PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

tsergeie
08-08-15, 23:19
Βγάζει διαφορετικό αποτέλεσμα από τα άλλα τρία που δοκίμασες;

Βγάζει ίδιο αποτέλεσμα με το «E1-TAX».

DaRk
09-08-15, 02:00
Tα 3000 εμφανίζονται και χωρίς κανένα πραγματικό η τεκμαρτό εισόδημα.
.
link (http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/7). Άρθρο 16 περίπτωση θ


Η ελάχιστη ετήσια αντικειμενική δαπάνη του φορολογούμενου ορίζεται σε τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ προκειμένου για τον άγαμο και σε πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ για τους συζύγους που υποβάλλουν κοινή δήλωση εφόσον δηλώνεται πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα
;)

21706
09-08-15, 07:30
Βγάζει ίδιο αποτέλεσμα με το «E1-TAX».

Εντάξει, αυτό πρέπει να είναι το σωστό αποτέλεσμα.
Εγώ περίμενα να είναι το ίδιο με του Epsilon Net.

tsergeie
09-08-15, 12:42
Εντάξει, αυτό πρέπει να είναι το σωστό αποτέλεσμα.
Εγώ περίμενα να είναι το ίδιο με του Epsilon Net.

Αλλά διαφορετικό από το gsis.gr με διαφορά πάνω από 200 €!

21706
09-08-15, 13:06
Διαφορετικό του Epsilon Net από το
gsis.gr με διαφορά πάνω από 200 €;
Του PCMag δίνει το σωστό αποτέλεσμα;

tsergeie
09-08-15, 13:42
Επιτέλους δούλεψε η εκκαθάριση στην εφαρμογή «Φορολογική Δήλωση - Εκκαθάριση Φόρου 2015» της Epsilon Net. Πριν μου έβγαζε μήνυμα λάθους, όταν προσπαθούσα να κάνω εκκαθάριση και έφτεγε το ότι δεν καταχωρούσα τους ΑΦΜ των ιατρών στις ιατρικές αποδείξεις. Μετά την εισαγωγή των ΑΦΜ των ιατρών μου έβγαλε ίδιο αποτέλεσμα με το gsis.gr. Η εφαρμογή «Δήλωση Φόρου 2015» της SoftLine (DVD από το PC Magazine) βγάζει λάθος αποτέλεσμα, ίδιο με την online εφαρμογή «E1-TAX» στο TAXnews και η διαφορά με το gsis.gr είναι στον φόρο πολυτελούς διαβίωσης. Τέλος, η εφαρμογή «eTAX 2015» της NeXTECH υπολογίζει λάθος την έκπτωση από τον φόρο λόγω ιατρικών αποδείξειων και αφού αφαίρεσα αυτές, το αποτέλεσμα είναι σχεδόν ίδιο με το gsis.gr (διαφορά τάξης ενός ευρώ).

Manolis_karas
09-08-15, 19:51
Εχω ακουσει οτι μπορεις να πας στην Εφορια και να αμφισβητησεις το τεκμηριο, λογω ειδικων συνθηκων (σου), εισοδημα, φιλοξενια κλπ
Οι οδηγίες που έχουν πάρει στις ΔΟΥ, πιθανότατα, είναι να απορρίπτουν κάθε ένσταση αμφισβήτησης τεκμηρίων. Δεν ξέρω κανένα που να έχει δικαιωθεί, π.χ. φαντάρο. Εμένα μου απέρριψαν παρόμοια ένσταση φέτος, για άνθρωπο που έζησε 4 ημέρες μόνο το έτος και πέθανε στις 5 Ιανουαρίου. Το τεκμήριο όμως ήταν ολοκλήρου του έτους. Μπορούσα όμως στη συνέχεια να προσφύγω σε Διοικητικό Δικαστήριο, για λίγα ευρώ αν θυμάμαι καλά 100-150 :twisted:
Το πνεύμα είναι αρπάξτε ότι μπορείτε.

nmavro73
11-08-15, 10:05
Κανένα προγραμμα δεν βγαζει σωστά αν εχεις μείνει σε δυο κατοικίες το ίδιο έτος. Το τεκμαρτό εισοδημα για άλλες κατοικίες θα το πάρετε μονο από το επίσημο της εφορίας.
Το efn μου έβγαλε σωστή δηλωση πάντως έτσι

- - - Updated - - -


Επιτέλους δούλεψε η εκκαθάριση στην εφαρμογή «Φορολογική Δήλωση - Εκκαθάριση Φόρου 2015» της Epsilon Net. Πριν μου έβγαζε μήνυμα λάθους, όταν προσπαθούσα να κάνω εκκαθάριση και έφτεγε το ότι δεν καταχωρούσα τους ΑΦΜ των ιατρών στις ιατρικές αποδείξεις. Μετά την εισαγωγή των ΑΦΜ των ιατρών μου έβγαλε ίδιο αποτέλεσμα με το gsis.gr. Η εφαρμογή «Δήλωση Φόρου 2015» της SoftLine (DVD από το PC Magazine) βγάζει λάθος αποτέλεσμα, ίδιο με την online εφαρμογή «E1-TAX» στο TAXnews και η διαφορά με το gsis.gr είναι στον φόρο πολυτελούς διαβίωσης. Τέλος, η εφαρμογή «eTAX 2015» της NeXTECH υπολογίζει λάθος την έκπτωση από τον φόρο λόγω ιατρικών αποδείξειων και αφού αφαίρεσα αυτές, το αποτέλεσμα είναι σχεδόν ίδιο με το gsis.gr (διαφορά τάξης ενός ευρώ).
Εμένα γιατι κανένα δεν μου βγαζει έκπτωση λογω ιατρικών ;

21706
11-08-15, 10:13
Της Epsilon Net μου έβγαλε το σωστό αποτέλεσμα.
Και έχω βάλει και ιατρικά και έμεινα σε δύο κατοικίες το 2014.

Tsig34
12-08-15, 00:32
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος:Περσι γεννησε η γυναίκα μου και έχουμε ιατρικές αποδείξεις στο όνομα της 2000€.Το εισόδημα μου ειναι 13500€,ενω η συζυγος 2000 απο μισθους,1300 αποζημιωση,2300 επιδομα ανεργιας οαεδ κ επιδομα λοχειας 1400€ κ τόκους τραπεζης 0,08€.Οταν καταχωρω τις ιατρικες αποδειξεις στο ονομα της μου βγαζει χρεωστικο περιπου 250€,δηλαδή δε μου κάνει καθόλου μείωση φόρου.Μπορώ να τις περάσω στον κωδικο μου 051 γιατί εκεί μου βγάζει χρεωστικό 50€ ή έστω να τις επιμερίσω μισές μισές;

tsergeie
12-08-15, 11:31
Εμένα γιατι κανένα δεν μου βγαζει έκπτωση λογω ιατρικών ;

Νομίζω δεν ισχύει φέτος η έκπτωση λόγω ιατρικών και φαρμακευτικών δαπανών.

21706
12-08-15, 11:46
Ισχύει.

Tsig34
12-08-15, 13:25
Γνωρίζει κανείς;

ntoremi
12-08-15, 13:38
Οι ιατρικες αποδειξεις εκπιπτουν μονο αν ειναι πανω απο 5% του εισοδηματος.
Ετσι οπως τα λες, εσυ εχεις πιο πολυ εισοδημα απο την γυναικα σου, αρα θα σε συνεφερε να τις δηλωσει εκεινη και οχι εσυ. Εσυ λες οτι η εκκαθαριση βγαζει οτι συμφερει το αναποδο. Δεν ξερω πώς προκυπτει αυτο το οξυμωρο.
Τελος παντων, συζυγοι ειστε, μπορεις να πεις οτι εσυ πληρωσες την γεννα, αρα μπορεις να βαλεις τις ιατρικες αποδειξεις σε σενα, αφου λες οτι ετσι σε συμφερει.

Tsig34
12-08-15, 13:50
Το ερώτημα μου είναι αν θα έχω κάποιο θέμα σε πιθανό ελεγχο καθως οι αποδειξεις ειναι στο ονομα της και θα τις βαλω στον δικο κου κωδικο (051)

ntoremi
12-08-15, 13:52
Πιστευω οχι. Εγω θα τις εβαζα αφοβα. Ομως δεν ειμαι λογιστης. Αν θες τοσο εγκυρη πληροφορηση, ρωτα επωνυμα σε λογιστη ή εστω ανωνυμα σε φορουμ λογιστων, οχι ανωνυμα σε φορουμ τεχνολογικο.

yyy
12-08-15, 14:56
Νόμιζω ότι στις προηγούμενες απαντήσεις μου το έχω 'πει ήδη. Σου είπα ότι θα έχεις να ανησυχήσεις όταν έρθει η ώρα να πάρεις το ποσό είτε εφάπαξ είτε τις μηνιαίες καταβολές. Τότε ανάλογα με το ύψος (για ομαδικό πάντα μιλάμε) θα δεις και τι φόρος αναλογεί.

Όσον αφορά τον κωδικό 743, αν μπορείς να δικαιολογήσεις τα ποσά που έδωσες για να αγοράσεις μετοχές, εταιρικά μερίδια, χρεόγραφα και ότι άλλο παρόμοιο δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι για τη δήλωση αγοροπωλησίας μετοχών:
Απ' ότι έχω διαβάσει, στον κωδικό 743 θα δηλώνονται οι συνολικές αγορές μετοχών. Αν όμως μέσα στη χρονιά, έχω αγοράσει και πουλήσει 10 φορές την ίδια μετοχή, χρησιμοποιώντας κάθε φορά τα χρήματα της πώλησης δε θα φανεί περίεργο το συνολικό ποσό;

meletis
14-08-15, 01:53
Καλησπέρα.
Εχω κάνει την ρύθμιση των 100 δώσεων και πρέπει να πληρώσω τη δόση.
Γίνεται μέσω του i-bank της Εθνικής?
Στο ταχυδρομείο και στην Εθνική Τράπεζα του χωριού δεν το δέχονται.
Πρέπει να κάνω μια απόσταση >12 χλμ για να πληρώσω σε άλλη τράπεζα.
Δέν έχει και κάποια σημειώση το χαρτί επάνω.
Ευχαριστω

hedgehog
14-08-15, 01:55
φυσικά και γίνεται :)

στο χαρτί σου δεν έχει κάποια ταυτότητα οφειλής;;; αυτήν θα χρησιμοποιήσεις.

meletis
14-08-15, 02:02
φυσικά και γίνεται :)

στο χαρτί σου δεν έχει κάποια ταυτότητα οφειλής;;; αυτήν θα χρησιμοποιήσεις.
Τελικά βρέθηκε λύση.Ηδη το πλήρωσα.
Απλώς με μπέρδεψε το i-bank γιατι ρωτούσε αρ. λογαριασμου για την μεταφορά εμβάσματος.

aleex
14-08-15, 11:14
Να ρωτήσω ρε παιδιά. Ε2 υποχρεούνται να υποβάλουν φέτος κ αυτοί που δεν έχουν εισόδημα από ακίνητο? :hmm:

21706
14-08-15, 11:16
Να ρωτήσω ρε παιδιά. Ε2 υποχρεούνται να υποβάλουν φέτος κ αυτοί που δεν έχουν εισόδημα από ακίνητο? :hmm:

Όχι...

aleex
14-08-15, 11:49
Τελικά απ' ότι βλέπω στο σχετικό έντυπο (http://www.taxheaven.gr/pagesdata/entypo_e2_2015.pdf) κ όσοι παραχωρούν ακίνητο δωρεάν, ιδιοχρησιμοποιούν επαγγελματικό ακίνητο, εγκατάσταση έχουν υποχρέωση να υποβάλουν Ε2.

21706
14-08-15, 11:55
Τελικά απ' ότι βλέπω στο σχετικό έντυπο (http://www.taxheaven.gr/pagesdata/entypo_e2_2015.pdf) κ όσοι παραχωρούν ακίνητο δωρεάν, ιδιοχρησιμοποιούν επαγγελματικό ακίνητο, εγκατάσταση έχουν υποχρέωση να υποβάλουν Ε2.
Ναι, στην περίπτωση αυτή υποβάλλεται Ε2.

aleex
14-08-15, 12:14
Έχω κατάθεση σε γερμανική τράπεζα σε κοινό λογαριασμό με τη μητέρα μου όπου όλα τα χρήματα είναι της μητέρας μου, τα οποία κ δικαιολογούνται από την σύνταξή της. Συμπληρώνω φαντάζομαι το κωδικό 29 μόνο στην δήλωση της μητέρας μου? :hmm:

ntoremi
14-08-15, 14:43
Έχω κατάθεση σε γερμανική τράπεζα σε κοινό λογαριασμό με τη μητέρα μου όπου όλα τα χρήματα είναι της μητέρας μου, τα οποία κ δικαιολογούνται από την σύνταξή της. Συμπληρώνω φαντάζομαι το κωδικό 29 μόνο στην δήλωση της μητέρας μου? :hmm:

Δεν παιζει ρολο ιδιαιτερα. Εγω θα το εβαζα και στους 2.

aleex
14-08-15, 15:58
Αυτό δεν είναι όπως με τη διπλή δήλωση των ίδιων τόκων όμως?

Εκτός αυτού το νόημα της συμπλήρωσης του κωδικού 29 έχει να κάνει με την φορολόγηση των τόκων αλλοδαπής που τους δηλώνει μόνο ο ένας από τους συνδικαιούχους. Το ποσό της κατάθεσης δεν δηλώνεται πουθενά έτσι κι αλλιώς. Θα δηλώνεται προσεχώς στο περιουσιολόγιο όταν φτιάξουν τις σχετικές επιλογές καταχωρήσεων. :whistle:

ntoremi
14-08-15, 16:41
Δεν τα συσχετιζει το συστημα αυτοματα αυτα τα δυο (κουτι 29 και τοκους). Το κουτι 29 αλλωστε αφορα γενικα περιουσια στο εξωτερικο: σπιτια, καταθεσεις κλπ, οχι μονο καταθεσεις, δηλαδη μπορει να εχεις σπιτι στο εξωτερικο (να τσεκαρεις το κουτι 29), χωρις να βαλεις τοκους αλλοδαπης.
Τους τοκους θα τους μοιραζα καπως, οχι απαραιτητα μισο-μισο, οπως σε βολευει. Πχ εστω και 1 ευρω σε σενα και το υπολοιπο στην μητερα σου.
Γενικα θεωρω οτι ειναι καλυτερα να φαινεται οτι η περιουσια ανηκει σε πολλους παρα σε λιγους. Αλλωστε, οπως λες, δεν σου ζητα να γραψεις αναλυτικα ουτε καν ποιο ειναι το κεφαλαιο, ουτε σε τι ποσοστο ανηκει στον καθενα.
Παντως, δεν θα ασχοληθει κανενας με τετοια λεπτομερεια. Ειδικα αφου λες οτι τα λεφτα ειναι νομιμα.

Manolis_karas
15-08-15, 10:39
Το ερώτημα μου είναι αν θα έχω κάποιο θέμα σε πιθανό ελεγχο καθως οι αποδειξεις ειναι στο ονομα της και θα τις βαλω στον δικο κου κωδικο (051)
Δεν είμαι λογιστής, αλλά νομίζω ότι κάθε σύζυγος δηλώνει ξεχωριστά τα δικά του και φορολογείται για τα εισοδήματα του χωριστά. Στο τέλος γίνονται οι συμψηφισμοί φόρου.

aleex
15-08-15, 11:03
Όπως διαπίστωσα σήμερα κ στην πράξη από την εφαρμογή των δηλώσεων ότι με μηδενικό εισόδημα σου βγάζει 0 φόρο, όμως μόλις βάλεις 5 cents τόκους ενεργοποιείται το τεκμήριο των 3000 κ ότι άλλα τεκμήρια έχεις, όπου ναι μεν μέχρι 9500 τεκμαρτό όπως λέει το άρθρο 34 του 4172 (ΚΦΕ) δεν πληρώνεις φόρο γιατί έχεις την έκπτωση των μισθωτών συνταξιούχων ...

"εφόσον το μεγαλύτερο μέρος των εισοδημάτων του προκύπτει από μισθωτή εργασία και συντάξεις ή "δεν υπάρχει εισόδημα από καμία κατηγορία ή"[1] "έχει εισόδημα μόνο από κεφάλαιο ή/και από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου και το τεκμαρτό του εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των εννιά χιλιάδων πεντακοσίων (9.500) ευρώ"

... όμως πρέπει να βάλεις αποδείξεις το 10% του τεκμαρτού αλλιώς σου υπολογίζει φόρο 22% επί των αποδείξεων που δεν έβαλες.

Με τους μόνιμους κατοίκους εξωτερικού τι γίνεται ρε παιδιά φέτος? :(

Διαβάζω ότι από φέτος υποχρεούνται να κάνουν δηλώσεις όσοι δεν είχαν υποχρέωση να κάνουν. Σα να κατάλαβα ότι γίνεται ενεργοποίηση των τεκμηρίων για όσους δεν έχουν άλλο εισόδημα την Ελλάδα από έστω κ μερικά cents τόκων σε ελληνική τράπεζα όπως ισχύει για μας.

Οπότε κάτοικοι εξωτερικού χωρίς εισόδημα αλλά με ενεργοποίηση των τεκμηρίων από τόκους τράπεζας έστω μηδαμινούς, υποχρεούνται να βάλουν φαντάζομαι αποδείξεις το 10% του τεκμαρτού μέχρι τις 9500. Από κει κ πέρα βγαίνει κανονικός φόρος με την κλίμακα των μισθωτών εφόσον δεν έχει νοίκια ή κάτι άλλο. Δλδ άμα φύγω μετανάστης κ αφήσω ακίνητο κ αυτοκίνητο με τεκμαρτό σύνολο πάνω από 9.500 θα πρέπει να τα πουλήσω για να ησυχάσω. Καλά τα λέω? :hmm:

Εδώ (http://www.tanea.gr/news/economy/article/5247790/mini-forologiko-eynooyntai-eykairiaka-apasxoloymenoi-katoikoi-toy-ekswterikoy-agrotes-kai-symbolaiografoi/) λέει ότι τελικά δεν θα ισχύσει η ενεργοποίηση των τεκμηρίων με τους τραπεζικούς τόκους για τους Έλληνες του εξωτερικού. Τι ισχύει τελικά κ που το λέει ξέρει κανένας?

Τελικά αυτά αλλάξανε με το μίνι νομοσχέδιο της Βαλαβάνη (http://www.naftemporiki.gr/cmsutils/downloadpdf.aspx?id=966659)άρθρο 33 παρ Η (ΚΦΕ). Οι κάτοικοι εξωτερικού εξαιρούνται από τα τεκμήρια διαβίωσης του άρθρου 31 άσχετα κ αν έχουν εισόδημα, ενώ από τα τεκμήρια απόκτησης περιουσιακών στοιχείων εξαιρούνται μόνο αν δεν έχουν εισόδημα στην Ελλάδα.

Υπάρχει άραγε τρόπος κατόπιν αίτησης να μην έχει κανείς αυτούς τους γελοίους τόκους του μισού ευρώ στους τραπεζικούς λογαριασμούς για να μην μπλέκει? :hmm:

nmavro73
15-08-15, 12:42
Που το προβλημα; Βάλε αποδειξεις. ΑΝ σε ελέγξουν θα τις βρεις.

aleex
15-08-15, 14:39
Σχετικά με τους μόνιμους κάτοικους εξωτερικού αυτό το πολ είναι πολύ διευκρινιστικό κυρίως κ λόγω διαφόρων εκτρωμάτων που υπήρχαν κυρίως στον ΚΦΕ 2238.http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20084

ntoremi
16-08-15, 02:25
Δεν είμαι λογιστής, αλλά νομίζω ότι κάθε σύζυγος δηλώνει ξεχωριστά τα δικά του και φορολογείται για τα εισοδήματα του χωριστά. Στο τέλος γίνονται οι συμψηφισμοί φόρου.

Nαι, αλλα ρωτα για αποδειξεις νοσοκομειου. Δεν σου εχει τυχει ποτέ να πληρωσεις για την γυναικα σου;; Πηγε στο νοσοκομειο, οι αποδειξεις φυσικα κοπηκαν στο ονομα της, αφου αυτη ηταν η ασθενης, ομως τα λεφτα τα πληρωσες εσυ, ο αντρας της. Με αυτη τη λογικη τα δηλωνεις στο δικο σου ονομα και οχι στο δικο της. Μεσα σε ενα αντρογυνο αυτα ειναι αυτονοητα και δεν μπορει κανενας εφοριακος να απαιτησει τετοια στενομυαλη σχολαστικοτητα....

aleex
17-08-15, 07:39
Σχετικά με τα ιατρικά έξοδα του κωδικού 51, ο φορολογικός οδηγός λέει στη σελίδα 3

" Είναι σημαντικό να επισημανθεί ότι στις ιατρικές δαπάνες περιλαμβάνεται και η δαπάνη για αγορά φαρμάκων."

Επίσης το άρθρο 18 του ΚΦΕ λέει ότι ως ιατρικά έξοδα θεωρούνται

"γ) τα έξοδα για ιατρική και φαρμακευτική περίθαλψη γενικά,"

Άρα μπαίνει κ η συμμετοχή των ασφαλισμένων στις εκτελέσεις των συνταγών του εοπυυ. Σωστά? Το θέμα τώρα εδώ είναι αν η απόδειξη του φαρμακείου εκτός από τη συμμετοχή έχει κ κάτι άλλο που αγοράσαμε κ τότε τι γίνεται. Μπορούμε να κάνουμε επιμερισμό της απόδειξης κ να μη βάλουμε όλο το ποσό, γιατί απ' ότι βλέπω για όλες τις αποδείξεις πρέπει να γίνει καταχώρηση μια μια μέσα από την εφαρμογή των δηλώσεων βάζοντας κ το αφμ της κάθε απόδειξης ξεχωριστά

21706
17-08-15, 07:44
πρέπει να γίνει καταχώρηση μια μια μέσα από την εφαρμογή των δηλώσεων βάζοντας κ το αφμ της κάθε απόδειξης ξεχωριστά
Αυτό δεν ισχύει για τις αποδείξεις των φαρμακείων. Δηλώνεις το σύνολο.

aleex
17-08-15, 09:03
Αφού όμως μόλις πάω να δηλώσω βγαίνει παράθυρο που μου ζητάει αφμ δηλώνω το σύνολο του φαρμακείου τάδε. Άμα έχω εκτελέσει συνταγή κ σε άλλο φαρμακείο θα κάνω λογικά άλλη καταχώρηση με άλλο αφμ.

Στις αποδείξεις εκτέλεσης συνταγών του εοπυυ βλέπω όμως ότι το φαρμακείο χρεώνει κ 1 ευρώ ανά συνταγή. Αυτό εξαιρείται ή βάζω το σύνολο της απόδειξης ως έχει? :hmm:

Τελικά απ' ότι είδα το 1 ευρώ ανά συνταγή είναι χαράτσι του κράτους, τέλεια! κ άρα μπαίνει η απόδειξη στο σύνολό της

21706
17-08-15, 09:16
Εγώ πάντως δήλωσα πολλές αποδείξεις φαρμακείων
και δεν μου ζήτησε κανένα ΑΦΜ.

aleex
17-08-15, 09:29
Συγγνώμη λέμε για τον κωδικό 51 που βάζουμε τα ιατρικά κ φαρμακευτικά έξοδα που από φέτος μπαίνουν κ οι αγορές φαρμάκων από τα φαρμακεία.

Ο κωδικός 51 έχει κίτρινο πλαίσιο που μόλις το πατήσεις ανοίγει άλλο παράθυρο όπου κάνεις νέα καταχώρηση που υποχρεωτικά (απ' ότι καταλαβαίνω) μπαίνει κ το αφμ της απόδειξης φαρμακείου, βεβαίωσης ασφαλιστικού φορέα. Μιλάμε για το ίδιο πράγμα? :hmm:

21706
17-08-15, 09:36
Για το ίδιο πράγμα μιλάμε αλλά ΑΦΜ σου ζητάει μόνο
για τις αποδείξεις των γιατρών, όχι των φαρμακείων.

aleex
17-08-15, 10:58
Σωστά, έχεις δίκιο :worthy::worthy: Στο αναδυόμενο παράθυρο στο κουτάκι του αφμ λέει σε παρένθεση (ιατρού / ασφαλιστικού φορέα), οπότε για φαρμακείο δεν βάζουμε αφμ!

Λέει επίσης: Στην περίπτωση φαρμακευτικής δαπάνης κάντε την αντίστοιχη επιλογή και συμπληρώστε το συνολικό ποσό χωρίς να απαιτείται η συμπλήρωση των αντίστοιχων ΑΦΜ.

- - - Updated - - -

Μόλις υπέβαλα τη δήλωση της μητέρας μου που είναι συνταξιούχος άνω των 65 ετών κ δικαιούται 30% έκπτωση στα τεκμήρια όπως προβλέπει ο ΚΦΕ άρθρο 33 περ. ζ. Στο φορολογικό οδηγό στη σελίδα 33 λέει ότι

"Η μείωση αυτή θα γίνει κατά την εκκαθάριση της δήλωσης από την Δ.ΗΛΕ.Δ."

Στο εκκαθαριστικό όμως που μόλις εκτύπωσα δεν υπάρχει η έκπτωση, ενώ στο περσινό εκκαθαριστικό υπήρχε κανονικά. :evil::evil: Τουλάχιστον δεν έχει επιβάρυνση φόρων καθώς το πραγματικό είναι υψηλότερο του τεκμαρτού, όμως μειώνει το ποσό κεφαλαίου προς ανάλωση.

21706
17-08-15, 11:16
Μήπως πέρσι τα τεκμήρια ήταν μεγαλύτερα
του πραγματικού εισοδήματος;

aleex
17-08-15, 11:20
Όχι, η διαφορά είναι πάντα τεράστια κ φορολογείται πάντα με το πραγματικό εισόδημα, μικρό παλιό ακίνητο, μικρό παλιό αυτοκίνητο.

Κάπου σα να διάβασα αυτές τις μέρες ότι παίζουν κάτι τέτοια λάθη με το σύστημα υποβολής δηλώσεων. Υπέβαλα μόλις τώρα γραπτό αίτημα στη ΓΓΠΣ μέσω του λογαριασμού της :evil: Τελικά τπτ κρατικό δεν δουλεύει χωρίς λάθη :evil:

vasim
17-08-15, 15:09
Ερώτηση: Αν ξέρεις πάνω κάτω το φόρο που πρέπει να πληρώσεις, εκτός από κάρτες με δόσεις υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να πληρωθούν στην εφορία οι οφειλές έστω και με επιτόκιο;

Δηλαδή αν είναι να πληρώσεις 3.000 σε τρεις δόσεις (που χιλιάρικο για την κάθε δόση) πως αλλιώς μπορώ να εξοφλήσω χωρίς χρήση κάρτας;

Manolis_karas
17-08-15, 20:01
... Μεσα σε ενα αντρογυνο αυτα ειναι αυτονοητα και δεν μπορει κανενας εφοριακος να απαιτησει τετοια στενομυαλη σχολαστικοτητα....
Δεν έχεις καταλάβει ότι το πνεύμα τις φορολογίας εδώ είναι: Αρπάξτε ότι μπορείτε!

- - - Updated - - -


Ερώτηση: Αν ξέρεις πάνω κάτω το φόρο που πρέπει να πληρώσεις, εκτός από κάρτες με δόσεις υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να πληρωθούν στην εφορία οι οφειλές έστω και με επιτόκιο;

Δηλαδή αν είναι να πληρώσεις 3.000 σε τρεις δόσεις (που χιλιάρικο για την κάθε δόση) πως αλλιώς μπορώ να εξοφλήσω χωρίς χρήση κάρτας;
Ο φόρος εισοδήματος πληρώνεται σε 3 δόσεις. Αν τον πληρώσεις όλο εντός της προθεσμίας έχεις έκπτωση.

Basilhs23_
17-08-15, 20:20
Συγγνώμη λέμε για τον κωδικό 51 που βάζουμε τα ιατρικά κ φαρμακευτικά έξοδα που από φέτος μπαίνουν κ οι αγορές φαρμάκων από τα φαρμακεία.

Ο κωδικός 51 έχει κίτρινο πλαίσιο που μόλις το πατήσεις ανοίγει άλλο παράθυρο όπου κάνεις νέα καταχώρηση που υποχρεωτικά (απ' ότι καταλαβαίνω) μπαίνει κ το αφμ της απόδειξης φαρμακείου, βεβαίωσης ασφαλιστικού φορέα. Μιλάμε για το ίδιο πράγμα? :hmm:

Και πέρσι βάζαμε αποδείξεις φαρμακείων, είχα βάλει πολλές εγώ γιατί αγοράζω φάρμακα. ΑΦΜ για φαρμακεία δεν ζήτησε, μόνο για νοσοκομεία και γιατρούς.

frap
18-08-15, 00:56
Εγω παντως εβαζα και στα φαρμακεια το ΑΦΜ τους. Τι στο καλο, ενα νουμερο παραπανω... ας το εχουν να τους περασουν κανενα ελεγχο :)

ntoremi
18-08-15, 02:24
Εγω παντως εβαζα και στα φαρμακεια το ΑΦΜ τους. Τι στο καλο, ενα νουμερο παραπανω... ας το εχουν να τους περασουν κανενα ελεγχο :)

Πώς το μπορεσες αυτο; Αφου τις φαρμακευτικες αποδειξεις τις βαζουμε ολες μαζι ως συνολο σε μια μονο εγγραφη. Ποιου φαρμακειου το αφμ εβαλες εσυ δηλαδη;; Μονο απο ενα φαρμακειο ψωνιζεις μονο;;

nmavro73
18-08-15, 08:54
Πώς το μπορεσες αυτο; Αφου τις φαρμακευτικες αποδειξεις τις βαζουμε ολες μαζι ως συνολο σε μια μονο εγγραφη. Ποιου φαρμακειου το αφμ εβαλες εσυ δηλαδη;; Μονο απο ενα φαρμακειο ψωνιζεις μονο;;
Της γειτονιάς του. Και εγω από ενα ψωνίζω αν δεν ξεμείνω Σαββατοκύριακο.

ntoremi
18-08-15, 10:13
οι φαρμακευτικες δαπανες μπαινουν ολες μαζι ως συνολο ως μια εγγραφη χωρις αφμ. Αφμ βαζουμε μονο για τους γιατρους

21706
18-08-15, 10:26
οι φαρμακευτικες δαπανες μπαινουν ολες μαζι ως συνολο ως μια εγγραφη χωρις αφμ. Αφμ βαζουμε μονο για τους γιατρους

Αυτό κάνουν όσοι διαβάζουν τις οδηγίες.
Όσοι δεν τις διαβάζουν αναρωτιέμαι τι κάνουν
όταν ψωνίζουν φάρμακα από δύο ή περισσότερα
φαρμακεία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.