PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 [77] 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

manoulamou
03-09-17, 21:28
Απο την υπερπληροφορηση στην παραπληροφορηση... :p
Πανω στην ταραχη μου να βρω τι φταιει και δεν ανοιγει το ρημαδι, οντως μεν ειναι εκτος λειτουργιας αυτο το διημερο, αλλά εβαλα λαθος link που αφορα περσινα ξινα σταφυλια! :oops: Συγγνωμη τεκνα μου!

http://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/ektos-leitourgias-taxisnet-pote-tha-xananoixei/

thourios
03-09-17, 22:26
Γιατι λες οτι ειναι τελειωμενος ο Ερμης;
Ειχα ανοιξει και σχετικο θεμα 'ο ερμης δεν λειτουργει'...
https://www.adslgr.com/forum/threads/751641-O-%CE%95%CF%81%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF

Για τα ένσημα η υπηρεσία δεν υπάρχει πλέον για αυτό το λέω. Επίσης και ο Ατλας σε κάποιο σημείο σταματάει την ενημέρωση.

xmperop1
04-09-17, 13:15
Απο την υπερπληροφορηση στην παραπληροφορηση... :p
Πανω στην ταραχη μου να βρω τι φταιει και δεν ανοιγει το ρημαδι, οντως μεν ειναι εκτος λειτουργιας αυτο το διημερο, αλλά εβαλα λαθος link που αφορα περσινα ξινα σταφυλια! :oops: Συγγνωμη τεκνα μου!

http://www.aftodioikisi.gr/oikonomia/ektos-leitourgias-taxisnet-pote-tha-xananoixei/


Να προσδιοριστεί που τονίζεται το "τεκνα¨,παρακαλώ.:p

manoulamou
04-09-17, 17:46
Τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται... :rofl:

sdikr
05-09-17, 14:52
Βγήκε νέος νόμος για το ΦΠΑ για ταμπλετ, κινητά και κάποιες άλλες συσκευές, όσοι τα βάζατε στα έξοδα ή πουλούσατε μετά, κάντε μια ερώτηση στους λογιστές σας.

185778

ArchAngel
05-09-17, 17:41
Παιδιά , το προσωποποιημένη πληροφόρηση ανοίγει σε σας;

Προσπαθώ να μπω να δω τον ΕΝΦΙΑ και δεν ανοίγει, βγάζει σφάλμα 404.

tsorbi
05-09-17, 18:22
16:00 ΕΩΣ 23:00 ΚΛΕΙΣΤΟ
http://www.aade.gr/
Μπορείς να μπεις από εδώ:
http://www.aade.gr/polites/akineta/delose-e9-enphia

manoulamou
06-09-17, 12:14
ΩΡΑΙΑ παρακαμψη - link. :oneup:

Sebu
06-09-17, 17:21
Για τα ένσημα η υπηρεσία δεν υπάρχει πλέον για αυτό το λέω. Επίσης και ο Ατλας σε κάποιο σημείο σταματάει την ενημέρωση.

Πάντως στο site του ίδιου το ΙΚΑ αν εχεις credentials εμφανίζει κανονικά τα ενσημα. Παντα βεβαια 1 τριμηνο πισω καθως υπαρχει μια χρονικη υστερηση στη μηχανογραφηση τους.

Το "προβλημα" ειναι οτι ενω τα ενσημα απο ολες αυτες τις πηγες (πχ ΙΚΑ, Ερμης, Ατλας κτλ) ειναι επισημα αφου προκειται για κρατικα πληροφοριακα συστηματα, κρατικων φορεων, εντουτοις δεν αναγνωριζονται απο το ιδιο το κρατος :rofl:

Σε διαγωνισμους του ΑΣΕΠ για παραδειγμα, δεν αναγνωριζονται τα ενσημα για αποδειξη της προυπηρεσιας, αν δεν ειναι επισημα εκτυπωμενα απο το ΙΚΑ με σφραγιδα της Ελληνικης Δημοκρατιας επανω και υπογραφη του αρμοδιου υπαλληλου. Πολλοι εχουν χασει διαγωνισμους ετσι και εχουν χασει και τα μετεπειτα δικαστηρια που εκαναν γιατι το ιδιο το δικαστηριο απεφανθη οτι για να ειναι νομιμο και αποδεκτο το χαρτι των ενσημων πρεπει να εχει σφραγιδες και υπογραφες.
Συνεπως τα συστηματα αυτα ειναι για απλη, view only πληροφορηση μας, και οτι πληροφοριες απεικονιζουν δεν γινονται αποδεκτες απο το ιδιο το Δημοσιο για επισημους σκοπους. Αθανατη ελληνικη γραφειοκρατια. Και εμεις ψαχνουμε την Κοινωνια της Πληροφοριας, την ψηφιοποιηση και τον 21ο αιωνα :twisted:

thourios
06-09-17, 23:26
Για το ΑΣΕΠ χρειάζεται ειδική βεβαίωση προϋπηρεσίας για χρήση ΑΣΕΠ.
Γίνεται δεκτό φωτοαντίγραφο αφού η επικύρωση δημοσίων εγγράφων έχει καταργηθεί.

Sebu
06-09-17, 23:43
Για το ΑΣΕΠ χρειάζεται ειδική βεβαίωση προϋπηρεσίας για χρήση ΑΣΕΠ.
Γίνεται δεκτό φωτοαντίγραφο αφού η επικύρωση δημοσίων εγγράφων έχει καταργηθεί.

Φίλη πάντως που προσκόμισε σε παλαιοτερο διαγωνισμο βεβαίωση ενσήμων από το site του ΙΚΑ, δεν εγινε φυσικα αποδεκτο ως βεβαιωση προυπηρεσιας λογιστη παρολο που ο κωδικος ενσημων ηταν βοηθος λογιστη, εκανε προσφυγη στο ΑΣΕΠ και την εχασε, εκανε προσφυγη δικαστικα και το δικαστηριο απεφανθη οτι η κατασταση ενσημων του ΙΚΑ, απο το site του ΙΚΑ, δεν μπορει να γινει αποδεκτη καθως δεν φερει σφραγιδες και υπογραφες. Αν ηταν λεει επισημη μηχανογραφημενη βεβαιωση ενσημων απο το ΙΚΑ με σφραγιδες και υπογραφες, οπου θα φαινοταν επανω ο κωδικος θεσης "βοηθος λογιστη" θα επρεπε να γινει αποδεκτη απο το ΑΣΕΠ. Μυλος.

Η ειδικη βεβαιωση προυπηρεσιας που αναφερεις, αν απαιτειται να υπογραφει/συμπληρωθει απο τον/τους προηγουμενους εργοδοτες με σφραγιδες και υπογραφες, ειναι δικοπο μαχαιρι γιατι ιδιως ο τρεχων εργοδοτης σου δεν θες να ξερει οτι κατεβαινεις σε διαγωνισμο ΑΣΕΠ και αν περασεις θα την κανεις με ελαφρα :lol:

thourios
07-09-17, 00:14
Δεν χρειάζεται να υπογραφεί από τον εργοδότη. Έχει υπογραφή του φορέα ασφάλισης και τη στρογγυλή σφραγίδα του κράτους. Αναφέρεται η διάρκεια της εργασίας και η ειδικότητα σε όλους τους εργοδότες. Για όσα είναι πριν το 2002 χρειάζεται καταμέτρηση. Πρόβλημα είναι αν είσαι πχ πολιτικός μηχανικός και σε έχει ως υπάλληλο γραφείου.
Μεγάλο το θέμα. Θα πρέπει να ανοιχθεί ειδικό topic.

cool11
30-11-17, 12:23
Μα ποσο @@@@ ειναι;
Δεν φτανει που μπαινει ολο το συμπαν στο taxis και πεφτει καθε λιγο,
τωρα λενε για την λοταρια οτι δεν θα αποστελλει email αν κερδισεις,
αλλα πρεπει να μπεις στην ιστοσελιδα με κωδικους taxis για να δεις αν κερδισες.
Τραγικοι οι τυποι...

Λοταρία αποδείξεων: Πώς συμμετέχεις, πώς κερδίζεις, πώς πληρώνεσαι
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/lotaria-apodeiksewn-pws-symmetexeis-pws-kerdizeis-pws-plhrwnesai.4962174.html

Δηλαδη πρεπει να μπαινω 365 μερες το χρονο στο taxis ως απλος πολιτης, για να βλεπω αν κερδισα...

sdikr
30-11-17, 12:33
Μα ποσο @@@@ ειναι;
Δεν φτανει που μπαινει ολο το συμπαν στο taxis και πεφτει καθε λιγο,
τωρα λενε για την λοταρια οτι δεν θα αποστελλει email αν κερδισεις,
αλλα πρεπει να μπεις στην ιστοσελιδα με κωδικους taxis για να δεις αν κερδισες.
Τραγικοι οι τυποι...

Λοταρία αποδείξεων: Πώς συμμετέχεις, πώς κερδίζεις, πώς πληρώνεσαι
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/lotaria-apodeiksewn-pws-symmetexeis-pws-kerdizeis-pws-plhrwnesai.4962174.html

Δηλαδη πρεπει να μπαινω 365 μερες το χρονο στο taxis ως απλος πολιτης, για να βλεπω αν κερδισα...

Για να συμμετάσχεις στην κλήρωση θα πρέπει να κάνεις συναλλαγή με κάρτα, το ξέρεις έτσι; οχι με μετρήτα :p
Σε κάποιο άλλο νήμα, συγκεκριμένα για τις τράπεζες κάνεις θέμα το γιατί σου ζητάνε το email για το web banking, πως να μην το δώσεις τι θα γινόταν αν τους έδινες άσχετο mail, τι θα έλεγες εδώ αν ζητούσε το taxis το email σου;

Με τον ίδιο τρόπο τα email που είναι δηλωμένα στο taxis δεν είναι πάντα τα σωστά, το όνομα χρήστη και ο κωδικός είναι, όποτε επέλεξαν την σίγουρη μέθοδο ειδοποίησης του χρήστη.

cool11
30-11-17, 12:45
Για να συμμετάσχεις στην κλήρωση θα πρέπει να κάνεις συναλλαγή με κάρτα, το ξέρεις έτσι; οχι με μετρήτα :p
Σε κάποιο άλλο νήμα, συγκεκριμένα για τις τράπεζες κάνεις θέμα το γιατί σου ζητάνε το email για το web banking, πως να μην το δώσεις τι θα γινόταν αν τους έδινες άσχετο mail, τι θα έλεγες εδώ αν ζητούσε το taxis το email σου;

Με τον ίδιο τρόπο τα email που είναι δηλωμένα στο taxis δεν είναι πάντα τα σωστά, το όνομα χρήστη και ο κωδικός είναι, όποτε επέλεξαν την σίγουρη μέθοδο ειδοποίησης του χρήστη.

Tα emails μας ειναι ηδη δηλωμενα στο taxis...

Εντωμεταξυ, οταν ειναι στα ΠΑΡΟΥΝ, τοτε ΞΕΡΟΥΝ να στειλουν email...

Έχετε μήνυμα από την εφορία
http://www.news.gr/oikonomia/article/807155/echete-minima-apo-tin-eforia.html
"Εmail υπενθύμισης παίρνουν οι φορολογούμενοι που ξεχνούν να υποβάλουν εγκαίρως δηλώσεις αλλά κυρίως αυτοί που αφήνουν απλήρωτους τους φόρους."

manoulamou
30-11-17, 22:01
απαπαπα γκρινια!
Η εφαρμογη παντως για να δει καποιος τους λαχνους που κερδισαν, απλα δεν ανοιγει...
Ορμηξαμε ολοι να μαθουμε ΕΑΝ τυχον κερδισαμε.
:twisted:

Κάθε φορολογούμενος ο οποίος κατέχει λαχνό που κέρδισε θα δει τον αριθμό του κερδίζοντος λαχνού να αναγράφεται κάτω από τα στοιχεία των λαχνών του. Μπορεί επίσης να πληροφορηθεί το γεγονός ότι ανεδείχθη νικητής και ότι δικαιούται του ποσού των 1.000 ευρώ, μέσω προσωποποιημένου μηνύματος που τού έχει σταλεί στον λογαριασμό του στο σύστημα TAXISnet. Το μήνυμα δεν έχει σταλεί με e-mail στον φορολογούμενο αλλά έχει αναρτηθεί ως προσωποποιημένο μήνυμα στην πρώτη σελίδα της φορολογικής του μερίδας στο σύστημα TΑΧΙSnet.

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/184621/lotaria-apodeikseon-tis-aade-aftoi-einai-oi-laxnoi-pou-kerdizoun-ta-1-000-evro

sdikr
30-11-17, 22:35
Tα emails μας ειναι ηδη δηλωμενα στο taxis...

Εντωμεταξυ, οταν ειναι στα ΠΑΡΟΥΝ, τοτε ΞΕΡΟΥΝ να στειλουν email...

Έχετε μήνυμα από την εφορία
http://www.news.gr/oikonomia/article/807155/echete-minima-apo-tin-eforia.html
"Εmail υπενθύμισης παίρνουν οι φορολογούμενοι που ξεχνούν να υποβάλουν εγκαίρως δηλώσεις αλλά κυρίως αυτοί που αφήνουν απλήρωτους τους φόρους."

Αυτό ήταν απο πάντα, αν είναι να πληρώσεις δεν τους ενδιαφέρει ποιος είσαι, αν είναι να πάρεις λεφτά πρέπει να ξέρουν τα πάντα.
Αν εσυ δεν πληρώσεις στην ώρα σου θα έχεις τόκους και πρόστιμα, αν αυτοί δεν πληρώσουν θα έχεις πάλι τόκους και πρόστιμα :p

manoulamou
01-12-17, 00:43
ααα ξεχασα... μετρανε ΟΛΕΣ οι συναλλαγες - πλην μετρητων -
και οχι μονον με καρτες αλλά γενικα με πλαστικο / ηλεκτρονικο χρημα
αλλά ΔΕΝ συμμετεχει κανεις ανηλικος κατω των 18 ετων, οπως τυπικα ισχυει για οποιαδηποτε κληρωση - λαχειοφορο!
:whistle:

manoulamou
02-12-17, 11:29
:hmm: Διαβασα κατι στα ...εγκριτα και σοβαρα ΝΕΑ και επαθα ενα ΠΑΝΙΚΟ η υπεργηρος. Ξερω πως το εχω ξαναρωτησει αλλά λογω Alzheimer δεν ειμαι πλεον καθολου σιγουρη τι ακριβως ισχυει. :sorry:

Μακροχρονια ΑΝΕΡΓΟΣ εγγεγραμμενος στα μητρωα του οαεδ με μηδενικο πραγματικο εισοδημα, ο οποιος ομως εχει τεκμαρτο λογω ακινητης περιουσιας, ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ, για το κτισιμο του αφορολογητου, της υποχρεωτικης χρησης καρτων - πλαστικου - ηλεκτρονικου χρηματος αλλά πρεπει να προσκομισει εφ΄οσον του ζητηθουν ισοποσες ΕΝΤΥΠΕΣ χαρτινες αποδειξεις;

(Upd) Τα πάντα για τις αποδείξεις που «χτίζουν το αφορολόγητο» 22/10/17
Πηγή: https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34586
V. Εξαιρέσεις από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής αλλά ΌΧΙ και της συλλογής αποδείξεων ίσης αξίας οι παρακάτω κατηγορίες φορολογουμένων:
... θ. Οι φορολογούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ, για τη διαφορά που προκύπτει μεταξύ του τεκμαρτού και του συνολικού εισοδήματος τους, σύμφωνα με την περ.δ' της παρ. 1 του άρθρου 34 του ν.4172/2013.

nmavro73
02-12-17, 11:59
Ναι ισχύει αυτο.

wesker
09-12-17, 05:34
:hmm: Διαβασα κατι στα ...εγκριτα και σοβαρα ΝΕΑ και επαθα ενα ΠΑΝΙΚΟ η υπεργηρος. Ξερω πως το εχω ξαναρωτησει αλλά λογω Alzheimer δεν ειμαι πλεον καθολου σιγουρη τι ακριβως ισχυει. :sorry:

Μακροχρονια ΑΝΕΡΓΟΣ εγγεγραμμενος στα μητρωα του οαεδ με μηδενικο πραγματικο εισοδημα, ο οποιος ομως εχει τεκμαρτο λογω ακινητης περιουσιας, ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ, για το κτισιμο του αφορολογητου, της υποχρεωτικης χρησης καρτων - πλαστικου - ηλεκτρονικου χρηματος αλλά πρεπει να προσκομισει εφ΄οσον του ζητηθουν ισοποσες ΕΝΤΥΠΕΣ χαρτινες αποδειξεις;

(Upd) Τα πάντα για τις αποδείξεις που «χτίζουν το αφορολόγητο» 22/10/17
Πηγή: https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/34586
V. Εξαιρέσεις από την υποχρέωση χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής αλλά ΌΧΙ και της συλλογής αποδείξεων ίσης αξίας οι παρακάτω κατηγορίες φορολογουμένων:
... θ. Οι φορολογούμενοι που είναι εγγεγραμμένοι στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ, για τη διαφορά που προκύπτει μεταξύ του τεκμαρτού και του συνολικού εισοδήματος τους, σύμφωνα με την περ.δ' της παρ. 1 του άρθρου 34 του ν.4172/2013.

Ισχύει ναι.

manoulamou
10-12-17, 00:36
:oneup: Να 'στε καλα, ευχαριστω γιατι προς στιγμην πανικοβληθηκα.
Εχει ο γιος μου ανενεργους λογαριασμους σε δυο τραπεζες, ειχε βγαλει και καρτες, καπου τις καταχωνιασε, εχει χρονια να τις χρησιμοποιησει... :cool:

Manolis_karas
12-12-17, 17:35
Οι κάρτες απενεργοποιούνται αν δεν χρησιμοποιηθούν για κάποιο διάστημα, νομίζω 6 μηνών;;;

21706
12-12-17, 17:44
Εξαρτάται από τις κάρτες και τις τράπεζες.

cool11
15-12-17, 09:35
Υπαρχει στανταρντ λινκ για την λοταρια αποδειξεων;
Για πειτε, αν ειναι ετσι, να βαλω ενα reminder να μπαινω στο taxis να βλεπω, αλλα για καθε ποτε;
Αφου τους πεφτει κοπος να στειλουν email αν καποιος κερδιζει,
ενω οταν ειναι να στα παρουν επιστρατευουν αεροπλανα και παπορια...

8anos
15-12-17, 10:00
Υπαρχει στανταρντ λινκ για την λοταρια αποδειξεων;
Για πειτε, αν ειναι ετσι, να βαλω ενα reminder να μπαινω στο taxis να βλεπω, αλλα για καθε ποτε;
Αφου τους πεφτει κοπος να στειλουν email αν καποιος κερδιζει,
ενω οταν ειναι να στα παρουν επιστρατευουν αεροπλανα και παπορια...

Cool έχω διαβάσει ότι εφόσον έχεις δήλωσει email, θα σε ειδοποιήσουν σε αυτό εφόσον κερδίσεις

cool11
15-12-17, 10:08
Cool έχω διαβάσει ότι εφόσον έχεις δήλωσει email, θα σε ειδοποιήσουν σε αυτό εφόσον κερδίσεις

Τα αρθρα που ειχα διαβασει εγω, ελεγαν οτι οι χρηστες πρεπει να μπαινουν να κοιταζουν στο taxis! Κανενα email, και καμια ειδοποιηση!

8anos
15-12-17, 10:50
Τα αρθρα που ειχα διαβασει εγω, ελεγαν οτι οι χρηστες πρεπει να μπαινουν να κοιταζουν στο taxis! Κανενα email, και καμια ειδοποιηση!

έχεις δίκιο δεν στέλνουν εμαιλ αλλά μήνυμα στο λογαριασμό σου στο taxis

http://www.aade.gr/sites/default/files/2017-12/faqs_dimosies_kliroseis.pdf

manoulamou
15-12-17, 13:12
Τελικα αποφασισαν να μην στειλουν e-mails, ομως εαν κερδισουμε, εμφανιζεται μηνυμα στην Προσωπ. Πληρ/ση του taxis!
Θα ηθελα να ξερω την σχετικη επισκεψιμοτητα στο Google
γιατι με το κοινωνικο μερισμα (https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/186341/ti-epsaksan-oi-ellines-sti-google-to-2017) εγινε Ο χαμος...
:twisted:

nodasz
24-01-18, 21:48
Καλησπέρα φίλοι. Εχω ενα ερωτημα και ηθελα να με ενημερωσει οποιος φιλος ξερει. Εχω ενα οικοπεδο με ελιες. Εχω συμφωνησει με καποιον που το φροντιζει , μαζευει τις ελιες , τις δινει σε ελαιοτριβειο και παιρνω το μισο λαδι (το αλλο μισο το κραταει αυτος ως αμοιβη) Θελω να του κανω ενα συμφωνητικο για να ειναι κατοχυρωμενος και να γραφουμε ακριβως τα παραπανω. Πως πρεπει να το δηλωνω αυτο στη δηλωση (αν πρεπει) δεδομενου οτι το λαδι ειναι αρκετα λιγο και δεν το πουλαω αλλα το κραταω για προσωπικη χρηση ? Επιπλεον δεν ειναι σταθερο καθε χρονια αλλα ποικιλει (αναλογα με τη σοδεια).
Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.

stelakis1914
25-01-18, 01:29
Πρέπει να συμπληρωθεί το έντυπο Ε2. Οι λογιστές μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-01-18, 09:56
Σόρυ για το ψιλο-οφφτόπικ, ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τις προϋποθέσεις για να δικαιούται κάποιος το Κοινωνικό Επίδομα Αλληλεγγύης;

manoulamou
26-01-18, 11:07
Ερωτήσεις και Απαντήσεις (FAQ) σχετικά με το ΚΕΑ
https://keaprogram.gr/pubnr/Home/Info

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-01-18, 11:13
Κατευθείαν στην πηγή ε :redface:
Thanks :mrgreen:

manoulamou
26-01-18, 11:38
Δεν ξερω ποσο... εγκυρες ειναι αλλά εαν κρινω απο το Κοινωνικο Μεριμα, μιλαμε για θεατρο του παραλογου! Ο γιος με μηδενικο εισοδημα, απο το 2010 ανεργος δεν το πηρε, γιατι συγκατοικουμε και η κορη μου που δουλευε περισυ ολο το χρονο και φετος μεχρι τον Αυγουστο πηρε 250- ευρω (σιγα τα λεφτα αλλά λεμε τωρα)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-01-18, 15:09
Ανά νοικοκυριό βγαίνουν και το μέρισμα και το ΚΕΑ, όχι ανά άτομο ;)

Manolis_karas
26-01-18, 20:56
Καλησπέρα φίλοι. Εχω ενα ερωτημα και ηθελα να με ενημερωσει οποιος φιλος ξερει. Εχω ενα οικοπεδο με ελιες. Εχω συμφωνησει με καποιον που το φροντιζει , μαζευει τις ελιες , τις δινει σε ελαιοτριβειο και παιρνω το μισο λαδι (το αλλο μισο το κραταει αυτος ως αμοιβη) Θελω να του κανω ενα συμφωνητικο για να ειναι κατοχυρωμενος και να γραφουμε ακριβως τα παραπανω. Πως πρεπει να το δηλωνω αυτο στη δηλωση (αν πρεπει) δεδομενου οτι το λαδι ειναι αρκετα λιγο και δεν το πουλαω αλλα το κραταω για προσωπικη χρηση ? Επιπλεον δεν ειναι σταθερο καθε χρονια αλλα ποικιλει (αναλογα με τη σοδεια).
Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.
Το ευκολότερο για σένα είναι να το νοικιάσεις επίσημα με ενοίκιο σε ευρώ για λίγα χρόνια και να κάνεις ανανέωση.

nodasz
26-01-18, 21:51
Το ευκολότερο για σένα είναι να το νοικιάσεις επίσημα με ενοίκιο σε ευρώ για λίγα χρόνια και να κάνεις ανανέωση.


Αποκλειεται να δηλωθει κατι που δεν ισχυει. Το θεμα ειναι πως θα δηλωθει αυτο που ισχυει στ' αλήθεια.

mezger
27-01-18, 01:15
Αποκλειεται να δηλωθει κατι που δεν ισχυει. Το θεμα ειναι πως θα δηλωθει αυτο που ισχυει στ' αλήθεια.

Ο νομοθέτης έχει όλο κι όλο το εξής να πει:

"Το εισόδημα σε είδος αποτιμάται στην αγοραία αξία."

οπότε δηλώνεις την αγοραία αξία του λαδιού που έλαβες ως ενοίκιο.

Για τη δήλωση της μίσθωσης υπάρχει στην εφαρμογή checkbox για μίσθωμα σε είδος, και επίσης σχετική απάντηση στο FAQ της ΑΑΔΕ


Πότε χρησιμοποιώ το είδος μίσθωσης «Παραχώρηση χρήσης»;
Α
Η παραχώρηση χρήσης χρησιμοποιείται στις εξής περιπτώσεις:
[..]
 Όταν εκμισθώνουμε το ακίνητο και το αντάλλαγμα που θα λάβουμε
προσδιορίζεται σε είδος. Το εισόδημα σε είδος αποτιμάται στην αγοραία αξία.
(παρ. 2 άρθρου 39 ν.4172/2013)
Στις περιπτώσεις αυτές πρέπει υποχρεωτικά να προσδιορίσετε το είδος στις σημειώσεις.

Edit: Στο παραπάνω υπέθεσα ότι εκείνος είναι ο εκμεταλλευτής/αγρότης και εσύ του νοικιάζεις στην ουσία τη γη με αντάλλαγμα το λάδι. Αν θες να φαίνεται το ανάποδο (εσύ να είσαι ο εκμεταλλευτής και εκείνος εργάτης που τον πληρώνεις σε λάδι) μπλέκει το πράγμα περισσότερο. Και στις 2 περιπτώσεις ένας από τους 2 πρέπει να είναι αγρότης με έναρξη, αφού το λάδι δεν προορίζεται μόνο για προσωπική χρήση.

nodasz
27-01-18, 14:27
Αγαπητέ φίλε mezger ευχαριστώ πάρα πολύ για την τεκμηριωμένη απάντηση και νομιζω οτι καταλαβα σωστα τι πρεπει να κανω. Απαντώντας στη τελευταία σου ερώτηση , ναι , εκείνος είναι ο εκμεταλλευτής κσι του νοικιαζω τη γη με ανταλλαγμα το λαδι. Εγω δεν ειμαι αγροτης στο επαγγελμα , εκεινος νομιζω ειναι. Δυο ερωτησεις ακομα ελπιζοντας οτι δεν κανω καταχρηση ...

1. πρέπει εκεινος (ο εκμισθωτης-καλλιεργητης) να ειναι επαγγελματιας αγροτης για να δουλεψει η απαντηση σου ?
2. εγω σε ποιον κωδικο της δηλωσης βαζω το ποσο που προκυπτει απο την αγοραια αξια του λαδιου που θα παρω (διευκρινηση : ΔΕΝ το πουλαω , ειναι μικρη ποσοτητα , το κραταω ΟΛΟΚΛΗΡΟ για προσωπικη χρηση )

8anos
27-01-18, 14:31
Αυτος ο άνθρωπος μόνο απο τις δικές σου ελιες βγάζει λάδι;

mezger
27-01-18, 15:46
Αγαπητέ φίλε mezger ευχαριστώ πάρα πολύ για την τεκμηριωμένη απάντηση και νομιζω οτι καταλαβα σωστα τι πρεπει να κανω. Απαντώντας στη τελευταία σου ερώτηση , ναι , εκείνος είναι ο εκμεταλλευτής κσι του νοικιαζω τη γη με ανταλλαγμα το λαδι. Εγω δεν ειμαι αγροτης στο επαγγελμα , εκεινος νομιζω ειναι. Δυο ερωτησεις ακομα ελπιζοντας οτι δεν κανω καταχρηση ...

1. πρέπει εκεινος (ο εκμισθωτης-καλλιεργητης) να ειναι επαγγελματιας αγροτης για να δουλεψει η απαντηση σου ?
2. εγω σε ποιον κωδικο της δηλωσης βαζω το ποσο που προκυπτει απο την αγοραια αξια του λαδιου που θα παρω (διευκρινηση : ΔΕΝ το πουλαω , ειναι μικρη ποσοτητα , το κραταω ΟΛΟΚΛΗΡΟ για προσωπικη χρηση )

1. Ναι, αλλά είναι βασικά δική του υποχρέωση, δεν έχεις εσύ κάποια ευθύνη. Έχε υπόψιν ότι αυτό άλλαξε πρόσφατα, πριν το 2017 μπορούσε κάποιος αν είχε μικρή παραγωγή να μην είναι επαγγελματίας αγρότης και να πουλάει κανονικά. Οπότε μπορεί να μην γνωρίζει καν ότι πρέπει να είναι δηλωμένος.
2. Θα το δηλώσεις όπου θα δήλωνες κανονικό ενοίκιο από ενοικίαση αγροτεμαχίου, στο Ε2 δηλαδή.

nodasz
27-01-18, 21:00
Αυτος ο άνθρωπος μόνο απο τις δικές σου ελιες βγάζει λάδι;

Οχι , αλλα δεν ξερω τι δηλωνει απο αλλου.

- - - Updated - - -


1. Ναι, αλλά είναι βασικά δική του υποχρέωση, δεν έχεις εσύ κάποια ευθύνη. Έχε υπόψιν ότι αυτό άλλαξε πρόσφατα, πριν το 2017 μπορούσε κάποιος αν είχε μικρή παραγωγή να μην είναι επαγγελματίας αγρότης και να πουλάει κανονικά. Οπότε μπορεί να μην γνωρίζει καν ότι πρέπει να είναι δηλωμένος.
2. Θα το δηλώσεις όπου θα δήλωνες κανονικό ενοίκιο από ενοικίαση αγροτεμαχίου, στο Ε2 δηλαδή.

Οσο αφορα το 1 το καταλαβα. Οσον αφορα το 2 , δεν εννοουσα το Ε2 , αυτο το ξερω , η ερωτηση πηγαινε στο Ε1 σε ποιον κωδικο αναγραφεται το κατ εκτιμηση εισοδημα.

mezger
27-01-18, 21:08
Οσο αφορα το 1 το καταλαβα. Οσον αφορα το 2 , δεν εννοουσα το Ε2 , αυτο το ξερω , η ερωτηση πηγαινε στο Ε1 σε ποιον κωδικο αναγραφεται το κατ εκτιμηση εισοδημα.

Στους 101-102 (εισόδημα απο εκμίσθωση γης κ.α.). Δεν έχει πλέον ιδιαίτερη σημασία γιατί μεταφέρονται αυτόματα τα ποσά από το Ε2 στο Ε1.

nodasz
27-01-18, 21:09
Στους 101-102 (εισόδημα απο εκμίσθωση γης κ.α.). Δεν έχει πλέον ιδιαίτερη σημασία γιατί μεταφέρονται αυτόματα τα ποσά από το Ε2 στο Ε1.

Εχεις δικιο , ειχα ξεχασει την αυτοματη μεταφορα. Και παλι ευχαριστω για ολα. Να εισαι καλα.

Manolis_karas
28-01-18, 20:58
Αποκλειεται να δηλωθει κατι που δεν ισχυει. Το θεμα ειναι πως θα δηλωθει αυτο που ισχυει στ' αλήθεια.
Συνηθίζω ότι προτείνω να είναι νόμιμο.

nodasz
29-01-18, 22:12
Συνηθίζω ότι προτείνω να είναι νόμιμο.

Με συγχωρεις αν η απάντησή μου παρεξηγηθηκε. Δεν ήθελα με τιποτα να σε προσβαλω. Εννοουσα απλα οτι ηθελα να μαθω τι ισχυει με την ενοικιαση με ανταλλαγμα ειδος και οχι χρημα. Και , οχι τιποτα αλλο αλλα τωρα βλεπω οτι αυτο που ειχες προτεινει ( ενοικιαση με χαμηλο αντιτιμο ) ισως ειναι οντως η πιο απλη λυση.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
05-03-18, 14:59
Επειδή κυκλοφορεί παντού σήμερα σαν φοβερή είδηση, θα παρακαλούσα κάποιον να μου εξηγήσει σαν να είμαι 5χρονο:
Υπάρχει λόγος να κάνει ένα ζευγάρι ξεχωριστή δήλωση; (http://www.huffingtonpost.gr/entry/ste-choristes-foroloyikes-deloseis-eisodematos-kai-ekkatharistika-yia-toes-sezeyoes_gr_5a9d0fb5e4b0479c0254acf7?4q7&utm_source=News247&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos1)

tzelen
05-03-18, 15:02
Επειδή κυκλοφορεί παντού σήμερα σαν φοβερή είδηση, θα παρακαλούσα κάποιον να μου εξηγήσει σαν να είμαι 5χρονο:
Υπάρχει λόγος να κάνει ένα ζευγάρι ξεχωριστή δήλωση; (http://www.huffingtonpost.gr/entry/ste-choristes-foroloyikes-deloseis-eisodematos-kai-ekkatharistika-yia-toes-sezeyoes_gr_5a9d0fb5e4b0479c0254acf7?4q7&utm_source=News247&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos1)

Επιτέλους θα μπορείς να κρύβεις διάφορα προσωπικά "έξοδα" που έχεις κάνει (ανθοπωλείο, διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο, κτλ) από την σύζυγο :p

mezger
05-03-18, 15:06
Επειδή κυκλοφορεί παντού σήμερα σαν φοβερή είδηση, θα παρακαλούσα κάποιον να μου εξηγήσει σαν να είμαι 5χρονο:
Υπάρχει λόγος να κάνει ένα ζευγάρι ξεχωριστή δήλωση; (http://www.huffingtonpost.gr/entry/ste-choristes-foroloyikes-deloseis-eisodematos-kai-ekkatharistika-yia-toes-sezeyoes_gr_5a9d0fb5e4b0479c0254acf7?4q7&utm_source=News247&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos1)

Πάρτο ανάποδα (έτσι το πήρε και το ΣτΕ και έβγαλε αυτήν την απόφαση):
Υπάρχει λόγος να κάνει ένα ζευγάρι κοινή δήλωση?
Απάντηση:
Πλέον που όλα στα γκομπιούτερς γίνονται, κανένας απολύτως. Ακόμα και διάφορα interactions όπως π.χ. αλληλοκάλυψη τεκμηρίων γίνονται απλούστατα και ξεχωριστές να είναι οι δηλώσεις.
Αντίθετα σε ειδικές περιπτώσεις, όπως π.χ. σύζυγοι που μένουν χώρια γιατί ο ένας εργάζεται στο εξωτερικό, με την κοινή δήλωση υπάρχει αξεπέραστο κοκομπλόκο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.