PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

nmavro73
13-02-17, 16:25
Να τους καταγγείλεις για ποιο πράγμα? Δεν είναι υποχρεωτικό να έχει κάποιος POS.

Ειναι υποχρεωτικό να γράφει αν έχει η όχι. Και τον Ιούνιο!!! θα γίνει υποχρεωτικό. Κοινώς μισός χρονος έτσι.
Τα Today's πχ δεν έχουν.
Φούρνοι και μικρά μαγαζιά ούτε για αστείο.

mezger
13-02-17, 16:39
Ειναι υποχρεωτικό να γράφει αν έχει η όχι. Και τον Ιούνιο!!! θα γίνει υποχρεωτικό. Κοινώς μισός χρονος έτσι.
Τα Today's πχ δεν έχουν.
Φούρνοι και μικρά μαγαζιά ούτε για αστείο.

Υπάρχουν σχέδια, σκέψεις και διαρροές να γίνει υποχρεωτικό τον Ιούνιο για κάποιες επιχειρήσεις. Όπως υπήρχαν εδώ και 2 χρόνια και βάλε. Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση για POS ακόμα και ούτε ξέρουμε πότε και αν θα υπάρξει.

frap
13-02-17, 17:07
Τα delivery πάντως την έχουν καταβρεί... με το δελτίο παραγγελίας κι αν...
"Απόδειξη;"
"Είναι μέσα στη σακούλα".
Που κάποτε την είχαν κολλημένη απ' έξω. Πληρώνεις φεύγει, πάπαλα.
Εχθές δεν άντεξα και τον έστειλα πίσω να τη φέρει.

anon
13-02-17, 17:13
Στη Γερμανία ένα σωρό μαγαζιά δεν έχουν POS και δε δέχονται πληρωμή με κάρτα, που είναι ο Σόιμπλε να τους υποχρεώσει να έχουν;

Αυτοί δεν έχουν μνημόνια και να πρέπει να μαζεύουν χρήμα για τους δανειστές.

- - - Updated - - -

Επίσης όσον αφορά τις POS. Πολλά μαγαζιά που έχουν (ειδικά στην εστίαση και καφετέριες) αλλά και κάποια τροφίμων, πχ κρεοπωλεία, αρτοποιεία κλπ λένε ότι είναι χαλασμένο, βγάζουν το καλώδιο πχ απλά, και δεν παίζει, και έτσι τι να κάνεις, πρέπει να πληρώσεις μετρητά. Εαν πάει σε ένα καθεστώς υποχρεωτικά να έχουν POS και να μπορείς να πληρώσεις με POS, πρέπει να γίνει κάτι με αυτό, γιατί μετά όλοι θα έχουν, αλλά σε κανέναν δεν θα "δουλεύει".

sdikr
13-02-17, 17:19
Αυτοί δεν έχουν μνημόνια και να πρέπει να μαζεύουν χρήμα για τους δανειστές.

- - - Updated - - -

Επίσης όσον αφορά τις POS. Πολλά μαγαζιά που έχουν (ειδικά στην εστίαση και καφετέριες) αλλά και κάποια τροφίμων, πχ κρεοπωλεία, αρτοποιεία κλπ λένε ότι είναι χαλασμένο, βγάζουν το καλώδιο πχ απλά, και δεν παίζει, και έτσι τι να κάνεις, πρέπει να πληρώσεις μετρητά. Εαν πάει σε ένα καθεστώς υποχρεωτικά να έχουν POS και να μπορείς να πληρώσεις με POS, πρέπει να γίνει κάτι με αυτό, γιατί μετά όλοι θα έχουν, αλλά σε κανέναν δεν θα "δουλεύει".

Μήπως θα πρέπει και εμείς τότε να του λέμε, αα οκ, βαλτά ξανά στο ράφι θα περάσω όταν θα δουλεύει ή θα πάω αλλού που δουλεύει

ardi21
13-02-17, 18:33
Να ρωτησω κατι ασχετο? Απο την στιγμη που υπογραφεις την προσληψη σου (η οποια εχει αρχισει να μεταρει εδω και μερικες μερες) ποτε φαινονται τα ενσημα που μπαινουν στην σελιδα του IKA? Πανω στον μηνα?

mezger
13-02-17, 18:49
Να ρωτησω κατι ασχετο? Απο την στιγμη που υπογραφεις την προσληψη σου (η οποια εχει αρχισει να μεταρει εδω και μερικες μερες) ποτε φαινονται τα ενσημα που μπαινουν στην σελιδα του IKA? Πανω στον μηνα?

Ο εργοδότης θα τα αποδώσει μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα, οπότε αν άρχισες Φεβρουάριο υπολόγισε μέσα στον Απρίλιο.

ardi21
13-02-17, 18:54
Ο εργοδότης θα τα αποδώσει μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα, οπότε αν άρχισες Φεβρουάριο υπολόγισε μέσα στον Απρίλιο.

A μαλιστα. Να σε ρωτησω και κατι αλλο, αν και ξερω την απαντηση.

Επειδη τελικα ειδα την συμβαση και με εχει δηλωσει ως ημιαπασχοληση με 20 ωρες/εβδομαδα και ημερομισθιο 3.52 ευρω. Μου ηρθε λιγο αποτομο γιατι πιστευα οτι θα με δηλωνε full time κανονικα. Να υποθεσω οτι θα μου βαζει τα μισα ενσημα και θα εχω μειωμενη ιατροφαρμακευτικη καλυψη, σωστα?

Κλασσικα μου ειπε οτι τον υπολοιπο μισο μισθο θα μου τον δινει μαυρα..

nmavro73
13-02-17, 20:16
A μαλιστα. Να σε ρωτησω και κατι αλλο, αν και ξερω την απαντηση.

Επειδη τελικα ειδα την συμβαση και με εχει δηλωσει ως ημιαπασχοληση με 20 ωρες/εβδομαδα και ημερομισθιο 3.52 ευρω. Μου ηρθε λιγο αποτομο γιατι πιστευα οτι θα με δηλωνε full time κανονικα. Να υποθεσω οτι θα μου βαζει τα μισα ενσημα και θα εχω μειωμενη ιατροφαρμακευτικη καλυψη, σωστα?

Κλασσικα μου ειπε οτι τον υπολοιπο μισο μισθο θα μου τον δινει μαυρα..

Αν τολμάς πες οχι. Θα πάρει άλλον.
Να ξέρεις οτι σε περίπτωση απόλυσης αποζημιωνεσαι με οτι φαινεται

ardi21
13-02-17, 20:24
Αν τολμάς πες οχι. Θα πάρει άλλον.
Να ξέρεις οτι σε περίπτωση απόλυσης αποζημιωνεσαι με οτι φαινεται

Το ξερω αυτο.

Απλα ρωτησα και αλλο εναν εργαζομενο που εχει το ιδιο καθεστως και μου ειπε οταν ειχε προσληφθει το ειχε τσεκαρει για τα ενσημα και στον λογαριασμο του στην σελιδα του ΙΚΑ φαινεται οτι τα συνταξιμα ειναι 25, full ωραριου δηλαδη. Απλα εχει μειωμενη ιατροφαρμακευτικη.Τωρα δεν ξερω τι γινεται και αν μου ελεγε μπαρουφες.

Kυριακη κοντη γιορτη βεβαια, ρωτησα τον εργοδοτη να μου πει τι γινεται και αν δεν μου πει θα τα δω μολις μπουν.

mezger
13-02-17, 23:15
Αν δεν κάνω λάθος οι καλύψεις είναι οι ίδιες για όλους, τα συντάξιμα ένσημα θα είναι λιγότερα. Με επιφύλαξη γιατί δεν το γνωρίζω καλά το αντικείμενο, αλλά μου φαίνεται απίθανο να έχει 25 ένσημα με οτιδήποτε λιγότερο από 8ωρο/5νθήμερο.

frap
14-02-17, 10:04
Μήπως θα πρέπει και εμείς τότε να του λέμε, αα οκ, βαλτά ξανά στο ράφι θα περάσω όταν θα δουλεύει ή θα πάω αλλού που δουλεύει

Αυτό ακριβώς... την επόμενη φορά, πας κάπου αλλού. Εγώ τουλάχιστον που 15+ χρόνια τώρα κατά 80% κινούμαι με κάρτες αυτό εφαρμόζω. Όχι ότι αλλάζουν συμπεριφορά για μένα, αλλά τουλάχιστον έχω βρει καλούς εμπόρους στη γειτονιά για τα ψώνια του μήνα και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

- - - Updated - - -


Με επιφύλαξη γιατί δεν το γνωρίζω καλά το αντικείμενο, αλλά μου φαίνεται απίθανο να έχει 25 ένσημα με οτιδήποτε λιγότερο από 8ωρο/5νθήμερο.

Έχω την εντύπωση πως γίνεται εάν οι ώρες απασχόλησης είναι σπαρμένες σε όλη την εβδομάδα. Δλδ, μειωμένο ωράριο, ναι, αλλά σε αναγκάζει να παρουσιάζεσαι 4 και πλέον μέρες/εβδομάδα. Στη γυναίκα μου πχ σε ιδιωτικό σχολείο, με 14 ώρες (από 24 πλήρες ωράριο) να εμφανίζονται στο πρόγραμμα, κολλούσαν κανονικά 25 ένσημα. Ακριβώς γιατί οι ώρες της ήταν κάθε μέρα της εβδομάδας. Βέβαια, οι ασφαλιζόμενες αποδοχές ήταν αυτές των 14 ωρών...

anon
14-02-17, 10:07
Μήπως θα πρέπει και εμείς τότε να του λέμε, αα οκ, βαλτά ξανά στο ράφι θα περάσω όταν θα δουλεύει ή θα πάω αλλού που δουλεύει

Ναι, έτσι θα έπρεπε Σπύρο... Ελα που δεν το κάνουμε, και πολλές φορές δεν είναι εύκολο (βασικά τεμπελιάζουμε)... Αλλά σιγά σιγά όπως πάει, θα μπεί παντού, είναι απλά θέμα χρόνου. Απλά, δεν γίνεται η αλλαγή αυτή να παίξει αυτόματα, παντού, όπως περίμεναν κάποιοι, σε μια μέρα, ή έστω, και σε έναν χρόνο. Θέλει περισσότερο χρόνο, αλλά και πίεση, με διάφορους τρόπους.

- - - Updated - - -


A μαλιστα. Να σε ρωτησω και κατι αλλο, αν και ξερω την απαντηση.

Επειδη τελικα ειδα την συμβαση και με εχει δηλωσει ως ημιαπασχοληση με 20 ωρες/εβδομαδα και ημερομισθιο 3.52 ευρω. Μου ηρθε λιγο αποτομο γιατι πιστευα οτι θα με δηλωνε full time κανονικα. Να υποθεσω οτι θα μου βαζει τα μισα ενσημα και θα εχω μειωμενη ιατροφαρμακευτικη καλυψη, σωστα?

Κλασσικα μου ειπε οτι τον υπολοιπο μισο μισθο θα μου τον δινει μαυρα..

Για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη δεν θα έχεις πρόβλημα, με το που θα συμπληρώνεις 50 ένσημα (δεν ξέρω αν άλλαξε), που σημαίνει στην περίπτωσή σου με την συμπλήρωση 4 μηνών εργασίας. Αυτό θα ισχύει και για το τρέχων έτος (εαν δεν έχεις ήδη ιατροφαρμακευτική κάλυψη), αλλά και για το επόμενο. Η ιατροφαρμακευτική είναι ίδια για όλους, τα συντάξιμα αλλάζουν. Με μισά ένσημα, φυσικά έχεις μικρότερο χρόνο εργασίας που αντιπροσωπεύει με το πόσο θα βγείς αργότερα στην σύνταξη, αλλά εκείνο είναι μακριά και το πιθανότερο τότε, να μην υπάρχει καν σύνταξη.
Οσο για την ιατροφαρμακευτική, υπάρχει μια διαφοροποίηση, αλλά δεν έχει να κάνει μόνο με τα ένσημα αλλά και με το ύψος των κρατήσεων, και είναι όσον αφορά στην νοσοκομειακή κλίνη, εαν είναι Α, Β, Γ κατηγορίας. Μην το πιστεύεις, και εγώ Α ήμουν, και όταν μπήκα σε Γ με βάλανε, γιατί μόνο Γ έχουν τα νοσοκομεία εδώ! Σε όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια για όλους.

thourios
14-02-17, 11:19
Off topic


Άσχετο αλλά πλέον όλοι οι ανασφάλιστοι έχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη με την επίδειξη του ΑΜΚΑ τους.
Με την συμπλήρωση των ενσήμων που πρέπει να είναι περισσότερα από πενήντα αλλά κάθε χρόνο βγαίνει εγκύκλιο η οποία τα περιορίζει στα 50 λόγω κρίσης
αρχίζει και η ασφάλισή σου στο ΙΚΑ.

ArchAngel
14-02-17, 12:05
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως για τα συντάξιμα μετράει ένα ένσημο κανονικά έστω και μία ώρα την ημέρα να δούλεψες.
Όχι όμως για ιατροφαρμακευτική και ταμείο ανεργίας. Εκεί γίνεται αναγωγή των ωρών.
Ίσχυε κανονικά 100% αυτό μέχρι πριν 2 ,3 χρόνια.
Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στο μεταξύ...

Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία βέβαια για κάποιον που τώρα μπαίνει στην αγορά εργασίας.... Λες και θα πάρει ποτέ σύνταξη.....

ardi21
14-02-17, 14:46
Έχω την εντύπωση πως γίνεται εάν οι ώρες απασχόλησης είναι σπαρμένες σε όλη την εβδομάδα. Δλδ, μειωμένο ωράριο, ναι, αλλά σε αναγκάζει να παρουσιάζεσαι 4 και πλέον μέρες/εβδομάδα. Στη γυναίκα μου πχ σε ιδιωτικό σχολείο, με 14 ώρες (από 24 πλήρες ωράριο) να εμφανίζονται στο πρόγραμμα, κολλούσαν κανονικά 25 ένσημα. Ακριβώς γιατί οι ώρες της ήταν κάθε μέρα της εβδομάδας. Βέβαια, οι ασφαλιζόμενες αποδοχές ήταν αυτές των 14 ωρών...

Mαλλον κατι τετοιο γινεται, γι αυτο και το αλλο παιδι μου ειπε οτι βλεπει 25 ενσημα. Ολους μας εχει δηλωσει Δευτερα-Παρασκευη 10:00 - 14:00.

Aπο την στιγμη που παιρνεις 25 ενσημα και εσυ και το κανονικο 8ωρο δεν σημαινει οτι εχετε και τα ιδια συνταξιμα? Αλλα πως γινετε αυτο? Να πληρωνει ο αλλος μεγαλυτερες εισφορες και να εχετε τα ιδια?

Βεβαια οπως ειπαν και ολοι σιγα μην παρουμε ποτε συνατξη, αλλα κουβεντα να γινεται. Θεωρητικα ειναι ολα αυτα...

frap
14-02-17, 17:01
Aπο την στιγμη που παιρνεις 25 ενσημα και εσυ και το κανονικο 8ωρο δεν σημαινει οτι εχετε και τα ιδια συνταξιμα? Αλλα πως γινετε αυτο? Να πληρωνει ο αλλος μεγαλυτερες εισφορες και να εχετε τα ιδια?

25 ένσημα εσύ, 25 κι εγώ θα πάρουμε σύνταξη, όταν πάρουμε, την ίδια στιγμή. Το πόσο θα πάρει ο καθένας μας έχει να κάνει ευθέως με τις αποδοχές που αντιστοιχούσαν σε αυτά τα 25 ένσημα όλα αυτά τα χρόνια. Τα δικά μου 25 ένσημα δε "κοστίζουν" όσο τα δικά σου, αν και ποσοστιαία επί των αποδοχών μας είναι το ίδιο.

ardi21
14-02-17, 22:40
25 ένσημα εσύ, 25 κι εγώ θα πάρουμε σύνταξη, όταν πάρουμε, την ίδια στιγμή. Το πόσο θα πάρει ο καθένας μας έχει να κάνει ευθέως με τις αποδοχές που αντιστοιχούσαν σε αυτά τα 25 ένσημα όλα αυτά τα χρόνια. Τα δικά μου 25 ένσημα δε "κοστίζουν" όσο τα δικά σου, αν και ποσοστιαία επί των αποδοχών μας είναι το ίδιο.

A μαλιστα. Καταλαβα.

nmavro73
15-02-17, 06:53
Και μια ωρα να πας παίρνεις ενσημο. Οι αποδοχές ειναι το θεμα
Και ιατροφαρμακευτική εχεις κανονικα. Μετα απο 50 ένσημα. Ακομη και αν ειναι μερικής.
Στον ΟΑΕΔ το ίδιο.
Οσο για τις κάρτες, το ξανα μια φορά. Τα άφησα και έφυγα. Αλλα οταν βγαίνεις με παιδι και χρειάζεσαι ψώνια δεν εχεις την πολυτέλεια να τρέχεις αλλού

manoulamou
16-02-17, 23:22
Στη Γερμανία ένα σωρό μαγαζιά δεν έχουν POS και δε δέχονται πληρωμή με κάρτα, που είναι ο Σόιμπλε να τους υποχρεώσει να έχουν;
Εκει που μας χρωσταγανε μας πηραν και τα βοδια! Αφου διαλυσανε την Γιουγκοσλαβια τωρα θα αποτελειωσουν κι εμας...
:twisted:

JJX
19-02-17, 22:45
Να ρωτησω κατι ασχετο? Απο την στιγμη που υπογραφεις την προσληψη σου (η οποια εχει αρχισει να μεταρει εδω και μερικες μερες) ποτε φαινονται τα ενσημα που μπαινουν στην σελιδα του IKA? Πανω στον μηνα?

Ο εργοδότης θα τα αποδώσει μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα, οπότε αν άρχισες Φεβρουάριο υπολόγισε μέσα στον Απρίλιο.

Και στον atla ποτε θα εμφανισθουν?
Εμένα δείχνει μέχρι 31/10/2015....

nmavro73
19-02-17, 22:58
Έχετε υπόψιν οτι στο ιντερνετ ειναι τε ένσημα για δικη σας ενημερωση και μονο. Οι υπηρεσίες χρειάζονται εκτύπωση ικα

thourios
20-02-17, 00:34
Έχετε υπόψιν οτι στο ιντερνετ ειναι τε ένσημα για δικη σας ενημερωση και μονο. Οι υπηρεσίες χρειάζονται εκτύπωση ικα

Πάντως εγώ που εκτύπωνα από το ermis.gr (Δεν ξέρω αν τώρα λειτουργεί) γινόταν παντού αποδεκτό.

mezger
20-02-17, 04:26
Και στον atla ποτε θα εμφανισθουν?
Εμένα δείχνει μέχρι 31/10/2015....

To atlas είναι τόσο πίσω που μοιάζει παρατημένο. Ευτυχώς κωδικούς ΙΚΑ στις περισσότερες περιπτώσεις μπορείς να πάρεις μόνο με κωδικούς taxisnet, χωρίς παρουσία, για να βλέπεις τα τελευταία.


Έχετε υπόψιν οτι στο ιντερνετ ειναι τε ένσημα για δικη σας ενημερωση και μονο. Οι υπηρεσίες χρειάζονται εκτύπωση ικα

Στον ΟΑΕΕ τουλάχιστον δεχόντουσαν εκτύπωση από internet, πιθανώς και αλλού.

anon
20-02-17, 12:52
Στον ΟΑΕΕ τουλάχιστον δεχόντουσαν εκτύπωση από internet, πιθανώς και αλλού.

Kαι έτσι πρέπει να γίνεται. Και εαν θέλουν, ας κάνουν διασταύρωση μεταξύ τους οι υπηρεσίες. Μην πω ότι κανονικά ούτε εκτύπωση θα έπρεπε να δίνεις πουθενά. Θα πρέπει να τα βρούν μόνοι τους, αυταπάγγελτα, εσύ μόνον τον ΑΜΚΑ ή τον αριθμό μητρωου θα πρέπει να δώσεις (και αυτό τον βρίσκουν αν θέλουν).

nmavro73
20-02-17, 20:25
Πάντως εγώ που εκτύπωνα από το ermis.gr (Δεν ξέρω αν τώρα λειτουργεί) γινόταν παντού αποδεκτό.
Από κάτω έχει μια σημείωση. Πχ στον άντρα μου που του ζήτησαν ένσημα από το δήμο για τα 8μηνα του είπαν ότι δεν θέλουν εκτύπωση..από το ΙΚΑ μόνο

thourios
20-02-17, 21:01
Τότε οι εκτυπώσεις δεν έχουν νόημα. Άδικα ταλαιπωρούν τους πολίτες αλλά και τους υπαλλήλους που θα μπορούσαν να ασχοληθούν με κάτι άλλο.
Στο υποκατάστημα της Γλυφάδας πρέπει να πας από τις τρεις τα χαράματα να πάρεις μια εκτύπωση ενσήμων ή μια βεβαίωση προϋπηρεσίας για το ΑΣΕΠ.

:down:

Sebu
01-03-17, 15:12
Εν μέρει σχετικό, το ίδιο γίνεται και με τις παροχές ΙΚΑ οπως οι φυσικοθεραπείες.
Σου τις γράφει ο γιατρός ηλετρονικά και τυπώνει το χαρτή του ΕΟΠΠΥ αλλά σου ζητάει και το βιβλιάριο γιατί τις γράφει και εκεί χειρόγραφα.
Μετά πρέπει να πας στο ΙΚΑ για θεώρηση και ο επόπτης που θεωρεί δεν έχει πρόσβαση σε υπολογιστή. Κάθεται σε ενα γραφειο με μια σφραγιδα και ενα στυλο και απαιτει το βιβλιαριο και την εκτυπωση και τσεκαρει απο το βιβλιαριο αν ειχες κανει φυσικοθεραπειες πριν απο 6 μηνες (το ΙΚΑ σου δικαιολογεί ανα 6 μηνο) αλλιώς δεν υπογραφει τη θεωρηση.

Κοινώς κάτι που θα μπορούσε να ελεγχθεί αυτόματα από το σύστημα και να μην επιτρέπει στο γιατρό να σου εκτυπώσει φυσικοθεραπείες με μηδενική συμμετοχή αν εχεις πιασει το οριο του 6μηνου (αλλιώς αν έχεις καλύψει τις δικαιούμενες να σου έβγαζε με χρεωση) απαιτείται να έχεις μαζί και το φυσικο βιβλιαριο και ενας ανθρωπος να πληρωνεται ως σφραγιδοφορος στο ΙΚΑ για να αντιπαραβαλει μια εκτυπωση και ενα βιβλιαριο, που ο υπολογιστης το κανει τζαμπα.

cool11
02-03-17, 11:21
Με το αφορολογητο τι θα γινει ρε παιδια;
Ποσο αλλο σκισιμο;

Sebu
02-03-17, 17:07
Η κουβέντα για το αφορολόγητο είναι μεγάλη.

Εαν θέλουμε "κοινωνική" δικαιοσύνη, εφόσον οι μισθοί έχουν μειωθεί σημαντικά τα τελευταία 7+ χρόνια, πρέπει αντίστοιχα και το αφορολόγητο να μειωθεί δραστικά. Αλλά με ταυτόχρονη μείωση των φορολογικών συντελεστών ανά κλιμάκιο.
Έτσι να πληρώσουν και οι πιο κάτω κάτι λίγο αλλά να ελαφρύνουν λίγο τα φορολογικά βάρη για την μεσαία τάξη (ότι έχει απομείνει από αυτήν πλέον).
Με βάση και τα επίσημα στοιχεία του ΥΠΟΙΚ τα οποια επικαλείται και το ΔΝΤ και δεν διαψεύδει το υπουργείο, σχεδόν οι μισοί μισθωτοί και συνταξιούχοι δεν πληρώνουν άμεσους φόρους γιατί καλύπτονται από το αφορολόγητο.
Πρακτικά θα μπορούσαν να πληρώνουν 60-100 ευρώ το χρόνο ο καθένας φόρο. Δλδ 5-8 ευρώ το μήνα. Σαν ποσό δεν είναι τεράστιο και δεν θα αλλάξει τραγικά την ζωή κάποιου που παίρνει 800-1.000 ευρώ το μήνα. Αν όμως προκύψει αντίστοιχα ελάφρυνση πχ 500+ ευρώ το χρόνο σε κάποιον στη μεσαία κλίμακα, αυτός ο κάποιος επειδή έχει μία Ψ οικονομική άνεση, ενα σημαντικό μέρος αυτών θα τα γυρίσει στην κατανάλωση άρα θα κινηθούν οι επιχειρήσεις και θα κερδίσει και το κράτος από έμμεσους φόρους π.χ. ΦΠΑ.

Αν θέλουμε βέβαια να μιλάμε για την απόλυτη φορολογική δικαιοσύνη και να καταργήσουμε τις στρεβλώσεις των αφορολόγητων ορίων υπάρχει μία λύση. Έσοδα μείον έξοδα για όλους. Ότι μένει φορολογείται με ένα και μόνο χαμηλό όμως συντελεστή, αρκετά χαμηλότερο του ΦΠΑ.
Έτσι κάποιος που είναι σώφρων και συντηρητικός και αποταμιεύει για μία δύσκολη ώρα ή για το μέλλον (άρα μειώνει τα έξοδα του) δεν τον τιμωρούμε ληστρικά με αυξημένο συντελεστή επί του εισοδήματος που του έμεινε. Αντίστοιχα κάποιος που τα έφαγε όλα σε κατανάλωση και δεν του μένει τίποτα να τον φορολογήσουμε, έχει φορολογηθεί έμμεσα με τον ΦΠΑ άρα και ο πρώτος σώφρων φορολογούμενος μας δεν νιώθει κορόιδο ότι συντηρεί το σύστημα μόνος του.
Βεβαίως έτσι πρέπει να μετράνε όλες οι δαπάνες στην κατανάλωση, χωρίς εξαιρέσεις και αστεράκια άρα όλοι οι πολίτες να έχουν κίνητρο να κάνουν όλες τις συναλλαγές τους με απόδειξη και ακόμα καλύτερα με ηλεκτρονικές πληρωμές.

Ότι εισόδημα απομένει κάθε χρόνο θα μπορεί αυτόματα να χρησιμοποιηθεί σε μελλοντικες περιόδους για να δικαιολογήσει τεκμήρια και ανάλωση κεφαλαίου.

tsioy
02-03-17, 17:13
Η κουβέντα για το αφορολόγητο είναι μεγάλη.

Εαν θέλουμε "κοινωνική" δικαιοσύνη, εφόσον οι μισθοί έχουν μειωθεί σημαντικά τα τελευταία 7+ χρόνια, πρέπει αντίστοιχα και το αφορολόγητο να μειωθεί δραστικά. Αλλά με ταυτόχρονη μείωση των φορολογικών συντελεστών ανά κλιμάκιο.
Έτσι να πληρώσουν και οι πιο κάτω κάτι λίγο αλλά να ελαφρύνουν λίγο τα φορολογικά βάρη για την μεσαία τάξη (ότι έχει απομείνει από αυτήν πλέον).

Κάτι τέτοιο θα δούλευε σωστά αν και τα προιόντα είχαν μειωθεί αντίστοιχα (αναφέρομαι σε βασικά είδη, γάλα, ψωμί κτλ).
Δηλαδή αν κάποτε έπαιρνες €700 και δεν πλήρωνες φόρο, τώρα να παίρνεις €600 στη καλύτερη, να πληρώνεις φόρο και να αγοράζεις είδη σε παρόμοια ή υψηλότερη τιμή;

Sebu
02-03-17, 17:33
Αυτό είναι αναλογικό και ισχύει για όλες τις εισοδηματικές κατηγορίες. Όσο ψηλότερα ανεβαίνεις τόσο μεγαλύτερη κατανάλωση κόβει ο φορολογούμενος και τόσο μεγαλύτερα είναι τα ποσά που χάνονται από την ιδιωτική οικονομία και τους έμμεσους φόρους.

Στην τελική πρέπει να αποφασίσουμε τι θέλουμε. Να γλιτώσει ο φορολογούμενος των 8.000 ευρώ το χρόνο τα 60 ευρώ φόρο που θα πληρώσει το χρόνο ή ο φορολογούμενος των 25.000 ευρώ τα 500-800 ευρώ που θα γλιτώσει να ρίξει τα μισά και βάλε στην κατανάλωση άρα οι επιχειρήσεις να ανέβουν και δουλέψει ο κύκλος των επιχειρήσεων, των προσλήψεων, των έμμεσων φόρων κτλ και να αρχισει να σταθεροποιείται η ιδιωτική οικονομία???

Η ιδιωτική οικονομία στην κατάσταση που είμαστε ύστερα από 7 χρόνια κρίσης δεν μπορεί να σωθεί απο τον μικροφορολογούμενο στην παρούσα φάση. Ο φορολογούμενος όμως των 25.000 με κερδος 600-700 ευρώ από τη φορολογία του θα πάει μία εκδρομή παραπάνω ένα τριήμερο και θα κάψει βενζίνες, θα πληρώσει διόδια, ξενοδοχεία, δωμάτια, εισιτήρια κτλ. Θα πάει 1-2 θέατρα, θα ψωνίσει παραπάνω, θα γεμίσει και ένα καρότσι παραπάνω στο σουπερμαρκετ. Αυτές οι επιχειρήσεις θα αρχίσουν να ανεβαίνουν, να σταθεροποιούνται και σταδιακά θα ενισχυθούν και οι μικροφορολογούμενοι και οι χαμηλοεισοδηματίες. Αν δεν παρει μπρος όμως η ιδιωτική οικονομία μην περιμένεις προκοπή. Και αυτό δεν μπορούν να σου το προσφέρουν και συντηρήσουν οι χαμηλομισθοι γιατι ψωνίζουν και καταναλώνουν τα τελείως βασικά.

Για αυτό είπα έσοδα μείον έξοδα για όλους και ότι μένει φορολογία με ένα συντελεστή π.χ. 16%.
Βγάζεις εσυ 8.000 το χρόνο, καταναλώνεις τα 7.000? Θα φορολογηθείς για τα 1.000 με 16% δλδ 160 ευρώ φόρο.

Βγάζω εγώ 40.000, καταναλώνω 40.000? Αυτά τα 40.000 έχουν πάει στην κατανάλωση άρα έμμεσοι φόροι όπως ΦΠΑ 24%, βενζίνη που το 70% της αξίας της είναι φόροι, αυτοκίνητο που έχει ΦΠΑ 24% και επιπλέον ΕΤΤ. Δεν μου έμεινε κάτι, δεν πλήρωσα άμεσο φόρο αλλά συνολικά έχω συνεισφέρει πολύ περισσότερους έμμεσους φόρους.
Βγάζω 40.000 και καταναλώνω 30.000? Εκτός των έμμεσων φόρων επί των 30.000 θα πληρώσω και 1.600 ευρώ άμεσο φόρο για τα 10.000 αποταμίευσης.

8anos
02-03-17, 17:40
sebu ωραία η σκέψη αλλά αυτός που θα αποταμίευε θα φορολογούταν 2 φορές (φορολογία αποταμίευσης + ΦΠΑ οταν θα το κατανάλωνε), θα συνέφερε να καταναλώσεις απευθείας όλο το ποσό.

Sebu
02-03-17, 18:02
sebu ωραία η σκέψη αλλά αυτός που θα αποταμίευε θα φορολογούταν 2 φορές (φορολογία αποταμίευσης + ΦΠΑ οταν θα το κατανάλωνε), θα συνέφερε να καταναλώσεις απευθείας όλο το ποσό.


Δες ανωτέρω γιατί είχα επεξεργαστεί το μήνυμα. Η κατανάλωση θα πληρώνει παραπάνω φόρο, ώστε να μην τιμωρείς αυτόν που καταναλώνει ελάχιστα και είναι risk averse και αποταμιευτής. Από την άλλη αυτος που καταναλώνει ασύστολα θα το κάνει εν γνώσει του, γιατί θα έχε τα εισοδήματα και θα θέλει να περάσει καλά άρα θα πληρώνει παραπάνω έμμεσους φόρους.
Επιπλέον τώρα είναι ακόμα χειρότερα. Γιατί πληρώνεις φόρο επί του συνολικού σου εισοδήματος, το οποίο εν συνεχεία το καταναλώνεις (κουτσουρεμένο) και ξαναπληρώνεις έμμεσους φόρους επί της κατανάλωσης με το ήδη φορολογημένο εισόδημα. Τώρα δλδ πληρώνεις φόρο για το εισόδημα σου από μισθωτή πχ υπηρεσία και μετά για το ήδη φορολογημένο έσοδο σου, ξαναπληρώνεις πρόσθετους έμμεσους φόρους με την κατανάλωση. Με αυτό που λέω ο μισθός σου μπαίνει μικτός στην τσέπη σου και μόνο ότι δεν καταναλώσεις θα φορολογείται άμεσα από το κράτος μέσω της δήλωσης.
Για να μην μιλήσω για την φορολόγηση εικονικών εισοδημάτων (π.χ. παροχές σε είδος) ή την υποχρέωση για αποδείξεις με κάρτες επί του εικονικού αυτού εισοδήματος και αν δεν πιάσεις το όριο των αποδείξεων έξτρα φόρο (δλδ φόρος επί κατανάλωσης που δεν έκανες άρα άμεσος φόρος στην κατανάλωση). Οι άμεσοι φόροι όμως είναι επί εισοδημάτων και περιουσίας, όχι επί κατανάλωσης (ακούει κάποιος Συνταγματολόγος???).

- - - Updated - - -

Παράδειγμα:

Έστω φορολογούμενος με 18.000 ευρώ φορολογητέο εισόδημα

Τώρα
8.000 αφορολόγητο
10.000 στην κλίμακα, με 22% είναι άμεσος φόρος 2.200
Του απομένουν καθαρά 7.800. Έστω ότι τα καταναλώνει όλα, για χάρη ευκολίας σε αγαθά και υπηρεσίες του υψηλού συντελεστή ΦΠΑ (24%).
Καθαρό ποσό κατανάλωσης 6.290. ΦΠΑ=1510. Σύνολο 7.800 (καθαρό διαθέσιμο εισόδημα που το κατανάλωσε όλο).
Σύνολο καταβληθέντων φόρων (άμεσων και έμμεσων) = 3.710 ευρώ

Με Έσοδα μείον έξοδα
Καθόλου αφορολόγητο
Δαπανά πάλι όπως και πριν 8.000 ευρώ (τα 7.800 τα έκανα 8.000 στρογγυλά για διευκόλυνση υπολογισμών).
Καθαρή κατανάλωση 6.451 ευρώ, ΦΠΑ 1549 ευρώ, σύνολο 8.000 ευρώ.
Του απομένουν 10.000 αποταμίευση που φορολογούνται με 16% (έστω ενιαίος συντελεστής για όλους με το νέο σύστημα) δλδ άμεσο φόρος 1.600 ευρώ.
Σύνολο καταβληθέντων φόρων (άμεσοι και έμμεσοι) = 3.149 ευρώ

Κέρδος για τον ίδιο πολίτη, με τον ίδιο τρόπο ζωής και κατανάλωσης 561 ευρώ. Αυτά μπορεί να αποφασίσει να τα κάνει ότι θέλει (αποταμίευση, επένδυση, κατανάλωση). Αν επιλέξει ειδικά την τελευταία λύση θα τονώσει και άλλο την ιδιωτική οικονομία.

Συν του ότι το μεγαλύτερο όφελος που δεν είναι μετρήσιμο άμεσα γιατί δεν έχουμε τα υπολογιστικά στοιχεία, είναι ότι όλοι θα ζητάνε πλέον από όλους αποδείξεις και θα πρέπει να λογιστικοποιούνται και φορολογούνται τα πάντα άρα βοηθάς σημαντικότατα στη ραγδαία μείωση της φοροδιαφυγής. Πλήρη πάταξη της φοροδιαφυγής δεν έχει πετύχει καμία χώρα του κόσμου, ούτε οι ΗΠΑ. Και δεν θα πετύχει ποτέ καμία.

8anos
02-03-17, 18:19
Sebu εγω τα υπολογίζω ετσι

Τωρα
Εισόδημα 18000
φόρος 2200
Καθαρό στην τσέπη 15800

Όλο κατανάλωση
Κατανάλωση 12008
ΦΠΑ 3792
Συνολικό φόρος 2200+3792=5992

Όλο αποταμίευση
18000-2200=15800 στην τσέπη



Με την πρόταση σου

Εισόδημα 18000
Όλο κατανάλωση
ΦΠΑ 4320
Κατανάλωση 13680

Όλο αποταμίευση
Φορος 18000-2880
Καθαρό 15120 στην τσέπη

anonymos1982
02-03-17, 19:17
Η συγκεκριμένη πρόταση ευνοεί σαφώς όσους έχουν υψηλά εισοδήματα έναντι όσων έχουν χαμηλά,μειώνει τα φορολογικά έσοδα του κράτους (δεν αλλάζει απλώς τον τρόπο κατανομής τους) και ενθαρρύνει την κατανάλωση αντί την αποταμίευση.

Ένα παράδειγμα:
Μισθωτός, παντρεμένος, με παιδάκι κλπ έχει αφορολόγητο 9200, ας υποθέσουμε και τόσο εισόδημα δεν πληρώνει σε άμεσους φόρους τίποτα.
Μισθωτός, παντρεμένος, με παιδάκι κλπ και εισόδημα 60.000 ευρώ, πληρώνει τώρα 15.450

Ας υποθέσουμε και ότι ο πρώτος καταναλώνει 7000 ευρώ από το εισόδημα του και ο δεύτερος 20.000 ευρώ
Οπότε ο πρώτος έχει πληρώσει σύνολο μαζί με τον ΦΠΑ (έστω ότι όλες οι δαπάνες έχουν και ότι είναι μόνο αυτός ο έμεσσος): 1354 ευρώ
Ο δεύτερος έχει πληρώσει με τις ίδιες υποθέσεις: 19.320 ευρώ

Με το δικό σου σενάριο και συντελεστή 16% ο πρώτος θα έχει μια επιπλέον επιβάρυνση 320 ευρώ και ο δεύτερος μια μείωση 10.650 ευρώ!!

Το πρόβλημα είναι γνωστό, όσο μεγαλώνει το εισόδημα μειώνεται το ποσοστό του εισοδήματος που καταναλώνεται. Όποιοσδήποτε φλατ φόρος είναι δεδομένο ότι θα ωφελήσει περισσότερο όσους έχουν υψηλά εισοδήματα που έχουν χαμηλότερη ροπή προς κατανάλωση. Σαφώς μπορεί αυτοί να ξοδέψουν ένα μέρος των χρημάτων που εξοικονομούν αλλά είναι σίγουρο ότι ποσοστιαία θα είναι μικρότερο το ποσό απ' ότι θα κόψουν από την κατανάλωση όσοι επιβαρύνονται.

Manolis_karas
02-03-17, 21:46
Εν μέρει σχετικό, το ίδιο γίνεται και με τις παροχές ΙΚΑ οπως οι φυσικοθεραπείες.
Σου τις γράφει ο γιατρός ηλετρονικά και τυπώνει το χαρτή του ΕΟΠΠΥ αλλά σου ζητάει και το βιβλιάριο γιατί τις γράφει και εκεί χειρόγραφα.
Μετά πρέπει να πας στο ΙΚΑ για θεώρηση και ο επόπτης που θεωρεί δεν έχει πρόσβαση σε υπολογιστή. Κάθεται σε ενα γραφειο με μια σφραγιδα και ενα στυλο και απαιτει το βιβλιαριο και την εκτυπωση και τσεκαρει απο το βιβλιαριο αν ειχες κανει φυσικοθεραπειες πριν απο 6 μηνες (το ΙΚΑ σου δικαιολογεί ανα 6 μηνο) αλλιώς δεν υπογραφει τη θεωρηση.

Κοινώς κάτι που θα μπορούσε να ελεγχθεί αυτόματα από το σύστημα και να μην επιτρέπει στο γιατρό να σου εκτυπώσει φυσικοθεραπείες με μηδενική συμμετοχή αν εχεις πιασει το οριο του 6μηνου (αλλιώς αν έχεις καλύψει τις δικαιούμενες να σου έβγαζε με χρεωση) απαιτείται να έχεις μαζί και το φυσικο βιβλιαριο και ενας ανθρωπος να πληρωνεται ως σφραγιδοφορος στο ΙΚΑ για να αντιπαραβαλει μια εκτυπωση και ενα βιβλιαριο, που ο υπολογιστης το κανει τζαμπα.
Από πληροφορίες, το όλο στήσιμο έχει γίνει με τη λογική κάποιου goldenboy που δεν ξέρει την Ελληνική πραγματικότητα, ότι με τέτοια ταλαιπωρία πολλοί ασθενείς θα προτιμήσουν να πληρώσουν από την τσέπη τους προκειμένου να ταλαιπωρηθούν πολύ, για μικρής αξίας παροχές.

jim_nut18
10-03-17, 00:08
http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/147109/afto-einai-to-neo-entypo-e1-gia-tis-forologikes-diloseis-2017

sdikr
10-03-17, 12:02
Από πληροφορίες, το όλο στήσιμο έχει γίνει με τη λογική κάποιου goldenboy που δεν ξέρει την Ελληνική πραγματικότητα, ότι με τέτοια ταλαιπωρία πολλοί ασθενείς θα προτιμήσουν να πληρώσουν από την τσέπη τους προκειμένου να ταλαιπωρηθούν πολύ, για μικρής αξίας παροχές.

Αν ήταν goldenboy θα είχε βάλει υπολογιστή στον επόπτη. :p

Manolis_karas
12-03-17, 20:13
Ο Επόπτης ή o ελεγκτής γιατρός δεν χρειάζεται, οι γιατροί εκδίδουν τις συνταγές ή τα παραπεμπτικά μέσω Η/Υ συνδεδεμένου στο σύστημα του ΕΟΠΠΥ ή όπως ονομάζεται και το σύστημα δεν επιτρέπει την έκδοση παραπεμπτικού ή συνταγής αν δεν συντρέχουν όλες οι νόμιμες προϋποθέσεις.
Με συγχωρείς, στο προηγούμενο σχόλιο μου στο οποίο ανέφερα το goldenboy ήμουν ασαφής.
Πρόθεση μου ήταν να εκφράσω τη γνώμη ότι κάποιος που δεν ξέρει την Ελληνική πραγματικότητα, δηλαδή ότι ο μέσος Έλληνας κάνει το σκ@το του παξιμάδι για να τα βγάλει πέρα, έβαλε απαραίτητη για την έγκριση των παραπεμπτικών και τη χειρόγραφη θεώρηση τους (εντελώς άχρηστη αφού υπάρχει η ηλεκτρονική) με μοναδικό λόγο, ότι με τέτοια ταλαιπωρία πολλοί ασθενείς θα προτιμήσουν να πληρώσουν από την τσέπη τους προκειμένου να ταλαιπωρηθούν πολύ, για μικρής αξίας παροχές και έτσι θα μειωθούν τα έξοδα του ΕΟΠΠΥ. Στην σημερινή όμως Ελλάδα ....

cool11
16-03-17, 14:19
Χαζη ερωτηση ισως, αλλα θελω να ξερω...
Οταν παει καποιος σε λογιστη και κανει τη δηλωση του, ο λογιστης χρειαζεται αναγκαστικά τους κωδικους του πελατη για να κανει καταχωρησεις/υποβολή;
Ή οχι;
Πριν λιγο μου ηρθε ειδοποιηση απο το taxisnet του πατερα μου, οτι εγινε δεκτη η εξουσιοδοτηση στον λογιστη που παει για τη δηλωση του.

sdikr
16-03-17, 14:50
Χαζη ερωτηση ισως, αλλα θελω να ξερω...
Οταν παει καποιος σε λογιστη και κανει τη δηλωση του, ο λογιστης χρειαζεται αναγκαστικά τους κωδικους του πελατη για να κανει καταχωρησεις/υποβολή;
Ή οχι;
Πριν λιγο μου ηρθε ειδοποιηση απο το taxisnet του πατερα μου, οτι εγινε δεκτη η εξουσιοδοτηση στον λογιστη που παει για τη δηλωση του.

Κανονικά πρέπει να δουλεύει με εξουσιοδότηση, συνήθως όμως ζητάνε τους προσωπικούς κωδικούς

mezger
17-03-17, 00:14
Χαζη ερωτηση ισως, αλλα θελω να ξερω...
Οταν παει καποιος σε λογιστη και κανει τη δηλωση του, ο λογιστης χρειαζεται αναγκαστικά τους κωδικους του πελατη για να κανει καταχωρησεις/υποβολή;
Ή οχι;
Πριν λιγο μου ηρθε ειδοποιηση απο το taxisnet του πατερα μου, οτι εγινε δεκτη η εξουσιοδοτηση στον λογιστη που παει για τη δηλωση του.

Γίνεται με εξουσιοδότηση, αλλά δεν είναι πρακτικό.
Για μια δήλωση μπορεί να χρειαστεί να δει το Ε9, τα μισθωτήρια, τα στοιχεία μητρώου, αργότερα να κάνει Α21, να δει και να ρυθμίσει οφειλές, να βγάλει βεβαιώσεις από άλλους φορείς που θέλουν κωδικούς taxis κλπ
Κάποια γίνονται με πρόσθετες εξουσιοδοτήσεις, αλλά όχι όλα.

frap
17-03-17, 01:21
Πρακτικό ή όχι, υπάρχει μια λεπτή διαφορά που ο πολύς κόσμος δεν αντιλαμβάνεται... όταν ο λογιστής δουλεύει με εξουσιοδότηση, δουλεύει με τους δικούς του κωδικούς και φαίνεται ότι την δήλωση την έκανε ο λογιστής για λογαριασμό του υπόχρεου. Αν δουλεύει με τους κωδικούς του φορολογουμένου, τότε τη δήλωση φαίνεται να την συμπληρώνει ο ίδιος ο υπόχρεος. Η διαφορά είναι ανάξια λόγου μέχρι να υπάρξει κάποιο χοντρό λάθος...

nikraven
17-03-17, 15:51
Κανονικά πρέπει να δουλεύει με εξουσιοδότηση, συνήθως όμως ζητάνε τους προσωπικούς κωδικούς


Χαζη ερωτηση ισως, αλλα θελω να ξερω...
Οταν παει καποιος σε λογιστη και κανει τη δηλωση του, ο λογιστης χρειαζεται αναγκαστικά τους κωδικους του πελατη για να κανει καταχωρησεις/υποβολή;
Ή οχι;
Πριν λιγο μου ηρθε ειδοποιηση απο το taxisnet του πατερα μου, οτι εγινε δεκτη η εξουσιοδοτηση στον λογιστη που παει για τη δηλωση του.
ακριβώς αυτό...δίνεις του κωδικούς σου..με τις εξουσιοδοτήσεις δεν βγαινει άκρη.
οτι ειπε και ο sdikr...και ο mezger...και ο frap είναι απόλυτα σωστά.
οταν έχεις πολύ χαρτομάνι και ο λογιστής σου πρέπει να μπαινοβγαίνει σε διάφορα αρχεία...Ε9..Α21...μισθωτήρια..κλπ κλπ
τότε θα χρειαστεί τους κωδικούς σου.
Οσον αφορά σε αυτό που έγραψε ο frap έχει δίκιο...μπορεί να γίνει κάποια πατάτα και να φαίνεται ότι την έκανες εσύ.
αλλά πιστεύω ότι αν κάνεις έναν τελικό ελεγχο στο τι δουλειά έχεις αναθέσει στον λογιστή σου..τότε μπορεις να αποφεύγεις την περίπτωση να την πατήσεις.
Τουλάχιστον εγώ τα τελευταία 15 χρόνια που έχει τους κωδικούς μου ο λογιστής..δεν έχει γίνει καμμια πατάτα.


Γίνεται με εξουσιοδότηση, αλλά δεν είναι πρακτικό.
Για μια δήλωση μπορεί να χρειαστεί να δει το Ε9, τα μισθωτήρια, τα στοιχεία μητρώου, αργότερα να κάνει Α21, να δει και να ρυθμίσει οφειλές, να βγάλει βεβαιώσεις από άλλους φορείς που θέλουν κωδικούς taxis κλπ
Κάποια γίνονται με πρόσθετες εξουσιοδοτήσεις, αλλά όχι όλα.


Πρακτικό ή όχι, υπάρχει μια λεπτή διαφορά που ο πολύς κόσμος δεν αντιλαμβάνεται... όταν ο λογιστής δουλεύει με εξουσιοδότηση, δουλεύει με τους δικούς του κωδικούς και φαίνεται ότι την δήλωση την έκανε ο λογιστής για λογαριασμό του υπόχρεου. Αν δουλεύει με τους κωδικούς του φορολογουμένου, τότε τη δήλωση φαίνεται να την συμπληρώνει ο ίδιος ο υπόχρεος. Η διαφορά είναι ανάξια λόγου μέχρι να υπάρξει κάποιο χοντρό λάθος...

kerkiss
18-03-17, 10:47
Τουλάχιστον εγώ τα τελευταία 15 χρόνια που έχει τους κωδικούς μου ο λογιστής..δεν έχει γίνει καμμια πατάτα.

Τώρα κατάλαβα γιατί δεν ποστάρεις πλέον φωτό από τα αγριοτσιμπούσια σας.
Σου είπε ο λογιστής ότι πιάνονται για "τεκμήριο" και αυξάνουν την φορολογία σου :p

aleex
20-03-17, 21:31
Μερικές σελίδες πίσω κάποιος έγραψε για το χτίσιμο του αφορολόγητου και ποιες αποδείξεις θα πρέπει να εξαιρούνται στον υπολογισμό. Μεταξύ αυτών ανέφερε και συναλλαγές με ξένα ΑΦΜ. :rolleyes:

Να σημειώσω ότι στον ΚΦΕ αναφέρεται ρητά τα τελευταία χρόνια που ζητούνται αποδείξεις, ότι μπαίνουν στη δήλωση όλες οι αποδείξεις από συναλλαγές σε χώρες της ΕΕ και του ΕΟΧ. :p

Δηλαδή συναλλαγές σε όλα τα ευρωπαϊκά amazon και ebay, αγορές σε καταστήματα με φυσική παρουσία κλπ.

Εγώ για τη δήλωση της μάνας μου που είναι πάνω από 70 και εξαιρείται στις πλαστικές αποδείξεις μαζεύω όταν πάω εξωτερικό και τις αποδείξεις που πετάνε κάτω στα super market! :lol:

cool11
27-03-17, 13:12
Η περικοπη του αφορολογητου αραγε θα προχωρησει;
Αν ναι, αυτο σημαινει ακομη περισσοτερη φορολογηση-καταληστευση του εναπομειναντος εισοδηματος μας...

john_who
27-03-17, 23:17
δύο τρόποι υπάρχουν να μας περικόψουν περισσότερο το εισόδημα. Άμεσοι ή έμμεσοι φόροι. Ποιον θα διαλέξουν δεν ξέρω, το αποτέλεσμα όμως δυστυχώς το ξέρω.

Manolis_karas
28-03-17, 17:27
Πάω στοίχημα ότι θα διαλέξουν και τους 2, αλλά έχεις ποοολύ φτωχή φαντασία. Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που έλεγα, δεν υπάρχει άλλος τρόπος, τώρα σκέπτομαι για να δούμε τι άλλο θα βρουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.