PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

tsorbi
14-06-15, 19:33
Δεν είναι ημιτελές και ούτε μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοιο.
Ορίστε ο ορισμός του ημιτελούς κτίσματος:http://www.forologikanea.gr/news/e9-kai-diorthoseis/

kafrikistan
14-06-15, 19:58
Καταρχας, οι τοκοι δηλωνονται οχι για να φορολογηθουν ως εισοδημα (εχουν ηδη φορολογηθει στην πηγη, στην τραπεζα, με 15%), αλλα για να επιβληθει σε αυτους η εκτακτη (που ομως τεινει να γινει μονιμη) εισφορα αλληλεγγυης.

H εκτακτη αυτη εισφορα υπολογιζεται μονο αν ξεπερνας το αφορολογητο οριο? Γιατι εμενα δε βλεπω να μου υπολογιζεται τετοια εισφορα επι των τοκων.

21706
14-06-15, 20:07
H εκτακτη αυτη εισφορα υπολογιζεται μονο αν ξεπερνας το αφορολογητο οριο? Γιατι εμενα δε βλεπω να μου υπολογιζεται τετοια εισφορα επι των τοκων.

Ο νόμος 3986/11 (αν δεν έχει αλλάξει) λέει:
Επιβάλλεται ειδική εισφορά αλληλεγγύης στα εισο−
δήματα άνω των δώδεκα χιλιάδων (12.000) ευρώ των
φυσικών προσώπων,

slalom
14-06-15, 20:12
Παιδιά, με τους τόκους τι παίζει; Ο καθένας συνδικαιούχος λογαριασμού δηλώνει ότι θέλει, αν κατάλαβα καλά, απο τόκους, και πρέπει στο τέλος, να βγαίνει σωστός ο λογαριασμός. διαφορετικά; Τι θα γίνει πχ αν ο κύριος κατοχος λογαριασμού δεν δηλώσει τους τόκους και τον φόρο που παρακρατήθηκε, ούτε οι συνδικαιούχοι;
Ο φορος που παρακρατηθηκε απο τους φορους τοκων, προστιθεται στο φορο που παρακρατηθηκε απο τη μισθοδοσια σου
Σε συμφερει να τον δηλωσεις

ntoremi
14-06-15, 20:19
Ο φορος που παρακρατηθηκε απο τους φορους τοκων, προστιθεται στο φορο που παρακρατηθηκε απο τη μισθοδοσια σου
Σε συμφερει να τον δηλωσεις

Ψευδες.

kafrikistan
14-06-15, 20:20
Ο νόμος 3986/11 (αν δεν έχει αλλάξει) λέει:
Επιβάλλεται ειδική εισφορά αλληλεγγύης στα εισο−
δήματα άνω των δώδεκα χιλιάδων (12.000) ευρώ των
φυσικών προσώπων,

πραγματικο ή τεκμαρτο?

21706
14-06-15, 20:23
πραγματικο ή τεκμαρτο?


Για την επιβολή της εισφοράς, λαμβάνεται υπόψη
το ετήσιο συνολικό καθαρό ατομικό εισόδημα, πραγ−
ματικό ή τεκμαρτό, φορολογούμενο ή απαλλασσόμενο
του φυσικού προσώπου
Ρίξε μια ματιά στον νόμο, λέει κι άλλα.

Basilhs23_
14-06-15, 20:27
πραγματικο ή τεκμαρτο?

Αν το τεκμαρτό ξεπερνάει το πραγματικό, τότε επιβάλλεται επι του τεκμαρτού. Μάλιστα αν δηλώσεις τόκους ή εισοδήματα που μειώνουν το τεκμαρτό η εισφορά υπολογίζεται επι του αρχικού τεκμαρτού χωρίς την μείωση.

kafrikistan
14-06-15, 20:28
Ρίξε μια ματιά στον νόμο, λέει κι άλλα.

Μα απο αυτο το χωρίο που εβαλες, βγαινει νοημα? λαμβανεται λεει υποψη το συνολικο καθαρο εισοδημα, πραγματικο ή τεκμαρτο...
Πραγματικο? τεκμαρτο? και τα δυο μαζι?



Αν το τεκμαρτό ξεπερνάει το πραγματικό, τότε επιβάλλεται επι του τεκμαρτού. Μάλιστα αν δηλώσεις τόκους ή εισοδήματα που μειώνουν το τεκμαρτό η εισφορά υπολογίζεται επι του αρχικού τεκμαρτού χωρίς την μείωση.

Αν εχω εισπραξει 25 χιλ. απο ρευστοποιηση επενδυτικου ή ασφαλιστικου συμβολαιου, χωρις αλλα εισοδηματα, θα πληρωσω αλληλεγγυη?

Οι τοκοι καταθεσεων μειωνουν το τεκμαρτο?

Δηλαδη ή τοκοι καταθεσεων δεν θεωρουνται "πραγματικο" εισοδημα?

21706
14-06-15, 20:33
Μα απο αυτο το χωρίο που εβαλες, βγαινει νοημα? λαμβανεται λεει υποψη το συνολικο καθαρο εισοδημα, πραγματικο ή τεκμαρτο...
Πραγματικο? τεκμαρτο? και τα δυο μαζι?

Γι' αυτό σου είπα να δεις τον νόμο.

Basilhs23_
14-06-15, 20:41
Μα απο αυτο το χωρίο που εβαλες, βγαινει νοημα? λαμβανεται λεει υποψη το συνολικο καθαρο εισοδημα, πραγματικο ή τεκμαρτο...
Πραγματικο? τεκμαρτο? και τα δυο μαζι?


Αν εχω εισπραξει 25 χιλ. απο ρευστοποιηση επενδυτικου ή ασφαλιστικου συμβολαιου, χωρις αλλα εισοδηματα, θα πληρωσω αλληλεγγυη?

Οι τοκοι καταθεσεων μειωνουν το τεκμαρτο?

Δηλαδη ή τοκοι καταθεσεων δεν θεωρουνται "πραγματικο" εισοδημα?

Κοίτα, αν το τεκμαρτό εισόδημα υπερβαίνει το πραγματικό τότε πληρώνεις φόρο με βάση το τεκμαρτό.

Τώρα δεν γνωρίζω ως τι ποσό λογίζεται η ρευστοποίηση επενδυτικού/ασφαλιστικού κεφαλαίου, να ψάξεις το βιβλιαράκι ή να ρωτήσεις λογιστή σε ποιο κουτάκι δηλώνεται αυτό.

kafrikistan
14-06-15, 20:57
Τώρα δεν γνωρίζω ως τι ποσό λογίζεται η ρευστοποίηση επενδυτικού/ασφαλιστικού κεφαλαίου, να ψάξεις το βιβλιαράκι ή να ρωτήσεις λογιστή σε ποιο κουτάκι δηλώνεται αυτό.

Αμα αυτα τα ελεγε το βιβλιαρακι με σαφηνεια φιλε μου, τωρα δε θα τα συζητουσαμε.

Ειπες "αν δηλώσεις τόκους ή εισοδήματα που μειώνουν το τεκμαρτό... " οποτε κι εγω αναρωτηθηκα αν οι τοκοι καταθεσεων μειωνουν το τεκμαρτο. Το τεκμαρτο νομιζω ειναι στανταρ και δε μειωνεται. Μηπως ηθελες να πεις "τοκους και εισοδηματα που μειωνουν το φορο" ?

DaRk
14-06-15, 21:25
Αν εχω εισπραξει 25 χιλ. απο ρευστοποιηση επενδυτικου ή ασφαλιστικου συμβολαιου, χωρις αλλα εισοδηματα, θα πληρωσω αλληλεγγυη?


Αυτά τα ποσά μπαίνουν στο 781. Άρα λογικά όχι

slalom
14-06-15, 21:36
Ψευδες.
Εισαι σιγουρος??

Εδω φαινεται το αθροισμα στο εκκαθαριστικο μου, απλα εχω σβησει τα ποσα
156737

kafrikistan
14-06-15, 21:38
Αυτά τα ποσά μπαίνουν στο 781.

Oπου μπαινει και το εφαπαξ δηλαδη.
Οτι ποσο βαζεις στον 781 μειωνει το φορο σου, απ οτι βλεπω.

ntoremi
14-06-15, 22:09
Εισαι σιγουρος??

Εδω φαινεται το αθροισμα στο εκκαθαριστικο μου, απλα εχω σβησει τα ποσα
156737

Αυτο απλα λεει τι φορος παρακρατηθηκε. Οι τοκοι ειναι εισοδημα που φορολογειται αυτοτελως στην πηγη. Δεν προστιθεται για φορολογηση με το εισοδημα. Πχ, τετοιο εισοδημα που φορολογειται αυτοτελως ειναι πλεον και τα ενοικια που εισπραττει καποιος. Απο εκει και περα, εννοιολογικα, ο φορος που σου παρακρατηθηκε στην πηγη (απο την τραπεζα) για τους τοκους σου ειναι φορος που παρακρατηθηκε, αρα ταιριαζει στο παραπανω κουτακι που δειχνεις, αλλα δεν συμψηφιζεται με φορους πανω στο εισοδημα. Ψευδες ειναι αυτο που ειπες οτι συνενωνεται με τον φορο που κρατηθηκε στην μισθοδοσια σου και αρα σε συμφερει να το δηλωσεις γι αυτο το λογο.

DaRk
14-06-15, 22:12
Oπου μπαινει και το εφαπαξ δηλαδη.
Οτι ποσο βαζεις στον 781 μειωνει το φορο σου, απ οτι βλεπω.
Γράψε λάθος φίλε μου. Τελικά η υπεραπόδοση που έχεις από την εξαγορά ασφαλίστρου μπαίνει στο 659.

Δες και εδώ (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/9815)

Άρα λογικά υπόκειται σε εισφορά αλληλεγγύης, το παραπάνω ποσό. Φυσικά εισφορά αλληλεγγύης πληρώνεις άμα το τεκμαρτό σου ή πραγματικό σου εισόδημα ξεπερνάει τις 12000€

21706
14-06-15, 22:22
Εισαι σιγουρος??

Εδω φαινεται το αθροισμα στο εκκαθαριστικο μου, απλα εχω σβησει τα ποσα
156737
Έτσι είναι, το είδα κι εγώ στην εκκαθάριση.
Ξέρει κανείς με ποιον νόμο θεσπίστηκε;

kafrikistan
14-06-15, 23:47
Γράψε λάθος φίλε μου. Τελικά η υπεραπόδοση που έχεις από την εξαγορά ασφαλίστρου μπαίνει στο 659.

Δες και εδώ (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/9815)

Άρα λογικά υπόκειται σε εισφορά αλληλεγγύης, το παραπάνω ποσό.

Aυτη η σελιδα βεβαια ειναι απο το 2008. Τοτε δεν υπηρχε αλληλεγγυη.

Επισης αυτη η σελιδα λεει πως αν κανεις μερικη εξαγορα κατα τη διαρκεια του συμβολαιου δεν τα γραφεις στη δηλωση, αυτο ειναι λογικο.



Φυσικά εισφορά αλληλεγγύης πληρώνεις άμα το τεκμαρτό σου ή πραγματικό σου εισόδημα ξεπερνάει τις 12000€


Τα λεφτα που εδωσες για τοκους στεγαστικου δανειου αθροιζονται στο τεκμαρτο εισοδημα, σωστα?

slalom
14-06-15, 23:56
Αυτο απλα λεει τι φορος παρακρατηθηκε. Οι τοκοι ειναι εισοδημα που φορολογειται αυτοτελως στην πηγη. Δεν προστιθεται για φορολογηση με το εισοδημα. Πχ, τετοιο εισοδημα που φορολογειται αυτοτελως ειναι πλεον και τα ενοικια που εισπραττει καποιος. Απο εκει και περα, εννοιολογικα, ο φορος που σου παρακρατηθηκε στην πηγη (απο την τραπεζα) για τους τοκους σου ειναι φορος που παρακρατηθηκε, αρα ταιριαζει στο παραπανω κουτακι που δειχνεις, αλλα δεν συμψηφιζεται με φορους πανω στο εισοδημα. Ψευδες ειναι αυτο που ειπες οτι συνενωνεται με τον φορο που κρατηθηκε στην μισθοδοσια σου και αρα σε συμφερει να το δηλωσεις γι αυτο το λογο.
Αν ταιριαζει στο κουτακι που λες, συμψηφιζεται και αυξανει τον παρακρατηθεντα.
Αρα πληρωνεις λιγοτερο φορο ή εχεις μεγαλυτερη επιστροφη

Basilhs23_
15-06-15, 00:03
Αμα αυτα τα ελεγε το βιβλιαρακι με σαφηνεια φιλε μου, τωρα δε θα τα συζητουσαμε.

Ειπες "αν δηλώσεις τόκους ή εισοδήματα που μειώνουν το τεκμαρτό... " οποτε κι εγω αναρωτηθηκα αν οι τοκοι καταθεσεων μειωνουν το τεκμαρτο. Το τεκμαρτο νομιζω ειναι στανταρ και δε μειωνεται. Μηπως ηθελες να πεις "τοκους και εισοδηματα που μειωνουν το φορο" ?

Οχι, οι τόκοι καταθέσεων μειώνουν το τεκμαρτό εισόδημα. Αλλά πρόσεξε, ακόμα και το τεκμαρτό σου να είναι χαμηλότερο από το πραγματικό με την μείωση αυτή, η εισφορά αλληλεγγύης θα υπολογιστεί επι του αρχικού τεκμαρτού χωρίς την μείωση. Στο λεω γιατί συμβαίνει σε εμένα αυτό εδώ και 3 χρόνια. Ναι μεν επειδή δηλώνω τόκους αποφεύγω την φορολόγηση με το τεκμαρτό (αυτό το 26% που λένε) αλλά δεν γλιτώνω την εισφορά αλληλεγγύης 1% από το 1ο ευρώ του τεκμαρτού.

ntoremi
15-06-15, 00:17
Αν ταιριαζει στο κουτακι που λες, συμψηφιζεται και αυξανει τον παρακρατηθεντα.
Αρα πληρωνεις λιγοτερο φορο ή εχεις μεγαλυτερη επιστροφη

Οχι, αυτο λεω, δεν συμψηφιζεται. Δεν επηρεαζει την επιστροφη, ειναι αυτοτελως φορολογημενο ποσο οι τοκοι. Απλα ειναι στατιστικο συνολο. Ποσος φορος σου παρακρατηθηκε συνολικα.

DaRk
15-06-15, 00:20
Aυτη η σελιδα βεβαια ειναι απο το 2008. Τοτε δεν υπηρχε αλληλεγγυη.

Επισης αυτη η σελιδα λεει πως αν κανεις μερικη εξαγορα κατα τη διαρκεια του συμβολαιου δεν τα γραφεις στη δηλωση, αυτο ειναι λογικο.
Αφού όμως δηλώνονται στο 659 προσμετρούνται για την εισφορά αλληλεγγύης. Απλώς δεν λαμβάνονται υπόψη στον υπολογισμό φόρου, αφού φορολογούνται αυτοτελώς.





Τα λεφτα που εδωσες για τοκους στεγαστικου δανειου αθροιζονται στο τεκμαρτο εισοδημα, σωστα?

Σωστά μπαίνουν στο 727

slalom
15-06-15, 00:48
Οχι, αυτο λεω, δεν συμψηφιζεται. Δεν επηρεαζει την επιστροφη, ειναι αυτοτελως φορολογημενο ποσο οι τοκοι. Απλα ειναι στατιστικο συνολο. Ποσος φορος σου παρακρατηθηκε συνολικα.
Επιμενεις, οι πραξεις βγαινουν

Φορος παρακρατ.(με τοκους) - Φορος που αναλογει - τελος επιτηδ/τος - εισφ. αλληλ. = ποσο επιστροφης

ntoremi
15-06-15, 09:07
Επιμενεις, οι πραξεις βγαινουν

Φορος παρακρατ.(με τοκους) - Φορος που αναλογει - τελος επιτηδ/τος - εισφ. αλληλ. = ποσο επιστροφης

Για τελευταια φορα. Ο φορος που σου παρακρατηθηκε για τοκους απο την τραπεζα δεν συμψηφιζεται. Το αθροισμα που βλεπεις ειναι απλως ενημερωτικο στατιστικο. Αν εχεις 0 εισοδημα απο αλλες πηγες και πηρες μονο 1000 ευρω τοκους, σου παρακρατηθηκε 15%=150 ευρω φορος στην τραπεζα. Αυτος ο φορος δεν θα σου επιστραφει.
I give up...

slalom
15-06-15, 10:16
Και πώς βγαινει η πραξη που σου λεω ακριβως?

mezger
15-06-15, 10:29
Για τελευταια φορα. Ο φορος που σου παρακρατηθηκε για τοκους απο την τραπεζα δεν συμψηφιζεται. Το αθροισμα που βλεπεις ειναι απλως ενημερωτικο στατιστικο. Αν εχεις 0 εισοδημα απο αλλες πηγες και πηρες μονο 1000 ευρω τοκους, σου παρακρατηθηκε 15%=150 ευρω φορος στην τραπεζα. Αυτος ο φορος δεν θα σου επιστραφει.
I give up...

ntoremi με τα περσινα δεδομένα θα είχες δίκιο, φέτος με τον 4172 άλλαξε και αντιμετωπίζεται όπως όλοι οι παρακρατούμενοι φόροι. Κι εγώ δεν το είχα καταλάβει μέχρι που είδα επιστροφή φόρου τόκων λόγω ιατρικών εξόδων. Οπότε αν έχεις οποιαδήποτε μείωση (αναπηρία, ιατρικά) και φόρους τόκων έχεις ενδεχωμένως έξτρα επιστροφή φέτος.

anonymos1982
15-06-15, 14:00
ntoremi με τα περσινα δεδομένα θα είχες δίκιο, φέτος με τον 4172 άλλαξε και αντιμετωπίζεται όπως όλοι οι παρακρατούμενοι φόροι. Κι εγώ δεν το είχα καταλάβει μέχρι που είδα επιστροφή φόρου τόκων λόγω ιατρικών εξόδων. Οπότε αν έχεις οποιαδήποτε μείωση (αναπηρία, ιατρικά) και φόρους τόκων έχεις ενδεχωμένως έξτρα επιστροφή φέτος.

Μην μπερδεύεις τα ιατρικά έξοδα με τους παρακρατούμενους φόρους. Τα ιατρικά έξοδα είναι απ' τις λίγες δαπάνες που έχουν μείνει και υπό προϋποθέσεις μπορούν να σου μειώσουν τον φόρο που σου αναλογεί.
Οι παρακρατούμενοι φόροι αποδίδονται από πριν και είναι ως προκαταβολή για τον φόρο που σου αναλογεί. Στον ΦΜΥ κάνουν αναγωγή στο έτος και τον υπολογίζουν, στις αποδείξεις των Ελευθερίων πάνω από 300 ευρώ είναι 20% κ.ο.κ. στο τέλος του χρόνου στην εκκαθάριση υπολογίζεται τι πρέπει να πληρώσεις, τι έχεις δώσει και βγαίνει η διαφορά.
Οι τόκοι των καταθέσεων φορολογούνται αυτοτελώς με 15% αφού δώσεις το 15% δεν υπάρχει κάτι για να πάρεις πίσω, αντιθέτως όπως σωστά επιμένουν προηγούμενοι το μόνο που υπάρχει περίπτωση είναι αν έχεις εισόδημα πάνω από 12.000 ευρώ να μπει και εισφορά αλληλεγγύης.

mezger
15-06-15, 14:44
Μην μπερδεύεις τα ιατρικά έξοδα με τους παρακρατούμενους φόρους. Τα ιατρικά έξοδα είναι απ' τις λίγες δαπάνες που έχουν μείνει και υπό προϋποθέσεις μπορούν να σου μειώσουν τον φόρο που σου αναλογεί.[...]
Οι τόκοι των καταθέσεων φορολογούνται αυτοτελώς με 15% αφού δώσεις το 15% δεν υπάρχει κάτι για να πάρεις πίσω, αντιθέτως όπως σωστά επιμένουν προηγούμενοι το μόνο που υπάρχει περίπτωση είναι αν έχεις εισόδημα πάνω από 12.000 ευρώ να μπει και εισφορά αλληλεγγύης.

Μην επιμένεις ενώ είσαι λάθος, την δεύτερη πρότασή μου τη διάβασες? Real world παράδειγμα(τα) έχω, όχι θεωρίες, αλλά φυσικά υπάρχει και ο νόμος που το λέει, δες αν θες το άρθρο 62 του 4172/13 και κάνε αντιπαραβολή με τον ΚΦΕ που ίσχυε πριν το '14.

edit: ανώνυμε νόμιζα ότι απάνταγα πάλι στον ntoremi, sorry.
Το επιχείρημα παραμένει, και για του λόγου του αληθές

156778

anonymos1982
15-06-15, 15:32
Μην επιμένεις ενώ είσαι λάθος, την δεύτερη πρότασή μου τη διάβασες? Real world παράδειγμα(τα) έχω, όχι θεωρίες, αλλά φυσικά υπάρχει και ο νόμος που το λέει, δες αν θες το άρθρο 62 του 4172/13 και κάνε αντιπαραβολή με τον ΚΦΕ που ίσχυε πριν το '14.

edit: ανώνυμε νόμιζα ότι απάνταγα πάλι στον ntoremi, sorry.
Το επιχείρημα παραμένει, και για του λόγου του αληθές

156778

Κανένα πρόβλημα, ναι βεβαίως ισχύει αυτό που λες, εγώ απλώς νόμιζα ότι είχες μπερδέψει τις ιατρικές δαπάνες με τους παρακρατηθέντες φόρους και πήγα να εξηγήσω την διαφορά..

Basilhs23_
15-06-15, 19:44
Από οτι βλέπω στο νέο Ε1 έχουν κάποιες αλλαγές.

Αν κάποιος έχει εισόδημα από τόκους και μερίσματα τα αναγράφει στον πίνακα Δ1 που δεν υπήρχε στα προηγούμενα χρόνια καθώς και στον κωδικό 659 ποιο μετά;

giorgosk
15-06-15, 23:52
Το ποσό της εισφοράς προς τον ΟΓΑ σε ποιο κωδικό το βάζουμε ;;

21706
16-06-15, 15:36
Ψάχνω στις οδηγίες, στους νόμους και στους προφήτες
να δω ποιοι έχουν υποχρέωση να υποβάλουν δήλωση
Ε2 και δεν βρίσκω τίποτα. Ξέρει κανείς;

mezger
16-06-15, 15:52
Το ποσό της εισφοράς προς τον ΟΓΑ σε ποιο κωδικό το βάζουμε ;;

Στο Ε3 σαν έξοδο, δεν έχει σημασία αν είσαι επαγγελματίας αγρότης με έναρξη ή όχι.
Τα μπλέξανε φέτος: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21056/hl/%CE%B1%CE%B3%CF%81%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%82


Ψάχνω στις οδηγίες, στους νόμους και στους προφήτες
να δω ποιοι έχουν υποχρέωση να υποβάλουν δήλωση
Ε2 και δεν βρίσκω τίποτα. Ξέρει κανείς;

Το είπαμε νομίζω, βάζεις όλα τα κτίσματα που δεν χρησιμοποιείς ο ίδιος ως κατοικίες.

edit: και τα οικοπεδα/αγροτεμαχια που εκμισθώνεις εννοειται, "αναλυτικη κατάσταση μισθωμάτων" λέγεται το έντυπο. Κάποιοι δηλώνουν και τα κενα οικόπεδα και τα ακαλλιεργητα αγροτεμαχια, προσωπικά το βρίσκω too much.

21706
16-06-15, 16:06
Το είπαμε νομίζω, βάζεις όλα τα κτίσματα που δεν χρησιμοποιείς ο ίδιος ως κατοικίες.

Έστω και αν είναι κενά και δεν έχεις κανένα εισόδημα από αυτά;
Έτσι γινόταν και τα 3-4 προηγούμενα χρόνια ή είναι φετινή αλλαγή;

mezger
16-06-15, 16:20
Έστω και αν είναι κενά και δεν έχεις κανένα εισόδημα από αυτά;
Έτσι γινόταν και τα 3-4 προηγούμενα χρόνια ή είναι φετινή αλλαγή;

Ναι και τα κενά, πάντα έπρεπε να δηλώνονται - παλιότερα στις χειρόγραφες ζητούσαν και τους λογαριασμούς ΔΕΗ για να δουν ότι δεν υπάρχει κατανάλωση.
Αν δεν είχες δηλώσει κάποιο μη σκας και πολύ, δε θα γίνει και κάτι εκτός αν στο ζητήσουν (π.χ. από τον δήμο για να πάρεις ρεύμα).

8anos
16-06-15, 16:35
Στην περιπτωση φιλοξενειας, οταν αυτος που φιλοξενει και στο ονομα του ειναι το διαμερισμα, εγκαταλείπει τα εγκοσμια και το διαμερισμα δεν εχει περασει σε νεο ιδιοκτητη μεσα στον χρονο, βαζουμε το ΑΦΜ του μακαριτη για ολο το χρόνο ως ιδιοκτήτη που φιλοξενει, ετσι δεν ειναι;

21706
16-06-15, 16:35
Ναι και τα κενά, πάντα έπρεπε να δηλώνονται - παλιότερα στις χειρόγραφες ζητούσαν και τους λογαριασμούς ΔΕΗ για να δουν ότι δεν υπάρχει κατανάλωση.
Αν δεν είχες δηλώσει κάποιο μη σκας και πολύ, δε θα γίνει και κάτι εκτός αν στο ζητήσουν (π.χ. από τον δήμο για να πάρεις ρεύμα).
Ευχαριστώ.
Πράγματι, δεν υπέβαλα δήλωση Ε2 τα προηγούμενα
χρόνια για ένα κενό που έχω και μάλλον το ίδιο θα
κάνω και φέτος. Υποθέτω ότι τη δήλωση αυτή την
θέλουν μόνο για ενημέρωση, αλλά την ενημέρωση
αυτή την έχουν ήδη από τη δήλωση Ε9 τη φετινή
και των προηγούμενων ετών...
Μάλλον δεν καταλαβαίνω τη λογική τους...

thourios
16-06-15, 16:46
Η λογική τους είναι να κόβουν όπου μπορούν πρόστιμα. Κάποια στιγμή τα «λάθη» αυτά τα βρίσκεις μπροστά σου! :evil:

mezger
16-06-15, 16:48
Στην περιπτωση φιλοξενειας, οταν αυτος που φιλοξενει και στο ονομα του ειναι το διαμερισμα, εγκαταλείπει τα εγκοσμια και το διαμερισμα δεν εχει περασει σε νεο ιδιοκτητη μεσα στον χρονο, βαζουμε το ΑΦΜ του μακαριτη για ολο το χρόνο ως ιδιοκτήτη που φιλοξενει, ετσι δεν ειναι;

Το διαμέρισμα πέρασε στους κληρονόμους τη στιγμή του θανάτου, δεν γίνεται να έχει σπίτι ο μακαρίτης. Πρέπει να βρεις ποιοι είναι οι κληρονόμοι και τα ποσοστά τους, αν δεν μένουν όμως οι ίδιοι στο σπίτι, δεν έχουμε πλέον φιλοξενία αλλά δωρεάν παραχώρηση, εκτός αν ο φιλοξενούμενος είναι κι αυτός κληρονόμος.


Ευχαριστώ.
Πράγματι, δεν υπέβαλα δήλωση Ε2 τα προηγούμενα
χρόνια για ένα κενό που έχω και μάλλον το ίδιο θα
κάνω και φέτος. Υποθέτω ότι τη δήλωση αυτή την
θέλουν μόνο για ενημέρωση, αλλά την ενημέρωση
αυτή την έχουν ήδη από τη δήλωση Ε9 τη φετινή
και των προηγούμενων ετών...
Μάλλον δεν καταλαβαίνω τη λογική τους...

Δεν έχεις κανένα λόγο να μην κάνεις φέτος Ε2. Το ότι το έχεις το ξέρουν, το ότι δεν το χρησιμοποιείς (=τεκμήριο) ή δεν το νοικιάζεις μάυρα δεν το ξέρουν...

8anos
16-06-15, 16:54
Το διαμέρισμα πέρασε στους κληρονόμους τη στιγμή του θανάτου, δεν γίνεται να έχει σπίτι ο μακαρίτης. Πρέπει να βρεις ποιοι είναι οι κληρονόμοι και τα ποσοστά τους, αν δεν μένουν όμως οι ίδιοι στο σπίτι, δεν έχουμε πλέον φιλοξενία αλλά δωρεάν παραχώρηση, εκτός αν ο φιλοξενούμενος είναι κι αυτός κληρονόμος.



οποτε αν καταλαβαίνω καλά, αν ο μακαριτης μας αφησε το σεπτεμβριο μας φιλοξενει μεχρι τοτε και ο κληρονομος του, που μενει και αυτος εκει, απο το σεπτεμβριο μεχρι το Δεκεμβριο. Ευχαριστω πολύ!

21706
16-06-15, 20:36
Δεν έχεις κανένα λόγο να μην κάνεις φέτος Ε2. Το ότι το έχεις το ξέρουν, το ότι δεν το χρησιμοποιείς (=τεκμήριο) ή δεν το νοικιάζεις μάυρα δεν το ξέρουν...

Σωστά, στο Ε9 δεν φαίνεται αν το χρησιμοποιώ
ή αν το νοικιάζω. Αυτό όμως προκύπτει από το
Ε1 γιατί αν το χρησιμοποιούσα ή αν το νοίκιαζα
δεν θα έπρεπε να δηλώσω στο Ε1 (υποπίνακας
Δ2 του πίνακα 4) το αντίστοιχο εισόδημα;
Αφού δεν το δηλώνω αυτό στο Ε1 σημαίνει ότι
ούτε το χρησιμοποιώ ούτε το νοικιάζω, αλλιώς
η δήλωση θα ήταν ψευδής.
Γιατί λοιπόν να κάνω και δεύτερη δήλωση για
το ίδιο πράγμα;

mezger
16-06-15, 21:23
Γιατί λοιπόν να κάνω και δεύτερη δήλωση για
το ίδιο πράγμα;

Πρακτικά, γιατί υποχρεούσαι, δεν υπάρχει κυριολεκτικά κανένας λόγος να μην το κάνεις, και θα το είχες τελειώσει στην ώρα που σου πήρε να ποσταρεις :)
Θεωρητικά τώρα, αν παραλείψεις να αναφέρεις τη χρήση ενός ακινήτου, η δήλωση θα είναι ελλιπής. Ψευδή θα είναι αν το δηλώσεις κενό και δεν είναι, which is the whole point. Πιο καλό παράδειγμα αυτής της λογικής είναι τα πεδία αριθμού παροχής - αν δεν υπάρχει αριθμός παροχής, δε σου επιτρέπει να τα αφήσεις κενά. Σε αναγκάζει να γράψεις 9 9αριά, να δηλώσεις δηλαδή υπεύθυνα ότι ΔΕΝ έχει - δε μπορείς να "παραλείψεις" να αναφέρεις αν έχει, γιατί αυτό θα είχε πολύ μικρότερη βαρύτητα.

CptBill
16-06-15, 21:28
Αγορα νεου αυτοκινητου με παραλληλη πωληση παλιου ΙΧ σε μαντρά, που εγιναν στο 2014.

Στους κωδικους του Ε1 εχω ηδη συμπληρωσει:

κωδ. 719 : 22800 όλη η αξία του νεου αυτοκινητου
κωδ. 727 : 754,44 ποσό πληρωμής του δανείου που πληρωσα το 2014 για το νεο αυτοκινητο
κωδ. 781 : 10695 ποσό δανείου που πηρα απο τραπεζα για το νεο αυτοκινητο

Η απορια μου ειναι η εξης: σε ποιο κωδικο βαζω το τιμολογιο αγορας στο Ε1 του παλιου αυτοκινητου που πουλησα( στη τιμη των 8000 ευρω?)

21706
16-06-15, 21:44
Πρακτικά, γιατί υποχρεούσαι, δεν υπάρχει κυριολεκτικά κανένας λόγος να μην το κάνεις, και θα το είχες τελειώσει στην ώρα που σου πήρε να ποσταρεις :)
Θεωρητικά τώρα, αν παραλείψεις να αναφέρεις τη χρήση ενός ακινήτου, η δήλωση θα είναι ελλιπής. Ψευδή θα είναι αν το δηλώσεις κενό και δεν είναι, which is the whole point. Πιο καλό παράδειγμα αυτής της λογικής είναι τα πεδία αριθμού παροχής - αν δεν υπάρχει αριθμός παροχής, δε σου επιτρέπει να τα αφήσεις κενά. Σε αναγκάζει να γράψεις 9 9αριά, να δηλώσεις δηλαδή υπεύθυνα ότι ΔΕΝ έχει - δε μπορείς να "παραλείψεις" να αναφέρεις αν έχει, γιατί αυτό θα είχε πολύ μικρότερη βαρύτητα.

Εντάξει, ελλιπής, όχι ψευδής!
Και δεν με απασχολεί καθόλου ο χρόνος που θα μου
πάρει η υποβολή του Ε2.
Όσο για το «υποχρεούμαι» αυτό ακριβώς ρώτησα από
την αρχή: ποια οδηγία, ποιος νόμος, ποια απόφαση
λέει ποιοι υποχρεούνται να υποβάλουν Ε2;
Για το Ε1 οι οδηγίες υπάρχουν και είναι σαφείς.
Για το Ε2 δεν υπάρχουν;

mezger
16-06-15, 22:03
Η απορια μου ειναι η εξης: σε ποιο κωδικο βαζω το τιμολογιο αγορας στο Ε1 του παλιου αυτοκινητου που πουλησα( στη τιμη των 8000 ευρω?)

Κι αυτό στον 781 το προσθέτεις, και θα σου ζητήσει λεπτομέρειες πριν την υποβολή.


Εντάξει, ελλιπής, όχι ψευδής!
Και δεν με απασχολεί καθόλου ο χρόνος που θα μου
πάρει η υποβολή του Ε2.
Όσο για το «υποχρεούμαι» αυτό ακριβώς ρώτησα από
την αρχή: ποια οδηγία, ποιος νόμος, ποια απόφαση
λέει ποιοι υποχρεούνται να υποβάλουν Ε2;
Για το Ε1 οι οδηγίες υπάρχουν και είναι σαφείς.
Για το Ε2 δεν υπάρχουν;

Δες τις οδηγίες πάνω στο έντυπο, αναφέρονται και στα κενά.

21706
16-06-15, 22:12
Δες τις οδηγίες πάνω στο έντυπο, αναφέρονται και στα κενά.
Δεν λέει ότι έχω υποχρέωση υποβολής του Ε2.

Basilhs23_
17-06-15, 01:09
Δεν λέει ότι έχω υποχρέωση υποβολής του Ε2.

Δεν θυμάμαι νόμο για το Ε2 αλλά ρώτα λογιστή. Και εγώ κάνω Ε2. Αν δεν υποβάλλεις Ε2 τότε οι υπόλοιπες κατοικίες που έχεις πέραν της κύριας πρέπει αναγκαστικά να μπούνε ως δευτερεύοσες στον πίνακα με τις αντικειμενικές δαπάνες και θα επιβαρυνθείς με τεκμήριο, για αυτό φροντίζεις να έχεις αποδεικτικό είτε από ΔΕΗ είτε από ΕΥΔΑΠ οτι η κατανάλωση είναι μηδενική και τις δηλώνεις ως κενές στο Ε2 οπότε δεν υποογίζεται τεκμήριο.

21706
17-06-15, 07:32
Δεν θυμάμαι νόμο για το Ε2 αλλά ρώτα λογιστή. Και εγώ κάνω Ε2. Αν δεν υποβάλλεις Ε2 τότε οι υπόλοιπες κατοικίες που έχεις πέραν της κύριας πρέπει αναγκαστικά να μπούνε ως δευτερεύοσες στον πίνακα με τις αντικειμενικές δαπάνες και θα επιβαρυνθείς με τεκμήριο, για αυτό φροντίζεις να έχεις αποδεικτικό είτε από ΔΕΗ είτε από ΕΥΔΑΠ οτι η κατανάλωση είναι μηδενική και τις δηλώνεις ως κενές στο Ε2 οπότε δεν υποογίζεται τεκμήριο.

Ρώτησα και λογιστή για τον νόμο και δεν ήξερε.
Όπως είπα παραπάνω το έχω δηλώσει ως κενό στο
Ε9 με όλα τα απαιτούμενα αποδεικτικά.
Εφόσον λοιπόν στο Ε1 (υποπίνακας Δ2 του πίνακα 4)
δεν δηλώνω κανένα εισόδημα σημαίνει ότι δεν το
χρησιμοποιώ ούτε το νοικιάζω.

Και τελικά το αρχικό ερώτημα παραμένει αναπάντητο:
ποιες οδηγίες λένε ποιοι έχουν υποχρέωση υποβολής
του Ε2;

mezger
17-06-15, 08:06
Δεν λέει ότι έχω υποχρέωση υποβολής του Ε2.

Το λέει, αφου λέει σαφέστατα ότι δηλώνονται όλα τα οικοδομημένα ακίνητα, ακόμα και αυτά που είναι κενά.
Νόμος δεν υπάρχει γιατί δεν ασχολούνται οι νόμοι με τα διαδικαστικά, υπάρχουν όμως οι ετήσιες εγκύκλιοι κοινοποίησης των εντύπων, που περιλαμβάνουν το έντυπο που περιλαμβάνει τις οδηγίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.