PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

ntoremi
13-09-15, 14:12
Το ειχα διαβασει στο ιντερνετ, αλλα και το ακουσα χτες στου Αυτια παρουσια φοροτεχνικων.




Αυτοματα ε? Δηλαδη τωρα στο τελος του μηνα που θα ερθουν οι ειδοποιησεις, εγω που δηλωσα <9000€ θα δω το ποσό μειωμενο στο μισο σε σχεση με το περσινο?

Απο οσα διαβασες, αυτο καταλαβες;;;;:rolleyes:

kafrikistan
13-09-15, 15:04
Απο οσα διαβασες, αυτο καταλαβες;;;;:rolleyes:

Εσυ διαβαζοντας την απαντηση του anonymos1982 τι καταλαβες, κατι διαφορετικο? :what:

ntoremi
13-09-15, 17:59
Ναι, καταλαβα οτι ολα υπολογιζονται αυτοματα ΚΑΙ δεν θα αλλαξει κατι απο αυτα που πληρωσες περσι.
Ολα τα αλλα ειναι ευσεβεις ποθοι...

21706
13-09-15, 19:34
Δηλαδη τωρα στο τελος του μηνα που θα ερθουν οι ειδοποιησεις, εγω που δηλωσα <9000€ θα δω το ποσό μειωμενο στο μισο σε σχεση με το περσινο?
Ποια είναι η επιφάνεια και η αντικειμενική αξία του σπιτιού σου;

meletis
13-09-15, 20:40
Καλησπέρα.Θέλω να εκτυπώσω το εκκαθαριστικό σημείωμα έτους 2015 μέσω Taxisnet.Που ακριβώς αναγράφεται το οικογενειακό εισόδημα?Η δήλωση έγινε 27/8.
Τα χρειάζομαι για το στεγαστικό επίδομα.Ευχαριστω

21706
13-09-15, 20:52
Καλησπέρα.Θέλω να εκτυπώσω το εκκαθαριστικό σημείωμα έτους 2015 μέσω Taxisnet.Που ακριβώς αναγράφεται το οικογενειακό εισόδημα?Η δήλωση έγινε 27/8.
Τα χρειάζομαι για το στεγαστικό επίδομα.Ευχαριστω

Εκεί που λέει ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ (ΥΠΟΧΡΕΟΥ+ΣΥΖΥΓΟΥ)

meletis
13-09-15, 20:57
Εκεί που λέει ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ (ΥΠΟΧΡΕΟΥ+ΣΥΖΥΓΟΥ)
Δεν το βρίσκω έχει κενό στο Συζύγου ενώ υπάρχει εισόδημα.Όταν εννοούμε εκκαθαριστικο σημείωμα είναι το E1?.Βασικά στην εφαρμογή εχω πατησει διαχείρηση μονο για το ΑΦΜ του υπόχρεου.Θα τηλεφωνήσω αυριο στον λογιστη.

21706
13-09-15, 21:00
Δεν το βρίσκω έχει κενό στο Συζύγου ενώ υπάρχει εισόδημα.Όταν εννοούμε εκκαθαριστικο σημείωμα είναι το E1?.Βασικά στην εφαρμογή εχω πατησει διαχείρηση μονο για το ΑΦΜ του υπόχρεου.Θα τηλεφωνήσω αυριο στον λογιστη.
Όχι, Ε1 είναι η δήλωση. Μιλάς για τη δήλωση του πατέρα σου;
Η μητέρα σου δεν κάνει χωριστή δήλωση.

meletis
13-09-15, 21:30
Όχι, Ε1 είναι η δήλωση. Μιλάς για τη δήλωση του πατέρα σου;
Η μητέρα σου δεν κάνει χωριστή δήλωση.
To βρήκα.Eίναι το έντυπο με μώβ γράμματα.

kafrikistan
14-09-15, 07:28
Ποια είναι η επιφάνεια και η αντικειμενική αξία του σπιτιού σου;

Κατω απο τα ορια που ζητανε.




δεν θα αλλαξει κατι απο αυτα που πληρωσες περσι.
Ολα τα αλλα ειναι ευσεβεις ποθοι...

Δηλαδη οι αναρτησεις στο διαδικτυο και αυτα που λεγαν προχτες στου Αυτια ειναι ψεμματα και ευσεβεις ποθοι?

21706
14-09-15, 07:36
Κατω απο τα ορια που ζητανε.
Δηλαδη οι αναρτησεις στο διαδικτυο και αυτα που λεγαν προχτες στου Αυτια ειναι ψεμματα και ευσεβεις ποθοι?
Όσα πλήρωσες πέρσι θα πληρώσεις και φέτος.
Οι εκπομπές των αυτιάδων είναι ΓΤΠ.

kafrikistan
14-09-15, 07:38
Όσα πλήρωσες πέρσι θα πληρώσεις και φέτος.
Οι εκπομπές των αυτιάδων είναι ΓΤΠ.

Στοιχεια απο το υπουργειο μετεφερε φιλε και οι παροντες φοροτεχνικοι δεν το διευψευσαν, αλλα ok, θα το δουμε τι ισχυει τελικα.

Γιατι με ρωτησες για επιφανεια και αντικ.αξια, απο τη στιγμη που λες οτι οτι δεν ισχυει εκπτωση?

21706
14-09-15, 07:43
Στοιχεια απο το υπουργειο μετεφερε φιλε και οι παροντες φοροτεχνικοι δεν το διευψευσαν, αλλα ok, θα το δουμε τι ισχυει τελικα.

Γιατι με ρωτησες για επιφανεια και αντικ.αξια, απο τη στιγμη που λες οτι οτι δεν ισχυει εκπτωση?
Πού είπα ότι δεν ισχύει η έκπτωση;

kafrikistan
14-09-15, 07:51
Πού είπα ότι δεν ισχύει η έκπτωση;

Αποφασισε τελικα, ισχυει ή δεν ισχυει? :lol:

21706
14-09-15, 07:55
Αποφασισε τελικα, ισχυει ή δεν ισχυει? :lol:
Θα πληρώσεις όσα πλήρωσες και πέρσι επειδή
η έκπτωση δεν άλλαξε. Και μάθε να διαβάζεις
πιο προσεχτικά,

kafrikistan
14-09-15, 08:13
Θα πληρώσεις όσα πλήρωσες και πέρσι επειδή
η έκπτωση δεν άλλαξε. Και μάθε να διαβάζεις
πιο προσεχτικά,

Τι ηταν αυτο που δε διαβασα προσεχτικα φιλε, που μου κανεις και συστασεις?
Σε ξαναρωταω, κι ελπιζω για τελευταια φορα. Ισχυει η εκπτωση που αναφερω πιο πανω ναι ή οχι?

Θα πληρωσω λες οτι πληρωσα και περυσι, παρολο που περυσι δηλωσα 15000€ ενω φετος μονο 1000?

21706
14-09-15, 08:18
Για τελευταία φορά: ισχύει ό,τι ίσχυε και πέρσι.
Τώρα μας λες ότι πέρσι δήλωσες 15000.
Τα συμπεράσματα δικά σου.

kafrikistan
14-09-15, 08:27
Για τελευταία φορά: ισχύει ό,τι ίσχυε και πέρσι.
Τώρα μας λες ότι πέρσι δήλωσες 15000.
Τα συμπεράσματα δικά σου.

Αν με ρωτουσες νωριτερα θα στο ελεγα νωριτερα.

ΤΙ ισχυε και περυσι λοιπον? Πρεπει να στα βγαζω με το τσιγκελι?

21706
14-09-15, 08:28
Αν με ρωτουσες νωριτερα θα στο ελεγα νωριτερα.

ΤΙ ισχυε και περυσι λοιπον? Πρεπει να στα βγαζω με το τσιγκελι?
Ρώτα τον αυτιά.

kafrikistan
14-09-15, 08:31
Ρώτα τον αυτιά.

Μα εσυ διεψευσες τον Αυτια, post #3111

Φιλε μου, πιστευεις οτι με αυτο το τροπο βοηθας?...

manoulamou
14-09-15, 15:07
Στο θεμα του ΕΝΦΙΑ ως εδηλωσεν ο αρμοδιος υπουργος...
επανεξεταζονται καποιοι παραμετροι και ΘΑ υπαρξουν εκπτωσεις απαλλαγες
απο το 2016... ΘΑ ΘΑΘΑ ΘΑ ΘΑΘΑΘΑ!

Basilhs23_
14-09-15, 18:46
Μα εσυ διεψευσες τον Αυτια, post #3111

Φιλε μου, πιστευεις οτι με αυτο το τροπο βοηθας?...

Αυτό που σου λέει ο 21706 είναι πως οτι εκπτώσεις απαλλαγές και μειώσεις ίσχυαν πέρσι θα ισχύουν και φέτος. Να υποθέσω οτι πέρσι δεν έλαβες έκτπωση επειδή δήλωσες 15000 και φέτος μόνο 1000; Αν τηρείς τα κριτήρια θα πάρεις οτι έκπτωση υπήρχε με περσινές διατάξεις, άλλες διατάξεις για φέτος δεν έχουν ψηφιστεί. Η συνολική αντικειμενική αξία των ακινήτων και τα τετραγωνικά είναι κριτήριο μαζί με το εισόδημα.

manoulamou
14-09-15, 20:48
Μα εσυ διεψευσες τον Αυτια, post #3111

Φιλε μου, πιστευεις οτι με αυτο το τροπο βοηθας?...
ΜΗΠΩΣ να ηρεμουσαμε ολιγον και να ειμαστε λιγοτερο εριστικοι λογω... ενημερωσης μεσω του χαζοκουτιου?
Η τηλεοραση και ο καθε Αφτιας δεν βγαζει ουτε νομους ουτε εγκυκλιους (δεν γραφει καν tweets ωσαν τον Θεοχαρη) και καλο θα ηταν να δινουμε ολα τα σχετικα στοιχεια πριν ορμηξουμε σε καποιον που δεν κερδιζει τιποτε με το να μας βοηθησει... να μην πω οτι μερικες φορες ειναι και χασιμο χρονου!
:rolleyes:

kafrikistan
15-09-15, 04:58
Αυτό που σου λέει ο 21706 είναι πως οτι εκπτώσεις απαλλαγές και μειώσεις ίσχυαν πέρσι θα ισχύουν και φέτος. Να υποθέσω οτι πέρσι δεν έλαβες έκτπωση επειδή δήλωσες 15000 και φέτος μόνο 1000; Αν τηρείς τα κριτήρια θα πάρεις οτι έκπτωση υπήρχε με περσινές διατάξεις, άλλες διατάξεις για φέτος δεν έχουν ψηφιστεί. Η συνολική αντικειμενική αξία των ακινήτων και τα τετραγωνικά είναι κριτήριο μαζί με το εισόδημα.

Ποιες ειναι λοιπον οι αλλαγε και οι μειωσεις που ισχυαν περυσι?
Εμενα ρωτας γιατι δεν ελαβα εκπτωση περυσι??
Η εκπτωση αυτη που λες γινεται αυτοματως ή πρεπει να κανει κατι ο φορολογουμενος?
Η συνολικη αξια των ακινητων και τα τετραγωνικα ειναι κατω απο τα ορια που ακουσα.



ΜΗΠΩΣ να ηρεμουσαμε ολιγον και να ειμαστε λιγοτερο εριστικοι λογω... ενημερωσης μεσω του χαζοκουτιου?
Η τηλεοραση και ο καθε Αφτιας δεν βγαζει ουτε νομους ουτε εγκυκλιους (δεν γραφει καν tweets ωσαν τον Θεοχαρη) και καλο θα ηταν να δινουμε ολα τα σχετικα στοιχεια πριν ορμηξουμε σε καποιον που δεν κερδιζει τιποτε με το να μας βοηθησει... να μην πω οτι μερικες φορες ειναι και χασιμο χρονου!
:rolleyes:

Φιλε μου, γιατι τα λες σε μενα αυτα?? Πεστα σε αυτον που ηταν εριστικος.
Μη κολλας στον Αυτια, δεν ειναι αυτος το θεμα μας.
Ποιος ορμηξε? σιγουρα διαβασες το σχετικο διαλογο?

manoulamou
15-09-15, 10:45
Φιλε μου, γιατι τα λες σε μενα αυτα?? Πεστα σε αυτον που ηταν εριστικος. Μη κολλας στον Αυτια, δεν ειναι αυτος το θεμα μας. Ποιος ορμηξε? σιγουρα διαβασες το σχετικο διαλογο?
εεε manoula sou και φιλΕ καπου δεν κολλαει...:p
Δεν με νοιαζει ποιος το αρχισε, ομως καποιος επιμενει να το συνεχιζει!

Ποιες ειναι λοιπον οι αλλαγε και οι μειωσεις που ισχυαν περυσι? Εμενα ρωτας γιατι δεν ελαβα εκπτωση περυσι?? Η εκπτωση αυτη που λες γινεται αυτοματως ή πρεπει να κανει κατι ο φορολογουμενος? Η συνολικη αξια των ακινητων και τα τετραγωνικα ειναι κατω απο τα ορια που ακουσα.
Μην πιστευεις ο,τι ακους - μην επαφιεσαι σε ο,τι βλεπεις, ποσο πιο απλα να στο πουν καποιοι εδω μεσα; ΕΑΝ πιστευεις τους τηλε - δημοσιογραφους και οχι τα μελη που σου απαντησαν, ΕΑΝ θελεις πιο συγκεκριμενες λεπτομερειες, μπορεις παντα να απευθυνθεις σε επαγγελματια λογιστη - φοροτεχνικο, υπαρχουν καποια γραφεια που δινουν εγκυρες συμβουλες ΔΩΡΕΑΝ στους μη εχοντες! :hmm:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ τελος απο εμενα.:)

ΥΓ
υπαρχει και το forum του taxheaven...

kafrikistan
15-09-15, 13:32
Δεν με νοιαζει ποιος το αρχισε, ομως καποιος επιμενει να το συνεχιζει!


To oτι απαντησα στο post σου που με στοχοποιουσε αδικα, σημαινει οτι "το συνεχιζω"?





Μην πιστευεις ο,τι ακους - μην επαφιεσαι σε ο,τι βλεπεις, ποσο πιο απλα να στο πουν καποιοι εδω μεσα; ΕΑΝ πιστευεις τους τηλε - δημοσιογραφους και οχι τα μελη που σου απαντησαν, ΕΑΝ θελεις πιο συγκεκριμενες λεπτομερειες, μπορεις παντα να απευθυνθεις σε επαγγελματια λογιστη - φοροτεχνικο, υπαρχουν καποια γραφεια που δινουν εγκυρες συμβουλες ΔΩΡΕΑΝ στους μη εχοντες! :hmm:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ τελος απο εμενα.:)

ΥΓ
υπαρχει και το forum του taxheaven...

Θα σταματησει επιτελους αυτη η παραφιλολογια και τα ασχετα? :what:
Μπορει καποιος να μας πει αν υφισταται εκπτωση στον ενφια και ποια?
Αλλιως ας κλειδωθει το νημα, δεν ειναι ο σκοπος του η παραφιλολογια.

jkoukos
15-09-15, 13:38
Σου απάντησε ο Basilhs23_, λίγα μηνύματα πριν.
Δεν έχει αλλάξει κάτι από αυτά που ίσχυαν (http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/41929/deite-ean-exete-ekptosi-i-apallagi-apo-ton-enfia-sto-gsis) πέρυσι, οπότε μπορείς να δεις αν σωρευτικά πληροίς τα κριτήρια για τυχόν 50% ή 100% έκπτωση.

kafrikistan
15-09-15, 13:48
Δεν έχει αλλάξει κάτι από αυτά που ίσχυαν (http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/41929/deite-ean-exete-ekptosi-i-apallagi-apo-ton-enfia-sto-gsis) πέρυσι, οπότε μπορείς να δεις αν σωρευτικά πληροίς τα κριτήρια για τυχόν 50% ή 100% έκπτωση.


Πληρω τα κριτηρια που λενε για 50%, αρα στο τελος του μηνα θα μου ερθει δοση μιση σε σχεση με τη περσινη?
Ή πρεπει να κανω καποια κινηση?

jkoukos
15-09-15, 13:53
Το άρθρο που διάβασες, δεν απαντά στην ερώτησή σου;
Τίποτα δεν κάνεις. Ανάλογα τι έχεις δηλώσει στην εφορία ως περιουσιακά στοιχεία και έσοδα, θα βγει το σχετικό εκκαθαριστικό σημείωμα.

kafrikistan
15-09-15, 14:00
Τίποτα δεν κάνεις. Ανάλογα τι έχεις δηλώσει στην εφορία ως περιουσιακά στοιχεία και έσοδα, θα βγει το σχετικό εκκαθαριστικό σημείωμα.

Εκκαθαριστικο σημειωμα για τη δηλωση λες, ή για τον ενφια μόνο?


Στη σελιδα αυτη υπαρχει και η αναρτηση που ειχα διαβασει περι της εκπτωσης

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/72819/poioi-den-tha-plirosoun-katholou-i-ton-miso-enfia-to-2015

να λοιπον που προερχεται απο αξιοπιστη πηγη και δεν ειναι τι ακουσα και τι δεν ακουσα απο τους Αυτιαδες, οπως με ειχατε πρηξει καποιοι... :whistle::rolleyes:

jkoukos
15-09-15, 14:23
Το εκκαθαριστικό σημείωμα για τον ΕΝΦΙΑ λέω, αφού γι' αυτό ρωτάς.

Σου απάντησαν οι προλαλήσαντες ότι δεν άλλαξε κάτι φέτος και ισχύουν ακριβώς τα ίδια με πέρυσι.
Το τι λέει (ή τουλάχιστον ανέφερες ότι άκουσες να λέει) ο κάθε παρουσιαστής, δεν έχει μεγάλη σημασία όταν γνωρίζουμε τι ισχύει.

kafrikistan
15-09-15, 15:25
O παρουσιαστης μετεφερε αυτα ακριβως που λεει και η αναρτηση, αλλα οταν επικεντρωνομαστε στον παρουσιαστη απλα αποπροσανατολιζουμε την κουβεντα.


Το άρθρο που διάβασες, δεν απαντά στην ερώτησή σου;
Τίποτα δεν κάνεις

Το αρθρο δεν ειναι τοσο σαφες. Λεει

Εκπτωση 50% μπορεί να γίνει αν διαπιστωθεί οικονομική αδυναμία πληρωμής της οφειλής για το συγκεκριμένο έτος. Πρέπει όμως να υπάρχουν σωρευτικά και οι εξής προϋποθέσεις: μπλα μπλα

"Μπορει" να γινει?... Αν διαπιστωθει? απο ποιον? δηλαδη ειμαστε στη καλη διαθεση καποιου?
Τι θα πει οικονομικη αδυναμια? Αν πληρω τις προυποθεσεις αλλα εχω και 100χιλ. καταθεσεις τοτε μηπως δεν εχω οικονομικη αδυναμια?

jkoukos
15-09-15, 15:34
O παρουσιαστης μετεφερε αυτα ακριβως που λεει και η αναρτηση, αλλα οταν επικεντρωνομαστε στον παρουσιαστη απλα αποπροσανατολιζουμε την κουβεντα.
Όχι, διότι ο παρουσιαστής (ή εσύ) κάνει λάθος αναφέροντας μόνον 2 κριτήρια, όταν στην πραγματικότητα ισχύουν (και ίσχυαν από πέρυσι)σωρευτικά περισσότερα.
Δεν είναι κάτι καινούργιο όπως το παρουσιάζεις, αλλά συνέχεια προηγούμενης κατάστασης.


Το αρθρο δεν ειναι τοσο σαφες. Λεει

Εκπτωση 50% μπορεί να γίνει αν διαπιστωθεί οικονομική αδυναμία πληρωμής της οφειλής για το συγκεκριμένο έτος. Πρέπει όμως να υπάρχουν σωρευτικά και οι εξής προϋποθέσεις: μπλα μπλα

"Μπορει" να γινει?... Αν διαπιστωθει? απο ποιον? δηλαδη ειμαστε στη καλη διαθεση καποιου?
Τι θα πει οικονομικη αδυναμια? Αν πληρω τις προυποθεσεις αλλα εχω και 100χιλ. καταθεσεις τοτε μηπως δεν εχω οικονομικη αδυναμια?
Σου έδωσα (http://www.adslgr.com/forum/threads/478895-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=5777237#post5777237) συγκεκριμένο άρθρο και σε ρώτησα μάλιστα αν το διάβασες και αν το κατάλαβες.
Γιατί μου απαντάς για εντελώς διαφορετικό άρθρο;

Την σχετική απάντηση την είχες (http://www.adslgr.com/forum/threads/478895-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=5775456#post5775456) εξαρχής.

kafrikistan
15-09-15, 15:40
Όχι, διότι ο παρουσιαστής (ή εσύ) κάνει λάθος αναφέροντας μόνον 2 κριτήρια, όταν στην πραγματικότητα ισχύουν (και ίσχυαν από πέρυσι)σωρευτικά περισσότερα.


Ανεφερα συνοπτικα καποια κριτηρια, σημασια εχει οτι τα πληρω ολα, αυτο ειπα.
Μη κολλας αλλο στο τυπο, την ουσια θελουμε.




Σου έδωσα (http://www.adslgr.com/forum/threads/478895-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=5777237#post5777237) συγκεκριμένο άρθρο και σε ρώτησα μάλιστα αν το διάβασες και αν το κατάλαβες.
Γιατί μου απαντάς για εντελώς διαφορετικό άρθρο;


Μου εδωσες περσινο αρθρο, εδωσα φετινο.
Δηλαδη ειναι σωστο το περσινο και λαθος το φετινο? Αν ειναι ετσι, ενταξει.

jkoukos
15-09-15, 15:51
Σου απαντήσαμε όλοι ότι ισχύει ακριβώς το ίδιο με πέρυσι. Αυτή είναι η ουσία που την προσπέρασες και επέμενες για τον δημοσιογράφο.
Την απάντηση για το αν κάνεις κάποια ενέργεια την πήρες άμεσα, αλλά συνεχώς επανέρχεσαι.

Όλα τα εκκαθαριστικά σημειώματα της εφορίας (για οποιονδήποτε λόγο) βγαίνουν αυτόματα και ανάλογα τι έχουμε δηλώσει στα απαιτούμενα έντυπα.
Κάνουμε κάτι, μόνον αν δεν συμφωνούμε με αυτά ή μας ζητηθεί από την εφορία.
Τελεία και παύλα.

kafrikistan
15-09-15, 15:56
Αυτή είναι η ουσία που την προσπέρασες και επέμενες για τον δημοσιογράφο.


Με εχεις πρηξει με το δημοσιογραφο... :lol:
Oσο εγω κανω εκκλησεις να σταματησει αυτο το τροπαρι, τοσο εσυ το ψελλεις :worthy:




Την απάντηση για το αν κάνεις κάποια ενέργεια την πήρες άμεσα, αλλά συνεχώς επανέρχεσαι.



ΜΙΑ φορα εκανα το ερωτημα για την ασαφεια της -φετινης-δημοσιευσης(post 3132), και απαντηση δεν εχω παρει.

jkoukos
15-09-15, 16:16
Εε όχι δα, μην τρελαθούμε κιόλας.

Ακουστηκε οτι για τον ΕΝΦΙΑ θα υπαρξει εκπτωση 50% (και 100% για πολυτεκνους-αναπηρους) αν εχεις εισοδημα πραγματικο/τεκμαρτο εως 9000€ και το σπιτι ειναι κατω απο χ τετραγωνικα.
Αυτη η εκπτωση θα περασει αυτοματα ή πρεπει να κανει κατι ο φορολογουμενος?

Το ειχα διαβασει στο ιντερνετ, αλλα και το ακουσα χτες στου Αυτια παρουσια φοροτεχνικων.
Αυτοματα ε? Δηλαδη τωρα στο τελος του μηνα που θα ερθουν οι ειδοποιησεις, εγω που δηλωσα <9000€ θα δω το ποσό μειωμενο στο μισο σε σχεση με το περσινο?

Κατω απο τα ορια που ζητανε.
Δηλαδη οι αναρτησεις στο διαδικτυο και αυτα που λεγαν προχτες στου Αυτια ειναι ψεμματα και ευσεβεις ποθοι?

Στοιχεια απο το υπουργειο μετεφερε φιλε και οι παροντες φοροτεχνικοι δεν το διευψευσαν, αλλα ok, θα το δουμε τι ισχυει τελικα.
Γιατι με ρωτησες για επιφανεια και αντικ.αξια, απο τη στιγμη που λες οτι οτι δεν ισχυει εκπτωση?

Μα εσυ διεψευσες τον Αυτια, post #3111

Και μετά απ' όλες τις αναφορές σου στον Αυτιά σου απαντώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/478895-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=5777237#post5777237) για το παρακάτω:

Θα σταματησει επιτελους αυτη η παραφιλολογια και τα ασχετα? :what:
Μπορει καποιος να μας πει αν υφισταται εκπτωση στον ενφια και ποια?
Αλλιως ας κλειδωθει το νημα, δεν ειναι ο σκοπος του η παραφιλολογια.

kafrikistan
15-09-15, 16:27
Φιλε μου... μην υπολογιζεις τις φορες που απαντουσα σε Αυτιοσχολια.

Για ποσες σελιδες ακομα σκοπευεις να συντηρησεις το θεμα του Αυτια?

jkoukos
15-09-15, 16:37
Δεν απαντούσες, μα ερωτούσες.
Θεωρώ ότι έχεις πάρει όλες τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου.

kafrikistan
15-09-15, 16:40
Δεν απαντούσες, μα ερωτούσες.
Θεωρώ ότι έχεις πάρει όλες τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου.

Σημασια εχει οτι καποια στιγμη παρακαλεσα να αφησουμε τον... ακατανομαστο αλλα δεν εισακουστηκα.

Aπομενει να απαντηθει το ερωτημα του post 3132.

jkoukos
15-09-15, 16:57
Η εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ και ενημέρωση των πολιτών, θα γίνει με τον ίδιο τρόπο που έγινε και πέρυσι, καθώς ισχύουν ακριβώς οι ίδιοι κανονισμοί.
Μην ψάχνεις γιατί 2 άρθρα για το ίδιο θέμα, με διαφορά έτους δεν είναι ακριβώς τα ίδια.

Basilhs23_
15-09-15, 19:03
Ποιες ειναι λοιπον οι αλλαγε και οι μειωσεις που ισχυαν περυσι?
Εμενα ρωτας γιατι δεν ελαβα εκπτωση περυσι??


Ποιον να ρωτήσω δηλαδή; Δεν γνωρίζεις αν πέρυσι έλαβες έκπτωση; Τέλος πάντων σου απάντησανε.

ntoremi
15-09-15, 21:38
Γιατι ασχολειστε? Δεν θα παψει να σας ζαλιζει μεχρι να του πειτε οτι δικαιουται να πληρωσει μηδεν ενφια και οτι πρεπει να παει στην εφορια να στηθει στην ουρα για να πετυχει την εξαιρεση απο τον ενφια... Ουφ πια.

kafrikistan
16-09-15, 06:33
Εδω προσπαθουμε να μαθουμε τι παιζει με τον ενφια αλλα εσυ καταλαβες οτι "θελω να πληρωσω 0 και να πετυχω εξαιρεση"?...



Ποιον να ρωτήσω δηλαδή; Δεν γνωρίζεις αν πέρυσι έλαβες έκπτωση;

Δε με ρωτησες αν περυσι ελαβα εκπτωση.
Αυτο που ρωτησες ηταν "Να υποθέσω οτι πέρσι δεν έλαβες έκπτωση επειδή δήλωσες 15000 και φέτος μόνο 1000;"
Πραγμα δηλαδη που κι εγω το ρωτουσα.


Η εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ και ενημέρωση των πολιτών, θα γίνει με τον ίδιο τρόπο που έγινε και πέρυσι, καθώς ισχύουν ακριβώς οι ίδιοι κανονισμοί.
Μην ψάχνεις γιατί 2 άρθρα για το ίδιο θέμα, με διαφορά έτους δεν είναι ακριβώς τα ίδια.

Η διατυπωση του δευτερου αρθρου(του φετινου) δινει την εντυπωση οτι θα εξεταστει η περιπτωση σου και εισαι στη καλη διαθεση τους να τυχεις της εκπτωσης ακομα κι αν πληροις τα κριτηρια.

nmavro73
16-09-15, 06:39
Μην πιστεύετε για τις μειώσεις τίποτα. Το ίδιο έγινε και με τα κενά και μη ηλεκτροδοτούμενα. Ήθελε να εχεις ρολόι ΔΕΗ. Ναι αλλα η ΔΕΗ στα δυο χρονιά το πολυ μετα τη διακοπη το αφαιρεί. Δηλαδη αν εχεις ενα κενό ακίνητο χωρις ρευμα κλειστό για 10 χρονια δεν εχεις εκπτωση.

raspoutiv
16-09-15, 10:20
μόλις ανακάλυψα αυτό το θέμα και είμαι περήφανος που είμαι εδώ :)

καλά πως καταφέραμε να μανουριαστούμε κι εδώ;

jkoukos
16-09-15, 11:22
Η διατυπωση του δευτερου αρθρου(του φετινου) δινει την εντυπωση οτι θα εξεταστει η περιπτωση σου και εισαι στη καλη διαθεση τους να τυχεις της εκπτωσης ακομα κι αν πληροις τα κριτηρια.
Άντε πάλι με τα άρθρα! Μην κολλάς με το τι γράφει ο καθένας, αλλά με το τι πραγματικά ισχύει βάσει νόμων.

Ο ΕΝΦΙΑ ρυθμίζεται από τον νόμο 4223/2013 (ΦΕΚ Α' 287/31-12-2013).
Με τον φετινό νόμο 4336/2015 (ΦΕΚ Α' 94/14-08-2015) περί κύρωσης του νέου μνημονίου, ορίζεται (με τροποποίηση άρθρων του 4223/2013) ότι διατηρείται ο ΕΝΦΙΑ και για το 2015 με μόνη αλλαγή την ημερομηνία έκδοσης του εκκαθαριστικού σημειώματος, τον συνολικό αριθμό (5) και τις ημερομηνίες των δόσεων.
Αν δεν έχεις πρόσβαση στον νόμο, διάβασε περιληπτικά (εδώ (http://www.express.gr/news/finance/755033oz_20150909755033.php3) κι εδώ (http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/72143/enfia-poioi-kai-pos-tha-exoun-ekptosi-i-apallagi-to-2015)) τι ισχύει εξ αυτού.

Με απλά λόγια, η εκκαθάριση γίνεται αυτόματα βάσει των δηλούμενων στοιχείων εκ μέρους σου στην εφορία.
Αν για οποιονδήποτε λόγο, νομίζεις (ή ισχύει) ότι έγινε λάθος, τότε θα πρέπει να απευθυνθείς στην ΔΟΥ που ανήκεις, κάνοντας σχετική αίτηση διόρθωσης και προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Τελική απόφαση, στο σχετικό αίτημα, θα ληφθεί από τον αρμόδιο προϊστάμενο της ΔΟΥ και θα γίνει νέα (ή όχι) εκκαθάριση ανάλογα αυτής.
Η παραπάνω διαδικασία ισχύει για όλα τα εκκαθαριστικά σημειώματα της εφορίας ανεξάρτητα που αναφέρονται.

Αντί να γράψουμε όλο αυτό το κατεβατό, σου απάντησαν επανειλημμένως ότι ισχύουν ακριβώς τα ίδια με πέρυσι και δεν κάνεις καμία ενέργεια (φυσικά εφόσον συμφωνείς).

Basilhs23_
16-09-15, 22:27
Μην πιστεύετε για τις μειώσεις τίποτα. Το ίδιο έγινε και με τα κενά και μη ηλεκτροδοτούμενα. Ήθελε να εχεις ρολόι ΔΕΗ. Ναι αλλα η ΔΕΗ στα δυο χρονιά το πολυ μετα τη διακοπη το αφαιρεί. Δηλαδη αν εχεις ενα κενό ακίνητο χωρις ρευμα κλειστό για 10 χρονια δεν εχεις εκπτωση.

Έχω ακίνητο κλειστό με κομμένο ρεύμα για 8 χρόνια και έλαβα έκπτωση, το ίδιο και θείος μου που το είχε κομμένο για 2 χρόνια. Αν δεν ενημέρωσε η ΔΕΗ το ηλεκτρονικό σύστημα για την διακοπή τότε παίρνεις μια βεβαίωση περι μη ηλεκτροδότησης από τον ΔΕΔΔΗΕ και την πηγαίνεις στην εφορία για την επανεκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ.

kafrikistan
17-09-15, 07:08
Άντε πάλι με τα άρθρα! Μην κολλάς με το τι γράφει ο καθένας, αλλά με το τι πραγματικά ισχύει βάσει νόμων.


Δεν κολλαω, ερωτω. Αρα μου λες οτι το αρθρο (http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/72819/poioi-den-tha-plirosoun-katholou-i-ton-miso-enfia-to-2015) του dikaiologitika.gr λεει μπουρδες, ok.
Συνεπως περιμενω την φετινη ειδοποιηση του ενφια να ειναι μικροτερη κατα 50% σε σχεση με τη περσινη.

Ευχαριστω για τη βοηθεια.

nmavro73
17-09-15, 15:37
Έχω ακίνητο κλειστό με κομμένο ρεύμα για 8 χρόνια και έλαβα έκπτωση, το ίδιο και θείος μου που το είχε κομμένο για 2 χρόνια. Αν δεν ενημέρωσε η ΔΕΗ το ηλεκτρονικό σύστημα για την διακοπή τότε παίρνεις μια βεβαίωση περι μη ηλεκτροδότησης από τον ΔΕΔΔΗΕ και την πηγαίνεις στην εφορία για την επανεκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ.

Εμείς τσακώθηκαμε. Τους ρωτούσαμε και λέγανε οτι πρεπει να χεις ρολόι

@ ADSLgr.com All rights reserved.