PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

slalom
19-07-16, 23:48
Δεν χρωσταω τιποτα και εχω επιστροφη φορου. Θα προλαβω το καλοκαιρι η παμε απο Σεπτεμβρη?
Εγω εισεπραξα τετραψηφιο ποσο απο 6/7, πρωτη φορα τοσο νωρις
Ειχα βεβαια υποβαλλει τη δηλωση τελος Απριλιου

manoulamou
20-07-16, 09:43
Κι εγω ειχα καταληξει να βγει στο ονομα μου, εφ οσον το δεχτει και ο οδοντιατρος.
Η βασικοτερη απορια μου ειναι οτι εφ οσον αφαιρειται μειωνοντας το φορολογητεο εισοδημα, τι παιζει με το καινουργιο φρουτο τα POS, εαν ΔΕΝ υφισταται το μηχανημα, θα εκπεσει τελικα;
Γιατι άλλα εξοδα περαν της διατροφης ουσιαστικα δεν υπαρχουν πλεον! :(

anonymos1982
20-07-16, 09:49
Κι εγω ειχα καταληξει να βγει στο ονομα μου, εφ οσον το δεχτει και ο οδοντιατρος.
Η βασικοτερη απορια μου ειναι οτι εφ οσον αφαιρειται μειωνοντας το φορολογητεο εισοδημα, τι παιζει με το καινουργιο φρουτο τα POS, εαν ΔΕΝ υφισταται το μηχανημα, θα εκπεσει τελικα;
Γιατι άλλα εξοδα περαν της διατροφης ουσιαστικα δεν υπαρχουν πλεον! :(

Όχι δεν ισχύει αυτό που λες εδώ και μερικά χρόνια. Παλιά οι ιατρικές δαπάνες πράγματι αφαιρούνταν από το φορολογητέο εισόδημα. Πλέον ο φόρος υπολογίζεται επί του συνόλου του φορολογητέου εισοδήματος και απλώς αφαιρείται ένα 10% των ιατρικών δαπανών από το συνολικό φόρο.
Για τα POS ακόμα δεν ξέρουν και οι ίδιοι τι γίνεται. Κάτσε να δούμε τι θα ψηφίσουν και βλέπουμε

manoulamou
26-07-16, 11:36
Παντως το ανεκδοτο με τον ΕΝΦΙΑ με πρωτηφοραριστερακυβερνηση καλα κρατει...
Διατηρειται μεχρι να καταργηθει, δοσεις τεσσερις οι εξης πεντε, μπαινουν - βγαινουν τα αγροτεμαχια.
Μου θυμιζει το "φευγουν οι βασεις - που μενουν" επι πασοκ.
:twisted:

Basilhs23_
26-07-16, 16:32
Αυτά με τις δόσεις εγώ τα ακούω βερεσέ και μου είναι παντελώς αδιάφορα.

Η ουσία ήταν να υπάρξουν μειώσεις στον φόρο πράγμα που δεν έγινε.

Τώρα ο αριθμός των δόσεων είναι σαν να λέμε, αντι να σε σκοτώσω μετά από βασανισμό θα προσπαθήσω να διαχειριστώ τον βασανισμό σου με τον ποιο επιεική τρόπο. Είτε 1 δόση είτε 12 δόσεις ο φόρος θα πρέπει να πληρωθεί στο οικονομικό έτος.

ardi21
24-08-16, 23:27
Ισχυει αυτο που διαβασα οτι οι επιστροφες φορου εισοδηματος θα γινουν απο τον Ιανουαριο οταν και θα ληξουν οι δοσεις του ΕΝΦΙΑ ετσι ωστε να γινει συμψηφισμος αν χρωστας κατι?

slalom
25-08-16, 00:28
Εγω την εχω παρει εδω και μηνες

ardi21
25-08-16, 12:48
Πριν κανα μηνα το διαβασα αυτο στο CNN

thourios
25-08-16, 14:57
Τσέκαρα σήμερα μιας και το έφερε η κουβέντα και δεν την έχω πάρε την επιστροφήι. Το ποσό είναι γύρω στα 50 Ευρώ.
Πέρσι έκαναν την κορόιδα και έπρεπε να κάνω πάλι αίτηση για να μου τα επιστρέψουν. 'Ήταν γύρω στα 350 ευρώ.

ardi21
25-08-16, 17:21
Τσέκαρα σήμερα μιας και το έφερε η κουβέντα και δεν την έχω πάρε την επιστροφήι. Το ποσό είναι γύρω στα 50 Ευρώ.
Πέρσι έκαναν την κορόιδα και έπρεπε να κάνω πάλι αίτηση για να μου τα επιστρέψουν. 'Ήταν γύρω στα 350 ευρώ.

Αιτηση που εκανες, στην ΔΟΥ? Καλα ειναι δυνατον να μην σου επιστρεφουν αυτα που δικαιουσε?

thourios
25-08-16, 17:42
Ναι έκανα έξτρα αίτηση. Έχω αναφερθεί παλαιότερα. Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών είναι!
Απλά θέλουν να τσιμπάνε όσο το δυνατόν περισσότερο.

prometheas
26-08-16, 10:29
Ισχυει αυτο που διαβασα οτι οι επιστροφες φορου εισοδηματος θα γινουν απο τον Ιανουαριο οταν και θα ληξουν οι δοσεις του ΕΝΦΙΑ ετσι ωστε να γινει συμψηφισμος αν χρωστας κατι?

Aν ειναι να γινει συμψηφισμος τοτε θα πρέπει να γινει ΑΜΕΣΑ μεσα στον Σεπτέμβριο που θα εκδοθουν οι ειδοποιήσεις για τον ΕΝΦΙΑ.

Δηλαδή εχω επιστροφή π.χ 200 Ευρώ, μου βγαινει ΕΝΦΙΑ 300 οπότε μου εκκαθαριζεται ποσο οφειλής 100 Ευρώ.

Αλλά δεν πιστεύω ο άχρηστος Ελληνικός φορολογικός μηχανισμός να ειναι σε θέση να κάνει κατι τέτοιο αυτόματα.. :down:

Εγώ περιμενω επιστροφή φορου και εχω κανει τη δήλωση απο τις 10/4.

lewton
27-08-16, 08:55
Εγώ περιμενω επιστροφή φορου και εχω κανει τη δήλωση απο τις 10/4.
Και εγώ.
Μάλιστα ένα μέρος της επιστροφής φόρου μου είπαν ότι θα το συμψηφίσουν με μια άλλη μικρή οφειλή που έχω και από τότε ούτε καν αυτό δεν έχουν κάνει. Με αποτέλεσμα να προσαυξάνεται η οφειλή από τότε και δεν ξέρω αν όταν τελικά γίνει ο συμψηφισμός θα ακυρωθούν οι προσαυξήσεις που μπήκαν μετά την ημερομηνία που ζήτησα τον συμψηφισμό.

nmavro73
27-08-16, 09:01
Και εγώ.
Μάλιστα ένα μέρος της επιστροφής φόρου μου είπαν ότι θα το συμψηφίσουν με μια άλλη μικρή οφειλή που έχω και από τότε ούτε καν αυτό δεν έχουν κάνει. Με αποτέλεσμα να προσαυξάνεται η οφειλή από τότε και δεν ξέρω αν όταν τελικά γίνει ο συμψηφισμός θα ακυρωθούν οι προσαυξήσεις που μπήκαν μετά την ημερομηνία που ζήτησα τον συμψηφισμό.
Πρεπει να εχεις κανει αιτηση. Τότε απο την ημέρα της αίτησης και μετα δεν εχει προσαυξήσεις.

lewton
27-08-16, 09:15
Πρεπει να εχεις κανει αιτηση. Τότε απο την ημέρα της αίτησης και μετα δεν εχει προσαυξήσεις.
Έχει προσαυξήσεις, τις βλέπω.
Αλλά περιμένω να δω αν ο συμψηφισμός θα γίνει με το ποσό της οφειλής όπως αυτό ήταν την ημέρα της αίτησης.

prometheas
29-08-16, 13:00
Kαι βέβαια οπως σωστά υπέθεσα, κανένας αυτόματος συμφηφισμός δεν εχει γινει, τέτοιες "εξωτικές" λύσεις ειναι άγνωστες εδώ στην φορολογική διοίκηση. Μόνο κατασχέσεις λογαριασμών ξέρουν να κάνουν..

Θα πάω με την καραμπίνα στην ΔΟΥ να δουμε τι θα γινει..

21706
29-08-16, 13:15
Ο ΕΝΦΙΑ ξύπνησε. Σε 3 ΑΦΜ που έχω δει είναι μειωμένος.

thourios
29-08-16, 13:55
Μας κάνουν και έκπτωση! Με τους απατεώνες όλους.

KLG
29-08-16, 14:41
Μας κάνουν και έκπτωση! Με τους απατεώνες όλους.

Επρεπε τότε να πληρώσεις περισσότερο... :crazy: :p

thourios
29-08-16, 14:53
Δεν έπρεπε να πληρώσω μία!!


https://www.youtube.com/watch?time_continue=132&v=ObdB-R07F8Q

:rofl:

manoulamou
29-08-16, 15:20
Εαν ειμασταν "περηφανος λαος" θα επρεπε να κανουμε ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ...
Εαν ειχαμε πατριωτες - αξιοπιστους πολιτικους θα επρεπε να απαιτησουν ο,τι ειχε γινει μεταπολεμικα με την Γερμανια, να ισχυσει και για το δικο μας κρατος!
:mad:

prometheas
29-08-16, 15:37
Εαν ειμασταν "περηφανος λαος" θα επρεπε να κανουμε ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ...
Εαν ειχαμε πατριωτες - αξιοπιστους πολιτικους θα επρεπε να απαιτησουν ο,τι ειχε γινει μεταπολεμικα με την Γερμανια, να ισχυσει και για το δικο μας κρατος!
:mad:

Αν ειμασταν "σοβαρός" λαός με παιδεία, δεν θα είχαμε τετοιους πολιτικούς (πρώην και νύν) αλλά θα απαιτουσαμε ενα καλύτερο μελλον για την πατριδα μας και τα παιδιά μας.

Ομως όσο και να μην αρέσει η αλήθεια, σε πολύ μεγάλο ποσοστό είμαστε απαίδευτοι (παρά τα χιλιάδες πτυχία και διπλώματα), παρτάκηδες, εγωιστές, λαμόγια, με πλήρη έλλειψη συλλογικότητας. Η έλλεψη πραγματικής παιδείας φαινεται παντου: στα σχολεία, στο χώρο εργασίας, στην οικογένεια, στους δρόμους (δείτε πως οδηγάμε), στην κοινωνική μας ζωη ...

Και το χειρότερο για μένα ειναι οτι η δική μας αποτυχημένη γενια (40-45+) έχει μεγαλώσει ή μεγαλώνει τα παιδιά της με τελείως λάθος πρότυπα και αξιες.

Μπορεί να είμαι λάθος αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη, αυτή την κρίση πληρώνουμε τώρα ..

Oσο γιαυτό που λές " αν ειχαμε πατριωτες - αξιοπιστους πολιτικους θα επρεπε να απαιτήσουν ο,τι ειχε γινει μεταπολεμικα με την Γερμανια, να ισχυσει και για το δικο μας κρατος", δυστυχώς οταν είσαι με την πλάτη στον τοιχο δεν μπορείς να διαπραγματευτείς με αξιώσεις..

manoulamou
31-08-16, 10:50
ΦΡΟΝΤΙΖΕΙΣ να μην βρεθεις με την πλατη στον τοιχο κι εαν το θες πραγματικα αντιστεκεσαι μεχρι τελους!
Στην συγκεκριμενη περιπτωση άλλα ελεγαν κι άλλα ηθελαν απ ο,τι φανηκε...
Υπηρξαν σχεδια απο ειδικους χωρις ειλικρινη προθεση εφαρμογης απο την ηγεσια, γι αυτο παραμενουμε ευρωπεη.
:twisted:

WAntilles
31-08-16, 14:32
Kαι βέβαια οπως σωστά υπέθεσα, κανένας αυτόματος συμφηφισμός δεν εχει γινει, τέτοιες "εξωτικές" λύσεις ειναι άγνωστες εδώ στη διοίκηση.

Φυσικά.

Είναι όλοι τους δημόσιοι υπάλληλοι, και μάλιστα χαϊδευόμενοι από "κράτος" σύριζα (σοβιετίζει έντονα).

Τί περίμενες;

- - - Updated - - -





https://www.youtube.com/watch?time_continue=132&v=ObdB-R07F8Q

Φάτε νέο αριστερό σανό-κουτόχορτο, όσοι ψηφίσατε σύριζα -> ΟΧΙ -> σύριζα.

Burning Skies
31-08-16, 14:36
Φυσικά.

Είναι όλοι τους δημόσιοι υπάλληλοι, και μάλιστα χαϊδευόμενοι από "κράτος" σύριζα (σοβιετίζει έντονα).

Τί περίμενες;


Δεν έχεις απαντήσει όμως ακόμα στο "ποιος"...

lewton
31-08-16, 14:43
Νεότερα για την επιστροφή φόρου.
Άρα πρέπει να ξαναπάει αυτός που έχει ήδη αιτηθεί από την άνοιξη για να λάβει επιστροφή;

http://www.capital.gr/capitaltax/3150535/-mploko-stis-epistrofes-forou-mexri-na-exoflithei-o-enfia

Καμία επιστροφή φόρου δεν πρόκειται να δοθεί σε φορολογούμενο στον οποίο έχει βεβαιωθεί ΕΝΦΙΑ. Και αυτό μέχρι να ολοκληρωθεί η εξόφληση ή ο συμψηφισμός του φόρου ακινήτων. Αυτό προβλέπει η φορολογική νομοθεσία και αυτό ακολουθούν πλέον οι εφορίες όσον αφορά στην αντιμετώπιση των αιτημάτων γιαεπιστροφή φόρου.

Οι φορολογούμενοι που, για παράδειγμα, δικαιούνται επιστροφής φόρου εισοδήματος αλλά ταυτόχρονα τους έχει βεβαιωθεί και ΕΝΦΙΑ θα πρέπει να επισκεφθούν το τμήμα Εσόδων της εφορίας στην οποία υπάγονται και να υποβάλλουν γραπτό αίτημα για συμψηφισμό της οφειλής από τον ΕΝΦΙΑ με το επιστρεφόμενο ποσό από τον φόρο εισοδήματος.

nmavro73
31-08-16, 21:18
Σε μένα έγινε με ενα τηλεφωνο στη Δ ΔΟΥ.

anon
31-08-16, 22:08
Σε μένα έγινε με ενα τηλεφωνο στη Δ ΔΟΥ.

Αποκλείεται. Εισαι προβοκάτορας!!! Ειναι γνωστό ότι οι ΔΥ θέλουν να σε ταλαιπωρούν, και μόνο για αυτό ζούν! :p :p :p :p

sdikr
31-08-16, 22:15
Σε μένα έγινε με ενα τηλεφωνο στη Δ ΔΟΥ.

Σου δώσανε κάποιον αριθμό πρωτοκόλλου ή απλά κάνανε αίτηση του ολου;

WAntilles
31-08-16, 22:18
Σε μένα έγινε με ενα τηλεφωνο στη Δ ΔΟΥ.

Σιγά μην απαντήσανε στο τηλέφωνο οι Δ.Υ..

uncle_nontas
31-08-16, 22:53
Σιγά μην απαντήσανε στο τηλέφωνο οι Δ.Υ..
Εχμ, πως να το πω τώρα αυτό χωρίς να πάθεις κάτι. Τέλος πάντων, θα το πω εγώ και ότι γίνει έγινε. Σε εμένα δεν έγινε καν αυτό που λες, δηλαδή να μου απαντήσουν στο τηλέφωνο οι Δ.Υ (φτου κακά και μακριά από μας). Έγινε το εξής: ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ, και επειδή δε με βρήκαν ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΚΑΠΑΚΙΑ ΣΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ, για να μου πουν να περάσω να πάρω τα δικαιολογητικά μου για την ΕΤΕ, γιατί εγκρίθηκε το επίδομα ανεργίας. Ακούς εκεί οι ανεπρόκοποι να με ενοχλούν στο κινητό και στο σταθερό 11 η ώρα το χάραμα...

anon
01-09-16, 00:09
Εχμ, πως να το πω τώρα αυτό χωρίς να πάθεις κάτι. Τέλος πάντων, θα το πω εγώ και ότι γίνει έγινε. Σε εμένα δεν έγινε καν αυτό που λες, δηλαδή να μου απαντήσουν στο τηλέφωνο οι Δ.Υ (φτου κακά και μακριά από μας). Έγινε το εξής: ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ, και επειδή δε με βρήκαν ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΚΑΠΑΚΙΑ ΣΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ, για να μου πουν να περάσω να πάρω τα δικαιολογητικά μου για την ΕΤΕ, γιατί εγκρίθηκε το επίδομα ανεργίας. Ακούς εκεί οι ανεπρόκοποι να με ενοχλούν στο κινητό και στο σταθερό 11 η ώρα το χάραμα...

ξύπνα! όνειρο βλέπεις. αυτά δεν γίνονται! :p :p :p

ρε μπας και ειναι καινούργια φρούτα ΔΥ; και τι; τους έβαλε ο Συριζας; ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!

sdikr
01-09-16, 00:47
ξύπνα! όνειρο βλέπεις. αυτά δεν γίνονται! :p :p :p

ρε μπας και ειναι καινούργια φρούτα ΔΥ; και τι; τους έβαλε ο Συριζας; ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!

Οχι του βάλανε απο την τροίκα ή τους θεσμους τα δυο πόδια εκεί που πρέπει.
Γιατί πριν την τρόικα - μνημόνια κλπ το να απαντήσει κάποια υπηρεσία σε τηλέφωνο για το κοινό ήταν πραγματικά σαν τον Harry potter.

Ακόμα και τώρα, δεν του απαντήσανε στο τηλέφωνο, απλά τον ψάξανε στο τηλέφωνο για μια υπόθεσή του,

- - - Updated - - -


Εχμ, πως να το πω τώρα αυτό χωρίς να πάθεις κάτι. Τέλος πάντων, θα το πω εγώ και ότι γίνει έγινε. Σε εμένα δεν έγινε καν αυτό που λες, δηλαδή να μου απαντήσουν στο τηλέφωνο οι Δ.Υ (φτου κακά και μακριά από μας). Έγινε το εξής: ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ, και επειδή δε με βρήκαν ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΚΑΠΑΚΙΑ ΣΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ, για να μου πουν να περάσω να πάρω τα δικαιολογητικά μου για την ΕΤΕ, γιατί εγκρίθηκε το επίδομα ανεργίας. Ακούς εκεί οι ανεπρόκοποι να με ενοχλούν στο κινητό και στο σταθερό 11 η ώρα το χάραμα...

Δεν σου είπαν όμως να τα δώσεις μέσω τηλεφώνου έτσι;

Burning Skies
01-09-16, 06:16
Οχι του βάλανε απο την τροίκα ή τους θεσμους τα δυο πόδια εκεί που πρέπει.
Γιατί πριν την τρόικα - μνημόνια κλπ το να απαντήσει κάποια υπηρεσία σε τηλέφωνο για το κοινό ήταν πραγματικά σαν τον Harry potter.

Ακόμα και τώρα, δεν του απαντήσανε στο τηλέφωνο, απλά τον ψάξανε στο τηλέφωνο για μια υπόθεσή του,

- - - Updated - - -



Δεν σου είπαν όμως να τα δώσεις μέσω τηλεφώνου έτσι;

Ναι προχθες περασε ο Σοιμπλε απο το γκισε... :rofl:
Να δουμε τι αλλο θα γραψεις, εχεις γινει wan νουμερο 2....

Ασε που ουτε καν διαβαζεις τι γραφει ο ανθρωπος μεσα στην φουρια σου. Για να παρει δικαιολογητικα τον ενημερωσαν οχι να δωσει.

nmavro73
01-09-16, 10:08
Σου δώσανε κάποιον αριθμό πρωτοκόλλου ή απλά κάνανε αίτηση του ολου;
Τίποτα. Μου είπαν να δώσω αφμ. Και είδαν οτι εχω επιστροφη. Είπαν οτι θα φανεί ο συμψηφισμός στο τελος του μηνα.
Στη ΔΟΥ σερρων που κάναμε το ίδιο για την πεθερα μου είπε απλα οτι θα το κάνουν εντός της ημέρας.
Οταν έλεγξα το σύστημα ήταν οκ. Αυτά πέρυσι

- - - Updated - - -


Σιγά μην απαντήσανε στο τηλέφωνο οι Δ.Υ..

Με την πρωτη σε πληροφορώ. Σε αυτη τη ΔΟΥ

Burning Skies
01-09-16, 10:09
Ξέρει κανείς αν δεν έχεις ΕΝΦΙΑ πότε θα μπουν οι επιστροφές στους λογαριασμούς;

anonymos1982
01-09-16, 10:17
Τίποτα. Μου είπαν να δώσω αφμ. Και είδαν οτι εχω επιστροφη. Είπαν οτι θα φανεί ο συμψηφισμός στο τελος του μηνα.
Στη ΔΟΥ σερρων που κάναμε το ίδιο για την πεθερα μου είπε απλα οτι θα το κάνουν εντός της ημέρας.
Οταν έλεγξα το σύστημα ήταν οκ. Αυτά πέρυσι

- - - Updated - - -



Με την πρωτη σε πληροφορώ. Σε αυτη τη ΔΟΥ

Μου ακούγονται απίστευτα όλα αυτά, δεν σε αμφισβητώ απλώς σε σχέση με την ΔΟΥ Ηρακλείου ακούγεται σαν να μιλάς για μια άλλη χώρα, μην σου πω ήπειρο.
Στην ΔΟΥ Ηρακλείου από την εμπειρία μου:
Κατ' αρχήν πρέπει να κάνεις αίτηση, όσες αιτήσεις έχουν γίνει σε ΓΕΦ για μυστήριους λόγους μάλλον έχουν χαθεί.
Αν πας στην ΔΟΥ έχεις τα παρακάτω προβλήματα:
1. Πρώτον δεν δέχονται αιτήσεις την Παρασκευή.
2. Διάφορες μεγάλες περιόδους του έτους δεν δέχονται αιτήσεις, (Πάσχα, Χριστούγεννα κλπ για διάστημα εβδομάδων.

Αλλά έστω ότι πας σε μέρα που δέχονται αιτήσεις συμψηφισμού, πρέπει να πας απ' το πρωί να προλάβεις να πάρεις νούμερο γιατί οι αιτήσεις που δέχονται είναι περιορισμένες και γίνεται φυσικά ο κακός πανικός.
Προφανής σκοπός να περιορίσουν τα ποσά που θα επιστρέψουν για όσο το δυνατόν αργότερα.

dimitris.taxideytis
01-09-16, 10:41
Μου ακούγονται απίστευτα όλα αυτά, δεν σε αμφισβητώ απλώς σε σχέση με την ΔΟΥ Ηρακλείου ακούγεται σαν να μιλάς για μια άλλη χώρα, μην σου πω ήπειρο.
Στην ΔΟΥ Ηρακλείου από την εμπειρία μου:
Κατ' αρχήν πρέπει να κάνεις αίτηση, όσες αιτήσεις έχουν γίνει σε ΓΕΦ για μυστήριους λόγους μάλλον έχουν χαθεί.
Αν πας στην ΔΟΥ έχεις τα παρακάτω προβλήματα:
1. Πρώτον δεν δέχονται αιτήσεις την Παρασκευή.
2. Διάφορες μεγάλες περιόδους του έτους δεν δέχονται αιτήσεις, (Πάσχα, Χριστούγεννα κλπ για διάστημα εβδομάδων.

Αλλά έστω ότι πας σε μέρα που δέχονται αιτήσεις συμψηφισμού, πρέπει να πας απ' το πρωί να προλάβεις να πάρεις νούμερο γιατί οι αιτήσεις που δέχονται είναι περιορισμένες και γίνεται φυσικά ο κακός πανικός.
Προφανής σκοπός να περιορίσουν τα ποσά που θα επιστρέψουν για όσο το δυνατόν αργότερα.

Συνηθως σε μικροτερες πολεις οι ΔΟΥ ειναι πιο ευελικτες(λιγοτερος φορτος εργασιας). Γι'αυτο και απαντανε πιο ευκολα το τηλεφωνο. Στη Δραμα οποτε επαιρνα τηλεφωνο απαντουσαν.
Αυτο για τις αιτησεις που δεν γινονται Παρασκευη μαλλον εχει ξεμεινει απο την διατρηση τιμολογιων ( στην τοπικη ΔΟΥ καθε Παρασκευη γινοταν θεωρηση-διατρηση τιμολογιων κτλπ, δεν ξερω εαν αλλαξε απο οταν αρχισαν τα αθεωρητα Δ.Α και τιμολογια).

anonymos1982
01-09-16, 10:56
Το παράδοξο είναι ότι ο υπάλληλος είναι εκεί αλλά δεν παραλαμβάνει αιτήσεις.

Burning Skies
01-09-16, 11:07
Το παράδοξο είναι ότι ο υπάλληλος είναι εκεί αλλά δεν παραλαμβάνει αιτήσεις.

Ειναι εκεί για δικηγορους και λογιστες νομίζω. Με υπουργικες αποφάσεις καθορίζεται το ότι είναι κλειστά για τους απλούς πολίτες.

anonymos1982
01-09-16, 11:09
Ειναι εκεί για δικηγορους και λογιστες νομίζω. Με υπουργικες αποφάσεις καθορίζεται το ότι είναι κλειστά για τους απλούς πολίτες.

Τι υπουργικές αποφάσεις για το πότε θα παραλαμβάνει η ΔΟΥ Ηρακλείου αίτησης για συμψηφισμούς; Ο υπάλληλος εξυπηρετεί για άλλα ζητήματα απλώς δεν δέχεται αιτήσεις συμψηφισμού.

anon
01-09-16, 11:41
Μου ακούγονται απίστευτα όλα αυτά, δεν σε αμφισβητώ απλώς σε σχέση με την ΔΟΥ Ηρακλείου ακούγεται σαν να μιλάς για μια άλλη χώρα, μην σου πω ήπειρο.
Στην ΔΟΥ Ηρακλείου από την εμπειρία μου:
Κατ' αρχήν πρέπει να κάνεις αίτηση, όσες αιτήσεις έχουν γίνει σε ΓΕΦ για μυστήριους λόγους μάλλον έχουν χαθεί.
Αν πας στην ΔΟΥ έχεις τα παρακάτω προβλήματα:
1. Πρώτον δεν δέχονται αιτήσεις την Παρασκευή.
2. Διάφορες μεγάλες περιόδους του έτους δεν δέχονται αιτήσεις, (Πάσχα, Χριστούγεννα κλπ για διάστημα εβδομάδων.

Αλλά έστω ότι πας σε μέρα που δέχονται αιτήσεις συμψηφισμού, πρέπει να πας απ' το πρωί να προλάβεις να πάρεις νούμερο γιατί οι αιτήσεις που δέχονται είναι περιορισμένες και γίνεται φυσικά ο κακός πανικός.
Προφανής σκοπός να περιορίσουν τα ποσά που θα επιστρέψουν για όσο το δυνατόν αργότερα.

Eαν γίνεται κάτι τέτοιο, τότε δεν έχει να κάνει με το αν εξυπηρετούν ή όχι οι ΔΥ στην ΔΟΥ, αλλά με εντολές που παίρνουν άνωθεν.

- - - Updated - - -


Τι υπουργικές αποφάσεις για το πότε θα παραλαμβάνει η ΔΟΥ Ηρακλείου αίτησης για συμψηφισμούς; Ο υπάλληλος εξυπηρετεί για άλλα ζητήματα απλώς δεν δέχεται αιτήσεις συμψηφισμού.

Ναι, αυτό προσπαθεί να σου πεί ο συμφορουμίτης. Οτι σε κάποιες περιπτώσεις, με αποφάσεις, ορίζεται ποιές μέρες, ή ώρες θα γίνονται κάποιες εργασίες. Καθήκον βέβαια του υπαλλήλου σε αυτή την περίπτωση είναι να ενημερώνει σχετικά τον κόσμο, εκτός και εαν υπάρχουν ανηρτημένες ανακοινώσεις (που κανονικά θα πρέπει να έχουν και το ΦΕΚ που προσδιορίζει την περίπτωση αυτή). Γεγονός είναι πάντως, γιατί το έχω αντιμετωπίσει παλαιότερα, ότι οι υπάλληλοι δεν είναι ενημερωμένοι, πάντα, και μένουν σε ότι έχουν μάθει παλαιότερα. Λογοι εκτός απο βαρεμάρα και ξύσιμο που εύκολα θα μπορούσα να προσάψει ο καθείς είναι ότι δεν γίνεται επίσημα ενημέρωση εντός του ωραρίου εργασίας πάντα ενημέρωση του προσωπικού με τις αλλαγές, (αξιολόγηση εαν τις έχουν μάθει, έτσι για να γλυκαθεί και το χειλάκι κάποιων πικραμένων, χαχαχα). Στην πραγματικότητα γίνεται βομβαρδισμός υπερπληροφόρησης. Πχ στην εκπαίδευση, που θα μου πείτε τι είναι η εκπαίδευση, κάθε μέρα κανονικά ένας εκπαιδευτικός πρέπει να ανοίγει καμμιά δεκαριά ενημερωτικά email. τα περισσότερα έχουν να κάνουν βέβαια με ανακοινώσεις για αποσπάσεις/μετατάξεις, για αλλαγές σε μισθολογικό/συνταξιοδοτικό, για ημερίδες και σεμινάρια, πληροφόρηση απο το υπουργείο, πληροφόρηση απο τον σύμβουλο του εκάστοτε μαθήματος, πληροφορίες και εξαγγελίες απο τα συνδικαλιστικά όργανα, κλπ. Εαν θέλεις να τα κοιτάς όλα, όχι να τα μελετάς, θέλεις 1-2 ώρες απο την ζωή σου καθημερινά!!! Φανταστείτε λοιπόν ναναι κάποιος πχ στο ΥΠΟΙΚ, όπου τα τελευταία χρόνια οι αλλαγές που γίνονται είναι και μεγάλες αλλά και ταχύτατους ρυθμούς.

anonymos1982
01-09-16, 12:09
Ναι, το κατάλαβα, απλώς λέω ότι το συγκεκριμένο δεν είναι θέμα υπουργικής απόφασης, είναι απόφαση του αρμόδιου προϊσταμένου.

anon
01-09-16, 12:17
Ναι, το κατάλαβα, απλώς λέω ότι το συγκεκριμένο δεν είναι θέμα υπουργικής απόφασης, είναι απόφαση του αρμόδιου προϊσταμένου.

Τότε τα παράπονα στον προιστάμενο, ή ακόμα καλύτερα, στον προιστάμενο του προιστάμενου! Ο υπάλληλος τι φταίει; Εκτός και εαν είναι αυτός ο προιστάμενος :wink:
Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και σε ιδιωτικές επιχειρήσεις, παρόλο που μπορεί πχ να έχει ωράριο εργασίας 9-5 αυτό δεν σημαίνει ότι εξυπηρετούν όλες τις ώρες όλα τα θέματα. Αυτό ειναι κατα το δοκούν, της κάθε επιχείρησης... Μπορεί να εξυπηρετεί 24 ωρες το 24ωρο (περιμένοντας κάνα μισάωρο στην αναμονή, με χρέωση), μπορεί να δέχονται μόνο Δευτέρες απο 10 έως 1 (πχ επιστροφές / αλλαγές προιόντων σε κάποια μαγαζιά) κλπ. Κάθε επιχείρηση έχει το δικό της, πρόγραμμα. Καλό θα ήταν βέβαια να είναι όπως έγραψα ήδη γνωστό, και ειδικά για το δημόσιο, που να απευθυνόμαστε εαν θεωρούμε ότι οι "διορθώσεις" αυτές είναι εις βάρος του πολίτη (συνήγορος του πολίτη μήπως; )

anonymos1982
01-09-16, 12:25
Δεν είπα εγώ ότι φταίει ο υπάλληος, ειδικά οι νέοι που είναι στο γκισέ προσπαθούν να εξυπηρετήσουν όσο μπορούν (μιλάω πάντα για την ΔΟΥ Ηρακλείου), Οι ΔΟΥ δεν είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις σίγουρα, καταλαβαίνω ότι έχουν πάρα πολλά να διεκπεραιώσουν αλλά δεν παύει να είναι γεγονός ότι στην συγκεκριμένη ΔΟΥ έχουν αναπτύξει έναν μηχανισμό για να καθυστερούν τις επιστροφές.

Burning Skies
01-09-16, 16:20
Τι υπουργικές αποφάσεις για το πότε θα παραλαμβάνει η ΔΟΥ Ηρακλείου αίτησης για συμψηφισμούς; Ο υπάλληλος εξυπηρετεί για άλλα ζητήματα απλώς δεν δέχεται αιτήσεις συμψηφισμού.

Εχω πολυ καιρο να παω σε ΔΟΥ. Ηξερα οτι τις παρασκευες δεν δεχονται συναλλαγη. Δεν ξερω αν αλλαξε κατι...

WAntilles
01-09-16, 19:32
Το παράδοξο είναι ότι ο υπάλληλος είναι εκεί αλλά δεν παραλαμβάνει αιτήσεις.

Ε πού να δουλέψει τώρα ο Δ.Υ.;

Κόπωσις.

- - - Updated - - -


Ναι, το κατάλαβα, απλώς λέω ότι το συγκεκριμένο δεν είναι θέμα υπουργικής απόφασης, είναι απόφαση του αρμόδιου προϊσταμένου.

Κατά τα άλλα, δεν πρέπει σύμφωνα με τους αριστερούς, να απολυθεί κανένας, είναι "υποστελεχωμένο" το δημόσιο, "δεν φταίνε οι υπάλληλοι αλλά το σύστημα", κλπ..

anonymos1982
01-09-16, 21:00
Ξαναλέω ότι δεν φταίει ο υπάλληλος, είναι μεγάλος ο όγκος που διαχειρίζονται και σίγουρα οι περισσότεροι δεν κάθονται. Εξυπηρετούν τον κόσμο απλώς έχουν συγκεκριμένες εντολές για τις αιτήσεις συμψηφισμού, δεν θέλω να παρερμηνεύονται αυτά που γράφω.

chriszah
04-09-16, 23:58
Μια ερώτηση προς του λογιστές της παρέας: Αν κάνω μια ρύθμιση πάγιας εντολής σε 6 δόσεις (6x20EUR) και τον επόμενο μήνα για την 2η δόση πάω και τα δώσω όλα (100 EUR δηλαδή), τότε η οφειλή θα εκκαθαριστεί; Ή θα πρέπει να περάσουν 6 μήνες πρώτα;

mezger
05-09-16, 13:54
Μια ερώτηση προς του λογιστές της παρέας: Αν κάνω μια ρύθμιση πάγιας εντολής σε 6 δόσεις (6x20EUR) και τον επόμενο μήνα για την 2η δόση πάω και τα δώσω όλα (100 EUR δηλαδή), τότε η οφειλή θα εκκαθαριστεί; Ή θα πρέπει να περάσουν 6 μήνες πρώτα;

Θα εκκαθαριστεί κανονικά. Αλλά θα έχεις πληρώσει την προσαύξηση της ρύθμισης για 6 δόσεις. Αν δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο να κάνεις ρύθμιση, μπορεί να σε συμφέρει να μην την κάνεις και να τα δώσεις όπως σε βολεύει. Όχι ότι θα έχει και μεγάλη διαφορά γι'αυτά τα ποσά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.