PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 [80] 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

thourios
01-05-18, 15:15
Ευχαριστώ. Το έχω ήδη υπόψη μου. Για να δούμε μήπως και υπάρχει και κάτι άλλο.

manoulamou
01-05-18, 15:51
Καποτε εδινε το RAM. παει χαθηκε κι αυτο...
Παντως τα περισσοτερα ετσι κι αλλιως τα υπολογιζουν στο περιπου!
:whistle:

stratus
01-05-18, 16:00
Μεχρι ποτε πρεπει να κανουμε τη δηλωση;
Αφηστετο το βρηκα

tempo
03-05-18, 14:22
μπήκα να δω μια πρώτη ματιά.....στην οθόνη που ζητά Επιβεβαίωση των στοιχείων λείπει ο αριθμός ταυτότητας της συζύγου μου. Σε όλες τις παλαιότερες δηλώσεις που κοίταξα ο αριθμός αυτός εμφανίζεται κανονικά. Όταν πάω να τον περάσω πατώντας στο κουτάκι-πλαίσιο λαμβάνω μήνυμα ότι αυτό πρέπει να γίνει στην ΔΟΥ. Τι κάνω; πρέπει να πάω δηλαδή στην ΔΟΥ για να δηλώσω κάτι που δεν έχει αλλάξει ποτέ; κάτι που εμφανίζεται κανονικά σε όλες τις παλιές φορολογικές δηλώσεις; (το θέμα είναι μόνο με την σύζυγο, ο δικός μου αριθμός ταυτότητας είναι περασμένος κανονικά και σωστά)

mezger
03-05-18, 15:21
μπήκα να δω μια πρώτη ματιά.....στην οθόνη που ζητά Επιβεβαίωση των στοιχείων λείπει ο αριθμός ταυτότητας της συζύγου μου. Σε όλες τις παλαιότερες δηλώσεις που κοίταξα ο αριθμός αυτός εμφανίζεται κανονικά. Όταν πάω να τον περάσω πατώντας στο κουτάκι-πλαίσιο λαμβάνω μήνυμα ότι αυτό πρέπει να γίνει στην ΔΟΥ. Τι κάνω; πρέπει να πάω δηλαδή στην ΔΟΥ για να δηλώσω κάτι που δεν έχει αλλάξει ποτέ; κάτι που εμφανίζεται κανονικά σε όλες τις παλιές φορολογικές δηλώσεις; (το θέμα είναι μόνο με την σύζυγο, ο δικός μου αριθμός ταυτότητας είναι περασμένος κανονικά και σωστά)

Εδώ και 2-3 χρόνια δεν εμφανίζονται για λόγους προστασίας προσωπικών δεδομένων, νομίζω βγαίνει και μήνυμα σχετικό στο hover. Δεν είναι αυτονόητο ότι οι σύζυγοι μοιράζονται όλα τα δεδομένα τους :)

Edit: εννοείται ότι μετά στο έντυπο εμφανίζεται κανονικά, κατά τη διαδικασία υποβολής υπάρχει απόκρυψη.

tempo
03-05-18, 16:33
Εδώ και 2-3 χρόνια δεν εμφανίζονται για λόγους προστασίας προσωπικών δεδομένων, νομίζω βγαίνει και μήνυμα σχετικό στο hover. Δεν είναι αυτονόητο ότι οι σύζυγοι μοιράζονται όλα τα δεδομένα τους :)

Edit: εννοείται ότι μετά στο έντυπο εμφανίζεται κανονικά, κατά τη διαδικασία υποβολής υπάρχει απόκρυψη.

δηλαδή, προτείνεις να την ξεπεράσω την αρχική αυτη οθόνη χωρίς να κάνω κάτι (ούτε φυσικά να πάω στην ΔΟΥ) γιατί μετά στην δήλωση θα εμφανιστούν κανονικά;

noker
15-05-18, 11:18
Στο Ε1 πίνακας 5 κωδ. 231, συμπληρώνουμε την επιφάνεια ανεξάρτητα της χρονιάς που έγινε η νομιμοποίηση? Δηλ. αν η νομιμοποίηση έγινε το 2012, εξακολουθούμε να το συμπληρώνουμε στις δηλώσεις από τότε και για όσα χρόνια θα υπάρχει ο κωδικός το Ε1?

tsioy
19-05-18, 10:46
Ερώτηση για ...ψαγμένους.
Πριν από 2-3 χρόνια είχα παρακολουθήσει ένα πρόγραμμα στα πλαίσια του ΟΑΕΔ ΛΑΕΚ. Πέρυσι το Δεκέμβρη πληρώθηκα για το πρόγραμμα αυτό (περί τα 200 ευρώ).

Δεν έχω μπει ακόμη στο σύστημα να δω αν εμφανίζονται στη δήλωση. Θέλησα να πάρω πρώτα τη βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ (όπως γίνεται και με το επίδομα ανεργίας) , αλλά η βεβαίωση του ΟΑΕΔ για το 2017 μου αναφέρει ποσό επιδότησης μηδενικό (δεν πήρα επίδομα ανεργίας).

Ξέρετε από πού μπορώ να προμηθευτώ τη βεβαίωση για το ποσό αυτό (ΟΑΕΔ ΛΑΕΚ);

8anos
19-05-18, 10:53
Ερώτηση για ...ψαγμένους.
Πριν από 2-3 χρόνια είχα παρακολουθήσει ένα πρόγραμμα στα πλαίσια του ΟΑΕΔ ΛΑΕΚ. Πέρυσι το Δεκέμβρη πληρώθηκα για το πρόγραμμα αυτό (περί τα 200 ευρώ).

Δεν έχω μπει ακόμη στο σύστημα να δω αν εμφανίζονται στη δήλωση. Θέλησα να πάρω πρώτα τη βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ (όπως γίνεται και με το επίδομα ανεργίας) , αλλά η βεβαίωση του ΟΑΕΔ για το 2017 μου αναφέρει ποσό επιδότησης μηδενικό (δεν πήρα επίδομα ανεργίας).

Ξέρετε από πού μπορώ να προμηθευτώ τη βεβαίωση για το ποσό αυτό (ΟΑΕΔ ΛΑΕΚ);

για πιο λόγο να το κάνεις αυτό και γιατι ασχολείσαι; με τα 200 ευρω του επιδόματος δεν θα ασχοληθεί κανείς.

tsioy
19-05-18, 10:56
Δε ξέρω καν αν είναι περασμένα στη δήλωση.
Αν όχι, μπορεί και να μη κάνω καθόλου, όντας κάτοικος εξωτερικού.

Όπως και να 'χει, φόρο δε πληρώνω και δε θέλω να ασχολούμαι αργότερα, αν μπορώ να ξεμπερδεύω τώρα.

8anos
19-05-18, 11:06
Με επιφύλαξη και ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος, αυτο που ήξερα ειναι οτι τα χρήματα που παίρνεις απο το δημόσιο ή απο οποιαδήποτε εργασία, τα δηλώνεις την χρονιά που υποτίθεται οτι θα τα πάρεις και οχι την χρονιά που τα παίρνεις.πχ αν εσυ ειχες κάνει το σεμινάριο το 2014 και επρεπε να είχες παρει το 2014 τα χρήματα θα έπρεπε να το δηλώσεις την επόμενη χρονιά, ασχετα με το οτι τα πηρες τελικά το 2017.

nmavro73
19-05-18, 16:50
Αν πας να εκδόσεις βεβαίωση απο ΝΕΤ τη βγαζει 0. Και σε μένα το ίδιο για το συζυγο που δούλεψε κοινωφελές.

tsioy
19-05-18, 23:16
Άρα για τις περιπτώσεις αυτές, τι παίζει με βεβαίωση;

manoulamou
20-05-18, 11:56
Εαν καποιος δουλεψε για καποιο διαστημα μεσα στο 2017 και δεν ηταν ολο το χρονο ανεργος, ΥΠΟΘΕΤΩ πως εαν του γινει ελεγχος, το θεμα των υποχρεωτικα ηλεκτρονικων συναλλαγων θα λειτουργησει με ποσοστο...

:hmm: :what:

21706
21-05-18, 09:12
Πριν υποβάλετε τη δήλωση προσέξτε αυτό.
Τα ποσά των δαπανών στον Πίνακα 7 του Ε1 μερικές
φορές διαφέρουν από τα ποσά που δίνει η σελίδα
https://www.aade.gr/menoy/meniaies-synallages-kai-lachnoi

kaneda
21-05-18, 12:34
Θα με τρελάνουν τα παλικάρια. Λόγω του ότι εδώ και τρία χρόνια πρέπει να κάνουμε κάθε χρόνο συμπληρωματικές/τροποποιητικές δηλώσεις Ε1, πηγαίνω στην εφορία που είμαι εγγεγραμμένος να τις καταθέσω (ΔΟΥ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ). Σημείωση: είναι μέχρι το τέλος του χρόνου αλλά εγώ πηγαίνω περίπου τέτοια περίοδο που είναι και πιο χαλαρά. Την πρώτη χρονιά τα δέχθηκαν όλα τα Ε1 (δυο είναι στην προηγούμενη μου ΔΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ), μου είπαν θα τα στείλουν οι ίδιοι τους στο Περιστέρι. Τη δεύτερη χρονιά η ίδια κυρία που με εξυπηρέτησε την προηγούμενη χρονιά αρνήθηκε να μου τα στείλει Περιστέρι γιατί μου είπε δεν γίνεται και πρέπει να πάω ο ίδιος στη προηγούμενη μου ΔΟΥ. Πήγα μετά από λίγες μέρες πάλι στο Γαλάτσι σε άλλον υπάλληλο ο οποίος και δεν μου είπε τίποτα για αυτό και με εξυπηρέτησε κανονικά. Σήμερα πήγα πάλι και έτυχα στην ίδια κυρία που προανέφερα η οποία μου είπε πως πρέπει να πάω Περιστέρι αλλά όταν της είπα "μα πέρυσι και πρόπερσι εσείς μου τα κάνατε και τα στείλατε" το δέχθηκε ξεφυσώντας και μου το έκανε τελικά. Εγώ θέλω να μάθω τι ισχύει τελικά. Υπάρχει κάποια διάταξη σχετική όπου μπορώ να δω και ο ίδιος τι ισχύει;

dimitri_ns
21-05-18, 12:43
Θα με τρελάνουν τα παλικάρια. Λόγω του ότι εδώ και τρία χρόνια πρέπει να κάνουμε κάθε χρόνο συμπληρωματικές/τροποποιητικές δηλώσεις Ε1, πηγαίνω στην εφορία που είμαι εγγεγραμμένος να τις καταθέσω (ΔΟΥ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ). Σημείωση: είναι μέχρι το τέλος του χρόνου αλλά εγώ πηγαίνω περίπου τέτοια περίοδο που είναι και πιο χαλαρά. Την πρώτη χρονιά τα δέχθηκαν όλα τα Ε1 (δυο είναι στην προηγούμενη μου ΔΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ), μου είπαν θα τα στείλουν οι ίδιοι τους στο Περιστέρι. Τη δεύτερη χρονιά η ίδια κυρία που με εξυπηρέτησε την προηγούμενη χρονιά αρνήθηκε να μου τα στείλει Περιστέρι γιατί μου είπε δεν γίνεται και πρέπει να πάω ο ίδιος στη προηγούμενη μου ΔΟΥ. Πήγα μετά από λίγες μέρες πάλι στο Γαλάτσι σε άλλον υπάλληλο ο οποίος και δεν μου είπε τίποτα για αυτό και με εξυπηρέτησε κανονικά. Σήμερα πήγα πάλι και έτυχα στην ίδια κυρία που προανέφερα η οποία μου είπε πως πρέπει να πάω Περιστέρι αλλά όταν της είπα "μα πέρυσι και πρόπερσι εσείς μου τα κάνατε και τα στείλατε" το δέχθηκε ξεφυσώντας και μου το έκανε τελικά. Εγώ θέλω να μάθω τι ισχύει τελικά. Υπάρχει κάποια διάταξη σχετική όπου μπορώ να δω και ο ίδιος τι ισχύει;

Δεν κατάλαβα, τι σε παραξενεύει :p

Ισχύει ότι λέει ο υπάλληλος
Εσύ είσαι απλώς υπήκοος.

Αν σου ξαναπούνε να πας Περιστέρι, ρώτα για την ηλεκτρονική διεύθυνση :p

Πάντως στο Κρανίδι που κάτι χρειάστηκα και ρώτησα για email, μου είπανε ότι ακόμα αγοράζουν γραμματόσημα.
Kai στην Καλλιθέα Αττικής ο ΕΦΚΑ - ΙΚΑ τμήμα οικοδομών, μου απάντησε εγγράφως ότι δεν διαθέτουν ηλεκτρονική διεύθυνση.

kaneda
21-05-18, 12:56
Ελλαδιστάν 21ος αιώνας! Αν πω για ηλεκτρονική διεύθυνση μπορεί να καλέσουν σύσκεψη να αποφασίσουν τι είναι τούτο. Πέρα από την πλάκα όμως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια σχετική διάταξη.
Πάντως έστειλα καλού κακού ερώτημα στην ΑΑΔΕ μέσω του λογαριασμού μου για το θέμα και αναμένω απάντηση.

anon
21-05-18, 13:03
Ελλαδιστάν 21ος αιώνας! Αν πω για ηλεκτρονική διεύθυνση μπορεί να καλέσουν σύσκεψη να αποφασίσουν τι είναι τούτο. Πέρα από την πλάκα όμως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια σχετική διάταξη.
Πάντως έστειλα καλού κακού ερώτημα στην ΑΑΔΕ μέσω του λογαριασμού μου για το θέμα και αναμένω απάντηση.

Πολύ σωστά έπραξε, και μακάρι όλοι να κάνανε το ίδιο, και όχι ωχ-αδερφέ, λίγα λεπτά μετά. Εαν υπάρχει αυξανόμενη πίεση, θα αναγκαστούν να διορθώσουν πράγματα.

dimitri_ns
21-05-18, 13:19
Πολύ σωστά έπραξε, και μακάρι όλοι να κάνανε το ίδιο, και όχι ωχ-αδερφέ, λίγα λεπτά μετά. Εαν υπάρχει αυξανόμενη πίεση, θα αναγκαστούν να διορθώσουν πράγματα.

Με την ταχύτητα του φωτός και λίγο παραπάνω.
Και θα καταργήσουνε θέσεις δημοσίων υπαλλήλων ?
Κουνα λίγο το κεφάλι σου, κάτι έχει κολλήσει εκεί μέσα, δεν πας καλά.

anon
21-05-18, 14:28
Με την ταχύτητα του φωτός και λίγο παραπάνω.
Και θα καταργήσουνε θέσεις δημοσίων υπαλλήλων ?
Κουνα λίγο το κεφάλι σου, κάτι έχει κολλήσει εκεί μέσα, δεν πας καλά.

με το να μην κάνεις απολύτως τίποτα, και να πεις ωχ αδερφέ, ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. Δεν πρόκειται ούτε κανας Μεσσίας να έρθει να τα αλλάξει, ούτε κάποια κυβέρνηση (γιατί είναι πουλημένες πριν ακόμη βγούν).
Οπότε, εαν αντιδράσεις, εσυ, και εγω και όσο περισσότεροι γίνεται, κάτι ΜΠΟΡΕΙ να γίνει. Και εαν γίνει κάτι κάπου, θα είναι και πιο εύκολο μετά να γίνει και αλλού. Αν μη τι άλλο, έχεις μια ελπίδα. Η΄μπορείς να παραιτηθείς, να πείς ότι αυτή η χώρα δεν σώζεται με τίποτα, δεν υπάρχει σωτηρία καμμιά (αυτό που λέω εγώ), και εαν θες να είσαι σωστός θα πρέπει να πας σε κάνα άλλο κράτος και Ελλάδα διακοπές, ή θα είσαι λαμόγιο για να περνάς καλά στην Ελλάδα, ή δεν θα είσαι λαμόγιο θα είσαι στην Ελλάδα και θα έχεις θέματα πολλά.... φτώχεια, μιζέρια, αδικία κλπ κλπ κλπ..

kaneda
22-05-18, 09:48
Η απάντηση από την ΑΑΔΕ, διπλωματικού επιπέδου. Μην θίξουν κάποιον σάπιο.
"Αξιότιμε κύριε,
Αν το ερώτημα σας αφορά για την χειρόγραφη υποβολή δηλώσεων, θα πρέπει να απευθυνθείτε στην Δ.Ο.Υ. που γίνονται και όλες οι ενέργειες προκειμένου να ενημερωθείτε."

Respect;

21706
22-05-18, 10:06
Η απάντηση από την ΑΑΔΕ, διπλωματικού επιπέδου. Μην θίξουν κάποιον σάπιο.
"Αξιότιμε κύριε,
Αν το ερώτημα σας αφορά για την χειρόγραφη υποβολή δηλώσεων, θα πρέπει να απευθυνθείτε στην Δ.Ο.Υ. που γίνονται και όλες οι ενέργειες προκειμένου να ενημερωθείτε."

Respect;

Το ερώτημα ήταν για τα ποσά των δαπανών στον Πίνακα 7 του Ε1
που διαφέρουν από τα ποσά που δίνει ΑΑΔΕ;
Έχω δει διαφορές μέχρι 600€!

kaneda
22-05-18, 10:37
Το ερώτημα ήταν για τα ποσά των δαπανών στον Πίνακα 7 του Ε1
που διαφέρουν από τα ποσά που δίνει ΑΑΔΕ;
Έχω δει διαφορές μέχρι 600€!

Το έχω αναφέρει παραπάνω για ποιον λόγο.
"Θα με τρελάνουν τα παλικάρια. Λόγω του ότι εδώ και τρία χρόνια πρέπει να κάνουμε κάθε χρόνο συμπληρωματικές/τροποποιητικές δηλώσεις Ε1, πηγαίνω στην εφορία που είμαι εγγεγραμμένος να τις καταθέσω (ΔΟΥ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ). Σημείωση: είναι μέχρι το τέλος του χρόνου αλλά εγώ πηγαίνω περίπου τέτοια περίοδο που είναι και πιο χαλαρά. Την πρώτη χρονιά τα δέχθηκαν όλα τα Ε1 (δυο είναι στην προηγούμενη μου ΔΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ), μου είπαν θα τα στείλουν οι ίδιοι τους στο Περιστέρι. Τη δεύτερη χρονιά η ίδια κυρία που με εξυπηρέτησε την προηγούμενη χρονιά αρνήθηκε να μου τα στείλει Περιστέρι γιατί μου είπε δεν γίνεται και πρέπει να πάω ο ίδιος στη προηγούμενη μου ΔΟΥ. Πήγα μετά από λίγες μέρες πάλι στο Γαλάτσι σε άλλον υπάλληλο ο οποίος και δεν μου είπε τίποτα για αυτό και με εξυπηρέτησε κανονικά. Σήμερα πήγα πάλι και έτυχα στην ίδια κυρία που προανέφερα η οποία μου είπε πως πρέπει να πάω Περιστέρι αλλά όταν της είπα "μα πέρυσι και πρόπερσι εσείς μου τα κάνατε και τα στείλατε" το δέχθηκε ξεφυσώντας και μου το έκανε τελικά. Εγώ θέλω να μάθω τι ισχύει τελικά. Υπάρχει κάποια διάταξη σχετική όπου μπορώ να δω και ο ίδιος τι ισχύει;"

manoulamou
22-05-18, 12:36
Ελλαδιστάν 21ος αιώνας! Αν πω για ηλεκτρονική διεύθυνση μπορεί να καλέσουν σύσκεψη να αποφασίσουν τι είναι τούτο. Πέρα από την πλάκα όμως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια σχετική διάταξη.
Πάντως έστειλα καλού κακού ερώτημα στην ΑΑΔΕ μέσω του λογαριασμού μου για το θέμα και αναμένω απάντηση.
ΛΑΘΟΣ Γιουνανισταν ειναι το σωστο, εκει όπου επι δεκαετιες, να μην πω αιωνες ψηφιζουμε με βαση το στενο - βραχυπροθεσμο - προσωπικο αντε και οικογενειακο συμφερον και μετα διαμαρτυρομαστε για τα χαλια του κρατους και γκρινιαζουμε για τους "τεμπελχαναδες" του δημοσιου. :twisted: Οι υπαλληλοι παντου και παντα αντι να εργαζονται προτιμουν να γλειφουν τους απο πανω και υπερπηδουν τους απο κατω ειτε πολιτες ειτε πελατες. Και στα υπουργεια λοιπον κανουν ακριβως ο,τι τους λεει η τελευταια εγκυκλιος την οποια εχουν λαβει, γραπτη οχι με e-mail ή/και tweet του... Θεοχαρη!:p

kaneda
22-05-18, 12:57
ΛΑΘΟΣ Γιουνανισταν ειναι το σωστο, εκει όπου επι δεκαετιες, να μην πω αιωνες ψηφιζουμε με βαση το στενο - βραχυπροθεσμο - προσωπικο αντε και οικογενειακο συμφερον και μετα διαμαρτυρομαστε για τα χαλια του κρατους και γκρινιαζουμε για τους "τεμπελχαναδες" του δημοσιου. :twisted: Οι υπαλληλοι παντου και παντα αντι να εργαζονται προτιμουν να γλειφουν τους απο πανω και υπερπηδουν τους απο κατω ειτε πολιτες ειτε πελατες. Και στα υπουργεια λοιπον κανουν ακριβως ο,τι τους λεει η τελευταια εγκυκλιος την οποια εχουν λαβει, γραπτη οχι με e-mail ή/και tweet του... Θεοχαρη!:p

Έτσι ακριβώς!

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
25-05-18, 11:13
Γνωρίζετε αν έχει γίνει η εκκαθάριση του ΕΦΚΑ για το πρώτο εξάμηνο του 2017;
Ήμουν ελεπ εκείνο το διάστημα και περιμένω να δω πότε θα ξοφλήσω. Στο σύστημα βέβαια μέσα δεν βλέπω καμία οφειλή!

Mormnak
26-05-18, 12:54
Ενημέρωση.....επειδή την πάτησα και ξέχασα 1 κωδικό....για να υποβάλουμε τροποποιητική δήλωση πρέπει να περάσει η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων Ε1..σωστά??? διορθώστε με εάν κάνω λάθος...(αν και ρώτησα τηλ. στην ΑΑΔΕ... :p )

manoulamou
26-05-18, 17:28
Δεν σε καλυψε η απαντηση ή φοβασαι οτι μπορει να επεσες σε... ασχετο;
Εκτος απο το φορουμ εδω, υπαρχει και το forum εντος Taxheaven.gr Κοινοτητα λογιστων - φοροτεχνικων!

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40296#

:)

nodasz
27-05-18, 19:19
Θα ηθελα αγαπητοι να κάνω και εγω την ιδια ερωτηση με τον φιλο Mormnak. Τι γινεται με την τροποποιητικη δηλωση που πρεπει να κανει η μανα μου γιατι για τη συνταξη της εμφανιστηκε επιπλεον ποσο για το 2016 ? Πηγαινω να μπω σε δημιουργια τροποποιητικης για το 2016 και ερχεται το ακολουθο μηνυμα:

ΠΡΟΣΟΧΗ!Η υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων για αναδρομικές αποδοχές -συντάξεις θα είναι διαθέσιμη στο επόμενο διάστημα από την επιλογή "Δήλωση Αναδρομικών Ε1".
Εαν συνεχίσετε την υποβολή, η δήλωση θα θεωρηθεί εκπρόθεσμη


Τι σημαινει αυτο το μηνυμα ? Πρεπει να περιμενω να τελειωσει η υποβολη των φετινων δηλωσεων ? Και με την ευκαιρια φιλε manoulamou το foroum του taxheaven ειναι μονο για λογιστες , απαγορευεται η εγγραφη σε ιδιωτες , γι αυτο ερχομαστε εδω που η κοινοτητα ειναι μεγαλη και εχει αποδειξει οτι βοηθαει στα δυσκολα.

manoulamou
28-05-18, 11:33
Θα ηθελα αγαπητοι να κάνω και εγω την ιδια ερωτηση με τον φιλο Mormnak. Τι γινεται με την τροποποιητικη δηλωση που πρεπει να κανει η μανα μου γιατι για τη συνταξη της εμφανιστηκε επιπλεον ποσο για το 2016 ? Πηγαινω να μπω σε δημιουργια τροποποιητικης για το 2016 και ερχεται το ακολουθο μηνυμα:

ΠΡΟΣΟΧΗ!Η υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων για αναδρομικές αποδοχές -συντάξεις θα είναι διαθέσιμη στο επόμενο διάστημα από την επιλογή "Δήλωση Αναδρομικών Ε1".
Εαν συνεχίσετε την υποβολή, η δήλωση θα θεωρηθεί εκπρόθεσμη


Τι σημαινει αυτο το μηνυμα ? Πρεπει να περιμενω να τελειωσει η υποβολη των φετινων δηλωσεων ? Και με την ευκαιρια φιλε manoulamou το foroum του taxheaven ειναι μονο για λογιστες , απαγορευεται η εγγραφη σε ιδιωτες , γι αυτο ερχομαστε εδω που η κοινοτητα ειναι μεγαλη και εχει αποδειξει οτι βοηθαει στα δυσκολα.
Η εγγραφη ισως να εχει περιορισμους αλλά οχι η αναγνωση... :whistle: ΑΑΑ κι αν θελετε, οσοι εχετε καποιο θεμα, τυπικα εγω ειμαι μελος - λογω ασοεε - και μπορω να απευθυνω τα οποια ερωτηματα σας, εαν μου τα αναλυσετε με ακριβεια ειτε στο παρον θεμα ειτε μεσω PM!

21706
28-05-18, 11:44
το foroum του taxheaven ειναι μονο για λογιστες , απαγορευεται η εγγραφη σε ιδιωτες
Η εγγραφή μπορεί να απαγορεύεται αλλά μπορείς
να στείλεις μήνυμα ως επισκέπτης.

mezger
29-05-18, 11:32
Οι τροποποιητικές φορολογικού 2017 θα ανοίξουν πριν την λήξη της προθεσμίας, όσοι θέλετε να κάνετε αλλαγές, υπομονή. Συνήθως τον τελευταίο μήνα τις ανοίγουν(δηλαδή κάπου τώρα).
Οι τροποποιητικές λόγω αναδρομικών έχουν προθεσμία μέχρι 31/12, πέρυσι (που έγιναν πρώτη φορά ηλεκτρονικά για το φορ. 2015) άνοιξαν αργά (Νοέμβρη αν θυμάμαι καλά)
Υπάρχει ξεχωριστή επιλογή για τροποποιητική λόγω αναδρομικών - αν πάει κανείς και την κάνει ως απλή τροποποιητική, θα μπει πρόστιμο. Όχι βιασύνες δηλαδή :)

nodasz
29-05-18, 20:42
Οι τροποποιητικές φορολογικού 2017 θα ανοίξουν πριν την λήξη της προθεσμίας, όσοι θέλετε να κάνετε αλλαγές, υπομονή. Συνήθως τον τελευταίο μήνα τις ανοίγουν(δηλαδή κάπου τώρα).
Οι τροποποιητικές λόγω αναδρομικών έχουν προθεσμία μέχρι 31/12, πέρυσι (που έγιναν πρώτη φορά ηλεκτρονικά για το φορ. 2015) άνοιξαν αργά (Νοέμβρη αν θυμάμαι καλά)
Υπάρχει ξεχωριστή επιλογή για τροποποιητική λόγω αναδρομικών - αν πάει κανείς και την κάνει ως απλή τροποποιητική, θα μπει πρόστιμο. Όχι βιασύνες δηλαδή :)

Ευχαριστω αγαπητε φιλε.

slalom
03-06-18, 11:24
Εκλεισα τα βιβλια μου περισυ μεσα στη χρονια

Φετος φτιαχνω το Ε3 φορολογουμενος με τη παρ.2 του αρθρου 12 του ΚΦΕ και εχω και εισοδημα ως μισθωτος στο Ε1

Βγαζει σφαλμα οτι δε μπορω να συμπληρωσω ταυτοχρονα εισοδημα απο μισθωτη εργασια

fantasma_tis_nixtas
03-06-18, 11:39
Παιδιά αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει. Έχω υποβάλλει οριστικά το Ε1 αλλά ξέχασα να συμπληρώσω ένα πεδίο και συγκεκριμμένα έξοδα δαπανών της συζήγου.

Πρέπει να περιμένω να ανοίξουν οι τροποποιητικές? Γίνεται να συμπληρώσω αυτό το πεδίο πλέον?

kerkiss
03-06-18, 12:27
Παιδιά αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει. Έχω υποβάλλει οριστικά το Ε1 αλλά ξέχασα να συμπληρώσω ένα πεδίο και συγκεκριμμένα έξοδα δαπανών της συζήγου.

Πρέπει να περιμένω να ανοίξουν οι τροποποιητικές? Γίνεται να συμπληρώσω αυτό το πεδίο πλέον?

Αυτό ακριβώς

stratus
03-06-18, 15:02
Η συζυγος μου περυσι πουλησε ενα διαμερισμα σε ενα ζευγαρι.Στο συμβολαιο εμφανιζονται ο συζυγος και η συζυγος σαν αγοραστες και οι δυο.Στη δηλωση βαζουμε τα μισα χρηματα τα πηρραμε απο το συζυγο και τα αλλα μισα τη συζυγο

Ais
03-06-18, 16:09
Οι κωδικοι 659-660 υποκεινται σε εισφορα αλληλεγγυης?

Mormnak
04-06-18, 10:27
έκανα αναζήτηση και δεν μου βγήκε κάποιο σχετικό αποτέλεσμα...και το βάζω εδώ.(ας μεταφερθεί εάν υπάρχει αλλού σχετικό.)

Νέος ΕΝΦΙΑ: Πότε έρχονται τα εκκαθαριστικά - Τι φόρο θα πληρώσουμε.

http://www.tanea.gr/news/economy/article/5570077/neos-enfia-pote-erxontai-ta-ekkatharistika-ti-foro-tha-plhrwsoyme/

manoulamou
04-06-18, 10:44
ΕΠΙΣΗΣ... ισως μαλλον μπορει...
Η Εφορία θα χτυπάει 12 φορές τον χρόνο (http://www.tanea.gr/news/economy/article/5570629/antigrafo-toy-h-eforia-tha-xtypaei-12-fores-ton-xrono/)
Προσωπικα ετσι κι αλλιως σε δοσεις - ανεπισημες- πληρωνω εδω και τεσσερα χρονια, όποτε, οσα και ΕΑΝ μου περισσευουν. ΔΕΝ δινω προτεραιοτητα στην εφορια αλλά στη διατροφη και μετα στους λογαριασμους φως-νερο-τηλεφωνα! Και παλι μετα τις 20 καθε μηνα, ξοδευουμε... κερματα!
ΠΡΩΤΗΦΟΡΑΡΙΣΤΕΡΑ λεμεεε... :twisted:

mezger
04-06-18, 11:30
Εκλεισα τα βιβλια μου περισυ μεσα στη χρονια

Φετος φτιαχνω το Ε3 φορολογουμενος με τη παρ.2 του αρθρου 12 του ΚΦΕ και εχω και εισοδημα ως μισθωτος στο Ε1

Βγαζει σφαλμα οτι δε μπορω να συμπληρωσω ταυτοχρονα εισοδημα απο μισθωτη εργασια

Είσαι ειδική περίπτωση, πρέπει να υποβάλλεις με επιφύλαξη και πηγαίνοντας στην εφορία να αποδείξεις ότι δεν ήσουν ταυτόχρονα μισθωτός και στην παρ.2 του 12 αλλά διαδοχικά. Υπάρχει σχετική εγκύκλιος που δεν την έχω πρόχειρη, δες όμως πρώτα και στο FAQ του Ε1 μήπως το αναφέρει κι εκεί.

21706
04-06-18, 11:37
ΠΡΩΤΗΦΟΡΑΡΙΣΤΕΡΑ λεμεεε...
Η αριστερά για πρώτη φορά θα μας φέρει
τη δεξιά για εβδομηκοστή πρώτη φορά
για να μας σώσει...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
04-06-18, 12:15
ΕΠΙΣΗΣ... ισως μαλλον μπορει...
Η Εφορία θα χτυπάει 12 φορές τον χρόνο (http://www.tanea.gr/news/economy/article/5570629/antigrafo-toy-h-eforia-tha-xtypaei-12-fores-ton-xrono/)
Προσωπικα ετσι κι αλλιως σε δοσεις - ανεπισημες- πληρωνω εδω και τεσσερα χρονια, όποτε, οσα και ΕΑΝ μου περισσευουν. ΔΕΝ δινω προτεραιοτητα στην εφορια αλλά στη διατροφη και μετα στους λογαριασμους φως-νερο-τηλεφωνα! Και παλι μετα τις 20 καθε μηνα, ξοδευουμε... κερματα!
ΠΡΩΤΗΦΟΡΑΡΙΣΤΕΡΑ λεμεεε... :twisted: Τρωω μεγάλη μπουκιά αλλα αποκλείεται να γίνει κατι τέτοιο.

noker
04-06-18, 13:54
Στο Ε1 πίνακας 5 κωδ. 231, συμπληρώνουμε την επιφάνεια ανεξάρτητα της χρονιάς που έγινε η νομιμοποίηση? Δηλ. αν η νομιμοποίηση έγινε το 2012, εξακολουθούμε να το συμπληρώνουμε στις δηλώσεις από τότε και για όσα χρόνια θα υπάρχει ο κωδικός το Ε1?

Καλημέρα σας, μήπως γνωρίζει κάποιος την απάντηση?
Ευχαριστώ

manoulamou
04-06-18, 16:05
Οι κωδικοι 049 - 050 για τα εξοδα με "πλαστικο χρημα" ειναι τελικα προσυμπληρωμενοι με τα ποσα απο τις τραπεζες ή οχι;
Καπου ειχα διαβασει πως δεν ειναι κλειδωμενοι, ωστε να μπορουν να γινουν τυχον διορθωσεις...
Ακομη τι γινεται με την καταχωρηση δαπανων απο τις εξαιρουμενες κατηγοριες πχ ηλικιωμενοι, ανεργοι ;

Η αριστερά για πρώτη φορά θα μας φέρει τη δεξιά για εβδομηκοστή πρώτη φορά για να μας σώσει...
μονον αριστερα δεν ειναι... αλλά δεν ξερω ποσο (αν) ικανος ειναι να εκλεγει το πενταρφανο του γκαντεμαρχου!

slalom
04-06-18, 21:09
Είσαι ειδική περίπτωση, πρέπει να υποβάλλεις με επιφύλαξη και πηγαίνοντας στην εφορία να αποδείξεις ότι δεν ήσουν ταυτόχρονα μισθωτός και στην παρ.2 του 12 αλλά διαδοχικά. Υπάρχει σχετική εγκύκλιος που δεν την έχω πρόχειρη, δες όμως πρώτα και στο FAQ του Ε1 μήπως το αναφέρει κι εκεί.
Ευχαριστω πολυ!
Να μην παω απο εκει δεν υπαρχει περιπτωση ε?

thourios
05-06-18, 11:09
Σήμερα λόγω ρεπό αποφάσισα να ασχοληθώ με την φορολογική δήλωση της μητέρας μου.
Διαβάζοντας όμως αυτό (https://www.protothema.gr/economy/article/793671/ogdoda-hiliades-email-meso-taxisnet-gia-na-plirosoun-epipleon-foro-ta-perifana-girateia/?utm_term=Autofeed&utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Facebook#Echobox=1528171551) είπα να περιμένω λίγο ακόμα.
Πότε είναι η καταλυτική ημερομηνία υποβολής για τους συνταξιούχους; Ξέρω ότι έχει απαντηθεί, αλλά για να μην ψάχνω κάποιος αν θέλει το γράφει.

Επίσης για τους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά φέτος τους δηλώνει και αυτός που τους φιλοξενεί. Αυτός που φιλοξενεί το άτομο πρέπει πρώτα να υποβάλει την δήλωση και μετά ο ίδιος ο φιλοξενούμενος να υποβάλει την δική του
αλλιώς η δήλωση του φιλοξενούμενου δεν γίνεται αποδεκτή. (Γίνεται επί τόπου διασταύρωση στοιχείων)
Ισχύει αυτό; Ή είναι βλακεία που μου είπε ένας υπάλληλος που εργάζεται σε εφορεία; Το τσέκαρα τώρα μόλις εδώ (http://www.odigostoupoliti.eu/forologiki-dilosi-2018-allagi-filoxenoumenous/).

tsorbi
05-06-18, 11:43
30/06
Πρώτα δηλώνει ο φιλοξενών και μετά ο φιλοξενούμενος αποδέχεται.

mezger
05-06-18, 11:48
Ευχαριστω πολυ!
Να μην παω απο εκει δεν υπαρχει περιπτωση ε?

Όχι δεν το γλιτώνεις δυστυχώς.
Βρήκα και το σχετικό από το FAQ:

14. Ε
Ασκώ επιχειρηματική δραστηριότητα και στη χρήση 2017 έχω εισόδημα και από
μισθωτή εργασία, μπορώ να φορολογηθώ σύμφωνα με τις διατάξεις της περ. στ΄ παρ.
2 άρθρου 12 του Κ.Φ.Ε.;
Α
Θα υποβάλλετε ηλεκτρονικά την αρχική σας δήλωση δηλώνοντας τα εισοδήματά σας ως
έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα και στη συνέχεια θα υποβάλλετε
τροποποιητική δήλωση στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. και κατόπιν ελέγχου όλων των
προϋποθέσεων που ορίζει ο νόμος θα καθοριστεί ο τρόπος φορολόγησης του
εισοδήματός σας.

Έχει διαφορά απ'αυτό που σου είπα για δήλωση με επιφύλαξη, αλλά το αποτέλεσμα όπως και να το κάνεις θα είναι το ίδιο - υποβάλλεις και πας στη ΔΟΥ.
Αν υποβάλλεις χωρίς επιφύλαξη θα βεβαιωθεί κανονικά το ποσό (όσο βγαίνει δηλαδή αν φορολογηθείς σαν επιτηδευματίας) και πρέπει μετά στην εφορία να πας σε έντυπο τροποποιητική, συμπληρωμένη με τα σωστά δεδομένα (φορολόγηση ως μπλοκάκιας).
Αν υποβάλλεις με επιφύλαξη δεν θα εκκαθαριστεί μέχρι να πας εφορία, και πάλι εκεί καλό είναι να έχεις μαζί πέρα από τα δικαιολογητικά και την σωστά συμπληρωμένη δήλωση.



Σήμερα λόγω ρεπό αποφάσισα να ασχοληθώ με την φορολογική δήλωση της μητέρας μου.
Διαβάζοντας όμως αυτό (https://www.protothema.gr/economy/article/793671/ogdoda-hiliades-email-meso-taxisnet-gia-na-plirosoun-epipleon-foro-ta-perifana-girateia/?utm_term=Autofeed&utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Facebook#Echobox=1528171551) είπα να περιμένω λίγο ακόμα.
Πότε είναι η καταλυτική ημερομηνία υποβολής για τους συνταξιούχους; Ξέρω ότι έχει απαντηθεί, αλλά για να μην ψάχνω κάποιος αν θέλει το γράφει.

Επίσης για τους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά φέτος τους δηλώνει και αυτός που τους φιλοξενεί. Αυτός που φιλοξενεί το άτομο πρέπει πρώτα να υποβάλει την δήλωση και μετά ο ίδιος ο φιλοξενούμενος να υποβάλει την δική του
αλλιώς η δήλωση του φιλοξενούμενου δεν γίνεται αποδεκτή. (Γίνεται επί τόπου διασταύρωση στοιχείων)
Ισχύει αυτό; Ή είναι βλακεία που μου είπε ένας υπάλληλος που εργάζεται σε εφορεία; Το τσέκαρα τώρα μόλις εδώ (http://www.odigostoupoliti.eu/forologiki-dilosi-2018-allagi-filoxenoumenous/).

Στην πράξη και εφόσον δεν ξεχαστεί κάτι, δεν έχει σημασία ποιος θα υποβάλλει πρώτος.
Αφου υποβάλλει ο ένας, ο άλλος όταν θα κάνει δήλωση δε θα μπορεί να συμπληρώσει τα στοιχεία του άλλου, αλλά θα εμφανιστούν αυτόματα κα θα πρέπει είτε να αποδεχθεί είτε να απορρίψει την φιλοξενία. Λογικά η απόρριψη θα ισοδυναμεί με καταγγελία.
Αν όμως υποβάλλει πρώτα οριστικά ο φιλοξενητής χωρίς να συμπληρώσει τον φιλοξενούμενο, ο φιλοξενούμενος δε θα μπορέσει να δηλώσει τη φιλοξενία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.