PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

dimitri_ns
03-07-17, 17:56
πληρωμες δοσεων εφοριας μετρανε στο αφορολογητο;

edit: μαλλον για οχι μου ειπαν

Kανένας φόρος δεν θεωρείται έξοδο :p

voithostyrempora2
07-07-17, 02:10
Από 313 ευρώ πέρυσι ο φόρος στα 382 φέτος. Α ρε Τσεκελώτε, τί άλλο πια να κάνω για σενα ;

Βάλτε και 108,25 ευρω το μηνα το ΤΣΜΕΔΕ, εχω γίνει αιμοδότης από απόσταση :p .

dimitri_ns
07-07-17, 06:34
Και τα τουριστικά, μια χαρά δουλειά είναι :p

Και που νάρθεις στην Ελλάδα. Και να γίνεις ελεύθερος επαγγελματίας. 100 θα βγάζεις, 80 θα σου παίρνουμε. Και θάσαι και κλέφτης.

ΥΓ Κι εγώ ΕΦΚΑ (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) πληρώνω. Χαλάλι. Θα πάρω μια συνταξάρα από δώ μέχρι την Ολλανδία..

giorgosk
12-07-17, 14:51
To συνολικό ποσό των ενοικίων που παίρνω από αγροτεμάχια στο Ε1 σε ποιον κωδικό μπαίνει ;;

Ευχαριστώ !!!!!!!!

tsorbi
12-07-17, 17:19
Δ2. ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ
101-102

slalom
12-07-17, 21:47
To συνολικό ποσό των ενοικίων που παίρνω από αγροτεμάχια στο Ε1 σε ποιον κωδικό μπαίνει ;;

Ευχαριστώ !!!!!!!!
Με το που συμπληρωσεις το Ε2, θα σου βγαλει σφάλμα στο Ε1 για το ταδε κελι

dimitri_ns
12-07-17, 22:12
Τα εισοδήματα από ακίνητα, γράφονται στο Ε2
Με το που υποβάλεις οριστικά το Ε2, τα εισοδήματα παιρνάνε αυτόματα στο Ε1

Δεν μπορείς να βάλεις ότι θέλεις με το χέρι στο Ε1

giorgosk
13-07-17, 14:52
Οκ όντως γίνεται αυτόματα..ευχαριστώ !!!!!

stelakis1914
17-07-17, 22:11
Σήμερα ολοκλήρωσα την μεταβολή του αδερφού μου σε φορολογικό κάτοικο εξωτερικού με αναδρομική ισχύ από το 2012.

Η διαδικασία ήταν πιο απλή αφού είχαμε την φυσική παρουσία και των δυο μας (εγώ ορίστηκα φορολογικός εκπρόσωπος) και δεν απαιτήθηκε μετάφραση των εγγράφων που έφερε από το Ηνωμένο Βασίλειο.

Όποιος ενδιαφέρεται ή έχει απορίες για την διαδικασία μπορεί να ρωτήσει ελεύθερα ότι θέλει να μάθει.

Basilhs23_
21-07-17, 21:37
Ερώτηση για οποιον γνωρίζει.

Αν υποβάλλω τροποποιητική δήλωση από αύριο και γενικά μετά την παρέλευση της προθεσμίας, θα υπάρχει πρόστιμο;

Δεν πρόκειται να αλλάξει το ύψος του φόρου που καταλογίστηκε, απλά ξέχασα να γράψω κάποια ιατρικά έξοδα που κάναμε.

21706
21-07-17, 21:48
Ερώτηση για οποιον γνωρίζει.

Αν υποβάλλω τροποποιητική δήλωση από αύριο και γενικά μετά την παρέλευση της προθεσμίας, θα υπάρχει πρόστιμο;

Δεν πρόκειται να αλλάξει το ύψος του φόρου που καταλογίστηκε, απλά ξέχασα να γράψω κάποια ιατρικά έξοδα που κάναμε.
Αφού δεν θα αλλάξει το ύψος του φόρου γιατί να υποβάλεις τροποποιητική;
Η αναγραφή των ιατρικών εξόδων δεν είναι υποχρεωτική.

Basilhs23_
22-07-17, 01:51
Ε είχα κρατήσει κάποιες αποδείξεις από γιατρούς και εξετάσεις και νοσοκομεία και τις είχα ξεχάσει σε έναν φάκελο. Θέλω απλά να δηλώσω το συνολικό ποσόν.

manoulamou
22-07-17, 10:42
Αφου δεν θα αναγνωριζονται για την επομενη δηλωση (εισοδηματα 2017) μειωσεις φορου, γιατι να μην τα παιρνουν "μαυρα" στον ιατρικο χωρο; Περαν του ηθικου μερους = φορολογησης απο το κρατος των γιατρων τι κινητρο εχουν να απαιτουν οι πολιτες ειτε αποδειξη ειτε χρηση pos;
Η Παπανατσιου μαλλον ισως μπορει να φερει τροπολογια, το ζητουμενο ειναι απο ποτε θα ισχυσει ΞΑΝΑ η εκπτωση για φετος ή για το 2018;
:twisted:

dimitri_ns
22-07-17, 10:58
Αφου δεν θα αναγνωριζονται για την επομενη δηλωση (εισοδηματα 2017) μειωσεις φορου, γιατι να μην τα παιρνουν "μαυρα" στον ιατρικο χωρο; Περαν του ηθικου μερους = φορολογησης απο το κρατος των γιατρων τι κινητρο εχουν να απαιτουν οι πολιτες ειτε αποδειξη ειτε χρηση pos;
Η Παπανατσιου μαλλον ισως μπορει να φερει τροπολογια, το ζητουμενο ειναι απο ποτε θα ισχυσει ΞΑΝΑ η εκπτωση για φετος ή για το 2018;
:twisted:

Δεν την μπορώ άλλο αυτή την κουβέντα και το ηθικό..

Αν, ό μη γένοιτο, χρειαστείς δανεικά για τα παιδιά σου, που θα βγάλεις άκρη
1. Δανεικά από Τράπεζα
2. Δεν πληρώνεις εφορία και ασφαλιστικά ταμεία
3. Σε φίλους που τα δηλώνουν όλα (μην πας δεν έχουν)
4. Σε φίλους που δουλέυουν μαύρα και σ'αγαπάνε

Και μην ακούσω το "αν όλοι πληρώναμε φόρους δεν θα υπήρχε τέτοιο πρόβλημα", γιατί πιό πιθανό το έχω να ξαναπαντρευτεί ο Ακης.

Στην πέσανε, εδώ και χρόνια, κανόνισε..

Και στέλνουν και τα παιδάκια μου μετανάστες..

21706
22-07-17, 11:25
Ε είχα κρατήσει κάποιες αποδείξεις από γιατρούς και εξετάσεις και νοσοκομεία και τις είχα ξεχάσει σε έναν φάκελο. Θέλω απλά να δηλώσω το συνολικό ποσόν.
Εντάξει, αφού το θέλεις κάνε τροποποιητική.
Απλώς λέω ότι είναι περιττός κόπος.

apostol70
22-07-17, 15:16
Ε είχα κρατήσει κάποιες αποδείξεις από γιατρούς και εξετάσεις και νοσοκομεία και τις είχα ξεχάσει σε έναν φάκελο. Θέλω απλά να δηλώσω το συνολικό ποσόν.

Έχω την εντύπωση πως τροποποιητική στα πεδία που αφορούν φοροαπαλλαγές δεν επιτρέπεται. Εκεί ισχύει μόνο ότι έχει δηλωθεί στην αρχική δήλωση

aroutis
22-07-17, 17:44
Αφου δεν θα αναγνωριζονται για την επομενη δηλωση (εισοδηματα 2017) μειωσεις φορου, γιατι να μην τα παιρνουν "μαυρα" στον ιατρικο χωρο; Περαν του ηθικου μερους = φορολογησης απο το κρατος των γιατρων τι κινητρο εχουν να απαιτουν οι πολιτες ειτε αποδειξη ειτε χρηση pos;
Η Παπανατσιου μαλλον ισως μπορει να φερει τροπολογια, το ζητουμενο ειναι απο ποτε θα ισχυσει ΞΑΝΑ η εκπτωση για φετος ή για το 2018;
:twisted:

Κάποτε θα καταλάβουμε ότι η καταπολέμηση της φοροδιαφυγής αφορά όλους μας και δεν απαιτείται κίνητρο.

dimitris.taxideytis
22-07-17, 18:31
Αφου δεν θα αναγνωριζονται για την επομενη δηλωση (εισοδηματα 2017) μειωσεις φορου, γιατι να μην τα παιρνουν "μαυρα" στον ιατρικο χωρο; Περαν του ηθικου μερους = φορολογησης απο το κρατος των γιατρων τι κινητρο εχουν να απαιτουν οι πολιτες ειτε αποδειξη ειτε χρηση pos;
Η Παπανατσιου μαλλον ισως μπορει να φερει τροπολογια, το ζητουμενο ειναι απο ποτε θα ισχυσει ΞΑΝΑ η εκπτωση για φετος ή για το 2018;
:twisted:

Δεν θα αναγνωριζονται σαν ιατρικες δαπανες ,
αλλα θα μετρανε στις αποδειξεις με καρτα για το αφορολογητο,
εχει υπογραφει σχετικη εγκυκλιος
http://www.iefimerida.gr/news/350075/poies-iatrikes-kai-farmakeytikes-dapanes-tha-synypologizontai-gia-htisimo-toy

nodasz
22-07-17, 18:50
Ξερει καποιος φιλος ποια ειναι η προθεσμια για δηλωση μεταβολης περιουσιακης καταστασης στο Ε9 με τροποποιητικη?

stratus
22-07-17, 19:57
Αφου δεν θα αναγνωριζονται για την επομενη δηλωση (εισοδηματα 2017) μειωσεις φορου, γιατι να μην τα παιρνουν "μαυρα" στον ιατρικο χωρο; Περαν του ηθικου μερους = φορολογησης απο το κρατος των γιατρων τι κινητρο εχουν να απαιτουν οι πολιτες ειτε αποδειξη ειτε χρηση pos;
Η Παπανατσιου μαλλον ισως μπορει να φερει τροπολογια, το ζητουμενο ειναι απο ποτε θα ισχυσει ΞΑΝΑ η εκπτωση για φετος ή για το 2018;
:twisted:

Το κινητρο που εχουν οι πολιτες ειναι οτι τα χρηματα που θα λειπουν απο τη φορολογηση των ιατρων θα τα παρει απο αυτους το κρατος με αυξηση των δικων τους φορων,ευρεση νεων φορων κλπ.Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη για τα καταλαβει καποιος

Basilhs23_
22-07-17, 20:04
Αφου δεν θα αναγνωριζονται για την επομενη δηλωση (εισοδηματα 2017) μειωσεις φορου, γιατι να μην τα παιρνουν "μαυρα" στον ιατρικο χωρο; Περαν του ηθικου μερους = φορολογησης απο το κρατος των γιατρων τι κινητρο εχουν να απαιτουν οι πολιτες ειτε αποδειξη ειτε χρηση pos;
Η Παπανατσιου μαλλον ισως μπορει να φερει τροπολογια, το ζητουμενο ειναι απο ποτε θα ισχυσει ΞΑΝΑ η εκπτωση για φετος ή για το 2018;
:twisted:

Σε ιδιωτικά νοσοκομεία και κλινικές αλλά ακόμα και σε απογευματινά ραντεβού με γιατρούς σε δημόσια νοσοκομεία δύσκολα μπορείς να κάνεις συννενόηση για πληρωμή με μαύρα, κλείνουν το ραντεβού ηλεκτρονικά και καταχωρείται στο σύστημα, προφανώς και θα πας στο ταμείο να πληρώσεις και θα δώσουν απόδειξη στον πελάτη. Εκτός αν μιλάμε για γιατρό λαμόγιο που θα είναι συνεννοημένος από πριν με τους υπαλλήλους στο ταμείο και μετά έρθει από μόνος του και θα σου πει δώσε μου τόσα για την επίσκεψη ή για το χειρουργείο κάτω από το τραπέζι, άλλη περίπτωση αυτή.

- - - Updated - - -


Εντάξει, αφού το θέλεις κάνε τροποποιητική.
Απλώς λέω ότι είναι περιττός κόπος.

Ναι, απλά θέλω να μάθω αν υπάρχει πρόστιμο για αυτό.

Nuperibo
22-07-17, 20:45
Σε ιδιωτικά νοσοκομεία και κλινικές αλλά ακόμα και σε απογευματινά ραντεβού με γιατρούς σε δημόσια νοσοκομεία δύσκολα ο κανόνας είναι ότι μπορείς να κάνεις συννενόηση για πληρωμή με μαύρα, κλείνουν το ραντεβού ηλεκτρονικά και καταχωρείται στο σύστημα, προφανώς και θα πας στο ταμείο να πληρώσεις και θα δώσουν απόδειξη στον πελάτη. Εκτός αν μιλάμε για γιατρό λαμόγιο που θα είναι συνεννοημένος από πριν με τους υπαλλήλους στο ταμείο και μετά έρθει από μόνος του και θα σου πει δώσε μου τόσα για την επίσκεψη ή για το χειρουργείο κάτω από το τραπέζι, άλλη περίπτωση αυτή.



Μικρή σημασία έχει η απογευματινή επίσκεψη στο εισόδημα του γιατρού. Τα απογευματινά ιατρεία είναι η διαφήμισή τους.

Τα μεγάλα ποσά είναι τα φακελάκια τα οποία είναι πλέον μέρος της αμοιβής σχεδόν για κάθε χειρουργείο και φυσικά δεν πληρώνονται με POS ...

Εδώ στο πρόσφατο ΕΣΠΑ μεγάλα δικηγορικά και ιατρικά γραφεία δηλώνανε 6000-7000Ε καθαρό κέρδος το χρόνο.

Τι να κάνουμε δύσκολες εποχές ...

- - - Updated - - -


Το κινητρο που εχουν οι πολιτες ειναι οτι τα χρηματα που θα λειπουν απο τη φορολογηση των ιατρων θα τα παρει απο αυτους το κρατος με αυξηση των δικων τους φορων,ευρεση νεων φορων κλπ.Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη για τα καταλαβει καποιος

Αυτό είναι ΠΟΛΥ σωστό και κανονικά έπρεπε να υπάρχει campaign για αυτό το πράγμα.

όχι του στυλ: αγαπάς την Ελλάδα απόδειξη, αλλά του στυλ: δεν θα πάρεις απόδειξη; no problem, του χρόνου ο φόρος στο 60%

bxenos
22-07-17, 22:18
...Αυτό είναι ΠΟΛΥ σωστό και κανονικά έπρεπε να υπάρχει campaign για αυτό το πράγμα.

όχι του στυλ: αγαπάς την Ελλάδα απόδειξη, αλλά του στυλ: δεν θα πάρεις απόδειξη; no problem, του χρόνου ο φόρος στο 60%
στο αξιοκρατικό καθεστώς που έχουμε ως αποικία και να τα δηλώσουν όλα οι γιατροί και οι δικηγόροι, κανένας σκεπτόμενος πολίτης δεν ελπίζει ότι θα υπάρχει βελτίωση στην συνολική κατάσταση της φοροαφαίμαξης που χειροτερεύει διαρκώς τα οικονομικά μας.

Basilhs23_
23-07-17, 04:09
Μικρή σημασία έχει η απογευματινή επίσκεψη στο εισόδημα του γιατρού. Τα απογευματινά ιατρεία είναι η διαφήμισή τους.

Τα μεγάλα ποσά είναι τα φακελάκια τα οποία είναι πλέον μέρος της αμοιβής σχεδόν για κάθε χειρουργείο και φυσικά δεν πληρώνονται με POS ...

Εδώ στο πρόσφατο ΕΣΠΑ μεγάλα δικηγορικά και ιατρικά γραφεία δηλώνανε 6000-7000Ε καθαρό κέρδος το χρόνο.

Τι να κάνουμε δύσκολες εποχές ...

- - - Updated - - -



Αυτό είναι ΠΟΛΥ σωστό και κανονικά έπρεπε να υπάρχει campaign για αυτό το πράγμα.

όχι του στυλ: αγαπάς την Ελλάδα απόδειξη, αλλά του στυλ: δεν θα πάρεις απόδειξη; no problem, του χρόνου ο φόρος στο 60%

Το ανέφερα ήδη για τα φακελάκια, εκεί έτσι κι αλλιώς είναι μαύρο και αφορολόγητο χρήμα, εγώ αναφέρομαι σε επισκέψεις. Εκεί με το που θα πας στο ταμείο πριν συναντήσεις τον γιατρό πληρώνεις και σου δίνουν απόδειξη.

Nuperibo
23-07-17, 14:47
Ναι,

Δεν είναι ανάγκη να διαφωνούμε, δες το σαν συμφωνώ και προσαυξάνω.

Imho, απλά η επιβολή αποδείξεων στο συγκεκριμένο κλάδο και το ηλεκτρονικό χρήμα θα αυξήσει τις τιμές από τα φακελάκια.

George978
23-07-17, 16:04
στο αξιοκρατικό καθεστώς που έχουμε ως αποικία και να τα δηλώσουν όλα οι γιατροί και οι δικηγόροι, κανένας σκεπτόμενος πολίτης δεν ελπίζει ότι θα υπάρχει βελτίωση στην συνολική κατάσταση της φοροαφαίμαξης που χειροτερεύει διαρκώς τα οικονομικά μας.

σιγουρα, αλλα απο την αλλη θα χειροτερευουν ολων τα οικονομικα και αυτων εν συγκρισει με τους αλλους θα καλυτερευουν. ή ολοι ή κανενας τελος, αντε γιατι 200 χρονια πανε πολυ με τους χαιδεμενους και ευνοημενους του συστηματος.

Nuperibo
23-07-17, 22:27
στο αξιοκρατικό καθεστώς που έχουμε ως αποικία και να τα δηλώσουν όλα οι γιατροί και οι δικηγόροι, κανένας σκεπτόμενος πολίτης δεν ελπίζει ότι θα υπάρχει βελτίωση στην συνολική κατάσταση της φοροαφαίμαξης που χειροτερεύει διαρκώς τα οικονομικά μας.

Αρχικά οι περισσότεροι δεν είναι σκεπτόμενοι πολίτες όπως και να το δεις. Είναι προφανές, αφού επιμένουμε ως γενιές να ενισχύουμε τέτοιες πρακτικές, που γίνονται μάλιστα απροκάλυπτα όπως: φακελάκια για το δίπλωμα οδήγησης, βίσμα στο στρατό, φακελάκι για να περάσουμε τη σειρά στο νοσοκομείο κοκ. Δεν μιλάμε για μεμονωμένα περιστατικά μιλάμε ότι αυτά είναι κανόνας και καθημερινό φαινόμενο.

Αυτοί οι μη σκεπτόμενοι θα μπορούσε -ίσως- να πεισθούν για το αντίθετο: ότι αν ξεκινήσουμε από αυτά τότε θα βελτιωθεί η φοροαφαίμαξη που λες. Μπορεί να μην ισχύει, αλλά μικρή σημασία έχει στο αποτέλεσμα.

Σε κάθε περίπτωση αυτό που λες δεν μπορεί να ισχύει ως επιχείρημα ούτε και για το αντίθετο, ό,τι δηλαδή: επειδή «κανένας σκεπτόμενος πολίτης δεν ελπίζει ότι θα υπάρχει βελτίωση στην συνολική κατάσταση της φοροαφαίμαξης που χειροτερεύει διαρκώς τα οικονομικά μας» θα πρέπει να διαιωνίζουμε τέτοιου είδους πρακτικές στο δημόσιο που ούτως ή άλλως καλό στην κοινωνία δεν κάνουν.

nodasz
23-07-17, 22:30
σιγουρα, αλλα απο την αλλη θα χειροτερευουν ολων τα οικονομικα και αυτων εν συγκρισει με τους αλλους θα καλυτερευουν. ή ολοι ή κανενας τελος, αντε γιατι 200 χρονια πανε πολυ με τους χαιδεμενους και ευνοημενους του συστηματος.

Αυτη ακριβως η στρεβλη λογικη μας εχει φαει. Εγω σου λεω οτι αν τα δηλωναν αυτοι που πρεπει οι υπολοιποι θα πληρωναμε λιγοτερα. Αλλα η δικια σου λογικη ειναι απλα η λογικη της φοροδιαφυγης. Που καταληγει απλα : πληρωστε εσεις κοροιδα υπαλληλοι και συνταξιουχοι και εγω γελαω με την ηλιθιοτητα σας που πιστευετε αυτα που λεω για να μου δινω δικαιολογια να φοροδιαφευγω και εσεις μου λετε μπραβο που φοροδιαφευγω .

dimitri_ns
23-07-17, 22:45
Αυτη ακριβως η στρεβλη λογικη μας εχει φαει. Εγω σου λεω οτι αν τα δηλωναν αυτοι που πρεπει οι υπολοιποι θα πληρωναμε λιγοτερα. Αλλα η δικια σου λογικη ειναι απλα η λογικη της φοροδιαφυγης. Που καταληγει απλα : πληρωστε εσεις κοροιδα υπαλληλοι και συνταξιουχοι και εγω γελαω με την ηλιθιοτητα σας που πιστευετε αυτα που λεω για να μου δινω δικαιολογια να φοροδιαφευγω και εσεις μου λετε μπραβο που φοροδιαφευγω .

Καλά, εσυ είσαι ικανος και να ρίξεις την πόρτα του Πολυτεχνείου άμα σε διατάξουν :p

Από μικρός έμαθα ότι η διοίκηση παίζει μουσική και οι πολίτες χορεύουν ανάλογα με την μουσική
Μερικοί ακόμα και μεγάλοι, πιστεύουν το αντίθετο

Αν η διοίκηση ήθελε, όλα (φακελάκια, φοροδιαφυγή κλπ ) θα είχαν σταματήσει.

netman
24-07-17, 01:08
Το κινητρο που εχουν οι πολιτες ειναι οτι τα χρηματα που θα λειπουν απο τη φορολογηση των ιατρων θα τα παρει απο αυτους το κρατος με αυξηση των δικων τους φορων,ευρεση νεων φορων κλπ.Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη για τα καταλαβει καποιος

Το κινητρο που εχουν οι πολιτες ειναι οτι προσπαθούν να πληρώσουν όσα λιγότερα μπορούν (με κάθε τρόπο) γιατι ΔΕΝ τους περισσεύουν.
Ή μάλλον,το κράτος έχει φροντίσει να ΜΗΝ τους φτάνουν.
Έτσι λοιπόν αν ο γιατρός πει 50 με απόδειξη και 30 χωρίς,ποιός είναι αυτός που θα πει με.;
Και η αλήθεια είναι ότι όση έκπτωση και να σου κάνει στο φορολογιτέο εισόδημα το κράτος,δε θα φτάσει ποτέ την έκπτωση του γιατρού.
Άσε που πλέον δε θένε να σου κάνουν καμιά έκπτωση για ιατρικές δαπάνες,οπότε είναι βέβαιο ότι το να μην κόψει ο γιατρός απόδειξη είναι προς το συμφέρον του φορολογούμενου.
Και μη βιαστείτε,είπα ΤΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ και όχι ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ;)

και όπως είπε και ο αποπάνω : "Αν η διοίκηση ήθελε, όλα (φακελάκια, φοροδιαφυγή κλπ ) θα είχαν σταματήσει."

bxenos
24-07-17, 04:44
Προσωπικα μεχρι τωρα ζηταγα αποδείξεις απο γιατρους και ας μου προτειναν σημαντικη εκπτωση για να την αποφυγουν.
Με την ολοκληρωτικη καταργηση της ελαφρυνσης στις αποδειξεις καθως και με την περαιτέρω μειωση του αφορολόγητου, το κρατος με σπρωχνει στην αλλη κατευθυνση. Μου δειχνει οτι με εχει γραμμενο και συνεχίζει με αυξανομενο ρυθμο να με κοπανα σαν χταποδι.
Επιπλεον εχω βαρεθει να μην ξερω τι φορολογικο συστημα θα εχουμε καθε λιγο και λιγακι, αφου ολο μαγειρέματα γινονται (με τα χταποδια που λεγαμε) και δεν μπορω να προγραμματισω τιποτα.
Εχουμε ξεφύγει απο το δε μας περισσεύουν και εχουμε μπει στο δε μας φτανουν.
Μονο τα μαυρα μας σωζουν. Αν δοκιμασουμε να τα αφησουμε αυτα και να προχωρησουμε σωστα, λαμβανοντας υποψιν που εχει φτασει η φορολογιση-ενφια-εισφορες-κρατησεις, οι περισσότεροι θα βρεθουμε αστεγοι, πεινασμένοι και πιθανον ακομα και με στερηση της προσωπικης ελευθερίας μας.

Leonidas33
24-07-17, 22:04
Δεν δουλεύουν όλοι με μαύρα .Αν τα καταθέσεις σε τράπεζα, φαίνονται σε σύνολο .Αν σε σταμπάρουν για φοροδιαφυγή ,καλά ξεμπερδέματα.

anon
24-07-17, 22:45
Μαύρα σημαίνει ότι όλη η διακίνηση των χρημάτων αυτών πρέπει να γίνεται μαύρα. Δηλαδή μπορείς να τα ξοδέψεις στα μπουζούκια, στις π..νες, μπορείς να κάνεις τον κομιστή και να τα πάς σε άλλη χώρα να τα κάνεις εκεί δεν ξέρω τι, πάντως δεν μπορείς να τα περάσεις στο κανονικό κύκλωμα, δηλαδή δεν μπορείς να τα περάσεις μέσω τραπεζικού κυκλώματος (Ελλάδας, δεν ξέρω για υπόλοιπη ευρώπη τι συμβάσεις έχουν για ανταλλαγή στοιχείων), δεν μπορείς να κάνεις αγοροπωλησίες όπου θα φαίνονται αυτά τα χρήματα. Βέβαια μπορείς να κάνεις αγοροπωλησία έναντι συμβολικού τιμήματος και τα υπόλοιπα θαναι cash και μαύρα.
Γεγονός είναι εαν το πλαστικό χρήμα και γενικά οι άυλες συναλλαγες ξεπεράσουν ένα όριο, ένα ποσοστό επι των συναλλαγών, μετά είναι μονόδρομος η κατάσταση προς αυλες συναλλαγες. Και το μαύρο χρήμα θα φαίνεται όλο και πιο εύκολα. Σήμερα δεν ξεχωρίζει, αλλά όταν πχ το 80% των συναλλαγών είναι άυλες και μπορούν να διασταυρωθούν, τότε το μαύρο χρήμα θα φαίνεται όλο και πιο έντονα.

Leonidas33
26-07-17, 00:02
Οι μεγάλες συναλλαγές απαιτούν ΑΦΜ .Εκεί ελέγχεσαι. Ανάλογα και τι ποσά μιλάμε .Γιατί όταν μαζεύονται πολλά μαύρα,θα πρέπει να τα φυλάξεις κάπου .Σπίτι κίνδυνος κλοπής ,οι θυρίδες πλέον δεσμεύονται και αν είσαι απλά ύποπτος για φοροδιαφυγή.

frap
26-07-17, 00:16
Γεγονός είναι εαν το πλαστικό χρήμα και γενικά οι άυλες συναλλαγες ξεπεράσουν ένα όριο, ένα ποσοστό επι των συναλλαγών, μετά είναι μονόδρομος η κατάσταση προς αυλες συναλλαγες. Και το μαύρο χρήμα θα φαίνεται όλο και πιο εύκολα. Σήμερα δεν ξεχωρίζει, αλλά όταν πχ το 80% των συναλλαγών είναι άυλες και μπορούν να διασταυρωθούν, τότε το μαύρο χρήμα θα φαίνεται όλο και πιο έντονα.Έτσι, έτσι. Ακριβώς έτσι. Αμήν.

tzelen
26-07-17, 10:32
Αν πιάσουμε το όριο χρήσης πλαστικού χρήματος, μήπως θα ήταν καλή ιδέα νια το γυρίσουμε σε cash; Έχω τέτοια πίστη στους κυβερνώντες, που δεν θα μου έκανε εντύπωση αν έλεγαν "α, θα φορολογηθείτε εξτρά για το Χ% παραπάνω χρήσης που κάνατε". :twisted:

mezger
26-07-17, 11:00
Αν πιάσουμε το όριο χρήσης πλαστικού χρήματος, μήπως θα ήταν καλή ιδέα νια το γυρίσουμε σε cash; Έχω τέτοια πίστη στους κυβερνώντες, που δεν θα μου έκανε εντύπωση αν έλεγαν "α, θα φορολογηθείτε εξτρά για το Χ% παραπάνω χρήσης που κάνατε". :twisted:

Αυτό το σενάριο/φόβος που ακούγεται δεν γίνεται με το υπάρχον φορολογικό. Τα τεκμήρια που υπολογίζουν για σπίτι, αυτοκίνητο κλπ καθώς και το ελάχιστο που μπαίνει έτσι κι αλλιώς (3000 ατομικά και 5000 για ζευγάρι), υποτίθεται ότι αντιπροσωπεύουν τα ελάχιστα έξοδα που κάνει κάποιος για να ζήσει και για να συντηρεί σπίτι, αυτοκίνητο κλπ.
Οπότε αν μετρούσαν και τις δαπάνές στο τεκμαρτό εισόδημα, θα τις διπλομετρούσαν.
Ο μόνος τρόπος να γίνει θα είναι αν πάμε σε καθαρό έσοδα-έξοδα σύστημα (χωρίς τεκμήρια), αλλά με τόσο μετρητό που κυκλοφορεί προφανώς δεν συμφέρει.

manoulamou
26-07-17, 12:42
ΤΕΛΙΚΑ ισχυει απο Παρασκευη ή... ραντεβου τον Σεπτεμβριο
για την εισπραξη προμηθειας απο τις Τραπεζες για πληρωμη στο γκισε των υποχρεωσεων προς την Εφορια; (http://www.kathimerini.gr/919539/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/xwris-promh8eia-sta-gkise-twn-trapezwn-h-plhrwmh-forwn-mexri-ton-aygoysto)
:hmm: :twisted:

thourios
26-07-17, 12:56
Ισχύει με κάποιες εξαιρέσεις νομίζω.

manoulamou
26-07-17, 15:28
Το ζητουμενο ειναι απο πότε θα ισχυσει. Αυτες ακριβως οι εξαιρεσεις αποτελουν το προβλημα για τις ταλαιπωρες τις Τραπεζες μας!:mad:

nodasz
29-07-17, 19:55
Μια επειγουσα ερωτηση γιατι θέλω να διορθωσω το Ε9 αν καποιος ξερει. Οταν έχεις ΜΟΝΟ την ψιλη κυριοτητα ενος διαμερισματος , στην ερωτηση ηλεκτροδοτουμενο τι δηλωνεις ? (εννοειται οτι ειναι ηλεκτοδοτουμενο) Το ρωταω γιατι στο Ε9 που μου το εκανε λογιστης , σε διαμερισμα που εχω μονο την ψιλη κυριοτητα γραφει οτι δεν ειναι ηλεκτροδοτουμενο ενω στη μανα μου ( που εχει την επικαρπια ) γραφει οτι ειναι ηλεκτοδοτουμενο και εκει γραφει τον αριθμο παροχης. Αυτο ειναι σωστο ? Τι ειναι το σωστο να κανω ?

21706
29-07-17, 20:05
Μια επειγουσα ερωτηση γιατι θέλω να διορθωσω το Ε9 αν καποιος ξερει. Οταν έχεις ΜΟΝΟ την ψιλη κυριοτητα ενος διαμερισματος , στην ερωτηση ηλεκτροδοτουμενο τι δηλωνεις ? (εννοειται οτι ειναι ηλεκτοδοτουμενο) Το ρωταω γιατι στο Ε9 που μου το εκανε λογιστης , σε διαμερισμα που εχω μονο την ψιλη κυριοτητα γραφει οτι δεν ειναι ηλεκτροδοτουμενο ενω στη μανα μου ( που εχει την επικαρπια ) γραφει οτι ειναι ηλεκτοδοτουμενο και εκει γραφει τον αριθμο παροχης. Αυτο ειναι σωστο ? Τι ειναι το σωστο να κανω ?
Έκανε λάθος ο λογιστής.

stelakis1914
29-07-17, 20:06
Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι που πρέπει να φοβάσαι σε αυτό. Από την στιγμή που το ακίνητο είναι ηλεκτροδοτούμενο και αυτό φαίνεται, το ίδιο θα πρέπει να δηλώσουν και όλοι οι ιδιοκτήτες του.

nodasz
29-07-17, 20:18
Αρα ολοι οι εχοντες κατοχη ειτε ψιλη κυριοτητα ειτε επικαρπια πρεπει να δηλωσουν αριθμο παροχης σωστα ?

tsorbi
29-07-17, 21:02
"5 .Από το έτος 2013 και μετά, κατά την οριστική υποβολή των δηλώσεων Ε9, ζητείται υποχρεωτικά η αναγραφή του αριθμού παροχής ρεύματος στα κτίσματα στα οποία έχετε πλήρη κυριότητα ή επικαρπία."
http://www.aade.gr/polites/akineta/delose-e9-enphia

manoulamou
30-07-17, 09:47
:hmm:
Εαν δεν εχεις δηλωσει τον αριθμο ηλεκτροδοτησης, τι μπορει να παθεις δηλαδη;
Υπαρχει ενα ερειπιο κτισμενο το 1920 στον Ταϋγετο - κληρονομημενο αλλά αμφισβητουμενης ιδιοκτησιας - που ΙΣΩΣ να μην πηρε ποτε ρευμα και προσιτο πλεον μονο σε... κατσικες!
Επισης απο περιεργεια ξανακοιταξα τωρα τα περιουσιολογια μας και ενω στο δικο μου δεν εμφανιζεται κανενας αριθμος ηλεκτροδοτησης, στα παιδια μου ολοι. Το κωμικο ειναι πως στο Ε2 ενος διαμερισματος που εκμισθωνεται 50-50 ειναι καταχωρημενος κανονικα.
:twisted:

tsorbi
30-07-17, 10:48
Αν θυμάμαι καλά (το γήρας ουκ έρχεται μόνον) το 2014 ήταν υποχρεωτικό να επικαιροποιήσουμε το Ε9 (χωρίς πρόστιμο) συμπληρώνοντας για κάθε ακίνητο τον αριθμό παροχής ΔΕΗ.
Στα μη ηλεκτροδοτούμενα έβαζες 999999999.

thourios
30-07-17, 11:03
Κάπως έτσι έφαγα και εγώ τα πρόστιμα όταν πέθανε ο πατέρας μου. Έπρεπε να είχε ο ίδιος επικαιροποιήσει το Ε9 χωρίς πρόστιμο το συγκεκριμένο διάστημα πράγμα που δεν έκανε αφού ήταν κλινήρης στις προθεσμίες αυτές.

manoulamou
30-07-17, 14:38
Αν θυμάμαι καλά (το γήρας ουκ έρχεται μόνον) το 2014 ήταν υποχρεωτικό να επικαιροποιήσουμε το Ε9 (χωρίς πρόστιμο) συμπληρώνοντας για κάθε ακίνητο τον αριθμό παροχής ΔΕΗ.
Στα μη ηλεκτροδοτούμενα έβαζες 999999999.
Ο φοροτεχνικος ειχε βαλει αυτον τον κωδικο στο Ε9 για το ερειπιο και στα υπολοιπα ακινητα ο,τι υπηρχε κανονικα, πλην ΟΜΩΣ το περιεργο ειναι οτι στο δικο μου περιουσιολογιο ΔΕΝ εμφανιζεται κανενας απο αυτους τους αριθμους στο σχετικο τετραγωνακι ενω εμφανιζονται στα παιδια... :p

manoulamou
03-08-17, 12:29
Παλι... καθυστερημενη εναντι των υπολοιπων συστημικων η Εθνικη, δεν αποφασισε τι θα εισπραττει ως προμηθεια για πληρωμες φορων στα γκισε της! :p
https://www.timelink.gr/arthro/oikonomia/ti-allaje-kai-ti-allazei-sthn-plhrvmh-forvn-sto-gkise

@ ADSLgr.com All rights reserved.