PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

wesker
26-05-15, 07:58
Τελικα φετος δεν θα εκδοθει βιβλιο οδηγιων;
Όχι, δεν θα εκδοθεί κάτι.

21706
26-05-15, 08:22
Όχι, δεν θα εκδοθεί κάτι.

Υπάρχει ανακοίνωση του υποικ;

Basilhs23_
26-05-15, 12:04
Υπάρχει κάποιος κωδικός που βάζουμε το τι χρήματα έχει ο φορολογούμενος σε καταθέσεις και κινητές αξίες;

Όχι, ποτέ δεν υπήρχε, απλά στην αρχή υπάρχει επιλογή αν έχεις χρήματα στο εξωτερικό.

chillath
26-05-15, 14:30
Πραγματι...(αν και δε συμφωνω με το ποσο)
Αρα αυτο το ποσο το μεταφερουμε στον κωδικο 727 χωρις να χρειαζεται πλεον βεβαιωση απ το φορεα που πηραμε το δανειο?




Εννοεις ως προς τους συνδικαιουχους ή μπορεις να αλλαξεις και το τοκο και να βαλεις μικροτερο/μεγαλυτερο ποσο?

Το δεύτερο, μπορείς να αλλάξεις τα ποσά και να βάλεις αυτά που θα υπολογιστούν από τα δικαιολογιτικά τόκων που θα μαζέψεις μόνος σου από τις τράπεζες. Οι δικαιούχοι και το ποσοστό δικαιωμάτων επί των λογαρισμών δεν δηλώνονται και δεν απασχολεί το taxisnet.

21706
26-05-15, 14:50
Για τα έξοδα νοσοκομειακής και ιατρικής περίθαλψης
κάτι λένε αυτές οι οδηγίες (http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wE4q6ggiv8WTXdtvSoClrL89FshvH_7vCd5MXD0LzQTLf7MGgcO23N88knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx3UnKl3nP8Nx dnJ5r9cmWyJWelDvWS_18kAEhATUkJb0x1LIdQ163nV9K--td6SIuWfCPNJDNUNp-ma8y1iN7gKNgZ_fy0FnxCP8xl1ceM8u). Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες.

Basilhs23_
26-05-15, 15:40
Βιβλιαράκι οδηγιών. http://www.taxheaven.gr/pagesdata/odigies_diloseon_2015.pdf


Κατάργηση ελάχιστου τεκμηρίου για τόκους καταθέσεων (δεν κατάλαβα τι εννοούν βέβαια).
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23754

mezger
26-05-15, 15:47
Βιβλιαράκι οδηγιών. http://www.taxheaven.gr/pagesdata/odigies_diloseon_2015.pdf


Κατάργηση ελάχιστου τεκμηρίου για τόκους καταθέσεων (δεν κατάλαβα τι εννοούν βέβαια).
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23754

Εννοεί ότι αν κανεις δεν έχει κανένα άλλο είσόδημα εκτός από τόκους (ή ενοίκια), δεν μπαίνει το τεκμήριο "επειδή υπάρχεις" των 3000 ευρώ.
Αυτό που αγνοεί ή απλά έκανε γαργάρα, είναι ότι αν έχεις κάποιο άλλο τεκμήριο (σπίτι, αυτοκίνητο), θεωρείται ότι έχεις εισόδημα (τεκμαρτό), άρα μπαίνει το τεκμήριο των 3000 συν το όποιο άλλο τεκμήριο και φορολογείσαι με 26% και παθαίνεις ένα καρδιακό και το πληρώνουν οι κληρονόμοι σου.

21706
26-05-15, 16:22
Βιβλιαράκι οδηγιών. http://www.taxheaven.gr/pagesdata/odigies_diloseon_2015.pdf


Α μπράβο, άργησαν αλλά τα κατάφεραν!

- - - Updated - - -

Μερικές ακόμα χρήσιμες οδηγίες:
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20952

kafrikistan
27-05-15, 04:24
Εννοεί ότι αν κανεις δεν έχει κανένα άλλο είσόδημα εκτός από τόκους (ή ενοίκια), δεν μπαίνει το τεκμήριο "επειδή υπάρχεις" των 3000 ευρώ.
Αυτό που αγνοεί ή απλά έκανε γαργάρα, είναι ότι αν έχεις κάποιο άλλο τεκμήριο (σπίτι, αυτοκίνητο), θεωρείται ότι έχεις εισόδημα (τεκμαρτό), άρα μπαίνει το τεκμήριο των 3000 συν το όποιο άλλο τεκμήριο και φορολογείσαι με 26% και παθαίνεις ένα καρδιακό και το πληρώνουν οι κληρονόμοι σου.

Αντιληπτο, αρα τι κερδος υπαρχει? Τι φορο γλυτωνει καποιος του οποιου καταργηθηκε το τεκμηριο υπαρξης των 3000 ευρω?
Πιο απλα:
Ατομο με τοκους και σπιτι πριν το μετρο αυτο πληρωνει ΧΨ φορο.
Ατομο με τοκους και σπιτι μετα το μετρο αυτο πληρωνει ?? φορο?

mezger
27-05-15, 09:01
Αντιληπτο, αρα τι κερδος υπαρχει? Τι φορο γλυτωνει καποιος του οποιου καταργηθηκε το τεκμηριο υπαρξης των 3000 ευρω?
Πιο απλα:
Ατομο με τοκους και σπιτι πριν το μετρο αυτο πληρωνει ΧΨ φορο.
Ατομο με τοκους και σπιτι μετα το μετρο αυτο πληρωνει ?? φορο?

Επηρεάζει μόνο όποιον έχει μόνο τόκους ή/και ενοίκια κάτω των 3000 ευρώ και δεν είναι γραμμένος στον ΟΑΕΔ.
Πριν θα έμπαινε το ελάχιστο τεκμήριο των 3000 και θα πλήρωνε 26% συν 55% προκαταβολή για τις 3000 μείον τους τόκους/ενοίκιο.
Τώρα θα πληρώσει μόνο το φόρο που αναλογεί στο ενοίκιο και τίποτε άλλο.
Όποιος έχει επιπλέον άλλο εισόδημα ή κάποιο τεκμήριο(αυτοκίνητο, σπίτι) δεν επηρεάζεται καθόλου.

kafrikistan
27-05-15, 13:21
Επηρεάζει μόνο όποιον έχει μόνο τόκους ή/και ενοίκια κάτω των 3000 ευρώ και δεν είναι γραμμένος στον ΟΑΕΔ.
Πριν θα έμπαινε το ελάχιστο τεκμήριο των 3000 και θα πλήρωνε 26% συν 55% προκαταβολή για τις 3000 μείον τους τόκους/ενοίκιο.
Τώρα θα πληρώσει μόνο το φόρο που αναλογεί στο ενοίκιο και τίποτε άλλο.
Όποιος έχει επιπλέον άλλο εισόδημα ή κάποιο τεκμήριο(αυτοκίνητο, σπίτι) δεν επηρεάζεται καθόλου.

Πως? εχει σημασια αν εισαι γραμμενος στον ΟΑΕΔ?
Υπαρχει καπου στη δηλωση που το τικαρεις αυτο?
Αν γραφτηκες το 2015 μετραει?

Τον φορο που αναλογει στο ενοικιο το καταλαβαινω, ο φορος που αναλογει στους τοκους ποιος ειναι?
Μιλαμε να εισπρατεις νοικι απο σπιτι που νοικιαζεις σε καποιον, εσυ ομως να μην εχεις σπιτι? Ή μιλαμε για 2 συνολικα σπιτια στη κατοχη σου?

mezger
27-05-15, 13:27
Πως? εχει σημασια αν εισαι γραμμενος στον ΟΑΕΔ?
Υπαρχει καπου στη δηλωση που το τικαρεις αυτο?
Αν γραφτηκες το 2015 μετραει?

Πολύ μεγάλη, αν είσαι στον ΟΑΕΔ τα τεκμήρια πάνε με την κλίμακα των μισθωτών (αφορολόγητο 9550).
Δεν δηλώνεται κάπου, ενημερώνει ο ΟΑΕΔ το taxis. Πρέπει να είναι στο 2014 γραμμένος για να μετρήσει. Έχουν παρατηρηθεί και λάθη, και ο μόνος τρόπος να το ελέγξεις είναι να δεις το ποσό της εκκαθάρισης.


Τον φορο που αναλογει στο ενοικιο το καταλαβαινω, ο φορος που αναλογει στους τοκους ποιος ειναι?
Μιλαμε να εισπρατεις νοικι απο σπιτι που νοικιαζεις σε καποιον, εσυ ομως να μην εχεις σπιτι? Ή μιλαμε για 2 συνολικα σπιτια στη κατοχη σου?

Οι τόκοι έχουν φόρο 15%, αλλά τον έχει κρατήσει ήδη η τράπεζα.
Η κατοχή σπιτιού δεν έχει σημασία για τη δήλωση.
Έχουν σημασία τα ενοίκια που εισπράττεις (φορολογούνται με 11% ή 33% και μειώνουν στην ουσία τα τεκμήρια) και τα σπίτια που χρησιμοποιείς (είναι τεκμήρια), είτε είναι δικά σου είτε όχι.

kafrikistan
27-05-15, 13:39
Πολύ μεγάλη, αν είσαι στον ΟΑΕΔ τα τεκμήρια πάνε με την κλίμακα των μισθωτών (αφορολόγητο 9550).
Δεν δηλώνεται κάπου, ενημερώνει ο ΟΑΕΔ το taxis. Πρέπει να είναι στο 2014 γραμμένος για να μετρήσει. Έχουν παρατηρηθεί και λάθη, και ο μόνος τρόπος να το ελέγξεις είναι να δεις το ποσό της εκκαθάρισης.

Aν εισαι γραμμενος στις 31.12.2014?
Εγω αν και ημουν ανεργος ολο το 2014, γραφτηκα το Γεναρη του 2015. Ωστε για λιγες μερες εχασα την ευκαιρια να φορολογηθω ως μισθωτος με αφορολογητο, και να γλυτωσω τα τεκμαρτα που καλουμαι τωρα να πληρωνω??




Οι τόκοι έχουν φόρο 15%, αλλά τον έχει κρατήσει ήδη η τράπεζα.
Η κατοχή σπιτιού δεν έχει σημασία για τη δήλωση.
Έχουν σημασία τα ενοίκια που εισπράττεις (φορολογούνται με 11% ή 33% και μειώνουν στην ουσία τα τεκμήρια) και τα σπίτια που χρησιμοποιείς (είναι τεκμήρια), είτε είναι δικά σου είτε όχι.


Το οτι εχουν 15% κρατημενο ηδη απο τη τραπεζα ειναι γνωστο, με τη δηλωση τι γινεται.
Αυτο το 1% της αλληλεγγυης, τωρα δεν κρατειται απο τους τοκους?
Πως δεν εχει σημασια η κατοχη σπιτιου?? Δεν ειναι τεκμηριο?
Εγω δεν εισπρατω ενοικια φιλε μου. Εχω τοκους, σπιτι, δοσεις στεγαστικου. Αυτα μου βγαζουν 2000€ φορο...
Μπορεις να μου πεις αν 1)με επηρεαζει καθολου το μετρο που εξαγγελθηκε χτες? 2) με επηρεαζει ο ΟΑΕΔ?

mezger
27-05-15, 13:49
Το οτι εχουν 15% κρατημενο ηδη απο τη τραπεζα ειναι γνωστο, με τη δηλωση τι γινεται.
Αυτο το 1% της αλληλεγγυης, τωρα δεν κρατειται απο τους τοκους?
Πως δεν εχει σημασια η κατοχη σπιτιου?? Δεν ειναι τεκμηριο?
Εγω δεν εισπρατω ενοικια φιλε μου. Εχω τοκους, σπιτι, δοσεις στεγαστικου. Αυτα μου βγαζουν 2000€ φορο...
Μπορεις να μου πεις αν 1)με επηρεαζει καθολου το μετρο που εξαγγελθηκε χτες? 2) με επηρεαζει ο ΟΑΕΔ?

Η εισφορά αλληλεγγύης επηρεάζεται από το συνολικό εισόδημα, και από τους τόκους φυσικά, αλλά δεν είναι ακριβώς φόρος ούτε σε επηρεάζει τόσο (αν έφτανες στο σημείο να πληρώνεις υπέρογκα ποσά εισφοράς, δε θα είχες πρόβλημα τεκμηρίων, εκτός αν έχεις και 2-3 πισίνες και ελικόπτερα :P)
Δεν είναι τεκμήριο η κατοχή, δες παραπάνω.
Αφού δεν ήσουν στον ΟΑΕΔ το '14 δεν σε επηρεάζει.
Αν μένεις στο σπίτι σου έχεις τεκμήριο, άρα τεκμαρτό εισόδημα εκτός των τόκων άρα πάλι δεν γλιτώνεις τίποτα.
Για την ιστορία, δεν ήταν μέτρο που εξαγγέλθηκε, είναι νόμος που υπάρχει εδώ και πολύ καιρό και ειπε να τον θυμήσει έτσι για το γαμώτο, άσχετα αν δεν επηρεάζει σχεδόν κανέναν.

Basilhs23_
27-05-15, 13:52
Αυτο το 1% της αλληλεγγυης, τωρα δεν κρατειται απο τους τοκους?


Όχι δεν παρακρατεί η τράπεζα το 1%, το πληρώνεις στο εκκαθαριστικό.

Εγώ πάντως δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με το τι ισχύει από φέτος. Προβλέπω να έχουμε πάλι γκρίνιες. Οι λογιστές λένε οτι έχουν γίνει αρκετά λάθη στα προσυμπληρωμένα στοιχεία που εμφανίζει το taxisnet.

kafrikistan
27-05-15, 13:55
Η εισφορά αλληλεγγύης επηρεάζεται από το συνολικό εισόδημα, και από τους τόκους φυσικά, αλλά δεν είναι ακριβώς φόρος ούτε σε επηρεάζει τόσο (αν έφτανες στο σημείο να πληρώνεις υπέρογκα ποσά εισφοράς, δε θα είχες πρόβλημα τεκμηρίων, εκτός αν έχεις και 2-3 πισίνες και ελικόπτερα :P)
Δεν είναι τεκμήριο η κατοχή, δες παραπάνω.
Αφού δεν ήσουν στον ΟΑΕΔ το '14 δεν σε επηρεάζει.
Αν μένεις στο σπίτι σου έχεις τεκμήριο, άρα τεκμαρτό εισόδημα εκτός των τόκων άρα πάλι δεν γλιτώνεις τίποτα.
Για την ιστορία, δεν ήταν μέτρο που εξαγγέλθηκε, είναι νόμος που υπάρχει εδώ και πολύ καιρό και ειπε να τον θυμήσει έτσι για το γαμώτο, άσχετα αν δεν επηρεάζει σχεδόν κανέναν.


ΑΝ ημουν στον ΟΕΑΔ το 2014? θα με επηρεαζε θετικα ή αρνητικα?

Δεν εχω πισινες, τρια ειναι τα τεκμαρτα μου οπως σου ειπα
-σπιτι που μενω (ωστε δεν εχει σημασια αν ειναι δικο μου, αρκει που μενω...)
-τοκοι καταθεσεων(εχει σημασια το ποσό?)
-τοκοι στεγαστικου δανειου
Αυτα βγαζουν για μενα τον ανεργο εναν φορο μονο 2000€!

Αλλα οπως μου ειπες στο αλλο θρεντ, γραφω το απαιτουμενο ποσο στην Αναλωση Κεφαλαιου, μηδενιζεται ο φορος, κι ολα μελι-γαλα:lol:



Όχι δεν παρακρατεί η τράπεζα το 1%, το πληρώνεις στο εκκαθαριστικό.


Αυτο εννοουσα, κρατειται 1% επι των τοκων απο την εφορια οχι απο τη τραπεζα.

mezger
27-05-15, 14:14
ΑΝ ημουν στον ΟΕΑΔ το 2014? θα με επηρεαζε θετικα ή αρνητικα?

Δεν εχω πισινες, τρια ειναι τα τεκμαρτα μου οπως σου ειπα
-σπιτι που μενω (ωστε δεν εχει σημασια αν ειναι δικο μου, αρκει που μενω...)
-τοκοι καταθεσεων(εχει σημασια το ποσό?)
-τοκοι στεγαστικου δανειου
Αυτα βγαζουν για μενα τον ανεργο εναν φορο μονο 2000€!

Αλλα οπως μου ειπες στο αλλο θρεντ, γραφω το απαιτουμενο ποσο στην Αναλωση Κεφαλαιου, μηδενιζεται ο φορος, κι ολα μελι-γαλα:lol:



Το ποσό των τόκων έχει σημασία γιατί φορολογείσαι πάνω στη διαφορά τεκμήρια(σπίτι) συν δαπάνες(στεγαστικό) μείον εισόδημα, άρα στην περίπτωσή σου όσο μεγαλύτερο το εισόδημα (τόκοι) τόσο μικρότερο το ποσό που φορολογούν.
Αν ήσουν στον ΟΑΕΔ μάλλον δεν θα πλήρωνες κάτι ή θα πλήρωνες λιγότερα, γιατί θα είχες αφορολόγητο 9550.

Θα σου πρότεινα να περιμένεις ακόμα, είναι πάρα πολλοί στη δική σου θέση και πολλοί δεν έχουν καν την επιλογή της ανάλωσης.
Πέρυσι είχαν δώσει λύση λίγο πριν αρχίσουν οι δηλώσεις αν θυμάμαι καλά, και φέτος είναι πιθανό να κάνουν κάτι - π.χ. να αναγνωρίσουν τους ανέργους ακόμα κι αν γραφτούν τώρα στον ΟΑΕΔ. Δεν χρειάζεται καν νόμος γι'αυτό, έτσι όπως είναι γραμμένος καλύπτει και αυτήν την περίπτωση ("[...]εφόσον ο φορολογούμενος είναι εγγεγραμμένος στο μητρώο ανέργων του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο. Α. Ε.Δ)")

kafrikistan
27-05-15, 14:22
Το ποσό των τόκων έχει σημασία γιατί φορολογείσαι πάνω στη διαφορά τεκμήρια(σπίτι) συν δαπάνες(στεγαστικό) μείον εισόδημα, άρα στην περίπτωσή σου όσο μεγαλύτερο το εισόδημα (τόκοι) τόσο μικρότερο το ποσό που φορολογούν.
Αν ήσουν στον ΟΑΕΔ μάλλον δεν θα πλήρωνες κάτι ή θα πλήρωνες λιγότερα, γιατί θα είχες αφορολόγητο 9550.

Nαι, το προσεξα κι εγω αυτο και το ειχα σημειωσει τις προαλλες. Οσο λιγοτεροι τοκοι, τοσο πιο πολυ πληρωνεις (!)

Αρα καλα το ειπα, για λιγες μερες εχασα την ευκαιρια να φορολογηθω σα μισθωτος. Κανεις δε μου το ειχε πει οτι επρεπε να εγγραφω για το λογο αυτο :(
Απο του χρονου ομως θα ειμαι κυριλε...




Θα σου πρότεινα να περιμένεις ακόμα, είναι πάρα πολλοί στη δική σου θέση και πολλοί δεν έχουν καν την επιλογή της ανάλωσης.
Πέρυσι είχαν δώσει λύση λίγο πριν αρχίσουν οι δηλώσεις αν θυμάμαι καλά, και φέτος είναι πιθανό να κάνουν κάτι - π.χ. να αναγνωρίσουν τους ανέργους ακόμα κι αν γραφτούν τώρα στον ΟΑΕΔ. Δεν χρειάζεται καν νόμος γι'αυτό, έτσι όπως είναι γραμμένος καλύπτει και αυτήν την περίπτωση ("[...]εφόσον ο φορολογούμενος είναι εγγεγραμμένος στο μητρώο ανέργων του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο. Α. Ε.Δ)")

Καλα, αυτοι που δεν εχουν την επιλογη αναλωσης κεφαλαιου πανε ακλαφτοι...
Εγω θα περιμενω βεβαια, δεν εχω λογο να τη κανω απο τωρα, πολυ φοβαμαι ομως πως αν ειναι να αλλαξουν τα δεδομενα, τωρα που ερχεται και η συμφωνια με τους εταιρους, θα ειναι προς το χειροτερο.

Basilhs23_
27-05-15, 17:14
Σε 15 ημέρες το νομοσχέδιο για τις νέες αντικειμενικές αξίες, άντε να δούμε τι θα δούμε.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23778

nodasz
27-05-15, 21:27
Να ρωτησω κατι κι εγω ? Το ποσο των δανειων που μπαινει στη δηλωση αφορά τη συνολικη δοση που πληρωνουμε στην τραπεζα ή μονο το κομματι που αφορα τοκους ? Και αφορα ολα τα δανεια ή εξαιρουνται τα καταναλωτικα ? ( γιατι κατι τετοιο ανεφερε ο λογιστης ).

mezger
27-05-15, 23:19
Να ρωτησω κατι κι εγω ? Το ποσο των δανειων που μπαινει στη δηλωση αφορά τη συνολικη δοση που πληρωνουμε στην τραπεζα ή μονο το κομματι που αφορα τοκους ? Και αφορα ολα τα δανεια ή εξαιρουνται τα καταναλωτικα ? ( γιατι κατι τετοιο ανεφερε ο λογιστης ).

Βάζεις τη συνολική δόση, και αφορά κάθε είδους δάνεια. Ο διαχωρισμός τόκων και η ειδική μεταχείριση κάποιων δανείων ίσχυαν παλιότερα.

kafrikistan
28-05-15, 00:43
Φιλε mezder να σε ρωτησω και κατι αλλο, μιας και το κατεχεις το θεμα:)

Ο ξαδελφος μου εκανε περυσι ενα επενδυτικο/ασφαλιστικο προγραμμα σε τραπεζα, διαρκειας πολλων ετων. Η αποδοση του εξαρταται εν μερει και απο το χρηματιστηριο.
Μπαινει αυτο στη δηλωση? Στο κωδικο 743 ή οπου αλλου?

cool11
28-05-15, 07:50
Τελικα τι δηλωνει απο καταθεσεις το συστημα;
Τι δηλωνει απο τοκους;
Και τι ενεργειες πρεπει να κανει ο χρηστης;

ΓΙΩΡΓΟΣ74
28-05-15, 14:31
Καλησπέρα στο forum.
Έχω το εξής πρόβλημα.
Έχω μια εταιρία Ο.Ε. που φορολογικά ανοίκει στο Περιστερι. Και φυσικά είμαι όλη μέρα στο Περιστερι.Σαν ιδιώτης ανοίκω σε άλλη εφορία της Ατιικής και μετακομίζοντας(σε λίγες μέρες), πρέπει να δηλωθώ σε αυτη που θα είναι η νέα κατοικία μου.
Γίνεται να μεταφέρω το προσωπικό μου μητρώο στην εφορία που με εξυπηρετεί λόγω εργασίας?
Ευχαριστώ

mezger
28-05-15, 14:54
Φιλε mezder να σε ρωτησω και κατι αλλο, μιας και το κατεχεις το θεμα:)

Ο ξαδελφος μου εκανε περυσι ενα επενδυτικο/ασφαλιστικο προγραμμα σε τραπεζα, διαρκειας πολλων ετων. Η αποδοση του εξαρταται εν μερει και απο το χρηματιστηριο.
Μπαινει αυτο στη δηλωση? Στο κωδικο 743 ή οπου αλλου?

Αν δεν εισπράξει κάτι, λογικά όχι. Θα σου πρότεινα να το δει λογιστής αυτό.


Καλησπέρα στο forum.
Έχω το εξής πρόβλημα.
Έχω μια εταιρία Ο.Ε. που φορολογικά ανοίκει στο Περιστερι. Και φυσικά είμαι όλη μέρα στο Περιστερι.Σαν ιδιώτης ανοίκω σε άλλη εφορία της Ατιικής και μετακομίζοντας(σε λίγες μέρες), πρέπει να δηλωθώ σε αυτη που θα είναι η νέα κατοικία μου.
Γίνεται να μεταφέρω το προσωπικό μου μητρώο στην εφορία που με εξυπηρετεί λόγω εργασίας?
Ευχαριστώ

Η ΔΟΥ που ανήκεις πάει πακέτο με τη διεύθυνση κατοικίας που έχεις δηλωμένη στο μητρώο, νόμιμα δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Μπορείς να αλλάξεις τη διεύθυνση σου ακόμα και μέσω taxis και να μεταφερθείς εκεί που σε βολεύει, όμως θα βγάζει μάτι στη δήλωσή σου ότι μένεις αλλού και έχεις δηλώσει λάθος διεύθυνση.

jkoukos
28-05-15, 17:12
Η ΔΟΥ που ανήκεις πάει πακέτο με τη διεύθυνση κατοικίας που έχεις δηλωμένη στο μητρώο, νόμιμα δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Μπορείς να αλλάξεις τη διεύθυνση σου ακόμα και μέσω taxis και να μεταφερθείς εκεί που σε βολεύει, όμως θα βγάζει μάτι στη δήλωσή σου ότι μένεις αλλού και έχεις δηλώσει λάθος διεύθυνση.
Η σύζυγός μου είναι μισθωτός ΙΥ και ταυτόχρονα έχει έσοδα από γεωργική απασχόληση.
Μια χαρά εργάζεται και μένει στην Αθήνα, με ΔΟΥ στην επαρχία, απ' όπου δεν μπορούμε να την μεταφέρουμε χρόνια τώρα λόγω της αγροτικής απασχόλησης.

mezger
28-05-15, 17:47
Η σύζυγός μου είναι μισθωτός ΙΥ και ταυτόχρονα έχει έσοδα από γεωργική απασχόληση.
Μια χαρά εργάζεται και μένει στην Αθήνα, με ΔΟΥ στην επαρχία, απ' όπου δεν μπορούμε να την μεταφέρουμε χρόνια τώρα λόγω της αγροτικής απασχόλησης.

Αν είναι αγρότης ισχύει ότι και για όσους είναι επιτηδευματίες, ανήκουν πάντα στη ΔΟΥ της έδρας τους.
Το παραπάνω πήγαινε για τον φίλο που δεν έχει ατομική επιχείρηση αλλά είναι μέλος εταιρίας (δεν θεωρείται επιτηδευματίας).

jkoukos
28-05-15, 18:02
Επειδή δεν το κατέχω το άθλημα, έχω μια απλή απορία.
Ποια η διαφορά ενός επιτηδευματία που πουλά χοντρική κάποιο αγροτικό προϊόν, από ένα μέλος μιας ΟΕ που μεταποιεί το προηγούμενο προϊόν;
Γιατί ο ένας μπορεί να έχει κατοικία σε άλλη περιοχή από την δραστηριότητα και ο δεύτερος όχι;

mezger
28-05-15, 18:15
Γιατί στην πρώτη περίπτωση αγρότης και επιχείρηση είναι ένα και το αυτό - ασκεί ο ίδιος ένα επάγγελμα. Στη δεύτερη περίπτωση το επάγγελμα το ασκεί ένα νομικό πρόσωπο με δική του υπόσταση, ΑΦΜ, έδρα, δραστηριότητα κλπ. Το ότι κάποιος είναι μέλος της ΟΕ σημαίνει μόνο ότι έχει ευθύνη για τα χρέη και καρπώνεται τα κέρδη, δεν είναι απαραίτητο ότι προσφέρει εργασία. Οπότε για την εφορία αντιμετωπίζεται πρακτικά σαν ιδιώτης.

anonymos1982
28-05-15, 18:17
Αν δεν εισπράξει κάτι, λογικά όχι. Θα σου πρότεινα να το δει λογιστής αυτό.



Η ΔΟΥ που ανήκεις πάει πακέτο με τη διεύθυνση κατοικίας που έχεις δηλωμένη στο μητρώο, νόμιμα δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Μπορείς να αλλάξεις τη διεύθυνση σου ακόμα και μέσω taxis και να μεταφερθείς εκεί που σε βολεύει, όμως θα βγάζει μάτι στη δήλωσή σου ότι μένεις αλλού και έχεις δηλώσει λάθος διεύθυνση.

Θα βγάζει μάτι μόνο στο Ε1 όπου θα φαίνεται η κατοικία του αλλά κατά τα άλλα δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Ας δηλώσει στο taxis σαν διεύθυνση την διεύθυνση της εταιρείας που τον βολεύει και να ξεμπερδεύει.

kafrikistan
29-05-15, 02:54
Αν δεν εισπράξει κάτι, λογικά όχι. Θα σου πρότεινα να το δει λογιστής αυτό.


Σε καμμια 15ρια χρονια θα εισπραξει.
Αλλα οι οδηγιες λενε οτι βαζεις στον 743 οτι λεφτα εδωσες περυσι για αγορα μετοχων, εντοκων γραμματιων, ομολογων, αμοιβαιων κεφαλαιων κλπ. Αν προκειται για εισπραξη τοτε εχεις φοροελαφρυνση διοτι καλυπτεις τεκμηρια, ετσι δεν ειναι?

Εδω γεννιεται αλλο ενα ερωτημα, αν του χρονου θελησει να κανει μερικη εξαγορα του συμβολαιου και παρει πισω τα μισα χρηματα του, τοτε θα φορολογηθει που πηρε πισω τα λεφτα του? :worthy: :lol:

21706
29-05-15, 07:11
Κάποιος έχει την επικαρπία ενός διαμερίσματος και μένει σ' αυτό.
Τι ποσοστό συνιδιοκτησίας θα δηλώσει στον κωδικό 213 του πίνακα 5 του Ε1;

cool11
29-05-15, 10:01
Τελικα τι δηλωνει απο καταθεσεις το συστημα;
Τι δηλωνει απο τοκους;
Και τι ενεργειες πρεπει να κανει ο χρηστης;

Ξερει κανεις;

anonymos1982
29-05-15, 13:35
Σε καμμια 15ρια χρονια θα εισπραξει.
Αλλα οι οδηγιες λενε οτι βαζεις στον 743 οτι λεφτα εδωσες περυσι για αγορα μετοχων, εντοκων γραμματιων, ομολογων, αμοιβαιων κεφαλαιων κλπ. Αν προκειται για εισπραξη τοτε εχεις φοροελαφρυνση διοτι καλυπτεις τεκμηρια, ετσι δεν ειναι?

Εδω γεννιεται αλλο ενα ερωτημα, αν του χρονου θελησει να κανει μερικη εξαγορα του συμβολαιου και παρει πισω τα μισα χρηματα του, τοτε θα φορολογηθει που πηρε πισω τα λεφτα του? :worthy: :lol:

Είναι ατομικό ή ομαδικό το συνταξιοδοτικό-επενδυτικό αυτό πρόγραμμα; Αν είναι ατομικό δεν υπάρχει επιπλέον φορολόγηση

Τελικα τι δηλωνει απο καταθεσεις το συστημα;
Τι δηλωνει απο τοκους;
Και τι ενεργειες πρεπει να κανει ο χρηστης;

Δεν δηλώνεις τις καταθέσεις δηλώνεις τους τόκους και τον φόρο αυτών.

cool11
29-05-15, 14:13
Τους τοκους, και τους φορους των τοκων,
πως υποτιθεται οτι πρεπει να τους ξερω;

Burning Skies
29-05-15, 14:21
Τους τοκους, και τους φορους των τοκων,
πως υποτιθεται οτι πρεπει να τους ξερω;

Δεν καταλαβαινω γιατι μπερδευεσαι σε αυτο. Ετοιμους στους δινει αν πατησεις το link πανω στην γραμμη που ειναι να τους συμπληρωσεις.

cool11
29-05-15, 14:37
Δεν καταλαβαινω γιατι μπερδευεσαι σε αυτο. Ετοιμους στους δινει αν πατησεις το link πανω στην γραμμη που ειναι να τους συμπληρωσεις.

Ναι, αλλα που ξερω εγω ποια ειναι τα ποσα των τοκων και των φορων,
ωστε να τα συμπληρωσω;

jkoukos
29-05-15, 15:02
Με βεβαίωση απο την τράπεζα.

anonymos1982
29-05-15, 15:17
Ναι, αλλα που ξερω εγω ποια ειναι τα ποσα των τοκων και των φορων,
ωστε να τα συμπληρωσω;

πάτα στον αριθμό 667 της φορολογικής δήλωσης θα σου ανοίξει ένα παράθυρο που γράφει τους τόκους και τους φόρους ανά λογαριασμό και το σύνολο, συμπληρώνεις το σύνολο και στο 675 τους τόκους που αναγράφει.
Αν πάντως έχεις και άλλα εισοδήματα εκτός από τόκους και μισθωτή εργασία ίσως πρέπει να επισκεφτείς έναν λογιστή να στην συμπληρώσει.

Burning Skies
29-05-15, 21:02
Ναι, αλλα που ξερω εγω ποια ειναι τα ποσα των τοκων και των φορων,
ωστε να τα συμπληρωσω;

αν θες να τα διασταυρωσεις ζητας βεβαιωση απο την τραπεζα αλλα εμενα μια χαρα μου φαινονται...

nodasz
29-05-15, 21:10
Επανερχομαι λιγο στο θεμα της συμπληρωσης του κωδικου με τις δοσεις των δανειων που πληρωνουμε. Κατ αρχην , τοκοχρεωλυτικη δοση ειναι η δοση ( απ οσο ξερω ) που πληρωνει τοκους , οχι κεφαλαιο. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να βαλουμε το ποσο που πηγε σε αποπληρωμη τοκων και οχι κεφαλαιου , κανω λαθος ? Γιατι η τραπεζα στελνει ποσα ΣΥΝΟΛΙΚΑ κεφαλαιοι και τοκων ( τουλαχιστον σε μενα αυτο εχει κανει ) και αυτο νομιζω οτι ειναι χοντρο λαθος . Ποια ειναι η γνωμη σας ?
Ας σημειωθει οτι φοροτεχνικος μου ειπε οτι φετος ΔΕΝ μπαινουν οι δοσεις των καταναλωτικων δανειων. Εχει απασχολησει κανεναν αλλον αυτο ? Εχει απευθυνθει σε τραπεζα ?

giorgosk
29-05-15, 23:58
Στην ανάλυση τον τόκων καταθέσεων στη μητέρα μου βγάζει 3 λογαριασμούς αλλά μόνο στον έναν είναι κύριος του λογαριασμού. Θα βάλω τους τόκους μόνο αυτού του λογαριασμού ή και των τριών ;; Στους άλλους δυο είναι με δεύτερο όνομα.

Επίσης στον κωδικό 659 τι θα βάλω για τη μητέρα μου που λαμβάνει σύνταξη χηρείας αλλά πλήρωσε και ασφαλιστικές εισφορές για τον ΟΓΑ. Μήπως τις εισφορές αυτές ;;

Πήγα να πατήσω συνέχεια και μου έβγαλε κόκκινο στον κωδικό αυτό.
Επίσης κόκκινο έβγαλε και στο 433 ενώ έχω συμπληρώσει το ποσό.

anonymos1982
30-05-15, 00:29
Επανερχομαι λιγο στο θεμα της συμπληρωσης του κωδικου με τις δοσεις των δανειων που πληρωνουμε. Κατ αρχην , τοκοχρεωλυτικη δοση ειναι η δοση ( απ οσο ξερω ) που πληρωνει τοκους , οχι κεφαλαιο.

Λάθος, η τοκοχρεωλυτική δόση περιλαμβάνει τον τόκο που αντιστοιχεί στο κεφάλαιο του δανείου και την αποπληρωμή ένος μέρους του δανείου. Σε διαφορετική περίπτωση δεν θα αποπληρωνόταν ποτέ το δάνειο...

kafrikistan
30-05-15, 00:58
Είναι ατομικό ή ομαδικό το συνταξιοδοτικό-επενδυτικό αυτό πρόγραμμα; Αν είναι ατομικό δεν υπάρχει επιπλέον φορολόγηση


Συνταξιοδοτικο-επενδυτικο και ασφαλιστικο. Αν πεθανει, η οικογενεια κονομαει χοντρα.
Μπαινει καπου στη δηλωση? Για να μη φορολογειται σημαινει οτι δεν μπαινει στον 743(οτι ποσά μπουν στον 743 προκαλουν τρελο φορο, απ οτι βλεπω...)

Αφου το κανε ο ιδιος για τον εαυτο του, ατομικο δε πρεπει να ειναι?
Ωστοσο, στη βεβαιωση ασφαλιστρων που εστειλε η τραπεζα γραφει
"Βεβαιωνεται οτι ο ταδε ασφαλισμενος κατοπιν της ταδε αιτησης υπαγωγης του στο με αριθμο ταδε Ομαδικο Ασφαλιστηριο Συμβολαιο "ταδε" κατεβαλε κατα το ετος 2014 το ποσο των ταδε ευρω για ασφαλιστρα."

Οποτε τι ειναι? ατομικο ή ομαδικο?

Ειναι εξοργιστικο παντως να δινεις πχ. 10.000€ για να παρεις 20.000 σε 15 χρονια, και να ερχεται το κρατος να σε φορολογει χοντρα, και μαλιστα απο τωρα. Αρα δε πρεπει κανεις να κανει τετοια συμβολαια, ειναι κοροϊδια.

Περα απο τη φορολογηση, ενα αλλο ερωτημα ειναι μηπως θεωρουνται τεκμηριο τα λεφτα που δινεις για να κανεις ενα τετοιο συμβολαιο.

Basilhs23_
30-05-15, 03:45
Περα απο τη φορολογηση, ενα αλλο ερωτημα ειναι μηπως θεωρουνται τεκμηριο τα λεφτα που δινεις για να κανεις ενα τετοιο συμβολαιο.

Αν πρόκειται για ασφάλιστρα υγείας δεν είναι τεκμήριο, τώρα επειδή μιλάς και για συνταξιοδοτικό δεν γνωρίζω αν ισχύει το ίδιο.

21706
30-05-15, 08:04
Στην ανάλυση τον τόκων καταθέσεων στη μητέρα μου βγάζει 3 λογαριασμούς αλλά μόνο στον έναν είναι κύριος του λογαριασμού. Θα βάλω τους τόκους μόνο αυτού του λογαριασμού ή και των τριών ;; Στους άλλους δυο είναι με δεύτερο όνομα.

Τους τόκους κάθε κοινού λογαριασμού θα τους μοιράσεις
μεταξύ του δικαιούχου και των συνδικαιούχων αυτού του
λογαριασμού αφού συνεννοηθείς μαζί τους.

anonymos1982
30-05-15, 09:22
Συνταξιοδοτικο-επενδυτικο και ασφαλιστικο. Αν πεθανει, η οικογενεια κονομαει χοντρα.
Μπαινει καπου στη δηλωση? Για να μη φορολογειται σημαινει οτι δεν μπαινει στον 743(οτι ποσά μπουν στον 743 προκαλουν τρελο φορο, απ οτι βλεπω...)

Αφου το κανε ο ιδιος για τον εαυτο του, ατομικο δε πρεπει να ειναι?
Ωστοσο, στη βεβαιωση ασφαλιστρων που εστειλε η τραπεζα γραφει
"Βεβαιωνεται οτι ο ταδε ασφαλισμενος κατοπιν της ταδε αιτησης υπαγωγης του στο με αριθμο ταδε Ομαδικο Ασφαλιστηριο Συμβολαιο "ταδε" κατεβαλε κατα το ετος 2014 το ποσο των ταδε ευρω για ασφαλιστρα."

Οποτε τι ειναι? ατομικο ή ομαδικο?

Ειναι εξοργιστικο παντως να δινεις πχ. 10.000€ για να παρεις 20.000 σε 15 χρονια, και να ερχεται το κρατος να σε φορολογει χοντρα, και μαλιστα απο τωρα. Αρα δε πρεπει κανεις να κανει τετοια συμβολαια, ειναι κοροϊδια.

Περα απο τη φορολογηση, ενα αλλο ερωτημα ειναι μηπως θεωρουνται τεκμηριο τα λεφτα που δινεις για να κανεις ενα τετοιο συμβολαιο.

Δεν σε φορολογεί το κράτος από τώρα. Έως και την δήλωση του 2013 δήλωνες τα ασφάλιστρα ζωής γιατί είχες φορολογικό όφελος. Πλέον έχει καταργηθεί η έκπτωση, αλλά δεν υπάρχει φορολογία για τα ασφάλιστρα.
Αν έχει ομαδικό ασφαλιστήριο θα δει αν και εφ' όσον φορολογηθεί όταν έρθει η ώρα να πάρει εφ' άπαξ το ποσό ή τις μηνιαίες καταβολές, δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνεις από τώρα αφού ούτως ή άλλως δεν ξέρεις τι καθεστώς θα ισχύει τώρα.

kafrikistan
30-05-15, 09:46
Δεν σε φορολογεί το κράτος από τώρα. Έως και την δήλωση του 2013 δήλωνες τα ασφάλιστρα ζωής γιατί είχες φορολογικό όφελος. Πλέον έχει καταργηθεί η έκπτωση, αλλά δεν υπάρχει φορολογία για τα ασφάλιστρα.
Αν έχει ομαδικό ασφαλιστήριο θα δει αν και εφ' όσον φορολογηθεί όταν έρθει η ώρα να πάρει εφ' άπαξ το ποσό ή τις μηνιαίες καταβολές, δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνεις από τώρα αφού ούτως ή άλλως δεν ξέρεις τι καθεστώς θα ισχύει τώρα.

Δε ψαχνουμε κατι φιλε μου, το ερωτημα ειναι αν μπαινει στη δηλωση το ποσο που δαπανηθηκε για το συμβολαιο(το οποιο σχετιζεται με το χρηματιστηριο).

anonymos1982
30-05-15, 10:05
Λογικά έχει ένα unit linked προϊόν, παλιά τα δηλώναμε για να πάρουμε την έκπτωση, πλέον δεν υπάρχει αντίστοιχος κωδικός, ούτε υποχρέωση να δηλώσεις τα σαφάλιστρα.
Δεν ξέρω ποιο ακριβώς προϊόν έχει και αν έχει κάποια προστασία κεφαλαίου αλλά να έχετε υπόψιν σας ότι τέτοια προϊόντα δεν έχουν εγγυημένες αποδόσεις και υπάρχει κίνδυνος να χαθεί ακόμα και μέρος του κεφαλαίου.

giorgosk
30-05-15, 20:31
Μπορούμε μια καταχώριση στο Ε2 να την αλλάξουμε να την επεξεργαστούμε ;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.