PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

thourios
05-06-18, 11:55
Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

manoulamou
05-06-18, 11:58
Εμεις παλι με τον γιο μου αλληλο-φιλοξενουμαστε :p καθοτι συγκατοικουμε σε σπιτι που οποιου κατεχουμε εις εκαστος το 50%. :whistle:


Παντως ακομη δεν πηρα απαντηση για τους κωδικους 049 - 050
(1) ειναι μεν προσυμπληρωμενοι αλλά οχι κλειδωμενοι;
(2) εαν ειναι λαθος τα ποσα, δεν το διορθωσουμε πλην ομως οι σωστες αποδειξεις υπερκαλυπτουν το αφορολογητο, υπαρχει θεμα;

elina_77
05-06-18, 16:00
:
Παντως ακομη δεν πηρα απαντηση για τους κωδικους 049 - 050
(1) ειναι μεν προσυμπληρωμενοι αλλά οχι κλειδωμενοι;
(2) εαν ειναι λαθος τα ποσα, δεν το διορθωσουμε πλην ομως οι σωστες αποδειξεις υπερκαλυπτουν το αφορολογητο, υπαρχει θεμα;

Δεν είναι προσυμπληρωμένα τα πεδία ούτε και κλειδωμένα.

manoulamou
05-06-18, 18:16
Αφου δεν ειναι προσυμπληρωμενα, το ποσο για το αφορολογητο το βρισκουμε απο τις σχετικες εφαρμογες των τραπεζων, ειναι καπου μεσα στο taxis καταχωρημενα ή πώς αλλιως;
:hmm:

tsorbi
05-06-18, 19:48
Δίπλα στον κωδικό 049 του Ε1 πατάς το "εδώ" και βλέπεις τα ποσά ανά τράπεζα.

slalom
05-06-18, 21:48
Έχει διαφορά απ'αυτό που σου είπα για δήλωση με επιφύλαξη, αλλά το αποτέλεσμα όπως και να το κάνεις θα είναι το ίδιο - υποβάλλεις και πας στη ΔΟΥ.
Αν υποβάλλεις χωρίς επιφύλαξη θα βεβαιωθεί κανονικά το ποσό (όσο βγαίνει δηλαδή αν φορολογηθείς σαν επιτηδευματίας) και πρέπει μετά στην εφορία να πας σε έντυπο τροποποιητική, συμπληρωμένη με τα σωστά δεδομένα (φορολόγηση ως μπλοκάκιας).
Αν υποβάλλεις με επιφύλαξη δεν θα εκκαθαριστεί μέχρι να πας εφορία, και πάλι εκεί καλό είναι να έχεις μαζί πέρα από τα δικαιολογητικά και την σωστά συμπληρωμένη δήλωση.
Αρα υποβαλλω Ε3 ως μισθωτος? Στο Ε1 ειναι προσυμπληρωμενα παρακρατηθεντες φοροι, θα προχωρησει?
Θα ρωτησω και τη λογιστρια της εταιριας

manoulamou
06-06-18, 11:06
Δίπλα στον κωδικό 049 του Ε1 πατάς το "εδώ" και βλέπεις τα ποσά ανά τράπεζα.

:worthy:
Ευχαριστω πολυ. Κατι ακομη: η κορη μου που τωρα βρισκεται εκτος Αθηνων, στο τελος του 2017 επαιρνε επιδομα ανεργιας. Ειναι απαραιτητο να το δηλωσει και, εαν χρειαζεται, την βεβαιωση του ΟΑΕΔ για το ακριβες ποσον (1) μπορει να την παρει καποιος αλλος (2) μπορει να την παρει απο οποιοδηποτε υποκαταστημα;

tsioy
06-06-18, 11:45
Το ποσό δηλώνεται αυτόματα από τον ΟΑΕΔ.
Τη βεβαίωση μπορεί να την πάρει πολύ εύκολα και online αν έχει account στο portal του ΟΑΕΔ.

otso
06-06-18, 17:48
Γεια σας

Το προβλημα μου εχει να κανει με το τελος επιτηδευματος και θα ηθελα την γνωμη σας

Απο το ειδικο καθεστως αγροτων, εκανα εναρξη σε καθεστως φπα την 1-1-17 .(Υποχρεωτικα καθως ξεπερνουσα σε επιδοτησεις τις 5000)
Χθες που καναμε την δηλωση μου βγαζει τελος αλληλεγγυης 650ε
Ο φοροτεχνικος θεωρει οτι αν και δεν φαινεται τιποτα (στο taxis γραφει απλα Εναρξη και οχι Επανεναρξη ) εχει βρει οτι και παλια ημουν επιτηδευματιας καποια στιγμη.
Πραγματι το 1994 ημουν για 4 μηνες εμπορομεσιτης - αγροτης για να μπορεσω να κοψω τιμολογια και να εισπραξω καποια χρηματα απο διαμεσολαβιση εξαγωγης.
Ειναι δυνατον μετα απο 24 χρονια να βρισκουν μια εναρξη 4 μηνων; και φονιας να ημουν στα 25 χρονια θα ειχε παραγραφει . Ετσι λοιπον οι 50000δρχ που πηρα τοτε
θα μου στοιχισουν τωρα 3250ε ; Παει να μου στριψει .
Ο φοροτεχνικος λεει οτι δεν μπορω να το αποφυγω με τιποτα .
Υπαρχει καμμια ιδεα για κανα τρικ;

Δεν με αφηνει και το Taxheaven να ρωτησω πρεπει να ειμαι λογιστης.

Ευχαριστω

mezger
06-06-18, 18:45
Αρα υποβαλλω Ε3 ως μισθωτος? Στο Ε1 ειναι προσυμπληρωμενα παρακρατηθεντες φοροι, θα προχωρησει?
Θα ρωτησω και τη λογιστρια της εταιριας

Ως επιτηδευματίας, δε θα το δεχτεί ως μισθωτός, θα σου βγάλει σφάλμα ότι δε μπορεί να τσεκαριστεί ο 019 και να έχεις και εισοδήματα από μισθούς.
Αυτά από πέρυσι, θέλει μια δοκιμή πρώτα - δοκίμασε δηλαδή να συμπληρώσεις το Ε3 κανονικά ως μπλοκάκιας, και στο Ε1 με τον 019 και ποσό στον 307.
Αν δεν προχωρήσει (το πιο πιθανό) βγάλε τον 019 και το ποσό από τον 307 και βάλε κανονικά κέρδη/ζημιά και τζίρο στον πίνακα 4.Γ2.
Αν γκρινιάξει μετά για το Ε3 ξετσέκαρε και στο Ε3 την επιλογή για παρ.2 του αρ.12.
Σκοπός είναι να κάνεις μια υποβολή για να μπορέσεις μετά να πας εφορία.
Με παρακρατήσεις δεν υπάρχει ιδιαίτερο θέμα, και οι non-μπλοκάκηδες έχουν :)
Εννοείται ότι γενικά το καλύτερο είναι να συμβουλευτείς λογιστή, και να μη βασιστείς σε ότι σου είπε κάποιος που δηλώνει λογιστής σε ένα forum :P
Γενικά το ότι φορολογείσαι σαν μισθωτός δεν σε απαλλάσει από το να τηρείς βιβλία και να μεταφέρεις σωστά τα έσοδα-έξοδά σου, να κρατάς μητρώο παγίων, να βγάζεις προσωρινές διαφορές, και άλλα τέτοια πράγματα που δεν είναι τόσο trivial.



Γεια σας

Το προβλημα μου εχει να κανει με το τελος επιτηδευματος και θα ηθελα την γνωμη σας

Απο το ειδικο καθεστως αγροτων, εκανα εναρξη σε καθεστως φπα την 1-1-17 .(Υποχρεωτικα καθως ξεπερνουσα σε επιδοτησεις τις 5000)
Χθες που καναμε την δηλωση μου βγαζει τελος αλληλεγγυης 650ε
Ο φοροτεχνικος θεωρει οτι αν και δεν φαινεται τιποτα (στο taxis γραφει απλα Εναρξη και οχι Επανεναρξη ) εχει βρει οτι και παλια ημουν επιτηδευματιας καποια στιγμη.
Πραγματι το 1994 ημουν για 4 μηνες εμπορομεσιτης - αγροτης για να μπορεσω να κοψω τιμολογια και να εισπραξω καποια χρηματα απο διαμεσολαβιση εξαγωγης.
Ειναι δυνατον μετα απο 24 χρονια να βρισκουν μια εναρξη 4 μηνων; και φονιας να ημουν στα 25 χρονια θα ειχε παραγραφει . Ετσι λοιπον οι 50000δρχ που πηρα τοτε
θα μου στοιχισουν τωρα 3250ε ; Παει να μου στριψει .
Ο φοροτεχνικος λεει οτι δεν μπορω να το αποφυγω με τιποτα .
Υπαρχει καμμια ιδεα για κανα τρικ;

Δεν με αφηνει και το Taxheaven να ρωτησω πρεπει να ειμαι λογιστης.

Ευχαριστω

Έχει δίκιο ο φοροτεχνικός σου, αν το σύστημα βλέπει παλιότερη έναρξη δεν το γλιτώνεις με τίποτα, δεν έχει κάποιο παράθυρο εξαίρεσης ο νόμος ούτε χρονικό όριο-reset.
Mπορείς μόνο να αμφισβητήσεις ότι είχε γίνει τότε έναρξη, πράγμα δύσκολο, αφού όπως λες όντως έγινε.

8anos
06-06-18, 20:51
Εάν το αμφισβητήσει πως μπορούν να το αποδείξουν ότι έγινε;
Και γιατί να μην το αμφισβητήσει αφού ούτε αυτός δεν είναι σίγουρος 100%

dimitri_ns
06-06-18, 21:05
Εάν το αμφισβητήσει πως μπορούν να το αποδείξουν ότι έγινε;
Και γιατί να μην το αμφισβητήσει αφού ούτε αυτός δεν είναι σίγουρος 100%

Να το αμφισβητήσει και βλέπουμε

Η κατάσταση έχει ξεφύγει εντελώς (και θα ξεφύγει κι άλλο)
Ησουνα φοιτητής, έκανες μια δουλειά πριν 2 χρόνια,πήρες 500 € με επαγγελματική δαπάνη.
Ερχεται τώρα ο ΕΦΚΑ και σε χρεώνει ασφαλιστικές εισφορές για τα 500 € :(

otso
06-06-18, 21:20
Παιδια κατ αρχας σας ευχαριστω που ασχοληθήκατε

Να το αμφισβητησω; Ειναι επαρχιακη ΔΟΥ , και προφανως καπου θα υπαρχει ο φακελος φανταζομαι , λογω του οτι απο κει καποιος πηρε τα στοιχεια και τα εβαλε στο συστημα .
Απλα μου φαινεται αδιανοητο να εψαξαν φακελους μουχλιασμενους και να καθισαν να πληκτρολογουν συνεχεια .
Προφανως αν το ψαξουν και το βρουν δεν θα φερουν σε δυσκολη θεση τον φοροτεχνικο μου; μιας και αυτος ειχε κανει την διακοπη αλλα το ειχαμε ξεχασει μετα τοσα χρονια .
Πηγα σημερα στο μητρωο να δω πως και τι χωρις να τους πω οτι ειχα εναρξη παλιοτερα , δεν ασχοληθηκαν καν και με εδιωξαν , μου ειπαν μα επικοινωνησει ο λογιστης μου με το εισοδημα , πραγμα που θα κανει μαλλον αυριο .
Λετε να το αμφισβητησουμε οπως και ναχει και οτι βγει;

mezger
06-06-18, 22:02
Παιδια κατ αρχας σας ευχαριστω που ασχοληθήκατε

Να το αμφισβητησω; Ειναι επαρχιακη ΔΟΥ , και προφανως καπου θα υπαρχει ο φακελος φανταζομαι , λογω του οτι απο κει καποιος πηρε τα στοιχεια και τα εβαλε στο συστημα .
Απλα μου φαινεται αδιανοητο να εψαξαν φακελους μουχλιασμενους και να καθισαν να πληκτρολογουν συνεχεια .
Προφανως αν το ψαξουν και το βρουν δεν θα φερουν σε δυσκολη θεση τον φοροτεχνικο μου; μιας και αυτος ειχε κανει την διακοπη αλλα το ειχαμε ξεχασει μετα τοσα χρονια .
Πηγα σημερα στο μητρωο να δω πως και τι χωρις να τους πω οτι ειχα εναρξη παλιοτερα , δεν ασχοληθηκαν καν και με εδιωξαν , μου ειπαν μα επικοινωνησει ο λογιστης μου με το εισοδημα , πραγμα που θα κανει μαλλον αυριο .
Λετε να το αμφισβητησουμε οπως και ναχει και οτι βγει;

Κοίτα το taxis πρωτοεμφανίστηκε το 1995-96, και υπολογιστές στις εφορίες γενικότερα έπαιζαν από τα 80s, δεν είναι περίεργο να είναι περασμένη κάπου η έναρξή σου.
Εφόσον όντως είχε γίνει και τη βλέπει το σύστημα (συγκεκριμένα, θα πρέπει να εμφανίζεται και η ημερομηνία στο Ε3) λογικά δεν έχεις ιδιαίτερες ελπίδες, ανέφερα την αμφισβήτηση ως μόνη λύση, όχι ως λύση με σοβαρές πιθανότητες επιτυχίας.
Εκτός αν έχεις πέσει στην περίπτωση και δεν βλέπει τη συγκεκριμένη έναρξη αλλα λόγω κάποιου λάθους σου έβαλε το τέλος, πράγμα υπερβολικά απίθανο.

8anos
06-06-18, 23:12
Παιδια κατ αρχας σας ευχαριστω που ασχοληθήκατε

Να το αμφισβητησω; Ειναι επαρχιακη ΔΟΥ , και προφανως καπου θα υπαρχει ο φακελος φανταζομαι , λογω του οτι απο κει καποιος πηρε τα στοιχεια και τα εβαλε στο συστημα .
Απλα μου φαινεται αδιανοητο να εψαξαν φακελους μουχλιασμενους και να καθισαν να πληκτρολογουν συνεχεια .
Προφανως αν το ψαξουν και το βρουν δεν θα φερουν σε δυσκολη θεση τον φοροτεχνικο μου; μιας και αυτος ειχε κανει την διακοπη αλλα το ειχαμε ξεχασει μετα τοσα χρονια .
Πηγα σημερα στο μητρωο να δω πως και τι χωρις να τους πω οτι ειχα εναρξη παλιοτερα , δεν ασχοληθηκαν καν και με εδιωξαν , μου ειπαν μα επικοινωνησει ο λογιστης μου με το εισοδημα , πραγμα που θα κανει μαλλον αυριο .
Λετε να το αμφισβητησουμε οπως και ναχει και οτι βγει;

απο περιέργεια στην σελίδα στο taxisnet τι σου γράφει;

Πχ εμένα που είχα παλιά μπλοκάκι έχω αυτό

194344

τα στοιχεία αυτά τα βλέπω σε αυτή τη διεύθυνση https://www1.gsis.gr/taxisnet/info/protected/displayFirmRegistryInfo.htm

αλήθεια γιατι την εχουν ως ενεργή ενω εχω κάνει διακοπή εργασιών; :hmm:

otso
07-06-18, 10:37
194345

Kαλημερα

Οπως βλεπετε ημερομηνια εναρξης 31-12-2000 και στις δραστηριοτητες επιχειρησης αγροτης ειδικου καθεστωτος και ημερομηνια διακοπης 1-1-17
Ουτε στο Ε3 εμφανιζει τιποτα

mezger σε φορουμ ειμαστε θετω ενα προβλημα μου και προσπαθω να αντλησω ιδεες απο συμφορουμιτες , αυτο με την αμφισβητηση ειναι μια καλη ιδεα που θα συζητησω
με τον λογιστη μου και ευχαριστω .
Το θεμα μου ειναι οτι στο taxis σε μενα δεν φαινεται πουθενα και το ειχαμε ξεχασει εντελως και εγω και ο λογιστης , αλλιως θα εβαζα 2 στρεμματα στην γυναικα μου και θα επεφτα κατω απο το οριο των 5000ε στις επιδοτησεις και θα εμενα σαν ειδικου καθεστωτος.

ελπιζω να φαινεται η φωτο

- - - Updated - - -

ακριβως ιδια περιπτωση με την δικη μου παει στο συμβουλιο της επικρατειας

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40914

το προβλημα ειναι η τυχον θετικη αποφαση θα εχει αναδρομικη ισχυ και θα αφορα ολους τους θιγομενους;

Burning Skies
08-06-18, 07:04
Μηπως εχει αναφερθει πουθενα ποιες ειναι οι προθεσμιες υποβολης Ε1 για φετος;

21706
08-06-18, 07:20
https://www.taxheaven.gr/fordates/index/index/cat/1/year

Burning Skies
08-06-18, 15:54
https://www.taxheaven.gr/fordates/index/index/cat/1/year

Ωραιος!

manoulamou
08-06-18, 22:37
Μηπως εχει αναφερθει πουθενα ποιες ειναι οι προθεσμιες υποβολης Ε1 για φετος;
Διαφερουν απο εκεινες των φορολογικων δηλωσεων φυσικων προσωπων που ληγουν στις 30 Ιουνιου;
:hmm:

slalom
09-06-18, 00:51
Αγροτικη επιδοτηση στο Ε3, που τη γραφουμε?

Manolis_karas
10-06-18, 20:35
Παιδιά αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει. Έχω υποβάλλει οριστικά το Ε1 αλλά ξέχασα να συμπληρώσω ένα πεδίο και συγκεκριμμένα έξοδα δαπανών της συζήγου.

Πρέπει να περιμένω να ανοίξουν οι τροποποιητικές? Γίνεται να συμπληρώσω αυτό το πεδίο πλέον?

Ναι θα υποβάλεις τροποποιητική χειρόγραφη στη ΔΟΥ, η οποία αν υποβληθεί εντός της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων δεν χρεώνεται με πρόστιμο. Αν υποβληθεί μετά που θα περάσει η παραπάνω προθεσμία, θεωρείται εκπρόθεσμη και μπαίνει φόρος 102,... ευρώ.
Δεν ξέρω αν ισχύει φέτος το "να ανοίξουν οι τροποποιητικές", νομίζω αυτό ισχύει μόνο σε περίπτωση που έχει να κάνει με συντάξεις, επιδοτήσεις, και πιθανόν κάτι άλλο, αυτές οι τροποποιητικές υποβάλλονται μέσω TAXIS.
Σε παρόμοια περίπτωση με την δική σου (είχα ξεχάσει να συμπληρώσω κάτι) πριν 2 χρόνια υπέβαλα τροποποιητική χειρόγραφη μία ημέρα μετά την κατάθεση την κανονικής, ήθελαν να μου βάλλουν πρόστιμο, όταν διαπίστωσαν ότι δεν είχε περάσει η προθεσμία σταμάτησαν την διαδικασία.

- - - Updated - - -


Αγροτικη επιδοτηση στο Ε3, που τη γραφουμε?

Στους κωδικούς του πίνακα Γ2, ανάλογα με το είδος της επιδότησης όπως φαίνεται στην βεβαίωση του ΟΠΕΚΕΠΕ. Αν δεν έχει δημοσιευτεί η βεβαίωση στο site του ΟΠΕΚΕΠΕ μέχρι να λήξει η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων, θα υποβάλεις τροποποιητική για κάθε έτος μέσω TAXIS χωρίς πρόστιμο στην προθεσμία που θα φαίνεται στο μενού των δηλώσεων, έστω και αν δεν αναφέρει τον ΟΠΕΚΕΠΕ. Αυτό τουλάχιστον ίσχυε πέρυσι.

- - - Updated - - -

Παιδί ενήλικο με εισόδημα, μένει στο σπίτι του γονέα, μπορεί να δηλωθεί ως φιλοξενούμενο και πως;
Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.

kostis_74
10-06-18, 21:30
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω στην δήλωση που θα υποβάλλω, στην γυναίκα μου σαν διεύθυνση κατοικίας της έχει το πατρικό της στο χωριό. Εδώ και 6 χρόνια δεν το έχω αλλάξει. Χρειάζεται να το αλλάξω φέτος; Γιατί μόλις πάω να ξεκινήσω μου βγάζει ένα πινακάκι αν τα στοιχεία είναι σωστά. Τα υπόλοιπα στοιχεία (εκτός διεύθυνσης κατοικίας) είναι σωστά. Κωδικούς taxisnet δικούς της δεν έχει μιας και κάνουμε κοινή δήλωση με τους δικούς μου κωδικούς.

Ευχαριστώ!

stelakis1914
10-06-18, 21:41
Για να γίνει η αλλαγή στοιχείων που θέλεις για την γυναίκα σου, απαιτείται επίσκεψη της στην Δ.Ο.Υ. που ανήκει.

Το καλύτερο και πιο εύκολο για εμένα είναι εκδώσει κωδικούς taxis. Κάνει το αίτημα ηλεκτρονικά και πηγαίνει να παραλάβει τους κωδικούς της από οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ. την βολεύει. Έπειτα αφού ενεργοποιηθούν οι κωδικοί της, μπορεί να αλλάξει εύκολα την διεύθυνση της μέσα από το περιβάλλον του taxis.

Και να μην το αλλάξεις δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα πάντως.

luthien
10-06-18, 21:56
Παιδί ενήλικο με εισόδημα, μένει στο σπίτι του γονέα, μπορεί να δηλωθεί ως φιλοξενούμενο και πως;
Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.

Καλησπέρα, απ' όσο έχω δει ο γονέας στο 007 (φιλοξενούν ενήλικες υπόχρεους σε υποβολή δήλωσης, εκτός από αυτούς που αναφέρονται στον Πίνακα 8) επιλέγει "ναι", και εκεί του ανοίγει πινακάκι που συμπληρώνει τα στοιχεία του φιλοξενούμενου. Στη συνέχεια ο φιλοξενούμενος συμπληρώνει τα στοιχεία του γονέα στον ΠΙΝΑΚΑ 6 στο 12 και το σημειώνει ως φιλοξενία. Γίνεται ηλεκτρονική ταυτοποίηση με αυτούς που δηλώνουν φιλοξενούμενοι.

- - - Updated - - -

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω εγώ είναι αν ξέρετε χρήματα από λήξη ασφάλειας ζωής χωρίς υπεραπόδοση, μπαίνουν πουθενά στο Ε1? Φορολογούνται? Ξέρει κάποιος?

mezger
11-06-18, 09:52
Ναι θα υποβάλεις τροποποιητική χειρόγραφη στη ΔΟΥ, η οποία αν υποβληθεί εντός της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων δεν χρεώνεται με πρόστιμο. Αν υποβληθεί μετά που θα περάσει η παραπάνω προθεσμία, θεωρείται εκπρόθεσμη και μπαίνει φόρος 102,... ευρώ.
Δεν ξέρω αν ισχύει φέτος το "να ανοίξουν οι τροποποιητικές", νομίζω αυτό ισχύει μόνο σε περίπτωση που έχει να κάνει με συντάξεις, επιδοτήσεις, και πιθανόν κάτι άλλο, αυτές οι τροποποιητικές υποβάλλονται μέσω TAXIS.
Σε παρόμοια περίπτωση με την δική σου (είχα ξεχάσει να συμπληρώσω κάτι) πριν 2 χρόνια υπέβαλα τροποποιητική χειρόγραφη μία ημέρα μετά την κατάθεση την κανονικής, ήθελαν να μου βάλλουν πρόστιμο, όταν διαπίστωσαν ότι δεν είχε περάσει η προθεσμία σταμάτησαν την διαδικασία.


Οι τροποποιητικές φορ.ετών 2015 και μετά γίνονται πλέον ηλεκτρονικά, και έχουν ανοίξει και του φορ. έτους 2017, οπότε δε χρειάζεται επίσκεψη στη ΔΟΥ. Δεν έχουν πρόστιμο αν γίνουν εντός προθεσμίας.
Οι συμπληρωματικές για αναδρομικά είναι άλλη περίπτωση και θα ανοίξουν αργότερα (η προθεσμία τους έτσι κι αλλιώς είναι μέχρι το τέλος του χρόνου).



Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω εγώ είναι αν ξέρετε χρήματα από λήξη ασφάλειας ζωής χωρίς υπεραπόδοση, μπαίνουν πουθενά στο Ε1? Φορολογούνται? Ξέρει κάποιος?

Δεν φορολογούνται, αλλά και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για κάλυψη τεκμηρίων (γιατί δεν υπάρχουν στις παλαιότερες δηλώσεις ως δαπάνες οι πληρωμές που έγιναν).
Μέχρι και πέρυσι δεν έμπαιναν πουθενά, φέτος υπάρχουν καινούριοι κωδικοί 429-430 όπου μπάινουν εκεί προαιρετικά.

tsioy
11-06-18, 10:38
Παντρεύτηκα αρχές 2018 στο εξωτερικό και δεν το έχω ακόμη δηλώσει στη ΔΟΥ μου (κατοίκων εξωτερικού).

α) Η δήλωση για τα εισοδήματα του 2017 πρέπει να είναι κοινή; Το 2017 δεν υπήρχε εγγάμη σχέση και, τουλάχιστον στο εξωτερικό, για το λόγο αυτό, η δήλωση για το 2017 γίνεται ως άγαμου.
β) Μιας και δε προλαβαίνω να δηλώσω το γάμο και μετά να κάνω τη δήλωση, ποιες οι συνέπειες αν την κάνω και μετά (καλοκαίρι) δηλώσω το γάμο;

dimitri_ns
11-06-18, 10:50
Παντρεύτηκα αρχές 2018 στο εξωτερικό και δεν το έχω ακόμη δηλώσει στη ΔΟΥ μου (κατοίκων εξωτερικού).

α) Η δήλωση για τα εισοδήματα του 2017 πρέπει να είναι κοινή; Το 2017 δεν υπήρχε εγγάμη σχέση και, τουλάχιστον στο εξωτερικό, για το λόγο αυτό, η δήλωση για το 2017 γίνεται ως άγαμου.
β) Μιας και δε προλαβαίνω να δηλώσω το γάμο και μετά να κάνω τη δήλωση, ποιες οι συνέπειες αν την κάνω και μετά (καλοκαίρι) δηλώσω το γάμο;

Αν μπορείς ρώτα την ΔΟΥ.
Είστε και οι δύο κάτοικοι εξωτερικού ?

Μια γνωστή μου τράβηξε το διάολό της γιατί ο άντρας της ήταν κάτοικος εξωτερικού και αυτή δεν ήταν.
Μάλλον 2 ξεχωριστές δηλώσεις.

tsioy
11-06-18, 10:56
Αν μπορείς ρώτα την ΔΟΥ.
Είστε και οι δύο κάτοικοι εξωτερικού ?

Μια γνωστή μου τράβηξε το διάολό της γιατί ο άντρας της ήταν κάτοικος εξωτερικού και αυτή δεν ήταν.
Μάλλον 2 ξεχωριστές δηλώσεις.

Ναι, και οι 2. Έχουμε σκοπό να το δηλώσουμε το καλοκαίρι που θα κατέβουμε Ελλάδα. Οι δηλώσεις, όμως, είναι μέχρι τέλος Ιούνιου.

8anos
11-06-18, 11:00
Αυτο που ξέρω είναι οτι υποτίθεται οτι μετράει η κατάστασή που βρίσκεσαι την στιγμή της δήλωσης οπότε θεωρητικά θα έπρεπε να δηλωθεί ο γαμος και να γινει η δήλωση.

Δεν νομίζω να ασχοληθεί κάποιος αν κάνετε τις δηλώσεις κανονικά και δηλώσετε μετά το γαμο το καλοκαίρι :p

mezger
11-06-18, 11:52
Αυτο που ξέρω είναι οτι υποτίθεται οτι μετράει η κατάστασή που βρίσκεσαι την στιγμή της δήλωσης οπότε θεωρητικά θα έπρεπε να δηλωθεί ο γαμος και να γινει η δήλωση.

Δεν νομίζω να ασχοληθεί κάποιος αν κάνετε τις δηλώσεις κανονικά και δηλώσετε μετά το γαμο το καλοκαίρι :p

Αυτό ακριβώς, κανονικά πρέπει να δηλωθεί αλλά αφενός δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα, αφετέρου φέτος είναι ειδική περίπτωση γιατί απόφαση δικαστηρίου έβγαλε καταχρηστική την υποχρέωση κοινής δήλωσης, και η ΑΑΔΕ ανακοίνωσε ότι θα σεβαστεί την απόφαση αλλά για τεχνικούς λόγους θα μπορέσει να την εφαρμόσει(=να προσφέρει δηλαδή δυνατότητα χωριστής δήλωσης) από του χρόνου.
Αν τις κάνεις ξεχωριστά, θα είσαι πολύ μπροστά δηλαδή :P

tsioy
11-06-18, 11:56
Τη γνωρίζω την απόφαση αυτή, καθώς και ότι θα ισχύσει από το επόμενο έτος...
Θα κάνω τη δήλωση τώρα για το 2017 ως άγαμος και όταν κατέβω θα δηλώσω και το γάμο. Θα με ενδιέφερε τι θα συνέβαινε στη περίπτωση που έπεφτα σε υπάλληλο που θα το τράβαγε, αλλά από αυτά που λέτε, ελπίζω να μην ασχοληθούν και τόσο.

mezger
11-06-18, 12:34
Τη γνωρίζω την απόφαση αυτή, καθώς και ότι θα ισχύσει από το επόμενο έτος...
Θα κάνω τη δήλωση τώρα για το 2017 ως άγαμος και όταν κατέβω θα δηλώσω και το γάμο. Θα με ενδιέφερε τι θα συνέβαινε στη περίπτωση που έπεφτα σε υπάλληλο που θα το τράβαγε, αλλά από αυτά που λέτε, ελπίζω να μην ασχοληθούν και τόσο.

Αν πέσεις σε μεγάλο στραβόξυλο θα μπορούσε να σου ζητήσει να υποβάλλεις τροποποιητική κοινή δήλωση με το ανάλογο πρόστιμο (100 ευρώ). Όμως για να την υποβάλλεις θα πρέπει να καταχωρήσει πρώτα τον γάμο, οπότε θα έχεις τελειώσει τη δουλεία σου και θα μπορέσεις να τον αγνοήσεις και να μην κάνεις τίποτα. Μετά αν δεν είναι άνθρωπος αλλά καρικατούρα villain από ταινία των 80s θα μπορούσε να σου βάλει πρόστιμο για εκπρόθεσμη δήλωση αλλαγής στοιχείων μητρώου, κάτι που δεν το έχω δει ποτέ να συμβαίνει.

Manolis_karas
11-06-18, 23:25
Καλησπέρα, απ' όσο έχω δει ο γονέας στο 007 (φιλοξενούν ενήλικες υπόχρεους σε υποβολή δήλωσης, εκτός από αυτούς που αναφέρονται στον Πίνακα 8) επιλέγει "ναι", και εκεί του ανοίγει πινακάκι που συμπληρώνει τα στοιχεία του φιλοξενούμενου. Στη συνέχεια ο φιλοξενούμενος συμπληρώνει τα στοιχεία του γονέα στον ΠΙΝΑΚΑ 6 στο 12 και το σημειώνει ως φιλοξενία. Γίνεται ηλεκτρονική ταυτοποίηση με αυτούς που δηλώνουν φιλοξενούμενοι.......


Οι τροποποιητικές φορ.ετών 2015 και μετά γίνονται πλέον ηλεκτρονικά, και έχουν ανοίξει και του φορ. έτους 2017, οπότε δε χρειάζεται επίσκεψη στη ΔΟΥ. Δεν έχουν πρόστιμο αν γίνουν εντός προθεσμίας.
Οι συμπληρωματικές για αναδρομικά είναι άλλη περίπτωση και θα ανοίξουν αργότερα (η προθεσμία τους έτσι κι αλλιώς είναι μέχρι το τέλος του χρόνου)...
Ευχαριστώ πολύ.

tempo
12-06-18, 17:10
καλησπέρα, κάνω την φορολογική δήλωση του πατέρα μου (πολύ απλή δήλωση, συνταξιούχος με ένα σπίτι για ιδιοκατοίκηση, χωρίς ενοίκια ή άλλα έσοδα) και ως γνωστόν έχω το εξής πρόβλημα....που φαντάζομαι απασχολεί αρκετούς:

στα πεδίο 303 και 321 (άθροισμα καθαρών ποσών απο κύριες και επικουρικές συντάξεις) έχει συμπληρωμένα τα ποσά που έχει λάβει ο πατέρας μου το έτος 2017. Κάνοντας κλικ σε κάποιο απο τα δύο πεδία ανοίγει νέο παράθυρο με πιο αναλυτικά στοιχεία. Στο νέο παράθυρο εμφανίζεται και μια γραμμή με είδος αποδοχών "Αναδρομικά κύριας σύνταξης που φορολογούνται στο έτος που ανάγονται (υποβάλλεται Τροποποιητική δήλωση στα έτη που αφορούν)" και στο τέλος της γραμμής εμφανίζεται το έτος αναφοράς 2016. Είναι τα αναδρομικά που έλαβαν οι συνταξιούχοι και πρέπει να τα δηλώσουν. Το πρόβλημα είναι ότι το ποσό αυτής της γραμμής (20 ευρώ είναι) δεν είναι συνυπολογισμένο στο άθροισμα που εμφανίζεται στα πεδία 303 και 321.

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Εγώ θα ήθελα να προσθέσω το ποσό αυτό (20 ευρώ) και να φορολογηθεί κανονικά με την φετινή δήλωση, δεν θέλω να μπλέξω με τροποποιητικές κλπ.....αν όμως δεν μπορώ να το αποφύγω πως μπορώ να το δηλώσω με τροποποιητική (ποιά η διαδικασία; )

ευχαριστώ θερμά......
πάντως είναι εκνευριστικό να χάνουμε τόσες ώρες ψάχνοντας να βρούμε λύση σε λάθη που δεν έχουμε κάνει εμείς...!!!

Mormnak
12-06-18, 19:01
Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι οι τροποποιητικές δηλώσεις έχουνε ανοίξει για υποβολή.

194497

και επίσης ...αυτό.... Tι φέρνουν τα εκκαθαριστικά του ΕΝΦΙΑ. (https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1359638/ypegrafi-i-apofasi-gia-tis-nees-antikeimenikes-ti-fernoun-ta-ekkatharistika-tou-enfia)

Manolis_karas
12-06-18, 22:20
Άλλη μία πληροφορία ζητώ.
Που δηλώνεται από τον υπόχρεο, ότι υπηρετούσε 10 μήνες στον Στρατό το 2017;
Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.

pkalaits
13-06-18, 10:56
Σε ερώτησή μου προς την ΑΔΑΕ απάντησαν ότι πρέπει να γίνει αναγκαστικά στο έτος αναφοράς (παρόλο που υπήρχε οδηγία να ενσωματωθούν στα εισοδήματα του 2017 και το ίδιο το ΓΛΚ την ανόησε). Προσοχή ΔΕΝ πρέπει να γίνει κανονική τροποπιητική το 2017 (για τα εισοδήματα του 2016) αλλά θα ενεργοποιηθεί κάποια στιγμή μια άλλη επιλογή για αναδρομικά συντάξεων. Η κανονική τροποποιητική έχει πρόστιμο 100 ευρώ. Η δήλωση των ανδρομικών έχει προθεσμία μέχρι τέλος τους έτους.


καλησπέρα, κάνω την φορολογική δήλωση του πατέρα μου (πολύ απλή δήλωση, συνταξιούχος με ένα σπίτι για ιδιοκατοίκηση, χωρίς ενοίκια ή άλλα έσοδα) και ως γνωστόν έχω το εξής πρόβλημα....που φαντάζομαι απασχολεί αρκετούς:

στα πεδίο 303 και 321 (άθροισμα καθαρών ποσών απο κύριες και επικουρικές συντάξεις) έχει συμπληρωμένα τα ποσά που έχει λάβει ο πατέρας μου το έτος 2017. Κάνοντας κλικ σε κάποιο απο τα δύο πεδία ανοίγει νέο παράθυρο με πιο αναλυτικά στοιχεία. Στο νέο παράθυρο εμφανίζεται και μια γραμμή με είδος αποδοχών "Αναδρομικά κύριας σύνταξης που φορολογούνται στο έτος που ανάγονται (υποβάλλεται Τροποποιητική δήλωση στα έτη που αφορούν)" και στο τέλος της γραμμής εμφανίζεται το έτος αναφοράς 2016. Είναι τα αναδρομικά που έλαβαν οι συνταξιούχοι και πρέπει να τα δηλώσουν. Το πρόβλημα είναι ότι το ποσό αυτής της γραμμής (20 ευρώ είναι) δεν είναι συνυπολογισμένο στο άθροισμα που εμφανίζεται στα πεδία 303 και 321.

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Εγώ θα ήθελα να προσθέσω το ποσό αυτό (20 ευρώ) και να φορολογηθεί κανονικά με την φετινή δήλωση, δεν θέλω να μπλέξω με τροποποιητικές κλπ.....αν όμως δεν μπορώ να το αποφύγω πως μπορώ να το δηλώσω με τροποποιητική (ποιά η διαδικασία; )

ευχαριστώ θερμά......
πάντως είναι εκνευριστικό να χάνουμε τόσες ώρες ψάχνοντας να βρούμε λύση σε λάθη που δεν έχουμε κάνει εμείς...!!!

tempo
13-06-18, 12:39
Σε ερώτησή μου προς την ΑΔΑΕ απάντησαν ότι πρέπει να γίνει αναγκαστικά στο έτος αναφοράς (παρόλο που υπήρχε οδηγία να ενσωματωθούν στα εισοδήματα του 2017 και το ίδιο το ΓΛΚ την ανόησε). Προσοχή ΔΕΝ πρέπει να γίνει κανονική τροποπιητική το 2017 (για τα εισοδήματα του 2016) αλλά θα ενεργοποιηθεί κάποια στιγμή μια άλλη επιλογή για αναδρομικά συντάξεων. Η κανονική τροποποιητική έχει πρόστιμο 100 ευρώ. Η δήλωση των ανδρομικών έχει προθεσμία μέχρι τέλος τους έτους.

να σε ευχαριστήσω για την απάντηση....έχω στείλει και εγώ ερώτηση άλλα δεν ξέρω πότε και αν θα λάβω απάντηση.

Αν κατάλαβα καλά,
βήμα 1) κάνω κανονικά την φορολογική δήλωση (χωρίς να εμφανίζονται τα εισοδήματα απο τα αναδρομικά)
βήμα 2) περιμένω πότε θα ανοίξει τροποποιητική για αναδρομικά με έτος αναφοράς 2016

παρακαλώ επιβεβαίωσε αν είναι δυνατόν γιατί θέλω να τελειώνω με το θέμα αυτό....

pkalaits
14-06-18, 09:16
Με βάση την πληροφόρηση που έχω ναι.

Ήδη αν πας στο έτος 2017 (εισοδήματα 2016) στο Taxisnet Και ανοίξεις την εφαρμογή για τροποποιητική θα σου πετάξει μια ειδοποίηση ότι αν αφορά αναδρομικά συντάξεων να περιμένεις να ανοίξει άλλη επιλογή ειδικά για αυτά.


να σε ευχαριστήσω για την απάντηση....έχω στείλει και εγώ ερώτηση άλλα δεν ξέρω πότε και αν θα λάβω απάντηση.

Αν κατάλαβα καλά,
βήμα 1) κάνω κανονικά την φορολογική δήλωση (χωρίς να εμφανίζονται τα εισοδήματα απο τα αναδρομικά)
βήμα 2) περιμένω πότε θα ανοίξει τροποποιητική για αναδρομικά με έτος αναφοράς 2016

παρακαλώ επιβεβαίωσε αν είναι δυνατόν γιατί θέλω να τελειώνω με το θέμα αυτό....

tempo
14-06-18, 10:30
Με βάση την πληροφόρηση που έχω ναι.

Ήδη αν πας στο έτος 2017 (εισοδήματα 2016) στο Taxisnet Και ανοίξεις την εφαρμογή για τροποποιητική θα σου πετάξει μια ειδοποίηση ότι αν αφορά αναδρομικά συντάξεων να περιμένεις να ανοίξει άλλη επιλογή ειδικά για αυτά.

ευχαριστώ, θα υποβάλλω τώρα το Ε1 και θα περιμένω πότε θα υπάρξει ειδοποίηση για τα αναδρομικά με έτος αναφοράς 2016 (επιλέγω 2017).
Δοκίμασα αυτό που είπες, δηλ πάτησα "Τροποποιητική" στο έτος 2017 και μου έβγαλε ένα σωρό μηνύματα άλλα κάτι που να λέει για αναδρομικά συνάξεων κλπ δεν είδα.....

pkalaits
14-06-18, 12:59
ΔΕΝ θα υπάρξει ειδοποίηση για το πότε θα ανοίξει η δήλωση των αναδρομικών. Μόνος σου πρέπει να κοιτάς.
Αυτό είναι το μήνυμα που ανέφερα προηγουμένως.

194557

ευχαριστώ, θα υποβάλλω τώρα το Ε1 και θα περιμένω πότε θα υπάρξει ειδοποίηση για τα αναδρομικά με έτος αναφοράς 2016 (επιλέγω 2017).
Δοκίμασα αυτό που είπες, δηλ πάτησα "Τροποποιητική" στο έτος 2017 και μου έβγαλε ένα σωρό μηνύματα άλλα κάτι που να λέει για αναδρομικά συνάξεων κλπ δεν είδα.....

tempo
14-06-18, 13:43
ΔΕΝ θα υπάρξει ειδοποίηση για το πότε θα ανοίξει η δήλωση των αναδρομικών. Μόνος σου πρέπει να κοιτάς.
Αυτό είναι το μήνυμα που ανέφερα προηγουμένως.

194557

ναι, θα το έχω στο νου μου να κοιτάω τακτικά.....ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια σου φίλε μου.
Το μόνο θέμα είναι ότι εμένα δεν μου βγάζει το μήνυμα που έχεις εσύ.....εγώ πατάω "Τροποποιητική" στο έτος 2017 και δεν συνεχίζω παραπέρα, εσύ αν κατάλαβα καλά πατάς "Τροποποιητική" στο έτος 2017 και μετά επιλέγεις "Δήλωσης Ε1" και ακολουθεί το μήνυμα που λες όταν πάει να ανοίξει η φορολογική δήλωσε με τα πεδία προς συμπλήρωση κλπ.
Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος;

pkalaits
14-06-18, 14:22
'Ετσι είναι


ναι, θα το έχω στο νου μου να κοιτάω τακτικά.....ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια σου φίλε μου.
Το μόνο θέμα είναι ότι εμένα δεν μου βγάζει το μήνυμα που έχεις εσύ.....εγώ πατάω "Τροποποιητική" στο έτος 2017 και δεν συνεχίζω παραπέρα, εσύ αν κατάλαβα καλά πατάς "Τροποποιητική" στο έτος 2017 και μετά επιλέγεις "Δήλωσης Ε1" και ακολουθεί το μήνυμα που λες όταν πάει να ανοίξει η φορολογική δήλωσε με τα πεδία προς συμπλήρωση κλπ.
Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος;

21706
14-06-18, 19:22
Ψάχνω να βρω ποια είναι η νέα τιμή ζώνης
του σπιτιού μου στο 7ο διαμέρισμα της Αθήνας.
Η απόφαση ΠΟΛ. 1113 λέει ποια είναι η τιμή
για κάθε ζώνη αλλά πρέπει να ξέρεις σε ποια
ζώνη είσαι.
Πού θα το βρω αυτό;

psyxakias
14-06-18, 19:38
Εμένα με βοήθησαν να βρω τις ζώνες τα παρακάτω URLs (αγνόησε τις τιμές ζώνης που λένε, είναι παλιές):
https://www.naftemporiki.gr/cmsutils/downloadpdf.aspx?id=1057082
https://www.taxspirit.gr/xrisima/xartis-timon-zonis-attikis-gia-enfia-ktl.html

21706
14-06-18, 19:55
Εμένα με βοήθησαν να βρω τις ζώνες τα παρακάτω URLs (αγνόησε τις τιμές ζώνης που λένε, είναι παλιές):
https://www.naftemporiki.gr/cmsutils/downloadpdf.aspx?id=1057082
https://www.taxspirit.gr/xrisima/xartis-timon-zonis-attikis-gia-enfia-ktl.html
Το πρώτο το είχα δει αλλά καμία περιγραφή
δεν περιλαμβάνει την διεύθυνσή μου.
Το δεύτερο το είδα τώρα και βρίσκω το σπίτι.
Έχει την τιμή ζώνης που ίσχυε τότε αλλά δεν
λέει ποια ζώνη είναι.

tsorbi
14-06-18, 20:11
Αναγράφεται στο ΕΝΦΙΑ της προηγούμενης χρονιάς:
ΠΡΑΞΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΦΟΡΟΥ Ν. 4223 / 2013

21706
14-06-18, 20:27
΄
Αναγράφεται στο ΕΝΦΙΑ της προηγούμενης χρονιάς:
ΠΡΑΞΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΦΟΡΟΥ Ν. 4223 / 2013
Αναγράφεται η τιμή ζώνης αλλά όχι η ζώνη.

jkoukos
14-06-18, 20:46
Το πρώτο το είχα δει αλλά καμία περιγραφή
δεν περιλαμβάνει την διεύθυνσή μου.
Δεν περιέχει όλες τις οδούς του 7ου ΔΔ, αλλά αναφέρει το όρια κάθε περιοχής, μέσα στην οποία είναι η διεύθυνσή σου. Οπότε με έναν χάρτη βλέπεις σε ποια από αυτές περιλαμβάνεται η οικοδομή σου.
Π.χ. για μένα δεν υπάρχει πουθενά η Χατζηκωνσταντή, αλλά περιλαμβάνεται στη ΙΒ Ζώνη (σελ. 21) του 7ου ΔΔ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.