PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

frap
18-08-15, 11:15
Τις διαβασα τις οδηγιες, ευχαριστω :)

Συγκεντρωτικα ανα φαρμακειο με το ΑΦΜ του καθενος. 3-4 φαρμακεια αποδειξεις εχω, οι πολλες απο 1, απο 2-3 τα αλλα.
Αν η εφαρμογη το επιτρεπει και αθροιζει κανονικα, που το προβλημα απο τη στιγμη που μπαινει η ενδειξη "φαρμακευτικη δαπανη";

Και μια-μια να τις εβαζα παλι θα τις επαιρνε.

ntoremi
18-08-15, 12:01
Τις διαβασα τις οδηγιες, ευχαριστω :)

Συγκεντρωτικα ανα φαρμακειο με το ΑΦΜ του καθενος. 3-4 φαρμακεια αποδειξεις εχω, οι πολλες απο 1, απο 2-3 τα αλλα.
Αν η εφαρμογη το επιτρεπει και αθροιζει κανονικα, που το προβλημα απο τη στιγμη που μπαινει η ενδειξη "φαρμακευτικη δαπανη";

Και μια-μια να τις εβαζα παλι θα τις επαιρνε.

Οι οδηγιες λενε οτι τις φαρμακευτικες δαπανες τις βαζεις ολες μαζι (απο ολα τα φαρμακεια) ως μια εγγραφη χωρις αφμ.
Τωρα αν εσυ εισαι μαζοχας και θες να τις βαζεις ανα φαρμακειο με αφμ, ή ακομα και μια-μια αποδειξη, τοτε πασο. Οπως την βρισκει κανεις...

frap
18-08-15, 14:13
Οι οδηγιες λενε οτι τις φαρμακευτικες δαπανες τις βαζεις ολες μαζι (απο ολα τα φαρμακεια) ως μια εγγραφη χωρις αφμ.
Τωρα αν εσυ εισαι μαζοχας και θες να τις βαζεις ανα φαρμακειο με αφμ, ή ακομα και μια-μια αποδειξη, τοτε πασο. Οπως την βρισκει κανεις...

Καλο το πνευμα περι μαζοχας, αλλα η αρχικη σου απορια ηταν "Πως το μπορεσες αυτο, αφου τις αποδειξεις της βαζουμε ετσι" και σου απαντησα πως το συστημα το δεχεται, οπως και να το κανεις. Ο δε επιπλεον κοπος ηταν να κανω 4 αθροισματα αντι για 1 και να γραψω 4 ΑΦΜ επιπλεον. Αν ειχα και αλλες 100 αποδειξεις απο 100 διαφορετικα φαρμακεια θα μπορουσα να τις αθροισω κι αυτες και να τις προσθεσω σε μια εγραφη χωρις ΑΦΜ.

Επιμενω δε πως θα επρεπε ετσι να γινεται εξαρχης υποχρεωτικα ωστε να μπορει να γινεται και διασταυρωση στα εσοδα των φαρμακειων. Δεν ειναι μονο τα συνταγογραφουμενα φαρμακα που πωλουνται στα φαρμακεια.

nmavro73
18-08-15, 15:39
Έβαλα σε δηλωση ιατρικά και φαρμακευτικά πανω απο το 5% του εισοδήματος. Αλλα δεν έβγαλε εκπτωση

Basilhs23_
18-08-15, 22:47
Να δω αν θα βγάλει και σε εμάς έκτπωση, σε λίγο θα βάλω τις αποδείξεις.

- - - Updated - - -

Διαπιστώνω από μια δοκιμαστική εκκαθάριση οτι ποσά τόκων καταθέσεων δεν μειώνουν την ετήσια αντικειμενική δαπάνη στο τεκμήριο διαβίωσης. Έχουνε μεταφέρει τα κουτάκια για τους τόκους σε άλλο πινακάκι.

frap
19-08-15, 00:21
Έβαλα σε δηλωση ιατρικά και φαρμακευτικά πανω απο το 5% του εισοδήματος. Αλλα δεν έβγαλε εκπτωση
Πανω απο το 5% του φορολογητεου του υποχρεου στον οποιο δηλωθηκαν ετσι;
Περιεργο...


Ανα υποχρεο, το ποσο ιατρικων δαπανων που "δηλωνεται" στο ονομα του πρεπει να ειναι πανω απο το 5% του φορολογητεου του, ωστε να υπαρχει η εκπτωση του 10% του παραπανω ποσου απο το φορο που προκυπτει για τον συγκεκριμενο υποχρεο. Αν εξαντληθει ο φορος του υποχρεου, η εκπτωση μεταφερεται στο φορο του συζυγου.

Basilhs23_
19-08-15, 02:52
Φέτος όσοι φορολογηθούν με το τεκμαρτό εισόδημα υπάρχει φόρος 26% στο εισόδημα και 50% προκαταβολή φόρου για το επόμενο έτος; Σαν να ήταν ελεύθεροι επαγγελματίες δηλαδή.

nmavro73
19-08-15, 06:15
Πανω απο το 5% του φορολογητεου του υποχρεου στον οποιο δηλωθηκαν ετσι;
Περιεργο...


Ανα υποχρεο, το ποσο ιατρικων δαπανων που "δηλωνεται" στο ονομα του πρεπει να ειναι πανω απο το 5% του φορολογητεου του, ωστε να υπαρχει η εκπτωση του 10% του παραπανω ποσου απο το φορο που προκυπτει για τον συγκεκριμενο υποχρεο. Αν εξαντληθει ο φορος του υποχρεου, η εκπτωση μεταφερεται στο φορο του συζυγου.

Δεν έβγαλε εκπτωση.

- - - Updated - - -


Φέτος όσοι φορολογηθούν με το τεκμαρτό εισόδημα υπάρχει φόρος 26% στο εισόδημα και 50% προκαταβολή φόρου για το επόμενο έτος; Σαν να ήταν ελεύθεροι επαγγελματίες δηλαδή.

Απο 9500 τεκμαρτό και πανω υπαρχει φορος. Ψάξε για το μίνι φορολογικό.

no_logo
20-08-15, 11:49
θα δώσουν κι άλλη παράταση για την υποβολή δηλώσεων

http://www.skai.gr/news/finance/article/289849/paratasi-ligon-imeron-gia-tin-upovoli-ton-forologikon-diloseon/

καταντούν γελοίοι

frap
20-08-15, 12:04
Ε, τι πιο φυσικο, το απερριπταν διακαως μερικες ημερες πριν.

Revolution
20-08-15, 13:45
Αυτό με τις φορολογικές δηλώσεις γίνεται και σε άλλες χώρες?

mezger
20-08-15, 13:55
Αυτό με τις φορολογικές δηλώσεις γίνεται και σε άλλες χώρες?

Να λέει ο νόμος ότι θα υποβάλλονται από Φεβρουάριο μέχρι Ιούνιο, να ανοίγει το σύστημα τέλος Μαίου, να κάνουν αλλαγές στο φορολογικό και να δίνουν διευκρινήσεις μέσα Ιουνίου, να δίνουν με το ζόρι παράτασεις, και μία μέρα πριν την τελική ημερομηνία (σήμερα είναι για τα νομικά πρόσωπα*) να πέφτει τελείως το σύστημα (http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/25003)? Ελπίζω όχι.

*για να προλάβω την εύλογη απορία, γιατί να περιμένει κανείς την τελευταία μέρα να στείλει τη δήλωση: μα γιατί κάποια ιδιοφυία στο υπουργείο σκέφτηκε ότι ο φόρος θα πληρώνεται την επόμενη μέρα της υποβολής, όχι μέχρι την καταληκτική ημερομηνία των δηλώσεων.

Basilhs23_
20-08-15, 16:17
θα δώσουν κι άλλη παράταση για την υποβολή δηλώσεων

http://www.skai.gr/news/finance/article/289849/paratasi-ligon-imeron-gia-tin-upovoli-ton-forologikon-diloseon/

καταντούν γελοίοι

Νομίζω μόνο για τα νομικά πρόσωπα. Θα υπάρξει θέμα αν δώσουν και άλλη παράταση μετά τις 26 γιατί αρκετά ποσα φόρου υπολογίζονται με την 1η δόση τέλη Αυγούστου, οπότε όποιος υποβάλλει μετά θα του το εμφανίζει με προσαύξηση.

anonymos1982
20-08-15, 18:44
Νομίζω μόνο για τα νομικά πρόσωπα. Θα υπάρξει θέμα αν δώσουν και άλλη παράταση μετά τις 26 γιατί αρκετά ποσα φόρου υπολογίζονται με την 1η δόση τέλη Αυγούστου, οπότε όποιος υποβάλλει μετά θα του το εμφανίζει με προσαύξηση.

Ας δώσουν παράταση και σε αυτό. Ο χρόνος ουσιαστικά ήταν 2 μήνες αντί 4, τα προβλήματα πολλά, και λίγο πριν το τέλος το σύστημα τελείως νεκρό...

Basilhs23_
20-08-15, 19:53
Όντως παρόλο το βράδυ και τα μεσάνυχτα λειτουργούσε σήμερα είναι πάλι off.

kourampies
24-08-15, 17:44
Ξέρει κάποιος με απόλυτη βεβαιότητα, τι θα πλήρωνε κάποιος με 0 εισόδημα, φιλοξενούμενος, και με μοναδικό περιουσιακό στοιχείο ένα αυτοκίνητο;

Ας πούμε για 3 σενάρια:

(Πάντα 10ετίας αυτοκίνητα)


1400cc (2600 τεκμήριο, 5600 συνολικό τεκμαρτό εισόδημα)

1600cc (3200 τεκμήριο, 6200 συνολικό τεκμαρτό εισόδημα)

1800cc (3800 τεκμήριο, 6800 συνολικό τεκμαρτό εισόδημα)


Αν υπήρχε κάποιο πολύ μικρό εισόδημα από ημερομίσθια, τύπου 1000 ευρώ το χρόνο, θα επηρέαζε;

anonymos1982
24-08-15, 18:16
Ξέρει κάποιος με απόλυτη βεβαιότητα, τι θα πλήρωνε κάποιος με 0 εισόδημα, φιλοξενούμενος, και με μοναδικό περιουσιακό στοιχείο ένα αυτοκίνητο;

Ας πούμε για 3 σενάρια:

(Πάντα 10ετίας αυτοκίνητα)


1400cc (2600 τεκμήριο, 5600 συνολικό τεκμαρτό εισόδημα)

1600cc (3200 τεκμήριο, 6200 συνολικό τεκμαρτό εισόδημα)

1800cc (3800 τεκμήριο, 6800 συνολικό τεκμαρτό εισόδημα)


Αν υπήρχε κάποιο πολύ μικρό εισόδημα από ημερομίσθια, τύπου 1000 ευρώ το χρόνο, θα επηρέαζε;

0 ευρώ, αν είναι φιλοξενούμενος κακώς του υπολογίζεις 3000 τεκμαρτό όχι ότι θα αλλάξει τίποτα. ούτε τα 1000 ευρώ θα άλλαζαν τίποτα.

kourampies
24-08-15, 18:22
0 ευρώ, αν είναι φιλοξενούμενος κακώς του υπολογίζεις 3000 τεκμαρτό όχι ότι θα αλλάξει τίποτα. ούτε τα 1000 ευρώ θα άλλαζαν τίποτα.

Για εμένα ρωτάω, και όσο κάνω μόνος μου τη δήλωση το τεκμήριο 3000 εμφανίζεται κάθε χρόνο, ενώ είμαι φιλοξενούμενος, με απόλυτο 0 εισόδημα και περιουσιακά στοιχεία.

Το ότι θα πληρώσω 0 ευρώ το βασίζεις στο ότι δεν υπάρχει τεκμήριο 3000 κατά τη γνώμη σου και ισχύει αφορολόγητο 5000 ευρώ, ή υπάρχει διαφορετικό καθεστώς από το αφορολόγητο των 5000;

Basilhs23_
24-08-15, 18:51
Ξέρει κάποιος με απόλυτη βεβαιότητα, τι θα πλήρωνε κάποιος με 0 εισόδημα, φιλοξενούμενος, και με μοναδικό περιουσιακό στοιχείο ένα αυτοκίνητο;

Ας πούμε για 3 σενάρια:

(Πάντα 10ετίας αυτοκίνητα)


1400cc (2600 τεκμήριο, 5600 συνολικό τεκμαρτό εισόδημα)

1600cc (3200 τεκμήριο, 6200 συνολικό τεκμαρτό εισόδημα)

1800cc (3800 τεκμήριο, 6800 συνολικό τεκμαρτό εισόδημα)


Αν υπήρχε κάποιο πολύ μικρό εισόδημα από ημερομίσθια, τύπου 1000 ευρώ το χρόνο, θα επηρέαζε;

Το κράτος αφαιρεί από το τεκμήριο οτι δηλωθέν πραγματικό εισόδημα έχεις και στην διαφορά πέφτει 26% φόρος +50% προκαταβολή για το επόμενο έτος, εγώ δεν το ήξερα αυτό και είχα τεράστιο πρόβλημα με την δική μου δήλωση φέτος, αφορολόγητο δεν υπάρχει.

Από τα τεκμήρια που αναφέρεις στις τρεις περιπτώσεις, αφαίρεσε τα 1000ευρώ και οτι προκύψει χ0.26 και στον φόρο που θα προκύψει χ1.55 προκαταβολή για του χρόνου. Οι αποδείξεις που θα βάλεις να είναι το 10% του τεκμαρτού εισοδήματος χωρίς την αφαίρεση των 1000 ευρώ. Σε λογιστή να πας σε περίπτωση που μπορείς να κάνεις ανάλωση κεφαλαίου και να καλύψεις το τεκμήριο.

kourampies
24-08-15, 19:09
Το κράτος αφαιρεί από το τεκμήριο οτι δηλωθέν πραγματικό εισόδημα έχεις και στην διαφορά πέφτει 26% φόρος +50% προκαταβολή για το επόμενο έτος, εγώ δεν το ήξερα αυτό και είχα τεράστιο πρόβλημα με την δική μου δήλωση φέτος, αφορολόγητο δεν υπάρχει.

Από τα τεκμήρια που αναφέρεις στις τρεις περιπτώσεις, αφαίρεσε τα 1000ευρώ και οτι προκύψει χ0.26 και στον φόρο που θα προκύψει χ1.55 προκαταβολή για του χρόνου. Οι αποδείξεις που θα βάλεις να είναι το 10% του τεκμαρτού εισοδήματος χωρίς την αφαίρεση των 1000 ευρώ. Σε λογιστή να πας σε περίπτωση που μπορείς να κάνεις ανάλωση κεφαλαίου και να καλύψεις το τεκμήριο.

Όσον αφορά το 2ο σκέλος αυτό ήξερα και εγώ. Όσον αφορά το 1ο, τι εννοείς δεν υπάρχει αφορολόγητο; Αυτό παραείναι ακραίο. Δηλαδή δεν μπορείς ουσιαστικά να έχεις ΙΧ αν δεν έχεις πάνω από 2 χιλιάρικα εισόδημα;


Φορολογούμενοι με πενιχρά εισοδήματα, προερχόμενα από περιστασιακή απασχόληση (φοιτητές, άνεργοι μη εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ κ.λπ.) ή από τόκους
8) Χιλιάδες φορολογούμενοι οι οποίοι το 2014 ήταν φοιτητές ή άνεργοι μη εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ και είχαν εισοδήματα πολύ χαμηλά προερχόμενα από περιστασιακή απασχόληση, όπως π.χ. από εργασίες που αφορούσαν τη προώθηση ερωτηματολογίων για συμπλήρωση ή από πρακτική άσκηση κ.λπ., καθώς και όσοι απέκτησαν κατά το τρέχον έτος πολύ χαμηλά εισοδήματα από τόκους καταθέσεων θα φορολογούνται για εξωπραγματικά τεκμαρτά εισοδήματα τα οποία θα προσδιορίζονται από τις υπηρεσίες του υπουργείου Οικονομικών με βάση τα τεκμήρια διαβίωσης. Οι φόροι που θα καλούνται να πληρώσουν θα υπολογίζονται: -με 26% από το πρώτο ευρώ των τεκμαρτών εισοδημάτων, για όσους έχουν αποκτήσει εισοδήματα από περιστασιακή απασχόληση
-με 26% επί της πρόσθετης διαφοράς εισοδήματος που θα προσδιορίζουν τα τεκμήρια διαβίωσης, για όσους έχουν δηλώσει μόνο εισοδήματα από τόκους.
Επιπλέον, οι φορολογούμενοι αυτοί θα επιβαρύνονται και με προκαταβολή φόρου που θα προσαυξάνει κατά 55% τον εξωπραγματικό κύριο φόρο εισοδήματος που θα έχει προκύψει με βάση τα τεκμήρια.
Φέτος οι φορολογούμενοι αυτοί γλίτωσαν από τα τεκμήρια και τους υπέρογκους φόρους αφού, με μια ρύθμιση η οποία όμως εφαρμόστηκε μόνο για τα εισοδήματα του 2013 (οικονομικό έτος 2014), φορολογήθηκαν ως μισθωτοί και είχαν αφορολόγητο 9.550 ευρώ με την προϋπόθεση το πραγματικό τους εισόδημα ήταν έως 5.000 ευρώ και το τεκμαρτό εισόδημα έως 9.500 ευρώ και παράλληλα δεν είχαν εισοδήματα από επιχειρηματική δραστηριότητα ή από ακίνητα.

Αν ισχύει αυτό δεν πρόκεται/δεν γίνεται να πληρώσει κανείς οτιδήποτε.

Basilhs23_
24-08-15, 20:19
Όσον αφορά το 2ο σκέλος αυτό ήξερα και εγώ. Όσον αφορά το 1ο, τι εννοείς δεν υπάρχει αφορολόγητο; Αυτό παραείναι ακραίο. Δηλαδή δεν μπορείς ουσιαστικά να έχεις ΙΧ αν δεν έχεις πάνω από 2 χιλιάρικα εισόδημα;



Αν ισχύει αυτό δεν πρόκεται/δεν γίνεται να πληρώσει κανείς οτιδήποτε.

Είχε περάσει μια ρύθμιση η Βαλαβάνη που αφορούσε άτομα μόνο με μικρούς τόκους καταθέσεων χωρίς άλλο περιουσιακό στοιχείο, σε αυτούς δεν θα υπολογίζεται το τεκμήριο των 3000 ευρώ. Εσύ έχεις και αυτοκίνητο οπότε δεν νομίζω να σου αφαιρέσουνε το 3000, θα φορολογηθείς για όλο το τεκμαρτό, τουλάχιστον αυτό διάβασα από περιπτώσεις που εξηγούσαν λογιστές στις σελίδες τους. Αφορολόγητο δεν υπάρχει γιατί το είδα σε εμένα εφαρμόζεται μόνο αν το πραγματικό εισόδημα υπερβαίνει το τεκμαρτό, αν το τεκμαρτό υπερβαίνει το πραγματικό υπάρχει πρόβλημα. Τώρα σε περίπτωση που κάνω κάτι λάθος ρώτα λογιστή καλού κακού.

kourampies
24-08-15, 22:50
Είχε περάσει μια ρύθμιση η Βαλαβάνη που αφορούσε άτομα μόνο με μικρούς τόκους καταθέσεων χωρίς άλλο περιουσιακό στοιχείο, σε αυτούς δεν θα υπολογίζεται το τεκμήριο των 3000 ευρώ. Εσύ έχεις και αυτοκίνητο οπότε δεν νομίζω να σου αφαιρέσουνε το 3000, θα φορολογηθείς για όλο το τεκμαρτό, τουλάχιστον αυτό διάβασα από περιπτώσεις που εξηγούσαν λογιστές στις σελίδες τους. Αφορολόγητο δεν υπάρχει γιατί το είδα σε εμένα εφαρμόζεται μόνο αν το πραγματικό εισόδημα υπερβαίνει το τεκμαρτό, αν το τεκμαρτό υπερβαίνει το πραγματικό υπάρχει πρόβλημα. Τώρα σε περίπτωση που κάνω κάτι λάθος ρώτα λογιστή καλού κακού.

Δεν είναι λογικό όμως για ένα αυτοκίνητο, ακόμα και 1200 10ετίας να φορολογείσαι 1250 ευρώ (χωρίς προκαταβολές κτλ) κατευθείαν. Δεν θα μπορούσε να πληρώσει η πλειοψηφία, και δεν νομίζω να δεχόταν να πληρώσει κανείς. Μάλλον κάποιο αφορολόγητο η έκπτωση υπάρχει. Εμένα πάντως με τεκμήριο 3600 (3000+2 μήνες αυτοκίνητο) και εισόδημα 1500 στη φετινή δήλωση δεν βγήκε να πληρώσω κάτι.

Basilhs23_
25-08-15, 03:09
Ε αφού υπολογίστηκε ο φόρος σου και ξέρεις τι πρέπει να πληρώσεις ποιος ο λόγος να ψάχνουμε περιπτώσεις με τεκμήρια αυτοκινήτου; Τέλος πάντων, μάλλον επειδή δηλώνεις εισόδημα από μισθό σε εσένα εφάρμοσαν το αφορολόγητο των 9500 και δεν πλήρωσες κάτι. Σε εμένα δεν έγινε αυτό παρόλο που δεν είμαι Ελ.Επ.

Δεν ξέρω πως τα έχουνε κάνει φέτος με τα Ε1, έχουν περάσει τόσοι νόμοι που 2 πράγματα μένουν είτε να πας σε λογιστή είτε να δοκιμάσεις την δοκιμαστική εκκαθάριση του taxisnet.

kourampies
25-08-15, 03:13
Ε αφού υπολογίστηκε ο φόρος σου και ξέρεις τι πρέπει να πληρώσεις ποιος ο λόγος να ψάχνουμε περιπτώσεις με τεκμήρια αυτοκινήτου; Τέλος πάντων, μάλλον επειδή δηλώνεις εισόδημα από μισθό σε εσένα εφάρμοσαν το αφορολόγητο των 9500 και δεν πλήρωσες κάτι. Σε εμένα δεν έγινε αυτό παρόλο που δεν είμαι Ελ.Επ.

Δεν ξέρω πως τα έχουνε κάνει φέτος με τα Ε1, έχουν περάσει τόσοι νόμοι που 2 πράγματα μένουν είτε να πας σε λογιστή είτε να δοκιμάσεις την δοκιμαστική εκκαθάριση του taxisnet.

Ψάχνουμε τι θα γίνει σε περίπτωση αγοράς μεγαλύτερου κυβισμού, αλλά και για το 2015 που θα έχω 12 μήνες με το 1400 (που πέρυσι είχα για 2 μήνες).

Δεν ξέρω τι παίχτηκε στην περίπτωση σου, αλλά μου φαίνεται ασύλληπτο αυτό που λες. Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που δεν έχει μερικά λεπτά εισόδημα από τόκους. Και οι περισσότεροι έχουν ένα αυτοκίνητο ή μηχανάκι. Δεν γίνεται λοιπόν να πληρώσει 780 ευρώ κάποιος χωρίς εισόδημα και χωρίς περιουσία, ή χιλιάδες ευρώ αν έχει και όχημα.

Basilhs23_
25-08-15, 03:23
Αν θες να αγοράσεις άλλο να πας σε λογιστή γιατί πρέπει να σημειώσεις στο Ε1 τα χρήματα της αγοράς του αμαξιού και αυτά αποτελούν και τεκμήριο, προστίθενται δηλαδή στο συνολικό τεκμαρτό εισόδημα που έχεις.

Όταν θα έχεις το αμάξι για 12 μήνες στα επόμενα έτη, θα αυξηθεί το τεκμήριο, δηλαδή δεν θα απομειώνεται η αξία του με συντελεστή 2/12 αλλά με την μονάδα 12/12=1.

Στην δική μου περίπτωση, είχα ανέκαθεν υψηλό τεκμαρτό εισόδημα λόγω κατοικιών που έχω κληρονομήσει, τα προηγούμενα χρόνια δήλωνα όμως εισοδήματα από κάποιες πηγές (οχι μισθό) και το τεκμαρτό εισόδημα έπεφτε κάτω από το αφορολόγητο, οπότε πλήρωνα μόνο εισφορά αλληλεγγύης το 1% επι του τεκμαρτού από το 1ο ευρώ. Φέτος δεν υπήρχε καθόλου αφορολόγητο όριο και έπεσε φόρος 26%+55% προκαταβολή επι της διαφοράς, είδα και έπαθα για να βρω τρόπο να καλύψω το τεκμήριο.

kourampies
25-08-15, 03:38
Αν θες να αγοράσεις άλλο να πας σε λογιστή γιατί πρέπει να σημειώσεις στο Ε1 τα χρήματα της αγοράς του αμαξιού και αυτά αποτελούν και τεκμήριο, προστίθενται δηλαδή στο συνολικό τεκμαρτό εισόδημα που έχεις.

Όταν θα έχεις το αμάξι για 12 μήνες στα επόμενα έτη, θα αυξηθεί το τεκμήριο, δηλαδή δεν θα απομειώνεται η αξία του με συντελεστή 2/12 αλλά με την μονάδα 12/12=1.

Στην δική μου περίπτωση, είχα ανέκαθεν υψηλό τεκμαρτό εισόδημα λόγω κατοικιών που έχω κληρονομήσει, τα προηγούμενα χρόνια δήλωνα όμως εισοδήματα από κάποιες πηγές (οχι μισθό) και το τεκμαρτό εισόδημα έπεφτε κάτω από το αφορολόγητο, οπότε πλήρωνα μόνο εισφορά αλληλεγγύης το 1% επι του τεκμαρτού από το 1ο ευρώ. Φέτος δεν υπήρχε καθόλου αφορολόγητο όριο και έπεσε φόρος 26%+55% προκαταβολή επι της διαφοράς, είδα και έπαθα για να βρω τρόπο να καλύψω το τεκμήριο.

Λογικά με τα ακίνητα αλλάζει πολύ το πράγμα.

Το γνωρίζω για την αξία αγοράς του αυτοκινήτου. Σκέφτομαι για μεταχειρισμένο από ιδιώτη. Όπως και με το τωρινό που δήλωσα ένα συμβολικό ποσό (όντως δηλαδή από τον πατέρα μου το πήρα τζάμπα), το ίδιο θα κάνω και σε περίπτωση αγοράς άλλου (από κοινού φυσικά με τον πωλητή)

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι υπάρχει αφορολόγητο, όσον αφορά τα τεκμήρια. Και ότι απλά πάνω από αυτό αρχίζει το 26% που λες (και γνώριζα και εγώ)

Είχα ρωτήσει λογιστή πέρυσι, όταν ήμουν μεταξύ του να πάρω το 1400 του πατέρα μου που πήρα τελικά, και ενός 1800. Ήξερα ότι το αφορολόγητο είναι 5000, και ότι για οποιοδήποτε τεκμήριο πάνω από τις 5000 θα πλήρωνα το 25%. Δηλαδή 150 για το 1400, 450 για το 1800. Γιαυτό και ήμουν διστακτικός στο να πάρω το 1800. Η λογίστρια τότε (Μάιος 14) μου είπε ότι εφόσον πρόκειται για 10ετίας να πάρω ότι γουστάρω, γιατί το αφορολόγητο είναι κάπου στα 9000. Εν τέλει έβαλα το 1400 στο όνομα μου και δεν ξαναασχολήθηκα. Φέτος όπως είπα, με τεκμήριο 5600, και ημερομίσθια 1400, χωρίς τίποτα άλλο, δεν πλήρωσα κάτι.

Basilhs23_
25-08-15, 05:30
Τελικά βρήκα τι έγινε σε εσένα, εσύ είχες πραγματικό εισόδημα κάτω από 5000 και τεκμαρτό κάτω από 9500 κια εμπίπτεις στην διάταξη της Βαλαβάνη, είχες αφορολόγητο 9500, οπότε βάζεις αποδείξεις και είσαι οκ.

kourampies
25-08-15, 05:42
Τελικά βρήκα τι έγινε σε εσένα, εσύ είχες πραγματικό εισόδημα κάτω από 5000 και τεκμαρτό κάτω από 9500 κια εμπίπτεις στην διάταξη της Βαλαβάνη, είχες αφορολόγητο 9500, οπότε βάζεις αποδείξεις και είσαι οκ.

Όντως είχα βάλει και αποδείξεις τα τελευταία χρόνια, άρα μάλλον (εξακολουθεί να) ισχύει ότι είχε πει η λογίστρια σχετικά με το "πάρε ότι γουστάρεις, έχεις μέχρι 9000 αφορολόγητο". Τρομακτικά πάντως αυτά που συμβαίνουν σε άλλες περιπτώσεις όπως τη δική σου.

Basilhs23_
25-08-15, 06:11
Ναι δυστυχώς.

Και να ξέρεις, γενικά δεν είμαι κατά των τεκμηρίων. Τα τεκμήρια εφόσον είναι θεσπισμένα απ' το κράτος και οι συντελεστές που θα υπάρχουν να προκύπτουν από μια σωστή στατιστική έρευνα τότε μπορούν να συλλάβουν την φοροδιαφυγή. Αλλά αυτό που συμβαίνει στην χώρα μας ξεπαιρνάει κάθε προηγούμενο.

kafrikistan
25-08-15, 07:19
Μιας και μιλατε για τεκμηρια,

ολοκληρωνοντας τη δηλωση μου διαπιστωσα στο εκτυπωμενο εκκαθαριστικο οτι μονο δυο τεκμηρια μου εχουν πιασει, τα 3000€ του αγαμου + αλλα 3300 απο το σπιτι, συνολο 6300€. Δηλαδη δεν υπολογιζονται, οπως νομιζα, ως τεκμηριο οι δοσεις του στεγαστικου. Σε καθε περιπτωση βεβαια ειμαι κατω απ τα 9500€.
Οι μικτοι τοκοι των καταθεσεων θεωρουνται το εισοδημα μου για το 2014(πηρα και καποια λεφτα απο Εφαπαξ, που ομως δεν υπολογιστηκαν).

dpas
25-08-15, 11:07
Πατάω "Υποβολή" στο Ε2 αλλά δεν προχωράει....

Τι κάνω λάθος;

Μήπως πρέπει να συμπληρώσω κάτι στο πεδία "ΕΙΔΟΣ ΜΙΣΘΩΣΗΣ - ΧΡΗΣΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ" όταν κάνω ιδιοκατοίκηση (του σπιτιού που μένω);

Basilhs23_
25-08-15, 11:58
Αν το ιδιοχρησιμοποιείς και είσαι και ο ιδιοκτήτης δεν το βάζεις στο Ε2 αλλά στον πίνακα του Ε1.

manoulamou
29-08-15, 15:47
Μαλλον ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ειμαι εδω, επρεπε να το καταχωρησω στο Fun Section / ΑΝΕΚΔΟΤΑ
αλλά επειδη εχει να κανει με τα Φορολογικα... ας το δουν λιγο περισσοτεροι!
:whistle:

Την Πεμπτη εξοφλησα δια μεταφορας μεσω Εθνικης τους φορους εισοδηματος ετους 2015 της οικογενειας...
Μπαινω σημερα για κατι αλλες διαδικασιες στο TaxisNET και λεω ας κοιταξω μπας και ενημερωθηκε ο λογαριασμος.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΕ
Στις Οφειλες εκτος Ρυθμισης υπαρχουν οι ταυτοτητες πληρωμων οπως ακριβως περιμενα δηλαδη.
Πλην ομως στα Στοιχεια Πληρωμων εχουν καταχωρηθει πληρως με ημερομηνια 27/08/2015 και την δεουσα φοβερη εκπτωση του 2%!!!

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ
:rofl:

slalom
29-08-15, 16:18
Υπαρχει εκπτωση αν τα δωσεις ολα μαζι χωρις δοσεις, το γραφει στο εκκαθαριστικο το ποσο αυτο

21706
29-08-15, 16:28
Στις Οφειλές εκτός Ρύθμισης δεν βλέπω να υπάρχουν ταυτότητες πληρωμών.

Γενική Εικόνα ανοικτών ατομικών οφειλών εκτός ρύθμισης
(περιλαμβάνονται μόνο οι οφειλές για τις οποίες υπάρχει ανάλυση δόσεων)
ΑΦΜ ...............
Μη Ληξιπρόθεσμο Υπόλοιπο Οφειλών 0,00 €
Ληξιπρόθεσμο Υπόλοιπο Οφειλών 0,00 €
Προσαυξήσεις,Τόκοι,τέλη 0,00 €
Συνολικό Ποσό Οφειλών εκτός ρύθμισης 0,00 €

Basilhs23_
29-08-15, 16:48
Εμείς πληρώσαμε εχτές τους φόρους εισοδήματος εμένα και της μητέρας μου εφαπαξ. Τώρα μπήκα στο σύστημα και φαίνονται ληξιπρόθεσμα. Δεν είναι πρώτη φορά που γίνεται αυτό, θα φτιάξει λογικά τις επόμενες ημέρες.

manoulamou
29-08-15, 21:39
Ξερω οτι γινεται η εκπτωση γι αυτο εξοφλησα εφ απαξ τους φορους!
ΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ειναι οτι ενω εχουν περαστει κανονικα ΩΣ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ πριν καν συμπληρωθει το διημερο
εξακολουθουν να εμφανιζονται ολοκληρα τα ποσα στις ΟΦΕΙΛΕΣ - μαζι με τις ταυτοτητες...
Εαν αυτοι δεν ειναι συντονισμενοι μεσα στην ΓΓΠΣ, γιατι να ειναι το υπολοιπο κρατος?

ΥΓ
εκτος εαν την καταχωρηση των πληρωμων την κανει απ ευθειας η Τραπεζα
ανεξαρτητα απ τη μηχανογραφηση του TAXIS :hmm:

mezger
29-08-15, 22:10
Ξερω οτι γινεται η εκπτωση γι αυτο εξοφλησα εφ απαξ τους φορους!
ΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ειναι οτι ενω εχουν περαστει κανονικα ΩΣ ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ πριν καν συμπληρωθει το διημερο
εξακολουθουν να εμφανιζονται ολοκληρα τα ποσα στις ΟΦΕΙΛΕΣ - μαζι με τις ταυτοτητες...
Εαν αυτοι δεν ειναι συντονισμενοι μεσα στην ΓΓΠΣ, γιατι να ειναι το υπολοιπο κρατος?

ΥΓ
εκτος εαν την καταχωρηση των πληρωμων την κανει απ ευθειας η Τραπεζα
ανεξαρτητα απ τη μηχανογραφηση του TAXIS :hmm:

Έτσι γίνεται γενικά-πρώτα φαίνεται η πληρωμή, μετά φεύγει η οφειλή. Συνήθως σε 2 εργάσιμες από την πληρωμή φαίνονται όλα όπως πρέπει, ακόμα κι αν για λίγο βλέπεις προσαυξήσεις. Γιατί δεν φεύγει αυτόματα η οφειλή με το που φαίνεται η πληρωμή, δεν το γνωρίζω. Η προσωπική μου θεωρία είναι ότι κατάφεραν στο taxis να δημηουργήσουν ενα machine intelligence που σε κάθε request σου απαντάει "έχουμε πολύ δουλειά κύριε, θα πρέπει να συμπληρώσετε την αίτηση και να ρωτήσετε πάλι σε 2 μέρες".

Nozomi
31-08-15, 01:04
Κοντά 500€ η εισφορά αλληλεγγύης συν τον φόρο εισοδήματος ! Μα πόσο τραγικοί είναι πια ;

Αυτά τα 500€ πηγαίνουν σε πραγματικά αναξιοπαθούντες-άνεργους (να πεις του φούστη) ή στις αργομισθίες του Δημοσίου, στους 50άρηδες συνταξιούχους και στις άγα(μητες)μες θυγατέρες ;

Ρητορικά ερωτήματα, γνωρίζω την απάντηση...

kafrikistan
12-09-15, 07:58
Ακουστηκε οτι για τον ΕΝΦΙΑ θα υπαρξει εκπτωση 50% (και 100% για πολυτεκνους-αναπηρους) αν εχεις εισοδημα πραγματικο/τεκμαρτο εως 9000€ και το σπιτι ειναι κατω απο χ τετραγωνικα.

Αυτη η εκπτωση θα περασει αυτοματα ή πρεπει να κανει κατι ο φορολογουμενος?

21706
12-09-15, 08:01
Ακουστηκε οτι για τον ΕΝΦΙΑ θα υπαρξει εκπτωση 50% (και 100% για πολυτεκνους-αναπηρους) αν εχεις εισοδημα πραγματικο/τεκμαρτο εως 9000€ και το σπιτι ειναι κατω απο χ τετραγωνικα.

Αυτη η εκπτωση θα περασει αυτοματα ή πρεπει να κανει κατι ο φορολογουμενος?
Από πού ακούστηκε; Κάποιο λινκ;

anonymos1982
12-09-15, 09:10
Από πού ακούστηκε; Κάποιο λινκ;

Ακριβώς το ίδιο με πέρυσι, δεν θα αλλάξει κάτι.
Αυτόματα υπολογίζεται.

21706
12-09-15, 09:12
Ακριβώς το ίδιο με πέρυσι, δεν θα αλλάξει κάτι.
Αυτόματα υπολογίζεται.
Το ξέρω αυτό. Να δούμε τι άκουσε ο kafr.

hedgehog
12-09-15, 10:42
είμαστε σε προεκλογική περίοδο, και ο ΕΝΦΙΑ του επόμενου χρόνου θα κάνει κάνα χρόνο να βγει, ενώ τα πράγματα τα τελευταία χρόνια αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο.

imho δεν έχει νόημα αυτήν την στιγμή να ψάχνεστε με τέτοια θέματα. :roll:

ntoremi
12-09-15, 13:25
"Καπου ακουσα οτι για καποιον με Α παιδια και Β εισοδημα, με σπιτι ως Γ τετραγωνικα, θα υπαρξει εκπτωση Δ% στον ενφια...". Μιλαμε για αξιοπιστη ενημερωση, οχι μ@λ@κιες...

21706
12-09-15, 13:31
"Καπου ακουσα οτι για καποιον με Α παιδια και Β εισοδημα, με σπιτι ως Γ τετραγωνικα, θα υπαρξει εκπτωση Δ% στον ενφια...". Μιλαμε για αξιοπιστη ενημερωση, οχι μ@λ@κιες...

...του έτους Ε...

thourios
12-09-15, 13:33
Για κάτι που δεν έπρεπε να υπάρχει καθόλου τώρα μιλάμε για ΕΚΠΤΩΣΗ.

Basilhs23_
12-09-15, 18:25
Όπως και να έχει δεν παίζει να δώσουν τόσο υψηλή έκπτωση.

Υπάρχουν και περιουσιακά κριτήρια μέσα. Αφήστε να βγει κυβέρνηση και βλέπουμε.

lewton
12-09-15, 21:55
Ακουστηκε οτι για τον ΕΝΦΙΑ θα υπαρξει εκπτωση 50% (και 100% για πολυτεκνους-αναπηρους) αν εχεις εισοδημα πραγματικο/τεκμαρτο εως 9000€ και το σπιτι ειναι κατω απο χ τετραγωνικα.

Αυτη η εκπτωση θα περασει αυτοματα ή πρεπει να κανει κατι ο φορολογουμενος?

Πρέπει να ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ. :rofl:

kafrikistan
13-09-15, 05:54
Από πού ακούστηκε; Κάποιο λινκ;

Το ειχα διαβασει στο ιντερνετ, αλλα και το ακουσα χτες στου Αυτια παρουσια φοροτεχνικων.



Ακριβώς το ίδιο με πέρυσι, δεν θα αλλάξει κάτι.
Αυτόματα υπολογίζεται.

Αυτοματα ε? Δηλαδη τωρα στο τελος του μηνα που θα ερθουν οι ειδοποιησεις, εγω που δηλωσα <9000€ θα δω το ποσό μειωμενο στο μισο σε σχεση με το περσινο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.