PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 [84] 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

mezger
25-07-18, 21:06
ΜΙΣΟ δηλαδη δοθηκαν φετος = εντος του 2018 - αναδρομικα περασμενων ετων και θα γινει τροποποιητικη δηλωση τωρα και οχι του χρονου μια κι εξω?
ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ αυτα που κακως κοπηκαν και θα τα παρουν καποιοι τον Αυγουστο, μετα θα κανουν ΚΑΙ τροποποιητικη...
ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ
:hmm:

Αν τα αναδρομικά δόθηκαν εντός του 2018, γίνεται δήλωση του έτους που αφορούν του χρόνου, όχι φέτος. Μέχρι 31/12/2019 συγκεκριμένα.
Οι δηλώσεις για αναδρομικά που καταβλήθηκαν το 2017 και αφορούν προηγούμενα έτη δεν έχουν ανοίξει, πέρυσι που έγιναν για πρώτη φορά ηλεκτρονικά οι αντίστοιχες άνοιξαν τον Νοέμβρη.

manoulamou
28-07-18, 12:49
Σημερινο πρωινο ΜΗΝΥΜΑ απο taxisnet

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ / ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

Μετά την εκκαθάριση της υποβληθείσας δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος φορολογικού έτους 2017, κατ' εφαρμογή της παρ.1 άρθ.3 της ΠΟΛ 1068/2018 (ΦΕΚ Β' 1319/17-04-2018), σας κοινοποιούμε την Πράξη Διοικητικού Προσδιορισμού Φόρου, την οποία μπορείτε να εκτυπώσετε από την επιλογή Πολίτες // Εισόδημα // Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. (Ε1-Ε2-Ε3) στο δικτυακό τόπο της Α.Α.Δ.Ε.www.aade.gr με τη χρήση των κωδικών σας στο σύστημα TAXISnet.

Τι ακριβως θελει να πει ο ποιητης - ΠΡΟΣ ΤΙ Η ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ -
αφου ηδη μεσα σε μια μερα απο την δηλωση στις 16 Ιουλιου, ειχε πληρως καταχωρηθει η οφειλη στην προσωπ. πληρ/ση, ελαβε κανεις σας κατι παρομοιο;
:hmm:

thourios
28-07-18, 12:55
Το έλαβα και εγώ. Υπενθύμιση μάλλον ότι πρέπει να αρχίσουμε να πληρώνουμε.

manoulamou
28-07-18, 13:12
ΟΥΚ αν λαβοις - παρα του μη εχοντος... :p
Σε απλα ελληνικα, εδω και κατι χρονακια, πληρωνω μονο εαν μου περισσευουν - οποτε εχω, απλα φροντιζω να εξοφλω πληρως, λιγο πριν κανω την επομενη δηλωση. Δινω αλλες προτεραιοτητες και η συνταξη πριν καν μπει στον μοναδικο - ακατασχετο λογαριασμο, ειναι κατω του οριου ετσι κι αλλιως! :twisted:

elina_77
28-07-18, 14:07
ΟΥΚ αν λαβοις - παρα του μη εχοντος...
Σε απλα ελληνικα, εδω και κατι χρονακια, πληρωνω μονο εαν μου περισσευουν - οποτε εχω, απλα φροντιζω να εξοφλω πληρως, λιγο πριν κανω την επομενη δηλωση. Δινω αλλες προτεραιοτητες...
Ε άρα εσύ δεν ανήκεις στους μη έχοντες αφού εξοφλείς κανονικότατα :rolleyes:

manoulamou
28-07-18, 15:58
ΣΩΣΤΑ ανηκω στους εχοντες...
λογω δικαιωματος υπεραναληψης μονιμως ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ εως και 1500- ευρω!
:rofl:

elina_77
28-07-18, 16:14
ΣΩΣΤΑ ανηκω στους εχοντες...

Δεν ανήκεις στους έχοντες, αυτοί δεν πληρώνουν φόρους, αλλά ούτε και στους μη έχοντες.
Ανήκεις στο ενδιάμεσο που βρίσκεται η πλειοψηφία του πληθυσμού.

Basilhs23_
29-07-18, 22:49
Ξέρεις κανείς τι παίζει με τις εκπρόθεσμες τροποποιητικές δηλώσεις; Εαν αύριο παρέλθει η προθεσμία για τις φορολογικές φυσικών προσώπων, θα μπορέσω να κάνω πιο μετά μια εκπρόθεσμη τροποποιητική για να διορθώσω κάτι; Υπάρχει πρόστιμο;

manoulamou
30-07-18, 10:08
Πρόστιμα εκπρόθεσμων αρχικών και τροποποιητικών δηλώσεων εισοδήματος φορολογικού έτους 2017

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40530#


(https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40530#)
:hmm:

Mormnak
30-07-18, 16:50
Πρόστιμα εκπρόθεσμων αρχικών και τροποποιητικών δηλώσεων εισοδήματος φορολογικού έτους 2017

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40530#


(https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/40530#)
:hmm:

Καιρός δεν είναι να πέσουνε??? λέω εγώ που πληρώνω τα δικά μου και της οικογενειάς μου σαν καλός μααααλ.....ς....γκουχ γκουχ....Έλληνας φορολογούμενος(AKA ΚΟΡΟΙΔΟ ενός χρεωκοπημένου και καταχρεωμένου κράτους) :hmm: :hmm:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
30-07-18, 17:05
Τα πρόστιμα υπήρχαν ούτως ή άλλως, δεν είναι καινούρια. Και στην εφορία ότι πέφτει στο χαρτί, πέφτει και στο χρήμα, δεν έχει μα μου :rolleyes:

dimitri_ns
30-07-18, 17:33
Τα πρόστιμα υπήρχαν ούτως ή άλλως, δεν είναι καινούρια. Και στην εφορία ότι πέφτει στο χαρτί, πέφτει και στο χρήμα, δεν έχει μα μου :rolleyes:

Στην ΙΖ Αθηνών Παγκράτι, είναι παππούς που ήρθε να πληρώσει 4 λεπτά. Ρωτάω την κοπελιά, πρόστιμα και προσαυξήσεις δεν έχει ? Βεβαίως μου λέει, γίνανε 6 λεπτά.
Βγάζει ο παππούς 10 σέντς να πληρώσει, στο ταμείο του λέει, θα πάρετε και ρέστα. Και του δίνει το διπλότυπο να πάει να πληρώσει.

Πάντα τέτοια..

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
30-07-18, 17:45
Στην ΙΖ Αθηνών Παγκράτι, είναι παππούς που ήρθε να πληρώσει 4 λεπτά. Ρωτάω την κοπελιά, πρόστιμα και προσαυξήσεις δεν έχει ? Βεβαίως μου λέει, γίνανε 6 λεπτά.
Βγάζει ο παππούς 10 σέντς να πληρώσει, στο ταμείο του λέει, θα πάρετε και ρέστα. Και του δίνει το διπλότυπο να πάει να πληρώσει.

Πάντα τέτοια..
50% προσαυξήσεις! Πόσα χρόνια είχε να πληρώσει :crazy:

Basilhs23_
30-07-18, 20:07
Στην ΙΖ Αθηνών Παγκράτι, είναι παππούς που ήρθε να πληρώσει 4 λεπτά. Ρωτάω την κοπελιά, πρόστιμα και προσαυξήσεις δεν έχει ? Βεβαίως μου λέει, γίνανε 6 λεπτά.
Βγάζει ο παππούς 10 σέντς να πληρώσει, στο ταμείο του λέει, θα πάρετε και ρέστα. Και του δίνει το διπλότυπο να πάει να πληρώσει.

Πάντα τέτοια..

Στο taxis είχα οφειλή 1 cents, έμεινε 2-3 χρόνια και από πέρσι έγινε 2 cents, δεν βρίσκω τον λόγω να κάτσω να το πληρώσω, μόνο το χαρτί εκτύπωσης και το ρεύμα που θα καταναλώσουν τα ηλεκτρονικά συστήματα του ebanking για την συναλλαγή περισσότερο κοστίζουν.

manoulamou
31-07-18, 01:41
Μου θυμισατε κατι καλες εποχες που καποιοι πηγαιναν να πληρωσουν φουσκωμενους λογαριασμους κουβαλωντας καροτσακι με κερματα... :p
Παντως και με την ΕΦΟΡΙΑ ισχυει ο,τι και με τη δικαιοσυνη
«Ο νόμος είναι σαν τον ιστό της αράχνης. Οι μικρές μύγες πιάνονται, ενώ οι μεγάλες σχίζουν το δίχτυ και φεύγουν.» - Ανάχαρσις

Mormnak
31-07-18, 08:21
Μου θυμισατε κατι καλες εποχες που καποιοι πηγαιναν να πληρωσουν φουσκωμενους λογαριασμους κουβαλωντας καροτσακι με κερματα... :p
Παντως και με την ΕΦΟΡΙΑ ισχυει ο,τι και με τη δικαιοσυνη
«Ο νόμος είναι σαν τον ιστό της αράχνης. Οι μικρές μύγες πιάνονται, ενώ οι μεγάλες σχίζουν το δίχτυ και φεύγουν.» - Ανάχαρσις

Να δώσω και εγώ τότε την δική μου μετάφραση σε αυτο που λες...με την αράχνη.... Νόμος=''Παράθυρο'' για τους Πολιτικούς μας και ''λαιμητόμος'' για τον νεόπτωχο Έλληνα φορολογούμενο...(κατά την δική μου άποψη πάντα.) και να δώσω και ένα τρανταχτό παράδειγμα....«Μνημόνιο 4» (https://www.eleftherostypos.gr/politiki/101498-psifistike-to-mnimonio-4-me-153-nai/)...:mad:)(και σταματάω το Offtopic εδώ για να μην γίνεται spam στπ νήμα.)

manoulamou
01-08-18, 13:37
Πληρωσα μεσω i-bank Δευτερα 30 Ιουλιου
την πρωτη δοση της κορης στις 9.59 και μερος της δικης μου στις 10.03.
Μπαινοντας σημερα στο taxisnet παρατηρω οτι
(1) εχουν καταχωρηθει στα Στοιχεια Πληρωμων κανονικα και οι δυο
(2) στα εκτος ρυθμισης
(Α) της Ειρηνης εμφανιζονται κανονικα μονον οι επομενες 2 δοσεις. :oneup:
(Β) εμενα υπαρχει ακομη ως ανεξοφλητη ολοκληρη η πρωτη, φυσικα με την αναλογη πληρη επιβαρυνση...
ΦΥΣΙΚΑ θα περιμενω ολιγον μπας και απλα αργησε να μπει στο συστημα! :whistle:

Rebel Scum
01-08-18, 13:39
Πληρωσα μεσω i-bank Δευτερα 30 Ιουλιου
την πρωτη δοση της κορης στις 9.59 και μερος της δικης μου στις 10.03.
Μπαινοντας σημερα στο taxisnet παρατηρω οτι
(1) εχουν καταχωρηθει στα Στοιχεια Πληρωμων κανονικα και οι δυο
(2) στα εκτος ρυθμισης
(Α) της Ειρηνης εμφανιζονται κανονικα μονον οι επομενες 2 δοσεις. :oneup:
(Β) εμενα υπαρχει ακομη ως ανεξοφλητη ολοκληρη η πρωτη, φυσικα με την αναλογη πληρη επιβαρυνση...
ΦΥΣΙΚΑ θα περιμενω ολιγον μπας και απλα αργησε να μπει στο συστημα! :whistle:

Αργεί να ενημερωθεί συχνά μην "ανησυχείς".

manoulamou
01-08-18, 13:49
ΔΕΝ ανησυχω, απλα απορω... :lol:
Παλιοτερα οταν στηνομουνα με τις ωρες στην ουρα, ενω οι πληρωμες καταχωρουνταν εως και 4 εργασιμες μετα, για την εμφανιση στις εξοφλησεις περναγε πανω απο μια εβδομαδα.
Η πληρης ελλειψη επικοινωνιας ακομη ΚΑΙ μεταξυ των ηλεκτρονικων "υπηρεσιων"!
:twisted:

nodasz
01-08-18, 22:29
Γεια σας φιλοι. Εχω διαμερισμα σε πολυκατοικια σε περιοχη εκτος σχεδιου αλλα σε μερος μεσα στον οικισμο(Κινεττα). Πρεπει στο Ε9 να δηλωσω και τα στοιχεια του οικοπεδου ? ή όπως γινεται σε ολα τα διαμερισματα δηλωνουμε μονο την κατοικια (το κυριως διαμερισμα) χωρις το ποσοστο συνιδιοκτησιας του οικοπεδου ? Τι πρεπει να κανω ?

Basilhs23_
01-08-18, 22:54
Γεια σας φιλοι. Εχω διαμερισμα σε πολυκατοικια σε περιοχη εκτος σχεδιου αλλα σε μερος μεσα στον οικισμο(Κινεττα). Πρεπει στο Ε9 να δηλωσω και τα στοιχεια του οικοπεδου ? ή όπως γινεται σε ολα τα διαμερισματα δηλωνουμε μονο την κατοικια (το κυριως διαμερισμα) χωρις το ποσοστο συνιδιοκτησιας του οικοπεδου ? Τι πρεπει να κανω ?

Αυτό που γνωρίζω από το διαμέρισμα της μάνας μου σε περιοχή εντός σχεδίου, δεν αναγράφουμε στοιχεία οικοπέδου εφόσον μιλάμε για διαμέρισμα πολυκατοικίας.

Το διαμέρισμα έχει χιλιοστά επί του οικοπέδου;

nodasz
02-08-18, 18:11
Αυτό που γνωρίζω από το διαμέρισμα της μάνας μου σε περιοχή εντός σχεδίου, δεν αναγράφουμε στοιχεία οικοπέδου εφόσον μιλάμε για διαμέρισμα πολυκατοικίας.

Το διαμέρισμα έχει χιλιοστά επί του οικοπέδου;

Εννοειται οτι έχει χιλιοστα επι του οικοπεδου , εχει γινει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας Το θεμα ειναι οτι ειναι εκτος σχεδιου (αν και οριακα) Σε αυτη την περιπτωση τι κανουμε ?

mezger
03-08-18, 09:55
Εννοειται οτι έχει χιλιοστα επι του οικοπεδου , εχει γινει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας Το θεμα ειναι οτι ειναι εκτος σχεδιου (αν και οριακα) Σε αυτη την περιπτωση τι κανουμε ?

Εφόσον είναι εκτός σχεδίου, τα στοιχεία οικοπέδου αγροτεμαχίου θα τα αναγράψεις στον πίνακα 2.

Δες και από τη σχετική εγκύκλιο (https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19856)


6. Σε κάθε περίπτωση αναγραφής κτισμάτων απαιτείται και η συμπλήρωση των στοιχείων του οικοπέδου ή γηπέδου, επί του οποίου βρίσκονται αυτά.
Κατ' εξαίρεση δεν συμπληρώνονται στοιχεία οικοπέδου αποκλειστικά και μόνο σε κατοικίες, επαγγελματικές στέγες, αποθήκες και θέσεις στάθμευσης εφόσον αθροιστικά:
α. υπάρχει πλήρης σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας για το σύνολο του οικοπέδου και των επ' αυτού κτισμάτων (υφισταμένων ή μελλοντικών),
β. η αξία του οικοπέδου υπολογίζεται με το σύστημα ΑΠΑΑ και
γ. βρίσκονται σε πολυκατοικία.


Edit: τώρα είδα ότι λες πως είναι εντός οικισμού. Αν η γη θεωρείται οικόπεδο*, τότε πρέπει να γράψεις τα στοιχεία οικοπέδου μαζί με το κτίσμα, γιατί λογικά θα είναι σε εκτος ΑΠΑΑ περιοχή.

*
Στην έννοια του γηπέδου περιλαμβάνονται όλες οι εκτάσεις, οι οποίες είναι εκτός σχεδίου πόλης και εκτός οικισμού. Σε περίπτωση αμφιβολίας, για το αν συγκεκριμένο γήπεδο θεωρείται αγροτεμάχιο ή οικόπεδο, αρμόδια να αποφανθούν είναι τα κατά τόπους γραφεία της Πολεοδομίας.

nodasz
03-08-18, 18:23
Εφόσον είναι εκτός σχεδίου, τα στοιχεία οικοπέδου αγροτεμαχίου θα τα αναγράψεις στον πίνακα 2.

Δες και από τη σχετική εγκύκλιο (https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19856)


Edit: τώρα είδα ότι λες πως είναι εντός οικισμού. Αν η γη θεωρείται οικόπεδο*, τότε πρέπει να γράψεις τα στοιχεία οικοπέδου μαζί με το κτίσμα, γιατί λογικά θα είναι σε εκτος ΑΠΑΑ περιοχή.

*
Στην έννοια του γηπέδου περιλαμβάνονται όλες οι εκτάσεις, οι οποίες είναι εκτός σχεδίου πόλης και εκτός οικισμού. Σε περίπτωση αμφιβολίας, για το αν συγκεκριμένο γήπεδο θεωρείται αγροτεμάχιο ή οικόπεδο, αρμόδια να αποφανθούν είναι τα κατά τόπους γραφεία της Πολεοδομίας.

Παντως εχει γινει φοβερο μπλεξιμο με αυτο το θεμα και δεν καταλαβαινω γιατι. Υπεθετα οτι οι διαταξεις ειναι καπως σαφεστερες αλλα εδω μπλεκονται ακομα και οι λογιστες. Δυο φοροτεχνικοι σημερα μου ειπαν οτι ΔΕΝ πρεπει να αναγραφουν τα στοιχεια του οικοπεδου. Ο συμβολαιογραφος ομως επεμεινε οτι πρεπει να γινει και τελικα και η εφορια ειπε οτι ετσι πρεπει να γινει , να γραφτουν δηλ τα στοιχεια του οικοπεδου. Πως γινεται , για ενα μαλλον σαφες θεμα να υπαρχει τετοια διχογνωμια και τελικα εμεις οι πολιτες να μην βρισκουεμε ακρη? Αν ακομα και οι φοροτεχνικοι το χανουν κατι παει πολυ λαθος στο συστημα.

mezger
03-08-18, 18:52
Παντως εχει γινει φοβερο μπλεξιμο με αυτο το θεμα και δεν καταλαβαινω γιατι. Υπεθετα οτι οι διαταξεις ειναι καπως σαφεστερες αλλα εδω μπλεκονται ακομα και οι λογιστες. Δυο φοροτεχνικοι σημερα μου ειπαν οτι ΔΕΝ πρεπει να αναγραφουν τα στοιχεια του οικοπεδου. Ο συμβολαιογραφος ομως επεμεινε οτι πρεπει να γινει και τελικα και η εφορια ειπε οτι ετσι πρεπει να γινει , να γραφτουν δηλ τα στοιχεια του οικοπεδου. Πως γινεται , για ενα μαλλον σαφες θεμα να υπαρχει τετοια διχογνωμια και τελικα εμεις οι πολιτες να μην βρισκουεμε ακρη? Αν ακομα και οι φοροτεχνικοι το χανουν κατι παει πολυ λαθος στο συστημα.

Κοίτα, εφόσον είναι σαφές ότι πρόκειται για οικόπεδο και όχι αγροτεμάχιο (συνήθως εκεί υπάρχει δυσκολία, στο είναι/δεν είναι οικόπεδο), τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά, γιατί υπάρχουν επαρκώς ορισμένες προυποθέσεις για να μην συμπληρώσεις στοιχεία οικοπέδου(σύσταση,πολυκατοικία και εντός ΑΠΑΑ). Άρα αν μία δεν ισχύει (π.χ. ΑΠΑΑ στην περιπτωσή σου, αφού είναι εκτός σχεδίου) γράφεις οπωσδήποτε και χωρίς αμφιβολία τα στοιχεία οικοπέδου.
Οι φοροτεχνικοί που σου είπαν να μην τα γράψεις, λογικά θυμούνται μόνο το απλοποιημένο σύσταση-->μη αναγραφή στοιχείων οικοπέδου, που είναι φυσικά λάθος.

nodasz
03-08-18, 20:01
Κοίτα, εφόσον είναι σαφές ότι πρόκειται για οικόπεδο και όχι αγροτεμάχιο (συνήθως εκεί υπάρχει δυσκολία, στο είναι/δεν είναι οικόπεδο), τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά, γιατί υπάρχουν επαρκώς ορισμένες προυποθέσεις για να μην συμπληρώσεις στοιχεία οικοπέδου(σύσταση,πολυκατοικία και εντός ΑΠΑΑ). Άρα αν μία δεν ισχύει (π.χ. ΑΠΑΑ στην περιπτωσή σου, αφού είναι εκτός σχεδίου) γράφεις οπωσδήποτε και χωρίς αμφιβολία τα στοιχεία οικοπέδου.
Οι φοροτεχνικοί που σου είπαν να μην τα γράψεις, λογικά θυμούνται μόνο το απλοποιημένο σύσταση-->μη αναγραφή στοιχείων οικοπέδου, που είναι φυσικά λάθος.

Κατ αρχην φιλε mezger ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Θυμαμαι οτι σε δυσκολες ερωτησεις με εχεις βοηθησει ξανα στο παρελθον. Τωρα , για διαμερισμα στην ιδια πολυκατοικια με αυτη που συζηταμε , οταν εκανα τα κληρονομικα του πατερα μου ανοιξη του 2014 πηρα πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ κανονικα εχοντας δηλωμενο μονο το διαμερισμα χωρις τα στοιχεια του οικοπεδου. Βλεπω οτι η εγκυκλιος που παραθετεις εχει μεταγενεστερη ημερομηνια αρα ισως η εξηγηση ειναι αυτη. Αρα πρεπει να κανω τροποποιηση στο Ε9 και να δηλωσω το οικοπεδο κατα τη γνωμη σου ? Πρεπει να κανω και τροποποιητικες στο παρελθον ή οχι ?

Manolis_karas
03-08-18, 22:51
ΜΙΣΟ δηλαδη δοθηκαν φετος = εντος του 2018 - αναδρομικα περασμενων ετων και θα γινει τροποποιητικη δηλωση τωρα και οχι του χρονου μια κι εξω?
ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ αυτα που κακως κοπηκαν και θα τα παρουν καποιοι τον Αυγουστο, μετα θα κανουν ΚΑΙ τροποποιητικη...
ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ
:hmm:
Το 2017 πήρα αναδρομικά 9 ευρώ για το 2016. Διαπίστωσα ότι δεν είχαν συμπεριληφθεί στα εισοδήματα του 2017. Ξεκίνησα να κάνω τροποποιητική για το 2016. Βγήκε μήνυμα ότι πρέπει να περιμένω να ανοίξουν οι τροποποιητικές, γιατί αν συνεχίσω στην υποβολή της, θα πληρώσω πρόστιμο.

mezger
03-08-18, 23:38
Κατ αρχην φιλε mezger ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Θυμαμαι οτι σε δυσκολες ερωτησεις με εχεις βοηθησει ξανα στο παρελθον. Τωρα , για διαμερισμα στην ιδια πολυκατοικια με αυτη που συζηταμε , οταν εκανα τα κληρονομικα του πατερα μου ανοιξη του 2014 πηρα πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ κανονικα εχοντας δηλωμενο μονο το διαμερισμα χωρις τα στοιχεια του οικοπεδου. Βλεπω οτι η εγκυκλιος που παραθετεις εχει μεταγενεστερη ημερομηνια αρα ισως η εξηγηση ειναι αυτη. Αρα πρεπει να κανω τροποποιηση στο Ε9 και να δηλωσω το οικοπεδο κατα τη γνωμη σου ? Πρεπει να κανω και τροποποιητικες στο παρελθον ή οχι ?

Πράγματι μέχρι και την έκδοση της νεότερης εγκυκλίου η οδηγία ήταν ότι δεν αναγράφονται τα στοιχεία οικοπέδου στις πολυκατοικίες, δεν υπήρχε το κριτήριο του ΑΠΑΑ.
Συμβουλή άμεση δε μπορώ να σου δώσω γιατί δεν έχω πλήρη εικόνα, υποθέτω πράγματα βάσει όσων αναφέρεις(ότι δηλαδή μιλάμε για οικόπεδο εκτός ΑΠΑΑ) αλλά μπορεί να υποθέτω λάθος :)
Ανέφερες πριν συμβολαιογράφο. Αν προκειται να γίνει συμβόλαιο, ο κανόνας είναι να ακολουθήσεις τη συμβουλή του σε ότι αφορά το Ε9 γιατί αυτός έχει την ευθύνη να συμφωνήσει το πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ με όσα αναγράφει το συμβόλαιο. Θα χρειαστούν σ'αυτήν την περίπτωση τροποποιητικές στα έτη 2013-2017.
Αν απλά θέλεις να έχεις σωστό Ε9, εννοείται ότι δεν έχει νόημα να διορθώσεις παλαιότερα έτη.
Έχε υπόψιν ότι δηλώνοντας τα στοιχεία οικοπέδου σωστά (μόνο τα χιλιοστά της οριζόντιας ιδιοκτησίας, χωρίς τη συμπλήρωση της συνολικής επιφάνειας κτισμάτων), κανονικά δεν επιβαρύνεσαι με επιπλέον ΕΝΦΙΑ. Επίσης μέχρι τώρα δεν βεβαιώνουν πρόστιμα για εκπρόθεσμα τροποποιητικά Ε9 μέσω taxisnet, οπότε γενικώς δε θα πρέπει να έχεις οικονομική επιβάρυνση.

manoulamou
04-08-18, 12:17
Το 2017 πήρα αναδρομικά 9 ευρώ για το 2016. Διαπίστωσα ότι δεν είχαν συμπεριληφθεί στα εισοδήματα του 2017. Ξεκίνησα να κάνω τροποποιητική για το 2016. Βγήκε μήνυμα ότι πρέπει να περιμένω να ανοίξουν οι τροποποιητικές, γιατί αν συνεχίσω στην υποβολή της, θα πληρώσω πρόστιμο.
Και οι συνταξιουχοι της Εθνικης Τραπεζας θα αντιμετωπισουν το ιδιο προβλημα στην επομενη δηλωση το 2019, εξ ου και η απορια μου... :whistle:
Κλαδεψε η διοικηση αυθαιρετα, απο τον Νοεμβριο του 2017 και μετα, οσα μηνιαια εισοδηματα ειχαμε απο τον επικουρικο λογαριασμο - ΛΕΠΕΤΕ - και ξαφνικα τον Απριλιο του 2018 τον πιστωσαν αναδρομικα με το ποσον ενος μηνος!

Nikiforos
03-09-18, 20:46
καλησπέρα, να ρωτησω κατι αν καποιος ξερει.
Κανω εγω χρονια τις φορολογικες δηλωσεις μας.
Τωρα με τις αλλαγες που εκαναν στου πατερα μου δεν εβαλα ποσο αποδειξεων επειδη λεγανε οτι πρεπει να ειναι με καρτα, επειδη ειναι μεγαλος σε ηλικια δεν χρειαζεται καρτα σε αυτον.
Ετσι εδειξε μετα οτι εχει εναν φορο 214 κατι ευρω.
Την επομενη ημερα εκανα τροποποιητικη και τις εβαλα και το εκανε μηδενικο. Ετσι μειναμε ησυχοι.
Σημερα παω να βγαλω τα ΕΝΦΙΑ και πως κοιταξα στην προσωποιημενη πληροφορηση και δειχνει φορο εισοδηματος με προσαυξηση 1.05 ευρω στην 1η δοση δλδ της 31/7! και ποσο πληρωμης 216 ευρω!!!!
ενω συνεχιζει και το εκαθαριστικο να ειναι ΜΗΔΕΝΙΚΟ αλλα και ενα αλλο χαρτι που λεει το αρχικο ποσο που ειχε βγει στο τελικο συνολο απο κατω λεει 0,00.

Τι λετε οτι εχει συμβει?
στο αναλυτικο λεει ημερομηνια υποβολης την 1η δηλωση που ειχα κανει!!!
και ρωταω γιατι ειναι μακρια η εφορια θελει συγκοινωνιες και ειναι μεγαλος σε ηλικια και δεν ακουει και καλα και ειναι εξαιρετικα δυσκολο να παει εκει να ταλαιπωρηθει και σιγουρα να μην βγαλει και ακρη...

Εντωμεταξυ λεγανε οτι θα καταργησουν και τον ΕΝΦΙΑ (μην εκφραστω καταλληλως) και τωρα τον ανεβασανε και αλλο! ειναι ηδη πολυ μεγαλα τα ποσα και μαλιστα βαζουν σε ατομο που δεν εχει κανενα εισοδημα απολυτως δλδ την μανα μου και τωρα ετυχε και αυτο με τα 216 ευρω ακομα ΕΛΕΟΣ!!!!

Να υποθεσω οτι εχουν κανει λαθος αφου το εκκαθαριστικο ειναι μηδενικο ?:hmm::hmm::hmm:

21706
03-09-18, 22:06
Ένα εκκαθαριστικό έχεις ή δύο;

Nikiforos
03-09-18, 22:11
Ένα εκκαθαριστικό έχεις ή δύο;

ενα εχω πως θα γινει να εχω δυο?
οταν κανεις διορθωτικη σου βγαζει αλλο εκκαθαριστικο.
Οταν παω τωρα να το εκτυπωσω το δειχνει μηδενικο.

21706
03-09-18, 22:22
ενα εχω πως θα γινει να εχω δυο?
οταν κανεις διορθωτικη σου βγαζει αλλο εκκαθαριστικο.
Οταν παω τωρα να το εκτυπωσω το δειχνει μηδενικο.
Στην πρώτη δήλωση δεν σου έβγαλε εκκαθαριστικό;

Nikiforos
03-09-18, 22:29
Στην πρώτη δήλωση δεν σου έβγαλε εκκαθαριστικό;

ναι αυτο το ειπα απο την αρχη.
Μετα εκανα τροποποιητικη και εβγαλε μηδενικο.
Τωρα αν παω να εκτυπωσω το pdf συνεχιζει να ειναι μηδενικο.
αλλα στην προσωποιημενη πληροφορηση δειχνει φορο!!!!
πως γινεται αυτο?

τωρα αν μπω δειχνει μονο ενα εκαθαριστικο και ειναι ΜΗΔΕΝΙΚΟ!

21706
03-09-18, 22:37
ναι αυτο το ειπα απο την αρχη.
Μετα εκανα τροποποιητικη και εβγαλε μηδενικο.
Τωρα αν παω να εκτυπωσω το pdf συνεχιζει να ειναι μηδενικο.
αλλα στην προσωποιημενη πληροφορηση δειχνει φορο!!!!
πως γινεται αυτο?

τωρα αν μπω δειχνει μονο ενα εκαθαριστικο και ειναι ΜΗΔΕΝΙΚΟ!
Φαίνεται ότι στην προσωποποιημένη πληροφόρηση
λογαριάζουν το πρώτο εκκαθαριστικό για κάποιον
λόγο που δεν ξέρω.

Nikiforos
03-09-18, 22:38
Φαίνεται ότι στην προσωποποιημένη πληροφόρηση
λογαριάζουν το πρώτο εκκαθαριστικό για κάποιον
λόγο που δεν ξέρω.

ναι αυτο συμβαινει γιατι εχει ημερομηνια 19/6 ενω την τροποποιητικη την εκανα στις 20/6!
μαλλον θα πρεπει να παει εφορια, αν και ειμαι σιγουρος οτι θα πουν πως το λαθος ειναι το μηδενικο εκκαθαριστικο!

frap
04-09-18, 10:17
Στείλε email μέσα από το Taxis και ζήτησε να σου εξηγήσουν τι συμβαίνει. Απαντούν σε 2-3 μέρες συνήθως, έχει συμβεί δε να σε πάρουν και τηλέφωνο! :)

manoulamou
04-09-18, 10:53
ΦΥΣΙΚΑ πρεπει να απευθυνθεις στο TAXIS, δικη τους ηλεκτρονικη - "γραφειοκρατικη" βλακεια μοιαζει!
Μηπως δεν αφαιρεσαν την επιβαρυνση/προστιμο 0,73% λογω ΔΗΘΕΝ μη εμπροθεσμης πληρωμης του αρχικου ποσου;
:whistle:

Nikiforos
04-09-18, 17:46
καλησπέρα, ρωτησα την λογιστρια της δουλειας μου και μου ειπε οτι θα κολλησε το συστημα!
προτεινει να πανε εκει, αλλα δεν σκεφτηκα να τους στειλω το ειχα κανει και αλλες φορες και τωρα το ξεχασα!
ευχαριστω αυτο θα κανω να μην τρεχει τσαμπα ο φαδερ! :oneup:

Basilhs23_
04-09-18, 19:23
Μπορούμε να κάνουμε τροποποιητική μέσω taxisnet ή πρέπει να πάμε αναγκαστικά στην ΔΟΥ;

Εαν μπορεί να γίνει τροποποιητική μέσω taxis, το όποιο πρόστιμο των 100ευρώ θα περάσει αυτόματα στο σύστημα λογικά;

Nikiforos
04-09-18, 22:06
καλα ρε παιδια ειναι φοβεροι.....
μολις εστειλα email ειδα στην προσωποποιημενη πληροφορηση να λειπει ο φορος εισοδηματος!!!
μαλιστα εχω σωσει σε pdf το πριν και μετα.
Δλδ αν ειχε πληρωσει ο πατερας μου την 1η δοση που ηταν πανω απο 70 ευρω τι θα γινοταν θα τα εδιναν πισω μετα?
τι εγινε τσεκαρανε τωρα με τον ΕΝΦΙΑ και ειδαν το λαθος τους???

Chingachgook
04-09-18, 23:34
Αυτα που βγαζει το taxis ειναι σαν τα προιοντα της Apple - ποτέ δεν αγοράζουμε αμέσως με την κυκλοφορία :p

Nikiforos
05-09-18, 06:15
Αυτα που βγαζει το taxis ειναι σαν τα προιοντα της Apple - ποτέ δεν αγοράζουμε αμέσως με την κυκλοφορία :p

καλημέρα, του πατερα μου πες τα θελει να τα κανει όλα αμεσως!!!
χτες πχ ηθελε να παει στην εφορια! του λεω περιμενε να ρωτησω την λογιστρια, καλα που δεν πηγε!

nodasz
08-09-18, 17:21
Εχουμε κανενα νεο για τις τροποποιητικες δηλωσεις για το 2016 χωρις προστιμο για τα συμπληρωματικα εισοδηματα ? Ξερει κανεις ποτε θα ανοιξουν ?

tempo
23-09-18, 08:32
επίσης, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα για τροποποιητική δήλωση για αναδρομικά κύριας σύνταξης που καταβλήθηκαν το 2017 και αφορούν προηγούμενα έτη;

Nikiforos
23-09-18, 15:11
καλησπερα, εχω ενα προβλημα....
θελουμε να πουλησουμε ακινητο στο χωριο και αργησανε την διαδικασια οι αλλοι που ειναι να το παρουν και προλαβε και βγηκε ΕΝΦΙΑ.
Τωρα δεν μπορουμε να προχωρησουμε γιατι θελει φορολογικη ενημεροτητα και δεν βγαινει καθως υπαρχει στην μεση ο ΕΝΦΙΑ.
Ειναι στο ονομα της μητερας μου τι γινεται τωρα? πρεπει να περιμενουμε να εξοφληθουν ολες οι δοσεις δλδ του χρονου ή εχει και αλλον τροπο?
εχω στειλει ερωτημα απο taxisnet εδω και πολλες μερες και ακομα να μου απαντησουν!!!

sdikr
23-09-18, 15:14
Μπορείς να πληρώσεις τον ΕΝΦΙΑ εφαπαξ αν θέλεις, με την ίδια ταυτότητα πληρωμής

Nikiforos
23-09-18, 15:18
Μπορείς να πληρώσεις τον ΕΝΦΙΑ εφαπαξ αν θέλεις, με την ίδια ταυτότητα πληρωμής

εννοεις ολο το ποσο των συνολικων ακινητων? γιατι υπαρχουν και αλλα ακινητα και ειναι μεγαλο το ποσο αρα δεν μπορει να παιξει κατι τετοιο.
Εγω ρωτησα στο taxisnet αν γινεται να αφαιρεθει το συγκεκριμενο ακινητο και να πληρωθει μονο το δικο του ΕΝΦΙΑ που ειναι μικρο ποσο και ειναι ευκολο να το δωσουμε.
Παντως δεν μου εχουν απαντησει και δεν ειναι ευκολο να παει η μανα μου στην εφορια καθως θελει 2 συγκοινωνιες, να φας ολη την μερα εκει που γινεται χαμος και αν θα γινει δουλεια και ειναι και καποιας ηλικιας.
Αν δεν απαντησουν θα ρωταω μεχρι να απαντησουν...καποια στιγμη θα βαρεθουν και θα απαντησουν προφανως! :lol: αλλιως οι αγοραστες θα το παρουν οταν τελειωσουν ολες οι δοσεις και ας προσεχαν...

sdikr
23-09-18, 15:28
εννοεις ολο το ποσο των συνολικων ακινητων? γιατι υπαρχουν και αλλα ακινητα και ειναι μεγαλο το ποσο αρα δεν μπορει να παιξει κατι τετοιο.
Εγω ρωτησα στο taxisnet αν γινεται να αφαιρεθει το συγκεκριμενο ακινητο και να πληρωθει μονο το δικο του ΕΝΦΙΑ που ειναι μικρο ποσο και ειναι ευκολο να το δωσουμε.
Παντως δεν μου εχουν απαντησει και δεν ειναι ευκολο να παει η μανα μου στην εφορια καθως θελει 2 συγκοινωνιες, να φας ολη την μερα εκει που γινεται χαμος και αν θα γινει δουλεια και ειναι και καποιας ηλικιας.
Αν δεν απαντησουν θα ρωταω μεχρι να απαντησουν...καποια στιγμη θα βαρεθουν και θα απαντησουν προφανως! :lol: αλλιως οι αγοραστες θα το παρουν οταν τελειωσουν ολες οι δοσεις και ας προσεχαν...

Δεν είναι η δουλειά τους να σου απαντήσουν απο το taxis, εκεί θα σου απαντήσουν για θέματα τεχνικής φύσης, πχ γιατί δεν δουλέυει η υποβολή Ε1.
Μπορείς φυσικά να τους πρήξεις, όπως και αυτοί μπορούν να σε στείλουν στο /dev/null. μπορεί μάλιστα να έχουν και δικό τους φόρουμ που να τα βγάζουν αυτά τα μηνύματα στην φόρα ;)

Για τέτοια θέματα πρέπει να πάει κάποιος στην ΔΟΥ του

Nikiforos
23-09-18, 15:30
Δεν είναι η δουλειά τους να σου απαντήσουν απο το taxis, εκεί θα σου απαντήσουν για θέματα τεχνικής φύσης, πχ γιατί δεν δουλέυει η υποβολή Ε1.
Μπορείς φυσικά να τους πρήξεις, όπως και αυτοί μπορούν να σε στείλουν στο /dev/null. μπορεί μάλιστα να έχουν και δικό τους φόρουμ που να τα βγάζουν αυτά τα μηνύματα στην φόρα ;)

Για τέτοια θέματα πρέπει να πάει κάποιος στην ΔΟΥ του

οχι κανεις λαθος....
οταν διαλεξεις θεμα λεει και ΕΝΦΙΑ Ε9, βαζω φωτο να δεις. Οποτε ναι ειναι δουλεια τους να απαντησουν.
Δεν ρωτησα κατι δυσκολο, μπορουν να πουν ναι γινεται να πληρωσεις ΜΟΝΟ το ΕΝΦΙΑ απο ενα ακινητο για να βγει η φορολογικη ενημεροτητα, ή οτι πρεπει να δωσεις ολο το ποσο.
Για να δουμε τι θα κανουμε να μην παει η μανα μου στην εφορια να ταλαιπωριεται τσαμπα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.