PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

manoulamou
11-09-16, 19:18
Ε πού να δουλέψει τώρα ο Δ.Υ.;

Κόπωσις.

- - - Updated - - -



Κατά τα άλλα, δεν πρέπει σύμφωνα με τους αριστερούς, να απολυθεί κανένας, είναι "υποστελεχωμένο" το δημόσιο, "δεν φταίνε οι υπάλληλοι αλλά το σύστημα", κλπ..

Μηπως να αναθεσουμε στους υγιεις ιδιωτες και τους αξιοκρατικα προσλαμβανομενους - αμειβομενους εργαζομενους τους, ολες τις δουλειες του κρατους για να εχουμε αριστα αποτελεσματα οπως πχ με τις εναλλακτικες δεη, που εκαναν το... καλυτερο με τους μη φορους τυπου εετηδε/εετα του σοσιαλιστη Βαγγελα;
:twisted:

Manolis_karas
11-09-16, 21:54
Θα εκκαθαριστεί κανονικά. Αλλά θα έχεις πληρώσει την προσαύξηση της ρύθμισης για 6 δόσεις. Αν δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο να κάνεις ρύθμιση, μπορεί να σε συμφέρει να μην την κάνεις και να τα δώσεις όπως σε βολεύει. Όχι ότι θα έχει και μεγάλη διαφορά γι'αυτά τα ποσά.

Οι δόσεις που κάνουν οι τράπεζες (πιθανόν μόνο με κάρτα) δεν χρεώνονται συνήθως με δόσεις.

nmavro73
12-09-16, 18:58
΄Πάλι πήρα στην Εφορία Σερρών. Μίλησα με τον προιστάμενο. Έκανε συμψηφισμό αμέσως..

ardi21
23-09-16, 14:38
Εγω ρωτησα για την επιστροφη του πατερα μου ο οποιος ειναι συνταξιουχος και δεν χρωσταει πουθενα και μου απαντησαν οτι πρεπει να παει στην ΔΟΥ με εκτυπωμενη την δηλωση και το εκκαθαριστικο (!) για να παρει τα χρηματα...

Συγγνωμη, ειναι καλα οι ανθρωποι?

thourios
23-09-16, 15:02
Κάθε χρόνο τα ίδια γίνονται.

Manolis_karas
23-09-16, 20:02
Εγω ρωτησα για την επιστροφη του πατερα μου ο οποιος ειναι συνταξιουχος και δεν χρωσταει πουθενα και μου απαντησαν οτι πρεπει να παει στην ΔΟΥ με εκτυπωμενη την δηλωση και το εκκαθαριστικο (!) για να παρει τα χρηματα...
Συγγνωμη, ειναι καλα οι ανθρωποι?
Ποίος εκσυγχρονισμός; Χωρίς εκσυγχρονισμένα μυαλά δεν γίνεται.

Υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις. Εμένα στη ΔΟΥ ο υπάλληλος που με εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατος, τύπωσε το εκκαθαριστικό του φόρου εισοδήματος και του ΕΝΦΙΑ χωρίς να με ρωτήσει, σε ελάχιστα λεπτά είχε διεκπεραιώσει την υπόθεση μου, δίνοντας μου και τις σχετικές οδηγίες. Από τις λίγες φορές που ένοιωσα σε αυτή την υπηρεσία ότι είμαι Έλληνας πολίτης και όχι δουλοπάροικος μπροστά στον αφέντη μου.

Για τον συμψηφισμό φόρων χρειάζεται: η Ταυτότητα και η Φωτοτυπία της 1ης σελίδας του βιβλιαρίου τράπεζας (αν υπάρχει πλεόνασμα επιστροφής), αν πέσετε σε ΔΥ παλαιάς κοπής και τεμπέλη επιπλέον εκκαθαριστικό του φόρου εισοδήματος και του ΕΝΦΙΑ.

lewton
04-10-16, 23:45
Και εγώ.
Μάλιστα ένα μέρος της επιστροφής φόρου μου είπαν ότι θα το συμψηφίσουν με μια άλλη μικρή οφειλή που έχω και από τότε ούτε καν αυτό δεν έχουν κάνει. Με αποτέλεσμα να προσαυξάνεται η οφειλή από τότε και δεν ξέρω αν όταν τελικά γίνει ο συμψηφισμός θα ακυρωθούν οι προσαυξήσεις που μπήκαν μετά την ημερομηνία που ζήτησα τον συμψηφισμό.
Έχω νέα σχετικά με την αίτηση συμψηφισμού και επιστροφής φόρου που είχε κάνει για εμένα η λογίστριά μου την άνοιξη.
Τελικά έγινε με το που μπήκε ο Οκτώβρης, και το ευχάριστο ήταν ότι έγινε με τα ποσά των οφειλών όπως ήταν όταν έγινε η αίτηση. Δηλαδή ενώ στο Taxis τόσους μήνες έβλεπα την οφειλή μου να αυξάνεται, τελικά αυτές οι προσαυξήσεις δεν ίσχυσαν.
Το υπόλοιπο της επιστροφής φόρου που είχα, δηλαδή μείον το σύνολο των οφειλών, αφαιρέθηκε την ίδια στιγμή από τον ΕΝΦΙΑ μου.
Οπότε πλέον δε θα χρειαστεί να πληρώσω ΕΝΦΙΑ πριν το Δεκέμβρη.
Τέλος καλό λοιπόν, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι χρειάζεται μεγαλύτερη διαφάνεια, δηλαδή να μπορείς να δεις αυτόματα το σύνολο των επιστροφών σου (όπως βλέπεις το σύνολο των οφειλών σου) και να κάνεις εσύ ο ίδιος τον συμψηφισμό.

prometheas
05-10-16, 13:44
Σνιφφ. μονο εμένα με εχουν ξεχάσει..
Εγινε ο συμφηφισμός φόρου, εξαφανιστηκε ο ΕΝΦΙΑ αλλά επιστροφή στην τράπεζα δεν έχει φανεί ακομα..

lewton
05-10-16, 15:28
Σνιφφ. μονο εμένα με εχουν ξεχάσει..
Εγινε ο συμφηφισμός φόρου, εξαφανιστηκε ο ΕΝΦΙΑ αλλά επιστροφή στην τράπεζα δεν έχει φανεί ακομα..

Η δική μου επιστροφή δεν ήταν μεγαλύτερη από τον ΕΝΦΙΑ οπότε είμαι ΟΚ τώρα.
Αρχικά είχαν πει ότι θα μου έβαζαν στον τραπεζικό μου λογαριασμό το υπόλοιπο της επιστροφής, αλλά αυτό δε συνέβη ποτέ αφού τελικά το αφαίρεσαν κατευθείαν από τον ΕΝΦΙΑ.

ardi21
05-10-16, 17:16
Για ολα αυτα κανατε και εσεις καποια επιπελον αιτηση στην εφορια? Γιατι οπως ειπα και πιο πανω, στον πατερα μου δεν εχει γινει απολυτως τιποτα. Ουτε συμψηφισμος με τον τρεχοντα ΕΝΦΙΑ ουτε επιστροφη.

Manolis_karas
05-10-16, 21:27
Μία αίτηση συμψηφισμού έκανα, σε αυτή ήταν προτυπωμένο, ότι το ποσό που θα μείνει από τον συμψηφισμό θα κατατεθεί στον λογαριασμό, που συμπλήρωσα εγώ. Μου είπαν ότι θα αργήσει αλλά να μην ανησυχώ.

lewton
07-10-16, 14:53
Για ολα αυτα κανατε και εσεις καποια επιπελον αιτηση στην εφορια? Γιατι οπως ειπα και πιο πανω, στον πατερα μου δεν εχει γινει απολυτως τιποτα. Ουτε συμψηφισμος με τον τρεχοντα ΕΝΦΙΑ ουτε επιστροφη.
Έγραψα τι έκανα.

profitis
10-10-16, 11:06
Επανέρχομαι με ερώτηση μου απο παλιά σχετικά με τους κατοίκους του εξωτερικού και αν χρειαζεται να μεταφερθεις στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου... Συγκεκριμένα έχω ξεκινησει PhD εδώ και 2 χρόνια στις HΠΑ (με internships τα καλοκαίρια), όμως ως τώρα δεν είχα κάνει καποια συγκεκριμενη κινηση ή αλλαγη με τη ΔΟΥ μου (τη μια χρονια κιολας ειχα ακομη εισόδημα στην Ελλάδα).

Υπάρχει περιπτωση να φορολογηθει κανεις διπλά, τόσο USA όσο και Ελλάδα; :P

8anos
10-10-16, 11:38
Επανέρχομαι με ερώτηση μου απο παλιά σχετικά με τους κατοίκους του εξωτερικού και αν χρειαζεται να μεταφερθεις στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου... Συγκεκριμένα έχω ξεκινησει PhD εδώ και 2 χρόνια στις HΠΑ (με internships τα καλοκαίρια), όμως ως τώρα δεν είχα κάνει καποια συγκεκριμενη κινηση ή αλλαγη με τη ΔΟΥ μου (τη μια χρονια κιολας ειχα ακομη εισόδημα στην Ελλάδα).

Υπάρχει περιπτωση να φορολογηθει κανεις διπλά, τόσο USA όσο και Ελλάδα; :P

να μεταφερθείς στην ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, μην κανεις αναφορά στα προηγουμενα ετη, οσο μενεις φορολογικός κατοικός ελλάδας εχεις υποχρέωση να φορολογηθείς στην ελλάδα και να πληρώσεις την εισφορά "αλληλεγγύης" ανεξάρτητα του φόρου που εχεις πληρώσει στις ΗΠΑ

mezger
10-10-16, 11:44
Επανέρχομαι με ερώτηση μου απο παλιά σχετικά με τους κατοίκους του εξωτερικού και αν χρειαζεται να μεταφερθεις στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου... Συγκεκριμένα έχω ξεκινησει PhD εδώ και 2 χρόνια στις HΠΑ (με internships τα καλοκαίρια), όμως ως τώρα δεν είχα κάνει καποια συγκεκριμενη κινηση ή αλλαγη με τη ΔΟΥ μου (τη μια χρονια κιολας ειχα ακομη εισόδημα στην Ελλάδα).

Υπάρχει περιπτωση να φορολογηθει κανεις διπλά, τόσο USA όσο και Ελλάδα; :P

Διπλα όχι. Αν μπορεις να αποδείξεις ότι είσαι κάτοικος εξωτερικού (διαμονή πάνω από 183 μέρες/έτος έξω) θα φορολογηθείς με τις σχετικές διατάξεις (χωρίς αφορολόγητο κλπ) για το εγχώριο εισόδημα μόνο. Ισχύει και αναδρομικά αν θες να κάνεις την αλλαγή εκπρόθεσμα/και για προηγούμενα έτη.
Αν δεν μπορείς να το αποδείξεις, θα φορολογηθείς για όλο το εισόδημά σου στην Ελλάδα, λαμβάνοντας υπόψιν τυχόν φόρους που παρακρατήθηκαν στο εξωτερικό. Υπάρχει περίπτωση όμως, αν έχεις πληρώσει φόρο έξω και αναδρομικά φορολογηθείς ως κάτοικος Ελλάδας, να πρέπει να ζητήσεις τον φόρο πίσω από την εκεί φορολογική αρχή.
Τυπικά, έπρεπε να είχες κάνει την αλλαγή γιατί για το εγχώριο εισόδημα φορολογήθηκες ήδη με ευνοικότερες διατάξεις απ'ότι έπρεπε. Πρακτικά, δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα αν δηλώθεις από τώρα και στο εξής κάτοικος εξωτερικού, εκτός αν έχεις φέρει/θα φέρεις άμεσα πολλά χρήματα εδώ, οπότε υπάρχει θέμα δικαιολόγησης της προέλευσής τους.

profitis
11-10-16, 09:07
να μεταφερθείς στην ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, μην κανεις αναφορά στα προηγουμενα ετη, οσο μενεις φορολογικός κατοικός ελλάδας εχεις υποχρέωση να φορολογηθείς στην ελλάδα και να πληρώσεις την εισφορά "αλληλεγγύης" ανεξάρτητα του φόρου που εχεις πληρώσει στις ΗΠΑ


Διπλα όχι. Αν μπορεις να αποδείξεις ότι είσαι κάτοικος εξωτερικού (διαμονή πάνω από 183 μέρες/έτος έξω) θα φορολογηθείς με τις σχετικές διατάξεις (χωρίς αφορολόγητο κλπ) για το εγχώριο εισόδημα μόνο. Ισχύει και αναδρομικά αν θες να κάνεις την αλλαγή εκπρόθεσμα/και για προηγούμενα έτη.
Αν δεν μπορείς να το αποδείξεις, θα φορολογηθείς για όλο το εισόδημά σου στην Ελλάδα, λαμβάνοντας υπόψιν τυχόν φόρους που παρακρατήθηκαν στο εξωτερικό. Υπάρχει περίπτωση όμως, αν έχεις πληρώσει φόρο έξω και αναδρομικά φορολογηθείς ως κάτοικος Ελλάδας, να πρέπει να ζητήσεις τον φόρο πίσω από την εκεί φορολογική αρχή.
Τυπικά, έπρεπε να είχες κάνει την αλλαγή γιατί για το εγχώριο εισόδημα φορολογήθηκες ήδη με ευνοικότερες διατάξεις απ'ότι έπρεπε. Πρακτικά, δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα αν δηλώθεις από τώρα και στο εξής κάτοικος εξωτερικού, εκτός αν έχεις φέρει/θα φέρεις άμεσα πολλά χρήματα εδώ, οπότε υπάρχει θέμα δικαιολόγησης της προέλευσής τους.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας! Some other quick questions:

-- Ακομη και εγω που κάνω PhD είμαι υποχρεος να μεταφερθώ και να δηλωθω στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικου; Απ' όσο καταλαβαίνω είναι για τον οποιοδηποτε μένει στο εξωτερικο παραπάνω απο 183 ημέρες;

-- Ξέρετε περιπου πως θα ξεκινησω; Τι ζητάνε απο τη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου; Π.χ. μία βεβαιωση οτι κανω διδακτορικο σε πανεπιστημιο στις ΗΠΑ δεν θα αρκουσε; αφού αποδεικνυει οτι δεν κατοικώ ελλάδα; Ή ζητάνε και συμβάση εργασιας κτλ;

8anos
11-10-16, 09:36
θα πάρεις μια βεβαίωση απο την Αμερικάνικη εφορία οτι εχεις φορολογηθεί εκεί σύμφωνα με την σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας , σφραγιδα apostille την μεταφραζεις και την πας στην εφορια με αυτον που θα ορίσεις ως αντικλητό.

profitis
11-10-16, 09:37
θα πάρεις μια βεβαίωση απο την Αμερικάνικη εφορία οτι εχεις φορολογηθεί εκεί σύμφωνα με την σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας , σφραγιδα apostille την μεταφραζεις και την πας στην εφορια με αυτον που θα ορίσεις ως αντικλητό.

Thanks a lot!

Πρώτα apostille και μετά μετάφραση, σωστα;!

8anos
11-10-16, 10:12
σωστά!

lewton
11-10-16, 17:30
Δεν γίνονται εύκολα μεταφορές στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού πλέον, αλλά παραμένεις στην ΔΟΥ σου και αλλάζεις την φορολογική σου κατοικία στο εξωτερικό.

Apostille δε μπαίνει στο έγγραφο για την αποφυγή διπλής φορολόγησης.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-10-16, 17:32
Εγώ πάντως που ήμουν παρόμοια περίπτωση (UK αντί για USA) καθάρισα με 2 μηδενικές δηλώσεις...με τα αντίστοιχα πρόστιμα λόγω εκπρόθεσμης δήλωσης (50 ευρώ το χρόνο).
Βέβαια δεν έχω και τίποτα δηλωμένο στο όνομα μου.

8anos
11-10-16, 17:53
Δεν γίνονται εύκολα μεταφορές στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού πλέον, αλλά παραμένεις στην ΔΟΥ σου και αλλάζεις την φορολογική σου κατοικία στο εξωτερικό.

Apostille δε μπαίνει στο έγγραφο για την αποφυγή διπλής φορολόγησης.

εχεις δίκιο ο φίλος ειναι στις ΗΠΑ οποτε δεν χρειάζεται apostille

Επίσης, δεν απαιτείται η επισημείωση της Χάγης για τα πιστοποιητικά φορολογικής κατοικίας που εκδίδουν οι φορολογικές αρχές των ΗΠΑ και της Τουρκίας, στο πλαίσιο της ΣΑΔΦΕ που έχει συναφθεί με τη χώρα μας… (https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=198348)

Αν η ΔΟΥ σου ειναι στην Αττική μεταφέρεσαι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, αν η ΔΟΥ σου ειναι στην περιφέρεια μενεις στην ΔΟΥ αυτη έχοντας το στατους του κατοίκου εξωτερικού.

sdikr
23-11-16, 14:25
Επιτέλους, μέχρι την 2/1/2017 θα ηρεμήσουμε!

Χωρίς αποδείξεις οι δηλώσεις του 2016 (http://www.topontiki.gr/article/195354/horis-apodeixeis-oi-diloseis-toy-2016)

WAntilles
23-11-16, 15:29
Γιατί; Απαγορεύεται να μπει και να γράψει σχετικά ο cool πρωτοχρονιάτικα; :p

sdikr
23-11-16, 16:43
Γιατί; Απαγορεύεται να μπει και να γράψει σχετικά ο cool πρωτοχρονιάτικα; :p

Οχι φυσικά

cool11
23-11-16, 21:36
Αυτό το πράγμα που μαθάινουμε το 2017 αν έπρεπε ή όχι να μαζεύουμε αποδείξεις το 2016 με ξεπερνάει.

aleex
28-12-16, 13:43
Τώρα που βγήκε ο νέος νόμος (http://www.avgi.gr/article/10951/7761307/me-plastiko-chrema-apo-1e-ianouariou-to-chtisimo-tou-aphorologetou) για συλλογή αποδείξεων με πλαστικό χρήμα από 1η Ιανουαρίου, εγώ που είμαι γραμμένος ως άνεργος στον οαεδ θα πρέπει παρόλα ταύτα να έχω συλλέξει ηλεκτρονικές αποδείξεις 300 € μέσα στο 2017, σωστά τα λέω; :hmm:

Το 10% της ελάχιστης αντικειμενικής δαπάνης που είναι 3000 € :p

meletis
02-01-17, 14:41
Καλησπέρα, έχω μια οφειλή ΕΕΤΗΔΕ του 2013, γίνεται μόνο στο συγκεκριμένο οφειλόμενο ποσό να γίνει ρύθμιση, ωστε να σταματήσουν και οι προσαυξήσεις. Δέν είδα κάποια επιλογή στο TaxisNet. Ευχαριστω

mezger
03-01-17, 12:01
Καλησπέρα, έχω μια οφειλή ΕΕΤΗΔΕ του 2013, γίνεται μόνο στο συγκεκριμένο οφειλόμενο ποσό να γίνει ρύθμιση, ωστε να σταματήσουν και οι προσαυξήσεις. Δέν είδα κάποια επιλογή στο TaxisNet. Ευχαριστω

Αν δεν κάνω λάθος, το ΕΕΤΗΔΕ είναι από τις λίγες οφειλές που μπαίνουν σε ρύθμιση 24 δόσεων, άρα στην πάγια ρύθμιση επιλέγοντας 24 δόσεις ίσως κάνεις αυτό που θες.
Αν επιλέξεις 12 δόσεις μπαίνουν υποχρεωτικά όλες οι ληξιπρόθεσμες.
Όμως πλέον το να έχεις ανοιχτές ληξιπρόθεσμες είναι λόγος να ακυρωθούν οι όποιες ρυθμίσεις έχεις, οπότε το ρισκάρεις αν δεν τις βάλεις όλες σε ρύθμιση.

21706
25-01-17, 16:20
Καθορισμός δαπανών για τις οποίες απαιτείται η χρήση ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής ή/και συλλογής αποδείξεων για το φορολογικό έτος 2017

Πηγή:
http://www.taxheaven.gr
Δείτε περισσότερα
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25484

dimitris.taxideytis
25-01-17, 19:52
Τώρα που βγήκε ο νέος νόμος (http://www.avgi.gr/article/10951/7761307/me-plastiko-chrema-apo-1e-ianouariou-to-chtisimo-tou-aphorologetou) για συλλογή αποδείξεων με πλαστικό χρήμα από 1η Ιανουαρίου, εγώ που είμαι γραμμένος ως άνεργος στον οαεδ θα πρέπει παρόλα ταύτα να έχω συλλέξει ηλεκτρονικές αποδείξεις 300 € μέσα στο 2017, σωστά τα λέω; :hmm:

Το 10% της ελάχιστης αντικειμενικής δαπάνης που είναι 3000 € :p

συμφωνα με https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25484 παραγραφο 2ε και παραγραφο 3 απαλασσεσαι απο τις ηλεκτρονικες αποδειξεις αλλα πρεπει να μαζεψεις χαρτινες.
Βεβαια καθε χρονο γινεται ενα μπαχαλο σχετικα με το πως βεβαιωνεται οτι καποιος ειναι ανεργος(συχνα βγαζουν εγκυκλιο προς το τελος), οποτε για καλο και για κακο μαζεψε αποδειξεις με καρτα.

nmavro73
25-01-17, 22:51
συμφωνα με https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25484 παραγραφο 2ε και παραγραφο 3 απαλασσεσαι απο τις ηλεκτρονικες αποδειξεις αλλα πρεπει να μαζεψεις χαρτινες.
Βεβαια καθε χρονο γινεται ενα μπαχαλο σχετικα με το πως βεβαιωνεται οτι καποιος ειναι ανεργος(συχνα βγαζουν εγκυκλιο προς το τελος), οποτε για καλο και για κακο μαζεψε αποδειξεις με καρτα.

Πως βεβαιώνεται; Δεν βάζεις τίποτα στο εισόδημα!Πας και χαρτί ΟΑΕΔ αν το ζητήσουν. Ποτέ δεν είχαν θέμα στην ανεργία. Χάρτινες μπορεί να του δώσουν. Με κάρτα που θα τις βρει;

ardi21
01-02-17, 17:51
2 ερωτησεις:

1) Θα υπαρξει καποια εφαρμογη που θα βλεπεις το ποσο των αποδειξεων που εχεις μαζεψει με ηλεκτρονικο τροπο απο ολους τους λογαριασμους/καρτες σου? Η πρεπει να το κοιτας εσυ manual απο το ebanking της καθε τραπεζας σου? Επισης υποθετω οτι τους λογαριασμους και τις καρτες δεν χρειαζεται να τα δηλωσεις καπου, στο taxis π.χ. Tα βλεπουν αυτοματα.

2) Ασχετη λιγο με το θεμα αλλα το αναδρομικο κοψιμο των επικουρικων ποτε σταματαει? Ποσοι ειναι οι μεγιστοι μηνες που κανουν αναδρομικες κρατησεις? Στον πατερα μου ειναι ο 4ος μηνας που του ερχεται μειωμενη επικουρικη.

jkoukos
01-02-17, 18:16
1. Δε νομίζω ότι θα φτιάξουν ποτέ τέτοια εφαρμογή. Ουσιαστικά αυτό που θα γίνεται είναι μια ενημέρωση (φαντάζομαι άπαξ) από τις τράπεζες, βάσει του ΑΦΜ, για τις δαπάνες που έκανε κάποιος χρήστης.
Όπως γίνεται παρομοίως και με την αυτόματη ενημέρωση των καταθέσεων και τόκων στο ΤΑΧΙΣ.

nmavro73
01-02-17, 20:19
Κρατάτε εσείς γιατί θα γίνουν σίγουρα λάθη!

manoulamou
03-02-17, 12:19
(1) Ο γιος μου ειναι ανεργος απο το 2010, γραμμενος στα μητρωα του ΟΑΕΔ και με ΜΗΔΕΝΙΚΟ εισοδημα.
Μοιραζομαστε 50-50 μια αρχαια μονοκατοικια 110 τμ
Υπαρχει λοιπον το τεκμαρτο, το πραγματικο και οι παλιες καλες αποδειξεις / ΟΧΙ πλαστικο χρημα...
http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1197965/poies-apodeikseis-xtizoun-aforologito
Απόφαση ΠΟΛ. 1005/25.1.2017 της υφυπουργού Οικονομικών Κ. Παπανάτσιου, με την οποία αποσαφηνίζονται και οι κατηγορίες των φορολογουμένων που εξαιρούνται από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής για την πραγματοποίηση των δαπανών τους, αλλά απαιτείται να προσκομίσουν αποδείξεις σύμφωνα με την προβλεπόμενη κλίμακα...
2. Εξαιρούνται από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής και οι παρακάτω κατηγορίες φορολογουμένων:
...
ε. Οι φορολογούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ, για τη διαφορά που προκύπτει μεταξύ του τεκμαρτού και του συνολικού εισοδήματός τους, σύμφωνα με την περ. δ’ της παρ. 1 του άρθρου 34 του ν.4172/2013..."

Παλαιοτερο αρθρο με παραδειγματα στο ΒΗΜΑ (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=858230)
Παράδειγμα Β
Ανεργοι εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ: Αποδείξεις με μετρητά στη διαφορά μεταξύ πραγματικού και τεκμαρτού εισοδήματος
¢ Ανεργος με ετήσιο πραγματικό εισόδημα 1.000 ευρώ και τεκμήρια 8.000 ευρώ
¢ Αποδείξεις με μετρητά στη διαφορά: 8.000 ευρώ - 1.000 ευρώ = 7.000 ευρώ Χ 10% = 700 ευρώ
¢ Αποδείξεις με κάρτα στο πραγματικό εισόδημα: 1.000 ευρώ Χ 10% = 100 ευρώ
¢ Σύνολο αποδείξεων: 800 ευρώ
¢ Αν εμφανίσει λιγότερες αποδείξεις: Πέναλτι φόρου 22% στη διαφορά
(2) Επειδη οι ΠΑΓΙΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ εξοφλησης λογαριασμων, θεωρουνται ηλεκτρονικες τραπεζικες συναλλαγες, εγω προσωπικα μονον με αυτες... σχεδον καθαρισα απο αφορολογητο!!!

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ αποδεικνυεται οτι το ζητουμενο δεν ηταν η παταξη της φοροδιαφυγης αλλά να μην κυκλοφορει ζεστο χρημα εκτος των επισημων τοκογλυφων, που φυσικα θα κερδιζουν απο τις περαν καθε λογικης προμηθειες, για να μην αναφερθουμε στα POS!

:twisted:

aroutis
03-02-17, 12:23
2 ερωτησεις:

1) Θα υπαρξει καποια εφαρμογη που θα βλεπεις το ποσο των αποδειξεων που εχεις μαζεψει με ηλεκτρονικο τροπο απο ολους τους λογαριασμους/καρτες σου? Η πρεπει να το κοιτας εσυ manual απο το ebanking της καθε τραπεζας σου? Επισης υποθετω οτι τους λογαριασμους και τις καρτες δεν χρειαζεται να τα δηλωσεις καπου, στο taxis π.χ. Tα βλεπουν αυτοματα.

2) Ασχετη λιγο με το θεμα αλλα το αναδρομικο κοψιμο των επικουρικων ποτε σταματαει? Ποσοι ειναι οι μεγιστοι μηνες που κανουν αναδρομικες κρατησεις? Στον πατερα μου ειναι ο 4ος μηνας που του ερχεται μειωμενη επικουρικη.

Ναι θα υπάρξει τέτοια εφαρμογή (για το .1.)

- - - Updated - - -


1. Δε νομίζω ότι θα φτιάξουν ποτέ τέτοια εφαρμογή. Ουσιαστικά αυτό που θα γίνεται είναι μια ενημέρωση (φαντάζομαι άπαξ) από τις τράπεζες, βάσει του ΑΦΜ, για τις δαπάνες που έκανε κάποιος χρήστης.
Όπως γίνεται παρομοίως και με την αυτόματη ενημέρωση των καταθέσεων και τόκων στο ΤΑΧΙΣ.

Οχι δεν ισχύει αυτό που λες.

- - - Updated - - -


(1) Ο γιος μου ειναι ανεργος απο το 2010, γραμμενος στα μητρωα του ΟΑΕΔ και με ΜΗΔΕΝΙΚΟ εισοδημα.
Μοιραζομαστε 50-50 μια αρχαια μονοκατοικια 110 τμ
Υπαρχει λοιπον το τεκμαρτο, το πραγματικο και οι παλιες καλες αποδειξεις / ΟΧΙ πλαστικο χρημα...
http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1197965/poies-apodeikseis-xtizoun-aforologito
Απόφαση ΠΟΛ. 1005/25.1.2017 της υφυπουργού Οικονομικών Κ. Παπανάτσιου, με την οποία αποσαφηνίζονται και οι κατηγορίες των φορολογουμένων που εξαιρούνται από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής για την πραγματοποίηση των δαπανών τους, αλλά απαιτείται να προσκομίσουν αποδείξεις σύμφωνα με την προβλεπόμενη κλίμακα...
2. Εξαιρούνται από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής και οι παρακάτω κατηγορίες φορολογουμένων:
...
ε. Οι φορολογούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ, για τη διαφορά που προκύπτει μεταξύ του τεκμαρτού και του συνολικού εισοδήματός τους, σύμφωνα με την περ. δ’ της παρ. 1 του άρθρου 34 του ν.4172/2013..."

Παλαιοτερο αρθρο με παραδειγματα στο ΒΗΜΑ (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=858230)
Παράδειγμα Β
Ανεργοι εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ: Αποδείξεις με μετρητά στη διαφορά μεταξύ πραγματικού και τεκμαρτού εισοδήματος
¢ Ανεργος με ετήσιο πραγματικό εισόδημα 1.000 ευρώ και τεκμήρια 8.000 ευρώ
¢ Αποδείξεις με μετρητά στη διαφορά: 8.000 ευρώ - 1.000 ευρώ = 7.000 ευρώ Χ 10% = 700 ευρώ
¢ Αποδείξεις με κάρτα στο πραγματικό εισόδημα: 1.000 ευρώ Χ 10% = 100 ευρώ
¢ Σύνολο αποδείξεων: 800 ευρώ
¢ Αν εμφανίσει λιγότερες αποδείξεις: Πέναλτι φόρου 22% στη διαφορά
(2) Επειδη οι ΠΑΓΙΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ εξοφλησης λογαριασμων, θεωρουνται ηλεκτρονικες τραπεζικες συναλλαγες, εγω προσωπικα μονον με αυτες... σχεδον καθαρισα απο αφορολογητο!!!

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ αποδεικνυεται οτι το ζητουμενο δεν ηταν η παταξη της φοροδιαφυγης αλλά να μην κυκλοφορει ζεστο χρημα εκτος των επισημων τοκογλυφων, που φυσικα θα κερδιζουν απο τις περαν καθε λογικης προμηθειες, για να μην αναφερθουμε στα POS!

:twisted:

Μανούλα μου καταλαβαίνεις ότι δεν γίνεται αυτό το πράγμα μόνο για σένα ε; ;)

manoulamou
03-02-17, 12:26
ΥΓ

Επειδη θα αγορασω ηλιακο θερμοσιφωνα εντος των ημερων
η ΜΕΤΑΦΟΡΑ απο το δικο μου λογαριασμο στο λογαριασμο ενος καταστηματος / εταιριας θεωρειται ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ συναλλαγη
που περιλαμβανεται στο χτισιμο του αφορολογητου?

:hmm:

aroutis
03-02-17, 12:28
ΥΓ

Επειδη θα αγορασω ηλιακο θερμοσιφωνα εντος των ημερων
η ΜΕΤΑΦΟΡΑ απο το δικο μου λογαριασμο στο λογαριασμο ενος καταστηματος / εταιριας θεωρειται ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ συναλλαγη
που περιλαμβανεται στο χτισιμο του αφορολογητου?

:hmm:

Από ότι γνωρίζω, στο χτίσιμο του αφορολογήτου συμπεριλαμβάνονται και συναλλαγές μεταφοράς χρημάτων προς λογ/σμούς επιχειρίσεων με σκοπό πληρωμή.

Αρα ναι.

mezger
03-02-17, 12:36
ΥΓ

Επειδη θα αγορασω ηλιακο θερμοσιφωνα εντος των ημερων
η ΜΕΤΑΦΟΡΑ απο το δικο μου λογαριασμο στο λογαριασμο ενος καταστηματος / εταιριας θεωρειται ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ συναλλαγη
που περιλαμβανεται στο χτισιμο του αφορολογητου?

:hmm:

Θεωρητικά ναι, η τελευταία εγκύκλιος αναφέρει συγκεκριμένα "μεταφορά πίστωσης". Πρακτικά, επειδή δεν υπάρχει τρόπος να διαχωριστεί αυτόματα από συναλλαγές που δεν μετράνε, who knows?
Μπορει να επαναδιευκρινήσουν τη διευκρίνηση και να πουν οτι τελικά δεν μετράει. Μπορει να πουν ότι μετράει, αλλά θα πρέπει να κρατήσεις/δώσεις και την απόδειξη. Μπορεί να τα βροντήξουν και τέλος του χρόνου να πουν πάλι ότι "οι κωδικοί τελικά θα είναι ανενεργοί, χαρ χαρ σας τη σκάσαμε κουφάλες"

manoulamou
03-02-17, 12:46
... Μπορεί να τα βροντήξουν και τέλος του χρόνου να πουν πάλι ότι "οι κωδικοί τελικά θα είναι ανενεργοί, χαρ χαρ σας τη σκάσαμε κουφάλες"
Οπως τα δυο τελευταια χρονια με τις εντυπες αποδειξεις! :rofl:

JJX
09-02-17, 00:38
(1) Ο γιος μου ειναι ανεργος απο το 2010, γραμμενος στα μητρωα του ΟΑΕΔ και με ΜΗΔΕΝΙΚΟ εισοδημα.
Μοιραζομαστε 50-50 μια αρχαια μονοκατοικια 110 τμ
Υπαρχει λοιπον το τεκμαρτο, το πραγματικο και οι παλιες καλες αποδειξεις / ΟΧΙ πλαστικο χρημα...
http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1197965/poies-apodeikseis-xtizoun-aforologito
Απόφαση ΠΟΛ. 1005/25.1.2017 της υφυπουργού Οικονομικών Κ. Παπανάτσιου, με την οποία αποσαφηνίζονται και οι κατηγορίες των φορολογουμένων που εξαιρούνται από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής για την πραγματοποίηση των δαπανών τους, αλλά απαιτείται να προσκομίσουν αποδείξεις σύμφωνα με την προβλεπόμενη κλίμακα...
2. Εξαιρούνται από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής και οι παρακάτω κατηγορίες φορολογουμένων:
...
ε. Οι φορολογούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ, για τη διαφορά που προκύπτει μεταξύ του τεκμαρτού και του συνολικού εισοδήματός τους, σύμφωνα με την περ. δ’ της παρ. 1 του άρθρου 34 του ν.4172/2013..."

Παλαιοτερο αρθρο με παραδειγματα στο ΒΗΜΑ (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=858230)
Παράδειγμα Β
Ανεργοι εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ: Αποδείξεις με μετρητά στη διαφορά μεταξύ πραγματικού και τεκμαρτού εισοδήματος
¢ Ανεργος με ετήσιο πραγματικό εισόδημα 1.000 ευρώ και τεκμήρια 8.000 ευρώ
¢ Αποδείξεις με μετρητά στη διαφορά: 8.000 ευρώ - 1.000 ευρώ = 7.000 ευρώ Χ 10% = 700 ευρώ
¢ Αποδείξεις με κάρτα στο πραγματικό εισόδημα: 1.000 ευρώ Χ 10% = 100 ευρώ
¢ Σύνολο αποδείξεων: 800 ευρώ
¢ Αν εμφανίσει λιγότερες αποδείξεις: Πέναλτι φόρου 22% στη διαφορά
(2) Επειδη οι ΠΑΓΙΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ εξοφλησης λογαριασμων, θεωρουνται ηλεκτρονικες τραπεζικες συναλλαγες, εγω προσωπικα μονον με αυτες... σχεδον καθαρισα απο αφορολογητο!!!

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ αποδεικνυεται οτι το ζητουμενο δεν ηταν η παταξη της φοροδιαφυγης αλλά να μην κυκλοφορει ζεστο χρημα εκτος των επισημων τοκογλυφων, που φυσικα θα κερδιζουν απο τις περαν καθε λογικης προμηθειες, για να μην αναφερθουμε στα POS!

:twisted:


Έστω οτι γίνεται έλεγχος και φαίρνω αποδείξεις.
Πως θα καταλάβει αν εχω πληρώσει με κάρτα ή με μετρητά?
Π.χ. οι αποδείξεις της βενζίνης φαίνονται πληρωμένες ως μετρητά άσχετα πως έχουν πληρωθει.

Μην ξεχνάτε και την φοροκάρτα, πληρώνετε με μετρητά και το γράφετε στην φοροκάρτα.:whistle:

Στο τέλος δεν θα καταφέρουν να μετρήσουν τίποτα με τόσο μπάχαλο :closed:

manoulamou
09-02-17, 20:05
Εδω ακομη δεν εχει καν ρυθμιστει / ξεκινησει η διαδικασια συνδεσης με τις τραπεζες για την πιστοποιηση χρησης του πλαστικου χρηματος. Ειχαν μιλησει για δηλωση της καρτας μεσω του Taxis...
Ομως περαν της μιας ή περισσοτερων χρεωστικων / πιστωτικων / prepaid, υπαρχει η εντελως ηλεκτρονικη διακινηση κεφαλαιων με συμψηφιστικες ενεργειες, μεταφορες, πληρωμες με παγιες εντολες κλπ
ΑΛΑΛΟΥΜ (https://www.youtube.com/watch?v=wkjr4DGZdYI) και εννια εχει ο μηνας Φλεβουαριος!
:rolleyes:

anon
09-02-17, 22:36
Έστω οτι γίνεται έλεγχος και φαίρνω αποδείξεις.
Πως θα καταλάβει αν εχω πληρώσει με κάρτα ή με μετρητά?
Π.χ. οι αποδείξεις της βενζίνης φαίνονται πληρωμένες ως μετρητά άσχετα πως έχουν πληρωθει.

Μην ξεχνάτε και την φοροκάρτα, πληρώνετε με μετρητά και το γράφετε στην φοροκάρτα.:whistle:

Στο τέλος δεν θα καταφέρουν να μετρήσουν τίποτα με τόσο μπάχαλο :closed:

νομίζω ότι οι χάρτινες αποδείξεις δεν πιάνονται καθόλου, μόνο όσες γίνονται με πλαστικό χρήμα.
Στο μεταξύ, με το πλαστικο, ακόμα και εαν δεν είναι έτοιμοι τώρα, δεν πειράζει. Τα στοιχεία τα έχουν οι τράπεζες. Αρκεί να γίνει η διασυνδεση, όχι απαραίτητα online, μια μπατσοδουλειά είναι, όπως γινόταν κλασσικά τόσα χρόνια, πριν το όριο για την δήλωση του Ε1.

Απο την άλλη, με ένα χιλιάρικο το πολύ μισθός σε πολύ καλά στελέχη πληροφορικής, προγραμματιστές, σιγά μην κάτσουν στο ΥΠΟΙΚ για ψίχουλα όταν μπορούν να βρούν δουλειά με δεκαπλάσια, αλλού...

JJX
11-02-17, 10:55
Δεν νομιζω οτι ειναι τόσο απλό.
Ακόμα και αν υπολογίσουν μόνο κάρτες και όχι τις μεταφορές, ωστε και οι τράπεζες να βγάλουν την μιζούλα τους για την προσπάθεια
Υπάρχουν συνναλαγές απο εξωτερικό (χωρίς ελληνικό ΑΦΜ) που δεν θα πρέπει να υπολογισθούν.
Π.χ. paypal, amazon (αυτό ισως εβαλε), αλλά και πληρωμές ΔΕΗ, ΟΤΕ/VODA/forthnet/κοκ , ΕΥΔΑΠ, ΕΛΤΑ και χιλια άλλα
Άλλο παράδειαγμα: μεταφορά απο paypal σε paypal με χρέωση της κάρτας μου. Αν το υπολογίζουν στο αφορολόγητο :clap::clap:

manoulamou
11-02-17, 11:38
νομίζω ότι οι χάρτινες αποδείξεις δεν πιάνονται καθόλου, μόνο όσες γίνονται με πλαστικό χρήμα.
Στο μεταξύ, με το πλαστικο, ακόμα και εαν δεν είναι έτοιμοι τώρα, δεν πειράζει. Τα στοιχεία τα έχουν οι τράπεζες. Αρκεί να γίνει η διασυνδεση, όχι απαραίτητα online, μια μπατσοδουλειά είναι, όπως γινόταν κλασσικά τόσα χρόνια, πριν το όριο για την δήλωση του Ε1.

Απο την άλλη, με ένα χιλιάρικο το πολύ μισθός σε πολύ καλά στελέχη πληροφορικής, προγραμματιστές, σιγά μην κάτσουν στο ΥΠΟΙΚ για ψίχουλα όταν μπορούν να βρούν δουλειά με δεκαπλάσια, αλλού...
Υπαρχουν ηδη ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ κατηγοριες που εξαιρουνται μερικως ή ολικως απο την χρηση πλαστικου χρηματος για το χτισιμο του αφορολογητου.
Η συνδεση θεωρητικα πανευκολη μεταξυ TAXIS και των φουκαριαρικων των τραπεζων που πρεπει παση θυσια να διασωθουν.
Αληθεια το περιβοητο ΟΡΙΟ για το τρεχον ετεος ωστε να μην φαμε προστιμα
εχει συμφωνηθει με τους θεσμους ή θα το συζητανε μεχρι το 2018;
:twisted:

nmavro73
13-02-17, 12:15
Τα καταστήματα εστίασης που φοροδιαφεύγουν, έχουν περιθώριο μέχρι 30/6 να βάλουν μηχάνημα!Μέχρι τότε μετρητά!!!

anon
13-02-17, 13:49
Τα καταστήματα εστίασης που φοροδιαφεύγουν, έχουν περιθώριο μέχρι 30/6 να βάλουν μηχάνημα!Μέχρι τότε μετρητά!!!

Εγω βλέπω πολλά καταστήματα που έχουν βάλει πινακίδα, ότι δεν έχουν POS και δέχονται μόνο μετρητά. Πρέπει να τους καταγγείλω εγώ; Τουλάχιστον ας κάνουνε την δυνατότητα ανώνυμης καταγγελίας, και μετά ας επιληφθεί ο νόμος εαν πρέπει ή όχι να έχουν POS. Ασε δε το τριπάκι, χάλασε το μηχάνημα, που το ακούω πολλάκις. Τι γίνεται εκεί;

lewton
13-02-17, 14:27
Στη Γερμανία ένα σωρό μαγαζιά δεν έχουν POS και δε δέχονται πληρωμή με κάρτα, που είναι ο Σόιμπλε να τους υποχρεώσει να έχουν;

mezger
13-02-17, 15:01
Εγω βλέπω πολλά καταστήματα που έχουν βάλει πινακίδα, ότι δεν έχουν POS και δέχονται μόνο μετρητά. Πρέπει να τους καταγγείλω εγώ; Τουλάχιστον ας κάνουνε την δυνατότητα ανώνυμης καταγγελίας, και μετά ας επιληφθεί ο νόμος εαν πρέπει ή όχι να έχουν POS. Ασε δε το τριπάκι, χάλασε το μηχάνημα, που το ακούω πολλάκις. Τι γίνεται εκεί;

Να τους καταγγείλεις για ποιο πράγμα? Δεν είναι υποχρεωτικό να έχει κάποιος POS.

@ ADSLgr.com All rights reserved.