PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

21706
17-06-15, 08:38
Το λέει, αφου λέει σαφέστατα ότι δηλώνονται όλα τα οικοδομημένα ακίνητα, ακόμα και αυτά που είναι κενά.
Νόμος δεν υπάρχει γιατί δεν ασχολούνται οι νόμοι με τα διαδικαστικά, υπάρχουν όμως οι ετήσιες εγκύκλιοι κοινοποίησης των εντύπων, που περιλαμβάνουν το έντυπο που περιλαμβάνει τις οδηγίες.

Δεν το βλέπω ούτε στο Ε2 ούτε στο Ε1. Αν θέλεις πες μου
σε ποιο σημείο γράφει ότι δηλώνονται όλα τα
οικοδομημένα ακίνητα, ακόμα και αυτά που είναι κενά.

- - - Updated - - -

Μήπως εννοείς αυτό;
156851

mezger
17-06-15, 09:24
Δεν το βλέπω ούτε στο Ε2 ούτε στο Ε1. Αν θέλεις πες μου
σε ποιο σημείο γράφει ότι δηλώνονται όλα τα
οικοδομημένα ακίνητα, ακόμα και αυτά που είναι κενά.

- - - Updated - - -

Μήπως εννοείς αυτό;
156851

Δες τις οδηγίες πάνω στο έντυπο
156852

21706
17-06-15, 09:47
Δες τις οδηγίες πάνω στο έντυπο
156852

Δεν τις βλέπω στο Ε2 του taxis.net αλλά νομίζω ότι
οι οδηγίες αυτές λένε πώς θα γίνει η δήλωση Ε2 από
όσους έχουν υποχρέωση να την κάνουν. Αλλιώς θα
έπρεπε να υποβάλει τη δήλωση κάθε ένας που έχει
μόνο ένα σπίτι και το χρησιμοποιεί για κύρια κατοικία.

anon
17-06-15, 11:46
Απο πληροφορίες που συνέλεξα, για την δική μου περίπτωση, στο Ε2 πρέπει να δηλώσεις ΌΛΑ τα ακίνητα εκτός αυτών που κατοικείς (πρώτη, δεύτερη κλπ κατοικία). Είτε το εκμεταλλεύεσαι, είτε όχι. Για την περίπτωση, που το ακίνητο είναι μη εκμεταλλεύσιμο, δηλώνεις ΚΕΝΟ (έχει ειδικό κωδικό, νο 39.ΚΕΝΟ) και στο όνομα ΕΚΜΙΣΘΩΤΗ βάζεις και πάλι την λέξη ΚΕΝΟ και στο διάστημα ΑΠΟ βάζεις 1/1 στο ΕΩΣ 31/12 και στους μήνες βάζεις 12.
Εαν κατα την διάρκεια του έτους το ακίνητο ήταν κενό για κάποιο διάστημα, ενώ για κάποιο άλλο ήταν εκμισθωμένο, κάνεις δυο εγγραφές ίδιες ακινήτου, διαφοροποιώντας το διάστημα και φυσικά τον εκμισθωτή, στην μια περίπτωση ΚΕΝΟ και στην άλλη το πρόσωπο και ΑΦΜ του εκμισθωτή.

21706
17-06-15, 12:03
Απο πληροφορίες που συνέλεξα, για την δική μου περίπτωση, στο Ε2 πρέπει να δηλώσεις ΌΛΑ τα ακίνητα εκτός αυτών που κατοικείς (πρώτη, δεύτερη κλπ κατοικία).
Οι οδηγίες πάντως που ανεβάσαμε παραπάνω άλλα λένε
για τα ακίνητα που καταχωρούνται στο Ε2.

anonymos1982
17-06-15, 12:09
κοίτα μπορείς να κάνεις την δήλωση ή όχι και αν δεν νοικιάζεις κάτι σε κάποιον πιθανότατα δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα.
Το ζήτημα είναι ότι αν για κάποιον λόγο (πχ η εφορία κάνει δειγματοληπτικό έλεγχο), σου βγάλει ότι δεν έχεις υποβάλλει κάτι δεν θα είναι τόσο εύκολο να το δικαιολογήσεις με την λογική σου, γιατί ειδικά στην εφορία δεν υπάρχει πάντα λογική..

chillath
18-06-15, 14:02
Έχει καταλάβει κανείς στο Ε9, τί γίνεται με τις προσόψεις? Στον κωδικό 6 δηλώνουμε πρόσοψη με επαφή σε δρόμο απότι κατάλαβα. Στον κωδικό 28 "πλήθος προσόψεων" τί δηλώνουμε? Στις οδηγίες αναφέρει πρόσοψη και μια πλευρά του ακινήτου που βλέπει σε αίθριο χώρο. Μιλάμε για κουκουρούκου τελείως.

mezger
18-06-15, 14:16
Έχει καταλάβει κανείς στο Ε9, τί γίνεται με τις προσόψεις? Στον κωδικό 6 δηλώνουμε πρόσοψη με επαφή σε δρόμο απότι κατάλαβα. Στον κωδικό 28 "πλήθος προσόψεων" τί δηλώνουμε? Στις οδηγίες αναφέρει πρόσοψη και μια πλευρά του ακινήτου που βλέπει σε αίθριο χώρο. Μιλάμε για κουκουρούκου τελείως.

Το πεδίο πλήθος προσόψεων είναι μόνο για τις περιπτώσεις που δεν υπάρχουν δρόμοι (π.χ. κτίσμα εκτός σχεδίου), αλλιώς το αγνοείς τελείως και τσεκάρεις τα checkboxes στους δρόμους που έχει πρόσοψη.
Αυτό με τους ακάλυπτους δεν είναι παράλογο, λέει ότι αν βλέπει σε ακάλυπτο και μετά υπάρχει δρόμος/πλατεία, θεωρείται πρόσοψη - αν μετά τον ακάλυπτο υπάρχει άλλο οικόπεδο/κτίριο, δεν είναι πρόσοψη.

chillath
18-06-15, 14:33
Το πεδίο πλήθος προσόψεων είναι μόνο για τις περιπτώσεις που δεν υπάρχουν δρόμοι (π.χ. κτίσμα εκτός σχεδίου), αλλιώς το αγνοείς τελείως και τσεκάρεις τα checkboxes στους δρόμους που έχει πρόσοψη.
Αυτό με τους ακάλυπτους δεν είναι παράλογο, λέει ότι αν βλέπει σε ακάλυπτο και μετά υπάρχει δρόμος/πλατεία, θεωρείται πρόσοψη - αν μετά τον ακάλυπτο υπάρχει άλλο οικόπεδο/κτίριο, δεν είναι πρόσοψη.
Στον κώδικα πολεοδομίας ΠΟΛ 1001/2005 γράφει, πρόσοψη είναι....

" Όταν το ακίνητο δεν έχει πρόσοψη σε δρόμο αλλά βρίσκεται σε ακάλυπτο χώρο ή σε αίθριο ή σε στοά δεν συμπληρώνονται οι στήλες 6. Προσόψεις ακινήτου θεωρούνται οι πλευρές που έχουν άνοιγμα (παράθυρο, πόρτα ή προθήκη) σε δρόμο, στοά ή στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου."

δηλαδή αν το κτίσμα πίσω βλέπει σε κήπο, και μετά έχει άλλη πολυκατοικία και έχει παράθυρο, είναι πρόσοψη και καταχωρείται στον κώδικα 28?

mezger
18-06-15, 14:51
Στον κώδικα πολεοδομίας ΠΟΛ 1001/2005 γράφει, πρόσοψη είναι....

" Όταν το ακίνητο δεν έχει πρόσοψη σε δρόμο αλλά βρίσκεται σε ακάλυπτο χώρο ή σε αίθριο ή σε στοά δεν συμπληρώνονται οι στήλες 6. Προσόψεις ακινήτου θεωρούνται οι πλευρές που έχουν άνοιγμα (παράθυρο, πόρτα ή προθήκη) σε δρόμο, στοά ή στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου."

δηλαδή αν το κτίσμα πίσω βλέπει σε κήπο, και μετά έχει άλλη πολυκατοικία και έχει παράθυρο, είναι πρόσοψη και καταχωρείται στον κώδικα 28?

Η ΠΟΛ που αναφέρεις είναι παλιά, πλέον βλέπεις μόνο την 1237/2014 (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19856)

Προσόψεις ακινήτου θεωρούνται οι πλευρές, οι οποίες έχουν άνοιγμα (παράθυρο, πόρτα ή προθήκη) σε δρόμο, ή πλατεία. Εφόσον το ακίνητο έχει άνοιγμα σε ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου (π.χ. πρασιά) και μετά από αυτόν υπάρχει δρόμος ή πλατεία, χωρίς να μεσολαβούν άλλα κτίσματα, θεωρείται ότι έχει πρόσοψη στο δρόμο αυτόν ή στην πλατεία.

chillath
18-06-15, 15:10
Η ΠΟΛ που αναφέρεις είναι παλιά, πλέον βλέπεις μόνο την 1237/2014 (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19856)

OK ευχαριστώ πολύ διαφωτιστικός.

kafrikistan
18-06-15, 23:57
Αγορα νεου αυτοκινητου με παραλληλη πωληση παλιου ΙΧ σε μαντρά, που εγιναν στο 2014.

Στους κωδικους του Ε1 εχω ηδη συμπληρωσει:

κωδ. 719 : 22800 όλη η αξία του νεου αυτοκινητου
κωδ. 727 : 754,44 ποσό πληρωμής του δανείου που πληρωσα το 2014 για το νεο αυτοκινητο
κωδ. 781 : 10695 ποσό δανείου που πηρα απο τραπεζα για το νεο αυτοκινητο




Η απορια μου ειναι η εξης: σε ποιο κωδικο βαζω το τιμολογιο αγορας στο Ε1 του παλιου αυτοκινητου που πουλησα( στη τιμη των 8000 ευρω?)
Κι αυτό στον 781 το προσθέτεις, και θα σου ζητήσει λεπτομέρειες πριν την υποβολή.


Εγω στον 781 βαζω εφαπαξ που δοθηκε απο ταμειο προνοιας, ωστε εκει μπαινει και δανειο που παιρνεις για αυτοκινητο?
Πριν την υποβολη δεν ζητηθηκε τιποτα.

Εν τω μεταξυ, οτι ποσο βαζεις στον 727 αυξανει το τεκμαρτο σου. Ενω οτι βαζεις στον 781 σε φοροελαφρυνει...

tempo
19-06-15, 06:40
λίγο πριν καταθέσω την δήλωση να ξεκαθαρίσω κάτι τελευταίο, μέσα στο 2014

1) πούλησα το παλιό αυτοκίνητο 800ευρώ
2) αγόρασα (μετρητά) νέο αυτοκίνητο 20.000ευρώ

ερώτηση_α) το ποσό των 800ευρώ το βάζω στον κωδικό 781;
ερώτηση_β) το ποσό των 20.000ευρώ το βάζω στον κωδικό 719;
ερώτηση_γ) επειδή στο πινακάκι με τα αυτοκίνητα πρέπει να εμφανίζονται και τα 2 αυτοκίνητα (για τους μήνες που είχα στην κατοχή μου το καθένα);. Αν δεν εμφανίζονται πρέπει να τα προσθέσω εγώ;

Artemius
22-06-15, 18:22
καλησπέρα σε όλους :)

να ρωτήσω, το τεκμήριο διαβίωσης, το γνωστό 3.000€, ισχύει και φέτος για όλους ανεξαιρέτως σαν ταρίφα? οπότε οπωσδήποτε πρέπει στον κωδικό 049 να βάλουμε τουλάχιστον 300€ ?

ευχαριστώ :)

mezger
22-06-15, 18:38
λίγο πριν καταθέσω την δήλωση να ξεκαθαρίσω κάτι τελευταίο, μέσα στο 2014

1) πούλησα το παλιό αυτοκίνητο 800ευρώ
2) αγόρασα (μετρητά) νέο αυτοκίνητο 20.000ευρώ

ερώτηση_α) το ποσό των 800ευρώ το βάζω στον κωδικό 781;
ερώτηση_β) το ποσό των 20.000ευρώ το βάζω στον κωδικό 719;
ερώτηση_γ) επειδή στο πινακάκι με τα αυτοκίνητα πρέπει να εμφανίζονται και τα 2 αυτοκίνητα (για τους μήνες που είχα στην κατοχή μου το καθένα);. Αν δεν εμφανίζονται πρέπει να τα προσθέσω εγώ;

Καλά όλα, αν δεν εμφανίζονται όμως τσέκαρε στο υπουργείο μεταφορών αν έγιναν σωστά οι μεταβιβάσεις - μπορείς να τα προσθέσεις, αλλά δεν είναι φυσιολογικό να μην εμφανίζονται.
Επίσης αν δεν μπορείς να καλύψεις σίγουρα τα 19200 με τα εισοδήματα του '14, καλύτερα να τη δείξεις σε ένα λογιστή πρώτα.


καλησπέρα σε όλους :)

να ρωτήσω, το τεκμήριο διαβίωσης, το γνωστό 3.000€, ισχύει και φέτος για όλους ανεξαιρέτως σαν ταρίφα? οπότε οπωσδήποτε πρέπει στον κωδικό 049 να βάλουμε τουλάχιστον 300€ ?

ευχαριστώ :)

Αν δεν υπάρχει κανένα εισόδημα (πραγματικό ή τεκμαρτό), δε μπαίνει το διαβίωσης και δε χρειάζονται αποδείξεις (και δε χρειάζεται και να κάνεις δήλωση βασικά, αλλά κακό δεν κάνει).

Artemius
22-06-15, 18:46
Αν δεν υπάρχει κανένα εισόδημα (πραγματικό ή τεκμαρτό), δε μπαίνει το διαβίωσης και δε χρειάζονται αποδείξεις (και δε χρειάζεται και να κάνεις δήλωση βασικά, αλλά κακό δεν κάνει).


οχι, δεν υπάρχει εισόδημα. οπότε,όταν λες οτι δεν χρειάζονται αποδείξεις,σημαίνει οτι θα ήταν καλό να μην δηλώσω και καθόλου ποσό αποδείξεων στον 049 μην με γυρίσει μπούμερανγκ? ή,δηλώσω,δεν δηλώσω, ένα και το αυτό?


(για το οτι δεν χρειάζεται και καθόλου δήλωση εφόσον δεν υπάρχει εισόδημα,αυτό δε το ξερα! νόμιζα οτι όπως ίσχυε, οι ΠΑΝΤΕΣ κάνουν δήλωση,βρέξει-χιονίσει.
αλλά να πώ την αλήθεια,και έτσι να ναι να μην χρειάζεται να κάνω, προτιμώ να κάνω. better safe than sorry.)

ένα άλλο. αν κάνω Ε1, πρέπει να κάνω και εγώ Ε2 και Ε3,άσχετα αν δεν έχω τίποτα να δηλώσω εκεί?

SKYCAPTAIN
22-06-15, 19:05
καλησπέρα σε όλους :)

να ρωτήσω, το τεκμήριο διαβίωσης, το γνωστό 3.000€, ισχύει και φέτος για όλους ανεξαιρέτως σαν ταρίφα? οπότε οπωσδήποτε πρέπει στον κωδικό 049 να βάλουμε τουλάχιστον 300€ ?

ευχαριστώ :)

Φίλε καλησπέρα,
Επειδή είμαι λογιστής και υπήρχε διαφωνία με συνάδελφο για μια περίπτωσή μου ομοειδή με τη δικιά σου και κατόπιν τηλεφωνημάτων ξεχωριστά σε 2 φίλους εφοριακούς-επομένως διασταυρωμένη πληροφορία- κάνεις ό,τι και πέρσυ:
βάζεις 3000 εισόδημα ως τεκμήριο διαβίωσης και 300 ευρώ στον αντίστοιχο κωδικό αν είσαι φιλοξενούμενος, μένεις δηλ.
με τους γονείς σου και δεν έχεις άλλα περουσιακά στοιχεία που σου αυξάνουν το τεκμήριο.

Artemius
22-06-15, 19:09
Φίλε καλησπέρα,
Επειδή είμαι λογιστής και υπήρχε διαφωνία με συνάδελφο για μια περίπτωσή μου ομοειδή με τη δικιά σου και κατόπιν τηλεφωνημάτων ξεχωριστά σε 2 φίλους εφοριακούς-επομένως διασταυρωμένη πληροφορία- κάνεις ό,τι και πέρσυ:
βάζεις 3000 εισόδημα ως τεκμήριο διαβίωσης και 300 ευρώ στον αντίστοιχο κωδικό αν είσαι φιλοξενούμενος, μένεις δηλ.
με τους γονείς σου και δεν έχεις άλλα περουσιακά στοιχεία που σου αυξάνουν το τεκμήριο.

ώπα. δηλαδή πρέπει να περάσω εγώ χειροκίνητα σε κάποιον κωδικό το τεκμήριο διαβίωσης=3000€ ?

ναι,είμαι φιλοξενούμενος,αυτό το πεδίο το έχω συμπληρώσει κανονικά (είναι ξεκάθαρο άλλωστε).

mezger
22-06-15, 19:09
Είτε βάλεις το 300αρι είτε όχι δεν αλλάζει τίποτα, ούτε κινδυνεύεις φυσικά.
Φέτος μόνο ισχύει (πάλι) ότι μπορείς να μην κάνεις δήλωση, αλλά όταν τράπεζα-οαεδ-ικα-παιδικοι σταθμοι-το περίπτερο της γειτονιάς σου ζητάνε εκκαθαριστικό, γιατί να μην το έχεις.
Όχι, Ε2 και Ε3 δεν κάνεις αν δεν υπάρχει λόγος.

SKYCAPTAIN όταν ο νόμος το λέει ξεκάθαρα και το taxis συμφωνεί (το διαπιστώνεις πολύ εύκολα κάνοντας μια δοκιμαστική εκκαθάριση, δε χρειάζεται καν να στείλεις δήλωση), τι διαφωνία μπορεί να υπήρξε? Επίσης τι εννοείς "βάζεις εισόδημα ως τεκμήριο", πως γίνεται αυτό?

Artemius
22-06-15, 19:48
χμμμ πάντως εγώ κάνοντας δοκιμαστική εκκαθάριση,πριν την τελική επιβεβαίωση, βλέπω πώς,χωρίς να βάλω κάπου χειροκίνητα ποσο εισοδήματος, και, είτε βάλω 300€ στον 049 (αποδείξεις),είτε όχι, το αποτέλεσμα με το βγάζει ΜΗΔΕΝΙΚΟ...

οπότε αυτό που μπορώ να συμπεράνω,με όσα καταλαβαίνω πάντα,είναι οτι δεν υπάρχει ενεργοποιημένο οποιοδήποτε τεκμήριο διαβίωσης 3,000 €,

εφόσον δεν υπάρχουν προ-συμπληρωμένα από την Εφορία ποσά εισοδήματος οποιουδήποτε είδους,
δεν υπάρχουν ποσά με μη ηλεκτρονική πληροφόρηση για να δηλώσω,
δεν υπάρχουν νοίκια-τόκοι-δάνεια-ασφάλιστρα-μετοχές-καταθέσεις-επενδύσεις κτλ,
δεν υπάρχουν σπιτια-αυτοκίνητα-καράβια κτλ.

πάντως όπως και να χει,ας βάλω το 300αρι στον 049, "να πάει το παλιάμπελο"... :p

SKYCAPTAIN
23-06-15, 08:48
χμμμ πάντως εγώ κάνοντας δοκιμαστική εκκαθάριση,πριν την τελική επιβεβαίωση, βλέπω πώς,χωρίς να βάλω κάπου χειροκίνητα ποσο εισοδήματος, και, είτε βάλω 300€ στον 049 (αποδείξεις),είτε όχι, το αποτέλεσμα με το βγάζει ΜΗΔΕΝΙΚΟ...

οπότε αυτό που μπορώ να συμπεράνω,με όσα καταλαβαίνω πάντα,είναι οτι δεν υπάρχει ενεργοποιημένο οποιοδήποτε τεκμήριο διαβίωσης 3,000 €,

εφόσον δεν υπάρχουν προ-συμπληρωμένα από την Εφορία ποσά εισοδήματος οποιουδήποτε είδους,
δεν υπάρχουν ποσά με μη ηλεκτρονική πληροφόρηση για να δηλώσω,
δεν υπάρχουν νοίκια-τόκοι-δάνεια-ασφάλιστρα-μετοχές-καταθέσεις-επενδύσεις κτλ,
δεν υπάρχουν σπιτια-αυτοκίνητα-καράβια κτλ.

πάντως όπως και να χει,ας βάλω το 300αρι στον 049, "να πάει το παλιάμπελο"... :p

Ναι έτσι ακριβώς. Επειδή οι αποδείξεις αντιστοιχούν στο 10% του τεκμαρτού συνολικού εισοδήματος κι επειδή δεν υπάρχει τέτοιος κωδικός, το σύστημα καταλαβαίνει την περίπτωσή σου. Τσέκαρα στην αρχή αν μπορούσες να βάλεις τις 3.000 στον 619 αλλά ούτε και αυτό ισχύει γιατί αυτός ο κωδικός προσυμπληρώνεται όπως ορθά γράφεις από το σύστημα κι επομένως δεν αφορά την περίπτωσή σου.

kafrikistan
24-06-15, 01:50
πάντως όπως και να χει,ας βάλω το 300αρι στον 049, "να πάει το παλιάμπελο"... :p

Aν βαλεις αποδειξεις στον 049 χωρις να τις χρειαζεσαι δεν εχεις να χασεις κατι, οποτε απορω γιατι προβληματιζεσαι.

Οπως πχ. στα ιατρικα, αν δεν ειναι >5% του εισοδηματος και τα βαλεις δεν εχεις να παθεις κατι, απλα δε κερδιζεις την εκπτωση.

Basilhs23_
24-06-15, 02:22
Aν βαλεις αποδειξεις στον 049 χωρις να τις χρειαζεσαι δεν εχεις να χασεις κατι, οποτε απορω γιατι προβληματιζεσαι.

Οπως πχ. στα ιατρικα, αν δεν ειναι >5% του εισοδηματος και τα βαλεις δεν εχεις να παθεις κατι, απλα δε κερδιζεις την εκπτωση.

Συνιστώ προσοχή σε όσους θέλουν να βάλουν κατά πολύ περισσότερες αποδείξεις. Οχι οτι θα έχουν πρόβλημα για πρόστιμο ή σε έλεγχο. Αν είναι λίγο περισσότερες ας βάλουν, αν είναι κατά πολύ περισσότερες από το όριο καλύτερα οχι, γιατί μπορεί στο μέλλον αν χρειαστεί να κάνουν ανάλωση κεφαλαίου θα αφαιρεθεί από το εισόδημα το τεκμήριο μαζί με τις αποδείξεις, σε τέτοια περίπτωση αν είναι πολύ υψηλό το ποσόν των αποδείξεων τόσο περισσότερο μειώνεται το διαθέσιμο υπόλοιπο που προκύπτει και μπορεί να μην είναι εφικτή η ανάλωση. Μικρολεπτομέρειες.

λευτερης1
25-06-15, 10:16
Καλημέρα σε όλη τη παρέα. Πρώτο ερώτημα που υποβάλλω καθώς μόλις έκανα εγγραφή ,αν και εχω συμβουλευτεί το φόρουμ αρκετές φορές στο παρελθόν.
Η απορία μου είναι η εξής: Παντρεύτηκα 1/05 2015, δήλωσα το γάμο 10/05/2015. Την 15/05/15 προσπάθησα να υποβάλλω την δήλωσή μου και διαπίστωσα οτι το σύστημα με εμφανίζει παντρεμένο. Το πρόβλημά μου είναι οτι το θεωρώ παράλογο να κάνω κοινή δήλωση με τη σύζυγό μου για το έτος 2014, κατα το οποίο δεν είμασταν παντρεμενοι. Εστειλα μειλ στην ΓΓΠΣ, αλλα η απαντηση τους ηταν οτι σωστα πραττει το συστημα , βαση κάποιου νόμου.(Δυστυχώς το συστημα εχει μπλοκαρει και δεν μπορω να δω τα μηνυματα μου για να σας γραψω ποιος νομος ηταν).
Ελπιζω να μην σας κουρασα, ευχαριστω.

mezger
25-06-15, 10:28
Καλημέρα σε όλη τη παρέα. Πρώτο ερώτημα που υποβάλλω καθώς μόλις έκανα εγγραφή ,αν και εχω συμβουλευτεί το φόρουμ αρκετές φορές στο παρελθόν.
Η απορία μου είναι η εξής: Παντρεύτηκα 1/05 2015, δήλωσα το γάμο 10/05/2015. Την 15/05/15 προσπάθησα να υποβάλλω την δήλωσή μου και διαπίστωσα οτι το σύστημα με εμφανίζει παντρεμένο. Το πρόβλημά μου είναι οτι το θεωρώ παράλογο να κάνω κοινή δήλωση με τη σύζυγό μου για το έτος 2014, κατα το οποίο δεν είμασταν παντρεμενοι. Εστειλα μειλ στην ΓΓΠΣ, αλλα η απαντηση τους ηταν οτι σωστα πραττει το συστημα , βαση κάποιου νόμου.(Δυστυχώς το συστημα εχει μπλοκαρει και δεν μπορω να δω τα μηνυματα μου για να σας γραψω ποιος νομος ηταν).
Ελπιζω να μην σας κουρασα, ευχαριστω.

Σωστό είναι, αφού είστε τώρα παντρεμένοι κάνετε κοινή δήλωση, δεν έχει σημασία πότε έγινε ο γάμος. Δες το από την ανάποδη, αν ήσασταν παντρεμένοι το 2014 και χωρίζατε το 2015 σε φάση war of the roses (http://www.imdb.com/title/tt0098621/), θα ήταν λογικό να κάνατε κοινή δήλωση?

λευτερης1
25-06-15, 10:39
φανταζομαι πως θα ηταν λογικο, αλλα δεχομαι οτι ο τροπος σκεψης μου ειναι λαθος. Αυτο ομως δεν θα με επιβαρυνει περισσοτερο κατα τη διαδικασι ατης εκκαθαρισης?
Ευχαριστω πάντως για την απαντηση και το χρονο σου

mezger
25-06-15, 11:00
φανταζομαι πως θα ηταν λογικο, αλλα δεχομαι οτι ο τροπος σκεψης μου ειναι λαθος. Αυτο ομως δεν θα με επιβαρυνει περισσοτερο κατα τη διαδικασι ατης εκκαθαρισης?
Ευχαριστω πάντως για την απαντηση και το χρονο σου

Παρακαλώ :)
Η μόνη τυπική επιβάρυνση που θα έχεις είναι πως θα είσαι εσύ υπόχρεος για το σύνολο του φόρου (δικού σου και της συζύγου). Πρακτικά θα πληρώσετε τα ίδια ή λιγότερα (καθώς αλληλοκαλύπτονται τα τεκμήρια και υπό προυποθέσεις μπορεί κάποια φοροαπαλλαγή να μειώσει το φόρο του άλλου). Περισσότερα απ'το να κάνατε χωριστά δηλώσεις είναι αδύνατο να πληρώσετε, οι φόροι υπολογίζονται ατομικά και στην κοινή δήλωση.

λευτερης1
25-06-15, 11:05
Μακάρι.
Μόλις κάνω υποβολή, θα σε ενημερώσω για το αποτέλεσμα.
Το καλό είναι οτι βρήκα απάντηση σε ενα θέμα που με ξάφνιασε.
Καλή σου μέρα και υπομονη.

anonymos1982
25-06-15, 13:27
Με τους παντρεμένους είναι και το θέμα που θα δηλώσουν κατοικία, ειδικά πέρσι ήταν και το κοινωνικό μέρισμα και δήλωνες κατοικία με αριθμό παροχής. Αν τώρα δηλωθεί μια κοινή κατοικία του συζύγου πχ. δεν θα συμπίπτουν οι παροχές ρεύματος.

Artemius
25-06-15, 13:33
Με τους παντρεμένους είναι και το θέμα που θα δηλώσουν κατοικία, ειδικά πέρσι ήταν και το κοινωνικό μέρισμα και δήλωνες κατοικία με αριθμό παροχής. Αν τώρα δηλωθεί μια κοινή κατοικία του συζύγου πχ. δεν θα συμπίπτουν οι παροχές ρεύματος.

ε δεν μπορεί αυτά να τα βρεί μόνη της η Εφορία? τόσο νιονιό θέλει να καταλάβει πως λειτουργεί το ίδιο της το σύστημα ή η έννοια της συγκατοίκησης υπό μία κοινή στέγη λόγω γάμου είναι κάτι το πρωτάκουστο για αυτούς? :lol:

SKYCAPTAIN
26-06-15, 03:25
φανταζομαι πως θα ηταν λογικο, αλλα δεχομαι οτι ο τροπος σκεψης μου ειναι λαθος. Αυτο ομως δεν θα με επιβαρυνει περισσοτερο κατα τη διαδικασι ατης εκκαθαρισης?
Ευχαριστω πάντως για την απαντηση και το χρονο σου

Όχι, κατά βάση ο τρόπος σκέψης σου δεν είναι λάθος καθότι η φορολογική δήλωση αφορά την εισοδηματική σας κατάσταση του προηγούμενου έτους, χρονικό διάστημα στο οποίο δεν ήσασταν παντρεμένοι. Πάντως μην τους εμπιστεύεσαι και πολύ στην Γ.Γ.Π.Σ. καθότι σε πολλούς πελάτες ή φίλους μου που τους υποβάλλω φορολογικές δηλώσεις καθότι λογιστής στο επάγγελμα, πολλά στοιχεία προσυμπληρώνονται λάθος οπότε είμαι υποχρεωμένος να επικοινωνώ μαζί τους για να διορθωθούν. Δυστυχώς φίλε μου το πρόβλημα της Ελλάδας είναι δεν έχει ένα σταθερό φορολογικό σύστημα επί σειρά ετών, διάστημα στο οποίο να γίνονται μικροαλλαγές ούτως ώστε να γνωρίζουμε κάτι 100% και να σας απαντάμε υπεύθυνα.

λευτερης1
27-06-15, 20:52
Λοιπόν, επανέρχομαι με τη δευτερη και ελπίζω τελευταία απορία.
Η γυναίκα πήρε για μικρό διάστημα, επίδομα ανεργίας ΟΑΕΔ.
Το ποσό δεν έχει συμπληρωθεί αυτόματα στον αντίστοιχο κωδικό.
Χρειάζεται να πάρει βεβαίωση από παράρτημα ΟΑΕΔ (ή ΚΕΠ;;;;;) και να συμπληρώσουμε χειροκίνητα το ποσό;
Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας.

thourios
27-06-15, 21:51
Μπορει να πάρει κάποιος online την βεβεβαίωση από το site του ΟΑΕΔ χρησιμοποιοντας τους κλειδάριθμους που έχει πάρει αφού εγγραφεί στην υπηρεσία.
Αν δεν έχουν δώσει κλειδάριθμους στην γυναίκα σου για να εγγραφεί στις online υπηρεσίες θα πρέπει να πάει η ίδια από τον ΟΑΕΔ να πάρει την βεβαίωση.

mathew
12-07-15, 09:01
Μετά την τροποποιητική δήλωση που υπέβαλα στην εκκαθάριση αναφέρει ότι για το ποσό της επιστροφής θα πρέπει να απευθυνθώ στην ΔΟΥ μετά από 15μέρες.
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ελέγξουν τυχόνδικαιλογητικά μου ;
Τι πρέπει να παρω μαζί μου ; Οι βεβαιώσεις των αποδοχών μου δεν μου απεστάλησαν σπίτι , είναι μόνο προσυμπληρωμένα στη δήλωση.
Το μόνο που έχω είναι οι αποδείξεις.

21706
12-07-15, 09:17
Την τροποποιητική την έκανες για να βάλεις τις αποδείξεις;

mathew
12-07-15, 09:35
Όχι , για να υπολογιστεί ο φόρος με τις νέες διατάξεις για όσους έχουν εισόδημα με ΑΠΥ. Δεν άλλαξα τίποτα στην δήλωσα. Απλά έκανα ξανά την εκκαθάριση και άυξήθηκε το ποσό της επιστροφής από 280 σε 340ευρώ.

21706
12-07-15, 09:42
Η εκκαθάριση της αρχικής δήλωσης έλεγε επίσης να
απευθυνθείς στην ΔΟΥ για την επιστροφή των 280 €;

mathew
12-07-15, 09:58
Όχι.
Έλεγε απλά ότι θα ενημερωθώ για την επιστροφή του ποσού κάποια στιγμή (δεν θυμάμαι ακριβώς , αλλά σίγουρα δεν ανέφερε επίσκεψη στη ΔΟΥ).

anonymos1982
12-07-15, 10:38
Το πιστωτικό πως προέκυψε; ήταν λόγο του παρακρατούμενου φόρου για τις μισθωτές υπηρεσίες, έβαλες πολλές ιατροφαρμακευτικές αποδείξεις ή κάτι άλλο;

slalom
12-07-15, 11:51
Όχι , για να υπολογιστεί ο φόρος με τις νέες διατάξεις για όσους έχουν εισόδημα με ΑΠΥ. Δεν άλλαξα τίποτα στην δήλωσα. Απλά έκανα ξανά την εκκαθάριση και άυξήθηκε το ποσό της επιστροφής από 280 σε 340ευρώ.
Μπορεις να δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες για αυτο το νομο?

mathew
12-07-15, 12:10
Το πρώτο πιστωτικό προέκυψε από την παρακράτηση φόρου σε μισθωτές υπηρεσιές και παροχής υπηρεσιών (ΙΕΚ).
Το δεύτερο από την νέα εκκαθάριση , σύμφωνα με την τροπολογία που προβλέπει φορολόγηση της αμοιβής από ΙΕΚ ως μισθωτής υπηρεσίας.
Δεν έχω βάλει ιατροφαρμακευικές αποδείξεις , ούτε έχω άλλες εκπτώσεις (πέρα από 1500ευρω αποδείξεις).

slalom
12-07-15, 16:52
Οκ δεν εχω τετοιο πραγμα, δε με αφορα, ευχαριστω

profitis
13-07-15, 21:36
Αν και η ερώτηση θα μπορούσε να κατηγοροποιηθει και στις επιστημονικής φαντασίας με οτι γινεται τις τελευταιες μερες, πιο πολύ ρωτάω για να δω ποιο ειναι το καθεστώς ως τώρα ή αν κάποιοι άλλοι συνφορουμιτες εχουν αντιστοιχη περιπτωση με μένα.

Εχει πάρει κανεις επιστροφή φόρου για το 2015? ρητορικη ερώτηση, φυσικα και όχι, απλα θέλω να ρωτησω το παρακατω:

Μένω εξωτερικό και έριξα πιστόλι στον ΕΝΦΙΑ του 2014 , ακατοίκητα σπιτια γαρ, δεν μου πηγαινε το χερι να πληρωσω , :rofl:.

Εκανα την δήλωση για το 2015 και εχω επιστροφή φόρου, που μου ειπε η λογιστρια μου πως θα πρέπει πρώτα να πάει κάποιος δικος μου ως στην εφορια για να εξοφλησει τον ΕΝΦΙΑ ώστε μετά να μπει η επιστροφή φόρου στον λογαριασμο μου.

Αξιζει το κόπο ή θα κλαίω τα λεφτα του ΕΝΦΙΑ που θα τα δωσω μπροστα και δεν θα πάρω τπτ ποτε πίσω (ή βασικα θα τα παρω σε δραχμες :P :P )?

Aν γινοτανε αυτοματος συμψηφισμος θα ητανε πολυ καλη περιπτωση αμ δε ... :/

slalom
13-07-15, 22:42
Προς το παρον μην κανεις τιποτα

ntoremi
14-07-15, 10:57
βεβαιως γινεται συμψηφισμος και σχετικα ευκολα. Το να παρεις πισω λεφτα ειναι το πολυ δυσκολο. Αρα καλυτερα να χρησιμοποιησεις την επιστροφη φορου 2015 για να μειωσεις τον ενφια 2014 που χρωστας.

mezger
14-07-15, 12:59
βεβαιως γινεται συμψηφισμος και σχετικα ευκολα. Το να παρεις πισω λεφτα ειναι το πολυ δυσκολο. Αρα καλυτερα να χρησιμοποιησεις την επιστροφη φορου 2015 για να μειωσεις τον ενφια 2014 που χρωστας.


Αυτό ακριβώς, επίσης συμφέρει να βάλεις τον ενφια στη ρύθμιση των 100 δόσεων για να έχεις και έκπτωση στις προσαυξήσεις. Πληρώνεις την πρώτη δόση, και μετά από 2 μέρες πας στη ΔΟΥ για να γίνει συμψηφισμός με το υπόλοιπο. Υπόψιν ότι η ρύθμιση λήγει αύριο.

profitis
15-07-15, 18:10
Παιδια σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας για τις απαντήσεις :-)


βεβαιως γινεται συμψηφισμος και σχετικα ευκολα. Το να παρεις πισω λεφτα ειναι το πολυ δυσκολο. Αρα καλυτερα να χρησιμοποιησεις την επιστροφη φορου 2015 για να μειωσεις τον ενφια 2014 που χρωστας.

Η επιστροφή φόρου είναι περισσότερη απο τον ΕΝΦΙΑ οπότε θα παραμείνει πιστωτικό το ύπολοιπο μου. Αλλα όπως λες το να τα πάρω πίσω πριν απο τα χριστούγεννα (ΑΝ εχει ηρεμήσει η κατασταση κάπως μέχρι τότε) ειναι σεναριο επιστημονικής φαντασίας.

- - - Updated - - -


Αυτό ακριβώς, επίσης συμφέρει να βάλεις τον ενφια στη ρύθμιση των 100 δόσεων για να έχεις και έκπτωση στις προσαυξήσεις. Πληρώνεις την πρώτη δόση, και μετά από 2 μέρες πας στη ΔΟΥ για να γίνει συμψηφισμός με το υπόλοιπο. Υπόψιν ότι η ρύθμιση λήγει αύριο.


Κάτι πολύ essential: Εχω μετακομίσει στο εξωτερικο εδώ και 9 μήνες (ΗΠΑ οπότε είναι ακομη πιο δύσκολα τα ταξίδια Ελλάδα για λίγες μερες για τέτοιες δουλειές) και επισης πολυ βασικο μου λάθος που αμελησα να κάνω ενα πληρεξούσιο σε κάποιον δικο μου ωστε να μπορει να διεκπερώνει τέτοιες δουλειές για μένα.

Μπορει ισως κάποιος δικος μου να πάει στην Εφορία με ολα τα απαραιτητα χαρτια και να κανει τον συμψηφισμο χωρις πληρεξούσιο/εξουσιοδότηση απο μένα; Επισης μάλλον τώρα δεν τα προλαβαίνω, είναι Τετάρτη βράδυ ελλάδα, μάλλον θα λήγει :P

Στο Taxis.net κλεινουν το σύστημα μολις περασουν τα μετρα απο τη βουλη? :P :P :P :rofl:

mezger
15-07-15, 18:30
Προλαβαίνεις ακόμα για ρύθμιση, online κάνεις την αίτηση και πληρώνεις/στέλνεις κάποιον να πληρώσει σε 3 μέρες. Λογικά μέχρι 23:59 θα είναι ανοιχτή, δεν είδα κάτι σχετικό στα μέτρα (προς το παρόν, αν μετά την πάρουν πίσω και στείλουν και κάποιον να σε κάνει και ντα δεν ξέρω :P)

Δε χάνεις τίποτα να στείλεις αργότερα κάποιον δικό σου στη ΔΟΥ, στους συμψηφισμούς είναι πιο χαλαροί όσον αφορά τις εξουσιοδοτήσεις.

kafrikistan
16-07-15, 03:22
Υπαρχει νεωτερη πληροφορηση για λεφτα που καταβαλαμε για ασφαλιστικα/επενδυτικα προγραμματα? Τα δηλωνουμε?

Katy
17-07-15, 13:39
Καλησπερα,
Αν μπορει καποιος να με βοηθησει.Εχω 0 εισοδημα , το μονο που εχω στο ονομα μου ειναι το 35% απο το σπιτι που μενω ,το οποιο ειναι επικαρπεια του πατερα μου.Και μου βγαζει η δηλωση να πληρωσω 125 ευρο.Εβαλα στο 049 200 ευρο για να δω αν θα αλλαξει και πηγε το ποσο στα 75 ευρο και τωρα πια δε μαφηνει να δω το ποσο που πρεπει να πληρωσω γιατι βγαζει το εξης μυνημα: Σας ενημερώνουμε ότι το αποτέλεσμα της δήλωσής σας, εμφανίζεται για περιορισμένο αριθμό εκκαθαρίσεων.
Δεν θα επρεπε αρχικα να μου βγαζει τη δηλωση μηδενικη?Να βαλω κανα 400 ρι στο 049 μηπως και πεσει το ποσο που μου ζηταει?
Δεν ξερω τι να κανω.Ευχαριστω :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.