δήλωση.
On the other hand, το πρόβλημα με την κοινή δήλωση ποιο είναι?
Να μου πεις να βεβαιώνονται ατομικά τα χρέη αντί να πηγαίνουν στον υπόχρεο το καταλαβαίνω (και είναι εξαιρετικά απλό να γίνει, ήδη τα διαχωρίζει στο εκκαθαριστικό), αλλά να μου λες ότι θα υποβάλλεις 2 έντυπα εκεί που τώρα θες 1...έχει όνομα αυτό, γραφειοκρατία λέγεται :)

john_who
21-05-15, 16:19
Μιά ερώτηση και από εμένα: Ο αδερφός μου είναι χωρισμένος με δύο παιδιά ανήλικα των οποίων την επιμέλεια έχει η μητέρα. Μέχρι τώρα τα δήλωνε κανονικά αλλά φέτος πρέπει να βάλεις και το ΑΜΚΑ των παιδιών για ταυτοποίηση. Ξέρει κάποιος αν μπορεί να τα δηλώσει;

mezger
21-05-15, 16:35
Μιά ερώτηση και από εμένα: Ο αδερφός μου είναι χωρισμένος με δύο παιδιά ανήλικα των οποίων την επιμέλεια έχει η μητέρα. Μέχρι τώρα τα δήλωνε κανονικά αλλά φέτος πρέπει να βάλεις και το ΑΜΚΑ των παιδιών για ταυτοποίηση. Ξέρει κάποιος αν μπορεί να τα δηλώσει;

Και πέρυσι έμπαινε το ΑΜΚΑ υποχρεωτικά. Αν μένουν με τη μητέρα, όχι δεν πρέπει να τα δηλώσει.

kontinos
21-05-15, 16:39
Και πέρυσι έμπαινε το ΑΜΚΑ υποχρεωτικά. Αν μένουν με τη μητέρα, όχι δεν πρέπει να τα δηλώσει.

Δεν πρεπει =δεν χρειαζεται ή =δεν επιτρεπεται?

mezger
21-05-15, 17:58
Δεν πρεπει =δεν χρειαζεται ή =δεν επιτρεπεται?

Δεν επιτρέπεται, αν δεν συνοικούν με τον φορολογούμενο (όπως λέει ο νόμος) δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη.

kontinos
21-05-15, 18:06
Δεν επιτρέπεται, αν δεν συνοικούν με τον φορολογούμενο (όπως λέει ο νόμος) δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη.

Αν πληρωνει ομως διατροφη για τα παιδια (οχι για την συζυγο), αυτα εμφανιζονται με καποιον τροπο? Εννοω, δεν θεωρουνται εξαρτωμενα μελη, αλλα επι της ουσιας, αφου "χρειαζονται" τα λεφτα του μπαμπα για να ανατραφουν, δεν ειναι? Αυτα τα εξοδα δεν πρεπει καπως να εκπιπτουν απο την φορολογια? Σορυ αν ρωταω βλακειες, δεν εχω ιδεα για το θεμα.

mezger
21-05-15, 19:20
Αν πληρωνει ομως διατροφη για τα παιδια (οχι για την συζυγο), αυτα εμφανιζονται με καποιον τροπο? Εννοω, δεν θεωρουνται εξαρτωμενα μελη, αλλα επι της ουσιας, αφου "χρειαζονται" τα λεφτα του μπαμπα για να ανατραφουν, δεν ειναι? Αυτα τα εξοδα δεν πρεπει καπως να εκπιπτουν απο την φορολογια? Σορυ αν ρωταω βλακειες, δεν εχω ιδεα για το θεμα.

Καλά κάνεις και ρωτάς και έχεις και δίκιο :)
Μέχρι πέρυσι(η πρόπερσυ - ξεχνάω) η διατροφή για τα παιδιά έδινε μια έκπτωση στο φόρο. Φέτος δεν υπάρχει κανένα benefit, για τα φορολογικά είτε υπάρχουν τα παιδιά είτε όχι δεν αλλάζει τίποτα - φύγανε μαζί με σχεδόν όλες τις άλλες φοροαπαλλαγές.

ntoremi
24-05-15, 08:49
Παρατηρησατε οτι, ενω μεχρι περσι οι τοκοι καταθεσεων εμφανιζονταν ολοκληροι για τον πρωτο (κυριο) συνδικαιουχο ενος τραπεζικου λογαριασμου, φετος εμφανιζονται παλι ολοκληροι, αλλα σε καθεναν απο τους συνδικαιουχους του λογαριασμου;
Αν οι συνδικαιουχοι δεν κανουν προσεκτικο ελεγχο της λιστας που εμφανιζεται, κινδυνευουν να διπλο-και-τριπλο-δηλωσουν τους ιδιους τοκους.

frap
24-05-15, 10:39
Ναι. Έτσι είναι.

Εγώ το προτιμώ πάντως, με τον τρόπο αυτό έχεις συνολική εικόνα των λογαριασμών στους οποίους είσαι συνδικαιούχος. Άλλωστε, η λίστα δεν μεταφέρεται αυτόματα στη δήλωση με κανένα τρόπο, πρέπει να κάνεις μόνος το άθροισμα και να γράψεις τον κωδικό.... Ε, δε πιστεύω κανείς να αθροίσει χωρίς να γνωρίζει τι λογαριασμός είναι αυτός που βλέπει.

tutuyo
24-05-15, 12:33
Καλησπερες!
Μια πολυ γρηγορη ερωτηση και απο εμενα
Τον Φεβρουαριο του 2014 αποπληρωσα τα τελευταια 30.000 του στεγαστικου μου δανειου.
(ειχε αλλα 5 περιπου χρονια,αλλα μου τα εδωσαν οι γονεις μου ωστε να μην χρωσταμε στην τραπεζα)

Αυτο θεωρειται δαπανη αγορας κατοικιας?
Πρεπει να συμπληρωσω το ποσο των 30 χιλ (η ολο το ποσο αγορας του σπιτιου?) στον κωδικο 735 "για την αγορά ή χρονομεριστική ή χρηματοδοτική μίσθωση ακινήτων ή ανέγερση οικοδομών ή κατασκευή δεξαμενής κολύμβησης" ?

cool11
24-05-15, 13:23
Δηλαδη εγω δεν μπορω να πω 'δεν κανω δηλωση γιατι δεν εχετε δωσει βιβλιο οδηγιων';;;;;;
Τι θα μου πουν, αν παμε στα ακρα, (δικαστικα), οτι 'ας εβλεπες το online help'????

Burning Skies
24-05-15, 15:00
Δηλαδη εγω δεν μπορω να πω 'δεν κανω δηλωση γιατι δεν εχετε δωσει βιβλιο οδηγιων';;;;;;
Τι θα μου πουν, αν παμε στα ακρα, (δικαστικα), οτι 'ας εβλεπες το online help'????

Θα σου πουν οτι η νομοθεσια υπαρχει οποτε δεν δικαιολογεισαι...

john_who
24-05-15, 15:38
Ναι. Έτσι είναι.

Εγώ το προτιμώ πάντως, με τον τρόπο αυτό έχεις συνολική εικόνα των λογαριασμών στους οποίους είσαι συνδικαιούχος. Άλλωστε, η λίστα δεν μεταφέρεται αυτόματα στη δήλωση με κανένα τρόπο, πρέπει να κάνεις μόνος το άθροισμα και να γράψεις τον κωδικό.... Ε, δε πιστεύω κανείς να αθροίσει χωρίς να γνωρίζει τι λογαριασμός είναι αυτός που βλέπει.

Σημειώνω γιατί είναι σημαντικό αν γίνει λάθος: Να κάνεις το άθροισμα και να αφαιρέσεις το φόρο που έχει καταβληθεί ώστε να βάλεις το καθαρό ποσό.

21706
24-05-15, 15:47
Σημειώνω γιατί είναι σημαντικό αν γίνει λάθος: Να κάνεις το άθροισμα και να αφαιρέσεις το φόρο που έχει καταβληθεί ώστε να βάλεις το καθαρό ποσό.

Όχι, το καθαρό ποσό περιλαμβάνει και τον φόρο 15%.

- - - Updated - - -

Οι οδηγίες λένε αυτά:

ΠΙΝΑΚΑΣ Δ1. ΜΕΡΙΣΜΑΤΑ, ΤΟΚΟΙ, ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

Κωδικοί 667-668.
Τόκοι (προ φόρου) ημεδαπής προέλευσης Δηλώνονται οι τόκοι που αποκτώνται από οποιαδήποτε αιτία, πχ τόκοι τραπεζικών καταθέσεων, τόκοι δανεισμού, τόκοι που επιδικάστηκαν κλπ , πριν από την αφαίρεση του φόρου 15%.

maxtak
24-05-15, 16:28
Σημειώνω γιατί είναι σημαντικό αν γίνει λάθος: Να κάνεις το άθροισμα και να αφαιρέσεις το φόρο που έχει καταβληθεί ώστε να βάλεις το καθαρό ποσό.

έχω την εντύπωση πως βάζεις το άθροισμα των τόκων
και το άθροισμα του φόρου που έχει παρακρατηθεί το βάζεις σε πιο κάτω κωδικό που στο ζητάει.

21706
24-05-15, 16:49
ΠΙΝΑΚΑΣ Δ1: ΜΕΡΙΣΜΑΤΑ, ΤΟΚΟΙ, ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
Κωδικοί 675-676.
Φόρος που παρακρατήθηκε για τόκους ημεδαπής προέλευσης. Δηλώνεται ο φόρος που έχει παρακρατηθεί από τόκους που εισπράχθηκαν στην Ελλάδα.

john_who
24-05-15, 20:46
Έχετε δίκιο, διάβασα αρκετά για τους τόκους και είναι αλλαγμένο φέτος. Πρέπει να μπει το ποσό πρίν τη φορολόγηση αν και είναι διπλή φορολογία αυτό. Γιατί το ποσό υπολογίζεται ως εισόδημα για την επιβολή του ΕΕΑ αν και είναι φόρος

cool11
24-05-15, 20:55
Τους τοκους δεν τους βαζει μονο του το taxis, συμφωνα με τα στοιχεια που εχουν διαβιβασει οι τραπεζες;
Δεν θα ειναι περασμενα αυτοματα;

Παλι πρεπει ο κοσμος να τρεχει να ζητα χαρτια με τοκους απο τις τραπεζες;;;

john_who
24-05-15, 22:09
Βγάζει τι λίστα με τους λογαριασμούς και τους τόκους αλλά όλους τους λογαριασμούς που είσαι συνδικαιούχος και ολόκληρο το ποσό των τόκων. Εσύ πρέπει να διαλέξεις σε συνενόηση με τους συνδικαιούχους ποιά ποσά σου αναλογούν.

mezger
24-05-15, 22:27
Έχετε δίκιο, διάβασα αρκετά για τους τόκους και είναι αλλαγμένο φέτος. Πρέπει να μπει το ποσό πρίν τη φορολόγηση αν και είναι διπλή φορολογία αυτό. Γιατί το ποσό υπολογίζεται ως εισόδημα για την επιβολή του ΕΕΑ αν και είναι φόρος

Φέτος το υπολογίζουν σωστά, αφαιρούν το φόρο πριν προστεθεί στο εισόδημα για την έκτακτη εισφορά.

21706
24-05-15, 22:34
Φέτος το υπολογίζουν σωστά, αφαιρούν το φόρο πριν προστεθεί στο εισόδημα για την έκτακτη εισφορά.

Άλλαξε το άρθρο 29 του ν.3986/2011;

mezger
25-05-15, 00:15
Άλλαξε το άρθρο 29 του ν.3986/2011;

Όχι απ'όσο ξέρω. Μάλλον δεν έπρεπε να πω "σωστά" :D πάντως από δοκιμές, το καθαρό υπολογίζουν φέτος. Επίσης επιστρέφουν τον παρακρατηθέντα φόρο από τους τόκους αν υπάρχει π.χ. αρκετή προκαταβολή από πέρυσι, κάτι που είμαι 90% βέβαιος ότι είναι λάθος.

wesker
25-05-15, 07:24
Δηλαδη εγω δεν μπορω να πω 'δεν κανω δηλωση γιατι δεν εχετε δωσει βιβλιο οδηγιων';;;;;;
Τι θα μου πουν, αν παμε στα ακρα, (δικαστικα), οτι 'ας εβλεπες το online help'????
Θα σου πουν οτι υπαρχουν και οι λογιστές που είναι η δουλειά τους αυτή.

cool11
25-05-15, 07:46
Θα σου πουν οτι υπαρχουν και οι λογιστές που είναι η δουλειά τους αυτή.

Σωστα. Πρεπει κι αυτοι καπως να ζησουν.

- - - Updated - - -


Βγάζει τι λίστα με τους λογαριασμούς και τους τόκους αλλά όλους τους λογαριασμούς που είσαι συνδικαιούχος και ολόκληρο το ποσό των τόκων. Εσύ πρέπει να διαλέξεις σε συνενόηση με τους συνδικαιούχους ποιά ποσά σου αναλογούν.

Πιασ' τ'αυγο και κουρευτο δηλαδη.
Να συνεννοηθει ο 'πασα ενας' με ολους τους συνδικαιουχους, για ολους τους λογαριασμους, τι θα δηλωσει...
Μαναδες, πατεραδες, παππουδες, αδερφια, ανδρες-γυναικες, ολοι μες το μπλεντερ να συννενοηθουν...

frap
25-05-15, 09:43
Έχεις δίκιο, θα έπρεπε να καμπανιάσουν αυτόματα έναν από όλους τους δικαιούχους για όλο το ποσό, ώστε να μην υπάρχει αυτή η αναμπουμπούλα...

... είναι δυνατόν;

21706
25-05-15, 09:58
Η συνεννόηση με τους συνδικαιούχους είναι απαραίτητη
ανεξάρτητα αν οι τόκοι στο taxis γράφονται μόνο στον
δικαιούχο (όπως μέχρι πέρσι) ή και στους συνδικαιούχους
(όπως φέτος).

frap
25-05-15, 12:28
Όχι και πέρυσι και πιο πριν μπορούσαν να "μοιραστούν" οι τόκοι και η σχετική επιβάρυνση εάν το ήθελες.
Απλά η ενημέρωση των τόκων από τις τράπεζες εμφανιζόταν στο taxis μόνο στον πρώτο δικαιούχο.

Η αλλαγή εφέτος εξαντλείται στο ότι όλοι οι συνδικαιούχοι λαμβάνουν πλέον ενημέρωση, όχι μόνο ο πρώτος.

Και αφού παραδέχεσαι πως η συνενόηση είναι απαραίτητη σε κάθε περίπτωση, προς τι το σχετικό παράπονο;

Πιασ' τ'αυγο και κουρευτο δηλαδη. Να συνεννοηθει ο 'πασα ενας' με[...]

21706
25-05-15, 12:31
Όχι και πέρυσι και πιο πριν μπορούσαν να "μοιραστούν" οι τόκοι και η σχετική επιβάρυνση εάν το ήθελες.
Απλά η ενημέρωση των τόκων από τις τράπεζες εμφανιζόταν στο taxis μόνο στον πρώτο δικαιούχο.

Η αλλαγή εφέτος εξαντλείται στο ότι όλοι οι συνδικαιούχοι λαμβάνουν πλέον ενημέρωση, όχι μόνο ο πρώτος.

Αυτό λέω κι εγώ. Η συνεννόηση με τους συνδικαιούχους
ήταν και είναι απαραίτητη.

cool11
25-05-15, 12:39
Υπαρχει πλαφον για τους τραπεζικους λογαριασμους;
Για λογαριασμους λιγων εκατονταδων ευρω πχ, χρειαζεται δηλωση;

frap
25-05-15, 12:44
Ανεξαρτήτως του ποσού στους λογαριασμούς, το ποσό των τόκων είναι που θεωρείται εισόδημα και επιβάλλεται η έκτακτη εισφορά, από το πρώτο ευρωλεπτό.

cool11
25-05-15, 12:56
Για κατι ψιλολογια σε τραπεζικους λογαριασμους, περυσι δεν δηλωσα τιποτε.
Και δεν θυμαμαι καν αν με την μαζικη διαβιβαση των στοιχειων απο τις τραπεζες, εμφανιστηκε τιποτε σχετικο στην Ε1 μου.

Basilhs23_
25-05-15, 16:19
Ανεξαρτήτως του ποσού στους λογαριασμούς, το ποσό των τόκων είναι που θεωρείται εισόδημα και επιβάλλεται η έκτακτη εισφορά, από το πρώτο ευρωλεπτό.

Εννοείς εκείνη την εισφορά αλληλεγγύης που έλεγαν αν το ποσόν υπερβαίνει τα 12000 ευρώ ;

mezger
25-05-15, 17:17
Μόλις έβαλαν στο Ε1 ενημέρωση για τα ποσά που καταβλήθηκαν για δάνεια (727-728) καθως και ένδειξη στον πίνακα των τόκων για το αν είσαι πρώτος δικαιούχος.

frap
25-05-15, 17:19
Ναι, γι αυτήν. Άμα είσαι στα 11.999 + 1 € τόκων, 12.000, τσουπ, 120€ εισφορά να χαίρεσαι.

chillath
25-05-15, 17:36
Όπως είπε ο Frap, δηλώνονται από το πρώτο ευρώ. Στο Ε1 στο πεδίο που δηλώνεις τους τόκους έχει ένα link που το πατάς και σου εμφανίζει τους τόκους και τους φόρους όπως τους έχουν αποστείλει οι τράπεζες στο Γενικό Λογιστήριο. Εσύ θα το επιβεβαιώσεις αν είναι σωστά τα νούμερα και αν όχι τα διορθώνεις.

kafrikistan
26-05-15, 07:11
Μόλις έβαλαν στο Ε1 ενημέρωση για τα ποσά που καταβλήθηκαν για δάνεια (727-728)

Πραγματι...(αν και δε συμφωνω με το ποσο)
Αρα αυτο το ποσο το μεταφερουμε στον κωδικο 727 χωρις να χρειαζεται πλεον βεβαιωση απ το φορεα που πηραμε το δανειο?



Όπως είπε ο Frap, δηλώνονται από το πρώτο ευρώ. Στο Ε1 στο πεδίο που δηλώνεις τους τόκους έχει ένα link που το πατάς και σου εμφανίζει τους τόκους και τους φόρους όπως τους έχουν αποστείλει οι τράπεζες στο Γενικό Λογιστήριο. Εσύ θα το επιβεβαιώσεις αν είναι σωστά τα νούμερα και αν όχι τα διορθώνεις.

Εννοεις ως προς τους συνδικαιουχους ή μπορεις να αλλαξεις και το τοκο και να βαλεις μικροτερο/μεγαλυτερο ποσο?

john_who
26-05-15, 07:45
Υπάρχει κάποιος κωδικός που βάζουμε το τι χρήματα έχει ο φορολογούμενος σε καταθέσεις και κινητές αξίες;

cool11
26-05-15, 07:54
Τελικα φετος δεν θα εκδοθει βιβλιο οδηγιων;

@ ADSLgr.com All rights reserved.