PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

manoulamou
20-10-15, 20:53
ΘΑ ΘΑΘΑ ΘΑ ΘΑΘΑΘΑ ΘΑ ΘΑ (http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/80076/taxisnet-h-efarmogi-gia-ektyposi-tou-enfia-2015)
... Ακόμη η ΓΓΔΕ δεν έχει επίσημα προχωρήσει στην ανάρτηση των εκκαθαριστικών ενώ μόλις χθες η κ. Σαββαίδου υπέγραψε απόφαση που εξουσιοδοτεί τον Γενικό Διευθυντή Φορολογικής Διοίκησης για την υπογραφή των πράξεων διοικητικού ή διορθωτικού προσδιορισμού του ενιαίου φόρου ιδιοκτησίας ακινήτων... Αυτό σημαίνει ότι τα εκκαθαριστικά του ΕΝΦΙΑ είναι καθόλα έτοιμα για ανάρτηση στο TAXISNET... εδώ ΘΑ μπορείτε να εκτυπώσετε την ταυτότητα οφειλής για τον ΕΝΦΙΑ εισάγοντας τους κωδικούς του TAXISNET...
:twisted:

no_logo
20-10-15, 21:15
πόσο άχρηστοι είναι
υποτίθεται πως πιέζονται για τα οικονομικά και λίγο πριν εκπνεύσει ο μήνας δεν έχουν βγάλει ακόμα τον ΕνΦΙΑ που θα πρέπει να κάνουμε τα κουμάντα μας να πληρώσουμε την πρώτη δόση στο τέλος του μήνα

sdikr
20-10-15, 21:57
πόσο άχρηστοι είναι
υποτίθεται πως πιέζονται για τα οικονομικά και λίγο πριν εκπνεύσει ο μήνας δεν έχουν βγάλει ακόμα τον ΕνΦΙΑ που θα πρέπει να κάνουμε τα κουμάντα μας να πληρώσουμε την πρώτη δόση στο τέλος του μήνα

Μα δεν τους καεί κάτι, θα το βγάλουν και εσύ θα πρέπει να πληρώσεις πριν εναν μήνα, θα σου ρίξουν και τις προσαυξήσεις

fantasma_tis_nixtas
21-10-15, 01:53
Τελικά μπήκε στην τράπεζα η επιστροφή φόρου που είχα. Έπρεπε η σύζυγος να περάσει από εφορία να υπογράψει ένα συμπληρωματικό χαρτί.

thourios
21-10-15, 10:20
Τελικά μπήκε στην τράπεζα η επιστροφή φόρου που είχα. Έπρεπε η σύζυγος να περάσει από εφορία να υπογράψει ένα συμπληρωματικό χαρτί.

Δηλαδή πρέπει να πάμε στην εφορία να υπογράψουμε ένα "συμπληρωματικό χαρτί" αλλιώς την επιστροφή θα μας τη φάνε; Τι συμπληρωματικό χαρτί είναι αυτό και τι γράφει επάνω;

ntoremi
21-10-15, 11:03
Οσοι ειχατε επιστροφη φορου απο τον φορο εισοδηματος και τωρα θα εχετε ενφια προς πληρωμη, θα πρεπει να πατε απο την εφορια να ζητησετε συμψηφισμο. Μην πληρωσετε ολο τον ενφια ελπιζοντας οτι θα παρετε πισω την επιστροφη. Η εφορια καθυστερει επιτηδες τις επιστροφες, γιατι δεν θελει να δωσει χρημα πισω. Προτιμα να συμφηφισει την επιστροφη με καποια αλλη οφειλη σου.
Κατα τ' αλλα θα εχουμε συντομα μονο ηλεκτρονικες πληροφοριες και θα κλεισουν οι εφοριες για το κοινο... Τρομαρα τους... Αν εχεις το παραμικρο προβληματακι, ειναι αδυνατο να γλιτωσεις την επισκεψη στην εφορια...

21706
21-10-15, 12:26
21.10.2015: Σταδιακή ανάρτηση πράξεων διοικητικού προσδιορισμού Ενιαίου Φόρου Ιδιοκτησίας Ακινήτων (Εν.Φ.Ι.Α.) και αποφάσεων χορήγησης έκπτωσης ή μείωσης του φόρου. Διαδικασία σε εξέλιξη. (Δ.ΗΛΕ.Δ. Γ.Γ.Δ.Ε.)

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/index.html

fantasma_tis_nixtas
21-10-15, 13:01
Δηλαδή πρέπει να πάμε στην εφορία να υπογράψουμε ένα "συμπληρωματικό χαρτί" αλλιώς την επιστροφή θα μας τη φάνε; Τι συμπληρωματικό χαρτί είναι αυτό και τι γράφει επάνω;

Στην περίπτωση μου η επιστροφή φόρου ήταν χρήματα από κρατήσεις από πρόγραμμα voucher της γυναίκας μου.
Επειδή πριν τον γάμο δεν συμπλήρωνα φορολογική δήλωση υπήρχε ένα κόλλημα ανέφερε ο υπάλληλος της εφορίας. Έβγαλε ένα μπλε χαρτί συμπλήρωσε κάποια στοιχεία, το υπέγραψε η γυναίκα μου και μετά από 2 μέρες κατατέθηκαν τα χρήματα.
Συγκεκριμένα τι έγραφε το χαρτί δεν θυμάται.

ntoremi
21-10-15, 13:36
Δηλαδή πρέπει να πάμε στην εφορία να υπογράψουμε ένα "συμπληρωματικό χαρτί" αλλιώς την επιστροφή θα μας τη φάνε; Τι συμπληρωματικό χαρτί είναι αυτό και τι γράφει επάνω;

Δεν την χανεις, αλλα θα σε παιδεψουν λιγο μεχρι να σου την δωσουν τελικα. Σε καποιους ειναι το ταδε χαρτι, σε αλλους το αλλο χαρτι κλπ...

xmperop1
21-10-15, 14:27
Στην περίπτωση μου η επιστροφή φόρου ήταν χρήματα από κρατήσεις από πρόγραμμα voucher της γυναίκας μου.
Επειδή πριν τον γάμο δεν συμπλήρωνα φορολογική δήλωση υπήρχε ένα κόλλημα ανέφερε ο υπάλληλος της εφορίας. Έβγαλε ένα μπλε χαρτί συμπλήρωσε κάποια στοιχεία, το υπέγραψε η γυναίκα μου και μετά από 2 μέρες κατατέθηκαν τα χρήματα.
Συγκεκριμένα τι έγραφε το χαρτί δεν θυμάται.

Στην ίδια περίπτωση περίπου είναι και ο γιός μου.
Ηρθε ενημέρωση από την εφορία ότι έγινε νέα εκκαθάριση της δήλωσης του και να ενημερωθεί.
Ξανατυπώσαμε το εκκαθαριστικό και από επιστροφή 309 ευρώ είχε 319 ευρώ με την παρατήρηση να πάμε στην εφορία μετά από 15 ημέρες.
Πήγε σήμερα αλλά δεν δούλευε ο εκτυπωτής του TAXIS να τυπώσει αυτό το μπλέ έντυπο.
Αν δούλευε θα είχε τα χρήματα την Τρίτη στον λογαριασμό του.
Θα ξαναπάει την δευτέρα.
Αυτό έγινε απότι έμαθε γιατί τα προηγούμενα χρόνια 2011-12-13 δεν έκανε δήλωση.
Τα παραπάνω τώρα που τα βρήκαν??!!

thourios
21-10-15, 15:04
Σε ποιά υπηρεσία πρέπει να πάει κάποιος να ρωτήσει για την επιστροφή; Στο μητρώο ή κάπου αλλού;

ntoremi
21-10-15, 15:19
εισοδημα

21706
21-10-15, 16:34
Το δικό μου εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ το ανέβασαν.

thourios
21-10-15, 17:09
εισοδημα

Ευχαριστώ.

xmperop1
21-10-15, 18:51
Σε ποιά υπηρεσία πρέπει να πάει κάποιος να ρωτήσει για την επιστροφή; Στο μητρώο ή κάπου αλλού;

Στο τμήμα εσόδων.
Υπάρχει υπάλληλος για τις επιστροφές με τον εκτυπωτή κυρίαρχο όργανο.

manoulamou
21-10-15, 21:15
Το δικό μου εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ το ανέβασαν.
Και τα δικα μας ανεβηκαν και ΑΝΕΒΗΚΑΝ ολιγον... :twisted:

21706
21-10-15, 21:24
Και τα δικα μας ανεβηκαν και ΑΝΕΒΗΚΑΝ ολιγον... :twisted:

Σαν τα περσινά:)

thourios
22-10-15, 10:26
Που ακριβώς βλέπουμε τον ΕΝΦΙΑ που πληρώνουμε; Δεν βλέπω ακόμα κάτι. Βέβαια σταδιακά τα ανεβάζουν. Μάλλον δεν το έβαλαν ακόμα και βλέπω ότι το σύστημα κολλάει αρκετά.
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/index.html

21706
22-10-15, 10:42
Που ακριβώς βλέπουμε τον ΕΝΦΙΑ που πληρώνουμε; Δεν βλέπω ακόμα κάτι. Βέβαια σταδιακά τα ανεβάζουν. Μάλλον δεν το έβαλαν ακόμα και βλέπω ότι το σύστημα κολλάει αρκετά.
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/index.html

Το πρώτο λινκ στη σελίδα που έδωσες «ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ».

thourios
22-10-15, 10:44
Το πρώτο λινκ στη σελίδα που έδωσες «ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ».

Δεν έχει βγει ακόμα. Ευχαριστώ. :)

manoulamou
22-10-15, 11:17
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/polites.html
Ο λογαριασμος μου => Συνδεση => Προσωπ Πληρ/ση (πανω δεξια) => Στοιχεια Οφειλων Εκτος Ρυθμισης (αριστερα)
Για να δεις τι ΘΑ πληρωσεις!
Κολλαει αλλά δουλευει ενιοτε. :p

nmavro73
22-10-15, 12:24
Δεν γίνεται συμψηφισμός με καμμία επιστροφή ρώτησα πριν λίγο

thourios
22-10-15, 22:31
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/polites.html
Ο λογαριασμος μου => Συνδεση => Προσωπ Πληρ/ση (πανω δεξια) => Στοιχεια Οφειλων Εκτος Ρυθμισης (αριστερα)
Για να δεις τι ΘΑ πληρωσεις!
Κολλαει αλλά δουλευει ενιοτε. :p

Ευχαριστώ. Εδώ το βρήκα και εμφανίστηκε ο ΕΝΦΙΑ και οι 5 δόσεις!

knightwish
23-10-15, 15:28
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει ή είναι λογιστής να μου απαντήσει επι του θέματος για το
αν μπορώ να κάνω ακόμη αίτηση κάποια αίτηση στο taxisnet, για επιστροφή φόρου.

Το 2014 έκανα φορολογική για το 2013.Στον πίνακα 4 (Φορολογούμενα Εισοδήματα)
ήτανε καταχωρημένο εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες
1. Άθροισμα καθαρών ποσών από μισθούς,ημερομισθια κλπ ενα ποσό το οποίο
τελικά ποτέ δεν κατατέθηκε στον λογαριασμό μου και ποτέ δεν πήρα,για μια
πρακτικη που ειχα διεκπαεραιωσει για 3 μηνες απο Μαιο μεχρι τελος Ιουλιου του 2013.

Ο εργοδότης μου ήτανε το πανεπιστήμιο και μάλιστα τα χρήματα τα οποία θα
έπαιρνα προέρχονταν από κονδύλι του ΕΣΠΑ για το 2013 για πρακτική άσκηση φοιτητών.
Ειχα βγαλει μαλιστα και ΑΜ εργαζομενου στο ΙΚΑ θυμαμαι.

Τελος, παντων πληρωσα κανονικα τον φορο μου και δεν ερευνησα επι του θεματος
περαιτερω καθ'οτι εδω και 2χρονια ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου.

Ο εργοδοτης μου υστερα απο 2 χρονια μου στελνει δηλαδη το πανεπιστημιο και συγκεκριμενα το γραφειο
πρακτικης ασκησης μου εστειλε ενα χαρτι που λεει να υπογραψω υστερα απο δυο χρονια
οτι παραιτουμαι απο την πρακτικη.

Εαν προσκομισω αυτό το χαρτι της παραίτησης ύστερα από 2 χρόνια μπορώ να διεκδικησω
επιστροφή φόρου και αν ναι που θα πρέπει να κάνω αίτηση και ποια ειδική φόρμα θα πρέπει
να συμπληρώσω στο taxisnet για επιστροφη φορου από δηλωση που έκανα το 2014.

Εάν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει ή γνωρίζει κάποιον λογιστή που μπορει
να με συμβουλεύσει αν μπορώ να κανω κάτι θα το εκτιμούσα δεόντως......

nodasz
24-10-15, 12:40
Η μητερα μου δικαιουται απαλλαγη 50% απο τον ΕΝΦΙΑ και περσι την ειχε παρει κανονικα . Φετος δεν ειδα τιποτα περι εκπτωσης στο λογαριασμο της στη ΓΓΠΣ. Ξερει κανεις τιποτα για το ποτε θα βγουν οι εκπτωσεις στον ΕΝΦΙΑ για τους δικαιουχους ?

21706
24-10-15, 13:03
Η μητερα μου δικαιουται απαλλαγη 50% απο τον ΕΝΦΙΑ και περσι την ειχε παρει κανονικα . Φετος δεν ειδα τιποτα περι εκπτωσης στο λογαριασμο της στη ΓΓΠΣ. Ξερει κανεις τιποτα για το ποτε θα βγουν οι εκπτωσεις στον ΕΝΦΙΑ για τους δικαιουχους ?

Έχει τις ίδιες προϋποθέσεις που είχε πέρσι για την έκπωση 50%;

jkoukos
24-10-15, 18:11
Η μητερα μου δικαιουται απαλλαγη 50% απο τον ΕΝΦΙΑ και περσι την ειχε παρει κανονικα . Φετος δεν ειδα τιποτα περι εκπτωσης στο λογαριασμο της στη ΓΓΠΣ. Ξερει κανεις τιποτα για το ποτε θα βγουν οι εκπτωσεις στον ΕΝΦΙΑ για τους δικαιουχους ?
Στο εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ αναφέρει:

Σημείωση: Σε περίπτωση αμφισβήτησης της καταλογιστικής αυτής πράξης, ο υπόχρεος οφείλει να υποβάλει, εντός τριάντα (30) ημερών από την κοινοποίηση αυτής, ενδικοφανή προσφυγή, κατά το άρθρο 63 του ΚΦΔ, με αίτημα την επανεξέταση της πράξης από τη Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών της Γ.Γ.Δ.Ε. ΄Ασκηση προσφυγής κατά της πράξης απευθείας στα Διοικητικά Δικαστήρια είναι απαράδεκτη.
Ο φόρος καταβάλλεται εφάπαξ ή σε ισόποσες μηνιαίες δόσεις, καθεμία από τις οποίες δεν μπορεί να είναι μικρότερη των δέκα (10) ευρώ, στις προθεσμίες που εμφανίζονται στην καρτέλα "ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ" του λογαριασμού σας στη διαδικτυακή πύλη www.gsis.gr.

Με απλά λόγια, η εκκαθάριση γίνεται αυτόματα βάσει των δηλούμενων στοιχείων εκ μέρους σου στην εφορία.
Αν για οποιονδήποτε λόγο, νομίζεις (ή ισχύει) ότι έγινε λάθος, τότε θα πρέπει να απευθυνθείς στην ΔΟΥ που ανήκεις, κάνοντας σχετική αίτηση διόρθωσης και προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Τελική απόφαση, στο σχετικό αίτημα, θα ληφθεί από τον αρμόδιο προϊστάμενο της ΔΟΥ και θα γίνει νέα (ή όχι) εκκαθάριση ανάλογα αυτής.
Η παραπάνω διαδικασία ισχύει για όλα τα εκκαθαριστικά σημειώματα της εφορίας ανεξάρτητα που αναφέρονται.

nodasz
24-10-15, 19:31
Ευχαριστω για τις απαντησεις κατ αρχην. Ναι φιλε 21706 εχει ακριβως τις ιδιες προυποθεσεις με περυσι. Το θεμα ειναι αν τις απαλλαγες θα τις δωσει αυτοματα το συστημα σε λιγες μερες ( ετσι εγινε περυσι) ή πρεπει η μανα μου να παει εφορια ( που ελπιζω να το αποφυγω γιατι ειναι 78 χρονων). Αυτο που ρωταω ειναι αν ξερει κανεις τι παιζει Η αν καποιος που δικαιουται μειωμενο ΕΝΦΙΑ και ειναι συμφορουμιτης πηρε ηδη την εκπτωση.

21706
24-10-15, 19:43
Ευχαριστω για τις απαντησεις κατ αρχην. Ναι φιλε 21706 εχει ακριβως τις ιδιες προυποθεσεις με περυσι. Το θεμα ειναι αν τις απαλλαγες θα τις δωσει αυτοματα το συστημα σε λιγες μερες ( ετσι εγινε περυσι) ή πρεπει η μανα μου να παει εφορια ( που ελπιζω να το αποφυγω γιατι ειναι 78 χρονων). Αυτο που ρωταω ειναι αν ξερει κανεις τι παιζει Η αν καποιος που δικαιουται μειωμενο ΕΝΦΙΑ και ειναι συμφορουμιτης πηρε ηδη την εκπτωση.

Οι 5 δόσεις εμφανίζονται στη σελίδα της χωρίς την έκπτωση;

jkoukos
24-10-15, 19:44
Στο έγραψα παραπάνω, η εκκαθάριση γίνεται (άπαξ) αυτόματα από το σύστημα.
Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν έγινε σωστά και την αμφισβητείτε, πρέπει να αποταθείτε στην οικεία ΔΟΥ, όπου θα καταθέσετε αίτημα διόρθωσης.
Εκεί την τελική απόφαση θα την λάβει ο αρμόδιος προϊστάμενος. Δες κι εδώ (http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/72143/enfia-poioi-kai-pos-tha-exoun-ekptosi-i-apallagi-to-2015).

Manolis_karas
24-10-15, 22:52
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει ή είναι λογιστής να μου απαντήσει επι του θέματος για το
αν μπορώ να κάνω ακόμη αίτηση κάποια αίτηση στο taxisnet, για επιστροφή φόρου.

Το 2014 έκανα φορολογική για το 2013.Στον πίνακα 4 (Φορολογούμενα Εισοδήματα)
ήτανε καταχωρημένο εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες
1. Άθροισμα καθαρών ποσών από μισθούς,ημερομισθια κλπ ενα ποσό το οποίο
τελικά ποτέ δεν κατατέθηκε στον λογαριασμό μου και ποτέ δεν πήρα,για μια
πρακτικη που ειχα διεκπαεραιωσει για 3 μηνες απο Μαιο μεχρι τελος Ιουλιου του 2013.

Ο εργοδότης μου ήτανε το πανεπιστήμιο και μάλιστα τα χρήματα τα οποία θα
έπαιρνα προέρχονταν από κονδύλι του ΕΣΠΑ για το 2013 για πρακτική άσκηση φοιτητών.
Ειχα βγαλει μαλιστα και ΑΜ εργαζομενου στο ΙΚΑ θυμαμαι.

Τελος, παντων πληρωσα κανονικα τον φορο μου και δεν ερευνησα επι του θεματος
περαιτερω καθ'οτι εδω και 2χρονια ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου.

Ο εργοδοτης μου υστερα απο 2 χρονια μου στελνει δηλαδη το πανεπιστημιο και συγκεκριμενα το γραφειο
πρακτικης ασκησης μου εστειλε ενα χαρτι που λεει να υπογραψω υστερα απο δυο χρονια
οτι παραιτουμαι απο την πρακτικη.

Εαν προσκομισω αυτό το χαρτι της παραίτησης ύστερα από 2 χρόνια μπορώ να διεκδικησω
επιστροφή φόρου και αν ναι που θα πρέπει να κάνω αίτηση και ποια ειδική φόρμα θα πρέπει
να συμπληρώσω στο taxisnet για επιστροφη φορου από δηλωση που έκανα το 2014.

Εάν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει ή γνωρίζει κάποιον λογιστή που μπορει
να με συμβουλεύσει αν μπορώ να κανω κάτι θα το εκτιμούσα δεόντως......
Χωρίς να είμαι λογιστής, νομίζω ότι το λογικό είναι να κάνεις συμπληρωματική δήλωση (εκπρόθεσμη) και θα πληρώσεις πρόστιμο. Ρώτα πόσο είναι το πρόστιμο και δες αν σε συμφέρει.
Δεν αρκεί η δήλωση σου ότι έχεις παραιτηθεί από τα χρωστούμενα, πρέπει να χρειάζεται σχετική βεβαίωση από το πανεπιστήμιο.
Δεν έπρεπε να δηλώσεις εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες χωρίς να σου έχει καταβληθεί ο μισθός.

kafrikistan
26-10-15, 02:54
Η μητερα μου δικαιουται απαλλαγη 50% απο τον ΕΝΦΙΑ και περσι την ειχε παρει κανονικα . Φετος δεν ειδα τιποτα περι εκπτωσης στο λογαριασμο της στη ΓΓΠΣ. Ξερει κανεις τιποτα για το ποτε θα βγουν οι εκπτωσεις στον ΕΝΦΙΑ για τους δικαιουχους ?
Αυτο που ρωταω ειναι αν ξερει κανεις τι παιζει Η αν καποιος που δικαιουται μειωμενο ΕΝΦΙΑ και ειναι συμφορουμιτης πηρε ηδη την εκπτωση.

Εγω περυσι πληρωσα πληρη ενφια, φετος μισο. Ηρθε το εκκαθαριστικο ετοιμο με μισο το ποσο.

Μηπως η μανα σου πλεον δε πληροι τα κριτηρια μειωμενου ενφια? Δηλωσε εισοδημα >9000?
Καπου διαβασα οτι αν εχεις παρει αποζημιωση απολυσης ή εφαπαξ, ακομα κι αν ειναι αφορολογητα ωστοσο υπολογιζονται για τον ενφια...

nodasz
26-10-15, 19:33
Ευχαριστω φιλε kafrikistan. Θα περιμενω λιγες μερες και θα της πω να παει εφορια. Νομιζω οτι δικαιουται την εκπτωση 50% αλλα δεν αποκλειεται να κανω και λαθος.

xmperop1
26-10-15, 23:49
Στην ίδια περίπτωση περίπου είναι και ο γιός μου.
Ηρθε ενημέρωση από την εφορία ότι έγινε νέα εκκαθάριση της δήλωσης του και να ενημερωθεί.
Ξανατυπώσαμε το εκκαθαριστικό και από επιστροφή 309 ευρώ είχε 319 ευρώ με την παρατήρηση να πάμε στην εφορία μετά από 15 ημέρες.
Πήγε σήμερα αλλά δεν δούλευε ο εκτυπωτής του TAXIS να τυπώσει αυτό το μπλέ έντυπο.
Αν δούλευε θα είχε τα χρήματα την Τρίτη στον λογαριασμό του.
Θα ξαναπάει την δευτέρα.
Αυτό έγινε απότι έμαθε γιατί τα προηγούμενα χρόνια 2011-12-13 δεν έκανε δήλωση.
Τα παραπάνω τώρα που τα βρήκαν??!!

Συνέχεια του θέματος σήμερα.
Μετά από κάποια διαδικαστικά του ενός λεπτού του λέει συμπληρώστε μια αίτηαη και γράψτε το IBAN να σας πιστώσουμε το ποσό επιστροφής και στη δέυτερη γραμμή της αίτησης σταματέι τον υιό μου και του λέει θα σας πληρώσουμε επί τόπου στην εφορία.
Πήρε τις υπογραφές που χρειαζόταν και σε 10 λεπτά είχε πληρωθεί την επιστροφή από το ταμείο της εφορίας.
Στον ίδιο όροφο στο τμήμα εσόδων τα υπόλοιπα γραφεία κάνανε συμψηφισμούς επιστροφών με ένφια.
Συμψηφισμοί λοιπόν γίνονται αλλά μόνο στην εφορία.
Επείσης ένας κύριος πριν τον γιο μου είχε χρέος από το 1986 που ανακαλύφτηκε φέτος και από 1,2 ευρώ είχε φτάσει 1,8 ευρώ.
Ναι το τακτοποίησε αλλά θα πήγαινε στην τράπεζα να το καταθέσει.:p

Basilhs23_
27-10-15, 00:02
Επείσης ένας κύριος πριν τον γιο μου είχε χρέος από το 1986 που ανακαλύφτηκε φέτος και από 1,2 ευρώ είχε φτάσει 1,8 ευρώ.
Ναι το τακτοποίησε αλλά θα πήγαινε στην τράπεζα να το καταθέσει.:p

Έλεος! Κανονικά παραγεγραμμένο είναι! Εμείς έχουμε οφειλές 0.01 ευρώ.

xmperop1
27-10-15, 00:18
Έλεος! Κανονικά παραγεγραμμένο είναι! Εμείς έχουμε οφειλές 0.01 ευρώ.

Και η μάνα μου από το "δήλωσε το να το σώσεις" έχει 20 δραχμές.
Κάποτε θα της έρθει.
Βέβαια είπαμε στην εφορία να το πληρώσουμε εδώ και 20 σχεδόν χρόνια αλλά δεν μπορεί να το εισπράξει.
Αφορούσε δόσεις του ποσού που είχε βγεί κάποτε αλλά η ειδοποίηση δεν εκδόθηκε ποτέ.;)
Κάτι μου λέει ότι κάποτε και αυτό θα έρθει.:p

thourios
02-11-15, 16:34
Σήμερα πήγα στην εφορία να διω γιατί δεν μου έχουν επιστρέψει το ωφειλόμενο ποσό από τον φόρο εισοδήματος. Είχε πολύ κόσμο και έφυγα.
Επειδή έχει καθυστερήσει πολύ η επιστροφή διαπίστωσα ότι το έντυπο της επιστροφής γράφει επάνω τα εξής και είναι μωβ χρώματος. Τις άλλες φορές όταν μου επέστρεφαν χρήματα ήταν ροζ και όταν πλήρωνα πράσινο.
Eαν προκυψει πιστωτικο υπολοιπο , μετα τον απαραιτητο ελεγχο και συμψηφισμο με τυχον οφειλες σας, το ποσο αυτο θα επιστραφει μεσω του τραπεζικου σας λογαριασμου...΄
Γνωρίζει κανείς τι σημαίνει αυτό;

Manolis_karas
02-11-15, 23:53
Ότι θα γίνει έλεγχος (πιθανόν να σε καλέσουν να τους πας διάφορα χαρτιά) και συμψηφισμός με τυχόν οφειλές σου. Αν συνεχίσεις να έχεις πιστωτικό υπόλοιπο, τότε θα....

thourios
03-11-15, 09:15
Δεν έχω ωφειλές. Πιθανόν κίνησε την περιέργεια στο σύστημα όι τόκοι από καταθέσεις. Μπήκα σε έναν λογαριασμό δεύτερος κάτοχος με τη μητέρα μου λίγο πριν πεθάνει ο πατέρας μου. Άνεργος είμαι και μπαίνω κατά διαστήματα σε συμβάσεις. Η επιστροφή είναι από τις κρατήσεις που έκαναν όταν δούλευα Σαββατοκύριακα και αργίες σε μια υπηρεσία.
Θα ενημερώσω αφού ξαναπάω στην εφορία.

nmavro73
03-11-15, 19:06
Οι εφορίες βλέπουν μονο τις εκκαθαρίσεις δηλώσεων που έγιναν ως 31/7.

thourios
03-11-15, 19:21
Σήμερα πήγα στην εφορία να διω γιατί δεν μου έχουν επιστρέψει το ωφειλόμενο ποσό από τον φόρο εισοδήματος. Είχε πολύ κόσμο και έφυγα.
Επειδή έχει καθυστερήσει πολύ η επιστροφή διαπίστωσα ότι το έντυπο της επιστροφής γράφει επάνω τα εξής και είναι μωβ χρώματος. Τις άλλες φορές όταν μου επέστρεφαν χρήματα ήταν ροζ και όταν πλήρωνα πράσινο.
Eαν προκυψει πιστωτικο υπολοιπο , μετα τον απαραιτητο ελεγχο και συμψηφισμο με τυχον οφειλες σας, το ποσο αυτο θα επιστραφει μεσω του τραπεζικου σας λογαριασμου...΄
Γνωρίζει κανείς τι σημαίνει αυτό;

Στην εφορία σήμερα μου είπαν να κάνω μια αίτηση η οποία να αναγράφει τον αριθμό IBAN και να πάρω αριθμό πρωτοκόλλου και σε τρεις μήνες θα μου επιστρέψουν το ποσό εφόσον δεν χρωστάω.
:oops:

21706
05-03-16, 20:14
Κωδικός για αποδείξεις: Παραμένει, στον πίνακα 7 στην 4η σελίδα, ο κωδικός 049 στον οποίο τα προηγούμενα χρόνια οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι ανέγραφαν τη συνολική αξία των αποδείξεων λιανικής πώλησης και παροχής υπηρεσιών που είχαν συγκεντρώσει προκειμένου να κατοχυρώσουν την έκπτωση φόρου έως 2.100 ευρώ. Ο κωδικός 049 διατηρείται μεν στο έντυπο αλλά θα είναι ανενεργός. Αυτό σημαίνει ότι ο κωδικός αυτός δεν θα είναι δυνατό να συμπληρωθεί από τους φορολογούμενους στο ηλεκτρονικό έντυπο της δήλωσης. Ωστόσο οι μισθωτοί και συνταξιούχοι θα έχουν την έκπτωση φόρου των 2.100 ευρώ αλλά χωρίς να απαιτείται να εμφανίσουν δαπάνες με αποδείξεις.
http://www.eea.gr/gr/el/articles/forologiki-dilosi-e1-2016

kafrikistan
06-03-16, 09:53
Στην εφορία σήμερα μου είπαν να κάνω μια αίτηση η οποία να αναγράφει τον αριθμό IBAN και να πάρω αριθμό πρωτοκόλλου και σε τρεις μήνες θα μου επιστρέψουν το ποσό εφόσον δεν χρωστάω.


Δεν ειχες γραψει στην αρχικη δηλωση τον iban? Θα τα ειχες παρει τωρα.

Να δουμε ποτε θα μου επιστραφει κι εμενα ενα παραβολο που ακυρωσα.

anonymos1982
06-03-16, 11:00
Δεν ειχες γραψει στην αρχικη δηλωση τον iban? Θα τα ειχες παρει τωρα.

Να δουμε ποτε θα μου επιστραφει κι εμενα ενα παραβολο που ακυρωσα.

Δεν σ' αφήνει να προχωρήσεις αν το υπόλοιπο είναι πιστωτικό χωρίς IBAN, απλώς οι ΔΟΥ καθυστερούν τις επιστροφές και έχουν βρει το κόλπο με τις αιτήσεις ενώ υποτίθεται ότι θα γινόταν αυτόματα από το σύστημα..

kafrikistan
06-03-16, 11:08
Δεν σ' αφήνει να προχωρήσεις αν το υπόλοιπο είναι πιστωτικό χωρίς IBAN

Kαι ο thourios πως προχωρησε?

thourios
06-03-16, 11:36
Είχα γράψει τον ΙΒΑΝ κανονικά και σωστά.
Απλά έπεσα σε έλεγχο

kafrikistan
07-03-16, 00:02
Είχα γράψει τον ΙΒΑΝ κανονικά και σωστά.
Απλά έπεσα σε έλεγχο

Δηλαδη ειχες γραψει τον Ιβαν αλλα παρολ αυτα σου ζητησαν να τον ξαναγραψεις σε αιτηση?

thourios
07-03-16, 00:13
Διάβασε παραπάνω (http://www.adslgr.com/forum/threads/478895-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=5810189#post5810189) γιατί έγινε αυτό.

kafrikistan
07-03-16, 09:04
Ρωτησα αν οντως εγινε αυτο, οχι γιατι εγινε.

manoulamou
12-03-16, 15:11
Δηλαδη ειχες γραψει τον Ιβαν αλλα παρολ αυτα σου ζητησαν να τον ξαναγραψεις σε αιτηση?
Εγω παντως εχω αλλη απορια: λειτουργουν οι... ΔΟΥ; :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.