PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 [79] 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

ardi21
19-04-18, 22:24
Δεν έχει κάνει η επιχείρηση την οριστική δήλωση αποδοχών ακόμα μάλλον, όποτε αναγκαστικά θα περιμένεις

Καταλαβα.

Eπισης εχω κανει προσωρινη αποθηκευση, δεν νομιζω να υπαρχει θεμα με την συμπληρωση του κωδικου, σωστα?

sdikr
19-04-18, 22:32
Καταλαβα.

Eπισης εχω κανει προσωρινη αποθηκευση, δεν νομιζω να υπαρχει θεμα με την συμπληρωση του κωδικου, σωστα?

Δεν το γνωρίζω, υποθέτω πως δεν υπάρχει θέμα απο την στιγμή που δεν έχεις κάνει οριστική υποβολή

anon
19-04-18, 23:50
Μια ερώτηση παιδιά. Βλέπω στη δηλωση, στα έξοδα, έχει να συμπληρώσεις τα πεδία, και σου ανοίγει και αναδυόμενο παράθυρο με τα έξοδα που έχεις κάνει με τις κάρτες. Αυτά με τις κάρτες τα παίρνει αυτόματα ή πρέπει να τα βάλω μαζί με οτιδήποτε άλλο μαζί στα κενά πεδία;

manoulamou
20-04-18, 09:12
Οι περισσοτερες τραπεζες δεν εχουν αποστειλει στοιχεια στο Taxis για το πλαστικο χρημα!
Επισης οι δυο κωδικοι 049 - 050 μενουν ξεκλειδωτοι τοσο για ενδεχομενες διορθωσεις για καοιες αγορες απο καταστηματα που δεν διαθετουν ετιαρικο λογαριασμο οσο και για κατηγοριες πολιτων οι οποιες μπορουν συμπληρωσουν το αφορολογητο με χαρτινες αποδειξεις μετρητων...

mezger
20-04-18, 09:49
Ειχα την εντυπωση οτι οταν ανοιγουν οι δηλωσεις ειναι περασμενα, γι'αυτο ρωτησα. Τουλαχιστον στην προηγουμενη εταιρεια αυτο ισχυε.

Υπαρχει περιπτωση να εχει γινει καποιο λαθος η να τα εχουν ξεχασει? Γενικα αργουν καποιες εταιρειες?

Ρωταω γιατι ετσι οπως τους ειχα δει, δεν ηταν και η επιτομη της οργανωσης και της σοβαρης εταιρειας. Μαλλον προς το χαος πηγαιναν.

Φέτος η έκδοση οδηγιών για την υποβολή του αρχείου βεβαιώσεων αποδοχών (αυτό δηλαδή που πρέπει να υποβάλλει η εταιρία για να φαίνεται ο μισθός σου) και η έναρξη της σχετικής εφαρμογής έγινε πολύ αργά, 18 Μαρτίου αν δεν κάνω λάθος,
με προθεσμία υποβολής 31 Μαρτίου. Επειδή είναι αδύνατον να σταλούν σε τόσο μικρό διάστημα, η λύση που έδωσαν ήταν (αντί για παρατάσεις) να μην έχει πρόστιμο η υποβολή του αρχείου έως το τέλος του χρόνου.
Γενικά λοιπόν φέτος θα υπάρχουν καθυστερήσεις αφού τα διάφορα λογιστήρια θα τα στείλουν όταν ευκαιρήσουν, με μόνο μοχλό πίεσης τους εργαζόμενους που θα θέλουν κάποια στιγμή να κάνουν τη δήλωσή τους.

ardi21
20-04-18, 12:03
Φέτος η έκδοση οδηγιών για την υποβολή του αρχείου βεβαιώσεων αποδοχών (αυτό δηλαδή που πρέπει να υποβάλλει η εταιρία για να φαίνεται ο μισθός σου) και η έναρξη της σχετικής εφαρμογής έγινε πολύ αργά, 18 Μαρτίου αν δεν κάνω λάθος,
με προθεσμία υποβολής 31 Μαρτίου. Επειδή είναι αδύνατον να σταλούν σε τόσο μικρό διάστημα, η λύση που έδωσαν ήταν (αντί για παρατάσεις) να μην έχει πρόστιμο η υποβολή του αρχείου έως το τέλος του χρόνου.
Γενικά λοιπόν φέτος θα υπάρχουν καθυστερήσεις αφού τα διάφορα λογιστήρια θα τα στείλουν όταν ευκαιρήσουν, με μόνο μοχλό πίεσης τους εργαζόμενους που θα θέλουν κάποια στιγμή να κάνουν τη δήλωσή τους.

Οποτε θεωρητικα, μπορει η εταιρεια να στειλει τις βεβαιωσεις αποδοχων τον Αυγουστο, με τις ευλογιες του υπουργειου, αλλα εμενα να μου ζητανε τον λογο γιατι δεν εχω υποβαλλει την δηλωση μου.

Με λιγα λογια το θεατρο του παραλογου.

mezger
20-04-18, 12:23
Οποτε θεωρητικα, μπορει η εταιρεια να στειλει τις βεβαιωσεις αποδοχων τον Αυγουστο, με τις ευλογιες του υπουργειου, αλλα εμενα να μου ζητανε τον λογο γιατι δεν εχω υποβαλλει την δηλωση μου.

Με λιγα λογια το θεατρο του παραλογου.

Τέτοια καθυστέρηση δείχνει άλλα προβλήματα, αν μια εταιρία δε μπορεί να στείλει μέχρι τον Αύγουστο βεβαιώσεις, δε θα κολλήσει στο αν θα πληρώσει ή όχι το 100άρικο του προστίμου.
Σε κάθε περίπτωση προβλέπονται κωδικοί για να συμπληρώσεις μόνος σου τα ποσά, και υπάρχει και η δυνατότητα δήλωσης με επιφύλαξη - δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθείς εσύ υπόλογος για παράβαση του εργοδότη (που παραμένει παράβαση, απλά το πρόστιμο κερνάνε - αλχημεία, αλλά δείχνει ξεκάθαρα ποιος έχει ευθύνη)

ardi21
20-04-18, 12:32
Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι οτι αν μια εταιρεια εχει τις βεβαιωσεις αποδοχων ετοιμες και μπορει να τις στειλει στους εργαζομενους της ετσι ωστε να συμπληρωσουν μονοι τους τα ποσα, γιατι δεν τις στελνει ηλεκτρονικα για να συμπληρωθουν αυτοματα? Ειναι αλλη επιπλεον διαδικασια?

Εγω εχω φυγει απο τον Αυγουστο και δεν μου εχουν δωσει καμια βεβαιωση αποδοχων παντως. Βεβαια δεν τους εχω ζητησει και εγω διοτι στην προηγουμενη δουλεια μου εδιναν απο μονοι τους.

Edit: Τσαμπα τους κατηγορουσα, μολις μπηκα στο taxis και εχει συμπληρωθει το ποσο:cool:

Αυτο με τις αποδειξεις και τις καρτες θελω να το ρωτησω και γω. Τα ποσα απο το αναδυομενο παραθυρο (εμενα ειναι απο 2 τραπεζες) συμπεριλαμβανονται ηδη στην δηλωση και απλα συπληρωνεις στο κουτακι κατι επιπλεον η τα βαζεις και αυτα στον κωδικο?

Εμενα τα ποσα π.χ που μου βγαζει ειναι σωστα. Τα συμπληρωνω η οχι στο κουτακι?

Chingachgook
20-04-18, 12:52
Οι περισσοτερες τραπεζες δεν εχουν αποστειλει στοιχεια στο Taxis για το πλαστικο χρημα!
Επισης οι δυο κωδικοι 049 - 050 μενουν ξεκλειδωτοι τοσο για ενδεχομενες διορθωσεις για καοιες αγορες απο καταστηματα που δεν διαθετουν ετιαρικο λογαριασμο οσο και για κατηγοριες πολιτων οι οποιες μπορουν συμπληρωσουν το αφορολογητο με χαρτινες αποδειξεις μετρητων...

Μάλιστα. Εμένα που μου εμφανίζει ποσά από 2 διαφορετικές τράπεζες, ας πούμε συνολικά 1000€, τα συμπεριλαμβάνω στο κουτάκι, ή όχι; :hmm:

EDIT

Με πρόλαβε ο φίλος παραπάνω, ρωτάει το ίδιο πράγμα. Παρακαλώ σβήστε το παρόν, αν είναι θέμα :)

mezger
20-04-18, 13:06
Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι οτι αν μια εταιρεια εχει τις βεβαιωσεις αποδοχων ετοιμες και μπορει να τις στειλει στους εργαζομενους της ετσι ωστε να συμπληρωσουν μονοι τους τα ποσα, γιατι δεν τις στελνει ηλεκτρονικα για να συμπληρωθουν αυτοματα? Ειναι αλλη επιπλεον διαδικασια?

Εγω εχω φυγει απο τον Αυγουστο και δεν μου εχουν δωσει καμια βεβαιωση αποδοχων παντως. Βεβαια δεν τους εχω ζητησει και εγω διοτι στην προηγουμενη δουλεια μου εδιναν απο μονοι τους.

Εφόσον υπάρχει software μισθοδοσίας, η δημιουργία του ηλεκτρονικού αρχείου είναι το ίδιο απλή με την έκδοση έντυπης βεβαίωσης, με την προυπόθεση όμως να έχει εκδοθεί εγκύκλιος με τον τύπο του αρχείου.
Για να καταλάβεις, είχε τύχει κάποια χρονιά να αλλάξει και η γραμμογράφηση (ζητούσαν π.χ. 148 χαρακτήρες ανα γραμμή αντί για 120 για να είναι έγκυρο το αρχείο), αλλά και οι κωδικοί αμοιβών (ενώ τη μια χρονιά ο κωδικός 1 σήμαινε Α είδος αποδοχών, την άλλη ο ίδιος κωδικός σήμαινε Β είδος και το είδος Α πήγε σε άλλον κωδικό).
Οπότε από τη στιγμή που θα εκδοθεί η εγκύκλιος, πρέπει να περάσουν λίγες μέρες για να προσαρμόσουν οι εταιρίες software τα προγράμματα και να βγάλουν updates.
Αφού γίνουν όλα αυτά, μπορεί να ασχοληθεί το λογιστήριο, το οποίο πριν στείλει το αρχείο θα πρέπει να κάνει διάφορα sanity checks, για να μη στείλει κάτι που δεν θα συμφωνεί με τα οικονομικά στοιχεία που θα υποβάλλει με τη δήλωση της επιχείρησης. Ιδανικά όλα θα πρέπει να συμφωνούν τέλεια απο μόνα τους, στον πραγματικό κόσμο δυστυχώς υπάρχουν και παρατράγουδα διάφορα, γιαυτό και υπάρχουν λογιστές και όχι μόνο καταχωρητές :D
Αν το λογιστήριο βιαστεί και εκδόσει έντυπες βεβαιώσεις πριν τελειώσει η διαδικασία ελέγχου και αποστολής του αρχείου, και μετά προκύψει ανάγκη διόρθωσης, θα υπάρξει πρόβλημα όπως καταλαβαίνεις, ειδικά σε περίπτωση όπως η δική σου που δεν εργάζεσαι πλέον στην εταιρία.
Γενικά από τότε που άρχισε η προσυμπλήρωση των ποσών στις δηλώσεις, πολλοί εργοδότες δεν μοιράζουν έντυπες βεβαιώσεις, αλλά τις εκδίδουν κατά περίπτωση αν ζητηθούν.
Αυτό που μπορείς να κάνεις πάντως είναι να ρωτήσεις/πιέσεις σχετικά με την αποστολή του αρχείου την εταιρία.
Η συμπλήρωση των ποσών από εσένα είναι απλά μια λύση ανάγκης αν δεν ανταποκριθούν μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής, και περιλαμβάνει και βόλτα από την εφορία.

Edit: τώρα είδα το edit, μια χαρά :)

Στο κουτί τον αποδείξεων βάζουμε όλο το ποσό, τα ποσά που δείχνει στον πίνακα είναι απλά μια βοήθεια. Θα πρέπει δηλαδή να αφαιρεθούν όσα δεν μετράνε (μπορεί η τράπεζα να έχει συμπεριλάβει μέσα και πληρωμές δανείου-ενοικίου π.χ.), να προστεθούν όσες δεν είναι μέσα (π.χ. πληρωμές που έγιναν με μεταφορά/έμβασμα) και να συμπληρωθεί το σύνολο.

ardi21
20-04-18, 13:13
Εκανα edit στο προηγουμενο μηνυμα γιατι πριν λιγο ειδα οτι συμπληρωθηκε το ποσο κανονικα στην δηλωση, σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες :)

Η απορια μου για τις αποδειξεις μεσω των καρτων βεβαια παραμενει.

Chingachgook
20-04-18, 13:26
Εκανα edit στο προηγουμενο μηνυμα γιατι πριν λιγο ειδα οτι συμπληρωθηκε το ποσο κανονικα στην δηλωση, σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες :)

Η απορια μου για τις αποδειξεις μεσω των καρτων βεβαια παραμενει.

Αν θυμάμαι καλά πάντως, πέρυσι ήταν ενημερωμένο το ποσό, αλλά ο κωδικός 49 δεν ήταν ενεργός για να συμπληρώσεις κάτι.
(η απορία σου είναι και δική μου :) )

- - - Updated - - -

193058
Σύμφωνα με τις οδηγίες πάντως, συμπληρώνονται.
(οδηγία προς τον εαυτό μου: ρίξε και καμιά ματιά στις οδηγίες πρώτα, πριν αρχίσεις τις ερωτήσεις... :oops: )

ardi21
20-04-18, 13:31
Ναι περυσι ειχαν απενεργοποιησει των κωδικο. Και προπερυσι τις συμπληρωνες μονος σου απο τις χαρτινες αποδειξεις, δεν υπηρχαν ηλεκτρονικες νομιζω.

Την εχω δει και γω την οδηγια αλλα δεν ειμαι ποτε σιγουρος τι εννοουν... Οποτε καταληγουμε οτι συμπληρωνουμε εμεις το αθροισμα των ποσων που μας λεει? :p

Chingachgook
20-04-18, 13:37
Θεωρώ πως ναι, αλλά με επιφύλαξη, μην πάρω και κανένα στον λαιμό μου...

mezger
20-04-18, 13:51
Κάπου χάθηκε στα edit οπότε το ξαναγράφω:

Τα ποσά που δείχνει στον πίνακα είναι απλά μια βοήθεια. Θα πρέπει να αφαιρεθούν όσα δεν μετράνε (μπορεί η τράπεζα να έχει συμπεριλάβει μέσα και πληρωμές δανείου-ενοικίου π.χ.), να προστεθούν όσες δεν είναι μέσα (π.χ. πληρωμές που έγιναν με μεταφορά/έμβασμα) για να βγει το σύνολο.

Είναι δική μας ευθύνη να συμπληρώσουμε ένα σωστό τελικό ποσό στο πεδίο, ο πίνακας με τα προσυμπληρωμένα δεν είναι μέρος της δήλωσης, δεν μπαίνει κάπου αυτόματα, μπορεί να είναι ελλιπής ή λάνθασμένος. Ακριβώς το ίδιο που συμβαίνει με τους τόκους και τα δάνεια δηλαδή (ενημερωτικός πίνακας με προσυμπληρωμένα στοιχεία για να βοηθηθούμε, η τελική ευθύνη συμπλήρωσης δική μας).

ardi21
20-04-18, 14:00
Α μαλιστα. Ωραια.

Αυτα στο μελλον δεν θα πρεπει να ειναι αυτοματοποιημενα και προσυμπληρωμενα?

bang
20-04-18, 16:16
Ποια είναι η διαφορά στα ποσά δαπανών(1) και ποσά δαπανών(2) του αναδυόμενου παραθύρου;

Sebu
20-04-18, 16:50
Ειχα την εντυπωση οτι οταν ανοιγουν οι δηλωσεις ειναι περασμενα, γι'αυτο ρωτησα. Τουλαχιστον στην προηγουμενη εταιρεια αυτο ισχυε.

Υπαρχει περιπτωση να εχει γινει καποιο λαθος η να τα εχουν ξεχασει? Γενικα αργουν καποιες εταιρειες?

Ρωταω γιατι ετσι οπως τους ειχα δει, δεν ηταν και η επιτομη της οργανωσης και της σοβαρης εταιρειας. Μαλλον προς το χαος πηγαιναν.

Δυστυχώς και εκεί το κράτος είναι ανοργάνωτο. Χειρότερο όλων το ΙΚΑ/ΕΦΚΑ πλεον. Για επιδομα υγείας/ατυχήματος καλοκαιρινής περιόδου, μέχρι τα τέλη Ιουνίου του επόμενου ετους δεν ειχε περαστει στο Taxis και δεν γνώριζα ότι πλέον θεωρείται εισόδημα και φορολογείται στην κλίμακα. Ευτυχώς που είχα βαρεθεί να οριστικοποιήσω τη δήλωση και ξαναμπήκα λίγο πριν τη λήξη της παράτασης του Ιούλη κάμποσες μέρες μετά και έπαθα σοκ όταν στην εκκαθαριση μου βγήκε ενα ωραίο ποσάκι να πληρώσω. Αν είχα υποβάλλει τη δήλωση νωρίτερα θα είχε θεωρηθεί ότι απέκρυψα συνειδητά και εν γνώση μου φορολογητέα ύλη καθώς "όφειλα να γνωρίζω" ότι τα επιδόματα ταμείων κοινωνικής ασφάλισης πλέον θεωρούνται εισόδημα.
Το ότι τα ταμεία κάνουν 12+ μήνες για να στείλουν τα στοιχεία στο Taxis αποτελεί και αυτό κατ'επεκταση πρόβλημα του πολίτη.

- - - Updated - - -


Κάπου χάθηκε στα edit οπότε το ξαναγράφω:

Τα ποσά που δείχνει στον πίνακα είναι απλά μια βοήθεια. Θα πρέπει να αφαιρεθούν όσα δεν μετράνε (μπορεί η τράπεζα να έχει συμπεριλάβει μέσα και πληρωμές δανείου-ενοικίου π.χ.), να προστεθούν όσες δεν είναι μέσα (π.χ. πληρωμές που έγιναν με μεταφορά/έμβασμα) για να βγει το σύνολο.

Είναι δική μας ευθύνη να συμπληρώσουμε ένα σωστό τελικό ποσό στο πεδίο, ο πίνακας με τα προσυμπληρωμένα δεν είναι μέρος της δήλωσης, δεν μπαίνει κάπου αυτόματα, μπορεί να είναι ελλιπής ή λάνθασμένος. Ακριβώς το ίδιο που συμβαίνει με τους τόκους και τα δάνεια δηλαδή (ενημερωτικός πίνακας με προσυμπληρωμένα στοιχεία για να βοηθηθούμε, η τελική ευθύνη συμπλήρωσης δική μας).

Προσωπική εκτίμηση:
Επειδή ο αριθμός συναλλαγών με πλαστικό χρήμα/web banking για να πιάσει κάποιος το αφορολόγητο είναι λογικά μερικές χιλιάδες σε ένα έτος αποτελούμενες κατά κύριο λόγ απο μικροποσά, δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο εκατομύριο η εφορία να κάνει έλεγχο στα στοιχεία που στέλνουν οι τράπεζες. Καθώς είναι τα ίδια στοιχεία που χρησιμοποιεί για τις μηνιαίες κληρώσεις η ίδια η ΑΑΔΕ. Άρα αν η ΑΑΔΕ αποδέχεται τις αποδειξεις που τις στέλνει η τράπεζα ως σωστές και σε βάζει στην κληρωση και αν κερδισεις σου στελνει το 1000αρικο, θα ερθει η ιδια μετα στη δηλωση να τις ελεγξει. Ουτε με σφαιρες.

Αν ομως πας μονος σου και πειραξεις το νουμερο που εχει στειλει η τραπεζα για να βαλεις και αλλες εκει ισως να αυξανονται σημαντικα οι πιθανοτητες για ελεγχο.

Θεωρω λοιπον οτι καποιος που υπερκαλυπτει τις συναλλαγες του αφορολογητου να βαλει μονο το νουμερο που εχει στειλει η τραπεζα του.
Επιβεβαιωμενα απο δυο συστημικες βαζουν κατα 95% οτι προβλέπεται απο το νομο, δεν συμπεριλαμβανουν κινησεις δανειων και πληρωμές καρτών και σε λιγες περιπτωσεις (το 5%) δεν λαμβανουν υποψη συναλλαγες σε λογαριασμό εμπορου που δεν ειναι δηλωμενος ως εταιρικος/εμπορικος.

ardi21
20-04-18, 16:58
Τελικα στην περιπτωση μου, το ενα ποσο απο την Εθνικη που φαινεται ως αποδειξεις δεν ισχυει γιατι απο εκει δεν εχω κανει καμια αγορα. Και αυτο το ποσο ειναι μεγαλο, δεν ειναι 200-300 ευρω. Μπηκα στο e-banking και μονο καποιες μεταφορες προς τον λογαριασμο μου και αναληψεις υπαρχουν για το 2017, τιποτε αλλο. Απορω για ποιον λογο το εχουν μετρησει.

Το αλλο ποσο απο την alpha ειναι ολοσωστο.

Τι να κανω αραγε? Να βαλω το αρθροισμα οπως τα εχει στειλει η τραπεζα η αυτο που θεωρω εγω σωστο, της alpha δηλαδη, το οποιο ειναι αρκετα μικροτερο? Υπερκαλυπτυει το αφορολογητο ομως συμφωνα με το εισοδημα που υπαρχει στην δηλωση, δεν εχω θεμα.

manoulamou
20-04-18, 20:19
Εαν εχεις συναλλαγες ΜΟΝΟΝ με μια τραπεζα και μια καρτα (οπως εγω)
η εφαρμογη του αφορολογητου της ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ
δεν θα επρεπε να περιλαμβανει μονον - αντε και κατι λιγοτερο - απο οσα θα μπουν στον κωδικο 049;
:twisted:

Sebu
20-04-18, 20:21
Κανονικά όλες οι τραπεζες έχουν στο web banking τους αναλυτικη κατασταση κινησεων/αγορων του 2017 που εμπιπτουν στο κτισιμο του αφορολογητου. Δεν μπορει η Εθνικη να μην εχει κατι αντιστοιχο που να φαινεται απο ποιες συναλλαγες εχει προκυψει το ποσο αυτο.
Μπορεις παντα να καλεσεις και την εξυπηρετηση πελατων τους να ρωτησεις.
Τριτον αν σε υπερκαλυπτει ανετα η alpha και δεν βγαζεις ακρη με την Εθνικη και εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις κανει απο εκει κινησεις προχωρα μονο με τη Alpha αν θες.
Βεβαιωσου ομως οτι δεν εχεις καποια παγια εντολη στην Εθνικη για πληρωμη ΔΕΚΟ, ασφαλειας κτλ που τραβαει λεφτα αυτοματα και το εχεις ξεχασει.

- - - Updated - - -


Εαν εχεις συναλλαγες ΜΟΝΟΝ με μια τραπεζα και μια καρτα (οπως εγω)
η εφαρμογη του αφορολογητου της ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ
δεν θα επρεπε να περιλαμβανει μονον - αντε και κατι λιγοτερο - απο οσα θα μπουν στον κωδικο 049;
:twisted:

Θεωρητικα :p
Μπορει η τραπεζα βεβαια να εχει κανει καποιος λαθος και καποια μη εγκεκριμενη συναλλαγη να την εχει κακως προσμετρησει ή να μην εχει βαλει συναλλαγες που εκανες αλλα δεν ειναι σε λογαριασμο δηλωμενο σε εταιρεια.

ardi21
20-04-18, 20:28
Kαταλαβα τι εχει γινει.

Ο πατερας μου εχει λογαριασμο που μπαινει η συνταξη και απο εκει πληρωνει ολους τους λογαριασμους του σπιτιου, το super market κτλ. Σε αυτον τον λογαριασμο ειμαι και εγω τριτος δικαιουχος. Μαλλον απο εκει τα εχει παρει γιατι το νουμερο του αφορολογητου της Εθνικης, για το 2017, πανω κατω συμφωνει. Ειναι 200 ευρω μικροτερο απο το taxis.

Το θεμα ειναι οτι εγω δεν εχω σχεση με αυτον τον λογαριασμο. Απλα τον εχω συνδεσει στο e-banking μου για να του κανω τις πληρωμες γιατι εκεινος δεν ξερει. Το αφορολογητο δεν παει σε αυτον?

Η εφαρμογη του αφορολογητου δειχνει συνολικα ολους τους λογαριασμους που εχεις συνδεσει στο e-banking, δεν εχω την δυνατοτητα να δω εναν συγκεκριμενο. Ειδα ομως τις κινησεις του 2017 μονο στον δικο μου λογαριασμο και δεν υπαρχει καμια μα καμια πληρωμη πουθενα. Ετσι κι αλλιως στο αφορολογητο δειχνει μονο πληρωμες λογαριασμων, που ειναι του πατερα μου.

Τι ακριβως να δηλωσω εγω τωρα?

manoulamou
20-04-18, 20:39
ΑΠΟΡΙΑ: εαν δεν γραψουμε ΟΛΟ το -σωστο - ποσον που αναγραφεται ως Αφορολογητο μεσω οποιας - οποιων τραπεζων, αλλά ετσι κι αλλιως το υπερκαλυπτουμε, θα υπαρξει καποιο προβλημα ή επιπτωση σε περιπτωση ελεγχου;
:whistle:

mezger
20-04-18, 21:26
Kαταλαβα τι εχει γινει.

Ο πατερας μου εχει λογαριασμο που μπαινει η συνταξη και απο εκει πληρωνει ολους τους λογαριασμους του σπιτιου, το super market κτλ. Σε αυτον τον λογαριασμο ειμαι και εγω τριτος δικαιουχος. Μαλλον απο εκει τα εχει παρει γιατι το νουμερο του αφορολογητου της Εθνικης, για το 2017, πανω κατω συμφωνει. Ειναι 200 ευρω μικροτερο απο το taxis.

Το θεμα ειναι οτι εγω δεν εχω σχεση με αυτον τον λογαριασμο. Απλα τον εχω συνδεσει στο e-banking μου για να του κανω τις πληρωμες γιατι εκεινος δεν ξερει. Το αφορολογητο δεν παει σε αυτον?

Η εφαρμογη του αφορολογητου δειχνει συνολικα ολους τους λογαριασμους που εχεις συνδεσει στο e-banking, δεν εχω την δυνατοτητα να δω εναν συγκεκριμενο. Ειδα ομως τις κινησεις του 2017 μονο στον δικο μου λογαριασμο και δεν υπαρχει καμια μα καμια πληρωμη πουθενα. Ετσι κι αλλιως στο αφορολογητο δειχνει μονο πληρωμες λογαριασμων, που ειναι του πατερα μου.

Τι ακριβως να δηλωσω εγω τωρα?

Οι λογαριασμοί, επειδή ακριβώς μπορεί να έχουν συνδικαιούχους, δεν έχουν σημασία για το αφορολόγητο.
Το e-banking και οι κάρτες είναι αυστηρά προσωπικά, και εφόσον οι πληρωμές έγιναν από λογαριασμό e-banking ή κάρτα που είναι στο όνομά σου, σωστά χρεώνονται σε σένα.
Αν καλύπτεται και ο πατέρας σου από τα υπόλοιπα (ή αν είναι άνω των 70), πρόβλημα ουσιαστικό δεν έχετε, απλά φρόντισε να βγάλεις δικό του e-banking/κάρτα καλύτερα.
Αν έγιναν όντως από κάρτα ή e-banking στο όνομά του, καλύτερα επικοινώνησε με την τράπεζα καλου-κακού.

ardi21
20-04-18, 21:32
Οι λογαριασμοί, επειδή ακριβώς μπορεί να έχουν συνδικαιούχους, δεν έχουν σημασία για το αφορολόγητο.
Το e-banking και οι κάρτες είναι αυστηρά προσωπικά, και εφόσον οι πληρωμές έγιναν από λογαριασμό e-banking ή κάρτα που είναι στο όνομά σου, σωστά χρεώνονται σε σένα.
Αν καλύπτεται και ο πατέρας σου από τα υπόλοιπα (ή αν είναι άνω των 70), πρόβλημα ουσιαστικό δεν έχετε, απλά φρόντισε να βγάλεις δικό του e-banking/κάρτα καλύτερα.
Αν έγιναν όντως από κάρτα ή e-banking στο όνομά του, καλύτερα επικοινώνησε με την τράπεζα καλου-κακού.

Οι πληρωμες λογαριασμων ΔΕΗ κτλ εγιναν απο τον λογαριασμο του αλλα με κωδικους e-banking δικους μου. Βασικα με το που ειχα φτιαξει τον δικο μου λογαριασμο στην Εθνικη, εβγαλα κωδικους e-banking, μπηκα πρωτη φορα και μου πεταξε μήνυμα οτι υπαρχει και αλλος λογαριασμος που ειμαι δικαιουχος και αν θελω να τον συνδεσω στο e-banking μου. Και το εκανα για ευκολια προς τον πατερα μου. Μην πηγαινει να βγαζει δικους του κωδικους.

Το σουπερ μαρκετ και οι αλλες αγορες εγιναν απο την καρτα του και προφανως δεν φαινονται στο αφορολογητο γιατι δεν εχω προσβαση στην χρεωστικη του. Ειναι δικια του, στο ονομα του. Βλεπω μονο τις κινησεις του λογαριασμου του.

Ναι πανω απο 70 ειναι και οι αποδειξεις που του εχει βγαλει το taxis υπερκαλυπτουν και με το παραπανω το αφορολογητο. Μπηκα στην δηλωση του και το ειδα.

Να βαλω μονο το ποσο των πραγματικων μου αγορων η αυτο που μου εχουν δωσει αραγε?

cool11
20-04-18, 21:36
Πως γινεται ρε παιδια να εχω κανει επισημη αλλαγη σε ΔΟΥ στο Μητρωο για προσωπικά μου στοιχεία την άνοιξη 2017,
και μαλιστα δε, να εχω διπλα επιβεβαιωσει οτι ΟΝΤΩΣ περαστηκαν οι αλλες στα συστηματα(και με εκτυπωση της υπαλληλου + στην προσωποποιημενη πληροφορηση βλεπω τις αλλαγες που εκανα περυσι)
και τωρα που μπαινω να δω την Ε1 μου,
στην πρωτη αρχικη οθονη - εκει με τα προσωπικα στοιχεια που ζητα 'επιβεβαιωση' για να προχωρησεις στα ενδοτερα,
να δειχνει οτι μου εδειχνε ολα τα χρονια πριν τις αλλαγες;
Ειλικρινα δηλαδη, πως γινεται αυτο;;;;;;;;
Φυσικα, αλλαγη ηλεκτρονικα δεν γινεται, πρεπει λεει να πας στο Μητρωο. Μα πηγα βρε ζωα της ΑΔΑΕ!!! Πηγα. Και τα αλλαξα. Και τα βλεπω αλλαγμενα και ηλεκτρονικα στην προσωποποιημενη πληροφορηση!
Και τωρα που παω στη δηλωση, μου δειχνετε τα παλια;;;;;
Πειτε μου τι να κανω....να παλεψω με τα απιστευτα κουλά του @#%^$συστηματος....
:(

mezger
20-04-18, 22:40
Να βαλω μονο το ποσο των πραγματικων μου αγορων η αυτο που μου εχουν δωσει αραγε?

Αυτό που έχουν δώσει αγορές σου είναι, αφού έγιναν από δικό σου e-banking είναι σαν να του έδωσες την κάρτα σου να ψωνίσει. Βάλτα όπως είναι, is my point :)


Πως γινεται ρε παιδια να εχω κανει επισημη αλλαγη σε ΔΟΥ στο Μητρωο για προσωπικά μου στοιχεία την άνοιξη 2017,
και μαλιστα δε, να εχω διπλα επιβεβαιωσει οτι ΟΝΤΩΣ περαστηκαν οι αλλες στα συστηματα(και με εκτυπωση της υπαλληλου + στην προσωποποιημενη πληροφορηση βλεπω τις αλλαγες που εκανα περυσι)
και τωρα που μπαινω να δω την Ε1 μου,
στην πρωτη αρχικη οθονη - εκει με τα προσωπικα στοιχεια που ζητα 'επιβεβαιωση' για να προχωρησεις στα ενδοτερα,
να δειχνει οτι μου εδειχνε ολα τα χρονια πριν τις αλλαγες;
Ειλικρινα δηλαδη, πως γινεται αυτο;;;;;;;;
Φυσικα, αλλαγη ηλεκτρονικα δεν γινεται, πρεπει λεει να πας στο Μητρωο. Μα πηγα βρε ζωα της ΑΔΑΕ!!! Πηγα. Και τα αλλαξα. Και τα βλεπω αλλαγμενα και ηλεκτρονικα στην προσωποποιημενη πληροφορηση!
Και τωρα που παω στη δηλωση, μου δειχνετε τα παλια;;;;;
Πειτε μου τι να κανω....να παλεψω με τα απιστευτα κουλά του @#%^$συστηματος....
:(

Πάρτους ένα τηλέφωνο, εφόσον φαίνεται η αλλαγή και στην πληροφόρηση, δε θα έχουν πρόβλημα να στο φτιάξουν τηλεφωνικά, και αν είναι κάποιο γενικότερο bug θα βοηθήσεις να το διορθώσουν μια ώρα αρχύτερα.

ardi21
20-04-18, 22:46
Αυτό που έχουν δώσει αγορές σου είναι, αφού έγιναν από δικό σου e-banking είναι σαν να του έδωσες την κάρτα σου να ψωνίσει. Βάλτα όπως είναι, is my point :)

Χμμ. Οκ.

Σ'ευχαριστω.

Manolis_karas
21-04-18, 19:35
Αυτό που έχουν δώσει αγορές σου είναι, αφού έγιναν από δικό σου e-banking είναι σαν να του έδωσες την κάρτα σου να ψωνίσει. Βάλτα όπως είναι, is my point :)



Πάρτους ένα τηλέφωνο, εφόσον φαίνεται η αλλαγή και στην πληροφόρηση, δε θα έχουν πρόβλημα να στο φτιάξουν τηλεφωνικά, και αν είναι κάποιο γενικότερο bug θα βοηθήσεις να το διορθώσουν μια ώρα αρχύτερα.

ή στείλε μήνυμα μέσα από τον λογαριασμό σου στο Taxis, θα σου απαντήσουν!

nodasz
21-04-18, 20:06
Γεια σας φιλοι. Μια ερωτηση και απο μενα. Την περσινη χρονια χρησιμοποιησα δύο σπίτια για κύρια κατοικια , το Α που το ενοικιαζα για 7 μηνες και το Β που ειναι ιδιοκτητο για τους υπολοιπους 5 (Αυγουστο - Δεκεμβριο). Στον πινακα των ακινητων , στις κατοικιες στο Ε1 πηγα να δηλωσω τα δύο σπίτια σαν κυριες κατοικιες ( το Α για 7 μηνες το Β για 5) αλλα δεν με αφηνει , πρεπει να δηλωσω μονο μια κυρια κατοικια και μου λεει να δηλωσω την τελευταια. Τι πρεπει να κανω , να δηλωσω το Β για 5 μηνες ή για 12 ? Γιατι αν δηλωσω μονο τη Β για 5 μηνες μου φαινεται οτι θα ειναι λαθος. Τι πρεπει να κανω ?

mezger
21-04-18, 21:06
Γεια σας φιλοι. Μια ερωτηση και απο μενα. Την περσινη χρονια χρησιμοποιησα δύο σπίτια για κύρια κατοικια , το Α που το ενοικιαζα για 7 μηνες και το Β που ειναι ιδιοκτητο για τους υπολοιπους 5 (Αυγουστο - Δεκεμβριο). Στον πινακα των ακινητων , στις κατοικιες στο Ε1 πηγα να δηλωσω τα δύο σπίτια σαν κυριες κατοικιες ( το Α για 7 μηνες το Β για 5) αλλα δεν με αφηνει , πρεπει να δηλωσω μονο μια κυρια κατοικια και μου λεει να δηλωσω την τελευταια. Τι πρεπει να κανω , να δηλωσω το Β για 5 μηνες ή για 12 ? Γιατι αν δηλωσω μονο τη Β για 5 μηνες μου φαινεται οτι θα ειναι λαθος. Τι πρεπει να κανω ?

Μπορείς να δηλώσεις πάνω από μια κύριες κατοικίες, αν σου ζητάει μετά να δηλώσεις την τελευταία σημαίνει ότι το έκανες σωστά (θέλει να ξέρει ποια είναι η τελευταία για να εμφανίζεται αυτή στον πίνακα).

manoulamou
22-04-18, 09:01
Τοτε γιατι γραφει οτι ΔΕΝ τον αφηνει να δηλωσει ΚΑΙ τις δυο;
:hmm:

nodasz
22-04-18, 10:20
Καλημερα. θα προσπαθησω να εξηγησω τι συμβαινει. Οταν στον πίνακα των ακινητων 5,1 της δηλωσης πατας πανω σε ενα ακινητο σου βγαζει εναν αναδυομενο πινακα. Δηλωνεις τα ακινητα , δυο κυριες κατοικιες στην περιπτωση μας 7 μηνες η πρωτη , 5 μηνες η δευτερη. Μετα σου βγαζει εναν αλλο πινακα μονο με τα δυο ακινητα που δηλωθηκαν ως πρωτη κατοικια και γραφει :
"εχετε δηλωσει περισσοτερες απο μια κυριες κατοικιες. Επιλεξτε την τελευταια και καντε μεταφορα στη δηλωση"
το κανω επιλεγοντας φυσικα μεταφορα στη δηλωση και στη δηλωση εμφανιζεται ΜΟΝΟ η δευτερη χρονολογικα. Δεν ειναι περεργο ? Αν πατησω παλι στα ακινητα τα δειχνει και τα δυο αλλα στη δηλωση Ε1 φαινεται μονο η δευτερη. Ειναι λογικο ?

Φιλε Mezger ετσι πρεπει δηλαδη να ειναι ? Μονο η τελευταια θα φαινεται ?

mezger
22-04-18, 11:51
Καλημερα. θα προσπαθησω να εξηγησω τι συμβαινει. Οταν στον πίνακα των ακινητων 5,1 της δηλωσης πατας πανω σε ενα ακινητο σου βγαζει εναν αναδυομενο πινακα. Δηλωνεις τα ακινητα , δυο κυριες κατοικιες στην περιπτωση μας 7 μηνες η πρωτη , 5 μηνες η δευτερη. Μετα σου βγαζει εναν αλλο πινακα μονο με τα δυο ακινητα που δηλωθηκαν ως πρωτη κατοικια και γραφει :
"εχετε δηλωσει περισσοτερες απο μια κυριες κατοικιες. Επιλεξτε την τελευταια και καντε μεταφορα στη δηλωση"
το κανω επιλεγοντας φυσικα μεταφορα στη δηλωση και στη δηλωση εμφανιζεται ΜΟΝΟ η δευτερη χρονολογικα. Δεν ειναι περεργο ? Αν πατησω παλι στα ακινητα τα δειχνει και τα δυο αλλα στη δηλωση Ε1 φαινεται μονο η δευτερη. Ειναι λογικο ?

Φιλε Mezger ετσι πρεπει δηλαδη να ειναι ? Μονο η τελευταια θα φαινεται ?

Έτσι είναι, σωστά το έχεις κάνει. Το έντυπο έτσι κι αλλιώς έχει χώρο για μία μόνο κύρια κατοικία, η μόνη ένδειξη ότι έχεις συμπληρώσει και άλλη είναι το τεκμήριο της δεύτερης που φαίνεται στους κωδικούς 707-708.

manoulamou
22-04-18, 14:15
Η κορη μου εμεινε δυο μηνες στο ενοικιο και τωρα, επειδη δεν δικαιουται να μεινει στην φοιτητικη εστια της Ροδου, φιλοξενειται σε ενα ιδρυμα για ορφανα, προσφεροντας κατι σαν κοινωνικη υπηρεσια - θεατρικο παιχνιδι στα παιδακια και σε κοντινο γηροκομειο... Λειτουργει απο φετος το εν λογω ως ενα ειδος Φ. Ε. Θα παραμεινει εκει τουλαχιστον 8 μηνες, μετα αναλογως εαν θα παρει πτυχιο - γινει αναπληρωτρια κλπ
Προβλεπω τετοια εποχη του χρονου να αντιμετωπισει χειροτερο μπερδεμα απ ο,τι ο mezger. :cool:

mezger
22-04-18, 16:39
Η κορη μου εμεινε δυο μηνες στο ενοικιο και τωρα, επειδη δεν δικαιουται να μεινει στην φοιτητικη εστια της Ροδου, φιλοξενειται σε ενα ιδρυμα για ορφανα, προσφεροντας κατι σαν κοινωνικη υπηρεσια - θεατρικο παιχνιδι στα παιδακια και σε κοντινο γηροκομειο... Λειτουργει απο φετος το εν λογω ως ενα ειδος Φ. Ε. Θα παραμεινει εκει τουλαχιστον 8 μηνες, μετα αναλογως εαν θα παρει πτυχιο - γινει αναπληρωτρια κλπ
Προβλεπω τετοια εποχη του χρονου να αντιμετωπισει χειροτερο μπερδεμα απ ο,τι ο mezger. :cool:

Δεν είναι περίεργη η δύσκολη η περίπτωση της κόρης σου, θα δηλωσει κανονικά ενοίκιο και φιλοξενία τους ανάλογους μήνες. Έχε υπόψιν ότι από κοινωνικό μέρισμα, εισόδημα αλληλεγγύης κ.α. εξαιρούνται οι φιλοξενούμενοι από φυσικά πρόσωπα, όποιος φιλοξενείται από νομικά πρόσωα (ιδρύματα, ψυχιατρεία κ.α.) δικαιούται κανονικά να κάνει αιτήσεις (το έχω δει στην πράξη). Για λεπτομέρειες, πόσταρε του χρόνου :)

nodasz
22-04-18, 20:41
Έτσι είναι, σωστά το έχεις κάνει. Το έντυπο έτσι κι αλλιώς έχει χώρο για μία μόνο κύρια κατοικία, η μόνη ένδειξη ότι έχεις συμπληρώσει και άλλη είναι το τεκμήριο της δεύτερης που φαίνεται στους κωδικούς 707-708.

Ευχαριστώ. Ειναι ετσι οπως τα λες. Εμφανιστηκε ποσο τεκμηριου στον 707.

- - - Updated - - -

Ενα ενα τα βλεπω. Η γυναικα μου δημοσια υπαλληλος μονιμη , καθε μηνα παρακρατηση της εισφορας αλληλεγυης και δεν φαινεται τιποτα στη βεβαιωση αποδοχων. Αντε τωρα να βρεις ακρη... Και με βλεπω να την πληρωνω ξανα και να γινει συμψηφισμος του χρονου...

cool11
23-04-18, 08:04
Πάρτους ένα τηλέφωνο, εφόσον φαίνεται η αλλαγή και στην πληροφόρηση, δε θα έχουν πρόβλημα να στο φτιάξουν τηλεφωνικά, και αν είναι κάποιο γενικότερο bug θα βοηθήσεις να το διορθώσουν μια ώρα αρχύτερα.

To τηλεφωνικο κεντρο τους μιλαει συνεχεια, σωστα;
Αν το ηξερα δεν θα περιμενα να παει Δευτερα πρωι για να μιλησω μαζι τους....τωρα θα καθισω να τους γραψω ηλεκτρονικο μηνυμα, για να δουμε τι θα φτιαξουν....

stelakis1914
24-04-18, 13:59
Ενεργοποιήθηκε η δυνατότητα πληρωμής οφειλών μέσω καρτών στο taxis. Ισχύει αυτή την στιγμή μόνο για τις οφειλές εκτός ρύθμισης και μπορείτε να έχετε πρόσβαση από το μενού προσωποποιημένη πληροφόρηση.

manoulamou
24-04-18, 18:32
Ενεργοποιήθηκε η δυνατότητα πληρωμής οφειλών μέσω καρτών στο taxis. Ισχύει αυτή την στιγμή μόνο για τις οφειλές εκτός ρύθμισης και μπορείτε να έχετε πρόσβαση από το μενού προσωποποιημένη πληροφόρηση.
BONUS εκπτωση για την χρηση καρτας:
"Σε περίπτωση πληρωμής με έκπτωση απαιτείται η εξόφληση του συνολικού ποσού της οφειλής μέχρι την ημερομηνία ισχύος της έκπτωσης (τα ποσά εμφανίζονται χωρίς τη μείωση λόγω έκπτωσης)." (https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/204732/taxisnet-anoikse-i-dynatotita-eksoflisis-meso-ilektronikis-kartas-foron-kai-ofeilon)

manoulamou
26-04-18, 10:17
ΚΥΡΙΑΚΗ 22/04/2018 εξοφλησα μεσω e-banking καποια χρεη.
ΤΡΙΤΗ 24/04/2018 στα Στοιχεια Οφειλων ΕΚΤΟΣ Ρυθμισης και Πληρωμη υπηρχαν ακομη τα σχετικα ποσα και στα Στοιχεια Πληρωμων ως ημερομηνια εξοφλησης αναφεροταν η ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/04/2018. :hmm:
Σημερα ΠΕΜΠΤΗ 26/04/2018 - εαν δεν προσεξω ή το ξεχασω λογω αλτσχάιμερ - μπορω να τα ΞΑΝΑπληρωσω με καρτα.
Πολυ απλα... δεν εχει ενημερωθει == > απο το taxis == > το taxis!
Πιο τρελοι και απο τους Ρωμαιους εκει στο TAXISnet:-
:crazy: -

sdikr
26-04-18, 10:25
ΚΥΡΙΑΚΗ 22/04/2018 εξοφλησα μεσω e-banking καποια χρεη.
ΤΡΙΤΗ 24/04/2018 στα Στοιχεια Οφειλων ΕΚΤΟΣ Ρυθμισης και Πληρωμη υπηρχαν ακομη τα σχετικα ποσα και στα Στοιχεια Πληρωμων ως ημερομηνια εξοφλησης αναφεροταν η ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/04/2018. :hmm:
Σημερα ΠΕΜΠΤΗ 26/04/2018 - εαν δεν προσεξω ή το ξεχασω λογω αλτσχάιμερ - μπορω να τα ΞΑΝΑπληρωσω με καρτα.
Πολυ απλα... δεν εχει ενημερωθει == > απο το taxis == > το taxis!
Πιο τρελοι και απο τους Ρωμαιους εκει στο TAXISnet:-
:crazy: -

Η πληρωμή κάνει εως 3 εργάσιμες συνήθως να περάσει, εσύ πλήρωσες Κυριακή, τα λεφτά η τράπεζα τα έστειλε Δευτέρα βράδυ στην καλύτερη

manoulamou
26-04-18, 10:37
ΟΚ αυτο το ηξερα, αλλά η ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ πώς προεκυψε - κατι σαν ταξιδι στο παρελθον!
Οσο για την αποσταση αναμεσα στην ενημερωση των Πληρωμων και την ενημερωση των Οφειλων μεσα στο ιδιο το taxis παραμενει αινιγμα καθως συναγωνιζεται την ασυνεννοησια στις "φυσικες" ΔΟΥ απο οροφο σε οροφο... :rolleyes:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-04-18, 10:48
Το back-end του taxis είναι κατά βάση Microsoft Excel :p

manoulamou
26-04-18, 11:26
Μικρομαλακες εφαρμογες δηλαδη, προσοχη στον τονο!:cool:

Revolution
26-04-18, 14:02
ΟΚ αυτο το ηξερα, αλλά η ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ πώς προεκυψε - κατι σαν ταξιδι στο παρελθον!
Οσο για την αποσταση αναμεσα στην ενημερωση των Πληρωμων και την ενημερωση των Οφειλων μεσα στο ιδιο το taxis παραμενει αινιγμα καθως συναγωνιζεται την ασυνεννοησια στις "φυσικες" ΔΟΥ απο οροφο σε οροφο... :rolleyes:

Εχεις πάει να κρεμάσεις "ξεκρέμαστες" πληρωμένες δόσεις απο διακανονισμό? Εκει να δεις.
(Πάρε απόκομμα απο κάτω > πήγαινε επάνω πλήρωσε > φέρε το απόκομμα> κουμπώνουμε την δόση) x N

Οπου Ν ο αριθμός των δόσεων, τραγέλαφος.

netman
30-04-18, 00:33
έχει κάνει κανείς πληρωμή με κάρτα στο taxisnet?
προσπάθησα για εκτός ρύθμισης χρεών (ΦΠΑ) αλλά δε μου αναγνωρίζει την κάρτα.
Μαστερκαρντ πιστωτική,έχει πιστωτικό όριο,τα στοιχεία τα έβαλα άπειρες φορές σωστά και με copy/paste και με το χέρι,αλλά συνεχώς παίρνω μήνυμα για λάθος κάρτα.
Τι μπορει να παίζει;

manoulamou
30-04-18, 09:52
ΕΕΕ μολις την Τριτη τεθηκε σε λειτουργια η εφαρμογη, δεν λειτουργει ακομη πληρως, σιγουρα εχει καποια bugs: https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40391#
:whistle:
Επισης μπορει να μπηκαν πολλοι το ΣΚ καθοτι τελος μηνα.
Επι πλεον δεν προβλεπεται πληρωμη σε δοσεις αλλά μονον εφ' απαξ!

thourios
01-05-18, 14:05
Έχει εντοπίσει κάποιος δωρεάν εφαρμογή υπολογισμού του φόρου εισοδήματος;
Σαν αυτή ή παρόμοια όπως αυτή που έδινε μαζί με το περιοδικό PC Magazine. Δυστυχώς έβαλε και αυτό λουκέτο στην έντυπη έκδοση

tsorbi
01-05-18, 14:59
http://www.nextech.gr/eTax2018.aspx

@ ADSLgr.com All rights reserved.