PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
05-03-18, 15:10
Πάρτο ανάποδα (έτσι το πήρε και το ΣτΕ και έβγαλε αυτήν την απόφαση):
Υπάρχει λόγος να κάνει ένα ζευγάρι κοινή δήλωση?
Απάντηση:
Πλέον που όλα στα γκομπιούτερς γίνονται, κανένας απολύτως. Ακόμα και διάφορα interactions όπως π.χ. αλληλοκάλυψη τεκμηρίων γίνονται απλούστατα και ξεχωριστές να είναι οι δηλώσεις.
Αντίθετα σε ειδικές περιπτώσεις, όπως π.χ. σύζυγοι που μένουν χώρια γιατί ο ένας εργάζεται στο εξωτερικό, με την κοινή δήλωση υπάρχει αξεπέραστο κοκομπλόκο.
Έτσι βγάζει νόημα. Καμία σχέση με το πως δίνεται η είδηση.
Επιπλέον τώρα ο λογιστής θα πληρώνεται για δυο δηλώσεις αντί για μία :p

dimitri_ns
05-03-18, 15:34
Περιπτώσεις πάμπολλες

Είσαι άνδρας 25 χρονών και παντρεύεσαι ογδοντάχρονη που δεν θέλει να σου δείξει όλα τα περιουσιακά της στοιχεία.

Το "εν διαστάσει" άρχισε να το δέχεται η εφορία όταν γυναίκες θέλανε να υποβάλουν δήλωση κι η εφορία αρνιότανε. "Ψάξε να τον βρείς που πήγε με την γκόμενα" ήταν η απάντηση.

Πέρα από την πλάκα γνωστή μου μένει στο Κατάρ με τον σύζυγο. Ο σύζυγος (δουλεύει και είχε πάει πιό νωρίς) είναι κάτοικος εξωτερικού. Η σύζυγος δεν είναι. Τόμπολα

manoulamou
05-03-18, 16:17
Αθροιστικα μηπως πηγαινουν και σε αλλο κλιμακιο φορολογησης - λεω εγω δεν ξερω...
Παντως για καποιο λογο ειχε γινει της μοδος το δηθεν διαζυγιο!
:whistle:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-03-18, 10:44
Να ρωτήσω, επειδή ενδέχεται να δουλέψω απομακρυσμένα (θα βρίσκομαι Ελλάδα αλλά θα πληρώνομαι σαν να είμαι έξω), υπάρχουν κάπου πληροφορίες για το τι παίζει με τη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού;
Ξέρει κανείς (πολύ χοντρικά) τι ποσοστό των χρημάτων θα χάνω από τη φορολόγηση στην Ελλάδα;

tsioy
16-03-18, 11:42
Να ρωτήσω, επειδή ενδέχεται να δουλέψω απομακρυσμένα (θα βρίσκομαι Ελλάδα αλλά θα πληρώνομαι σαν να είμαι έξω), υπάρχουν κάπου πληροφορίες για το τι παίζει με τη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού;
Ξέρει κανείς (πολύ χοντρικά) τι ποσοστό των χρημάτων θα χάνω από τη φορολόγηση στην Ελλάδα;

Αν θες να γίνεις πιο σαφής, θα βοηθούσες.
Καταρχάς, είσαι ήδη γραμμένος στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού;

leasedline
16-03-18, 11:51
χοντρικά αν έχεις εισοδήματα Ελλάδα φορολογείσαι για αυτά + τεκμήρια
υπάρχουν και άλλα βέβαια τα οποία δε γνωρίζω!

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-03-18, 12:12
Αν θες να γίνεις πιο σαφής, θα βοηθούσες.
Καταρχάς, είσαι ήδη γραμμένος στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού;
Δεν είμαι σαφής γιατί ακόμα δεν έχει κλείσει η δουλειά :) Ως εκ τούτου δεν έχω κάνει καμία κίνηση με τη ΔΟΥ εξωτερικού.
Αν κλείσει, θα εργάζομαι στο UK σαν υπάλληλος αλλά θα κατοικώ μόνιμα στην Ελλάδα (και θα ταξιδεύω 1-2 φορές το μήνα).
Δεν θα έχω εισοδήματα στην Ελλάδα και από περιουσιακά μόνο ένα αυτοκίνητο.
Η σύζυγος παρόλα αυτά θα είναι εδώ κανονικά.

sdikr
16-03-18, 12:20
Δεν είμαι σαφής γιατί ακόμα δεν έχει κλείσει η δουλειά :) Ως εκ τούτου δεν έχω κάνει καμία κίνηση με τη ΔΟΥ εξωτερικού.
Αν κλείσει, θα εργάζομαι στο UK σαν υπάλληλος αλλά θα κατοικώ μόνιμα στην Ελλάδα (και θα ταξιδεύω 1-2 φορές το μήνα).
Δεν θα έχω εισοδήματα στην Ελλάδα και από περιουσιακά μόνο ένα αυτοκίνητο.
Η σύζυγος παρόλα αυτά θα είναι εδώ κανονικά.

Ναι αλλά εσύ θα μένεις εδώ, έτσι δεν είναι;
Σκέψου πχ οτι ο Άνεργος για παράδειγμα στην Ελλάδα έχει και τεκμήρια,

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-03-18, 12:22
Ναι αλλά εσύ θα μένεις εδώ, έτσι δεν είναι;
Σκέψου πχ οτι ο Άνεργος για παράδειγμα στην Ελλάδα έχει και τεκμήρια,
Δεν ξέρω αν δεν έγινα σαφής, πάντως η ερώτηση μου δεν είναι "πως θα τα γλυτώσω" αλλά "πόσα θα πληρώσω".

anon
16-03-18, 12:39
αν δεν κάνω λάθος (ένας καλός λογιστής / φοροτεχνικός είναι πάντα το καλύτερο), στην περίπτωση σου, επειδή η μόνιμη κατοικία σου ειναι εδώ, η φορολόγησή σου θαναι εδώ. Πλήρως. Πως γίνεται αυτό; Θα έχεις, είτε εισόδημα χωρίς φορλογικές κρατήσεις στο ΗΒ, και στην δήλωσή σου εδώ, θα σε φορολογήσουν, είτε θα σου κρατάνε εκεί φορολογικές κρατήσεις τύπου ΗΒ όπως στους εκεί εργαζόμενους, και εδώ η δήλωση σου θα το αναφέρει αυτό, οπότε θα πληρώνεις εαν υπάρχει διαφορά μεγαλύτερου φόρου στην Ελλάδα (είναι η περίπτωση για το παγκόσμιο εισόδημα). Στην δεύτερη περίπτωση δεν σε νοιάζει το μεταξύ τους Ελλάδας και ΗΒ, εαν εκεί οι κρατήσεις είναι περισσότερες απο ότι εαν πλήρωνες φόρο για το εισόδημα εδώ, δεν πληρώνεις μία, εαν εκεί πληρώνεις φόρο, λιγότερο, απο το ότι εαν είχες το εισόδημα εδώ Ελλάδα, πληρωνεις την διαφορά.
Δεν νομίζω ότι στην περίπτωση αυτή έχεις δικαίωμα ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, μιας και το κριτήριο για να ενταχθείς στην περίπτωση αυτή είναι να είσαι μόνιμα κάτοικος εξωτερικού και παραπάνω απο Χ μήνες στον τελευταίο χρόνο.

Για το ακριβές πόσο, πρώτα απο όλα πρέπει να ξέρεις εαν το εισόδημα σου απο εκεί, θα έχει φορολογικές κρατήσεις, εκεί. ή όχι. Και φυσικά για να μπορεί να γίνει υπολογισμός, για τι ποσό μιλάμε, και επίσης τι ύψους φορολογικές κρατήσεις θα έχεις. Χωρίς αυτά τα νούμερα, κανείς δεν μπορεί να σου πεί πόσο. Μην ξεχνάς, δεν είναι ένα απλό ποσοστό, μιας σχεδόν παντού χρησιμοποιούν κλιμακωτές φορολογικές κλίμακες.

cool11
16-03-18, 12:40
Το θεμα που ειχα δημιουργησι περυσι για την 'Φορολογια Εισοδηματος 2018' θα ανοιχτει,
ή θα τα συζητούμε όλα εδω;;;

--------

Ψαχνω το Ε1 του 2018 σε pdf.

sdikr
16-03-18, 12:44
Το θεμα που ειχα δημιουργησι περυσι για την 'Φορολογια Εισοδηματος 2018' θα ανοιχτει,
ή θα τα συζητούμε όλα εδω;;;

--------

Ψαχνω το Ε1 του 2018 σε pdf.

Του 2018 δεν το έχουμε, αλλά έχουμε του 2019

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-03-18, 12:50
αν δεν κάνω λάθος (ένας καλός λογιστής / φοροτεχνικός είναι πάντα το καλύτερο), στην περίπτωση σου, επειδή η μόνιμη κατοικία σου ειναι εδώ, η φορολόγησή σου θαναι εδώ. Πλήρως. Πως γίνεται αυτό; Θα έχεις, είτε εισόδημα χωρίς φορλογικές κρατήσεις στο ΗΒ, και στην δήλωσή σου εδώ, θα σε φορολογήσουν, είτε θα σου κρατάνε εκεί φορολογικές κρατήσεις τύπου ΗΒ όπως στους εκεί εργαζόμενους, και εδώ η δήλωση σου θα το αναφέρει αυτό, οπότε θα πληρώνεις εαν υπάρχει διαφορά μεγαλύτερου φόρου στην Ελλάδα (είναι η περίπτωση για το παγκόσμιο εισόδημα). Στην δεύτερη περίπτωση δεν σε νοιάζει το μεταξύ τους Ελλάδας και ΗΒ, εαν εκεί οι κρατήσεις είναι περισσότερες απο ότι εαν πλήρωνες φόρο για το εισόδημα εδώ, δεν πληρώνεις μία, εαν εκεί πληρώνεις φόρο, λιγότερο, απο το ότι εαν είχες το εισόδημα εδώ Ελλάδα, πληρωνεις την διαφορά.
Δεν νομίζω ότι στην περίπτωση αυτή έχεις δικαίωμα ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, μιας και το κριτήριο για να ενταχθείς στην περίπτωση αυτή είναι να είσαι μόνιμα κάτοικος εξωτερικού και παραπάνω απο Χ μήνες στον τελευταίο χρόνο.

Για το ακριβές πόσο, πρώτα απο όλα πρέπει να ξέρεις εαν το εισόδημα σου απο εκεί, θα έχει φορολογικές κρατήσεις, εκεί. ή όχι. Και φυσικά για να μπορεί να γίνει υπολογισμός, για τι ποσό μιλάμε, και επίσης τι ύψους φορολογικές κρατήσεις θα έχεις. Χωρίς αυτά τα νούμερα, κανείς δεν μπορεί να σου πεί πόσο. Μην ξεχνάς, δεν είναι ένα απλό ποσοστό, μιας σχεδόν παντού χρησιμοποιούν κλιμακωτές φορολογικές κλίμακες.
Τέτοια απάντηση ψάχνω, απλά αν κάποιος λογιστής γνωρίζει τι παίζει αν η μόνιμη κατοικία παραμένει εδώ θα ήμουν ευγνώμων...
Βασικά άκυρο, εγώ θα παραμένω εδώ οπότε το συμπέρασμα είναι πως θα πληρώσω το μέγιστο της φορολόγησης όπως προκύπτει από τις 2 χώρες.
Ευχαριστώ :)

sdikr
16-03-18, 12:54
Δεν ξέρω αν δεν έγινα σαφής, πάντως η ερώτηση μου δεν είναι "πως θα τα γλυτώσω" αλλά "πόσα θα πληρώσω".

Sorry δεν το είπα για το αν ψάχνεις πως θα γλυτώσεις ή όχι, αλλά το σκεπτικό το ότι απο την στιγμή που είσαι κάτοικος Ελλάδας είσαι κάτοικος Ελλάδας και δεν μπορείς να πας στην εφορία εξωτερικού απο όσο πιστεύω

anon
16-03-18, 12:59
Τέτοια απάντηση ψάχνω, απλά αν κάποιος λογιστής γνωρίζει τι παίζει αν η μόνιμη κατοικία παραμένει εδώ θα ήμουν ευγνώμων...

Σε αυτό είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θεωρείσαι φορολογικός κάτοικος όπου είναι η κύρια σου κατοικία (το τι ισχύει αλλάζει συνεχώς). Για την ακρίβεια, ακόμα και εαν είσαι στο εξωτερικό, και έχεις εδώ γυναίκα και παιδιά (οικογένεια), θεωρείσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας. Δηλαδή που βρίσκεται η οικογένεια, ειναι πολύ σημαντικό. Εαν έχεις παιδιά, στην Ελλάδα, είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν μπορείς να είσαι κάτοικος εξωτερικού. Εαν είσαι παντρεμένος χωρίς παιδιά, ίσως. Εαν είσαι μόνος, με μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό ή με οικογένεια και όλη η οικογένεια στο εξωτερικό, τότε μόνον μπορείς να μεταγραφείς στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Στις άλλες περιπτώσεις παραμένεις φορολογικός κάτοικος Ελλάδας.
Τι σημαίνει αυτό;
Εαν η φορολογία για το εισόδημα σου, εδω είναι μεγαλύτερη, θα πληρώσεις την διαφορά. Και κατα κανόνα έτσι ειναι (έχουμε περισσότερο φόρο απο άλλα κράτη). Συν το ανάλογο για τον φόρο αλληλεγγύης.
Βρήκα κάτι σχετικό.
http://www.kathimerini.gr/890665/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/ti-prepei-na-3erete-gia-th-forologikh-katoikia-sto-e3wteriko

Η μόνη περίπτωση που μπορείς να έχεις εισόδημα στην αλλοδαπή και να μην φορολογηθεί εδώ, απο όσο ξέρω, είναι όσοι δουλεύουν σε διεθνείς οργανισμούς (ΕΕ, ΝΑΤΟ, ΟΗΕ κλπ), σε διπλωματικά σώματα, επίσης υπάρχει σχετική μέριμνα για ναυτικούς. Ολοι οι άλλοι, εφόσον είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, θα έχεις να κάνεις δήλωση εδώ. Και φυσικά θαναι αρκετή φασαρία (οι περισσότεροι παλιοί εφοριακοί δεν ξέρουν να χειριστούν τέτοιες καταστάσεις, αλλά και οι λογιστές επίσης)


ύμφωνα με το νομικό πλαίσιο του νέου Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος (Ν. 4172/2013) ένα φυσικό πρόσωπο είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας (και συνεπώς δεν μπορεί να μεταβάλει τη φορολογική του κατοικία), εφόσον έχει στην Ελλάδα τη μόνιμη ή κύρια κατοικία του ή τη συνήθη διαμονή του, ή εφόσον το κέντρο των ζωτικών του συμφερόντων, δηλαδή οι προσωπικοί ή οικονομικοί ή κοινωνικοί δεσμοί του παραμένουν στην Ελλάδα. Επίσης, εάν έχει φυσική παρουσία στην Ελλάδα για χρονικό διάστημα άνω των 183 ημερών, εντός μιας δωδεκάμηνης περιόδου (αδιαλείπτως ή με διαλείμματα) θεωρείται φορολογικός κάτοικος Ελλάδας για το φορολογικό έτος στη διάρκεια του οποίου συμπληρώνεται η δωδεκάμηνη περίοδος. Στο πλαίσιο αυτό οι φορολογικές αρχές εξετάζουν πλέον τα πραγματικά δεδομένα κάθε περίπτωσης, εστιάζοντας κυρίως στο πού πραγματικά διαμένει ο/η σύζυγος (και τα ανήλικα τέκνα) και πού ασκείται η οικονομική δραστηριότητα του φορολογούμενου προσώπου. Συγκεκριμένα, εάν το πρόσωπο είναι έγγαμο, θα πρέπει να μεταβάλει φορολογική κατοικία και ο/η σύζυγός του. Από την εμπειρία μας στο φορολογικό τμήμα της ASNETWORK, οι πλέον συνήθεις λόγοι απόρριψης μιας αίτησης μεταφοράς φορολογικής κατοικίας έχουν να κάνουν με το ότι ο/η σύζυγος εξακολουθεί να εργάζεται στην Ελλάδα ή τα τέκνα παραμένουν σε ελληνικό σχολείο, ότι ο φορολογούμενος διατηρεί ενεργή ατομική επιχείρηση στη χώρα ή είναι διαχειριστής σε ημεδαπή ΕΠΕ, διευθύνων σύμβουλος σε Α.Ε., ομόρρυθμος εταίρος σε Ο.Ε. ή Ε.Ε., κ.λπ.

Καλά το θυμόμουν. Λέγεται που έχεις τα ζωτικά σου συμφέροντα. Εκεί ειναι η φορολογική σου κατοικία.

mezger
16-03-18, 13:11
Τα είπε πολύ σωστά ο anon, φορολογείσαι ουσιαστικά στην Ελλάδα με τις εδώ κλίμακες, και μετράει ο φόρος που ενδεχομένως θα σου κρατάνε εκεί (χωρίς να στον επιστρέφουν όμως αν είναι μεγαλύτερος)

Δες αν θες μια ανάλυση της ΣΑΔΦ Ελλάδας-ΗΒ:
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17795

Εσύ θα είσαι λογικά εδώ:

(3) Yπό την επιφύλαξιν των διατάξεων του Ελληνικού νόμου περί εκπτώσεως εκ του Ελληνικού φόρου του φόρου του καταβλητέου εις έδαφος εκτός της Eλλάδος, ο φόρος του Hνωμένου Bασιλείου, ο καταβλητέος, είτε απ’ ευθείας, είτε δι’ εκπτώσεως, δι’ εισόδημα εκ πηγών ευρισκομένων εντός του Hνωμένου Bασιλείου, θα εκπίπτεται εκ του Ελληνικού φόρου του καταβλητέου δια το εισόδημα τούτο.

ΔΗΛΑΔΗ :
Φορολογικός κάτοικος Ελλάδος: Γιά εισόδημα που αποκτά εντός τού Η.Β., ο φόρος τού Η.Β. θά εκπίπτεται από τόν Ελληνικό φόρο για τό ίδιο εισόδημα.

Υπάρχουν όμως και ειδικές περιπτώσεις, π.χ.


(2) Άτομον το οποίον είναι κάτοικος της Eλλάδος θ’ απαλλάσσηται του φόρου του Hνωμένου Bασιλείου επί κερδών ή αμοιβής δια προσωπικάς υπηρεσίας (περιλαμβανομένων και των επαγγελματικών) παρασχεθείσας εντός του Hνωμένου Bασιλείου καθ’ οιονδήποτε έτος βεβαιώσεως:
(α) αν ευρίσκεται εντός του Hνωμένου Bασιλείου δια χρονικόν διάστημα ή διαστήματα μη υπερβαίνοντα συνολικώς τας 183 ημέρας κατά το έτος αυτό,
(β) αν αι υπηρεσίαι παρέχωνται δια κάτοικον της Eλλάδος ή δια λογαριασμόν του, και
(γ) αν τα κέρδη ή η αμοιβή υπόκεινται εις τον Ελληνικόν φόρον.


Όπου και πάλι φορολογείσαι με τις εδώ κλίμακες, αλλά δεν πληρώνεις καθόλου φόρο εκεί.

manoulamou
16-03-18, 13:16
Μονον ενας καλος φοροτεχνικος θα δωσει σιγουρες απαντησεις,
ενω υπαρχει και το taxheaven.gr
:hmm:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-03-18, 13:20
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Θα το κοιτάξω και με το λογιστή :oneup:

dimitri_ns
16-03-18, 13:25
Δεν είμαι σαφής γιατί ακόμα δεν έχει κλείσει η δουλειά :) Ως εκ τούτου δεν έχω κάνει καμία κίνηση με τη ΔΟΥ εξωτερικού.
Αν κλείσει, θα εργάζομαι στο UK σαν υπάλληλος αλλά θα κατοικώ μόνιμα στην Ελλάδα (και θα ταξιδεύω 1-2 φορές το μήνα).
Δεν θα έχω εισοδήματα στην Ελλάδα και από περιουσιακά μόνο ένα αυτοκίνητο.
Η σύζυγος παρόλα αυτά θα είναι εδώ κανονικά.

Για να θεωρηθείς κάτοικος εξωτερικού θα πρέπει να το αποδείξεις.

Αρα
Φορολογική δήλωση εξωτερικού
Κατοικία εξωτερικού (μπορείς να σκεφτείς να νοικιάσεις κάτι φτηνό)
Οτι άλλο αποδεικτικό για να μπορείς να αποδείξεις ότι μένεις περισσότερο στο εξωτερικό παρά Ελλάδα

Μεγάλη προσοχή στα αεροπορικά εισητήρια, αν συνδεθούν με την εφορία την έκατσες.
Διαβατήρια δεν σφραγίζονται πλέον, δεν ξέρω τι θα γίνει με το brexit

Ρώτα λογιστή, κάνε και μια βόλτα από την εφορία κατοίκων εξωτερικού να μάθεις τις προυποθέσεις.

Για την φορολογία στην Ελλάδα γενικά ισχύει το εξής: φορολογείσαι για το εισόδημα σαν να το απέκτησες στην Ελλάδα και αφαιρείς φόρους (δεν ξέρω για ασφαλιστικές εισφορές) που πλήρωσες στο εξωτερικό.
Παράλληλα πληρώνεις εδώ και ασφαλιστικές εισφορές, τσούζει.

Ξεκίνα και αν η δουλειά πάει καλά πιθανόν να σε συμφέρει να πληρώνεις ασφαλιστικά στην Αγγλία για σύνταξη, αν οι Εγγλέζοι επιτρέπεται από την νομοθεσία τους να σου κάνουν κρατήσεις (ρώτα το λογιστήριο)

Αν πρόκειται να βγάζεις 1.000.000 το χρόνο, σε συμφέρει να παιρνάς κάποιους μήνες έξω :p

Αυτά για αρχή για γενική ιδέα.
Περισσότερα σε λογιστή ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ, μην σε κάψει.

cool11
16-03-18, 13:27
Του 2018 δεν το έχουμε, αλλά έχουμε του 2019

Αν δοθει στη δημοσιοτητα το pdf του 2018 ας ενημερωσει καποιος εδω.

stratus
16-03-18, 13:27
Περυσι πουλησα το αυτοκινητο μου και αγορασα καινουργιο.Το ποσο που πηρα απο την πωληση που το δηλωνω;Την αγορα του καινουργιου τη δηλωνω σε καποιο πεδιο;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-03-18, 13:29
Παράλληλα πληρώνεις εδώ και ασφαλιστικές εισφορές, τσούζει..
TI ΕΓΙΝΕ;;; :blink:

dimitri_ns
16-03-18, 13:36
TI ΕΓΙΝΕ;;; :blink:

Υπάρχει περίπτωση εδώ να σε θεωρήσουνε ελέύθερο επαγγελματία (αν και υπάλληλος στην Αγγλία) επειδή μένεις εδώ και δουλεύεις(πληρώνεσαι) εκεί, οπότε μπορεί να σε υποχρεώσουνε ν'ανοίξεις μπλοκάκι και να σου φορτώσουνε τις αντίστοιχες ασφαλιστικές εισφορές.

Εκτός τις διαφορές στο φορολογικό σύστημα, υπάρχουν και διαφορές στα εργασιακά.
ΠΡΟΣΟΧΗ.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-03-18, 13:41
Υπάρχει περίπτωση εδώ να σε θεωρήσουνε ελέύθερο επαγγελματία (αν και υπάλληλος στην Αγγλία) επειδή μένεις εδώ και δουλεύεις εκεί, οπότε μπορεί να σε υποχρεώσουνε ν'ανοίξεις μπλοκάκι και να σου φορτώσουνε τις αντίστοιχες ασφαλιστικές εισφορές.

Εκτός τις διαφορές στο φορολογικό σύστημα, υπάρχουν και διαφορές στα εργασιακά.
ΠΡΟΣΟΧΗ.
Καλά αν τα πω όλα αυτά στο λογιστή μου (κατ'ιδίαν), την ξέρω την απάντηση :p

frap
16-03-18, 14:58
Πνίξ'τα; :D

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-03-18, 15:03
Πνίξ'τα; :D
:whistle::oops:

anon
16-03-18, 18:58
Aν είναι να πληρώνεις νοίκι για σπίτι για να δηλώνεις κάτοικος τξωτερικού, βρασε ρύζι. Ελπίζω να ξέρετε ότι τα νοίκια δεν είναι καθόλου αστεία στο εξωτερικό. Λουξεμβούργο που είμαι εγώ, για στούντιο 35τμ, 1050 ευρώ τον μήνα, και θεωρείται και πολύ καλή περίπτωση!!!!
ΑΣε δε που αν έχεις οικογένεια, πρέπει ναναι και αυτή στο εξωτερικό, τα παιδιά, σχολεία και όλα. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσεις να παίξεις αυτό το σενάριο, νομίζω. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να δείς κάθε περίπτωση και να κάνεις λογαριασμό. Ισως στην τελική να συμφέρει να μετακομίσεις στο εξωτερικό, και ας μην έχεις το καθεμέρα ήλιο, εκτός εαν είσαι περίπτωση σαν του Τυρέμπορα που δεν το αντέχει το εξωτερικό με τίποτα. Σε κάθε περίπτωση βάζεις τις προτεραιότητες σου, ανάλογα με την περίπτωση, πχ έχεις γονείς να γηροκομοίσεις πχ, παιδιά, σχολεία κλπ, χίλιες δυο παράμετροι, δεν είναι για όλους το ίδιο. Πχ έχω φίλο που έχει χρησιμοποιήσει το γεγονός ότι μένει Βρυξέλλες για να κάνει πολλές απο τις ιατρικές επεμβάσεις και θεραπείες των γονιών του εκεί, και όχι Ελλάδα, που παλαιότερα τουλάχιστον χωρίς φακελάκι με αρκετά λεφτά δεν γινόταν τίποτα (στην Ελλάδα). Ολα λοιπόν μπορεί να παίζουν.

manoulamou
31-03-18, 09:05
Αποδειξεις και παραστατικα μεχρι ποσα χρονια πριν
πρεπει να κραταει ενα φυσικο προσωπο, οχι επαγγελματιας;
Ηξερα για πεντε χρονια αλλά καπου ειδα για δεκα...
Επισης τωρα που ειμαστε στην ηλεκτρονικη εποχη αποδειξεις εξοφλησης φορου ειναι απαραιτητο να τις εχουμε;

thourios
31-03-18, 18:14
Αποδειξεις και παραστατικα μεχρι ποσα χρονια πριν
πρεπει να κραταει ενα φυσικο προσωπο, οχι επαγγελματιας;
Ηξερα για πεντε χρονια αλλά καπου ειδα για δεκα...
Επισης τωρα που ειμαστε στην ηλεκτρονικη εποχη αποδειξεις εξοφλησης φορου ειναι απαραιτητο να τις εχουμε;

Θα έλεγα να μην πετάς καμία απόδειξη κυρίως ότι έχει να κάνει με εφορείες, ακίνητα, τράπεζες, πρόστιμα, συναλλαγές με το κράτος.
Προσπαθώ τα τελευταία χρόνια και τις σκανάρω όλες ή τις αποθηκεύω αν είναι ηλεκτρονικές.
Εμένα με κυνηγάει το ΕΦΚΑ ως κληρονόμο για ένα επίδομα που τάχα κακώς έπαιρνε ο πατέρας μου πριν 20 χρόνια . Το οποίο ήταν 10 ευρώ το μήνα.
Συνολικά ας πούμε ότι είχε πάρει 2000 ευρώ. Αυτοί ζητάνε 7000 και προσθέτουν +100 ευρώ το μήνα όσο καθυστερούν οι ίδιοι να εξετάσουν την ένσταση, χωρίς να εξηγούν με πιο μαθηματικό τύπο βγαίνει το ποσό ούτε μου λένε πόσο ήταν.
Δεν απαντούν σε τηλεφωνικές κλήσεις σε γραπτά υπομνήματα, ενστάσεις, ούτε στο συνήγορο του πολίτη αλλά ούτε και στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης.
Ανακάλυψα πράγματι λοιπόν ότι έπαιρνε το ποσό των 10 ευρώ τον μήνα λόγω οικογενειακών βαρών από τις αποδείξεις που είχα κρατήσει. Και καλώς το έπαιρνε αφού είχε οικογένεια
Δυστυχώς είμαι στα δικαστήρια για την υπόθεση αυτή και έχω παγώσει κάθε κατάσχεση που θέλουν να κάνουν εις βάρος μου και της οικογενείας μου.
Το ΕΦΚΑ είναι το υποκατάστημα της Γλυφάδας.

Με τις αποδείξεις αποκόμματα των συντάξεων μπορώ να αποδείξω πόσα πραγματικά λάμβανε ο αποθανών.

kerkiss
31-03-18, 19:20
thourios υποπτεύομαι ότι ο πατέρας σου ήταν κολλητός του Πάγκαλου ........Μαζί τα Φάγανε

ΥΓ Καλά ξεμπερδέματα ......και συμπάσχω μαζί σου με τραβήγματα σε άλλη ΔΟΥ

thourios
31-03-18, 19:47
Off topic
Ναι ήταν μεγαλοσυνταξιούχος
480 ευρώ σύνταξη έπαιρνε + 12 ευρώ για οικογενειακά βάρη. Συνολικά 492 ευρώ το μήνα.
Άσε με δαύτους.

dimitri_ns
31-03-18, 20:54
thourios υποπτεύομαι ότι ο πατέρας σου ήταν κολλητός του Πάγκαλου ........Μαζί τα Φάγανε

ΥΓ Καλά ξεμπερδέματα ......και συμπάσχω μαζί σου με τραβήγματα σε άλλη ΔΟΥ

Με διοικητικά δικαστήρια κανένας ? Μόνο θα μ'αφήσετε ?

manoulamou
01-04-18, 08:36
Ασε μεγαλη πικρα το σκαναρισμα με το κρασαρισμα των σκληρων, μηπως να τ΄ανεβασω σε cloud?
Λεω ν΄αγορασω κατι τετοιο (https://www.alkan.gr/wp-content/uploads/2014/07/triifili-metallikh-ntoulapa04-300x300.jpg)! :p

thourios
01-04-18, 08:54
Ασε μεγαλη πικρα το σκαναρισμα με το κρασαρισμα των σκληρων, μηπως να τ΄ανεβασω σε cloud?
Λεω ν΄αγορασω κατι τετοιο (https://www.alkan.gr/wp-content/uploads/2014/07/triifili-metallikh-ntoulapa04-300x300.jpg)! :p

Να προσέξεις να είναι καλής ποιότητας ή καλύτερα πάρε πλαστική γιατί οι φθηνές μεταλλικές σκουριάζουν.
:shoot:

dimitri_ns
01-04-18, 09:17
Ασε μεγαλη πικρα το σκαναρισμα με το κρασαρισμα των σκληρων, μηπως να τ΄ανεβασω σε cloud?
Λεω ν΄αγορασω κατι τετοιο (https://www.alkan.gr/wp-content/uploads/2014/07/triifili-metallikh-ntoulapa04-300x300.jpg)! :p

Κόψε τα οικολογικά και τις φτηνατζούρες, δουλειά δεν κάνουνε.
Σταμάτησε ν' αγοράζεις green

YΓ Υπάρχουν και δεκάφυλλες

Manolis_karas
01-04-18, 22:10
Ο πολίτης έχει την υποχρέωση να τηρεί και σε φυσικό αρχείο ότι χρειάζεται για να αποδείξει κάτι στο μέλλον (ότι του ζητηθεί) από τις ΔΟΥ), ακόμη και το Ε1 δεν είναι υποχρεωμένες οι ΔΟΥ να το τηρούν, αν π.χ. χαλάσει το ηλεκτρονικό τους αρχείο ο πολίτης είναι υπεύθυνος και υπόλογος να τους προσκομίσει φυσικό αντίγραφο.

bang
01-04-18, 23:17
Οσον αφορά το θέμα της συμπλήρωσης του αριθμού παροχής ρεύματος είχαν ποτέ οι ιδιοκτήτες (μόνο) ακινήτων την υποχρέωση τροποποίησης (προσθήκης) του στο Ε9 εαν δεν υπάρχουν μεταβολές; (προυπάρχουσα ιδιοκτησία)
Γιατί σε ειδήσεις του 2013 που προστέθηκε το πεδίο του αριθμού παροχής βλέπω πως δεν υπήρχε υποχρέωση.
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16997

4. Φυσικά πρόσωπα με εμπράγματα δικαιώματα μόνο σε ακίνητα (όχι αγροτεμάχια) τα οποία ΔΕΝ έχουν μεταβολή μέσα στο 2012.

Τα πρόσωπα αυτά δεν χρειάζεται να προβούν σε καμία ενέργεια καθότι δεν είναι υπόχρεα σε υποβολή δήλωσης ακινήτων για το έτος 2013. Δεν χρειάζεται δηλαδή να οριστικοποιήσουν την περιουσιακή τους κατάσταση μέσα από την εφαρμογή της ΓΓΠΣ.

Ρωτάω γιατί θέλω να τον συμπληρώσω στο Ε9 προηγουμένων ετών αλλά θεωρείται εκπρόθεσμη οπότε θεωρητικά προκύπτει πρόστιμο.
Αν γίνει η τροποποιητική το 2013 έχει πεδίο να γράψουμε τον λόγο επεξεργασίας ενώ το 2014 υπάρχει επιλογή σαν αιτιολογία "αριθμός παροχής ρεύματος", οπότε ισως σε αυτή την περίπτωση να μην υπάρχει πρόστιμο.

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία ή γνωρίζει τι συμβαινει σε αυτές τις περιπτώσεις;

mezger
02-04-18, 11:52
Οσον αφορά το θέμα της συμπλήρωσης του αριθμού παροχής ρεύματος είχαν ποτέ οι ιδιοκτήτες (μόνο) ακινήτων την υποχρέωση τροποποίησης (προσθήκης) του στο Ε9 εαν δεν υπάρχουν μεταβολές; (προυπάρχουσα ιδιοκτησία)
Γιατί σε ειδήσεις του 2013 που προστέθηκε το πεδίο του αριθμού παροχής βλέπω πως δεν υπήρχε υποχρέωση.
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16997


Ρωτάω γιατί θέλω να τον συμπληρώσω στο Ε9 προηγουμένων ετών αλλά θεωρείται εκπρόθεσμη οπότε θεωρητικά προκύπτει πρόστιμο.
Αν γίνει η τροποποιητική το 2013 έχει πεδίο να γράψουμε τον λόγο επεξεργασίας ενώ το 2014 υπάρχει επιλογή σαν αιτιολογία "αριθμός παροχής ρεύματος", οπότε ισως σε αυτή την περίπτωση να μην υπάρχει πρόστιμο.

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία ή γνωρίζει τι συμβαινει σε αυτές τις περιπτώσεις;

Απ'όσο γνωρίζω, δεν υπήρχε τέτοια υποχρέωση.
Εξαιρέσεις από τα πρόστιμα για Ε9 δεν υπάρχουν, όμως τουλάχιστον μπαίνει ένα πρόστιμο για όλες τις χρονιές εφόσον γίνεται μεταφορά της ίδιας τροποποίησης. Επίσης, για αποκλειστικά ηλεκτρονικές διορθώσεις δεν βάζουν μέχρι στιγμής πρόστιμα (άγνωστο αν θα τα βάλουν μαζεμένα στο μέλλον).
Πάντως δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις εκπρόθεσμη τροποποίηση μόνο για τον αριθμό παροχής (η μόνη περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ είναι για να πάρεις την έκπτωση 20% του κενού που δινόταν κάποιες χρονιές, οπότε και λογικά το όφελος θα είναι μεγαλύτερο από το όποιο πρόστιμο). Γιατί θες να τον βάλεις σε προηγούμενα έτη?

bang
04-04-18, 14:26
Το ήθελα για το εξοικονομώ κατ οικον, που γινόταν ηλεκτρονική ταυτοποίηση.

mezger
04-04-18, 15:22
Το ήθελα για το εξοικονομώ κατ οικον, που γινόταν ηλεκτρονική ταυτοποίηση.

Απ'όσο γνωρίζω για το εξοικονομώ αρκεί να τον συμπληρώσεις στο τρέχον Ε9 (έτους 2019), δε χρειάζεται να πας πιο πίσω.

Manolis_karas
04-04-18, 22:35
Απ'όσο γνωρίζω για το εξοικονομώ αρκεί να τον συμπληρώσεις στο τρέχον Ε9 (έτους 2019), δε χρειάζεται να πας πιο πίσω.
Σωστά.

bang
05-04-18, 10:06
Νόμιζα πως θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον προηγούμενου έτους επειδή έλεγε
"Η διασταύρωση των στοιχείων ακινήτων γίνεται βάσει της περιουσιακής κατάστασης την 01.01.2018 (έτος 2019)."

cool11
12-04-18, 22:12
Θα ανοιξει το θεμα που ειχα ανοιξει για την 'Φορολογικη Δηλωση 2018'?


---

Ψαχνω το Ε1 σε pdf για τις φετινες δηλωσεις. Ξερει κανεις αν εχει δημοσιευτει;

manoulamou
13-04-18, 10:39
ΘΑ ΘΑΘΑ ΘΑΘΑΘΑ ΘΑ ΘΑ

... Μέσα στις επόμενες ημέρες αναμένεται να ανοίξει η ηλεκτρονική εφαρμογή στο TAXIS για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων με τα εισοδήματα του 2017. Αυτό προκύπτει από σχετικές δηλώσεις της υφυπουργού Οικονομικών, Κατερίνας Παπανάτσιου στο ραδιόφωνο της ΕΡΤ. Η υφυπουργός ανέφερε ότι, σύμφωνα με την ενημέρωση που έχει από το διοικητή της ΑΑΔΕ, μέσα στις επόμενες ημέρες θα ανοίξει η εφαρμογή για την υποβολή των φετινών φορολογικών δηλώσεων.
Ανέφερε επίσης ότι μέχρι το τέλος Απριλίου θα ανακοινωθεί ο μεγαλύτερος όγκος των αντικειμενικών τιμών των ακινήτων και ότι η αύξηση των αντικειμενικών τιμών δεν συνεπάγεται κατ' ανάγκη και αύξηση του ΕΝΦΙΑ.
Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

cool11
18-04-18, 08:51
Επιτελους, βγηκε το Ε1 !
www.news247.gr/oikonomia/antistrofi-metrisi-gia-tis-diloseis-poies-einai-oi-vasikes-allages.6602960.html

manoulamou
18-04-18, 09:15
Να υποθεσω οτι στους κωδικους 049 (και 050 για συζυγους ή "συμβιες") θα μπουν και οι βασει χαρτινων αποδειξεων απαλλασσομενες δαπανες;
Μιλαμε για ειδικες ομαδες οι οποιες δεν υποχρεουνται στην χρηση πλαστικου χρηματος, οπως υπερηλικες, ανεργοι κοκ
:hmm:

ardi21
19-04-18, 20:42
Μπηκα σημερα να κανω την δηλωση και δεν υπαρχει πουθενα το εισοδημα που ειχα απο την εργασια μου τους 7 μηνες που δουλευα (στον κωδικο 301). Τι ακριβως γινεται?

slalom
19-04-18, 21:50
Θα περιμενεις να το περασουν απο την εταιρια σου

ardi21
19-04-18, 22:00
Ειχα την εντυπωση οτι οταν ανοιγουν οι δηλωσεις ειναι περασμενα, γι'αυτο ρωτησα. Τουλαχιστον στην προηγουμενη εταιρεια αυτο ισχυε.

Υπαρχει περιπτωση να εχει γινει καποιο λαθος η να τα εχουν ξεχασει? Γενικα αργουν καποιες εταιρειες?

Ρωταω γιατι ετσι οπως τους ειχα δει, δεν ηταν και η επιτομη της οργανωσης και της σοβαρης εταιρειας. Μαλλον προς το χαος πηγαιναν.

sdikr
19-04-18, 22:15
Ειχα την εντυπωση οτι οταν ανοιγουν οι δηλωσεις ειναι περασμενα, γι'αυτο ρωτησα. Τουλαχιστον στην προηγουμενη εταιρεια αυτο ισχυε.

Υπαρχει περιπτωση να εχει γινει καποιο λαθος η να τα εχουν ξεχασει? Γενικα αργουν καποιες εταιρειες?

Ρωταω γιατι ετσι οπως τους ειχα δει, δεν ηταν και η επιτομη της οργανωσης και της σοβαρης εταιρειας. Μαλλον προς το χαος πηγαιναν.

Δεν έχει κάνει η επιχείρηση την οριστική δήλωση αποδοχών ακόμα μάλλον, όποτε αναγκαστικά θα περιμένεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.