PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

no_logo
24-04-16, 19:34
Για ποιο?

Εχω τεκμηρια 10000€ και εισοδημα 2000€.
Αποτελεσμα: επιστροφη 170€.

Στην θεωρία για να πιάνουν την φοροδιαφυγή

Μπορεί σε σένα όπως και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τα τεκμήρια να αντικατοπτρίζουν την οικονομική σου κατάσταση ετών προγενέστερων του 2015. Για την εφορία όμως αυτό είναι αδιάφορο.
Δεν την νοιάζει
Θεωρείσαι φοροφυγάς με λίγα λόγια

kafrikistan
24-04-16, 19:41
Στην θεωρία για να πιάνουν την φοροδιαφυγή

Μπορεί σε σένα όπως και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τα τεκμήρια να αντικατοπτρίζουν την οικονομική σου κατάσταση ετών προγενέστερων του 2015. Για την εφορία όμως αυτό είναι αδιάφορο.
Δεν την νοιάζει
Θεωρείσαι φοροφυγάς με λίγα λόγια

Περα απο αυτο, υπαρχει για να συμπληρωσουμε μια φορολογικη δηλωση με συγκεκριμενο τυπο υπολογισμου.

8anos
24-04-16, 19:49
αφου το εχεις βαλει στο προγραμμα και ειναι οκ δοκιμασε να κάνεις μια δοκιμαστική εκκαθαριση, νομιζω εχεις δικαιώμα για τρεις εκκαθαρισεις

kafrikistan
24-04-16, 19:56
αφου το εχεις βαλει στο προγραμμα και ειναι οκ δοκιμασε να κάνεις μια δοκιμαστική εκκαθαριση, νομιζω εχεις δικαιώμα για τρεις εκκαθαρισεις

3 ειναι πολυ λιγες... τις κραταω για την ωρα.

Τι εννοεις "ειναι οk"?

8anos
24-04-16, 19:58
εννοω οτι βαζεις τα στοιχεία και σου δινει επιστροφη φόρου

kafrikistan
24-04-16, 20:00
εννοω οτι βαζεις τα στοιχεία και σου δινει επιστροφη φόρου

Ναι γιατι, δε θα επρεπε?
Καθε χρονο εχω επιστροφη εκτος απο μια φορα που ηταν μηδενικη και αλλη μια που ηταν χρεωστικη.

8anos
24-04-16, 20:07
ειπα εγω κατι τετοιο; αν με 2000 δηλωθεν εισοδημα δεν ειχες επιστροφη ολοι οι υπόλοιποι θα ηταν να πηδανε στον ζαλογκο.

kafrikistan
24-04-16, 20:12
αν με 2000 δηλωθεν εισοδημα δεν ειχες επιστροφη ολοι οι υπόλοιποι θα ηταν να πηδανε στον Ζάλογγο.

2000 μικτα. Ποσά στον 301 και 667.

Τα τεκμηρια σε ποια περιπτωση υπολογιζονται?

Επισης δε καταλαβαινω γιατι δε μου υπολογιζει 10% εκπτωση στα ιατρικα του 051.

8anos
24-04-16, 20:19
τα τεκμηρια απο οσο ξερω ενεργοποιουνται οταν ειναι υψηλότερα απο το δηλωθεν εισοδημα

kafrikistan
24-04-16, 20:24
τα τεκμηρια απο οσο ξερω ενεργοποιουνται οταν ειναι υψηλότερα απο το δηλωθεν εισοδημα

Πραγματι, τωρα που το βλέπω στο προγραμμα... μου λεει 'Συνολικο εισοδημα 10000€'.
Ωστοσο η επιστροφη παραμενει ιδια

mezger
24-04-16, 21:24
Γεια σας φιλοι. Μια ερωτηση παρακαλω. Το 2015 πηρα καποια χρήματα:
1. απο ασφαλιστηριο συμβολαιο που εληξε ( unit linked προιον στο οποιο κατεβαλα για χρονια καποιες μηνιαιες συνδρομες)
2. απο ασφαλεια κλοπης του αυτοκινητου μου το οποιο κλαπηκε

Πρεπει να δηλωσω καπου στη δηλωση τα χρηματα αυτα ?

Για το ασφαλιστήριο δηλώνεις μόνο τυχόν υπεραπόδοση στον 659 (εισόδημα που έχει ήδη φορολογηθεί). Για το αυτοκίνητο τα δηλώνεις στον 781(δεν είναι εισόδημα, αλλά είναι κεφάλαιο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κάλυψη τεκμηρίων).

slalom
24-04-16, 23:10
Αποδειξεις βαζουμε φετος και ποσο?

frap
24-04-16, 23:45
Επισης δε καταλαβαινω γιατι δε μου υπολογιζει 10% εκπτωση στα ιατρικα του 051.

Για να προκύψει έκπτωση 10% από δαπάνη ιατρικής περίθαλψης πρέπει το σύνολο της δαπάνης να ξεπερνά ένα ποσοστό του φορολογητέου σου εισοδήματος (ή των τεκμηρίων ότι είναι μεγαλύτερο υποθέτω). Αυτά μέχρι πέρσι.

Κοίτα στις οδηγίες, πέρσι τα έγραφε στον κωδικό της ιατρικής δαπάνης, φέτος δεν έχω κοιτάξει τι λέει, αλλά φαντάζομαι αν έχει αλλάξει κάτι εφέτος δε θα είναι προς το καλύτερο :(

kafrikistan
25-04-16, 04:29
Για να προκύψει έκπτωση 10% από δαπάνη ιατρικής περίθαλψης πρέπει το σύνολο της δαπάνης να ξεπερνά ένα ποσοστό του φορολογητέου σου εισοδήματος (ή των τεκμηρίων ότι είναι μεγαλύτερο υποθέτω). Αυτά μέχρι πέρσι.

Κοίτα στις οδηγίες, πέρσι τα έγραφε στον κωδικό της ιατρικής δαπάνης, φέτος δεν έχω κοιτάξει τι λέει,

Iσχυει οτι και περυσι, πρεπει να υπερβαινει το 5%. Το υπερβαινει, αλλα μειωση δε μου λεει. Σε οτιδηποτε ποσό βαλω στον 051.




Αποδειξεις βαζουμε φετος και ποσο?

Για δοκιμασε, μπορεις να βαλεις? :)

Burning Skies
25-04-16, 08:03
Iσχυει οτι και περυσι, πρεπει να υπερβαινει το 5%. Το υπερβαινει, αλλα μειωση δε μου λεει. Σε οτιδηποτε ποσό βαλω στον 051.

Για δοκιμασε, μπορεις να βαλεις? :)

Δεν το υπερβαίνει γιατί το φορολογητεο σου είναι τα 10.000 ευρώ.

anonymos1982
25-04-16, 10:26
Η επιστροφή πως προκύπτει; Τι ποσό φόρων σου είχαν παρακρατηθεί;

frap
25-04-16, 10:42
delete me, τώρα διάβασα προσεχτικότερα τι λες :oops:

tsioy
25-04-16, 10:54
Μου έβγαλε ένα λάθος το eTax 2016 στη δήλωση του πατέρα μου. Αν βάλεις ποσό κοντά στα όρια της κάθε κλίμακας για την εισφορά αλληλεγγύης, υπολογίζει την εισφορά με βάση τον σωστό συντελεστή, αλλά δεν την προσαρμόζει, ώστε το καθαρό ποσό που απομένει να μην κατεβαίνει κάτω από το όριο αυτό.

anonymos1982
25-04-16, 10:59
10% της ιατρικής δαπάνης μειώνει το ποσό του φόρου που οφείλεις. Εάν το δικό σου ποσό μηδενιστεί και περισσεύει ακόμη κάτι από το 10%, μειώνεται κατά το αντίστοιχο ποσό ο φόρος του/της συζύγου. Εάν και πάλι περισσεύει κάτι πάει υπέρ πίστεως και πατρίδος.

Ναι, ξέρω πως λειτουργούν οι επιστροφές φόρου. Ρώτησα τι φόρος έχει παρακρατηθεί σε σχέση με τα 170 ευρώ της επιστροφής.

slalom
25-04-16, 16:43
Για δοκιμασε, μπορεις να βαλεις? :)
Οχι δε μπορω, επιβεβαιωση θελω

21706
25-04-16, 17:16
-> #3242

nodasz
25-04-16, 20:35
Για το ασφαλιστήριο δηλώνεις μόνο τυχόν υπεραπόδοση στον 659 (εισόδημα που έχει ήδη φορολογηθεί). Για το αυτοκίνητο τα δηλώνεις στον 781(δεν είναι εισόδημα, αλλά είναι κεφάλαιο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κάλυψη τεκμηρίων).

Ευχαριστω πολυ φιλε μου. Να σαι καλα.

kafrikistan
25-04-16, 21:24
Η επιστροφή πως προκύπτει; Τι ποσό φόρων σου είχαν παρακρατηθεί;

Οπως ειπα, το ιδιο ακριβως ποσό.
Η επιστροφη προκυπτει συμφωνα με το προγραμμα.




Δεν το υπερβαίνει γιατί το φορολογητεο σου είναι τα 10.000 ευρώ.

Aν το φορολογητεο ειναι 10χιλ. τοτε το 5% του ειναι 500€.
Αρα αν βαλεις 600€ στον 051 πρεπει να σου εχει επιστροφη 60€, σωστα?
Δεν τα εχει ομως...




Οχι δε μπορω, επιβεβαιωση θελω

Φιλε μου, αν δοκιμασεις θα δεις οτι δε μπορεις διοτι ο κωδικος αυτος(049) ειναι ανενεργος.



- - - Updated - - -


10% της ιατρικής δαπάνης μειώνει το ποσό του φόρου που οφείλεις. Εάν το δικό σου ποσό μηδενιστεί και περισσεύει ακόμη κάτι από το 10%, μειώνεται κατά το αντίστοιχο ποσό ο φόρος του/της συζύγου. Εάν και πάλι περισσεύει κάτι πάει υπέρ πίστεως και πατρίδος

Φιλε frap, ειπες κατι πολυ σημαντικο που μαλλον απανταει στo θεμα μου, παρολ αυτα τo εσβησες! Ευτυχως το διαβασα μεσω του anonymos1982 :)

Ωστε η εκπτωση απ τα ιατρικα αφαιρειται μόνο οταν εχεις φορο?

frap
25-04-16, 23:00
Ε, ναι... έκπτωση στο φόρο που πρέπει να πληρώσεις είναι. Αν είσαι στο αφορολόγητο και έχεις 100% επιστροφή, τι έκπτωση να γίνει; :)

antreas9
01-05-16, 20:56
Κάποιες ερωτήσεις :
Ο ψυχολόγος είναι στις ιατρικές αποδείξεις?

Αν η εθνική ασφαλιστική έχει τις ιατρικές αποδείξεις, και έχω βεβαίωση ότι κάλυψε πχ 200 ευρώ και ότι τα υπόλοιπα 400 τα κάλυψε ο ασφαλισμένος, σε τι αφμ και πως περνάμε αυτό το 400αρι?

no_logo
01-05-16, 21:58
Κάποιες ερωτήσεις :
Ο ψυχολόγος είναι στις ιατρικές αποδείξεις?


όχι....

vampira
02-05-16, 09:59
όχι....

Εγώ πέρυσι τον έβαλα και είχα και επιστροφή λόγω αυτού. Ιδιώτης ψυχολόγος καμία σχέση με ΙΚΑ κλπ.

frap
02-05-16, 11:14
Μπορείς να βάζεις όλα θέλεις και το σύστημα όσο δε μπορεί να γνωρίζει την ειδικότητα θα στα μετρά. Αλλά σε ενδεχόμενο έλεγχο θα στα αφαιρέσουν και αν προκύψει και δόλος θα φας και πρόστιμο.

Εμένα μου είχαν αφαιρέσει διατροφολόγου. Ο βασικός διαχωρισμός είναι στο εάν η ειδικότητα προέρχεται από τμήμα της "ιατρικής" σχολής ή άλλη σχολή, πχ στο ΑΠΘ το τμήμα ψυχολογίας ανήκει στην Φιλοσοφική Σχολή.

antreas9
02-05-16, 14:29
όχι....

Όχι ρε φουστη μου! Και ήμουν ψιλό σιγουρος ότι ανήκει στην κατηγορία αυτή, ως επαγγελματίας υψηλού κινδύνου για φοροδιαφυγή! !

nmavro73
02-05-16, 17:50
Εγώ πέρυσι τον έβαλα και είχα και επιστροφή λόγω αυτού. Ιδιώτης ψυχολόγος καμία σχέση με ΙΚΑ κλπ.

Δεν ειναι ιατρος ομως. Αν ειναι ψυχίατρος ειναι ιατρος.

jim_nut18
02-05-16, 17:57
δε ξερω αν υπαρχει καταλληλο τοπικ για εξωτερικο.
αλλα για γερμανια χρειαζεται να παω σε κανενα φοροτεχνικο για δηλωση ή μπορω και μονος μου?

8anos
02-05-16, 20:57
δε ξερω αν υπαρχει καταλληλο τοπικ για εξωτερικο.
αλλα για γερμανια χρειαζεται να παω σε κανενα φοροτεχνικο για δηλωση ή μπορω και μονος μου?

εισαι φορολογικός κάτοικος ελλάδας ή εξωτερικού.
εχεις εισοδηματα στην ελλάδα;

lewton
04-05-16, 13:35
δε ξερω αν υπαρχει καταλληλο τοπικ για εξωτερικο.
αλλα για γερμανια χρειαζεται να παω σε κανενα φοροτεχνικο για δηλωση ή μπορω και μονος μου?

Εγώ θα το κάνω με την βοήθεια ενός συναδέλφου.
Υπολογίζω να πετύχω κάπου 300€ επιστροφή, για να δούμε.
Ηλεκτρονικά θα το κάνω, στο Elster.

- - - Updated - - -

Έχω και εγώ μια απορία.
1. Μετά την τροποποιητική μου βγαίνει ότι πρέπει να πληρώσω 100€ και στην πρώτη δήλωση ήταν 500€
2. Στην τροποιητική τα 500€ φαίνονται ως προηγούμενο ποσό
3. Τα 500€ τα έχω πληρώσει
4. Πάνω στην τροποποιητική λέει να κοιτάξω στο taxis μετά από 10 ημέρες για επιστρεφόμενα ποσά
Η ερώτηση: που βλέπω ότι έχω επιστροφή φόρου;

8anos
04-05-16, 13:38
στο εκκαθαριστικό;

jim_nut18
04-05-16, 13:47
εισαι φορολογικός κάτοικος ελλάδας ή εξωτερικού.
εχεις εισοδηματα στην ελλάδα;

ελλαδας με 0 εισοδημα, ομως πλεον λαμβανω εισοδημα στη γερμανια
απο αυτα που λεει το lohnsteuerbescheinigung σαν taxes και αν εχεις εισιτηρια απο τρενα αν κανεις πολλα χιλ. μου ειπαν οτι μπορεις να παρεις πισω

lewton
04-05-16, 13:57
στο εκκαθαριστικό;

Sorry, αυτό που γράφω παραπάνω μου το λέει στο εκκαθαριστικό.
Το εκκαθαριστικό δε λέει "τόσα πληρώσατε, τόσα παίρνετε πίσω". Λέει απλά ότι το ποσό τώρα είναι Χ, το προηγούμενο ήταν Υ, και να δεις στο taxis για τα επιστρεφόμενα ποσά.

8anos
04-05-16, 14:14
ελλαδας με 0 εισοδημα, ομως πλεον λαμβανω εισοδημα στη γερμανια
απο αυτα που λεει το lohnsteuerbescheinigung σαν taxes και αν εχεις εισιτηρια απο τρενα αν κανεις πολλα χιλ. μου ειπαν οτι μπορεις να παρεις πισω

δυστηχως δεν μπορω να σε βοηθήσω, ειχα διαβάσει βιαστικά την δημοσιευση σου και δεν προσεξα οτι μιλουσες για την δήλωση στην γερμανία.

αν διαβαζω σωστά η μεταφορά προς και απο την εργασία δεν υπόκεινται σε φορο, τι μπορείς να πάρεις πίσω και τι οχι δεν ξερω


32.
die unentgeltliche oder verbilligte Sammelbeförderung eines Arbeitnehmers zwischen Wohnung und erster Tätigkeitsstätte sowie bei Fahrten nach § 9 Absatz 1 Satz 3 Nummer 4a Satz 3 mit einem vom Arbeitgeber gestellten Beförderungsmittel, soweit die Sammelbeförderung für den betrieblichen Einsatz des Arbeitnehmers notwendig ist;

http://www.gesetze-im-internet.de/estg/__3.html

ρώτα κάποιον συναδελφο σου

- - - Updated - - -


Sorry, αυτό που γράφω παραπάνω μου το λέει στο εκκαθαριστικό.
Το εκκαθαριστικό δε λέει "τόσα πληρώσατε, τόσα παίρνετε πίσω". Λέει απλά ότι το ποσό τώρα είναι Χ, το προηγούμενο ήταν Υ, και να δεις στο taxis για τα επιστρεφόμενα ποσά.

Πιθανολογώ οτι θα στο βγάλει οταν γινει δεκτή η τροποποιήση.
Δεν σου εβγαλε μηνυμα να προσκομισεις δικαιολογητικά στην ΔΟΥ σου;

mezger
04-05-16, 15:23
Η ερώτηση: που βλέπω ότι έχω επιστροφή φόρου;

Δε φαίνεται πουθενά στο taxis (προς το παρόν τουλάχιστον, κάτι είχαν πει ότι θα κάνουν κάποτε, όποτε...).
Μένει το ποσό στην εφορία και πρέπει είτε να το ζητήσεις με αίτηση και να περιμένεις ένα διάστημα να στο βάλουν σε λογαριασμό, είτε να το αφήσεις μέχρι να προκύψει άλλη οφειλή και να ζητήσεις συμψηφισμό.
Πέρυσι είχαν κάνει και αυτόματους συμψηφισμούς με το ΕΝΦΙΑ, λογικά θα το επαναλάβουν και φέτος κάποια στιγμή.
Η πιθανότητα να στο βάλουν μόνοι τους στο iban που έχεις συμπληρώσει στη δήλωση πάντα υπάρχει, όπως πάντα υπάρχει η πιθανότητα να κερδίσεις το τζόκερ ας πούμε :whistle:

- - - Updated - - -


Κάποιες ερωτήσεις :
Ο ψυχολόγος είναι στις ιατρικές αποδείξεις?

Αν η εθνική ασφαλιστική έχει τις ιατρικές αποδείξεις, και έχω βεβαίωση ότι κάλυψε πχ 200 ευρώ και ότι τα υπόλοιπα 400 τα κάλυψε ο ασφαλισμένος, σε τι αφμ και πως περνάμε αυτό το 400αρι?

Λιγο καθυστερημένα: υπάρχει μια πρόβλεψη για ψυχολόγο, υπό προυποθέσεις:

[...]η δαπάνη για φυσικοθεραπεία, λουτροθεραπεία, λογοθεραπεία, και για επισκέψεις σε ψυχολόγο, ύστερα από σχετική γνωμοδότηση και παραπομπή του θεράποντος ιατρού
[...]
Ειδικά για την αναγνώριση της δαπάνης για φυσικοθεραπεία, λουτροθεραπεία, λογοθεραπεία, παροχή υπηρεσιών από ψυχολόγο κλπ, απαιτείται και σχετική γνωμοδότηση και παραπομπή από τον θεράποντα ιατρό ή από νοσοκομείο[...]


Όσο για τα ΑΦΜ όταν δεν έχεις τις αποδείξεις, κανονικά πρέπει να τις βρεις για να τα συμπληρώσεις, με το μέρος του ποσού που κάλυψες εσύ. Αλλιώς λογικά μπορείς να βάλεις το ποσό σαν φαρμακευτική δαπάνη (χωρίς ΑΦΜ) και στην περίπτωση που πρέπει να προσκομίσεις παραστατικά, ζητάς αντίγραφα από την ασφαλιστική. Εφόσον το ποσό στον 051 είναι ακριβές, δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα.

lewton
04-05-16, 15:29
Πιθανολογώ οτι θα στο βγάλει οταν γινει δεκτή η τροποποιήση.
Δεν σου εβγαλε μηνυμα να προσκομισεις δικαιολογητικά στην ΔΟΥ σου;

Τίποτα ακόμα, ευχαριστώ πάντως. :)

tsioy
04-05-16, 15:56
ελλαδας με 0 εισοδημα, ομως πλεον λαμβανω εισοδημα στη γερμανια
απο αυτα που λεει το lohnsteuerbescheinigung σαν taxes και αν εχεις εισιτηρια απο τρενα αν κανεις πολλα χιλ. μου ειπαν οτι μπορεις να παρεις πισω

Δε ξέρω πώς είναι καλύτερο να κάνεις τη δήλωση. Πάντως , για την επιστροφή φόρου λόγω μετακίνησης, παίρνεις πίσω φόρο ως εξής:
για κάθε μέρα εργασίας , για κάθε χιλιόμετρο απόστασης εργασίας/σπιτιού (μόνο μία κατεύθυνση, όχι πήγαινε/έλα) παίρνεις πίσω €0,3, εφόσον το ποσό αυτό ξεπεράσει τα €1000 και έχει όριο €4500. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κρατάς τα είσιτήρια.

antreas9
05-05-16, 12:32
Λιγο καθυστερημένα: υπάρχει μια πρόβλεψη για ψυχολόγο, υπό προυποθέσεις:


Όσο για τα ΑΦΜ όταν δεν έχεις τις αποδείξεις, κανονικά πρέπει να τις βρεις για να τα συμπληρώσεις, με το μέρος του ποσού που κάλυψες εσύ. Αλλιώς λογικά μπορείς να βάλεις το ποσό σαν φαρμακευτική δαπάνη (χωρίς ΑΦΜ) και στην περίπτωση που πρέπει να προσκομίσεις παραστατικά, ζητάς αντίγραφα από την ασφαλιστική. Εφόσον το ποσό στον 051 είναι ακριβές, δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
για τον ψυχολόγο, λέω να το βάλω το ποσό...

Με την Εθνική, θα ρωτήσω και το λογιστή....

kafrikistan
06-05-16, 05:08
Ερωτηση. Αν εχεις τεκμαρτο εισοδημα μεγαλυτερο του πραγματικου υπολογιζεται λεει το πρωτο. Εκτος αν εχεις εισοδημα στον 301?

Εισοδηματα που απαλλασσονται απο φορο(πχ. αποζημιωση απολυσης) υπολογιζονται στο πραγματικο εισοδημα?

kourampies
10-05-16, 04:44
Θα ήθελα να μάθω τι παίζει με την αγορά μεταχειρισμένου ΙΧ αλλά και αν με τα δεδομένα μου θα περάσω το αφορολόγητο.

Φέτος θα έχω το εξής σενάριο σχεδόν ίδιο με το περσινό το οποίο δεν έβγαζε φόρο μια αν δεν κάνω λάθος και έπεφτε στην κατηγορία "πενιχρά εισοδήματα" με αφορολόγητο γύρω στις 9000 (ισχύει ότι θα πάει 8600 φέτος;):


Φιλοξενούμενος ανύπαντρος άτεκνος, χωρίς κανένα ενοίκιο ή ακίνητο
Δηλωμένο ετήσιο εισόδημα (μισθωτός) 1500-2000 ευρώ.
Συνολικά τεκμήρια από 2 ΙΧ γύρω στα 3000 (μερικούς μήνες το ένα, μερικούς το άλλο, για 1-2 μήνες και τα 2 μαζί)


Τα καινούρια δεδομένα είναι τα εξής:

Αγορά του καινούριου μεταχειρισμένου αυτοκινήτου από ιδιώτη για 2500, έχω υπογράψει και λάβει υπεύθυνη δήλωση από τον πωλητή με αυτό το ποσό. Αυτό είναι υποχρεωτικό να δηλωθεί, και αν ναι με ακρίβεια; Από ότι θυμάμαι από μια τυπική μεταβίβαση που είχα κάνει με τον πατέρα μου παλιότερα, αν και δηλώσαμε και οι 2 τα ποσά (100 ευρώ μας είχε πει η λογίστρια να βάλουμε για το φαίνεσθαι), δεν δηλώσαμε πουθενά ΑΦΜ του πωλητή/αγοραστή, οπότε πως μπορεί να διασταυρωθεί; Μήπως αρκεί ένα αντίστοιχο τυπικό ποσό για το φαίνεσθαι;

Εκκρεμεί η πώληση του παλιού ΙΧ μου, που θα γίνει προσεχώς. Αν και το αυτοκίνητο λογικά θα πιάσει ελάχιστα χρήματα, τι με συμφέρει να δηλωθεί;

mezger
10-05-16, 10:01
Θα ήθελα να μάθω τι παίζει με την αγορά μεταχειρισμένου ΙΧ αλλά και αν με τα δεδομένα μου θα περάσω το αφορολόγητο.

Φέτος θα έχω το εξής σενάριο σχεδόν ίδιο με το περσινό το οποίο δεν έβγαζε φόρο μια αν δεν κάνω λάθος και έπεφτε στην κατηγορία "πενιχρά εισοδήματα" με αφορολόγητο γύρω στις 9000 (ισχύει ότι θα πάει 8600 φέτος;):


Φιλοξενούμενος ανύπαντρος άτεκνος, χωρίς κανένα ενοίκιο ή ακίνητο
Δηλωμένο ετήσιο εισόδημα (μισθωτός) 1500-2000 ευρώ.
Συνολικά τεκμήρια από 2 ΙΧ γύρω στα 3000 (μερικούς μήνες το ένα, μερικούς το άλλο, για 1-2 μήνες και τα 2 μαζί)


Τα καινούρια δεδομένα είναι τα εξής:

Αγορά του καινούριου μεταχειρισμένου αυτοκινήτου από ιδιώτη για 2500, έχω υπογράψει και λάβει υπεύθυνη δήλωση από τον πωλητή με αυτό το ποσό. Αυτό είναι υποχρεωτικό να δηλωθεί, και αν ναι με ακρίβεια; Από ότι θυμάμαι από μια τυπική μεταβίβαση που είχα κάνει με τον πατέρα μου παλιότερα, αν και δηλώσαμε και οι 2 τα ποσά (100 ευρώ μας είχε πει η λογίστρια να βάλουμε για το φαίνεσθαι), δεν δηλώσαμε πουθενά ΑΦΜ του πωλητή/αγοραστή, οπότε πως μπορεί να διασταυρωθεί; Μήπως αρκεί ένα αντίστοιχο τυπικό ποσό για το φαίνεσθαι;

Εκκρεμεί η πώληση του παλιού ΙΧ μου, που θα γίνει προσεχώς. Αν και το αυτοκίνητο λογικά θα πιάσει ελάχιστα χρήματα, τι με συμφέρει να δηλωθεί;

Πλέον ο πωλητής δηλώνει το ΑΦΜ του αγοραστή (σε ξεχωριστό πίνακα λίγο πριν την τελική υποβολή), οπότε καλό είναι να υπάρχει συμφωνία. Εγκυκλοπαιδικά πάντως, μεταβίβαση ΙΧ μεταξύ συγγενών και δη με συμβολικό ποσό θεωρείται εκ των πραγμάτων εικονική, απλά δεν τις ελέγχει και κανείς.
Άρα αν δηλωθούν όλα σωστά, θα έχεις τεκμήρια 3000 (διαβίωσης) σύν τις 2500 της αγοράς, συν τις 3000 των 2 ΙΧ, μείον το ποσό που θα εισπράξεις από την πώληση. = το πολύ 8500, μέσα στο αφορολόγητο.
Σε συμφέρει λοιπόν αφενός να μην καθυστερήσεις την πώληση (για να μειώσεις το διάστημα που τρέχουν τεκμήρια και για τα 2 αυτοκίνητα) και αφετέρου να δηλώσεις σεβαστό αντίτιμο, σε συμφωνία όμως με τον αγοραστή.
Ακόμα και αν ξεπεράσεις το (νέο) αφορολόγητο, δεν θα βρεθείς με μερικά χιλιάρικα φόρο - εφόσον το εισόδημά σου είναι από μισθούς, φορολογείσαι και για τα τεκμήρια με την κλίμακα των μισθωτών, ανεξάρτητα από το ύψος τους. Αν φτάσεις π.χ. τις 10000, έχεις μόλις 300 ευρώ φόρο. Μπορεί να φαίνονται πολλά, αλλά αν το πραγματικό εισόδήμα ήταν απο ενοίκια ή τόκους, θα είχες επιπλέον φόρο και προκαταβολή γύρω στις 3000.

kourampies
10-05-16, 15:19
Πλέον ο πωλητής δηλώνει το ΑΦΜ του αγοραστή (σε ξεχωριστό πίνακα λίγο πριν την τελική υποβολή), οπότε καλό είναι να υπάρχει συμφωνία. Εγκυκλοπαιδικά πάντως, μεταβίβαση ΙΧ μεταξύ συγγενών και δη με συμβολικό ποσό θεωρείται εκ των πραγμάτων εικονική, απλά δεν τις ελέγχει και κανείς.
Άρα αν δηλωθούν όλα σωστά, θα έχεις τεκμήρια 3000 (διαβίωσης) σύν τις 2500 της αγοράς, συν τις 3000 των 2 ΙΧ, μείον το ποσό που θα εισπράξεις από την πώληση. = το πολύ 8500, μέσα στο αφορολόγητο.
Σε συμφέρει λοιπόν αφενός να μην καθυστερήσεις την πώληση (για να μειώσεις το διάστημα που τρέχουν τεκμήρια και για τα 2 αυτοκίνητα) και αφετέρου να δηλώσεις σεβαστό αντίτιμο, σε συμφωνία όμως με τον αγοραστή.
Ακόμα και αν ξεπεράσεις το (νέο) αφορολόγητο, δεν θα βρεθείς με μερικά χιλιάρικα φόρο - εφόσον το εισόδημά σου είναι από μισθούς, φορολογείσαι και για τα τεκμήρια με την κλίμακα των μισθωτών, ανεξάρτητα από το ύψος τους. Αν φτάσεις π.χ. τις 10000, έχεις μόλις 300 ευρώ φόρο. Μπορεί να φαίνονται πολλά, αλλά αν το πραγματικό εισόδήμα ήταν απο ενοίκια ή τόκους, θα είχες επιπλέον φόρο και προκαταβολή γύρω στις 3000.

Ευχαριστώ, με κάλυψες απόλυτα.

MANTHES
28-05-16, 12:10
Σε περιπτωση που χαθει η ρυθμιση των 12 δοσεων μπορει να γινει καινουρια με το υπολοιπο ποσο (να εχουν πληρωθει καποιες δοσεις και να μενουν πχ 5);
Απο οσο ξερω θεωρητικα οχι αλλα στην πραξη;

mezger
28-05-16, 19:24
Σε περιπτωση που χαθει η ρυθμιση των 12 δοσεων μπορει να γινει καινουρια με το υπολοιπο ποσο (να εχουν πληρωθει καποιες δοσεις και να μενουν πχ 5);
Απο οσο ξερω θεωρητικα οχι αλλα στην πραξη;

Γίνεται κανονικά, μπορείς να το διαπιστώσεις αν πας να κάνεις καινούρια ρύθμιση, θα εμφανίσει το κεφάλαιο που έχει μείνει στη χαμένη.

rastaman
31-05-16, 22:07
Ρε παιδιά, γνωρίζει κανείς τί θα γίνει με αυτούς που έχουν εισοδήματα απο εργόσημα αλλά δεν έχουν "περάσει" ακόμα στο Ε1; Πήγα στην τοπική εφορία και με παρέπεμψαν στην κεντρική υπηρεσία... !@#!$#
Τέλος, έχετε εικόνα αν τα εισόδηματα απο εργόσημα φορολούνται απο μόνα τους (αυτοτελώς με δικό τους συντελεστή) ή συνυπολογίζονται στα εισοδήματά σου απο άλλη εργασία (ιδ.τομέας) ;

Basilhs23_
01-06-16, 22:52
Στην διαδικτυακή πύλη του Ε9 βλέπω οτι μπορώ να υποβάλλω Ε9 για το 2017.

Αν υποβάλλω Ε9 θεωρείται εκπρόθεσμο και μπαίνει κανένα πρόστιμο αυτομάτως ή είμαι οκ;

mezger
02-06-16, 01:41
Τέλος, έχετε εικόνα αν τα εισόδηματα απο εργόσημα φορολούνται απο μόνα τους (αυτοτελώς με δικό τους συντελεστή) ή συνυπολογίζονται στα εισοδήματά σου απο άλλη εργασία (ιδ.τομέας) ;

Συνυπολογίζονται με τα άλλα εισοδήματα από μισθούς-συντάξεις.


Στην διαδικτυακή πύλη του Ε9 βλέπω οτι μπορώ να υποβάλλω Ε9 για το 2017.

Αν υποβάλλω Ε9 θεωρείται εκπρόθεσμο και μπαίνει κανένα πρόστιμο αυτομάτως ή είμαι οκ;

Ανάλογα το λόγο υποβολής. Εμπρόθεσμο Ε9 είναι μόνο μέσα σε 30 μέρες από την οποιαδήποτε αλλαγή (συμβόλαιο, ανέγερση/τροποποίηση κτιρίου κλπ), και 5 μήνες από το θάνατο/τη δημοσίευση της διαθήκης (για κληρονομιά). Όλα τα άλλα είναι εκπρόθεσμα και έχουν κανονικά 100 ευρώ πρόστιμο, που έγινε 50 μέχρι 29/7/16. Τέτοιο πρόστιμο όμως (σε ηλεκτρονικό Ε9) δεν έχει βεβαιωθεί μέχρι σήμερα σε κανένα, οπότε μπορείς να το κάνεις και να ποντάρεις ότι θα βρεθεί κάποιος να τα ακυρώσει (όπως π.χ. είχαν κάνει στο τελευταίο νομοσχέδιο (http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/29252), πριν το πάρουν πίσω (http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/29312)).

TL;DR αν είναι εκπρόθεσμο θα στο πει με μήνυμα, αλλά δεν επιβάλλεται αυτόματα πρόστιμο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.