PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

21706
30-05-15, 20:46
Ναι πριν από την οριστική υποβολή.

kafrikistan
31-05-15, 00:26
Αν πρόκειται για ασφάλιστρα υγείας δεν είναι τεκμήριο

Οχι υγειας, ζωης. Αν πεθανει ο ασφαλισμενος κατα τη διαρκεια του προγραμματος τοτε το προσωπο που εχει ορισει ή οι συγγενεις εισπραττουν ενα σεβαστο ποσο(να το φανε στην υγεια του μακαριτη:lol:)
Τα ασφαλιστρα καταβληθηκαν εφαπαξ στην εναρξη.



Λογικά έχει ένα unit linked προϊόν, παλιά τα δηλώναμε για να πάρουμε την έκπτωση, πλέον δεν υπάρχει αντίστοιχος κωδικός, ούτε υποχρέωση να δηλώσεις τα σαφάλιστρα.
Δεν ξέρω ποιο ακριβώς προϊόν έχει και αν έχει κάποια προστασία κεφαλαίου αλλά να έχετε υπόψιν σας ότι τέτοια προϊόντα δεν έχουν εγγυημένες αποδόσεις και υπάρχει κίνδυνος να χαθεί ακόμα και μέρος του κεφαλαίου.

Ωστε τελικα μου λες οτι δεν δηλωνεται ουτε φορολογειται. Ωραια, γιατι προηγουμενως ελεγες οτι το ομαδικο φορολογειται. Και 100χιλ. να εδωσες δηλαδη δε φαινονται πουθενα?
Το ρισκο ειναι αλλο θεμα, εμεις τωρα μιλαμε για τη δηλωση.
Υπαρχουν πολλα προϊοντα που εχουν ρισκο(αμοιβαια, μετοχες κλπ) παρολ αυτα στο εξης λεει θα τα γραφουμε στον κωδικο 743 για να τα φορολογουνε αγρια. Δε φτανει το ρισκο δηλαδη, θα τρως και καμποσα χιλιαρικα φορο...



παλιά τα δηλώναμε για να πάρουμε την έκπτωση

Tωρα ετσι οπως τα χουν κανει, εκπτωση θα παιρναμε ή επιβαρυνση? Αφου οτι πληρωνεις ειναι λεει τεκμηριο.

jkoukos
31-05-15, 01:08
Το τεκμήριο φορολογείται εφόσον ξεπερνά το πραγματικό εισόδημα και αυτό για να πιάνει τα κρυφά έσοδα, όσο άδικο κι αν είναι σε αρκετές περιπτώσεις.

chal_4
31-05-15, 09:52
Έχει πάρει παράταση η ρύθμιση οφειλών (100 δόσεις)?

anonymos1982
31-05-15, 11:34
Ωστε τελικα μου λες οτι δεν δηλωνεται ουτε φορολογειται. Ωραια, γιατι προηγουμενως ελεγες οτι το ομαδικο φορολογειται. ..


Νόμιζω ότι στις προηγούμενες απαντήσεις μου το έχω 'πει ήδη. Σου είπα ότι θα έχεις να ανησυχήσεις όταν έρθει η ώρα να πάρεις το ποσό είτε εφάπαξ είτε τις μηνιαίες καταβολές. Τότε ανάλογα με το ύψος (για ομαδικό πάντα μιλάμε) θα δεις και τι φόρος αναλογεί.

Όσον αφορά τον κωδικό 743, αν μπορείς να δικαιολογήσεις τα ποσά που έδωσες για να αγοράσεις μετοχές, εταιρικά μερίδια, χρεόγραφα και ότι άλλο παρόμοιο δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Manolis_karas
31-05-15, 17:33
πάτα στον αριθμό 667 της φορολογικής δήλωσης θα σου ανοίξει ένα παράθυρο που γράφει τους τόκους και τους φόρους ανά λογαριασμό και το σύνολο, συμπληρώνεις το σύνολο και στο 675 τους τόκους που αναγράφει.
Αν πάντως έχεις και άλλα εισοδήματα εκτός από τόκους και μισθωτή εργασία ίσως πρέπει να επισκεφτείς έναν λογιστή να στην συμπληρώσει.
Προσοχή! Οι τόκοι και οι φόροι τόκων εμφανίζονται σε όλους τους συνιδιοκτήτες του λογαριασμού και δεν πρέπει να αντιγραφεί το σύνολο γιατί ανάλογα με τον αριθμό των συνιδιοκτητών μπορεί γραφούν 2 ή 3 ή... φορές, αλλά να γίνει ο σωστός υπολογισμός, ανάλογα με την συνεισφορά (στο περίπου) κάθε συνιδιοκτήτη.

Φιλοξενούμε το παιδί μας (ενήλικο) πως πρέπει να γραφεί από εμάς και από αυτό; Ξέρει κάποιος; Ευχαριστώ.

wesker
01-06-15, 00:53
Προσοχή! Οι τόκοι και οι φόροι τόκων εμφανίζονται σε όλους τους συνιδιοκτήτες του λογαριασμού και δεν πρέπει να αντιγραφεί το σύνολο γιατί ανάλογα με τον αριθμό των συνιδιοκτητών μπορεί γραφούν 2 ή 3 ή... φορές, αλλά να γίνει ο σωστός υπολογισμός, ανάλογα με την συνεισφορά (στο περίπου) κάθε συνιδιοκτήτη.

Φιλοξενούμε το παιδί μας (ενήλικο) πως πρέπει να γραφεί από εμάς και από αυτό; Ξέρει κάποιος; Ευχαριστώ.
Kάνει το παιδί δική του δήλωση;

kafrikistan
01-06-15, 03:14
Νόμιζω ότι στις προηγούμενες απαντήσεις μου το έχω 'πει ήδη. Σου είπα ότι θα έχεις να ανησυχήσεις όταν έρθει η ώρα να πάρεις το ποσό είτε εφάπαξ είτε τις μηνιαίες καταβολές. Τότε ανάλογα με το ύψος (για ομαδικό πάντα μιλάμε) θα δεις και τι φόρος αναλογεί.

Οταν ερθει η ωρα(μετα απο 15 χρονια) εχει ο Θεος, τωρα μιλαμε για τη φετινη δηλωση.
Κρατω λοιπον πως δε το βαζουμε στη δηλωση. Οσα λεφτα κι αν εδωσες λες, ακομα και 300χιλιαδες, δε φαινονται πουθενα.
Σιγουρα ε? Μη πεσει κανα προστιμο. Δηλαδη η τραπεζα δεν θα δωσει αυτα τα στοιχεια στην εφορια για διασταυρωση.
Και τη βεβαιωση ασφαλιστρων "για καθε νομιμη χρηση" γιατι τη στελνουν?


YΓ. Στις οδηγιες αναφερεται
Κωδικοί 743-744 Συμπληρώνεται το συνολικο ποσο που καταβαλατε (σε μετρητα) το 2014 για αγορα επιχειρήσεων.............ή αγορά εταιρικών μεριδων και χρεογραφων γενικώς. ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ οτι, στην εννοια των χρεογραφων συμπεριλαμβανονται οι μετοχες, οι ομολογιες, τα εντοκα γραμματια του Ελληνικού Δημοσίου, τα ομολογα τραπεζών, τα προθεσμιακα συμβόλαια, τα συμβολαια μελλοντικής εκπλήρωσης, τα συμβολαια δικαιωματων προαιρεσης, τα μεριδια αμοιβαιων κεφαλαιων, οι μετοχες και γενικα προιοντα που μπορουν να διαπραγματευονται στα χρηματιστηρια και τις αγορες.

nodasz
01-06-15, 11:45
Καθε χρονο καταβαλω ενα ποσο σε ασφαλιστικη εταιρεια για ενα επενδυτικο - συνταξιοδοτικο προγραμμα unit linked. Το ποσο που καταβαλω μπαινει σε καποιο κωδικο στη φορολογικη δηλωση ? Γιατι μεχρι τωρα η ασφαλιστικη δεν μου εχει στειλει καποια βεβαιωση ουτε μπορω να βρω που μπορει να μπει αυτο το ποσο .

anonymos1982
01-06-15, 11:58
Οταν ερθει η ωρα(μετα απο 15 χρονια) εχει ο Θεος, τωρα μιλαμε για τη φετινη δηλωση.
Κρατω λοιπον πως δε το βαζουμε στη δηλωση. Οσα λεφτα κι αν εδωσες λες, ακομα και 300χιλιαδες, δε φαινονται πουθενα.
Σιγουρα ε? Μη πεσει κανα προστιμο. Δηλαδη η τραπεζα δεν θα δωσει αυτα τα στοιχεια στην εφορια για διασταυρωση.
Και τη βεβαιωση ασφαλιστρων "για καθε νομιμη χρηση" γιατι τη στελνουν?


YΓ. Στις οδηγιες αναφερεται
Κωδικοί 743-744 Συμπληρώνεται το συνολικο ποσο που καταβαλατε (σε μετρητα) το 2014 για αγορα επιχειρήσεων.............ή αγορά εταιρικών μεριδων και χρεογραφων γενικώς. ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ οτι, στην εννοια των χρεογραφων συμπεριλαμβανονται οι μετοχες, οι ομολογιες, τα εντοκα γραμματια του Ελληνικού Δημοσίου, τα ομολογα τραπεζών, τα προθεσμιακα συμβόλαια, τα συμβολαια μελλοντικής εκπλήρωσης, τα συμβολαια δικαιωματων προαιρεσης, τα μεριδια αμοιβαιων κεφαλαιων, οι μετοχες και γενικα προιοντα που μπορουν να διαπραγματευονται στα χρηματιστηρια και τις αγορες.

κοιτά αν δεν αισθάνεσαι σίγουρος και νομίζεις ότι θα κάνεις κάποιο λάθος πήγαινε σε ένα λογιστή. Δεν δίνω δεσμευτικές συμβουλές από μακριά πόσο μάλλον αφου κι εσύ πραγματικά δεν ξέρεις τι προϊόν είναι αυτό που έχεις.
Μου δείχνεις με σκούρο χρώμα τα προθεσμιακα συμβόλαια και τα συμβολαια μελλοντικής εκπλήρωσης, αυτά είναι παράγωγα προϊόντα που χρησιμοποιούνται για αντιστάθμιση κινδύνου (λέμε τώρα) ή για χρηματιστηριακό τζόγο και σαφώς είναι διαφορετικά από ένα συνταξιοδοτικό πρόγραμμα και πρέπει να δηλωθούν.αν είναι τέτοια.

no_logo
01-06-15, 11:58
Καθε χρονο καταβαλω ενα ποσο σε ασφαλιστικη εταιρεια για ενα επενδυτικο - συνταξιοδοτικο προγραμμα unit linked. Το ποσο που καταβαλω μπαινει σε καποιο κωδικο στη φορολογικη δηλωση ? Γιατι μεχρι τωρα η ασφαλιστικη δεν μου εχει στειλει καποια βεβαιωση ουτε μπορω να βρω που μπορει να μπει αυτο το ποσο .

δεν εκπίπτει πλέον

kafrikistan
01-06-15, 12:17
κοιτά αν δεν αισθάνεσαι σίγουρος και νομίζεις ότι θα κάνεις κάποιο λάθος πήγαινε σε ένα λογιστή. Δεν δίνω δεσμευτικές συμβουλές από μακριά πόσο μάλλον αφου κι εσύ πραγματικά δεν ξέρεις τι προϊόν είναι αυτό που έχεις.
Μου δείχνεις με σκούρο χρώμα τα προθεσμιακα συμβόλαια και τα συμβολαια μελλοντικής εκπλήρωσης, αυτά είναι παράγωγα προϊόντα που χρησιμοποιούνται για αντιστάθμιση κινδύνου (λέμε τώρα) ή για χρηματιστηριακό τζόγο και σαφώς είναι διαφορετικά από ένα συνταξιοδοτικό πρόγραμμα και πρέπει να δηλωθούν.αν είναι τέτοια.

Ξερω ακριβως για ποιο προιον μιλαω. Φυσικα δεν υπαρχουν δεσμευσεις, αλλα χρειαζομαι σαφεις απαντησεις στα ερωτηματα. Δινει η τραπεζα στην εφορια τα στοιχεια για διασταυρωση? Τη βεβαιωση για καθε νομιμη χρηση γιατι τη στελνει καθε χρονο?
Ιδια απορια και ο φιλος nodasz απο πανω.
Σε μαυρο εβαλα αυτα που νομιζω οτι ταιριαζουν στη περιπτωση, αν δεν ταιριαζουν ok.
Oπως ομως ειπα, το συμβολαιο για το οποιο μιλαω εξαρταται και απο το χρηματιστηριο.

nodasz
01-06-15, 12:28
δεν εκπίπτει πλέον

Δεν εννουσα αν εκπιπτει φιλε μου , εννοουσα αν πρεπει να το δηλωσω για οποιοδηποτε λογο ( αν θεωρειται τεκμηριο ας πουμε ) και αν ναι , σε ποιον κωδικο θα το βαλω. Εννοεις οτι δεν χρειαζεται να το βαλω ΚΑΘΟΛΟΥ στη δηλωση ?

no_logo
01-06-15, 14:49
Δεν εννουσα αν εκπιπτει φιλε μου , εννοουσα αν πρεπει να το δηλωσω για οποιοδηποτε λογο ( αν θεωρειται τεκμηριο ας πουμε ) και αν ναι , σε ποιον κωδικο θα το βαλω. Εννοεις οτι δεν χρειαζεται να το βαλω ΚΑΘΟΛΟΥ στη δηλωση ?

ακριβώς

Manolis_karas
01-06-15, 22:46
Kάνει το παιδί δική του δήλωση;
Ναι και έχει εισόδημα μικρό μεν αλλά το οποίο καλύπτει τις αντικειμενικές δαπάνες διαβίωσης.

kover
02-06-15, 14:53
Υπέβαλα σήμερα τη φορολογική δήλωση και έχω ένα σοβαρό ποσό σε επιστροφή φόρου (λόγω νοσοκομείων και αλλαγή εργοδότη). Στην εκαθάριση λέει

ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ
Εάν προκύψει πιστωτικό υπόλοιπο, μετά τον απαραί-
τητο έλεγχο και τον συμψηφισμό με τυχόν οφειλές
σας, το ποσό αυτό θα σας επιστραφεί μέσω του λο-
γαριασμού IBAN, που συμπληρώσατε στη δήλωσή σας.

Τι κάνω τώρα? Πήρα τηλέφωνο στις πληροφορίες του gsis αλλά δεν γνωρίζαν. Στη ΔΟΥ που ανήκω δεν σηκώνουν τηλέφωνα. Οφειλές δεν έχω.

Παίρνω ιατρικές δαπάνες και πάω από τη ΔΟΥ ή να πάρω όλες τις αποδείξεις και να πάω από εκεί? Ή να μη πάω καθόλου γιατί δεν έχει νόημα

sdikr
02-06-15, 14:59
Υπέβαλα σήμερα τη φορολογική δήλωση και έχω ένα σοβαρό ποσό σε επιστροφή φόρου (λόγω νοσοκομείων και αλλαγή εργοδότη). Στην εκαθάριση λέει

ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ
Εάν προκύψει πιστωτικό υπόλοιπο, μετά τον απαραί-
τητο έλεγχο και τον συμψηφισμό με τυχόν οφειλές
σας, το ποσό αυτό θα σας επιστραφεί μέσω του λο-
γαριασμού IBAN, που συμπληρώσατε στη δήλωσή σας.

Τι κάνω τώρα? Πήρα τηλέφωνο στις πληροφορίες του gsis αλλά δεν γνωρίζαν. Στη ΔΟΥ που ανήκω δεν σηκώνουν τηλέφωνα. Οφειλές δεν έχω.

Παίρνω ιατρικές δαπάνες και πάω από τη ΔΟΥ ή να πάρω όλες τις αποδείξεις και να πάω από εκεί? Ή να μη πάω καθόλου γιατί δεν έχει νόημα

Θα πρέπει να περιμένεις, ή θα σου βάλουν τα χρήματα ή θα σου ζητήσουν να πας απο την ΔΟΥ

anonymos1982
02-06-15, 15:06
Έχει βγει η εκκαθάριση; Αν ναι δεν πας τίποτα σν δεν στο ζητήσουν ή αν δεν σου έβγαλε αντίστοιχο μήνυμα η εφαρμογή.

kover
02-06-15, 15:11
Έχει βγει η εκκαθάριση. Το μήνυμα που μου έχει εμφανιστεί είναι αυτό που έχω κάνει copy/paste στο παραπάνω μήνυμά μου. Θεωρώ και εγώ πως πρέπει να περιμένω. Ίσως ο έλεγχος που λένε έχει να κάνει με τις δηλώσεις των γιατρών και των νοσοκομείων ώστε να γίνει η απαραίτητη διαστάυρωση.

wesker
02-06-15, 17:17
Ναι και έχει εισόδημα μικρό μεν αλλά το οποίο καλύπτει τις αντικειμενικές δαπάνες διαβίωσης.
Tοτε θα γραψει το παιδι στον πινακα 6 οτι φιλοξενειται.

Manolis_karas
02-06-15, 20:14
Tοτε θα γραψει το παιδι στον πινακα 6 οτι φιλοξενειται.
Σε ευχαριστώ. Εγώ δεν θα το αναφέρω πουθενά στη δική μου δήλωση;

kafrikistan
03-06-15, 08:57
Υπέβαλα σήμερα τη φορολογική δήλωση και έχω ένα σοβαρό ποσό σε επιστροφή φόρου (λόγω νοσοκομείων και αλλαγή εργοδότη). Στην εκαθάριση λέει

ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ
Εάν προκύψει πιστωτικό υπόλοιπο, μετά τον απαραί-
τητο έλεγχο και τον συμψηφισμό με τυχόν οφειλές
σας, το ποσό αυτό θα σας επιστραφεί μέσω του λο-
γαριασμού IBAN, που συμπληρώσατε στη δήλωσή σας.

Τι κάνω τώρα? Πήρα τηλέφωνο στις πληροφορίες του gsis αλλά δεν γνωρίζαν. Στη ΔΟΥ που ανήκω δεν σηκώνουν τηλέφωνα. Οφειλές δεν έχω.

Παίρνω ιατρικές δαπάνες και πάω από τη ΔΟΥ ή να πάρω όλες τις αποδείξεις και να πάω από εκεί? Ή να μη πάω καθόλου γιατί δεν έχει νόημα


Δε κανεις τιποτα, αυτο το μυνημα βγαζει αυτοματως σε οσους εχουν πιστωτικο.

- - - Updated - - -

Mολις βγηκε το προγραμμα υπολογισμου φορου της epsilonnet, κι απο ειδα βγαζει ιδιο αποτελεσμα με αυτο της εφοριας.
Το κατεβαζετε απο εδω (http://services2.epsilonnet.gr/files/foros/2015/index.html).

thourios
03-06-15, 22:36
1) Ο πατέρας μου πέθανε στις 31/12/2014 τελευταία μέρα του προηγούμενου έτους. Του διέγραψα τον ΑΦΜ στην εφορία (μητρώο) προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Ξέρω ότι τώρα θα του υποβάλουμε χειρόγραφα την φορολογική δήλωση Ε1 που θα είναι κοινή με της μάνας μου για όλο το προηγούμενο έτος η οποία θα είναι και η αντίκλητος. Φυσικά η μητέρα μου θα κάνει και ηλεκτρονικά την δική της δήλωση. Πήραμε κλειδαριθμούς κτλ. Αντιλαμβάνομε ότι ή δική της ηλεκτρονική δήλωση θα πρέπει να είναι μηδενική. Σωστό ή λάθος;

2) Επειδή έκανα κάποιες τροποποιήσεις στο Ε9 του αποθανόντα (ολοκλήρώθηκαν πριν κάποιες μέρες αυτές) στο τμήμα Ε.Ν.Φ.Ι.Α της ΔΟΥ γιατί υπήρχαν κάποια «λάθη» και πλήρωσα και πρόστιμα Έπρεπε να γίνουν αυτές οι αλλαγές όπως μου είπε η συμβολαιογράφος για την αποδοχή της κληρονομιάς.
Τι κάνω τώρα με το Ε9; Υποβάλω καινούργια Ε9;

Ευχαριστώ.

21706
04-06-15, 09:50
Mολις βγηκε το προγραμμα υπολογισμου φορου της epsilonnet, κι απο ειδα βγαζει ιδιο αποτελεσμα με αυτο της εφοριας.
Το κατεβαζετε απο εδω (http://services2.epsilonnet.gr/files/foros/2015/index.html).

Τι γράφεις στο πεδίο ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΥΠΟΧΡΕΟΥ;
156198

- - - Updated - - -

Εντάξει, είναι η αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης για κύρια κατοικία και βγαίνει αυτόματα.

mezger
04-06-15, 11:10
1) Ο πατέρας μου πέθανε στις 31/12/2014 τελευταία μέρα του προηγούμενου έτους. Του διέγραψα τον ΑΦΜ στην εφορία (μητρώο) προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Ξέρω ότι τώρα θα του υποβάλουμε χειρόγραφα την φορολογική δήλωση Ε1 που θα είναι κοινή με της μάνας μου για όλο το προηγούμενο έτος η οποία θα είναι και η αντίκλητος. Φυσικά η μητέρα μου θα κάνει και ηλεκτρονικά την δική της δήλωση. Πήραμε κλειδαριθμούς κτλ. Αντιλαμβάνομε ότι ή δική της ηλεκτρονική δήλωση θα πρέπει να είναι μηδενική. Σωστό ή λάθος;

2) Επειδή έκανα κάποιες τροποποιήσεις στο Ε9 του αποθανόντα (ολοκλήρώθηκαν πριν κάποιες μέρες αυτές) στο τμήμα Ε.Ν.Φ.Ι.Α της ΔΟΥ γιατί υπήρχαν κάποια «λάθη» και πλήρωσα και πρόστιμα Έπρεπε να γίνουν αυτές οι αλλαγές όπως μου είπε η συμβολαιογράφος για την αποδοχή της κληρονομιάς.
Τι κάνω τώρα με το Ε9; Υποβάλω καινούργια Ε9;

Ευχαριστώ.

1)Θα κάνουν χωριστά δήλωση, για τον θανόντα χειρόγραφη και για τη σύζυγο ηλεκτρονική - δε θα είναι και για τους 2 η χειρόγραφη.
2)Υποβάλλεις για τους κληρονόμους στο Ε9 έτους 2015(και μεταφορά στο 2016) για να προσθέσεις αυτά που κληρονομούν.

thourios
04-06-15, 12:40
1)Θα κάνουν χωριστά δήλωση, για τον θανόντα χειρόγραφη και για τη σύζυγο ηλεκτρονική - δε θα είναι και για τους 2 η χειρόγραφη.
2)Υποβάλλεις για τους κληρονόμους στο Ε9 έτους 2015(και μεταφορά στο 2016) για να προσθέσεις αυτά που κληρονομούν.

Κατανοητό το 1.
Για το 2 Στο Ε9 δεν υπήρχαν μεταβολές το 2014. Απλά τώρα το 2015 έκανα «διόρθωσεις». Μπαίνω στο Ε9 του κληρονόμου ένας είναι γιατί οι άλλοι αποποιήθηκαν και τα περνάω εκεί; Φέτος ή το 2016.
Ευχαριστώ και πάλι.

mezger
04-06-15, 13:01
Κατανοητό το 1.
Για το 2 Στο Ε9 δεν υπήρχαν μεταβολές το 2014. Απλά τώρα το 2015 έκανα «διόρθωσεις». Μπαίνω στο Ε9 του κληρονόμου ένας είναι γιατί οι άλλοι αποποιήθηκαν και τα περνάω εκεί; Φέτος ή το 2016.
Ευχαριστώ και πάλι.

Στο έτος 2015 περνάς ότι υπάρχει την 1/1/2015, άρα εκεί δηλώνεις τα του κληρονόμου (η ημερομηνία αποδοχής/αποποίησης δεν έχει σημασία, από το θάνατο και μετά υπάρχει η κληρονομιά).
Μετά τα κάνεις μεταφορά και στο 2016.

thourios
04-06-15, 13:19
Ωραίος αρχίζω και τα ξεκαθαρίζω λίγο στο μυαλό μου, γιατί έχω τρελλαθεί με αυτήν την χαρτούρα και γραφειοκρατία.

jkoukos
04-06-15, 13:43
Από 1-1-2015 υποχρεωνόμαστε να δηλώνουμε άμεσα τις μεταβολές του τρέχοντος έτους, ώστε να υπάρχει διαρκής ενημέρωση της περιουσιακής κατάστασης.
Υπάρχει (http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/News/documents_news/dt_1-4-2015_paratE9.pdf) υποχρέωση για τροποποιητική δήλωση του Ε9 2016 (μέχρι 30/6 φέτος) για τις μεταβολές που έγιναν έως 31-5-2015.

thourios
04-06-15, 13:59
Από 1-1-2015 υποχρεωνόμαστε να δηλώνουμε άμεσα τις μεταβολές του τρέχοντος έτους, ώστε να υπάρχει διαρκής ενημέρωση της περιουσιακής κατάστασης.
Υπάρχει (http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/News/documents_news/dt_1-4-2015_paratE9.pdf) υποχρέωση για τροποποιητική δήλωση του Ε9 2016 (μέχρι 30/6 φέτος) για τις μεταβολές που έγιναν έως 31-5-2015.

Και αυτό ενδιαφέρον γιατί μας τρελαίνουν στα πρόστιμα αν δεν ξέρουμε.
:oneup:

CptBill
04-06-15, 14:25
παιδες απορια.

Πηρα διαζυγιο προ ενος μηνα (εκδοθηκε το τελικο χαρτι).

Το E1 που ανοιξε προσφατα, το υποβάλω ξεχωριστα η μαζι με τη πρωην-σύζυγο?

Στο taxisnet αναγραφει το εξης: "οι συζυγοι, κατα τη διαρκεια του γαμου υποχρεουνται να υποβαλλουν κοινη δηλωση, ενω υποβαλλουν χωριστη δηλωση εφοσον εχει διακοπει η εγγαμη συμβιωση κατα τον χρονο υποοβολης της δηλωσης"
Αυτο το χρονο με μπερδευει. Χρονο οπως λεμε year ή χρονο οπως λεμε time? :p


επανερχομαι. Πηγα λοιπον εφορια που ανήκω κ δηλωσα στο τμημα μητρωου το διαζυγιο, πηρα το αποδεικτικό μεταβολης στοιχειων με νεα κατασταση διαζευγμενος αλλα το taxisnet επιμενει να με δειχνει στη δηλωση του Ε1 (εκει που θελει επιβεβαιωση στοιχειων και θελει αμκα κτλ) ως παντρεμενο.
Εστειλα και μηνυμα προς taxisnet σχετικα με το θεματακι αλλα καμια απαντηση (τουλαχιστον στο παρελθον απαντουσαν).
Εχουν περασει 4 εργασιμες ημερες ηδη μετα την αλλαγη.
Φανταζομαι πως πρεπει να περιμενω και να κανω υπομονη?

mezger
04-06-15, 14:38
επανερχομαι. Πηγα λοιπον εφορια που ανήκω κ δηλωσα στο τμημα μητρωου το διαζυγιο, πηρα το αποδεικτικό μεταβολης στοιχειων με νεα κατασταση διαζευγμενος αλλα το taxisnet επιμενει να με δειχνει στη δηλωση του Ε1 (εκει που θελει επιβεβαιωση στοιχειων και θελει αμκα κτλ) ως παντρεμενο.
Εστειλα και μηνυμα προς taxisnet σχετικα με το θεματακι αλλα καμια απαντηση (τουλαχιστον στο παρελθον απαντουσαν).
Εχουν περασει 4 εργασιμες ημερες ηδη μετα την αλλαγη.
Φανταζομαι πως πρεπει να περιμενω και να κανω υπομονη?

Πήγαινε στην προσωποποιημένη πληροφόρηση, στα στοιχεία φυσικού προσώπου θα πρέπει να σε δείχνει διαζευγμένο.
Αν όχι, κάποια πατάτα έγινε - άστο λίγες μέρες και ξαναπήγαινε ΔΟΥ.
Αν σε δείχνει σωστά, στην επιβεβαίωση στοιχείων του Ε1 διαγράφεις μόνος σου το ΑΦΜ της συζύγου(ή ξετικάρεις το "έγγαμος") και προχωράς κανονικά, υπάρχει κάπου και στις συχνές ερωτήσεις αυτό (είναι official δηλαδή)

CptBill
04-06-15, 15:33
Πήγαινε στην προσωποποιημένη πληροφόρηση, στα στοιχεία φυσικού προσώπου θα πρέπει να σε δείχνει διαζευγμένο.
Αν όχι, κάποια πατάτα έγινε - άστο λίγες μέρες και ξαναπήγαινε ΔΟΥ.
Αν σε δείχνει σωστά, στην επιβεβαίωση στοιχείων του Ε1 διαγράφεις μόνος σου το ΑΦΜ της συζύγου(ή ξετικάρεις το "έγγαμος") και προχωράς κανονικά, υπάρχει κάπου και στις συχνές ερωτήσεις αυτό (είναι official δηλαδή)


Εισαι ενας μικρος θεος.

Οικογενειακή Κατάσταση ΔΙΑΖΕΥΓΜΕΝΟΣ/Η


Προχωραω οπως ειπες. Σε ευχαριστω πολυ

kafrikistan
05-06-15, 04:24
Τι γράφεις στο πεδίο ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΥΠΟΧΡΕΟΥ;
156198

- - - Updated - - -

Εντάξει, είναι η αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης για κύρια κατοικία και βγαίνει αυτόματα.

Απ οτι ξερω, το σπιτι το δηλωνεις εδω

http://s4.postimg.org/5ptno2cpl/image.jpg (http://postimg.org/image/5ptno2cpl/)

Αναλογα τη παλαιοτητα, τα τετραγωνικα, τη τιμη ζωνης, τη κυριοτητα, τους μηνες ιδιοκατοικησης βγαινει ο φορος...

21706
05-06-15, 07:31
Απ οτι ξερω, το σπιτι το δηλωνεις εδω

http://s4.postimg.org/5ptno2cpl/image.jpg (http://postimg.org/image/5ptno2cpl/)

Αναλογα τη παλαιοτητα, τα τετραγωνικα, τη τιμη ζωνης, τη κυριοτητα, τους μηνες ιδιοκατοικησης βγαινει ο φορος...
Πάνω από αυτή την εικόνα είναι η εικόνα που ανέβασα
και εκεί εμφανίζεται αυτόματα η τεκμαρτή δαπάνη όταν
συμπληρώσεις τα στοιχεία της κατοικίας.

kafrikistan
05-06-15, 07:56
Πάνω από αυτή την εικόνα είναι η εικόνα που ανέβασα
και εκεί εμφανίζεται αυτόματα η τεκμαρτή δαπάνη όταν
συμπληρώσεις τα στοιχεία της κατοικίας.

Nαι, αυτο δε το συμπληρωνεις εσυ.
Το προβλημα οπως λεω και στο αλλο θρεντ ειναι πως αν εχεις εστω και 1€ απο καταθεσεις βγαινει φορος χιλιαδων ευρω.

Παραδειγμα που τσιμπησα απ το web:

Ένας φορολογούμενος εχει πραγματικό εισόδημα από τόκους μόλις ένα ευρώ. Ο φορολογούμενος διαμένει σε ιδιόκτητο διαμέρισμα 50 τ.μ., κι έχει κι ένα ΙΧ αυτοκίνητο 1.400 κυβικών εκατοστών παλαιότητας 10 ετών.

Το συνολικό πραγματικό εισόδημα του φορολογούμενου ανέρχεται σε μόλις 1 ευρώ. Κατά την εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης, η εφορία θα υπολογίσει τον φόρο εισοδήματος με βάση το τεκμαρτό εισόδημα του φορολογούμενου που ανέρχεται σε 7.600 ευρώ. Ο φορολογούμενος θα κληθεί να πληρώσει φόρο 26% επί του τεκμαρτού εισοδήματος καθώς και προκαταβολή φόρου 55%. Το συνολικό ποσό που θα κληθεί να πληρώσει ανέρχεται σε 3.062 ευρώ. Και όλα αυτά ένα ευρώ εισόδημα από τόκους.

21706
05-06-15, 08:14
Αν δεν είχε εισόδημα από τόκους δεν θα πλήρωνε καθόλου φόρο;

kafrikistan
05-06-15, 08:39
Αν δεν είχε εισόδημα από τόκους δεν θα πλήρωνε καθόλου φόρο;

Αν ειχε μονο το σπιτι δε θα πληρωνε τιποτα
(για αυτοκινητα δεν εχω ψαξει, γιατι δεν εχω).

Βαλε νουμερα στο προγραμμα του epsilon και δες και μονος σου.

21706
05-06-15, 12:04
Αν ειχε μονο το σπιτι δε θα πληρωνε τιποτα
(για αυτοκινητα δεν εχω ψαξει, γιατι δεν εχω).

Βαλε νουμερα στο προγραμμα του epsilon και δες και μονος σου.

Ναι το είδα, έχεις δίκιο.

- - - Updated - - -

Αλλά αν υπάρχει και συνδικαιούχος που δεν είναι
στην ίδια οικονομική κατάσταση με τον δικαιούχο
μπορεί να το βάλει αυτός στη δική του δήλωση.

Manolis_karas
05-06-15, 18:18
Αρχικό μήνυμα από wesker Εμφάνιση μηνυμάτων
Tοτε θα γραψει το παιδι στον πινακα 6 οτι φιλοξενειται.

Σε ευχαριστώ. Εγώ δεν θα το αναφέρω πουθενά στη δική μου δήλωση;
Καμμιά βοήθεια;;!!!!

21706
05-06-15, 18:37
Σε ευχαριστώ. Εγώ δεν θα το αναφέρω πουθενά στη δική μου δήλωση;

Όχι, δεν θα το αναφέρεις.

Manolis_karas
05-06-15, 19:25
Ευχαριστώ!

wesker
07-06-15, 13:00
Ευχαριστώ!
Χμμμμ αν θυμαμαι καλα πρεπει να στο είπα.... Οχι εσυ δεν αναφέρεις κάτι.

[ΕDIT]: Όχι δεν στο είπα.... Έχω χαζέψει απο την πολύ δουλειά..... Sorry man....

tempo
07-06-15, 13:16
καλησπέρα,

να ρωτήσω κάτι για την φορολογική μου δήλωση που δεν μου έχει ξανατύχει.
Πως δηλώνουμε ένα αυτοκίνητο που πουλήθηκε (για παράδειγμα τον 09 του 2014);
Πως δηλώνουμε ένα αυτοκίνητο που αγοράσαμε (για παράδειγμα τον 08 του 2014);

wesker
07-06-15, 13:18
καλησπέρα,

να ρωτήσω κάτι για την φορολογική μου δήλωση που δεν μου έχει ξανατύχει.
Πως δηλώνουμε ένα αυτοκίνητο που πουλήθηκε (για παράδειγμα τον 09 του 2014);
Πως δηλώνουμε ένα αυτοκίνητο που αγοράσαμε (για παράδειγμα τον 08 του 2014);
Έχεις αυτοκίνητο που πουλήθηκε μέσα στο 2014 και το έχει το σύστημα 12 μήνες στην κατοχή σου; Για κοίταξε το γιατι ενημερώνεται αυτόματα το Μητρώο αυτοκινητων της ΔΟΥ απο το Υπουργειο Μεταφορών.

tempo
07-06-15, 13:50
Έχεις αυτοκίνητο που πουλήθηκε μέσα στο 2014 και το έχει το σύστημα 12 μήνες στην κατοχή σου; Για κοίταξε το γιατι ενημερώνεται αυτόματα το Μητρώο αυτοκινητων της ΔΟΥ απο το Υπουργειο Μεταφορών.

πούλησα ένα αυτοκίνητο μέσα στο 2014 και δεν μου το εμφανίζει καθόλου όταν πατάω στο αντίστοιχο κίτρινο κουτάκι της φορολογικής δήλωσης (το σχετικό με τα αυτοκίνητα - κωδικός 750)

λογικά δεν θα έπρεπε να μου το εμφανίσει για τους μήνες που είχα εγώ το αυτοκίνητο στην κατοχή μου το 2014;

wesker
07-06-15, 14:00
πούλησα ένα αυτοκίνητο μέσα στο 2014 και δεν μου το εμφανίζει καθόλου όταν πατάω στο αντίστοιχο κίτρινο κουτάκι της φορολογικής δήλωσης (το σχετικό με τα αυτοκίνητα - κωδικός 750)

λογικά δεν θα έπρεπε να μου το εμφανίσει για τους μήνες που είχα εγώ το αυτοκίνητο στην κατοχή μου το 2014;
Θα έπρεπε ναι. Αν δεν μπορεις να το βαλεις με το χερι πρεπει να μιλήσεις με το Μητρωο Αυτοκινητων της ΔΟΥ σου.

tempo
07-06-15, 15:13
Θα έπρεπε ναι. Αν δεν μπορεις να το βαλεις με το χερι πρεπει να μιλήσεις με το Μητρωο Αυτοκινητων της ΔΟΥ σου.

λογικά μπορω να το προσθέσω στο πινακάκι-παράθυρο που ανοίγει όταν πατήσω στο κίτρινο κουτάκι της φορολογικής δήλωσης. Θα βάλω τα στοιχεία κατόχου και αυτοκινήτου για όσο διάστημα σε μήνες ήταν το αυτοκίνητο στην κατοχή μου (το έτος 2014);

ntoremi
07-06-15, 15:53
Το αμαξι μετραει ως τεκμηριο, οχι ως ποσο που φορολογειται αμεσα. Δεν ειναι και το τελος του κοσμου αν δεν το βαλεις, ειδικα αφου θα επρεπε το συστημα να το βγαζει αυτοματα και προφανως απο δικο του λαθος (οχι δικο σου) δεν το βγαζει. Εκτος κι αν ειναι κανενα τεραστιας αξιας και κυβισμου αμαξι, που επηρεαζει την εκκαθαριση.

MAuVE
07-06-15, 16:30
Σχετικά με το φετεινό Ε3

Μέχρι πέρσι φορολογικά ανήκα στους "ελεύθερους επαγγελματίες".
Φέτος, όπως όλοι, μετετάγην σε "επιχειρηματία", αφού η κατηγορία των "ελευθέρων επαγγελματιών" καταργήθηκε.

Ως εδώ το καταλαβαίνω.
Όμως οι περισινοί (και επί σειράς προηγουμένων ετών) κωδικοί δαπανών των "ελευθέρων επαγγελματιών" 518, 524, 527, 530, 533, 536, 539, 543, 546 φέτος αποδόθηκαν στις δαπάνες "αγροτικής δραστηριότητας" που δεν υπήρχαν στο παρελθόν.

Τι έγινε εκεί πέρα στη γενική γραμματεία πληροφοριακών συστημάτων;
α) ξεμείνατε από κωδικούς,
β) το ρίξατε στην ανακύκλωση κωδικών
γ) υλοποιείτε δημιουργική επαγγελματική ασάφεια

Και καλά, αυτή την παγίδα με λίγη προσοχή την αποφεύγουμε, το άλλο "κουφό" της πρώτης σελίδας (κωδικός 595) που ρωτάει:
"Ασκείτε αγροτική δραστηριότητα και υπάγεστε (απ.) Κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α", πως προέκυψε;

'Η άλλη ερώτηση (κωδικός 597):
"Ασκείτε επιχ. δραστ. και έχετε εμπορική ιδιότητα (απ.) ΝΑΙ/ΟΧΙ)

Μήπως οι μέχρι πέρσι ελεύθεροι επαγγελματίες πρέπει ν' ακολουθήσουν τους "ανακυκλωμένους" κωδικούς και ν' αλλάξουν δραστηριότητα;
Άλλο τίποτε, εκτός από αγρότες και εμπόρους, δεν φυτρώνει σε αυτήν την χώρα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.