PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 [73] 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

tempo
18-04-17, 10:32
καλημέρα, τελικά φέτος που θα υποβάλλουμε ηλεκτρονικά την δήλωση; στο taxisnet όπως παλιά ή στο http://www.aade.gr/ ;

frap
18-04-17, 11:14
Πάνε όπως παλιά και θα σε πάει αυτό όπου πρέπει...

ermis333
18-04-17, 12:21
καλημέρα, τελικά φέτος που θα υποβάλλουμε ηλεκτρονικά την δήλωση; στο taxisnet όπως παλιά ή στο http://www.aade.gr/ ;

www.gsis.gr (http://www.gsis.gr)

Αυτό είναι το Portal του taxisnet.

Αλλά και από το site της γραματείας εσόδων που ρωτάς σε προωθεί κανονικά στο taxisnet.

tempo
24-04-17, 12:04
κάτι που μου έκανε εντύπωση.....κατά τη συμπλήρωση του Ε1 συνήθως όταν πατούσα στο κίτρινο κουτάκι της κύριας κατοικίας άνοιγε ένα νέο παράθυρο με τα ακίνητα (σπίτια) απο όπου μπορούσαμε να διαλέξουμε το ακίνητο που είναι η κύρια κατοικία μας και έπειτα τα στοιχεία μεταφέρονταν αυτόματα στην δήλωση Ε1. Τώρα πατώντας στο κίτρινο κουτάκι ανοίγει κανονικά το νέο παράθυρο άλλα είναι άδειο (δεν περιέχει ακίνητα)......γιατί; είναι σφάλμα του συστήματος ή πρέπει αναγκαστικά να τα ξαναπεράσω με το χέρι και έπειτα να μεταφερθούν στο Ε1;

xmperop1
24-04-17, 13:10
κάτι που μου έκανε εντύπωση.....κατά τη συμπλήρωση του Ε1 συνήθως όταν πατούσα στο κίτρινο κουτάκι της κύριας κατοικίας άνοιγε ένα νέο παράθυρο με τα ακίνητα (σπίτια) απο όπου μπορούσαμε να διαλέξουμε το ακίνητο που είναι η κύρια κατοικία μας και έπειτα τα στοιχεία μεταφέρονταν αυτόματα στην δήλωση Ε1. Τώρα πατώντας στο κίτρινο κουτάκι ανοίγει κανονικά το νέο παράθυρο άλλα είναι άδειο (δεν περιέχει ακίνητα)......γιατί; είναι σφάλμα του συστήματος ή πρέπει αναγκαστικά να τα ξαναπεράσω με το χέρι και έπειτα να μεταφερθούν στο Ε1;

Μήπως πρέπει πρώτα να περαστούν στο Ε2?

tempo
24-04-17, 15:20
Μήπως πρέπει πρώτα να περαστούν στο Ε2?

ποτέ δεν υπέβαλα Ε2 τα προηγούμενα έτη....και όμως μου εμφάνιζε τα ακίνητα κανονικά

apostol70
25-04-17, 02:32
Κάνε μεταφορά εικόνας από προηγούμενη δήλωση

cool11
03-05-17, 08:24
Να δω πως θα φτασουμε στο 2019,
και πως θα αντεξουμε μετα το 2019...

Έως ένα μισθό θα χάσουν οι χαμηλόμισθοι από τα νέα μέτρα
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500142170

nti_na
03-05-17, 10:17
Καλημέρα. Επειδή τα άλλα χρόνια μου την έκανε λογιστής τη δήλωση, φέτος είπα να την κάνω μόνη μου αφού δεν είχα κανένα εισόδημα το 2016 και δεν έχω τίποτα στο όνομά μου. Είμαι φιλοξενούμενη στους γονείς μου. Το μόνο που έχω είναι ένα λογαριασμό που τον χρησιμοποιώ για αγορές μέσω ιντερνετ που συνήθως ήταν άδειος. Και άλλους δύο κοινούς στους οποίους είμαι στον ένα πρώτο όνομα και στον άλλο δεύτερο. Πώς δηλώνω τους τόκους; Μπαίνουν αυτόματα;

anonymos1982
03-05-17, 10:43
Καλημέρα. Επειδή τα άλλα χρόνια μου την έκανε λογιστής τη δήλωση, φέτος είπα να την κάνω μόνη μου αφού δεν είχα κανένα εισόδημα το 2016 και δεν έχω τίποτα στο όνομά μου. Είμαι φιλοξενούμενη στους γονείς μου. Το μόνο που έχω είναι ένα λογαριασμό που τον χρησιμοποιώ για αγορές μέσω ιντερνετ που συνήθως ήταν άδειος. Και άλλους δύο κοινούς στους οποίους είμαι στον ένα πρώτο όνομα και στον άλλο δεύτερο. Πώς δηλώνω τους τόκους; Μπαίνουν αυτόματα;

Οι τόκοι είναι πονεμένη ιστορία επειδή (μπορεί να) δηλώνει ότι θέλει ο καθένας. Για τους λογαριασμούς που υπάρχει μόνο ένας δικαιούχος δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά γι' αυτούς που υπάρχουν συνδικαιούχοι μπορεί να δηλωθούν λάθος τα ποσά.
Θεωρητικά ο καθένας θα πρέπει να δηλώνει το ποσό των τόκων που του αντιστοιχούν, πρακτικά δείτε ο καθένας τι ποσό από τους τόκους θα δηλώσετε.
Οι τόκοι είναι αυτοτελώς φορολογούμενοι οπότε συνήθως δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης εκτός αν προκύψει τίποτα πρόβλημα με τα τεκμήρια.

leasedline
03-05-17, 12:32
Θα κάνω μια ερώτηση αν την γνωρίζετε:

1. Πώληση bitcoin μπορώ να το δηλώσω κάπου;
2. λογαριασμός εξωτερικού χωρίς τόκο με μικρό υπόλοιπο < 1000 τον δηλώνω;

mezger
03-05-17, 12:47
Θα κάνω μια ερώτηση αν την γνωρίζετε:

1. Πώληση bitcoin μπορώ να το δηλώσω κάπου;
2. λογαριασμός εξωτερικού χωρίς τόκο με μικρό υπόλοιπο < 1000 τον δηλώνω;

1.Μπορείς στο 865/866-Κέρδος από μεταβίβαση τίτλων αλλοδαπής. Εϊναι αρκετά ευρύς ο νόμος (https://www.taxheaven.gr/laws/view/index/law/4172/year/2013/article/42) και το καλύπτει. Πρόσεξε μόνο να δηλώσεις μόνο το κέρδος αφαιρώντας το ποσό αγοράς. Θα πληρώσεις ένα 15% γι'αυτό.
2.Αν δεν έχεις τόκους, δεν έχεις εισόδημα, άρα δεν δηλώνεις κάτι. Αλλιώς έχει κωδικό για τόκους αλλοδαπής, 669/670

ardi21
08-05-17, 20:22
Επανερχομαι με μια ερωτηση που ειχα ξανακανει. Εχω προσληφθει απο τις 9/2 με 4ωρη (στα χαρτια) απασχοληση αλλα μπαινω στις ηλεκτρονικες υπηρεσιες του ΙΚΑ και φαινομαι ακομα ανασφαλιστος.

Μου ειχε πει ενα παιδι εδω οτι αργουν να εμφανισουν την ασφαλιση αλλα εχουν περασει 3 μηνες. Ειναι φυσιολογικο η πρεπει να τρεχω στο ΙΚΑ? Σε mail που εστειλα μου απαντησαν με ενα αυτοματοποιημενο -μαλλον- μηνυμα οτι πρεπει να παω σε υποκαταστημα.

thourios
08-05-17, 20:39
ardi21

Επανερχομαι με μια ερωτηση που ειχα ξανακανει. Εχω προσληφθει απο τις 9/2 με 4ωρη (στα χαρτια) απασχοληση αλλα μπαινω στις ηλεκτρονικες υπηρεσιες του ΙΚΑ και φαινομαι ακομα ανασφαλιστος.

Μου ειχε πει ενα παιδι εδω οτι αργουν να εμφανισουν την ασφαλιση αλλα εχουν περασει 3 μηνες. Ειναι φυσιολογικο η πρεπει να τρεχω στο ΙΚΑ? Σε mail που εστειλα μου απαντησαν με ενα αυτοματοποιημενο -μαλλον- μηνυμα οτι πρεπει να παω σε υποκαταστημα.

Η ερώτησή σου είναι άσχετη με το θέμα μας εδώ αλλά σου απαντώ.
Αν ήσουν πριν εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΔ μπες και δες εκεί σε τι κατάσταση σε έχουν.
Θα πρέπει να έχει μηδενιστεί η ανεργία σου. Άσχετο βέβαια αλλά δείχνει ότι έχει γίνει αναγγελία πρόσληψης.
Πάντως αν είσαι από το Φεβρουάριο εργαζόμενος λογικά θα έπρεπε να σου έχουν κολληθεί και κάποια ένσημα.

:hmm:

ardi21
08-05-17, 21:21
Στις 9/2 κοπηκε η καρτα ανεργιας λογω προσληψης. Αυτο το ειχα δει τοτε. Απλα ξερω το οτι εγινε προσληψη ειναι ψιλοασχετο, οπως λες.

Αν δεν πληρωνει ο εργοδοτης τις εισφορες δεν εισαι ασφαλισμενος. Βεβαια δεν εχει καποιος θεμα στην εταιρεια. Anyway θα περιμενω λιγο ακομα και αν ειναι θα παω στο ΙΚΑ.

nmavro73
09-05-17, 16:46
4 μήνες θέλει να φανεί η ασφάλεια

CptBill
10-05-17, 23:03
καλησπερα,
Συντομη ερωτηση. Φιλη μου πηρε διαζυγιο προ μηνων και θελει να κανει δηλωση Ε1.
Ειχε παει και ειχε δηλωσει στη εφορια το διαζυγιο με το χαρτι του δικηγορου.
Πλεον στις πληροφοριες του gsis εμφανιζεται ως
ΔΙΑΖΕΥΓΜΕΝΟΣ-Η/ΛΥΣΗ ΣΥΜΦ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ

Οταν παει ομως να κανει δηλωση Ε1 ζηταει επιβεβαιωση στοιχειων οπου στα στοιχεια υποχρεου εμφανιζεται ακομα ο πρωην αντρας της ενω αυτη εμφανιζεται στα στοιχεια συζυγου. Τι παιζει;

Επισης, ακουσα πως οταν προκυπτει το διαζυγιο πρεπει να πας και τη ληξιαρχικη πραξη διαζυγιου στην εφορια ωστε να ενημερωθει και η μεριδα? da fuck is that?

meletis
15-05-17, 00:59
Ήθελα να ρωτήσω ως ελεύθερος επαγγελματίας , και οχι επαγγελματικό αυτοκίνητο , τα έξοδα καυσίμων με σφραγίδα , παιρνούν ως το 30% του ποσού.Μου το είπε συνάδελφος αλλά δεν ηταν σίγουρος.Γνωρίζει κάποιος;

mezger
15-05-17, 15:39
Ήθελα να ρωτήσω ως ελεύθερος επαγγελματίας , και οχι επαγγελματικό αυτοκίνητο , τα έξοδα καυσίμων με σφραγίδα , παιρνούν ως το 30% του ποσού.Μου το είπε συνάδελφος αλλά δεν ηταν σίγουρος.Γνωρίζει κάποιος;

Υπήρχε ένα fixed ποσοστό, αλλά όχι πια. Υποτίθεται ότι πρέπει να υπολογίσεις σε τι ποσοστό το χρησιμοποιείς για επαγγελματικούς σκοπούς και αυτό το ποσοστό να εκπέσει, και εφόσον γίνει έλεγχος θα αποφασίσουν αν είναι πραγματικό ή όχι. Πρακτικά το 30% (ή το ένα τρίτο) είναι ένας ασφαλής συμβιβασμός που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι, καλά σου είπε.

- - - Updated - - -

Και λοιπόν βρέθηκε λύση για το πως ακριβώς θα παίρνουν τα στοιχεία για τις ιατρικές δαπάνες που κάνουμε με κάρτα


7. Καταργούνται οι διατάξεις του Κ.Φ.Ε.: α) από 1.1.2017 για τη μείωση του φόρου εισοδήματος για ιατρικές δαπάνες

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34955

Δεν θα τα παίρνουν, γιατί δε θα μετράνε. Απλά πράγματα.

Δεν ψηφίστηκε ακόμα, αλλά το κόβω σίγουρο, μπροστά στα άλλα που έχει το πολυνομοσχέδιο είναι πταίσμα...

manoulamou
15-05-17, 18:51
ΕΕΕ μεχρι το Φλεβαρη του 2018, πού θα παει, θα ανακοινωσουν τα τελικα
οχι των εκλογων αλλά των φορο-απαλλαγων με ή χωρις χρηση πλαστικου χρηματος!
:whistle:

pavlex
17-05-17, 17:35
Θα κανω πρωτη φορα δηλωση Ε7,πρεπει να παω και απο την εφορια η μονο ηλεκτρονικα γινετε?

anonymos1982
17-05-17, 20:32
Θα κανω πρωτη φορα δηλωση Ε7,πρεπει να παω και απο την εφορια η μονο ηλεκτρονικα γινετε?

Ηλεκτρονικά θα την κάνεις, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Προσοχή αν πάψεις να απασχολείς προσωπικό να μην ξεχάσεις να κάνεις την τελευταία καθώς και την ετήσια βεβαίωση αποδοχών.

cool11
22-05-17, 12:29
Ψηφιστηκε η μειωση του αφορολογητου;;;;;
Κι αλλη φορολογικη επιβαρυνση;
Τι σημαινει αραγε για τους μισθωτους αυτο εδω;
183509
Νομος 4472/2017 (19-5-2017)

mezger
22-05-17, 14:08
Ψηφιστηκε η μειωση του αφορολογητου;;;;;
Κι αλλη φορολογικη επιβαρυνση;
Τι σημαινει αραγε για τους μισθωτους αυτο εδω;
183509
Νομος 4472/2017 (19-5-2017)

Αυτό δεν είναι κακό (μειώνουν το χαμηλό συντελεστή από 22% σε 20%). Το κακό είναι ότι ρίχνουν τη μείωση φόρου από 1900 στα 1250 ευρώ, οπότε πρακτικά ναι, πέφτει πολύ το αφορολόγητο.
Θα ισχύσει από το 2020, άρα η πιθανότητα επιβίωσης του νόμου ως έχει είναι αντίστοιχη με αυτή σαλιγκαριού που διασχίζει την Εθνική.

Έχει και έναν πολύ όμορφο αστερίσκο παρακάτω:

1.α Οι διατάξεις των άρθρων 3-9 τίθενται σε εφαρμογή από 1.1.2019 και των άρθρων 11-13 από 1.1.2020, ενώ οι διατάξεις του άρθρου 14 ισχύουν για εισοδήματα που αποκτώνται κατά το φορολογικό έτος που αρχίζει από 1.1.2019 και εφεξής και θα δηλώνονται το επόμενο φορολογικό έτος υπό την προϋπόθεση και στο βαθμό που, σύμφωνα με εκτίμηση του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, τον Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Σταθερότητας και τις ελληνικές αρχές, στο πλαίσιο της τελικής αξιολόγησης του Προγράμματος Οικονομικής Προσαρμογής, δεν προκαλείται απόκλιση από τους μεσοπρόθεσμους δημοσιονομικούς στόχους, όπως αυτοί καθορίζονται στο ως άνω Πρόγραμμα. Ο Υπουργός Οικονομικών δημοσιεύει στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως ανακοίνωση, στην οποία περιέχονται τα συμπεράσματα της ανωτέρω εκτίμησης.
β. Οι δαπάνες που προκύπτουν από την εφαρμογή των άρθρων 3 έως 9 αναπροσαρμόζονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Ανάπτυξης, Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Οικονομικών, στον επιτρεπόμενο βαθμό, σύμφωνα με την περίπτωση α΄.
γ. Οι διατάξεις των άρθρων 11 έως 14 εφαρμόζονται αναπροσαρμοζόμενες στον επιτρεπόμενο βαθμό, σύμφωνα με την περίπτωση α΄. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών διαπιστώνεται η ακριβής αντιστοιχία προς το δημοσιονομικό στόχο και ρυθμίζονται οι αναγκαίες λεπτομέρειες για την εφαρμογή των άρθρων 11 έως 14.

2. Αν το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, σε συνεργασία με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, τον Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Σταθερότητας και τις ελληνικές αρχές, στο πλαίσιο της τελικής αξιολόγησης του Προγράμματος Οικονομικής Προσαρμογής, διαπιστώσει ότι, στη βάση μίας προοπτικής εκτίμησης και λαμβάνοντας υπόψη την εφαρμογή των άρθρων 1 και 2, η εμπροσθοβαρής εφαρμογή του άρθρου 10 είναι αναγκαία προκειμένου να επιτευχθεί ο συμφωνημένος δημοσιονομικός στόχος πρωτογενούς ισοζυγίου της Γενικής Κυβέρνησης ύψους 3,5% για το οικονομικό έτος 2019 κατά τρόπο ευνοϊκό για την ανάπτυξη, οι διατάξεις του άρθρου 10 εφαρμόζονται για εισοδήματα που αποκτώνται από την 1.1.2019 και εφεξής. Προκειμένου να διασφαλιστεί, ως αποτέλεσμα της ως άνω εμπροσθοβαρούς εφαρμογής, η επίτευξη του ανωτέρω δημοσιονομικού στόχου κατά τρόπο ευνοϊκό για την ανάπτυξη, οι ελληνικές αρχές μπορούν να εφαρμόζουν τις αναγκαίες προσαρμογές στο άρθρο 10, σε συμφωνία με το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και τον Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Σταθερότητας. Ο Υπουργός Οικονομικών δημοσιεύει στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως ανακοίνωση, στην οποία περιέχονται τα συμπεράσματα της ανωτέρω εκτίμησης.

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34955

Μετάφραση: αυτός είναι ο νόμος, εκτός αν διαφωνήσουν οι θεσμοί, οπότε δε θα είναι αυτός ο νόμος. Σταθερό φορολογικό πάνω απ'όλα.

tsioy
22-05-17, 15:09
Αυτό δεν είναι κακό (μειώνουν το χαμηλό συντελεστή από 22% σε 20%). Το κακό είναι ότι ρίχνουν τη μείωση φόρου από 1900 στα 1250 ευρώ, οπότε πρακτικά ναι, πέφτει πολύ το αφορολόγητο.
...


Κάπου είχε πάρει το μάτι μου παραδείγματα στα οποία:

μισθωτός μέχρι 5000€ δε πληρώνει ακόμη και τώρα τίποτα
μισθωτός μέχρι 22000€ θα πληρώσει περισσότερα
μισθωτός πάνω από 22000€ θα πληρώσει λιγότερα, υπό προυποθέσεις


Δείτε εδώ:

Στην 3η κατηγορία κατατάσσονται αυτοί που έχουν ετήσιες αποδοχές από μισθούς άνω των 22.000 ευρώ τον χρόνο. Γι’ αυτούς –που είναι λιγότεροι μεν σε σχέση με τις δύο προηγούμενες κατηγορίες αλλά οικονομικά ισχυρότεροι- τα πράγματα είναι ή του ύψους ή του βάθους. Αν ενεργοποιηθεί μόνο το «κακό» πακέτο, θα υπάρξουν απώλειες εισοδήματος της τάξεως των 650 ευρώ. Αν όμως ενεργοποιηθούν και τα θετικά μέτρα, τότε οι μισθωτοί με τις υψηλότερες αποδοχές όχι μόνο θα υπερκαλύψουν τις απώλειες από τη μείωση της έκπτωσης φόρου αλλά θα έχουν και φορολογική ελάφρυνση. Στις; 30.000 ευρώ, προκύπτει φορολογικό όφελος 426 ευρώ κυρίως λόγω της μείωσης της εισφοράς αλληλεγγύης. Στις 40.000 ευρώ, το όφελος μεγαλώνει στα 576 ευρώ και στις 50.000 ευρώ ανεβαίνει στα 626 ευρώ.
http://www.fpress.gr/?p=105350

Γάτα ο Τζίφρας Τσίπρας.

manoulamou
25-05-17, 16:34
Οποιος ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ασχετως εαν δεν εχει μια
ειναι εχθρος
του κρατους, της πατριδος και ολων των υπολοιπων ημων βεβαιως - βεβαιως!
:rolleyes:

Nozomi
25-05-17, 23:31
Οποιος ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ασχετως εαν δεν εχει μια
ειναι εχθρος
του κρατους, της πατριδος και ολων των υπολοιπων ημων βεβαιως - βεβαιως!
:rolleyes:
Παίζει φυσικά να παίρνει ικανοποιητικότατη σύνταξη εν μέσω κρίσης και να είναι, εκ πεποιθήσεως, "δεν πληρώνω"....;)

pavlex
27-05-17, 00:35
Θα κανω πρωτη φορα δηλωση Ε9,πρεπει να παω και απο την εφορια η μονο ηλεκτρονικα γινετε?

john_who
28-05-17, 00:43
Θα κανω πρωτη φορα δηλωση Ε9,πρεπει να παω και απο την εφορια η μονο ηλεκτρονικα γινετε?

Γίνεται ηλεκτρονικά, δεν απαιτείται να πας στην Εφορία. Άλλωστε πήγες στην οποιαδήποτε διαδικασία της μεταβίβασης.

stelakis1914
28-05-17, 12:31
Έκανα στο φετινό Ε9 κάποιες απαραίτητες τροποποιήσεις αφού τα στοιχεία της δήλωσης ήταν απαρχαιωμένα.

Χρειάζεται να τα υποβάλλω κάθε χρόνο τώρα ή θα επαναλαμβάνεται αυτόματα η τελευταία μου δήλωση;

tsorbi
28-05-17, 13:43
Μόνον όταν υπάρχουν αλλαγές γίνεται τροποποιητική δήλωση Ε9 και για τα αντίστοιχα ετη.

manoulamou
29-05-17, 11:29
Παίζει φυσικά να παίρνει ικανοποιητικότατη σύνταξη εν μέσω κρίσης και να είναι, εκ πεποιθήσεως, "δεν πληρώνω"....;)
Παντως αποκλειεται να ζει αξιοπρεπως ΜΟΝΟΝ απο μια συνταξη, ολο και καποια αδηλωτα εισοδηματα θα διαθετει... :rolleyes:
Ετσι ειχε δηλωσει ο μεγας Παλαιοκρασσας, παρ ολιγον θυμα μιας ηλιθιας τρομοκρατιας: γλυτωσε αυτος και την πληρωσε ο Αξαρλιαν!
ΑΑΑ ναι και σιγουρα για τα χαλια μας φταινε οι κοπριτες ΔΥ, οι προνομιουχοι τραπεζουπαλληλοι και οι μεγαλοσυνταξιουχοι, ουτε τα golden boys ουτε οι familias, που καποιοι επιμενουν να τα στηριζουν αιωνες τωρα...
Και φυσικα να δοθουν ΟΛΑ στους καλους ιδιωτες επενδυτης οπως πχ
ο καλοπληρωτης της ΔΕΗ, Μυτιληναιος...
:twisted:
ΓΑΙΑΝ ΕΧΟΙΣ ΕΛΑΦΡΑΝ Ω ΜΕΓΑΛΕ ΑΠΟΣΤΑΤΗ

stratus
31-05-17, 15:24
Φετος δε βαζουμε αποδειξεις στη δηλωση;Ο κωδικος ειναι κλειδωμενος
Οκ το βρηκα οτι δεν χρειαζεται.Θα εκοβα το λαιμο μου ομως οτι χρειαζεται :p

slalom
31-05-17, 21:09
Ουτε περισυ βαλαμε

Daemon
01-06-17, 09:44
Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος για κέρδη από στοίχημα (τα οποία βεβαια ειναι ήδη φορολογημένα από την εταιρία στοιχηματισμού), σε ποια πεδία τα δηλώνεις? επίσης, υπάρχει εισφορά αλλυλεγγύης σε αυτα?

patrickdrd
01-06-17, 10:56
ασε μην μου το θυμιζεις το ρδελοπου και εφτασε το αφορολογητο στα 28,5k με τους ηλιθιους!

mezger
01-06-17, 11:43
Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος για κέρδη από στοίχημα (τα οποία βεβαια ειναι ήδη φορολογημένα από την εταιρία στοιχηματισμού), σε ποια πεδία τα δηλώνεις? επίσης, υπάρχει εισφορά αλλυλεγγύης σε αυτα?

Στον 781, δεν έχουν εισφορά(δεν είναι εισόδημα).

cool11
02-06-17, 13:55
Περασα σημερα για αλλη δουλεια απο την ΔΟΥ, και ειπα να ρωτησω σχετικα με το πως φαινονται τα αυτοκινητα στο taxis και το Ε1.
Τους ειπα οτι εχω κανει μεταβιβαση σε αμαξι που παλια δεν ειχα το 100% αλλα τωρα το εχω,
και αν χρειαζεται με την νεα αδεια κυκλοφοριας να περασουν αυτοι κατι στο συστημα.
Μου ειπαν δεν χρειαζεται, το δηλωνεις/τροποποιεις στο Ε1, οταν το κανεις.
Ετσι ειναι;
Ο τροπος αλλαγης στο ποσοστο κυριοτητας, γινεται/δηλωνεται απο τον κατοχο, all alone, οταν(μονο) κανεις την Ε1? So simple?
Ή μηπως υπαρχει και μεταφορα στοιχειων απο Υπ.Συγκοινωνιων με taxis και περνιουνται αυτοματα;
Παντως στην ΔΟΥ ηταν κατηγορηματικοι, δεν κανουν κατι αυτοι, και εγω οτι ειναι να αλλαξω, το κανω στην Ε1.
Οντως ετσι ειναι;

tzelen
02-06-17, 22:27
Το σπιτι το ειχα με γονικη παροχη και μετα τον θανατο του πατρα μου, εχω την πληρη κυριοτητα.
Στη φορολογικη δηλωση, πρεπει να δηλωσω την μητερα μου ως φιλοξενουμενη, η σαν δωρεαν παροχη;
Ευχαριστω!

mezger
03-06-17, 08:23
Το σπιτι το ειχα με γονικη παροχη και μετα τον θανατο του πατρα μου, εχω την πληρη κυριοτητα.
Στη φορολογικη δηλωση, πρεπει να δηλωσω την μητερα μου ως φιλοξενουμενη, η σαν δωρεαν παροχη;
Ευχαριστω!

Φιλοξενούμενη είναι αν μένεις κι εσύ στο σπίτι, δωρεάν παραχώρηση αν μένεις αλλού και της το παραχωρείς.

tzelen
03-06-17, 10:59
Φιλοξενούμενη είναι αν μένεις κι εσύ στο σπίτι, δωρεάν παραχώρηση αν μένεις αλλού και της το παραχωρείς.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση - έχει ειτε η μία, είτε η άλλη πείπτωση φορολογική επιβάρυνση;

nmavro73
03-06-17, 11:46
Σε ευχαριστώ για την απάντηση - έχει ειτε η μία, είτε η άλλη πείπτωση φορολογική επιβάρυνση;

Οχι λογικα. Η μητερα σου απαλλάσσεται απο τεκμηριο κατοικίας. Δηλώνει οτι φιλοξενείται από σενα.

thourios
03-06-17, 11:48
Ο φιλοξενούμενος σε κάθε περίπτωση αποκλείεται από κάθε είδος επίδομα πχ προνοιακό αφού επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη. Πχ επίδομα αλληλεγγύης.
Αντιθέτως ο παροχούμενος κατοικία ίσως και εποφεληθεί ανάλογα την παροχή.

dimitris.taxideytis
03-06-17, 12:26
Σε δωρεαν παραχωρουμενη κατοικια υπαρχει τεκμηριο κατοικιας

Ιδιοκατοικούμενες ή μισθωμένες ή δωρεάν παραχωρηθείσες κύριες κατοικίες. Το τεκμήριο υπολογίζεται κλιμακωτά με βάση την επιφάνειά της ως ακολούθως:
μέχρι και 80 τ.μ. κύριων χώρων, με 40 ευρώ το τ.μ. ,
από 81 μέχρι και 120 τ.μ. με 65 ευρώ το τ.μ.,
από 121 μέχρι και 200 τ.μ. με 110 ευρώ το τ.μ.,
από 201 έως 300 τ.μ. με 200 ευρώ το τ.μ. και
από 301 τ.μ. με 400 ευρώ το τ.μ..
Για τον υπολογισμό του τεκμηρίου των βοηθητικών χώρων της κύριας κατοικίας ορίζεται ποσό 40 ευρώ το τ.μ., ανεξάρτητα από το μέγεθος της επιφάνειας. Ως βοηθητικοί χώροι σε περίπτωση πολυκατοικίας θεωρείται ο ανεξάρτητος χώρος της αποθήκης ή του γκαράζ μέσα στην ίδια οικοδομή ενώ στην περίπτωση μονοκατοικίας η αποθήκη, ο χώρος στάθμευσης, το λεβητοστάσιο, η αποθήκη καυσίμων, το κλιμακοστάσιο εφόσον οι χώροι αυτοί βρίσκονται σε λειτουργική ενότητα με αυτή και δεν είναι κοινόχρηστοι. Για κατοικίες που βρίσκονται σε περιοχές με τιμή ζώνης, από 2.800 έως 4.999 ευρώ το τ.μ., τα ποσά προσαυξάνονται κατά 40% και για περιοχές με τιμή ζώνης από 5.000 ευρώ και άνω το τ.μ., κατά 70%. Όταν υπάρχει μονοκατοικία τα ποσά προσαυξάνονται κατά 20%.
Ιδιοκατοικούμενες ή μισθωμένες ή δωρεάν παραχωρηθείσες δευτερεύουσες κατοικίες. Το τεκμήριο ορίζεται στο 50% του τεκμηρίου της κύριας κατοικίας μαζί με το βοηθητικό χώρο της. Αν η κατοικία μισθώνεται ορισμένους μήνες μέσα στο έτος, τα ετήσια ποσά του τεκμηρίου τόσο για την κύρια όσο και για την δευτερεύουσα κατοικία θα επιμερίζονται με βάση τους μήνες που διαρκεί η μίσθωση. Διάστημα μεγαλύτερο από 15 ημέρες λογίζεται ως ολόκληρος μήνας. Το ίδιο ισχύει και εάν η κατοικία αυτή αποκτήθηκε ή μεταβιβάσθηκε μέσα στο έτος. Επίσης:
Δεν υπολογίζεται τεκμήριο στις περιπτώσεις των κενών κατοικιών. Προκειμένου για κατοικίες που παραμένουν κενές για διάστημα μεγαλύτερο των έξι μηνών, απαιτείται η προσκόμιση φωτοαντίγραφων λογαριασμών της ΔΕΗ ή οποιοδήποτε άλλο στοιχείο (π.χ. λογαριασμοί ύδρευσης, κοινοχρήστων) από το οποίο να αποδεικνύεται ότι το ακίνητο ήταν κενό για όλο το υπόψη διάστημα.
Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας του ακινήτου, η ετήσια αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης θα υπολογίζεται με βάση τη συνολική επιφάνεια της κατοικίας και στη συνέχεια θα γίνεται ο επιμερισμός της, μεταξύ των συνιδιοκτητών, με βάση τα ποσοστά συνιδιοκτησίας τους.
Τα τέκνα που φιλοξενούνται από τους γονείς τους στην κατοικία των γονέων δεν επιβαρύνονται με το τεκμήριο της κατοικιας.


http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113495939
http://www.money-money.gr/news/odigos-ipologiste-ta-tekmiria-gia-ta-periousiaka-stichia-ke-tis-dapanes-pou-prepi-na-grapsete-sti-dilosi/424

mezger
03-06-17, 14:48
Σε ευχαριστώ για την απάντηση - έχει ειτε η μία, είτε η άλλη πείπτωση φορολογική επιβάρυνση;

Γενικα (και συνοψίζοντας όσα σου είπαν ήδη):
Με τεκμήριο βαρύνεται όποιος δηλώνει ως κατοικία ένα σπίτι.
Αν το δηλώνει ως δευτερεύουσα κατοικία, έχει το μισό τεκμήριο.
Αν το δηλώνει κενό, δεν επιβαρύνεται με τεκμήριο, αλλά θα πρέπει η κατανάλωση ηλεκτρικού να είναι μηδενική ή αμελητέα.
Το αν θα προκύψει οποιαδήποτε επιβάρυνση λόγω τεκμηρίου, εξαρτάται από τα εισοδήματα.
Μια δωρεάν παραχωρούμενη κατοικία για να μην βγάζει φόρο στον παραχωρούντα πρέπει α)να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία, β)από ανιόντα ή κατιόντα(παππού-πατέρα-παιδί-εγγονό κλπ), και γ)να είναι μέχρι 200τ.μ.
Ο φιλοξενούμενος δεν επιβαρύνεται με τεκμήριο, αλλά πρέπει να είναι φιλοξενούμενος στην κύρια κατοικία αυτού που τον φιλοξενεί (προφανώς, αλλιώς θα ήταν δωρεάν παραχώρηση).
Δεν υπάρχει καμία επιβάρυνση σ'αυτόν που φιλοξενεί.
Για τα επιδόματα που δίνονται με βάση το εισόδημα του νοικοκυριού, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα (π.χ. αν η μητέρα σου είναι άπορη αλλά δηλώνει ότι φιλοξενείται, μπορεί να μην πάρει το ΚΕΑ γιατί θα μετρηθούν και τα δικά σου εισοδήματα στην ίδια αίτηση). Άλλες παροχές (ΕΚΑΣ, επιδόματα αναπηρίας κ.α.) δεν επηρεάζονται.

TL;DR: εξαρτάται :)

tzelen
03-06-17, 16:39
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις :)

bill27
07-06-17, 09:44
Καλησπερα παιδια ,θελω να ρωτησω αν εχεις κερδισει απο στοιχημα πχ 600 ευρω ,τα λεφτα τα εχεις παρει με την αποδειξη του παρακτορειου οπαπ,μπορει να δηλωθει η πρεπει να υπαρχει αποδειξη απο τραπεζα??

mezger
07-06-17, 09:55
Καλησπερα παιδια ,θελω να ρωτησω αν εχεις κερδισει απο στοιχημα πχ 600 ευρω ,τα λεφτα τα εχεις παρει με την αποδειξη του παρακτορειου οπαπ,μπορει να δηλωθει η πρεπει να υπαρχει αποδειξη απο τραπεζα??

Πρέπει να έχει μπει σε δικό σου τραπεζικό λογαριασμό, και να ζητήσεις την επόμενη χρονιά ηλεκτρονικά βεβαίωση κέρδων από τον ΟΠΑΠ.

bill27
07-06-17, 10:01
Πρέπει να έχει μπει σε δικό σου τραπεζικό λογαριασμό, και να ζητήσεις την επόμενη χρονιά ηλεκτρονικά βεβαίωση κέρδων από τον ΟΠΑΠ.

οκ σ'ευχαριστω

nodasz
11-06-17, 19:18
Μια ερωτηση. Η μητερα μου γεννηθηκε το 1937. Τον κωδικο 13 στη δηλωση "Είστε συνταξιούχος και γεννηθήκατε μέχρι 31-12-1951;" τον τικαρει ή οχι ?

Ευχαριστώ.

Και μια δευτερη ερωτηση , που δημιουργηθηκε τωρα που κοιταζα τη δηλλωση της μητερας μου. Στα εισοδηματα απο συνταξεις εμφανιστηκε εισοδημα ΕΚΑΣ για το 2015 που αναγραφει οτι πρεπει να γινει τροποποιητικη δηλωση γι αυτο. Ηλεκτρονικα δεν βλεπω τη δυνατοτητα να κανω τροποποιητικη δηλωση για το 2015. Πρεπει η μητερα μου να παει στη ΔΟΥ να την κανει χειρογραφη ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.