PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

mezger
11-06-17, 19:48
Μια ερωτηση. Η μητερα μου γεννηθηκε το 1937. Τον κωδικο 13 στη δηλωση "Είστε συνταξιούχος και γεννηθήκατε μέχρι 31-12-1951;" τον τικαρει ή οχι ?

Ευχαριστώ.

Και μια δευτερη ερωτηση , που δημιουργηθηκε τωρα που κοιταζα τη δηλλωση της μητερας μου. Στα εισοδηματα απο συνταξεις εμφανιστηκε εισοδημα ΕΚΑΣ για το 2015 που αναγραφει οτι πρεπει να γινει τροποποιητικη δηλωση γι αυτο. Ηλεκτρονικα δεν βλεπω τη δυνατοτητα να κανω τροποποιητικη δηλωση για το 2015. Πρεπει η μητερα μου να παει στη ΔΟΥ να την κανει χειρογραφη ?

Προφανώς (εφόσον έχει εισόδημα από σύνταξη) τον τικάρει. Για τα αναδρομικά περίμενε προς το παρόν, έχει προθεσμία μέχρι 31/12 και στις ΔΟΥ έχουν ενημέρωση ότι αναμένεται δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής.

nodasz
11-06-17, 21:28
Ευχαριστω αγαπητε φιλε.

stratus
15-06-17, 12:18
Ξερει κανεις τι γινεται στην περιπτωση που καποιος εχει 2 πιστωτικες καρτες στο ονομα του με τη συλλογη των αποδειξεων για το αφορολογητο;Μετραει μονο η μια και πως θα επιλεγεται ποια θα μετραει;Μετραει το αθροισμα τους;
Εθεσα το ερωτημα μεσω του taxisnet και μου εδωσαν ενα τηλεφωνο να καλεσω το οποιο κανεις δε σηκωνει

Daemon
15-06-17, 13:32
Εχω δυο κάρτες στην ίδια τράπεζα (alpha bank), κ στο αφορολόγητο της τράπεζας μου εμφανίζεται των εξόδων των δύο καρτών.

aroutis
16-06-17, 07:24
Ξερει κανεις τι γινεται στην περιπτωση που καποιος εχει 2 πιστωτικες καρτες στο ονομα του με τη συλλογη των αποδειξεων για το αφορολογητο;Μετραει μονο η μια και πως θα επιλεγεται ποια θα μετραει;Μετραει το αθροισμα τους;
Εθεσα το ερωτημα μεσω του taxisnet και μου εδωσαν ενα τηλεφωνο να καλεσω το οποιο κανεις δε σηκωνει

Το αφορολόγητο υπολογίζεται per ΑΦΜ, όχι με βάση αριθμών καρτών.Πράγμα που σημαίνει ότι όσες κάρτες και να έχεις προσμετρούνται, ανεξαρτήτως ιδρύματος.

anon
16-06-17, 10:51
Το αφορολόγητο υπολογίζεται per ΑΦΜ, όχι με βάση αριθμών καρτών.Πράγμα που σημαίνει ότι όσες κάρτες και να έχεις προσμετρούνται, ανεξαρτήτως ιδρύματος.

Εκτός ίσως απο κάρτες απο ιδρύματα εξωτερικού. Πχ revolut.
Εκεί παίζει κάτι;

lewton
16-06-17, 11:55
Αν μπω στο Taxis και συμπληρώσω δοκιμαστικά τη δήλωση, υπάρχει περίπτωση να την υποβάλω κατά λάθος χωρίς να θέλω ή ρωτάει;

Daemon
16-06-17, 12:00
Αν μπω στο Taxis και συμπληρώσω δοκιμαστικά τη δήλωση, υπάρχει περίπτωση να την υποβάλω κατά λάθος χωρίς να θέλω ή ρωτάει;Ρωτάει, κάνεις αποθήκευση της δήλωσεις την τροποποιείς όσες φορες θέλεις πριν κάνεις την οριστική τελική δήλωση. Τέσταρε άφορα, απλά πρόσεξε μην πατήσεις το κουμπί οριστική κατάθεση δήλωσης.

thourios
16-06-17, 12:01
Σε ρωτάει δύο τρείς φορές. Μετά κλειδώνει. Στο γράφει κιόλας.
Αλλά υπάρχουν δωρεάν προγράμματα στο ιντερνέτ που μπορείς να δεις τι σου βγάζει. Δεν θυμάμαι τώρα τις σελίδες τους.

Daemon
16-06-17, 13:23
Εκτός ίσως απο κάρτες απο ιδρύματα εξωτερικού. Πχ revolut.
Εκεί παίζει κάτι;Οχι, οι συγκεκριμένες συναλλαγές δν προσμεντρούνται στο αφορολόγητο. Πχ εγώ επειδή ήδη έχω ξεπεράσει το εισόαδημα μου σε κίνησεις με ελληνικές κάρτες αποφάσισα να χρησιμοποιώ ξένες κάρτες για να μην έχω πρόβλημα με τεκμήρια κτλ... ποιος μπλέκει με την ελληνικη εφορια οταν θα δουν αφορολόγητο..δυο φορές το εισόδημα μου?

lewton
16-06-17, 13:55
Ρωτάει, κάνεις αποθήκευση της δήλωσεις την τροποποιείς όσες φορες θέλεις πριν κάνεις την οριστική τελική δήλωση. Τέσταρε άφορα, απλά πρόσεξε μην πατήσεις το κουμπί οριστική κατάθεση δήλωσης.


Σε ρωτάει δύο τρείς φορές. Μετά κλειδώνει. Στο γράφει κιόλας.
Αλλά υπάρχουν δωρεάν προγράμματα στο ιντερνέτ που μπορείς να δεις τι σου βγάζει. Δεν θυμάμαι τώρα τις σελίδες τους.
Αυτό ήθελα να ξέρω. :oneup:

patrickdrd
16-06-17, 14:13
αφορολόγητο..δυο φορές το εισόδημα μου?

ουαου! :O τι λες τωρα; :O εμπορας εισαι; :O

Daemon
16-06-17, 14:16
ουαου! :O τι λες τωρα; :O εμπορας εισαι; :Oοχι...απλα επειδη κερδιζω απο επιστροφές σε κάρτες....πληρώνω λογαριασμούς κτλ. συγγενών κ φίλων... με αποτέλεσμα να εχω αρχίσει να φοβαμαι μην με κυνηγήσει η εφορία...τα προηγούμε χρόνια δν ειχα θεμα παντως

anon
16-06-17, 14:40
@daemon
νομίζω πιάνει τεκμήριο, αν το εξοδο απο κάρτες είναι μεγαλύτερο απο το δηλωθέν εισόδημα.

Daemon
16-06-17, 14:47
@daemon
νομίζω πιάνει τεκμήριο, αν το εξοδο απο κάρτες είναι μεγαλύτερο απο το δηλωθέν εισόδημα.Οκ θα το ψαξω

patrickdrd
16-06-17, 16:12
και παλι το καλυπτεις, 28,5k εδω αφορολογητο so far, αλλά:
1) δεν ειχε ποτε η καρτα τοσα, αντε να ειχε μεγιστο 10k, απλα τα λεφτα πηγαινο-ερχονταν,
αλλα ειναι τοσο μλκια το συστημα και ο υπολογισμος του που δεν το λαμβανει υποψη αυτο
2) την διαφορα οκ, την καλυπτω απ το εισοδημα και
3) το πεδιο 99% θα ειναι editable, οπως οι τοκοι, αρα βαζουμε οτι γουσταρουμε,
αφου δεν ξερουν να υπολογιζουν, θα τους μαθουμε εμεις :p

giorgosk
16-06-17, 23:13
Mια ερώτηση.
Για το 2016 που έμενα στο πατρικό μου που θα δηλώσω πως είμαι φιλοξενούμενος στο σπίτι της μητέρας μου ή δεν το αναφέρω πουθενά ;;

Ευχαριστώ !!!!!!

mindtrapper
17-06-17, 00:37
Άνεργος, αν γραφτεί στο όνομα του άδεια αυτοκινήτου 1380cc 13τίας, θα έχει κάποιο τεκμήριο φαντάζομαι έτσι; Το τεκμήριο αυτό, όμως, παραμένει κάτω από το αφορολόγητο. Σωστά;

Manolis_karas
18-06-17, 19:41
Και μια δευτερη ερωτηση , που δημιουργηθηκε τωρα που κοιταζα τη δηλλωση της μητερας μου. Στα εισοδηματα απο συνταξεις εμφανιστηκε εισοδημα ΕΚΑΣ για το 2015 που αναγραφει οτι πρεπει να γινει τροποποιητικη δηλωση γι αυτο. Ηλεκτρονικα δεν βλεπω τη δυνατοτητα να κανω τροποποιητικη δηλωση για το 2015. Πρεπει η μητερα μου να παει στη ΔΟΥ να την κανει χειρογραφη ?
Σίγουρα γίνεται τροποποιητική δήλωση ηλεκτρονικά, εφόσον έχεις εισόδημα που αφορά παλαιά έτη, π.χ. αγροτικές επιδοτήσεις, μισθούς, συντάξεις. Ειδικά για τους μισθούς και συντάξεις η προθεσμία είναι μέχρι 31-12-2017, γιατί η ενημέρωση του Ε1 γίνεται αυτόματα από το Υπ. Οικονομικών και ακόμη δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα.

- - - Updated - - -


Mια ερώτηση.
Για το 2016 που έμενα στο πατρικό μου που θα δηλώσω πως είμαι φιλοξενούμενος στο σπίτι της μητέρας μου ή δεν το αναφέρω πουθενά ;;
Ευχαριστώ !!!!!!
Δ2, 12 περίπτωση, στους κωδικούς801, 092, 091, 097, 811, 812

dimitris.taxideytis
18-06-17, 19:54
Άνεργος, αν γραφτεί στο όνομα του άδεια αυτοκινήτου 1380cc 13τίας, θα έχει κάποιο τεκμήριο φαντάζομαι έτσι; Το τεκμήριο αυτό, όμως, παραμένει κάτω από το αφορολόγητο. Σωστά;

2.600 ειναι το τεκμηριο περιπου(5.200 καινουριο, 50% μειωση για οχηματα ανω των 10 ετων).
Σημασια εχει(για το πρωτο ετος κτησης απο τον ανεργο) και πως θα γραφει η αδεια στο ονομα του ανεργου.
Αγορα, δωρεα ,γονικη παροχη...
Σε περιπτωση αγορας υπαρχει και το τεκμηριο αγορας που συνηθως καλυπτεται απο αναλωση κεφαλαιου προηγουμενων ετων....

voithostyrempora2
18-06-17, 21:33
Το αφορολόγητο υπολογίζεται per ΑΦΜ, όχι με βάση αριθμών καρτών.Πράγμα που σημαίνει ότι όσες κάρτες και να έχεις προσμετρούνται, ανεξαρτήτως ιδρύματος.

Αυτό δεν εχω καταλάβει πώς υλοποιειται τεχνικά. Το δίνουν οι τράπεζες στο ΥπΟικ; μετράνε μόνο οι αγορές με φυσική παρουσία ή και οι online, πχ από Amazon ; μετράνε και οι αγορές σε χωρα του εξωτερικου;

Ισχύει οτι χρειάζεται να καλύψεις το 10% του δηλωθεντος εισοδηματος σου (από το 2017 και μετά) με αγορές με κάρτες; αυτο ισχυει και για εισοδημα με αυτοτελη φορολογηση, όπως τα ενοικια;

cool11
21-06-17, 10:32
Λοταρία...

1.000 ευρώ το μήνα δώρο για τυχερούς που ζητούν απόδειξη
http://www.news.gr/oikonomia/article/560055/1-000-evro-to-mina-doro-gia-tycherous-pou-zitoun-apodixi.html

netman
21-06-17, 23:00
συγγνώμη κι 'ολας αλλά προς τι το τόσο άγχος αν θα "χτιστεί" το αφορολόγητο ;
Εκτός και έχεις ΠΟΛΛΑ εισοδήματα,το αφορολόγητο καλύπτεται με την πληρωμή ΔΕΚΟ και καυσίμων. Και πολλά λέω...
Τώρα οι πιό προνομιούχοι με μεγαλύτερο εισόδημα,βάλτε και το σούπερμάρκετ :)
Για του χρόνου... βλέπουμε!

uncharted
22-06-17, 00:04
συγγνώμη κι 'ολας αλλά προς τι το τόσο άγχος αν θα "χτιστεί" το αφορολόγητο ;
Εκτός και έχεις ΠΟΛΛΑ εισοδήματα,το αφορολόγητο καλύπτεται με την πληρωμή ΔΕΚΟ και καυσίμων. Και πολλά λέω...
Τώρα οι πιό προνομιούχοι με μεγαλύτερο εισόδημα,βάλτε και το σούπερμάρκετ :)
Για του χρόνου... βλέπουμε!
Ουτε εγω καταλαβαινω την πρεμουρα... μεσα στο πρωτο τριμηνο του 2017 επιασα τον στοχο.

Οι πιο προνομιουχοι την εχουν βρει ηδη την πατεντα -> δινουν την καρτα τους σε συγγενεις και την χρεωνουν π.χ. στο supermarket. Παλια μοιραζονταν τις αποδειξεις, τωρα αυτο. Δεν ειναι δυσκολο.

ekrepali
22-06-17, 01:30
Ουτε εγω καταλαβαινω την πρεμουρα... μεσα στο πρωτο τριμηνο του 2017 επιασα τον στοχο.

Χωρίς να μπω σε πολλές λεπτομέρεις, ό,τι δουλέψω φέτος, θα τα πληρωθώ του χρόνου. Μιλάμε για 20.000 περίπου. Του χρόνου θα πρέπει να κάνω διορθωτική δήλωση για το 2017 και φέτος θα πρέπει να χτίσω αφορολόγητο (κι εγώ κι η γυναίκα μου) με λεφτά που ΔΕΝ έχουμε!

marcus1
22-06-17, 05:02
Χωρίς να μπω σε πολλές λεπτομέρεις, ό,τι δουλέψω φέτος, θα τα πληρωθώ του χρόνου. Μιλάμε για 20.000 περίπου. Του χρόνου θα πρέπει να κάνω διορθωτική δήλωση για το 2017 και φέτος θα πρέπει να χτίσω αφορολόγητο (κι εγώ κι η γυναίκα μου) με λεφτά που ΔΕΝ έχουμε!

Και δεν είναι ο μόνος παραλογισμός.

Πχ οι άνεργοι χωρίς κανένα εισόδημα πρέπει να ... χτίσουν αφορολόγητο λόγω του τεκμαρτού που είχε θεσπίσει ο Στούρναρας και διατήρησαν οι τωρινοί!

ekrepali
22-06-17, 13:43
Πχ οι άνεργοι χωρίς κανένα εισόδημα πρέπει να ... χτίσουν αφορολόγητο λόγω του τεκμαρτού που είχε θεσπίσει ο Στούρναρας και διατήρησαν οι τωρινοί!
Έτσι ακριβώς.

25.000 (για να είμαι 100% σίγουρος σε περίπτωση που πέσουν επιπλέον δουλειές) + 7000 τεκμαρτά της γυναίκας μου (σπίτι-αυτοκίνητο) = 31.000

Άρα φέτος πρέπει να κάνουμε αγορές 3750+700 = 4450. Τα πεθερικά μάς δανείζουν από τις συντάξεις τους 500/μήνα = 6000 για να βγάλουμε όλο το έτος και κάθε ευρώ/αγορά μετράει και για εμάς αλλά και γι'αυτούς που επίσης πρέπει να χτίσουν αφορολόγητο με τα λίγα που τους περισσεύουν.

Ορίστε μπήκα σε λεπτομέρεις (και ειλικρινά συγγνώμη αν κούρασα ή αν βγήκα εκτός θέματος)... απλά θέλω να επισημάνω πως όταν κάποιος κάνει ένα ερώτημα, πάντα κάποιος λόγος υπάρχει κι ας φαίνεται ασήμαντο.

sdikr
22-06-17, 13:47
Έτσι ακριβώς.

25.000 (για να είμαι 100% σίγουρος σε περίπτωση που πέσουν επιπλέον δουλειές) + 7000 τεκμαρτά της γυναίκας μου (σπίτι-αυτοκίνητο) = 31.000

Άρα φέτος πρέπει να κάνουμε αγορές 3750+700 = 4450. Τα πεθερικά μάς δανείζουν από τις συντάξεις τους 500/μήνα = 6000 για να βγάλουμε όλο το έτος και κάθε ευρώ/αγορά μετράει και για εμάς αλλά και γι'αυτούς που επίσης πρέπει να χτίσουν αφορολόγητο με τα λίγα που τους περισσεύουν.

Ορίστε μπήκα σε λεπτομέρεις (και ειλικρινά συγγνώμη αν κούρασα ή αν βγήκα εκτός θέματος)... απλά θέλω να επισημάνω πως όταν κάποιος κάνει ένα ερώτημα, πάντα κάποιος λόγος υπάρχει κι ας φαίνεται ασήμαντο.

Τα λεφτά που θα πληρωθείς, με τι ημερομηνία θα σου τα δώσουνε;

mezger
22-06-17, 14:14
Χωρίς να μπω σε πολλές λεπτομέρεις, ό,τι δουλέψω φέτος, θα τα πληρωθώ του χρόνου. Μιλάμε για 20.000 περίπου. Του χρόνου θα πρέπει να κάνω διορθωτική δήλωση για το 2017 και φέτος θα πρέπει να χτίσω αφορολόγητο (κι εγώ κι η γυναίκα μου) με λεφτά που ΔΕΝ έχουμε!

Εφόσον προφανώς μιλάς για μισθό, οι ανείσπρακτες αποδοχές φορολογούνται στο έτος που καταβάλλονται, άρα δεν έχεις θέμα (τουλάχιστον το θέμα που θέτεις, σίγουρα θα έχεις θέμα τεκμηρίων, αλλά λογικά θα έχεις μαζέψει και κάποιο κεφάλαιο για ανάλωση)

dimitri_ns
22-06-17, 15:54
Εφόσον προφανώς μιλάς για μισθό, οι ανείσπρακτες αποδοχές φορολογούνται στο έτος που καταβάλλονται, άρα δεν έχεις θέμα (τουλάχιστον το θέμα που θέτεις, σίγουρα θα έχεις θέμα τεκμηρίων, αλλά λογικά θα έχεις μαζέψει και κάποιο κεφάλαιο για ανάλωση)

Μισθός είναι και το μπλοκάκι (ΔΠΥ Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών) και πληρώνει ΦΠΑ και φορολογείται το έτος που κόβεται. Δεν σημαίνει ότι παίρνεις και τα λεφτά αμέσως.

WAntilles
22-06-17, 16:46
Χωρίς να μπω σε πολλές λεπτομέρεις, ό,τι δουλέψω φέτος, θα τα πληρωθώ του χρόνου. Μιλάμε για 20.000 περίπου. Του χρόνου θα πρέπει να κάνω διορθωτική δήλωση για το 2017 και φέτος θα πρέπει να χτίσω αφορολόγητο (κι εγώ κι η γυναίκα μου) με λεφτά που ΔΕΝ έχουμε!

Επομένως θα φορολογηθείς του χρόνου για αυτά.

ekrepali
22-06-17, 20:36
Μισθός είναι και το μπλοκάκι (ΔΠΥ Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών) και πληρώνει ΦΠΑ και φορολογείται το έτος που κόβεται. Δεν σημαίνει ότι παίρνεις και τα λεφτά αμέσως.
;)

Και προφανώς δε με συμφέρει να παρουσιάσω του χρόνου κέρδη μεγαλύτερα από 40.000 γιατί ο φορολογικός συντελεστής είναι 45% σ'αυτή τη κλίμακα.

Οπότε τα σπάω σε 2 έτη... το 1ο έως 30.000 με φορολογία 29% και το 2ο έως 20.000 με φορολογία 22%.

Ας σταματήσει παρακαλώ εδώ η συζήτηση γιατί μιλάμε για λογιστικά θέματα σε topic του e-banking.

aroutis
22-06-17, 21:49
Αυτό δεν εχω καταλάβει πώς υλοποιειται τεχνικά. Το δίνουν οι τράπεζες στο ΥπΟικ; μετράνε μόνο οι αγορές με φυσική παρουσία ή και οι online, πχ από Amazon ; μετράνε και οι αγορές σε χωρα του εξωτερικου;

Ισχύει οτι χρειάζεται να καλύψεις το 10% του δηλωθεντος εισοδηματος σου (από το 2017 και μετά) με αγορές με κάρτες; αυτο ισχυει και για εισοδημα με αυτοτελη φορολογηση, όπως τα ενοικια;

Κάθε ίδρυμα στέλνει αρχείο στον ΔΙΑ ο οποίος κανει consolidate per ΑΦΜ .

psytransas
22-06-17, 21:53
Μετρουν οι ηλεκτρονικες αγορες/συναλλαγες απο το εξωτερικο στο χτισιμο ;

aroutis
22-06-17, 21:54
Μετρουν οι ηλεκτρονικες αγορες/συναλλαγες απο το εξωτερικο στο χτισιμο ;

Εντός ΕΕ και για συγκεκριμένους τύπους επιχειρήσεων.

psytransas
22-06-17, 22:23
Εντός ΕΕ και για συγκεκριμένους τύπους επιχειρήσεων.

Απαραδεκτο :wall:. Λες και δεν ειναι δαπανες αυτες.

voithostyrempora2
23-06-17, 02:20
Κάθε ίδρυμα στέλνει αρχείο στον ΔΙΑ ο οποίος κανει consolidate per ΑΦΜ .


Εντός ΕΕ και για συγκεκριμένους τύπους επιχειρήσεων.

Σ'ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει κάποια σχετική λιστα;

-amazon.de
-amazon.co.uk
-ebay.co.uk
ολλανδικοί σιδηροδρομοι (ns NL)

με ενδιαφέρουν :p

- - - Updated - - -


συγγνώμη κι 'ολας αλλά προς τι το τόσο άγχος αν θα "χτιστεί" το αφορολόγητο ;
Εκτός και έχεις ΠΟΛΛΑ εισοδήματα,το αφορολόγητο καλύπτεται με την πληρωμή ΔΕΚΟ και καυσίμων. Και πολλά λέω...
Τώρα οι πιό προνομιούχοι με μεγαλύτερο εισόδημα,βάλτε και το σούπερμάρκετ :)
Για του χρόνου... βλέπουμε!

Υπάρχουμε πολλοί που μένουμε εξωτερικό, οπότε ΔΕΚΟ , καυσιμα , σουπερμαρκετ κοκ εντός Ελλάδος δεν πληρωνουμε πρακτικά τίποτα.

aroutis
23-06-17, 07:07
Σ'ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει κάποια σχετική λιστα;

-amazon.de
-amazon.co.uk
-ebay.co.uk
ολλανδικοί σιδηροδρομοι (ns NL)

με ενδιαφέρουν :p

- - - Updated - - -



Υπάρχουμε πολλοί που μένουμε εξωτερικό, οπότε ΔΕΚΟ , καυσιμα , σουπερμαρκετ κοκ εντός Ελλάδος δεν πληρωνουμε πρακτικά τίποτα.

Δεν έχω κάποια λίστα... ΠΜ

Verde
23-06-17, 13:31
Ελλαδιστάν 2017!
Οι καλοπληρωμενοι βυσματιες συμβουλοι του Υπουργειου Οικονομικών περασαν μια εγκυκλιο τουλαχιστον παρανομη!
Στα ανεισπρακτα ενοικια δέχονται μόνο μέχρι το μηνα που γινεται το δικαστηριο της εξωσης.
Προφανως τα τζιμανια που ζουνε σε γυαλα και οχι στην πραγματικη κοινωνια δεν σκεφτηκαν οτι απο την απόφαση μεχρι την εκτέλεση της εξωσης μεσολαβουν τουλάχιστον 30 ημέρες (καθαρογραφη αποφασης, επιδοση, αναμονη 20 ημερες, αναγκαστικη εκτελεση κλπ).
Οπως επίσης οτι το 2016 ολοι οι Δικηγόροι ειχαν 3-4 μήνες απεργία με αποτέλσμα δικαστικές αποφάσεις Ιανουαρίου να εκτελόυνται Απρίλιο...

Σου λεει δηλαδη ο αρχιφωστηρας του ΥΠ.ΟΙΚ. δηλωνεις ανεισπρακτα μεχρι το μηνα της δίκης και οτι εισεπραξες τα επομενα!!!!:wall::rainy:

Τρικυμια εν κρανιω... αλλα αυτα ειναι τα αποτελσματα οταν σε συμαντικές θεσεις του κράτους δεν μπαινουν οι αξιοι αλλα οι γνωστοι του Υπουργου απο την πισω πορτα!
Αλλα ξεχασα για ολα φταινε οι ξενοι! Ελλαδαρα πληρωνουμε φορους για να παιρνουν μισθους και μπονους οι ανικανοι!

mezger
23-06-17, 13:42
Ελλαδιστάν 2017!
Οι καλοπληρωμενοι βυσματιες συμβουλοι του Υπουργειου Οικονομικών περασαν μια εγκυκλιο τουλαχιστον παρανομη!
Στα ανεισπρακτα ενοικια δέχονται μόνο μέχρι το μηνα που γινεται το δικαστηριο της εξωσης.
Προφανως τα τζιμανια που ζουνε σε γυαλα και οχι στην πραγματικη κοινωνια δεν σκεφτηκαν οτι απο την απόφαση μεχρι την εκτέλεση της εξωσης μεσολαβουν τουλάχιστον 30 ημέρες (καθαρογραφη αποφασης, επιδοση, αναμονη 20 ημερες, αναγκαστικη εκτελεση κλπ).
Οπως επίσης οτι το 2016 ολοι οι Δικηγόροι ειχαν 3-4 μήνες απεργία με αποτέλσμα δικαστικές αποφάσεις Ιανουαρίου να εκτελόυνται Απρίλιο...

Σου λεει δηλαδη ο αρχιφωστηρας του ΥΠ.ΟΙΚ. δηλωνεις ανεισπρακτα μεχρι το μηνα της δίκης και οτι εισεπραξες τα επομενα!!!!:wall::rainy:

Τρικυμια εν κρανιω... αλλα αυτα ειναι τα αποτελσματα οταν σε συμαντικές θεσεις του κράτους δεν μπαινουν οι αξιοι αλλα οι γνωστοι του Υπουργου απο την πισω πορτα!
Αλλα ξεχασα για ολα φταινε οι ξενοι! Ελλαδαρα πληρωνουμε φορους για να παιρνουν μισθους και μπονους οι ανικανοι!

Ποιά είναι αυτή η εγκύκλιος?
Η τελευταία που αφορά τα ανείσπρακτα άλλα λέει

Εξαιρετικά και προκειμένου να δηλωθούν ανείσπρακτα εισοδήματα για το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί από την έκδοση της απόφασης αποβολής ή της διαταγής απόδοσης χρήσης μισθίου μέχρι την εκτέλεση αυτής, ή οποία έλαβε χώρα μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, αρκεί η υποβολή υπεύθυνης δήλωσης και έκθεσης αποβολής και εγκατάστασης που έχει συνταχθεί από το δικαστικό επιμελητή, ότι για το ανωτέρω διάστημα τα μισθώματα δεν έχουν εισπραχθεί.

Verde
23-06-17, 14:50
Ποιά είναι αυτή η εγκύκλιος?
Η τελευταία που αφορά τα ανείσπρακτα άλλα λέει

Εξαιρετικά και προκειμένου να δηλωθούν ανείσπρακτα εισοδήματα για το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί από την έκδοση της απόφασης αποβολής ή της διαταγής απόδοσης χρήσης μισθίου μέχρι την εκτέλεση αυτής, ή οποία έλαβε χώρα μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, αρκεί η υποβολή υπεύθυνης δήλωσης και έκθεσης αποβολής και εγκατάστασης που έχει συνταχθεί από το δικαστικό επιμελητή, ότι για το ανωτέρω διάστημα τα μισθώματα δεν έχουν εισπραχθεί.

Δεν εγινε εκτελεση της βιαιαης εξωσης, γιατι σαν διαβασμένος τζαμπατζής εφυγε μονος του 2 μέρες πριν παρέλθει το νόμιμο 20ημερο... μου υπογραψε ο ενοικιαστης οτι αναγνωριζει οτι χρωσταει τα ενοικια!
Χαρτι που δεν δεχτηκε η εφορεια!!! :clap: Αξιος ο μισθος σας καμαρια!
Κατα το κράτος θα πρεπει να κανω δικηγορικα και δικαστικά εξοδα ωστε να κανω απαιτητη την επιπλέον 2μηνη ωφειλη του για ενοικιο πενιχρο.
Βεβαια μετα απο ελεγχο διαπιστωσαμε οτι δεν εχει τιποτα στο ονομά του αρα θα πληρωσω ενα σκασμο λεφτα σε δικηγορους και παραβολα χωρις λογο.

Οποτε το κρατος σε αναγκαζει ειτε να δηλωσεις ψεματα, οτι εισεπραξες λεφτα που δεν εισέπραξες (προτροπη του υπαλληλου της εφορειας) πράγμα παρανομο απο τι στιγμη που εχουν κοινοποιηθεί και δικαστικα εγγραφα με επιμελητες κλπ
είτε να μην τα δηλωσεις καθολου!

Με τους φορους μας, πληρωνουμε μισθους σε ανθρωπους αχρηστους που δεν εχουν επαφη με την πραγματικη ζωη και οταν αποφασιζουν δεν σκεφτονται τιποτα .-

stratus
23-06-17, 15:08
Δεν εγινε εκτελεση της βιαιαης εξωσης, γιατι σαν διαβασμένος τζαμπατζής εφυγε μονος του 2 μέρες πριν παρέλθει το νόμιμο 20ημερο... μου υπογραψε ο ενοικιαστης οτι αναγνωριζει οτι χρωσταει τα ενοικια!
Χαρτι που δεν δεχτηκε η εφορεια!!! :clap: Αξιος ο μισθος σας καμαρια!
Κατα το κράτος θα πρεπει να κανω δικηγορικα και δικαστικά εξοδα ωστε να κανω απαιτητη την επιπλέον 2μηνη ωφειλη του για ενοικιο πενιχρο.
Βεβαια μετα απο ελεγχο διαπιστωσαμε οτι δεν εχει τιποτα στο ονομά του αρα θα πληρωσω ενα σκασμο λεφτα σε δικηγορους και παραβολα χωρις λογο.

Οποτε το κρατος σε αναγκαζει ειτε να δηλωσεις ψεματα, οτι εισεπραξες λεφτα που δεν εισέπραξες (προτροπη του υπαλληλου της εφορειας) πράγμα παρανομο απο τι στιγμη που εχουν κοινοποιηθεί και δικαστικα εγγραφα με επιμελητες κλπ
είτε να μην τα δηλωσεις καθολου!

Με τους φορους μας, πληρωνουμε μισθους σε ανθρωπους αχρηστους που δεν εχουν επαφη με την πραγματικη ζωη και οταν αποφασιζουν δεν σκεφτονται τιποτα .-
Μια απο τα ιδια και εδω φιλε μου.Με τις απεργιες των δικηγορων δυο "καμαρια" καθησαν εξι μηνες τζαμπα και βεβαια δεν ειχαν τιποτα στο ονομα τους.Να σκεφτεις οτι απο αυτα που βγαζει η συζυγος απο τα ενοικια,επειδη δηλωνουμε τα παντα μεχρι cent,η εφορια και το ενφια μας παιρνει το 65%.Δεν υπολογιζουμε βεβαια τις φθορες,τα απληρωτα νερα,τιποτα δικαστικα εξοδα κλπ.Αν τα βαλεις και αυτα μονο ενα 25%-30% σου μενει στο χερι.

Leonidas33
25-06-17, 01:17
Αν είναι να μπλέξεις δικαστικά με τον κάθε απατεώνα ,μπορείς και ποινικά με μήνυση για οτιδήποτε που θα σου πει δικηγόρος στέκει ,να σε θυμάται.Επίσης με διαταγές πληρωμές τελεσίδηκες ,για 20 χρόνια είναι φακελωμένος σαν ΑΦΜ και μπορείς κατάσχεση.

Manolis_karas
25-06-17, 18:27
Εφόσον προφανώς μιλάς για μισθό, οι ανείσπρακτες αποδοχές φορολογούνται στο έτος που καταβάλλονται, άρα δεν έχεις θέμα (τουλάχιστον το θέμα που θέτεις, σίγουρα θα έχεις θέμα τεκμηρίων, αλλά λογικά θα έχεις μαζέψει και κάποιο κεφάλαιο για ανάλωση)
Οι αποδοχές φορολογούνται το έτος που αφορούν και όχι το έτος που εισπράτότονται. Έτσι του λάχιστον φορολογούνται οι αναδρομικές συντάξεις και εγώ πρέπει να κάνω συμπληρωματική δήλωση για προηγούμενα έτη με συμπληρωματική δήλωση και προθεσμία μέχρι 31-12-2017, γιατί δεν είναι έτοιμο το Taxis.

- - - Updated - - -


.....
Με τους φορους μας, πληρωνουμε μισθους σε ανθρωπους αχρηστους που δεν εχουν επαφη με την πραγματικη ζωη και οταν αποφασιζουν δεν σκεφτονται τιποτα .-
Πιθανόν δεν φταίει ο υπάλληλος, οι άνωθεν εντολές είναι απλές: εισπράξτε με κάθε τρόπο.

Verde
25-06-17, 19:07
Πιθανόν δεν φταίει ο υπάλληλος, οι άνωθεν εντολές είναι απλές: εισπράξτε με κάθε τρόπο.

Αυτο εγραψα κι εγω! Η κοπελα αναγνωρισε το δικιο μας αλλα δεν μπορει λεει να κανει κατι γιατι ετσι λεει η εγκυκλιος.....!!!!!!!
Πληρωμουμε ατελειωτους φορους για να πληρωνουν παχυλοτατους μισθους σε γραμματεις των Υπουργειων που βγαζουν νομους και εγκυκλιους (δηλαδη συμαντικοτατες θεσεις) αλλα ζουνε σε γυαλα και οχι στην πραγματικη οικονομία και στην κοινωνία.
Και σιγουρα αυτοι που εχουν αυτες τις θεσεις ειναι τυποι στυλ Καρανικα, ανθρωποι που δεν μπηκαν με ΑΣΕΠ αλλα απο την πισω πορτα με κριτηριο ποσο φιλος ειναι με τον εκάστωτε υπουργο και σε ποια κομματικη οργανωση ειναι μελος!

mezger
25-06-17, 19:18
Οι αποδοχές φορολογούνται το έτος που αφορούν και όχι το έτος που εισπράτότονται. Έτσι του λάχιστον φορολογούνται οι αναδρομικές συντάξεις και εγώ πρέπει να κάνω συμπληρωματική δήλωση για προηγούμενα έτη με συμπληρωματική δήλωση και προθεσμία μέχρι 31-12-2017, γιατί δεν είναι έτοιμο το Taxis.
.

Αυτός είναι ο γενικός κανόνας, αλλά υπάρχει σχετική εξαίρεση για μισθούς και συντάξεις. Στις συντάξεις για πρακτικούς λόγους δεν μπορεί να εφαρμοστεί (πρέπει να αναγράφονται οι ανείσπρακτες αποδοχές στη βεβαίωση του έτους που αφορούν, πράγμα δύσκολο αφού κατά κανόνα υπολογίζονται αργότερα), στους μισθούς όμως εφαρμόζεται κανονικά. Όπως και να χει δεν αφορά τον ekrepali, ως μπλοκάκιας είναι ειδική περίπτωση.

leasedline
29-06-17, 23:43
καλησπέρα,

στα εισοδήματα το taxisnet μου ανέφερε 2000€ παραπάνω από τη βεβαίωση αποδοχών. Το θέμα είναι ότι, αν και το νούμερο μπαίνει εκεί αυτόματα, ξέχασα να το διορθώσω και υπέβαλα τη δήλωση. γίνεται τώρα κάτι;

mezger
30-06-17, 05:35
καλησπέρα,

στα εισοδήματα το taxisnet μου ανέφερε 2000€ παραπάνω από τη βεβαίωση αποδοχών. Το θέμα είναι ότι, αν και το νούμερο μπαίνει εκεί αυτόματα, ξέχασα να το διορθώσω και υπέβαλα τη δήλωση. γίνεται τώρα κάτι;

Ενημέρωσε τον εργοδότη για να το διορθώσει και μετά κάνε τροποποιητική μέχρι να λήξει η προθεσμία (17/7 πλέον).

leasedline
30-06-17, 08:03
Ενημέρωσε τον εργοδότη για να το διορθώσει και μετά κάνε τροποποιητική μέχρι να λήξει η προθεσμία (17/7 πλέον).

ευχαριστώ!

patrickdrd
03-07-17, 14:25
πληρωμες δοσεων εφοριας μετρανε στο αφορολογητο;

edit: μαλλον για οχι μου ειπαν

@ ADSLgr.com All rights reserved.