PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118

anon
02-07-18, 20:27
Υπάρχει επίσημος τιμοκατάλογος, αν δεν κάνω λάθος οι τιμές για δήλωση Ελ Επαγγελματία είναι 100 ευρώ. 50 για μισθωτό, απο αυτά τα 100 το κράτος θα πάρει τα 60 :(

είμαι πολύ περίεργος πως βγαίνει αυτό το ότι το κράτος του παίρνει τα 60. Εχουν κάποια ιδιαίτερη επιπλέον φορολόγηση;

dimitri_ns
02-07-18, 20:31
είμαι πολύ περίεργος πως βγαίνει αυτό το ότι το κράτος του παίρνει τα 60. Εχουν κάποια ιδιαίτερη επιπλέον φορολόγηση;

Φόρος εισοδήματος + Ασφαλιστικές εισφορές (ΕΦΚΑ) για ελεύθερο επαγγελματία κάπου εκεί βγαίνει (και παραπάνω..)

sdikr
02-07-18, 21:55
είμαι πολύ περίεργος πως βγαίνει αυτό το ότι το κράτος του παίρνει τα 60. Εχουν κάποια ιδιαίτερη επιπλέον φορολόγηση;

Σου φαίνεται παράλογο;
απο αυτά τα 100 που είναι τιμή με ΦΠΑ έχεις 20% φορολογία καθώς είναι παροχή υπηρεσίας
Σε πειράζει το 60, άντε να σου βάλω 40 ευρώ παίρνει το κράτος, δεν βάζω καν τα υπόλοιπα έξοδα του προς το κράτος

anon
03-07-18, 01:41
Σου φαίνεται παράλογο;
απο αυτά τα 100 που είναι τιμή με ΦΠΑ έχεις 20% φορολογία καθώς είναι παροχή υπηρεσίας
Σε πειράζει το 60, άντε να σου βάλω 40 ευρώ παίρνει το κράτος, δεν βάζω καν τα υπόλοιπα έξοδα του προς το κράτος

40% με 50% το λιγότερο ειναι παντού σχεδόν στη ΕΕ (στην δυτική / βόρεια /νότια) εαν τα βάλεις όλα μέσα όπως λές, δηλαδή τον ΦΠΑ και μετά τον φόρο εισοδήματος επι των κερδών συν λοιπές κρατήσεις. Οπότε γιατί σου φαίνεται παράξενο; επίσης γιατί υπολογίζεις 100 ευρώ (τιμή με ΦΠΑ), όταν ο ΦΠΑ είναι κάτι που πληρώνει ο πελάτης απευθείας υποτίθεται στο κράτος; Δηλαδή εαν είχε τιμή καταλόγου 80 ευρώ (τιμή προ ΦΠΑ), και με την συναλλαγή αυτομάτως "ετρωγε" άλλα 20 ευρώ απο τον πελάτη το κράτος, σημαίνει ότι ο επιχειρηματίας έχασε 20 ευρώ; ποτέ δεν τα είχε, ποτέ δεν θα μπορούσε να τα εχει, άρα δεν πρέπει να τα λογαριάζεις αυτά.
Οπότε ο λογιστής έχει ταρίφα 80 ευρώ. Σε αυτά τα 80 ευρώ, που ουσιαστικά αποτελούν τι παίρνει απο τον πελάτη αυτός, τι πληρώνει φόρο τελικά; 20%; 40%; Για να φτάσει να πληρώνει 40% θα πρέπει να έχει έσοδα ήδη πάνω απο ένα Χ μεγάλο ποσό το έτος, και εκείνο μόνο για τα κέρδη, εαν αφαιρέσουμε τα έξοδα της επιχείρησης, απο νοίκια, κοινόχρηστα τηλέφωνα, ρεύμα, θέρμανση, υπαλλήλους (μισθοδοσίες), μέχρι οτιδήποτε μπορεί να δικαιολογείται όπως πχ αυτοκίνητο εταιρίας.

dimitri_ns
03-07-18, 04:22
40% με 50% το λιγότερο ειναι παντού σχεδόν στη ΕΕ (στην δυτική / βόρεια /νότια) εαν τα βάλεις όλα μέσα όπως λές, δηλαδή τον ΦΠΑ και μετά τον φόρο εισοδήματος επι των κερδών συν λοιπές κρατήσεις. Οπότε γιατί σου φαίνεται παράξενο; επίσης γιατί υπολογίζεις 100 ευρώ (τιμή με ΦΠΑ), όταν ο ΦΠΑ είναι κάτι που πληρώνει ο πελάτης απευθείας υποτίθεται στο κράτος; Δηλαδή εαν είχε τιμή καταλόγου 80 ευρώ (τιμή προ ΦΠΑ), και με την συναλλαγή αυτομάτως "ετρωγε" άλλα 20 ευρώ απο τον πελάτη το κράτος, σημαίνει ότι ο επιχειρηματίας έχασε 20 ευρώ; ποτέ δεν τα είχε, ποτέ δεν θα μπορούσε να τα εχει, άρα δεν πρέπει να τα λογαριάζεις αυτά.
Οπότε ο λογιστής έχει ταρίφα 80 ευρώ. Σε αυτά τα 80 ευρώ, που ουσιαστικά αποτελούν τι παίρνει απο τον πελάτη αυτός, τι πληρώνει φόρο τελικά; 20%; 40%; Για να φτάσει να πληρώνει 40% θα πρέπει να έχει έσοδα ήδη πάνω απο ένα Χ μεγάλο ποσό το έτος, και εκείνο μόνο για τα κέρδη, εαν αφαιρέσουμε τα έξοδα της επιχείρησης, απο νοίκια, κοινόχρηστα τηλέφωνα, ρεύμα, θέρμανση, υπαλλήλους (μισθοδοσίες), μέχρι οτιδήποτε μπορεί να δικαιολογείται όπως πχ αυτοκίνητο εταιρίας.

Να επαναλάβω
Φόρος εισοδήματος + Ασφαλιστικές εισφορές (ΕΦΚΑ) βγαίνει περίπου 60 % κι αυτό όχι για υψηλά εισοδήματα.
Ασφαλιστικές εισφορές καταβάλλεις επί του συνόλου εισόδημα + ασφαλιστικές εισφορες προηγούμενου έτους(τις θεωρούν κι αυτές εισόδημα, δεν εκπίπτουν)

Το τι έξοδα αφαιρούνται είναι απολύτως σαφές.
πχ το 50% του λογαριασμού κινητού τηλεφώνου, η επαγγελματική μίσθωση έχει ένα εξτρα 3,6% χαρτόσημο επί του ενοικίου (μισθώματος) που πληρώνει ο ενοικιαστής, εισπράττει ο ιδιοκτήτης και το αποδίδει στο κράτος κλπ

Ατυχής η σύγκριση με Δυτική Ευρώπη. Εκεί ούτε που ξέρεις που είναι η εφορία. Σε αφήνουν να δουλέψεις για να βγάλεις για να σε φορολογήσουν και σε βοηθάνε επειδή δουλεύεις, εδώ σε κυνηγάνε συνέχεια και δεν σ' αφήνουν να δουλέψεις, όχι μόνο η εφορία αλλά όλο το Ελληνικό Δημόσιο (πχ Δήμοι) ακόμα και οι Ιδιωτικές Τράπεζες.

Οσο για αυτοκίνητα, βενζίνες, ταξίδια, ιδιωτική ασφάλιση κλπ πολλά από αυτά θεωρούνται παροχή σε είδος και προστίθενται στο εισόδημα και σε φορολογούν και γι αυτά. Και για ορισμένα πχ βενζίνες ο ΦΠΑ που πληρώνεις δεν εκπίπτει, δεν συμψηφίζεται.

Εχει κι άλλα. πχ για την δήλωση που υποβάλεις υπεύθυνος είσαι εσύ και όχι ο λογιστής. Το όποιο λάθος του το πληρώνεις εσύ.

Το έχουν πει και δείξει ξεκάθαρα. Η φτωχοποίηση δεν χρειάζεται μεσαία τάξη. Ξεπαστρέψτε τους.

sdikr
03-07-18, 10:30
40% με 50% το λιγότερο ειναι παντού σχεδόν στη ΕΕ (στην δυτική / βόρεια /νότια) εαν τα βάλεις όλα μέσα όπως λές, δηλαδή τον ΦΠΑ και μετά τον φόρο εισοδήματος επι των κερδών συν λοιπές κρατήσεις. Οπότε γιατί σου φαίνεται παράξενο; επίσης γιατί υπολογίζεις 100 ευρώ (τιμή με ΦΠΑ), όταν ο ΦΠΑ είναι κάτι που πληρώνει ο πελάτης απευθείας υποτίθεται στο κράτος; Δηλαδή εαν είχε τιμή καταλόγου 80 ευρώ (τιμή προ ΦΠΑ), και με την συναλλαγή αυτομάτως "ετρωγε" άλλα 20 ευρώ απο τον πελάτη το κράτος, σημαίνει ότι ο επιχειρηματίας έχασε 20 ευρώ; ποτέ δεν τα είχε, ποτέ δεν θα μπορούσε να τα εχει, άρα δεν πρέπει να τα λογαριάζεις αυτά.
Οπότε ο λογιστής έχει ταρίφα 80 ευρώ. Σε αυτά τα 80 ευρώ, που ουσιαστικά αποτελούν τι παίρνει απο τον πελάτη αυτός, τι πληρώνει φόρο τελικά; 20%; 40%; Για να φτάσει να πληρώνει 40% θα πρέπει να έχει έσοδα ήδη πάνω απο ένα Χ μεγάλο ποσό το έτος, και εκείνο μόνο για τα κέρδη, εαν αφαιρέσουμε τα έξοδα της επιχείρησης, απο νοίκια, κοινόχρηστα τηλέφωνα, ρεύμα, θέρμανση, υπαλλήλους (μισθοδοσίες), μέχρι οτιδήποτε μπορεί να δικαιολογείται όπως πχ αυτοκίνητο εταιρίας.

Εδώ μιλάμε όμως για τον πελάτη (meletis) Που λέει για τα 100 ευρώ που πλήρωσε, ως γνωστό οι τιμές για τον τελικό καταναλωτή είναι με φπα, όποτε όταν του λέω πως απο αυτά τα 1000 που θα πληρώσεις τα 60 πάνε στο κράτος ισχύει.
Απαγορεύεται να λέμε τιμές χωρίς φπα στην λιανική :p


Το 20% ισχύει στα ΑΠΥ με διαφορετικό καθεστώς απο ότι η φορολογία στα κέρδη αν δεν κάνω λάθος

anon
03-07-18, 15:28
Εδώ μιλάμε όμως για τον πελάτη (meletis) Που λέει για τα 100 ευρώ που πλήρωσε, ως γνωστό οι τιμές για τον τελικό καταναλωτή είναι με φπα, όποτε όταν του λέω πως απο αυτά τα 1000 που θα πληρώσεις τα 60 πάνε στο κράτος ισχύει.
Απαγορεύεται να λέμε τιμές χωρίς φπα στην λιανική :p


Το 20% ισχύει στα ΑΠΥ με διαφορετικό καθεστώς απο ότι η φορολογία στα κέρδη αν δεν κάνω λάθος

έτσι που το λές, συμφωνώ και εγώ. απο τα 100 ευρώ που δίνει ένας για αγορά προιόντων ή υπηρεσιών, στο τέλος τα 60 καταλήγουν στο κράτος.

Και στα περισσότερα κράτη του κόσμου αυτό γίνεται ή και χειρότερα (δηλαδή περισσότερο). Απορώ γιατί στην Γερμανία να θεωρείς σωστό και πρέπον να δίνεις αυτό το ποσό, και στην ελλάδα, όχι. σημειωτέον, για την Γερμανία που λέμε, αλλά και για άλλες χώρες, πχ Λουξεμβούργο, οι παροχές υγείας σε πολλά επίπεδα (εκεί που μετράει θα έλεγα) είναι χειρότερη απο την ελλάδα! Ναι, έχουν καλύτερες ξενοδοχειακές υπηρεσίες, αλλά μαγνητική θα κάνεις αν το δεχτεί και ο Πάπας! Και αναμονές; το ΕΟΠΥ δεν είναι τίποτα, πρέπει να κλείνεις ραντεβού εξάμηνο το λιγότερο πριν. Εκτός απο τα επείγοντα, στο νοσοκομείο, όπου και εκεί, συμβαίνει ουρά αλά Ελλάδα... Δεν πληρώνουν;;;; Τα κέρατα τους πληρώνουν, γιατί σε απόλυτες τιμές στο κεφάλι πληρώνουν πολύ πολύ περισσότερο.

Για τις παροχές σε είδος, καλά κάνουν, γιατί το είχαν παραγαμήσει. Οπως πχ τώρα με το νέο κόλπο με τα ticket restaurant.

Αυτό που δεν κατάλαβες καλά μάλλον dimitris_ns είναι ότι αυτή η μενταλιτέ ότι να φοροδιαφύγουμε όσο μπορούμε, μας έφερε σε αυτή την κατάσταση. Και δεν είναι μόνο για τα λεφτά που χάνει το κράτος (και μετά θα τα πάρει απο τα συνηθισμένα υποζύγια, μισθωτούς και συνταξιούχους), αλλά για την όλη νοοτροπία. Αυτός που φοροδιαφεύγει, έχει σαν κριτήριο επιλογής στις εκλογές, αυτόν που θα τον διευκολύνει. Θα ψηφήσει το δικό του λαμόγιο, για να κάνει τις δικές του λαμογιές. Πελατειακό καθεστώς συμφερόντων. Δεν είναι το μόνο, ΟΚ, αλλά παίζει πολύ. Ο λεβέντης με αυτή την μενταλιτέ, μπορεί να φωνάζει και ωρύεται για τα εκάστοτε μέτρα, αλλά μέσα του, χέστηκε για το τι γίνεται, γιατί ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ. Φωνάζει όταν δεν έχει τις παροχές που θα έπρεπε να έχουμε όλοι μας, αν και αυτός δεν συμμετέχει. Αλλά μέσα του δικαιολογεί τον εαυτό του, ότι καλά κάνει, ώστε να μπορεί να πληρώνει για ιδιωτική παιδεία, για ιδιωτική υγεία, και όχι για να πάνε χαμένα τα λεφτά του. Και δεν αντιλαμβάνεται ότι αν βγάζεις πουλημένους, κάποια στιγμή θα πουλήσουν και την χώρα σου. Σορρυ, δεν πάει διαφορετικά. Τώρα όλοι είμαστε μ την πλάτη στον τοίχο, το δυστήχημα είναι ότι δεν μπορούμε να δούμε τις πραγματικές αιτίες και πρώτα απο όλα να τις αναγνωρίσουμε.

Αυτό που έχω δεί εδώ στα ξένα τον λίγο καιρό που είμαι, δεν είναι το υπέροχο δημόσιο, ή ότι μπορείς να κάνεις στο πιτς φιτίλι μια σταρταπ. Ούτε ότι πληρωνουν λίγους φόρους, αντιθέτως ,πληρώνουν περισσότερα. Ούτε ότι δεν έχει ουρές. Περισσότερες έχει, τις περισσότερες φορές. Η διαφορά μας είναι ότι οι περισσότεροι ειναι σκεπτόμενοι, υπομονετικοί, με προγραμματισμό, ανέχονται ότι γίνονται λάθη και δεν εξεγείρονται.

Chingachgook
03-07-18, 17:18
Για τον ΕΝΦΙΑ είναι νωρίς ακόμη; Πότε θα λάβουμε την λυπητερήν;

21706
03-07-18, 18:00
Για τον ΕΝΦΙΑ είναι νωρίς ακόμη; Πότε θα λάβουμε την λυπητερήν;
Αν δεν έχει αλλάξει η περιουσιακή σου κατάσταση
ο νέος ΕΝΦΙΑ εξαρτάται από την νέα τιμή ζώνης
που είναι δημοσιευμένη εδώ:
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/28812

Chingachgook
03-07-18, 18:59
Αν δεν έχει αλλάξει η περιουσιακή σου κατάσταση
ο νέος ΕΝΦΙΑ εξαρτάται από την νέα τιμή ζώνης
που είναι δημοσιευμένη εδώ:
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/28812

Ευχαριστώ - πολλαπλασιάζω τον συντελεστή, πχ 1.6 με τα τετραγωνικά, πχ 100;

21706
04-07-18, 07:41
Ευχαριστώ - πολλαπλασιάζω τον συντελεστή, πχ 1.6 με τα τετραγωνικά, πχ 100;
Όχι, ο υπολογισμός του ΕΝΦΙΑ εξαρτάται από πολλούς
άλλους παράγοντες (όροφος, παλαιότητα κλπ).
Αλλά αν αυτά παραμένουν τα ίδια με πέρσι και η μόνη
αλλαγή είναι στην τιμή ζώνης, πχ αύξηση 10%, τότε
ξέρεις ότι ο περσινός ΕΝΦΙΑ θα αυξηθεί φέτος κατά 10%.

- - - Updated - - -

Για τον υπολογισμό του ΕΝΦΙΑ δες τον νόμο 4223 (ΦΕΚ Α' 287/31-12-2013) άρθρο 4.

manoulamou
04-07-18, 13:22
ΑΠΟΡΩ γιατι ανησυχειτε σχετικα με τους φορους και ειδικα με τον ΕΝΦΙΑ
αφου λεφτα υπαρχουν, το λεει και η διαφημιση
ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΟΒΕΙ;
:rolleyes::blink::p

Chingachgook
04-07-18, 14:52
ΑΠΟΡΩ γιατι ανησυχειτε σχετικα με τους φορους και ειδικα με τον ΕΝΦΙΑ
αφου λεφτα υπαρχουν, το λεει και η διαφημιση
ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΟΒΕΙ;
:rolleyes::blink::p

Ναι μωρέ, αφού σκέφτομαι, να κόψω επιταγή; Να κόψω μετρητά; Να κόψω το φαγητό; :twisted:

:p

manoulamou
06-07-18, 18:42
Δεν μου τα λετε καλααα.:p ... Υπαρχει πλεον η δυνατοτης μεσα απο το ταξις να πληρωθουν με καρτα κι εγω αυτο ΘΑ κανω, εαν και οταν αποκτησει επαρκες υπολοιπο ο λογαριασμος όπου μπαινει η συνταξη!:twisted:

Leonidas33
09-07-18, 18:52
Νομίζω άλλαξε και η παλαιότητα πως υπολογίζεται ,για να πιάσουν τους στόχους για τα έσοδα.Οπότε καλύτερα να έρθει το χαρτί.

Manolis_karas
11-07-18, 22:21
Το βρήκα και το γράφω για την περίπτωση που το χρειαστεί κάποιος.
Το τέκνο που υπηρετεί τη Στρατιωτική Θητεία, θεωρείται εξαρτώμενο μέλος. Δηλώνεται τον πίνακα 8.1, στον υποπίνακα που ανοίγει υπάρχει επιλογή Στρατιωτικής Θητείας.
Το τέκνο δηλώνει την φιλοξενία στον Πίνακα 6, 12

SOS sos sos sos

Το παραπάνω είναι λάθος. Αν κάποιος έχει δηλώσει φαντάρο άνω των 25 ετών ως "εξαρτώμενο μέλος" να καταθέσει τροποποιητική δήλωση, έχει περιθώριο λίγες ημέρες για να μην θεωρηθεί εκπρόθεσμη.

Μόλις έμαθα ότι τα τέκνα ως εξαρτώμενα μέλη είναι μέχρι 25 ετών και υπό προυποθέσεις.

"Φορολογία Εισοδήματος Φυσικών και Νομικών Προσώπων. Ανάλυση - Ερμηνεία" (έκδοση 2017, Δημήτρης Σταματόπουλος - Αντώνης Καραβοκύρης).

mezger
11-07-18, 23:24
SOS sos sos sos

Το παραπάνω είναι λάθος. Αν κάποιος έχει δηλώσει φαντάρο άνω των 25 ετών ως "εξαρτώμενο μέλος" να καταθέσει τροποποιητική δήλωση, έχει περιθώριο λίγες ημέρες για να μην θεωρηθεί εκπρόθεσμη.

Μόλις έμαθα ότι τα τέκνα ως εξαρτώμενα μέλη είναι μέχρι 25 ετών και υπό προυποθέσεις.

Να έχεις υπόψιν όμως ότι το "έως 25 ετών" ερμηνεύεται (για τη φετεινή δήλωση φορ. έτους 2017) ώς γεννημένο από την 1/1/1992 και μετά, όπως φαίνεται και στο κείμενο του Ε1 στον σχετικό πίνακα.

manoulamou
16-07-18, 21:30
ΠΑΡΑΚΑΛΩ πειτε μου, ποσο καιρο κανει να μπει στους λογαριασμους του taxisnet η ταυτοτητα πληρωμης ενος φυσικου προσωπου.
Εκανα το πρωι τις δηλωσεις της οικογενειας, ξερω μεν τα ακριβη ποσα, πλην ομως ακομη δεν εμφανιστηκαν στις οφειλες εκτος ρυθμισης.
:hmm:

sdikr
16-07-18, 21:39
ΠΑΡΑΚΑΛΩ πειτε μου, ποσο καιρο κανει να μπει στους λογαριασμους του taxisnet η ταυτοτητα πληρωμης ενος φυσικου προσωπου.
Εκανα το πρωι τις δηλωσεις της οικογενειας, ξερω μεν τα ακριβη ποσα, πλην ομως ακομη δεν εμφανιστηκαν στις οφειλες εκτος ρυθμισης.
:hmm:

Συνήθως γίνεται άμεσα, αλλά θα κοιτούσα ξανά αύριο

tsorbi
16-07-18, 23:56
Τα στοιχεία της ταυτότητας πληρωμής (Δόσεις-Ολικό Ποσό) αναφέρονται και στο εκκαθαριστικό.

manoulamou
17-07-18, 11:23
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και τους δυο. :worthy:
Τελικα σημερα εμφανιστηκαν επισημως ως εκτος ρυθμισεως τα φετινα μας χρεη στο taxisnet.
@ tsorbi ειλικρινα δεν ειχα προσεξει, οτι ο αριθμος της ταυτοτητας οφειλης αναγραφεται ΚΑΙ στο εκκαθαριστικο! :respekt:
εεε Τωρα πλεον όποτε μου περισσευουν, θα πληρωνω.

ΥΓ
τα ποσα τα ηξερα, τον αριθμο εψαχνα και την εμφανιση των φορων μεσω gsis...

aleex
19-07-18, 08:59
Η μητέρα μου, που απεβίωσε, έμενε σε οίκο ευγηρίας από 20/11. Εξαιρείται από την προσκόμιση αποδείξεων ως προς τον κωδικό 23 του πίνακα 2?

Ο κωδικός 331 (Υποβάλλεται η δήλωση από κληρονόμο του φορολογουμένου που απεβίωσε), είναι απενεργοποιημένος και δεν μπορώ να τον επιλέξω, γιατί;

Την έκανα και τελείωσα τη δήλωση. Δεν μπορώ ν' ασχολούμαι και πολύ. Τελικά αυτό που λέτε παραπάνω ισχύει. Υπάρχει κάποια καθυστέρηση από τη στιγμή που κάνεις τη δήλωση, μέχρι να σου βγάλει το ποσό με ΤΟ για να πληρώσεις.

thourios
19-07-18, 09:52
Υποβάλλεται χειρόγραφα από τους κληρονόμους και όχι ηλεκτρονικά αφού έχει πρώτα ενημερωθεί το μητρώο.

aleex
19-07-18, 12:21
Μα αυτή δεν είναι η οριστική δήλωση. Η μητέρα μου πέθανε το Μάρτιο του 2018. Από Ιανουάριο μέχρι Μάρτιο του 2018 είναι που θα κάνω χειρόγραφη, με προθεσμία υποβολής μέχρι 31/12/2018 απ' όσο ξέρω.

thourios
19-07-18, 12:50
Παρόμοια περίπτωση έχω με αποθανόντα τον Απρίλιο του 2018.
Έκλεισα το ΑΦΜ (δήλωση του θανάτου στο μητρώο) και υπέβαλα δήλωση για το 2017 χειρόγραφα.
Θα υποχρεωθώ πάλι σε δήλωση του χρόνου χειρόγραφη εφόσον το 2018 υπήρχε εισόδημα.
Μπορεί να ισχύει όμως και αυτό που λες.

xmperop1
19-07-18, 21:36
Μα αυτή δεν είναι η οριστική δήλωση. Η μητέρα μου πέθανε το Μάρτιο του 2018. Από Ιανουάριο μέχρι Μάρτιο του 2018 είναι που θα κάνω χειρόγραφη, με προθεσμία υποβολής μέχρι 31/12/2018 απ' όσο ξέρω.

Και πως η αποθανούσα έκανε δήλωση τον 6ο-7ο?
Παρακάλα μη μπλέξεις.

aleex
20-07-18, 07:36
Μπλέκεις άμα δεν κάνεις καθόλου δήλωση. Έχουμε καλό λογιστή στην πολυκατοικία και δεν μου είπε να κάνω τέτοιο πράγμα.

cool11
20-07-18, 08:37
Εγινε μια σκεψη, για πρακτικους λογους, να μου μεταβιβαζε ο πατερας μου στο ονομα μου, το παλιο του αυτοκινητο(20ετιας).
Αν το καναμε, θα εχω καποια φορολογικη επιβαρυνση; Πχ τεκμηριο διαβιωσης;
Πειτε μου οχι μονο με βαση τα ισχυοντα-τωρινα δεδομενα,
αλλα γενικοτερα διαχρονικα τι παιζει στην Ελλαδα με αυτο,
τα περισσοτερα χρονια πως το αντιμετωπιζει η ελληνικη πολιτεια,
γιατι δεν εχω ορεξη φετος να κανουμε κατι,
και του χρονου να τρεχουμε να κανουμε...undo.

minas
20-07-18, 11:28
Εγινε μια σκεψη, για πρακτικους λογους, να μου μεταβιβαζε ο πατερας μου στο ονομα μου, το παλιο του αυτοκινητο(20ετιας).
Αν το καναμε, θα εχω καποια φορολογικη επιβαρυνση; Πχ τεκμηριο διαβιωσης;
Πειτε μου οχι μονο με βαση τα ισχυοντα-τωρινα δεδομενα,
αλλα γενικοτερα διαχρονικα τι παιζει στην Ελλαδα με αυτο,
τα περισσοτερα χρονια πως το αντιμετωπιζει η ελληνικη πολιτεια,
γιατι δεν εχω ορεξη φετος να κανουμε κατι,
και του χρονου να τρεχουμε να κανουμε...undo.

Το αυτοκίνητο πάντα αποτελούσε τεκμήριο. Για το ύψος, ρίξε μια ματιά στον πίνακα:
https://www.autotriti.gr/newcars/tekmhria/Index.asp

anon
20-07-18, 11:29
θα έχεις τεκμήριο, αλλά για 20ετίας, λογικά, και εαν είναι κάνα μέσο οικογενειακό (1400-1600 κ.ε.) θαναι λίγο, πχ 2000 ευρώ; δεν ξερω ακριβώς. Το θέμα είναι εαν δεν έχεις καθόλου μα καθόλου εισόδημα, τότε το τεκμήριο αυτό λογίζεται ότι έχεις τουλάχιστον αυτό ως εισόδημα, και θα φορολογηθείς. Εαν έχεις εισόδημα, μεγαλύτερο απο το σύνολο των τεκμηρίων (αυτοκίνητα, σκάφη, ακίνητα, αεροσκάφη κλπ), τότε δεν πληρωνεις τίποτα έξτρα.

Τα τεκμήρια είναι για να διασφαλίζουν ότι πληρώνεις ένα ελάχιστο φόρο εαν κατέχεις είδη που λογικά κοστίζουν. Πχ δεν μπορεί να έχεις μια Πορσε Καρέρα, και να δηλώνεις 5000 ευρώ ετήσιο εισόδημα. Δεν στέκει. Εαν βγει ότι έχει τεκμήριο 15000 ευρώ τον χρόνο η Πόρσε, τότε αφού το δηλωθέν ποσό ειναι λιγότερο, μετρά αυτό που βγαίνει απο τα τεκμήρια. Αλλά μόνον τότε.

cool11
20-07-18, 11:32
Το αυτοκίνητο πάντα αποτελούσε τεκμήριο. Για το ύψος, ρίξε μια ματιά στον πίνακα:
https://www.autotriti.gr/newcars/tekmhria/Index.asp

Κι εχω ηδη δικο μου μικρο αμαξι, ξεχασα να το αναφερω.
Ελπιζα λογω παλαιοτητας και οχι ιδιαιτερης αξιας(xsara 1400αρι...), οτι μπορει και να μην ειχε καθολου τεκμηριο.
Αλλα οπως καταλαβαινω, στη χωρα που μονο ο αερας δεν εχει φορολογηθει,
και 500αρακι fiat του 1970 να εχεις, δεν μηδενιζει/δεν εξαιρεισαι απο τεκμηριο...
Μαλιστα...
Κι επειδη δεν εχω και ιδιαιτερες αποδοχες, ενα αμαξι το δικο μου κι ενα του πατερα, θα βγαινει να πληρωνω και φορο απο πανω.
Μαλλον λοιπον απο φορολογικης αποψης δεν συμφερει η κινηση.

sdikr
20-07-18, 11:35
θα έχεις τεκμήριο, αλλά για 20ετίας, λογικά, και εαν είναι κάνα μέσο οικογενειακό (1400-1600 κ.ε.) θαναι λίγο, πχ 2000 ευρώ; δεν ξερω ακριβώς. Το θέμα είναι εαν δεν έχεις καθόλου μα καθόλου εισόδημα, τότε το τεκμήριο αυτό λογίζεται ότι έχεις τουλάχιστον αυτό ως εισόδημα, και θα φορολογηθείς. Εαν έχεις εισόδημα, μεγαλύτερο απο το σύνολο των τεκμηρίων (αυτοκίνητα, σκάφη, ακίνητα, αεροσκάφη κλπ), τότε δεν πληρωνεις τίποτα έξτρα.

Τα τεκμήρια είναι για να διασφαλίζουν ότι πληρώνεις ένα ελάχιστο φόρο εαν κατέχεις είδη που λογικά κοστίζουν. Πχ δεν μπορεί να έχεις μια Πορσε Καρέρα, και να δηλώνεις 5000 ευρώ ετήσιο εισόδημα. Δεν στέκει. Εαν βγει ότι έχει τεκμήριο 15000 ευρώ τον χρόνο η Πόρσε, τότε αφού το δηλωθέν ποσό ειναι λιγότερο, μετρά αυτό που βγαίνει απο τα τεκμήρια. Αλλά μόνον τότε.

Θέλω όμως να μας πείς και τι θα γίνει στο μέλλον :p


γιατι δεν εχω ορεξη φετος να κανουμε κατι,
και του χρονου να τρεχουμε να κανουμε...

anon
20-07-18, 11:41
Κι εχω ηδη δικο μου μικρο αμαξι, ξεχασα να το αναφερω.
Ελπιζα λογω παλαιοτητας και οχι ιδιαιτερης αξιας(xsara 1400αρι...), οτι μπορει και να μην ειχε καθολου τεκμηριο.
Αλλα οπως καταλαβαινω, στη χωρα που μονο ο αερας δεν εχει φορολογηθει,
και 500αρακι fiat του 1970 να εχεις, δεν μηδενιζει/δεν εξαιρεισαι απο τεκμηριο...
Μαλιστα...
Κι επειδη δεν εχω και ιδιαιτερες αποδοχες, ενα αμαξι το δικο μου κι ενα του πατερα, θα βγαινει να πληρωνω και φορο απο πανω.
Μαλλον λοιπον απο φορολογικης αποψης δεν συμφερει η κινηση.

Κάνεις λάθος.
Εαν έχεις αυτοκίνητο και το χρησιμοποιείς, ΕΧΕΙΣ ΕΞΟΔΑ. Αυτό σημαίνει ότι πληρώνεις για αυτό, πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, κάποιο σερβις (πχ κάθε τέσσερα χρόνια περίπου πρέπει να αλλάζει λάστιχα), πρέπει να πληρώνεις ΚΤΕΟ (κάθε δυο χρόνια), και φυσικά και κάποια βενζίνη που το κινείς. Επειδή δεν σου αρέσει εσένα, δεν πάει να πεί ότι δεν είναι σωστο. Γιατί υπάρχουν ένα σωρό μάγκες που έχουν αυτοκίνητα και δηλώνουν εισόδημα ΜΗΔΕΝ. Κάτσε ρε φίλε, εαν δεν το κινείς, παραδίδεις και πινακίδες, προκειμένου να μην πληρώνεις και τέλη και ασφάλεια και το βάζεις αποθήκη και τέλος. Διαφορετικά, τα πληρώνεις τα παραπάνω. ΑΡΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.
Τώρα εαν δεν έχεις δηλώσει, πάει να πεί ότι κρυβεις.
και για να είμαστε ακριβείς, τα τεκμήρια αυτοκινήτων ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΑ. Ειδικά για αυτοκίνητα πάνω απο 2000 κ.ε.

- - - Updated - - -


Θέλω όμως να μας πείς και τι θα γίνει στο μέλλον :p

Δεν κατάλαβα, τι εννοείς;

sdikr
20-07-18, 11:49
Δεν κατάλαβα, τι εννοείς;

Λίγο πιο πάνω ο cool11 ζητάει να του πούμε και τι θα γίνει στο μέλλον

cool11
20-07-18, 12:07
Παιδια ευχαριστω για τις διευκρινησεις.
Θα το αφησω στο ονομα του πατερα, εξαλλου δικο του ειναι.
Ειπα να διευκολυνουμε λιγο τη ζωη μας, οχι να πληρωνω σπασμενα και να βρεθω μπλεγμενος για ενα @@@@μαξο!

anon
20-07-18, 12:15
Λίγο πιο πάνω ο cool11 ζητάει να του πούμε και τι θα γίνει στο μέλλον

δεν νομίζω ότι το θέμα τεκμηρίων θα αλλάξει στο μέλλον, όσο υπάρχει θέμα με την σωστή δήλωση εισοδημάτων.

Εαν μιλάμε για κάποιο ιδανικό μέλλον, όπου το κράτος θα γνωρίζει κατα 90% τα εισοδήματα με άλλο τρόπο, με απόλυτη ακρίβεια, τότε ναι, τα τεκμήρια δεν θα έχουν κανένα νόημα τότε.

sdikr
20-07-18, 12:22
δεν νομίζω ότι το θέμα τεκμηρίων θα αλλάξει στο μέλλον, όσο υπάρχει θέμα με την σωστή δήλωση εισοδημάτων.

Εαν μιλάμε για κάποιο ιδανικό μέλλον, όπου το κράτος θα γνωρίζει κατα 90% τα εισοδήματα με άλλο τρόπο, με απόλυτη ακρίβεια, τότε ναι, τα τεκμήρια δεν θα έχουν κανένα νόημα τότε.

Εγώ ξέρω πως κάθε χρόνο αλλάζουν διάφοροι παράμετροι στο πως θα φορολογηθούμε.
Τα τεκμήρια θα είναι εκεί, αλλά αλλάζει το αφορολόγητο, μπορεί να αλλάξει και να σου πει, άλλο τεκμήριο λόγο παλαιότητας, μπορεί να αλλάξει και να σου πει......κοκ

cool11
20-07-18, 18:59
Αν αντι για κυριοτητα 100% στο ονομα του πατερα μου - οπως ειναι τωρα,
κανει μεταβιβαση 50%-50% με τη μητερα μου,
αυτο βολευει με τα διαδικαστικά-φορολογικα, αν τυχον ερθει εκεινη η ωρα και πεθανει ο πατερας μου;
Ετσι κι αλλιως αυτοι, ως ζευγαρι, το ιδιο τεκμηριο εχουν. Απλα να ειμαστε ετοιμοι (οπως εχουν ηδη κανει με αλλα θεματα συμβολαιων), για οταν καποτε ερθει η μοιραια ωρα.

sdikr
20-07-18, 19:26
Αν αντι για κυριοτητα 100% στο ονομα του πατερα μου - οπως ειναι τωρα,
κανει μεταβιβαση 50%-50% με τη μητερα μου,
αυτο βολευει με τα διαδικαστικά-φορολογικα, αν τυχον ερθει εκεινη η ωρα και πεθανει ο πατερας μου;
Ετσι κι αλλιως αυτοι, ως ζευγαρι, το ιδιο τεκμηριο εχουν. Απλα να ειμαστε ετοιμοι (οπως εχουν ηδη κανει με αλλα θεματα συμβολαιων), για οταν καποτε ερθει η μοιραια ωρα.

Γιατί δεν το κάνει 100% στην μητέρα σου;

anon
20-07-18, 20:51
Εγώ ξέρω πως κάθε χρόνο αλλάζουν διάφοροι παράμετροι στο πως θα φορολογηθούμε.
Τα τεκμήρια θα είναι εκεί, αλλά αλλάζει το αφορολόγητο, μπορεί να αλλάξει και να σου πει, άλλο τεκμήριο λόγο παλαιότητας, μπορεί να αλλάξει και να σου πει......κοκ

σε αυτό έχεις δίκιο. Είδωμεν!

cool11
21-07-18, 00:00
Γιατί δεν το κάνει 100% στην μητέρα σου;

E κοιτα, δεν ξερει κανεις ποιος θα αποδημησει εις Κυριον πρωτος....

Το ζητουμενο ειναι, μια προβλεψη, για τις λιγοτερες γραφειοκρατειες και τι ισχυει φορολογικα,
πχ πλεον οταν πεθανει ο ενας.
Αν πεθανει ο πατερας μου που τωρα εχει 100% κυριοτητα, παει αυτοματως στην μητερα μου;
Αν εχουν απο 50-50, οποιος πεθανει, παει στον αλλον το 50%?

Χρόνια να έχουν οι άνθρωποι, αλλα τα προβληματα υγειας δινουν και παιρνουν, και κανεις δεν ειναι αθανατος.
Για ολα τα περιουσιακα, σε εμενα και στα αδερφια μου εχουν απο χρονια τακτοποιηθει ολα, με αντιστοιχα συμβολαια.

Το αμαξι ομως ειναι 100% στο ονομα του πατερα,
και θελαμε ως οικογενεια να εχουμε δρομολογησει απο πριν την καλυτερη λυση, για το χειρισμο του 'πατρικου' αυτοκινητου, με την λιγοτερη δυνατη γραφειοκρατια.

sdikr
21-07-18, 00:05
E κοιτα, δεν ξερει κανεις ποιος θα αποδημησει εις Κυριον πρωτος....

Το ζητουμενο ειναι, μια προβλεψη, για τις λιγοτερες γραφειοκρατειες και τι ισχυει φορολογικα,
πχ πλεον οταν πεθανει ο ενας.
Αν πεθανει ο πατερας μου που τωρα εχει 100% κυριοτητα, παει αυτοματως στην μητερα μου;
Αν εχουν απο 50-50, οποιος πεθανει, παει στον αλλον το 50%?

Χρόνια να έχουν οι άνθρωποι, αλλα τα προβληματα υγειας δινουν και παιρνουν, και κανεις δεν ειναι αθανατος.
Για ολα τα περιουσιακα, σε εμενα και στα αδερφια μου εχουν απο χρονια τακτοποιηθει ολα, με αντιστοιχα συμβολαια.

Το αμαξι ομως ειναι 100% στο ονομα του πατερα,
και θελαμε ως οικογενεια να εχουμε δρομολογησει απο πριν την καλυτερη λυση, για το χειρισμο του 'πατρικου' αυτοκινητου, με την λιγοτερη δυνατη γραφειοκρατια.


Γιατί το ψάχνεις λοιπον απο τώρα και χαλιέσαι;
Μακάρι να μην γίνει ποτέ.
Ακόμα και αν γίνει για αυτό υπάρχουν διαθήκες ή αν δεν υπάρχουν διαθήκες τα κληρονομικά.
Μπορείς μάλιστα να μην κάνεις αποδοχή κληρονομιάς αν μιλάμε μόνο για το αμάξι.

Αν θέλεις να το γράψεις απο τώρα, τότε θα έχεις τα τεκμήρια, αν το γράψεις 50% στην μητέρα σου, πάλι αν χτύπα ξύλο γίνει κάτι, πάλι θα έχεις τα κληρονομικά.

manoulamou
21-07-18, 09:07
Το αυτοκινητο καποτε ηταν η κοτα με τα... χρυσα αβγα, οχι μονον για το κρατος!
Ακομη και σημερα (οπως εγραψε ο anon
εκτος απο τελη κυκλοφοριας και ΚΤΕΟ, θελει καυσιμα, ασφαλιστρα, service, ελαστικα...
Γι΄αυτο ακριβως αποτελει τεκμηριο εισοδηματος! :whistle:
Μην περιπλεκετε τα πραγματα με κολπακια, γιατι στο γιουνανισταν ειδικα στη φορολογια μονον επιβαρυνσεις προστιθενται και στα ΙΧ - μεχρι τωρα ουτε επικαρπια ουτε ψιλη κυριοτητα υπαρχει οπως γινεται με τα ακινητα. :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
21-07-18, 09:37
Μια απλή αποδοχή στην εφορία είναι η διαδικασία μεταβίβασης του οχήματος στη σύζυγο.

cool11
21-07-18, 15:36
Μια απλή αποδοχή στην εφορία είναι η διαδικασία μεταβίβασης του οχήματος στη σύζυγο.

Σιγουρα θελει και παραβολα κλπ

- - - Updated - - -


Γιατί το ψάχνεις λοιπον απο τώρα και χαλιέσαι;
Μακάρι να μην γίνει ποτέ.
Ακόμα και αν γίνει για αυτό υπάρχουν διαθήκες ή αν δεν υπάρχουν διαθήκες τα κληρονομικά.
Μπορείς μάλιστα να μην κάνεις αποδοχή κληρονομιάς αν μιλάμε μόνο για το αμάξι.

Αν θέλεις να το γράψεις απο τώρα, τότε θα έχεις τα τεκμήρια, αν το γράψεις 50% στην μητέρα σου, πάλι αν χτύπα ξύλο γίνει κάτι, πάλι θα έχεις τα κληρονομικά.

Τελικα δεν μπορει να γινει τιποτε απο τωρα, για να γλυτωσουμε μελλοντικη γραφειοκρατια;
Το να το παρω στο ονομα μου, το αποκλεισαμε, συμφωνησα κι εγω.
Μεταβιβαση 50% στη μητερα, μαλλον δεν βλεπω να διευκολυνει σε τιποτε τα πραγματα.

Το καλυτερο θα ηταν 'κατι' (διαθηκη???), που θα ελεγε (if-then-else):
Αν πεθανει ο πατερας, παει κατα 100% στη μητερα.
Αν πεθανει η μητερα, παει 100 στα παιδια(εμενα και τον αδερφο μου).
Διαθηκη ειναι αυτο το 'κατι'; Και ειναι το πιο γρηγορο-ευκολο-οικονομικο-βελτιστο, την παρουσα στιγμη;
Μας διευκολυνει για το μελλον, μενοντας εγω και ο αδερφος μου αλωβητοι επι του παροντος, ή ουτε κι αυτο ειναι λυση;

mezger
21-07-18, 15:58
Αν πεθανει ο πατερας, παει κατα 100% στη μητερα.
Αν πεθανει η μητερα, παει 100 στα παιδια(εμενα και τον αδερφο μου).


Αν δεν κάνω λάθος αυτό λέει ακριβώς το κληρονομικό δίκαιο για τα αυτοκίνητα (ότι τα κληρονομεί εξ'ολοκλήρου ο/η εν ζωη σύζυγος, και μετά οι νόμιμοι κληρονόμοι), δηλαδή δε χρειάζεται να γίνει διαθήκη αν θες αυτό.
Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να γίνει διαδικασία. Ο μόνος τρόπος να μην κάνεις διαδικασίες τότε, είναι να κάνεις διαδικασία τώρα (μεταβίβαση σε σένα η/και τον αδερφό σου) με ότι αυτό συνεπάγεται.

cool11
21-07-18, 20:52
Αν δεν κάνω λάθος αυτό λέει ακριβώς το κληρονομικό δίκαιο για τα αυτοκίνητα (ότι τα κληρονομεί εξ'ολοκλήρου ο/η εν ζωη σύζυγος, και μετά οι νόμιμοι κληρονόμοι), δηλαδή δε χρειάζεται να γίνει διαθήκη αν θες αυτό.
Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να γίνει διαδικασία. Ο μόνος τρόπος να μην κάνεις διαδικασίες τότε, είναι να κάνεις διαδικασία τώρα (μεταβίβαση σε σένα η/και τον αδερφό σου) με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αν ειναι ετσι, νομιζω οτι ειμαι/ειμαστε οικογενειακως καλυμμένοι.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
22-07-18, 01:38
Σιγουρα θελει και παραβολα κλπ
Τα παράβολα είναι πλέον πανευκολα (βγαίνουν ηλεκτρονικά).
Και όχι, η συγκεκριμένη διαδικασία δεν έχει παράβολο.
Απλα αν κάνεις αποδοχή το αυτοκίνητο μετά κανεις τα πάντα.

Η γραφειοκρατία στα κληρονομικά ειναι αυτή που είναι γιατι πολλοί συμπολίτες μας φρόντισαν στο παρελθόν να μη σεβαστούν καθολου τους νεκρούς συγγενεις τους και να φτασουν στο σημείο να κανουν τέρατα μονο και μονο για να κερδίσουν μισο τετραγωνικό ακομα κι απο τα αδερφια τους.

tempo
22-07-18, 20:20
ΔΕΝ θα υπάρξει ειδοποίηση για το πότε θα ανοίξει η δήλωση των αναδρομικών. Μόνος σου πρέπει να κοιτάς.

γνωρίζει κανείς αν έχει ανοίξει η δήλωση των αναδρομικών συντάξεων παλαιότερων ετών;
Δηλαδή η δυνατότητα να κάνουμε τροποποιητική δήλωση αναδρομικών συντάξεων παλαιότερων ετών (που δόθηκαν φέτος στους συνταξιούχους και εμείς πρέπει να δηλώσουμε με τροποποιητική σε παλαιότερο έτος.).

manoulamou
25-07-18, 20:46
ΜΙΣΟ δηλαδη δοθηκαν φετος = εντος του 2018 - αναδρομικα περασμενων ετων και θα γινει τροποποιητικη δηλωση τωρα και οχι του χρονου μια κι εξω?
ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ αυτα που κακως κοπηκαν και θα τα παρουν καποιοι τον Αυγουστο, μετα θα κανουν ΚΑΙ τροποποιητικη...
ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ
:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.